Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
195 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 195 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 16 ... 28, 29, 30 ... 34 ... 40  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 29 από 40]

maria1984

maria1984
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
mamameli έγραψε:Καλησπέρα!

Έχω κάτι νεύρα...ήθελε η Μελίνα τη lalaloopsy λαμπάδα κι επειδή γοργόνα βγαίνει μόνο σε λαμπάδα είπα στον άντρα μου να πει το νονο της να το πάρει έγκαιρα!
Έχει εξαντληθεί παντού...έχει ένα μήνα που το ζήτησε και τους είπα δεν θα βρισκου ε τελευταία στιγμη!
Θα στεναχωρηθει το κοριτσάκι μου!
Παρ´ολα αυτα ειναι στην γιαγια της και είπε οτι δεν με πεθυμησε καθόλου....

Κατα τ´αλλα το μ ωρο έφαγε το ρυζαλευρο σήμερα..εμείς ξεκινήσαμε με βιολογικό της hipp κι έβαλα και λίγα φρούτα! το έφαγε πολυ εύκολα...θα δείξει...ίσως επειδή ήταν ζεστο?

Αυτο το επιδομα ποιος θα το δίνει;

Ελένη πόσο νυσταζε και κοιμηθηκε την ώρα του φαγητού;
Χαχα τέλεια!

Νερο δίνεται όσες θηλαζετε και αρχισατε τις στέρεες;


Δεν υπάρχει τζάμπο εκει κοντά σας να δείτε αν την εχει την λαμπάδα ; Εδω πάντως σε εμάς την είχε μέχρι κ την προηγούμενη βδομάδα που είχα παει ...

mamameli


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
2 τζαμπο ,μουστακα,παμπλικ,νοτος ρώτησα...
Στα Εshop έχει εξαντληθεί εκτός απο ένα που δεν ξέρω τι θα μας πουν τη Δευτέρα!
πρωι Δευτέρας θα πάω και σε πιο μικρα στο κέντρο να δω!
Κι εγω μέσα στη βδομάδα την είδα...ο νονός όμως αγρο αγοράζει...

Jen75

Jen75
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
νερο δινω εγω αλλα δεν πινει, αντε 5-10 μλ ολη μερα κ αυτο επειδη το βαζει στο στομα του κ πεφτει λιγο. κ μενα την εφαγε ολη την κρεμα σημερα, βιολογικη σκονη, ακομα δεν αξιωθηκα να κανω δικη μου. βεβαια τοι=ου εκανα μονο 80 περιπου γρ αλλα μια χαρα την εφαγε κ μετα ηπιε κ γαλα.

ο δικος μου τα θελει ολα, δλδ οτι διαφημιση δει λεει ' το θελω' οποτε δεν ειπαμε τιποτα στο νονο. το μονο που ξερω ειναι οτι θα του παρει αθλητικα παπουτσια

ζηλεψα κ γω κ εκανα το μπροστα μπαλκονι, σκουπισα, σφουγγαρισα, σιδερωσα, εκανα φραουλογλυκο για τα 40ά γενεθλια του αντρα μου αυριο κ ολο κ κατι ακομα θα εκανα που το ξεχναω...

κοιμηθηκε ο μικρος κ περιμενω τους μεγαλους να επιστρεψουν. πηγαν σταυρο, μια ωρα απο δω, να δωσουν τη λαμπαδα κ το δωρο στο ενα απο τα 3 βαφτιστηρια. το αλλο την πηρε ηδη κ ο μεγαλος(18 χρονων) πλεον παιρνει ρευστο οταν τον δω(μενει κοζανη)

παω να βαλω κι αλλο πλυντηριο - το 4ο απο χθες - κ να βαλω τιβι μεχρι να ερθουν

καλο βραδυ

mamameli


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Τζένη να τον χαίρεσαι!χρόνια του πολλα!

Εμάς δεν θέλει οτι βλέπει...έχει τόσα πολλα πράγματα που πάμε σε μαγαζί με παιχνίδια και αν δεν της πάρουμε κάτι δεν γκρινιαζει...αλλα με τις γοργόνες εχει κόλλημα και το έχει διαδωσει οτι αυτη θα πάρει ο νονός της...άντρα νονο σε κοριτσάκι να μη βάλετε...καταστροφή!( αν και τον αγαπαωπολυ τον κουμπάρο μου) εκτός αν έχει γυναίκα!

Elenisig

Elenisig
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Καλημέρες!!!!!!! Τι κάνετε μανούλες?

Σηκώθηκα πουρνό πουρνό μπας κ προλάβω να κάνω καμιά δουλίτσα σήμερα.

Τζένη να τον χαίρεσαι!!!!!!!

Μελινομαρία, κ εμένα μου αρέσουν οι γοργόνες Laughing
Η νονά της αδερφής μου ήταν πάντα απών κ ξέρω πόσο πολύ στεναχωριούνται τα παιδιά όταν περιμένουνν τη λαμπάδα από το νονό-ά αλλά δεν έρχεται ποτέ. Ειδικά όταν τα άλλα αδερφάκια λαμβάνουν κανονικά κάθε χρόνο δωράκια...

μαμακα μου

μαμακα μου
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
καλημεεεεεεεεεερα Very Happy Very Happy Very Happy

τζενη να χαιρεσαι τον αντρουλη σου!

ελενη να σαςζησει.5 μερες καλη μου.

νερο στον θηλασμο δεν ειναι απαραιτητο,αλλα λογο ζεστης ε κακο δεν κανει.
γενικη σχεδον τελος.κρεμαω την τελευταια κουρτινα, παταρι τα χαλακι και....καλο καλοκαιρι.
μια χαρα εφαγε το ζουζουνακι μου εχθες.της λειπει λεει ο μπεμπης,αλλα.....ας τον αφησουμε στην γιαγια μεχρι να μεγαλωσει χαχαχαχαχα
παω να κανω μπανιο λεω να παμε εκλησια σημερα.σκ@τα πασχα παλιδεν καταλαβαινω Sad

φιλακια στα μωρακια μας Very Happy Very Happy

μαμακα μου

μαμακα μου
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
θα ασχοληθω με το επιδομα αυριο.θα κανω και μερικα τηλ να ενημερωθουμε σωστα.

Elenisig

Elenisig
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Ετοιμη η πανοτουρτα!!! Αν μπορέσω θα σας βάλω φωτο.

Μαρία για νερό που ρώτησες, δεν έχω δώσει ακόμα. Θα δοκιμάσω αυτές τις μέρες.

Καλημέρα Αθανασία!!!

Elenisig

Elenisig
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Jen75

Jen75
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Ευχαριστώ κορίτσια. Τον χαίρομαι ιφ γιου νόου γουατ αι μιν Embarassed

Εγώ πάλι πλακωθηκα στα πλυντήρια κ λόγω καιρού δε βάζω στεγνωτηριο οπότε πέφτει έξτρα δουλίτσα. Χώρια που δε δίνω εδώ και καμία 10ρια μέρες στην πεθερά να σιδερωσει γιατί ζαλιζόταν λίγο πήγε γιατρό κ της είπε ξεκούραση. Εκείνη βέβαια τα ζητάει να τα σιδερωσει αλλά δε μ αφήνει ο καλός μου. Έχει γεμίσει το σπίτι στιβες με ρούχα σιδερωμενα κ ασιδερωτα.

Κατά τα αλλα πέρα από φταρνισματα κ λίγη καταροη εγώ όλοι καλά.

Αθανασία καλημέρα. Ευχάριστα τα νέα της ιωάννας. Φιλάκια Smile

Ελένη καλημέρα Smile

Αααα ξέχασα να γράψω ότι επιτέλους έκανα σκόνη το ρύζι κ το απόγευμα θα δοκιμάσω να το κάνω κρέμα. Για να δούμε...

Jen75

Jen75
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Μπράβο Ελένη. Πολύ ωραία. Κ προσπαθούσα να καταλάβω τι γεύση έχει η πανοτουρτα χαχαχα

maria1984

maria1984
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Μανουλες καλημερα κ απο εμας...Η μπεμπα κοιμαται παλι κ περιμενω να ξυπνησει να την παρω να παμε στο πασχαλινο παζαρι που κανει ο παιδικος σταθμος...Ελενη η φωτο δεν φαινεται απο την τουρτα...Τζενη κανε τις δοκιμες σου το απογευμα κ πες μας εντυπωσεις...Απο πλυντηρια εχω κ εγω 2 μεχρι τωρα κ 1 που πλενεται κ αν προλαβω το βραδυ θα τα σιδερωσω αλλιως αυριο...Εχθες πηγαμε για καφε τους κουμπαρους μου κ την βαφτηστηρα μου κ στην καφετερια που πηγαμε ειχε παιδοτοπο,ευτυχως ηταν μονο 3 παιδακια μεσα κ εβαλα την μπεμπα να δει λιγο κ ξετρελαθηκε κουνουσε χερια ποδια κ αρχισε τα ξεφωνητα...Ειχε μια πισινα με μπαλακια κ της εβαλα τα ποδια μεσα κ αρχισε κ τα κουνουσε κ προσπαθουσε να μπει ολοκληρη μεσα στο τελος βρεθηκαμε κ οι 2 εκει μεσα κ πετουσε γυρω γυρω τις μπαλες...

maria1984

maria1984
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Elenisig έγραψε:[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]


Α τωρα φανηκε...Πανεμορφη ειναι!!!Μπραβο σου...

Elenisig

Elenisig
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]



μπήκε κ η ζελατίνα!!! Wink

Elenisig

Elenisig
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Κορίτσια μη λέτε για σίδερο γιατί έχουν μαζευτεί πάλι...ένας τόνος ρούχα!

Μαρία φαντάζομαι χαρές που θα έκανε η δικιά σου!!!!!

Τζένη, καλά αποτελέσματα με την κρέμα!!!

Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια! Ελπίζω να της αρέσει!!!

maria1984

maria1984
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Σιγουρα θα της αρεσει δεν υπαρχει αμφιβολια!!!

Fotini77


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Kαλημέρα κ καλή Κυριακή Smile Έκανα χτες έναν υπέρχο ύπνο,η μικρή ανα 2 ωρο το πολύ ξυπνούσε κ ξανάπεφτε,είδα ότι δυστυχώς μαμαδογαλατάκι τέλος σ εμάς Rolling Eyes Τζένη να τον χαίρεσαι από όλες τις απόψεις τον σύζυγο Wink ωραία πανότουρτα Ελένη,νομίζω θα πιάσει τόπο Smile Νερό της δίνω,αλλά δεν πολυπίνει,κανα 20 μ 30 μλ την ημέρα κ το θέλε χλιαρό προς ζεστό,γενικώς μου βγήκε νινι με γούστα κ προτιμήσεις Smileότι θέλει αυτή να φάει μόνο,να κάνει κλπ αλλιώς τα παίρνει στο κρανίο Smile γλυκατζού βγήκε,σαν τον μπαμπά της Smile από σήμερα μόνες στο σπίτι,μια κ οι υπόλοιποι ανεβαίνουν χωριό (κωμόπολη για την ακρίβεια)κ εγώ δεν θέλω να πάμε,αφ'ενός γιατί πρόσφατα άλλαξε περιβάλλον,αφέτέρου για να μπουμε ξανα στο πρόγραμμα μας κ να ηρεμήσουμε Wink όντως κακοφαίνεται στα παιδάκια να μην φέρνει ο νονός λαμπάδα,όσο χρονών είναι η δικιά μου (10 στα 11)της πηγαίνω ή στέλνω λαμπάδα συν δωράκι.Τζένη πες μας εντυπώσεις απο το homemade ρυζάλευρο Smile δεν θυμάται τίποτα άλλο το ξενυχτισμένο μου κεφάλι,ήδη σας ζάλισα,φιλάκια.

Jen75

Jen75
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ΣΠΙΤΙΚΕΣ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΔΗΜΗΤΡΙΑΚΩΝ ΓΙΑ ΜΩΡΑ
Οι παρακάτω συνταγές συγκεντρώθηκαν από το διαδίκτυο χάρη στην έρευνα της κας Δέσποινας Κυρίτση και επιμελήθηκαν ώστε να περιέχουν σωστές πληροφορίες.
Μπορούν να σας δώσουν ιδέες ώστε να παρασκευάσετε θρεπτικά,δημιουργικά και ...ενδιαφέροντα γευστικά γεύματα για τα μωρά σας, κατά τους πρώτους μήνες εισαγωγής των στερεών τροφών.
Καλή διασκέδαση!
Σπιτικό, βιολογικό ρυζάλευρο
ΥΛΙΚΑ:
βιολογικό καστανό ρύζι
νερό
ελαιόλαδο
ΕΚΤΕΛΕΣΗ:
Αγοράζετε ένα πακέτο βιολογικό καστανό ρύζι.
Αδειάζετε το περιεχόμενο σε ένα δυνατό μπλέντερ ή τρίφτη καφέ (όχι μουλτι).
Κονιορτοποιείτε! Έτσι έχετε έτοιμη την πρώτη ύλη σε μορφή σκόνης!
Σε ένα κατσαρολάκι βάζετε 200ml νερό και το βράζετε σε δυνατή φωτιά.
Μόλις κοχλάσει χαμηλώνετε αρκετά την φωτιά και ρίχνετε μέσα 50gr από το άλευρο που φτιάξατε.
Ανακατεύετε με τον αυγοδάρτη συνεχόμενα για 8-10 λεπτά.
Αποσύρετε από την φωτιά και αν θέλετε ρίχνετε 1-2 κουταλιές ελαιόλαδο. Εναλλακτικά το ανακατεύετε με πουρέ φρούτων ή λαχανικών
ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ:
Nερό σε αναλογία 4:1 έως 6:1.
Αντί για την εύκολη λύση του συσκευασμένου ρυζάλευρου που κυκλοφορεί στο εμπόριο, προτιμήστε για το μωρό σας να φτιάξετε μόνη σας σπιτική, βιολογική κρέμα ρυζιού!
Το καστανό ρύζι:
Χρειάζεται τριπλάσιο χρόνο βρασίματος και παρουσιάζει μεγάλη ευαισθησία στις αλλαγές θερμοκρασίας, με αποτέλεσμα να αλλοιώνεται γρήγορα.
Είναι αυτό που έχει υποστεί τη μικρότερη επεξεργασία σε σχέση με άλλα ρύζια. Για την παραγωγή του αφαιρείται μέρος ή το σύνολο του εξωτερικού σκληρού φλοιού και αυτό έχει ως αποτέλεσμα να διατηρεί τα περισσότερα θρεπτικά συστατικά του.
Αποτελεί άριστη πηγή υδατανθράκων (αμυλόζη και αμυλοπηκτίνη) και φυτικών ινών, που διευκολύνουν την εντερική λειτουργία.
Είναι πλούσιο σε βιταμίνες, όπως βιταμίνη Β1, βιταμίνη Β3, βιταμίνη Β6, φυλλικό οξύ και βιταμίνη Ε.
Περιέχει, επίσης, σίδηρο, σελήνιο, κάλιο, μαγνήσιο και φώσφορο.
Δίνει ενέργεια στον εγκέφαλο και το νευρικό σύστημα.
Αν και δίνει πρωτεΐνες χαμηλής βιολογικής αξίας, τα αμινοξέα που παρέχει είναι πληρέστερα από τα αμινοξέα άλλων δημητριακών.
Όπως όλα τα μη επεξεργασμένα δημητριακά δεν έχει χοληστερίνη, λίπος και νάτριο.
.
Μπισκοτάκια για τα πρώτα δοντάκια
Τα μπισκοτάκια αυτά γίνονται πολύ σκληρά και όταν το μωρό τα δαγκώνει δεν σπάνε αλλά λιώνουν σιγά σιγά στο στόμα του. Τα μπισκότα μπορούμε να τα προσφέρουμε ακόμη και όταν το μωρό μας έχει δεν έχει βγάλει δοντάκια!
Είναι ιδανικά για μια πρώτη επαφή με τη σίτιση με το χέρι (finger & hand feeding)
Έτσι μένει απασχολημένο για ώρα και παράλληλα ανακουφίζεται από τα συμπτώματα της οδοντοφυΐας.
ΥΛΙΚΑ:
1 φλ. αλεύρι για όλες τις χρήσεις 1 φλ. φαρίν λακτέ ή σκόνη φρουτόκρεμα(Προσοχή όχι κατάλληλο για μωρά με αλλεργία στο γάλα αγελάδος)
ή
παρασκευάζετε με βιολογικό αλεύρι ολικής άλεσης, κεχρί, βρώμη & χυμό πορτοκάλι!
3 κ.σ. λάδι
παγωμένο νερό
ΕΚΤΕΛΕΣΗ:
Προθερμαίνουμε το φούρνο μας στους 220°
Ανακατεύουμε το αλεύρι με τη φαρίν λακτέ ή τη σκόνη φρουτόκρεμας και σιγά σιγά προσθέτουμε το λάδι
Προσθέτουμε λίγο παγωμένο νερό (περίπου 1/4 φλ.) και ανακατεύουμε. Συνεχίζουμε να προσθέτουμε νερό μέχρι η ζύμη να ξεκολλάει από τα τοιχώματα του μπολ (θα γίνει σαν σφιχτή μπάλα)
Ανοίγουμε λεπτή ζύμη (περίπου σε πάχος όσο ένα κράκερ)
Κόβουμε τη ζύμη σε ότι σχήμα θέλουμε αλλά αν την κάνουμε σαν βραχιολάκι είναι εύκολο για το μωρό να το κρατήσει όπως επίσης και το μπαστουνάκι (στο οποίο ανοίγουμε επάνω μια τρυπούλα ώστε αργότερα να περάσουμε κορδελίτσα)
Στρώνουμε στο ταψί μια λαδόκολλα και ψήνουμε τα μπισκότα μας για 10-12' ή μέχρι να πάρουν ένα ελαφρύ καφέ χρώμα
Τα αφήνουμε να κρυώσουν και μετά τα βάζουμε σε αεροστεγές δοχείο
Τips:
Το αλεύρι πρέπει να είναι κανονικό και όχι αυτό που φουσκώνει μόνο του και η ζύμη πρέπει να είναι αρκετά λεπτή για να μη γίνουν τα μπισκότα μας αφράτα και σπάνε!
ΚΡΕΜΑ ΒΡΩΜΗΣ
Παίρνουμε νιφάδες βρώμης και τις αλέθουμε σε σκόνη.
Βάζουμε σε ένα κατσαρολάκι 180 γρ. νερό.
Μόλις βράσει, ρίχνουμε 3 κουταλιές της σούπας βρώμη ανακατεύοντας γρήγορα.
Μόλις πήξει, το αποσύρουμε από την φωτιά και ρίχνουμε 5 μεζούρες από το γάλα του (αν δεν θηλάζουμε αλλιώς μητρικό*).
Ανακατεύουμε και είναι έτοιμη. Στην κρεμούλα βρώμης μπορούμε να προσθέσουμε και φρούτα... μπανάνα, αχλάδι κλπ.
*To μητρικό γάλα είναι ευαίσθητο στις υψηλές θερμοκρασίες. Πριν το προσθέσετε καλό είναι να αφήσετε το μείγμα να έρθει περίπου σε θερμοκρασία 3 .
Κρέμα κριθάρι,κεχρί
Με παρόμοια διαδικασία με αυτή της βρώμης μπορούμε να παρασκευάσμουμε κρέμα από κεχρί και κριθάρι.
Κρέμα με βρώμη και φρούτα.
Βράζουμε με λίγο νεράκι 1 μήλο και μισό αχλάδι κομμένα σε κομματάκια χωρίς την προσθήκη ζάχαρης.
Όταν πάρουν βράση, ρίχνουμε μια κουταλιά της σούπας βρώμη (έτσι όπως είναι, όχι τριμμένη).
Αφήνουμε για 1 λεπτό και έπειτα κατεβάζουμε απ' τη φωτιά.
Προαιρετικά μπορείτε να προσθέσετε σταφίδες ή 1 ή 2 ξερά δαμάσκηνα.
Το αφήνετε λίγο να κρυώσει και το αλέθετε.
Η βρώμη χυλώνει και δίνει τέλεια υφή στο μείγμα.
Είναι πανεύκολη και πεντανόστιμη κρέμα.
Tips:
Αν επιθυμείτε βρίσκετε αρωματικά ροδάκινα και φτιάχνετε κομπόστα ροδάκινο με βρώμη όπως παραπάνω, χωρίς καθόλου ζάχαρη.
Επίσης συνδυάστε αν θέλετε 1 μήλο με μισό ροδάκινο και 1 κουταλιά βρώμη.
Γενικά όσο πιο πολύ αφήνετε τα φρούτα να βράσουν τόσο πιο γλυκά γίνονται, αλλά δυστυχώς χάνονται οι βιταμίνες. Επιλέξτε να τα βράσετε 3-4 λεπτά.
Μπορείτε να πάρετε διάφορες νιφάδες ( βρώμη, κεχρί, ντινκελ, σιτάρι, κριθάρι ), να τις βράσετε λίγο και να τις αλέσετε στο μπλέντερ.
Μπορείτε να προσθέσετε μέσα και λίγο μπανάνα να γλυκάνει.
Μπορείτε να βάλετε και γάλα αν θέλετε. Αν το βρέφος είναι λίγο μεγάλο μπορείτε να βάλετε μέσα λίγο ταχίνι, μύρτιλο, κράνμπερι, να γίνει κάτι σαν μούσλι. Είναι πολύ δυναμωτικά για τα μωρά.
ΚΡΕΜΑ ΑΝΘΟΣ ΑΡΑΒΟΣΙΤΟΥ
Παίρνουμε κορν φλαουερ 1 κουτ. της σούπας και το διαλύουμε σε λίγο κρύο νερό.
Βάζουμε σε ένα κατσαρολάκι 180 γρ. νερό. Μόλις βράσει, ρίχνουμε το παραπάνω μίγμα και ανακατεύουμε έως ότου πήξει.
Το αποσύρουμε από την φωτιά και ρίχνουμε 5 μεζούρες από το γάλα του (αν δεν θηλάζουμε αλλιώς μητρικό*).
Ανακατεύουμε και έτοιμη η κρέμα.
* To μητρικό γάλα είναι ευαίσθητο στις υψηλές θερμοκρασίες. Πριν το προσθέσετε καλό είναι να αφήσετε το μείγμα να έρθει περίπου σε θερμοκρασία 3 .
Μείγμα σκόνης για μπισκοτόκρεμα
Βάλτε σε ένα μπωλ 1 φλ. του καφέ ελαιόλαδο, 1 φλ. του καφέ φρεσκοστυμένο χυμό πορτοκάλι (από γλυκά πορτοκάλια), ελάχιστη κανέλα και ελάχιστη σόδα.
Προσθέστε αλεύρι όσο πάρει να γίνει μια ωραία λεία ζύμη και ψήστε την στο φούρνο.
Στην συνέχεια βάλτε τα ψημένα μπισκοτάκια στο μπλέντερ και αλέστε. Θα πάρετε μια μυρωδάτη σκόνη που χρησιμοποιείτε σαν τις έτοιμες κρέμες σε σκόνη.
Κατά την παρασκευή της κρέμας προσθέστε νερό ή γάλα.
Κρέμα κινόα (μια συνταγή από την Παιδίατρο)
Η κινόα είναι ένα φυτό που προέρχεται από τη Ν.Αφρική. Οι σπόροι του είναι πηγή πρωτείνης και πολλών βιταμινών.
Στα καταστήματα βιολογικών θα τη βρείτε ως pop Quinoa.
Βράζεται σε αναλογία 1 κ.σούπας με 50 ml νερό και έτσι δημιουργείται μια κρέμα που σιγά σιγά πήζει. Στην κρέμα αυτή μπορείται να προσθέσετε πουρέ φρούτων και λαχανικών.
Μπορείτε να ξαναλιώσετε το μίγμα με ραβδομπλέντερ εάν επιθυμείτε μια πιο ομοιογενή υφή (για μικρότερα μωρά)
Η κινόα μπορεί να προσφερθεί από πολύ νωρίς ακόμα και αντί του ρυζάλευρου.
Περισσότερες ιδέες:
1.http://www.homemade-baby-food-recipes.com/babyfirstfood.html
2.http://www.annabelkarmel.com/recipes/ba 3.http://wholesomebabyfood.momtastic.com/bies-6-9-months
4.http://www.tommeetippee 5.http://babyworld.co.uk/2011/10/baby-led-weaning-breakfasts-6-months/.co.uk/advice/show/advice/2070/Baby-Food-Recipes/
6.http://www.babybaby.gr/showarticle.jsp?CMRCode=11OENHGEL&CMCCode=010302&extLang=
7.http://www.babytips.gr/Tips-/-Babytips.gr/party-recipes.html

Jen75

Jen75
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
εκανα κρεμα ρυζαλευρο γιατι ειδε ο μεγαλος το μικρο να τρωει λαχανικα κ ζητησε κ αυτος κρεμα. εβαλα το νερο που ειχα βρασει τα λαχανικα του μικρου κ λιγη απο τη χορτοσουπα που αφησε ο μικρος. λιγο μπελαλιδικο ειναι κ δεν γινεται με τιποτα να το κανεις στη βολτα, λερωνεις κ κατσαρολακι. απο γευση αρκετα καλο δεδομενου οτι δεν εχει αλατι. ο μεγαλος δεν την εφαγε τελικα κ την τσακισαμε εγω με τις κουνιαδες μου στο μεσημεριανο μας. επομενη αποπειρα το απογευμα για τον μικρο

Patsie

Patsie
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Γεια σας κοριτσαρες μου, ολες καλα διαβαζω!

Εγω τρεχω γιατι φευγουμε αυριο πρωι κ εχουμε να ετοιμασουμε πραγματα δικα μας, πραγματα του μπεμπη κλπ. και να δω πως θα χωρεσουν ολα αυτα στο αυτοκινητο...

Μπορει να σας διαβαζω απο κανενα κινητο οταν βρισκω wifi αλλα δυσκολο να γραφω κιολας.

Οποτε αν δεν τα ξαναπουμε να εχετε ενα καλο κ ξεχωριστο Πασχα κ πολλες ευχες για ολα τα μπεμπακια μας!!!

mamameli


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Καλησπέρα!

Να διευκρίνησω πρωτα οτι ο νονός μας μας αγαπάει και είμαστε πολυ κοντα...αλλα δεν με άκουσε που είπα οτι είναι συλλεκτική η κουκλιτσα να την πάρει εγκαίρως..την βλέπαμε στα μαγαζιά και δεν την παίρναμε και τελικά έφτασε να έχει εξαντληθεί και να μη την πάρει ακόμα!
πάντα πάει μεγάλη Παρασκευή και παίρνει αλλα ντ´αλλων!
Και επειδή σπάνια ζητάει η μικρη θαστεναχωρεθει!

Ελενηπολυ ωραία!
Εγω είχα κάνει σε μια φίλη μου αλλα σε λαχανί αποχρώσεις!

Πατριτσια καλα να περάσετε, καλο Πάσχα!

Μαρακι η δικιά σου μου θυμίζει καταπληκτικά τη δικιά μου..λιγοφαγη και ´´μεσα σε ολά´´,ζωηρή!
Να τη χαίρεσαι!

Τζένη καλο σιδερωμα!

Πήραμε τη Μελίνα απο το χωριο!φάγαμε και τα ψαράκια μας βαψαμε και μερικά νεραιδοαβγα. Με νεραιδοακονη και αυτοκόλλητα νεραιδας!
Πρώτη φορα βαφω αβγά εκτός μ.Πέμπτης!
Τα υολοιπα την Πέμπτη βέβαια!
Ο μικρός δυσκολεύτηκε με τα κακάκια σήμερα μετα το ρυζαλευρο!

Αυτα ..φιλια πολλα!

Elenisig

Elenisig
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Καλημέρα μανούλες, τι κάνετε?
Πάλι δεν κοιμηθήκαμε...κουτουλάω από τη νύστα...

Χθες μας βγήκε ξινή η βόλτα. Αφήσαμε την μπέμπα στης αδερφής μου κ μόλις φτάσαμε στο νοσοκομείο βλέπω 3 αναπάντητες από τον γαμπρό μου. Μου λέει ελάτε γιατί με το φύγατε άρχισε τα κλάματα κ δεν σταματάει με τίποτα. Κάτσαμε 5 λεπτά κ φύγαμε άρον άρον. Με το που μπήκα σπίτι κ την πήρα αγκαλιά, σταμάτησε. Είχε γίνει ολοκόκκινη η αγάπη μου, μούσκεμα στον ιδρώτα κ στα δάκρυα...το παιδί μου. Κ μόλις την αγκάλιασα άρχισε τα γελάκια!
Αχ πως θα πά ω για δουλειά!!!!!

crazymommy

crazymommy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Κοριτσάκια μου καλημέρα και καλή μεγάλη εβδομάδα! Έχω να μπω μέρες και γράψατε παρα πολλά! Τα διάβασα χτες αλλά μέσα στην κούραση δε θυμάμαι να απαντήσω.. Ελπίζω να είστε όλες καλά! Καλά να περάσετε όσες ταξιδεύετε, αλλά και οι υπόλοιπες φυσικά που θα μείνετε σπίτι. Μελινομαρία μου ελπίζω να βρείτε τη λαμπάδα που ψάχνετε! Καλά οι άντρες γενικότερα είναι έτσι, όχι μόνο ο νονός σας. Είχα διαβάσει και το πολύ πετυχημένο "όταν ένας άντρας πει ότι θα κάνει μια δουλειά θα την κάνει. δε χρειάζεται να του το θυμίζεις κάθε 6 μήνες!" Αχαχαχ! Ελένη μου έκλαιγε η μικρή; Ωχ, τα έχω περάσει βέβαια και με τις 2, υπομονή και μη σκέφτεσαι αρνητικά για τη δουλειά. Όλα καλά θα πάνε! Ρούλα μου χαρά στο κουράγιο σου να μένεις στην πεθερά έτσι όπως είστε. Αλλά αφού δεν έχεις κι άλλη επιλογή.. Δήμητρα και Μαίρη κουράγιο, σύντομα θα τελειώσει ο αποκλειστικός θηλασμός. Κλεοπάτρα μου οργανώσου και όλα καλά θα πάνε! Μαρκέλλα και Αθανασία (καλώς επέστρεψες κι εσύ) κάντε ένα ευχέλαιο καλού-κακού! Αθανασία ελπίζω να είναι καλύτερα η μικρή! Ειρήνη (μάλλον θα έφυγες βέβαια) περαστικά στο Στράτο! Τζενάκι πέτυχε το ρυζάλευρο; Δεν ξέρω να σου πω για τον παιδικό, αλλά αφού ξέρετε ότι θα το πάτε εκεί πάλι το παιδί γιατί δεν τα δίνετε τα λεφτά; Μαρία μου η μικρή σου είναι Θεά (την είδα στο φεης). Μαριαρο μην ανησυχείς για την ανάπτυξη, άσε το ντοκτ να ανησυχεί γι' αυτό όταν χρειάζεται. Τι άλλο;

Στα δικά μας, είχα τη Δανάη τόσες μέρες με αντιβίωση λόγω ωτίτιδας. Την Τρίτη βράδυ αλλάξαμε την αντιβίωση γιατί δεν την είχε πιάσει και πήρε πιο δυνατή. Χτες βράδυ τη σταματήσαμε και σήμερα το απόγευμα θα πάμε παιδίατρο να δει τα αυτάκια. Αλλά τώρα ανησυχώ και για το γατί. Εκείνο το αθώο βηχαλάκι που είχε έχει μετατραπεί σε άσχημο βήχα (βαθύ) και πολύ φοβάμαι ότι δε θα γλιτώσει την αντιβίωση ξανα.. Βέβαια βήχει πολύ αραιά, αλλά και πάλι.. Αμάν πια αυτές οι ιώσεις! Κατά τ' αλλά τις τελευταίες μέρες κάθομαι και φτιάχνω το βιβλίο ευχών της μικρής.. Έχω ακόμα κάποιες εκκρεμότητες για τη βάφτιση. Το γατί συνεχίζει τα συχνά ξυπνηματα και με έχει γονατίσει. Αλλά πρέπει να πω ότι έχει μεγαλώσει. Θέλει κι αυτό όλο να είναι όρθιο και φαίνεται ότι μπορεί να κάθεται.. Επίσης, δεν το λέω επειδή είμαι η μαμά της, αλλά βρε κορίτσια έχει ομορφύνει πολύ! Να μην κουκουβαγιαδίσω; Χιχιχι! Και τα μάτια της είναι ακόμα πράσινα αν και λογικά θα γίνουν καστανά στο τέλος.. Και πολύ κράτησαν! Το μαλλάκι της έχει ανοίξει και είναι καστανό πλέον..

Αυτά, σας φιλώ!

mamameli


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Καλημέρα!!!

Χαxα Αλικακι!
Κάπως έτσι!

Την βρήκα σε ένα οn line κατάστημα και πήρα σήμερα να το επιβεβαίωσω και είπαν μου τη στέλνουν σήμερα!
Και μετα με πήρε η μαμα μου βρήκε μια τελευταία σε ένα μαγαζι που την κράτησαν για μια κυρια και δεν ήρθε να την πάρει και φυσικά την άφησε...ελπίζω να είναι άξιοπιστο το e shop!
Αχ πάταγο κάνανε οι γοργόνες...όλα τα κοριτσάκια στην Ελλάδα θα έχουν μου φαίνεται!

Αλίκη μπράβο που πας καλα με τις ετοιμασίες!
Περαστικά στα κοριτσάκια...ίσως αναπνοουλες σου δώσει ο γιατρός για το μωρο!
Αλλα κούκλα μας λες και δεν μας τη δείχνεις!
κι απο βρεφος κουκλακι ήταν βέβαια!

Ελένη σε καταλαβαίνω....πωπω κολλησαν πανω μας τα νινάκια...

Κλαίει πάω...
Φιλια σε όλες



Έχει επεξεργασθεί από τον/την mamameli στις Δευ Απρ 29, 2013 1:20 pm, 1 φορά

maria1984

maria1984
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Καλημερα μανουλες κ καλη μεγαλοβδομαδα!!! Αχ Ελενη καπως ετσι ειναι κ η δικια μου οταν την αφηνω ,ευτυχως τωρα συνηθισε την μαμα μου αλλα δεν κανει με κανενα αλλο,μεγαλη στεναχωρια οταν βλεπεις αυτα τα μωρουδενια ματακια κλαμενα...Αλικη μπραβο σου που τα καταφερνεις με τις ετοιμασιες της βαφτισης,δεν ειναι οτι εισαι μαμα κουκουβαγια απλα η μικρη σου ειναι πανεμορφη στην φωτο που ειχες βαλει πριν καιρο στο φεισμπουκ...Μαρια πιστευω να ειναι αξιοπιστο το site που παραγγειλες την λαμπαδα,εγω παντως απο οσα εχει παραγγειλει δεν μου εχει τυχει να μην μου τα στειλουν...Τζενη τελικα πως πηγε το σπιτικο ρυζαλευρο?

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 29 από 40]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 16 ... 28, 29, 30 ... 34 ... 40  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις