Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
468 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 468 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 11]

athi

athi
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Η "Ιερά" Μητρόπολη Έδεσσας απαγόρευσε την τέλεση βάπτισης, επειδή ο νονός του μωρού που πριν λίγους μήνες πάντρεψε τους γονείς, είναι παντρεμένος με πολιτικό γάμο. Και ενώ ο κόσμος συγκεντρώθηκε στην εκκλησία για την τέλεση του μυστηρίου,
ο Παπάς τους ενημέρωσε αρκετή ώρα μετά ότι το μυστήριο δεν μπορεί να τελεστεί λόγω του πολιτικού γάμου του νονού! Το περιστατικό κατέγραψαν καλεσμένοι της βάπτισης που δηλώνουν απορημένοι με την «σκληρή» και χωρίς ουσιαστική αιτία απόφαση που βάζει το ζευγάρι στη διαδικασία να οργανώσει και πάλι από την αρχή τη βάπτιση του παιδιού του ...;!! Τα σχόλια δικά σας ...;

Πηγή: http://aridaianews.blogspot.com/2010/08/5_22.html

http://lovinghorses.pblogs.gr/

GEODATOU

GEODATOU
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΧΤΕΣ.ΠΟΥ ΗΞΕΡΕ Ο ΠΑΠΑΣ ΟΤΙ Ο ΝΟΝΟΣ ΗΤΑΝ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΟΣ ΜΕ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΓΑΜΟ??ΠΑΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΟΤΑΝ ΒΑΦΤΙΖΕΙ Ο ΝΟΝΟΣ??ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ 2 ΒΑΦΤΙΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΙ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ Ο ΝΟΝΟΣ ΝΑ ΠΗΓΕ ΚΑΠΟΙΟ ΧΑΡΤΙ!!!!
ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΓΓΕΝΙΚΟ ΜΟΥ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ.ΟΤΑΝ Η ΚΟΥΝΙΑΔΑ ΜΟΥ , ΠΗΓΕ ΝΑ ΒΑΦΤΙΣΕΙ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ Ο ΠΑΠΑΣ ΕΠΕΙΔΗ ΗΞΕΡΕ ΟΤΙ Η ΚΟΥΝΙΑΔΑ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΗ ΜΕ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΓΑΜΟ, ΤΗΝ ΄΄ΑΝΑΓΚΑΣΕ΄΄ ΝΑ ΚΛΕΙΣΕΙ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΥ ΓΑΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΝΑ ΒΑΦΤΙΣΕΙ ΠΙΟ ΠΡΙΝ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ.ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΒΑΦΤΙΣΕ ΤΟ ΜΩΡΟ ΗΤΑΝ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΗ ΜΕ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΓΑΜΟ.ΔΕΝ ΤΗΣ ΑΠΑΓΟΡΕΨΕ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΒΑΦΤΙΣΕΙ( ΑΠΛΑ ΕΙΧΕ ΔΕΣΜΕΥΤΕΙ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟ ΣΕ 2 ΜΗΝΕΣ ΑΠΟ ΤΗ ΒΑΦΤΙΣΗ)

Μαρία

Μαρία
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ναι βέβαια! αυτό μας μάρανε τώρα! αν και είμαι πολύ υπέρ της θρησκείας, κάτι τέτοια δεν μπορώ να τα καταλάβω!
οκ εντάξει και εγώ υπέρ του θρησκευτικού γάμου είμαι, αλλά είναι δικαίωμα του καθενός να παντρεύεται όπως εκείνος θέλει! υπάρχουν τόσοι λόγοι που μπορεί κάποιος να το κάνει, γιατί να του στερήσεις το δικαίωμα να γίνει νονός? μήπως γιατί δεν τα έχει σκάσει σε κάποια ενορία? λέω εγώ τώρα!

Maya

Maya
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΑΣΧΕΤΟ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΕΜΕΝΑ ΤΟ ΕΝΑ ΜΕ ΤΟ ΑΛΛΟ. ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΟΤΙ Ο ΝΟΝΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΒΑΦΤΙΣΤΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΩ. ΤΙ ΣΧΕΣΗ ΕΧΕΙ Ο ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ? ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΑΣ ΘΕΩΡΗΘΕΙ ΑΚΥΡΟΣ ΑΠΛΑ. ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΟΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΝΟΝΟΣ? ΑΥΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΕΙΝΑΙ ΕΚΒΙΑΣΜΟΣ ΧΩΡΙΣ ΟΥΣΙΑ.

mpoympoykaki

mpoympoykaki
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
ΕΧΟΥΝ ΞΕΦΙΓΕΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΟΙ ΠΑΠΑΔΕΣ ΕΓΩ ΠΗΓΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΓΙΑ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ ΝΑ ΒΑΠΤΙΣΩ ΤΗ ΖΟΥΖΟΥΝΑ ΜΟΥ Κ ΜΕ ΡΩΤΑΓΕ ΑΝ ΟΙ ΝΟΝΟΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΟΙ ΜΕ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΓΑΜΟ Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ....
ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΝ ΚΑΝΟΥΝ ΑΛΛΟΙ ΤΟ ΔΕΧΟΝΤΑΙ Κ ΑΛΛΟΙ ΟΧΙ...

fouskitsa

fouskitsa
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
εγω αντιμετωπισα αυτο το προβλημα στο χωριο του αντρα μου οπου ο παπας ειναι πρωτος ξαδερφος του πεθερου μου.αυτος ομως δεν βαφτιζε το μωρο γιατι εμεις οι γονεις εχουμε κανει πολιτικο γαμο.δεν θελω να κανω θρησκευτικο οποτε εκανα την βαφτιση στη χαλκιδα απο εκει δηλ που ειμαι εγω.εκει ο παπας δεν τον ενοιαζε αν εμεις εχουμε πολιτικο αλλα μου διευκρινησε αν η νονα ηταν με πολιτικο δεν μπορει να βαφτισειειναι κατι σαν νομος στην εκκλησια.ευτυχως εμας ηταν ελευθερη!!!!

Μαρία Σ.

Μαρία Σ.
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
καλημέρα κοριτσάκια και απο μένα, διαβάζω τις απαντήσεις σας βρε κοριτσια και στενοχωριεμαι με καποιες κοπελες που εχουν τοσο άσχημη άποψη για την εκκλησία και τους παπάδες μας. εμεις επιλέγουμε να ειμαστε χριστιανοί ορθόδοξοι και εμεις επιλέγουμε να βαφτίσουμε τα παιδια μας δεν μας το επιβάλει κανεις. η εκκλησοια μας ειτε μας αρέσει είτε όχι εχει καποιους κανονες και πρεπει να τους ακολουθήσουμε αλλίως ας μηνβαφτιστούμε ή ας μην παντρευτούμε. αλλοι λενε για λεφτα παιδια εγω παω συχνα στην εκκλησια δεν βρέθηκε κανεις να μου πει δωσε τοσα!! η τοσο κανει το κερι αλλες φορες δινω 1 ευρω και άλλες δινω 5 λεπτα αναλογα τι έχω δεν μου λενε δωσε μας τοσα και συνεχεια περνω τον παπα να διαβασει ευχουλες για τον μπεμπη ακι ποτε δεν του έδωσα κάτι ισα ισα σε μια εκκλησια που ειχα πάει και επιπα ας δωσω κατι στον παπα ενιωσα οτι προσβλήθηκε γιατι μου λεει εγω δεν περνω λεφτα!!! οσο για τον πολιτικο το ειχα διαβασει και γω πριν βαφτισω σε καποιο βιβλιο για να πω την αλήθεια εμάς ο παπας δεν μας ρωτησε κατι για τη νονα και παλι το θεωρω τρελο να αναβάλουν την βαφτιση αφου υπηρχε τοσο προβλημα ας το βαφτιζε καποιος άλλος τεστα δεν απασχολει τι έγινε αλλα εγω θεωρω οταν πιστευουμε καπου καλο ειναι να υπακουμε και τους κανονες της θρησκειας που επιλέγουμε

vasoula

vasoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Για να είμαι ειλικρινής δεν ήξερα πως απαγορεύεται και πωπω φανταζομαι ταλαιπωρία να ακυρώσουν την βάφτιση και μετά πάλι απο την αρχή, εγώ μπορεί και να έβαζα άλλο κουμπάρο εκείνη τη στιγμή.

petros-maria


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Παιδιά ανήκω στην εν λόγω μητρόπολη, και σε αντίστοιχη περίπτωση, που ο ιερέας αρνήθηκε να βαπτισει το παιδί επειδή ο νονός είναι παντρεμένος με πολιτικό, βάφτισε το παιδί η μητέρα του νονου...

Ο νονός, είναι πνευματικός πατέρας του παιδιού, και υπεύθυνος για τη χριστιανική ανατροφή του, γι αυτό και δεν μπορεί να βαπτισει αλλοδοξος η αλλοθρησκος.

Εγώ προσωπικά δε θα επέλεγε νονο που δηλώνει αθεος!

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μαρία Σ. έγραψε:εμεις επιλέγουμε να ειμαστε χριστιανοί ορθόδοξοι και εμεις επιλέγουμε να βαφτίσουμε τα παιδια μας δεν μας το επιβάλει κανεις. η εκκλησοια μας ειτε μας αρέσει είτε όχι εχει καποιους κανονες και πρεπει να τους ακολουθήσουμε

Μαρία, ακριβώς επειδή ΕΠΙΛΕΓΟΥΜΕ εμείς και για τα παιδιά μας να είμαστε χριστιανοί ορθόδοξοι, η εκκλησία θα έπρεπε να ανοίγει την αγκαλιά της σε όλους αυτούς που θέλουν να συμμετάσχουν στα μυστήρια της και όχι να τους απορρίπτει. Μ' αυτόν τον τρόπο απομακρύνει τους ανθρώπους από αυτήν. Και ειδικά τους νέους...

vasoula έγραψε: Για να είμαι ειλικρινής δεν ήξερα πως απαγορεύεται και πωπω φανταζομαι ταλαιπωρία να ακυρώσουν την βάφτιση και μετά πάλι απο την αρχή, εγώ μπορεί και να έβαζα άλλο κουμπάρο εκείνη τη στιγμή.

Ούτε εγώ το γνώριζα. Αλλά από πείσμα και μόνο εγώ ΔΕ ΘΑ ΤΟ ΔΕΧΟΜΟΥΝ. Θα πήγαινα σε άλλη εκκλησία σε άλλο παπά.

petros-maria έγραψε:
Ο νονός, είναι πνευματικός πατέρας του παιδιού, και υπεύθυνος για τη χριστιανική ανατροφή του, γι αυτό και δεν μπορεί να βαπτισει αλλοδοξος η αλλοθρησκος.

Εγώ προσωπικά δε θα επέλεγε νονο που δηλώνει αθεος!

Ναι βρε κούκλα μου αλλά εδώ δε μιλάμε για άθεο, ή αλλόθρησκο. Ο άνθρωπος για χ λόγους επέλεξε να κάνει πολιτικό γάμο. Η εκκλησία δε μπορεί να τον απορρίπτει γι αυτό το λόγο.
Κι όπως ο νονός είναι πνευματικός πατέρας του παιδιού, έτσι και οι παπάδες είναι πνευματικοί πατεράδες όλων μας. Οφείλουν -από τη στιγμή που εκτελούν λειτούργημα- να υποδέχονται όλους τους πιστούς στις αγκαλιές τις εκκλησίας μας χωρίς διακρίσεις.
Ο σωστότερος τρόπος θα ήταν να βρουν έναν τρόπο να "τραβήξουν" τον κόσμο προς την εκκλησία και όχι να τον απομακρύνουν και να τον αποθαρρύνουν...

Πολύ λυπάμαι που για μια ακόμα φορά επιβεβαιώνομαι, όχι μόνο εγώ αλλά και χιλιάδες άλλος κόσμος...
Ο καλός Χριστούλης, δεν ανέφερε τίποτα από όλα αυτά στις παραβολές και τις διδαχές του. Η ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΜΑΣ, είναι από τις καλύτερες του κόσμου, ακριβώς γιατί σου αφήνει την ΕΠΙΛΟΓΗ. Στο τέλος όλοι θα κριθούμε.
Όλα αυτά (σαν τα παραπάνω περιστατικά) είναι κανόνες που έχει δημιουργήσει η ΕΚΚΛΗΣΙΑ (ο κλήρος/ οι κληρικοί) για να εξυπηρετούν τα συμφέροντά τους...

ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ.

ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΘΕΗ και ναι, δηλώνω Χ.Ο.
Αλλά ρε κορίτσια, θυμώνω απίστευτα με όλα αυτά, στο 2010 ζούμε έλεος πια!

katerina780

katerina780
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΚΑΛΗΜΕΡΑ Κ ΑΠΟ ΜΕΝΑ Κ ΚΑΛΗ ΒΔΟΜΑΔΑ.
ΑΥΤΟ ΤΟ ΞΕΡΩ Κ ΕΓΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΠΟΥ Η ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΜΑΣ ΔΕΝ ΤΟ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ.ΕΓΩ ΒΑΠΤΙΣΑ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΠΡΙΝ ΤΡΕΙΣ ΜΗΝΕΣ Κ Ο ΠΑΠΠΑΣ ΡΩΤΗΣΕ ΤΗΝ ΝΟΝΑ ΟΤΑΝ ΠΗΓΑΜΕ ΝΑ ΔΗΛΩΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΒΑΠΤΙΣΗ ΤΑ ΤΥΠΙΚΑ.
ΘΕΛΩ Κ ΕΓΩ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΝΑ ΒΑΠΤΙΣΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΓΑΜΟ.


Μαρία Σ.

Μαρία Σ.
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
συγνωμη κοριτσια αλλα εγω δεν συμφωνω επιλέγουμε να βαφτισουμε τα παιδια μας και ακολουθουμε τους κανονες της θρησκειας εκεινης αν ειμασταν μουσουλμάνοι θα τρωγαμε χοιρινο ετσι γιατι θελαμε εμεις και θα αντιδρούσαμε στους κανονες μας. οσο για τους παπαδες ειναι απεσταλμένοι του θεου αυτο λεει τουλάχιστον η θργησκεια μας αν δεν συμφωνουμε με αυτα ας παμε σε άλλη θρησκεια που δεν δεν εχει περιορισμους βρε κοριτσια. σορυ αν μιλαω καπως αλλα κουραστηκα να μιλανε για τη θρησκεια που πιστευω και να την βριζουν( οχι εσεις ) αλλα γενικα και να προσβαλουν τους ορθόδοξους γιατι ενας 'η δυο παπαδες δεν ειναι σωστοι και το ξαναλέω εγω ποτε δεν εδωσα χρηματα το εκανα οταν το ηθελα και εδινα οσα ηθελα!!!
οσο για την άλλη εκκλησια που ειπε μια κοπελα δεν θα την αφηναν να το βαφτισει ουτε σε άλλη απο τη στιγμη που ο νονος πρεπει να ειναι παντρεμενος με θρησκευτικο. δηλαδη για τις μισες εκκλησιες το ευαγγελιο λεει καποια για τις άλλες μισες λεει άλλα. νομιζω οτι δνε μπορουμε να τα προσπαρμόζουμε όλα όπως θελουμε εμεις βρε κοριτσια ολα θελουμε να τα φτιαχνουμε στα μετρα μας.αφου ετσι ειναι ο κανονας ας μην το βαφτισει αυτος τι κακο εχει δηλαδη.

Μαρία Σ.

Μαρία Σ.
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
είναι κανόνες που έχει δημιουργήσει η ΕΚΚΛΗΣΙΑ (ο κλήρος/ οι κληρικοί) για να εξυπηρετούν τα συμφέροντά τους...

οσο γιαυτα τα συμφεροντα που λες να σου πω για ενα μοναστηρι που ακουσα προχτες στην περιοχη μου??? που δεν εχει να πληρωσει τη ΔΕΗ και να ζησουν γιατι ποτε δεν ζηταν λεφτα και τα κερια ειναι δωρεαν??? ΔΕΝ ειναι κοριτσια ολοι ιδιοι

Kalliopi

Kalliopi
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Tziz έγραψε:
Μαρία Σ. έγραψε:εμεις επιλέγουμε να ειμαστε χριστιανοί ορθόδοξοι και εμεις επιλέγουμε να βαφτίσουμε τα παιδια μας δεν μας το επιβάλει κανεις. η εκκλησοια μας ειτε μας αρέσει είτε όχι εχει καποιους κανονες και πρεπει να τους ακολουθήσουμε

Μαρία, ακριβώς επειδή ΕΠΙΛΕΓΟΥΜΕ εμείς και για τα παιδιά μας να είμαστε χριστιανοί ορθόδοξοι, η εκκλησία θα έπρεπε να ανοίγει την αγκαλιά της σε όλους αυτούς που θέλουν να συμμετάσχουν στα μυστήρια της και όχι να τους απορρίπτει. Μ' αυτόν τον τρόπο απομακρύνει τους ανθρώπους από αυτήν. Και ειδικά τους νέους...

vasoula έγραψε: Για να είμαι ειλικρινής δεν ήξερα πως απαγορεύεται και πωπω φανταζομαι ταλαιπωρία να ακυρώσουν την βάφτιση και μετά πάλι απο την αρχή, εγώ μπορεί και να έβαζα άλλο κουμπάρο εκείνη τη στιγμή.

Ούτε εγώ το γνώριζα. Αλλά από πείσμα και μόνο εγώ ΔΕ ΘΑ ΤΟ ΔΕΧΟΜΟΥΝ. Θα πήγαινα σε άλλη εκκλησία σε άλλο παπά.

petros-maria έγραψε:
Ο νονός, είναι πνευματικός πατέρας του παιδιού, και υπεύθυνος για τη χριστιανική ανατροφή του, γι αυτό και δεν μπορεί να βαπτισει αλλοδοξος η αλλοθρησκος.

Εγώ προσωπικά δε θα επέλεγε νονο που δηλώνει αθεος!

Ναι βρε κούκλα μου αλλά εδώ δε μιλάμε για άθεο, ή αλλόθρησκο. Ο άνθρωπος για χ λόγους επέλεξε να κάνει πολιτικό γάμο. Η εκκλησία δε μπορεί να τον απορρίπτει γι αυτό το λόγο.
Κι όπως ο νονός είναι πνευματικός πατέρας του παιδιού, έτσι και οι παπάδες είναι πνευματικοί πατεράδες όλων μας. Οφείλουν -από τη στιγμή που εκτελούν λειτούργημα- να υποδέχονται όλους τους πιστούς στις αγκαλιές τις εκκλησίας μας χωρίς διακρίσεις.
Ο σωστότερος τρόπος θα ήταν να βρουν έναν τρόπο να "τραβήξουν" τον κόσμο προς την εκκλησία και όχι να τον απομακρύνουν και να τον αποθαρρύνουν...

Πολύ λυπάμαι που για μια ακόμα φορά επιβεβαιώνομαι, όχι μόνο εγώ αλλά και χιλιάδες άλλος κόσμος...
Ο καλός Χριστούλης, δεν ανέφερε τίποτα από όλα αυτά στις παραβολές και τις διδαχές του. Η ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΜΑΣ, είναι από τις καλύτερες του κόσμου, ακριβώς γιατί σου αφήνει την ΕΠΙΛΟΓΗ. Στο τέλος όλοι θα κριθούμε.
Όλα αυτά (σαν τα παραπάνω περιστατικά) είναι κανόνες που έχει δημιουργήσει η ΕΚΚΛΗΣΙΑ (ο κλήρος/ οι κληρικοί) για να εξυπηρετούν τα συμφέροντά τους...

ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ.

ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΘΕΗ και ναι, δηλώνω Χ.Ο.
Αλλά ρε κορίτσια, θυμώνω απίστευτα με όλα αυτά, στο 2010 ζούμε έλεος πια!
Τziz ΔΕ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΜΑΖΙ ΣΟΥ,ΕΤΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΚΑΙ ΓΩ.ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΟ ΕΛΕΓΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΑ!ΜΑΛΙΣΤΑ ΚΑΠΟΙΟΙ ΙΕΡΕΙΣ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟΝ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΓΑΜΟ ΤΩΝ ΓΟΝΙΩΝ...ΔΛΔ ΕΓΩ ΠΟΥ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΓΑΜΟ ΕΙΜΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΗ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟ ΓΙΑ ΝΑ ΒΑΦΤΙΣΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ;;;ΕΤΣΙ ΥΠΟΔΕΧΕΤΑΙ Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΕΝΑ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ;ΚΑΙ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΣΕ ΜΙΑ ΧΩΡΑ ΠΟΥ Η ΑΝΕΞΙΘΡΗΣΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΑΤΟΧΥΡΩΜΕΝΗ ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΒΑΦΤΙΣΗΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΗΛΩΘΕΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΤΟΥ;;;ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΕΞΗΓΗΘΩ,ΝΙΩΘΩ ΧΡΙΣΤΙΑΝΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ.ΕΧΩ ΟΜΩΣ ΠΙΟ "ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ"ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΘΕΟ,ΚΑΙ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΝΣΤΕΡΝΙΣΤΩ ΟΣΑ ΕΧΟΥΝ ΒΓΕΙ ΑΠΛΩΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΥΤΡΑ ΚΑΠΟΙΟΥ ΚΛΗΡΙΚΟΥ,ΚΑΠΩΣ,ΚΑΠΟΤΕ....

markellajohny

markellajohny
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
κι εγω με πολιτικο ειμαι παντρεμενη αλλα οταν βαφτισε ο αντρας μου δεν τον ρωτησε κανεις. και τωρα που βαφτιζω εγω εαν με ρωτησει ο παπας δε θα του πω την αληθεια γιατι αυτο δεν ειναι νομος της Εκκλησιας αλλα νομος των παπαδων για να παιρνουν το κλασσικο λαδωμα...ξερω περιστατικο που οταν ειπαν στον παπα πως θα το βαφτισουν αλλουτο παιδι, εκεινος τελικα δεχτηκε να το βαφτισει.πως ειναι δυνατον αλλοι παπαδες να κανουν το μυστηριο και αλλοι οχι?

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μαρία Σ. έγραψε:οσο γιαυτα τα συμφεροντα που λες να σου πω για ενα μοναστηρι που ακουσα προχτες στην περιοχη μου??? που δεν εχει να πληρωσει τη ΔΕΗ και να ζησουν γιατι ποτε δεν ζηταν λεφτα και τα κερια ειναι δωρεαν??? ΔΕΝ ειναι κοριτσια ολοι ιδιοι

Μαράκι κι εγώ ξέρω παπά που σε παντρεύει επί 2 ώρες -δε φεύγεις αν δε διαβάσει όλες τις ευχές από το Βιβλίο- και δεν παίρνει και φράγκο. Εμείς δε μιλάμε για "αυτούς" αλλά για τους "άλλους".
Άλλοι κινούν τα νήματα...

Kalliopi έγραψε:
Τziz ΔΕ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΜΑΖΙ ΣΟΥ,ΕΤΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΚΑΙ ΓΩ.ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΟ ΕΛΕΓΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΑ!ΜΑΛΙΣΤΑ ΚΑΠΟΙΟΙ ΙΕΡΕΙΣ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟΝ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΓΑΜΟ ΤΩΝ ΓΟΝΙΩΝ...ΔΛΔ ΕΓΩ ΠΟΥ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΓΑΜΟ ΕΙΜΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΗ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟ ΓΙΑ ΝΑ ΒΑΦΤΙΣΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ;;;ΕΤΣΙ ΥΠΟΔΕΧΕΤΑΙ Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΕΝΑ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ;ΚΑΙ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΣΕ ΜΙΑ ΧΩΡΑ ΠΟΥ Η ΑΝΕΞΙΘΡΗΣΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΑΤΟΧΥΡΩΜΕΝΗ ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΒΑΦΤΙΣΗΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΗΛΩΘΕΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΤΟΥ;;;ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΕΞΗΓΗΘΩ,ΝΙΩΘΩ ΧΡΙΣΤΙΑΝΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ.ΕΧΩ ΟΜΩΣ ΠΙΟ "ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ"ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΘΕΟ,ΚΑΙ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΝΣΤΕΡΝΙΣΤΩ ΟΣΑ ΕΧΟΥΝ ΒΓΕΙ ΑΠΛΩΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΥΤΡΑ ΚΑΠΟΙΟΥ ΚΛΗΡΙΚΟΥ,ΚΑΠΩΣ,ΚΑΠΟΤΕ....

Βρήκα "σύμμαχο"!
Άστα Καλλιόπη έχω κάνει αυτή τη συζήτηση άπειρες φορές...
Βασικά πιστεύω ότι αν ξεκινήσουμε κάτι τέτοιο εδώ μέσα (στο φόρουμ) ή θα μας κλείσουν ή απλά θα γεμίσουμε σελίδες ολόκληρες με τις θεωρίες μας...
Και συνήθως τέτοιες συζητήσεις δε βγάζουν πουθενά. Δεν οδηγούν σε κάποιο συμπέρασμα...
Σημασία έχει, ότι όλοι έχουμε το δικαίωμα τις επιλογής και μόνο ο Θεός είναι αυτός που μπορεί να μας κρίνει... Ο Θεός συγχωρεί τον αμαρτωλό και όχι ο παπάς, που κι αυτός στην τελική, σε μια σχολή πήγε για να μάθει να ασκεί ένα επάγγελμα όπως όλοι μας και μάλιστα αυτό του δημόσιου υπάλληλου!
Ο Θεός να με συγχωρέσει γι αυτά που λέω τώρα, αλλά ώρες ώρες πραγματικά βγαίνω έξω από τα ρούχα μου!

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
markellajohny έγραψε:κι εγω με πολιτικο ειμαι παντρεμενη αλλα οταν βαφτισε ο αντρας μου δεν τον ρωτησε κανεις. και τωρα που βαφτιζω εγω εαν με ρωτησει ο παπας δε θα του πω την αληθεια γιατι αυτο δεν ειναι νομος της Εκκλησιας αλλα νομος των παπαδων για να παιρνουν το κλασσικο λαδωμα...ξερω περιστατικο που οταν ειπαν στον παπα πως θα το βαφτισουν αλλουτο παιδι, εκεινος τελικα δεχτηκε να το βαφτισει.πως ειναι δυνατον αλλοι παπαδες να κανουν το μυστηριο και αλλοι οχι?

Κορίτσια, δηλαδή όλες εμείς που έχουμε παντρευτεί με πολιτικό δε μπορούμε να βαφτίσουμε τα παιδιά μας??????
Είμαστε σοβαροί τώρα??????
markellajohny έχεις απόλυτο δίκιο!

markellajohny

markellajohny
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
δε θα αφησω κανεναν να μου χαλασει αυτο που με τοση αγαπη θελω να κανω. και στο κατω κατω αφου τον πολιτικο γαμο οι παπαδες τον θεωρουν ακυρο, τοτε γιατι τον λαμβανουν υπ'οψην τους?αν ειμασταν δηλαδη ανυπαντροι δε θα βαφτιζαμε?

petros-maria


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Θα το θέσω λίγο διαφορετικά...

Όταν θελουμε να συναντήσουμε τον πρόεδρο της δημοκρατίας, οφείλουμε να ακολουθήσουμε ένα συγκεκριμένο πρωτόκολλο, να ακολουθήσουμε κάποιους κανόνες...

Σκέψου τώρα, ότι πηγαίνεις στον οίκο του Θεου, που αξίζει απειρες φορές περισσότερο σεβασμό και ταπείνωση από ότι ο πρόεδρος...δεν πρέπει να ακολουθήσουμε τους κανόνες και το πρωτόκολλο της;;;

Σε μερικα χρόνια, θα επιτραπουν οι γάμοι μεταξύ ομοφυλοφιλων...θα πρέπει η εκκλησία να παραβαινει τους χιλιάδων ετών κανόνες της, επειδή είμαστε στο 2010;;;

Η εκκλησία ακολουθεί την κοινωνία, και όχι το αντίθετο...
Αν η εκκλησία έχει πάρει την κατιούσα, είναι γιατί η κοινωνία μας παει από το κακό στο χειρότερο, και όχι το αντίθετο...

ΥΓ. Όντως η Μαρια μου είναι κούκλα!

markellajohny

markellajohny
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
αυτο το πρωτοκολλο ομως γιατι δεν ισχυει για ολους τους παπαδες? δεν ειναι κανονισμος της Εκκλησιας μας το να μην βαφτιζουν νονοι παντρεμενοι με πολιτικο γαμο, αλλα καποιων παπαδων, οχι ολων!!!εμενα οταν βαφτισε ο αντρας μου μαζι με μια αλλη κοπελα το μονο που ρωτησε ο παπας μετα το μυστηριο ηταν εαν ειναι ζευγαρι και ειπαν οχι και τους ειπε οτι τωρα δε μπορουν να γινουν. δε ρωτησε τιποτα πριν τη βαπτιση εαν ειναι παντρεμενοι κτλ.

Μαρία Σ.

Μαρία Σ.
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
markellajohny έγραψε:αυτο το πρωτοκολλο ομως γιατι δεν ισχυει για ολους τους παπαδες? δεν ειναι κανονισμος της Εκκλησιας μας το να μην βαφτιζουν νονοι παντρεμενοι με πολιτικο γαμο, αλλα καποιων παπαδων, οχι ολων!!!εμενα οταν βαφτισε ο αντρας μου μαζι με μια αλλη κοπελα το μονο που ρωτησε ο παπας μετα το μυστηριο ηταν εαν ειναι ζευγαρι και ειπαν οχι και τους ειπε οτι τωρα δε μπορουν να γινουν. δε ρωτησε τιποτα πριν τη βαπτιση εαν ειναι παντρεμενοι κτλ.

λαθος του παπα ειναι αυτο που δεν ρωτησε απο τη στιγμη που υπαρχει αυτος ο κανονας ισχυει για ολους τωρα αν καποιοι παπαδες κανουν τα στραβα ματια η δεν κανουν σωστα τη δουλεια τους ειναι άλλο θεμα. ομως οπως ειπα και πριν δεν μπορουμε ολουν να τους καιμε στην πυρα γιατι καποιοι δν4ε ειναι σωστοι παπαδες παντου υπαρχουν καλοι και κακοι ακομη και οι μαθητες του χριστου δεν ηταν ολοι σωστοι δεστε τον ιουδα!! οποτε τι περιμενουμε απο τους ανθρωπους να ειναι ολοι τελειοι!! και ο παπας δεν ειναι επαγγελμα ειναι λειτούργημα

markellajohny

markellajohny
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
μα δεν υπαρχει αυτο πουθενα γραμμενο, τι λεμε τοση ωρα?δεν ειναι κανονας της θρησκειας μας!!!!εμας τουλαχιστον οι παπαδες της Ενοριας μας ειναι ανοιχτομυαλοι. οταν με εναν συζηησαμε οτι ειμαστε με πολιτικο παντρεμενοι μας ειοε μην αγχωνεστε, με την ησυχια σας, θα κανετε και το θρησκευτικο. και τον θρησκευτικο θα τον κανω επειδη εγω το θελω και οχι επειδη καποιοι θελουν να το επιβαλλουν. απλα εχουν βρει τον τροπο και βγαζουν ευκολο χρημα και πιστεψε με, μες στους παπαδες ειναι ο κυκλος μου. αλλοι ειναι λειτουργοι και αλλοι επαγγελματιες.οταν μου λεει οτι εδωσε 30.000 ευρω για το γαμο της κορης του, συγνωμη αλλα που τα βρηκε?τελοσπαντων, δεν ειμαι εγω αυτη που θα τους κρινει. εγω αυτο που θεωρω σωστο θα κανω...κι επειδη ηδη εχω βαφτισει την κορη μου, ετσι για τα πρακτικα, ουτε τους κουμπαρους μου ρωτησε ο παπας εαν ειναι παντρεμενοι και πως.

mariposa

mariposa
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
και εγω με πολιτικο παντρευτηκα και οταν πηγαμε να κλεισουμε την βαπτιση μας ρωτησαν αν η νονα εχει παντρευτει με θρησκευτικο αλλιως δεν το δεχονταν.Ανοητα μου φαινονται ολα αυτα γιατι δηλ εγω να μην γινω νονα αν το θελω;νομιζω πως ετσι χανουμε την ουσια των πραγματων,της εκκλησιας και του θεου

ShicShuel

ShicShuel
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Συμφωνω ΑΠΕΡΑΝΤΑ με τζιζ και καλλιοπη!!!

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εξακολουθώ να συμφωνώ με τη markellajohny.
Και ξαναλέω ότι ακριβώς επειδή είναι λειτούργημα, αυτός ο κανόνας δε θα έπρεπε να ισχύει.

Απλά σου λέει, πώς θα βγάλουμε κι εμείς κάτι, αν όλοι πηγαίνουν και παντρεύονται με πολιτικό?

Κορίτσια εμένα μου στοίχισε χοντρά χοντρά:
35€ η αγγελία,
άλλα τόσα τα παράβολα
5€ οι εφημερίδες
και δε θυμάμαι κι εγώ τι άλλο...
το σύνολο ούτε 100€.

Συν τα ρουχαλάκια που πήρα, και τα φοράω και όποτε γουστάρω -όχι σαν το νυφικό που το φοράς μια φορά!

Βάλε τώρα:
Νυφικό
Χτένισμα-Μακιγιάζ
Γαμπριάτικο
Στολισμό
Εκκλησία
"Παρανυφιάτικα"
"Κουμπαριάτικα"
Προσκλήσεις
Μπομπονιέρες
Τραπέζωμα - ειδικά αυτό!!!
Κεράσματα πριν και μετά το γάμο
Ταξίδι του μέλιτος...
Συν όλα τα extras που πιθανόν να θέλει ένα ζευγάρι πχ ένα ακριβό αυτοκίνητο ή ένα ακριβό ξενοδοχείο για τη νύχτα του γάμου κτλ κτλ...


Συγκρίνεται ρε φίλε?
Δε συγκρίνεται!
Και μη μου πεις παντρέψου στην εκκλησία χωρίς όλα τα παραπάνω γιατί κοροϊδεύουμε τους εαυτούς μας τώρα!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 11]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

phpBB2 forum με ForumGreek | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις