Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
547 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 547 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4 ... 9, 10, 11  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 11]

anastazia


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΕΣΕΝΑ ΤΖΙΖ...ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Κ ΤΟ ΑΛΛΟ ΤΟ ΚΟΥΦΟ...ΟΤΙ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΝΟΝΟ ΤΩΡΑ ΜΠΟΡΟΥΝ Κ ΠΑΝΤΡΕΥΟΝΤΑΙ...ΑΥΤΟ Κ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ!ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΠΩΣ ΟΙ ΚΑΝΟΝΕΣ ΑΛΛΑΖΟΥΝ...ΑΣ ΜΑΣ ΠΟΥΝ ΚΑΙ ΕΜΑΣ ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΕΛΙΚΑ ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ Κ ΤΙ ΟΧΙ..ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΠΟ ΜΙΚΡΕΣ ΞΕΡΑΜΕ ΜΑΣ ΤΑ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΚΑΙ ΑΚΟΥΜΕ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ...ΕΛΕΟΣ!

ANGEL


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
anastazia έγραψε:ΣΩΣΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΨΗ ..ΑΛΛΑ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ 2010 ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΖΕΥΓΑΡΙΑ ΕΠΙΛΕΓΟΥΝ ΤΟΝ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΓΙΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ..ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΤΟΝ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟ!

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΑΥΤΟ.ΔΗΛΑΔΗ ΓΑΜΟΣ ΣΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΝΤΕ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ ΝΥΦΙΚΟ,ΠΑΝΑΚΡΙΒΕΣ ΜΠΟΜΠΟΝΙΕΡΕΣ,ΤΡΑΠΕΖΙ ΚΛΠ;;;ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΑΚΡΙΒΟ ΓΑΜΟ,ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΑΚΡΙΒΟ ΣΤΟ ΔΗΜΑΡΧΕΙΟ!
ΕΙΜΑΙ ΚΑΘΕΤΗ ΣΕ ΑΥΤΟ.ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΠΑΝΤΡΕΥΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ,ΔΕ ΔΕΧΕΤΑΙ ΤΗΝ ΕΥΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ,ΔΗΛΑΔΗ ΤΗ ΘΕΩΡΕΙ ΑΣΗΜΑΝΤΗ Η' ΚΑΙ ΑΝΥΠΑΡΚΤΗ.ΠΩΣ ΤΟΤΕ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΕΝΑΝ ΑΛΛΟ (ΜΩΡΑΚΙ ΤΗΝ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΗ) ΣΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ;;

ANGEL


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
anastazia έγραψε:ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΕΣΕΝΑ ΤΖΙΖ...ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Κ ΤΟ ΑΛΛΟ ΤΟ ΚΟΥΦΟ...ΟΤΙ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΝΟΝΟ ΤΩΡΑ ΜΠΟΡΟΥΝ Κ ΠΑΝΤΡΕΥΟΝΤΑΙ...ΑΥΤΟ Κ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ!ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΠΩΣ ΟΙ ΚΑΝΟΝΕΣ ΑΛΛΑΖΟΥΝ...ΑΣ ΜΑΣ ΠΟΥΝ ΚΑΙ ΕΜΑΣ ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΕΛΙΚΑ ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ Κ ΤΙ ΟΧΙ..ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΠΟ ΜΙΚΡΕΣ ΞΕΡΑΜΕ ΜΑΣ ΤΑ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΚΑΙ ΑΚΟΥΜΕ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ...ΕΛΕΟΣ!

ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΟΙ ΚΑΝΟΝΕΣ,ΑΠΛΩΣ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΑΚΟΥΣΑΝ ΑΠΟ ΑΛΛΟΥΣ(ΓΟΝΕΙΣ,ΓΕΙΤΟΝΕΣ,ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ).ΟΙ ΚΑΝΟΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΓΡΑΜΜΕΝΟΙ ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ.ΠΟΙΟΣ ΟΜΩΣ ΚΑΘΕΤΑΙ ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙ;ΓΙΆΥΤΟ ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ Ο,ΤΙ ΑΚΟΥΣΑΜΕ ΚΑΙ ΔΕ ΡΩΤΑΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΜΟΡΦΩΜΕΝΟ ΙΕΡΕΑ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙ.
ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΛΕΓΑΝ ΠΑΛΙΑ,ΔΕΝ ΤΑ ΕΙΧΑΝ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ.ΑΛΛΩΣΤΕ ΠΙΟ ΠΑΛΙΑ ΟΙ ΙΕΡΕΙΣ ΗΤΑΝ ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΓΡΑΜΜΑΤΟΙ, ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑΝ ΤΙ ΓΡΑΦΟΥΝ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ!ΤΩΡΑ ΞΕΚΑΘΑΡΙΖΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΙΕΡΕΙΣ ΕΧΟΥΝ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΕΝΑ ΚΑΙ ΔΥΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΨΑΧΝΟΥΝ.
ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΝΟΝΟ ΚΑΙ ΒΑΦΤΙΣΤΗΡΙ, Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΝΤΡΕΥΤΟΥΝ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ.ΤΟ ΒΑΦΤΙΣΤΗΡΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΝΤΡΕΥΤΕΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΝΟΝΟΥ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΝΟΝΟ.

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ANGEL έγραψε:
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΑΥΤΟ.ΔΗΛΑΔΗ ΓΑΜΟΣ ΣΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΝΤΕ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ ΝΥΦΙΚΟ,ΠΑΝΑΚΡΙΒΕΣ ΜΠΟΜΠΟΝΙΕΡΕΣ,ΤΡΑΠΕΖΙ ΚΛΠ;;;ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΑΚΡΙΒΟ ΓΑΜΟ,ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΑΚΡΙΒΟ ΣΤΟ ΔΗΜΑΡΧΕΙΟ!
ΕΙΜΑΙ ΚΑΘΕΤΗ ΣΕ ΑΥΤΟ.ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΠΑΝΤΡΕΥΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ,ΔΕ ΔΕΧΕΤΑΙ ΤΗΝ ΕΥΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ,ΔΗΛΑΔΗ ΤΗ ΘΕΩΡΕΙ ΑΣΗΜΑΝΤΗ Η' ΚΑΙ ΑΝΥΠΑΡΚΤΗ.ΠΩΣ ΤΟΤΕ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΕΝΑΝ ΑΛΛΟ (ΜΩΡΑΚΙ ΤΗΝ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΗ) ΣΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ;;

Ξέρεις κάτι?
Μου κάνει εντύπωση που ακούω μία κοπέλα που έχουμε την ίδια ηλικία, μένει στην Αθήνα (μεγάλη πρωτεύουσα ε?) ΥΠΟΘΕΤΩ αν κρίνω και από την περιοχή που μένεις ότι έχεις και μια καλή μόρφωση, να μιλάει έτσι...
Τώρα: ή θέλεις να μας "τσιγκλίσεις" έτσι για να γίνεται και λίγος ντόρος γύρω από το θέμα ή σε έχουν μεγαλώσει πολύ διαφορετικά....

Θα συμφωνήσω στο πρώτο σου κομματάκι-παράγραφο. Ναι, αυτός που θέλει τα "λούσα" και τις "επιδείξεις" θα τα κάνει και στο δημαρχείο... Με γεια του με χαρά του... Όπως και αυτός στην εκκλησία, με γεια του με χαρά του επίσης...

Στο δεύτερο κομματάκι-παράγραφο όμως, θα σε παρακαλέσω να αναθεωρήσεις και να αναδιατυπώσεις, καθότι πιστεύω κι εγώ με τη σειρά μου, ότι "θίγεις" αρκετές κοπέλες μέσα στο φόρουμ, συμπεριλαμβανομένου και του εαυτού μου, που πιθανόν "κατ' ανάγκη" να διάλεξαν αυτήν την οδό...

markellajohny

markellajohny
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
δε νομιζω οτι αρνεισαι τη θρησκεια σου αν παντρευτεις με πολιτικο. ολοι εχουν τους λογους τους. δηλαδη εγω που ειμαι με πολιτικο κ θα κανω το θρησκευτικο τι σημαινει?οτι αρνηθηκα τη θρησκεια μου και τωρα το μετανιωσα?ημαρτον, ας προσεχουμε τι λεμε!!!στο κατω κατω ποιος θα κρινει ποιος ειναι καλος χριστιανος και ποιος οχι?

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
αυτοι οι μορφωμενοι ιερεις που λες ομως δεν ειδα να μην ζητανε ταριφα για τα μυστηρια που απαγορευετε κανονικα και πολυ δεν δινουν και αποδειξη, ειναι και φοροφυγαδες δηλ, οχι μονο οπου μας βολευει να τηρουμε ορισμενα πραγματα και οπου οχι να κανουν τα στραβα ματια

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
και στην περιπτωση δηλ που εχεις βαπτιστει και εισαι χριστιανος, και εκανες εναν πολιτικο γαμο γιατι δεν μπορουσες αλλιως,( Πχ εμεινες εγκυος δεν υπηρχαν λεφτα για θρησκευτικο γιατι ειχες μια γεννα κτλ) και θες να βαπτισεις το μωρακι σου μετα με ποια αιτιολογια να το αρνιονται; γιατι οτι αρνησε το ενα μυστηριο για μενα δεν κανει σαν αιτια, και αυτοι που δεν το αρνιονται δηλ αλλα μαρτανουν καθημερινα με κοτσομπολια, βρισιες κτλ θα επρεπε να τρωνε πορτα τοτε και αυτοι, σορυ και ολας αλλα καποια πραγματα ειναι παραλογα

markellajohny

markellajohny
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
πες τα βρε μιλουπακι!!!

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
σε εκκλησια προσφατα που εγινε γαμος στην χαιρετουρα που τελειωνε το μυστηριο ειχανε βαλει μια κυρια της εκκλησιας με ενα κουτακι και ελεγε δωστε για την εκκλησια και ηταν πιεστικη, τα λεφτα που εδωσε ο κουμπαρος, τα κερια που αναψε ο κοσμος κτλ δεν τους ηταν αρκετα, βαλαν και αυτοι να σε ενοχλει καθε τρεις και λιγο, και η εκκλησια δεν ηταν καποια που ηθελε φτιαξιμο για να πεις.. ε οχι ελεος

markellajohny

markellajohny
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
στο ετησιο μνημοσυνο του αδερφου μου ζητησαν 40 ευρω παραπανω αποτι στα 40 γιατι εγινε αυξηση ειπαν!!!!

Μαρία Σ.

Μαρία Σ.
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
βρε κοριτσια θα το ρωτησω συγνωμη κιολας αλλα γιατι βγάζετε τόσο μενος για τους παπαδες και το θρησκευτικο και ολα αυτα ο καθενας πιστευει αυτο που θελει και ολα μια χαρα αν δεν συμφωνουμε με καποιο μυστηριο η τη διαδικασια απλα δεν το κανουμε δεν μπορω να βρω που ειναι το κακο και το ξαναλεω αυτο με το οικονομικο δεν το δεχομαι χλιδατοι γαμοι γινονται και στο δημαρχειο και στην εκκλησια ειναι εμεις πως θελουμε να το κανουμε. ο θεος μας θελει αολα χωρις πολλα πολλα και ο λογος που καλουμε κοσμο στην εκκλησια για τη βαφτιση και το γαμο ειναι για να προσευχηθουν για το μωρο που βαφτιζεται και για το ζευγαρι στον γαμο αντιστοιχα ασε που εμεις αυτο που κανουμε στο γαμο ειναι να βλεπουμε τι φοραει η μια΄και η άλλη ποια απο μας προσευχηθηκε εγω παντως οχι γιατι ολα αυτα μας εχουν κανει να ξεφευγουμε!!! οποτε ας κανει ο καθενας τι θελει και αν δεν εχει λεφτα κανει μια σεμνη τελετη ειναι εμεις ποσο το θελουμε. εγω για παραδειγμα και να μην ειχα να φαω στο δημαρχειο δεν θα πηγαινα ομως ειναι το τι θελω εγω να κανω και δεν κατηγορω καποιον αλλο αν το κανει ολοι ειμαστε ελευθεροι να κανουμε οτι θελουν και αν δεν θελουμε να βαφτισουμε τα παιδια μας παλι οκ δεν μας το επιβάλει η έκκλησια. οσο για το αν ειμαστε μορφωμενες και εχουμε τετοιοες αποψεις σε θεωρω λάθος tziz συγνωμη κιολας γιατι καποιος που ειναι μορφωμενος δεν πρεπει αν εχει τετοιες αποψεις????? οσα πτυχια και μεταπτυχιακα να εχω δεν θα αλλαξω στις αποψεις μου και τα πιστευω μου. δηλαδη αυτα τα σκεφτονται μονο τα ατομα που ειναι απο το χωριο και δεν ειναι μορφωμενο λαθος!!!!!
αυτα απο μενα κοριτσια αρκετα με το θεμα κατι απλο το καναμε παλι τεραστιο και εβγαλε η καθε μια τα απωθημενα της

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
μαρια μου εγω δεν εχω κανενα αποθημενο θρησκευτικο γαμο και μονο εκανα και βαπτισα τα παιδια μου, απλα τονιζω οτι δεν γινεται μονο οι πιστοι να ειναι παντα ενταξει με βαση την εκκλησια και οι παπαδες να κανουν τα δικα τους, εμενα δηλ γιατι να με στραβοκοιτα ο παπας επειδη του εδωσα 30 ευρω και οχι 50 και πανω που ηθελε δεν το καταλαβαινω αφου κανονικα θα επρεπε να πληρωσω μονο το παραβολο 5 ευρω, ορισμενα πραγματα δεν ειναι μονο μονοπλευρα πρεπει και οι δυο μερειες πιστοι και παπαδες να τηρουν τα σωστα και οχι μονο η μια πλευρα

markellajohny

markellajohny
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
μα η tziz αυτο που ειπε ειναι πως δεν ειναι σωστο να λεγονται τετοια πραγματα για οσους εχουν παντρευτει με πολιτικο. οτι δηλαδη δε δεχονται το Θεο. μη λεμε οτι θελουμε και οτι μας συμφερει για να φερουμε τη συζητηση στα μετρα μας. ο καθε ενας εχει τις αποψεις του. δε σας κατηγορησε κανεις γιατι παντρευτηκατε με θρησκευτικο, ουτε κατηγορησε κανεις το θρησκευτικο γαμο. ισα ισα. τωρα γιατι το πηρατε ετσι προσωπικα, τι να πω...επειδη μαλλον λεμε τα συκα συκα!!!

Kalliopi

Kalliopi
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΤΗΝ ΠΡΟ ΕΥΡΩ ΕΠΟΧΗ ΕΙΧΑΜΕ ΠΑΕΙ ΣΕ ΜΙΑ ΒΑΦΤΙΣΗ ΣΤΗ ΧΑΛΚΗΔΙΚΗ,ΚΑΙ ΝΟΝΑ ΗΤΑΝ Η ΜΑΜΑ ΜΟΥ...ΤΕΛΕΙΑ Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ,Σ ΕΠΙΑΝΕ ΔΕΟΣ ΕΤΣΙ ΗΣΥΧΑ ΚΑΙ ΓΑΛΗΝΙΑ ΠΟΥ ΗΤΑΝ...Ο ΠΑΠΑΣ ΠΡΙΝ ΤΟ ΜΥΣΤΗΡΙΟ ΕΔΩΣΕ ΣΤΗ ΜΑΜΑ ΜΟΥ ΑΣΕΤΟΝ ΝΑ ΞΕΒΑΨΕΙ ΤΑ ΝΥΧΙΑ ΤΗΣ,ΤΗΣ ΕΙΠΕ ΝΑ ΦΟΡΕΣΕΙ ΖΑΚΕΤΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΕΙ ΣΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΜΕ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΕΞΩ(ΦΟΡΟΥΣΕ ΜΑΥΡΟ ΦΟΡΕΜΑ ΑΜΑΝΙΚΟ ΚΛΕΙΣΤΟ ΣΤΟ ΝΤΕΚΟΛΤΕ ΚΑΙ ΩΣ ΤΟ ΓΟΝΑΤΟ...)ΣΚΙΑΧΤΗΚΑΜΕ!ΟΠΑ ΛΕΜΕ ΠΟΛΥ ΤΥΠΙΚΟΣ Ο ΠΑΤΕΡ.ΜΕΤΑ ΤΗ ΒΑΦΤΙΣΗ ΜΑΣ ΛΕΕΙ ΝΑ ΠΑΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΟΥ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ...ΜΠΑΙΝΟΥΜΕ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΤΙ ΝΑ ΔΩ;;;;;;;ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΣΤΟΝ ΤΟΙΧΟ ΕΝΑΣ ΞΥΛΙΝΟΣ ΤΙΜΟΚΑΤΑΛΟΓΟΣ!!!!!!ΕΠΑΘΑ ΣΟΚ!ΣΑΝ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΠΑΛΙΑ ΤΑ ΚΑΦΕΝΕΙΑ!ΕΓΡΑΦΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ!ΓΑΜΟΣ ΤΟΣΟ,ΒΑΦΤΙΣΗ ΤΟΣΟ,ΕΥΧΕΛΑΙΟ ΤΟΣΟ,ΤΡΙΣΑΓΙΟ ΤΟΣΟ....ΜΟΥΓΚΑΘΗΚΑ,ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΟΥ ΠΩ ΚΑΜΙΑ ΚΟΥΒΕΝΤΑ,ΑΛΛΑ ΗΤΑΝ ΤΕΤΟΙΟ ΤΟ ΣΟΚ,ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΒΡΙΣΚΑ ΛΕΞΕΙΣ....Ο ΤΑΠΕΙΝΟΣ ΠΑΤΕΡΑΣ ΕΚΑΝΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΜΑ;;;;;ΕΜΕΙΣ ΔΛΔ ΠΟΥ ΕΙΧΑΜΕ ΝΥΧΙΑ ΒΑΜΜΕΝΑ ΘΑ ΠΡΟΣΒΑΛΛΑΜΕ ΤΟΝ ΟΙΚΟ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΕΝΩ ΕΚΕΙΝΟΣ ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΚΑΝΕ ΚΑΦΕΝΕΙΟ ΟΧΙ...ΕΛΕΟΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ,ΚΟΙΤΑΜΕ ΤΟ ΔΕΝΤΡΟ ΚΑΙ ΔΕ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΤΟ ΔΑΣΟΣ....ΑΣ ΜΕΙΝΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ.Ο ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΞΕΡΕΙ ΑΝ ΜΕΣΑ ΤΟΥ ΕΧΕΙ ΠΙΣΤΗ Η ΟΧΙ....ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΠΡΟΕΙΠΑΤΕ ΤΟ ΠΟΣΟ ΚΑΛΟΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ ΤΟ ΞΕΡΕΙ ΜΟΝΟ Ο ΙΔΙΟΣ...ΑΝ ΚΟΙΜΟΜΑΣΤΕ ΚΑΘΕ ΒΡΑΔΥ ΗΣΥΧΟΙ ΔΕ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΟΙ ΜΕΓΑΛΕΣ ΜΕΤΑΝΟΙΕΣ...

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μαρία Σ. έγραψε:οσο για το αν ειμαστε μορφωμενες και εχουμε τετοιοες αποψεις σε θεωρω λάθος tziz συγνωμη κιολας γιατι καποιος που ειναι μορφωμενος δεν πρεπει αν εχει τετοιες αποψεις????? οσα πτυχια και μεταπτυχιακα να εχω δεν θα αλλαξω στις αποψεις μου και τα πιστευω μου. δηλαδη αυτα τα σκεφτονται μονο τα ατομα που ειναι απο το χωριο και δεν ειναι μορφωμενο λαθος!!!!!

Μαράκι μου, επειδή το ήξερα ότι θα παρεξηγηθώ, θα σου εξηγήσω αυτό κι αν θες μην ξανασχολείσαι με το θέμα.
Χρησιμοποιώντας τον όρο "μορφωμένος" σε συνδυασμό με την πρωτεύουσα, που ειρωνικά το ανέφερα μάλλον δεν το κατάλαβες, εννοούσα ότι ακριβώς επειδή εκφράζουμε απόψεις δε θα πρέπει να χρησιμοποιούμε εκφράσεις του τύπου "είμαι κάθετη γιατί όποιος έτσι τότε γιουβέτσι..." Όπως κι εμείς δε βάζουμε όλους τους κληρικούς στο ίδιο καζάνι, έτσι κι εσείς που εκφράζετε την άλλη άποψη, δε θα πρέπει να "κατακρίνετε" κατ'αυτόν το τρόπο εμάς που επαναλαμβάνω, πιθανόν κατ'ανάγκη να "καταφύγαμε σ'αυτήν τη διέξοδο" -ας μου επιτραπεί η έκφραση-. Θα πρέπει να είμαστε λίγο πιο ανοιχτόμυαλοι και πιο παρατηρητικοί.
Ένας ΝΕΟΣ άνθρωπος που ζει, εργάζεται και ΒΛΕΠΕΙ έχοντας συναίσθηση του τι γίνεται γύρω του, δε θα έπρεπε να μιλάει έτσι, γιαυτό και χρησιμοποίησα τη λέξη "αναδιατύπωση". Ίσως να το διατύπωσε λίγο λάθος η ANGEL.
Εντάξει εξέφρασε την άποψή της η οποία και είναι σεβαστή, δεν είπαμε ότι μας την επέβαλλε κιόλας, αλλά έχει αρχίσει να με κάνει να πιστεύω πως αν ποτέ βρεθούμε να πιούμε ένα καφέ όλες μαζί, θα λέει "Κοίτα! Οι άθεες!! Δεν παντρεύτηκαν στην εκκλησία!"
Ρε κορίτσια. Επαναλαμβανόμαστε. Κι όντως έχει γίνει κουραστικό... Όπως είπα και στην αρχή για όσες παρακολουθούν το θέμα, δε βγάζουν πουθενά τέτοιες συζητήσεις.
Το να είναι κάποιος απόλυτος και προσκολλημένος σε κάποια άποψη, κλείνοντας τα μάτια και τα αυτιά του σ'αυτά που του λένε οι γύρω του, δε δείχνει κανένα σημάδι ούτε μόρφωσης ούτε καλής συμπεριφοράς.
Τώρα αν η κοπέλα έχει έχει πχ πατέρα ή σύζυγο που είναι παπάς, να ξέρει ότι καμιά μας δεν έθιξε το συγγενικό της πρόσωπο. Γενικά μιλάμε...

marakious

marakious
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
πριν 2 εβδομαδες πηρα τηλεφωνο για να κλεισω ημερομηνια , ηταν το πρωτο πραγμα που ρωτησε ο παπας αν ο κουμπαρος/αρα ειναι παντρεμενη με πολιτικο γαμο

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
marakious έγραψε:πριν 2 εβδομαδες πηρα τηλεφωνο για να κλεισω ημερομηνια , ηταν το πρωτο πραγμα που ρωτησε ο παπας αν ο κουμπαρος/αρα ειναι παντρεμενη με πολιτικο γαμο

Κατάλαβες?

Μας απομακρύνουν από την εκκλησία και το λόγο του Θεού, και μετά μας λένε και άθεες από πάνω!
Mad Mad Mad

Kalliopi

Kalliopi
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΝΑ ΧΑΛΑΡΩΣΟΥΜΕ ΛΙΓΟ!ΚΑΙ ΒΟΥΔΙΣΤΡΙΕΣ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΘΑ ΤΗ ΧΑΝΑΜΕ ΤΗΝ ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ ΜΑΣ ΤΟΣΗ ΩΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΣΥΖΗΤΑΜΕ!!!! Laughing Laughing Laughing

petros-maria


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Πάντως διακρίνω ότι όλοι μας θελουμε να φέρουμε την θρησκεία στα δικά μας μέτρα, και οχι να πάμε εμείς μα τα δικα μας...φτιάχνουμε εμείς μια δικιά μας θρησκεία, με ότι μας αρέσει, και τα αλλά τα ξεχνάμε, για να νοιώθουμε καλά με τον εαυτό μας, έτσι δεν είναι;

Δεχόμαστε το ένα μυστήριο, άλλα απορρίπτουμε το άλλο, γιατί δεν μας βολεύει...μας πειράζουν τα 100 ευρώ στην εκκλησία, αλλά δίνουμε 200 ευρώ για μια νυφικη ανθοδέσμη με 30 λουλούδια...και 300 για να στολισουμε το αμάξι!

Η θρησκεία έχει κανόνες, είτε μας αρέσουν είτε όχι, πως να το κάνουμε δηλαδή! Έτσι είναι!
Κάποιους τους ακολουθούμε, κάποιους άλλους όχι, αλλά όταν πηγαίνουμε ΕΜΕΙΣ στην εκκλησία, οφείλουμε να ακολουθούμε τους ΔΙΚΟΥΣ της κανόνες, και μη μου πείτε σας παρακαλώ για τα 50 ευρώ πάλι, το θέμα της συζήτησης είναι το μυστήριο της βαπτισης.

Συγγνώμη αν γίνομαι καυστικος, δεν το θέλω, αλλά η θρησκεία δεν είναι πολιτική για να πιστεύει ο καθένας ότι τον βολεύει...

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Συγνώμη βρε Πέτρο που πριν σε είπα κούκλα μου!

ΟΚ. Συμφωνώ. Έχεις δίκιο.
Τα τελευταία χρόνια (ίσως δεκαετίες) έχει όντως γίνει ένας "αχταρμάς" το θέμα της θρησκείας.
Και οι περισσότεροι προσπαθούμε (βάζω και τον εαυτό μου μέσα) να κρατήσουμε ότι μας συμφέρει και να "πετάξουμε" ότι μας χαλάει.

Απλά η αντίρρησή μου εξαρχής ήταν ότι μία θρησκεία που όπως μας έμαθαν στο σχολείο και το κατηχητικό διδάσκει ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ξαφνικά απορρίπτει τους ανθρώπους αυτούς που για δικούς τους λόγους και τους οποίους αν αναλύσουμε μπορεί να είναι πάααααααάρα πολλοί, επέλεξαν να κάνουν πολιτικό γάμο.
Ειλικρινά με λυπεί. Στη σκέψη ότι αν αύριο πχ η φίλη μου, μου ζητούσε να γίνω νονά του παιδιού της, ένας "κανόνας" θα με εμπόδιζε να προσφέρω αυτά που μπορώ σε ένα παιδί που αγαπώ ή και σε ένα οποιοδήποτε παιδάκι, ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΜΙΑ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΠΟΛΥ.
Είναι ανόητο εφόσον ΕΙΜΑΙ και ΔΗΛΩΝΩ χριστιανή ορθόδοξη!

ANGEL


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Tziz έγραψε:Ξέρεις κάτι?
Μου κάνει εντύπωση που ακούω μία κοπέλα που έχουμε την ίδια ηλικία, μένει στην Αθήνα (μεγάλη πρωτεύουσα ε?) ΥΠΟΘΕΤΩ αν κρίνω και από την περιοχή που μένεις ότι έχεις και μια καλή μόρφωση, να μιλάει έτσι...
Τώρα: ή θέλεις να μας "τσιγκλίσεις" έτσι για να γίνεται και λίγος ντόρος γύρω από το θέμα ή σε έχουν μεγαλώσει πολύ διαφορετικά....

Στο δεύτερο κομματάκι-παράγραφο όμως, θα σε παρακαλέσω να αναθεωρήσεις και να αναδιατυπώσεις, καθότι πιστεύω κι εγώ με τη σειρά μου, ότι "θίγεις" αρκετές κοπέλες μέσα στο φόρουμ, συμπεριλαμβανομένου και του εαυτού μου, που πιθανόν "κατ' ανάγκη" να διάλεξαν αυτήν την οδό...

ΔΕΝ ΑΝΑΚΑΛΩ ΓΙΑΤΙ ΛΕΩ ΑΠΛΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ.ΔΕΝ ΕΚΠΡΟΣΩΠΩ ΟΣΟΥΣ ΕΚΑΝΑΝ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΓΑΜΟ.ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΚΑΙ ΕΠΙΛΟΓΗ.ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΑΔΙΚΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ,ΕΠΙΣΗΣ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΑΖΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΥΣ "ΟΡΟΥΣ".
ΕΠΙΣΗΣ,ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΟΝΤΩΣ ΜΟΡΦΩΜΕΝΗ ΚΑΙ ΑΝ ΘΕΣ ΚΑΙ ΕΥΚΑΤΑΣΤΑΤΗ,ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΣΧΕΤΙΖΟΝΤΑΙ ΑΜΕΣΑ ΜΕ ΒΑΘΙΑ ΠΙΣΤΗ ΠΟΥ ΜΕ ΔΙΑΚΡΙΝΕΙ ΚΑΙ ΒΡΙΣΚΩ ΔΙΚΙΟ ΣΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ.ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΩ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ.ΔΗΛΑΔΗ ΟΤΙ "ΑΠΟ ΑΠΟΨΗ" ΠΟΛΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΘΕΤΟΙ ΜΕ Ο,ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ,ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΨΑΞΕΙ ΛΙΓΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ! ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΣΕ ΘΙΞΩ! Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΕΚΦΕΡΕΙ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ.ΑΛΛΩΣΤΕ ΕΧΩ ΑΠΟΔΕΧΤΕΙ ΟΤΙ ΟΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΜΟΥ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΗ ΜΕΙΟΨΗΦΙΑ...ΑΛΛΑ ΕΤΣΙ ΝΙΩΘΩ!! ΝΑ ΜΗ ΓΡΑΦΩ ΚΑΙ ΨΕΜΑΤΑ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ!ΑΣ ΑΚΟΥΣΤΕΙ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΑΠΟΨΗ.

Dimitra_Elena

Dimitra_Elena
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Να ρωτήσω κάτι εγώ τώρα;

ΠΟΤΕ ΕΙΠΕ Ο ΘΕΟΣ ΚΑΙ ΠΟΙΑ Η ΑΜΑΡΤΙΑ ΤΟΥ ΝΑ ΠΑΝΤΡΕΥΕΙ Η ΝΑ ΒΑΦΤΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟ;

Ο Θεός αυτό είναι ρε παιδιά;Χαράζω ένα δρόμο και πέσε στα γόνατα κι ακολούθα γιατί έτσι είναι και έτσι πρέπει;

Λατρεύω τη θρησκεία,αλλά όχι δα!Εγώ ρε φίλε μπορεί να έκανα τον πολιτικό γιατί δεν έχω να σου δώσω τα 45 ευρώ για μεταφορά ενορίας του ενός μελλόνυμφου στην ενορία του άλλου.Δεν έχω να σου δώσω τα 100 ευρώ που περιμένεις όταν εκτελείς το μυστήριο,τα οποία τα έχεις ήδη τσεπώσει από τους φόρους μου.Δεν έχω να δώσω καν τα 30 ευρώ παραπάνω που ζητάς,εάν στο γάμο μου θα είναι 1-2 ή και 3 πολυελαιοι αναμμένοι.Συν τα 15 ευρώ παράβολα από την εφορία,για να τσεπώσουν κι εκείνοι κάτι!

Θέλω να ενωθώ με τον σύντροφο μου,αλλά να μας ενώσει η αγάπη μας,όχι η τσέπη μας...Κι αν η τσέπη μου είναι "ρηχή" θα κάνω πολιτικό γιατί έτσι τα καταφέρατε,όχι επειδή δεν πιστεύω στην θρησκεία!

Τον άλλο μήνα έχω θρησκευτικό γάμο μαζί με βάφτιση.Ξέρετε ότι παρακαλούσα να μπορούσα να μην το κάνω γιατί μου έχουν φύγει του κόσμου τα λεφτά;Όχι από νυφικά-μπομπονιέρες-στολισμούς και γενικά είδη λατέρνας!Αλλά από κοροϊδίες!Κι αυτά τα λεφτά θα μπορούσα να τα επενδύσω στο παιδί μου,έτσι...απλά!Μα 10,μα 20,μα 500,μα 2000 ευρώ.Ότι έχω είναι δικά της!

Ε μα ήμαρτον,μην κουλαθούμε εντελώς τώρα.

Και-ναι-ανήκω στην ομάδα που μου ήρθε το παιδί και δεν προλάβαινα να ετοιμάσω θρησκευτικό γάμο!Τί να έκανα δηλαδή;Να μην παντρευόμουν;Αφού ο κυρ-παπάς θέλει να κλείσεις ημερομηνίες 2 μήνες πριν,το αργότερο,για να προλάβουν να βγάλουν άδειες και να στα φάνε καλύτερα!

Και στο φινάλε,το παιδί δεν ήταν πίτσα να το παραγγείλω να μου έρθει με delivery όποτε μου καπνίσει.Μόλις έκανα τον θρησκευτικό κι έπειτα δηλαδή...Τότε ήρθε,το καλωσόρισα με όλη την αγάπη πόυ έχω μέσα μου κι άλλη τόση,και αν θέλετε καταφύγετε εις αποδοκιμασία,δεν έχω πρόβλημα.Ξέρω καλά τί μου συμβαίνει.

Και δεν είναι μόδα της εποχής,μην ακούω κουλά.

Και παλιά συνέβαιναν πριν το γάμο εγκυμοσύνης,κι απλά πλάκωνε ο πατέρας την κόρη στο ξύλο και το έχανε,ή απλά δεν το έλεγαν.Και γεννούσε η κοπέλα κι έλεγαν ότι γεννήθηκε εφταμηνήτικο για να μην πει ο κόσμος ότι εμεινε προ γάμου έγκυος.Συμβαίνουν αυτά,τα ακούω από γηραιόταρες ηλικίες καθημερινά!

Συγγνώμη που βγαίνω εκτός εαυτού,αλλά έχω ακούσει κατά καιρούς διάφορα.

Δεν έχω σκοπό να θίξω καμία,είπα απλά τη γνώμη μου.Φιλιά σε όλες,κι ότι αντέχετε κι εσείς κι η τσέπη σας,η θρησκεία είναι απλά άλλη μια κερδοσκοπική οργάνωση...Η θρησκεία όπως μας την πλασάρουν δηλαδή,όχι όπως πραγματικά είναι.

Dimitra_Elena

Dimitra_Elena
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ANGEL έγραψε:
Tziz έγραψε:Ξέρεις κάτι?
Μου κάνει εντύπωση που ακούω μία κοπέλα που έχουμε την ίδια ηλικία, μένει στην Αθήνα (μεγάλη πρωτεύουσα ε?) ΥΠΟΘΕΤΩ αν κρίνω και από την περιοχή που μένεις ότι έχεις και μια καλή μόρφωση, να μιλάει έτσι...
Τώρα: ή θέλεις να μας "τσιγκλίσεις" έτσι για να γίνεται και λίγος ντόρος γύρω από το θέμα ή σε έχουν μεγαλώσει πολύ διαφορετικά....

Στο δεύτερο κομματάκι-παράγραφο όμως, θα σε παρακαλέσω να αναθεωρήσεις και να αναδιατυπώσεις, καθότι πιστεύω κι εγώ με τη σειρά μου, ότι "θίγεις" αρκετές κοπέλες μέσα στο φόρουμ, συμπεριλαμβανομένου και του εαυτού μου, που πιθανόν "κατ' ανάγκη" να διάλεξαν αυτήν την οδό...

ΔΕΝ ΑΝΑΚΑΛΩ ΓΙΑΤΙ ΛΕΩ ΑΠΛΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ.ΔΕΝ ΕΚΠΡΟΣΩΠΩ ΟΣΟΥΣ ΕΚΑΝΑΝ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΓΑΜΟ.ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΚΑΙ ΕΠΙΛΟΓΗ.ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΑΔΙΚΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ,ΕΠΙΣΗΣ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΑΖΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΥΣ "ΟΡΟΥΣ".
ΕΠΙΣΗΣ,ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΟΝΤΩΣ ΜΟΡΦΩΜΕΝΗ ΚΑΙ ΑΝ ΘΕΣ ΚΑΙ ΕΥΚΑΤΑΣΤΑΤΗ,ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΣΧΕΤΙΖΟΝΤΑΙ ΑΜΕΣΑ ΜΕ ΒΑΘΙΑ ΠΙΣΤΗ ΠΟΥ ΜΕ ΔΙΑΚΡΙΝΕΙ ΚΑΙ ΒΡΙΣΚΩ ΔΙΚΙΟ ΣΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ.ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΩ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ.ΔΗΛΑΔΗ ΟΤΙ "ΑΠΟ ΑΠΟΨΗ" ΠΟΛΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΘΕΤΟΙ ΜΕ Ο,ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ,ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΨΑΞΕΙ ΛΙΓΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ! ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΣΕ ΘΙΞΩ! Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΕΚΦΕΡΕΙ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ.ΑΛΛΩΣΤΕ ΕΧΩ ΑΠΟΔΕΧΤΕΙ ΟΤΙ ΟΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΜΟΥ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΗ ΜΕΙΟΨΗΦΙΑ...ΑΛΛΑ ΕΤΣΙ ΝΙΩΘΩ!! ΝΑ ΜΗ ΓΡΑΦΩ ΚΑΙ ΨΕΜΑΤΑ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ!ΑΣ ΑΚΟΥΣΤΕΙ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΑΠΟΨΗ.

Καλή μου αγγελουδένια,επέτρεψε μου να σου πω εδώ ότι η εκκλησία είναι απλά εκρποσώπηση του Κυρίου,δεν είναι ούτε νομοθέτης,ούτε εξουσία να βάζει όρους.Το έργο της είναι απλά να ακολουθεί το έργο Του και μόνον αυτό!

Και-φυσικά-καλά κάνεις και λες την άποψη σου,γι αυτό είμαστε εδώ άλλωστε.Αλλιώς δεν θα ήταν φόρουμ,θα ήταν μονόλογος!

polytimi

polytimi
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Και εγω με πολιτικο ειμαι παντρεμενη και σενα μηνα θα παντρεψω την κολλητη μου.Ολοι οιπον με ρωτανε αν θα το επιτρεψει ο παπας κλπ.
Να πω την αληθεια ρωτησε αν ειμαι παντρεμενη ειπα ναι τελος.
Τωρα αν παμε εκει και τα αλλαξει κριμα σε αυτον γιατι θα γινει πανικος.
Το θεμα ειναι δικο τους αλλοι το κανουν και αλλοι οχι για τους ευνοητους λογους και λεω τωρα εγω..μιας και ειναι παρανομο να σου αρνητε παπας μηπως ναρχισουμε να τους καταγγελουμε στην μητροπολη για να τελιωνουμε?
Γιατι απο εκει που σε παρακαλανε να κανεις θρησκευτικο απο εκει σου τα περνουν και χοντρα!Γιαυτο και ολοι κανουν πολιτικο γιατι θελεις και ενα 400αρι για να παντρεψεις και αυτο αναλογα την εκκλησια...ελεος! ΑΚΥΡΩΣΑΝ ΒΑΠΤΙΣΗ ΓΙΑΤΙ Ο ΝΟΝΟΣ ΠΑΝΤΡΕΥΤΗΚΕ ΜΕ ...ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΓΑΜΟ!! - Σελίδα 3 679259 ΑΚΥΡΩΣΑΝ ΒΑΠΤΙΣΗ ΓΙΑΤΙ Ο ΝΟΝΟΣ ΠΑΝΤΡΕΥΤΗΚΕ ΜΕ ...ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΓΑΜΟ!! - Σελίδα 3 606100

mpoympoykaki

mpoympoykaki
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
1)ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΠΑΝΤΡΕΥΤΕΙ ΜΕ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΓΑΜΟ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΑΘΕΗ...2)Ο ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ ΥΣΧΙΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ Κ ΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕΤΑ Κ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΗ ΝΑ ΠΑΣ ΝΑ ΤΟΝ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΔΗΛΩΘΕΙ ΕΙΔΗ Ο ΓΑΜΟΣ, ΟΠΟΤΕ ΜΕΡΙΚΟΙ ΠΑΠΑΔΕΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΔΕΧΟΝΤΑΙ???
3)ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΣΑΡΑΝΤΙΣΕΙ Κ ΟΤΑΝ ΤΕΛΕΙΩΣΕ ΜΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΠΑΠΑΣ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΔΩΣΕΙΣ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ... ΕΝΩΕΙΤΕ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΔΩΣΑ... ΕΧΩ Κ.Α ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΑ ΟΧΙ ΜΕ ΛΕΦΤΑ ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΟΥ ΚΑΝΟΝΕΣ ΤΙΣ ΕΚΛΗΣΙΑΣ... Ο ΚΑΘΕ ΠΑΠΑΣ ΕΧΕΙ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΤΟΥ ΚΑΝΟΝΕΣ...

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 11]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4 ... 9, 10, 11  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δημιουργία Φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις