Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
73 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 73 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 8]

51ΛΕΚΤΙΚΗ ΒΙΑ HELP - Σελίδα 3 Empty Απ: ΛΕΚΤΙΚΗ ΒΙΑ HELP Κυρ Μάης 26, 2013 10:47 pm

theanw

theanw
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
dinaki88 έγραψε:
ede έγραψε:Εγω΄θ΄λεω να ρωτήσω κάτι το dinaki και αν θέλει φυσικά μου απαντάει. Ρωτάω εντελώς απο περιέργεια γιατί κάποια πράγματα το δικό μου κεφάλι δεν μπορεί να χωρέσει. Αν τώρα έβρισκες μια δουλειά και είχες χρήματα να συντηρείς τον εαυτό σου και το παιδί σου ,παρόλο που καλυτέρεψαν τα πράγματα θα έφευγες ντινάκι? Δεν ξέρω ρε παιδιά αλλά μου ακούγεται τραγικότατο να λεεί ένα κορίτσι 24 ετών ότι δεν έιναι ερωτευμένο με τον άντρα που έχει δίπλα της και στην καλύτερη έχει να ζήσει μαζί του αλλά 40 χρόνια Shocked Shocked Δεν ξέρω βρε κορίτσια αλλά αν με χτύπαγε κιόλας θα έχανα πάσα ιδέα και το λεώ με 3 παιδιά και στα 37 μου .όχι με 1 παιδί και μια σταλιά κορίτσια.

Λοιπον,σορρυ για την ελλειψη τονων ειμαι απο κινητο. Εμενα αυτη τη στιγμη εκτος απο τραβηγματα και ψυχολογικη καταπιεση αραια και που δε με κακομεταχειριζεται. Ακομα και στο λεκτικο μονο προσβολες αλλα οχι βρισιες. Τωρα πια το προβλημα μου ειναι οτι δε με εμπιστευεται, με ζηλευει τρελα, που εγω ως ανεξαρτητο ατομο το βιωνω ως καταπιεση, και οτι αναμοχλευει ζηλιες για πραγματα που σηνεβησαν οσο ημασταν χωρισμενοι. Για να ξεκαθαρισω τη θεση μου, εμεις καταληξαμε να ειμαστε μαζι απο ερωτα μετα ηρθε το παιδι στο χρονο της σχεσης και σ2α 20 μας. Απο τοτε αλλαξε και αυτος. Και εβλεπα στα ματια του οταν ηταν βιαιος οτι δεν ειναι αυτος που ερωτευτηκα. Ολα αυτα που ενιωθα οταν με μειωνε και με πονουσε και με εβριζε ομως δε σβηνουν ακομα και τωρα που η κατασταση ειναι σε γενικες γραμμες καλη. Δε μπορω να τον δω με τα ματια που τον εβλεπα οταν μου εδινε τα παντα στα 20. Γι' αυτο λεω στην κοπελα οτι ακομα και υπομονη να κανει και αυτος να αλλαξει οι μνημες δυσκολα σβηνουν. Και οταν η ρημαδα η ιδεα μπει στο μυαλο οτι εκει εξω καποιος θα σε ειχε κορωνα και θα σε φροντιζε οπως αξιζει σε μια γυναικα και οχι σε ζωο, δε βγαινει.. Και ειμαι μικρη και εμφανισιμη, σε βαθμο που εστω ενας μετριος αντρας θα μου ελεγε δυο κουβεντες γλυκες και θα με ανεβαζε αντι να με μειωνει. Γι' αυτο το λογο ναι. Αν μου δωθει η ευκαιρια να κανω μια νεα αρχη θα το κανω, δεν το κανω τωρα για το οικονομικο αλλα και το κομματι του παιδιου γιατι αυτον δε θα το νοιαξει ο πολιτισμενος χωρισμος. Και αυτο γιατι? Γιατι και ως μαμα και ως γυναικα αλλα και ως ψυχολογος πιστευω ακραδαντα οτι το παιδι μου θα ειναι πιο ευτυχισμενο σε ενα ζεστο περιβαλλον με μια ευτυχισμενη μαμα που αγαπιεται παρα σε ενα περιβαλλον εντασης που υπαρχει ενας πατερας που μειωνει η και χειροτερα τη μανα και αυτη τον ανεχεται για χαρη του παιδιου. Ολα αυτα παντα στη βαση του οτι θεωρω οτι αξιζω θαυμασμο σεβασμο και αγαπη αληθινη απο το συντροφο μου και το οτι μυ εκατσε ενας αντρας ανωριμος που δε νοιαζεται τι νιωθω δεν ειναι η μοιρα μου αλλα κακη τυχη η επιλογη. Ελπιζω να απαντησα και να βοηθησα με την οπτικη μου και τη φιλη μας

dinaki θα σου μιλησω οχι ως μαμα και συζυγος αλλα ως παιδι χωρισμενων γονιων.Εγω δεν αντιμετωπισα βια απο τουσ γονεις μου αλλα εβλεπα πως δεν ηταν καλα μεταξυ τους και αυτο με στεναχωρουσε πολυ σε πληροφορω.Μετα το διαζυγιο τουσ και αφου ισσοροπησανε οι καταστασεις ητανε καλα και οι 2 και εγω χαιρομουνα.Ασχετα αν δεν ηταν μαζι εγω δεν τους στερηθηκα ποτε οποτε ολα καλα και τους προτιμουσα ετσι γιατι και οι 2 ητανε χαρουμενοι.Νομιζεις οτι ενα παιδι δεν καταλαβαινει τι γινεται στο σπιτι,δεν πληγωνεται οταν βλεπει τους γονεις του να μαλωνου?τι ειναι τελικα καλυτερο να ειναι μαζι και σκοτωμενοι η χωρια και καλα?Ωσ μαμα τωρα εκεινο που θα σου πω βεβαια ειναι οτι θα κανω τα παντα για να κρατηθει η οικογενεια μου , αλλα αν δω οτι δεν γινεται δεν προκειτε να κατσω να υπομείνει το παιδακι μου τιποτα.Ναι μεν εξω απο τον χωρο λες πολλα αλλα βρε dinaki μια ειναι η ζωη και αξιζει να ειμαστε καλα.Κ συ αν μη τι αλλο οπως και η νανα ειστε πολυ μικρες και η ζωη ειναι μπροστα σας και με ενα παιδι.Η βια φερνει βια και το παιδι το εισπρατει για την ζωη του αργοτερα

52ΛΕΚΤΙΚΗ ΒΙΑ HELP - Σελίδα 3 Empty Απ: ΛΕΚΤΙΚΗ ΒΙΑ HELP Κυρ Μάης 26, 2013 11:48 pm

donna

donna
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Νομιζω πως το μυστικο σε μια σχεση ειναι ο σεβασμος και σε ποιο βαθμο τον εχουμε διδαχτει απο την οικογενεια μας.
Σωματικη και λεκτικη βια δεν εχω βιωσει, απλα περασαμε δυο φασεις οπως εχω αναφερει αλλαγης συμπεριφορας.....θα ελεγα οτι εγω ημουν η λεχωνα και ο αντρας μου περνουσε επιλοχια καταθλιψη. Υπαρχει ομως σεβασμος αναμεσα μας, περα απο την αγαπη, και σεβομαστε και τα παιδια μας κι ελπιζω να τους τον εχουμε περασει σαν αξια.Δεν επιμενω πως ειμαστε η τελεια οικογενεια,ολοι εχουμε τα στραβα μας αλλα η μαγκια ειναι να παραδεχεσαι τα λαθη σου και να μην τα επαναλαμβανεις.
Επαναλαμβανομενα "λαθη" δεν ειναι λαθη αλλα τροπος ζωης.
Η Νανα περιεγραψε ενα σκηνικο αναμεσα στον πεθερο και την πεθερα της και τον αντρα της.Αν αυτος ο ανθρωπος μεγαλωσε με την ιδεα οτι εχει καθε δικαιωμα να προσβαλει την συντροφο του ποσο ευκολο ειναι να αλλαξει αυτη την νοοτροπια;
Σε αλλες οικογενειες για παραδειγμα,θεωρουν το ξυλο σαν μεσο επιβολης αποψεων , τα παιδια μαθαινουν να ζουν ετσι και το κακο διαιωνιζεται.
Νομιζω οτι ειναι φαυλος κυκλος και αυτο που με τρελαινει ειναι οτι υποτιθεται το μορφωτικο μας επιπεδο εχει ανεβει κατακορυφα και τετοιες συμπεριφορες θα επρεπε να μεινουν στο παρελθον.

53ΛΕΚΤΙΚΗ ΒΙΑ HELP - Σελίδα 3 Empty Απ: ΛΕΚΤΙΚΗ ΒΙΑ HELP Κυρ Μάης 26, 2013 11:58 pm

dinaki88

dinaki88
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
theanw έγραψε:
dinaki88 έγραψε:
ede έγραψε:Εγω΄θ΄λεω να ρωτήσω κάτι το dinaki και αν θέλει φυσικά μου απαντάει. Ρωτάω εντελώς απο περιέργεια γιατί κάποια πράγματα το δικό μου κεφάλι δεν μπορεί να χωρέσει. Αν τώρα έβρισκες μια δουλειά και είχες χρήματα να συντηρείς τον εαυτό σου και το παιδί σου ,παρόλο που καλυτέρεψαν τα πράγματα θα έφευγες ντινάκι? Δεν ξέρω ρε παιδιά αλλά μου ακούγεται τραγικότατο να λεεί ένα κορίτσι 24 ετών ότι δεν έιναι ερωτευμένο με τον άντρα που έχει δίπλα της και στην καλύτερη έχει να ζήσει μαζί του αλλά 40 χρόνια Shocked Shocked Δεν ξέρω βρε κορίτσια αλλά αν με χτύπαγε κιόλας θα έχανα πάσα ιδέα και το λεώ με 3 παιδιά και στα 37 μου .όχι με 1 παιδί και μια σταλιά κορίτσια.

Λοιπον,σορρυ για την ελλειψη τονων ειμαι απο κινητο. Εμενα αυτη τη στιγμη εκτος απο τραβηγματα και ψυχολογικη καταπιεση αραια και που δε με κακομεταχειριζεται. Ακομα και στο λεκτικο μονο προσβολες αλλα οχι βρισιες. Τωρα πια το προβλημα μου ειναι οτι δε με εμπιστευεται, με ζηλευει τρελα, που εγω ως ανεξαρτητο ατομο το βιωνω ως καταπιεση, και οτι αναμοχλευει ζηλιες για πραγματα που σηνεβησαν οσο ημασταν χωρισμενοι. Για να ξεκαθαρισω τη θεση μου, εμεις καταληξαμε να ειμαστε μαζι απο ερωτα μετα ηρθε το παιδι στο χρονο της σχεσης και σ2α 20 μας. Απο τοτε αλλαξε και αυτος. Και εβλεπα στα ματια του οταν ηταν βιαιος οτι δεν ειναι αυτος που ερωτευτηκα. Ολα αυτα που ενιωθα οταν με μειωνε και με πονουσε και με εβριζε ομως δε σβηνουν ακομα και τωρα που η κατασταση ειναι σε γενικες γραμμες καλη. Δε μπορω να τον δω με τα ματια που τον εβλεπα οταν μου εδινε τα παντα στα 20. Γι' αυτο λεω στην κοπελα οτι ακομα και υπομονη να κανει και αυτος να αλλαξει οι μνημες δυσκολα σβηνουν. Και οταν η ρημαδα η ιδεα μπει στο μυαλο οτι εκει εξω καποιος θα σε ειχε κορωνα και θα σε φροντιζε οπως αξιζει σε μια γυναικα και οχι σε ζωο, δε βγαινει.. Και ειμαι μικρη και εμφανισιμη, σε βαθμο που εστω ενας μετριος αντρας θα μου ελεγε δυο κουβεντες γλυκες και θα με ανεβαζε αντι να με μειωνει. Γι' αυτο το λογο ναι. Αν μου δωθει η ευκαιρια να κανω μια νεα αρχη θα το κανω, δεν το κανω τωρα για το οικονομικο αλλα και το κομματι του παιδιου γιατι αυτον δε θα το νοιαξει ο πολιτισμενος χωρισμος. Και αυτο γιατι? Γιατι και ως μαμα και ως γυναικα αλλα και ως ψυχολογος πιστευω ακραδαντα οτι το παιδι μου θα ειναι πιο ευτυχισμενο σε ενα ζεστο περιβαλλον με μια ευτυχισμενη μαμα που αγαπιεται παρα σε ενα περιβαλλον εντασης που υπαρχει ενας πατερας που μειωνει η και χειροτερα τη μανα και αυτη τον ανεχεται για χαρη του παιδιου. Ολα αυτα παντα στη βαση του οτι θεωρω οτι αξιζω θαυμασμο σεβασμο και αγαπη αληθινη απο το συντροφο μου και το οτι μυ εκατσε ενας αντρας ανωριμος που δε νοιαζεται τι νιωθω δεν ειναι η μοιρα μου αλλα κακη τυχη η επιλογη. Ελπιζω να απαντησα και να βοηθησα με την οπτικη μου και τη φιλη μας

dinaki θα σου μιλησω οχι ως μαμα και συζυγος αλλα ως παιδι χωρισμενων γονιων.Εγω δεν αντιμετωπισα βια απο τουσ γονεις μου αλλα εβλεπα πως δεν ηταν καλα μεταξυ τους και αυτο με στεναχωρουσε πολυ σε πληροφορω.Μετα το διαζυγιο τουσ και αφου ισσοροπησανε οι καταστασεις ητανε καλα και οι 2 και εγω χαιρομουνα.Ασχετα αν δεν ηταν μαζι εγω δεν τους στερηθηκα ποτε οποτε ολα καλα και τους προτιμουσα ετσι γιατι και οι 2 ητανε χαρουμενοι.Νομιζεις οτι ενα παιδι δεν καταλαβαινει τι γινεται στο σπιτι,δεν πληγωνεται οταν βλεπει τους γονεις του να μαλωνου?τι ειναι τελικα καλυτερο να ειναι μαζι και σκοτωμενοι η χωρια και καλα?Ωσ μαμα τωρα εκεινο που θα σου πω βεβαια ειναι οτι θα κανω τα παντα για να κρατηθει η οικογενεια μου , αλλα αν δω οτι δεν γινεται δεν προκειτε να κατσω να υπομείνει το παιδακι μου τιποτα.Ναι μεν εξω απο τον χωρο λες πολλα αλλα βρε dinaki μια ειναι η ζωη και αξιζει να ειμαστε καλα.Κ συ αν μη τι αλλο οπως και η νανα ειστε πολυ μικρες και η ζωη ειναι μπροστα σας και με ενα παιδι.Η βια φερνει βια και το παιδι το εισπρατει για την ζωη του αργοτερα
Η νανα αντιμετωπιζει σοβαροτερα προβληματα απο εμενα στην παρουσα φαση. Το δικο μου το παιδι μπορει να δει ενα τραβηγμα η να ακουσει μια ειρωνια η τσακωμο αλλα σε επιπεδα κατηε ζευγαριου. Αυτο που εγω ηθελα να τονισω δηλ. Ειναι οτι εγω που περασα στο θετικο ακρο της νανας. Οτι αλλαξε στα πολυ ασχημα του και πια δεν ειναι κακομεταχειριστικος, εγω εχω παψει να τον βλεπω σαν αντρα μου, πιο πολυ σα συγκατοικηση. Δε νομιζω οτι το να μου την πει και να με στεναχωρησει για το νοικοκυριο η την εκπαιδευση μου θα στιγματισει το παιδι, θα το στιγματισει αυτη η ψυχρα μεταξυ μαμας και μπαμπα και οτι η μαμα δε δειχνει ευτυχισμενη. Ομως ξαναλεω εγω δεν το κανω για το παιδι οπως ειπε ξεκαθαρα η νανα. Εμενα ειναι αγροικος δε θα τη βλεπει πανω απο μια φορα στις δεκα μερες, το διαζυγιο θα βλαψει απο αυτη τη μερια το παιδι, οποτε θελω εγω να σταθω στα ποδια μου πρωτα και μετα να περασουμε αυτο το πραγμα

http://psuxoblabla.blogspot.gr/

54ΛΕΚΤΙΚΗ ΒΙΑ HELP - Σελίδα 3 Empty Απ: ΛΕΚΤΙΚΗ ΒΙΑ HELP Δευ Μάης 27, 2013 12:07 am

Μαρίζα

Μαρίζα
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Συμφωνώ με την προλαλήσασα Donna και αναρωτιέμαι: το ότι ενώνουμε τη ζωή μας με κάποιον ( είτε με γάμο είτε άνευ) και τεκνοποιούμε, γιατί το κάνουμε βρε παιδιά; Κατα τη γνώμη μου πάντα, για να είμαστε πιο ευτυχείς και πιο ολοκληρωμένοι, όχι για να μιζεριάσουμε , και φυσικά όχι για να υπομείνουμε κινέζικα μαρτύρια! Δεν λέω πως σε ένα γάμο είναι πάντα όλα ρόδινα ( υπάρχουν και περιπτώσεις που είναι όμως!) αλλά απο το κάνω κάποιες υποχωρήσεις μέχρι το να σε κακοποιει, με όποια μορφή , υπαρχει ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ χάσμα! Ο σεβασμός πρεπει να είναι αυτονόητος και όχι να διεκδικείται με άλλα μέσα .

55ΛΕΚΤΙΚΗ ΒΙΑ HELP - Σελίδα 3 Empty Απ: ΛΕΚΤΙΚΗ ΒΙΑ HELP Δευ Μάης 27, 2013 12:10 am

trilly

trilly
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
συμφωνω με την μαριζα παρα πολυ. αν δεν υπαρχει ερωτας αγαπη καψουρα, ας υπαρχει σεβασμος. τουλαχιστον. πολυ δυσαρεστες καταστασεις και για τα παιδια και για τα ιδια τα κοριτσια που το βιωνουν ολο αυτο. σας ευχομαι μεσα απο την καρδια μου να το ξεπερασετε με τον καλυτερο δυνατο τροπο. εσεις ξερετε ποιος ειναι αυτος.

56ΛΕΚΤΙΚΗ ΒΙΑ HELP - Σελίδα 3 Empty Απ: ΛΕΚΤΙΚΗ ΒΙΑ HELP Δευ Μάης 27, 2013 12:43 am

souzan


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ελπιζω κοριτσακη μου να φιαξουνε τα πραγματα και να βαλει μυαλο ο αντρας σου ο σεβασμος ειναι τα παντα σε μια σχεση και οταν δεν υπαρχει χαλαει το πραγμα η δικια μου γνωμη ειναι να απαιτησεις τον σεβασμο του δεν μου εχει τυχει κατι τετοιο αλλα μπορω να σου πω οτι κρισεις υπαρχουν μεσα στις σχεσεις δεν ειναι παντα ολα καλα εγω με τον αντρα μου παρολο που αποκτησαμε πολυ μικροι το πρωτο μας παιδι δεν ειχαμε προβληματα τωρα με το δευτερο παιδι που ειμαστε και μεγαλοι ζοριστηκαμε και εχουμε κουραστει με σκοπο να λογομαχουμε συχνα και να του παραπονιεμαι οτι δεν με βοηθαει θελω να σου πω οτι δεν ημουν ετσι αλλα τωρα εγινα πιο γκρινιαρα επειδη ζοριζομαι
μηπως κατι τετοιο συμβαινει και με τον αντρα σου?εχει ζοριστει?αν και το οτι σε βριζει ειναι απαραδεκτο
πριν το παιδι συζουσατε μαζι η σαν ηρθαν ολα μαζι?
τα ρωταω αυτα γιατι οταν μενεις με τον συντροφο σου μαζι καταλαβαινεις τι χαρακτηρας ειναι

57ΛΕΚΤΙΚΗ ΒΙΑ HELP - Σελίδα 3 Empty Απ: ΛΕΚΤΙΚΗ ΒΙΑ HELP Δευ Μάης 27, 2013 2:51 am

ede


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Είναι ίσως το μόνο θέμα που παρακολουθώ με τόση πόρωση. Smile Σκέφτομαι αυτό που είπε μια κοπέλα παραπάνω για το αν το βίωνα εγώ. Κορίτσια συγχωρώ πολλά, μα πάρα πολλά. Αυτό όχι. Συμφωνώ με την Μαρίζα και την ντόνα. Φεύγω απο το σπίτι μου για να πάω κάπου που θα περνάω το ίδιο καλά ή και καλύτερα. Αλλιώς δεν υπάρχει λόγος. Δεν λέω στην νανά να χωρίσει αλλά δεν θα της πω και ποτέ μα ποτέ να προσπαθήσει γιατί φοβάμαι. Το εργάκι το έχω ακούσει χιλιάδες φορές απο γνωστό , γνωστή κλπ. Τα αποτελέσματα έιναι και πάντα τα ίδια. Ή τελικά χώρισαν μετά απο χρόνια και με ένα ακόμα παιδί και περισσότερες δυσκολίες ή η ζωή ήταν συμβατική με κερατώματα ,και βρισιές. Φοβάμαι να πω στην νανά να κάνω υπομονή . Εθέτω μόνο την δική μου άποψη με τον δικό μου χαρακτήρα. Εγώ θα έφευγα. Απο τήν αρχή κιόλας. Αν ήθλεα να σώσω τον γάμο μου θα έφευγα απο την αρχή ώστε να καταλάβει ότι αυτά δεν περνάνε. Ίσως έδινα μια ευκαιρία αλλά δεύτρη δεν έιχε. με λυπεί αφάνταστα το ντινάκι να θεωρεί σχεδόν φυσιολογικό και καθημερινό φαινόμενο σε ένα γάμο τις ειρωνείες , τα τραβήγματα και τα σπρωξίματα. Πρέπει επειγόντως να διαχωρίσουμε τα προβλήματ απου περνάμε όλες μεσα στον γάμο με τους άντρες μας απο το να φτάσει ο άλλος να σε λέει πουτ@να. Αλλο πραγμα τσακώνομαι γιατί δεν βοηθάει και γκρινιάζω και του τα ζαλίζω και μου πατάει τη φωνή και άλλο πράγμα να με φωνάζει καρι@λα. Είναι εντελώς διαφορετικά πράγματα μην τα μπερδεύουμε.
Τώρα έγω θέλω να ρωτήσω κάτι τα κορίτσια γιατί πραγματικά έχω σκαλώσει με το θέμα. Είπατε και οι 2 ότι πριν το γάμο ήταν πολυ καλά και με΄τα έγιναν αγροίκοι. Δηλαδή τελικά αλλάζει ο άνθρωπος? Και στα 20 σου βρε κορίτσια ήσασταν τοσο γεμάτες και ολοκληρωμένες απο την ζωή σας και απο τις εμπειρίες σας που έιπατε'' Αυτός είναι?'' Εγώ με τον άντρα μου έιμαστε 14 χρόνια μαζί. Απο τήν αρχή έιπα αυτός έιναι. Αλλά ήθελα να ζήσω και άλλα πράγματα . Παντρευτήκαμε μετά απο 6 χρόνια σχεδόν σχέσης και σέα άλλη ηλικία. Δεν τον γνώρισα στα 14 αλλά στα 23+ και πάλι μικ΄ρη για τα δεδομένα μου ,δεν συζούσαμε. θεώρησα οτι μετά απο αυτα τα χρόνια δεν είχα να δω κάτι ουσιαστικό. Εντάξει πετάει τις καλτσες του Laughing δηλαδή δεν είδα κάτι σοβαρό. Εσέις σε τόσο μικρή ηλικία πως αισθανθήκατε έτοιμες για τέτοιο βήμα?πως αισθανθήκατε ότι σας καλύπτει χωρις να έχετε εμπειρίες( απο την ζωή )οχι απο γκόμενους,χωρίς να τον έχετε ζήσει λίγο και σε πιο δύσκολες καταστάσεις . Ρωτάω απο περιέργεια όχι για να επιβεβαιωθώ σε κάτι. Κουβέντα κάνουμ και μάλιστα έγω είμαι και με τον καφέ στο χέρι Laughing Εντάξει μιλάμε για σεντόνιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι.

58ΛΕΚΤΙΚΗ ΒΙΑ HELP - Σελίδα 3 Empty Απ: ΛΕΚΤΙΚΗ ΒΙΑ HELP Δευ Μάης 27, 2013 3:07 am

Μαρίζα

Μαρίζα
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Ζωγραφισες ρε ede :-)

59ΛΕΚΤΙΚΗ ΒΙΑ HELP - Σελίδα 3 Empty Απ: ΛΕΚΤΙΚΗ ΒΙΑ HELP Δευ Μάης 27, 2013 3:11 am

ede


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μαρίζα έγραψε:Ζωγραφισες ρε ede :-)
Είπα είναι σεντόνι. Laughing Laughing Laughing

60ΛΕΚΤΙΚΗ ΒΙΑ HELP - Σελίδα 3 Empty Απ: ΛΕΚΤΙΚΗ ΒΙΑ HELP Δευ Μάης 27, 2013 3:48 am

μυρτω

μυρτω
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ede έγραψε:Είναι ίσως το μόνο θέμα που παρακολουθώ με τόση πόρωση. Smile Σκέφτομαι αυτό που είπε μια κοπέλα παραπάνω για το αν το βίωνα εγώ. Κορίτσια συγχωρώ πολλά, μα πάρα πολλά. Αυτό όχι. Συμφωνώ με την Μαρίζα και την ντόνα. Φεύγω απο το σπίτι μου για να πάω κάπου που θα περνάω το ίδιο καλά ή και καλύτερα. Αλλιώς δεν υπάρχει λόγος. Δεν λέω στην νανά να χωρίσει αλλά δεν θα της πω και ποτέ μα ποτέ να προσπαθήσει γιατί φοβάμαι. Το εργάκι το έχω ακούσει χιλιάδες φορές απο γνωστό , γνωστή κλπ. Τα αποτελέσματα έιναι και πάντα τα ίδια. Ή τελικά χώρισαν μετά απο χρόνια και με ένα ακόμα παιδί και περισσότερες δυσκολίες ή η ζωή ήταν συμβατική με κερατώματα ,και βρισιές. Φοβάμαι να πω στην νανά να κάνω υπομονή . Εθέτω μόνο την δική μου άποψη με τον δικό μου χαρακτήρα. Εγώ θα έφευγα. Απο τήν αρχή κιόλας. Αν ήθλεα να σώσω τον γάμο μου θα έφευγα απο την αρχή ώστε να καταλάβει ότι αυτά δεν περνάνε. Ίσως έδινα μια ευκαιρία αλλά δεύτρη δεν έιχε. με λυπεί αφάνταστα το ντινάκι να θεωρεί σχεδόν φυσιολογικό και καθημερινό φαινόμενο σε ένα γάμο τις ειρωνείες , τα τραβήγματα και τα σπρωξίματα. Πρέπει επειγόντως να διαχωρίσουμε τα προβλήματ απου περνάμε όλες μεσα στον γάμο με τους άντρες μας απο το να φτάσει ο άλλος να σε λέει πουτ@να. Αλλο πραγμα τσακώνομαι γιατί δεν βοηθάει και γκρινιάζω και του τα ζαλίζω και μου πατάει τη φωνή και άλλο πράγμα να με φωνάζει καρι@λα. Είναι εντελώς διαφορετικά πράγματα μην τα μπερδεύουμε.
Τώρα έγω θέλω να ρωτήσω κάτι τα κορίτσια γιατί πραγματικά έχω σκαλώσει με το θέμα. Είπατε και οι 2 ότι πριν το γάμο ήταν πολυ καλά και με΄τα έγιναν αγροίκοι. Δηλαδή τελικά αλλάζει ο άνθρωπος? Και στα 20 σου βρε κορίτσια ήσασταν τοσο γεμάτες και ολοκληρωμένες απο την ζωή σας και απο τις εμπειρίες σας που έιπατε'' Αυτός είναι?'' Εγώ με τον άντρα μου έιμαστε 14 χρόνια μαζί. Απο τήν αρχή έιπα αυτός έιναι. Αλλά ήθελα να ζήσω και άλλα πράγματα . Παντρευτήκαμε μετά απο 6 χρόνια σχεδόν σχέσης και σέα άλλη ηλικία. Δεν τον γνώρισα στα 14 αλλά στα 23+ και πάλι μικ΄ρη για τα δεδομένα μου ,δεν συζούσαμε. θεώρησα οτι μετά απο αυτα τα χρόνια δεν είχα να δω κάτι ουσιαστικό. Εντάξει πετάει τις καλτσες του Laughing δηλαδή δεν είδα κάτι σοβαρό. Εσέις σε τόσο μικρή ηλικία πως αισθανθήκατε έτοιμες για τέτοιο βήμα?πως αισθανθήκατε ότι σας καλύπτει χωρις να έχετε εμπειρίες( απο την ζωή )οχι απο γκόμενους,χωρίς να τον έχετε ζήσει λίγο και σε πιο δύσκολες καταστάσεις . Ρωτάω απο περιέργεια όχι για να επιβεβαιωθώ σε κάτι. Κουβέντα κάνουμ και μάλιστα έγω είμαι και με τον καφέ στο χέρι Laughing Εντάξει μιλάμε για σεντόνιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι.

τι ωραια που τα ειπεςSmile
νομιζω πως κ εγω δεν εχω να προσθεσω κατι..
μπορει να ειμαστε εξω απ το χορο,αλλα ειναι καποια πραγματα που εγω δεν τα δεχομαι.η βια ειναι ενα απ αυτα..λεκτικη,σωματικη οποιασδηποτε μορφης..κ ενα παιδι που μαθαινει να ζει σε τετοιο περιβαλλον,ειναι ενας μελλοντικος ενηλικας με πολλες πιθανοτητες να κανει τα ιδια.
δεν ειπαμε να χωρισει καποιος επειδη ο συντροφοε του ειναι ασυμμαζευτος,βρωμιαρης,τσιγγουνης..
ειναι βια.δεν πρεπει σε κανεναν να επιτρεπουμεν να μας μειωνει,να μας κακομεταχειριζεται,να μας προσβαλει με τετοιες κουβεντες κ τετοιες πραξεις.
στις κορες μας τι θα συμβουλευαμε;ας σε δερνει ο αντρας αλλα κατσε για χαρη του παιδιου;
τα λεω σα να τα ελεγα στη μικρη μου αδερφη..

61ΛΕΚΤΙΚΗ ΒΙΑ HELP - Σελίδα 3 Empty Απ: ΛΕΚΤΙΚΗ ΒΙΑ HELP Δευ Μάης 27, 2013 3:59 am

Μαρίζα

Μαρίζα
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Συμφωνώ απόλυτα

62ΛΕΚΤΙΚΗ ΒΙΑ HELP - Σελίδα 3 Empty Απ: ΛΕΚΤΙΚΗ ΒΙΑ HELP Δευ Μάης 27, 2013 5:17 am

nanakaboubou

nanakaboubou
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
εγω πιστευω οτι μεχρι να δεσεις τον γαιδαρο σου που λενε κρυβεις πολλα κουσουρια. πριν μεινω εγκυος ειχα παρατηρησει πως οντως ηταν οξυθυμος αλλα καθοταν να με ακουσει και να συζητησει ειμαστε 3 χρονια μαζι και εγω απο μικρη ονειρευομουν την οικογενεια. δεν ηθελα να παω 30 και να κανω τοτε παιδι ελεγα να κανω νωρις να ειμαι μικρη μαμα ενταξει εκανα τις μαλακιες μου και εγω και μπορω να πω πως δεν ειμαι στερημενη απο διασκεδαση και εξοδουσ. αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι ο ανθρωπος απλα συμβιβαζετε με τις καταστασεις δεν αλλαζει. ασ πουμε πριν κανουμε το μωρο τον ακουγα να βριζει σε φιλουσ στο δρομο με το αμαξι αλλα ποτε δεν φανταζομουν οτι θα τα ακουω και εγω μια μερα.χθεσ παντως κοιμηθηκε στο σαλονι. δεν ηρθε στο κρεβατι μας γιατι λεει οτι τον ρεζιλεψα. παλι εγω φταιω το τι με εσυρε το ξεχασε μονο οτι εφυγα θυμαται.

63ΛΕΚΤΙΚΗ ΒΙΑ HELP - Σελίδα 3 Empty Απ: ΛΕΚΤΙΚΗ ΒΙΑ HELP Δευ Μάης 27, 2013 5:23 am

ede


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
nanakaboubou έγραψε:εγω πιστευω οτι μεχρι να δεσεις τον γαιδαρο σου που λενε κρυβεις πολλα κουσουρια. πριν μεινω εγκυος ειχα παρατηρησει πως οντως ηταν οξυθυμος αλλα καθοταν να με ακουσει και να συζητησει ειμαστε 3 χρονια μαζι και εγω απο μικρη ονειρευομουν την οικογενεια. δεν ηθελα να παω 30 και να κανω τοτε παιδι ελεγα να κανω νωρις να ειμαι μικρη μαμα ενταξει εκανα τις μαλακιες μου και εγω και μπορω να πω πως δεν ειμαι στερημενη απο διασκεδαση και εξοδουσ. αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι ο ανθρωπος απλα συμβιβαζετε με τις καταστασεις δεν αλλαζει. ασ πουμε πριν κανουμε το μωρο τον ακουγα να βριζει σε φιλουσ στο δρομο με το αμαξι αλλα ποτε δεν φανταζομουν οτι θα τα ακουω και εγω μια μερα.χθεσ παντως κοιμηθηκε στο σαλονι. δεν ηρθε στο κρεβατι μας γιατι λεει οτι τον ρεζιλεψα. παλι εγω φταιω το τι με εσυρε το ξεχασε μονο οτι εφυγα θυμαται.
Oι εποχές που ο γάμος θεωρούνταν δέσιμο και μάλιστα γαιδάρου έχουν περάσει ανεπιστρεπτί ευτυχώς.

64ΛΕΚΤΙΚΗ ΒΙΑ HELP - Σελίδα 3 Empty Απ: ΛΕΚΤΙΚΗ ΒΙΑ HELP Δευ Μάης 27, 2013 5:30 am

nanakaboubou

nanakaboubou
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
δεν ξερω πως αλλιως να το χαρακτηρισω τοτε. τωρα εχει γινει αυτη η κατασταση εχει κανενα διμηνο απο τοτε που σαραντησα. ντινακι δηλαδη εσυ εισαι σε φαση τωρα που απλα μενετε στο ιδιο σπιτι ετσι?? και δεν υπαχρει τιποτα? τοτε γιατι ρε κοριτσι μου αν οντως δεν υπαρχει τιποτα. εγω τουλαχιστον περνω δυναμη γιατι ωρες ωρες φενετε μετανιωμενος αλλα παλι ολο μου επιβεβαιωνει τις φοβιες μου. με λιγα λογια αυτος για να ειναι ικανοποιημενος και ηρμενος πρερπει να λεω συνεχεια ναι και να μαι σουζα. οχι ομως ποτε δεν ημουν ετσι. απο μονος του με ειπε οτι απο την αρχη που με γνωριζε θαυμασε την ανεξαρτησια μου και τον τσαμπουκα μου . δουλευα απο τα 17 συντηρουσα τον ευατο μου και ειχα παντου αποψη. ποτε δεν ημουν θυμα. αυτο θελει να με κανει τωρα και δεν μπορω να καταλαβω το γιατι καθολου.. γιατι θελει να με κλειδωσει?

65ΛΕΚΤΙΚΗ ΒΙΑ HELP - Σελίδα 3 Empty Απ: ΛΕΚΤΙΚΗ ΒΙΑ HELP Δευ Μάης 27, 2013 6:46 am

souzan


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
δεν θεωρω οτι εχει σχεση η ηλικια αν εισαι νεος η γερος ο χαρακτηρας μετραει πριν το παιδι σε εβριζε?διαβασα και σε ενα αλλο θεμα σου οτι οι γονεις του του βαζουν λογια δεχεται πιεσεις και απο εκει δυστυχως και κακα τα ψεμματα εχω ακουσει για αντρες που επηρεαζονται
η συμβουλη μου ειναι να απαιτησεις τον σεβασμο με τον ιδιο τσαμπουκα που θαυμαζε σε εσενα
παντως βρε κοριτσι μου φανταζομαι οτι θα ειναι πολυ ψυχοφθορο να σε βριζει ετσι ασχημα συνεχεια πως αντεχεις

66ΛΕΚΤΙΚΗ ΒΙΑ HELP - Σελίδα 3 Empty Απ: ΛΕΚΤΙΚΗ ΒΙΑ HELP Δευ Μάης 27, 2013 6:54 am

nanakaboubou

nanakaboubou
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ειναι πολυ ψυχοφθορο... πολυ κουραστικο...

67ΛΕΚΤΙΚΗ ΒΙΑ HELP - Σελίδα 3 Empty Απ: ΛΕΚΤΙΚΗ ΒΙΑ HELP Δευ Μάης 27, 2013 6:57 am

dinaki88

dinaki88
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
nanakaboubou έγραψε:εγω πιστευω οτι μεχρι να δεσεις τον γαιδαρο σου που λενε κρυβεις πολλα κουσουρια. πριν μεινω εγκυος ειχα παρατηρησει πως οντως ηταν οξυθυμος αλλα καθοταν να με ακουσει και να συζητησει ειμαστε 3 χρονια μαζι και εγω απο μικρη ονειρευομουν την οικογενεια. δεν ηθελα να παω 30 και να κανω τοτε παιδι ελεγα να κανω νωρις να ειμαι μικρη μαμα ενταξει εκανα τις μαλακιες μου και εγω και μπορω να πω πως δεν ειμαι στερημενη απο διασκεδαση και εξοδουσ. αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι ο ανθρωπος απλα συμβιβαζετε με τις καταστασεις δεν αλλαζει. ασ πουμε πριν κανουμε το μωρο τον ακουγα να βριζει σε φιλουσ στο δρομο με το αμαξι αλλα ποτε δεν φανταζομουν οτι θα τα ακουω και εγω μια μερα.χθεσ παντως κοιμηθηκε στο σαλονι. δεν ηρθε στο κρεβατι μας γιατι λεει οτι τον ρεζιλεψα. παλι εγω φταιω το τι με εσυρε το ξεχασε μονο οτι εφυγα θυμαται.
1ον που μου έκανε εντύπωση, και εμένα μου είπε πριν κάτι μέρες ότι τον ρεζιλεύω γιατί λέει ότι μιλάω δυνατά στο σπίτι μας και μας ακούει όλος ο κόσμος.
Να σου πω εγώ νιώθω καλύτερα ότι δεν κοιμόμαστε μαζί.
Σχετικά με το ερώτημα σου εμείς γνωριστήκαμε τότε και δεν τον επέλεξα για μια ζωή, αλλά έκατσε έτσι το θέμα και έμεινα έγκυος και μετά όλα πήραν το δρόμο τους. όταν κάνεις παιδί μικρός χωρίς βοήθεια σε αλλάζει. όταν έχεις συνηθίσει σε άλλες συνθήκες ζωής με φίλους ή χωρίς με εξόδους ή χωρίς με φλερτ ή χωρίς και αυτά αλλάζουν όχι από την ωρίμανση μιας σχέσης αλλά από μια βίαιη κατάσταση όπως ένα ξαφνικό παιδί και καμία βοήθεια, ναι συνήθως οι άνθρωποι αλλάζουν. Και το σε τι θα αλλάξουν εξαρτάται από τις καταβολές τους, την ωριμότητα, την ιδιοσυγκρασία τους κτλ. άλλοι πίνουν άλλοι βρίζουν άλλοι γίνονται σοβαροί. Δε νομίζω ότι ισχύει το ότι κρύβω τον πραγματικό μου εαυτό για να καλοπαντρευτώ στην πλειοψηφία των περιπτώσεων. Έστω εγώ θεωρώ τον εαυτό μου έξυπνο για να μου πέρασε απαρατήρητη μια τέτοια προσωπικότητα.
nanakaboubou έγραψε: ντινακι δηλαδη εσυ εισαι σε φαση τωρα που απλα μενετε στο ιδιο σπιτι ετσι?? και δεν υπαχρει τιποτα? τοτε γιατι ρε κοριτσι μου αν οντως δεν υπαρχει τιποτα. εγω τουλαχιστον περνω δυναμη γιατι ωρες ωρες φενετε μετανιωμενος αλλα παλι ολο μου επιβεβαιωνει τις φοβιες μου. με λιγα λογια αυτος για να ειναι ικανοποιημενος και ηρμενος πρερπει να λεω συνεχεια ναι και να μαι σουζα. οχι ομως ποτε δεν ημουν ετσι. απο μονος του με ειπε οτι απο την αρχη που με γνωριζε θαυμασε την ανεξαρτησια μου και τον τσαμπουκα μου . δουλευα απο τα 17 συντηρουσα τον ευατο μου και ειχα παντου αποψη. ποτε δεν ημουν θυμα. αυτο θελει να με κανει τωρα και δεν μπορω να καταλαβω το γιατι καθολου.. γιατι θελει να με κλειδωσει?
και εγώ δούλευα μικρή ήμουν ανεξάρτητη τσαμπουκάς δε με ένοιαζε ούτε να γίνω γυναίκα κάποιου και όποιανου δεν του άρεσα στο καλό να πάει.
το παιδί με άλλαξε. αν όπως είπα ήξερα ότι θα έδινα στο παιδί μια ζωή καλή και δε θα στερούταν τον πατέρα της από δική μου επιλογή και δε μπορώ να το αντισταθμίσω κάποιο τότε θα το έκοβα και σήμερα.
Τώρα κάποιες μέρες είμαστε κανονικό ζευγάρι. Αλλά συνήθως είμαστε σε μια συμβατική συγκατοίκηση, ακόμα και όταν κοιμόμαστε στο ίδιο κρεβάτι. εγώ τρέχω το σπίτι, αυτός τη δουλειά και μαζί το παιδί. το γιατί? είμαι άνθρωπος που αν ξεπεράσεις τα όρια μου και πεθάνει αυτό που νιώθω για σένα δεν ξεχνάω..

http://psuxoblabla.blogspot.gr/

68ΛΕΚΤΙΚΗ ΒΙΑ HELP - Σελίδα 3 Empty Απ: ΛΕΚΤΙΚΗ ΒΙΑ HELP Δευ Μάης 27, 2013 7:03 am

donna

donna
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Μια φιλη μου χωρισε πριν 2,5 χρονια μετα απο 6 χρονια γαμου και αρκετα χρονια σχεση. Εχει ενα παιδακι. Η κοπελα ειχε ξεπερασει τα ορια της...Αν και ο τυπος ειχε δειξει σημαδια πριν το γαμο πιστεψε οτι με το γαμο και κυριως κανοντας παιδι θα αλλαξει. Δυναμικη, εμφανισιμη, ανεξαρτητη οικονομικα ΤΟΤΕ, τη ζηλευε οικτρα, τη μειωνε και την ξευτελιζε. Δεν την αφηνε να παει ουτε για καφε με την αδερφη της, μονο μαγαζι-σπιτι, σπιτι-μαγαζι. Πληρωνε τα παντα απο το δικο της πορτοφολι, τα παντα ομως, κι αυτος εβαζε τα λεφτα στην ακρη. Τελικα σηκωθηκε κι εφυγε, ζει με τους γονεις της κι αφου ειχε αποδυναμωθει οικονομικα, λογω κρισης τωρα ειναι ανεργη. Αυτος βεβαια δεν εχει σταματησει λεπτο απο τη μια να την παρακαλαει να γυρισει κι απο την αλλη να την απειλει οτι θα την καταστρεψει και θα της παρει και το παιδι. Τουλαχιστον τωρα δεν τον φοβαται και κατα καποιον τροπο εχει βρει την ψυχικη της ηρεμια.Μεγαλωνει πολυ σωστα το παιδακι της και καταφερνει να ηρεμει την ψυχουλα του οταν γυριζει απο τον πατερα του μες στα νευρα εξαιτιας του πολεμου που του κανει. Αυτος ο ανθρωπος ετσι εμαθε να ζει και δεν προκειται να αλλαξει ποτε!!!

69ΛΕΚΤΙΚΗ ΒΙΑ HELP - Σελίδα 3 Empty Απ: ΛΕΚΤΙΚΗ ΒΙΑ HELP Δευ Μάης 27, 2013 7:07 am

dinaki88

dinaki88
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
donna έγραψε:Μια φιλη μου χωρισε πριν 2,5 χρονια μετα απο 6 χρονια γαμου και αρκετα χρονια σχεση. Εχει ενα παιδακι. Η κοπελα ειχε ξεπερασει τα ορια της...Αν και ο τυπος ειχε δειξει σημαδια πριν το γαμο πιστεψε οτι με το γαμο και κυριως κανοντας παιδι θα αλλαξει. Δυναμικη, εμφανισιμη, ανεξαρτητη οικονομικα ΤΟΤΕ, τη ζηλευε οικτρα, τη μειωνε και την ξευτελιζε. Δεν την αφηνε να παει ουτε για καφε με την αδερφη της, μονο μαγαζι-σπιτι, σπιτι-μαγαζι. Πληρωνε τα παντα απο το δικο της πορτοφολι, τα παντα ομως, κι αυτος εβαζε τα λεφτα στην ακρη. Τελικα σηκωθηκε κι εφυγε, ζει με τους γονεις της κι αφου ειχε αποδυναμωθει οικονομικα, λογω κρισης τωρα ειναι ανεργη. Αυτος βεβαια δεν εχει σταματησει λεπτο απο τη μια να την παρακαλαει να γυρισει κι απο την αλλη να την απειλει οτι θα την καταστρεψει και θα της παρει και το παιδι. Τουλαχιστον τωρα δεν τον φοβαται και κατα καποιον τροπο εχει βρει την ψυχικη της ηρεμια.Μεγαλωνει πολυ σωστα το παιδακι της και καταφερνει να ηρεμει την ψυχουλα του οταν γυριζει απο τον πατερα του μες στα νευρα εξαιτιας του πολεμου που του κανει. Αυτος ο ανθρωπος ετσι εμαθε να ζει και δεν προκειται να αλλαξει ποτε!!!

Να κάτι τέτοια φοβάμαι και δε μου αρέσουν. Εγώ είμαι σε ηλικία να βρω την άκρη μου ψυχολογικά. Το παιδί δε θέλω να έχει τέτοια αλλά ούτε να της ξεκόψω τον μπαμπά της επείδη είναι ανεγκέφαλος πχ

http://psuxoblabla.blogspot.gr/

70ΛΕΚΤΙΚΗ ΒΙΑ HELP - Σελίδα 3 Empty Απ: ΛΕΚΤΙΚΗ ΒΙΑ HELP Δευ Μάης 27, 2013 7:21 am

donna

donna
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
dinaki το μονο σιγουρο ειναι οτι το παιδακι σου με τετοια μαμα, δεν εχει να φοβηθει ποτε τιποτα.
Να εισαι παντα καλα και να το δεις οπως επιθυμεις!

71ΛΕΚΤΙΚΗ ΒΙΑ HELP - Σελίδα 3 Empty Απ: ΛΕΚΤΙΚΗ ΒΙΑ HELP Δευ Μάης 27, 2013 8:00 am

poivre


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Ντινάκι φαίνεσαι πολύ δυνατή και καταλαβαίνω τον "σχεδιασμό σου" για την πορεία της σχέση σου. Αλλά αν ο πατέρας του παιδιού σου ενδιαφέρεται και είναι εκεί τώρα, γιατί να γίνει απών μετά τον "χωρισμό"? Αν θες απαντάς, πιο πολύ ρητορικά ρωτάω.

Νανακαμπουμπου, εγώ επιμένω και θα επιμένω πως οι κατευθυντήριες ενός ειδικού είναι σωτήριες. Δεν ξέρεις πόσα μπορεί να ξεμπλοκάρει, να δώσει μια καθαρή ματιά, να βοηθήσει στην αντιμετώπιση ως προς το παιδί . Και τέλος να επισημάνω πως τα παιδιά καταλαβαίνουν και καταλαβαίνουν νωρίς. Μπορεί ο μπαμπάς να ενδιαφέρεται για το παιδί, να μην του "επιτεθεί" ποτέ, παρόλαυτα το παιδί θα καταλαβαίνει και όσο θα μεγαλώνει θα νιώθει ενοχές για την μαμά, ενδεχομένως να κατηγορεί τον εαυτό του, να νιώθει υπεύθυνο για αυτήν, για την προστασία της, να φτάσει να θεωρεί φυσιολογική την συμπεριφορά του μπαμπά, ή εν τέλει να την μιμηθεί.

72ΛΕΚΤΙΚΗ ΒΙΑ HELP - Σελίδα 3 Empty Απ: ΛΕΚΤΙΚΗ ΒΙΑ HELP Δευ Μάης 27, 2013 9:12 am

demaki88

demaki88
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ede έγραψε:Είναι ίσως το μόνο θέμα που παρακολουθώ με τόση πόρωση. Smile Σκέφτομαι αυτό που είπε μια κοπέλα παραπάνω για το αν το βίωνα εγώ. Κορίτσια συγχωρώ πολλά, μα πάρα πολλά. Αυτό όχι. Συμφωνώ με την Μαρίζα και την ντόνα. Φεύγω απο το σπίτι μου για να πάω κάπου που θα περνάω το ίδιο καλά ή και καλύτερα. Αλλιώς δεν υπάρχει λόγος. Δεν λέω στην νανά να χωρίσει αλλά δεν θα της πω και ποτέ μα ποτέ να προσπαθήσει γιατί φοβάμαι. Το εργάκι το έχω ακούσει χιλιάδες φορές απο γνωστό , γνωστή κλπ. Τα αποτελέσματα έιναι και πάντα τα ίδια. Ή τελικά χώρισαν μετά απο χρόνια και με ένα ακόμα παιδί και περισσότερες δυσκολίες ή η ζωή ήταν συμβατική με κερατώματα ,και βρισιές. Φοβάμαι να πω στην νανά να κάνω υπομονή . Εθέτω μόνο την δική μου άποψη με τον δικό μου χαρακτήρα. Εγώ θα έφευγα. Απο τήν αρχή κιόλας. Αν ήθλεα να σώσω τον γάμο μου θα έφευγα απο την αρχή ώστε να καταλάβει ότι αυτά δεν περνάνε. Ίσως έδινα μια ευκαιρία αλλά δεύτρη δεν έιχε. με λυπεί αφάνταστα το ντινάκι να θεωρεί σχεδόν φυσιολογικό και καθημερινό φαινόμενο σε ένα γάμο τις ειρωνείες , τα τραβήγματα και τα σπρωξίματα. Πρέπει επειγόντως να διαχωρίσουμε τα προβλήματ απου περνάμε όλες μεσα στον γάμο με τους άντρες μας απο το να φτάσει ο άλλος να σε λέει πουτ@να. Αλλο πραγμα τσακώνομαι γιατί δεν βοηθάει και γκρινιάζω και του τα ζαλίζω και μου πατάει τη φωνή και άλλο πράγμα να με φωνάζει καρι@λα. Είναι εντελώς διαφορετικά πράγματα μην τα μπερδεύουμε.
Τώρα έγω θέλω να ρωτήσω κάτι τα κορίτσια γιατί πραγματικά έχω σκαλώσει με το θέμα. Είπατε και οι 2 ότι πριν το γάμο ήταν πολυ καλά και με΄τα έγιναν αγροίκοι. Δηλαδή τελικά αλλάζει ο άνθρωπος? Και στα 20 σου βρε κορίτσια ήσασταν τοσο γεμάτες και ολοκληρωμένες απο την ζωή σας και απο τις εμπειρίες σας που έιπατε'' Αυτός είναι?'' Εγώ με τον άντρα μου έιμαστε 14 χρόνια μαζί. Απο τήν αρχή έιπα αυτός έιναι. Αλλά ήθελα να ζήσω και άλλα πράγματα . Παντρευτήκαμε μετά απο 6 χρόνια σχεδόν σχέσης και σέα άλλη ηλικία. Δεν τον γνώρισα στα 14 αλλά στα 23+ και πάλι μικ΄ρη για τα δεδομένα μου ,δεν συζούσαμε. θεώρησα οτι μετά απο αυτα τα χρόνια δεν είχα να δω κάτι ουσιαστικό. Εντάξει πετάει τις καλτσες του Laughing δηλαδή δεν είδα κάτι σοβαρό. Εσέις σε τόσο μικρή ηλικία πως αισθανθήκατε έτοιμες για τέτοιο βήμα?πως αισθανθήκατε ότι σας καλύπτει χωρις να έχετε εμπειρίες( απο την ζωή )οχι απο γκόμενους,χωρίς να τον έχετε ζήσει λίγο και σε πιο δύσκολες καταστάσεις . Ρωτάω απο περιέργεια όχι για να επιβεβαιωθώ σε κάτι. Κουβέντα κάνουμ και μάλιστα έγω είμαι και με τον καφέ στο χέρι Laughing Εντάξει μιλάμε για σεντόνιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι.
εγω νομιζω πως οι περισσοτερες που ειχαμε η εχουν ακομα οπως βλεπω(γιατι εγω πλεον δεν εχω θεματα.μπορει να με ζηλεψει αλλα στα πολυ λογικα.δηλαδη ε ναι τωρα εβαλες και το φορεμα για να σε κοιτανε..αλλα αυτος ειναι και ο τροπος του για να μου πει οτι του αρεσω)ειναι γιατι οταν μας τα καναν στην αρχη λεγαμε"ε καλα κατσε να μπει η κουλουρα και θα τον στρωσω.ομως μετα ειναι και η συνηθια φευγει κ η τελη καψουρα ειναι και τα νευρα με δουλια,παιδια και αντι να αλλαζουν γινοντε χειροτεροι.πολλες φορες ομως απλα εμεις ειμαστε αυτες που ξαφνικα μας πειραζουν ολα πανω τους και τους προκαλουμε για τσακωμο και το λεω απο προσωπικη εμπειρια.ενω οτι εκανε πριν συνεχεισε να το κανει και μετα τον γαμο ε ημουν και στο σπιτι συνεχεια με τα παιδια με το νοικοκυριο βαρεσαν λαμπακια οποτε περασα στην επιθεση.οταν τελικα καταλαβα οτι ολοι θελουν τον τροπο τους και επιασα κ ηρεμισα και αρχισα κ τις βολτουλες αρχισα να τον περνω με το καλο τοτε κ αυτος εχει γινει αλλος ανθρωπος.ομως παραδεχομαι πως ειναι λαθος να παραβλεπουμε σημαδια που υπαρχουν απο πριν.καλυτερα να την λειξεις πριν.διαφορετικα παλεψετο λιγο οταν ερθει το παιδι γιατι οταν μπαινει κ ο εγωησμος νομιζουμε πως μονο εμεις εχουμε δικιο.. Sad Sad

73ΛΕΚΤΙΚΗ ΒΙΑ HELP - Σελίδα 3 Empty Απ: ΛΕΚΤΙΚΗ ΒΙΑ HELP Δευ Μάης 27, 2013 10:22 am

ede


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
demaki μου άλλο ζηλεύω και άλλο ΣΕ ΒΡΙΖΩ .Αλλο έχω προβλήματα και άλλο σε εξεφτυλίζω. Απο το πολύ λίγο που σε βλέπω να γράφεις έδω δεν μου έχεις δώσει την εντύπωση ότι θα άφηνες να σε βρίσει άνθρωπος χωρις να ψάχνει τα δόντια του. Laughing
ντινάκι Επίσης απο τα λίγα που έχεις γραψει ο τρόπος σκέψης σου μου φάινεται.......ορθότατος . Δυναμική, πανέξυπνη με μυαλό και λόγο. Μου φαίνεται όμως κουλό να διαβάζω απο εσένα ότι θα ξεκόψεις το παιδί απο τον πατέρα απο δική σου επιλογή. Συγνώμη μια διόρθωση......απο δική του επιλογή θα ξεκοπεί αν ξεκοπει. Γονείς θα είστε πάντα. απλά δεν θα μένετε μαζί. Και μου φαίνεται ευκολότερο ψυχολογικά(διορθωσε με σαν ειδικός) να ορθοποδήσει και να είναι ευτυχισμένο έναν παιδί που η μαμά του επέλεξε να έιναι μακριά απο έναν άνθρωπο που δεν την κάνει ευτυχισμένη απο το να είναι μαζί του και να βλέπει παγομάρα, ψυχολογική βία, και 2 γονείς που απλά μένουν στο ίδιο σπίτι. Τέλος πιστεύω ότι μια μάνα δεν πρέπει ''πεθαίνει '' για το παιδί της. Εχει υποχρέωση να είναι ''ζωντανή'' γερή και ευτυχισμένη για να μπορεί να του δώσει επισης ευτυχία και τα κατάλληλα εφόδια για την ζωή του. Είμαι σίγουρη ότι η στιγμή που θα πατήσεις πολύ γερά στα πόδια σου δεν θα αργήσει και τότε θα πράξεις ότι είναι καλύτερο την ευτυχία την δική σου και του παιδιού σου.
Ουφ στενοχωριέμαι με αυτά.

74ΛΕΚΤΙΚΗ ΒΙΑ HELP - Σελίδα 3 Empty Απ: ΛΕΚΤΙΚΗ ΒΙΑ HELP Δευ Μάης 27, 2013 10:33 am

nanakaboubou

nanakaboubou
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ede μουεγω να δεις ποσο στεναχωριεμαι και απο την αλλη ποσο χερομαι που υπαρχουν και καλες σχεσεις με εποικινωνια και κατανοηση... δεν ξερω αν θα μπορω να καταλαβω και γω ποτε την ντινα γιατι δεν εχω φτασει ακομα σε αυτο το επιπεδο(καιμακαρι να μην φτασουμε ποτε) δηλαδη να ειμαστε καποιες μερες ζευγαρι οπως ειπε.. ειμεισ ειμαστε καποιες μερεσ κωλος.. αλλα εχω την φοβια μηπως χειροτερεψει. επισης θα συμφωνησω και εγω οτι οτι και να συμβει αναμεσα στο ανδρογυνο το παιδι εχει καθε δικαιωμα και αναγκη να ξερει οτι εστω και εκτοσ σκεπης ο μπαμπας υπαρχει και με αγαπαει. καταλαβαινω απολυτα πως μπορει να σκεφτετε η ντινα γιατι και γω πολλες φορεσ εχω σκεφτει τι θα κανω σε περιπτωση απειλης και χωρισμου και ειναι ειλικρινα ενα σημειο που προσευχομαι να μην φτασω ποτε γιατι ο ανδρασ μου τοσο οξυθυμος που ειναι θα γινει σαν της ντινασ οπως τον περιγραφει. παρολα αυτα εγω θα τον αφηνα και να δει και να περνει το παιδι τουλαχιστον δεν θα ειχε να μου προσαψει καμια κατηγορια και θα ημουν μεσα μου καλα!

75ΛΕΚΤΙΚΗ ΒΙΑ HELP - Σελίδα 3 Empty Απ: ΛΕΚΤΙΚΗ ΒΙΑ HELP Δευ Μάης 27, 2013 11:58 am

dinaki88

dinaki88
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
poivre έγραψε:Ντινάκι φαίνεσαι πολύ δυνατή και καταλαβαίνω τον "σχεδιασμό σου" για την πορεία της σχέση σου. Αλλά αν ο πατέρας του παιδιού σου ενδιαφέρεται και είναι εκεί τώρα, γιατί να γίνει απών μετά τον "χωρισμό"? Αν θες απαντάς, πιο πολύ ρητορικά ρωτάω.
Είναι εδώ τώρα γιατί με αγαπάει όπως λέει, γενικά είναι εδώ για μια εξαρτητική και παθολογική σχέση που έχει μαζί μου. Το αγαπάει το παιδί αλλά δεν είναι ώριμος να αντιμετωπίσει το ενδεχόμενο να χωρίσουν πολιτισμένα οι δρόμοι σε ένα ζευγάρι αλλά να νοιαστούν τόσο ώστε να μείνουν και οι δύο απαράλλαχτοι απέναντι στο παιδί.
ede έγραψε:
ντινάκι Μου φαίνεται όμως κουλό να διαβάζω απο εσένα ότι θα ξεκόψεις το παιδί απο τον πατέρα απο δική σου επιλογή. Συγνώμη μια διόρθωση......απο δική του επιλογή θα ξεκοπεί αν ξεκοπει. Γονείς θα είστε πάντα. απλά δεν θα μένετε μαζί. Και μου φαίνεται ευκολότερο ψυχολογικά(διορθωσε με σαν ειδικός) να ορθοποδήσει και να είναι ευτυχισμένο έναν παιδί που η μαμά του επέλεξε να έιναι μακριά απο έναν άνθρωπο που δεν την κάνει ευτυχισμένη απο το να είναι μαζί του και να βλέπει παγομάρα, ψυχολογική βία, και 2 γονείς που απλά μένουν στο ίδιο σπίτι. Τέλος πιστεύω ότι μια μάνα δεν πρέπει ''πεθαίνει '' για το παιδί της. Εχει υποχρέωση να είναι ''ζωντανή'' γερή και ευτυχισμένη για να μπορεί να του δώσει επισης ευτυχία και τα κατάλληλα εφόδια για την ζωή του.
Στο πρώτο κομμάτι θα διαφωνήσω.
Πιστεύω ότι αν ένας από τους δύο είναι ανώριμος νοητικά και ψυχολογικά, με τα δεδομένα των καιρών πάντα, να δεχτεί ότι μια σχέση μπορεί να τελειώσει αλλά αφού μένει ένα παιδί πίσω η συνεργατική δουλειά των γονέων πρέπει να συνεχιστεί σωστά, γιατί αυτά τα δύο δεν είναι ένα και το αυτό, τότε ο άλλος που το καταλαβαίνει, εγώ και η νανα εν προκειμένω, με το να πάρει την απόφαση να πει "ε ως εδώ" και κατά συνέπεια να φτάσουν τα πράγματα στο να αλλάξει η καθημερινότητα του παιδιού, ναι για εμάς τους ενηλίκους προφανώς είναι επιλογή του άντρα, αλλά αν μπεις στο μυαλό της μαμάς και του παιδιού, αυτός που τελικά πήρε την απόφαση είναι ο ενήλικας που είπε ως εδώ. Δεν ξέρω αν καταλαβαίνετε τι λέω.
όσο για το δεύτερο μέρος, ναι, αυτό είπα και εγώ. Αυτό θέλω να κάνω, να βρω ένα σκοπό στη ζωή που μου δίνει σιγουριά, δύναμη και με στηρίζει, να βρω resources(έλα που μου διαφεύγει το ελληνικό) και να στήσω τη ζωή όπως τη θέλω εγώ. και αυτό θα με ευχαριστούσε να έκανε και η νανα που είναι 5 στάδια πίσω από τη δική μου κατάσταση, στο στάδιο που αρχίζει να αλλάζει η οικογενειακή ζωή.
nanakaboubou έγραψε:δεν ξερω αν θα μπορω να καταλαβω και γω ποτε την ντινα γιατι δεν εχω φτασει ακομα σε αυτο το επιπεδο(καιμακαρι να μην φτασουμε ποτε) δηλαδη να ειμαστε καποιες μερες ζευγαρι οπως ειπε.. ειμεισ ειμαστε καποιες μερεσ κωλος.. αλλα εχω την φοβια μηπως χειροτερεψει. επισης θα συμφωνησω και εγω οτι οτι και να συμβει αναμεσα στο ανδρογυνο το παιδι εχει καθε δικαιωμα και αναγκη να ξερει οτι εστω και εκτοσ σκεπης ο μπαμπας υπαρχει και με αγαπαει. καταλαβαινω απολυτα πως μπορει να σκεφτετε η ντινα γιατι και γω πολλες φορεσ εχω σκεφτει τι θα κανω σε περιπτωση απειλης και χωρισμου και ειναι ειλικρινα ενα σημειο που προσευχομαι να μην φτασω ποτε γιατι ο ανδρασ μου τοσο οξυθυμος που ειναι θα γινει σαν της ντινασ οπως τον περιγραφει. παρολα αυτα εγω θα τον αφηνα και να δει και να περνει το παιδι τουλαχιστον δεν θα ειχε να μου προσαψει καμια κατηγορια και θα ημουν μεσα μου καλα!
εγώ ξέρω πώς είναι γιατί μείναμε σε διάσταση ένα χρόνο. εγώ με ένα μωρό κανέναν να με στηρίζει εκτός από φίλους, που όμως δε μπορούσαν να μου παρέχουν χρήματα φυσικά, αυτός έδινε όποτε ήθελε και ίσα ίσα για φαγητό. Στο σούπερ μάρκετ δε μπορούσα να παω καθώς δε μου έδινε στο χέρι λεφτά τις περισσότερες φορές αλλά ή του έδινα λίστα τι να φέρει ή πηγαίναμε μαζί. Πάντα όλα σύμφωνα με το πως βόλευε το πρόγραμμα του κοινώς πέρασαν και βδομάδες που υποσιτιζόμουν άσχημα αν και θήλαζα γιατί δεν είχαμε προμήθειες. Επειδή εγώ του είπα τέλος αποφάσισε να μη μου κρατά ποτέ το παιδί μέρα ολόκληρη ή νύχτες και έτσι έμενα κλεισμένη σπίτι και άλλα τέτοια ωραία.
Οπότε πρέπει να ξέρω ότι δε θα γίνει πάλι έτσι

http://psuxoblabla.blogspot.gr/

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 8]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν forum σε punBB | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις