Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
64 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 64 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 8]

76ΛΕΚΤΙΚΗ ΒΙΑ HELP - Σελίδα 4 Empty Απ: ΛΕΚΤΙΚΗ ΒΙΑ HELP Δευ Μάης 27, 2013 12:34 pm

ede


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
κατάλαβα απόλυτα τι λες και έτσι όπως το θέτεις ναι έχεις δίκιο. είσαι πολύ καλή ψυχολόγος αν και χωρίς εμπειρία Very Happy οτι καλύτερο απο καρδιάς.

77ΛΕΚΤΙΚΗ ΒΙΑ HELP - Σελίδα 4 Empty Απ: ΛΕΚΤΙΚΗ ΒΙΑ HELP Δευ Μάης 27, 2013 12:57 pm

shineon

shineon
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Έχω να γράψω πολύ καιρό γιατί θεωρούσα ότι έχω εκθέσει τις απόψεις μου σ'αυτο το φόρουμ και δεν ήθελα να επαναλαμβάνομαι.Αλλά επειδή το θέμα μου είναι "οικείο" θα πω και γω τη γνώμη μου.Ο άνθρωπος δεν αλλάζει ποτέ και με τίποτα.Μπορεί να συμβιβάζεται αλλά μόνο όπου ο ίδιος θέλει.Το μπινελίκι επίσης δεν αλλάζει ποτέ και με τίποτα.Και σου κάνει τόσο κακό όσο και το ξύλο.Σε χτυπάει στην αυτοεκτίμησή σου.Συμβουλή μου σε όσες κοπέλες έχουν τέτοια θέματα.Μόλις τακτοποιήσετε τα οικονομικά σας φύγετε όσο πιο μακριά μπορείτε και μην τους αφήσετε να ξαναεκφραστούν κατα αυτόν τον τρόπο.Μη δένετε τις ζωές σας με ανθρώπους που δε σας βγάζουν τον καλύτερο εαυτό σας.Αυτό και μόνο πρέπει να σας υποψιάζει ότι η ζωή σας δε θα τραβήξει καλά.Και δε θα σαστε πάντα 20 κάτι ή 30 κάτι.Συγνώμη αν ενοχλώ με το απόλυτο που λέω αλλά δυστηχώς από ιδίαν πείρα το έχω αποκτήσει και από κοντινές μου περιπτώσεις στην ηλικία μου.Όλες πανομοιότυπες με τις δικές σας.Τον εαυτό σας,τα παιδιά σας και τα μάτια σας.Τίποτα άλλο.Γιατί οι συγκεκριμένη κατηγορία ανθρώπων τρέφεται από την αδυναμία σας να αντιδράσετε.Αυτά από μένα και συγνώμη και πάλι αν κουρασα.

http://shineon-n-on.blogspot.com

78ΛΕΚΤΙΚΗ ΒΙΑ HELP - Σελίδα 4 Empty Απ: ΛΕΚΤΙΚΗ ΒΙΑ HELP Δευ Μάης 27, 2013 1:07 pm

kleopatra1981

kleopatra1981
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Πόσο δίκιο έχεις!!!

79ΛΕΚΤΙΚΗ ΒΙΑ HELP - Σελίδα 4 Empty Απ: ΛΕΚΤΙΚΗ ΒΙΑ HELP Δευ Μάης 27, 2013 1:09 pm

ede


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
shineon έγραψε:Έχω να γράψω πολύ καιρό γιατί θεωρούσα ότι έχω εκθέσει τις απόψεις μου σ'αυτο το φόρουμ και δεν ήθελα να επαναλαμβάνομαι.Αλλά επειδή το θέμα μου είναι "οικείο" θα πω και γω τη γνώμη μου.Ο άνθρωπος δεν αλλάζει ποτέ και με τίποτα.Μπορεί να συμβιβάζεται αλλά μόνο όπου ο ίδιος θέλει.Το μπινελίκι επίσης δεν αλλάζει ποτέ και με τίποτα.Και σου κάνει τόσο κακό όσο και το ξύλο.Σε χτυπάει στην αυτοεκτίμησή σου.Συμβουλή μου σε όσες κοπέλες έχουν τέτοια θέματα.Μόλις τακτοποιήσετε τα οικονομικά σας φύγετε όσο πιο μακριά μπορείτε και μην τους αφήσετε να ξαναεκφραστούν κατα αυτόν τον τρόπο.Μη δένετε τις ζωές σας με ανθρώπους που δε σας βγάζουν τον καλύτερο εαυτό σας.Αυτό και μόνο πρέπει να σας υποψιάζει ότι η ζωή σας δε θα τραβήξει καλά.Και δε θα σαστε πάντα 20 κάτι ή 30 κάτι.Συγνώμη αν ενοχλώ με το απόλυτο που λέω αλλά δυστηχώς από ιδίαν πείρα το έχω αποκτήσει και από κοντινές μου περιπτώσεις στην ηλικία μου.Όλες πανομοιότυπες με τις δικές σας.Τον εαυτό σας,τα παιδιά σας και τα μάτια σας.Τίποτα άλλο.Γιατί οι συγκεκριμένη κατηγορία ανθρώπων τρέφεται από την αδυναμία σας να αντιδράσετε.Αυτά από μένα και συγνώμη και πάλι αν κουρασα.
Οκ είσαι τοπρότυπο μου. με 2 κουβέντες έβαλε ακριβώς τα πράγματα στην θέση τους. Δεν χρειάζεται να πω ότι συμφωνώ .

80ΛΕΚΤΙΚΗ ΒΙΑ HELP - Σελίδα 4 Empty Απ: ΛΕΚΤΙΚΗ ΒΙΑ HELP Δευ Μάης 27, 2013 1:20 pm

shineon

shineon
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια κορίτσια.Απλά να θυμάστε ότι οι τενεκέδες και μάλιστα οι άδειοι κάνουν πολύ θόρυβο.Τόσο που δε σ'αφήνουν να ακούσεις ούτε τον εαυτό σου πολλές φορές.Και αυτόι όλοι είναι τενεκέδες χωρίς ποιοτητα και χωρίς σεβασμό για κάποια που θυσίασε το χρόνο της,τη φροντίδα της και το σώμα της για να κάνει ένα παιδί μαζί τους και να το μεγαλώνει και παράλληλα να προσφέρει στο σπίτι.Μακριά από τέτοιους.Ψάχνουν θύματα για να επιβληθούν και να φανούν αυτοί.Μην ακούτε για δεύτερες ευκαιρίες και προσπάθειες.Χαμένος χρόνος.Σκεφτείτε πολύ καλά.Αυτά και καληνύχτα σας!!!

http://shineon-n-on.blogspot.com

81ΛΕΚΤΙΚΗ ΒΙΑ HELP - Σελίδα 4 Empty Απ: ΛΕΚΤΙΚΗ ΒΙΑ HELP Δευ Μάης 27, 2013 9:32 pm

dinaki88

dinaki88
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ΛΕΚΤΙΚΗ ΒΙΑ HELP - Σελίδα 4 50580 Ευτυχώς που ακουσα οτι ειμαι καλη σε κατι γιατι εχει κανει αρκετα σαφές ο δικός μου ότι σιγά τη δουλειά και τις γνώσεις αλλά μόλις χτές ότι κανένας άντρας δε θα ήταν ικανοποιημένος και με τα λίγα που κάνω σπίτι. Είναι θετικό πάντως που ξέρω μέσα μου πόσο μετράει και αξίζει η άποψη του και το βράδυ κοιμάμαι σαν πουλακι. Αλί στα βράδια που έκλαιγα η χαζή

http://psuxoblabla.blogspot.gr/

82ΛΕΚΤΙΚΗ ΒΙΑ HELP - Σελίδα 4 Empty Απ: ΛΕΚΤΙΚΗ ΒΙΑ HELP Τρι Μάης 28, 2013 1:43 am

nanakaboubou

nanakaboubou
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
για να μιλαει τοσο απολυτα η shineon σιγουρα κατι θα ξερει παραπανω αν επιτρεπετε ποτε εφυγες απο τον γολγοθα σου? και ο λογος που ρωταω ειναι πως πιστευω πως δεν πρεπει να ειναι ο μονος τροποσ η φυγη οσο και οικονομικα ανεξαρτητη να εισαι. θα γινει και αυτο μονο οταν δεις οτι δεν υπαρχει αλλη λυση.. ετσι πιστευω εγω και δεν ειμαι απολυτη πουθενα γιατι σιγουρα καποιος αλλος κατι ξερει ισως παραπανω απο μενα. αλλα η γνωμη μου ειναι αυτη. ναι συμφωνω οτι δεν αλλαζει ο ανθρωπος αλλα εγω εχω και μεγαλο προβλημα ανοριμοτητασ που πιστευω οτι ειναι και αυτο ενα θεμα... τι να πω... καλο ειναι να παλευεισ και να προσπαθεις για να ξερεισ οτι οτι περνουσε απο το χερι σου το εκανεσ και αν μην λεσ οτι μηπως δεν προσπαθησα πολυ η κατι αλλο. γιατι οπως προανεφεραν καποιες κοπελες η γυναικα ειναι ο καπετανιος και κραταει το σπιτι γιαυτο το λογο πιστευω οτι πρεπει να το παλευει λιγο... pale

83ΛΕΚΤΙΚΗ ΒΙΑ HELP - Σελίδα 4 Empty Απ: ΛΕΚΤΙΚΗ ΒΙΑ HELP Τρι Μάης 28, 2013 2:16 am

shineon

shineon
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Κοίταξε,αν ο άνθρωπος είναι ανώριμος νασαι σίγουρη ότι δε θα τον ωριμάσεις εσύ.Γιατί κάποιος για να ωριμάσει πρέπει να έχει άλλες αρετές που όλοι αυτοί δεν έχουν.Τώρα αν έσύ έχεις χρόνο και ψυχική ισοροπία για πέταμα να περιμένεις μέχρι πότε θα του έρθει να σκεφτεί κάποια πράγματα που σημειωτέον δεν τα έχει σαν εφόδια από το σπίτι του, αυτό είναι κάτι δικό σου.Μέχρι να "ωριμάσει" το φρούτο εσύ θα έχεις γίνει ένα κουρέλι και το παιδί σου αν δεν πάρει τον ίδιο δρόμο θα είναι απλά φοβισμένο και με τάση να δεχτεί τα ίδια με σένα.
Το πότε , το πως και με ποιες συνέπειες έφυγα εγώ είναι προσωπικό μου και να με συγχωρέσετε αλλά δε θα ήθελα να το μοιραστώ.Επίσης να πω ότι τα περί καπετάνιου και κάτι τέτοια παραδοσιακά καλά θα ήταν να μη τα λέμε γιατί δεν μπορεί κάποιος που βιάζεται καθημερινά να γίνει καπετάνιος ούτε του ίδιου του εαυτού,πόσο μάλλον του βιαστή του.Μεταφορικά πάντα μιλώ.Κοιτάξτε μέσα σας,και αν νιώθετε ικανοποιημένες και ήρεμες με τον άνθρωπο αυτό συνεχίστε.Αν όχι,βρείτε τον τρόπο να φύγετε.Πιστέψτε με ότι εκει έξω υπάρχουν άνθρωποι που θα σας προσφέρουν αυτά που πρέπει.Θυμηθείτε ότι μαζί με σας υποφέρουν και τα παιδιά σας.Χαρούμενες μαμάδες,χαρούμενα παιδιά...και το αντίθετο.

http://shineon-n-on.blogspot.com

84ΛΕΚΤΙΚΗ ΒΙΑ HELP - Σελίδα 4 Empty Απ: ΛΕΚΤΙΚΗ ΒΙΑ HELP Τρι Μάης 28, 2013 3:40 am

dinaki88

dinaki88
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Δε σχολιάζω καμία από τις απόψεις και τις εμπειρίες που εκτίθενται εδώ και γι'αυτό ούτε καν και λέω στη νανά τι να κάνει ή μια συμβουλή γιατί πιστεύω ότι κάθε εμπειρία είναι διαφορετική και εξαρτάται και από τους χαρακτήρες και τα θέλω και των δύο του ζευγαριού και κανείς απ'έξω μπορεί να ξέρει και να παρομοιάσει καταστάσεις. Το σωστό και το λάθος είναι υποκειμενικά.
Εμείς τα φτιάξαμε αρχή 2008, Δεκέμβρη 2008 έμεινα έγκυος, Σεπτέμβρη 2009 γέννησα χωρίσαμε 2010 και 2011 τα ξαναφτιάξαμε. η χάλια περίοδος άρχισε όταν γέννησα όπως με τη νανά, με κάποια χάλια πράγματα στο χαρακτήρα του που βγήκαν όσο ήμουν έγκυος

http://psuxoblabla.blogspot.gr/

85ΛΕΚΤΙΚΗ ΒΙΑ HELP - Σελίδα 4 Empty Απ: ΛΕΚΤΙΚΗ ΒΙΑ HELP Τρι Μάης 28, 2013 7:16 am

demaki88

demaki88
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ede έγραψε:demaki μου άλλο ζηλεύω και άλλο ΣΕ ΒΡΙΖΩ .Αλλο έχω προβλήματα και άλλο σε εξεφτυλίζω. Απο το πολύ λίγο που σε βλέπω να γράφεις έδω δεν μου έχεις δώσει την εντύπωση ότι θα άφηνες να σε βρίσει άνθρωπος χωρις να ψάχνει τα δόντια του. Laughing
ντινάκι Επίσης απο τα λίγα που έχεις γραψει ο τρόπος σκέψης σου μου φάινεται.......ορθότατος . Δυναμική, πανέξυπνη με μυαλό και λόγο. Μου φαίνεται όμως κουλό να διαβάζω απο εσένα ότι θα ξεκόψεις το παιδί απο τον πατέρα απο δική σου επιλογή. Συγνώμη μια διόρθωση......απο δική του επιλογή θα ξεκοπεί αν ξεκοπει. Γονείς θα είστε πάντα. απλά δεν θα μένετε μαζί. Και μου φαίνεται ευκολότερο ψυχολογικά(διορθωσε με σαν ειδικός) να ορθοποδήσει και να είναι ευτυχισμένο έναν παιδί που η μαμά του επέλεξε να έιναι μακριά απο έναν άνθρωπο που δεν την κάνει ευτυχισμένη απο το να είναι μαζί του και να βλέπει παγομάρα, ψυχολογική βία, και 2 γονείς που απλά μένουν στο ίδιο σπίτι. Τέλος πιστεύω ότι μια μάνα δεν πρέπει ''πεθαίνει '' για το παιδί της. Εχει υποχρέωση να είναι ''ζωντανή'' γερή και ευτυχισμένη για να μπορεί να του δώσει επισης ευτυχία και τα κατάλληλα εφόδια για την ζωή του. Είμαι σίγουρη ότι η στιγμή που θα πατήσεις πολύ γερά στα πόδια σου δεν θα αργήσει και τότε θα πράξεις ότι είναι καλύτερο την ευτυχία την δική σου και του παιδιού σου.
Ουφ στενοχωριέμαι με αυτά.
χαχαχα εψαχνε ν; βρει τα δοντια του..μεταφορικα το λεω..κντως δεν σηκωνα μυγα στο σπαθι μου αλλα αν ειναι να σωσω την οικογενεια μου σωπασα λιγακι.και ναι ακουγα κ βρισιες κ σπρωξιες υπηρχαν.αλλα τα εκανα κ εγω.ομως προκειμενου να ημαστε καλα κατι εγινε ενα θαυμα κ ολα αλλαξαν.και οι συμπεριφορες μας κ η επικοινωνια.εκει που πια δεν τον ηθελα τωρα ωρες ωρες νοιωθω καψουρα.

86ΛΕΚΤΙΚΗ ΒΙΑ HELP - Σελίδα 4 Empty Απ: ΛΕΚΤΙΚΗ ΒΙΑ HELP Τρι Μάης 28, 2013 12:22 pm

elenisimo


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Πραγματικά δεν ξέρω πώς να αρχίσω...
2013 στην Ελλάδα και ακόμα υπάρχουν άνθρωποι που αφήνουν τη ζωή να κυλήσει μέσα από τα χέρια τους (δεν είναι μομφή αυτό κορίτσια μην παρεξηγηθεί). Κάπου είχα διαβάσει κάποτε (δεν το θυμάμαι ακριβώς, ζητάω συγνώμη) ότι ΟΤΑΝ καταλάβουμε πραγματικά ότι αυτό που ζούμε τώρα δεν είναι πρόβα, θα αρχίσουμε να διεκδικούμε αυτό που κάθε άνθρωπος αξίζει, ευτυχια και ηρεμία.
Έζησα παρόμοια κατάσταση, δεν είχαμε σωματική βία, δεν είχαμε λεκτική βία (πέρα από λίγες περιπτώσεις), ειχαμε εξαφανισμούς, ψέματα, ψιλοαπάτες κτλ κτλ και μιλάμε για μεγάλο έρωτα, μέχρι και χώρα άλλαξα για χάρη του.. Κάποια στιγμη κατάλαβα ότι καθόμουν επειδη φοβόμουν τί θα είχα να αντιμετωπίσω αν έφευγα (χρέη που δεν ήξερα καν ποσα ήταν, όλα στο όνομα μου). Αυτό κράτησε άλλα 3 χρόνια, έκρυβα το κεφάλι μου στην άμμο, λες και με κάποιο τρόπο όλα θα αλλάζαν ξαφνικά. Κάποια στιγμή κουράστικα (εζησα και εγώ το στάδιο της απλής συγκατοίκησης, 1 χρόνο, τότε ήμουν 30), έκανα το επόμενο βήμα..
Ήταν πολύ μα πολύ δύσκολο, να παίρνω τηλέφωνα να ρωτάω "σας χρωστάω χρήματα;" (εννοείται ότι η απάντηση ήταν συνήθως καταφατική), να πρέπει να βάζω δικηγόρους σε 2 χώρες να βγάλω άκρη, να ζω σε ένα σπίτι με 2 πολυθρόνες μόνο, για 3 χρόνια με 70 ώρες δουλειά τη βδομάδα το λιγότερο και με ενα πορτοφόλι συνεχώς άδειο...
Τώρα απλά τα έχω να τα θυμάμαι, ξαναέφτιαξα τη ζωή μου, έκανα τα μωρά μου και μένει μόνο ένα "γιατί", γιατί περίμενα να πάω 30?
Μιλάω εκ του ασφαλούς, το ξέρω, η Ελλάδα ακόμα δεν είχε μπει στα μνημόνια, έστω και αυτή η δουλειά που είχα (απάνθρωπη για τα πολιτισμένα ευρωπαικά δεδομένα) υπήρχε. Ήταν δύσκολο αλλά δεν ήταν αδύνατο, έχασα 3 χρόνια από τη ζωή μου αλλά κέρδισα τα υπόλοιπα.
Σε εσάς τώρα πώς να πω να κάνετε το ίδιο;
Το θέλω, θέλω να πάτε να βρείτε αυτούς τους ανθρώπους που θα σας κάνουν να νοιώσετε ηρεμία, αλλά πως;
Δεν πιστεύω σε καπετάνιους... αυτό μου φαίνεται "αντρικό κολπάκι" για να μας φορτώνουν ενοχές και ευθύνες ΠΟΥ δεν τις χρειαζόμαστε. Δεν πιστεύω ότι καποιος μπορεί να ξεχάσει λέξεις που πληγώσαν και να βυθιστεί εκ νέου σε μια "οικογενειακή" ζωή. Πάνω από όλα δεν πιστεύω ότι ο άνθρωπος αλλάζει. Μπορεί να μάθει να συγκρατείται... Μπορείς να μάθεις να ζεις με την έγνοια "οκ και αν ξεφύγει πάλι;"
Θέλω να σας πω να φύγετε αλλά μπορεί, πραγματικά, να μην έχετε που αλλού να πάτε και αυτό με πειράζει πιο πολύ.
Ευχομαι, με όλη μου την καρδια όλο αυτό να γίνει σύντομα παρελθόν.



Έχει επεξεργασθεί από τον/την elenisimo στις Τρι Μάης 28, 2013 1:09 pm, 1 φορά

87ΛΕΚΤΙΚΗ ΒΙΑ HELP - Σελίδα 4 Empty Απ: ΛΕΚΤΙΚΗ ΒΙΑ HELP Τρι Μάης 28, 2013 12:34 pm

annamaria_i

annamaria_i
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
elenisimo ειπες οτι ηθελα να πω, απο την αρχη που παρακολουθω το θεμα. Δεν εχω σχολιασει, γιατι δεν ηξερα πως να εκφρασω αυτο που πιστευω για τετοιες καταστασεις. Πιστευω επησεις οτι ειναι δυσκολο να δινουμε συμβουλες εκ του ασφαλους χωρις να ζουμε την κατασταση, και χωρις να ακουμε και τις 2 πλευρες. Παρ ολα αυτα θα ηθελα να πω ενα πραγμα. Οφειουμε να ειμαστε ορθιες για τα παιδια μας. Σε μια καταπιεστικη κατασταση το μονο που καταφερνουμε ειναι το αντιθετο. Οπως επησεις οφειλουμε να παρεχουμε ενα υγειες και ισορροπημενο περιβαλλον σε αυτα. Εαν αυτο δεν επιτυγχανεται μεσα στο σπιτι καλυτερα να το αλλαξουμε με οποιο κοστος, για εμας και για τα παιδια μας. Οι γονεις μπορουν να εχουν αριστες σχεσεις με τα παιδια τους ακομη και αν δεν ζουν στο ιδιο σπιτι. Και σε ορισμενες περιπτωσεις αυτο ειναι και το καλυτερο.

88ΛΕΚΤΙΚΗ ΒΙΑ HELP - Σελίδα 4 Empty Απ: ΛΕΚΤΙΚΗ ΒΙΑ HELP Τρι Μάης 28, 2013 1:18 pm

dinaki88

dinaki88
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
elenisimo έγραψε:Πραγματικά δεν ξέρω πώς να αρχίσω...
2013 στην Ελλάδα και ακόμα υπάρχουν άνθρωποι που αφήνουν τη ζωή να κυλήσει μέσα από τα χέρια τους (δεν είναι μομφή αυτό κορίτσια μην παρεξηγηθεί). Κάπου είχα διαβάσει κάποτε (δεν το θυμάμαι ακριβώς, ζητάω συγνώμη) ότι ΟΤΑΝ καταλάβουμε πραγματικά ότι αυτό που ζούμε τώρα δεν είναι πρόβα, θα αρχίσουμε να διεκδικούμε αυτό που κάθε άνθρωπος αξίζει, ευτυχια και ηρεμία.
Έζησα παρόμοια κατάσταση, δεν είχαμε σωματική βία, δεν είχαμε λεκτική βία (πέρα από λίγες περιπτώσεις), ειχαμε εξαφανισμούς, ψέματα, ψιλοαπάτες κτλ κτλ και μιλάμε για μεγάλο έρωτα, μέχρι και χώρα άλλαξα για χάρη του.. Κάποια στιγμη κατάλαβα ότι καθόμουν επειδη φοβόμουν τί θα είχα να αντιμετωπίσω αν έφευγα (χρέη που δεν ήξερα καν ποσα ήταν, όλα στο όνομα μου). Αυτό κράτησε άλλα 3 χρόνια, έκρυβα το κεφάλι μου στην άμμο, λες και με κάποιο τρόπο όλα θα αλλάζαν ξαφνικά. Κάποια στιγμή κουράστικα (εζησα και εγώ το στάδιο της απλής συγκατοίκησης, 1 χρόνο, τότε ήμουν 30), έκανα το επόμενο βήμα..
Ήταν πολύ μα πολύ δύσκολο, να παίρνω τηλέφωνα να ρωτάω "σας χρωστάω χρήματα;" (εννοείται ότι η απάντηση ήταν συνήθως καταφατική), να πρέπει να βάζω δικηγόρους σε 2 χώρες να βγάλω άκρη, να ζω σε ένα σπίτι με 2 πολυθρόνες μόνο, για 3 χρόνια με 70 ώρες δουλειά τη βδομάδα το λιγότερο και με ενα πορτοφόλι συνεχώς άδειο...
Τώρα απλά τα έχω να τα θυμάμαι, ξαναέφτιαξα τη ζωή μου, έκανα τα μωρά μου και μένει μόνο ένα "γιατί", γιατί περίμενα να πάω 30?
Μιλάω εκ του ασφαλούς, το ξέρω, η Ελλάδα ακόμα δεν είχε μπει στα μνημόνια, έστω και αυτή η δουλειά που είχα (απάνθρωπη για τα πολιτισμένα ευρωπαικά δεδομένα) υπήρχε. Ήταν δύσκολο αλλά δεν ήταν αδύνατο, έχασα 3 χρόνια από τη ζωή μου αλλά κέρδισα τα υπόλοιπα.
Σε εσάς τώρα πώς να πω να κάνετε το ίδιο;
Το θέλω, θέλω να πάτε να βρείτε αυτούς τους ανθρώπους που θα σας κάνουν να νοιώσετε ηρεμία, αλλά πως;
Δεν πιστεύω σε καπετάνιους... αυτό μου φαίνεται "αντρικό κολπάκι" για να μας φορτώνουν ενοχές και ευθύνες ΠΟΥ δεν τις χρειαζόμαστε. Δεν πιστεύω ότι καποιος μπορεί να ξεχάσει λέξεις που πληγώσαν και να βυθιστεί εκ νέου σε μια "οικογενειακή" ζωή. Πάνω από όλα δεν πιστεύω ότι ο άνθρωπος αλλάζει. Μπορεί να μάθει να συγκρατείται... Μπορείς να μάθεις να ζεις με την έγνοια "οκ και αν ξεφύγει πάλι;"
Θέλω να σας πω να φύγετε αλλά μπορεί, πραγματικά, να μην έχετε που αλλού να πάτε και αυτό με πειράζει πιο πολύ.
Ευχομαι, με όλη μου την καρδια όλο αυτό να γίνει σύντομα παρελθόν.

πολύ δύσκολη η κατάσταση που περιγράφεις αλλά δεν κατάλαβα ή μάλλον κατάλαβα ότι δεν είχες αλλά ρωτάω για καλό και για κακό, αν είχες παιδιά μαζί του. Γιατί το σημείο που μας κρατάει πίσω είναι τα παιδιά, όχι ο φόβος τι θα αντιμετωπίσουμε και πώς. Εμένα ακόμα και να μη βρω δουλειά θα μου δώσει η μαμά μου αλλά αν πω το ναι στο χωρισμό υπογράφω μια καταδίκη στο παιδί να μην τη βλέπει συχνά ο μπαμπάς της και να τις λέει διόλου κολακευτικά πράγματα για μένα, ενώ θα μπουμε σε χορό δικαστηρίων για την επιμέλεια όπως μου έχει ήδη πει.
Εγώ μόνη μου μια χαρά θα είχα φύγει πριν χρόνια

http://psuxoblabla.blogspot.gr/

89ΛΕΚΤΙΚΗ ΒΙΑ HELP - Σελίδα 4 Empty Απ: ΛΕΚΤΙΚΗ ΒΙΑ HELP Τρι Μάης 28, 2013 1:52 pm

annamaria_i

annamaria_i
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
dinaki, ειναι καλυτερο ομως να μεγαλωνει ενα παιδι σε ενα ασχημο περιβαλλον; και με την ευθυνη των γονεων που το δημιουργουν αυτο το περιβαλλον; απλα αναρωτιεμαι, δεν βρισκομαι σε παρομια κατασταση και σιγουρα μιλαω εκ του ασφαλους.

90ΛΕΚΤΙΚΗ ΒΙΑ HELP - Σελίδα 4 Empty Απ: ΛΕΚΤΙΚΗ ΒΙΑ HELP Τρι Μάης 28, 2013 1:53 pm

elenisimo


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Οχι dinaki μου, ευτυχώς, δεν είχα παιδιά μαζί του. Σκέφτομαι όμως ότι αν είχα το πιο πιθανό θα ήταν να μην περίμενα τόσο καιρό (οδηγούσε τα πράγματα σε καταστροφή με εντυπωσιακή συνέπεια και αυτό ήταν ξεκάθαρο). Υποθετικός ο λόγος, οπότε πάλι δεν μπορώ να τον στηρίξω..
Εσένα από την άλλή, αισθάνομαι "λίγη" να σε συμβουλεύσω, παρόλο που σε περνάω αρκετά χρόνια, η ευφυία σου με κάνει απλά να κάνω ένα βήμα πίσω και να ελπίζω ότι θα βρείς κάποια στιγμή την άκρη να ξεμπερδεύεις μια και καλή.
Θα μου επιτρέψεις να σε ρωτήσω μόνο τα εξής (και εδώ θέλω αν μπορείς, χρησιμοποιώντας την επαγγελματική σου ιδιότητα, μια γενικευμένη απάντηση, θα μου λύσει αρκετές απορίες μιας και υπάρχει ένα "άσχημο" διαζύγιο στην οικογένεια μου)
1. πιστεύεις πραγματικά ότι η σχέση σου με το παιδί μπορεί να δηλητηριαστεί από τα σχόλια που θα ακούει από τον πατέρα του; Δηλαδή ένα παιδί σε ποια ηλικία είναι σε θέση να φιλτράρει αυτά που ακούει και ταυτόχρονα να τα συνδυάζει με τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά (συμπεριφοράς) αυτουνού που τα εκφέρει;
2. Η παρουσία και των δύο γονέων στη ζωή ενός παιδιού είναι απαραίτητη, αυτο είναι ο κανόνας, αναγνωρίζουμε όμως ότι αν ο ένας γονιός δεν το επιθυμεί και ιδιαίτερα αυτό (πχ ανησυχείς μήπως ο πατέρας του παιδιού σου δεν το βλέπει πλέον) βρισκόμαστε μπροστά στην εξαίρεση; Μήπως η παρουσία κάνει περισσότερο κακό από την απουσία;
3. Η δημιουργία ενός ψυχρού κλίματος (όχι εχθρικού) στο σπίτι μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα τόσο στην κοινωνικοποίηση, όσο και στη διαμόρφωση του χαρακτήρα ενός παιδιού;

Να σου πω να μην ανησυχείς για τις απειλές περί επιμέλειας, αν θέλει να πληρώνει δικαστήρια ας τα κάνει. Είμαι σίγουρη ότι δεν μπορεί να "σταθεί" απέναντι σου ούτε καν στην ιδιωτική σας ζωή, πόσο μάλλον ενώπιον νοημόνων ανθρώπων.

Να ζητήσω και συγγνώμη που "χαλάω" με ερωτήσεις (λίγο) άσχετες, το αρχικό θέμα.

91ΛΕΚΤΙΚΗ ΒΙΑ HELP - Σελίδα 4 Empty Απ: ΛΕΚΤΙΚΗ ΒΙΑ HELP Τρι Μάης 28, 2013 1:57 pm

ede


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Κορίτσια το ξέρετε ότι συμφωνω μα΄ζι σας αλλά κακά τα ψέμματα. Απο την μια το ντινάκι έχει ΄δικιο. Ας ορθοποδήσει λίγο και μετά. Το τομάρι σου το ζεις. το παιδί σου και αν δεν έχεις βοήθεια να σου τοκρατήσει κάποιος για να δουλέψει ς πως το ζεις. Αστα να πάνε . Ασχημες κατάστασεις. Το ντινάκι όμως δεν είπε ΄΄να φτιάξουν τα πράγματα στην σχέση΄΄ Την ζωή της θέλει να φτιάξει λίγο και θα την βρει την άκρη της. Wink

92ΛΕΚΤΙΚΗ ΒΙΑ HELP - Σελίδα 4 Empty Απ: ΛΕΚΤΙΚΗ ΒΙΑ HELP Τρι Μάης 28, 2013 2:03 pm

annamaria_i

annamaria_i
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ede έγραψε:Κορίτσια το ξέρετε ότι συμφωνω μα΄ζι σας αλλά κακά τα ψέμματα. Απο την μια το ντινάκι έχει ΄δικιο. Ας ορθοποδήσει λίγο και μετά. Το τομάρι σου το ζεις. το παιδί σου και αν δεν έχεις βοήθεια να σου τοκρατήσει κάποιος για να δουλέψει ς πως το ζεις. Αστα να πάνε . Ασχημες κατάστασεις. Το ντινάκι όμως δεν είπε ΄΄να φτιάξουν τα πράγματα στην σχέση΄΄ Την ζωή της θέλει να φτιάξει λίγο και θα την βρει την άκρη της. Wink


φυσικα αυτο εχει μεγαλη διαφορα. τελος παντων ευχομαι να βρειτε ολες ακρη για να εχετε μια καλη ζωη εσεις και τα παιδια σας.

93ΛΕΚΤΙΚΗ ΒΙΑ HELP - Σελίδα 4 Empty Απ: ΛΕΚΤΙΚΗ ΒΙΑ HELP Τρι Μάης 28, 2013 2:22 pm

dinaki88

dinaki88
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
elenisimo έγραψε:
Εσένα από την άλλή, αισθάνομαι "λίγη" να σε συμβουλεύσω, παρόλο που σε περνάω αρκετά χρόνια, η ευφυία σου με κάνει απλά να κάνω ένα βήμα πίσω και να ελπίζω ότι θα βρείς κάποια στιγμή την άκρη να ξεμπερδεύεις μια και καλή.

1. πιστεύεις πραγματικά ότι η σχέση σου με το παιδί μπορεί να δηλητηριαστεί από τα σχόλια που θα ακούει από τον πατέρα του; Δηλαδή ένα παιδί σε ποια ηλικία είναι σε θέση να φιλτράρει αυτά που ακούει και ταυτόχρονα να τα συνδυάζει με τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά (συμπεριφοράς) αυτουνού που τα εκφέρει;
2. Η παρουσία και των δύο γονέων στη ζωή ενός παιδιού είναι απαραίτητη, αυτο είναι ο κανόνας, αναγνωρίζουμε όμως ότι αν ο ένας γονιός δεν το επιθυμεί και ιδιαίτερα αυτό (πχ ανησυχείς μήπως ο πατέρας του παιδιού σου δεν το βλέπει πλέον) βρισκόμαστε μπροστά στην εξαίρεση; Μήπως η παρουσία κάνει περισσότερο κακό από την απουσία;
3. Η δημιουργία ενός ψυχρού κλίματος (όχι εχθρικού) στο σπίτι μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα τόσο στην κοινωνικοποίηση, όσο και στη διαμόρφωση του χαρακτήρα ενός παιδιού;

Να σου πω να μην ανησυχείς για τις απειλές περί επιμέλειας, αν θέλει να πληρώνει δικαστήρια ας τα κάνει. Είμαι σίγουρη ότι δεν μπορεί να "σταθεί" απέναντι σου ούτε καν στην ιδιωτική σας ζωή, πόσο μάλλον ενώπιον νοημόνων ανθρώπων.


Καταρχάς ευχαριστώ για τα καλά λόγια και τη στήριξη, και ελπίζω όντως να μην έχω χωθεί στο ποστ της νανας και να τη βοηθούμε με αυτά που λέμε και είμαι έτη φωτός μετά το σημείο που βρίσκεται αυτή, κάλλιο να το προλάβει τώρα παρά να ψάχνετε αργότερα.
Και πάνω στο θέμα επιμέλεια δε μου αρέσει να θίγεται το αυτονόητο καν, ότι θα ταλαιπωρηθούμε με έξοδα και δικαστήρια για να συζητήσουμε αν αξίζω να είμαι όλη μέρα με το παιδί μου ή όχι? οικτρό
όσον αφορά τα άλλα που λες
1.φυσικά είναι ικανή μια τέτοια συμπεριφορά ακόμα και υπόγεια να είναι με μπηχτές να δηλητηριάσει αν όχι τη σχέση έστω την εικόνα που έχει ένα παιδί για τον άλλο γονέα.
Αυτό ιδιαίτερα σε μικρά παιδιά αναφέρεται στο συνεχές πιπίλισμα με ψεύδη ή ακόμα και αλήθειες που το παιδί δεν καταλαβαίνει στην έκτασή τους, και το παράλληλο χτίσιμο ενός δεσμού εμπιστοσύνης με το γονέα που δηλητηριάζει την έτερη σχέση.πχ αν ο μπαμπάς προσπαθεί με διάφορους φανερούς ή όχι τρόπους να πείσει το παιδί ότι η μαμά είναι ανίκανη και ανάξια να το μεγαλώσει πχ λέω, και ταυτόχρονα παρουσιάζει έναν εαυτό παράδειγμα, του παίρνει δώρα είναι εκεί για το παιδί, το στηρίζει και του δείχνει ότι εγώ είμαι ο ικανός και η μαμά η κακιά με έδιωξε το παιδί σίγουρα μπορεί να καταλήξει ότι ο μπαμπάς έχει δίκιο.
Ηλικία δε μπορώ σίγουρα να πω, το κάθε παιδί ωριμάζει διαφορετικά. Ίσως στην εφηβεία το παιδί κατακτά την αφαιρετική σκέψη και πλέον δύσκολα του αλλάζεις γνώμη αλλά εκεί είναι παγίδα γιατί έχει έντονα συναισθήματα και σκαμπανευάσματα. οπότε αν όχι στην εφηβεία γύρω στην ενηλικίωση δε γίνεται ζημιά.
2.για μένα, η παρουσία από τη στιγμή που είναι καλός πατέρας στην αναμεταξύ τους σχέση είναι η επιλογή μου. φυσικά αν δεν έχω επιλογή δε θα τα βάψω μαύρα. αλλά εγώ δε θέλω να πάρω αυτό το κρίμα στο λαιμό μου ενώ αντέχω να ζω σε μια ημισχέση. όπως ξαναείπα, αν προέκυπτε ένας άξιος άντρας για πατρικό πρότυπο στο παιδί και αυτό μου φαίνεται αρκετό να αντικαταστήσει έναν καλό μεν πατέρα που όμως προκειμένου να "βασανίσει" τη μάνα δε βλέπει το παιδί του.
3.το ψυχρό κλίμα είναι λίγο γενικόλογο. καθώς δεν ορίζουμε όλοι το ίδιο πράγμα. αν μιλάμε για έλλειψη σε φιλάκια ζουζουνίτσες ομαδικά γέλια κτλ. και μιλάμε για μια σταθερή κατάσταση σε αυτό το επίπεδο τότε όχι κατά τη γνώμη μου δε δημιουργεί τίποτα παραπάνω από μια αδρή εικόνα ότι η σχέση του ζευγαριού δεν έχει πολλή εγγύτητα και δε συνεπάγεται διαχυτηκότητες κτλ. ειδικά άμα δεν τα βλέπει και από φίλους κτλ. οπότε ίσως κάποια στιγμή του φανεί περίεργο που άλλα ζευγάρια φιλιούνται συνεχώς κτλ. ο χαρακτήρας του παιδιού θα επηρεαστεί αν οι σχέσεις του που είναι ψυχρές μεταβιβαστούν και προς τη σχέση με το παιδί, κοινώς δεν παίζουν ποτέ όλοι μαζί κτλ. τότε ίσως το παιδί να αναρωτηθεί μήπως είναι ο λόγος που οι γονείς του είναι έτσι. επίσης προσοχή: διαχώρισα το να είναι το ζευγάρι από πάντα έτσι με το να γίνει από ένα σημείο και μετά, γιατί τότε το παιδί θα παρατηρήσει την αλλαγή και ίσως λόγω μικρής ηλικίας και αδυναμίας να την εξηγήσει να εμφανιστούν συμπτώματα άγχους πχ. να κλειστεί κάπως στο καβούκι του, να είναι πιο νευρικό με διάσπαση της προσοχής, με ζημιές κτλ.
αυτά νομίζω εγώ βέβαια με το λιγο που το σκέφτομαι
δεν ξέρω αν σου απάντησα

http://psuxoblabla.blogspot.gr/

94ΛΕΚΤΙΚΗ ΒΙΑ HELP - Σελίδα 4 Empty Απ: ΛΕΚΤΙΚΗ ΒΙΑ HELP Τρι Μάης 28, 2013 2:24 pm

dinaki88

dinaki88
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
τώρα είδα τι είπατε, ναι δεν περιμένω να φτιάξει η σχέση γιατί ξέρω τον εαυτό μου, δύσκολα ξεχνάω πράγματα, αν μου ήταν πιο απλό να το συζητούσα, αλλά έχω νιώσει τόσο χάλια για αυτό που είμαι δίπλα του που να γίνω ερωτευμένη χωρίς καν να κάνει κινήσεις να με κερδίσει από την αρχή δεν υπάρχει περίπτωση. οπότε δεν το σκέφτομαι καν.
επίσης σόρρυ για τα λάθη πριν, δε βλέπω τίποτα, πρέπει να βρω τα γυαλιά μου Laughing

http://psuxoblabla.blogspot.gr/

95ΛΕΚΤΙΚΗ ΒΙΑ HELP - Σελίδα 4 Empty Απ: ΛΕΚΤΙΚΗ ΒΙΑ HELP Τετ Μάης 29, 2013 12:09 am

Fotini77


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Kαλημέρα.. Smile Διάβασα με όση προσοχή μπορούσα(ένεκα παιδιού κ ξενυχτιού)την συνέχεια του θέματος της Νανας,καθώς και τις προσωπικές εμπειρίες,ιστορίες,συμβουλές και γενικότερες συζητήσεις.
Σαν γυναίκα πρόσφατα χωρισμένη-σε διάσταση-με σχετικά προβλήματα,είχα αναφερθεί και μιλήσει νωρίτερα στο θέμα της κοπέλας.
Απλά θα συμπληρώσω το ίσως μεν αυτονόητο,πως κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και η βοήθεια-συμβουλή από είδικό ή φίλους εξατομικευμένη,στο κάθε ζευγάρι ή μητέρα-παιδί.
Για να μην μακρυγορώ και κουράζω,οι απόψεις μου συγκλίνουν με τις shineon και σε αρκετά σημεία με dinaki88.
Στην περίπτωση μου το μόνο που θα ανάφερω είναι πως έχω οικονομική ανεξαρτησία,και είχα την δυνατότητα να φύγω όποτε το έκρινα έγω.
Σε αυτό που κ εγω διαφωνώ κάθετα είναι τα περι καπετάνιου,φουρτούνας κτλ..Παλαιολιθικές αντιλήψεις κορίτσι μου,που σε βαζουν στο τριπάκι πως εσύ πρέπει να τα δέχεσαι όλα παθητικά κ νακάνεις τον μακάκα(σόρρυ για την έκφραση).Δυστυχισμένη μαμά,δυστυχισμένο παιδί κ τούμπαλιν..
Δεν είναι ο σκοπός μου να πυροδοτήσω καμία κατάσταση,γιατί η κάθε κοπέλα γνώριζει τι γίνεται σπιτι της..Απλά είμαι αντίθετη στην παθητικότητα κ την θυματοποίηση.Δεκτη η κατανόηση,δεκτό το άγχος,αλλά η μάνα δλδ που επωμίζεται τα περισσότερα τι έπρεπε να κάνει?Ούτε τσιτάτα και γενικότητες θέλω να πετάω νακάνω την ξύπνια..Απλά επείδή είμαι κ εγώ κατα τρόπον τινά σχετική με κάποια θέματα ψυχολόγίας(δουλεύω στον χώρο της υγειας)δίνω το στίγμα μου..
Ένας άνθρωπος που αντιμετωπίζει τα ζόρια μειώνοντας τον σύντροφο του,προσβάλλωντας διαρκώς την αξιοπρέπεια κ υπόσταση του,για πόσο χρονικό διάστημα πρέπει να δικαιολογείται?Σε τι συμπεριφορές πρέπει να φτάσει για να πει ο άλλος αρκετά?Δύσκολα ερωτήματα και οι απαντήσεις περίπλοκες.Μακάρι για την καθεμία να έχει την αίσια κατάληξη που επιθυμεί.Νανά μου τώρα πρόσεξα ότι ζείς και εσύ Θεσσαλονίκη.Αν θελήσεις παρέα για βόλτα με τα μωράκια,κ κουβεντούλα,στείλε μου πμ.Προσωπικά πάνω από όλα βάζω το παιδί μου!Όπως όλες πιστεύω!

96ΛΕΚΤΙΚΗ ΒΙΑ HELP - Σελίδα 4 Empty Απ: ΛΕΚΤΙΚΗ ΒΙΑ HELP Τετ Μάης 29, 2013 10:52 am

shineon

shineon
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Fotini77 έγραψε:Kαλημέρα.. Smile Διάβασα με όση προσοχή μπορούσα(ένεκα παιδιού κ ξενυχτιού)την συνέχεια του θέματος της Νανας,καθώς και τις προσωπικές εμπειρίες,ιστορίες,συμβουλές και γενικότερες συζητήσεις.
Σαν γυναίκα πρόσφατα χωρισμένη-σε διάσταση-με σχετικά προβλήματα,είχα αναφερθεί και μιλήσει νωρίτερα στο θέμα της κοπέλας.
Απλά θα συμπληρώσω το ίσως μεν αυτονόητο,πως κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και η βοήθεια-συμβουλή από είδικό ή φίλους εξατομικευμένη,στο κάθε ζευγάρι ή μητέρα-παιδί.
Για να μην μακρυγορώ και κουράζω,οι απόψεις μου συγκλίνουν με τις shineon και σε αρκετά σημεία με dinaki88.
Στην περίπτωση μου το μόνο που θα ανάφερω είναι πως έχω οικονομική ανεξαρτησία,και είχα την δυνατότητα να φύγω όποτε το έκρινα έγω.
Σε αυτό που κ εγω διαφωνώ κάθετα είναι τα περι καπετάνιου,φουρτούνας κτλ..Παλαιολιθικές αντιλήψεις κορίτσι μου,που σε βαζουν στο τριπάκι πως εσύ πρέπει να τα δέχεσαι όλα παθητικά κ νακάνεις τον μακάκα(σόρρυ για την έκφραση).Δυστυχισμένη μαμά,δυστυχισμένο παιδί κ τούμπαλιν..
Δεν είναι ο σκοπός μου να πυροδοτήσω καμία κατάσταση,γιατί η κάθε κοπέλα γνώριζει τι γίνεται σπιτι της..Απλά είμαι αντίθετη στην παθητικότητα κ την θυματοποίηση.Δεκτη η κατανόηση,δεκτό το άγχος,αλλά η μάνα δλδ που επωμίζεται τα περισσότερα τι έπρεπε να κάνει?Ούτε τσιτάτα και γενικότητες θέλω να πετάω νακάνω την ξύπνια..Απλά επείδή είμαι κ εγώ κατα τρόπον τινά σχετική με κάποια θέματα ψυχολόγίας(δουλεύω στον χώρο της υγειας)δίνω το στίγμα μου..
Ένας άνθρωπος που αντιμετωπίζει τα ζόρια μειώνοντας τον σύντροφο του,προσβάλλωντας διαρκώς την αξιοπρέπεια κ υπόσταση του,για πόσο χρονικό διάστημα πρέπει να δικαιολογείται?Σε τι συμπεριφορές πρέπει να φτάσει για να πει ο άλλος αρκετά?Δύσκολα ερωτήματα και οι απαντήσεις περίπλοκες.Μακάρι για την καθεμία να έχει την αίσια κατάληξη που επιθυμεί.Νανά μου τώρα πρόσεξα ότι ζείς και εσύ Θεσσαλονίκη.Αν θελήσεις παρέα για βόλτα με τα μωράκια,κ κουβεντούλα,στείλε μου πμ.Προσωπικά πάνω από όλα βάζω το παιδί μου!Όπως όλες πιστεύω!
Συμφωνώ απολύτως!Μακάρι τα κορίτσια να μπορέσουν να τακτοποιήσουν τη διαβίωσή τους και των παιδιών τους και να φύγουν.Γιατί μετά λύπης μου θα πω ότι ο άνθρωπος δεν αλλάζει και μεγαλώνοντας γίνεται και πιο οξύθυμος γιατί δεν έχει και υπομονή-αν είχε ποτέ-.Όσο δε για την αξία που δίνει στις γυναίκες,και για αξίες γενικότερα, αυτο είναι θέμα παιδείας από το σπίτι του.Αν το χει έχει καλώς,αν δεν το χει....γίνεται αυτό που λέμε και ίσως και χειρότερα!
Μην πετάτε τον εαυτό σας και τα χρόνια σας εκεί που δεν αξίζει.(Για τα παιδια δε μιλάω γιατί είναι άλλη πονεμένη ιστορία την οποια ξέρω δυστηχώς πολύ καλά).

http://shineon-n-on.blogspot.com

97ΛΕΚΤΙΚΗ ΒΙΑ HELP - Σελίδα 4 Empty Απ: ΛΕΚΤΙΚΗ ΒΙΑ HELP Σαβ Ιουν 01, 2013 6:13 am

nanakaboubou

nanakaboubou
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
πραγματικα πολυ θλιβερες ιστοριεσ. ειναι αυτο που λενε οτι πισω απο καθε κλειστη πορτα υπαρχει μια κρυφη ζωη και πισω απο ενα χαμογελο για στεναχωρια... εγω κανω οτι μπορω να βρω τα κουμπια του γιατι καλως κακως δεν εχω ιδεα πια ειναι.. η χρυση τομη που βρηκα σαν λυση μεχρι τωρα οχι τοσο καλη βεβαια ειναι οτι καταλαβα οτι καταλαβαινει πιο ευκολα οταν κατι που το πω εγω θα το επιβεβαιωση ενας τριτος. εχθεσ για παραδειγμα ειχε ερθει ενα φιλος του και τον ειπε να πανε για ψαρεμα το βραδυ και αυτος ψηθηκε εγω ομως του ειπα οτι φοβαμαι να μεινω μονη μου με το μωρο την νυχτα γιατι πολλα γινοντε και ειμαι ξεκρεμαστη να μην τα πολυλογω θυμωσε γιατι ελεγε του στερω και τον πιεζω ενω ποτε δεν το εχω πει να μην παει καπου. τελος παντων πηγαμε μια βολτα στη κουμπαρα μου και αναφερει οτι θα παει παρολο που τον ειχα πει οτι δεν θελω και τον λεει ο κουμπαρος μου καλα ρε μ@λ@κ@ και το παιδι και την γυναικα σου μονες θα τις αφησεις? εκει ειναι λες και τον μπηκε η θεια φωτειση και λεει ναι εχεις δικαιο δεν ειναι σωστο... επαθα πλακα. κατι που τον πιπιλαγα τοση ωρα να το καταλαβει με μια φραση απο εναν ''ξενο''... τελικα δεν πηγε και περασαμε και ενα ομορφο βραδυ. ειπατουλαχιστον απο το τιποτα κατι ειναι και αυτο εστω μεσω τριτων περνει το μηνυμα του...!! ειναι κατι αυτο η παλι τζαμπα ελπιζω??? Rolling Eyes

98ΛΕΚΤΙΚΗ ΒΙΑ HELP - Σελίδα 4 Empty Απ: ΛΕΚΤΙΚΗ ΒΙΑ HELP Σαβ Ιουν 01, 2013 6:30 am

dinaki88

dinaki88
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
αν θες μια απάντηση σε αυτό μόνο να σου πω ότι ο πατέρας μου ήταν έτσι. ναι μεν η μάνα μου ήταν τρομερά πιεστική και κυριαρχική, αλλά για να φανταστείς, του έλεγαν το παιδί σου πρέπει να πάει φροντιστήριο-εγώ δηλ.- εγώ του έλεγα δε θέλω θα τα καταφέρω μόνη μου θα είναι πεταμένα λεφτά και μου έκανε και ψυχολογικό πόλεμο από πάνω που δεν πήγα ενώ του είπαν.
ή άλλες φορές, οι ένοικοι της πολυκατοικίας είχαν θέματα με εμάς σα παιδιά ή μεταξύ τους κτλ. αλλά πάντα θα έπαιρνε το δικό τους μέρος, αυτοί είχαν πάντα το δίκιο και όχι εμείς.
η κατάληξη ήταν ότι χώρισε με τη μάνα μου όταν ήμουν 18 και ο αδερφός μου σχεδόν 17.
προσωπικά λόγω των βιωμάτων μου, δε μου αρέσουν οι άνθρωποι που είτε δεν κρίνουν με το δικό τους μυαλό είτε δεν έχουν τον απαραίτητο σεβασμό ή κατανόηση να ακούσουν πρώτα τι έχει να πει το άτομο που είναι πιο κοντά τους αλλά ακούνε έναν τρίτο, ακόμα και το ίδιο πράγμα να λένε.

υ.γ. αυτό δεν αλλάζει το γεγονός ότι εσένα σου φέρθηκε σα σκουπίδι από αυτά που γράφεις.

http://psuxoblabla.blogspot.gr/

99ΛΕΚΤΙΚΗ ΒΙΑ HELP - Σελίδα 4 Empty Απ: ΛΕΚΤΙΚΗ ΒΙΑ HELP Τετ Ιουν 12, 2013 9:31 am

nanakaboubou

nanakaboubou
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ειχαμε να μαλωσουμε 12 ολοκληρες μερες..
μεσα μου ειλικρινα ειχα την ελπιδα οτι κατι εχει αρχισει να γινετε.. κατι εχει αρχισει και καταλαβαινει... σημερα ομως ακουσα αυτο που ποτε καμια μανα δεν εχει ακουσει ποτε πιστευω.. να μην το πολυλογω η συζυτηση μας ξεκινησε με το καλο παλι για την πεθερα μου. να παμε στο χωριο και να αφησουμε το μωρο εκει για να βγουμε.. τον λεω οτι δεν αισθανομαι ακομα ετοιμη να αφησω καπου το μωρο και να φυγω ειτε στη μανα σου ειτε στη δικια μου.. δεν θα περασω καλα και το ξερω.. ηταν η αφορμη του.. το κλικ για να ριξει οτι μαζευε τοσο καιρο... που δεν εθιξα και δεν ειπα τιποτα για την μανα του.. αρχισε λεγοντας μου οτι η μανα μου ειναι αγια, οτι το καλυτερο για μενα ειναι να την μοιασω, και να παροτρινω και την μανα μου να την μοιασει.. οτι ειναι πεντακαθαρη ενω η δικια μου επειδη εχουμε σκυλακι σπιτι ειναι βρωμιαρα.. και πολλα πολλα αλλα.. προσπαθουσα να μην χασω τον ελγχο καιχασω το παιχνιδι και να ειμαι ηρεμη.. οσπου γυρναει και μου λεει οτι ετσι οπως τα παμε δεν θα αντεξουμε πολυ. και τον λεω και καλο ειναι για το παιδι εφοσον το καταλαβες και εσυ να κανουμε κατι για αυτο ας χωρισουμε..και με λεει αν χωρισουμε ομως ξεχνα το παιδι. και τον λεω ποιος στα λεει αυτα? εχεισ ακουσει πολλες φορες να πηγενει το μωρο στο πατερα? τι ειμαι ναρκωμανης πρεζονι η π@@@να?? και μου λεει ΑΜΑ ΛΑΔΩΣΕΙΣ ΟΛΑ ΓΙΝΟΝΤΕ... Η ΜΑΝΑ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΛΕΦΤΑ...  τον κοιτουσα για κανα λεπτο με μισος δεν ακουγα τι μου ελεγε.. το μονο που ηθελα ειναι να γινει κατι και να εξαφανιστει απο μπροστα μου.. λεγετε τετοιο πραμα? δηλαδη τι εχει πεχτει? τι προσπαθουν να καταφερουν? να με παρουν το παιδι? κοντευω να φουνταρω απο κεινη την ωρα εχω συνεχεια ταχυπαλμιες και η ανασα μου ειναι λες και τρεχω ωρες λαχανιασμα.. δεν  μπορω να πιστεψω οτι ο ανδρας μου εχει μεταλαχτει σε ενα τερας!! θελω να σηκωθω να φυγω ομως φοβαμαι .. θα ειναι εγκαταλειψη στεγης και αντε να με πιστεψουν οτι δεν περναγα ολα αυτα.. εχουν σχεδιο κοριτσια... απο τοτε που γεννησα κατι ελεγε μεσα μου.. οτι αυτη (πεθερα) αν μπορουσε θα μου το επερνε το παιδι.. και σημερα εσκασε η βοβμα.. δεν ειναι δυνατον ειναι αδιανοητο να σκεφτηκε μονος του ενας 24 χρονον τετοιο πραμα... δεν γινετε να συμβενουν αυτα!!

100ΛΕΚΤΙΚΗ ΒΙΑ HELP - Σελίδα 4 Empty Απ: ΛΕΚΤΙΚΗ ΒΙΑ HELP Τετ Ιουν 12, 2013 9:44 am

donna

donna
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
καταρχας ηρεμησε οσο ειναι δυνατον αυτο. Δεν ειναι τοσο απλο να σου παρει το παιδι. Με την πρωτη ευκαιρια βρες ενα ΚΑΛΟ δικηγορο κρυφα, για να σε καθοδηγησει και να σε καθησυχασει. Πραγματικα λυπαμαι πολυ για αυτο που περνας.Το καλο ειναι οτι εχεις τους γονεις σου να σε στηριξουν.flower

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 8]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις