Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
11 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 11 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 6 από 7]

126Φοβία μετά από αποβολή. - Σελίδα 6 Empty Απ: Φοβία μετά από αποβολή. Πεμ Αυγ 01, 2013 11:21 pm

IoliAtore

IoliAtore
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
μακάρι Mariza γιατί ακόμη δεν το έχω χαρεί όσο θαπρεπε να πω την αλήθεια! κυρίως φοβάμαι.. αλλά λογικό είναι!! ελπίζω να κρατάω ΤΑ αγγελούδια γιατί είναι 2!!! Φοβία μετά από αποβολή. - Σελίδα 6 567772 Φοβία μετά από αποβολή. - Σελίδα 6 49454 

και σε εσένα ό,τι καλύτερο εύχομαι, πολύ θετικό ότι μπορείς να ξεκινήσεις τόσο γρήγορα!! έτσι και η κουμπάρα μου (όπως έχω ξαναγράψει), μετά την επόμενη περίοδο έμεινε πάλι έγκυος και όλα καλά. έτσι εύχομαι και σε σένα!Θετικό τεστ!! 

127Φοβία μετά από αποβολή. - Σελίδα 6 Empty Απ: Φοβία μετά από αποβολή. Παρ Αυγ 02, 2013 8:48 am

Μανταλένια


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Καλησπέρα κορίτσια!!! Καλό μήνα!
Μπράβο βρε Μαρίζα μου! Πολύ χάρηκα με τα νέα σου!!! Πραγματικά! Πάνω που ετοιμαζόμουν να σου γράψω να μην ανησυχείς για τα καφέ που είδες, είδα ότι είχες ξαναγράψει από τότε.. Όλα καλά λοιπόν!!! Με το καλό να έρθουν τα χαρμόσυνα νέα της νέας σου εγκυμοσύνης!!! Είναι πολύ πολύ σημαντικό που μπορείς να ξαναμπείς στη διαδικασία να προσπαθήσεις ξανά, τόσο γρήγορα!!!
Όσον αφορά στις εξετάσεις του σπέρματος.. Ήθελα να έχω μια ιδέα για το τι εξετάσεις δίνουν άλλοι γιατροί σε τέτοιες περιπτώσεις..
Σε εμάς Μελίμπα δυστυχώς, καί τις δύο φορές, δεν ξέρουμε τον ακριβή λόγω που χαθήκαν τα μωρά και οι εγκυμοσύνες..
Τώρα στην παλίνδρομη, μάλλον ήταν τυχαίο γεγονός, μιας και είναι συχνό φαινόμενο γενικότερα, και μάλλον έχει να κάνει με χρωμοσωμική ανωμαλία. Αλλά δε θέλαμε να κάνουμε δικό μας καρυότυπο που πρότεινε ο γιατρός! Έχουμε κουραστεί να ψαχνόμαστε με εξετάσεις κλπ! Και δε βρίσκαμε νόημα στη συγκεκριμένη, άσε που είναι πανάκριβη. Αυτή που μου λες δεν την έχω ξαναακούσει. Εμείς απλά θέλαμε να δούμε αν υπήρχε κάποιο μικρόβιο στο σπέρμα.
Έχω κι εγώ καλά νέα..
Καί οι δικές μου εξετάσεις, καί του αντρούλη μου, βγήκαν καθαρές, οπότε.. Μπορούμε κι εμείς να ξεκινήσουμε μόλις τελειώσει η περίοδός μου!!!
Πήρα τόση χαρά! Συγκινήθηκα!!! Embarassed 
Γενικά, αν εξαιρέσει κανείς το ότι κάτι δεν πάει καλά με τον αυχένα μου (ίσως λόγω δουλειάς) και ταλαιπωρούμε λίγο με μουδιάσματα κλπ, είναι μια όμορφη περίοδος της ζωής μας! Και έχω κι άλλο νέο.. Έκλεισα την πρώτη μου βάφτιση! Εννοώ για δουλειά.. Ανέλαβα τις μπομπονιέρες και μέρος του στολισμού για το τραπέζι! Τρέχω, τρέχω, όλο τρέχω, γιατί είχα και κάτι άλλες παραγγελίες, αλλά όλα καλά! Έχει αρχίσει να κινείται λιγάκι το πράγμα και μου αρέσει!
Πλέον, για οποιοδήποτε θέμα, λέω, "καλά θα πάει"! Και προσπαθώ να είμαι θετική! Κι απ'την άλλη, δεν είναι στο χέρι μας κάποια πράγματα, οπότε ό,τι είναι να γίνει θα γίνει!!!
Εύχομαι για όλες μας, τα καλύτερα γενικότερα!!! Γιατί μανούλες θα γίνουμε, αλλά στο μεταξύ δεν πρέπει να ξεχνάμε να ΖΟΥΜΕ, να περνάμε όμορφα και να νιώθουμε όμορφα!
IoliAtore με το καλό τα μωράκια σου!!! Μη φοβάσαι!!! Απόλαυσέ το όσο μπορείς!!! Τους αξίζει να σε αισθάνονται ήρεμη!!!
Πολλά φιλιά σε όλες!
Υ.Γ.Και.... Πολύ πολύ καλή μας επιτυχία, σε όσες θα ξαναπροσπαθήσουμε το επόμενο διάστημα!!! Very Happy 

128Φοβία μετά από αποβολή. - Σελίδα 6 Empty Απ: Φοβία μετά από αποβολή. Τρι Αυγ 06, 2013 2:49 am

Mariza_30


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Κοριτσάκια τι κάνετε?Χάθηκα γιατί είχα πάει για ελεύθερο camping(πρώτη μου φορά στα 31 μου!)..Μου πεσε λίγο βαρύ όπως καταλαβαίνετε!Εσείς τι μου κάνετε?Μανταλένια,IoliAtore, Melimpa εδώ είστε ή διακοπούλες???

129Φοβία μετά από αποβολή. - Σελίδα 6 Empty Απ: Φοβία μετά από αποβολή. Τρι Αυγ 06, 2013 3:49 am

melimpa

melimpa
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Mariza_30 έγραψε:Κοριτσάκια τι κάνετε?Χάθηκα γιατί είχα πάει για ελεύθερο camping(πρώτη μου φορά στα 31 μου!)..Μου πεσε λίγο βαρύ όπως καταλαβαίνετε!Εσείς τι μου κάνετε?Μανταλένια,IoliAtore, Melimpa εδώ είστε ή διακοπούλες???
Γεια σου κοριτσακι!
Πως τα περασες λοιπον?
Εδω ειμαι ακομη Μαριζακι μου....

130Φοβία μετά από αποβολή. - Σελίδα 6 Empty Απ: Φοβία μετά από αποβολή. Τρι Αυγ 06, 2013 5:53 am

Mariza_30


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
melimpa έγραψε:
Mariza_30 έγραψε:Κοριτσάκια τι κάνετε?Χάθηκα γιατί είχα πάει για ελεύθερο camping(πρώτη μου φορά στα 31 μου!)..Μου πεσε λίγο βαρύ όπως καταλαβαίνετε!Εσείς τι μου κάνετε?Μανταλένια,IoliAtore, Melimpa εδώ είστε ή διακοπούλες???
Γεια σου κοριτσακι!
Πως τα περασες λοιπον?
Εδω ειμαι ακομη Μαριζακι μου....

Kαλά ήταν κοπελίτσα μου, έκανα τα πρώτα 3 μου μπανάκια και χάρηκα πολύ. Βέβαια με πολύ λίγο καφέ αίμα, το οποίο δεν ξέρω γιατί έχω ακόμα.. Εβαλα ταμπόν για να μπω στην θάλασσα και φοβάμαι μήπως τραυμάτισα άθελα μου κάτι μέσα.Αν συνεχιστεί θα πάρω τον γιατρό..Κατα τ άλλα ήταν πολύ όμορφα..Νάνι μέσα στο δάσος κάναμε στη σκηνή και είχε πολύυυυυ κρύο!!!Με παπλωματάκι είμασταν!!
Εσύ ετοιμάζεσαι για διακοπούλες καθόλου φέτος?

131Φοβία μετά από αποβολή. - Σελίδα 6 Empty Απ: Φοβία μετά από αποβολή. Τρι Αυγ 06, 2013 5:57 am

Mariza_30


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Μανταλένια έγραψε:Καλησπέρα κορίτσια!!! Καλό μήνα!
Μπράβο βρε Μαρίζα μου! Πολύ χάρηκα με τα νέα σου!!! Πραγματικά! Πάνω που ετοιμαζόμουν να σου γράψω να μην ανησυχείς για τα καφέ που είδες, είδα ότι είχες ξαναγράψει από τότε.. Όλα καλά λοιπόν!!! Με το καλό να έρθουν τα χαρμόσυνα νέα της νέας σου εγκυμοσύνης!!! Είναι πολύ πολύ σημαντικό που μπορείς να ξαναμπείς στη διαδικασία να προσπαθήσεις ξανά, τόσο γρήγορα!!!
Όσον αφορά στις εξετάσεις του σπέρματος.. Ήθελα να έχω μια ιδέα για το τι εξετάσεις δίνουν άλλοι γιατροί σε τέτοιες περιπτώσεις..
Σε εμάς Μελίμπα δυστυχώς, καί τις δύο φορές, δεν ξέρουμε τον ακριβή λόγω που χαθήκαν τα μωρά και οι εγκυμοσύνες..
Τώρα στην παλίνδρομη, μάλλον ήταν τυχαίο γεγονός, μιας και είναι συχνό φαινόμενο γενικότερα, και μάλλον έχει να κάνει με χρωμοσωμική ανωμαλία. Αλλά δε θέλαμε να κάνουμε δικό μας καρυότυπο που πρότεινε ο γιατρός! Έχουμε κουραστεί να ψαχνόμαστε με εξετάσεις κλπ! Και δε βρίσκαμε νόημα στη συγκεκριμένη, άσε που είναι πανάκριβη. Αυτή που μου λες δεν την έχω ξαναακούσει. Εμείς απλά θέλαμε να δούμε αν υπήρχε κάποιο μικρόβιο στο σπέρμα.
Έχω κι εγώ καλά νέα..
Καί οι δικές μου εξετάσεις, καί του αντρούλη μου, βγήκαν καθαρές, οπότε.. Μπορούμε κι εμείς να ξεκινήσουμε μόλις τελειώσει η περίοδός μου!!!
Πήρα τόση χαρά! Συγκινήθηκα!!! Embarassed 
Γενικά, αν εξαιρέσει κανείς το ότι κάτι δεν πάει καλά με τον αυχένα μου (ίσως λόγω δουλειάς) και ταλαιπωρούμε λίγο με μουδιάσματα κλπ, είναι μια όμορφη περίοδος της ζωής μας! Και έχω κι άλλο νέο.. Έκλεισα την πρώτη μου βάφτιση! Εννοώ για δουλειά.. Ανέλαβα τις μπομπονιέρες και μέρος του στολισμού για το τραπέζι! Τρέχω, τρέχω, όλο τρέχω, γιατί είχα και κάτι άλλες παραγγελίες, αλλά όλα καλά! Έχει αρχίσει να κινείται λιγάκι το πράγμα και μου αρέσει!
Πλέον, για οποιοδήποτε θέμα, λέω, "καλά θα πάει"! Και προσπαθώ να είμαι θετική! Κι απ'την άλλη, δεν είναι στο χέρι μας κάποια πράγματα, οπότε ό,τι είναι να γίνει θα γίνει!!!
Εύχομαι για όλες μας, τα καλύτερα γενικότερα!!! Γιατί μανούλες θα γίνουμε, αλλά στο μεταξύ δεν πρέπει να ξεχνάμε να ΖΟΥΜΕ, να περνάμε όμορφα και να νιώθουμε όμορφα!
IoliAtore με το καλό τα μωράκια σου!!! Μη φοβάσαι!!! Απόλαυσέ το όσο μπορείς!!! Τους αξίζει να σε αισθάνονται ήρεμη!!!
Πολλά φιλιά σε όλες!
Υ.Γ.Και.... Πολύ πολύ καλή μας επιτυχία, σε όσες θα ξαναπροσπαθήσουμε το επόμενο διάστημα!!! Very Happy 

Ξεκίνησες δουλίτσα Μανταλένια με μπομπονιέρες, στολισμό για πρώτη φορά??Πω πω φαντάζομαι χαρά που θα έχεις!!Όταν τελειώσω και εγώ την σχολή με τα νύχια, έτσι φαντάζομαι πως θα είμαι με την πρώτη μου πελάτισσα!!!
Με το καλό να πάνε όλα καλά!!Η βάφτιση πότε είναι?

132Φοβία μετά από αποβολή. - Σελίδα 6 Empty Απ: Φοβία μετά από αποβολή. Τετ Αυγ 07, 2013 5:14 am

melimpa

melimpa
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Mariza_30 έγραψε:
melimpa έγραψε:
Mariza_30 έγραψε:Κοριτσάκια τι κάνετε?Χάθηκα γιατί είχα πάει για ελεύθερο camping(πρώτη μου φορά στα 31 μου!)..Μου πεσε λίγο βαρύ όπως καταλαβαίνετε!Εσείς τι μου κάνετε?Μανταλένια,IoliAtore, Melimpa εδώ είστε ή διακοπούλες???
Γεια σου κοριτσακι!
Πως τα περασες λοιπον?
Εδω ειμαι ακομη Μαριζακι μου....

Kαλά ήταν κοπελίτσα μου, έκανα τα πρώτα 3 μου μπανάκια και χάρηκα πολύ. Βέβαια με πολύ λίγο καφέ αίμα, το οποίο δεν ξέρω γιατί έχω ακόμα.. Εβαλα ταμπόν για να μπω στην θάλασσα και φοβάμαι μήπως τραυμάτισα άθελα μου κάτι μέσα.Αν συνεχιστεί θα πάρω τον γιατρό..Κατα τ άλλα ήταν πολύ όμορφα..Νάνι μέσα στο δάσος κάναμε στη σκηνή και είχε πολύυυυυ κρύο!!!Με παπλωματάκι είμασταν!!
Εσύ ετοιμάζεσαι για διακοπούλες καθόλου φέτος?
Μπραβο σου κοριτσι μου!Και του χρονου να ειστε καλα να ξαναπατε...γεροι και... περισσοτεροι!!!Wink Wink Wink 
Μα δεν σου ειχαν περασει τα καφε?Ισως να τραυματισες λιγουλακι τον κολπο με το ταμπον...καλα εκανες ομως και το εβαλες για τα μικροβια!Αν συνεχιστει εχεις δικιο,καλυτερα να παρεις ενα τηλεφωνακι τον γιατρουλη...
Λεμε να φυγουμε κι εμεις λιγες μερουλες Μαριζα μου...Να μαζεψουμε λιγο ηλιο!sunny sunny sunny 

133Φοβία μετά από αποβολή. - Σελίδα 6 Empty Απ: Φοβία μετά από αποβολή. Τετ Αυγ 07, 2013 5:35 am

Mariza_30


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
melimpa έγραψε:
Mariza_30 έγραψε:
melimpa έγραψε:
Mariza_30 έγραψε:Κοριτσάκια τι κάνετε?Χάθηκα γιατί είχα πάει για ελεύθερο camping(πρώτη μου φορά στα 31 μου!)..Μου πεσε λίγο βαρύ όπως καταλαβαίνετε!Εσείς τι μου κάνετε?Μανταλένια,IoliAtore, Melimpa εδώ είστε ή διακοπούλες???
Γεια σου κοριτσακι!
Πως τα περασες λοιπον?
Εδω ειμαι ακομη Μαριζακι μου....

Το ταμπόν κοριτσάκι μου προστατεύει από τα μικρόβια της θάλασσας?Αλήθεια?Ιδέα δεν είχα...Οπότε καλά έκανα και το έβαλα..Οχι δυστυχώς δεν έχουν σταματήσει τα καφέ και δεν σου κρύβω πως ανησυχώ πολύ....Δεν ξέρω αν έχει να κάνει με το γυμναστήριο που πηγαίνω και που πιέζομαι σωματικά εκεί..Ευτυχώς αίμα αίμα δεν έχω για την ώρα...Να πάτε να μαζέψετε ήλιοοοο και που ξέρεις???Μπορεί να είναι και οι τυχερές σας διακοπές!!!!!
Μακάρι(!!)
Που λέτε να πάτε με το καλό?

Kαλά ήταν κοπελίτσα μου, έκανα τα πρώτα 3 μου μπανάκια και χάρηκα πολύ. Βέβαια με πολύ λίγο καφέ αίμα, το οποίο δεν ξέρω γιατί έχω ακόμα.. Εβαλα ταμπόν για να μπω στην θάλασσα και φοβάμαι μήπως τραυμάτισα άθελα μου κάτι μέσα.Αν συνεχιστεί θα πάρω τον γιατρό..Κατα τ άλλα ήταν πολύ όμορφα..Νάνι μέσα στο δάσος κάναμε στη σκηνή και είχε πολύυυυυ κρύο!!!Με παπλωματάκι είμασταν!!
Εσύ ετοιμάζεσαι για διακοπούλες καθόλου φέτος?
Μπραβο σου κοριτσι μου!Και του χρονου να ειστε καλα να ξαναπατε...γεροι και... περισσοτεροι!!!Wink Wink Wink 
Μα δεν σου ειχαν περασει τα καφε?Ισως να τραυματισες λιγουλακι τον κολπο με το ταμπον...καλα εκανες ομως και το εβαλες για τα μικροβια!Αν συνεχιστει εχεις δικιο,καλυτερα να παρεις ενα τηλεφωνακι τον γιατρουλη...
Λεμε να φυγουμε κι εμεις λιγες μερουλες Μαριζα μου...Να μαζεψουμε λιγο ηλιο!sunny sunny sunny 

134Φοβία μετά από αποβολή. - Σελίδα 6 Empty Απ: Φοβία μετά από αποβολή. Τετ Αυγ 07, 2013 7:10 am

IoliAtore

IoliAtore
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Κορίτσια πώς είστε τι κάνετε; Κάμπιγκ και διακοπές διαβάζω! Μπράβο!! Και εγώ είμαι στο εξοχικό μας που βέβαια είναι στο βουνό και τη θάλασσα τη βλέπουμε ως θέα. Είναι στα 2 χλμ αλλά δεν με πειράζει γιατί μου το απαγόρευσε το μπάνιο στη θάλασσα η γιατρός. Όμως θα πάω για περπάτημα στην παραλία.

Τρίτη μέρα εδώ και έχει ανέβει λίγο η ψυχολογία μου. Γενικώς λόγω του ιστορικού δεν την παλεύω στην εγκυμοσύνη - διαρκώς άγχος και αγωνία και να σκέφτομαι τα χειρότερα. Με καταλαβαίνετε υποθέτω. Όλοι μου λένε μην αγχώνεσαι αλλά δεν καταλαβαίνουν ότι ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ;; Την Τρίτη πάμε για αυχενική (που ήταν η μέρα που μάθαμε τα άσχημα πέρσι) και τρέμει το φυλλοκάρδι μου!!

Τέλος πάντων μην σας πρήζω με τα δικά μου.. κοιτάξτε να περάσετε καλά γιατί έχω διαβάσει κιόλας ότι τα περισσότερα μωράκια συλλαμβάνονται σε διακοπές και το καλοκαίρι που είμαστε πιο χαλαροί. Λογικό είναι!Razz  Φοβία μετά από αποβολή. - Σελίδα 6 215994 

135Φοβία μετά από αποβολή. - Σελίδα 6 Empty Απ: Φοβία μετά από αποβολή. Τετ Αυγ 07, 2013 9:57 pm

Mariza_30


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
IoliAtore έγραψε:Κορίτσια πώς είστε τι κάνετε; Κάμπιγκ και διακοπές διαβάζω! Μπράβο!! Και εγώ είμαι στο εξοχικό μας που βέβαια είναι στο βουνό και τη θάλασσα τη βλέπουμε ως θέα. Είναι στα 2 χλμ αλλά δεν με πειράζει γιατί μου το απαγόρευσε το μπάνιο στη θάλασσα η γιατρός. Όμως θα πάω για περπάτημα στην παραλία.

Τρίτη μέρα εδώ και έχει ανέβει λίγο η ψυχολογία μου. Γενικώς λόγω του ιστορικού δεν την παλεύω στην εγκυμοσύνη - διαρκώς άγχος και αγωνία και να σκέφτομαι τα χειρότερα. Με καταλαβαίνετε υποθέτω. Όλοι μου λένε μην αγχώνεσαι αλλά δεν καταλαβαίνουν ότι ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ;; Την Τρίτη πάμε για αυχενική (που ήταν η μέρα που μάθαμε τα άσχημα πέρσι) και τρέμει το φυλλοκάρδι μου!!

Τέλος πάντων μην σας πρήζω με τα δικά μου.. κοιτάξτε να περάσετε καλά γιατί έχω διαβάσει κιόλας ότι τα περισσότερα μωράκια συλλαμβάνονται σε διακοπές και το καλοκαίρι που είμαστε πιο χαλαροί. Λογικό είναι!Razz  Φοβία μετά από αποβολή. - Σελίδα 6 215994 

Koριτσάκι μου καλημέρα!Αν είπε ο γιατρός όχι μπάνια, μην κάνεις. Δεν πειράζει λίγος καιρός έμεινε πάει και το καλοκαίρι και του χρόνου θα χαρείς την παραλία με τα ζουζούνια σου μαζί.
Σε νιώθω πως αγχωνεσαι, ετσι θα αγχώνομαι ακριβώς και εγώ. Στον ίδιο γιατρό είσαι ε? Στο ίδιο ιατρείο κτλ με τότε?Να μην ανησυχείς, είμαι σίγουρη πως όλα θα πάνε καλά αυτή τη φορά. Να κάνεις τον σταυρό σου και να έχεις πίστη..Πες μας αν θέλεις μετά τον γιατρό, τι σου είπε και αν όλα είναι καλά..Στο εύχομαι μέσα από την καρδιά μου!
Πότε με το καλό επιστρέφεις από τις διακοπές?

136Φοβία μετά από αποβολή. - Σελίδα 6 Empty Απ: Φοβία μετά από αποβολή. Τετ Αυγ 07, 2013 10:51 pm

melimpa

melimpa
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Mariza_30 έγραψε:
melimpa έγραψε:
Mariza_30 έγραψε:
melimpa έγραψε:
Mariza_30 έγραψε:Κοριτσάκια τι κάνετε?Χάθηκα γιατί είχα πάει για ελεύθερο camping(πρώτη μου φορά στα 31 μου!)..Μου πεσε λίγο βαρύ όπως καταλαβαίνετε!Εσείς τι μου κάνετε?Μανταλένια,IoliAtore, Melimpa εδώ είστε ή διακοπούλες???
Γεια σου κοριτσακι!
Πως τα περασες λοιπον?
Εδω ειμαι ακομη Μαριζακι μου....

Το ταμπόν κοριτσάκι μου προστατεύει από τα μικρόβια της θάλασσας?Αλήθεια?Ιδέα δεν είχα...Οπότε καλά έκανα και το έβαλα..Οχι δυστυχώς δεν έχουν σταματήσει τα καφέ και δεν σου κρύβω πως ανησυχώ πολύ....Δεν ξέρω αν έχει να κάνει με το γυμναστήριο που πηγαίνω και που πιέζομαι σωματικά εκεί..Ευτυχώς αίμα αίμα δεν έχω για την ώρα...Να πάτε να μαζέψετε ήλιοοοο και που ξέρεις???Μπορεί να είναι και οι τυχερές σας διακοπές!!!!!
Μακάρι(!!)
Που λέτε να πάτε με το καλό?

Kαλά ήταν κοπελίτσα μου, έκανα τα πρώτα 3 μου μπανάκια και χάρηκα πολύ. Βέβαια με πολύ λίγο καφέ αίμα, το οποίο δεν ξέρω γιατί έχω ακόμα.. Εβαλα ταμπόν για να μπω στην θάλασσα και φοβάμαι μήπως τραυμάτισα άθελα μου κάτι μέσα.Αν συνεχιστεί θα πάρω τον γιατρό..Κατα τ άλλα ήταν πολύ όμορφα..Νάνι μέσα στο δάσος κάναμε στη σκηνή και είχε πολύυυυυ κρύο!!!Με παπλωματάκι είμασταν!!
Εσύ ετοιμάζεσαι για διακοπούλες καθόλου φέτος?
Μπραβο σου κοριτσι μου!Και του χρονου να ειστε καλα να ξαναπατε...γεροι και... περισσοτεροι!!!Wink Wink Wink 
Μα δεν σου ειχαν περασει τα καφε?Ισως να τραυματισες λιγουλακι τον κολπο με το ταμπον...καλα εκανες ομως και το εβαλες για τα μικροβια!Αν συνεχιστει εχεις δικιο,καλυτερα να παρεις ενα τηλεφωνακι τον γιατρουλη...
Λεμε να φυγουμε κι εμεις λιγες μερουλες Μαριζα μου...Να μαζεψουμε λιγο ηλιο!sunny sunny sunny 
Καλημερα κοπελες!
Μαριζα μου καποτε μου ειχε πει ενας γιατρος ότι αν αμεσως μετα την περιοδο εχω ακομα εστω και λιγα καφε καλο ειναι στη θαλασσα να μην μπαινω,αλλα ακομα κι αν πρεπει να μπω να βαλω ταμπον και να το αφαιρεσω αμεσως μολις βγω απο τη θαλασσα.Οτι ετσι δεν ειναι τοσο ευκολο να ισχορίσουν μικρόβια απ τη θάλασσα...
Μη στεναχωριεσαι για τα καφε,μπορει να ειναι και απο το γυμναστηριο οπως λες.Γιατι ουσιαστικα ειναι μια πληγη που ισως ετσι οπως τεντώνονται και ζοριζονται οι μυες,οσο να ναι μπορει να επηρεαζει....
Ειμαι σιγουρη οτι κι ο γιατρός σου θα σε καθυσηχασει,αλλα να τον παρεις τηλεφωνακι αν επιμείνουν για να ησυχασεις κι εσυ!

137Φοβία μετά από αποβολή. - Σελίδα 6 Empty Απ: Φοβία μετά από αποβολή. Τετ Αυγ 07, 2013 11:11 pm

melimpa

melimpa
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
IoliAtore έγραψε:Κορίτσια πώς είστε τι κάνετε; Κάμπιγκ και διακοπές διαβάζω! Μπράβο!! Και εγώ είμαι στο εξοχικό μας που βέβαια είναι στο βουνό και τη θάλασσα τη βλέπουμε ως θέα. Είναι στα 2 χλμ αλλά δεν με πειράζει γιατί μου το απαγόρευσε το μπάνιο στη θάλασσα η γιατρός. Όμως θα πάω για περπάτημα στην παραλία.

Τρίτη μέρα εδώ και έχει ανέβει λίγο η ψυχολογία μου. Γενικώς λόγω του ιστορικού δεν την παλεύω στην εγκυμοσύνη - διαρκώς άγχος και αγωνία και να σκέφτομαι τα χειρότερα. Με καταλαβαίνετε υποθέτω. Όλοι μου λένε μην αγχώνεσαι αλλά δεν καταλαβαίνουν ότι ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ;; Την Τρίτη πάμε για αυχενική (που ήταν η μέρα που μάθαμε τα άσχημα πέρσι) και τρέμει το φυλλοκάρδι μου!!

Τέλος πάντων μην σας πρήζω με τα δικά μου.. κοιτάξτε να περάσετε καλά γιατί έχω διαβάσει κιόλας ότι τα περισσότερα μωράκια συλλαμβάνονται σε διακοπές και το καλοκαίρι που είμαστε πιο χαλαροί. Λογικό είναι!Razz  Φοβία μετά από αποβολή. - Σελίδα 6 215994 
΄
Κορίτσι μου καλη επιτυχια για την αυχενικη!
Εχετε κανει τα παντα για να πανε ολα καλα και ετσι θα γινει!Ειναι δυσκολο λογω της περσινης κακης εμπειριας,αλλα το καλο ειναι οτι αυτη τη φορα ολα εχουν γινει σωστα,αρα ολα θα πανε τελεια!
Να μας γραψεις τα νεα σου!

138Φοβία μετά από αποβολή. - Σελίδα 6 Empty Απ: Φοβία μετά από αποβολή. Τρι Αυγ 13, 2013 12:10 am

Mariza_30


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ioliatore πήγατε στον γιατρό για την αυχενική?όλα καλά κοριτσάκι μου?

139Φοβία μετά από αποβολή. - Σελίδα 6 Empty Απ: Φοβία μετά από αποβολή. Τρι Αυγ 13, 2013 11:28 pm

IoliAtore

IoliAtore
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Κορίτσια γεια σας και από εδώ! Τι κάνετε; Ελπίζω καλά!!

Εγώ δεν ξέρω πώς είμαι... το έγραψα και στο άλλο θεματάκι. Χτες πήγαμε για την αυχενική. Έτσι κι έτσι τα αποτελέσματα!!

Το ένα εμβρυάκι (το πιο μικρο) είχε αυχενική 2.2 και έβγαλε κίνδυνο 1:660 περίπου δλδ καλύτερα από την ηλικία μου (για 12εβδ, στα 34 δίνουν 1:312 για down). Τα λοιπά καλά ό,τι μπορούσε να δει δλδ.

Το άλλο εμβρυάκι όμως... το πιο μεγάλο... αυχενική 2.7 - 2.8, με κίνδυνο για down 1:206 (χειρότερα από την ηλικία μου δλδ σαν να είμαι 37 χρονών), και για τρισωμία 18 1:270 κάτι τέτοιο.

Αυτά σαν ποσοστά μπορεί να μην είναι πολύ άσχημα αλλά μόνο και μόνο το ιστορικό ανησύχησε τον γιατρό, σε συνδυασμό με το ότι λόγω κιλών και λόγω δίδυμης κύησης οι μετρήσεις λέει δεν είναι 100%. Δλδ μπορεί να είναι 2.5 ή μπορεί να είναι 3.0.

Για να μην πω ότι διάβασα, ότι αυχενική πάνω από 2.5 σχετίζεται και με αυξημένες πιθανότητες για άλλα προβληματα, καρδιά, άλλες δυπλασίες κλπ ασχετα με τα χρωμοσώματα. Μακριά από μας!!!!....

Άρα μάλλον πάμε για αμνιο, όταν θα κάνουμε και τον β' επιπέδου...... φοβάμαι τόσο πολύ!!! χτες κάναμε μιάμιση ώρα εξέταση, στην αυχενική, δυσκολευόταν να τα δει, πολύ ζόρι!! Αμνιο πώς θα κάνω;;;; Είναι πιο επικίνδυνη.

Όπως και ναχει η αγωνία παρατείνεται ως τον β' επιπέδου δλδ ως τα τέλη Σεπτεμβρίου-αρχές Οκτωβρίου. Δεν ξέρω πώς θα τη βγάλω μεχρι τότε. Ήδη αισθάνομαι πολύ απογοητευμένη, που μπήκα σε διαδικασία εξωσωματικής με προεμφυτευτικό και ΠΑΛΙ μας παιδεύει, και ΠΑΛΙ τα αποτελέσματα δεν είναι ξεκάθαρα... δλδ τι άλλο θα περάσουμε για να γίνουμε γονείς, επί τέλους;;!!!

Και άλλοι, που δεν τα θέλουν κι όλας, και τα χτυπάνε και τα κακοποιούν, αραδιάζουν τα παιδιά τόσο εύκολα!

Συγγνώμη για την απαισιοδοξία... αλλά είμαι λίγο κάπως, από χτες...Crying or Very sad 

Ελπίζω στο τέλος να τη γλιτώσουμε και να έχω και τα δύο ΥΓΙΗ στην αγκαλιά μου.....

140Φοβία μετά από αποβολή. - Σελίδα 6 Empty Απ: Φοβία μετά από αποβολή. Τετ Αυγ 14, 2013 3:08 am

Μανταλένια


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Γεια σας κι από' μένα κορίτσια!

Μη στενοχωριέσαι βρε κοπέλα μου τόσο πολύ! Χθες διάβαζα ένα άρθρο που έλεγε ότι το άγχος της εγκύου μπορεί να προκαλέσει διάφορα προβλήματα στο μωρό και στη μετέπειτα ζωή του.. Σε καταλαβαίνω απόλυτα!!! Ειλικρινά!!! Αυτό που κατάλαβα εγώ μετά από μια δίδυμη κύηση που έφθασε μέχρι την 22η εβδομάδα, είναι ότι στα δίδυμα, τρίδυμα κλπ, αυτές οι εξετάσεις δεν είναι και τόσο ακριβείς!! Και τσάμπα μας παιδεύουν και μας στενοχωρούν! Εμείς είχαμε μια τέλεια αυχενική καί στα δύο και μια απίστευτα απογοητευτική pap-a η οποία μας τρέλανε! Καταλήξαμε να έχουμε ποσοστά 1/38 για το ένα και 1/42 για το άλλο για down! Τι να σου πω.. Ότι όταν έγινε αυτό ήμουν ήδη ένα μήνα ξάπλα με αποκόλληση και το αίμα να τρέχει σαν τρελό.. Ότι είχα να σκέφτομαι και την επικινδυνότητα της εγκυμοσύνης μου και λόγω μήτρας.. Και άλλα πολλά! Εκ των υστέρων μάθαμε ότι η pap-a δεν είναι πιστή στα δίδυμα και ότι έχει σφάλματα! Μας βάλαν στο τρυπάκι για λήψη τροφοβλάστης.. Είχαμε τρελαθεί!!! Το θέμα είναι ότι τόσο αυτή η εξέταση όσο και η αμνιοπαρακέντηση, στα δίδυμα έχουν πιο αυξημένα ποσοστά για αποβολή μετά την εξέταση.. Η μεγάλη μας απορία ήταν.. Έστω ότι κάναμε την εξέταση και έβγαινε ότι ήταν καλά, αλλά μετά τα χάναμε εξαιτίας της εξέτασης, τι θα κάναμε;;;; Θα πέφταμε απ'την ταράτσα;; Κι έτσι, με πολύ αγωνία και άγχος, αποφασίσαμε να πάμε στη β' επιπέδου και να δούμε εκεί πώς θα κυμαίνονταν τα ποσοστά! Βέβαια, δεν καταφέραμε να φτάσουμε μέχρι εκεί.. Έχω τόσα να σου γράψω.. Τι να σου πρωτοπώ από εδώ.. Παρόλα όσα περνούσαμε όμως, προσπαθούσα να νιώθω καλά, για το δικό τους καλό.. Οι μάνες καλή μου, τραβάνε το γολγοθά τους, πριν καν φέρουν το παιδί στον κόσμο! Μη στενοχωριέσαι! Ξέρω ότι σκέφτεσαι και τα περισυνά, αλλά πίστεψε ότι όλα θα πάνε καλά και να δεις που θα πάνε!!!! Αυτό λέω κι εγώ μέσα μου κι ας μην ελπίζω και πολύ για την επόμενη εγκυμοσύνη μου.. Αν θέλεις, μπορούμε να μιλήσουμε κι όλας τηλεφωνικά! Μπορώ να σου στείλω τα στοιχεία μου με προσωπικό μήνυμα! Θα χαρώ πολύ να σε κάνω να νιώσεις καλύτερα! Σε νιώθω!!!
Όσο για την ώρα που διήρκησε η εξέταση.. Είναι λογική για 2 μωράκια! Ξέρω κάποιους που κάναν πολύ παραπάνω!

Όσο για ' μένα, είμαι καλά κορίτσια αλλά στο τρέξιμο με δουλειές κλπ! Θα σας ξαναγράψω σύντομα τα νέα μου! Εύχομαι να είστε όλες καλά! Με το καλό και με υγεία αύριο! Και η Παναγίτσα να μας βοηθήσει όλες μας να γίνουμε σύντομα μανούλες!!!!
Σας φιλώ για τώρα!!

141Φοβία μετά από αποβολή. - Σελίδα 6 Empty Απ: Φοβία μετά από αποβολή. Τετ Αυγ 14, 2013 8:36 am

IoliAtore

IoliAtore
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Να'σαι καλά Μανταλένια μου, σε ευχαριστώ πολύ... χτες βγήκα εντελώς μαγκωμένη, παγωμένη απ' το ιατρείο!!!! Αλλά με καταλαβαίνεις...

Σε εμάς δεν έκαναν papp a, ευτυχώς δλδ γιατί αυτό που λες ισχύει, δεν δείχνει κάτι με τα δίδυμα. Τσάμπα η αγωνία.

Όπως λες κι όλας, λήψη τροφοβλάστης και αμνιο στα δίδυμα είναι πιο επικίνδυνα. Αυτό έγραψα στο άλλο ποστ. Τροφοβλάστη δεν το συζητάμε. Έχω και κιλά, είναι αδύνατον. Έκανα πέρσι με ένα και τα είδαμε όλα, και εγώ και ο γιατρός. Αλλά πέρσι που είχα αυχενική 8.8, ήταν σίγουρο το πρόβλημα οπότε δεν με ένοιαζε η πιθανότητα αποβολής. Φέτος όμως, είναι 100% αυτό που λές: Έστω ότι κάναμε την εξέταση και έβγαινε ότι ήταν καλά, αλλά μετά τα χάναμε εξαιτίας της εξέτασης, τι θα κάναμε;;;; Θα πέφταμε απ'την ταράτσα;;

2% πιθανότητα αποβολής με άμνιο (και ακόμη πιο αυξημένη σε εμένα λόγω κιλών μου είπαν) έναντι 0.5% πιθανότητα down.

Ελπίζω και εύχομαι να φτάσουμε σώοι ως τον β' επιπέδου και να δουμε. Αν δεν δείξει κάτι κακό, μακάρι, λέω να μην κάνω άμνιο. Αν χτύπα ξύλο φανεί κάτι και εκεί, θα την κάνω μάλλον.

Ελπίζω να είναι καθαρός...
Αλλά ως τότε ΠΩΣ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΠΕΣ ΜΟΥ.

Επί τέλους έγκυος και δεν μπορώ να χαρώ τίποτα... Είμαι τόσο ευγνώμων για αυτό το θαύμα που έγινε και πέτυχε η εξωσωματική αλλά θέλω μια φορά να το φτάσουμε ως το τέλος χωρίς παρατράγουδα και να χω τα μωρά υγιή στην αγκαλιά μου....

Όπως λες ας δώσει η Παναγίτσα που είναι η γιορτή της αύριο να γίνουμε όλες μας μανούλες.

Περάσαμε τόσα, πλέον είμαστε τόσο σίγουρες πόσο πολύ το θέλουμε όλες, το αξίζουμε νομίζω...

Στείλε ΠΜ όποτε θέλεις!! και σε ευχαριστώ πολύI love you I love you 

142Φοβία μετά από αποβολή. - Σελίδα 6 Empty Απ: Φοβία μετά από αποβολή. Τετ Αυγ 14, 2013 10:41 am

Lillybell

Lillybell
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Γεια σου Ιliatore και με το καλο τα μωρακια σου!
Διαβασα ο,τι εγραψες..Φυσικα και θα περιμενεις τον β επιπεδου.Εκει θα φανουν πολλα πραγματα..Εν αναγκη θα τον κανεις και νωριτερα, στις 20 εβδ. και αν θελεις και στις 23 εβδ. ξανα. Εγω, τα εχω ξαναγραψει, ειχα αυχενικη 1,4, αλλα αυτο δεν εμποδισε το να εχει το παιδι μου συνδρομο Down..Τελικα ολα ειναι στατιστικα και σχετικα. Εχουμε δει μεγαλες αυχενικες και ολα φυσιολογικα, και νορμαλ αυχενικες, εως αριστες, οπως η δικη μου, που τελικα δεν ειναι καλα το παιδι..Εμας φανηκε στον β επιπεδου.
Τωρα κατι αλλο..Αποκλειεις τελειως το να τα κρατησεις οπως κι αν ειναι;Ξερω απο πρωτο χερι ποσο δυσκολες ειναι αυτες οι αποφασεις, αν και εμεις δεν μπηκαμε καν σε διλλημα..Το κρατησαμε..Τελικα αποφασισε ο Θεος...
Τελος παντων, πιστευω οτι δεν θα εχουν κανενα προβλημα τα μικρα, εφοσον εχετε κανει και τον προεμφυτευτικο, και απλα δε μπορεσε να δει ξεκαθαρα ο γιατρος λογω των δυσκολιων που ανεφερες..Θα δεις οτι στον β επιπεδου ολα θα ειναι πολυ καλα...Θα το δεις..I love you

143Φοβία μετά από αποβολή. - Σελίδα 6 Empty Απ: Φοβία μετά από αποβολή. Τετ Αυγ 14, 2013 11:34 am

Gia


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
IoliAtore να σε ρωτησω;Αυτα δεν φαινονται στον προεμφυτευτικο;Υποτιθεται οτι λιγα ξεφευγουν απο τον ελεγχο και οτι οι τρισωμιες κλπ φαινονται.
Παπ α δεν κανουν στα διδυμα ή και που κανουν δεν βοηθαει σε τιποτα.Πεταμενα λεφτα και τσαμπα αγωνια καλυτερα που δεν κανατε.Τα ποσοστα δεν βγαινουν συμφωνα με την ηλικια;Δεν καταλαβα αυτο που εγραψες οτι ειναι σαν να εισαι 37..;;Μου φαινεται δεν θα τον κανω τον προεμφυτευτικο.Τι να τον κανω αμα ειναι να πρεπει να κανω και αμνιοπαρακεντηση μετα;Εγω με το ιστορικο που εχω και θα ειμαι και γυρω στα 34 αν τελικα τα καταφερω συντομα δεν θα τη γλιτωσω την εξεταση.Παντως εχω ακουσει πολλες κοπελες με χαλια στατιστικα να ειναι ολα μια χαρα και το αντιθετο βεβαια.Πιστευω πως ολα θα ειναι καλα.Προσπαθησε να εισαι ηρεμη και να πιστευεις στα μωρακια σου και ολα θα πανε καλα.Και οπως λεω και στον εαυτο μου για να μπορεσω να το ξεπερασω οτι οσο χαλια και να γινω τιποτα δεν θα αλλαξει προς το καλυτερο.Πολλα φιλια και μην ανυσηχεις!Φοβία μετά από αποβολή. - Σελίδα 6 417472 

144Φοβία μετά από αποβολή. - Σελίδα 6 Empty Απ: Φοβία μετά από αποβολή. Τετ Αυγ 14, 2013 12:07 pm

Gia


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Α ναι ξεχασα.Οι συγγενεις ανωμαλιες και οτι αφορα τη διαμορφωση του εμβρυου δεν φαινονται με προεμφυτευτικο αυτο το ξερω γιατι ειχα ρωτησει.Και η δισχιδης ραχη φαινεται μετα τον 4ο παρολο που δημιουργηται απο πολυ νωρις.Μη τρελαινεσαι ομως και γι αυτα.Ασε να δεις τη β επιπεδου και μην διαβαζεις τιποτα στο ιντερνετ.

145Φοβία μετά από αποβολή. - Σελίδα 6 Empty Απ: Φοβία μετά από αποβολή. Τετ Αυγ 14, 2013 11:18 pm

IoliAtore

IoliAtore
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Ακριβώς, Gia. Στον προεμφυτευτικό φαίνονται μόνο οι ΑΡΙΘΜΗΤΙΚΕΣ ανωμαλίες δλδ αν έχει τρισωμία σε κάποιο χρωμόσωμα. Όταν μας είπε την αυξημένη αυχενική αρχικά σκέφτηκα "τσάμπα ο προεμφυτευτικός.." αλλά μετά σκέφτηκα ότι, λόγω του προεμφυτευτικού, γλιτώσαμε 4 έμβρυα με τρισωμίες, τα οποία ήταν τόσο καλά μορφολογικά, που αν δεν είχαμε κάνει τον προεμφυτευτικό, ΑΥΤΑ θα είχαν επιλέξει για τη μεταφορά (διότι χωρίς προεμφυτευτικό, επιλέγουν μόνο βάσει της όψης του εμβρύου). Άρα είχε νόημα. Απλώς σου δίνει εγκυρότητα 90%, με 10% πιθανότητα λάθους διότι δεν μπορούν να δούνε άλλες ανωμαλίες (όπως λες και εσύ) ούτε περίπτωση μωσαϊκισμού (δλδ να έχει διαφόρων ειδών κύτταρα το έμβρυο, ανάμικτα φυσιολογικά και μη).

Μας είχαν πει τότε, στάνταρ θα κάνουμε και αμνιο. Το είχα σίγουρο και θα την έκανα χωρίς 2η σκέψη αν ήταν 1 το έμβρυο. Στη δίδυμη, μας είπαν, είναι επικίνδυνο οπότε αν έβγαινε καλή η αυχενική, μην την κάνετε, λέει. Δυστυχώς όμως, δεν βλέπω να την αποφεύγουμε.....

Τα ποσοστά βγαίνουν βάσει της ηλικίας ΚΑΙ της αυχενικής. Βάσει ηλικίας μόνο θα είχα κίνδυνο 1:310 άρα άνω του επικινδυνου ορίου οπότε θα ήταν οκ. Όμως η μεγάλη αυχενική αύξησε τον κίνδυνο σε 1:200 (στο επικίνδυνο όριο) άρα άμνιο. Ο κίνδυνος 1:200 αντιστοιχεί σε ηλικία 37 ετών.

Lillybell τι πέρασες και εσύ.... τι περίπτωση... τι να πω.. εγώ πιστεύω ότι δεν θα είχα το απαιτούμενο ψυχικό σθένος!!! Είναι όντως πολύ δύσκολη απόφαση. Πέρσι δεν δυσκολεύτηκα γιατί η τρισωμία 18 δεν είναι συμβατή με τη ζωή. Η 21 όμως είναι αλλά δεν μπορώ να σκεφτώ να το κρατήσω.. δεν αντέχω ούτε οικονομικά ούτε ψυχικά και δυστυχώς δεν είμαστε σε κράτος που να προσφέρει ούτε δομές ούτε πρόνοια, ούτε καν κατανόηση! Θαυμάζω όσους μπορούν αλλά πιστεύω ότι εγώ δεν θα μπορούσα (αν είχα την επιλογή)...

Εκτός αυτού, η αυξημένη αυχενική στα δικά μας χιλιοστά (δλδ στο όριο) δίνει 2πλάσια πιθανότητα για καρδιακές ανωμαλίες.. δλδ δεν είναι μόνο το down. Εκεί τι κάνεις; Με ένα σοβαρά καρδιοπαθές παιδί..;;

Τι να πω δεν ξέρω. Κατέληξα στην απόφαση να ζητήσω να κάνω πιο νωρίς (σε 2-3 εβδομάδες) υπέρηχο καρδιάς εμβρύου, μπας και δούνε κι εκεί τπτ. Έπειτα να κάνω τον β' επιπέδου. Αναλόγως θα αποφασίσουμε τότε για αμνιο..

Τα ποσοστά δεν είναι, τελικά, τραγικά, μου δίνουν πιθανότηα 93% για φυσιολογικό έμβρυο, αντί του 98% που είναι σε μικρή αυχενική. Όμως δεν παύω να χτυπιέμαι, γιατί σκέφτομαι ότι γενικώς ο δρόμος μας δεν ήταν και δεν είναι εύκολος!! Τι να πω.. ορισμένες μας δυσκολεύει..

Δυστυχώς έχω στον νου μου ότι αυτή η κύηση θα σταματήσει εκεί γύρω στις 20και κάτι εβδομάδες. Δεν ξέρω, έτσι το σκεφτόμουν από την αρχή. Ελπίζω να διαψευστώ πανηγυρικά!!

Πάντως όλα αυτά θα πρέπει να μας κάνουν ακόμη πιο αποφασισμένες!!!

Συγγνώμη για το σεντόνι και σας ευχαριστώ όλες, για τις ευχές και τη θετική σκέψη!!! I love you I love you I love you 

146Φοβία μετά από αποβολή. - Σελίδα 6 Empty Απ: Φοβία μετά από αποβολή. Πεμ Αυγ 15, 2013 1:04 am

Μανταλένια


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Καλημέρα κοριτσάκια μου!
Πώς είστε; Χρόνια Πολλά σε όλες! Και του χρόνου να είμαστε καλά και με τη βοήθεια της Παναγίας όλη η θλίψη μας να μετατραπεί σε ατέλειωτη χαρά!!!
Πήγα εκκλησία το πρωί.. Κοινώνησα το βαφτιστηράκι μου! Κι ενώ τον είχα αγκαλιά, με το άλλο χέρι κρατούσα ένα γειτονάκι μας που αγαπώ πολύ! Τι υπέροχο συναίσθημα βρε κορίτσια!!! Αααχ! Πρέπει να είναι υπέροχη η αίσθηση να αγκαλιάζεις και να κρατάς τα δικά σου παιδιά!!!! Εύχομαι του χρόνου τέτοια μέρα, να πάμε εκκλησία με το-τα δικό-ά μας μωράκι-α, όλες μας!!!
Ioli, έχουμε περάσει όλες μας πολλά! Και είναι λογικό να έχουμε απαισιόδοξα προαισθήματα! Προσπάθησε να μην κάνεις τέτοιες σκέψεις!!! Ναι, μπορεί να γεννήσεις πρόωρα λόγω διδύμων! Συμβαίνει συχνά! Αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δε θα κρατήσεις τα μωράκια σας αγκαλιά!Χάιδεψε την κοιλίτσα σου, τραγούδησέ τους, δες το βίντεο της αυχενικής, δέσου μαζί τους, άκου μουσική, διάβασε κανένα αισιόδοξο βιβλίο, δες χαρούμενες ταινίες και γενικά κάνε όοοοο,τι σ' ευχαριστεί για να ξεχνιέσαι!!! Όλα καλά θα πάνε!!! Ξέρω ότι σου φαίνεται γολγοθάς μέχρι τη β' επιπέδου, αλλά θα περάσει! Αλήθεια, τα είδατε; Τι είναι;
Ακόμη και αμνιοπαρακέντηση να κάνεις, δε σημαίνει ότι θα πάει κάτι στραβά! Αν ο γιατρός σου θεωρεί ότι πρέπει, κάτι ξέρει! Αν και, ακόμη και αυτή η εξέταση είναι ακριβής κατά 998 τις χιλίοις! Όπως καταλαβαίνετε, οι γιατροί παίζουν με τα ποσοστά και με την ψυχική μας ηρεμία! Smile
Όσο γι' αυτό που λες ότι για κάποιες είναι τόσο δύσκολο να κάνουν παιδί ενώ άλλες τα κάνουν και τα πετάνε.. Το έχω σκεφτεί κι εγώ πολλές φορές! Λένε ότι όλα για κάποιο λόγο γίνονται! Τι να πω.. Μην νομίζεις, κι εγώ κάνω απαισιόδοξες σκέψεις! Αν δεν έπρεπε να περνούσα ξάπλα τις εγκυμοσύνες μου, και μπορούσα να συνέχιζα τη ζωή μου κανονικά, θα μου ήταν πολύ πιο εύκολο να μην κάνω κακές σκέψεις.. Ας ξαναμείνω έγκυος, και βλέπουμε! Smile
Για το αν θα κρατούσε κάποιος παιδί με down ή όχι, είναι πολύ μεγάλη συζήτηση.. Και είναι απίστευτα πιο δύσκολη η απόφαση όταν είναι δύο!!! Έχω ακούσει μια ιστορία, όπου σε δίδυμα, βρήκαν ότι το ένα έχει down, αποφάσισε το ζευγάρι να κάνει μείωση εμβρύου, και τελικά αφαίρεσαν "κατά λάθος" το υγιές και τώρα έχουν ένα ολόκληρο παληκαράκι με down...
Εμείς σκεφτόμασταν, ότι αν είχαν όντως κάτι και κάναμε διακοπή.. Θα μας έδινε μετά ο Θεός ξανά την ευκαιρία να κάνουμε παιδί; Κι αν είχε κάτι το ένα και στη μείωση χάναμε και τα δύο; Και ποιος μας λέει ότι δε θα είχε κάτι και το επόμενο μωρό της επόμενης εγκυμοσύνης.. Σκέψεις, σκέψεις πολλές... Τα περάσαμε κι εμείς και σας καταλαβαίνω! Οι απ' έξω λένε με πολύ μεγάλη ευκολία "και τι θα το κάνεις ένα τέτοιο παιδί;", αλλά πού να καταλάβουν! Δηλαδή αν φέρει κάποιος ένα υγιές μωράκι στον κόσμο, και πάθει κάτι σοβαρό μετά, το πετάς;; Τι να πω βρε κορίτσια!
Θετικές σκέψεις, θετική ενέργεια, καλή διάθεση, και όλα θα πάνε καλά!!!!! Πόσο άλλο να ψαχτούμε με εξετάσεις κλπ; Εγώ πια λέω, ό,τι θέλει ο Θεός ας γίνει! Κουράστηκα να ελπίζω και να απογοητεύομαι! Απλά.. Είναι όντως πολύ άσχημο, να είσαι έγκυος και να μην μπορείς να το χαρείς! Σαν κατάρα το νιώθω εγώ!
Ας είμαστε καλά λοιπόν, και όλα θα γίνουν στην ώρα τους!
Σας εύχομαι να έχετε μια πολύ πολύ καλή μέρα! Χρόνια Πολλά σε όσες γιορτάζουν!!!!

147Φοβία μετά από αποβολή. - Σελίδα 6 Empty Απ: Φοβία μετά από αποβολή. Πεμ Αυγ 15, 2013 1:22 am

IoliAtore

IoliAtore
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Χρονια πολλά Μανταλένια!

Έχεις δίκιο... αλλά είναι αυτό που λες. "Αν δεν έπρεπε να περνούσα ξάπλα τις εγκυμοσύνες μου, και μπορούσα να συνέχιζα τη ζωή μου κανονικά, θα μου ήταν πολύ πιο εύκολο να μην κάνω κακές σκέψεις.. "

Κι εγώ είμαι σχεδόν ξάπλα. Όχι τελείως αλλά τέλος πάντων αποφεύγω μετακινήσεις και τη βγάζω στο σπίτι. Κυρίως μόνη. Ε, είναι πιο εύκολο να κάνεις κακές σκέψεις, να διαβάζεις διάφορα άσχημα και όλα αυτά.. Με καταλαβαίνεις..

Τη μείωση δεν θέλω ούτε να τη σκέφτομαι! Χριστούλη μου! Μακάρι να μην φτάσουμε ως εκεί. Πήρα απόφαση να ζητήσω υπέρηχο καρδιάς μόλις γυρίσουμε στην πόλη -θα είμαι 15και εβδομάδων- και μετά να κάνουμε τον β επιπέδου στις 20 εβδ. Και να προσεύχομαι να βγούνε καθαρα αυτά τα δύο.

Τα είδαμε να κουνιούνται σαν τρελά στην αυχενική, ιδίως το ένα ήταν πολύ κινητικό, χέρια πόδια, χαμός! Το άλλο στριφογύριζε κυρίως. Είχαν πλάκα..! Τα βλέπεις έτσι και λες, είναι δυνατόν να μην είναι καλά;; Φύλο δεν ξέρω στάνταρ. Το ένα είναι σίγουρα αγόρι. Το άλλο δεν ξέρω, γιατί στον προεμφυτευτικό σου λένε και φύλο, οπότε ξέρω ότι μεταφέραμε 2 αγόρια και 1 κορίτσι.. ίδωμεν.. Αν και αυτό είναι το τελευταίο που με απασχολεί!

Εύχομαι να μας δώσει την ευλογία της η Παναγία σήμερα που γιορτάζει, σε όλες μας, να γίνουμε μανούλες και ναχουμε υγιή παιδάκια στις αγκαλιές μας σύντομα!!Smile 

148Φοβία μετά από αποβολή. - Σελίδα 6 Empty Απ: Φοβία μετά από αποβολή. Τρι Σεπ 10, 2013 2:17 am

ευουι


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
καλημερα!!!!
θα ηθελα να ρωτησω κατι.....
ειχα μια αποβολη τον περασμενο μαρτιο στην 6η βδομαδα.Γενικως προσεχα πολυ σταματησα την δουλεια και απεβαλα στον υπνο μου.Απο τοτε συνεχιζουμε τις προσπαθειες και τιποτα ακομα.....αυτον τον μηνα εκανα τεστ ωορηξιας και εκμεταλευτηκα τις μερες.......για να ξεφυγω ομως ψυχολογικα αρχησα χορο(ζουμπα).
Θελω να ρωτησω αν εκανα καλα μιας και μου αρεσει ο χορος και με χαλαρωνει ψυχολογικα γιατι η ψυχολογια ειναι συμαντικη!Υπαρχει πιθανοτητα να επηρρεασει την συλληψη ο χορος?Ακουσα οτι η γυμναστικη κανει καλο σε αυτην την περιπτωση ειναι αληθεια?

ευχαριστω εκ των προτερων!!!

149Φοβία μετά από αποβολή. - Σελίδα 6 Empty Απ: Φοβία μετά από αποβολή. Τρι Σεπ 10, 2013 2:23 am

Mariza_30


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ευουι έγραψε:καλημερα!!!!  
θα ηθελα να ρωτησω κατι.....
ειχα μια αποβολη τον περασμενο μαρτιο στην 6η βδομαδα.Γενικως προσεχα πολυ σταματησα την δουλεια και απεβαλα στον υπνο μου.Απο τοτε συνεχιζουμε τις προσπαθειες και τιποτα ακομα.....αυτον τον μηνα εκανα τεστ ωορηξιας και εκμεταλευτηκα τις μερες.......για να ξεφυγω ομως ψυχολογικα αρχησα χορο(ζουμπα).
Θελω να ρωτησω αν εκανα καλα μιας και μου αρεσει ο χορος και με χαλαρωνει ψυχολογικα γιατι η ψυχολογια ειναι συμαντικη!Υπαρχει πιθανοτητα να επηρρεασει την συλληψη ο χορος?Ακουσα οτι η γυμναστικη κανει καλο σε αυτην την περιπτωση ειναι αληθεια?

ευχαριστω εκ των προτερων!!!
Kαλημέρα. Και εγώ 2 εβδομάδες μετά την αποβολή που είχα προ 2 μήνων ξεκίνησα γυμναστήριο και ζούμπα σε καθημερινή βάση περισσότερο σαν εκτόνωση για να είμαι μέσα στο σπίτι και κλαίω. Από ότι μου είπε η γυμνάστρια μου, όταν κάνεις γυμναστική εκρίνονται κάποιες ορμόνες στον οργανισμό που βοηθάνε στη σύλληψη πολύ. Εύχομαι τα καλύτερα.

150Φοβία μετά από αποβολή. - Σελίδα 6 Empty Απ: Φοβία μετά από αποβολή. Τρι Σεπ 10, 2013 2:31 am

ευουι


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Mariza_30 έγραψε:
ευουι έγραψε:καλημερα!!!!  
θα ηθελα να ρωτησω κατι.....
ειχα μια αποβολη τον περασμενο μαρτιο στην 6η βδομαδα.Γενικως προσεχα πολυ σταματησα την δουλεια και απεβαλα στον υπνο μου.Απο τοτε συνεχιζουμε τις προσπαθειες και τιποτα ακομα.....αυτον τον μηνα εκανα τεστ ωορηξιας και εκμεταλευτηκα τις μερες.......για να ξεφυγω ομως ψυχολογικα αρχησα χορο(ζουμπα).
Θελω να ρωτησω αν εκανα καλα μιας και μου αρεσει ο χορος και με χαλαρωνει ψυχολογικα γιατι η ψυχολογια ειναι συμαντικη!Υπαρχει πιθανοτητα να επηρρεασει την συλληψη ο χορος?Ακουσα οτι η γυμναστικη κανει καλο σε αυτην την περιπτωση ειναι αληθεια?

ευχαριστω εκ των προτερων!!!
Kαλημέρα. Και εγώ 2 εβδομάδες μετά την αποβολή που είχα προ 2 μήνων ξεκίνησα γυμναστήριο και ζούμπα σε καθημερινή βάση περισσότερο σαν εκτόνωση για να είμαι μέσα στο σπίτι και κλαίω. Από ότι μου είπε η γυμνάστρια μου, όταν κάνεις γυμναστική εκρίνονται κάποιες ορμόνες στον οργανισμό που βοηθάνε στη σύλληψη πολύ. Εύχομαι τα καλύτερα.
Ευχαριστω πολυ Mariza για την απαντηση σου!! Πραγματικα χαιρομαι πολυ που ειναι ετσι τα πραγματα γιατι ειναι καιρος να ξεκολησω απο την αποβολη και να κανω κατι για τον εαυτο μου! Για παιδακι βεβαια δινω τα ρεστα μου!!!Επιδη ακουσα οτι το να χοροπηδαω ισως λειτουργησει αρνητικα σε μια συλληψη......αλλα γενικα εχω ακουσει πολυ καλα σχολια για την γυμναστικη και οτι βοηθαει στην συλληψη!!Φυσικα και στην ψυχολογια!!!Μακαρι να πανε ολα καλα και να εχουμε ευχαριστα συντομα!!! Ευχαριστω!!!!!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 6 από 7]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις