Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
53 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 53 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 6 ... 8, 9, 10 ... 25 ... 42  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 9 από 42]

201το " cafe" μας #3# - Σελίδα 9 Empty Απ: το " cafe" μας #3# Πεμ Σεπ 26, 2013 11:06 pm

trilly

trilly
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
καλημερα σε ολες!!! ερχεται σκ!!!!!

202το " cafe" μας #3# - Σελίδα 9 Empty Απ: το " cafe" μας #3# Πεμ Σεπ 26, 2013 11:18 pm

ch.ze


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Καλημέρα !!!

203το " cafe" μας #3# - Σελίδα 9 Empty Απ: το " cafe" μας #3# Παρ Σεπ 27, 2013 1:33 am

ede


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
καλημερα κορε. Τι καλημερα δηλαδη τετοια ωρα.......καλο μεσημερι. Αυτη η προσαρμογη του μικρου στον σταθμο με εχει πεθανει στα δρομολογια. και σερνω και τη μικρη......Κουδουνι την εκανα σημερα. Laughing 

204το " cafe" μας #3# - Σελίδα 9 Empty Απ: το " cafe" μας #3# Παρ Σεπ 27, 2013 2:52 am

nanakaboubou

nanakaboubou
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
καλησπερα κοριτσια μου.. καλη και ηρεμη μερα να εχουμε
!!!

205το " cafe" μας #3# - Σελίδα 9 Empty Απ: το " cafe" μας #3# Παρ Σεπ 27, 2013 2:55 am

trilly

trilly
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ede έγραψε:καλημερα κορε. Τι καλημερα δηλαδη τετοια ωρα.......καλο μεσημερι. Αυτη η προσαρμογη του μικρου στον σταθμο με εχει πεθανει στα δρομολογια. και σερνω και τη μικρη......Κουδουνι την εκανα σημερα. Laughing 

πως γινεται η προσαρμογη στην ελλαδα? πας καθε μερα κι απο λιγοτερο? και τι κανεις? καθεσαι μαζι του? ή εισαι στην ακρη να σε βλεπει? ποσο ειναι ο δικος σου? σ επρηξα στις ερωτησεις...

206το " cafe" μας #3# - Σελίδα 9 Empty Απ: το " cafe" μας #3# Παρ Σεπ 27, 2013 3:19 am

ede


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
trilly έγραψε:
ede έγραψε:καλημερα κορε. Τι καλημερα δηλαδη τετοια ωρα.......καλο μεσημερι. Αυτη η προσαρμογη του μικρου στον σταθμο με εχει πεθανει στα δρομολογια. και σερνω και τη μικρη......Κουδουνι την εκανα σημερα. Laughing 
πως γινεται η προσαρμογη στην ελλαδα? πας καθε μερα κι απο λιγοτερο? και τι κανεις? καθεσαι μαζι του? ή εισαι στην ακρη να σε βλεπει? ποσο ειναι ο δικος σου? σ επρηξα στις ερωτησεις...
oχι δεν καθεσαι μαζι του. θεωρουν οτι δεν βοηθαει το παιδι. Λοιπον ειναι αναλογα τον σταθμο και την δασκαλα και το παιδι. τα δικα μου και τα 2 εκατσαν 1 ωρα την πρωτη ημερα 2 τις επομενες και σε μια εβδομαδα κανονικα. ηταν ομως συνεργασιμα, δεν εκλαιγανμ υπακουα (μονο στο σπιτι με ζαλιζουν).Υπαρχουν ομως παιδια που κλαινε, ζητουν τη μαμα τους ,δεν συνεργαζονται. οποτε αυτα μπορει να παρει λιγο παραπανω. Αυτη τη φορα ομως λογο οτι αργησε να παραδοθει ο σταθμος ,ειναι και αυτος καινουριος αλλα εδω ειναι ελλαδαLaughing  τα πραγματα γινονται με πιο γρηγορους ρυθμους. και φυσικα παιζει ρολο και η ηλικια. Ειναι διαφορετικα τα πραγμτα οταν ξεκιναει στα 2-3 και διαφορετικα στα 4 περιπου που ξεκινησαν τα δικα μου.

207το " cafe" μας #3# - Σελίδα 9 Empty Απ: το " cafe" μας #3# Παρ Σεπ 27, 2013 4:21 am

zini

zini
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ρε κοριτσια θα ηθελα να μπορουσα να στειλω τη μικρη μου παιδικο απο 2 χρονων, (οι σταθμοι που εχουμε κοιταξει ειναι απο 3+) 

Νομιζω πως θα της κανει καλο για λιγες ωρες να ειναι με αλλα παιδακια.. Δεν εχουμε καθολου παιδακια στο περιβαλλον μας και μεγαλωνει μονο με ενηλικους και δεν μ αρεσει αυτο καθολου.. Αφηστε που τον τελευταιο καιρο εχω παρατηρισει οτι φοβαται τα αλλα παιδια. π.χ. χθες που ειμασταν βολτα την πλησιασε ενα λιιγο μεγαλυτερο απο το διπλανο τραπεζι και εβαλε αμεσως τα κλαμματα και το εχει ξανακανει. Το λυπαμαι το καημενακι να παιζει μονο με μεγαλους η μονο του... το " cafe" μας #3# - Σελίδα 9 534787

208το " cafe" μας #3# - Σελίδα 9 Empty Απ: το " cafe" μας #3# Παρ Σεπ 27, 2013 5:41 am

trilly

trilly
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ζινι,νομιζω πως ειναι μικρη για παιδικο. για πολλους λογους. κι αναμεσα σαυτους ειναι και οι ιωσεις. γιατι να παει απο τωρα σχολειο καλε? μονο αν συντρεχει σοβαρος λογος. καλυτερα να την ξεκινησεις μια δραστηριοτητα, τυπου μουσικοκινητικη που λεγαμε και στο αλλο ποστ. βεβαια θα βοηθηθει πολυ στο θεμα της γλωσσας. οσο πιο νωρις τοσο καλυτερα.

209το " cafe" μας #3# - Σελίδα 9 Empty Απ: το " cafe" μας #3# Παρ Σεπ 27, 2013 6:01 am

ede


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
zini έγραψε:ρε κοριτσια θα ηθελα να μπορουσα να στειλω τη μικρη μου παιδικο απο 2 χρονων, (οι σταθμοι που εχουμε κοιταξει ειναι απο 3+) 

Νομιζω πως θα της κανει καλο για λιγες ωρες να ειναι με αλλα παιδακια.. Δεν εχουμε καθολου παιδακια στο περιβαλλον μας και μεγαλωνει μονο με ενηλικους και δεν μ αρεσει αυτο καθολου.. Αφηστε που τον τελευταιο καιρο εχω παρατηρισει οτι φοβαται τα αλλα παιδια. π.χ. χθες που ειμασταν βολτα την πλησιασε ενα λιιγο μεγαλυτερο απο το διπλανο τραπεζι και εβαλε αμεσως τα κλαμματα και το εχει ξανακανει. Το λυπαμαι το καημενακι να παιζει μονο με μεγαλους η μονο του... το " cafe" μας #3# - Σελίδα 9 534787
Να σου πω κοπελια...............1 χρονου ειναι .μωρο δηλαδη φυσικο ειναι να τρομαξε με κανενα ατσουμπαλο που δεν εχει ξαναδει. Εγω παλι δεν ειμαι θετικη να πανε τοσο μικρα στο σταθμο. Μπορεις να την πας μια δραστηριοτητα οπως ειπα και ηtrilly. Ειμαι της αποψης οτι μετα 4-5 τα παιδακια μας δεν θα ειναι πια τοσο ξεγνοιαστα και για το υπολοιπο της ζωης τους καπου θα τρεχουν . Αστο το παιδακι να ευχαριστηθει το σπιτι του . Μην το ξυπνας να το τρεχεις. κριμα ειναι. Αν δεν υπαρχει λυση και ειναι απαραιτητο για δουλεια κλπ εεε εκει δεν μπορεις να κανεις τιποτα.

210το " cafe" μας #3# - Σελίδα 9 Empty Απ: το " cafe" μας #3# Παρ Σεπ 27, 2013 6:01 am

zini

zini
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
trilly έγραψε:ζινι,νομιζω πως ειναι μικρη για παιδικο. για πολλους λογους. κι αναμεσα σαυτους ειναι και οι  ιωσεις. γιατι να παει απο τωρα σχολειο καλε? μονο αν συντρεχει σοβαρος λογος. καλυτερα να την ξεκινησεις μια δραστηριοτητα, τυπου μουσικοκινητικη που λεγαμε και στο αλλο ποστ. βεβαια θα βοηθηθει πολυ στο θεμα της γλωσσας. οσο πιο νωρις τοσο καλυτερα.
Ετσι κι αλλιως δεν εχω τη δυνατοτητα να τη στειλω πριν απο τα 3. Αλλα πραγματικα θα ηθελα. Αν ημουν στην Ελλαδα θα την πηγενα απο τα 2+ δηλαδη απο τη νεα σεζον του χρονου το Σεπτεμβριο. Δεν θεωρω οτι της ειναι καλυτερο να καθετε σπιτι  και να μην εχει επαφη με αλλα παιδια. Οσο για τις ιωσεις τι 2 τι 3 την πρωτη χρονια που θα παει το ξερω οτι θα ειναι συνεχεια αρρωστη ετσι παει. Εγω και τα αδερφια μου παντως πηγαιναμε απο τα 2 παιδικο δεν παθαμε τιποτα ισα ισα που δεν ειμασταν και κολλημενοι στη μανα μας η στο σπιτι μας. 

Δεν ξερω ρε κοριτσια, βλεπω ενα παιδι που δεν θελει να εχει καμια επαφη με αλλα παιδια και φοβαται, ενω δεν εχει καμια ιδια αντιδραση στους μεγαλους ακομη και αν της ειναι αγνωστοι. Δεν ξερω... Τον αλλο μηνα εχω ραντεβου με εναν ψυχολογο που κατα καιρους μιλαω για διαφορα θεματα μεταξυ των οποιων και το παιδι, να δω τι θα μου πει κι αυτος. 

Τριλι για τις δραστηριοτητες που ειπαμε θα το ψαξω να δω ποσο πιο μικρη μπορει να παει, ηδη το ψαχνω. Εκανε και baby swimming το χειμωνα αλλα και παλι δεν ειχε αμεση επαφη με αλλα παιδακια γιατι ηταν ολα πολυ μικρα.

211το " cafe" μας #3# - Σελίδα 9 Empty Απ: το " cafe" μας #3# Παρ Σεπ 27, 2013 6:04 am

zini

zini
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ede έγραψε:
zini έγραψε:ρε κοριτσια θα ηθελα να μπορουσα να στειλω τη μικρη μου παιδικο απο 2 χρονων, (οι σταθμοι που εχουμε κοιταξει ειναι απο 3+) 

Νομιζω πως θα της κανει καλο για λιγες ωρες να ειναι με αλλα παιδακια.. Δεν εχουμε καθολου παιδακια στο περιβαλλον μας και μεγαλωνει μονο με ενηλικους και δεν μ αρεσει αυτο καθολου.. Αφηστε που τον τελευταιο καιρο εχω παρατηρισει οτι φοβαται τα αλλα παιδια. π.χ. χθες που ειμασταν βολτα την πλησιασε ενα λιιγο μεγαλυτερο απο το διπλανο τραπεζι και εβαλε αμεσως τα κλαμματα και το εχει ξανακανει. Το λυπαμαι το καημενακι να παιζει μονο με μεγαλους η μονο του... το " cafe" μας #3# - Σελίδα 9 534787
Να σου πω κοπελια...............1 χρονου ειναι .μωρο δηλαδη φυσικο ειναι να τρομαξε με κανενα ατσουμπαλο που δεν εχει ξαναδει. Εγω παλι δεν ειμαι θετικη να πανε τοσο μικρα στο σταθμο. Μπορεις να την πας μια δραστηριοτητα οπως ειπα και ηtrilly. Ειμαι της αποψης οτι μετα 4-5  τα παιδακια μας δεν θα ειναι πια τοσο ξεγνοιαστα και για το υπολοιπο της ζωης τους καπου θα τρεχουν . Αστο το παιδακι να ευχαριστηθει το σπιτι του . Μην το ξυπνας να το τρεχεις. κριμα ειναι. Αν δεν υπαρχει λυση και ειναι απαραιτητο για δουλεια κλπ εεε εκει δεν μπορεις να κανεις τιποτα.
ναι το σκασμενο μου ομως τρομαζει μονο με τα παιδακια οποιος μεγαλος και να την πλησιασει δεν εχει θεμα κανενα. Οπως εγραψα και παρα πανω δεν ειμαι υπερ των παιδικων απο τα 2+ και μακαρι να μπορουσα να την παω. Καλυτερα ειναι να καθετε σπιτι με τη νταντα; Δεν ειναι οτι καθετε και με μενα, τουλαχιστον για 2-3 ωρες καθημερινα να ερχοταν σε επαφη με παιδακια.. ουφ... δεν ξερω..

212το " cafe" μας #3# - Σελίδα 9 Empty Απ: το " cafe" μας #3# Παρ Σεπ 27, 2013 6:06 am

ede


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ζινι εισαι πθρολβολημενη. ποιον ψυχολογο βρε? Τι σερνεις το μωρο?μωρο ειναι ακομα ρε τι ηθελες να κανει? Ειναι μικρη ακομα. 2-3 μηνες πιο μεγαλη απο τη δικη μου και εβγαλες συμπερασμα οτι υπαρχει θεμα με τα παιδακια ενω με τους μεγαλους ειναι μια χαρα? Εισαι υπερβολικη. Να παει 3 ετων και να εχει το ιδιο το συζηταμε. Και ο δικος μου δεν εχει μεγαλη επαφη με τα παιδια παρα μονο με τον αδερφο του. προς εκπληξη μου στον σταθμο προσαρμοστηκε πολυ ευκολα και μαι χαρα ειναι και με τα αλλα παιδια. κατσε στα αυγα σου και μην ψαχνεσαι χωρις λογο.

213το " cafe" μας #3# - Σελίδα 9 Empty Απ: το " cafe" μας #3# Παρ Σεπ 27, 2013 6:09 am

zini

zini
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ede έγραψε:ζινι εισαι πθρολβολημενη. ποιον ψυχολογο βρε? Τι σερνεις το μωρο?μωρο ειναι ακομα ρε τι ηθελες να κανει? Ειναι μικρη ακομα. 2-3 μηνες πιο μεγαλη απο τη δικη μου και εβγαλες συμπερασμα οτι υπαρχει θεμα με τα παιδακια ενω με τους μεγαλους ειναι μια χαρα? Εισαι υπερβολικη. Να παει 3 ετων και να εχει το ιδιο το συζηταμε. Και ο δικος μου δεν εχει μεγαλη επαφη με τα παιδια παρα μονο με τον αδερφο του. προς εκπληξη μου στον σταθμο προσαρμοστηκε πολυ ευκολα και μαι χαρα ειναι και με τα αλλα παιδια. κατσε στα αυγα σου και μην ψαχνεσαι χωρις λογο.
καλε μαλλον δεν καταλαβες. δεν παω τη μιρκη στο ψυχολογο, προς θεου δηλαδη δεν εχουμε καποιο θεμα. εχω εναν ψυχολογο που κατα καιρους τον επισκεπτομαι και συζηταμε διαφορα θεματα που με απασχολουν, ακουω και τη δικη του γνωμη αλλα δεν την εφαρμοζω κατ αναγκην (ειτε αφορα το παιδι ειτε εμενα κλπ). Επειδη λοιπν εχω ραντεβου σε λιγο καιρο να μιλισουμε θα του το αναφερω και αυτο σαν θεμα. Οχι ομως οτι θα σερνω το παιδι μου στο ψυχολογο και τετοια, απλα να ακουσω και τη δικη του γνωμη.

214το " cafe" μας #3# - Σελίδα 9 Empty Απ: το " cafe" μας #3# Παρ Σεπ 27, 2013 6:12 am

ede


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εεεε καλα ετσι οπως μας το ειπες. Ξεκινα την baby yoga να χαλαρωσειRazz Razz Razz Razz 

215το " cafe" μας #3# - Σελίδα 9 Empty Απ: το " cafe" μας #3# Παρ Σεπ 27, 2013 6:14 am

zini

zini
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ede έγραψε:εεεε καλα ετσι οπως μας το ειπες. Ξεκινα την baby yoga να χαλαρωσειRazz Razz Razz Razz 
σου εχω πει οτι αυτο μου λεει και η πεθερα μου ε! Razz Razz Razz

216το " cafe" μας #3# - Σελίδα 9 Empty Απ: το " cafe" μας #3# Παρ Σεπ 27, 2013 6:14 am

trilly

trilly
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ζινι ακουσε με. πιστευεις οτι ειναι τυχαιο που προηγμενα κρατη οπως η αγγλια και η γερμανια ξεκινουν την εκπαιδευση στα 3??? καλε ενος ειναι? νομιζα πιο μεγαλη. εμ, ειναι φυσιολογικη η αντιδραση της ρε συ. τζαμπα αγχωνεσαι.
η δικια μου οταν πηγαμε στο 1ο μαθημα μουσικοκινητικης, μου ελεγε ολη μερα ''δεν θελω να παω, δεν θελω να παω''. πηγαμε και το 1ο 5λεπτο-αληθεια, οχι παραπανω-ηταν αρνητικη ειχε στριμμενη φατσα και δεν συμμετειχε, δεν ακολουθουσε αυτο που εκανε η δασκαλα.
η δασκαλα, χωρις να την πονηρεψω, πηρε πρεφα κι αρχισε να της μιλαει και να την βαζεινα συμμετεχει. πηρε μπρος η δικιαμου, παντα με σοβαρο υφος, και στο τεταρτο πανω, οχι απλα συμμετειχε, ηταν και πολυ χαρουμενη. οταν φυγαμε, ελεγε τι ωραια που περασε και τι καλη που ειναι η δασκαλα. παρολο που ειχε αρκετα παιδακια, γυρω στα 16, εγκλιματιστηκε πολυ πιο γρηγορα αποτι νομιζα.
απλα εμεις οι μαμαδες αγχωνομαστε πολλεςφ φορες χωρις λογο.
στην ηλικια που ειναια ουτε κοινωνικοποιηση χρειαζεται, ουτε και καθε μερα να πηγαινει σχολειο. εσενα θελει.

217το " cafe" μας #3# - Σελίδα 9 Empty Απ: το " cafe" μας #3# Παρ Σεπ 27, 2013 6:16 am

trilly

trilly
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
τωρα ειδα οτι ειναι με την νταντα. καλυτερα κι απο σχολειο, εννοειται. νιωθει πιο ασφαλεια ετσι. φανταζομαι η νταντα ειναι καρατσεκαρισμενη απο εσενα.

218το " cafe" μας #3# - Σελίδα 9 Empty Απ: το " cafe" μας #3# Παρ Σεπ 27, 2013 6:18 am

zini

zini
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
trilly έγραψε:ζινι ακουσε με. πιστευεις οτι ειναι τυχαιο που προηγμενα κρατη οπως η αγγλια και η γερμανια ξεκινουν την εκπαιδευση στα 3??? καλε ενος ειναι? νομιζα πιο μεγαλη. εμ, ειναι φυσιολογικη η αντιδραση της ρε συ. τζαμπα αγχωνεσαι.
η δικια μου οταν πηγαμε στο 1ο μαθημα μουσικοκινητικης, μου ελεγε ολη μερα ''δεν θελω να παω, δεν θελω να παω''. πηγαμε και το 1ο 5λεπτο-αληθεια, οχι παραπανω-ηταν αρνητικη ειχε στριμμενη φατσα και δεν συμμετειχε, δεν ακολουθουσε αυτο που εκανε η δασκαλα.
η δασκαλα, χωρις να την πονηρεψω, πηρε πρεφα κι αρχισε να της μιλαει και να την βαζεινα συμμετεχει. πηρε μπρος η δικιαμου, παντα με σοβαρο υφος, και στο τεταρτο πανω, οχι απλα συμμετειχε, ηταν και πολυ χαρουμενη. οταν φυγαμε, ελεγε τι ωραια που περασε και τι καλη που ειναι η δασκαλα. παρολο που ειχε αρκετα παιδακια, γυρω στα 16, εγκλιματιστηκε πολυ πιο γρηγορα αποτι νομιζα.
απλα εμεις οι μαμαδες αγχωνομαστε πολλεςφ φορες χωρις λογο.
στην ηλικια που ειναια ουτε κοινωνικοποιηση χρειαζεται, ουτε και καθε μερα να πηγαινει σχολειο. εσενα θελει.
εχεις δικιο σε αυτο που λες, μαλλον θα ψαξω καμια ακομη δραστηριοτητα για μετα τα χριστουγεννα που θα εχει μεγαλωσει και βλεπουμε. ειναι που εγω μεγαλωσα με 2 αδερφια και μου φαινεται αδιανοητο να μην θελει αλλα παιδακια. ο αντρας μου που ειναι μοναχοπαιδι το βρισκει φυσιολογικο π.χ., εμενα δεν μου αρεσει. Εκτος τουτου δεν θελω να εχω ενα παιδι κρεμασμενο πανω μου θελω να ειναι ανεξαρτητη και να ροσαρμοζεται ευκολα. Μεχρι τωρα το κανει και δεν εχω κανενα θεμα μαζι της οσο και αν αλλαζει περιβαλλον κλπ γιατι ετσι την εμαθα απο μικρη. Τωρα με τα παιδακια εχει θεμα αλλα που θα παει..

219το " cafe" μας #3# - Σελίδα 9 Empty Απ: το " cafe" μας #3# Παρ Σεπ 27, 2013 6:19 am

zini

zini
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
trilly έγραψε:τωρα ειδα οτι ειναι με την νταντα. καλυτερα κι απο σχολειο, εννοειται. νιωθει πιο ασφαλεια ετσι. φανταζομαι η νταντα ειναι καρατσεκαρισμενη απο εσενα.
ναι ειναι καρατσεκαρισμενη απο εμενα και η μικρη την λατρευει. ειναι και παιδαγωγος οποτε κανουν διαφορα μαζι. νιωθω ασφεια αλλα και στο παιδικο να ηταν παλι θα ενιωθα. και θα ενιωθα οτι κοινονικοποιηται περισσοτερο. τελοσπαντων ειναι μικρη ακομη και εγω υπερβολικη.

220το " cafe" μας #3# - Σελίδα 9 Empty Απ: το " cafe" μας #3# Παρ Σεπ 27, 2013 6:24 am

zini

zini
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
α να διευκρινισω! δεν εννοω να πηγενε φετος σταθμο αλλα απο του χρονου που θα ειναι 2+. Για τωρα ξερω οτι ειναι μικρουλι, απλα επειδη μιλουσατε για σταθμους εξεφρασα την επιθυμια μου οτι θα ηθελα να μπορουσα να την στειλω απο του χρονου. Very Happy

221το " cafe" μας #3# - Σελίδα 9 Empty Απ: το " cafe" μας #3# Παρ Σεπ 27, 2013 6:42 am

zini

zini
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
λοιπον κοριτσια σας ευχαριστω! πρε[ει να βγω! εχω ραντεβου με τον πλαστικο μου. και για να προλαβω την ξινη Εντε, πρεπει να αφαιρεσω κατι ελιες Razz

222το " cafe" μας #3# - Σελίδα 9 Empty Απ: το " cafe" μας #3# Παρ Σεπ 27, 2013 7:05 am

giorgiap

giorgiap
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Εδώ μπορείς να πας το παιδί στον βρεφονηπιακό από 8 μηνών (κάποιοι ιδιωτικοί παίρνουν και από 4ων μηνών). Οι θέσεις του Δήμου, τουλάχιστον στο Δήμο που ζω, για τα χαμηλά εισοδήματα (κάτω από 15,000 ετήσια, μαμά εργαζόμενη/με κάρτα ανεργίας/φοιτήτρια πριν συμπληρώσει τα χρόνια πτυχίου κλπ) βγαίνουν 350 το μήνα , δίνεις επιπλέον και 1000 ευρώ προκαταβολή για τα τροφεία. Αυτά για τα παιδάκια μέχρι 36 μηνών και ωράριο 8,30-14,00. Για παιδάκια άνω των 3 ετών  πληρώνεις 175 το μήνα (συν τα τροφεία , πάντα θέσεις του δήμου με τα προηγούμενα κριτήρια).
Φυσικά οι ιδιωτικοί κοστίζουν παραπάνω, αλλά έχεις τη δυνατότητα να προσέχουν το παιδί παραπάνω ώρες. Με την αγορά εργασίας ως έχει- οι μόνιμες θέσεις στον ιδιωτικό τομέα είναι παρελθόν εδώ και καιρό- πολλές μαμάδες αφήνουν τη δουλειά μέχρι το παιδί να πάει τριών-αν δεν τις αφήσει αυτή πρώτα, γιατί ειδικά αν δεν έχεις κάποιον δικό σου να μένει με το παιδί έστω τις ώρες που γυρνά από τον παιδικό, το κόστος είναι απαγορευτικό, σε σχέση με τα ωρομίσθια. Παρά τις λίγες θέσεις σε βρεφονηπιακούς , φέτος περίσσεψαν κιόλας!

223το " cafe" μας #3# - Σελίδα 9 Empty Απ: το " cafe" μας #3# Παρ Σεπ 27, 2013 7:23 am

giorgiap

giorgiap
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Κι εγώ θέλω να βρω μια λύση με τη μικρή , αν και το πρόβλημα είναι το αντίθετο με της ζίνης. Η μικρή μεταμορφώνεται σε μικρό τραμπούκο όταν δει παιδάκι , θέλω να ελπιζω πως είναι παροδικό. Ισως μια πιο συχνή συναναστροφή με άλλα παιδάκια βελτίωνε την κατάσταση. Με τα πρωτότοκα παιδάκια σας αντιμετωπίσατε κι εσείς κάτι τέτοιο πάνω στο χρόνο?

Ασχετο! Η Ντέμι γέννησε κι έχασα επεισόδια ή έφαγε κόλλημα το τικεράκι???

224το " cafe" μας #3# - Σελίδα 9 Empty Απ: το " cafe" μας #3# Παρ Σεπ 27, 2013 8:08 am

nanakaboubou

nanakaboubou
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
γεια σας κοριτσια δυσκολο απογευμα και βραδυ το σημερινο..
γιωργια το τικερ κατι επαθε !!

225το " cafe" μας #3# - Σελίδα 9 Empty Απ: το " cafe" μας #3# Παρ Σεπ 27, 2013 8:36 am

ch.ze


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
nanakaboubou έγραψε:γεια σας κοριτσια δυσκολο απογευμα και βραδυ το σημερινο..  
γιωργια το τικερ κατι επαθε !!
Γιατί δύσκολο ??

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 9 από 42]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 6 ... 8, 9, 10 ... 25 ... 42  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Invision forum με ForumGreek | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις