Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
107 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 107 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3 ... 11, 12, 13  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 13]

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Κορίτσια καλημέρα.

Γράφω όχι γιατί περιμένω απαραίτητα κάποια συμβουλή (που καλοδεχούμενη βεβαίως βεβαίως είναι...) αλλά κυρίως για να βγάλω από μέσα μου αυτό που με τρώει.

Χθες επισκεφθήκαμε τα πεθερικά, μιας και είχαν πάει λαϊκή και μας είχαν ψωνίσει ζαρζαβατικά.
Την ώρα λοιπόν που φτάσαμε, η αγαπητή πεθερά μου, χάζευε την "γκαλερί Τσαγκαράκης" στην TV (κοσμήματα-δημοπρασίες και τέτοια για όσες δεν ξέρουν) και όταν τη ρώτησε ο άντρας μου "τι βλέπεις ρε μαμά" εκείνη είπε:
"Αχ και να δεις Νίκο τι ωραίο ρολόι σου παρήγγειλα! Χρυσό! 650€!" κι ήταν τέτοια η χαρά της...που εγώ ήθελα να κλάψω...

1ον - ΔΕ ΦΟΡΑΜΕ ΧΡΥΣΑ! Σε ποιον αιώνα ζούμε ρε παιδιά? Εδώ με το ζόρι φοράει (ο άντρας μου) το ρολόι που του πήραμε στον αρραβώνα μας -ένα Puma που είναι και λίγο πιο σπορτίφ- θα πάει να βάλει το χρυσό το μπρασελέ??? Σημείωση: δε θέλω να προσβάλω καμία που φοράει κοσμήματα και μάλιστα χρυσά. Γούστα είναι αυτά.
2ον - 650€??????? Της λέει -πολύ σωστά- λοιπόν ο άντρας μου "Τι έκανες ρε μάνα? Αυτό είναι 1,5 ενοίκιο δικό μου! Δε μου τα κρέμαγες σε 50άρικα καλύτερα στο γιακά μου, όπως κάνουν στους γάμους?" Τι ήθελε και το'πε?
3ον - Μας αρχίζει λοιπόν η δικιά σου στα: "Όταν παντρευτείς έτσι θα κάνουμε!"Twisted Evil

Κορίτσια, το λέω και το εννοώ, αν την ξανακούσω να το λέει αυτό θα της χιμήξω! (δεν ξέρω και πώς γράφεται)
Θα την πιάσω απτο μαλλί, μιλάω ειλικρινά! Twisted Evil

ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΟΙ!
ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΟΙ!
ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΟΙ!
ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΟΙ!
ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΟΙ!

Δηλαδή πόσο θέλει να το καταλάβει αυτό ένας άνθρωπος????Twisted Evil

Και η απάντησή της?

"Δεν είσαστε! Εμ πώς θα γίνει, όταν ρωτάνε από το χωριό, πότε θα γίνει ο γάμος, εγώ τι θα τους πω?"
Και το άλλο:
"Πώς θα βαφτίσεις, αν δεν είσαι παντρεμένος?"

Κορίτσια θα ήθελα να γίνω πιο αναλυτική, αλλά δε θέλω να "καταχραστώ" το χώρο αλλά και το χρόνο σας.

Με λυπεί αφάνταστα ο τρόπος που σκέφτονται κάποιοι άνθρωποι.
"Κάνουν" -ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΔΗΘΕΝ- ότι ενδιαφέρονται για τα παιδιά τους, αλλά το μόνο που τους νοιάζει είναι το τι θα πει ο κόσμος και η κάθε κυρακατίνα από το χωριό, που ούτε την ξέρω, ούτε με ξέρει, ούτε και με ενδιαφέρει να τη γνωρίσω...

Σε μία εποχή "κρίσης", εκείνη ξοδεύει 650€!!!!!! αν έχετε το Θεό σας! άλλος δουλεύει ένα μήνα να πάρει αυτά τα λεφτά!!! για ένα ρολόι!!!! Κι ενώ ΞΕΡΕΙ ότι τα φέρνουμε δύσκολα βόλτα με τη μείωση μισθού και bonus που έχουν κάνει στον άντρα μου -και σκεφτείτε ακόμα δεν έχω γεννήσει!!- φέρεται έτσι! Και μου ετοιμάζει κι εμένα δώρο λέει, για όταν γεννήσω, γιατί έτσι συνηθίζεται!

Θα πηδηχτώ από κανένα παράθυρο καμιά ώρα και όχι τίποτα άλλο, θα πάρω και στο λαιμό μου και το αγέννητο παιδί μου!

"Θα τα πληρώσουμε εμείς" (τα γαμισιάτικα εννοεί). Αυτή ήταν η κουβέντα της!
"Εδώ ο κόσμος καίγεται και το μ... χτενίζεται!" μου ήρθε να της πω...Twisted Evil
Ρε κορίτσια πώς κρατήθηκα!!!!???????
Απορώ με τον εαυτό μου... Twisted EvilTwisted EvilTwisted EvilTwisted EvilTwisted Evil

Τι θα κάνω?
Για να είμαι ειλικρινής -το έχω ξαναπεί άλλωστε- δεν είναι ότι δε θέλω να παντρευτώ κι εγώ όπως όλος ο κόσμος, να πάρω την ευλογία, να φορέσω το νυφικό μου το τέλειο, το κατάλευκο, να πετάξω την ανθοδέσμη, να διαλέξω μπομπονιέρες και προσκλητήρια, να χορέψω και να τραγουδήσω και όλα τα συναφή, αλλά ειδικά αυτή την εποχή και σε συνδυασμό με τη βάφτιση, ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΛΩ ΚΑΘΟΛΟΥ!

Ο γάμος μου θέλω να είναι ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ!
ΓΙΑ ΜΕΝΑ! Για να νιώσω ΕΓΩ καλά! Όχι ο κάθε άσχετος που θα μου κουβαληθεί να με γεμίσει σάλια και ευχές που δεν πιάνουν τόπο γιατί δεν τις εννοεί.

Πώς θα το αποφύγω το καραγκιοζιλίκι ρε κορίτσια?
Ξαναλέω ότι δε θέλω να προσβάλλω καμία, και όλα είναι θέμα χρημάτων. Από εκεί ξεκινάει.
Αν μου περίσσευαν, όχι καραγκιοζιλίκια, αλλά και τα κανάλια θα έφερνα να με δείξουν και στην τηλεόραση!

Κάποια από εσάς μπορεί να σκέφτεται "Πεθερά λαχείο! Πάει στη λαϊκή, πληρώνει τα έπιπλα του μωρού, θα πληρώσει και το γάμο!" αλλά ρε φίλε δεν είναι έτσι! Όχι επειδή πληρώνει -που στη τελική ούτε το ζητήσαμε- θα βαράει παλαμάκια κι εμείς θα πηδάμε και θα χορεύουμε! Ε όχι!

Σόρρυ για το μεγάλο ποστ.
Όποια απάντηση καλοδεχούμενη.

GEODATOU

GEODATOU
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΕΓΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΛΙΓΗ ΠΕΙΡΑ ΠΟΥ ΔΙΑΘΕΤΩ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΤΟΥΤΟ:ΟΠΟΙΟΣ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ...ΑΠΑΙΤΕΙ ΚΙΟΛΑΣ!!!!ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΠΑΝΤΑ.ΑΝ ΕΙΧΑ ΗΔΗ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟ ΓΑΜΟ ΘΑ ΤΟΝ ΕΚΑΝΑ ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΜΕ ΕΜΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΚΟΥΜΠΑΡΟΥΣ.ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΛΛΟ.ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΠΑΝΤΑ.ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΕΣΥ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ!!!

athina24

athina24
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΣΥΝΗΘΩΣ ΕΤΣΙ ΓΙΝΕΤΑΙ....ΕΠΕΙΔΗ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ...ΕΚΤΟΣ ΕΑΝ ΤΟ ΞΕΚΟΨΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ!ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΥΣΑΦΙΚΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΕΙΣ ΚΑΤΙ,ΑΥΤΟ ΤΗΣ ΑΡΕΣΕ ΑΥΤΟ ΠΗΡΕ...ΟΤΑΝ ΣΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΔΩΡΟ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟΓΟΥΣΤΟ!ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΓΑΜΟΥ....ΠΟΛΛΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΤΟΝ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΩΡΟΥΝ ΓΑΜΟ(ΣΥΝΗΘΩΣ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗΣ ΗΛΙΚΙΑΣ)...ΑΣΤΟΥΣ ΝΑ ΛΕΝΕ ΚΑΙ Ν ΑΚΑΝΟΥΝ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΝ...ΕΣΥ ΚΟΙΤΑ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΜΗΝ ΑΣΧΟΛΕΙΣΑΙ!

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Γιωργίτσα μου (δεν πιστεύω να σε πειράζει που σε είπα Γιωργίτσα!) κι εγώ αυτό που λες θέλω να κάνω.
Στο θέμα "Την Κυριακή ξαναπαντρευόμαστε" που έχει ανοίξει η νομικούλα, αυτό γράφω ίσως λίγο κοροϊδευτικά.
Ένα όμορφο εκκλησάκι, δυο αγαπημένα πρόσωπα, ησυχία, ηρεμία, χωρίς ψίθυρους, βαβούρα και κουτσομπολιό, κι αν με το καλό έχω γεννήσει κιόλας, θα ήθελα τα δύο αυτά γεγονότα να είναι δύο ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ γεγονότα (ο γάμος με τη βάφτιση).
Στη μία περίπτωση κάνεις κάτι για τον εαυτό σου και στην άλλη για το παιδί σου.
Δε μου αρέσει να τα μπερδεύω. Ούτε αυτό το "μ'ένα σμπάρο δύο τρυγόνια", που, όπως κάποιοι πάνε να γλιτώσουν λεφτά από αυτό, έτσι και οι καλεσμένοι κάνουν το ίδιο...

Και δεν το κατηγορώ. Απλά δε μου αρέσει. Ξαναλέω ότι πήγα σε γαμοβάφτιση πρόσφατα κι έκανε και ζέστη και η κοπέλα, ΉΤΑΝ ΤΟΣΟ ΟΜΟΡΦΗ! πραγματικά! Όταν όμως την είδα να "παλεύει" με το νυφικό να γδύσει και να ντύσει το μικρό (κλάμα!)σχεδόν τη "λυπήθηκα".

Το θέμα μου εδώ είναι άλλο.
Που δεν εννοούν να καταλάβουν πως ΔΕ ΘΕΛΟΥΜΕ! να κάνουμε γάμο έτσι όπως τον θέλουν εκείνοι και να ξοδευτούν όλα αυτά τα χρήματα όταν μπορούμε να τα χρησιμοποιήσουμε αλλιώς)
Που δεν εννοούν να καταλάβουν πως ΟΙ ΕΠΟΧΕΣ ΑΛΛΑΞΑΝ.
Που δεν εννοούν να καταλάβουν πως ΕΧΟΥΜΕ ΑΝΑΓΚΗ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΟΥΣ, ΝΑΙ, ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΕΤΣΙ! να μας βοηθήσουν όπως τους το ζητάμε! Λέω θέλω 3ντομάτες και μου φέρνει 10! Να τις πετάξω? Αφού χαλάνε! Ποιος θα τις φάει? Δεν το καταλαβαίνει όμως! Νομίζει ότι κάνει καλό έτσι, αλλά το μόνο: Μια τρύπα στο νερό... αυτό καταφέρνει...

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Αθηνά μου, δε με πείραξε τόσο το χρυσό!
Και πλατίνα ή ασήμι ή μπρούτζος ή σκατά να ήταν δε θα με ένοιαζε.
Τα 650 με πείραξαν.
Θα ήταν πιο χρήσιμο να μας δώσει τα χρήματα ή αν θέλουν ας ανοίξουν ένα λογαριασμό του μωρού κι ας τα καταθέσουν εκεί!

Μια (σημαντική ίσως) λεπτομέρεια που δεν έχω αναφέρει είναι ότι εμένα οι δικοί μου περνάνε πολύ δύσκολα και ειδικά αυτή την περίοδο. Ο πατέρας μου όλο το καλοκαίρι δουλειά δεν αξιώθηκε να κάνει και η μαμά μου δεν εργάζεται. Η αδερφούλα μου που είναι και αυτή έγκυος και μένει ακόμη μαζί τους, τους ξελασπώνει πολλές φορές...
Τι θέλει λοιπόν να μας πει η κυρία πεθερά? Ότι "κοίτα, εγώ έχω και κάνω και ράνω?" Πάει να το παίξει δήθεν καλή μάνα -που ήρθε σπίτι μας ΑΦΟΥ τα είχαμε αγοράσει και τακτοποιήσει όλα για να τους κάνουμε το τραπέζι?- ή μήπως καλή γιαγιά?
Εγώ δεν τα μετράω αυτά.
Εγώ μετράω τον άνθρωπο.
Προτιμώ να με διευκολύνει με το να πάει στη λαϊκή αφού εγώ εργάζομαι -σκληρά όπως έχετε διαπιστώσει! Πεθερά, γεννητούρια, γάμος και βαφτίσια! 215994 - αλλά όχι να αισθάνεται σούπερ επειδή πληρώνει!
Προτιμώ να έρθει και να μου κάνει ένα σκούπισμα, ή να με βοηθήσει αργότερα με το μωρό και τις δουλειές του σπιτιού, παρά να με "εξαγοράζει" ή την εγγονή της αργότερα με χρυσά ρολόγια και χρυσά κουκλόσπιτα...
Αυτό εννοώ.

maria.tst

maria.tst
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Σκεφτομαι με τον ίδιο τρόπο ακριβώς και τα έχω ξεκαθαρίσει τα πραγματα με γονεις και πεθερικά (για τα πεθερικά δεν βάζω και το χέρι μου στη φωτίαWink).
Η αλήθεια είναι οτι προσπαθώ να μην ζητάω πολύ την βοήθεια τους γιατί οπως και να 'χει στο τέλος θα με καβαλήσουν Smile, κι εντάξει στη μάνα μου αν χρειάστει, της βάζω μια φώνη και μαζεύεται, στην πεθερά???
Πάντως κατά την γνώμη ίσως πρέπει να της μιλήσετε. Να καταλάβει τι είναι σημαντικό για 'σας και τι έχετε αναγκη.

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μαρία μου έχεις δίκιο σ'αυτό που λες για τη βοήθεια. Κι εγώ μη νομίζεις ότι έχω πολλά πολλά. Χθες έτυχε μόνο να ζητήσω πατάτες γιατί ο άντρας μου είναι πατατοφάγος!

Ξέρεις τι άλλο έχω καταλάβει?
Ότι επειδή κατά βάθος και οι δύο μας θέλουμε το γάμο -το θρησκευτικό εννοώ- συν ότι μέχρι εκείνη τη στιγμή, πολλά μπορεί να αλλάξουν κι έχουμε μια ελπίδα ότι θα είναι καλύτερα τα πράγματα, προς το παρόν δε μιλάμε/φέρνουμε πολλές αντιρρήσεις.
Όταν έρθει η ώρα όμως και αν το αποφασίσουμε, θα το διαπραγματευτούμε σκληρά.

Ακόμα και για το νυφικό μου λέει (επειδή το έθιμο είναι να το πληρώνει η πεθερά, νομίζω, κάτι τέτοιο) να πάμε στη μοδίστρα της να το ράψουμε.
Ναι ωραία. Να έχω ένα δικό μου νυφικό-φόρεμα. ΟΚ.
Αλλά τουλάχιστον με τον τρόπου που σκέφτομαι εγώ, θα έπρεπε να πει: "Έχω τόσα (λεφτά) να διαθέσω, κάνε ότι νομίζεις. Θες να νοικιάσεις? Νοίκιασε. Θες να αγοράσεις? Αγόρασε. Θες να ράψεις? Ράψε!" Εγώ μπορεί να έχω βάλει κάτι στο μάτι ρε κορίτσια και να είναι το όνειρό μου αυτό το πράγμα! Ούτε αυτό δε μπορεί να σεβαστεί/καταλάβει?
ΌΟΟΟΟΟΟΟΧΙ! Όλα θα γίνουν με τον τρόπο το δικό της! Twisted Evil

Σισσίνι

Σισσίνι
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΔΥΣΤΥΧΩΣ Όποιος πληρώνει απαιτεί! Πεθερά, γεννητούρια, γάμος και βαφτίσια! 667478
Αν και κανονικά δε θα έπρεπε να γίνεται έτσι!


Ησουν πολύ περιγραφική στο σημείο που περιγράφεις τις χαιρετούρες του γάμου! Πεθερά, γεννητούρια, γάμος και βαφτίσια! 585182
Η ιδέα να μη χαιρετίσουμε κανέναν στην εκκλησία ξαφνικά μοιάζει θεϊκή!! Πεθερά, γεννητούρια, γάμος και βαφτίσια! 587529



ΕΥΤΥΧΩΣ Παναγίτσα μου τον δικό μας γάμο θα τον πληρώσουμε μόνοι μας, οπότε θα γλιτώσω τα μαλλιοτραβήγματα με τον πεθερό μου!! Πεθερά, γεννητούρια, γάμος και βαφτίσια! 654655 Πεθερά, γεννητούρια, γάμος και βαφτίσια! 654655 Πεθερά, γεννητούρια, γάμος και βαφτίσια! 654655

Εν κατακλείδι να κάνεις ό,τι θέλεις!!!
Α και που 'σαι! Το ρολογάκι μπορείτε να το "σκοτώσετε" μισο τιμής! Μια χαρά θα σας κάτσει!! χεχε

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Εχεις δίκιο. Οι γονείς δεν είναι υποχρεωμένοι να τα "σκάνε" όταν εμείς θέλουμε να παντρευτούμε αλλά όταν το κάνουν υποτίθεται πως το κάνουν ανιδιοτελώς. Επειδή αγαπάνε τα παιδιά τους. Δηλαδή αν κάποτε έχω ανάγκη ο πατέρας μου θα μου δώσει λεφτά μόνο αν κάνω ότι μου πει?

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Σισσίνι έγραψε:
Η ιδέα να μη χαιρετίσουμε κανέναν στην εκκλησία ξαφνικά μοιάζει θεϊκή!! Πεθερά, γεννητούρια, γάμος και βαφτίσια! 587529


Η χαιρετούρα είναι απίστευτο βασανιστήριο. Ακόμα και γι'αυτούς που εύχονται.



Α και που 'σαι! Το ρολογάκι μπορείτε να το "σκοτώσετε" μισο τιμής! Μια χαρά θα σας κάτσει!! χεχε


Πολύ καλή ιδέα!!!

ANGEL


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΟΛΑ ΤΑ ΔΙΚΙΑ ΜΕ ΤΟ ΜΕΡΟΣ ΣΟΥ! ΑΝ ΟΙ ΠΕΘΕΡΟΙ ΣΟΥ ΕΧΟΥΝ ΛΕΦΤΑ,ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟΥΣ!! ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΚΟΥΜΑΝΤΟ!
ΕΠΙΣΗΣ,ΑΠΌ ΤΑ ΣΥΜΦΡΑΖΟΜΕΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΓΑΜΟ. ΕΙΝΑΙ ΓΑΜΟΣ ΕΙΤΕ ΤΗΣ ΑΡΕΣΕΙ,ΕΙΤΕ ΟΧΙ!! ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟ,ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΕΣΕΙΣ,ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΟΙ 2 ΣΑΣ ΜΕ ΤΟΝ ΚΟΥΜΠΑΡΟ ΠΑΤΕ ΣΕ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑΖΕΤΕ ΤΑ ΣΤΕΦΑΝΑ ΚΑΙ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΔΕ ΔΙΝΕΤΕ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ! ΚΑΙ ΒΑΛΕ ΣΤΗΝ ΑΚΡΗ ΚΑΙ ΠΕΘΕΡΑ ΚΑΙ ΟΛΟΥΣ.ΑΛΙΜΟΝΟ,ΜΗ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΚΟΥΜΑΝΤΟ!!

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΕΘΙΜΑ ΠΟΥ ΛΕΣ,Η ΠΕΘΕΡΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΤΟ ΝΥΦΙΚΟ ΚΛΠ ΚΑΙ ΣΕ ΜΕΝΑ ΤΑ ΕΛΕΓΕ (ΔΗΛΑΔΗ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ Ο,ΤΙ ΛΕΕΙ ΤΟ ΕΘΙΜΟ),Ε,ΟΧΙ ΔΑ!! ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ; Ε Γ Ω ΕΠΙΛΕΓΩ ΤΙ ΘΑ ΒΑΛΩ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΘΑ ΚΑΝΕΙ,ΓΙΑΤΙ ΜΕΣΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΕΙ ΑΦΟΥ ΠΛΗΡΩΝΩ,ΔΕ Μ'ΑΡΕΣΕΙ ΕΤΣΙ,ΔΕ ΘΕΛΩ ΑΥΤΟ ΚΛΠ! ΟΧΙ,ΝΑ ΜΑΣ ΚΟΠΑΝΑΝΕ ΜΕΤΑ ΟΤΙ ΜΑΣ ΤΑ ΑΓΟΡΑΣΑΝΕ ΚΙΟΛΑΣ! ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΑΡΝΗΘΕΙ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΗΤΑΝ ΕΘΙΜΟ,ΚΑΙ ΤΟ ΕΙΧΑ ΞΕΚΟΨΕΙ.ΤΕΛΙΚΑ ΜΑΣ ΕΚΑΝΑΝ ΔΩΡΟ ΤΙΣ ΗΛΕΚΤΡΙΚΕΣ ΣΥΣΚΕΥΕΣ ΚΑΙ ΣΕ ΜΕΝΑ ΣΑΝ ΠΙΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΕΝΑ ΚΟΣΜΗΜΑ.

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Σισσίνι έγραψε:Α και που 'σαι! Το ρολογάκι μπορείτε να το "σκοτώσετε" μισο τιμής! Μια χαρά θα σας κάτσει!! χεχε

Αν σου πω ότι αυτό σκέφτηκα! Αμέσως όμως! Πεθερά, γεννητούρια, γάμος και βαφτίσια! 215994

Όσο για τις χαιρετούρες, πονάνε και τα πόδια σου ρε γα...ο! Παθαίνει και μια αγκύλωση το μάγουλο από το "φορετό" χαμόγελο που πρέπει να διαθέτεις εκείνη τη στιγμή, που μετά πρέπει να κάνεις ασκήσεις στα σαγόνια σου για να επανέλθει...
Άστα, άστα να πάνε!

Σισσίνι

Σισσίνι
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
[quote="Tziz"]
Σισσίνι έγραψε:
Όσο για τις χαιρετούρες, πονάνε και τα πόδια σου ρε γα...ο! Παθαίνει και μια αγκύλωση το μάγουλο από το "φορετό" χαμόγελο που πρέπει να διαθέτεις εκείνη τη στιγμή, που μετά πρέπει να κάνεις ασκήσεις στα σαγόνια σου για να επανέλθει...
Άστα, άστα να πάνε!

Το ξέρω! Μπορεί να μην έχω κάνει νυφη, αλλάααααα έχω κάνει κουμπάρα!! Πεθερά, γεννητούρια, γάμος και βαφτίσια! 328109 Πεθερά, γεννητούρια, γάμος και βαφτίσια! 328109
600 άτομα πέρασαν από τα μάτια μου και μαρτύρησα! Πεθερά, γεννητούρια, γάμος και βαφτίσια! 679259 Πεθερά, γεννητούρια, γάμος και βαφτίσια! 679259 Πεθερά, γεννητούρια, γάμος και βαφτίσια! 679259
Ευτυχώς τουλάχιστον δεν με φίλησαν όλοι, αλλά μόνο οι 250!!! Πεθερά, γεννητούρια, γάμος και βαφτίσια! 585182 Πεθερά, γεννητούρια, γάμος και βαφτίσια! 585182 Πεθερά, γεννητούρια, γάμος και βαφτίσια! 585182
Πάντρεψα βλέπετε την ξαδέρφη μου οπότε το σόι της ήταν και δικό μου σόι! Πεθερά, γεννητούρια, γάμος και βαφτίσια! 4872

Πάντως μην τρελαίνεσαι! Θα το αντιμετωπίσεις! Πεθερά, γεννητούρια, γάμος και βαφτίσια! 186566

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
florentiab έγραψε:Δηλαδή αν κάποτε έχω ανάγκη ο πατέρας μου θα μου δώσει λεφτά μόνο αν κάνω ότι μου πει?

Α! Με εμάς έτσι είναι! Αφού σας έχω πει και την ιστορία του σπιτιού... Θέλαμε να το φτιάξουμε και να κάνουμε και κάποιες αλλαγές και δε μας άφηναν! Γιαυτό πήγαμε και νοικιάσαμε. Ουσιαστικά μας έδιωξαν, γιατί, όπως βγήκε στη φόρα αργότερα, το σπίτι προοριζόταν για την κουνιάδα μου, όχι για εμάς...

ANGEL έγραψε:ΑΝ ΟΙ ΠΕΘΕΡΟΙ ΣΟΥ ΕΧΟΥΝ ΛΕΦΤΑ,ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟΥΣ!!

Δεν είναι ότι έχουν φράγκα. Απλά οι άνθρωποι όλη τους τη ζωή, έκαναν οικονομίες και καλά για να αφήσουν κάτι στα παιδιά τους. Αλλά πού? Οι γάμοι και τα πανηγύρια θα μας τα φάνε...

ANGEL έγραψε:ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΓΑΜΟ...
ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΕΣΕΙΣ,ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΟΙ 2 ΣΑΣ ΜΕ ΤΟΝ ΚΟΥΜΠΑΡΟ ΠΑΤΕ ΣΕ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑΖΕΤΕ ΤΑ ΣΤΕΦΑΝΑ ΚΑΙ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΔΕ ΔΙΝΕΤΕ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ!


Ναι, η μούρη μου μοστράρει από τις πρώτες στο θέμα "φωτο γάμου".
Ειλικρινά κάπως έτσι το σκέφτομαι. Η αλήθεια είναι ότι είμαι πνεύμα αντιλογίας και όσο με πιέζουν να κάνω κάτι -ακόμα κι αν το θέλω- πάω κόντρα. Πχ μου φώναζε η μάνα μου "στρώσε το κρεβάτι σου!" κι εγώ δεν το έστρωνα ακόμα κι αν είχα ξεκινήσει να το κάνω, γιατί μου τη βάραγε άσχημα!

Όσο για τα έθιμα, χεσ...α τα έχω.
Έτσι κι αλλιώς κάθε τόπος έχει τα δικά του.
Αυτή είναι Αρμένισα, ο πεθερός Λαρισαίος, εγώ Αθηναία με καταγωγή Κωνσταντινούπολη, και παππούδες (από μαμά) Κερκυραίο και Χιώτισσα. Τι θα υπερισχύσει?
Πιασ'τ'αβγό και κούρευτο!

μανουλα


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Tziz έγραψε:
Σισσίνι έγραψε:Α και που 'σαι! Το ρολογάκι μπορείτε να το "σκοτώσετε" μισο τιμής! Μια χαρά θα σας κάτσει!! χεχε

Αν σου πω ότι αυτό σκέφτηκα! Αμέσως όμως! Πεθερά, γεννητούρια, γάμος και βαφτίσια! 215994

Όσο για τις χαιρετούρες, πονάνε και τα πόδια σου ρε γα...ο! Παθαίνει και μια αγκύλωση το μάγουλο από το "φορετό" χαμόγελο που πρέπει να διαθέτεις εκείνη τη στιγμή, που μετά πρέπει να κάνεις ασκήσεις στα σαγόνια σου για να επανέλθει...
Άστα, άστα να πάνε!
πονανε τα ποδια αλλα μαζευεις λεφτα που αν τα εχεις κ μεγαλη αναγκη μια χαρα σου καθονται.Ετσι το σκεφτονται τα ζευγαρια κ κανουν υπομονη εκεινες τις ωρες.Για τα λεφτα που μαζευουν.Ειχα παει σε ενα γαμο το καλοκαιρι κ το ζευγαρι ζητησε απο τον κοσμο να μην χαιρετησει στην εκκλησια-γιατι ηταν πολλοι-αλλα αν εχουν κατι ευχαριστηση να το δωσουν στο μαγαζι στο γλεντι,οταν θα περνουσαν νυφη κ γαμπρος απο τα τραπεζια για τσουγκρισμα των ποτηριων.Σας πληροφορω οτι ουτε ο ενας στους 100 δεν εδωσε λεφτα στο μαγαζι.Εκαναν ολοι τα στρα βα ματια.Στηνεκκλησια λιγο η καμερα που τραβαει,λιγο ο κοσμος γυρω που κοιταει,αναγκαζονται πολλοι για να φανουνε να κρεμασουν λεφτα.Μετααα αστο.Κανουν ολοι τους χαζους.Οσο για τον φιλο μας που παντρευτηκε; το φυσαει κ δεν κρυωνει.Λεει οτι την πατησαν κ αν γυριζε ο χρονος πισω ολους θα τους αφηναν να χαιρετησουν εναν προς ενα.χαχα Αρα υπομονη. Laughing Laughing

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
μανουλα έγραψε:πονανε τα ποδια αλλα μαζευεις λεφτα που αν τα εχεις κ μεγαλη αναγκη μια χαρα σου καθονται.

Μία η άλλη είναι μανούλα.
Ότι ξοδέψω θα το πάρω πίσω. Και θα το πάρω πίσω?
Η γαμοβάφτιση που έλεγα πριν: 25€ το άτομο (οικονομικά οικονομικά) το κέντρο. Όταν λοιπόν καλείς μια οικογένεια πχ τεσσάρων ατόμων (γονείς και 2 παιδιά) θα πληρώσεις 100€.
Αυτοί τι δώρο θα σου κάνουν και πόσα λεφτά να βάλει ο έρμος ο οικογενειάρχης στο φάκελο? Τα 100€ που έδωσες εσύ για να φάει την ξαναζεσταμένη σόλα?
Συν ότι εσύ έχεις ξοδέψει για την μπομπονιέρα του, την πρόσκλησή του, το σταυρουδάκι του, το γλυκάκι του κ.ο.κ.
Κατάλαβες τι σου λέω?

Τα "χοντρά" τα φράγκα πέφτουν συνήθως από τους στενούς συγγενείς (θείους, θείες), που κι αυτοί ΑΝ έχουν θα δώσουν.

Όσο για την ιστορία που περιγράφεις, ρε μήπως τα τσέπωσε κανένας άλλος τα γκα-φρά? Και καλά "φέρτε να τα κρατάω εγώ τα φακελάκια" και μετά την έκανε με ελαφρά????

μανουλα


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Tziz έγραψε:
μανουλα έγραψε:πονανε τα ποδια αλλα μαζευεις λεφτα που αν τα εχεις κ μεγαλη αναγκη μια χαρα σου καθονται.

Μία η άλλη είναι μανούλα.
Ότι ξοδέψω θα το πάρω πίσω. Και θα το πάρω πίσω?
Η γαμοβάφτιση που έλεγα πριν: 25€ το άτομο (οικονομικά οικονομικά) το κέντρο. Όταν λοιπόν καλείς μια οικογένεια πχ τεσσάρων ατόμων (γονείς και 2 παιδιά) θα πληρώσεις 100€.
Αυτοί τι δώρο θα σου κάνουν και πόσα λεφτά να βάλει ο έρμος ο οικογενειάρχης στο φάκελο? Τα 100€ που έδωσες εσύ για να φάει την ξαναζεσταμένη σόλα?
Συν ότι εσύ έχεις ξοδέψει για την μπομπονιέρα του, την πρόσκλησή του, το σταυρουδάκι του, το γλυκάκι του κ.ο.κ.
Κατάλαβες τι σου λέω?

Τα "χοντρά" τα φράγκα πέφτουν συνήθως από τους στενούς συγγενείς (θείους, θείες), που κι αυτοί ΑΝ έχουν θα δώσουν.

Όσο για την ιστορία που περιγράφεις, ρε μήπως τα τσέπωσε κανένας άλλος τα γκα-φρά? Και καλά "φέρτε να τα κρατάω εγώ τα φακελάκια" και μετά την έκανε με ελαφρά????
χαχα οχι βρε συ.Απλα το ζευγαρι νομισε οτι στο κεντο τσουγκριζοντας τα ποτηρια ο καθενας θα εδινε κ το κατιτις του ομως εκαναν το κοροιδο οι πιο πολλοι.Ενταξει δεν θα χωσουν ολοι το χοντρο χρημα αλλα κατι θα δωσουν κ απο το τιποτα δεν ειναι καλυτερα; μαζευεται ποσον μη νομιζεις.Δεν βγαζεις τα εξοδα του γαμου εννοειται αλλα ειναι λεφτα κ παλι κ διευκολυνουν.Αλλωστε κ ο πιο μακρινος συγγενης που θα ρθει,ο πιο ασχετος το 50ρι δεν θα στο δωσει; Το ελαχιστο.Οι πιο κοντινοι βαζουν περισσοτερα εννοειται.Στους δικους μας γαμους εδω πανω παντως με την χαιρετουρα πεφτει πολυ χρημα.Αν κανεις το λαθος κ πεις οχι στην εκκλησια αλλα στο γλεντι τα λεφτα τοτε χτυπας το κεφαλι σου στον τοιχο μετα Πεθερά, γεννητούρια, γάμος και βαφτίσια! 679259 Πεθερά, γεννητούρια, γάμος και βαφτίσια! 679259

maria.tst

maria.tst
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Στην επαρχία ειναι διαφορετικά. Εδώ στην Αθήνα το δώρο ή λεφτά στο δίνουν πριν (στο κρεββατι για παράδειγμα) ή στο γλέντι (σε φακελο). Στην εκκλησια απλά χαιρετάς.
Πιστεύω ότι παλιώτερα ίσως να έβγαζε χρήματα το ζευγαρι, πλέον και λόγω οικονομικής κρίσης, μέσα μπαίνεις!!! Αντε αν πέσεις σε κουβαρντάδες να παει μία η αλλή, κι αυτό από πολύ κοντινούς συγγενεις (που έτσι κι αλλιως θα τα παίρνανε).

μανουλα


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
maria.tst έγραψε:Στην επαρχία ειναι διαφορετικά. Εδώ στην Αθήνα το δώρο ή λεφτά στο δίνουν πριν (στο κρεββατι για παράδειγμα) ή στο γλέντι (σε φακελο). Στην εκκλησια απλά χαιρετάς.
Πιστεύω ότι παλιώτερα ίσως να έβγαζε χρήματα το ζευγαρι, πλέον και λόγω οικονομικής κρίσης, μέσα μπαίνεις!!! Αντε αν πέσεις σε κουβαρντάδες να παει μία η αλλή, κι αυτό από πολύ κοντινούς συγγενεις (που έτσι κι αλλιως θα τα παίρνανε).
αα αν ειναι ετσι στην Αθηνα τοτε αστο.Καλυτερα να την γλιτωσεις την χαιρετουρα.Σε μας το πολυ χρημα κ σχεδον απ ολους πεφτει στην εκκλησια.Μετα τιποτα.Επειτα οσο κ αν ειναι οικονομικη κριση οταν πας σε ενα γαμο θα δωσεις λεφτα,δωρο στο ζευγαρι.Αυτα ειναι με την σειρα.Αν δεν εχεις δεν πας.

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
κι εδώ αν δεν έχεις δεν πας.
Αλλά υπάρχουν και οι λεγόμενοι "τζαμπατζήδες"...
Εγώ στη γαμοβάφτιση και δώρο για το μικρό πήρα (ρουχαλάκια μάρκας παρακαλώ - όχι τζάμπο), και λεφτά στο φάκελο βάλαμε.
Άλλοι όμως τη βγάζουν με μια αλατιέρα από τη λαϊκή...Δώρο γάμου σου λέει μετά..
Όσο για το κρεβάτι, όποιος θέλει ρίχνει. Πάλι συνήθως οι "στενοί" που όπως λέει και η μαρία, αυτοί έτσι κι αλλιώς θα στα δώσουν, δε χρειάζεται να κάνεις ολόκληρο τζερτζελέ...

maria.tst

maria.tst
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Καλά απο δωρα γαμου ... τι φλυτζανάκια του καφέ, τι κανατες, ... Στην κολλητή μου που παντρεύτηκε Μαϊο, της δωσανε δώρο γάμου χριστουγεννιάτικη πιατέλα, χωρίς κάρτα φυσικά. Οι αλλοι στην ξαδέρφη μου 7 άτομα (γονεις και 5 μεγάλα παιδιά) δώσαν 50 ευρώ. Δεν λέω οικονομική κρίση ... αλλά αν δεν έχεις δεν πας στο τραπέζι πας μόνο στο γάμο.

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ειλικρινά αυτό το πράγμα ρε παιδί μου να κάνουν όλοι σαν πεινασμένοι...Λες και δεν έχουν ξαναφάει...
Έχω πιάσει κι εγώ τον εαυτό μου να το λέει/σκέφτεται, ξέρεις "άντε να τελειώνουμε με τις χαιρετούρες να πάμε να φάμε!"

Τι πράμα είναι αυτό? Γιατί συμβαίνει?
Και να σηκωνόταν και κανένας να χορέψει καλά θα ήταν.

Άσε που τώρα με το νόμο περί καπνίσματος, ΌΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΟΙ είναι έξω!!!!!

Είχα πάει σε γάμο πέρσυ και η νύφη χόρευε μόνη της!
Ούτε ο γαμπρός δεν ήταν εκεί να της βαράει -έστω- παλαμάκια. Έξω για τσιγάρο!

sktv

sktv
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
επειδη ειναι μεσημερι κ θελω κ να ξεκουραστω μονο τη πρωτη σελιδα διαβασα!
αγγελικη μου σαρωνεις!
συμφωνω με το οποιος πληρωνει απαιτει!τα χρηματα δεν τα δινει με την καρδια της αλλα να λεει "οτι να εγω τους κανω το γαμο οι καημενοι οι συμπεθεροι δεν εχουν"!πολυ απλα δεν θα πεις δεν εχω λεφτα για να κανω γαμο, αλλα ο γαμος μου θελω ναναι με λιγα ατομα,δεν μπορω τον πολυ κοσμο!
εμεις δεν αφησαμε κανενα στο γαμο να μας χαιρετησει!δεν αντεχω κ τα πολυ κολλητηλικια με τους παντες!
οσο για το ρολοι καλα εκανε κ το πηρε!δικα της ειναι τα λιλι οπως θελει τα σκορπαει!το σισσινι πρεπει να το πε "σκοτωστε το"(αν κανω λαθος συγνωμη)!!!!!
κ μην της δινεις θαρρος!ουτε στη λαικη να παει!νομιζει οτι εχεις την αναγκη της!
αυτα!

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Αχ Σοφάκι μου. Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Έχεις δίκιο σε όλα.
Αλλά με έναν πρόχειρο υπολογισμό έτσι κι αλλιώς οι "στενοί" βγαίνουν τουλάχιστον 150 άτομα.
Ο κάθε ένας από τα πεθερικά μου έχει 5 αδέρφια. Βάλε τα παιδιά τους και τα εγγόνια τους...
Δεν ξέρω κανέναν τους... Μόνο μια ξαδέρφη του άντρα μου έχει τύχει να γνωρίσω και τους κουμπάρους του (έχει παντρέψει ένα ζευγάρι στη Λάρισα).
Μόνο αυτούς να βάλεις λοιπόν...
Το ρολόι πραγματικά είναι ωραία ιδέα να το σκοτώσω, αλλά δε μπορώ χωρίς τη συγκατάθεση του άντρα μου...

Πάντως αν δω και ζορίζει η κατάσταση ή που θα πιαστώ μαλλί με μαλλί ή που θα αναγκαστώ να υποκύψω για χάρη του άντρα μου...

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Άσχετο:
Η κολλητή μου η Βαρβάρα είναι από την Καρδίτσα.
Δε θυμάμαι το χωριό όμως.
Εσύ είσαι στην πόλη ή από τα "περίχωρα"?

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 13]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3 ... 11, 12, 13  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις