Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
115 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 115 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, ... 11, 12, 13  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 13]

Mamma El

Mamma El
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Μου θυμίζει κάπως τη δική μου πεθερά. Εκτός από το ρολόϊ των 650 ευρώ. Laughing
Στο γάμο μας κάλεσε όλο το σοϊ και από τη μεριά της και από του πεθερού μου. Μιλάμε για πολλάαααααα άτομα. Και επειδή πλήρωνε εκείνη έπρεπε να γίνουν όλα με το δικό της τρόπο!!!! Μέχρι και το κέντρο εκείνη το διάλεξε γιατί αυτό που είχαμε δει εμείς δεν της άρεσε γιατί είχε τρία επίπεδα και αυτοί που θα καθόντουσαν κάτω κάτω δεν θα μας έβλεπαν!!! Shocked Shocked

Στις βαφτίσεις το ίδιο. Άσχετα αν στην πρώτη κόρη οι περισσότεροι ήταν φίλοι μας! Στη δεύτερη πάλι όλο το σοι γιατί όπως μας είπε κάποιες ξαδέρφες είχαν παντρευτεί και γεννήσει και δεν μπορούσαμε να τις αφήσουμε ακάλεστες αφού μας είχαν καλέσει και εκείνες!!! Mad Mad

Το ότι είστε παντρεμένοι είναι σίγουρο. Τώρα εκείνοι πως το βλέπει έτσι δεν μπορώ να το καταλάβω. Μάλλον είναι της σχολής του δεν αποδέχομαι τον πολιτικό γάμο!

Όταν θα έρθει αυτή η άγια ώρα για το γάμο σου κούκλα μου δηλώστε στην πεθερά ότι έχετε κλείσει ένα ξωκκλήσι στου διαόλου τη μάνα και οι μόνοι καλεσμένοι είναι οι γονείς του άντρα σου, οι δικοί σου, οι κουμπάροι άντε και κανά δυο καρδιακοί φίλοι!!! Θα της έρθει νταμπλάς αλλά θα το ξεπεράσει με τον καιρό. Laughing

http://mammael.blogspot.com/

xoxlidaki

xoxlidaki
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Tziz,

νομίζω ότι στο είχα ξαναπει σε προσωπικο μηνυμα...αν πατησετε ποδι και οι δύο τι μπορούν να σας κάνουν; Να μην σας ξαναμιλήσουν; Αν εχετε την οικονομικη ευχερια να κανετε εναν γαμό οπως το θελετε ΕΣΕΙΣ και οχι εκείνοι καντε τον. Εγω στο είχα πει κάλεσα 30 ατομα εκ των οποίων ουτε 10 δεν ηταν σόι.

Καποιοι μου το ειπαν στην μαπα, νο κάλεσμα νο δώρο...δεν με απασχολούν. Άλλοι με πηραν μου ευχήθηκαν και τους ευχαριστώ είτε αν εκαναν δώρο ή οχι.

Δυστυχώς όταν καποιος δίνει λεφτα απαιτεί για αυτο και εγω δεν έβαλα τους γονείς μου να συμμετάσχουν πουθενα, ούτε και τα πεθερικά μου. Με τον άντρα μου είμασταν ξεκάθαροι οτι δεν είναι θεμα σνομπισμου. Αν θελουν να δώσουν οι δύο οικογένειες κάτι γιατί έτσι νιώθουν είναι δικό τους ζήτημα. Και φυσικά δεν είπαμε ποτε ποιος έδωσε και ποσα, είτε προκειται για γονείς, είτε θειους, ξαδερφια...γιατί ξερεις πώς το έχουμε εδω. Πες μου ποσα σου έδωσαν για να δω αν είμουν χαζός που εβαλα τόσα στο γαμο της τάδε, ή για να ξερω τι θα βάλω στο γάμο της άλλης. Κανεις δεν ξερει τιποτα, ποσα μας έδωσαν.

Για τη συμπεριφορα των πεθερικών σου....μάλλον δεν θα άλλαξει ποτε και θα εξακολουθήσει να σου παίρνει 10κιλα ντοματες...εκεί αντιμετώπισέ τα με χιουμορ, σκότωσε το ρολόι, κανε ο,τι είναι καλό για εσας.
ΑΛΛΑ κανεις δεν εχει το δικαίωμα να αποφασίζει για το πώς θελετε να είναι η ωραια μερα της ζωής σας, είτε πολιτικός, ειτε χριστιανικός, ειτε βουδιστικός, είτε ο γαμος των στρουμφ!!!! Είναι δύσκολο να το καταπιουν και πιο δύσκολο για εσας, αλλά πίστεψέ με αξίζει τον κόπο.

Εμενα ακόμα με παιρνουν τηλ. και πρωτα ξαδερφια (χθες που γιόρταζα, που δεν εχουν ξαναπαρει ποτε) και σχεδόν με έβριζαν. Τους στολισα και εγω κανονικά. Και αν μου φερουν κατι θα παω σίγουρα να το σκοτώσω γιατί είναι γρουσούζικο.

Συγγνωμη, αλλά τα παίρνω κρανιοεγκεφαλικά με κατι τετοια!!!!

xoxlidaki

xoxlidaki
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
υγ. οσο για το οτι ο πολιτικος δεν ισχυει, εγω τα ακούω βερεσε.

Καποια μαλιστα "φιλη" με ρωτησε γιατί παντρεύομαι τρίτη (τοτε ήταν ο γαμος στο δημαρχειο) και με πληροφόρησε οτι οι εκκλησίες παντρευουν και καθημερινες σε περίπτωση που δεν το ήξερα Shocked

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
για τον γαμο ισως δεν ειναι καλη ιδεα να σας τα πληρωσει.Καντε τον θρησκευτικο οταν κ οποτε μπορειτε εσεις και οπως μπορειτε. Γιατι φανταζομαι -ετσι πως την κοβω απο αυτα που λες- αν πληρωσει θα ναι σαν να παντρευεται αυτη (οι καλεσμενοι της,οι μπομπονιερες της κοκ). Και γω με τον αντρα μου ετσι καναμε και παλι ειχαμε και εξτρα κοσμο -με το ζορι! Αλλα μονος σου καθαριζεις πιο ευκολα,καλεις τον κοσμο σου,το κανεις οπου θες και τελος!
Και μην συγχιζεσαι εισαι και εγκυος Very Happy
Αστην να παιρνει απο τελεμαρκετιν (ρωταει ο κοσμος βεβαια πρωτα αν το θες το χρυσο ρολοι αλλα...),μην της απαντας κ μαλωσεις στην κατασταση σου.

Mamma El

Mamma El
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
xoxlidaki έγραψε:υγ. οσο για το οτι ο πολιτικος δεν ισχυει, εγω τα ακούω βερεσε.

Καποια μαλιστα "φιλη" με ρωτησε γιατί παντρεύομαι τρίτη (τοτε ήταν ο γαμος στο δημαρχειο) και με πληροφόρησε οτι οι εκκλησίες παντρευουν και καθημερινες σε περίπτωση που δεν το ήξερα Shocked

Laughing Αν έχεις τέτοιους φίλους τι τους θέλεις τους εχθρούς; Laughing

Εμένα ένας ξάδερφος του πατέρα μου είπε ότι παρεξηγήθηκαν οι γυναίκες της οικογένειας γιατί δεν τους πήγα τα προσκλητήρια στα σπίτια τους και τα έδωσα στο ιατρείο του. Στο γάμο δεν ήρθαν τελικά! Rolling Eyes

http://mammael.blogspot.com/

ANGEL


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
NA ΣΧΟΛΙΑΣΩ ΚΙ ΕΓΩ ΤΟ ΘΕΜΑ "ΔΩΡΑ" ΣΤΟ ΓΑΜΟ.ΟΙ ΣΤΕΝΟΙ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ ΔΙΝΟΥΝ ΑΡΚΕΤΑ ΛΕΦΤΑ Η' ΣΕ ΕΙΔΟΣ,ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ.ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΔΙΝΟΥΝ ΕΝΑ ΔΩΡΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΟΣΟ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΣΤΟ ΤΡΑΠΕΖΙ.
ΑΝ ΔΕ ΧΑΙΡΕΤΙΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ,Ο ΚΑΛΕΣΜΕΝΟΣ (ΚΙ ΕΓΩ) ΝΙΩΘΕΙ ΜΙΑ ΠΡΟΣΒΟΛΗ.ΤΙ ΔΗΛΑΔΗ,ΤΟΝ ΚΑΛΕΙΣ ΚΑΙ ΚΑΘΕΤΑΙ ΜΙΑ ΩΡΑ ΜΕΣ ΣΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟΥ ΛΕΣ ΔΕ ΘΑ ΣΕ ΧΑΙΡΕΤΙΣΩ; (ΜΟΝΟ ΣΕ ΕΝΑ ΓΑΜΟ ΕΤΥΧΕ ΚΑΙ ΔΕ ΧΑΙΡΕΤΙΣΑΝΕ ΑΛΛΑ ΕΙΧΑΝ ΚΑΛΕΣΕΙ 500 ΑΤΟΜΑ ΚΑΙ ΟΛΟΥΣ ΣΤΟ ΤΡΑΠΕΖΙ!!).ΚΑΙ ΟΝΤΩΣ ΣΤΗ ΧΑΙΡΕΤΟΥΡΑ ΔΙΝΟΥΝ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ,ΣΤΟ ΤΡΑΠΕΖΙ ΜΟΝΟ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΟ ΞΕΧΑΣΕ!

ΤΩΡΑ,ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟΥΣ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ,ΕΙΔΙΚΑ ΑΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΕΠΑΡΧΙΑ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΤΟΥΣ ΤΡΑΠΕΖΩΝΕΙΣ.ΓΙΑ ΜΕΝΑ Η ΛΥΣΗ ΓΙΑ ΞΕΦΟΡΤΩΜΑ ΕΙΝΑΙ ΚΛΕΙΣΤΟΣ ΚΥΚΛΟΣ.Η ΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ ΠΑΝΤΡΕΥΤΗΚΕ ΚΑΙ ΚΑΛΕΣΑΝ ΤΟΥΣ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ ΚΑΙ ΕΛΑΧΙΣΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ.ΑΛΛΙΩΣ ΜΟΝΟ ΓΟΝΕΙΣ,ΑΔΕΡΦΙΑ.ΑΜΑ ΚΑΛΟΥΝ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΤΑ ΞΑΔΕΡΦΙΑ ΤΟΥΣ,ΑΣΤΟ...ΜΑΖΕΥΟΝΤΑΙ ΟΧΤΑΚΟΣΙΑ ΑΤΟΜΑ.

ΚΑΙ ΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΚΛΕΙΣΤΟ ΓΑΜΟ,ΕΜΠΙΣΤΕΥΕΣΑΙ ΤΗΝ ΠΕΘΕΡΑ ΟΤΙ ΔΕ ΘΑ ΚΑΛΕΣΕΙ ΟΣΟΥΣ ΘΕΛΕΙ;
ΓΙΑΤΙ Η ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΣΤΗ ΒΑΦΤΙΣΗ ΚΑΛΕΣΕ ΚΑΙ 3 ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ Δ Ι Κ Ε Σ ΤΗΣ (ΕΓΩ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΗΞΕΡΑ ΚΑΝ) ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΟΙ 2 ΗΤΑΝ ΑΠΟ ΕΠΑΡΧΙΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΦΕΡΕ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΡΑΠΕΖΙ ΓΙΑΤΙ ΗΡΘΑΝ ΑΠΟ ΕΠΑΡΧΙΑ!!
ΤΩΡΑ ΟΤΑΝ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΓΕΝΝΗΣΩ ΚΑΙ ΒΑΦΤΙΣΩ,ΘΑ ΓΡΑΨΩ ΣΕ ΚΑΘΕ ΤΡΑΠΕΖΙ ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΑ ΠΟΙΟΙ ΘΑ ΚΑΤΣΟΥΝ,ΩΣΤΕ ΑΜΑ ΤΟΥΣ ΞΑΝΑΦΕΡΕΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΝΑ ΡΕΖΙΛΕΥΤΕΙ Η ΙΔΙΑ! (ΓΙΝΟΜΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΚΙΑ,Ε;;ΑΛΛΑ ΛΕΩ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΒΑΛΕΙ ΜΥΑΛΟ ΓΙΑΤΙ ΜΑΣ ΘΕΩΡΕΙ ΚΑΙ ... ΧΑΠΑΤΑ!)

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
xoxlidaki χρόνια σου πολλά!
Σε έχω συνδέσει με το ψευδώνυμο και δεν πήγε "ο μυαλός" μου!
Και χθες ψαχνόμουν ποιος άλλος γιορτάζει!!!
Χρόνια πολλά ξανά και να έχεις ότι επιθυμείς!

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Το ξέρω πως έτσι είναι. Αλλά ΔΥΣΤΥΧΩΣ έτσι όπως έχουν τα πράγματα, ακόμα και για τη βάφτιση, θα δυσκολευτούμε να τα βγάλουμε πέρα... Εμμέσως πλην σαφώς που λένε, θα χρειαστούμε την οικονομική βοήθεια, για τον ένα ή τον άλλο λόγο...

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Mamma El έγραψε:
xoxlidaki έγραψε:υγ. οσο για το οτι ο πολιτικος δεν ισχυει, εγω τα ακούω βερεσε.

Καποια μαλιστα "φιλη" με ρωτησε γιατί παντρεύομαι τρίτη (τοτε ήταν ο γαμος στο δημαρχειο) και με πληροφόρησε οτι οι εκκλησίες παντρευουν και καθημερινες σε περίπτωση που δεν το ήξερα Shocked

Laughing Αν έχεις τέτοιους φίλους τι τους θέλεις τους εχθρούς; Laughing

Καλά όντως. Αυτό κι αν είναι ατάκα!

xoxlidaki

xoxlidaki
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Tziz έγραψε:xoxlidaki χρόνια σου πολλά!
Σε έχω συνδέσει με το ψευδώνυμο και δεν πήγε "ο μυαλός" μου!
Και χθες ψαχνόμουν ποιος άλλος γιορτάζει!!!
Χρόνια πολλά ξανά και να έχεις ότι επιθυμείς!

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Το ξέρω πως έτσι είναι. Αλλά ΔΥΣΤΥΧΩΣ έτσι όπως έχουν τα πράγματα, ακόμα και για τη βάφτιση, θα δυσκολευτούμε να τα βγάλουμε πέρα... Εμμέσως πλην σαφώς που λένε, θα χρειαστούμε την οικονομική βοήθεια, για τον ένα ή τον άλλο λόγο...


Ναι, σε ευχαριστώ πολύ πολύ και εσυ ο,τι επιθυμεις για την οικογενειά σου.

Δεν στα λεω για να σε κανω να νιώσεις ασχημα και ουτε σε κρινω. Οποιος είναι εξω απο το χορο...και εγω δεν ξερω τι θα έκανα σε άλλη περιπτωση (ειχα διαβασει καπου και για την αδερφή σου). Απλα βαλε προτεραίοτητα το μωρό σου και την οικογένειά σου και "κατεύθυνέ τους" που να ρίξουν τα λεφτά τους. Ακούγεται άδικο, αλλά τι να κάνουμε...πες τους αν θελετε αυτο...τοτε πρεπει να γίνει αυτο πρωτα.

Να προσεχεις τον εαυτό σου και τον αντρα σου. Και με το καλό το μωρό σου. Υγεία να εχουμε!!!!

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Mamma El έγραψε: Στη δεύτερη πάλι όλο το σοι γιατί όπως μας είπε κάποιες ξαδέρφες είχαν παντρευτεί και γεννήσει και δεν μπορούσαμε να τις αφήσουμε ακάλεστες αφού μας είχαν καλέσει και εκείνες!!! Mad Mad

Αχ σα να την ακούω!!!

Mamma El έγραψε:Το ότι είστε παντρεμένοι είναι σίγουρο. Τώρα εκείνοι πως το βλέπει έτσι δεν μπορώ να το καταλάβω. Μάλλον είναι της σχολής του δεν αποδέχομαι τον πολιτικό γάμο!

Είναι "της εκκλησίας"... Την Κυριακή που πήγα και κοινώνησα, στεκόταν πρώτη μούρη στο καβούρι να κρατάει το κόκκινο πανί! Ακόμα και ο παπάς της λέει "άντε πότε θα έρθει ο Νίκος να τον παντρέψω!" οπότε καταλαβαίνεις...
Γενικότερα θεωρεί ότι αν δεν πάρεις την ευλογία δεν είσαι παντρεμένος (στα μάτια του Θεού?? Shocked )

koukoulitsa

koukoulitsa
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
maria.tst έγραψε:Καλά απο δωρα γαμου ... τι φλυτζανάκια του καφέ, τι κανατες, ... Στην κολλητή μου που παντρεύτηκε Μαϊο, της δωσανε δώρο γάμου χριστουγεννιάτικη πιατέλα, χωρίς κάρτα φυσικά. Οι αλλοι στην ξαδέρφη μου 7 άτομα (γονεις και 5 μεγάλα παιδιά) δώσαν 50 ευρώ. Δεν λέω οικονομική κρίση ... αλλά αν δεν έχεις δεν πας στο τραπέζι πας μόνο στο γάμο.



ακουστε τι ειχα εγω σε ενα μεγαλο κουτι απο εκτυπωτη ειχε φλυτζανακια οτου καφε τυλιγμενο με εφημεριδα...λεω και εγω με τον αντρα μου μας φερανε εκτυπωτή.... cyclops

Mamma El

Mamma El
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Tziz έγραψε:

Είναι "της εκκλησίας"... Την Κυριακή που πήγα και κοινώνησα, στεκόταν πρώτη μούρη στο καβούρι να κρατάει το κόκκινο πανί! Ακόμα και ο παπάς της λέει "άντε πότε θα έρθει ο Νίκος να τον παντρέψω!" οπότε καταλαβαίνεις...
Γενικότερα θεωρεί ότι αν δεν πάρεις την ευλογία δεν είσαι παντρεμένος (στα μάτια του Θεού?? Shocked )

Αααα τόσο καλά; Και η δική μου παρακολουθεί όλα τα τεκτενόμενα της εκκλησίας αλλά σαν τη δική σου δεν είναι!!! Εδώ βαριέται να βγει από το σπίτι στην εκκλησία θα πάει; Laughing

http://mammael.blogspot.com/

μανουλα


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
koukoulitsa έγραψε:
maria.tst έγραψε:Καλά απο δωρα γαμου ... τι φλυτζανάκια του καφέ, τι κανατες, ... Στην κολλητή μου που παντρεύτηκε Μαϊο, της δωσανε δώρο γάμου χριστουγεννιάτικη πιατέλα, χωρίς κάρτα φυσικά. Οι αλλοι στην ξαδέρφη μου 7 άτομα (γονεις και 5 μεγάλα παιδιά) δώσαν 50 ευρώ. Δεν λέω οικονομική κρίση ... αλλά αν δεν έχεις δεν πας στο τραπέζι πας μόνο στο γάμο.



ακουστε τι ειχα εγω σε ενα μεγαλο κουτι απο εκτυπωτη ειχε φλυτζανακια οτου καφε τυλιγμενο με εφημεριδα...λεω και εγω με τον αντρα μου μας φερανε εκτυπωτή.... cyclops
χαχαχαχα μεγαλες στιγμες.Μη χειροτερα

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
xoxlidaki έγραψε:
Δεν στα λεω για να σε κανω να νιώσεις ασχημα και ουτε σε κρινω.

Να προσεχεις τον εαυτό σου και τον αντρα σου. Και με το καλό το μωρό σου. Υγεία να εχουμε!!!!

Σε ευχαριστώ xoxlidaki. Το ξέρεις δεν παρεξηγώ. Καταλαβαίνω τι λες και πώς το εννοείς.
Στην τελική αν δεν ήθελα "κριτική" ή σχόλια, δε θα τα έγραφα.

Ο λόγος που τα γράφω πέραν του "ξαλαφρώματος" είναι και το να το διακωμωδήσω λίγο να γελάσουμε, να κουτσομπολέψουμε, να ταυτιστούμε αν θες, να ακούσουμε και τα χειρότερα για να ανακουφιστούμε, όλα αυτά τέλος πάντων.
Και μη νομίζεις ούτε ότι στεναχωριέμαι, ούτε ότι τσακώθηκα. Ξέρω ότι αν χρειαστεί, θα το κάνει ο άντρας μου αυτό για μένα. Εγώ δε χρειάζεται να χαλάω τη ζαχαρένια μου.

Υγεία! Όντως! Αυτό σκέφτομαι συνεχώς!
Και ειδικά για το μωράκι μου!

xoxlidaki

xoxlidaki
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Μηπως πρεπει να ανοιχθει ενα νεο θεμα με τα "πιο απροσμενα και κουφα" δωρα γαμου;

Εγω εχω ακουσει οτι ειχαν κανει δωρο καποτε ποτηρια απλα που επαιρνες με κουπονια απο το σουπερ μαρκετ!!!!!

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
koukoulitsa έγραψε:ακουστε τι ειχα εγω σε ενα μεγαλο κουτι απο εκτυπωτη ειχε φλυτζανακια οτου καφε τυλιγμενο με εφημεριδα...λεω και εγω με τον αντρα μου μας φερανε εκτυπωτή.... cyclops

Καμιά "θείτσα" στο έφερε αυτό?
Φαντάζομαι το σκηνικό:
"Άντρα μου, παντρεύεται η κόρη του ΧΧΧ που είναι ξάδερφος του ΨΨΨΨ και που πέρσυ είχαμε πάει στη βάφτιση του γιου της κόρης του συμπέθερου, που μας είχε συστήσει ο μπατζανάκης της ΒΒΒΒ! Τι δώρο να τους πάμε? Έχω κάπου πάνω στο πατάρι κάτι ωραία ποτηράκια... μας τα είχαν φέρει στο γάμο μας! Ολόκληρο σετ! Δεν τους πάμε αυτά να βγάλουμε την υποχρέωση?"

Μωρέ καλά τα κοροϊδεύει ο Δαλιανίδης!

koukoulitsa χωρίς παρεξήγηση ε? δεν το λέω για σένα...

xoxlidaki

xoxlidaki
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Ας το ανοιξει κάποια το θεμα.....θα έχει πολύ γελιο.


Μηπως κουκλιτσα μετακόμιζαν και μπερδεψαν τα κουτια της μετακομισης με το δώρο σου;;;;;

purple

purple
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Εγω μπορω να κανω μια ερωτηση?
ο αντρας σου τι σταση εχει απεναντι σε ολα αυτα?γιατι αν πας εσυ να βγαλεις μονη σου το φιδι απο την τρυπα φυσικα θα γινεις η κακια!
Δεν θα ηταν πιο σωστο να εξηγουσε ο συζηγος οτι οκ σας ειναι πολυ χρησιμη η οικονομικη βοηθεια αλλα οχι με τροπο λανθασμενο,αλλο να το συζηταει ο γιος και αλλο η νυφη.Εχει παιξει τετοιο σκηνικο ?

koukoulitsa

koukoulitsa
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
θα σου δωσω μια συμβουλη καθοτι 6 χρονια παντρεμενη και 10 χρονια μαζι με τον συζυγο.Μην ακους κανεναν κανε αυτο που νομιζεις εσυ καλυτερο διοτι ευχαριστω και μπραβο δεν θα ακουσεις ποτε.Παντα το παιδι τους θα σκεφτονται ειτε κανεις γαμο ειτε οχι εσυ θα εισαι παντα ΝΥΦΗ ΟΧΙ ΠΑΙΔΙ τους..μεινε με τον πολιτικο ή κανε θρησκευτικο με ενα catering αποξω απο την εκκλησια εσυ παντως το
χατηρι τους θα το εχεις κανει Πεθερά, γεννητούρια, γάμος και βαφτίσια! - Σελίδα 2 679259 παντρευτηκες με θρησκευτικο.....

ladycat

ladycat
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
αχααααααα κ ελεγα αυτα που διαβαζα τι μου θυμιζαν τι μου θυμιζαν την ΜΑΝΑ μου ω ναι ετσι ονειρευοταν το γαμο μου αλλα την πατησε εβαλα το πολυαγαπημενο μου αντρουλη να μου κανει μια φασαρια μπροστα τους οτι κ καλα δεν θα ερθει στον γαμο κ τους κοπηκε η φορα για τα καλεσμετα αλλα επειδη εγω την ηξερα την μαμακουλα μου για αυτ ο την αγαπαω εφτιαξα της μπουμπουνιερες του νησιου μαζι με τ κουφετα κ τα εστελα κ ετσι δεν ηρθε κανεις ειμασταν μονο 30 ατομα φιλη μας κ μερικοι κοντινοι συγγενεις

http://www.gatospito.com

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
purple έγραψε:

ΣΟΒΑΡΑ, ΚΑΘΑΡΑ και ΞΑΣΤΕΡΑ που λένε, δεν έχει παίξει.
Ο άντρας μου φυσικά και έχει τις ίδιες απόψεις με μένα.
Αλλά είναι και ο τύπος που λέει "γιατί να τσακωθώ?"
Αν τον "καλοπιάσουν" θα τον τουμπάρουν.
Ευελπιστώ ότι θα τη γλιτώσουμε.
Ξαναλέω ότι δεν είναι ότι δε θέλω θρησκευτικό γάμο. Απλά επειδή όλα είναι σε συνάρτηση με το οικονομικό ζήτημα, που όλους μας καίει το τελευταίο διάστημα, δε θέλω να γίνει τώρα που νιώθω ότι ενώ έχω ανάγκη τα χρήματα, για το παιδάκι που περιμένω κυρίως, νιώθω ότι "τα πετάω".

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ladycat έγραψε:

Σωστή σε βρίσκω...
Αλλά εδώ οι ρόλοι είναι αντίστροφοι.
Με μένα δε θα μασήσουν.
Στην τελική τι θα φοβηθούν? Μη χάσουν τη νύφη, ή μη χάσουν την εγγονή?
Αφού είμαστε ήδη παντρεμένοι...

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Κορίτσια θέλω να επαναφέρω το θέμα γιατί τις τελευταίες μέρες έχει "χοντρύνει" αρκετά.

Το ΣΚ που μας πέρασε τα πεθερικά μου είχαν πάει Λάρισα για τα σαράντα ενός θείου του του Νίκου (αδερφού του πεθερού μου).
Εκεί λοιπόν που ήταν μαζεμένη η φαμελιά, πετάγεται ένας εξυπνάκιας -άλλος θείος, είναι και πολλά αδέρφια!- και λέει του πεθερού μου: "ε, εσύ φτηνά την έβγαλες!" εννοώντας φυσικά το γάμο μας. Τσακώθηκαν λοιπόν και γυρίσανε άρον άρον... Αυτά μας τα είπε η πεθερά μου.

Γίνεται λοιπόν μια συζήτηση την Τρίτη και μας πετάει ο αγαπητός κατά τα άλλα πεθερός "Εγώ να μην το γλεντήσω?"

Ήθελα να έχω καθρέφτη να δω τη φάτσα μου.
Μου ήρθε να σηκωθώ πάνω και να του πω: "Και για να γλεντήσεις εσύ, θα γίνω εγώ ο καραγκιόζης σου?"

Αυτοί έχουν πάρει χαμπάρι ότι γάμο από την κόρη (κουνιάδα μου) δε θα δουν. Ούτε και εγγόνι φυσικά. Φαγώθηκαν λοιπόν τώρα να τα κάνουμε όλα εμείς!

Προσπαθούσε ο κακομοίρης ο Νίκος να τους εξηγήσει ότι δε θέλουμε να ξοδευτούν όλα αυτά τα χρήματα κι ότι θέλουμε λίγα άτομα και καλά κτλ κτλ κι ο πεθερός όλο και ύψωνε τη φωνή!
Αφού είπα ή ξύλο θα φάμε, ή θα πάθει καμιά ανακοπή!

Φύγαμε για το σούπερ μάρκετ και δε βγάλαμε μιλιά στο αυτοκίνητο. Ήταν τέτοια η ένταση που αν άνοιγα το στόμα μου, την ανακοπή μάλλον ο Νικολάκης μου θα την πάθαινε και χωρίς να φταίει ο γλυκός μου ο αντρούλης...

Θέλουν να παντρευτούμε:
1)Στην εκκλησία τους - με τον δικό τους τον παπά
2)Τη μέρα (και Κυριακή και πρωί!-αν είναι!) και την εποχή, μετά το Πάσχα συγκεκριμένα- που θέλουν αυτοί
3)Να κάνουμε μαζί και τη βάφτιση (εννοείται)
4)Το γλέντι θα γίνει εκεί φυσικά που θέλουν αυτοί
5)Θα καλέσουν όσους και όποιους θέλουν
6)Θα πληρώσουν αυτοί για ΟΛΑ - εμείς δε θα πληρώσουμε τίποτα για να μην μπορούμε να πούμε και τίποτα...

Αναρωτιέμαι αν
7)Θα μας διαλέξουν και τον κουμπάρο/νονό... Δε μπορεί. Κάτι θα πουν. Το περιμένω πως και πως.

Η μαλ... είναι ότι λόγω έντασης δεν έχω συζητήσει τίποτα στα σοβαρά με το Νίκο, αλλά βρήκα μόνο την ευκαιρία να του πετάξω μερικές μπηχτές σε μια κουβεντούλα που κάνανε με το Μαρτυριάρη (κουμπάρο) μας.
Απότι κατάλαβα ο Νίκος δε θέλει να τους δυσαρεστήσει. Εγώ όμως του είπα:
ΟΚ, θέλουν γάμους και γλέντια?
Εντάξει, αλλά θα το κάνουμε όπως, όπου και όποτε θέλουμε εμείς!
Στράβωσε που το άκουσε αυτό, αλλά ειλικρινά δεν είμαι διατεθειμένη να μου βαράνε το ντέφι κι εγώ να χορεύω (να μου περάσουν κι ένα χαλκά στη μύτη, να βγάλουμε και κάνα φράγκο, τι λέτε?)
Του ανέφερα τη λέξη "περηφάνια". Ελπίζω να το κατάλαβε...

Την ώρα που φώναζε ο πεθερός, το μόνο πράγμα που σκέφτηκα ήταν: "Η μικρούλα μου!" και χάιδεψα την κοιλιά μου για να ηρεμήσω. Αν ο Νίκος δεν το γύρναγε στην πλάκα, ή που πράγματι θα έπεφτε ξύλο, ή που θα σηκωνόμουν να έφευγα. Την προηγούμενη βδομάδα μας έφεραν τα έπιπλα της μικρής τα οποία και όπως έχω ξαναπεί, τα πλήρωσαν αυτοί. Ε λοιπόν φαντασιονόμουν ότι πάω και τους πετάω τα λεφτά στη μούρη (γιατί τα έχω, δεν είναι ότι δεν τα έχω, απλά αυτοί ήθελαν να μας τα κάνουν "δώρο") και σηκώνομαι και φεύγω μια και καλή.
Η αξιοπρέπεια δυστυχώς και η τιμή δεν έχουν αξία. Δεν κοστολογούνται.
Και ξέρω ότι οι άνθρωποι αυτοί δεν έχουν την πρόθεση να μας "μειώσουν" αλλά ούτε και να "βοηθήσουν". Δεν το κάνουν για να λέμε ότι έχουμε την ανάκγη τους, αλλά ούτε και για να μας "ευχαριστήσουν" και να μας δουν ευτυχισμένους... Σκέφτονται μόνο το δικό τους το χαβά...

Συγνώμη αν σας κούρασα για μια ακόμα φορά, αλλά είμαι πολύ μόνη και δεν έχω πού αλλού να τα πω... Αν τα πω στους δικούς μου καταλαβαίνετε ότι θα γίνουν πιο περίπλοκα τα πράγματα και δε θέλω...

Για όσες βρήκατε το κουράγιο και διαβάσατε, σας ευχαριστώ.

catherine


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Τι τραβάς βρε κοριτσάκι μου και είσαι και έγκυος... Να σου πω έχω περάσει κάτι παρόμοια περιστάτικά με πεθερά και ήμουν κι εγω 'εγκυος αλλά ευτυχώς ο Γιώργος ήταν με το μέρος μου κι έτσι είχα συμπαράσταση. Μίλησέ του να έχετε μία κοιμή πορεία και θα είσαι κι εσύ καλύτερα. Πες του πως νιώθεις πραγματικά και όλο αυτό σε ταράζει και σε "μειώνει"... Και στην τελική ο γάμος είναι ΔΙΚΟΣ ΣΑΣ. Εσείς θα αποφασίσετε πότε, πως και με ποιους θα γίνει. Εκείνοι απλά αν θέλουν να πληρώσουν είναι δικό τους θέμα... Πεθερά, γεννητούρια, γάμος και βαφτίσια! - Σελίδα 2 334590

markellajohny

markellajohny
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ασχολιαστο κοριτσακι μου!!!παντως δε λες καλα που πληρωνει?

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 13]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, ... 11, 12, 13  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | Πολιτισμός | Childhood, Family | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις