Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
121 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 121 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3 ... , 11, 12, 13  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 12 από 13]

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
athina24 έγραψε:οι γυναικες εχουν προβλημα.........ερχετε μια κυρια στο μαγαζι και μου λεει.........<<πηγε και ο γιος μου στο καραβι και γκαστρωσε μια....τωρα ειναι 4 μηνων.....και τα χριστουγεννα θα κανουμε πολιτικο!και της απαντω ποσο χρονων ειναι ο γιος σας?????35 λεει.....και της λεω...το αποπλανησε το ανηλικο να την αφησει και εγκυο για να τον τυλιξει....δεν θα ειχε ξαναπαει και με γυναικα........κοκκαλο η κυρια.......
μα δεν αντεξα!!!!!





χαχαχαχα φαντάζομαι τη φάτσα της
καλά της είπες. τον τύλιξε τον μπεμπούλη 35 ετών

zouzounaki 24


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
na gasei to stoma sou re athina mou mpravo mpravo!san dikia mou itan auti pou sou irthe einai san na akouw egw tin pethera mou!

zouzounaki 24


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
[quote="rirena"]ax vre ti travas kai esu vour panw stin pethera kai na min tin deinis kai poli xoro mesa stin oikogeneia sou!

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Εντάξει, για όλες τις μαμάδες κανείς δεν μπορεί να φροντίσει τα παιδιά μας καλύτερα απο μας.. Κι εμένα η πεθερά μου συνέχεια νομίζει οτι ο γιος της δεν κοιμάται καλα, ότι ταλαιπωρείται με τη δουλειά, με τα παιδιά, με το σπίτι... Και το τονίζω, δεν έχει κανένα πρόβλημα μαζί μου, δεν μου ρίχνει δλδ ευθύνες ότι δεν τον φροντίζω, ότι δεν τον ταΐζω καλα και τέτοια... Απλά οι μάνες πάντα νομίζουν ότι τα κάνουν όλα καλύτερα, και πάντα ανησυχούν. Κι εγώ για τα παιδιά μου το ίδιο πιστεύω. Αλλά είναι άλλο να φροντίζεις τα παιδιά σου όταν είναι 2 και 3 ετών κι άλλο να νομίζεις ότι μόνο εσύ μπορείς να τα φροντίσεις σωστά κι ας είναι 30 και 40... Και δε μιλάμε να τα φροντίσει η γυναίκα τους, ούτε τα ίδια δεν μπορούν αν φροντισουν τον εαυτό τους κατ'αυτές..
Ξέρω μητέρα γιατρού ο οποίος είναι τώρα γύρω στα 45, ελεύθερος, να έχει πει: "Και ποια να παντρευτεί, όλες οι γυναίκες σκάρτες είναι, καμια δεν ξέρει να φροντίσει το παιδί μου όπως εγώ"... Shocked Shocked Shocked

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
athina24 έγραψε:οι γυναικες εχουν προβλημα.........ερχετε μια κυρια στο μαγαζι και μου λεει.........<<πηγε και ο γιος μου στο καραβι και γκαστρωσε μια....τωρα ειναι 4 μηνων.....και τα χριστουγεννα θα κανουμε πολιτικο!και της απαντω ποσο χρονων ειναι ο γιος σας?????35 λεει.....και της λεω...το αποπλανησε το ανηλικο να την αφησει και εγκυο για να τον τυλιξει....δεν θα ειχε ξαναπαει και με γυναικα........κοκκαλο η κυρια.......
μα δεν αντεξα!!!!!




Laughing Laughing θα θελα να δω την εκφραση της ομως!

Nena έγραψε:Εντάξει, για όλες τις μαμάδες κανείς δεν μπορεί να φροντίσει τα παιδιά μας καλύτερα απο μας.. Κι εμένα η πεθερά μου συνέχεια νομίζει οτι ο γιος της δεν κοιμάται καλα, ότι ταλαιπωρείται με τη δουλειά, με τα παιδιά, με το σπίτι... Και το τονίζω, δεν έχει κανένα πρόβλημα μαζί μου, δεν μου ρίχνει δλδ ευθύνες ότι δεν τον φροντίζω, ότι δεν τον ταΐζω καλα και τέτοια... Απλά οι μάνες πάντα νομίζουν ότι τα κάνουν όλα καλύτερα, και πάντα ανησυχούν. Κι εγώ για τα παιδιά μου το ίδιο πιστεύω. Αλλά είναι άλλο να φροντίζεις τα παιδιά σου όταν είναι 2 και 3 ετών κι άλλο να νομίζεις ότι μόνο εσύ μπορείς να τα φροντίσεις σωστά κι ας είναι 30 και 40... Και δε μιλάμε να τα φροντίσει η γυναίκα τους, ούτε τα ίδια δεν μπορούν αν φροντισουν τον εαυτό τους κατ'αυτές..
Ξέρω μητέρα γιατρού ο οποίος είναι τώρα γύρω στα 45, ελεύθερος, να έχει πει: "Και ποια να παντρευτεί, όλες οι γυναίκες σκάρτες είναι, καμια δεν ξέρει να φροντίσει το παιδί μου όπως εγώ"... Shocked Shocked Shocked


δε στορυ οφ μαϊ λα"ιφ λεμε Cool

tatijana

tatijana
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
rirena έγραψε:ΚΑΛΑ ΤΗΣ ΕΙΠΕΣ ΒΡΕ ΑΘΗΝΑ ΜΟΥ Ε ΜΑ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΤΑ ΑΚΟΥΣΟΥΝ!!! ΟΤΑΝ ΕΜΕΙΣ ΤΟΥΣ ΤΟ ΕΙΠΑΜΕ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΜΑΣ ΕΙΠΕ Η ΠΕΘΕΡΑ ΟΤΙ ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΤΗΝ ΠΙΟ ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΕΠΟΧΗ ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΛΕΙΣΕΙ Η ΕΤΑΙΡΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ( ΔΟΥΛΕΥΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΕΤΑΙΡΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ)!!! ΕΕ ΟΠΩΣ ΦΑΝΤΑΖΕΣΤΕ ΕΙΧΑΜΕ ΠΑΛΙ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΑΣΑΡΙΑ

Και μενα ρε συ το ιδιο λεει συνεχεια...Ειμαι και εγκυος...Δεν επρεπε να κανετε τωρα παιδι,ας το αφηνατε για του χρονου κτλ,κτλ...Δε βλεπετε τι προβληματα μας ερχονται ολη την ωρα?? -ΛΕΕΙ- Και τις απαντω οτι καθε χρονο παντα καποιο προβλημα θα προκυπτει θα περιμενω εγω ποτε θα ηταν αυτοι ετοιμοι για να κανουμε εμεις παιδι???Αλλο και τουτο παλι..

zouzounaki 24


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
tatijana έγραψε:
Και μενα ρε συ το ιδιο λεει συνεχεια...Ειμαι και εγκυος...Δεν επρεπε να κανετε τωρα παιδι,ας το αφηνατε για του χρονου κτλ,κτλ...Δε βλεπετε τι προβληματα μας ερχονται ολη την ωρα?? -ΛΕΕΙ- Και τις απαντω οτι καθε χρονο παντα καποιο προβλημα θα προκυπτει θα περιμενω εγω ποτε θα ηταν αυτοι ετοιμοι για να κανουμε εμεις παιδι???Αλλο και τουτο παλι..
plaka kaneis tatiana mou??????sugnwmi dld pou apofasisame na kanoume oikogeneia kai den rwtisame ta petherika mas! affraid affraid affraid affraid affraid affraid affraid

tatijana

tatijana
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
zouzounaki 24 έγραψε:
tatijana έγραψε:
Και μενα ρε συ το ιδιο λεει συνεχεια...Ειμαι και εγκυος...Δεν επρεπε να κανετε τωρα παιδι,ας το αφηνατε για του χρονου κτλ,κτλ...Δε βλεπετε τι προβληματα μας ερχονται ολη την ωρα?? -ΛΕΕΙ- Και τις απαντω οτι καθε χρονο παντα καποιο προβλημα θα προκυπτει θα περιμενω εγω ποτε θα ηταν αυτοι ετοιμοι για να κανουμε εμεις παιδι???Αλλο και τουτο παλι..
plaka kaneis tatiana mou??????sugnwmi dld pou apofasisame na kanoume oikogeneia kai den rwtisame ta petherika mas! affraid affraid affraid affraid affraid affraid affraid

Ελα μου ντε...Ναι οπως ειδαν και εμπεδωσαν χεστηκαμε τι θελανε αυτοι...Καναμε αυτο που θελαμε εμεις... Twisted Evil

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Κορίτσια! Επανήλθα!

Πέρασε ο καιρός, γέννησα, το μπεμπάκι μου ήδη κοντεύει τριών μηνών κι έτσι είπαμε με τον αντρούλη μου να "βιαστούμε" όσο είναι ακόμα μικρούλα και πριν να γυρίσω στη δουλειά, να ετοιμαστούμε για τη βάφτιση.

"Αφού θα πληρώσεις που θα πληρώσεις προσκλήσεις, μπομπονιέρες, στολισμούς και τραπεζώματα για τη βάφτιση, γιατί δε βάζετε κι ένα νυφικό κι ένα κουστούμι να κάνετε και το γάμο μαζί??" ήταν τα λόγια του πεθερού μου.
Νομίζω αυτά τα "θέλω να γλεντήσω, να καλέσω τη Λάρισα" κτλ σας τα έχω ήδη πει έτσι δεν είναι?

Τες πα, να μην τα πολυλογώ, τον ψιλοψήνει τον άντρα μου - άλλο που δεν ήθελε κι αυτός - αφού είπε ότι θα πληρώσει κιόλας....
Κι έτσι με πιάνει παραμάσχαλα πριν λίγο καιρό και με τρέχει στην έκθεση που έγινε στο Περιστέρι (γάμος-βάφτιση). Τα φέρνουμε από εδώ, τα φέρνουμε από εκεί, λέω, μια ψυχή που είναι να βγει, ας βγει...

Πάμε λοιπόν την προηγούμενη Κυριακή να δούμε για κέντρο (αίθουσα/κτήμα/ταβέρνα κι ότι άλλο) και βρήκαμε αρκετά οικονομικά μπορώ να πω... (ακόμα και το γάμο τον χτύπησε η κρίση μου φαίνεται...)

Και τι μας λέει ο αγαπητός κατά τα άλλα πεθερούκος μου????
"Εντάξει, θα πληρώσω εγώ τα άτομα τα δικά μας" (όπου δικά ΜΑΣ είναι συγγενής, συνεργάτες και φίλοι του Νίκου) "τα άτομα της Αγγελικής ας τα πληρώσει ο μπαμπάς της" (χέστηκα λέω από μέσα μου, 50 άτομα είμαστε όλοι κι όλοι...) "κι όσο για τα υπόλοιπα, μπομπονιέρες, προσκλήσεις, νυφικά κτλ, θα τα βγάλετε από τα "δώρα" αυτών που θα έρθουν!"

Κορίτσια έμεινα μαλ...! affraid
Αυτό ήταν που θα πλήρωνε και κοκορευόταν τόσο καιρό??????

Τες πα, προχωρώ. Εμείς την εκκλησία και την αίθουσα την κλείσαμε (για το Σεπτέμβρη) αλλά βλέπω μέχρι να έρθει η στιγμή, να πιανόμαστε μαλλί με μαλλί και να ακυρώνονται όλα τελευταία στιγμή...
Να συμπληρώσω εδώ ότι σε ένα τύπου καβγαδάκι που είχαμε (εγώ και τα πεθερικά) τους εξέφρασα τη δυσαρέσκειά μου με όλα αυτά, και τους είπα ότι το γάμο μου τον έχω φανταστεί αλλιώς. Ότι πχ εγώ μπορεί να έχω ήδη βάλει στο μάτι νυφικό και να μη θέλω να ράψω (όπως έχει ΦΑΓΩΘΕΙ η πεθερά μου "πάμε στη μοδίστρα μου και πάμε στη μοδίστρα μου!") Ότι δε μου αρέσουν αυτού του είδους τα "γλέντια" -αν και τελικά "τέτοιο" θα κάνω, αφού οι οικονομικότερες αίθουσες, όλες πάνω στην Πάρνηθος είναι και σχεδόν όλες είναι του Καβαλάρη- και πολλά άλλα. Η συζήτηση είχε γίνει τόσο έντονη που ήθελα να βάλω τα κλάματα από τα νεύρα μου και ζήτησα από το Νίκο να σηκωθεί και να πάμε σπίτι μας...

Τώρα σκέφτομαι ότι ίσως αυτοί τσαντίστηκαν με αυτά που τους είπα και σκέφτηκαν ότι αφού θέλω να διαλέξω και να πάρω εγώ ότι θέλω, ας το πληρώσω κιόλας!
Τι να πω δεν ξέρω... Ο Νίκος ο κακομοίρης όταν του τα έλεγε ο πατέρας του είχε μείνει ανέκφραστος. Ήταν τόσο κουρασμένος κι απογοητευμένος και δεν ήθελε να τσακωθεί γιαυτό και δε μίλησε.

Από τη μια λέω: άι στο δ.... καλύτερα να τα πληρώσω και να γίνει όπως θέλω εγώ, να μην έχω κανέναν πάνω από το κεφάλι μου,
Κι από την άλλη: πεταμένα και τζαμπατζιλίδικα λεφτά... αύριο θα μου λείψουνε και θα τα ψάχνω και θα το μετανιώνω.

Από τη μία λέω: Άσε τον αντρούλη μου να φάει το κεφάλι του, αφού δεν έχει τη δύναμη να μιλήσει και να πατήσει πόδι όταν πρέπει,
Κι από την άλλη σκεφτόμενη ότι μαζί θα τα φάμε τα σκ@τ@ μετά, λέω να κάνω κάτι να αποτρέψω την κατάσταση.

Και θα μπορούσα να γράφω ώρες επί του θέματος....

sktv

sktv
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
βρε αγγελικη μου δεν μπορω να καταλαβω γιατι να κανετε θρησκευτικο απο τη στιγμη που δεν το θελετε κ απο τη στιγμη που τελικα δεν θα τα πληρωσουν τα πεθερικα σου?ξερεις ποσα λεφτα θα μαζεψετε?γιατι να τα δωσετε μετα στα νυφικα κλπ κλπ?με αυτα τα χρηματα θα ξεκοινουσατε κτ αλλο!
τεσπα το θεμα ειναι καθαρα δικο σας απλα ηθελα να σου πω τη γνωμη μου!
τα φιλια μου Πεθερά, γεννητούρια, γάμος και βαφτίσια! - Σελίδα 12 417472 Πεθερά, γεννητούρια, γάμος και βαφτίσια! - Σελίδα 12 417472 Πεθερά, γεννητούρια, γάμος και βαφτίσια! - Σελίδα 12 417472

Vivian

Vivian
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Tziz έγραψε:Κορίτσια! Επανήλθα!

Πέρασε ο καιρός, γέννησα, το μπεμπάκι μου ήδη κοντεύει τριών μηνών κι έτσι είπαμε με τον αντρούλη μου να "βιαστούμε" όσο είναι ακόμα μικρούλα και πριν να γυρίσω στη δουλειά, να ετοιμαστούμε για τη βάφτιση.

"Αφού θα πληρώσεις που θα πληρώσεις προσκλήσεις, μπομπονιέρες, στολισμούς και τραπεζώματα για τη βάφτιση, γιατί δε βάζετε κι ένα νυφικό κι ένα κουστούμι να κάνετε και το γάμο μαζί??" ήταν τα λόγια του πεθερού μου.
Νομίζω αυτά τα "θέλω να γλεντήσω, να καλέσω τη Λάρισα" κτλ σας τα έχω ήδη πει έτσι δεν είναι?

Τες πα, να μην τα πολυλογώ, τον ψιλοψήνει τον άντρα μου - άλλο που δεν ήθελε κι αυτός - αφού είπε ότι θα πληρώσει κιόλας....
Κι έτσι με πιάνει παραμάσχαλα πριν λίγο καιρό και με τρέχει στην έκθεση που έγινε στο Περιστέρι (γάμος-βάφτιση). Τα φέρνουμε από εδώ, τα φέρνουμε από εκεί, λέω, μια ψυχή που είναι να βγει, ας βγει...

Πάμε λοιπόν την προηγούμενη Κυριακή να δούμε για κέντρο (αίθουσα/κτήμα/ταβέρνα κι ότι άλλο) και βρήκαμε αρκετά οικονομικά μπορώ να πω... (ακόμα και το γάμο τον χτύπησε η κρίση μου φαίνεται...)

Και τι μας λέει ο αγαπητός κατά τα άλλα πεθερούκος μου????
"Εντάξει, θα πληρώσω εγώ τα άτομα τα δικά μας" (όπου δικά ΜΑΣ είναι συγγενής, συνεργάτες και φίλοι του Νίκου) "τα άτομα της Αγγελικής ας τα πληρώσει ο μπαμπάς της" (χέστηκα λέω από μέσα μου, 50 άτομα είμαστε όλοι κι όλοι...) "κι όσο για τα υπόλοιπα, μπομπονιέρες, προσκλήσεις, νυφικά κτλ, θα τα βγάλετε από τα "δώρα" αυτών που θα έρθουν!"

Κορίτσια έμεινα μαλ...! affraid
Αυτό ήταν που θα πλήρωνε και κοκορευόταν τόσο καιρό??????

Τες πα, προχωρώ. Εμείς την εκκλησία και την αίθουσα την κλείσαμε (για το Σεπτέμβρη) αλλά βλέπω μέχρι να έρθει η στιγμή, να πιανόμαστε μαλλί με μαλλί και να ακυρώνονται όλα τελευταία στιγμή...
Να συμπληρώσω εδώ ότι σε ένα τύπου καβγαδάκι που είχαμε (εγώ και τα πεθερικά) τους εξέφρασα τη δυσαρέσκειά μου με όλα αυτά, και τους είπα ότι το γάμο μου τον έχω φανταστεί αλλιώς. Ότι πχ εγώ μπορεί να έχω ήδη βάλει στο μάτι νυφικό και να μη θέλω να ράψω (όπως έχει ΦΑΓΩΘΕΙ η πεθερά μου "πάμε στη μοδίστρα μου και πάμε στη μοδίστρα μου!") Ότι δε μου αρέσουν αυτού του είδους τα "γλέντια" -αν και τελικά "τέτοιο" θα κάνω, αφού οι οικονομικότερες αίθουσες, όλες πάνω στην Πάρνηθος είναι και σχεδόν όλες είναι του Καβαλάρη- και πολλά άλλα. Η συζήτηση είχε γίνει τόσο έντονη που ήθελα να βάλω τα κλάματα από τα νεύρα μου και ζήτησα από το Νίκο να σηκωθεί και να πάμε σπίτι μας...

Τώρα σκέφτομαι ότι ίσως αυτοί τσαντίστηκαν με αυτά που τους είπα και σκέφτηκαν ότι αφού θέλω να διαλέξω και να πάρω εγώ ότι θέλω, ας το πληρώσω κιόλας!
Τι να πω δεν ξέρω... Ο Νίκος ο κακομοίρης όταν του τα έλεγε ο πατέρας του είχε μείνει ανέκφραστος. Ήταν τόσο κουρασμένος κι απογοητευμένος και δεν ήθελε να τσακωθεί γιαυτό και δε μίλησε.

Από τη μια λέω: άι στο δ.... καλύτερα να τα πληρώσω και να γίνει όπως θέλω εγώ, να μην έχω κανέναν πάνω από το κεφάλι μου,
Κι από την άλλη: πεταμένα και τζαμπατζιλίδικα λεφτά... αύριο θα μου λείψουνε και θα τα ψάχνω και θα το μετανιώνω.

Από τη μία λέω: Άσε τον αντρούλη μου να φάει το κεφάλι του, αφού δεν έχει τη δύναμη να μιλήσει και να πατήσει πόδι όταν πρέπει,
Κι από την άλλη σκεφτόμενη ότι μαζί θα τα φάμε τα σκ@τ@ μετά, λέω να κάνω κάτι να αποτρέψω την κατάσταση.

Και θα μπορούσα να γράφω ώρες επί του θέματος....


Ουφ τα διαβασα και τωρα εχω κατι νευρα!!!!!! Τι ζορι τραβανε μωρε συνεχεια;; Γιατι σας πιεζουν με ξενες τσεπες;;; Ρωτησαν τον μπαμπακα σου αν μπορει; Υπαρχει και η αδερφη σου καιενα νεο μπεμπακι ρωτησαν αν ο ανθρωπος μπορει την δεδομενη χρονικη στιγμη; Εαν το θελουν τοοοσο πολυ να πληρωσουν εκεινοι και μονο εκεινοι!!! Ελεος!

Ευάκι

Ευάκι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
προσωπικα τοση πιεση δε θα την αντεχα,μην κοιτας τι λεω για τη δικη μου,ολα οσα μου κανει μου τα κανει σε δοσεις.καθε μα καθε φορα που θα ερθει η θα παμε τη μαλακια της την κανει.αλλα δεν ειναι καθε μερα οπως η δικη σου!πλεον ειναι 5-6 φορες το χρονο...κι αν τα εκανε απο την αρχη θα την ειχα κοψει τελειως απο πριν το γαμο!στην τελικη κυρα μου τον γιο σου αγαπησα και θελω να ανοιξω το σπιτικο ΜΟΥ! ΜΟΥ οχι ΣΟΥ-ΜΑΣ-ΣΑΣ!!!!!!!!!και τα εν οικω μη εν δημω ως γνωστον αρα σε κανεναν που δεν ειναι μεσα στο σπιτικο μου δε πεφτει λογος για τιποτα!οι αποφασεις και οι ευθυνες βαραινουν το ζευγαρι και μονο αυτο! Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil

nopi30


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Αγγελικη ολα αυτα απ' οτι καταλαβα γινονται μονο και μονο για να πει ο πεθερος οτι εκανε γλεντι και να γλεντησουν οι δικοι του.
Η δικια μου προσωπικη γνωμη ειναι η εξης... Θελετε θρησκευτικο; Πολυ ωραια. Φτιαξε στο σπιτι οικονομικα προσκλητηρια μπομπο, αν θελεις ιδεες θα σου δωσω. Αφου θα τα πληρωσεις εσυ δεν πεφτει λογος σε κανεναν.
Μετα νυφικο...δεν σου λεω να παρεις οτι να 'ναι, αλλα μπορεις να βρεις και ωραιοτατα φορεματα λευκα στην αγορα που ειναι πολυ πιο οικονομικα, και δεν θα σε ζορισουν και στη βαπτιση. Αν θελεις κανονικο νυφικο τοτε κανε μια μικρη ερευνα στο internet μια φιλη αγορασε 2 νυφικα απο το internet και της βγηκαν 400ευρω και τα δυο. Ο στολισμος δεν ειναι υποχρεωτικος, και αν ρωτας εμενα τον θεωρο περιττο. Λαμπαδες, στεφανα θα βρεις οικονομικα, ξαναδες internet.
Αν με ρωτας... εγω ολα αυτα τα θεωρω περιττα, χανετε το νοημα του μυστηριου του γαμου. Ο γαμος ειναι η εννωσει δυο ενθρωπων ενοπιων Θεου και ανθρωπων. Δεν ειναι ουτε νηφικα ουτε νυχια ουτε μαλλια. Στο γαμο μου τα εκανα σχεδον ολα, αλλα δεν τα πληρωσα εγω γιατι αυτο το ξεκαθαρησα απο την αρχη, οτι εγω δεν πληρωνω δραχμη (ηταν δραχμες ακομη τοτε) για ολη αυτη την παρασταση. Εμενα με ενδιαφερε μονο το μυστηριο του γαμου, ολα τα αλλα τα εκαναν γονεις και πεθερικα σε αψογη συννενοηση. Βεβαια δεν εκανα βαπτιση και γαμο.
Εγω ετσι κι αλλιως ημουν Σαμο και ο γαμος εγινε Κιλκις.
Καποια κοπελα εγραψε μια πολυ ωραια ιδεα για γαμο- βαπτιση πριν απο μερικες μερες. Απλα πραγματακια. Να πανε ολοι μαζι στη εκκλησια χωρις να περιμενη ο γαμπρος, ας πουμε. Πολυ ωραια ιδεα, αλλωστε και παντρεμενοι ειστε και εχετε και ενα παιδακι. Οτι κανετε θα το κανετε για το μυστηριο και μονο.
Καταλαβαινω οτι σιγουρα εχεις ονειρευτει καπως τον γαμο σου, αλλα βρησκομαστε σε οικονομικη κριση και πιστεψε με θα τα χρειαστεις αυτα τα χρηματα.
Ελπιζω καπως να σε βοηθησα. sunny

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Γεια σας και πάλι.
Έκανα μπανάκι και το έκλεισα για να μην τα διαβάσει ο άντρας μου.

Κορίτσια μου το έχω ξαναπεί ότι κατά βάθος ΘΕΛΟΥΜΕ να κάνουμε και το θρησκευτικό.
Απλά εγώ θα ήθελα τα πράγματα να είναι λίγο πιο "ρομαντικά" και ΧΩΡΙΣ τη βάφτιση.
Επειδή όμως τα γκα-φρά δεν υπάρχουν, λέω από το ολότελα, καλή ειν' κι η Παναγιώταινα...

Αυτό που έκανα ήταν:
1) Να συννενοηθώ με τους γονείς μου και να κάνουν τα κουμάντα τους. Είναι αρκετός καιρός μέχρι το Σεπτέμβρη. Αν πάλι δε μπορέσουν, τι να κάνουμε... δε θα τους βάλω και το μαχαίρι στο λαιμό... Ύστερα είχαμε σκεφτεί να βαφτίσει και η αδερφή μου μαζί μας τη μπεμπούλα για να μοιραστούν τα έξοδα και για να μην αναγκάζονται να τα κάνουν όλα διπλά.
Αλλά μάλλον δε θα γίνει...

2) Έκανα την ξήγα μου στο Νίκο ότι ίσως οι γονείς μου δε μπορέσουν να ανταπεξέλθουν, κι ότι σε αυτή την περίπτωση, έστω αυτά τα 50-60 άτομα, θα χρειαστεί να τα πληρώσουμε από την τσέπη μας. Στραβομουτσούνιασε, αλλά θέλω να είμαι εντάξει και με τις δύο πλευρές....

3) Όταν κάναμε τον πολιτικό, οι "δικοί μου" (θείοι, νονά, αδέρφια, ξαδέρφια) μας κάνανε δώρο.
Ο παππούλης μου, έσκασε 1000 ευρά ντάγκα ντάγκα! Ο ένας μου θείος μια πεντακοσαρού, οι άλλοι μας πήραν πράγματα για το σπίτι (τηλεοράση, ηλεκτρικά είδη κτλ).
Εξήγησα λοιπόν στον αγαπημένο μου, πως θα ήταν ανόητο να περιμένει και 2ο δώρο! Εκτός αν αυτή τη φορά, έδιναν ή έφερναν κάτι για τη μπεμπούλα.
Το δικό του το σόι είναι τζαμπατζίδες και ενώ ήξεραν ότι ο αγαπητός ανιψιός παντρεύτηκε, δεν έστειλαν τίποτα... Ναι βέβαια, αν δεν τους τραπεζώσουμε και δεν τους παίξουμε λίγο "καραγκιόζη", δεν πιάνει! Ακόμα και τώρα που γέννησα, ΤΙΠΟΤΑ! ΤΙΠΟΤΑ δεν έστειλε ΚΑΝΕΙΣ! Ούτε ένα λουλούδι, ούτε μια κάρτα, ούτε ένα κάτιτις για το παιδί! Μια κουδουνίστρα τέλος πάντων!

Αλλά έτσι! Πρέπει τώρα εγώ να τους μαζέψω όλους εδώ, και σιγά μην έρθουν τέτοιοι τζαμπατζήδες που είναι, αφού θα αναγκαστούν -τουλάχιστον κάποιοι- να πληρώσουν ξενοδοχείο, και να χαμογελώ σα χαζή, όταν θα κάνουμε τις χαιρετούρες!

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
nopi μου, αλήθεια τα σκέφτηκα όλα αυτά που λες. Να τα φτιάξω μόνη μου, να τα βρω μέσω internet/γνωστών/φίλων/δανεικά κτλ....
Αλλά έρχεται μία η άλλη.
Δεν γλιτώνω πολλά, κι από την άλλη είναι και ο κόπος...τρέχα, μάζεψε, φτιάξε, και με ένα παιδί στην αγκαλιά, είναι κομματάκι δύσκολο...

Εκεί στην έκθεση βρήκαμε αρκετές οικονομικές προτάσεις (και για νυφικό, που στην τελική αν τα βρω σκούρα, βάζω κι ένα λευκό φόρεμα όπως λες).
Κι επειδή τα θέλουμε "πακέτο" κάνουν καλές προσφορές.
Αλλά είναι άλλο να υπολογίζεις ότι, ΟΚ, έχω το μπαμπά και τη μαμά να πληρώνουν, κι άλλο να πρέπει ξαφνικά να φύγουν 3-4 χιλιάρικα από την τσέπη σου...
Ύστερα με πιάνει και το παράπονο.
Λέω, τι????? Εγώ στο πηγάδι κατούρησα???? Γιατί να μην έχω κι έγώ έναν "φαντασμαγορικό" γάμο?

Πχ, βρήκαν οι γονείς του Νίκου μία πολύ ωραία ταβέρνα με πολύ καλό φαί. Λέμε, άντε πάμε να ρίξουμε μια ματιά, ποτέ δεν ξέρεις...
Μου έσπασε η μύτη μόλις μπήκαμε, από τις ωραίες μυρωδιές.
Αλλά του λέω: "Αν κάναμε μόνο τη βάφτιση μια Κυριακή μεσημέρι, πολύ ευχαρίστως να ερχόμουν να φάω να πιω να γλεντήσω. Αλλά αφού θα είναι και γάμος, ειλικρινά, δε μπορώ να φανταστώ τον εαυτό μου να μπαίνει εδώ μέσα με το νυφικό, ούτε να ανοίγουμε σαμπάνιες και να κόβουμε την τούρτα..."

Γενικότερα, δεν ξέρω αν το έχετε καταλάβει, είμαι λίγο των άκρων.
Ή που θα κάνω ένα γάμο μέσα στη "γκλαμουριά" ή που θα πάρω τον άντρα μου και θα πάμε σε ένα ξωκλήσσι να παντρευτούμε, μόνο ο κουμπάρος και ο παπάς... Όμορφα και ρομαντικά όπως είπα πριν. Οι μέσες λύσεις και καταστάσεις, δε μου αρέσουν καθόλου...

Ευάκι

Ευάκι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ααααααααααχ τι μου θυμισες τωρα!!!που αρραβωνιαστηκα και την επομενη μερα ο θειος του δε μας απλωσε το ξερο του να μας ευχηθει???δεν ηξερες ρε μ@λ@κ@ οτι αρραβωνιαστηκε ο ανηψιος σου?επειδη δεν ησουν στον αρραβωνα τι???κι εμεις δεν ημασταν στον αρραβωνα της κορης σου αλλα και χρυσαφικο της πηραμε και τηλεφωνο να ευχηθουμε!που γεννησα κι επειδη ημουν η πρωτη νυφη-κορη που γεννησα δε με πηρε κανεις ζηλιαρης τηλεφωνο να ευχηθει???ουτε καν η πεθερα μου γιατι δεν ηταν το μωρο κοριτσι και δε θα ακουγε το ονομα της...υπεπεσα σε τραγικο σφαλμα βλεπετε...που ακομη κι οταν ηρθε στην κλινικη να με δει(στον μεγαλο γιατι στη μικρη δεν ηρθε)ηρθε με μουτρα ξεκλεβοντας 10 μονο λεπτα απο τη βολτα της στην αγορα και φερνοντας μου ενα τεραστιο ΤΙΠΟΤΑ!!!!!!!!!!αυτο βρηκε σε ολοκληρη την αγορα αυτο εφερε.......που αγορασαμε σπιτι και δεν ειπανε "καλοριζικο" οχι δωρο να φερουνε,ενα χαμογελο τιποτα αλλα στην πορεια τους καταβολεψε το σπιτι μας και οπου εκπτωσεις-κιαμος και helexpo η τζαμπατζου πρωτη...που μια φορα δεν ηρθε να μου κρατησει το παιδι αλλα αν παρω μεταθεση σε κανα νησακι τουριστικο ως δια μαγειας θα βρεθει ο χρονος για....βοηθεια(τζαμπα διακοπες.......)που πηραμε αυτοκινητο και οταν ρωτησε ενας στο χωριο ποιανου ειναι η αμαξαρα?ο πεθερος μου πεταχτηκε σα τσουτσουν@ και ειπε δικο μου???ισα ρε μεγαλε???εβαλες βαθια το χερι στην τσεπη και ειναι δικο σου???αλλα στο χωριο τους με πορδες τα βαφουν τα αυγα φαινεται και εξ ου και μονο πορδες παιρνουμε..............
τζιζ μου συγγνωμη που καταχραστηκα το θεμα σου...τα ειπα και ξεσπασα... [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Δεν καταχράστηκες τίποτα Ευάκι μου.
Καλά κάνεις και τα χώνεις.
Έτσι να ξεσπάσεις.

Μωρέ εγώ δεν έχω παράπονο για τα χρήματα, γιατί και όταν παντρευτήκαμε, μας πήραν την κρεβατοκάμαρα (1200€) και της μικρής τα επιπλάκια και τα πραγματάκια (κοντά στα 1500€) και το μαιευτήριο πλήρωσαν (κάτι παραπάνω από 2.800€) και τις επισκέψεις στο γιατρό κάθε μήνα μέχρι να γεννήσω (από 50€ τη φορά).
Και στη λαϊκή πάνε και μας φέρνουν πράγματα κάθε βδομάδα και άλλα...
Και είμαι πραγματικά ευγνώμων για όλα.

Αλλά μου τη δίνει που λένε "άντρα θέλω, τώρα τον εθέλω!".
Τους καρφώθηκε να παντρευτούμε με θρησκευτικό γιατί το παίζουν καλοί χριστιανοί και θεωρούν ότι ο πολιτικός "δεν πιάνει", αλλά ουσιαστικά αυτό που τους νοιάζει, δεν είναι να πάρουμε την ευχή, όπως η nopi σωστά προανέφερε, αλλά να ΔΕΙΧΤΟΥΝΕ στο σόι!!!

vasso

vasso
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ευάκι έγραψε:ααααααααααχ τι μου θυμισες τωρα!!!που αρραβωνιαστηκα και την επομενη μερα ο θειος του δε μας απλωσε το ξερο του να μας ευχηθει???δεν ηξερες ρε μ@λ@κ@ οτι αρραβωνιαστηκε ο ανηψιος σου?επειδη δεν ησουν στον αρραβωνα τι???κι εμεις δεν ημασταν στον αρραβωνα της κορης σου αλλα και χρυσαφικο της πηραμε και τηλεφωνο να ευχηθουμε!που γεννησα κι επειδη ημουν η πρωτη νυφη-κορη που γεννησα δε με πηρε κανεις ζηλιαρης τηλεφωνο να ευχηθει???ουτε καν η πεθερα μου γιατι δεν ηταν το μωρο κοριτσι και δε θα ακουγε το ονομα της...υπεπεσα σε τραγικο σφαλμα βλεπετε...που ακομη κι οταν ηρθε στην κλινικη να με δει(στον μεγαλο γιατι στη μικρη δεν ηρθε)ηρθε με μουτρα ξεκλεβοντας 10 μονο λεπτα απο τη βολτα της στην αγορα και φερνοντας μου ενα τεραστιο ΤΙΠΟΤΑ!!!!!!!!!!αυτο βρηκε σε ολοκληρη την αγορα αυτο εφερε.......που αγορασαμε σπιτι και δεν ειπανε "καλοριζικο" οχι δωρο να φερουνε,ενα χαμογελο τιποτα αλλα στην πορεια τους καταβολεψε το σπιτι μας και οπου εκπτωσεις-κιαμος και helexpo η τζαμπατζου πρωτη...που μια φορα δεν ηρθε να μου κρατησει το παιδι αλλα αν παρω μεταθεση σε κανα νησακι τουριστικο ως δια μαγειας θα βρεθει ο χρονος για....βοηθεια(τζαμπα διακοπες.......)που πηραμε αυτοκινητο και οταν ρωτησε ενας στο χωριο ποιανου ειναι η αμαξαρα?ο πεθερος μου πεταχτηκε σα τσουτσουν@ και ειπε δικο μου???ισα ρε μεγαλε???εβαλες βαθια το χερι στην τσεπη και ειναι δικο σου???αλλα στο χωριο τους με πορδες τα βαφουν τα αυγα φαινεται και εξ ου και μονο πορδες παιρνουμε..............
τζιζ μου συγγνωμη που καταχραστηκα το θεμα σου...τα ειπα και ξεσπασα... [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]





αχ τι να πω σε καταλαβαινω μια απτα ιδια αχ Πεθερά, γεννητούρια, γάμος και βαφτίσια! - Σελίδα 12 667478

vasoula

vasoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Τι ζορι ρε τραβανε καθε φορα τα πεθερικα και δεν καταλαβα επειδη βοηθουν οικονομικα κανουν και κουμαντο;; Εμενα οι δικοι μου μας εκανα το γαμο, μας πηραν σπιτι, επιπλα, μας πληρωσαν τη γεννα, μας αγορασαν τα παντα για το παιδι και μεχρι που πηγε ο μπαμπας και εδωσε 300 ευρω στο φαρμακειο για τα γαλατα του παιδιου, καθε κουτι που παιρνω θα διαγραφει το ποσο ο φιλος μας ο φαρμακοποιος ολα ολα τα εκαναν οι δικοι μου, οι άλλοι ενταξει δεν εχουν οι ανθρωποι αλλα τι θες να κανεις και κουμαντο;; Οι δικοι μου ξεφραγκιαστηκαν και μου ειπαν τα βαφτισια να τα κανουμε στο δικο μας μαγαζι θα ειναι πεταμενα λεφτα να παμε αλλου και η πεθερα λεει οχι να τα κανουμε εδω στην πολη γιατι θελει να καλεσει φιλους και γυριζω και της λεω τοτε πες στους φιλους σου να πληρωσουν.
..και δεν καταλαβα το μαγαζι μας ειναι 15 μετρα απο την θαλασσα σε πανεμορφο μερος γιατι να χαλασουμε τσαμπα λεφτα αφηστε που δεν υπαρχουν κιολας, και σηκωθηκε ο αντρας μου με μια φωνη και της λεει ¨η βαφτιση θα γινει κατω τελοςςςς¨ε και της κοπηκε η φορα χαχαχα για αυτο σας λεω ειναι θεμα αντρα ρε κοριτσια αν αυτοι δεν κοψουν την φορα της μαμας εμας μας γραφουν.
Tziz μου ενα θα σου πω εγω εκανα γαμο μες στην χλιδα αλλα το μετανιωσα παρα πολυ μα παρα πολυ μετα, αν τον ειχα απλο τωρα θα ειχα λεφτα στην ακρη, δεν αξιζει για μια βραδυα να χαλας λεφτα οτι πιο απλο ειναι και καλυτερο απλα τωρα δεν μπορεις να το καταλαβεις!!!
Οσο για τους γονεις σου φυσικα και αν δεν εχουν να μην τους βαλεις το μαχαιρι στο λαιμο, εμενα τα πεθερικα δεν εκαναν και πολλα αλλα τι να κανουμε δεν ειχαν οι άνθρωποι και το καταλαβαινω εξαλλου αλλου ειναι ο ανθρωπος και οχι στην τσεπη να μας αγαπανε και να μας σεβονται!!

mamavivo

mamavivo
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
καλα τελικα τα πεθερικα νταλε κουαλε ειναι ολα
εμεις παντρευτηκαμε περσι με πολιτικο και φετος θα κανουμε βαφτιση γαμο μαζι.
και λεει η πεθερα δενκαλουμε κανεναν δικο μας γιατι πρεπει να φανε κιολας και θα γινουμε ρομπα στο χωριο.
βεβαια πριν 2 χρονια μου ειχε πει το θεικο...μολις παντρευτειτε θα κανουμε μεγαλο γλεντι,το πληρωνει η νυφη και της λεω λεφτα δεν εχουν οι δικοι μου ,μαλοον οχι και τι μου λεει η ανεκδιηγητη?
να παρει δανειο ο πατερας μου...ακουσον ακουσον ,οπου γελασα πολυ και της λεω εχεις μεγαλη πλακα.
εχασα πριν 2 χρονια λοιπον τον μπαμπα μου ,παντρευτηκα ολο το σπιτι μου το εφτιαξε η μαμα μου και το δωρο της ηταν ενα καδρακι απο τα jumbo.
τωρα στην βαφτιση παλι δεν εχουν λεφτα ,αλλα της ειπα και εγω με θρασοςε οπως αυτη,το φορεμα θα το αγορασει αυτη,οτι μου λειπει απο την κρεβατοκαμαρα αυτη,και του παιδιου αλλιως ονομα γιοκ.και ξηγηθηκα και στον αντρα μου οτι δεν θελω και πολυ την ωρα του μυστηριου ναακουστει αλλο ονομα απο του πεθερου και να το περιμενει ,γιατι οι μαγκιες πληρωνονται.και επειδη με ξερει οτι ειμαι ικανη τους το ειπε να λαβουν τα μετρα τους.
μιση ντροπη δικη μου,μιση δικη τους,ολα πια ετοιμα τα θελουν ,και οταν ερχονται σπιτιολο και κατι λενε,ο καναπες χαμηλος,τα πολυφωτα απλα κ.τ.λ οποτε απαντω παρε μου καλυτερα και τελος η κουβεντα.αντε γιατι πολυ αερα παιρνουν τα πεθερικα ..ο καθις στον παγκο του.
αυτα
φιλια

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mamavino θα προτιμούσα να μην είχαν λεφτά και να με άφηναν στην ησυχία μου. Κι αν μου έλεγαν κάτι, θα τους την έλεγα όπως κι εσύ.
Αλλά δυστυχώς επειδή πληρώνουν, απαιτούν κιόλας.

Και πολύ σωστά θα μου πείτε - κάποιες το έχουν ήδη πει - να μη δέχομαι να πληρώνουν.
Έλα μου ντε, που μπορεί εγώ να μη δέχομαι, αλλά δέχεται ο άντρας μου!
Γονείς του είναι, κι ίσως κι αυτός να σκέφτεται πως, κατά κάποιο τρόπο, τον φροντίζουν.
Ίσως να το κάνει και πεισματικά, επειδή τελικά δε μας άφησαν να φτιάξουμε το σπίτι και να μείνουμε εκεί, και το έδωσαν στην αδερφή του.
Σου λέει, η αδερφή το καπάρωσε το σπιτάκι, εγώ τι θα πάρω??? Πλήρωνε καλέ μου μπαμπούλη!
Υπόθεση κάνω... Δεν ξέρω τι σκέφτεται και τι έχει στο μυαλό του.
Ίσως να τους αφήνει, για να έχει το ελεύθερο μετά, να μου τη λέει εμένα ότι οι δικοί μου δεν έδωσαν φράγκο.
Αν και δεν τον έχω για τέτοιο τον άντρα μου, παρόλαυτά, ήδη μου έχει πετάξει το καρφάκι καναδυό φορές...

Τι να πω... scratch

Σημασία έχει ότι από δαύτους δε γλιτώνω...

vasoula

vasoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mamavino καλα ξηγηθηκες και καλα απαντας, αν δεν μιλας και σου παρουν τον αερα και σε εκνμεταλλευονται αστα να πανε!!!

tziz μου εγω δεν καταλαβαινω γιατι πιεζεσαι τοσο;; με αυτα που γραφεις σε νιωθω πολυ πιεσμενη με αυτους, μιλα λιγο στον άνδρα σου να τους βαλει φρενο, ξερω ειναι δυσκολη η θεση του αλλα κοριτσι μου δεν κανει να πιεζεσαι τοσο πολυ!!!!

Athin@

Athin@
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Καλά πόσα γράψατε;;; Shocked
Αγγελική εμείς τα είπαμε κι απο κοντά και φυσικά...λύση δεν νομίζω οτι υπάρχει στο πρόβλημά σου.χα χα.Θα το υποστείς... Laughing

mamavivo

mamavivo
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
δεν υπαρχει απαιτηση φιλεναδα.
εμενα εχουν αλλα τσιγκουνευονται ετσι εχουν μαθει..ουτε εγω τα θελω τα φραγκα τους ,αλλα καποιος πρεπει να τους βαλει στην θεση τους με τον ιδιο τροπο,γιαυτο απαιτω και δεν

θελω πολλα πολλα.πρεπει να μαθουν να σεβονται προταρχικως..και αυτο θα πρεπεινα τους το περασεις..
και να σου πω και κατι..αμα πληρωνουν ζητα τρελα πραγματα και ακριβα ,πανακριβα...και να μην λενε και πολλα πολλα απο την αλλη
ολα γινονται απλα κανε αισθητη την γνωμη σου και τελος..ντε φακτο παιδι μου

Athin@

Athin@
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Tziz έγραψε:Ίσως να τους αφήνει, για να έχει το ελεύθερο μετά, να μου τη λέει εμένα ότι οι δικοί μου δεν έδωσαν φράγκο.

Αυτό δεν το πιστεύω γιατί αυτά είναι δείγματα χαρακτήρα που φαίνονται συνήθως.Υποτίθεται οτι ξέρει τι ζόρια έχουν οι δικοί σου αυτή τη στιγμή και άρα δεν θα ζητήσει τίποτα.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 12 από 13]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3 ... , 11, 12, 13  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις