Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
83 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 83 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 5 από 6]

MAROULOU

MAROULOU
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
angelmes σου εύχομαι ολοψυχα ο,τι καλυτερο και να μην το βάζεις κάτω, ούτε να αποθαρρύνεσαι από ανθρώπους που έχουν αντίθετη άποψη. Για μένα κάθε τρόπος που βρίσκει ένα ζευγάρι για να φέρει στο κόσμο μία ζωούλα είναι θεμιτός. Ακόμη και αν η παρένθετη μητέρα μετά έχει απαιτήσεις και διεκδικεί το παιδί, ακόμη και αν στο χειρότερο σενάριο το κερδίσει (που νομιζω οτι ο νόμος σε κατοχειρώνει σε κατι τέτοιο) το γεγονός ότι εχεις συμβάλει στο να γεννηθεί ένος καινούργιος άνθρωπος είναι πάνω από κάθε τετοια δυσκολία.
Εγώ συμφωνώ με την άποψη ότι από τη σύλληψη ακόμη δένεσαι με το παιδάκι που κουβαλάς μέσα σου και το βλέπεις να μεγαλώνει, δεν θα μπορούσα με τίποτα να αποχωριστώ το παιδί μου (μέχρι τώρα δεν τον έχω αφήσει πανω απο 3 ώρες ούτε στις γιαγιάδες του), αλλά αν δεν δούλευα θα ήθελα να βοηθήσω ένα ζευγάρι με αυτόν τον τρόπο. Φυσικά αν τους έκρινα εγω και μόνο εγώ κατάλληλους να μεγαλώσουν ένα παιδάκι με αγάπη. Θα ήθελα να βοηθήσω σε αυτό ακριβώς στο να φερω στο κόσμο μία νέα ζωούλα και από την πρώτη μέρα θα ήξερα πως δεν ειναι δικό μου, πως το φιλοξενώ στη μήτρα μου και το βοηθάω να μεγαλώσει...
Δυστυχώς ο τρόπος ζωής μου δεν μου επιτρέπει να κάνω κάτι τέτοιο.
Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να σου πω ένα μεγάλο μπράβο που το προσπαθείς με κάθε τρόπο που μπορείς και να μην σταματήσεις!

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
angelmes έγραψε:MARIA.M δυστηχως εχω εξαντλησει τα παντα απο εξετασεις,απο γνωμες γιατρων,απο ταματα,εκκλησιες,μοναστηρια μεχρι και υιοθεσια σε ολες τις χωρες αλλα δεν πληρω τα <προσοντα> που πρεπει να εχει καποιος για να υιοθετησει.....και ολο αυτο ειναι που με στεναχωρει ακομα περισσοτερο,αν ηξερα οτι κατι φταει θα μπορουσα να το αντιμετοπισω...αλλα οταν σου λενε κορυφαιοι γιατροι οτι ειναι ανεξηγητος ο λογος που μου συμβαινουν αυτα..τρελενεσαι!! pale

Crying or Very sad

angelmes


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
καλημερα κοριτσακια STEFY-DIM- MAROULOU...διαβασα ολα οσα μου γραψατε και χαιρομαι που μου δινεται τοσο κουραγιο...
DIM ποσο δικιο εχεις και ποσο καταλαβαινεις!!!!ετσι ακριβως ειναι γιατι και'γω αυτες τις εγκυμοσυνες μετα απο 6 εξωσωματικες τις πετυχα αλλα δυστηχως......
θα κανω τα παντα για να γινω καιγω μανουλα,ποσο πολυ το θελω!!!!
εστω και με την παρενθετη,μακαρι να βρεθει η καταλληλη κοπελα...θα περιμενω

I love you

Kalliopi

Kalliopi
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
angelmes έγραψε:καλημερα κοριτσακια STEFY-DIM- MAROULOU...διαβασα ολα οσα μου γραψατε και χαιρομαι που μου δινεται τοσο κουραγιο...
DIM ποσο δικιο εχεις και ποσο καταλαβαινεις!!!!ετσι ακριβως ειναι γιατι και'γω αυτες τις εγκυμοσυνες μετα απο 6 εξωσωματικες τις πετυχα αλλα δυστηχως......
θα κανω τα παντα για να γινω καιγω μανουλα,ποσο πολυ το θελω!!!!
εστω και με την παρενθετη,μακαρι να βρεθει η καταλληλη κοπελα...θα περιμενω
I love you

ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ,ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΤΑΜΟΙΦΘΟΥΝ ΟΙ ΚΟΠΟΙ ΣΟΥ ΚΑΙ Η ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑ ΠΟΥ ΠΕΡΝΑΣ!ΜΗΝ ΤΟ ΒΑΖΕΙΣ ΚΑΤΩ,ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΘΕΤΙΚΑ!ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΟΨΥΧΑ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙΣ ΤΟ ΝΙΝΑΚΙ ΠΟΥ ΤΟΣΟ ΘΕΣ...
Very Happy

angelmes


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
καλησπερα κοριτσια,δυστηχως ακομα δεν εχω ευχαριστα νεα,τελικα ειναι πολυ πιο δυσκολο απο οτι φανταζομουν!!!Να μου πεις ποιος να το κανει για μια εντελως αγνωστη?Μονο αν καποια εχει μεγαλο οικονομικο προβλημα....αλλα και παλι θα το σκεφτει πολυ.Σημερα στεναχωρηθηκα πολυ περιμενα απαντηση απο 2 κεντρα εξωσωματικης να μου πουν αν εχουν κοπελα για παρενθετη αλλα τιποτα,πηρα αρνητικη απαντηση....τι καθομαι και σας τα λεω τωρα και σας ζαλιζω με τα δικα μου...αλλα εστω νοιωθω οτι τα μοιραζομαι καπου και μου βγαινουν λιγο απο μεσα μου!!αντε να δουμε αυριο ειναι μια καινουργια μερα εχει ο θεος!!!αχ βρε κοριτσια σαν ονειρο μου φαινεται δεν μπορω πλεον να πιστεψω οτι θα αποκτησω ποτε παιδακι,ισως τελικα δεν τα καταφερω psaxnw gia parentheth mhtera.. einai poly diskolo :( - Σελίδα 5 534787

MAROULOU

MAROULOU
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ΝΑ ΜΗΝ ΧΑΝΕΙΣ ΤΟ ΚΟΥΡΙΑΓΙΟ ΣΟΥ! ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΕΠΙΜΕΝΕΙ ΝΑ ΔΙΕΚΔΙΚΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΠΙΘΥΜΕΙ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΚΕΡΔΙΖΕΙ. ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΕΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ. ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ Ο,ΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΝΑ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕ ΑΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΣΕ ΠΑΙΡΝΕΙ ΑΠΟ ΚΑΤΩ.

angelmes


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
καλη μου maroulou πιστεψεμε το προσπαθω αλλα πανε 4 χρονια τωρα που παλευω με ολα αυτα,νοιωθω οτι αρχιζω να εγκαταλειπω πια No

x-katerina-x


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
kalhmera sas koritsia...

kserw oti xathika gia arketo kairo.. kai oxi den vrhka tpt akoma.. einai telika para poly dyskolo kai thelei poly ypomonh...

vasika eixe prosferthei mia kopela pou ithele na voithisei.. eixame kanisei ta panta... kai giatrous akoma kai ola kai meta to skeftike allios metaniose.. kai emeina pali me to oneiro mou mono!!

den kserw ti allo prepei na kanw.. pos mporw na psaksw.. pou mporw na psaksw.. einai paraaa poly diskolo... kai psixologika se skotonei auto!!!

filia polaa mia kalh mera na exete oloi sas!!

valerakievelinaki

valerakievelinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
x-katerina-x έγραψε:kalhmera sas koritsia...

kserw oti xathika gia arketo kairo.. kai oxi den vrhka tpt akoma.. einai telika para poly dyskolo kai thelei poly ypomonh...

vasika eixe prosferthei mia kopela pou ithele na voithisei.. eixame kanisei ta panta... kai giatrous akoma kai ola kai meta to skeftike allios metaniose.. kai emeina pali me to oneiro mou mono!!

den kserw ti allo prepei na kanw.. pos mporw na psaksw.. pou mporw na psaksw.. einai paraaa poly diskolo... kai psixologika se skotonei auto!!!

filia polaa mia kalh mera na exete oloi sas!!

λυπαμαι που θα σου το πω αλλα τα money mooves everything !!! αμα δεν πληρωσεις φιλεναδα χλωμο το κοβω !!

x-katerina-x


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
kalhmera sou valerakievelinaki..

kai vevea eixame kai exoume skopo thn kopela pou tha mas voithisei na tin amoivhsoume analoga... milame gia pola xrimata.. kai pali omos einai diskolo an to pisteveis h oxi...

pote den tha to kanei mia ksenh gynaika tsampa auto einai to mono logiko...

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
x-katerina-x έγραψε:kalhmera sou valerakievelinaki..

kai vevea eixame kai exoume skopo thn kopela pou tha mas voithisei na tin amoivhsoume analoga... milame gia pola xrimata.. kai pali omos einai diskolo an to pisteveis h oxi...

pote den tha to kanei mia ksenh gynaika tsampa auto einai to mono logiko...



σκεφτόμουν να μην μπω στην κουβέντα, γιατί δεν με αφορά, αλλά το μόνο λογικό ΕΙΝΑΙ να το κάνει τσάμπα. το παράλογο είναι να το κάνει για τα λεφτά. μην ξεχάσουμε κι αυτά που ξέρουμε!!!!!!!

gennie


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
florentiab έγραψε:
x-katerina-x έγραψε:kalhmera sou valerakievelinaki..

kai vevea eixame kai exoume skopo thn kopela pou tha mas voithisei na tin amoivhsoume analoga... milame gia pola xrimata.. kai pali omos einai diskolo an to pisteveis h oxi...

pote den tha to kanei mia ksenh gynaika tsampa auto einai to mono logiko...



σκεφτόμουν να μην μπω στην κουβέντα, γιατί δεν με αφορά, αλλά το μόνο λογικό ΕΙΝΑΙ να το κάνει τσάμπα. το παράλογο είναι να το κάνει για τα λεφτά. μην ξεχάσουμε κι αυτά που ξέρουμε!!!!!!!


μα να σου πω...από το στόμα μου το πήρες...

valerakievelinaki

valerakievelinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
florentiab έγραψε:
x-katerina-x έγραψε:kalhmera sou valerakievelinaki..

kai vevea eixame kai exoume skopo thn kopela pou tha mas voithisei na tin amoivhsoume analoga... milame gia pola xrimata.. kai pali omos einai diskolo an to pisteveis h oxi...

pote den tha to kanei mia ksenh gynaika tsampa auto einai to mono logiko...



σκεφτόμουν να μην μπω στην κουβέντα, γιατί δεν με αφορά, αλλά το μόνο λογικό ΕΙΝΑΙ να το κάνει τσάμπα. το παράλογο είναι να το κάνει για τα λεφτά. μην ξεχάσουμε κι αυτά που ξέρουμε!!!!!!!
ναι φλωρεντια μου συμφωνω απολυτα μαζι αου και εγω αν αποφασιζανα το κανω θα το εκανα με την καρδια μου και χωρις χρηματα γιατι αν μας εχει μεινει και κατι ειναι η ανθρωπια αλλα δεν ειμαστε ολοι το ιδιο !! επισης θα ηθελα πολυ ευχαριστως να γινω δωρητρια ωαριων με την μονη προυποθεση να μου υπογραψουν υπευθυνα πως δεν θα παρουν τα παιδακια που θα γεννηθουν την ψωριαση που εχω !!!

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
[quote=" επισης θα ηθελα πολυ ευχαριστως να γινω δωρητρια ωαριων με την μονη προυποθεση να μου υπογραψουν υπευθυνα πως δεν θα παρουν τα παιδακια που θα γεννηθουν την ψωριαση που εχω !!![/quote]


?????? σε έχασα. που κολλάει αυτό?

valerakievelinaki

valerakievelinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
florentiab έγραψε:[quote=" επισης θα ηθελα πολυ ευχαριστως να γινω δωρητρια ωαριων με την μονη προυποθεση να μου υπογραψουν υπευθυνα πως δεν θα παρουν τα παιδακια που θα γεννηθουν την ψωριαση που εχω !!!


?????? σε έχασα. που κολλάει αυτό?[/quoκολαει στο οτι αν θελουμε να βοηθησουμε μια γυναικα να μαμα πρεπει να γινεται χωρις χρηματα αλλα ξαναλεω δεν ειμαστε ολοι το ιδιο

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
valerakievelinaki έγραψε:
florentiab έγραψε:[quote=" επισης θα ηθελα πολυ ευχαριστως να γινω δωρητρια ωαριων με την μονη προυποθεση να μου υπογραψουν υπευθυνα πως δεν θα παρουν τα παιδακια που θα γεννηθουν την ψωριαση που εχω !!!


?????? σε έχασα. που κολλάει αυτό?[/quoκολαει στο οτι αν θελουμε να βοηθησουμε μια γυναικα να μαμα πρεπει να γινεται χωρις χρηματα αλλα ξαναλεω δεν ειμαστε ολοι το ιδιο


ΟΚ Very Happy

angelmes


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
καλημερα κοριτσια....λυπαμαι κατερινακι που ακομα και συ ταλαιπωρησε με το θεμα παρενθετη και εγω ακομα ψαχνω και ξερω οτι ειναι πολυ δυσκολο να βρουμε απο την στιγμη που δεν εχουμε δικο μας ανθρωπο να το κανει και αναγκαστηκα πρεπει να βρουμε μια αγνωστη λογικο ειναι.ειδικα για να πεις οτι θα βρεις μια κοπελα χωρις αμοιβη....δεν υπαρχει!!!!οποτε εστω και επι πληρωμης!!!
σου ευχομαι να βρεις την καταλληλη και να τα καταφερεται και να γινεις συντομα μανουλα!!!

x-katerina-x


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
se euxaristw angelmes.. to idio sou eyxomai kai egw na vris mia kopela na se kanei mamaka...

an to kanei kapia kopela tote mono gia ta lefta gia tpt allo.. enooite panta milame gia ksena atoma oxi singenois... ala oute tsi vriskeis... exw vri dld mia gynaika arketa megali se ilikia ala to poso pou ithele htan telios trello!! eleos dld.. epidi tous exoume anaggh den paei na pei oti tha mas ekmetaleftoun kiolas... eimai sigourh oti an exoume ypomonh kai den xasoume na elpizoume.. kati tha vrethei... den ginete kati tha vrethei!!!

merikes kopeles milane... epidi den kseroun ti travame emeis.. den einai sthn thesh mas... isws kai emeis an eixame ena mwraki na skeftomastan to idio... ala twra eimaste emeis autes pou xriazomaste thn voithia allhnis kopelas gia na ginoume epitelous mamades kai emeis!!! sto oneiro mou para poles fores vlepw oti eimai mama kai exw to mwraki mou aggalia.. otan ksupnaw omos ola teliwnoun giati paramenei mono ena oneiro.. stous dromous vlepeis poles mamades me ta karotsakia me ta mwrakia tous... tous xerese.. ala kai pali sou epithimizei auto oti na oles exoun to mwraki tou enooo esy tpt...

einai dyskolooo kai kaneis an den einai sthn thesh mas den mporei na katalavei poso poly poname!!!

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Όταν ολοκληρώσω την οικογένειά μου έχω στο βάθος του μυαλού μου ότι μπορεί να πάρω μια τέτοια απόφαση για πάρα πολύ αγαπημένο μου πρόσωπο που προσπαθεί και εύχομαι μέσα απο την καρδιά μου να τα καταφέρει... Την έχω δει αρκετές φορές στον ύπνο μου να είναι έγκυος γιατί το λαχταρώ και εγώ πολύ... Στην φάση που είναι μπορούμε να είμαστε αισιόδοξοι τουλάχιστον. Αν όμως χαθούν οι ελπίδες δεν μπορώ να επιτρέψω να μην νιώσει αυτή η κοπέλα την μητρότητα... μου φαίνεται αδιανόητο. Δεν τα γνωρίζει όλα αυτά που γράφω και ίσως να μην χρειαστεί να συζητήσουμε και ποτέ κάτι τέτοιο.
Αν δεν τα καταφέρει θα την βοηθήσω αν συμφωνήσει φυσικά και ο άντρας μου (αν και όταν του το ανέφερα αντέδρασε μεν αλλά δεν είπε και όχι, ίσως επειδή είναι από την μεριά του το πρόσωπο αυτό και το αγαπάει και ο ίδιος σίγουρα περισσότερο από ότι εγώ.) Στην δική μου περίπτωση το κίνητρο είναι καθαρά η αγάπη για αυτό το πρόσωπο και δεν θα μπορούσα να κάνω κάτι τέτοια για άλλο λόγο. Φυσικά δεν θα έπαιρνα ούτε ένα ευρώ απο το πρόσωπο αυτό που υπεραγαπώ. Όμως επειδή νιώθω μεγάλη ευθύνη θα έθετα κάποιους όρους που αφορούν την ομαλή απομάκρυνση αυτού του μωρού από εμένα, όχι για εμένα αλλά για το ίδιο το μωρό, για να τα έχω και εγώ καλά με την συνείδησή μου. Το έχω σκεφτεί αρκετά πως μπορεί να συμβεί αυτό... Είμαι σίγουρη ότι το συγκεκριμένο άτομο θα συμφωνούσε. Εξάλλου θα ήταν η μαμά του, και αναμφισβήτητα θα το αγαπούσε όπως είναι φυσικό (γιατί όπως έχω ξαναπεί μάνα είναι αυτή που μεγαλώνει ένα παιδί). Οι προυποθεσεις λοιπόν για να έκανα κάτι τέτοιο θα ήταν απλές. Να θηλάσω το μωρό 4 μέρες στο μαιευτήριο και έπειτα οταν έπαιρναν το μωράκι στο σπίτι να νοικιαζαν ένα νοσοκομειακό θήλαστρο ή κάτι ανάλογο κατάλληλο για συχνή χρήση (ώστε να μην μειωθεί η παραγωγή) να το αποθηκεύω και να το δίνουν στο μωρό. Επίσης θα μου άρεσε αν η μαμά του έπαιρνε η ίδια ένα σύστημα παροχής πρόσθετου μητρικού γάλακτος και έβαζε το μωράκι στο στήθος της για να το ταίσει με το δικό μου γάλα (αλλά αυτό αφορά καθαρά την ίδια). Μπορει η μυρωδιά να μην ήταν ίδια με την δική μου για το μωράκι, αλλά θα ένιωθε ικανοποίηση κυρίως και έπειτα ασφάλεια και έτσι σκέφτομαι ότι θα συνήθιζε γρήγορα την μαμά του και η ίδια θα ένιωθε μεγαλυτερη σιγουριά. Και για εκείνη βέβαια θα ήταν πολύ όμορφη και τρυφερή η εμπειρία. Έχω θηλάσει για λίγο καιρό και η αίσθηση είναι απερίγραπτη. Κατά κάποιο τρόπο θα κέρδιζε το χαμένο έδαφος. Δεν θα έπαιζε ρόλο που δεν το είχε μέσα στο σώμα της γιατί θα το σύνδεε με το σώμα της μετά και θα ένιωθε την αλληλεπίδραση. Νομίζω ότι σε τέτοιες ειδικές περιπτώσεις όπως και σε περιπτώσεις υιοθεσίας ο θηλασμός είναι συναισθηματικά πιο ευεργετικός γιατί βοηθάει την μαμά και το μωρό να συνδεθούν άμεσα και να γνωριστούν πιο γρήγορα.
Προσωπική μου γνώμη όλα αυτά το τονίζω για να μην παρεξηγηθώ (γιατί το θέμα είναι λεπτό) και τα περιγράφω ακριβώς όπως θα τα εφάρμοζα. Αυτός θα ήταν ο μόνος όρος που θα έθετα γιατί έτσι λέει το ένστικτό μου και έμαθα πια να μην το αγνοώ. Very Happy Για εμένα προσωπικά η ευθύνη για αυτό το μωρό δεν θα τελείωνε στην γέννα γιατί θα ήταν πιο εύκολο για εμένα την ίδια να πάρω ένα χάπι και να μην αφήσω το γάλα να κατέβει. Όμως μετά ξέρω πως θα ένιωθα τύψεις όπως ένιωσα και για το δικό μου παιδί που δεν κατάφερα να το θηλάσω για περισσότερο από 3,5 μήνες.

Εύχομαι μέσα από εδώ, όλα αυτά να μείνουν απλές σκέψεις και το αγαπημένο μου αυτό πρόσωπο, να τα καταφέρει!

Εύχομαι με όποιο τρόπο, κάθε γυναίκα που λαχταρά ένα παιδάκι να το αποκτίσει γιατί τα παιδιά βγάζουν τον καλύτερό μας ευατό και μας μαθαίνουν πως να αγαπάμε χωρίς ανταλλάγματα!

Καλή τύχη σε όλες, και πίστη!

Kalliopi

Kalliopi
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΑΧ ΜΑΡΑΚΙ ΠΟΣΟ ΜΕ ΣΥΓΚΙΝΗΣΕΣ......................................................................

Maria S

Maria S
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
MariaM συμφωνώ μαζί σου. Κι εγώ θα το έκανα, φυσικά θέλω πρώτα να ολοκληρώσω την δική μου οικογένεια αλλά για κάποιον που αγαπώ πολύ θα το έκανα. Με μόνο μία απαίτηση. Να γεννήσω όπου και όπως θέλω. Και για τον θηλασμό συμφωνώ αλλά δεν επιμένω. Στην τελική την τέταρτη ημέρα θα πάει το μωρό στην μαμά του και εκείνη θα αποφασίσει τι γάλα θέλει να δώσει. Πλέον ο δικός μου ρόλος θα έχει τελειώσει και μόνο αν μου το ζητούσαν θα το έκανα.
Πάντως είναι δύσκολο να μεγαλώνεις ένα μωρό μέσα σου και να το αποχωρίζεσαι μετά από 4 μέρες και μόνο για κάποιον που υπεραγαπάς μπορείς να το κάνεις πιστεύω. Και φυσικά πρέπει και να έχεις μεγαλείο ψυχής!!! Άραγε δεν υπάρχει κάποιος σύλλογος, ή εθελοντές, σχετικά με αυτό το θέμα;; Έχω την εντύπωση ότι υπάρχει στην Αγγλία νομίζω (αν δεν κάνω λάθος).

angelmes


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
αχ κοριτσια ετσι οπως τα λετε ειναι....Κατερινα μου ποσο σε νοιωθω και γω ετσι αισθανομαι βλεπω στον δρομο ολες αυτες τις γυναικες με τα παιδακια τους και γω στεναχωριεμαι που δεν εχω καταφερει κατι τοσο ευκολο και δεδομενο για ολους.πραγματικα απορω αν θα τα καταφερω αλλα πιστευω πολυ στο θεο και σκεφτομαι οτι δεν θα μας αφησει ετσι....ειναι πραγματικα δυσκολο να βρουμε καποια και εμενα με στεναχωρησε καποια κοπελα πριν λιγο καιρο....μου ειπε οτι δεχτηκε ηταν πολυ χαρουμενη που θα βοηθουσε αλλα στο τελος το μετανοιωσε κατι που μας τσακισε ακομα περισσοτερο!!!Κανεις δεν μπορει να καταλαβει πως νοιωθουμε ειναι μεγαλος ο πονος!!!στην ουσια βασιζομαστε στο ναι μιας ξενης κοπελας που θα δεχτει να κυοφορησει το παιδι μας να μας δωσει τοση μεγαλη χαρα!!!ευχομαι να μας πανε ολα καλα!!!
οσο για τα αλλα τα κοριτσια που παροτι δεν εχετε ζησει κατι τετοιο χαιρομαι που διαβαζω οτι εχετε την ευαισθησια και θα βοηθουσατε μια κοπελα να γινει μανουλα εστω και με αυτον τον τροπο!!!ειναι μεγαλη ευλογια μια τετοια βοηθεια!!!!
I love you

Eui


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Είδα την δημοσίευσή σου και ενδιαφέρομαι να σε βοηθήσω.Είμαι μητέρα 2 κοριτσιών και 38 ετών.Αν θελήσεις να επικοινωνήσεις μαζί μου τηλ. επικοινωνίας:6999105450 κάτοικος γλυφάδας.Έυη. Smile

molly

molly
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Κορίτσια,δεν έχετε καταλάβει το θέμα.
Η κοπέλα δε ζητάέι τη γνώμη μας για την παρένθετη μητρότητα ή όχι.....Μια μητέρα παρένθετη ζητάει....

Κι εγώ δε θα μπορούσα να γίνω παρένθετη μητέρα,αλλά μη κολλάτε.
Είμαι βρεφονηπιαγωγός και στα 9 χρόνια που δουλεύω σε παιδικούς έτυχε να χω δύο φορές παιδί που προερχόταν από παρένθετη μητέρα.

Είναι μία χαρά όπως όλα τα υπόλοιπα.
Είναι παιδί αυτών που έδωσαν το ωάριο και το σπερματοζωάριο τους και δε διαφέρει σε τίποτα απο τα υπόλοιπα παιδιά.

Και τι θα πει αν το μάθει στην εφηβεία?Αν δηλαδή ήταν υιοθετημένο και το μάθαινε στην εφηβεία,θα είχε διαφορά?ΟΚ εδώ στην Ελλάδα καλώς ή κακώς είμαστε λιγάκι κολλημένοι με ορισμένα θέματα,αλλά ρε κορίτσια ειλικρινά μπείτε στη θέση αυτής της γυναίκας.......Δεν έχει άλλο τρόπο ν αποκτήσει παιδί....

Πιστεύω οτι αμα βρεις μια γυναίκα που να έχει ήδη παιδιά και γίνουν όλα σωστά με δικηγόρους και χαρτιά..δεν υπάρχει πρόβλημα...
Άλλωστε ναι μεν δένεσαι με αυτό το άτομο,αλλά δεν είναι ανάγκη να ξέρει σε ποιό μέρος μένεις και πληροφορίες σχετικά μ εσένα.Έτσι μόλις γεννηθεί το παιδί φεύγεις και ζεις κανονικά τη ζωή σου με το μωρό σου.
Ο ρόλος της παρένθετης μητέρας σταματάει εκεί....δεν έχει άλλα δικαιώματα.....όσο άκαρδο κι αν ακούγεται αυτό....

Τώρα το πώς θα το χειριστει η κάθεμια με το παιδί της και πότε θα επιλέξει να του πει την αλήθεια,είναι θέμα δικό της.Πάντως καλύτερο είναι να του το διηγείται σαν παραμυθάκι από την αρχή.Μυστικά δε χωρούν στη σχέση μας με το παιδί μας!

Ελπίζω να μη στεναχώρεσα ή νευρίασα καμία,απλά είπα την άποψη μου!
Φιλιά σε όλες!

Μανούλα_Δήμητρα

Μανούλα_Δήμητρα
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Το θέμα το έχω σκεφτεί πολλές φορές και πραγματικά θα το έκανα.
οταν γέννησα την κόρη μου και μετα στεναχωριόμουν απίστευτα για τις γυναίκες που δεν έχουν καταφέρει να ζήσουν τη μητρότητα. έλεγα ακόμα και γιαυτές που δεν θέλουν να κάνουν παιδιά "δεν ξέρουν τι χάνουν απο τη ζωή τους".
Εκανα 1 χρόνο να πιάσω την πρώτη μου κόρη και αυτός ο ένας χρόνος ηταν ο ποιο εφιαλτικός της ζωής μου , ίσως ακόυγεται λίγος για κάποιες αλλα για μένα φάνηκε αιώνας.έχω βιώσει αυτη τη κατάσταση έστω και στο 1/10 απο αυτό που ζούνε τα κορίτσια και είναι πραγματικά πολύ οδυνηρό.
Ετσι λοιπόν αν μπορούσα θα το έκανα.
Θα το έκανα καθαρά αναπαραγωγικά.
Θα ηξερα γιατι το κάνω. Και για ποιους το κάνω. Ποτέ δεν θα μπορούσα να το κάνω για τα λεφτά , αλλα θα το έκανα με τη καρδιά μου να βοηθήσω μια μανούλα να ζήσει αυτό που ζω εγώ τώρα με το παιδί μου.Θα το έκανα γιατι αδίκησε η φύση μια γυναίκα και μένα μου τα έδωσε όλα απλόχερα.

Σας έυχομαι μέσα απο τη καρδιά μου να βρεθεί καποια κοπέλα που να δεχτεί και να ζήσετε αυτό που ζούμε όσες έχουμε παιδιά. Δικαίωμα στη μητροτητα έχουν όλες οι γυναίκες.

Με το καλό και Καλή επιτυχία!!!!!!!!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 5 από 6]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις