Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
15 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 15 επισκέπτες :: 1 μηχανή αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 6]

valerakievelinaki

valerakievelinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
kloklo έγραψε:
mimika έγραψε:Θελω να ξεκαθαρισω κατι.
Δεν ειμαι εριστικη με την κλοκλο ουτε με την κοπελα που ανοιξε το θεμα.
Ειναι εξαιρετικο το να βοηθησεις καποιον να αποκτησει κατι που ονειρευεται μια ζωη, να συμβαλεις στο θεαρεστο αυτο εργο, κατι που σε καποιους ειναι αυτονοητο και ευκολο αλλα σε αλλους εξαιρετικα δυσκολο κι επωδυνο.
Ενα παιδι. Μια ψυχουλα που ζηταει αγαπη και μια αγκαλια.

Στο θεμα της παρενθετης μητερας ομως, επαναλαμβανω οτι μια γυναικα που εχει μπει ηδη στη διαδικασια εγκυμοσυνη, τοκετος, μεγαλωμα κλπ, ειναι εξαιρετικα δυσκολο να αναλαβει μια τοσο μεγαλη ευθυνη.
Να κυοφορησει μια ζωουλα, να περασει ολα αυτα και τελικα να αποχωριστει αυτο που χτυπαγε μεσα στην κοιλια της.Κι ας μην ειναι δικο της. Δεν εχει σημασια, γιατι το εζησε 9 μηνες.

Αν υπαρχουν γυναικες υγιεις ψυχικα και σωματικα που μπορουν να το κανουν χωρις παραπλευρες απωλειες κι επιπτωσεις, τοτε μπραβο τους.

Συζητησα λιγο με μαμαδες και ατεκνες ακομα γυναικες και οι μεν μαμαδες μου ειπαν "πολυ δυσκολο, αποκλειεται να μπορουσα" οι δε ατεκνες (ακομα τουλαχιστον) μου ειπαν "γιατι οχι?" χωρις να το σκεφτουν στιγμη το τι συμβαινει, οχι γιατι ειναι αφελεις, απλα δεν εχουν περασει την διαδρομη αυτη ακομα.
Αυτο απο μονο του λεει πολλα.

Το μονο που συστηνω εγω ειναι να τα πουν οι δυο κυριες αν πραγματικα ενδιαφερονται και οι δυο.
Κι οχι εδω μεσα, ας το κανουν μονες τους κι ας μην το μαθει ποτε κανεις.

Μεσα απο ενα φορουμ δεν ειναι δυνατον να ζητας παρενθετη μητερα ετσι απλα. Ειναι τοσο μεγαλο το θεμα και θελει παρα πολυ σκεψη και δυναμη για το προχωρησεις.

Γνωμη μου παντα.
ayti tin stigmi opws katalavate milate ek merous allwn,xwris na thelete alla ayto kanete.tonisa kati.THA TO EKANA AN OI SUNTHIKES ITAN IDANIKES, pou simainei oti den dinw ayti tin stigmi kamia elpida kai episis egrapsa AN MPORESW NA VOITHISW ME OPOIODIPOTE TROPO THA SOU TO PW SE PM.
TO TELEYTAIO POU THELW NA TONISW EINAI PWS DEN EDIWKSA KAMIA APO EDW MESA EGW. EGW AN KOITAKSETE PISW TO THEME MOU, DEN XRHSIMOPOIW KAMIA UVRI.APLWS GURISTE K DIAVASTE K THA DEITE POIES PAREKSIGITHIKANE METAKSU TOUS K MHN TA FORTWNETE SE MENA VALERIAEVELINAKI.
ANYWAY AYTA....LHKSIS.
κλεοπατρα ξερεις ποιο ειναι το ονομα μου και απορω ..............οσο για το αλλο θεμα   δεν ειπες και λιγα  εξεφρασες χαρακτηρισμους και ησουν εριστικη  ειρωνικη επιθετικη κλπ δεν θα το συνεχισω γιατι παλι θα κλειδωθει το θεμα  

kloklo

kloklo
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
den eipa kanena xaraktirismo kali mou.diavase to k tha deis.den anaferthika gia kamia kopela edw mesa proswpika me kapoio xaraktirismo.to kserw to onoma sou varvara mou alla edw mesa eimai kloklo k eisai valeriaevelinaki......!
asxeto-meta apo ......2misi xronia mou esteile h libero me courrier mia tsanta gemati....diafora kaloudia!!!para polla mporw na pw!!!!!

mimika

mimika
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
kloklo έγραψε:
mimika έγραψε:Θελω να ξεκαθαρισω κατι.
Δεν ειμαι εριστικη με την κλοκλο ουτε με την κοπελα που ανοιξε το θεμα.
Ειναι εξαιρετικο το να βοηθησεις καποιον να αποκτησει κατι που ονειρευεται μια ζωη, να συμβαλεις στο θεαρεστο αυτο εργο, κατι που σε καποιους ειναι αυτονοητο και ευκολο αλλα σε αλλους εξαιρετικα δυσκολο κι επωδυνο.
Ενα παιδι. Μια ψυχουλα που ζηταει αγαπη και μια αγκαλια.

Στο θεμα της παρενθετης μητερας ομως, επαναλαμβανω οτι μια γυναικα που εχει μπει ηδη στη διαδικασια εγκυμοσυνη, τοκετος, μεγαλωμα κλπ, ειναι εξαιρετικα δυσκολο να αναλαβει μια τοσο μεγαλη ευθυνη.
Να κυοφορησει μια ζωουλα, να περασει ολα αυτα και τελικα να αποχωριστει αυτο που χτυπαγε μεσα στην κοιλια της.Κι ας μην ειναι δικο της. Δεν εχει σημασια, γιατι το εζησε 9 μηνες.

Αν υπαρχουν γυναικες υγιεις ψυχικα και σωματικα που μπορουν να το κανουν χωρις παραπλευρες απωλειες κι επιπτωσεις, τοτε μπραβο τους.

Συζητησα λιγο με μαμαδες και ατεκνες ακομα γυναικες και οι μεν μαμαδες μου ειπαν "πολυ δυσκολο, αποκλειεται να μπορουσα" οι δε ατεκνες (ακομα τουλαχιστον) μου ειπαν "γιατι οχι?" χωρις να το σκεφτουν στιγμη το τι συμβαινει, οχι γιατι ειναι αφελεις, απλα δεν εχουν περασει την διαδρομη αυτη ακομα.
Αυτο απο μονο του λεει πολλα.

Το μονο που συστηνω εγω ειναι να τα πουν οι δυο κυριες αν πραγματικα ενδιαφερονται και οι δυο.
Κι οχι εδω μεσα, ας το κανουν μονες τους κι ας μην το μαθει ποτε κανεις.

Μεσα απο ενα φορουμ δεν ειναι δυνατον να ζητας παρενθετη μητερα ετσι απλα. Ειναι τοσο μεγαλο το θεμα και θελει παρα πολυ σκεψη και δυναμη για το προχωρησεις.

Γνωμη μου παντα.



ayti tin stigmi opws katalavate milate ek merous allwn,xwris na thelete alla ayto kanete.

Αρνουμαι να μπω σε αντιπαραθεση ειδικα για αυτο το θεμα.
Μιλαω ομως για μενα και μονο για μενα. Εκφραζω την αποψη μου με απλα λογια.
Θα ηταν προτιμοτερο λοιπον να σταματησεις να τσιγκλας γιατι ειναι ενα παρα πολυ σοβαρο θεμα που αφορα χιλιαδες γυναικες ανα τον κοσμο οπως επισης και να μην δινεις ελπιδες, γιατι μπορει να μην το βλεπεις αλλα αυτο κανεις.

Αν γινεις παρενθετη μητερα καποια στιγμη μπραβο σου ειλικρινα και μεσα απο την καρδια μου, σταματα ομως να το διαλαλεις γιατι διαβαζουν γυναικες που πιθανον να εχουν τετοια αναγκη. Αν δεις τα γραπτα ειναι σαν να τους λες "ελατε, ειμαι εδω" και μετα αντιφασκεις.

Anyway ισως να εισαι πολυ θυμωμενη αυτη τη στιγμη για τους δικους σου λογους, για να δεις αυτο που λεω, απλα σκεψου την επομενη φορα που θα ποσταρεις κατι με αυτο το θεμα.
Ειναι πολυ πιο σοβαρο απο οσο νομιζουν ορισμενοι ανθρωποι.

Μην παρεξηγηθεις σε παρακαλω, εγω σεβομαι την αποψη σου, σεβασου κι εσυ την δικη μου. Μιλας εκ του ασφαλους οπως κι εγω. Εγω ειμαι σιγουρη ομως οτι δεν μπορω να το κανω. Σκεψου ποσο σιγουρη εισαι εσυ που λες το ναι.

Αυτα και σε παρακαλω προσεξε τα λογια σου γιατι μπορει να μην βριζεις αλλα χρησιμοποεις αρκετα σκληρη γλωσσα.

Με ολη μου την εκτιμηση! Very Happy

kloklo

kloklo
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
mimika έγραψε:
kloklo έγραψε:
mimika έγραψε:Θελω να ξεκαθαρισω κατι.
Δεν ειμαι εριστικη με την κλοκλο ουτε με την κοπελα που ανοιξε το θεμα.
Ειναι εξαιρετικο το να βοηθησεις καποιον να αποκτησει κατι που ονειρευεται μια ζωη, να συμβαλεις στο θεαρεστο αυτο εργο, κατι που σε καποιους ειναι αυτονοητο και ευκολο αλλα σε αλλους εξαιρετικα δυσκολο κι επωδυνο.
Ενα παιδι. Μια ψυχουλα που ζηταει αγαπη και μια αγκαλια.

Στο θεμα της παρενθετης μητερας ομως, επαναλαμβανω οτι μια γυναικα που εχει μπει ηδη στη διαδικασια εγκυμοσυνη, τοκετος, μεγαλωμα κλπ, ειναι εξαιρετικα δυσκολο να αναλαβει μια τοσο μεγαλη ευθυνη.
Να κυοφορησει μια ζωουλα, να περασει ολα αυτα και τελικα να αποχωριστει αυτο που χτυπαγε μεσα στην κοιλια της.Κι ας μην ειναι δικο της. Δεν εχει σημασια, γιατι το εζησε 9 μηνες.

Αν υπαρχουν γυναικες υγιεις ψυχικα και σωματικα που μπορουν να το κανουν χωρις παραπλευρες απωλειες κι επιπτωσεις, τοτε μπραβο τους.

Συζητησα λιγο με μαμαδες και ατεκνες ακομα γυναικες και οι μεν μαμαδες μου ειπαν "πολυ δυσκολο, αποκλειεται να μπορουσα" οι δε ατεκνες (ακομα τουλαχιστον) μου ειπαν "γιατι οχι?" χωρις να το σκεφτουν στιγμη το τι συμβαινει, οχι γιατι ειναι αφελεις, απλα δεν εχουν περασει την διαδρομη αυτη ακομα.
Αυτο απο μονο του λεει πολλα.

Το μονο που συστηνω εγω ειναι να τα πουν οι δυο κυριες αν πραγματικα ενδιαφερονται και οι δυο.
Κι οχι εδω μεσα, ας το κανουν μονες τους κι ας μην το μαθει ποτε κανεις.

Μεσα απο ενα φορουμ δεν ειναι δυνατον να ζητας παρενθετη μητερα ετσι απλα. Ειναι τοσο μεγαλο το θεμα και θελει παρα πολυ σκεψη και δυναμη για το προχωρησεις.

Γνωμη μου παντα.



ayti tin stigmi opws katalavate milate ek merous allwn,xwris na thelete alla ayto kanete.

Αρνουμαι να μπω σε αντιπαραθεση ειδικα για αυτο το θεμα.
Μιλαω ομως για μενα και μονο για μενα. Εκφραζω την αποψη μου με απλα λογια.
Θα ηταν προτιμοτερο λοιπον να σταματησεις να τσιγκλας γιατι ειναι ενα παρα πολυ σοβαρο θεμα που αφορα χιλιαδες γυναικες ανα τον κοσμο οπως επισης και να μην δινεις ελπιδες, γιατι μπορει να μην το βλεπεις αλλα αυτο κανεις.

Αν γινεις παρενθετη μητερα καποια στιγμη μπραβο σου ειλικρινα και μεσα απο την καρδια μου, σταματα ομως να το διαλαλεις γιατι διαβαζουν γυναικες που πιθανον να εχουν τετοια αναγκη. Αν δεις τα γραπτα ειναι σαν να τους λες "ελατε, ειμαι εδω" και μετα αντιφασκεις.

Anyway ισως να εισαι πολυ θυμωμενη αυτη τη στιγμη για τους δικους σου λογους, για να δεις αυτο που λεω, απλα σκεψου την επομενη φορα που θα ποσταρεις κατι με αυτο το θεμα.
Ειναι πολυ πιο σοβαρο απο οσο νομιζουν ορισμενοι ανθρωποι.

Μην παρεξηγηθεις σε παρακαλω, εγω σεβομαι την αποψη σου, σεβασου κι εσυ την δικη μου. Μιλας εκ του ασφαλους οπως κι εγω. Εγω ειμαι σιγουρη ομως οτι δεν μπορω να το κανω. Σκεψου ποσο σιγουρη εισαι εσυ που λες το ναι.

Αυτα και σε παρακαλω προσεξε τα λογια σου γιατι μπορει να μην βριζεις αλλα χρησιμοποεις αρκετα σκληρη γλωσσα.

Με ολη μου την εκτιμηση! Very Happy

den nomizw oti xrisimopoihsa skliri glwssa.kai se kamia periptwsi den dialalw kati oute eipa h uponohsa "elate eimai edw" eipa tha to ekana upo katalliles sunthikes.tis opoies tha ekrina egw.pou simaieni analoga to atomo pithanws k na min sumfwnousa na ginw parentheti se kapoia sugekrimeni oikogeneia k se kapoia alli nai.
ayta gia na min pareksigithw.kai pros theou den antifaskw.apal ksekatharizw tin thesi mou giati den einai aggelia ayto to thema.den eimai thumwmeni me kanena k gia kanena.

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Gwgw81 έγραψε:επισης επειδη οι περισσοτερες μιλατε για συναισθηματικο δεσιμο,να σας θυμισω την μητερα του παιδιου απο το αλλο θεμα,που γεννησε και το παρατησε κ εξαφανιστηκε; υπαρχουν και τετοιες γυναικες που θα το εκαναν απλα για τα λεφτα.επισης υπαρχουν και γυναικες που λειτουργουν πιο πολυ με τη λογικη και καταφερνουν να ελεγξουν το συναισθημα.

Γωγω, συμφωνώ σε αυτό που λές, οποια γυναίκα δεχτεί κάτι τέτοιο, θα το δεχτεί γιατί γνωρίζει ότι δεν πρόκειται να δεθεί με το μωρό και θα το παραδώσει στους γονείς του μόλις γεννηθεί, κοινώς, εκ των προτέρων θα αποκλείσει το συναισθηματικό παράγοντα. Κι έχει γίνει επιτυχώς, γι'αυτό και πλέον αποτελεί επιλογή. Το μόνο που λέω είναι ότι είναι απρόβλεπτη η αντίδραση της εγκυμονούσας, διότι, πώς να το κάνουμε, αυτή κατακλύζεται από ορμόνες.
Και, όπως και να το πάρεις, έχουμε ένα βρέφος το οποίο απομακρυνεται από τη μητέρα που μέχρι τώρα γνωριζε. Επίσης τι θα γίνει με το θηλασμό? Θα πίνει ξένο γάλα το βρέφος ή θα θηλάζει? Αν θηλάζει την μητέρα που το γέννησε, αυτό δεν θα δημιουργήσει έναν εξτρά δεσμό που περιπλέκει τα πράγματα?
Σαφώς και όταν λέμε "εγώ δεν θα μπορούσα να το κάνω" εννοούμε ότι εμείς προσωπικά θεωρούμε ότι εμείς δεν θα μπορούσαμε να κυοφορήσουμε και να γεννήσουμε ένα μωρό και μετά να το δώσουμε στη μάνα του. Δεν κατακρίνουμε την απόφαση καμιάς γυναίκας να γίνει μάνα. Κι εγώ θα το σκεφτόμουν αν βρισκόμουν σ'αυτήν τη θέση..
Απλά ένα forum είναι μόνο γραπτη θεωρία...

mimika

mimika
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ισως ομως δεν σκεφτηκες οτι μια γυναικα που ψαχνει με λαχταρα να βρει μια παρενθετη μητερα, να βρισκει στα λογια σου παρηγορια κι ελπιδα ειτε της κανεις και σου κανει ειτε οχι.
Εχω καταλαβει απολυτα την θεση σου, απλα σκεψου πως θα νιωθει καποια κοπελα στην αλλη πλευρα που ισως να σε δει σαν "σωτηρα" της και τελικα να μην της κανεις.
Δυσκολο, δε νομιζεις?

mimika

mimika
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Οσο για την σκληρη γλωσσα, χρησιμοποιησες καλη μου, κι ας μην το βλεπεις.
Σε φιλω!

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
και στο αλλο θεμα η κλοκλο ειχε πει την λεξη υποκαταλληλες προυποθεσεις που τωρα δεν εχει ρε παιδια το θυμαμαι δεν ειπε εδω ειμαι ελατε, οκ υποστηριζει με θερμη κατι που πιστευει ισως σε πιο μεγαλο βαθμο απο οτι θα επρεπε με αποτελεσμα επειδη απαντα σε καθε ποστ να δημιουργουνται εντασεις, αυτο δεν σημαινει οτι πρεπει ολες να πεφτετε πανω της και οτι παλι πρεπει να ξεφυγουμε απο το ΘΕΜΑ, αν η κατερινα ειχε διαβασει το προηγουμενο θεμα και πηρε ελπιδες σιγουρα το πρωτο που θα εκανε ειναι να στειλει πμ στην κλοκλο και οχι να το συζητα δημοσια, μην γινομαστε κριτες των παντων, αποψη μου εκφραζω, ασχετο πολλες φορες αν διαφωνω με κατι που υποστηριζω και θα σας παρακαλεσω να μην ξεφυγεται ειλικρινα δεν θελω να κλειδωθει θεμα με την ιδια θεματολογια, μακαρι να μεινει ανοικτο και να ανταλαξετε ωραια τις αποψεις σας γιατι ειναι ενδιαφερον η συζητηση [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nena έγραψε:Και, όπως και να το πάρεις, έχουμε ένα βρέφος το οποίο απομακρυνεται από τη μητέρα που μέχρι τώρα γνωριζε. Επίσης τι θα γίνει με το θηλασμό? Θα πίνει ξένο γάλα το βρέφος ή θα θηλάζει? Αν θηλάζει την μητέρα που το γέννησε, αυτό δεν θα δημιουργήσει έναν εξτρά δεσμό που περιπλέκει τα πράγματα?
..

ενα απο τα ερωτηματα που ειχα στο προηγουμενο ποστ ηταν κι αυτο,κατα ποσο εχουμε δικαιωμα να παρεμβαινουμε τοσο? ειναι δικαιωμα του βρεφους να θηλασει,a priori του το αφαιρουμε...

valerakievelinaki

valerakievelinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
litsakos έγραψε:
Nena έγραψε:Και, όπως και να το πάρεις, έχουμε ένα βρέφος το οποίο απομακρυνεται από τη μητέρα που μέχρι τώρα γνωριζε. Επίσης τι θα γίνει με το θηλασμό? Θα πίνει ξένο γάλα το βρέφος ή θα θηλάζει? Αν θηλάζει την μητέρα που το γέννησε, αυτό δεν θα δημιουργήσει έναν εξτρά δεσμό που περιπλέκει τα πράγματα?
..

ενα απο τα ερωτηματα που ειχα στο προηγουμενο ποστ ηταν κι αυτο,κατα ποσο εχουμε δικαιωμα να παρεμβαινουμε τοσο? ειναι δικαιωμα του βρεφους να θηλασει,a priori του το αφαιρουμε...
ε καλα τωρα  δεν παθει και τιποτα !! τοοοοοσα παιδια πηραν ξενο γαλα τι επαθαν ;; 

mimika

mimika
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Το "υπο καταλληλες προυποθεσεις" ομως δινει κι αυτο ελπιδες στην αλλη γυναικα.
Τουλαχιστον εγω παντως δεν ηθελα να πεσω πανω της ακριβως, απλα υπαρχουν κι αλλες αποψεις (τις οποιες ειναι πασιφανες οτι δεν δεχεται) και ισως με τις δικες της να δημιουργει αναμεικτα συναισθηματα σε καποιες απο εμας με συνεπεια να θελουμε να υπερασπιστουμε εαυτον!

Συγνωμη εκ μερους μου που ξεφυγα.
Μπορει η κοπελα να ψαχνει αληθινα για παρενθετη μητερα και εμεις της καναμε το θεμα clown !!!

παντα με φιλικους χαιρετισμους!!! cheers

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
valerakievelinaki έγραψε:
litsakos έγραψε:
Nena έγραψε:Και, όπως και να το πάρεις, έχουμε ένα βρέφος το οποίο απομακρυνεται από τη μητέρα που μέχρι τώρα γνωριζε. Επίσης τι θα γίνει με το θηλασμό? Θα πίνει ξένο γάλα το βρέφος ή θα θηλάζει? Αν θηλάζει την μητέρα που το γέννησε, αυτό δεν θα δημιουργήσει έναν εξτρά δεσμό που περιπλέκει τα πράγματα?
..

ενα απο τα ερωτηματα που ειχα στο προηγουμενο ποστ ηταν κι αυτο,κατα ποσο εχουμε δικαιωμα να παρεμβαινουμε τοσο? ειναι δικαιωμα του βρεφους να θηλασει,a priori του το αφαιρουμε...
ε καλα τωρα  δεν παθει και τιποτα !! τοοοοοσα παιδια πηραν ξενο γαλα τι επαθαν ;; 

χιουμορ κανεις Βαρβαρα,ετσι? Cool

valerakievelinaki

valerakievelinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
οχι ρε συ δεν κανω χιουμορ αν και διαθετω πολυ απο δαυτο !!! αλλα δεν θα κολησουμε εκει τωρα αυτο το παιδι θα εχει πολλα να αντιμετωπησει  , που δεν θα το νοιαζει αν θηλασε η οχι !! και η παρενθετη θα ξερει απ την αρχη πριν κα γινει η εμφυτευση πως δεν προκειτε να θηλασει 

Gwgw81


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
[quote="Nena"]
Κι έχει γίνει επιτυχώς, γι'αυτό και πλέον αποτελεί επιλογή.
Επίσης τι θα γίνει με το θηλασμό? Θα πίνει ξένο γάλα το βρέφος ή θα θηλάζει? Αν θηλάζει την μητέρα που το γέννησε, αυτό δεν θα δημιουργήσει έναν εξτρά δεσμό που περιπλέκει τα πράγματα?

η πρωτη κουβεντα που ειπες ειναι η πιο σωστη.ειναι η αντικειμενικη πραγματικοτητα.ειτε συμφωνουμε εμεις ειτε οχι,ειτε θα το καναμε εμεις ειτε οχι.για να υπαρχει αυτη η επιλογη σημαινει οτι γινεται.τωρα οσο για τα υπολοιπα δεν ξερω.αλλα κι οταν η μανα πεθαινει στη γεννα τι γινεται; ή οταν γενναει και το δινει για υιοθεσια;
ή δεν το θηλαζει ή γινεται τροφος του για λιγο(αυτο γινοταν και στα χωρια παλια,γυναικες που ειχαν γαλα,θηλαζαν μωρα αλλων γυναικων που δεν ειχαν).
τωρα οσο για το μωρακι,αν παρει αληθινη αγαπη σε ολη του τη ζωη,δεν νομιζω να θυμαται την ανασφαλεια που ενιωσε οταν γεννηθηκε επειδη αποχωριστηκε την παρενθετη μητερα του.σε περιπτωσεις υιοθεσιας ή θανατου το ιδιο δεν γινεται;

εικασιες κανω βεβαια,χωρις να εχω ασχοληθει με το θεμα πολυ.απλως μην ειμαστε καθετες.οπως πολυ σωστα ειπες για να υπαρχει αυτη η επιλογη,σημαινει οτι γινεται.


litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
valerakievelinaki έγραψε:οχι ρε συ δεν κανω χιουμορ αν και διαθετω πολυ απο δαυτο !!! αλλα δεν θα κολησουμε εκει τωρα αυτο το παιδι θα εχει πολλα να αντιμετωπησει  , που δεν θα το νοιαζει αν θηλασε η οχι !! και η παρενθετη θα ξερει απ την αρχη πριν κα γινει η εμφυτευση πως δεν προκειτε να θηλασει 

σε πρωτη φαση χ,,,,κα για την παρενθετη, το βρεφος ειναι πιο αδυναμο και αυτο με απασχολει τι θα βιωσει κ πως.
δεν ειναι το θεμα μου αν το μπιμπερο ειναι καλο ή κακο,αλλα εχει το δικαιωμα να θηλασει,να παρει τη μυρωδια της μανας που το κουβαλαει (οκ,δεκτον οτι και η δοτρια ειναι μανα), να τα νιωσει ολα αυτα,κ σε περιπτωση που δεν τα νιωσει αυτο να ναι αποτελεσμα ατυχων συγκυριων και οχι απομακρυνσης απο την μανα (αυτη που το γεννησε λεω...μου φαινεται πως "αδερφες και παληκαρια γιναμε μαλλια κουβαρια" εδω περα με το ποια ειναι η μανα)

valerakievelinaki

valerakievelinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ναι καλα ασε την  βρεφικη ηλικια και σκεψου την εφηβικη εκει να δεις γλεντια !!!!!!!!!

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
valerakievelinaki έγραψε:ναι καλα ασε την  βρεφικη ηλικια και σκεψου την εφηβικη εκει να δεις γλεντια !!!!!!!!!

Ειναι πολλα τα ζητηματα που προκυπτουν,κ θα πρεπε να τα δουν οι ενδιαφερομενες πλευρες...η υιοθεσια ειναι δυσκολη αλλα οχι ακατορθωτη.

Gwgw81


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
valerakievelinaki έγραψε:ναι καλα ασε την  βρεφικη ηλικια και σκεψου την εφηβικη εκει να δεις γλεντια !!!!!!!!!

τι εννοεις; οτι θα εχει ψυχολογικα τραυματα μια ζωη επειδη μεγαλωσε σε αλλη κοιλια απο αυτην της μητερας του;

valerakievelinaki

valerakievelinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ναι γιατι  ;;; σου φαινεται απιστευτο ;;; τοσα ακουμε

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
by the way απ την βρεφικη κρινονται πολλα!

Gwgw81


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
valerakievelinaki έγραψε:ναι γιατι  ;;; σου φαινεται απιστευτο ;;; τοσα ακουμε

απιστευτο δεν μου φαινεται.αλλα χωρις παρεξηγηση σε βρισκω λιγο υπερβολικη.δηλαδη τα παιδακια,που χανουν τη μανα τους ή υιοθετουνται ή μεσα στο σπιτι οι γονεις σφαζονται τι εφηβεια θα εχουν;;;
εγω καπου διαβασα οτι
"υπάρχουν γυναίκες που είναι βιολογικές μητέρες και συμπεριφέρονται στα παιδιά τους σα να είναι ξένες. Και φυσικά υπάρχουν μητέρες που δεν έχουν βιολογικά παιδιά και είναι εκατομμύρια φορές καλύτερες από τις βιολογικες μητερες." και συμφωνω απολυτως.δεν νομιζω οτι 9 μηνες κρινουν την ζωη ενος ανθρωπου.

valerakievelinaki

valerakievelinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ε ναι δεν το συζητω καθολου  αυτα τα παιδια που αναφερεις εχουν και αυτα τα δικα τους !! αλλα και τα παιδια με παρενθετη θα υποστουν ενα μικρο σοκ !!! εκτος κιαν δεν το μαθουν ποτε ! 

marizakismom

marizakismom
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
δεν ξερω..ειμαι μανα και προσεχω τι κανω,πως το κανω και απο τωρα σκεφτομαι με ποιο τροπο θα μεγαλωσω το παιδι μου σωστα..αρκετα προβληματα εχει να αντιμετωπισει την σημερινη εποχη ενα παιδι μεγαλωνοντας,διαβαζοντας και την τελευταια σελιδα ξαφνικα νιωθω να πνιγομαι..αυτα τα παιδια μεσα απο τι συμπληγαδες θα περασουν?κατανοω την αναγκη της κατερινας να νιωσει τη μητροτητα,ειναι κριμα καποιες γυναικες να θελουν τοσο πολυ να γινουν μανες και να μην μπορουν,αλλα για το θεμα της παρενθετης μητερας εχω εκφραση την αρνητικη μου αποψη στο παρελθον και δεν θα ηθελα να επεκταθω..κατερινα,σου ευχομαι τα καλυτερα και για εμενα μακαρι να κρατησεις ενα υιοθετημενο μωρακι στην αγκαλια σου..θα αγαλλιασει κι η δικη σου ψυχη αλλα και η δικη του.

nikoleta

nikoleta
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Εγώ πάλι θα το πω... Δεν είμαι κατά της παρένθετης μητρότητας αλλά εγώ προσωπικά δε θα το έκανα. Ίσως για την κόρη μου όπως είπαν και κάποιες άλλες κοπέλες. Αν είναι στενός συγγενής οκ το καταλαβαίνω. Αν είναι όμως ξένη, τότε σίγουρα το κάνει για τα λεφτά οπότε το θεωρώ αγοραπωλησία. Δεν μου κάθεται καλά βρε κορίτσια να καταπολεμήσω το ένστικτό μου για να πάρω 5 φράγκα παραπάνω! Αν μπορεί κάποια να το κάνει από καλή καρδιά και διάθεση για προσφορά τότε είμαι πολύ υπέρ! Και όσο για το γάλα υπάρχουν και οι τράπεζες, δε θεωρώ αυτό το βασικό πρόβλημα!

tzeni

tzeni
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
εγω παντως να σας πω την αληθεια νομιζω οτι επειδη εχουμε βιωσει την μητροτητα δεν μπορουμε να μπουμε στη θεση της κατερινας....οποτε ναι μεν εχουμε την αποψη μας αλλα αυτη ειναι μονο η μια οψη του νομισματος..ειλικρινα δεν ξερω τι θα εκανα αν ημουν στην θεση της και ηταν και τοσο δυσκολο να υιοθετησω ενα παιδακι...μπορω μονο να υποθεσω οτι θα εκανα τα παντα για να γινω μητερα κι αν η μονη λυση ηταν της παρενθετης ισως να μην μου φανταζε τοσο μακρινο και ξενο οπως τωρα!!!!!
αυτο που νιωθω τωρα ομως ειναι οτι δεν θα μπορουσα ποτε να γινω παρενθετη εκτος κι αν ηταν για κοντινο συγγενικο μου προσωπο...ισως σκεφτομαι ετσι γιατι ειναι ακομη πολυ προσφατη η εγγυμοσυνη μου..η γιατι θελω να κανω κι αλλο παιδακι Very Happy Very Happy
γιαυτο και δεν μπορω να μπω ουτε στην θεση της κλοκλο γιατι δεν εχω ολοκληρωσει το θεμα οικογενεια!!!!!μπορει και γω τοτε να σκεφτομαι διαφορετικα!!!!!
παντως ασχετως αν ειμαι θετικη η αρνητικη με το θεμα παρενθετη πιστευω οτι μανα δεν ειναι μονο αυτη που γενναει ενα μωρο αλλα αυτη που το μεγαλωνει!!!!!
παντως τραγικο να υπαρχουν τοσα παρατημενα παιδακια στα ιδρυματα που χρειαζονται αγαπη και να μην βοηθαει το κωλοκρατος να βρουν σπιτι και μητερα!!!!!!!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 6]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις