Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
79 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 79 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 6]

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nena έγραψε:Απίστευτα controversial θέμα...
Διάβασα και αρκετά ποστ από το άλλο θέμα σχετικά με την παρένθετη μητρότητα, κι επειδή έχει τύχει να το συζητήσουμε με την παρέα μου (σε αυστηρά θεωρητικό επίπεδο) κατέληξα στο εξής: είμαι ήδη μητέρα δύο αγοριών και εχω νιώσει το τρίπτυχο εγκυμοσύνη-τοκετός-λοχεία κτλ. Δεν θα μπορούσα (προσωπικά πάντα μιλάω) να αποχωριστώ το πλάσμα που για 9 μήνες μεγαλωνε στην κοιλιά μου, όσα συμβόλαια και να υπέγραφα. Θα ήθελα να το δώ να μεγαλώνει, να με κοιτάζει, να νιώθει τους χτύπους της καρδιάς μου κ να τους αναγνωρίζει, και όλα αυτά τα "πεζά".. Καταλαβαίνω το γιατί θα πρέπει η παρένθετη μητέρα να έχει ήδη αποκτήσει δικά της παιδιά, αλλά όταν τα έχει νιώσει όλα αυτά, πως να αποχωριστεί το μωρό που κυοφορούσε? Δεν είναι μόνο βιολογία, τα δικά σου ωάρια, τα δικά του σπερματοζωάρια, η δική της μήτρα..
Στην εξαιρετικά απίθανη, ομολογώ, περίπτωση να γίνω παρένθετη μητέρα, θα το έκανα μόνο για λογαριασμό της κόρης μου, αν δεν μπορούσε η ίδια να αποκτήσει παιδιά. Είναι η μόνη περίπτωση που θα μπορούσα να "θυσιάσω" τα αισθήματά μου προς το μωρό που θα κυοφορούσα.

Τα παραπάνω είναι το πώς νιώθω εγώ σχετικά με το να γίνω παρένθετη μητέρα. Δεν το κατακρίνω καθόλου και σε καμιά περίπτωση όταν συμβαίνει, καταλαβαίνω απόλυτα πως όταν μια γυναικα θέλει να γίνει μάνα θα γυρίσει τον κόσμο ανάποδα για να το πετύχει. Σου έυχομαι ο,τι καλύτερο και σύντομα να έχεις ένα μωράκι, με τον ένα ή άλλο τρόπο..

με καλυψες φιλη!
δεν ειμαι ουτε θετικη,ουτε αρνητικη,.Μεχρι λιγες μερες πριν δεν μπορουσα να το αντιληφθω ολο αυτο. Μεχρι που με ενημερωσε μια φιλη οτι τα τελευταια χρονια περασε μια πολλη δυσκολη κατασταση με την υγεια της,αυτοανοσο...και αναγκαστηκε να διακοψει την εγκυμοσυνη της στους 2,5 μηνες.Φανταστειτε την στενοχωρια της...για να μην μακρυγορω, επειδη η κατασταση της δεν το επετρεπε αποφασισαν με τον αντρα της να ψαξουν για παρενθετη μητερα αφου εψαξαν για υιοθεσια (το απερριψαν,πολυ χρονοβορο)...τελικα μετα απο 4 χρονια περιπετειας με την υγεια της,ξεπερασε το προβλημα της (μαλλον προσωρινα,γιατι με το αυτοανοσο ποτε δεν ξερεις) και ειναι εγκυος. Και πεταει στα συννεφα η γυναικα Smile μετα απο αυτα λοιπον απλα αποφασισα να ειμαι πιο ανοιχτομυαλη με αυτο το θεμα.Και παλι ειμαι καπως ουδετερη,αλλα τουλαχιστον τωρα καταλαβαινω οτι θα μπορουσε να συμβει και σε μενα,και οτι η αναγκη να βιωσει μια γυναικα την μητροτητα ειναι το λιγοτερο σεβαστη. Δεν ξερω αν η κοπελα που εγραψε το παλιο θεμα ειναι αυτη η φιλη μου...ελπιζω πως οχι,αλλα αν ειναι να ξερει και απο εδω οτι εχει τον σεβασμο μου για την προσπαθεια της και την συμπαρασταση μου.Και λυπαμαι αν πληγωθηκε με αυτα που εγραψα...

kloklo

kloklo
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
na grapsw k egw me ta greeklish mou giati k emena to pliktrologio mou einai ispaniko....
loipon otan theleis kati o theos tha se voithisei na to petuxeis.exe pisti k upomoni.ok germania oxi alla se polles alles xwres opws eipes einai eukolotero.min koitas mono ellada.epeidi eimai uper tou thematos tha to exw upopsin mou k tha se enimerwsw gia otidipote me proswpiko mnm.min stamatas na psaxneis. k episis min stamatas na prospatheis na meineis esu eguos akomi k an sou eipane pws einai adunato.
me mia parentheti mama , upografeis parousia dikigorou egrafa k epipleon tha to ksanapw alli mia, nai men h parentheti megalwnei mesa tis ena paidi allaayto to paidi einai xrwmosomata, aima , swma , psuxi k apo wario allis gunaikas. k sperma allou antra.ayto mia mitera pou exei idi dika tis paidia k ginetai parentheti to vlepei alliws, oxi anaisthita, apla alliws.
opote theleis na miliseis emeis eimaste edw

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
kloklo έγραψε:
me mia parentheti mama , upografeis parousia dikigorou egrafa k epipleon tha to ksanapw alli mia, nai men h parentheti megalwnei mesa tis ena paidi allaayto to paidi einai xrwmosomata, aima , swma , psuxi k apo wario allis gunaikas. k sperma allou antra.ayto mia mitera pou exei idi dika tis paidia k ginetai parentheti to vlepei alliws, oxi anaisthita, apla alliws.

Κλοκλο μου, κανείς δεν αμφισβήτησε τη νομιμότητα εφόσον πέσουν οι υπογραφές, απλά το θέμα γίνεται πολύπλοκο συναισθηματικά για την έγκυο..
Και, όχι, το αίμα και το σώμα είναι της εγκυου, αυτή το μεγαλώνει για 9 μήνες, αυτήν γνωρίζει σαν μάνα του για 9 μήνες, οι δικές της εναλλαγές διάθεσης επηρεάζουν το έμβρυο για 9 μήνες. Αυτή παράγει τις ορμόνες που το κρατάνε ζωντανό. Αυτό που παίρνει ένα παιδί από τους βιολογικούς του γονείς είναι ΜΟΝΟ ΓΟΝΙΔΙΑ.
Το ξαναείπα, δεν είμαι αντίθετη με την παρένθετη μητρότητα, μακάρι να ήταν πιο απλό το θέμα και όσες θέλανε να μπορούσαν να αποκτήσουν έτσι ένα μωράκι (και δύο και τρία). Και δεν νομίζω ότι είναι τόσο πρόβλημα το θέμα περιβάλλον όσο το πώς θα δεθεί η έγκυος με το έμβρυο, αυτό είναι το πιο απρόβλεπτο, κι ας έχεις ορκιστεί στο Θεό τον ίδιο..

x-katerina-x


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
kalhspera koritsia...

pistevw pws mia gynaika otan dexth na ginei parentheth mhtera.. to pernei apo thn arxh alliws to thema..

1. kserei oti to paidi einai apo allous goneis..
2. exei oloklirosei to thema oikogenia .. dld exei idi ta paidia pou hthele..
3. kseri apo arxh oti to mwro pou einai mesa ths anikei allou... kai isws den denete toso oso mia mitera pou laxtarei na kratisi to paidi tis stin aggalia tis meta tin gena...
4. an den htan to thema parentheth mhtrotita den tha ekana allo paidi opote den thelei allo dikotis paidi...
5. vevea se ola auta isws xriastei kai psixologos gia kai tis dyo pleures...

den exw sinantisei pote mia gynaika pou ekane thn thysia auth gia mia allh gynaika.. gia na kserw pws skeftike pws eniothe kai polla alla tha rwtaga...

BIKH

BIKH
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
μεσα απο την καρδια μου σου ευχομαι να βρεις την γυναικα που θα κανει σε βοηθησει να αποκτησεις το δικο σου μωρακι!!!εχε δυναμη και πιστη!!!φιλια!!! psaxnw gia parentheth mhtera.. einai poly diskolo :( - Σελίδα 2 417472

ANGEL


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Προσωπικά πιστεύω ότι ρόλο παρένθετης μητέρας χωρίς προβλήματα μπορεί να αναλάβει μόνο ένα στενό συγγενικό πρόσωπο (πχ μητέρα ή αδερφή).Αλλιώς είναι πολύ καλή ιδέα η υιοθεσία.

x-katerina-x


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Kalhspera koritsia....

Shmera htan mia poly wraia mera... eixa paei sthn filh mou me ta dyo paidakia ths kai perasame poly omorfa... kai ta mwrakia ths ta latrevw opos kai auta emena Smile...


psaxnw gia parentheth mhtera.. einai poly diskolo :( - Σελίδα 2 215994

markellajohny

markellajohny
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
βρε κοριτσια το οτι ειναι χρωμοσωματα απο καποιους αλλους το κανει λιγοτερο δικο της δημιουργημα?μεσα της μεγαλωνει 9 μηνες, απο εκεινη τρεφεται, εκεινη δενεται μαζι του κι αυτο με εκεινη. γιατι μην ξεχναμε, μιλαμε για ενα μωρο παιδι που για 9 μηνες εχει γνωρισει αλλη για μητερα του.και τι σημαινει εχει δικα της παιδια, κι αυτο μεσα της θα μεγαλωσει, εκεινη θα το γεννησει.
και τι αν εχει υπογραψει χαρτια?υπογραφει πουθενα οτι δε θα δεθει συναισθηματικα μαζι του ή οτι δε θα επιτρεψει στον εαυτο της να το αγαπησει???

mimika

mimika
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
χμμμ πολυ λεπτο θεμα!
Η αληθεια ειναι οτι εγω δεν θα μπορουσα να το κανω και οι περισσοτερες γυναικες που εχουν τουλαχιστον ενα παιδι, δηλαδη εχουν βιωσει την διαδικασια της εγκυμοσυνης και της γεννας, δυσκολα θα το εκαναν γιάυτο και οι αρνητικες αποψεις ειναι τοσο απολυτες.

Διαβασα και το αλλο θεμα που κλειδωθηκε και εχω ολοκληρωμενη αποψη. Το μονο που θελω να πω στις φιλες που υποστηριζουν τοσο εντονα και με χαρακτηρισμους οτι θα το εκαναν με τα χιλια, ας το κανουν πρωτα αφου το θελουν και να μας γραψουν μετα τα συναισθηματα τους.

Γιατι εξω απο το χορο πολλα τραγουδια λεγονται. Να μας μιλησει μια κοπελα που το εχει ηδη κανει να μας πει πως ενιωσε σε ολη την διαρκεια και πως νιωθει τωρα και τι περασε ολο αυτο το διαστημα που κυοφορουσε ενα "ξενο¨μωρακι και το αποχωριστηκε. Μην ειμαστε υπερβολικοι. Υποστηριζουμε ολοι τις αποψεις μας αλλα ας το κανουμε τεκμηριωμενα οχι λογια του αερα, "θα ηθελα να το κανω και δεν με πειραζει κλπ" Καντο πρωτα και πες μας μετα!

Και στην αμερικη το εκανε η Σαρα τζεσικα Παρκερ, δεν ξερω τους ακριβεις λογους αλλα λεγεται οτι το εκανε για να μην χαλασει το σωμα της τωρα που εχει περασει τα 40. Και ειχε ηδη ενα παιδι. Ε απαραδεκτο αυτο. Δεν μπορουμε να λεμε λογια και να κανουμε πραξεις ελαφρα τη καρδια.

Οσο για την κοπελα που ψαχνει για την παρανθετη, εγω θα σου ευχηθω μεσα απο την καρδια μου αν το θελεις τοσο πολυ να την βρεις. Δυστυχως ομως οι περισσοτερες γυναικες με παιδακια, θα ηταν μαλλον πολυ δυσκολο να το κανουν οσα λεφτα και να τους εδιναν ειδικα στην Ελλαδα.
Ευχομαι ομως το ονειρο σου να πραγματοποιηθει και να πανε ολα οσο το δυνατον καλυτερα.

mimika

mimika
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Να ρωτησω και κατι?
Εχεις ψαξει καλα το θεμα της υιοθεσιας?
Ο αντρας σου δεν ειναι τοσο μεγαλος για να υιοθτησετε , βεβαια δεν ξερω τι προβληματα εχεις, αλλα μηπως να το κοιταγες με δικηγορους κλπ?

Ειναι μεν δυσκολο στην Ελλαδα αλλα εχε πιστη σ'αυτο που θελεις και ολα θα πανε καλα. Υπαρχουν τοσα μωρακια μονα τους που ζητανε μια αγκαλιτσα.

Οσο για το ιδρυμα Μητερα, δυστυχως ξερω απο εγκυροτατη πηγη που δουλευε εκει οτι δυσκολα δινουν παιδακια αλλα δεν ξερει κανεις το γιατι. Twisted Evil

kloklo

kloklo
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
h sara jessika parker ekane to prwto alla otan thelisan 2o ta pragmata itan polu duskola, apo iatrikis apopsis.k meta ap opolles prospatheies kateliksan stin parentheti mitrotita.
oso gia ekeines h emena en pasei periptwsei pou stirizw tin apopsi mou POLU DUNAMIKA KAI LEW OTI THA TO EKANA KATW APO TIS KATALLHLES SUNTHHKES, tha sunexizw na to sthrizw k as min to exw kanei pote.k an tuxei k to kanw den tha to dialallhsw gia na apodeiksw tpt se kanenan alla sumfwnw pws an htan kapoioa kopela pou na to exei kanei tha ithela na akousw gnwmi h sunaisthimata.....

mimika

mimika
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
kloklo έγραψε:h sara jessika parker ekane to prwto alla otan thelisan 2o ta pragmata itan polu duskola, apo iatrikis apopsis.k meta ap opolles prospatheies kateliksan stin parentheti mitrotita.
oso gia ekeines h emena en pasei periptwsei pou stirizw tin apopsi mou POLU DUNAMIKA KAI LEW OTI THA TO EKANA KATW APO TIS KATALLHLES SUNTHHKES, tha sunexizw na to sthrizw k as min to exw kanei pote.k an tuxei k to kanw den tha to dialallhsw gia na apodeiksw tpt se kanenan alla sumfwnw pws an htan kapoioa kopela pou na to exei kanei tha ithela na akousw gnwmi h sunaisthimata.....


Βρε κοπελια μου, και μη με παρεξηγησεις, αλλα να ξερεις και τι ειχε η σαρα-τζεσικα???
Ε μη μας τρελανεις τωρα!
Ενταξει υποστηριζεις σθεναρα κατι στο οποιο πιστευεις, και ειναι αξιο θαυμασμου μεχρι ενα σημειο.

Κατα τα αλλα δεν χρειαζεται να παθιαζεσαι τοσο πολυ, you made your point και ειναι κατανοητο, αλλα κουλαρε λιγο ειναι πολυ σοβαρο το θεμα.
Αν εμφανιζοταν καποια μπροστα σου και σου ελεγε να γινεις παρενθετη μητερα του παιδιου της και ηταν ολες οι προυποθεσεις τελειες, ειμαι σιγουρη οτι θα το σκεφτοσουν διπλα και τριπλα, οσο σιγουρη κι αν νιωθεις για ολο αυτο.

Δεν σε αμφισβητω απλα βλεπω πολυ παθος στα γραπτα σου και ενα αγχος για ολες εμας που δεν το θεωρουμε απλη υποθεση.

kloklo

kloklo
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
eimai para polu cool.profanws opws exw ksanapei o graptos logos parerminevetai giati o kathenas to diavazei k to antilamvanetai opws ekeinos thelei....anywayssss nai kserw oti aytos itan o logos pou h parker ekane oti ekane,giati tote akougotan pantou.....
ksereis vasika giati tsatizomai.eixa anoiksei to thema, k kleidwthike giati kapoies eftasan sta akra k milisan polu varia k mpikane k sfina alles upoduoumenes tis endiaferomenes gia parentheti, sta kafnika gia na psarepsoun an sovarologw.tous fainotan toso paralogo.k parolo pou egw den eftaiga, to thema MOU kleidwthike, k den ksekleidwthike mexri simera.k itan to thema MOU.adiko.epeidi apla kapoies den elegan na dextoun tin antitheti apo tin diki tous apopsi.

mimika

mimika
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Δεν θελω να μπω σε αντιπαραθεση για την Σαρα-Τζεσικα, αλλα κι εγω που διαβαζω πολλα και βλεπω αλλα τοσα, παντου ελεγαν οτι το εκανε για να μην χαλασει το σωμα της.
Αλλα λιγο με νοιαζει τι εκανε αυτη.

Δηλαδη το προβλημα σου ειναι που κλειδωθηκε το θεμα σου?
Εκατσα και διαβασα ολες τις σελιδες και ειναι σεβαστες ολες οι αποψεις.
Η αληθεια ειναι οτι ειχε ξεφυγει απο ενα σημειο και μετα. Και μπορω να καταλαβω οτι εχεις μια πικρια αλλα επισης καταλαβαινω οτι οταν θελουμε να υποστηριξουμε την αποψη μας, καμια φορα προβαινουμε σε υπερβολες.
Δεν το λεω για σενα γενικα μιλαω.

Κι εσυ ομως ειχες σκληρη γλωσσα για καποιες κοπελες, ποσο δυσκολο σου ειναι να δεχτεις οτι για καποιες απο εμας δεν ειναι απλη υποθεση?

Ειναι τοσο περιπλοκο και μεγαααααλο θεμα που σιγουρα δεν λυνεται απο ενα φορουμ και ακομα πιο σιγουρα δεν μπορει κανεις να αλλαξει την γνωμη κανενος μεσα απο δω. Wink

tzeni

tzeni
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
kloklo έγραψε:eimai para polu cool.profanws opws exw ksanapei o graptos logos parerminevetai giati o kathenas to diavazei k to antilamvanetai opws ekeinos thelei....anywayssss nai kserw oti aytos itan o logos pou h parker ekane oti ekane,giati tote akougotan pantou.....
ksereis vasika giati tsatizomai.eixa anoiksei to thema, k kleidwthike giati kapoies eftasan sta akra k milisan polu varia k mpikane k sfina alles upoduoumenes tis endiaferomenes gia parentheti, sta kafnika gia na psarepsoun an sovarologw.tous fainotan toso paralogo.k parolo pou egw den eftaiga, to thema MOU kleidwthike, k den ksekleidwthike mexri simera.k itan to thema MOU.adiko.epeidi apla kapoies den elegan na dextoun tin antitheti apo tin diki tous apopsi.
οντως ειχαν ειπωθει απο καποιες κοπελες πολυ βαριες κουβεντες που προσεβαλλαν ατομα χωρις λογο.. πρεπει να δεχομαστε ολες τις αποψεις οσο αντιθετοι κιαν ειμαστε!!ισως η ολιβια αναγκαστηκε να κλεισει το θεμα για να μην ξεφυγει κι αλλο η κατασταση σιγουρα οχι απο προσωπικη επιθεση σε σενα η επειδη εφταιγες εσυ σε κατι!τελικα η αλλη κοπελα που μπηκε εκεινη την μερα μαθαμε αν ηταν ψευτικη???κι εμενα με παρεξηγησες αλλα δεν ειχα πραγματικα ιδεα οτι μπορει να ηταν ψεμματα!!!!κι ολα αυτα φιλικα ετσι???μην παρεξηγηθω παλι Very Happy Very Happy Very Happy

παντως θα συμφωνησω μαζι σου απολυτα οτι ο γραπτος λογος μπορει πολυ ευκολα να παρερμηνευτει και γιαυτο προσεχω πολυ πλεον τι θα πω και πως θα το πω!!!!!!στο κατω κατω δεν ξερουμε με ποιον μιλαμε...

valerakievelinaki

valerakievelinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
κλεοπατρα το θεμα σου κλειδωθηκε οχι γιατι υποστηριζες την αποψη σου με θερμη !! καλα εκανες !! αλλα ο τροπος που υποστηριζες την αποψη σου !!εγινες επιθετικη και καχυποπτη !! και εγινες η αιτια να φυγει μια κοπελια απο το φορουμ !! ξερεις πολυ καλα οτι ειμαι υπερ να λεμε την αποψη μας αρκει να μην προσβαλουμε κανεναν !! 

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
δεν υπαρχει θεμα μου και θεμα σου απο την στιγμη που το ανοιγουμε ειναι θεμα ολων, ουτε οταν κλειδωνεται κατι εχει να κανει με το ατομο που το ανοιξε αλλα με ολη την συμπεριφορα ολων μεσα στο θεμα, καθε αποψη δεκτη καθε διαλογος δεκτος καθε αντιπαραθεση, οταν ειναι ομως στα πλαισια της ευγενειας, οταν ξεπεραστει η ευγενεια και υπαρξουν προσβολες προσωπικες το θεμα θα κλειδωνεται, ελπιζω να κρατησετε το θεμα αυτο σε ενα καλο επιπεδο ξερω οτι μπορειτε Wink

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Εγώ να πω τι σκέφτηκα?
Κατερίνα, ψάχνεις για παρένθετη μητέρα. Όλες εμείς εδώ, παρόλο που μπορεί να κατανοούμε την κατάσταση για τον Α ή Β λόγο, δεν μπορούμε συναισθηματικά πάντα μιλώντας να κάνουμε κάτι τέτοιο, οπότε δεν μπορούμε να βοηθήσουμε.
Κλοκλό, το έχεις υποστηρίξει θερμά το θέμα και την άποψή σου και μπράβο σου, κι έχεις δηλώσει ότι δεν έχεις τους δικούς μας ενδοιασμούς. Υπάρχει καμιά περίπτωση συνεργασίας μεταξύ σας???

mimika

mimika
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Nena έγραψε:Εγώ να πω τι σκέφτηκα?
Κατερίνα, ψάχνεις για παρένθετη μητέρα. Όλες εμείς εδώ, παρόλο που μπορεί να κατανοούμε την κατάσταση για τον Α ή Β λόγο, δεν μπορούμε συναισθηματικά πάντα μιλώντας να κάνουμε κάτι τέτοιο, οπότε δεν μπορούμε να βοηθήσουμε.
Κλοκλό, το έχεις υποστηρίξει θερμά το θέμα και την άποψή σου και μπράβο σου, κι έχεις δηλώσει ότι δεν έχεις τους δικούς μας ενδοιασμούς. Υπάρχει καμιά περίπτωση συνεργασίας μεταξύ σας???

ναι αληθεια, θα μπορουσες βρε κλοκλο αφου θελεις τοσο πολυ να το κανεις, να μιλησεις με την κοπελα, μιας και βρεθηκε εδω και αν της κανεις και σου κανει, γιατι οχι?
Αν δηλαδη ειναι ιδανικες οι συνθηκες, και υποστηριζεις οτι θα εμπαινες σε αυτη τη διαδικασια τοτε δες το σοβαρα. Ισως απο τα γραπτα σου να δινεις ελπιδα σε καποιες γυναικες.

tzeni

tzeni
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
mimika έγραψε:
Nena έγραψε:Εγώ να πω τι σκέφτηκα?
Κατερίνα, ψάχνεις για παρένθετη μητέρα. Όλες εμείς εδώ, παρόλο που μπορεί να κατανοούμε την κατάσταση για τον Α ή Β λόγο, δεν μπορούμε συναισθηματικά πάντα μιλώντας να κάνουμε κάτι τέτοιο, οπότε δεν μπορούμε να βοηθήσουμε.
Κλοκλό, το έχεις υποστηρίξει θερμά το θέμα και την άποψή σου και μπράβο σου, κι έχεις δηλώσει ότι δεν έχεις τους δικούς μας ενδοιασμούς. Υπάρχει καμιά περίπτωση συνεργασίας μεταξύ σας???

ναι αληθεια, θα μπορουσες βρε κλοκλο αφου θελεις τοσο πολυ να το κανεις, να μιλησεις με την κοπελα, μιας και βρεθηκε εδω και αν της κανεις και σου κανει, γιατι οχι?
Αν δηλαδη ειναι ιδανικες οι συνθηκες, και υποστηριζεις οτι θα εμπαινες σε αυτη τη διαδικασια τοτε δες το σοβαρα. Ισως απο τα γραπτα σου να δινεις ελπιδα σε καποιες γυναικες.
κοριτσια μην μπαινεται σαυτα τα τριπακια....και εγω κατι τετοιο ειχα πει και.... Shocked Shocked Shocked Shocked

αυτα που λετε μπορει να παρεξηγηθουν και δεν ειναι δικαιο για την κατερινα!!!!ο καθενας μπορει να υποστηριζει την αποψη του με οση θερμη θελει αλλα εμεις δεν εχουμε το δικαιωμα να του πουμε τι να κανει...υπαρχουν και τα πμ που αν θελησει μια κοπελα να βοηθησει με οποιον τροπο θα το κανει ετσι και οχι σε μια ανοιχτη συζητηση..εδω ηταν το λαθος μου και το αναγνωριζω!!!!!μην παρασυρθειτε κι εσεις...

mimika

mimika
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Θελω να ξεκαθαρισω κατι.
Δεν ειμαι εριστικη με την κλοκλο ουτε με την κοπελα που ανοιξε το θεμα.
Ειναι εξαιρετικο το να βοηθησεις καποιον να αποκτησει κατι που ονειρευεται μια ζωη, να συμβαλεις στο θεαρεστο αυτο εργο, κατι που σε καποιους ειναι αυτονοητο και ευκολο αλλα σε αλλους εξαιρετικα δυσκολο κι επωδυνο.
Ενα παιδι. Μια ψυχουλα που ζηταει αγαπη και μια αγκαλια.

Στο θεμα της παρενθετης μητερας ομως, επαναλαμβανω οτι μια γυναικα που εχει μπει ηδη στη διαδικασια εγκυμοσυνη, τοκετος, μεγαλωμα κλπ, ειναι εξαιρετικα δυσκολο να αναλαβει μια τοσο μεγαλη ευθυνη.
Να κυοφορησει μια ζωουλα, να περασει ολα αυτα και τελικα να αποχωριστει αυτο που χτυπαγε μεσα στην κοιλια της.Κι ας μην ειναι δικο της. Δεν εχει σημασια, γιατι το εζησε 9 μηνες.

Αν υπαρχουν γυναικες υγιεις ψυχικα και σωματικα που μπορουν να το κανουν χωρις παραπλευρες απωλειες κι επιπτωσεις, τοτε μπραβο τους.

Συζητησα λιγο με μαμαδες και ατεκνες ακομα γυναικες και οι μεν μαμαδες μου ειπαν "πολυ δυσκολο, αποκλειεται να μπορουσα" οι δε ατεκνες (ακομα τουλαχιστον) μου ειπαν "γιατι οχι?" χωρις να το σκεφτουν στιγμη το τι συμβαινει, οχι γιατι ειναι αφελεις, απλα δεν εχουν περασει την διαδρομη αυτη ακομα.
Αυτο απο μονο του λεει πολλα.

Το μονο που συστηνω εγω ειναι να τα πουν οι δυο κυριες αν πραγματικα ενδιαφερονται και οι δυο.
Κι οχι εδω μεσα, ας το κανουν μονες τους κι ας μην το μαθει ποτε κανεις.

Μεσα απο ενα φορουμ δεν ειναι δυνατον να ζητας παρενθετη μητερα ετσι απλα. Ειναι τοσο μεγαλο το θεμα και θελει παρα πολυ σκεψη και δυναμη για το προχωρησεις.

Γνωμη μου παντα.

kloklo

kloklo
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
valerakievelinaki έγραψε:κλεοπατρα το θεμα σου κλειδωθηκε οχι γιατι υποστηριζες την αποψη σου με θερμη !! καλα εκανες !! αλλα ο τροπος που υποστηριζες την αποψη σου !!εγινες επιθετικη και καχυποπτη !! και εγινες η αιτια να φυγει μια κοπελια απο το φορουμ !! ξερεις πολυ καλα οτι ειμαι υπερ να λεμε την αποψη μας αρκει να μην προσβαλουμε κανεναν !! 
den egina egw h aitia nomizw!!!!moni tis efuge giati pareksigithike me alles kopeles k oxi mazi mou!!

Gwgw81


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
διαβαζα ολα τις αποψεις και σκεφτομουνα ποσο τυχερη ειμαι που εχω τα μωρακια μου,και τι θα εκανα αν δεν μπορουσα να κανω δικα μου παιδια,κατι που το ονειρευομουν απο μικρη.θα κινουσα γη και ουρανο και θα εκανα τ'αδυνατα δυνατα.δεν ξερω αν συμφωνω και κατα ποσο με το θεμα της παρενθετης,δεν μ'εχει απασχολησει και ποτε τοσο πολυ να σας πω την αληθεια.αλλα αν δεν το εχεις ζησει φανταζομαι δεν μπορεις να εισαι απολυτος με τιποτα.επισης επειδη οι περισσοτερες μιλατε για συναισθηματικο δεσιμο,να σας θυμισω την μητερα του παιδιου απο το αλλο θεμα,που γεννησε και το παρατησε κ εξαφανιστηκε; υπαρχουν και τετοιες γυναικες που θα το εκαναν απλα για τα λεφτα.επισης υπαρχουν και γυναικες που λειτουργουν πιο πολυ με τη λογικη και καταφερνουν να ελεγξουν το συναισθημα.το οτι εμεις δεν το καταλαβαινουμε,δεν σημαινει οτι δεν γινεται.ας σκεφτουμε τι θα καναμε ολες αν δεν μπορουσαμε να κανουμε τα μωρακια μας.και μη μου πειτε για υιοθεσια.σαφως και ειμαι υπερ της υιοθεσιας,αλλα πρωτον ειναι πολυ δυσκολο στην ελλαδα(πρεπει να εχεις περιουσια,εισοδημα,να περιμενεις πολυ καιρο κ.α)και δευτερον -τουλαχιστον εγω- θα εξαντλουσα πρωτα καθε μεσον για βιολογικα δικο μου μωρο και μετα θα σκεφτομουνα για υιοθεσια.

kloklo

kloklo
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
mimika έγραψε:Θελω να ξεκαθαρισω κατι.
Δεν ειμαι εριστικη με την κλοκλο ουτε με την κοπελα που ανοιξε το θεμα.
Ειναι εξαιρετικο το να βοηθησεις καποιον να αποκτησει κατι που ονειρευεται μια ζωη, να συμβαλεις στο θεαρεστο αυτο εργο, κατι που σε καποιους ειναι αυτονοητο και ευκολο αλλα σε αλλους εξαιρετικα δυσκολο κι επωδυνο.
Ενα παιδι. Μια ψυχουλα που ζηταει αγαπη και μια αγκαλια.

Στο θεμα της παρενθετης μητερας ομως, επαναλαμβανω οτι μια γυναικα που εχει μπει ηδη στη διαδικασια εγκυμοσυνη, τοκετος, μεγαλωμα κλπ, ειναι εξαιρετικα δυσκολο να αναλαβει μια τοσο μεγαλη ευθυνη.
Να κυοφορησει μια ζωουλα, να περασει ολα αυτα και τελικα να αποχωριστει αυτο που χτυπαγε μεσα στην κοιλια της.Κι ας μην ειναι δικο της. Δεν εχει σημασια, γιατι το εζησε 9 μηνες.

Αν υπαρχουν γυναικες υγιεις ψυχικα και σωματικα που μπορουν να το κανουν χωρις παραπλευρες απωλειες κι επιπτωσεις, τοτε μπραβο τους.

Συζητησα λιγο με μαμαδες και ατεκνες ακομα γυναικες και οι μεν μαμαδες μου ειπαν "πολυ δυσκολο, αποκλειεται να μπορουσα" οι δε ατεκνες (ακομα τουλαχιστον) μου ειπαν "γιατι οχι?" χωρις να το σκεφτουν στιγμη το τι συμβαινει, οχι γιατι ειναι αφελεις, απλα δεν εχουν περασει την διαδρομη αυτη ακομα.
Αυτο απο μονο του λεει πολλα.

Το μονο που συστηνω εγω ειναι να τα πουν οι δυο κυριες αν πραγματικα ενδιαφερονται και οι δυο.
Κι οχι εδω μεσα, ας το κανουν μονες τους κι ας μην το μαθει ποτε κανεις.

Μεσα απο ενα φορουμ δεν ειναι δυνατον να ζητας παρενθετη μητερα ετσι απλα. Ειναι τοσο μεγαλο το θεμα και θελει παρα πολυ σκεψη και δυναμη για το προχωρησεις.

Γνωμη μου παντα.
ayti tin stigmi opws katalavate milate ek merous allwn,xwris na thelete alla ayto kanete.tonisa kati.THA TO EKANA AN OI SUNTHIKES ITAN IDANIKES, pou simainei oti den dinw ayti tin stigmi kamia elpida kai episis egrapsa AN MPORESW NA VOITHISW ME OPOIODIPOTE TROPO THA SOU TO PW SE PM.
TO TELEYTAIO POU THELW NA TONISW EINAI PWS DEN EDIWKSA KAMIA APO EDW MESA EGW. EGW AN KOITAKSETE PISW TO THEME MOU, DEN XRHSIMOPOIW KAMIA UVRI.APLWS GURISTE K DIAVASTE K THA DEITE POIES PAREKSIGITHIKANE METAKSU TOUS K MHN TA FORTWNETE SE MENA VALERIAEVELINAKI.
ANYWAY AYTA....LHKSIS.

kloklo

kloklo
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Gwgw81 έγραψε:διαβαζα ολα τις αποψεις και σκεφτομουνα ποσο τυχερη ειμαι που εχω τα μωρακια μου,και τι θα εκανα αν δεν μπορουσα να κανω δικα μου παιδια,κατι που το ονειρευομουν απο μικρη.θα κινουσα γη και ουρανο και θα εκανα τ'αδυνατα δυνατα.δεν ξερω αν συμφωνω και κατα ποσο με το θεμα της παρενθετης,δεν μ'εχει απασχολησει και ποτε τοσο πολυ να σας πω την αληθεια.αλλα αν δεν το εχεις ζησει φανταζομαι δεν μπορεις να εισαι απολυτος με τιποτα.επισης επειδη οι περισσοτερες μιλατε για συναισθηματικο δεσιμο,να σας θυμισω την μητερα του παιδιου απο το αλλο θεμα,που γεννησε και το παρατησε κ εξαφανιστηκε; υπαρχουν και τετοιες γυναικες που θα το εκαναν απλα για τα λεφτα.επισης υπαρχουν και γυναικες που λειτουργουν πιο πολυ με τη λογικη και καταφερνουν να ελεγξουν το συναισθημα.το οτι εμεις δεν το καταλαβαινουμε,δεν σημαινει οτι δεν γινεται.ας σκεφτουμε τι θα καναμε ολες αν δεν μπορουσαμε να κανουμε τα μωρακια μας.και μη μου πειτε για υιοθεσια.σαφως και ειμαι υπερ της υιοθεσιας,αλλα πρωτον ειναι πολυ δυσκολο στην ελλαδα(πρεπει να εχεις περιουσια,εισοδημα,να περιμενεις πολυ καιρο κ.α)και δευτερον -τουλαχιστον εγω- θα εξαντλουσα πρωτα καθε μεσον για βιολογικα δικο μου μωρο και μετα θα σκεφτομουνα για υιοθεσια.
KOPELIA EXEIS apoluto dikio.proswpika egw den nomizw na eniwtha pote pliris an den mporousa na kanw paidia egw moni mou k euxaristw to theo giayto.alla panta ithela na uiothetisw pera apo ta dika mou paidia.......alla einai adunaton.apla adunaton edw stin ellada.....

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 6]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις