Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
522 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 522 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 5]

MAROULOU

MAROULOU
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΣΕ ΑΦΗΝΟΥΝ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙΣ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΜΗ ΤΥΧΕΙ ΚΑΙ ΑΝΟΙΞΟΥΝ ΤΑ ΡΑΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΗΤΡΑ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ;; ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ.

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
MAROULOU έγραψε:ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΣΕ ΑΦΗΝΟΥΝ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙΣ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΜΗ ΤΥΧΕΙ ΚΑΙ ΑΝΟΙΞΟΥΝ ΤΑ ΡΑΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΗΤΡΑ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ;; ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ.

δεν ισχυει..αν εχει περασει τουλαχιστον ενας χρονος απο την αλλη εγκυμοσυνη μπορεις να δοκιμασεις..αρκει να βρεις το καταλληλο γιατρο...αυτο ειναι το προβλημα!!

alexmina83

alexmina83
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΥΠΑΡΧΕΙ ΒΕΒΑΙΑ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΑΥΞΗΜΕΝΟΣ ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΓΙΑ ΡΙΞΗ ΜΗΤΡΑΣ!

doroulita

doroulita
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Ψάχνοντας για vbac και κατόπιν πολύ διαβάσματος, έμαθα οτι οι πιθανότητες για ρήξη μήτρας είναι περισσότερες αν εχεις κάνει πολλά παιδιά (πάνω από 3-4) και πολύ λγότερες αν προσπαθήσεις να γεννήσεις κανονικά μετά απο καισαρική. Εγώ πάντως πήρα τα πάνω μου και θα το πάω μέχρι τέλους.

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
alexmina83 έγραψε:ΥΠΑΡΧΕΙ ΒΕΒΑΙΑ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΑΥΞΗΜΕΝΟΣ ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΓΙΑ ΡΙΞΗ ΜΗΤΡΑΣ!

το ποσοστο ειναι στο 0,κατι παραπανω...δεν ειναι κατι σημαντικο....και στην καισαρικη υπαρχουν πιθανοτητες και στον φυσιολογικο ακομη για ρίξη .... δεν ειναι λογος για να μην προσπαθήσει κάποιος!!

supermama

supermama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
κοριτσια εχω νεα! βασικα οσες δεν τ διαβασαν σε αλλο θεμα, το ειπα και τοκανα! το πιασαμε το 3ο!!! πηγα την Πεμπτη στη γιατρο μου (τελεια γιατρος αλλα.... πιο..καισαρικης..) οποτε ομως ηταν λογικο αρχισε να μου λεει τα διαφορα που λενε ολοι. Καποιες κοπελες απο δω που μιλαμε στην κυριολεξια της εχω πριξει με της αποριες και τα σχολια μου. Δεν ηξερα τι ηθελα και τι να κανω.. προχθες λοιπον αφου ανακαλυψα μια γιατρο αποφασισα να την παρω τηλεφωνο. μιλησαμε πααρα πολυ ωρα και ηταν απιστευτα φιλικη. της εξηγησα το ιστορικο μου. οτι εχω 2 καισαρικες που εκανα και οτι εχω κλεισει 4 χρονια αποτη 2η. Μου ξεκαθαρισε καθετα πως αν και το vbac ειναι σιγουρα πιο ευκολο μετα απο μια καισαρικη αυτο δε λεει τιποτα. θα παω να με δει λοιπον και ειπαμε αν ολα πανε καλα και εχω μια ηρεμη ομαλη εγκυμοσυνη και συνεργαστει και το μπεμπε τοτε παμε βουρ για φυσιολ.τοκετο.!!! ρωτησα για τους κινδυνους που λενε περι ''ρηξη μητρας'' (που για μενα ειναι πολυ αστοχος αυτος ο αρισμος και μονο τρομο προκαλει). λοιπον η ρηξη μητρας που τοσο μας την παρουσιαζουν για τρομαχτικη. δεν ειναι παρα ενα ας πουμε ανοιγμα της παλιας ουλης. που σημαινει απλα μια ακομη καισαρικη και τιποτα αλλο. κατι περιπτωσεις που ισως ακουσετε οπως ακουσα καιγω, για τραγικο τελος αυτο ειναι μετα απο αλλους παραγωντες που συνηθως οφειλοντε σε αναισθησια του γιατρου πχ να σε αφησει να ξεπερασεις πολυ τις 40 εβδομ. η να σε ζορισει περιμενοντας στον τοκετο ενω βλεπει πως δεν εξελισετε.. (εμενα μου ειπε πχ πως αν δουμε οτι πραγματικα κολαμε κατα τη δαρκεια δε θα το πιεσουμε. μπαινουμε καισαρικη.) μη σας κουραζωαλλο. εγω το πηρα αποφαση θα το προσπαθησω. οσες θελετε οποιαδηποτε πληροφορια που ισως ξερω ευχαριστως να την πω.
θα παω μεστη βδομαδα και θα μπορω να σας πω περισοτερα

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
supermama έγραψε:κοριτσια εχω νεα! βασικα οσες δεν τ διαβασαν σε αλλο θεμα, το ειπα και τοκανα! το πιασαμε το 3ο!!! πηγα την Πεμπτη στη γιατρο μου (τελεια γιατρος αλλα.... πιο..καισαρικης..) οποτε ομως ηταν λογικο αρχισε να μου λεει τα διαφορα που λενε ολοι. Καποιες κοπελες απο δω που μιλαμε στην κυριολεξια της εχω πριξει με της αποριες και τα σχολια μου. Δεν ηξερα τι ηθελα και τι να κανω.. προχθες λοιπον αφου ανακαλυψα μια γιατρο αποφασισα να την παρω τηλεφωνο. μιλησαμε πααρα πολυ ωρα και ηταν απιστευτα φιλικη. της εξηγησα το ιστορικο μου. οτι εχω 2 καισαρικες που εκανα και οτι εχω κλεισει 4 χρονια αποτη 2η. Μου ξεκαθαρισε καθετα πως αν και το vbac ειναι σιγουρα πιο ευκολο μετα απο μια καισαρικη αυτο δε λεει τιποτα. θα παω να με δει λοιπον και ειπαμε αν ολα πανε καλα και εχω μια ηρεμη ομαλη εγκυμοσυνη και συνεργαστει και το μπεμπε τοτε παμε βουρ για φυσιολ.τοκετο.!!! ρωτησα για τους κινδυνους που λενε περι ''ρηξη μητρας'' (που για μενα ειναι πολυ αστοχος αυτος ο αρισμος και μονο τρομο προκαλει). λοιπον η ρηξη μητρας που τοσο μας την παρουσιαζουν για τρομαχτικη. δεν ειναι παρα ενα ας πουμε ανοιγμα της παλιας ουλης. που σημαινει απλα μια ακομη καισαρικη και τιποτα αλλο. κατι περιπτωσεις που ισως ακουσετε οπως ακουσα καιγω, για τραγικο τελος αυτο ειναι μετα απο αλλους παραγωντες που συνηθως οφειλοντε σε αναισθησια του γιατρου πχ να σε αφησει να ξεπερασεις πολυ τις 40 εβδομ. η να σε ζορισει περιμενοντας στον τοκετο ενω βλεπει πως δεν εξελισετε.. (εμενα μου ειπε πχ πως αν δουμε οτι πραγματικα κολαμε κατα τη δαρκεια δε θα το πιεσουμε. μπαινουμε καισαρικη.) μη σας κουραζωαλλο. εγω το πηρα αποφαση θα το προσπαθησω. οσες θελετε οποιαδηποτε πληροφορια που ισως ξερω ευχαριστως να την πω.
θα παω μεστη βδομαδα και θα μπορω να σας πω περισοτερα

μπράβο!! με το καλό το νέο μωράκι και ελπίζω να τα καταφέρεις με φυσιολογικό!!! στο εύχομαι ..νομιζω κιολας πως εισαι αποφασισμένη οπότε θα γίνει.....αν οντως βρεις γιατρο να το κανει στη θεσσαόνίκη θα ηθελα πολύ τα στοιχεία του...
αντε με το καλό και περιμένουμε νέα σου!

doroulita

doroulita
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μπράβο supermama! Άντε με το καλό και να παίρνουμε τα επάνω μας και οι υπόλοιπες ενδιαφερόμενες! Περιμένουμε νέα σου.

supermama

supermama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bou-boukitsa έγραψε: αν οντως βρεις γιατρο να το κανει στη θεσσαόνίκη θα ηθελα πολύ τα στοιχεία του...
!

εχω απο 3 στοιχεια αλλα κατεληξα σε μια που ακουω τα καλητερα!!! σε αυτην θα παω. ενα τηλ την πηρα να ρωτησω και μιλαγαμε 1 ωρα. σαν να μιλουσα με την αδερφη μου. θα τη δω και απο κοντα. ειναι απο σερρες αλλα ερχετε μεσα στη βδομαδα και θεσσαλονικη σε ενα ιατρειο. πιο πολυ ειναι στη βιοκλινικη αλλα παει οπου θες. το ονομα της ειναι διπλα σε επιτυχημενα vbac. αυτα. και οι αλλοι ειναι καλοι που εμαθα αλλα αυτη εινα νεα και γυναικα.. κατι που θελω.

dinaki88

dinaki88
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
brika auto


Τι επιλογές έχει μια μητέρα που εχει ήδη κάνει μια Καισαρική τομή;

Μια γυναίκα που έχει ήδη μια καισαρική τομή στο ιστορικό της, αν επιλέξει τη δοκιμασία γέννησης με φυσιολογικό τοκετό έχει πιθανότητες επιτυχίας μέχρι και 80%. Φυσικά απαιτείται αυξημένη εγρήγορση κατά τη διάρκεια του τοκετού για πιθανές επιπλοκές. Να σημειώσω πως έχουν καταγραφεί φυσιολογικοί τοκετοί ακόμα και μετά από τρεις Καισαρικές. Βέβαια αν συντρέχουν ιατρικοί λόγοι τότε είναι επιβεβλημένη η Καισαρική τομή

apo to gunaikologo Χάρης Χ. Χηνιάδης (Μαιευτήρας Χειρουργός Γυναικολόγος ειδικός στην Εξωσωματική Γονιμοποίηση, τη Λαπαροσκόπηση και την Υπερηχογραφία)
se auto to link
http://www.healthierworld.gr/portal/cc7146d26842552e/79ed98396ddb22d1/b30e851df46a8f61/7a75d71c0b0cb45f.html
elpizw na sas voithaei

http://psuxoblabla.blogspot.gr/

supermama

supermama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ναι ειναι αληθεια αυτο. γινετε απλα πρεπει ναναι στην τσιτα ο γιατρος εκει να σε προσεχει. αφου συνηθως λεει στα vbac προτιμουν να μη κανουν επισκληρηδιο ωστε αν πχ υπαρξει ενας πιο παραξενος πονος να τον νιωσει η μητερα καινα το πει. αυτη που μιλησα μου ειπεοτι εμεις επειδη εχω κανει 2 καισαρικες θα δουμε αν εξελισετε οκ αν δουμε οτι κολαμε δε θα το ζορισουμε θα μπουμε καισαρικη και τελος.. ειπε επισης οτι μετο πρωτο κολημα θα κανω επισκληρηδιο οποτε θα περιμενουμε λιγοαλλα αν χρειαστει καισαρικη ναμαι ετοιμη.
ΕΚΛΕΙΣΑ ΡΑΝΤΕΒΟΥ! ΘΑΣΑΣ ΕΧΩ ΝΕΑ ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ!!!

ΑΓΑΠΗ@

ΑΓΑΠΗ@
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΓΕΝΝΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΔΕ ΘΑ ΞΑΝΑΔΩΣΩ ΧΡΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΚΛΙΝΙΚΗ!!!
ΤΩΡΑ ΒΕΒΑΙΑ ΕΧΩ ΕΝΑΝ ΓΙΑΤΡΟ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡ ΤΟΥ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΘΑ ΤΟ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΟΥΜΕ....
ΤΩΡΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΜΠΕΙ ΨΥΛΟΙ ΣΤΑ ΑΥΤΙΑ ΝΑ ΚΛΕΙΣΩ Κ ΕΝΑ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ Η ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟ ΝΑ ΔΩ ΤΙ ΘΑ ΜΟΥ ΠΟΥΝΕ...ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΕ ΑΝΑΛΑΒΕΙ ΕΝΑΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΚΕΙ Κ ΝΑ ΤΟΝ ΠΛΗΡΩΣΩ ΜΕΤΑ ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ?????
ΔΕΝ ΕΧΩ ΝΑ ΧΑΣΩ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ!!! Wink

supermama

supermama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΑΓΑΠΗ εγω παλι ειμαι υπερ της κλινικης. για χιλιους δυο λογους. αν επρεπε ομως να παω νοσοκομειο θα διαλεγα παπαγεωργιου και οχι ιπποκρατειο. δεν το χωνευω καθολου στη μαιευτηκη του. προσωπικη αποψη βεβαια. ειναι ενας στο παπαγεωργου που κανει vbac εκει ειναι γιατρος δηλ δε ξερω μετα αν πηγαινει σε κλινικη παλι.. Παπανικολαου Αλεξης λεγετε

Admin_Olivia

Admin_Olivia
Admin
Admin
Ifigeneia έγραψε:Γνωρίζω κοπέλα που στις 02.01.11 γέννησε με VBAC τη δεύτερη κορούλα της, ούτε 2 χρόνια μετά την καισαρική της. Θεσσαλονίκη γέννησε. Όποια θέλει λεπτομέρειες, ας μου στείλει π.μ.

Μπορείτε να γράψετε τα ονόματα γιατρών που ξέρετε ότι σίγουρα αναλαμβάνουν VBAC!

http://forum.eimaimama.gr

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
γιατροι για vbac ,απο οτι εχουμε γραψει ως τωρα..(απλα τα μαζεψα κοριτσια..αν κανω λαθος πειτε μου)
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ στο ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ
ΜΑΜΟΠΟΥΛΟς στο ΓΕΝΕΣΙΣ
ΣΕΡΓΕΤΖΗΣ (?) στο ΔΙΑΒΑΛΚΑΝΙΚΟ

ΑΘΗΝΑ



Χασιάκος
ΑΡΕΤΑΙΕΙΟ
Πετρογιαννηας ΙΑΣΩ
Ροσόλυμος ΕΛΕΝΑ
Πατσουρας ΛΗΤΩ, ΙΑΣΩ, ΑΤΤΙΚΟ
Μπιλλαλης ΕΥΤΟΚΙΑ
Τυμπανίδης ΜΗΤΕΡΑ
Πυργιώτης ΛΗΤΩ
Κοψιδάς ΛΗΤΩ
Μεταξάς ΓΑΙΑ
Προκοπίου ΜΗΤΕΡΑ



Αν καποια κοπελα εχει και προσωπικη επιρα απο καποιον ας μας πει και εμας που ψαχνουμε!!

ΣΩΣΑΝΝΑ

ΣΩΣΑΝΝΑ
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΕΡΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΘΑ ΑΝΤΕΧΑΤΕ ΤΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ ΧΩΡΙΣ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ?ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΑΝ ΠΑΣ ΓΙΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΔΕΝ Σ ΒΑΖΟΥΝ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ.ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗΣ ΛΟΓΩ ΙΣΧΙΑΚΗΣ ΠΡΟΒΟΛΗΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΟΝΕΣΑ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΘΑ ΜΕ ΕΝΔΙΕΦΕΡΕ ΓΙΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΤΟΚΕΤΟ Η ΟΠΩΣ ΑΛΛΙΩΣ ΛΕΓΕΤΑΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΤΟΝ ΠΟΝΟ ΟΠΟΤΕ ΧΩΡΙΣ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ...ΔΕΝ ΘΑ ΤΗΝ ΠΑΛΕΨΩ.ΟΤΑΝ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΕΡΘΕΙ Η ΩΡΑ...

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΣΩΣΑΝΝΑ έγραψε:ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΕΡΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΘΑ ΑΝΤΕΧΑΤΕ ΤΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ ΧΩΡΙΣ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ?ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΑΝ ΠΑΣ ΓΙΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΔΕΝ Σ ΒΑΖΟΥΝ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ.ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗΣ ΛΟΓΩ ΙΣΧΙΑΚΗΣ ΠΡΟΒΟΛΗΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΟΝΕΣΑ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΘΑ ΜΕ ΕΝΔΙΕΦΕΡΕ ΓΙΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΤΟΚΕΤΟ Η ΟΠΩΣ ΑΛΛΙΩΣ ΛΕΓΕΤΑΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΤΟΝ ΠΟΝΟ ΟΠΟΤΕ ΧΩΡΙΣ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ...ΔΕΝ ΘΑ ΤΗΝ ΠΑΛΕΨΩ.ΟΤΑΝ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΕΡΘΕΙ Η ΩΡΑ...

δεν μπορουν να σου βαλουν τεχνιτουσ πονους..αλλα επισκληριδιο υπαρχουν γιατροι που κανουν,,,αμα κανεις μικρη δοση δεν εγινε τιποτα...απλα λενε οχι ειτε γιατι δεν θελουν καταβαθοσ να σε ξεγεννησουν φυσιολογικα η γιατι φοβονται μηπως καθηστερησει η γεννα..αν ομως εχεις ηδη διαστολη δεν υπαρχει λογος να μην κανεις..ειναι θεμα γιατρου...δεν απαγορευεται τελειως,,,γιαυτο θελει πολυ ψαξιμο..

momirene


Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Λοιπον εγω φοβαμαι το εξης: οταν π-ας για δευτερη καισαρικη πας με ραντεβου..δεν περιμενεις δηλαδη να σπασουν τα νερα σου. Σε ξεγεννανε πιο νωρις. Αν εγω κλεισω ραντεβου να γεννησω με καισαρικη αλλα το μωρο εχει αλλη αποψη και σπασουν τα νερα και θελει να βγει..τοτε τι κανουμε?
καισαρικη ή φυσιολοογικα?

supermama

supermama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΓΙΑΤΡΟΙ VBAC ΑΘΗΝΑ
Χασιάκος ΑΡΕΤΑΙΕΙΟ
Πετρογιαννηας ΙΑΣΩ
Ροσόλυμος ΕΛΕΝΑ
Πατσουρας ΛΗΤΩ, ΙΑΣΩ, ΑΤΤΙΚΟ
Μπιλλαλης ΕΥΤΟΚΙΑ
Τυμπανίδης ΜΗΤΕΡΑ
Πυργιώτης ΛΗΤΩ
Τσιριγώτης Μαρίνος
Δημητριάδης Γιάννης
Προκοπίου Αρίστη ΜΗΤΕΡΑ
Μαντουδης Ε. ΙΑΣΩ


ΓΙΑΤΡΟΙ VBAC ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μαμόπουλος Απόστολος ΓΕΝΕΣΙΣ
Μπουζάκη Αγγελικη ΒΙΟΚΛΙΝΙΚΗ (αλλα παει και γενεσις)
Παπανικολάου Αλέξης
Γκουτζιούλης Φώτης


ΓΙΑΤΡΟΙ VBAC ΣΕ ΑΛΛΕΣ ΠΟΛΕΙΣ
Δερετζής Χαράλαμπος ΔΡΑΜΑ



συμπληρωσα λιγο τη λιστα καισας την οργανωσα. για καποιους γιατρους δε ειμαι σιγουρη που κανουν τους τοκετους γιαυτο τους αφησα κενο,μολις μαθω θα το συμπληρωσω. Wink



Έχει επεξεργασθεί από τον/την supermama στις Τρι Μαρ 15, 2011 6:24 am, 2 φορές συνολικά

supermama

supermama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
momirene έγραψε:Λοιπον εγω φοβαμαι το εξης: οταν π-ας για δευτερη καισαρικη πας με ραντεβου..δεν περιμενεις δηλαδη να σπασουν τα νερα σου. Σε ξεγεννανε πιο νωρις. Αν εγω κλεισω ραντεβου να γεννησω με καισαρικη αλλα το μωρο εχει αλλη αποψη και σπασουν τα νερα και θελει να βγει..τοτε τι κανουμε?
καισαρικη ή φυσιολοογικα?

θα σου πω στη δικια μου περιπτωση στο 2ο ηταν οτι θα κανω προγραματισμενη καισαρικη λογω πρωτης. το 2ο λοιπον μωρακι μου ειχε παρει θεση απτον 8ο μηνα. εκανα και συσπασεις μολις μπηκα στον 9οπαωλοιπον στη γιατρο μου στο κλασικο ραντεβου και ειδε οτι εκανα συσπαση. κατλαβε μαλλον οτι θα γεννουσα συντομα. ηταν παραμονες πρωτοχρονιας. μου λεει αντε στις 3 Ιανουαριου θα παμε για καισαρικη. κοιτα μη μας τρεχεις στο ρεβεγιον. θελω να πω πως αν το θεωρουσε επικινδυνο δε επρεπε να μου πει παμ τωρα για καισαρικη να σε προλαβω???? αρα? μπορουσα να γεννησω αν μεπιαναν οι πονοι κανονικα. απλα την ενοιξε να μη χασει την καισαρικη. λοιπον γιανα απαντησω αμεσα τωρα στο ερωτημα σου. ναι! μπορεις να γεννησεις κανονικα αλλα σιγουρα θελει προσοχη και συνεχομενο ελεγχο στο μωρο και οπως μπορουν και στη μητρα..

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
supermama έγραψε:ΓΙΑΤΡΟΙ VBAC ΑΘΗΝΑ
Χασιάκος ΑΡΕΤΑΙΕΙΟ
Πετρογιαννηας ΙΑΣΩ
Ροσόλυμος ΕΛΕΝΑ
Πατσουρας ΛΗΤΩ, ΙΑΣΩ, ΑΤΤΙΚΟ
Μπιλλαλης ΕΥΤΟΚΙΑ
Τυμπανίδης ΜΗΤΕΡΑ
Πυργιώτης ΛΗΤΩ
Τσιριγώτης Μαρίνος
Δημητριάδης Γιάννης
Προκοπίου Αρίστη
Μαντουδης Ε. ΙΑΣΩ


ΓΙΑΤΡΟΙ VBAC ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μαμόπουλος Απόστολος ΓΕΝΕΣΙΣ
Μπουζάκη Αγγελικη ΒΙΟΚΛΙΝΙΚΗ (αλλα παει και γενεσις)
Παπανικολάου Αλέξης
Γκουτζιούλης Φώτης


ΓΙΑΤΡΟΙ VBAC ΣΕ ΑΛΛΕΣ ΠΟΛΕΙΣ
Δερετζής Χαράλαμπος ΔΡΑΜΑ



συμπληρωσα λιγο τη λιστα καισας την οργανωσα. για καποιους γιατρους δε ειμαι σιγουρη που κανουν τους τοκετους γιαυτο τους αφησα κενο,μολις μαθω θα το συμπληρωσω. Wink

Η ΠΡΟΚΟΠΙΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΜΗΤΕΡΑ

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
supermama έγραψε:
momirene έγραψε:Λοιπον εγω φοβαμαι το εξης: οταν π-ας για δευτερη καισαρικη πας με ραντεβου..δεν περιμενεις δηλαδη να σπασουν τα νερα σου. Σε ξεγεννανε πιο νωρις. Αν εγω κλεισω ραντεβου να γεννησω με καισαρικη αλλα το μωρο εχει αλλη αποψη και σπασουν τα νερα και θελει να βγει..τοτε τι κανουμε?
καισαρικη ή φυσιολοογικα?

θα σου πω στη δικια μου περιπτωση στο 2ο ηταν οτι θα κανω προγραματισμενη καισαρικη λογω πρωτης. το 2ο λοιπον μωρακι μου ειχε παρει θεση απτον 8ο μηνα. εκανα και συσπασεις μολις μπηκα στον 9οπαωλοιπον στη γιατρο μου στο κλασικο ραντεβου και ειδε οτι εκανα συσπαση. κατλαβε μαλλον οτι θα γεννουσα συντομα. ηταν παραμονες πρωτοχρονιας. μου λεει αντε στις 3 Ιανουαριου θα παμε για καισαρικη. κοιτα μη μας τρεχεις στο ρεβεγιον. θελω να πω πως αν το θεωρουσε επικινδυνο δε επρεπε να μου πει παμ τωρα για καισαρικη να σε προλαβω???? αρα? μπορουσα να γεννησω αν μεπιαναν οι πονοι κανονικα. απλα την ενοιξε να μη χασει την καισαρικη. λοιπον γιανα απαντησω αμεσα τωρα στο ερωτημα σου. ναι! μπορεις να γεννησεις κανονικα αλλα σιγουρα θελει προσοχη και συνεχομενο ελεγχο στο μωρο και οπως μπορουν και στη μητρα..

κοριτσια παντα μπορεις φυσιολογικα...αλλα προσπαθουν να μας φοβησουνννεσυ supermama αφου ειχεσ και συσπασεις μπορουσες να γεννησεις κανονικοτατα...εκανε καισαρικη για να βολευτει...
αυτο που μπορει παντως να ζητησει καθε γυναικα ειναι να την αφησει ο γιατρος να παει 40 εβδομαδεσ..αν την πιασουν οι πονοι πριν γενναει κανονικα..αν οχι παει μετα για καισαρικη γιατι τεχνιτοι πονοι δεν μπορουν να μπουν ..(εφοσον υπαρχει προηγουμενη καισαρικη)
και το βασικο ειναι να ξερουμε εμεις τι θελουμε και να μην΄΄πιστευουμε΄΄ οτι λεει ο γιατρος...υπαρχουν πολλα σημαδια που δειχνουν πως θελουν να βολευτουν με καισαρικες..

supermama

supermama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
κοιτα αυτο ναι στανταρ μπορεις να ζητησεις να πας οσο παει ΑΛΛΑ σιγα μη το κανουν. θα σου πει ναι και μετα κατι θα βρουν. γιατι σου λεει αν κυρια μου κανουμε καισαρικη ποιος ο λογος να τρεχουμε ετσι παμε με ραντεβουδακι να ξεμπερδευουμε. δε θα στο πει βεβαια ετσι. αλλα θασου βρει ενα ''χ'' προβλημαωστε να δεχτεις. αυτο σκεφτηκα και γω και αλλαζω. και καισαρικη να κανω η αλλη μου τοξεκαθαρισε οτι θα περιμενουμε

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
supermama έγραψε:κοιτα αυτο ναι στανταρ μπορεις να ζητησεις να πας οσο παει ΑΛΛΑ σιγα μη το κανουν. θα σου πει ναι και μετα κατι θα βρουν. γιατι σου λεει αν κυρια μου κανουμε καισαρικη ποιος ο λογος να τρεχουμε ετσι παμε με ραντεβουδακι να ξεμπερδευουμε. δε θα στο πει βεβαια ετσι. αλλα θασου βρει ενα ''χ'' προβλημαωστε να δεχτεις. αυτο σκεφτηκα και γω και αλλαζω. και καισαρικη να κανω η αλλη μου τοξεκαθαρισε οτι θα περιμενουμε

παντως αν σε αφησει ως 40 εβδομαδεσ εχεις πολλες πιθανοτητες να πας φυσιολογικα ..γιατι τις περισσοτερες γυναικες τις πιανουν πονοι 38-39 εβδομαδεσ,,η και 40 καμια φορα..40 +1 σου κανει καισαρικη...
τελοσπαντων ..μαλλον θελει και προσευχουλα το θεμα..γιατι στην Ελλαδα ειμαστε και οπως λες και εσυ λενε αλλα και αλλα εννοουν..βρισκουν λογους στην πορεια να σε βαλουν μεσα..

supermama

supermama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bou-boukitsa έγραψε:
Η ΠΡΟΚΟΠΙΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΜΗΤΕΡΑ

ΟΚ!το συμπληρωσα! tnks

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 5]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις