Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
521 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 521 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 5]

MIMIKOS


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Θελει πολυ προσοχη και να υπαρχουν οι καταλληλες συνθηκες και η σωστη κριση του ιατρου.

supermama

supermama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
MIMIKOS έγραψε:Θελει πολυ προσοχη και να υπαρχουν οι καταλληλες συνθηκες και η σωστη κριση του ιατρου.

αυτο εννοητε! δε παμε στα τυφλα. εγω εχω γραψει κανονικα σε χαρτι ολες τις ερωτησεις που εχω για τις λεπτομεριες. απλα λεμε πως αν ενημερωθεις και το δειξεις αυτο στο γιατρο σου και αν πανε ολα καλα μπορουμε να το κανουμε.

supermama

supermama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΣΩΣΑΝΝΑ έγραψε: ΘΑ ΑΝΤΕΧΑΤΕ ΤΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ ΧΩΡΙΣ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ?ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΑΝ ΠΑΣ ΓΙΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΔΕΝ Σ ΒΑΖΟΥΝ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ. .

λοιπον εγω ξερω πως ναι δενσυ βαζουν επισκληριδιο ωστε να νιωθεις τα παντα (και κανενα ''παραξενο'' πονο και να τους πεις η να το καταλαβουν και οι ιδιοι. αλλα οπως ειπε και η αλλη κοπελα υπαρχουν γιατροι που κανουν.εμενα πχ μου ειπε πως επειδη ειμαι μετα απο 2 καισαρικες μαλλον θα μου κανει ωστε οτι γινει ναμαι πανετοιμη για καισαρικη.. Wink
θα το ρωτησω ομως για σιγουρα αυριο. καιγω λιγο κολαω σε αυτο το σημειο..

MIMIKOS


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
supermama έγραψε:
MIMIKOS έγραψε:Θελει πολυ προσοχη και να υπαρχουν οι καταλληλες συνθηκες και η σωστη κριση του ιατρου.

αυτο εννοητε! δε παμε στα τυφλα. εγω εχω γραψει κανονικα σε χαρτι ολες τις ερωτησεις που εχω για τις λεπτομεριες. απλα λεμε πως αν ενημερωθεις και το δειξεις αυτο στο γιατρο σου και αν πανε ολα καλα μπορουμε να το κανουμε.
οσο και να ενημερωθεις εσυ... φιλοσοφικες συζητησεις δεν εχουμε στην ιατρικη.
επετρεψε μου να επιμηνω σωστη κριση απο το γιατρο δε θελει πολυ συζητηση προχωρας βλεπεις πως παει και κρινεις ποτε να επεμβεις.

MIMIKOS


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
supermama έγραψε:
ΣΩΣΑΝΝΑ έγραψε: ΘΑ ΑΝΤΕΧΑΤΕ ΤΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ ΧΩΡΙΣ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ?ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΑΝ ΠΑΣ ΓΙΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΔΕΝ Σ ΒΑΖΟΥΝ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ. .

λοιπον εγω ξερω πως ναι δενσυ βαζουν επισκληριδιο ωστε να νιωθεις τα παντα (και κανενα ''παραξενο'' πονο και να τους πεις η να το καταλαβουν και οι ιδιοι. αλλα οπως ειπε και η αλλη κοπελα υπαρχουν γιατροι που κανουν.εμενα πχ μου ειπε πως επειδη ειμαι μετα απο 2 καισαρικες μαλλον θα μου κανει ωστε οτι γινει ναμαι πανετοιμη για καισαρικη.. Wink
θα το ρωτησω ομως για σιγουρα αυριο. καιγω λιγο κολαω σε αυτο το σημειο..
αρα για καισαρικη σε βλεπω να σε ετοιμαζει αυτο μου θυμιζει καποιους δεν κατεβαινε για αυτο καναμε καισαρικη

supermama

supermama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
πρωτον να πω οτι στο παραπανω μην μαλλον εγω δε τογραψα σωστα. οταν λεω ενημερωση δε λεω οτι θα γινουμε γιατροι. αλλα τα βασικα. τιειναι αυτο.τα υπερ και τα κατα τους κινδυνους. γιαυτο εχω ολοκληρο κατεβατο απο ερωτησεις. γιανα μου τις απαντησει η γιατρος. το θεμα ειναι να εννοει ο ΄΄χ΄΄ γιατρος οτι υποστηριζει κατι τετοιο.οχι μονο λογια. και επισης αποτην αλλη οτιδηποτε δει να πει ''στοπ'' να μη διακινδυνεψει κατι.. γενικα ολα με τους γατρους ειναι ρισκο. εγω αυτο ξερω. απλα κοιταμε οσο γινετε να περνουμε γνωμες και εμπειριες ωστε να δουμε που πεφτει η ζυγαρια.

τωρα οσο οτι παει πλαγιως για καισαρικη ειπα. Ανδουμε οτι κολαμε θα με κανει επισκληριδιο ωστε αν σινεχισουμε να κολαμε τοτε ναμπουμε για καισαρικη. οχι με την πρωτη...
αυτο καιγω θατοθελα δε θελω με το ζοι και να ρισκρω. επισης δε θελω καθολου να κανω διαφημηση. εξαλλου αυριο θα τη δω τη γυναικα απο κοντα. μονο στο τηλ μιλησα. αλλα απο τη ζυγαρια που ελεγα εμαθα πως σε 2 χρονια εκανε μονο 3 καισαρκες.. αυτο για μενα ειναι πολυ υπερ...

MIMIKOS


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
supermama έγραψε:πρωτον να πω οτι στο παραπανω μην μαλλον εγω δε τογραψα σωστα. οταν λεω ενημερωση δε λεω οτι θα γινουμε γιατροι. αλλα τα βασικα. τιειναι αυτο.τα υπερ και τα κατα τους κινδυνους. γιαυτο εχω ολοκληρο κατεβατο απο ερωτησεις. γιανα μου τις απαντησει η γιατρος. το θεμα ειναι να εννοει ο ΄΄χ΄΄ γιατρος οτι υποστηριζει κατι τετοιο.οχι μονο λογια. και επισης αποτην αλλη οτιδηποτε δει να πει ''στοπ'' να μη διακινδυνεψει κατι.. γενικα ολα με τους γατρους ειναι ρισκο. εγω αυτο ξερω. απλα κοιταμε οσο γινετε να περνουμε γνωμες και εμπειριες ωστε να δουμε που πεφτει η ζυγαρια.

τωρα οσο οτι παει πλαγιως για καισαρικη ειπα. Ανδουμε οτι κολαμε θα με κανει επισκληριδιο ωστε αν σινεχισουμε να κολαμε τοτε ναμπουμε για καισαρικη. οχι με την πρωτη...
αυτο καιγω θατοθελα δε θελω με το ζοι και να ρισκρω. επισης δε θελω καθολου να κανω διαφημηση. εξαλλου αυριο θα τη δω τη γυναικα απο κοντα. μονο στο τηλ μιλησα. αλλα απο τη ζυγαρια που ελεγα εμαθα πως σε 2 χρονια εκανε μονο 3 καισαρκες.. αυτο για μενα ειναι πολυ υπερ...
δε μπορεις να ξερεις το σκεπτικο του καθε γιατρου και που θελει να σε οδηγησει
σε τι συνολο τοκετων σε 3 στα 3 σε 3 στα 10 ή σε 3 στα 100.οι ιδιωτες ιατροι μην τρελαθουμε δεν εχουν και τους τοκετους.αυτο δεν το ξερεις και δε μπορεις να το ελεξεις στησου εξω απο το ιατρειο της και δες τι κοσμο εχει και κανε απογραφη.
ποσες κοπελες και καλα ξεκινησαν να γεννησουν ελα θα γεννησεις σε δυο ωρες και σε δυο ωρες εφαγαν το μαχιρι

supermama

supermama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ενταξει σε αυτο εχεις δικιο αλλα γιαυτο λεμε ξεκινας και κανεις και μια προσευχη. παντως οσες κοπελες εχω μιλησει για το σιγκεκριμενο το vbac οποτε επιχηρησει το κανει με επιτυχια. τι να σου πω καιγω. αλλα και αποτην αλλη εμενα με καλυπτει εστω η προσπαθεια. αυτο που θελω ειναι μια καλη εγκυμοσυνη και ενα φυσιολογικο ξεκινημα τοκετου με συσπασεις κτλ. και οχι μια απλη προγραματισμενη καισαρικη. τωρα το αποτελεσμα οτι ειναι να ρθει... αυτο δεμπορουμε να το ελεγχουμε. αλλαεστω και αυτο που λεω εμενα με καλυπτει γιατι στο 2ο πηγα με ραντεβου στην αρχη απο την 37η εβδομαδα και το θεωρω αδικο για το μωρο..

MIMIKOS


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
supermama έγραψε:ενταξει σε αυτο εχεις δικιο αλλα γιαυτο λεμε ξεκινας και κανεις και μια προσευχη. παντως οσες κοπελες εχω μιλησει για το σιγκεκριμενο το vbac οποτε επιχηρησει το κανει με επιτυχια. τι να σου πω καιγω. αλλα και αποτην αλλη εμενα με καλυπτει εστω η προσπαθεια. αυτο που θελω ειναι μια καλη εγκυμοσυνη και ενα φυσιολογικο ξεκινημα τοκετου με συσπασεις κτλ. και οχι μια απλη προγραματισμενη καισαρικη. τωρα το αποτελεσμα οτι ειναι να ρθει... αυτο δεμπορουμε να το ελεγχουμε. αλλαεστω και αυτο που λεω εμενα με καλυπτει γιατι στο 2ο πηγα με ραντεβου στην αρχη απο την 37η εβδομαδα και το θεωρω αδικο για το μωρο..
Σου στελνω πμ καληνυχτα κοριτσια

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mimikos με εχεις λιγο μπερδεψει..απο τη μια επιμενεις πως οι γιατροι ξερουν και δεν παιζει ρολο η ενημερωση μας και απο την αλλη λες πως πλαγιως σε οδηγουν σε καισαρική..
εγω πιστευω και ειμαι 1000% σιγουρη πως παντα σημβαινει το δευτερο..αν δεν επιμενεις εσυ για καποια πραγματα..αν δεν παρεις το ρισκο δεν γινεται...!!
εμενα ενω ηξερε πως ηθελε φυσιολογικο στις 37 εβδομαδες μου ειπε πως ειναι πολυ μεγαλο ..με μεγαλο κεφαλι και δεν θα τα καταφερω..να μπω καλυτερα με τεχνιτους πονους..πραγμα που δεν ειναι σωστο και λογω προηγουμενης καισαρικης...επρεπε να πω γιατρος ειναι ξέρει..?!...ε ..εγώ δεν δέχτηκα...το ρίσκαρα...και τελικα τα καταφερα ....και ας ηταν μεγαλο το παιδι...
αποφασιστε μονες σας κοριτσια!!

MIMIKOS


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
bou-boukitsa έγραψε:mimikos με εχεις λιγο μπερδεψει..απο τη μια επιμενεις πως οι γιατροι ξερουν και δεν παιζει ρολο η ενημερωση μας και απο την αλλη λες πως πλαγιως σε οδηγουν σε καισαρική..
εγω πιστευω και ειμαι 1000% σιγουρη πως παντα σημβαινει το δευτερο..αν δεν επιμενεις εσυ για καποια πραγματα..αν δεν παρεις το ρισκο δεν γινεται...!!
εμενα ενω ηξερε πως ηθελε φυσιολογικο στις 37 εβδομαδες μου ειπε πως ειναι πολυ μεγαλο ..με μεγαλο κεφαλι και δεν θα τα καταφερω..να μπω καλυτερα με τεχνιτους πονους..πραγμα που δεν ειναι σωστο και λογω προηγουμενης καισαρικης...επρεπε να πω γιατρος ειναι ξέρει..?!...ε ..εγώ δεν δέχτηκα...το ρίσκαρα...και τελικα τα καταφερα ....και ας ηταν μεγαλο το παιδι...
αποφασιστε μονες σας κοριτσια!!
οταν εισαι ιατρος ξερεις τις επιπλοκες ακομη ακομη και τις απιθανες δε μπορεις να ρισκαρεις.
τα ρισκα ειναι μεγαλα για εμας τους ιατρους και επειδη αυτο μου το ειχε πει ενας καθηγητης μου με το πουμπαινει ο ασθενης απο εξω ειναι ο εισαγγελεας οποτε δε μπορεις να ρισκαρεις πανω απο ολα θελεις υγειοι μωρα και γενικα ασθενεις.
αν πηγαινε κατι στραβο θα ελεγες γιατι ο γιατρος με αφησε κα
οποτε ολα πηγαν καλα απλα συμβουλη μας το ψαχνουμε ρωτοντας ιατρους δηλ αν ειναι δυο αντιθετες αποψεις πηγαινουμε και σε τριτο και τεταρτο ιατρο .οι πληροφοριες απο το ινερνετ ειναι καλες ομως θελει να εχεις γνωσεις να τις κρινεις.οπως βλεπετε βγαινουν ερευνες οι οποιες η μια ακυρωνη την αλλη
καλη επιτυχια

cinderella

cinderella
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Μακάρι να γινόταν να γεννούσαμε όλες με τον πατροπαράδοτο τρόπο!Εγώ και τις 2 φορές καισαρική έκανα,αλλά από προσωπική επιλογή.Οι γιατροί που είχα δεν πίεσαν γι'αυτό,αλλά δεν επέμεναν κιόλας για φυσικό!!Αν ήταν στο χέρι μου,θα γεννούσα ακόμα και στο σπίτι,όπως παλιά.. εγώ συνέχεια βάζω τη γιαγιά μου να μου μιλάει για τις γέννες της...κι ας ήταν τα μωρά της ισχιακά!!Άλλες εποχές..Τεςπα, γερά μωράκια και μανούλες!! Very Happy Very Happy

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
MIMIKOS έγραψε:
bou-boukitsa έγραψε:mimikos με εχεις λιγο μπερδεψει..απο τη μια επιμενεις πως οι γιατροι ξερουν και δεν παιζει ρολο η ενημερωση μας και απο την αλλη λες πως πλαγιως σε οδηγουν σε καισαρική..
εγω πιστευω και ειμαι 1000% σιγουρη πως παντα σημβαινει το δευτερο..αν δεν επιμενεις εσυ για καποια πραγματα..αν δεν παρεις το ρισκο δεν γινεται...!!
εμενα ενω ηξερε πως ηθελε φυσιολογικο στις 37 εβδομαδες μου ειπε πως ειναι πολυ μεγαλο ..με μεγαλο κεφαλι και δεν θα τα καταφερω..να μπω καλυτερα με τεχνιτους πονους..πραγμα που δεν ειναι σωστο και λογω προηγουμενης καισαρικης...επρεπε να πω γιατρος ειναι ξέρει..?!...ε ..εγώ δεν δέχτηκα...το ρίσκαρα...και τελικα τα καταφερα ....και ας ηταν μεγαλο το παιδι...
αποφασιστε μονες σας κοριτσια!!
οταν εισαι ιατρος ξερεις τις επιπλοκες ακομη ακομη και τις απιθανες δε μπορεις να ρισκαρεις.
τα ρισκα ειναι μεγαλα για εμας τους ιατρους και επειδη αυτο μου το ειχε πει ενας καθηγητης μου με το πουμπαινει ο ασθενης απο εξω ειναι ο εισαγγελεας οποτε δε μπορεις να ρισκαρεις πανω απο ολα θελεις υγειοι μωρα και γενικα ασθενεις.
αν πηγαινε κατι στραβο θα ελεγες γιατι ο γιατρος με αφησε κα
οποτε ολα πηγαν καλα απλα συμβουλη μας το ψαχνουμε ρωτοντας ιατρους δηλ αν ειναι δυο αντιθετες αποψεις πηγαινουμε και σε τριτο και τεταρτο ιατρο .οι πληροφοριες απο το ινερνετ ειναι καλες ομως θελει να εχεις γνωσεις να τις κρινεις.οπως βλεπετε βγαινουν ερευνες οι οποιες η μια ακυρωνη την αλλη
καλη επιτυχια


καλά τα λες..αλλά ολα αυτά ειναι μόνο για την Ελλάδα..??? ειναι λογικό??? γιατι στο εξωτερικό δεν σε ρωτάνε καν..και πας ετσι και αλλιως για φυσιολογικο μετά απο την καισαρικη...(αν δεν εχεισ λογω για καισαρικη παλι_)....εκεί οι γιατροι είναι ανευθυνοι..όλοι οι ΄΄σοβαροι΄΄ γιατροί και έντιμοι άνθρωποι που θελουν μονο το καλό μας ..μαζεύτηκαν στην Ελλάδα???

MIMIKOS


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
bou-boukitsa έγραψε:
MIMIKOS έγραψε:
bou-boukitsa έγραψε:mimikos με εχεις λιγο μπερδεψει..απο τη μια επιμενεις πως οι γιατροι ξερουν και δεν παιζει ρολο η ενημερωση μας και απο την αλλη λες πως πλαγιως σε οδηγουν σε καισαρική..
εγω πιστευω και ειμαι 1000% σιγουρη πως παντα σημβαινει το δευτερο..αν δεν επιμενεις εσυ για καποια πραγματα..αν δεν παρεις το ρισκο δεν γινεται...!!
εμενα ενω ηξερε πως ηθελε φυσιολογικο στις 37 εβδομαδες μου ειπε πως ειναι πολυ μεγαλο ..με μεγαλο κεφαλι και δεν θα τα καταφερω..να μπω καλυτερα με τεχνιτους πονους..πραγμα που δεν ειναι σωστο και λογω προηγουμενης καισαρικης...επρεπε να πω γιατρος ειναι ξέρει..?!...ε ..εγώ δεν δέχτηκα...το ρίσκαρα...και τελικα τα καταφερα ....και ας ηταν μεγαλο το παιδι...
αποφασιστε μονες σας κοριτσια!!
οταν εισαι ιατρος ξερεις τις επιπλοκες ακομη ακομη και τις απιθανες δε μπορεις να ρισκαρεις.
τα ρισκα ειναι μεγαλα για εμας τους ιατρους και επειδη αυτο μου το ειχε πει ενας καθηγητης μου με το πουμπαινει ο ασθενης απο εξω ειναι ο εισαγγελεας οποτε δε μπορεις να ρισκαρεις πανω απο ολα θελεις υγειοι μωρα και γενικα ασθενεις.
αν πηγαινε κατι στραβο θα ελεγες γιατι ο γιατρος με αφησε κα
οποτε ολα πηγαν καλα απλα συμβουλη μας το ψαχνουμε ρωτοντας ιατρους δηλ αν ειναι δυο αντιθετες αποψεις πηγαινουμε και σε τριτο και τεταρτο ιατρο .οι πληροφοριες απο το ινερνετ ειναι καλες ομως θελει να εχεις γνωσεις να τις κρινεις.οπως βλεπετε βγαινουν ερευνες οι οποιες η μια ακυρωνη την αλλη
καλη επιτυχια


καλά τα λες..αλλά ολα αυτά ειναι μόνο για την Ελλάδα..??? ειναι λογικό??? γιατι στο εξωτερικό δεν σε ρωτάνε καν..και πας ετσι και αλλιως για φυσιολογικο μετά απο την καισαρικη...(αν δεν εχεισ λογω για καισαρικη παλι_)....εκεί οι γιατροι είναι ανευθυνοι..όλοι οι ΄΄σοβαροι΄΄ γιατροί και έντιμοι άνθρωποι που θελουν μονο το καλό μας ..μαζεύτηκαν στην Ελλάδα???
αλλα συστηματα υγειας στο εξωτερικο εκει θα σε εχουν 3 ημερες μεσα μεχρι να γεννησεις
ποιοι γιατροι το κανουν στο εξωτερικο?δε ξερετε τι γινεται και εκει δηλ οι γνωσεις της ιατρικης ειναι κοινες δηλ επιπλοκες δε νομιζω να ρισκαρουν.θα σας πω οτι ο ανδρας μου ξεγεννησε μια κυρια πριν καποιους μηνες μετα απο καισαρικη κανανε φυσιολογικο τοκετο ομως την παρακολουθουσε καθε 2 ημερες με υπερηχο-doppler καρδιοτοκογραφια και ηρθε τη βλεπει 2 διαστολη και την πηρε και κατεβηκαν στο γεννεσις ομως δε λεει οτι κανει vbac an υπαρχουν συνθηκες ναι ομως οχι οτι ολες τις καισαρικες τις προτεινουμε φυσιολογικο γιατι μετα αν παει για κτ θα σου πει γιατι μπηκα σε αυτη τη διαδικασια?ή χειροτερα αν υπαρχει επιπλοκη τοτε ο ιατρος θα τρεχει -καταστραφηκε!

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
MIMIKOS έγραψε:
bou-boukitsa έγραψε:
MIMIKOS έγραψε:
bou-boukitsa έγραψε:mimikos με εχεις λιγο μπερδεψει..απο τη μια επιμενεις πως οι γιατροι ξερουν και δεν παιζει ρολο η ενημερωση μας και απο την αλλη λες πως πλαγιως σε οδηγουν σε καισαρική..
εγω πιστευω και ειμαι 1000% σιγουρη πως παντα σημβαινει το δευτερο..αν δεν επιμενεις εσυ για καποια πραγματα..αν δεν παρεις το ρισκο δεν γινεται...!!
εμενα ενω ηξερε πως ηθελε φυσιολογικο στις 37 εβδομαδες μου ειπε πως ειναι πολυ μεγαλο ..με μεγαλο κεφαλι και δεν θα τα καταφερω..να μπω καλυτερα με τεχνιτους πονους..πραγμα που δεν ειναι σωστο και λογω προηγουμενης καισαρικης...επρεπε να πω γιατρος ειναι ξέρει..?!...ε ..εγώ δεν δέχτηκα...το ρίσκαρα...και τελικα τα καταφερα ....και ας ηταν μεγαλο το παιδι...
αποφασιστε μονες σας κοριτσια!!
οταν εισαι ιατρος ξερεις τις επιπλοκες ακομη ακομη και τις απιθανες δε μπορεις να ρισκαρεις.
τα ρισκα ειναι μεγαλα για εμας τους ιατρους και επειδη αυτο μου το ειχε πει ενας καθηγητης μου με το πουμπαινει ο ασθενης απο εξω ειναι ο εισαγγελεας οποτε δε μπορεις να ρισκαρεις πανω απο ολα θελεις υγειοι μωρα και γενικα ασθενεις.
αν πηγαινε κατι στραβο θα ελεγες γιατι ο γιατρος με αφησε κα
οποτε ολα πηγαν καλα απλα συμβουλη μας το ψαχνουμε ρωτοντας ιατρους δηλ αν ειναι δυο αντιθετες αποψεις πηγαινουμε και σε τριτο και τεταρτο ιατρο .οι πληροφοριες απο το ινερνετ ειναι καλες ομως θελει να εχεις γνωσεις να τις κρινεις.οπως βλεπετε βγαινουν ερευνες οι οποιες η μια ακυρωνη την αλλη
καλη επιτυχια


καλά τα λες..αλλά ολα αυτά ειναι μόνο για την Ελλάδα..??? ειναι λογικό??? γιατι στο εξωτερικό δεν σε ρωτάνε καν..και πας ετσι και αλλιως για φυσιολογικο μετά απο την καισαρικη...(αν δεν εχεισ λογω για καισαρικη παλι_)....εκεί οι γιατροι είναι ανευθυνοι..όλοι οι ΄΄σοβαροι΄΄ γιατροί και έντιμοι άνθρωποι που θελουν μονο το καλό μας ..μαζεύτηκαν στην Ελλάδα???
αλλα συστηματα υγειας στο εξωτερικο εκει θα σε εχουν 3 ημερες μεσα μεχρι να γεννησεις
ποιοι γιατροι το κανουν στο εξωτερικο?δε ξερετε τι γινεται και εκει δηλ οι γνωσεις της ιατρικης ειναι κοινες δηλ επιπλοκες δε νομιζω να ρισκαρουν.θα σας πω οτι ο ανδρας μου ξεγεννησε μια κυρια πριν καποιους μηνες μετα απο καισαρικη κανανε φυσιολογικο τοκετο ομως την παρακολουθουσε καθε 2 ημερες με υπερηχο-doppler καρδιοτοκογραφια και ηρθε τη βλεπει 2 διαστολη και την πηρε και κατεβηκαν στο γεννεσις ομως δε λεει οτι κανει vbac an υπαρχουν συνθηκες ναι ομως οχι οτι ολες τις καισαρικες τις προτεινουμε φυσιολογικο γιατι μετα αν παει για κτ θα σου πει γιατι μπηκα σε αυτη τη διαδικασια?ή χειροτερα αν υπαρχει επιπλοκη τοτε ο ιατρος θα τρεχει -καταστραφηκε!

μπραβο που την πηγε φυσιολογικα...
εγω παντως δεν λεω να το προτεινουν..αλλά οταν η γυναικα θελει να το υποστιριζουν....προφανως θα παρακολουθεις τον ασθενη..αλλά επειδη εχω μιλησει με πολλους γιατρους μου λεει ο καθενας άλλα...δεν υπαρχει μια φορμουλα...δηλαδη καθε γνωμη σε μπλεκει περισσοτερο...
και το πιο ΄΄ασχετο΄΄που ακουσα ηταν πως για να κανεις vbac πρεπει το μωρο να ειναι στα κιλα του προηγουμενου που γεννησες και οχι πολυ μεγαλυτερο για να μην ανοιξει κιαλλο η μητρα..δεν στεκει αυτο...αλλα το λενε...
παντως υπαρχουν γιατροι που προσπαθουν και πολλες φορες ξεγεννανε ακομη και υσχιακα μωρα..η τυλιγμενα στο λορο ..κλπ...το θεμα ειναι να εχει αρκετη πειρα και γρηγοραδα ..αν τυχει κατι να προλαβει να παρει το μωρο...
αλλα οι περισσοτεροι δεν το ρισκαρουν...ομως στα δυσκολα φαινεται ο επιστημονας..οταν ολα ειναι καλα..ολοι οι γιατροι καλοι ειναι!

manoula_24xr

manoula_24xr
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
κοριτσια οσο αφορα το εξωτερικο,συγνωμη αλλα μακαρι να μπορουσα να πηγαινω σε γιατρους εκει.Στο εξωτερικο σε καισαρικη και σε βγαζουνε στην 2ρη μερα.Εδω σε κρατανε μεερες.Μιλαω για περιπτωσεις που ολα πηγανε καλα.Παντως εχω ακουσει οτι αν περασουνε αρκετα χρονια μπορεις κανονικα να γεννησεις φυσιολογικα.Φυσικα αν δν τιθεται θεμα καισαρικης.Σορρυ δν διαβασα ολες τις απαντησεις.

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
manoula_24xr έγραψε:κοριτσια οσο αφορα το εξωτερικο,συγνωμη αλλα μακαρι να μπορουσα να πηγαινω σε γιατρους εκει.Στο εξωτερικο σε καισαρικη και σε βγαζουνε στην 2ρη μερα.Εδω σε κρατανε μεερες.Μιλαω για περιπτωσεις που ολα πηγανε καλα.Παντως εχω ακουσει οτι αν περασουνε αρκετα χρονια μπορεις κανονικα να γεννησεις φυσιολογικα.Φυσικα αν δν τιθεται θεμα καισαρικης.Σορρυ δν διαβασα ολες τις απαντησεις.

στο 1,5 με 2 χρονια σε αφηνουνε να γεννησεις φυσιογικα ..αν δεν υπαρχει άλλο θέμα...εχω φιλη που το εκανε..δεν μιλαω στο βροντο

MIMIKOS


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
manoula_24xr έγραψε:κοριτσια οσο αφορα το εξωτερικο,συγνωμη αλλα μακαρι να μπορουσα να πηγαινω σε γιατρους εκει.Στο εξωτερικο σε καισαρικη και σε βγαζουνε στην 2ρη μερα.Εδω σε κρατανε μεερες.Μιλαω για περιπτωσεις που ολα πηγανε καλα.Παντως εχω ακουσει οτι αν περασουνε αρκετα χρονια μπορεις κανονικα να γεννησεις φυσιολογικα.Φυσικα αν δν τιθεται θεμα καισαρικης.Σορρυ δν διαβασα ολες τις απαντησεις.
και εδω στις κλινικες της θεσσαλονικης τις βγαζουν νωριτερα αν δεν υπαρχει λογος.
στο εξωτερικο για να κανεις οποιαδηποτε πραξη θελει πιστοποιησεις θα μιλησω για γερμανια σε ολη την εγκυμοσυνη παρακολουθουν σα β επιπεδου δηλ καθε φορα ολα απο την αρχη και παρακολουθουν την αναπτυξη του εμβρυου με καμπυλες.οποτε θα επρεπε ολες να πηγαινουμε σε γυναικολογους που ασχολουνται με περιγεννητικη-εμβρυομητρικη στη διαρκεια της εγκυμοσυνης αν θελουμε να εχουμε σωστη παρακολουθηση της κυησης.για εμενα μεγαλυτερη σημασια εχει η σωστη παρακολουθηση της κυησης και ο τοκετος ειναι αλλο θεμα.και ο φυσιολογικος και η καισαρικη εχουν ενδειξεις αντενδειξεις

MIMIKOS


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
bou-boukitsa έγραψε:
MIMIKOS έγραψε:
bou-boukitsa έγραψε:
MIMIKOS έγραψε:
bou-boukitsa έγραψε:mimikos με εχεις λιγο μπερδεψει..απο τη μια επιμενεις πως οι γιατροι ξερουν και δεν παιζει ρολο η ενημερωση μας και απο την αλλη λες πως πλαγιως σε οδηγουν σε καισαρική..
εγω πιστευω και ειμαι 1000% σιγουρη πως παντα σημβαινει το δευτερο..αν δεν επιμενεις εσυ για καποια πραγματα..αν δεν παρεις το ρισκο δεν γινεται...!!
εμενα ενω ηξερε πως ηθελε φυσιολογικο στις 37 εβδομαδες μου ειπε πως ειναι πολυ μεγαλο ..με μεγαλο κεφαλι και δεν θα τα καταφερω..να μπω καλυτερα με τεχνιτους πονους..πραγμα που δεν ειναι σωστο και λογω προηγουμενης καισαρικης...επρεπε να πω γιατρος ειναι ξέρει..?!...ε ..εγώ δεν δέχτηκα...το ρίσκαρα...και τελικα τα καταφερα ....και ας ηταν μεγαλο το παιδι...
αποφασιστε μονες σας κοριτσια!!
οταν εισαι ιατρος ξερεις τις επιπλοκες ακομη ακομη και τις απιθανες δε μπορεις να ρισκαρεις.
τα ρισκα ειναι μεγαλα για εμας τους ιατρους και επειδη αυτο μου το ειχε πει ενας καθηγητης μου με το πουμπαινει ο ασθενης απο εξω ειναι ο εισαγγελεας οποτε δε μπορεις να ρισκαρεις πανω απο ολα θελεις υγειοι μωρα και γενικα ασθενεις.
αν πηγαινε κατι στραβο θα ελεγες γιατι ο γιατρος με αφησε κα
οποτε ολα πηγαν καλα απλα συμβουλη μας το ψαχνουμε ρωτοντας ιατρους δηλ αν ειναι δυο αντιθετες αποψεις πηγαινουμε και σε τριτο και τεταρτο ιατρο .οι πληροφοριες απο το ινερνετ ειναι καλες ομως θελει να εχεις γνωσεις να τις κρινεις.οπως βλεπετε βγαινουν ερευνες οι οποιες η μια ακυρωνη την αλλη
καλη επιτυχια


καλά τα λες..αλλά ολα αυτά ειναι μόνο για την Ελλάδα..??? ειναι λογικό??? γιατι στο εξωτερικό δεν σε ρωτάνε καν..και πας ετσι και αλλιως για φυσιολογικο μετά απο την καισαρικη...(αν δεν εχεισ λογω για καισαρικη παλι_)....εκεί οι γιατροι είναι ανευθυνοι..όλοι οι ΄΄σοβαροι΄΄ γιατροί και έντιμοι άνθρωποι που θελουν μονο το καλό μας ..μαζεύτηκαν στην Ελλάδα???
αλλα συστηματα υγειας στο εξωτερικο εκει θα σε εχουν 3 ημερες μεσα μεχρι να γεννησεις
ποιοι γιατροι το κανουν στο εξωτερικο?δε ξερετε τι γινεται και εκει δηλ οι γνωσεις της ιατρικης ειναι κοινες δηλ επιπλοκες δε νομιζω να ρισκαρουν.θα σας πω οτι ο ανδρας μου ξεγεννησε μια κυρια πριν καποιους μηνες μετα απο καισαρικη κανανε φυσιολογικο τοκετο ομως την παρακολουθουσε καθε 2 ημερες με υπερηχο-doppler καρδιοτοκογραφια και ηρθε τη βλεπει 2 διαστολη και την πηρε και κατεβηκαν στο γεννεσις ομως δε λεει οτι κανει vbac an υπαρχουν συνθηκες ναι ομως οχι οτι ολες τις καισαρικες τις προτεινουμε φυσιολογικο γιατι μετα αν παει για κτ θα σου πει γιατι μπηκα σε αυτη τη διαδικασια?ή χειροτερα αν υπαρχει επιπλοκη τοτε ο ιατρος θα τρεχει -καταστραφηκε!

μπραβο που την πηγε φυσιολογικα...
εγω παντως δεν λεω να το προτεινουν..αλλά οταν η γυναικα θελει να το υποστιριζουν....προφανως θα παρακολουθεις τον ασθενη..αλλά επειδη εχω μιλησει με πολλους γιατρους μου λεει ο καθενας άλλα...δεν υπαρχει μια φορμουλα...δηλαδη καθε γνωμη σε μπλεκει περισσοτερο...
και το πιο ΄΄ασχετο΄΄που ακουσα ηταν πως για να κανεις vbac πρεπει το μωρο να ειναι στα κιλα του προηγουμενου που γεννησες και οχι πολυ μεγαλυτερο για να μην ανοιξει κιαλλο η μητρα..δεν στεκει αυτο...αλλα το λενε...
παντως υπαρχουν γιατροι που προσπαθουν και πολλες φορες ξεγεννανε ακομη και υσχιακα μωρα..η τυλιγμενα στο λορο ..κλπ...το θεμα ειναι να εχει αρκετη πειρα και γρηγοραδα ..αν τυχει κατι να προλαβει να παρει το μωρο...
αλλα οι περισσοτεροι δεν το ρισκαρουν...ομως στα δυσκολα φαινεται ο επιστημονας..οταν ολα ειναι καλα..ολοι οι γιατροι καλοι ειναι!
την πηγε φυσιολογικα γιατι ειχε μπει απο μονη της στη διαδικασια του φτ.
εγω θα πω αντι να το υποστηριζουν να την ενημερωνουν για τα υπερ τα κατα-επιπλοκες και αυτη να κρινει και σιγουρα καθε περιπτωση ειναι δαφορετικη οπως και εμεις σε καθε τοκετο αντιδραει διαφορετικα ο οργανισμος.

MIMIKOS


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
οσο αφορα τους γυναικολογους το αναλαμβανει ισως ειναι λαθος εκφραση γιατι αν αναλαβεις πρεπει να το φερεις εις περας δηλαδη να κανει φυσιολογικο τοκετο.γιατι αν μου αρχησουν τα ποσοστα επιτυχιας ειναι γιατι ξερουν και οι ιδιοι ποσο δυσκολο ειναι να τα καταφερουν το λενε για να σου πουνε εγω σου ανεφερα το ποσοστο και πως ειναι δυσκολα οποτε αν επαναλληφθει καισαρικη αν σου ερθει πιο γλυκα.ολα ειναι θεma το πως θα το πεις στον αλλο και να φυγει ευχαριστημενος οποτε προσοχη στα πολλα λογια.η ιατρικη θελει λιγα λογια

cinderella

cinderella
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
http://www.gynaikologos.net/VBAC.html
ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΔΩ.. Very Happy Very Happy Very Happy

supermama

supermama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
σημερα στις 8.30 εχω ραντεβου και το μυαλο μου ακομα γυριζει απο σκεψεις. οταν μπαινω εδω λεω μα ποσο χαζη μπορει ναμαι? εχω γεμισει με μην που με ρωτανε για γιατρους καιγω ακομα σκεφτομαι. εχω πολυ αγωνια και φυσικα θασας τα πω μετα! α! τελικα κολησα μια καλη ιωση απο τα μικρα. αυτη τη στιγμη εχω 37.5 και δεν μπορω να κανω τιποτα. Crying or Very sad η γιατρος ειπε να μη παρω αμεσως ντεπον μονο σε δυκολη ωρα.. τεσπα. κατι που διαβασα για το προγραμμα λιγων ημερων σε κλινικες. στη θεσσαλονικη ειναι σιγουρα η βιοκλινικη σε φυσ.τοκετο που εχει και πακετο 2 ημερων. και το γενεσις που θελω εγω εχει. η πρωτη γιατρος (για καισαρικη λεγαμε..) εχει πακετο 3 ημερων. αν και θελει ψαξιμο αν τελικα συμφερει.. εγω παντως θα παρω το κανονικο πακετο σε οποια περιπτωση γεννησω. μια χαρα ειναι εκει μεσα.. στο πρωτο ηθελα ν αφυγω.τωρα ξερω τι θα με περιμενει..χαχαχα

cinderella

cinderella
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
supermama περαστικά!!!!!νομίζω ότι παντού γίνεται το να υπογράψεις και να φύγεις νωρίτερα,αν είναι όλα οκ!!

supermama

supermama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
λοιπον κοριτσια. πηγα χθες σε αυτην την καινουργια γιατρο. μου ελυσε οολεες τις αποριες μου μου ειχα παρει σε χαρτι κανονικα. Laughing με εξετασε τη μητρα και βρηκε την τομη μου τελεια! ουτε φαινετε καλα καλα εχει θρεψει πληρως και ειναι και μικρη! αυτα. τωρα μενει να παμε στη δικια μου γιατι εχω να παρω κατι αποτελεσματα. θατην πω πως αποφασισα να κανω vbac.

stef23


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
supermama,αν μπορεις στειλε με πμ τα στοιχεια της γιατρου σου.απο θεσσαλονικη ειμαι κ με ενδιαφερει

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 5]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις