Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
68 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 68 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 7]

51ΠΡΟΚΑΤΑΛΗΨΕΙΣ.. ΕΛΕΟΣ!!! - Σελίδα 3 Empty Απ: ΠΡΟΚΑΤΑΛΗΨΕΙΣ.. ΕΛΕΟΣ!!! Τετ Ιουν 09, 2010 4:22 am

popi.


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Κι εμάς έτσι μας λέγανε και είχα μια ψιλοφοβία να πω την αλήθεια... όταν όμως ήρθα τα πράγματα του μπέμπη δεν μπορούσα να περιμένω!!! Στη 1 το βράδυ τα καθάρισα τα επιπλάκια!!! Ας αφήσουμε πίσω τις προλήψεις και ας χαρούμε τις στιγμές όπως το νιώθουμε εμείς και οχι οι γυρω!
Επίσης εμας μας λέγαν να μην έρθει γυναίκα με περίοδο να δει το μωρό πριν σαραντήσει...θα βγάλει σπυράκια!!! Ε η μαμά μου είχε περίοδο όταν γέννησα... δεν θα ερχόταν;;; Ποιος θα με βοηθούσε στο νοσοκομείο που έκανα και καισαρική;;; Βλακείες!
Απόλαυσε τις στιγμές που ζεις!!!

52ΠΡΟΚΑΤΑΛΗΨΕΙΣ.. ΕΛΕΟΣ!!! - Σελίδα 3 Empty Απ: ΠΡΟΚΑΤΑΛΗΨΕΙΣ.. ΕΛΕΟΣ!!! Τετ Ιουν 09, 2010 4:24 am

popi.


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
nikoleta έγραψε:
γουργουριτσας έγραψε:
εμεις πεφτουμε και πανω στον αυγουστο που ειναι σχεδον ολα κλειστα οποτε λεμε καλυτερα να ψαχτουμε απο νωρις μην τρεχουμε τελευταια στιγμη...

Έτσι κι εγώ επειδή γέννησα Αύγουστο είχα κάνει τις παραγγελίες μου μέχρι μέσα Ιουλίου γιατί μετά οι εταιρίες έκλειναν!


Εγώ είχα ΠΗΤ 22/3 (γέννησα 12 βέβαια) και την παραγγελία την κάναμε 17 Νοέμβρη... το θυμάμαι λόγω ημερομηνίας!

53ΠΡΟΚΑΤΑΛΗΨΕΙΣ.. ΕΛΕΟΣ!!! - Σελίδα 3 Empty Απ: ΠΡΟΚΑΤΑΛΗΨΕΙΣ.. ΕΛΕΟΣ!!! Σαβ Ιουν 12, 2010 6:59 am

aggeliki

aggeliki
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
koritsia kai gw oles autes tis prokatalipseis tis thewrw vlakia alla kamia fora pes pes les kai mono i glwsofagia pou milane gi auto oli tin wra, sto telos kati tha ginei ΠΡΟΚΑΤΑΛΗΨΕΙΣ.. ΕΛΕΟΣ!!! - Σελίδα 3 534787
kai kala autes oi rokatalipseis isxioun dld epilektika???? to deutero mwraki sto pigadi katourise?? e?? tote de peirazei pou ola einai etoima apo to prwto cyclops i mipos auto de metraei lol
ma einai na gelas me kati tetoia pou akous sto telos scratch

54ΠΡΟΚΑΤΑΛΗΨΕΙΣ.. ΕΛΕΟΣ!!! - Σελίδα 3 Empty Απ: ΠΡΟΚΑΤΑΛΗΨΕΙΣ.. ΕΛΕΟΣ!!! Σαβ Ιουν 12, 2010 7:01 am

aggeliki

aggeliki
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
ksexasa na sas pw oti ti kounia tin exw idi parei alla de me afinoun na ti stisw Sad
rouxa pantos gia ti mpempoula mou exw parei ouuuuuuuuuuuu apo tin arxi sxedon ama mou gialize tpt to eperna xwris deuteri skepsi eidika otan ematha oti einai koritsaki tote pira ena soro flower flower flower flower

55ΠΡΟΚΑΤΑΛΗΨΕΙΣ.. ΕΛΕΟΣ!!! - Σελίδα 3 Empty Απ: ΠΡΟΚΑΤΑΛΗΨΕΙΣ.. ΕΛΕΟΣ!!! Σαβ Ιουν 12, 2010 9:12 am

markellajohny

markellajohny
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
αυτα ειναι βλακειες...εγω και στα δυο τα ειχα ολα ετοιμα απο πολυ νωρις!!!μην ακουτε κανεναν πικροχολο!!!και μακρυα απο τετοιους ανθρωπους!!!

56ΠΡΟΚΑΤΑΛΗΨΕΙΣ.. ΕΛΕΟΣ!!! - Σελίδα 3 Empty Απ: ΠΡΟΚΑΤΑΛΗΨΕΙΣ.. ΕΛΕΟΣ!!! Σαβ Ιουν 12, 2010 9:31 am

nikoleta

nikoleta
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Και για να έχουμε καλό ερώτημα... τώρα που περιμένω το δεύτερο και είναι έτσι κι αλλιώς όλα στημένα και το δωμάτιο έτοιμο ήδη από την κόρη μου τι θα γίνει; Με πιάνει ή δε με πιάνει η γρουσουζιά;;; Για ρωτήστε τις θειές και πείτε μου να ξέρω....

57ΠΡΟΚΑΤΑΛΗΨΕΙΣ.. ΕΛΕΟΣ!!! - Σελίδα 3 Empty Απ: ΠΡΟΚΑΤΑΛΗΨΕΙΣ.. ΕΛΕΟΣ!!! Σαβ Ιουν 12, 2010 10:39 am

aggeliki

aggeliki
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
nikoleta mou auto anarwtiemai kai gw Shocked
dld to deutero paidaki????
as mas poun pragmatika giati to xw aporia Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked

58ΠΡΟΚΑΤΑΛΗΨΕΙΣ.. ΕΛΕΟΣ!!! - Σελίδα 3 Empty Απ: ΠΡΟΚΑΤΑΛΗΨΕΙΣ.. ΕΛΕΟΣ!!! Σαβ Ιουν 12, 2010 11:09 am

peppy

peppy
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
hahahahhaha!!! egw koritsia paraggeila mia katapliktiki kounia pou mou eftiaxe o mpampas thn nonoulas mas mias kai einai xylourgos (kai vgike pio wraia apo tin idia se magazi 1100euro) kai thn ferame spiti otan imoun 8 minwn egyos nyxta gia na mi mas dei h mama mou kai pathei knn egefaliko kai meta akousa kai tin koryfaia ataka sto maieytirio ....ponaei e koritsaki mou?em..sas ta lega egw na min valete thn kounia mes sto spiti...hahahahhahahahahahahhaha

59ΠΡΟΚΑΤΑΛΗΨΕΙΣ.. ΕΛΕΟΣ!!! - Σελίδα 3 Empty Απ: ΠΡΟΚΑΤΑΛΗΨΕΙΣ.. ΕΛΕΟΣ!!! Σαβ Ιουν 12, 2010 11:16 am

faye

faye
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
παντως αυτη την λογικη, τι γινεται με το δευτερο παιδακι που τα βρισκει ολα ετοιμα αυτο δεν ειναι γρουσουζια , δεν νομιζω οτι το εχουν σκεφτει οι θειες και οι γονεις μας . Νομιζω οτι μεχρι το πρωτο φτανουν οι γνωσεις τους επι του θεματος .Δεν υπαρχει αλλη εξηγηση. Παντως με βαλατε σε σκεψεις . Θα ρωτησω την πεθερα μου που πιστευει σε αυτα και θα σας πω. χιχιχιχι

60ΠΡΟΚΑΤΑΛΗΨΕΙΣ.. ΕΛΕΟΣ!!! - Σελίδα 3 Empty Απ: ΠΡΟΚΑΤΑΛΗΨΕΙΣ.. ΕΛΕΟΣ!!! Κυρ Ιουν 13, 2010 1:35 am

GATAKI

GATAKI
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
γεια σας κοριτσια .
εγω ειμαι στον 4 μηνα και σε 2 εβδομαδες θα κλησω τον 4 και θα μπω στον 5. το μονο που εχω να πω ειναι μην ακουτε κανεναν και τπτ αφηστε να να γκαρηζει οποιος και οποια θελει .
εγω ειδη απο ρουχαλακια ειμαι οκ για τους πρωτους 3 μηνες . τα υπολοιπα ακομα στο ψαξημο ειμαι Razz

61ΠΡΟΚΑΤΑΛΗΨΕΙΣ.. ΕΛΕΟΣ!!! - Σελίδα 3 Empty Απ: ΠΡΟΚΑΤΑΛΗΨΕΙΣ.. ΕΛΕΟΣ!!! Σαβ Οκτ 23, 2010 10:34 am

tatijana

tatijana
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Γραφω μετα απο τοσους μηνες γιατι πραγματικα το θεμα αυτο ειναι τελειο...για γελια.... Εμενα μου λεει η πεθερα μου οτι δε φτιαχνει κουνελι γιατι το μωρο μου λεει θα ξυπναει με το παραμικρο... Το πιο θεικο+κουφο για μενα ειναι να μην βγεις για 40 μερες οπως και το μωρο.. Ειλικρινα δε τα καταλαβαινω αυτα. Και ουτε με νοιαζουν ολα αυτα.. Κι ας ερθουν και μου πουν τπτ.. ή το αλλο?? οταν θα ερχεται το βραδυ ο αντρας μου να ριχνει αλατι τις πρωτες 40 μερες.. Ετσι ειπε η πεθερα μου..

62ΠΡΟΚΑΤΑΛΗΨΕΙΣ.. ΕΛΕΟΣ!!! - Σελίδα 3 Empty Απ: ΠΡΟΚΑΤΑΛΗΨΕΙΣ.. ΕΛΕΟΣ!!! Σαβ Οκτ 23, 2010 10:52 am

annaki

annaki
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
καλως η κακως υπηρχαν,υπαρχουν κ θα συνεχισουν αυτα..απο κει κ περα ειναι πως το χειριζεται ο καθενας.

63ΠΡΟΚΑΤΑΛΗΨΕΙΣ.. ΕΛΕΟΣ!!! - Σελίδα 3 Empty Απ: ΠΡΟΚΑΤΑΛΗΨΕΙΣ.. ΕΛΕΟΣ!!! Σαβ Οκτ 23, 2010 11:10 am

mom boys

mom boys
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Maya με το καλό το μωράκι σου... απ΄την μια θα μπαίνουν και από την άλλη θα βγαίνουν, αυτο που κάνουν είναι μεγαλήτερη γρουσουζιά. Όσο για τον σαραντισμό tatijana το τρίτο μωράκι μου το έβγαζα απο 10 ημερών μου σπάσανε τα νεύρα σε σημείο να πέφτω ψυχολογικά.

64ΠΡΟΚΑΤΑΛΗΨΕΙΣ.. ΕΛΕΟΣ!!! - Σελίδα 3 Empty Απ: ΠΡΟΚΑΤΑΛΗΨΕΙΣ.. ΕΛΕΟΣ!!! Σαβ Οκτ 23, 2010 11:20 am

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Κοίτα, γενικά τον πρώτο καιρό είναι καλό να μην έρχεσαι σε επαφή με πολύ κόσμο, για το φόβο των μικροβίων, και για τη λεχώνα και για το νεογέννητο. Πιστεύω γύρω στις 15 μέρες είναι καλά, εξαρτάται πάντα και από τη λεχώνα, την εποχή, την κατάσταση του μωρού και τέτοια. Το ότι εμεις το έχουμε 40 μέρες είναι επειδη κάτι σημαίνει ο αριθμός 40 στους χριστιανούς, ευτυχως που δεν είχαμε για ιερο νούμερο το 548...
το χειρότερο είναι αυτό με τον Άγιο Συμεών, που δεν επιτρέπεται να πιάσεις ψαλίδια, μαχαίρια, βελόνες και τέτοια αλλιώς θα πάθει κάτι το μωρο σου, ΕΛΕΟΣ!!!
Shocked Shocked Shocked

65ΠΡΟΚΑΤΑΛΗΨΕΙΣ.. ΕΛΕΟΣ!!! - Σελίδα 3 Empty Απ: ΠΡΟΚΑΤΑΛΗΨΕΙΣ.. ΕΛΕΟΣ!!! Σαβ Οκτ 23, 2010 11:31 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
tatijana έγραψε: ή το αλλο?? οταν θα ερχεται το βραδυ ο αντρας μου να ριχνει αλατι τις πρωτες 40 μερες.. Ετσι ειπε η πεθερα μου..

που να ριχνει αλατι? αν ειναι να ριχνει ας κανει και κανα φαι να μην παει χαμενο και το αλατι!
λεω να κανουμε δικους μας μυθους
¨το πρωτο 3μηνο η λεχωνα δεν κανει να μαγειρευει,δεν κανει να καθαριζει και γενικως δεν κανει να κανει δουλειες. Επισης, πρεπει να πανε δωρα οοολοι στη λεχωνα επι 3 μηνες κ.ο.κ.,"
Στο χωριο της γιαγιας μου για 40 μερες κοιμοταν μαζι της μια γυναικα (της οικογενειας συνηθως) και οταν ρωτησα γιατι μου ειπε "ε για να μην την πειραξει ο αντρας της" Shocked



66ΠΡΟΚΑΤΑΛΗΨΕΙΣ.. ΕΛΕΟΣ!!! - Σελίδα 3 Empty Απ: ΠΡΟΚΑΤΑΛΗΨΕΙΣ.. ΕΛΕΟΣ!!! Σαβ Οκτ 23, 2010 11:37 am

mom boys

mom boys
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Nena έγραψε:Κοίτα, γενικά τον πρώτο καιρό είναι καλό να μην έρχεσαι σε επαφή με πολύ κόσμο, για το φόβο των μικροβίων, και για τη λεχώνα και για το νεογέννητο. Πιστεύω γύρω στις 15 μέρες είναι καλά, εξαρτάται πάντα και από τη λεχώνα, την εποχή, την κατάσταση του μωρού και τέτοια. Το ότι εμεις το έχουμε 40 μέρες είναι επειδη κάτι σημαίνει ο αριθμός 40 στους χριστιανούς, ευτυχως που δεν είχαμε για ιερο νούμερο το 548...
το χειρότερο είναι αυτό με τον Άγιο Συμεών, που δεν επιτρέπεται να πιάσεις ψαλίδια, μαχαίρια, βελόνες και τέτοια αλλιώς θα πάθει κάτι το μωρο σου, ΕΛΕΟΣ!!!
Shocked Shocked Shocked

Συνφώνω μαζί σου στα άλλα μωράκια τον σαραντισμό τον κράτησα κανονικά επειδή το ήθελα εγώ, στο τρίτο έπραιπε γιατι ήθελε ο μεγάλος να τον πέρνω εγώ απο το σχολείο, και τον παπά που ρωτήσα όταν ήρθε να μου δώσει ευχή μου είπε οτι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, η μουρμούρα όμως δεν υποφέρετε.

67ΠΡΟΚΑΤΑΛΗΨΕΙΣ.. ΕΛΕΟΣ!!! - Σελίδα 3 Empty Απ: ΠΡΟΚΑΤΑΛΗΨΕΙΣ.. ΕΛΕΟΣ!!! Σαβ Οκτ 23, 2010 11:39 am

mom boys

mom boys
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
litsakos έγραψε:
tatijana έγραψε: ή το αλλο?? οταν θα ερχεται το βραδυ ο αντρας μου να ριχνει αλατι τις πρωτες 40 μερες.. Ετσι ειπε η πεθερα μου..

που να ριχνει αλατι? αν ειναι να ριχνει ας κανει και κανα φαι να μην παει χαμενο και το αλατι!
λεω να κανουμε δικους μας μυθους
¨το πρωτο 3μηνο η λεχωνα δεν κανει να μαγειρευει,δεν κανει να καθαριζει και γενικως δεν κανει να κανει δουλειες. Επισης, πρεπει να πανε δωρα οοολοι στη λεχωνα επι 3 μηνες κ.ο.κ.,"
Στο χωριο της γιαγιας μου για 40 μερες κοιμοταν μαζι της μια γυναικα (της οικογενειας συνηθως) και οταν ρωτησα γιατι μου ειπε "ε για να μην την πειραξει ο αντρας της" Shocked




χαχαχα καλό και αυτή η άλη να είναι η πεθερά.

68ΠΡΟΚΑΤΑΛΗΨΕΙΣ.. ΕΛΕΟΣ!!! - Σελίδα 3 Empty Απ: ΠΡΟΚΑΤΑΛΗΨΕΙΣ.. ΕΛΕΟΣ!!! Σαβ Οκτ 23, 2010 12:03 pm

jojo_mama


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Γιατί εγώ λιγα ειχα ακουσει;

1) Μην καθεσαι σταυροποδι, ζοριζεις
το παιδι
2) Μην περνας πανω απο
σχοινι/καλωδιο κλπ γιατι το παιδι
θα τυλιχτει με το λωρο
3) μην κοιμασαι μπρουμητα, πλακωνεις
το μωρο
4) οταν εχεις καουρες μεγαλωνουν τα
μαλλια του
5) μην χαιδευεις την κοιλια σου,
προκαλει τοκετο
6) μην πινεις αναψυκτικα με
ανθρακικο, θα κουφαθει το παιδι

Τι μας ζαλιζουν συνεχεια;;;;;

69ΠΡΟΚΑΤΑΛΗΨΕΙΣ.. ΕΛΕΟΣ!!! - Σελίδα 3 Empty Απ: ΠΡΟΚΑΤΑΛΗΨΕΙΣ.. ΕΛΕΟΣ!!! Σαβ Οκτ 23, 2010 12:12 pm

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
litsakos έγραψε:
λεω να κανουμε δικους μας μυθους
¨το πρωτο 3μηνο η λεχωνα δεν κανει να μαγειρευει,δεν κανει να καθαριζει και γενικως δεν κανει να κανει δουλειες. Επισης, πρεπει να πανε δωρα οοολοι στη λεχωνα επι 3 μηνες κ.ο.κ.,"
Σωστοοοοοοο, επίσης ότι γλυκό φάει η λεχώνα δεν την παχαίνει (για τις θείτσες που σε πρήζουν να μην τρως γλυκά) και οι πεθερές πρέπει να μη μιλάνε καθόλου ή και να μην έρχονται σε επαφή με τη λεχώνα αλλιώς το μωρό θα μοιάζει στο γείτονα και όχι στον πατέρα Razz

litsakos έγραψε:
Στο χωριο της γιαγιας μου για 40 μερες κοιμοταν μαζι της μια γυναικα (της οικογενειας συνηθως) και οταν ρωτησα γιατι μου ειπε "ε για να μην την πειραξει ο αντρας της" Shocked
χαχαχα χαχαχα ο-μι-τζι και 10 λολ Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

70ΠΡΟΚΑΤΑΛΗΨΕΙΣ.. ΕΛΕΟΣ!!! - Σελίδα 3 Empty Απ: ΠΡΟΚΑΤΑΛΗΨΕΙΣ.. ΕΛΕΟΣ!!! Σαβ Οκτ 23, 2010 12:44 pm

gennie


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
jojo_mama έγραψε:Γιατί εγώ λιγα ειχα ακουσει;

6) μην πινεις αναψυκτικα με
ανθρακικο, θα κουφαθει το παιδι

Τι μας ζαλιζουν συνεχεια;;;;;


Laughing Laughing Laughing Laughing Αυτό με το αναψυκτικό μου το είχαν πει κι εμένα...κουφάθηκα εγώ, όχι το μωρό!!!
Πάντως αυτό με τις 40 μέρες δεν είναι θέμα ιερού αριθμού. Και η Αμερικανική Παιδιατρική Ακαδημία λέει ότι σε γενικές γραμμές και μητέρα και μωρό χρειάζονται περίπου 6 εβδομάδες (= 42 μέρες) για να έρθουν στα ίσα τους από την, ομολογουμένως έντονη, ταλαιπωρία του τοκετού. Φυσικά αυτό δε σημαίνει όχι βόλτες, επισκέψεις κλπ αν όλα είναι καλά και το θέλει η μαμά. Απλά η εκκλησία εδώ πρέπει να χώνει την ουρά της παντού. Υπήρξαν όμως, φαντάζομαι, και περιπτώσεις που αυτή η παρέμβαση της εκκλησίας ευνόησε τις λεχώνες. Για θυμηθείτε τις εποχές των γιαγιάδων μας...αν δεν γκρίνιαζε ο παπάς για τις 40 μέρες, από την επόμενη της γέννας θα επέστρεφαν οι γυναίκες στα χωράφια...

71ΠΡΟΚΑΤΑΛΗΨΕΙΣ.. ΕΛΕΟΣ!!! - Σελίδα 3 Empty Απ: ΠΡΟΚΑΤΑΛΗΨΕΙΣ.. ΕΛΕΟΣ!!! Σαβ Οκτ 23, 2010 1:09 pm

tatijana

tatijana
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
[quote="jojo_mama"]Γιατί εγώ λιγα ειχα ακουσει;


5) μην χαιδευεις την κοιλια σου,
προκαλει τοκετο
6) μην πινεις αναψυκτικα με
ανθρακικο, θα κουφαθει το παιδι

Καλα κοριτσακι μου θα γεννησω απο τα γελια.... Να εισαι καλα.. Εχω να γελασω με την ψυχη μου πααααρα πολυ καιρο!!!!
Θεα εισαι!!!!!!!

72ΠΡΟΚΑΤΑΛΗΨΕΙΣ.. ΕΛΕΟΣ!!! - Σελίδα 3 Empty Απ: ΠΡΟΚΑΤΑΛΗΨΕΙΣ.. ΕΛΕΟΣ!!! Σαβ Οκτ 23, 2010 1:22 pm

μιμή


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
[quote="gennie"]
jojo_mama έγραψε:Γιατί εγώ λιγα ειχα ακουσει;

6) μην πινεις αναψυκτικα με
ανθρακικο, θα κουφαθει το παιδι

Τι μας ζαλιζουν συνεχεια;;;;;


Laughing Laughing Laughing Laughing Αυτό με το αναψυκτικό μου το είχαν πει κι εμένα...κουφάθηκα εγώ, όχι το μωρό!!!
Πάντως αυτό με τις 40 μέρες δεν είναι θέμα ιερού αριθμού. Και η Αμερικανική Παιδιατρική Ακαδημία λέει ότι σε γενικές γραμμές και μητέρα και μωρό χρειάζονται περίπου 6 εβδομάδες (= 42 μέρες) για να έρθουν στα ίσα τους από την, ομολογουμένως έντονη, ταλαιπωρία του τοκετού. Φυσικά αυτό δε σημαίνει όχι βόλτες, επισκέψεις κλπ αν όλα είναι καλά και το θέλει η μαμά. Απλά η εκκλησία εδώ πρέπει να χώνει την ουρά της παντού. Υπήρξαν όμως, φαντάζομαι, και περιπτώσεις που αυτή η παρέμβαση της εκκλησίας ευνόησε τις λεχώνες. ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ

73ΠΡΟΚΑΤΑΛΗΨΕΙΣ.. ΕΛΕΟΣ!!! - Σελίδα 3 Empty Απ: ΠΡΟΚΑΤΑΛΗΨΕΙΣ.. ΕΛΕΟΣ!!! Σαβ Οκτ 23, 2010 2:11 pm

marizakismom

marizakismom
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
α κι εγω ολο κατι τετοιες π@π@ριες -σορυ αλλα συγχιστηκα-ακουγα..αλλα εγω δε μασαγα τους εκραζα κι ασχημα κι ολας..
δηλαδη ειναι γρουσουζια να παρω ρουχα στο μωρο..αλλα δεν ειναιγρουσουζια αυτο που κανεις ε?
το θεμα με το σαραντισμο,ξερω οτι το βγαλανε για να προστατευουν τις γυναικες απο τις βαριες δουλειες και τις κακουχιες..η προγιαγια μου πχ..γεννησε μονη της ενω δουλευε στα χωραφια και μια ωρα μετα τη γεννα,σηκωθηκε,τυλιξε το μωρο,το εβαλε μεσα σε ενα ταγαρι,το κρεμασε στο δεντρο να μην τραβηξουν τα λοχεια κανα αγριμι και γυρισε στη δουλεια..ηταν βαρβαρες εποχες και δεν δειχνανε καμμια ευαισθησια/τρυφεροτητα η σεβασμο στην εγκυο η στη λεχωνα..

74ΠΡΟΚΑΤΑΛΗΨΕΙΣ.. ΕΛΕΟΣ!!! - Σελίδα 3 Empty Απ: ΠΡΟΚΑΤΑΛΗΨΕΙΣ.. ΕΛΕΟΣ!!! Σαβ Οκτ 23, 2010 2:52 pm

xrysa7

xrysa7
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
οταν θα ερχεται το βραδυ ο αντρας μου να ριχνει αλατι τις πρωτες 40 μερες.. Ετσι ειπε η πεθερα μου.. [/quote]
sto eipe giati lene oti otan rixneis alti sthn plati toy alloy feygei kai kala.... ego agora ta pragmata ston 8 ola!!kai stis 15 meres eprepe na taksidepso kai ego kai to moro!!kai den ftanei poy lene mhn vgaineis ekso lene den kanei na se dei inixta kai 40 meres kai na mhn exei kai periodo oi alles pou tha se episkeytoyn!!les kai oi nosokomes kathe mina pernoyn adeia!!! ΠΡΟΚΑΤΑΛΗΨΕΙΣ.. ΕΛΕΟΣ!!! - Σελίδα 3 215994

75ΠΡΟΚΑΤΑΛΗΨΕΙΣ.. ΕΛΕΟΣ!!! - Σελίδα 3 Empty Απ: ΠΡΟΚΑΤΑΛΗΨΕΙΣ.. ΕΛΕΟΣ!!! Κυρ Οκτ 24, 2010 12:16 am

tatijana

tatijana
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Διολου δε με νοιαζει γιατι τα λενε.. Ειναι μ@λ@κιες και τρελλαινομαι με αυτα.. Οποτε δεν τις υιοθετω αλλα δε μου αρεσει και να μου τα επιβαλλουν..

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 7]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν forum σε punBB | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις