Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
84 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 84 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 5]

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mamadimi έγραψε:
mama katerina έγραψε:mamadimi
εγω καταλαβα τι λεει η Ολιβια δεν ξερω αν εσυ καταλαβες ξυραφι μου!!!!

ΟΤΑΝ ΦΕΡΝΕΙΣ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΦΗΜΕΡΙΑ ΕΚΕΙ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ...σε εφημερια ΟΥΤΕ ο δικος μου γιατρος παιρνει λεφτα μιλαμε παντα για την περιπτωση που ερχεται χωρις να ειναι
σε υπηρεσια!!! σε αυτο αναφερθηκα οταν ειπα ΝΑΙ ετσι θα τα δωσω τα λεφτα γιατι ερχεται για ΜΕΝΑ κι εγω αυτο το εκτιμω σαν Κατερινα αλλα εσυ που εχεις "ξυπνησει" θα πρεπει να εισαι ΚΑΙ σε αυτο κατα αλλα για ενα περιεργο λογο το δεχεσαι!!! δηλαδη δεν ξερεις τι σου γινεται!!! δεν πας να παιξεις καμια φαρμα λεω εγω!!! αντε κοριτσι μου που ασχολουμαι και μαζι σου!!!

Μπράβο κοπέλα μου συγχαρητήρια ο τρόπος που εκφράζεσαι είναι αξιοζήλευτος όπως επίσης και ο τρόπος που σκέφτεσαι!!! και χαίρομαι που είσαι από εκείνους τους ανθρώπους που δεν του αρέσουν οι χαρακτηρισμοί και το αποδεικνύουν στον δικό τους λόγο!!! Έτσι.. πάνω από όλα κρατάμε το επίπεδο!!! Δεν πρόκειται να καταλάβεις τι λέω και με άτομα σαν εσένα απλά δεν αξίζει τον κόπο να προσπαθείς.

εσυ το ξεκινησες αυτο και ευτυχως που ειναι γραμμενα εδω μεσα και φαινονται!!! εσυ μιλησες για "εξυπναδα" και "προβατα" και οποιος θα παει στις δημοσιευσεις και τις διαβασει θα καταλαβει!!! δεν ειναι αυτο που λες αλλα ο τροπος που το λες και εσυ απο την αρχη δεν συζητας αλλα επιτιθεσαι ..εγω τι περιμενεις να κανω???? αν μιλαγες ομορφα απο την αρχη θα μπορουσε να γινει συζητηση οποτε μη μιλας για επιπεδο ΕΣΥ..δεν σεβαστηκες ουτε καν πως ειμαι εγκυος ουτε τιποτα... σε αυτο που θα συμφωνησω μαζι σου ειναι το εξης: "Δεν πρόκειται να καταλάβεις τι λέω και με άτομα σαν εσένα απλά δεν αξίζει τον κόπο να προσπαθείς."

θα το σταματησω εδω μονο και μονο επειδη σεβομαι τα κοριτσια που μπαινουν εδω μεσα τοσο καιρο ..θα σου προτεινα να κανεις το ιδιο!!!

Olivia

Olivia
Admin
Admin
mamadimi έγραψε:
mama katerina έγραψε:
Olivia έγραψε:Χωρίς να έχω ακόμα διαβάσει όλες τις απαντήσεις...

Θα πω μόνο ότι η ανάγκη που αισθανόμαστε να ευχαριστήσουμε τον γιατρό μας που μας... πρόσεξε, είναι αυτή που δυστυχώς διαιωνίζει το φακελάκι... Rolling Eyes

Καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολο να μην δώσουμε τίποτα -δεν βγάζω την ουρά μου απέξω!!- αλλά μόνο όταν δεχτούμε ότι οι γιατροί αυτοί πληρώνονται ούτως ή άλλως και ότι και εμείς αντίστοιχα έχουμε πληρώσει για να τους έχουμε -εξ ου και τα ταμεία- ίσως διορθωθεί το πρόβλημα. Όπως είπε μια κοπέλα στις πρώτες σελίδες, μπορούμε να τον ευχαριστήσουμε και με ένα καλό δώρο.

ΒΕΒΑΙΑ αυτό ισχύει με τους δημόσιους γιατρούς που εφημερεύουν όταν πας να γεννήσεις. Αν τώρα θέλουμε να έρθει ο γιατρός ΜΑΣ να μας ξεγεννήσει σε ώρα που είναι εκτός εφημερίας του, ε τότε... δεν υπάρχουν κανόνες. "Εκτός υπηρεσίας είμαι, κυρία μου, αλλά ήρθα να σε ξεγεννήσω", θα σου πει και θα έχει δίκιο.

Με λίγα λόγια, το σωστότερο και "νομιμότερο" όλων θα ήταν να σε ξεγεννάει ο γιατρός που είναι εκείνη τη στιγμή στο νοσοκομείο και να ΜΗΝ τον πληρώνεις. Βέβαια εδώ είμαστε Ελλάδα και έχουμε συνηθίσει να κρεμόμαστε από έναν γιατρό 9 ολόκληρους μήνες. Στο εξωτερικό δεν είναι έτσι. Very Happy

αυτης ακριβως της αποψης ειμαι κι εγω γιαυτο και ειπα ναι θα τον πληρωσω!!!!! και συμφωνω απολυτα και να σημειωσω πως ο γιατρος μου σε εφημερια δεν παιρνει λεφτα..

Καλά η Ολίβια κάτι άλλο λέει αλλα αστο δεν πειραζει...

Η αλήθεια είναι ότι όντως κάτι άλλο λέω. Ότι κανονικά δεν θα έπρεπε να συμβαίνει ούτε καν αυτό. Να έχεις δηλαδή τον γιατρό σου στο ιατρείο και αυτός να έρχεται εκτός ωραρίου του να σε ξεγεννάει. Αλλά εφόσον ΕΤΣΙ έχει φτιαχτεί το σύστημα, ο άλλος "δικαιούται" να σου πει "Κυρία μου, το μπαξίσι μου, γιατί κανονικά θα έπρεπε να κοιμάμαι"

Δεν κρίνω κανέναν γιατί ούτε εγώ πήγα σε δημόσιο στο πρώτο μου παιδί με γιατρό εφημερίας... Και λογικά ούτε στο δεύτερο θα το κάνω, γιατί θέλω να γεννήσω φυσιολογικά μετά από καισαρική και για να το κάνω θα πρέπει ο γιατρός που εφημερεύει να έχει πείρα σε αυτό. Και κατά πάσα πιθανότητα δεν θα έχει, γιατί στην Ελλάδα once a καισαρική, always a καισαρική (άλλο θέμα και αυτό).

Αλλά ακόμα και τότε... Αν δηλαδή πας με τον γιατρό σου και βρίσκεσαι σε... δημόσιο έδαφος και πάλι θεωρητικά ΚΑΝΕΙΣ δεν σε υποχρεώνει να πληρώσεις.

http://www.eimaimama.gr

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Για να έχουμε τον αντίλογο στο θέμα αυτό -χωρίς αυτό να σημαίνει ότι διαφωνώ μαζί σου- θα σου πω το εξής:
Εμένα οι ευχετήριες κάρτες δε μου λένε τίποτα. Πού το ξέρω εγώ ότι μαζί με την καρτούλα δεν υπήρχαν λεφτά ή επιταγή ή οτιδήποτε άλλο...

Το λέω για να σε πονηρέψω λίγο, και απλά να μην πιστεύεις ότι βλέπεις ή ότι ακούς...
Δεν είναι ότι δε σε πιστεύω, ούτε ότι προσπαθώ να βγάλω "σκάρτους" τους ξένους-ευρωπαίους ή ότι άλλο, απλά θα συμπληρώσω ότι η Ελλάδα όπως είπες επειδή δεν είναι ένα πρόσωπο, αλλά λαός, ε, στην τελική, έτσι λειτουργεί ο λαός αυτός!
Γιατί δηλαδή ντε και καλά θα πρέπει να γίνουμε κι εμείς εγγλέζοι ή σουηδοί ή ότι άλλο?

Επαναλαμβάνω ότι δε διαφωνώ μαζί σου.
Κουβέντα να γίνεται...

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Olivia έγραψε:
mamadimi έγραψε:
mama katerina έγραψε:
Olivia έγραψε:Χωρίς να έχω ακόμα διαβάσει όλες τις απαντήσεις...

Θα πω μόνο ότι η ανάγκη που αισθανόμαστε να ευχαριστήσουμε τον γιατρό μας που μας... πρόσεξε, είναι αυτή που δυστυχώς διαιωνίζει το φακελάκι... Rolling Eyes

Καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολο να μην δώσουμε τίποτα -δεν βγάζω την ουρά μου απέξω!!- αλλά μόνο όταν δεχτούμε ότι οι γιατροί αυτοί πληρώνονται ούτως ή άλλως και ότι και εμείς αντίστοιχα έχουμε πληρώσει για να τους έχουμε -εξ ου και τα ταμεία- ίσως διορθωθεί το πρόβλημα. Όπως είπε μια κοπέλα στις πρώτες σελίδες, μπορούμε να τον ευχαριστήσουμε και με ένα καλό δώρο.

ΒΕΒΑΙΑ αυτό ισχύει με τους δημόσιους γιατρούς που εφημερεύουν όταν πας να γεννήσεις. Αν τώρα θέλουμε να έρθει ο γιατρός ΜΑΣ να μας ξεγεννήσει σε ώρα που είναι εκτός εφημερίας του, ε τότε... δεν υπάρχουν κανόνες. "Εκτός υπηρεσίας είμαι, κυρία μου, αλλά ήρθα να σε ξεγεννήσω", θα σου πει και θα έχει δίκιο.

Με λίγα λόγια, το σωστότερο και "νομιμότερο" όλων θα ήταν να σε ξεγεννάει ο γιατρός που είναι εκείνη τη στιγμή στο νοσοκομείο και να ΜΗΝ τον πληρώνεις. Βέβαια εδώ είμαστε Ελλάδα και έχουμε συνηθίσει να κρεμόμαστε από έναν γιατρό 9 ολόκληρους μήνες. Στο εξωτερικό δεν είναι έτσι. Very Happy

αυτης ακριβως της αποψης ειμαι κι εγω γιαυτο και ειπα ναι θα τον πληρωσω!!!!! και συμφωνω απολυτα και να σημειωσω πως ο γιατρος μου σε εφημερια δεν παιρνει λεφτα..

Καλά η Ολίβια κάτι άλλο λέει αλλα αστο δεν πειραζει...

Η αλήθεια είναι ότι όντως κάτι άλλο λέω. Ότι κανονικά δεν θα έπρεπε να συμβαίνει ούτε καν αυτό. Να έχεις δηλαδή τον γιατρό σου στο ιατρείο και αυτός να έρχεται εκτός ωραρίου του να σε ξεγεννάει. Αλλά εφόσον ΕΤΣΙ έχει φτιαχτεί το σύστημα, ο άλλος "δικαιούται" να σου πει "Κυρία μου, το μπαξίσι μου, γιατί κανονικά θα έπρεπε να κοιμάμαι"

Δεν κρίνω κανέναν γιατί ούτε εγώ πήγα σε δημόσιο στο πρώτο μου παιδί με γιατρό εφημερίας... Και λογικά ούτε στο δεύτερο θα το κάνω, γιατί θέλω να γεννήσω φυσιολογικά μετά από καισαρική και για να το κάνω θα πρέπει ο γιατρός που εφημερεύει να έχει πείρα σε αυτό. Και κατά πάσα πιθανότητα δεν θα έχει, γιατί στην Ελλάδα once a καισαρική, always a καισαρική (άλλο θέμα και αυτό).

Αλλά ακόμα και τότε... Αν δηλαδή πας με τον γιατρό σου και βρίσκεσαι σε... δημόσιο έδαφος και πάλι θεωρητικά ΚΑΝΕΙΣ δεν σε υποχρεώνει να πληρώσεις.

καταλαβα ακριβως τι λες γιαυτο και λεω πως ειμαι απο αυτες που ΕΤΣΙ θα τα δωσω τα χρηματα γιατι δεν ειμαι διατεθειμμενη να παω να γεννησω σε οποιοδηποτε γιατρο εφημερευει αλλα στον δικο μου και μονο!!! γιατι πρεπει να κριθω γιαυτο που στην τελικη ΔΕΝ το κανω ΜΟΝΟ εγω????

mamadimi

mamadimi
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Tziz έγραψε:Για να έχουμε τον αντίλογο στο θέμα αυτό -χωρίς αυτό να σημαίνει ότι διαφωνώ μαζί σου- θα σου πω το εξής:
Εμένα οι ευχετήριες κάρτες δε μου λένε τίποτα. Πού το ξέρω εγώ ότι μαζί με την καρτούλα δεν υπήρχαν λεφτά ή επιταγή ή οτιδήποτε άλλο...

Το λέω για να σε πονηρέψω λίγο, και απλά να μην πιστεύεις ότι βλέπεις ή ότι ακούς...
Δεν είναι ότι δε σε πιστεύω, ούτε ότι προσπαθώ να βγάλω "σκάρτους" τους ξένους-ευρωπαίους ή ότι άλλο, απλά θα συμπληρώσω ότι η Ελλάδα όπως είπες επειδή δεν είναι ένα πρόσωπο, αλλά λαός, ε, στην τελική, έτσι λειτουργεί ο λαός αυτός!
Γιατί δηλαδή ντε και καλά θα πρέπει να γίνουμε κι εμείς εγγλέζοι ή σουηδοί ή ότι άλλο?

Επαναλαμβάνω ότι δε διαφωνώ μαζί σου.
Κουβέντα να γίνεται...

Κούκλα μου δεν υπάρχουν παντού πονηριές, όσο περίεργο και να μας φαίνεται!!! Δεν πείστηκα από τις κάρτες! Το έζησα το σύστημα εκεί, και ναι έτσι λειτουργεί. Δεν χρειάζεται να γίνουμε κάτι άλλο, απλά θα μπορούσαμε να ζούμε με περισσότερη αξιοπρέπεια και αν δεν μάθουμε να υπερασπιζόμαστε τα δικαιώματά μας και να σεβόμαστε τους εαυτούς μας πάνω από όλα δεν πρόκειται να αλλάξει το σύστημα από μόνο του

natali-maria

natali-maria
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ.. Crying or Very sad Crying or Very sad?
ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΚΑΚΟΣ ΧΑΜΟΣ ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ Crying or Very sad Crying or Very sad ?
ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΕΒΟΜΑΣΤΕ Η ΜΙΑ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΟΠΩΣ Κ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ Κ ΤΑ ΘΕΛΩ ΠΟΥ ΕΧΕΙ Η ΚΑΘΕ ΜΙΑ!Κ ΟΧΙ ΝΑ ΜΑΛΩΝΟΥΜΕ ΘΑΡΡΕΙΣ Κ ΕΙΜΑΣΤΕ 3,5 ΧΡΟΝΩΝ Κ ΜΑΣ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΤΑ ΚΟΥΒΑΔΑΚΙΑ ΜΑΣ.. Wink Wink Wink !!
ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΟΣΟ ΟΜΟΡΦΗ ΠΑΡΕΟΥΛΑ.. Very Happy Very Happy Very Happy !ΠΟΙΟΣ Ο ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΧΑΛΙΟΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΤΑ ΦΑΚΕΛΑΚΙΑ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ?Κ ΑΝ ΑΥΤΑ ΤΑ ΔΙΝΟΥΜΕ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΘΕΛΟΥΜΕ Η ΟΧΙ!
ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΗΣ ΚΑΘΕ ΜΙΑΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΩΡΕΙ ΑΥΤΗ ΣΩΣΤΟ Κ ΑΣΦΑΛΕΣ ΠΡΩΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΤΗΣ Κ ΜΕΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΗΣ!ΓΙΑΤΙ ΟΠΩΣ Κ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΤΣΙ ΝΙΩΘΟΥΜΕ Κ ΚΑΠΟΙΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑ..
ΑΣ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΟΤΙ ΦΑΚΕΛΑΚΙΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟΝ ΔΗΜΟΣΙΟ ΤΟΜΕΑ!!!
Κ ΣΤΗΝΤΕΛΙΚΗ ΕΜΕΙΣ ΕΔΩ "ΤΡΩΓΟΜΑΣΤΕ"
Κ ΟΟΟΟΟΟΟΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ ΜΕ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ ΡΥΘΜΟΥΣ!!
ΑΥΤΑ ΕΙΧΑ ΝΑ ΠΩ.. Embarassed Embarassed
ΣΑΣ ΦΙΛΩ ΓΛΥΚΑ.. χρήματα σε γιατρό σε δημόσιο για γέννα-ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟ! - Σελίδα 4 417472 χρήματα σε γιατρό σε δημόσιο για γέννα-ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟ! - Σελίδα 4 417472 χρήματα σε γιατρό σε δημόσιο για γέννα-ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟ! - Σελίδα 4 417472 χρήματα σε γιατρό σε δημόσιο για γέννα-ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟ! - Σελίδα 4 417472 χρήματα σε γιατρό σε δημόσιο για γέννα-ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟ! - Σελίδα 4 417472 χρήματα σε γιατρό σε δημόσιο για γέννα-ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟ! - Σελίδα 4 417472 !

Vivian

Vivian
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mamadimi έγραψε:
mama katerina έγραψε:mamadimi
εγω καταλαβα τι λεει η Ολιβια δεν ξερω αν εσυ καταλαβες ξυραφι μου!!!!

ΟΤΑΝ ΦΕΡΝΕΙΣ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΦΗΜΕΡΙΑ ΕΚΕΙ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ...σε εφημερια ΟΥΤΕ ο δικος μου γιατρος παιρνει λεφτα μιλαμε παντα για την περιπτωση που ερχεται χωρις να ειναι
σε υπηρεσια!!! σε αυτο αναφερθηκα οταν ειπα ΝΑΙ ετσι θα τα δωσω τα λεφτα γιατι ερχεται για ΜΕΝΑ κι εγω αυτο το εκτιμω σαν Κατερινα αλλα εσυ που εχεις "ξυπνησει" θα πρεπει να εισαι ΚΑΙ σε αυτο κατα αλλα για ενα περιεργο λογο το δεχεσαι!!! δηλαδη δεν ξερεις τι σου γινεται!!! δεν πας να παιξεις καμια φαρμα λεω εγω!!! αντε κοριτσι μου που ασχολουμαι και μαζι σου!!!

Μπράβο κοπέλα μου συγχαρητήρια ο τρόπος που εκφράζεσαι είναι αξιοζήλευτος όπως επίσης και ο τρόπος που σκέφτεσαι!!! και χαίρομαι που είσαι από εκείνους τους ανθρώπους που δεν του αρέσουν οι χαρακτηρισμοί και το αποδεικνύουν στον δικό τους λόγο!!! Έτσι.. πάνω από όλα κρατάμε το επίπεδο!!! Δεν πρόκειται να καταλάβεις τι λέω και με άτομα σαν εσένα απλά δεν αξίζει τον κόπο να
προσπαθείς.


Ρε κοπελα μου εισαι καθολου καλά;;; Θα συνεχιζεις πολυ ωρα να επιτίθεσαι και να συγχύζεις εγγυο γυναικα;;;

dinaki88

dinaki88
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
mama katerina έγραψε:

συγνωμη κι ολας κοπελα μου αλλα εσεις τωρα ξυπνησατε μια ωραια μερα και ανακαλυψατε οτι υπαρχουν παρανομοι γιατροι που χρηματιζονται??? γιατι απο τοτε που θυμαμαι τον εαυτο μου εγω υπαρχει αυτη η κατασταση! μιλας λες και σου γκρεμισα εναν κοσμο αγγελικα πλασμενο!!! ας λυσει η Ελλαδα τα σοβαροτερα προβληματα που εχει και οταν ερθει και η σειρα αυτου του θεματος τοτε βλεπουμε!!! για συνελθετε λιγο και βουτηχτε τη γλωσσα στο μυαλο σας πριν μιλησετε εδω μεσα
κυρία μαμά κατερίνα-ναι τώρα σας μιλάω προσωπικά για να ξέρετε να με κράξετε δικαιολογημένα αυτή τη φορά..-το γεγονός ότι εσείς γνωρίζετε κάτι δε σημαίνει ότι το γνωρίζουν και άλλοι..δεν ξέρω για την κοπέλα που λογομαχήσατε αυτή τη φορά, αλλά εγώ στο λόγο μου είχα ακούσει για φακελάκια σε χειρουργία από κωμικές σειρές και μόνο, τίποτα για φακελάκια για γέννα, για ταρίφες να το πω καλύτερα, δε νοσηλεύτηκα ποτέ, στα 20 μου το είδα στην προσωπική μου εμπειρία που παρέθεσα κιόλας..μου φαίνεστε πολύ επιθετική δίχως λόγο(βουτήχτε τη γλώσσα σας στο μυαλό σας εδώ μέσα-υπονοείτε ότι μιλάμε χωρίς να σκεφτούμε εδώ μέσα?)
τεσπα, απλά θέλω να πω ότι ναι υπάρχουν ζωντόβολα, ή αθώες, ή ιδεαλίστριες-πείτε το όπως θέλετε, ή απλά κάποιες που αγνοούν το τόσο προφανές για σας
Olivia έγραψε: Αν τώρα θέλουμε να έρθει ο γιατρός ΜΑΣ να μας ξεγεννήσει σε ώρα που είναι εκτός εφημερίας του, ε τότε... δεν υπάρχουν κανόνες. "Εκτός υπηρεσίας είμαι, κυρία μου, αλλά ήρθα να σε ξεγεννήσω", θα σου πει και θα έχει δίκιο.
τι να σου πω ολίβια,
δεν εγκρίνω ούτε τότε το φακελάκι..
κυρίως δεν εγκρίνω τον τσαμπουκά μάλλον-θέλω ένα χιλιάρικο-είναι το στάνταρ ποσό από ότι κατάλαβα,στην τελική σόρρυ είναι ένας καλοπληρωμένος μισθός που τον παίρνουν από κάθε μια που ξεγεννάνε!
τι είναι αυτό, μόνο και μόνο επειδή σηκώθηκε πχ για 7 κοπέλες σε 15 μέρες ο γιατρούκος από τον ύπνο του, δεν παίρνει το σύνολο μιας υπερωρίας που θα παίρναμε όλοι εμείς, αλλά απαιτεί 7000 ευρώ?
για την ιστορία εμένα μου απαίτησε 1200 ευρώ, ενώ δεν εμφανίστηκε για 10 ώρες που ήμουν εκεί και γεννούσα, ήρθε κανονικά στη βάρδια της δηλ,10 ώρες μετά, και ήταν εκεί για μένα σύνολο άντε 3 τέταρτα...(όχι σερί, σαν φυσική παρουσία εννοώ)

Tziz έγραψε:Κορίτσια μην τσακώνεστε!!!
Μη χαλάτε το όμορφο κλίμα!!!


Αυτό που με ενοχλεί όμως είναι ο τσαμπουκάς. Η ταρίφα. Το να σου πάρουν τα λεφτά με το "έτσι θέλω". Αυτοί οι γιατροί είναι πραγματικά για ξύλο.
Αυτό που θέλω να πω είναι ότι, είναι άλλο να τα δίνεις γιατί ΕΣΥ το θες κι άλλο να σου τα ζητάνε λες και τους τα χρωστάς.
Αυτά.
Και μην τσακώνεστε!
Λέμε την άποψή μας χωρίς χαρακτηρισμούς! Smile
σόρρυ που το λέω αλλά αν διαβάσεις το θέμα, δεν τσακωνόμαστε και τόσο, κάποιοι θίγονται και επιτίθενται αδιακρίτως μετά, ήμουν θύμα αυτής της ιστορίας, σωστός διάλογος με το να σε θίγω και να μη σου ζητάω συγγνώμη μετά δε γίνεται, οπότε δεν ελπίζω σε κάτι τέτοιο..
επί του θέματος,
συμφωνώ, έζησα τον τσαμπουκά, δεν ήξερα τότε για τηλ.καταγγελίας κτλ, αλλιώς θα έκανα...
mamadimi έγραψε:

Μπράβο κοπέλα μου συγχαρητήρια ο τρόπος που εκφράζεσαι είναι αξιοζήλευτος όπως επίσης και ο τρόπος που σκέφτεσαι!!! και χαίρομαι που είσαι από εκείνους τους ανθρώπους που δεν του αρέσουν οι χαρακτηρισμοί και το αποδεικνύουν στον δικό τους λόγο!!! Έτσι.. πάνω από όλα κρατάμε το επίπεδο!!! Δεν πρόκειται να καταλάβεις τι λέω και με άτομα σαν εσένα απλά δεν αξίζει τον κόπο να προσπαθείς.
+1 από μένα...
mamadimi έγραψε:Tziz, ναι βρε κοπέλα μου αλλά από εκεί ξεκινάνε όλα, αυτό είναι το θέμα. Από τις ευχαριστίες καταλήγουμε στην ταρίφα. Δεν ξύπνησε ένα ωραίο πρωί ένας γιατρός και απαίτησε ταρίφα. Κάποιος του έδωσε φακελάκι γλυκάθηκε και φτάσανε να πιστεύουν ότι είναι δικαίωμά τους πλέον να απαιτούν φακελάκι. Από εμάς ξεκινάει το όλο θέμα.
τουλάχιστον θέτουμε το θέμα στις διαστάσεις του.γι'αυτό και εγώ σκέφτηκα να ενημερώσω τις εγκυούλες-ειδικά αυτές που πέφτουν θύμα"εκβιασμού"ουσιαστικά σε τέτοια όμορφη στιγμή της ζωής τους, και που πλέον τα πράγματα οικονομικά είναι έτσι που τίθενται πολλά ζητήματα για δωροδοκίες κτλ.μπας και πάρει μπρος η κάθε μια μεμονωμένα και αλλάξουμε πρώτα απ'όλα για μας τις ίδιες και τις οικογένειες μας.
mama katerina έγραψε: δεν ξερω αν εσυ καταλαβες ξυραφι μου!!!!
δηλαδη δεν ξερεις τι σου γινεται!!! δεν πας να παιξεις καμια φαρμα λεω εγω!!! αντε κοριτσι μου που ασχολουμαι και μαζι σου!!!
με κράξατε που σαν δημιουργός του θέματος δεν κάνω κάτι για να μη δημιουργούνται θέματα...ορίστε αρχίζω με το να καταδεικνύω κατακριτέες συμπεριφορές και εκφράσειςSmile
mama katerina έγραψε:
εσυ το ξεκινησες αυτο και ευτυχως που ειναι γραμμενα εδω μεσα και φαινονται!!! εσυ μιλησες για "εξυπναδα" και "προβατα" και οποιος θα παει στις δημοσιευσεις και τις διαβασει θα καταλαβει!!! δεν ειναι αυτο που λες αλλα ο τροπος που το λες και εσυ απο την αρχη δεν συζητας αλλα επιτιθεσαι ..εγω τι περιμενεις να κανω???? αν μιλαγες ομορφα απο την αρχη θα μπορουσε να γινει συζητηση οποτε μη μιλας για επιπεδο ΕΣΥ..δεν σεβαστηκες ουτε καν πως ειμαι εγκυος ουτε τιποτα... σε αυτο που θα συμφωνησω μαζι σου ειναι το εξης: "Δεν πρόκειται να καταλάβεις τι λέω και με άτομα σαν εσένα απλά δεν αξίζει τον κόπο να προσπαθείς."

θα το σταματησω εδω μονο και μονο επειδη σεβομαι τα κοριτσια που μπαινουν εδω μεσα τοσο καιρο ..θα σου προτεινα να κανεις το ιδιο!!!
είναι σα να ξαναδιαβάζω το ποστ που απευθύνεται σε μένα που ούτε καν αναφέρθηκα σε σένα...
λογικά οι ορμόνες σου λόγω εγκυμοσύνης φταίνε-θέλω να ελπίζω...
οπότε σε καταλαβαίνουμε όλες γιατί τα έχουμε περάσει...
εγώ πάντως όταν γεννήσεις θα περιμένω ακόμη εκείνο το συγγνώμηLaughing
αν ο λόγος μου περνάει ως δημιουργός του ποστ, επειδή ενώ και άλλες κοπέλες λένε εγώ έδωσα και το φχαριστήθηκα κιόλας, αλλά δεν γίνεται θέμα με αυτές αλλά μόνο μαζί σας, που σημαίνει ότι ίσως εν μέρει και να πηγάζουν από εσάς οι εντάσεις-λέω εγώ τώρα-αν μπορείτε να κρατήσετε πιο ήπιο τόνο.
όσο για τις αναφορές που λέτε σε πρόβατα, σε μαζοχισμό στην περίπτωσή μου, είναι γενικές, καμιά μας δε σας ξέρει,ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΣΤΕ ΣΕ ΕΣΑΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ
ο λαός μας λέει όποιος έχει τη μύγα...
ελπίζω να μην αφορά εσάς το γνωμικό..
mama katerina έγραψε:


καταλαβα ακριβως τι λες γιαυτο και λεω πως ειμαι απο αυτες που ΕΤΣΙ θα τα δωσω τα χρηματα γιατι δεν ειμαι διατεθειμμενη να παω να γεννησω σε οποιοδηποτε γιατρο εφημερευει αλλα στον δικο μου και μονο!!! γιατι πρεπει να κριθω γιαυτο που στην τελικη ΔΕΝ το κανω ΜΟΝΟ εγω????

ΜΑ ΔΕ ΣΕ ΚΡΙΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ
ΣΤΟ ΛΕΩ ΕΓΩ ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΑ ΚΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΜΕ ΕΚΡΑΞΕΣ ΚΙΟΛΑΣ
ΕΓΩ ΠΟΣΤΑΡΑ ΕΝΑ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΚΣΤΡΑΤΕΙΑ ΚΑΤΑ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ-ΤΟΥ ΧΡΗΜΑΤΙΣΜΟΥ.
δηλ.αν ποσταρα αντίστοιχα για το θέμα της χρήσης ουσιών και ήσουν χρήστρια θα νόμιζες ότι σε κριτικάρουμε εσένα προσωπικά που δε σε ξέρουμε κιόλας?
μιλάμε γενικά, δεν ξέρω αν είναι κινέζικα αυτά που λέω, αλλά άξιζε η προσπάθεια!

http://psuxoblabla.blogspot.gr/

Vivian

Vivian
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Το θεωρω ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ να επιτίθεστε σε έγκυο γυναικα! Σεβαστείτε την κατασταση της!

dinaki88

dinaki88
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
βιβιανάκι μου, αν διαβάσεις όλο το ποστ θα δεις ότι αυτή μας επιτίθεται ίσως λόγω κατάστασης-τι να πω...
πάντως αρνούμαι να κρίνομαι διαφορετικά και να θεωρούμαι υπαίτια μιας κατάστασης που δε δημιούργησα επειδή είναι έγκυος κάποια...κι εγώ ήμουν όμως δεν άρχιζα να πετάω κατηγορίες και να προσβάλλω κόσμο... Rolling Eyes

http://psuxoblabla.blogspot.gr/

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
λοιπον

______ ειναι παρανομο να δινεις λεφτα σε γιατρο
=δεν εχεις το δικαιωμα να τα δωσεις --->γιατι ειναι παρανομο
= διαπραττεις αδικημα---->αρα εισαι παρανομος (το επαναλαμβανω)
= αδιαφορεις για το σωστο---->αρα συμβαλλεις στην καταντια.
ποσο πιο απλα να το πει κανεις ?

θελετε να το κανετε??? καντε το- δεν θα σας πει ομως κανενας μπραβο- και ο λογος???? οοοοολα τα παραπανω!

η νοοτροπια 'εδω ειναι Ελλαδα κ κανουμε ότι γουσταρουμε' ειναι το χαστουκι στη μουρη μου καθε φορα που αγανακτω με την νοοτροπια του νεοελληνα- σε καθημερινη βαση.
Εδω ειναι το τσιφλικι μας...
ανομία και άγιος ο θεός...!

Λυπαμαι πολυ πολυ που ειμαστρε ενηλικοι ανθρωποι κ δεν μπορουμε να συννενοηθουμε παντως εδω μεσα.

Κανουμε το παρανομο και απαιτουμε κ μπραβο.
Ε μπραβο σας ρε κοριτσια που χρηματιζετε για να πειτε ευχαριστω!

κάντε το λοιπον-- συνεχιστε- ΔΕΚΤΟ-- αλλα μη μου το παρουσιαζετε σαν να ηταν το σωστο κ το πρεπων- ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ!!!

ειναι τοοοσο δυσκολο να το καταλαβουμε????????
λεω κατι λάθος? ειμαι παράλογη?


παρεπιμπτοντως.... κ γω εγκυος ειμαι .....................- ' Wink

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
dina
δεν σε γνωριζω καθολου ουτε εχω παρακολουθησει τι γραφεις κ τι οχι στο φορουμ- αλλα δεν εχεις να ζητησεις συγνωμη απο κανενα οσον αφορα την κατασταση του.
ειμαστε μεγαλες γυναικες- κ αν θελουμε να ειμαστε ηρεμες αποφευγουμε να εμπλεκομαστε σε καταστασεις που μας συγχυζουν.
δεν κυνηγαμε τα ποστ για να μαλωσουμε με ολους.

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
οσες φορες μιλησα και ειπα κατι το ειπα γιατι δεχτηκα επιθεση και αυτο καποιες κοπελες το ειδανε και αμα πατε πισω στις δημοσιευσεις φαινεται ναι το παραδεχομαι χαζομαρα μου που επεσα σε αυτη τη παγιδα και στη κατασταση που ειμαι συγχυστηκα απο κει και περα δεν ψαχνομαι για κανεναν καβγα εχω σοβαροτερα πραγματα να κανω απο το να προσπαθω να σας πεισω πως ο ΚΑΘΕΝΑΣ εχει τη δικη του γνωμη και αποψη και ΚΑΝΕΝΑΣ που υποστηριξε το ιδιο με μενα δεν προσπαθησε να το περασει σε κανεναν αλλον... ΚΑΝΕΙΣ δεν ειπε οτι ειναι σωστο αλλα δεν μπορεις να επιβαλλεις σε ΚΑΝΕΝΑΝ το τι θα κανει!!!
αυτα απο μενα και τελειωσε εδω για μενα μια και καλη αυτη τη φορα

dinaki88

dinaki88
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
koukida έγραψε:λοιπον

______ ειναι παρανομο να δινεις λεφτα σε γιατρο
=δεν εχεις το δικαιωμα να τα δωσεις --->γιατι ειναι παρανομο
= διαπραττεις αδικημα---->αρα εισαι παρανομος (το επαναλαμβανω)
= αδιαφορεις για το σωστο---->αρα συμβαλλεις στην καταντια.
ποσο πιο απλα να το πει κανεις ?

θελετε να το κανετε??? καντε το- δεν θα σας πει ομως κανενας μπραβο- και ο λογος???? οοοοολα τα παραπανω!

η νοοτροπια 'εδω ειναι Ελλαδα κ κανουμε ότι γουσταρουμε' ειναι το χαστουκι στη μουρη μου καθε φορα που αγανακτω με την νοοτροπια του νεοελληνα- σε καθημερινη βαση.
Εδω ειναι το τσιφλικι μας...
ανομία και άγιος ο θεός...!

Λυπαμαι πολυ πολυ που ειμαστρε ενηλικοι ανθρωποι κ δεν μπορουμε να συννενοηθουμε παντως εδω μεσα.

Κανουμε το παρανομο και απαιτουμε κ μπραβο.
Ε μπραβο σας ρε κοριτσια που χρηματιζετε για να πειτε ευχαριστω!

κάντε το λοιπον-- συνεχιστε- ΔΕΚΤΟ-- αλλα μη μου το παρουσιαζετε σαν να ηταν το σωστο κ το πρεπων- ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ!!!

ειναι τοοοσο δυσκολο να το καταλαβουμε????????
λεω κατι λάθος? ειμαι παράλογη?


παρεπιμπτοντως.... κ γω εγκυος ειμαι .....................- ' Wink

dina
δεν σε γνωριζω καθολου ουτε εχω παρακολουθησει τι γραφεις κ τι οχι στο φορουμ- αλλα δεν εχεις να ζητησεις συγνωμη απο κανενα οσον αφορα την κατασταση του.
ειμαστε μεγαλες γυναικες- κ αν θελουμε να ειμαστε ηρεμες αποφευγουμε να εμπλεκομαστε σε καταστασεις που μας συγχυζουν.
δεν κυνηγαμε τα ποστ για να μαλωσουμε με ολους.
:O
ta les toso wraia
auto einai pou leme mathimatiki skepsi?:p
me tria simeia eipes auto pou lew se ametrites seires-katarameni filosofiki
oso gia to deutero post, tha to valw ws spoiler, einai gia to ti egine kai tis apopseis mou peri tis suzitisis edw mesa an thelete deite to-MH SUGXISTEITE KIOLA!
Σπόιλερ:

http://psuxoblabla.blogspot.gr/

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mamadimi έγραψε:Κούκλα μου δεν υπάρχουν παντού πονηριές, όσο περίεργο και να μας φαίνεται!!! Δεν πείστηκα από τις κάρτες! Το έζησα το σύστημα εκεί, και ναι έτσι λειτουργεί. Δεν χρειάζεται να γίνουμε κάτι άλλο, απλά θα μπορούσαμε να ζούμε με περισσότερη αξιοπρέπεια και αν δεν μάθουμε να υπερασπιζόμαστε τα δικαιώματά μας και να σεβόμαστε τους εαυτούς μας πάνω από όλα δεν πρόκειται να αλλάξει το σύστημα από μόνο του

Νομίζω ότι αυτή η φράση τα λέει όλα.
Όντως κάποιοι δε γνωρίζουν τα δικαιώματά τους (πχ άνθρωποι μεγαλύτερης ηλικίας) αλλά από την άλλη βρε κοπέλα μου -σου βάζω έναν οποιονδήποτε γιατρό, όχι απαραίτητα γυναικολόγο, όταν θες να κάνεις μια σημαντική επέμβαση, τι κάνεις???
Μπροστά στην υγεία μας τα χρήματα δεν πιάνουν μία. Κι έτσι πέφτουν όλοι στη λούμπα...

Vivian έγραψε:Το θεωρω ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ να επιτίθεστε σε έγκυο γυναικα! Σεβαστείτε την κατασταση της!

dinaki88 έγραψε:βιβιανάκι μου, αν διαβάσεις όλο το ποστ θα δεις ότι αυτή μας επιτίθεται ίσως λόγω κατάστασης-τι να πω...
πάντως αρνούμαι να κρίνομαι διαφορετικά και να θεωρούμαι υπαίτια μιας κατάστασης που δε δημιούργησα επειδή είναι έγκυος κάποια...κι εγώ ήμουν όμως δεν άρχιζα να πετάω κατηγορίες και να προσβάλλω κόσμο... Rolling Eyes

Βίβιαν, χωρίς να θέλω να πάρω το μέρος κανενός, οι εκφράσεις και οι χαρακτηρισμοί, ξαναδιάβασε για να δεις από ποιον ειπώθηκαν/γράφτηκαν.
Οκ. Κάποιοι "πιέζονται" παραπάνω, λόγω χαρακτήρα ή κατάστασης, αλλά η αλήθεια είναι, ότι κι εγώ που τα διάβαζα χθες το βράδυ, ενοχλήθηκα...
Και σκέψου ότι δεν αναφέρονταν καν σε μένα!

Ντινάκι είδες που τελικά σε τσακωμό καταλήγει????
Μη ρίχνετε άλλο λαδάκι στη φωτιά...

Ο καθένας πράττει όπως αισθάνεται κι όπως νομίζει ότι είναι καλύτερο για τον εαυτό του και την οικογένειά του.
Η αδερφή μου γέννησε στις 7 του μήνα στο Έλενα με γιατρό εφημερίας.
Μετά η μάνα μου τον έψαχνε για να του δώσει το "κάτιτις". Τελικά δεν ξέρω αν τον βρήκε ή όχι και τι κάνανε με αυτό το θέμα. Αλλά ως "ευχαριστήριο", όχι επειδή ο άνθρωπος το ζήτησε.
Εγώ πάλι, ως πιο ανασφαλής???? ή επειδή μου περισσεύουν και τρέεεεχει το χρήμα από τα μπατζάκια μου !!!! πήγα στον ιδιωτικό μου γιατρό να με ξεγεννήσει και σε ιδιωτικό νοσοκομείο.
Καταλήγοντας λοιπόν, λέω πως κάθε άνθρωπος είναι ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΣ. Κι εγώ αυτή τη διαφορετικότητα τη σέβομαι.
Απλά δίνοντας χρήματα, έχεις αυτήν την ΨΕΥΔΑΙΣΘΗΣΗ ότι θα σε προσέξουν λίγο παραπάνω. Καλύπτεις δηλαδή την ΑΝΑΓΚΗ σου για αγάπη, φροντίδα και προδέρμ, ουσιαστικά εξάγοράζοντάς τη...

Vivian

Vivian
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Διαβασα πολυ προσεκτικα ολα οσα γραφτηκαν... Το ολο θεμα ξεκινησε επειδη ειπε η κοπελα οτι θα δωσει χρηματα... Καλα θα κανει ο καθενας κανει οτι θεωρει σωστο... Δεν καταλαβα γιατι πρεπει να να απολογηθεί γιαυτο... Εκεινη αρχισε να δεχεται επιθεση λες και διαφθείρει το κατα τα αλλα σωστο σύστημα! Και ναι κατα την γνωμη μου και αδικο να ειχε που δεν εχει δεν αναστατώνουμε ετσι εγκυο γυναικα!!! Αυτη ειναι η δικη μου αποψη!

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
τι να πω εχω χασει πασα ιδεα με τους χαρακτηρισμους, διαβαζα διαβαζα και ελεγα εδω εκφραζονται ετσι; τι να πω συνεχιστε, εγω παντος δεν θα διαβασω τα επομενα ποστRolling Eyes

nopi30


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Καταρχην συμφωνω με την Vivian δεν αναστατωνουμε εγκυο γυναικα.
Καταδευτερον εμενα ο γιατρος του νοσοκομειου που γεννησα μου ειπε απο την αρχη οτι μπορω να ερχομαι το πρωι να κλεινω ραντεβου κανονικα και να με ξεγεννησει ο γιατρος που θα εφημερευει οταν ερθει η ωρα. Εγω ομως αυτονα ηθελα. Και μου ειπε οτι θελει να το ξερει γιατι εκεινη την περιοδο θα ελειπε σε σεμιναριο στην Αθηνα. Δεν υπηρχε περιπτωση να ρισκαρω να με ξεγεννησει καποιος γιατρος οποιος να ναι. Οι περισσοτερες εδω εχουμε γεννησει ή θα γεννησουμε και την ωρα της γεννας θελουμε ή θα θελουμε ολες να νιωθουμε ασφαλεια. Εμενα η γεννα μου βγεικε 500 ευρω μαζι με το γιατρο μαζι με τα εξοδα του νοσοκομειου. Δεν χρηματισα κανεναν του ζητησα εκτος της υπηρεσιας του να ερθει. Επρεπε να τον πληρωσω. Και οχι δεν του εδωσα 1000 ευρω γιατι στο συνολο τα εξοδα της γεννας μου ηταν 500 ευρω υπολογηστε ποσα μου ζητησε και ποσα εδωσα για το νοσκομειο και πιστεψε με το ποσο δεν ειναι εξοφρενικο. Το να νιωθει μια γυναικα ασφαλεια την ωρα της γεννας ΑΞΙΑ ΑΝΕΚΤΙΜΗΤΗ...
Συμφωνω απολυτα οτι οι γιατροι δεν θα πρεπει να χρηματιζονται απο κανεναν και για κανεναν λογο. Τον συγκεκριμενο ομως του ζητησα ΕΓΩ να ειναι παρον εκτος της ωρας που εργαζοταν αρα και πληρωνοταν, δεν γινεται να του λεω ελα δουλεψε αλλα δεν θα πληρωθεις, δεν θα ηθελα να μου το κανουν και δεν το κανω. Και οπως ειπα ο ανθρωπος μου ειπε πως μπορει να με ξεγεννησει αυτος που θα εφημερευε χωρις καμια επιβαρυνση.
Το θεωρω απαραδεκτο καποιοι γιατροι να ζητανε λεφτα για να σε "προσεξουν καλυτερα". Ο συγκεκριμενος ξερω πως εξυπηρετει το ιδιο ολες τις γυναικες και το ξερω γιατι μου τον σηστησαν κοπελες που πηγαιναν το πρωι με κανονικο ραντεβου και κοπελες που ετυχε να ειναι εφημερια οταν γενναγαν.
Δυστηχως στην Ελλαδα υπαρχουν και ανθρωποι οι οποιοι δεν εχουν την πολυτελεια ουτε των μεγαλων κλινικων αλλα ουτε και να δινουν το κατι της σε γιατρους. Και ευτυχως που υπαρχουν και γιατροι που κανουν την δουλεια τους ακομη και αν μονο τους πληρωνει το κρατος.
Και για τον συγκεκριμενο εχω να πω οτι πηγα μερα που απεργουσαν οι γιατροι και με εξετασε και εξετασε και ολες οσες πηγαν, χωρις να ειμαι εκτακτο περιστατικο. Και ο παθολογος που πηγα ακριβως μετα να με δει που ειχα πυρετο 4 μερες και εβηχα αρνηθηκε να με εξετασει γιατι δεν ημουν εκτακτο περιστατικο και απεργουσε.

Ας σκεφτουμε για ενα λεπτο ολοι μας ποσες φορες εχουμε παρανομησει στη ζωη μας με τον εναν ή τον αλλο τροπο. Ποσες φορες κοριτσια δεν εχετε παρει αποδειξη ή σας εκοψαν με μικροτερο ποσο κανοντα σας σκοντο στη τιμη;
Και αυτο παρανομο ειναι...

Και στην τελικη:
Ο ΑΝΑΜΑΡΤΗΤΟΣ ΠΡΩΤΟΣ ΤΟΝ ΛΙΘΟ ΒΑΛΕΤΟ

gennie


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Η αλήθεια είναι ότι τα πράγματα είναι πολύ απλά. Οι γιατροί που πήγαν στο ΕΣΥ πήγαν με δική τους βούληση και γνώση της κατάστασης (πολλή δουλειά, μέτρια ή λίγα λεφτά). Ωστόσο θεωρώ ότι έχουν τα αβαντάζ των δημοσίων υπαλλήλων γενικά (όλοι ξέρουμε ποια είναι αυτά και διορθώστε με αν κάνω λάθος). Οι ιδιωτικοί γιατροί από την άλλη, ρισκάρουν ως ελεύθεροι επαγγελματίες και φυσικά η δική τους αμοιβή είναι πολύ μεγαλύτερη. Προσωπικά, λοιπόν, θεωρώ ότι οι γιατροί που πάνε στο ΕΣΥ και ζητάνε χρήματα είναι πάνω από όλα ΑΝΗΘΙΚΟΙ. Και γι αυτό το λόγο έχω επιλέξει να πληρώνω ένα ποσό το χρόνο (όχι, δε μου τρέχουν)και να έχω ιδιωτική ασφάλεια. Προτιμώ να τα δώσω σε ένα ιδιωτικό νοσοκομείο ή σε έναν ιδιωτικό γιατρό (αφού τα πληρώνει η ασφάλεια). Γιατί αυτός τουλάχιστον σου δίνει και απόδειξη και τη βάζεις και στην εφορία. Ενώ τα μάυρα τα κάνεις γαργάρα. Αν δεν είχα ιδιωτική ασφάλεια νομίζω ότι θα πλακωνόμουνα όλη την ώρα.
Η περίπτωση του δώρου-χρήματα είναι λίγο διαφορετική και σηκώνει κουβέντα -αν και σε γενικές γραμμές συμφωνώ πολύ με τα posts της koukida. Έχω μια πελάτισσα που ήρθε να ψωνίσει ένα ακριβό δώρο από το κατάστημά μου για τον παιδίατρο-καρδιολόγο που χειρούργησε το νεογέννητο αγοράκι της στο Παίδων. Έμαθα λοιπόν ότι ο άνθρωπος αυτός, που, αν θυμάμαι σωστά, είναι ο διυθυντής της καρδιολογικής στο ένα από τα δύο Παίδων στο Γουδί, όχι μόνο δεν της άφησε κανένα περιθώριο για να του δώσει φακελάκι (και νομίζω ότι μπορείτε να φανταστείτε την ευγνωμοσύνη μιας μάνας) αλλά έχει βάλει σούζα όλους τους υφιστάμενους γιατρούς του και όποιος τολμήσει να χρηματιστεί αλίμονό του. Μπράβο του! Κι εκεί μπορώ να αντιληφθώ και τη σημασία του δώρου, είτε χρηματικού (όπως το έκανε η mama katerina) είτε ως αντικείμενο.
Όχι, ο κόσμος δεν είναι αγγελικά πλασμένος και δεν το καταλάβαμε τώρα. Αυτό δε σημαίνει ότι πρέπει πάντα να σκύβουμε το κεφάλι μόνο και μόνο επειδή μία κατάσταση είναι παγιωμένη.
Manoula 24xr -δεν θα ήθελα να ήμουνα ο γιατρός που θα σου ζητήσει φακελάκι Wink Very Happy

dimigou


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
dimitroula , μήπως μπορεις να μου στειλεις το ονομα του γιατρου σου και το νοσοκομειο που γέννησες; Είμαι στον 4ο μηνα και ψαχνω εναν καλο γιατρο σε δημοσιο που να μη χρηματιζεται;Ειμαι εναντια στα φακελακια και λογω οικονομικων αλλα και λόγω συνειδησης!!!!

dimigou


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
dimitroula έγραψε:Στο Ελενα στα απογευματινα ιατρεια. Βεβαια πληρωνα 60 ευρω αλλα δεν ειχα προβλημα διοτι ηξερα οτι ο γιατρος δεν εχει εξω ιατρειο και ακολουθει τη νομιμη οδο.
Σιγουρα θα βρεις γιατρο. Υπαρχουν πολυ καλοι γιατροι και στο Ελενα και στο Αλεξανδρας.
Μήπως μπορεις να μου δωσεις το ονομα του γιατρου σου και το νοσοκομειο;

GeorgiaM

GeorgiaM
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
dimigou έγραψε:dimitroula , μήπως μπορεις να μου στειλεις το ονομα του γιατρου σου και το νοσοκομειο που γέννησες; Είμαι στον 4ο μηνα και ψαχνω εναν καλο γιατρο σε δημοσιο που να μη χρηματιζεται;Ειμαι εναντια στα φακελακια και λογω οικονομικων αλλα και λόγω συνειδησης!!!!

Συμφωνω μαζί σου!Και γω θα τον αλλάξω γιατι αυτο το εμποριο μου εχει χτυπησει στα νευρα!Μα καλα..δεν ξερουν που βρισκονται;; Ρε κοριτσια πειτε μου κ μενα!

Maryanastasia

Maryanastasia
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
koukida έγραψε:αγαπητη μου του εδωσες φακελακι- μην το χαρακτηριζεςις συμβολικο-
ΣΥΜΒΟΛΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΩΡΟ- ΤΟ ΧΡΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΦΑΚΕΛΑΚΙ.

Συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ!

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
κοριτσια το θεμα ειναι παλιο και η αντιπαραθεση εγινε πριν 2 χρονια... ημουν εγκυος με τις ορμονες στο φουλ και ναι τωρα εχω διαφορετικη αποψη αν και πλεον μας τα παιρνουν με το ζορι! με τις κοπελες μιλαμε πια και σας παρακαλω αν θελετε πειτε τη γνωμη σας αλλα μην αναφερεστε στο περιστατικο το δικο μου ειναι κατι που περασε... οκ δεν συμφωνειτε καλως εγω τοτε τα λεφτα τα εδωσα.. κακως;; κακως αλλα εγινε!

σας ευχαριστω Smile

MariaIoanna

MariaIoanna
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Καλημέρα σας!

Εν πάση περιπτώσει εκτός από παράνομο είναι και άδικο ως προς τις μαμάδες που δεν έχουν χρήματα, όσες μπορούμε ακόμη να πληρώνουμε για να έχουμε καλύτερη αντιμετώπιση.
Όσες θέλουν και μπορούν να πληρώσουν ας επιλέξουν ιδιώτη γιατρό, που αναλαμβάνει σε ιδιωτική κλινική και όχι γιατρό του δημοσίου που στο κάτω κάτω κάνει τη δουλειά χρησιμοποιώντας χώρο, εργαλεία και αναλώσιμα τα οποία πληρώνουμε όλοι μας (μιλάω για τα δημόσια νοσοκομεία)και βγάζει τα ωραία του μαύρα λεφτουδάκια.

Στο τέλος ναι ο καθένας μας μπορεί να κάνει ότι θέλει όσο δε βλάπτει το υπόλοιπο σύνολο. Κατά πόσο όμως είμαστε σίγουρες ότι τέτοιες πρακτικές δεν βλάπτουν την κοινωνία μας? Ύστερα δε χρειάζεται κάθε φορά να κρίνουμε για τα κακώς κείμενα στο χώρο της υγείας αλλά ας αναλάβει και ο καθένας τις ευθύνες του γιατί στο τέλος εμείς φταίμε.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 5]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | Πολιτισμός | Childhood, Family | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις