Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
65 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 65 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 7]

Olivia

Olivia
Admin
Admin
Γεια σααααααααας!!!

Μανούλες που γεννήσατε με καισαρική, πότε μπορείτε να ξαναμείνετε έγκυες, σύμφωνα με το γιατρό σας;;;

http://www.eimaimama.gr

ΗΡΩ

ΗΡΩ
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
εμενα ο δικος μου ειπε μετα απο 6 μηνες.

faye

faye
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
και εμενα η δικια μου μου ειχε πει μετα απο 6 με 9 μηνες . Εξαρταται στον οργανισμο της καθε γυναικας και τον ρυθμο που επανερχεται το σωμα και τα εσωτερικα οργανα στο σημειο που ηταν πριν την πρωτη εγκυμοσυνη. Καλυτερα θα ειναι να ρωτησεις και τον γιατρο σου γιατι οπως σου ειπα απο γυναικα σε γυναικα διαφερει . Wink

sevaki

sevaki
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
εμένα μου είπε μετά τον χρόνο ! flower

Μαρία

Μαρία
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
δεν θυμάμαι ακριβώς αλλά έχω την εντύπωση πως είχε κάνει λόγο για χρόνο περίπου! καλά όχι ότι το είχα σκοπό για νωρίτερα! εδώ έχουν περάσει 4 χρόνια και ακόμα το σκέφτομαι!!!

Chrisi

Chrisi
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Εμένα μου είχε πει μετά από έξι μήνες θα ήταν εντάξει αλλά όπως είπαν και τα κορίτσια εξαρτάται και από την κάθε κοπέλα πως θα επωλουθών οι εσωτερικές πληγές κυρίως.

Σισσίνι

Σισσίνι
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Olivia έγραψε:Γεια σααααααααας!!!

Μανούλες που γεννήσατε με καισαρική, πότε μπορείτε να ξαναμείνετε έγκυες, σύμφωνα με το γιατρό σας;;;

Ο γιατρός μου είπε να περάσουν 2 χρόνια αναμεσα στους τοκετούς!
Σκεφτόμαστε για δεύτερο;; sunny Δεύτερη εγκυμοσύνη μετά από καισαρική! 334590

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εμενα στο χρονο πανω μου ειχε δωσει το οκ

mama marilenas


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Εμενα ο γιατρος μου μου ειχε πει οτι αν θελω να κανω κοντα 2ο σε εξι μηνες αλλα θα παω ξανα για καισαρικη,αν θελω στο επομενο να κανω φυσιολογικο μετα απο 1 1/2 με 2 χρονια.

mamamina


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Ο δικός μου ο γιατρός μου είπε σε 1 χρόνο.

jona

jona
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Σε 8μήνες.Και γενικώς, να μην το καθηστερήσω πολύ μου είπε!! Shocked

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ναι!Και θελω και 3ο αλλα ο αντρας μου ουτε που το συζητα.
Ο γιατρος μου μετα την 1η καισαρικη στις 40 μερες που καναμε το ΠΑΠ,μου πε οτι ημουν σε πολλη καλη κατασταση και μπορουσα να μεινω ξανα συντομα εγκυος,εγω εμεινα στο 6μηνο Very Happy
Τωρα μετα τη 2η μου πε οτι πια μεχρι και 4 καισαρικες μπορουμε να κανουμε,αλλα δε ρωτησα μετα απο ποσο καιρο.

manoula3

manoula3
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
εμενα η γιατρος μου που θα την αλλαξω στο επομενο,πρωτα ο θεος!!),μου ειχε πει μετα απο 6-9 μηνες!!
ειπεμια κοπελα πιο πανω (δεν θυμαμαι ονομα),οτι της ειπε ο γιατρος της οτι αν θελει φυσιολογικο,να μεινει εγκυος μετα απο 1,5-2 χρονια!εμενα η δικια μου γιατι δεν μου το ειπε ποτε αυτο??ολο ελεγε δεν γινεται φυσιολογικος με τιποτα μετα απο καισαρικη...κ αλλα τετοια εκνευριστικα που με στεναχωρουσαν...

Sad

στο 2ο εμεινα εγκυος ενα χρονο περιπου μετα την πρωτη γεννα.κ μ'επιασαν οι πονοι νωριτερα 3 μερες κ μ'εβαλε παλι για καισαρικη.....θυμωνω απιστευτα που ουτε καν ανεφερε φυσιολογικο κ νευριαζε κιολας οτι δεν γινονται αυτα τα πραγματα.... Shocked No

τωρα εχω 3 παιδακια με καισαρικη κ δεν νομιζω να με αναλαβει κανενας γιατρος να κανω φυσιολογικο...ουτε κ μετα απο 6 χρονια..... pale

α!την ειχα ρωτησω κιολας οτι αμα μεινω εγκυος στο 4ο μετα απο 5-6 χρονια παλι δεν γινεται φυσιολογικος??κ φυσικα εκανε σαν υστερικη.... Δεύτερη εγκυμοσύνη μετά από καισαρική! 679259

Olivia

Olivia
Admin
Admin
manoula3 έγραψε:εμενα η γιατρος μου που θα την αλλαξω στο επομενο,πρωτα ο θεος!!),μου ειχε πει μετα απο 6-9 μηνες!!
ειπεμια κοπελα πιο πανω (δεν θυμαμαι ονομα),οτι της ειπε ο γιατρος της οτι αν θελει φυσιολογικο,να μεινει εγκυος μετα απο 1,5-2 χρονια!εμενα η δικια μου γιατι δεν μου το ειπε ποτε αυτο??ολο ελεγε δεν γινεται φυσιολογικος με τιποτα μετα απο καισαρικη...κ αλλα τετοια εκνευριστικα που με στεναχωρουσαν...

Κοριτσάκι μου, οι περισσότεροι γιατροί στην Ελλάδα είναι ΑΚΟΜΑ αντίθετοι με τον φυσιολογικό μετά από καισαρική.....

http://www.eimaimama.gr

tania


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
και εμένα ο γιατρός, μου είπε πως πρέπει να περάσουν τουλάχιστον 6 μήνες για επόμενη εγκυμοσύνη!
όσο για τον φυσιολογικό τοκετό μετά απο καισαρική η μαια μου που το είχαμε συζητήσει μου είπε πως οι γιατροί εδώ δεν είναι υπερ γιατι δεν είναι κατοχυρωμένοι νομικά, μιας και η υπάρχουσα νομοθεσία λέει πως μετά απο καισαρική γίνεται μόνο καισαρικη, κάτι που δεν ισχύει στο εξωτερικό. Επομένως αν συμβεί κάτι στη γυναίκα ή στο μωρό μπορούν να χάσουν την άδεια τους!

Bachiemama

Bachiemama
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Μια φίλη μου έκανε με καισαρική την μικρή της και η γιατρός της είπε να περάσει ένας χρόνος οπότε και μπορεί να γεννήσει το δεύτερο φυσιολογικά. Εκείνη όμως βιάστηκε (είναι και το θέμα της άδειας βλέπετε, ήθελε να μην γυρίσει καθόλου στη δουλειά) οπότε 6 μήνες μετά ήταν έγκυος! Η γιατρός της απέκλεισε την περίπτωση να γεννήσει φυσιολογικά και της είπε ότι θα γεννήσει με καισαρική περίπου 15 μέρες πριν την ΠΗΤ. Βέβαια η δεύτερη κορούλα της είχε αντίθετη άποψη και έτρεχαν μόλις έσπασαν τα νερά χεχεχε

tsourekaki

tsourekaki
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
και εμενα μετα απο 12 μηνες μου ειπε ο γιατρουλης μου οτι μπορω να παω για 2ο νινι

mama marilenas


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Εγω ανεφερα την περιπτωση του φυσιολογικου μετα απο καισαρικη.Απο οτι εχω συζητησει με τον γυναικολογο μου(που για μενα ειναι τοp για πολλους πολλους λογους)μου ειπε οτι δεν υπαρχει νομοθεσια γι αυτο απλα παλιοτερα λογο της ποιοτητας των ραμματων κυριως επικρατουσε ο "κανονας" "once caesarian for ever caesarian".Mε τις καινουριες τεχνικες ομως η πιθανοτητα φυσιολογικου τοκετου μετα απο καισαρικη δεν ελοχευει κινδυνους(παλιοτερα φοβοταν οτι δεν θα αντεξει η μητρα στην διαδικασια του φυσιολογικου)Ο λογος που οι περισσοτεροι γιατροι αποφασιζουν ξανα για καισαρικη ειναι καθαρα χρηματικος και οτι με προγραμματισμενες καισαρικες μπορεις σε μια μερα να κανεις και 20 γεννες που μεταφραζεται σε πολλα λεφτα.Ετσι ωμα και ειλικρινα μου το ειπε!Φυσικα υπαρχει παντα και ο παραγοντας να μην εχει δεσει καλα η μητρα η αλλα γυναικολογικα προβληματα που να απαιτουν να ξαναγινει καισαρικη οπως επισης και ο λογος που οδηγηθηκατε στην καισαρικη(αδρανεις τραχηλος κτλ)Η δικη μου περιπτωση ειναι λιγο περιεργη γιατι οδηγηθηκα σε καισαρικη απο λαθος της μαιας και ο γιατρος μου παροτι δηλωνει πως εναι υπερ της καισαρικης μου προτεινε να κανω φυσιολογικο.Απο οτι μου ειπε στο εξωτερικο θεωρουν δεδομενο οτι μετα απο καισαρικη μπορεις να κανεις φυσιολογικο.Ελπιζω να σε διαφωτισα λιγο! Very Happy

faye

faye
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mama marilenas έγραψε:Εγω ανεφερα την περιπτωση του φυσιολογικου μετα απο καισαρικη.Απο οτι εχω συζητησει με τον γυναικολογο μου(που για μενα ειναι τοp για πολλους πολλους λογους)μου ειπε οτι δεν υπαρχει νομοθεσια γι αυτο απλα παλιοτερα λογο της ποιοτητας των ραμματων κυριως επικρατουσε ο "κανονας" "once caesarian for ever caesarian".Mε τις καινουριες τεχνικες ομως η πιθανοτητα φυσιολογικου τοκετου μετα απο καισαρικη δεν ελοχευει κινδυνους(παλιοτερα φοβοταν οτι δεν θα αντεξει η μητρα στην διαδικασια του φυσιολογικου)Ο λογος που οι περισσοτεροι γιατροι αποφασιζουν ξανα για καισαρικη ειναι καθαρα χρηματικος και οτι με προγραμματισμενες καισαρικες μπορεις σε μια μερα να κανεις και 20 γεννες που μεταφραζεται σε πολλα λεφτα.Ετσι ωμα και ειλικρινα μου το ειπε!Φυσικα υπαρχει παντα και ο παραγοντας να μην εχει δεσει καλα η μητρα η αλλα γυναικολογικα προβληματα που να απαιτουν να ξαναγινει καισαρικη οπως επισης και ο λογος που οδηγηθηκατε στην καισαρικη(αδρανεις τραχηλος κτλ)Η δικη μου περιπτωση ειναι λιγο περιεργη γιατι οδηγηθηκα σε καισαρικη απο λαθος της μαιας και ο γιατρος μου παροτι δηλωνει πως εναι υπερ της καισαρικης μου προτεινε να κανω φυσιολογικο.Απο οτι μου ειπε στο εξωτερικο θεωρουν δεδομενο οτι μετα απο καισαρικη μπορεις να κανεις φυσιολογικο.Ελπιζω να σε διαφωτισα λιγο! Very Happy
και εμενα η γιατρος μου , μου ειπε οτι αν δεν συντρεχει καποιος αλλος λογος και αποφασισω να κανω και αλλο παιδι μπορω να γεννησω φυσιολογικα αν θελω.

Olivia

Olivia
Admin
Admin
Το "μια φορά καισαρική, για πάντα καισαρική" ίσχυε όντως παλιότερα, όταν η τομή ήταν κάθετη και σχετικά... άγαρμπη.

Στις μέρες μας, αν η τομή έχει γίνει και έχει κλείσει σωστά, ο κίνδυνος για ρήξη μήτρας στον φυσιολογικό μετά από καισαρική είναι πολύ πολύ μικρός. Κατά την παρακολούθηση της εγκυμοσύνης, βέβαια, ο γιατρός θα δώσει το ok για φυσιολογικό ή όχι.

http://www.eimaimama.gr

ioanna

ioanna
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Olivia έγραψε:Το "μια φορά καισαρική, για πάντα καισαρική" ίσχυε όντως παλιότερα, όταν η τομή ήταν κάθετη και σχετικά... άγαρμπη.

Στις μέρες μας, αν η τομή έχει γίνει και έχει κλείσει σωστά, ο κίνδυνος για ρήξη μήτρας στον φυσιολογικό μετά από καισαρική είναι πολύ πολύ μικρός. Κατά την παρακολούθηση της εγκυμοσύνης, βέβαια, ο γιατρός θα δώσει το ok για φυσιολογικό ή όχι.
ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΠΕ ΚΑΙ ΣΕ ΜΕΝΑ Ο ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ..

manoula3

manoula3
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
φυσικα υπαρχουν κινδυνοι για φ.τ μετα απο καισαρικη,αλλα τουλαχιστον απ'οτι βλεπω υπαρχουν καποιοι γιατροι που το προτεινουν η' που τελοσπαντων αφηνουν μια ελπιδα...η δικη μου εκανε σαν υστερικη οποτε το ανεφερα η'οποτε ελεγα οτι ακουσα οτι γινεται σε καποιες περιπτωσεις....κ τι μου απαντουσε βρε κοριτσια??οτι αυτοι που τα λενε δεν ξερουν τι τους γινεται κ βαζουν σε κινδυνο τη ζωη της γυναικας κ την ταλαιπωρουν... Shocked Mad
καλα εγω εβγαλα τ'απωθημενα μου τωρα,αλλα πραγματικα ελπιζω να βρω εναν γιατρο της προκοπης επιτελους!! Rolling Eyes
κ φυσικα η γιατρος μου ηταν απολυτα συμφωνη με την αποψη ''μια φορα καισαρικη...παντα καισαρικη''..... No

Nicole.P

Nicole.P
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
μετα απο ενα χρονο μου ειπαν και εμενα..και γυναικολογος και παιδιατρος... και παλι με καισαρικη σε καθε περιπτωση...δεν το ρισκαρουν πλεον! τι να πω... και εγω ηθελα φ.τ αλλα ψιλοφοβαμαι κ ολας...με εχουν φοβησει οι γιατροι... Δεύτερη εγκυμοσύνη μετά από καισαρική! 534787

adda


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Εμενα μου ειπε μετα απο 6 μηνες οτι μπορουσα να μεινω παλι εγκυος και εμεινα οταν η Ρουμπινη ηταν 7 μηνων περιπου μια βδομαδα αφου ειχα κανει απογαλακτισμο.
Τωρα λεω να περιμενω κανα χρονο για το τριτο παιδι

katerinaki84

katerinaki84
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Emena o Giatros mou eipe ena xrono kai oti meta mporw fysiologiko!Edw stin Germania einai synithismeno na gennas fysiologika meta apo kaisariki.ma kala pote tha ftiaksoun ta pragmata stin Ellada sto systima ygeias???gamwto exoume meinei poly pisw kai einai ntropi afou oloi oi giatroi se olo ton kosmo orkizontai ston orko tou Ippokrati!!!giati?

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 7]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

phpBB2 forum με ForumGreek | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις