Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
52 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 52 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 6 από 7]

blackrose

blackrose
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
επιτελους μπηκα κι εγω!!!!!

stefy

stefy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
blackrose έγραψε:επιτελους μπηκα κι εγω!!!!!

ΟΛΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!! Δεύτερη εγκυμοσύνη μετά από καισαρική! - Σελίδα 6 417472

xristina1


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
stefy έγραψε:
blackrose έγραψε:επιτελους μπηκα κι εγω!!!!!

ΟΛΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!! Δεύτερη εγκυμοσύνη μετά από καισαρική! - Σελίδα 6 417472


καλησπερα stefy! Wink

stefy

stefy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
xristina1 έγραψε:
stefy έγραψε:
blackrose έγραψε:επιτελους μπηκα κι εγω!!!!!

ΟΛΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!! Δεύτερη εγκυμοσύνη μετά από καισαρική! - Σελίδα 6 417472


καλησπερα stefy! Wink

Καλησπέραααααα!! Δεύτερη εγκυμοσύνη μετά από καισαρική! - Σελίδα 6 417472 Δεύτερη εγκυμοσύνη μετά από καισαρική! - Σελίδα 6 417472

xristina1


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
stefy έγραψε:
xristina1 έγραψε:
stefy έγραψε:
blackrose έγραψε:επιτελους μπηκα κι εγω!!!!!

ΟΛΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!! Δεύτερη εγκυμοσύνη μετά από καισαρική! - Σελίδα 6 417472


καλησπερα stefy! Wink

Καλησπέραααααα!! Δεύτερη εγκυμοσύνη μετά από καισαρική! - Σελίδα 6 417472 Δεύτερη εγκυμοσύνη μετά από καισαρική! - Σελίδα 6 417472

Γινετε ενας χαμος στο φορουμ σημερα!Δεν εχουμε και chat Crying or Very sad
Anyway....οσον αφορα τις καισαρικες ειμαι κατα οταν γινεται απο επιλογη της γυναικας.Οταν δηλαδη δεν υπαρχει κινδυνος για το μωρο.Αν και εφοσον ομως συντρεχει λογος και πρεπει να γινει...γνωμη μου ειναι πως πλεον πρεπει να γινετε με επισκληριδιο και οχι με ολικη αναισθησια.

Ειναι τρομερο το συναισθημα του να κρατας το μωρο σου αγκαλια με το που γεννιεται.... I love you I love you I love you

stefy

stefy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Καισαρική τομή: Έχει και αυτή τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματά της. Πρέπει να γίνεται, επίσης, διάκριση ανάμεσα στην καισαρική που γίνεται επειγόντως μετά την αποτυχία ενός φυσιολογικού τοκετού και στην προγραμματισμένη. Η επείγουσα καισαρική είναι η κατάληξη μιας αποτυχημένης προσπάθειας να ξεκινήσει ένας τοκετός ή να προχωρήσει φυσιολογικά. Συνήθως προκαλεί μεγάλο στρες. Σε ένα οργανωμένο μαιευτήριο, όμως, καταλήγει στη γέννηση ενός υγιούς παιδιού, χωρίς επιπλοκές για τη μητέρα ή το μωρό. Γι’ αυτό και υπάρχουν πολλές αντιρρήσεις από τους μαιευτήρες για τον τοκετό στο σπίτι, χωρίς δυνατότητα παρακολούθησης του εμβρύου με καρδιoγράφο. Όταν ξεκινάει ο τοκετός, δεν ξέρεις πώς θα καταλήξει. Αν κάτι πάει στραβά, χάνεται πολύτιμος χρόνος μέχρι τη μεταφορά της επιτόκου σε μαιευτήριο, με καταστροφικές συνέπειες για το παιδί μερικές φορές. Η επιστροφή στη φύση πρέπει να κάνει τη ζωή μας πιο εύκολη και πιο ασφαλή, και όχι το αντίθετο.

Ένα από τα πλεονεκτήματα της καισαρικής τομής είναι το γεγονός ότι είναι πιο γρήγορη από τον φυσιολογικό τοκετό και, αν γίνει με επισκληρίδιο, πιο ανώδυνη κατά τη διάρκειά του. Επίσης, η μητέρα βλέπει το μωρό της και το κρατάει στην αγκαλιά της αμέσως μόλις γεννηθεί. Έτσι δεν αισθάνεται αποκομμένη από τη μεγαλειώδη εμπειρία της γέννησης.

Παρ’ όλα αυτά, η περίοδος μετά την καισαρική μπορεί να είναι επώδυνη, γιατί υπάρχει μια τομή στην κοιλιά της, αλλά και στον φυσιολογικό τοκετό υπάρχει η επισιοτομή, η οποία μπορεί να είναι εξίσου επώδυνη. Πολλές γυναίκες, που γέννησαν μεγάλα μωρά, αναφέρουν ότι έκαναν πάνω από έναν μήνα για να μπορέσουν να καθίσουν κανονικά. Επίσης, η τομή στο περίνεο, δηλαδή στο έξω μέρος του κόλπου και στο αιδοίο, που γίνεται για να μην σχιστεί η περιοχή ανεξέλεγκτα καθώς περνάει το κεφάλι του μωρού, είναι πολύ πιο δύσκολο να κρατηθεί καθαρή, καθώς η γυναίκα πρέπει να πηγαίνει στην τουαλέτα και να προσέχει να μην μολυνθεί. Μερικές γυναίκες αναφέρουν, επίσης, ότι μετά τον τοκετό επηρεάζεται η σεξουαλική τους ζωή, γιατί ο κόλπος δεν είναι ποτέ ο ίδιος μετά από έναν φυσιολογικό τοκετό, ιδιαίτερα ενός μεγάλου παιδιού, ενώ μετά μια καισαρική η περιοχή παραμένει όπως πριν από την εγκυμοσύνη και τον τοκετό.

Τα παιδιά που γεννιούνται με καισαρική είναι πιο ξεκούραστα γιατί δεν χρειάζεται να πιεστούν για να περάσουν από την πύελο και τον κόλπο. Καμία φορά, όμως, ακριβώς επειδή γεννιούνται πολύ γρήγορα, παρουσιάζουν ταχύπνοια και γογγυσμό, και χρειάζεται να παραμείνουν για παρακολούθηση στη μονάδα προώρων, προκαλώντας αγωνία στους γονείς. Όμως, αυτή είναι μια κατάσταση που ξεπερνιέται, συνήθως, το πρώτο 24ώρο.

Επίσης, επειδή το έμβρυο δεν περνάει από τον κόλπο, κινδυνεύει λιγότερο από λοιμώξεις, ειδικά αν η μητέρα πάσχει την ώρα του τοκετού από κονδυλώματα ή έρπη, ή και από ηπατίτιδα.



Η καισαρική τομή, όμως, είναι μια χειρουργική επέμβαση και μπορεί να έχει και αυτή τις επιπλοκές της, όπως απώλεια αίματος, αιματώματα ή μολύνσεις. Φυσικά, σ’ ένα οργανωμένο μαιευτήριο αυτός ο κίνδυνος είναι μικρός, αλλά δεν μηδενίζεται ποτέ, γι’ αυτό καλό θα ήταν να επιλέγεται μόνο όταν είναι απαραίτητο.

Θα πρέπει, πάντως, να λάβετε υπ’ όψιν σας ότι η γέννηση του πρώτου παιδιού με καισαρική τομή σημαίνει, συνήθως, και τη γέννηση και των επόμενων με καισαρική, γεγονός που μειώνει τη δυνατότητα για πάνω από τέσσερις καισαρικές, γιατί η μήτρα δεν έχει απεριόριστες δυνατότητες να επουλώνεται (υπάρχει ο κίνδυνος να ανοίξει). Πολλές γυναίκες ρωτάνε αν ύστερα από μια καισαρική μπορούν να επιχειρήσουν να γεννήσουν φυσιολογικά. Η απάντηση δεν είναι ξεκάθαρη, γιατί υπάρχει ο κίνδυνος, την ώρα του τοκετού, να ανοίξει η μήτρα στην περιοχή της ουλής. Παρ’ όλο που αυτός ο κίνδυνος είναι μικρός (περίπου 6%), αν συμβεί κάτι τέτοιο, μπορεί να είναι καταστροφικό για το παιδί και τη γυναίκα. Γι’ αυτό και αν μια γυναίκα το επιχειρήσει, πρέπει να είναι σωστά ενημερωμένη και, φυσικά, να επισκεφθεί ένα καλά οργανωμένο μαιευτήριο.

Τα τελευταία χρόνια, πολλές γυναίκες επιλέγουν την καισαρική, γιατί επιθυμούν να γεννήσουν ένα υγιές παιδί, χωρίς να ταλαιπωρηθούν υπέρμετρα. Αυτή η επιθυμία τους έχει οδηγήσει σε αρκετές συζητήσεις και αντιπαραθέσεις. Ας μην ξεχνάμε, όμως, ότι στον σύγχρονο κόσμο πρέπει να επιτρέπεται η γυναίκα να επιλέγει, αφού όμως έχει ενημερωθεί επαρκώς για τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα και των δύο μεθόδων τοκετού. Συμπερασματικά, ανεξάρτητα με τις συζητήσεις που γίνονται, θα πρέπει να συνειδητοποιήσουμε ότι κάθε γυναίκα είναι μοναδική και κάθε τοκετός που ξεκινάει είναι διαφορετικός από τον προηγούμενο ή τον επόμενο, γι’ αυτό και πρέπει η έγκυος να επιλέγει τον γιατρό της πολύ προσεκτικά, ώστε να μπορέσει να φέρει στον κόσμο ένα υγιές μωρό, χωρίς να έχει επιπλοκές η ίδια και χωρίς να θυμάται αρνητικά τη μοναδική εμπειρία της γέννησης του παιδιού της.

stefy

stefy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Χριστινακι το κατεβατο το εστειλα πριν δω την απάντηση σου. Απλα δεν κρινω αν ειναι σωστο ή λάθος...Αλλα εφ οσον πλεον με την τεχνολογία υπαρχει η εναλλακτική της καισαρικης ειναι δικαιωμα καθε γυναικας να επιλεξει αυτο που θεωρει καλυτερο για την ιδια και το παιδι της. Οπως θεωρω 100% αληθες το οτι γιατροι θεωρουν οτι το παιδι με την καισατικη ειναι πιο ασφαλες καθοτι ελεγχουν καλυτερα την διαδικασια. Δεν διαφωνω οτι μαζι με αυτο η καισαρικη τους "βολευει" κιολας....

candycandy

candycandy
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
stefy έγραψε:Χριστινακι το κατεβατο το εστειλα πριν δω την απάντηση σου. Απλα δεν κρινω αν ειναι σωστο ή λάθος...Αλλα εφ οσον πλεον με την τεχνολογία υπαρχει η εναλλακτική της καισαρικης ειναι δικαιωμα καθε γυναικας να επιλεξει αυτο που θεωρει καλυτερο για την ιδια και το παιδι της. Οπως θεωρω 100% αληθες το οτι γιατροι θεωρουν οτι το παιδι με την καισατικη ειναι πιο ασφαλες καθοτι ελεγχουν καλυτερα την διαδικασια. Δεν διαφωνω οτι μαζι με αυτο η καισαρικη τους "βολευει" κιολας....

STEFI ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΜΕ ΤΟ "ΚΑΤΕΒΑΤΟ" ΤΑ ΚΑΛΥΨΕΣ ΟΛΑ ...ΑΠΟ ΤΕΧΝΙΚΗΣ ΠΛΕΥΡΑΣ...ΠΟΥΘΕΝΑ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΤΕ Ο ΠΑΡΑΓΟΝΤΑΣ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΑΒΛΕΠΟΥΜΕ.... ΚΑΙ Η ΟΛΗ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΣΤΟΝ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΤΟΚΕΤΟ ΑΠ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΠΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΝΟΙΩΘΩ ΠΩΣ "ΑΡΠΑΖΟΥΝ" ΕΝΑ ΚΟΜΜΑΤΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ...

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
candycandy έγραψε:
stefy έγραψε:Χριστινακι το κατεβατο το εστειλα πριν δω την απάντηση σου. Απλα δεν κρινω αν ειναι σωστο ή λάθος...Αλλα εφ οσον πλεον με την τεχνολογία υπαρχει η εναλλακτική της καισαρικης ειναι δικαιωμα καθε γυναικας να επιλεξει αυτο που θεωρει καλυτερο για την ιδια και το παιδι της. Οπως θεωρω 100% αληθες το οτι γιατροι θεωρουν οτι το παιδι με την καισατικη ειναι πιο ασφαλες καθοτι ελεγχουν καλυτερα την διαδικασια. Δεν διαφωνω οτι μαζι με αυτο η καισαρικη τους "βολευει" κιολας....

STEFI ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΜΕ ΤΟ "ΚΑΤΕΒΑΤΟ" ΤΑ ΚΑΛΥΨΕΣ ΟΛΑ ...ΑΠΟ ΤΕΧΝΙΚΗΣ ΠΛΕΥΡΑΣ...ΠΟΥΘΕΝΑ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΤΕ Ο ΠΑΡΑΓΟΝΤΑΣ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΑΒΛΕΠΟΥΜΕ.... ΚΑΙ Η ΟΛΗ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΣΤΟΝ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΤΟΚΕΤΟ ΑΠ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΠΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΝΟΙΩΘΩ ΠΩΣ "ΑΡΠΑΖΟΥΝ" ΕΝΑ ΚΟΜΜΑΤΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ...

Μπα όλα είναι υποκειμενικά. Υπάρχουν και γυναίκες που δεν νιώθουν πως τους "αρπάζουν" ένα κομμάτι και γι' αυτές μιλάμε. Είναι οι γυναίκες που από τις 2 επιλογές που έχουν στο μυαλό τους, προτιμούν την καισαρική γιατί τους τρομοκρατεί η ιδέα του ΦΤ. Έτσι σωστό ή λάθος για εμάς και για την φύση και για οποιονδήποτε (δεν έχει σημασία), οι γυναίκες αυτές δεν δίνουν την ευκαιρία στον εαυτό τους να αποκτήσουν την εμπειρία του ΦΤ. Και φυσικά το κάνουν θεωρώντας πως είναι το καλύτερο γι' αυτές και στην περίπτωσή τους θεωρώ πως συναισθηματικά, αν τους επιβάλλει κάποιος να γεννήσουν φυσιολογικά, νιώθουν τον εξαναγκασμό και δεν συναινούν ποτέ στην διαδικασία που προκαλλεί το σώμα τους. Νομίζω πως η ψυχολογία στον ΦΤ είναι το Α και το Ω. Γι' αυτό δέχομαι και εγώ την καισαρική ως επιλογή κάποιων γυναικών αλλά ποτέ για τον εαυτό μου.

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εγω δεν διαφωνω με την καισαρικη αν υπαρχει σοβαρος λογος να γινει και επισης σεβομαι και τις γυναικες που το κανουν απο επιλογη γιατι για τον α η β λογο ετσι το εχουν σκεφτει εκει που τα παιρνω ειναι με τους γιατρους που ενω ολα ειναι καλα βρισκουν δικαιολογιες να κανουν καισαρικες γιατι ετσι τους βολευει και αφαιρουν το δικαιωμα απο μια πρωτο μανα (που δεν ξερει και παει πιστα με αυτα που της λεει ο γιατρος)να ζησει το θαυμα της φυσιολογικης γεννας
γνωμη μου παντα.......

blackrose

blackrose
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
επειδη διαβασα πως παιζει ρολο κ το συναισθηματικο κομματι. . . .
Εγω,την ημερα που εμαθα οτι το μωρακι μου ειχε φυγει απτη ζωη,ερωτηθηκα,καισαρικη?η φ.τ?
Κατευθειαν το μυαλο μου πηγε σε καισαρικη!
Δν ημουν φαν της ομως να το πω ετσι.
Λοιπον,μια εργαζομενη σε μια υπηρεσια που ειχα παει κατι χαρτια με ρωτησε για την γεννα και η απαντησης της ηταν εκτος απο ειρωνικη και απαξιωτικη στο προσωπο μου..λεγοντας μου:
-α. . .κριμα. . .αλλα εγω παντως θα εκανα φ.τοκετο και οχι καισαρικη.ειναι δυνατον μ λεει να μπει μαχαιρι πανω μου?α δοξα τ θεο 2 παιδακια εχω λεει και τα 2 με φ.τ! Στη θεση σου δν θα εκανα καισαρικη!
Ερχομαι και διερωτομαι. Ηρθε στην θεση μου!?μπορει μια γυναικα να βιωσει την ομορφοτερη εμπιρεια της ζωης ,σαν την πιο τραγικη και..αψυχη?ετσι το ειδα εγω,ετσι ενιωσα και αυτο επελεξα.γ αυτο και ΙΣΩΣ νιωθω καλα τωρα.αν βιωνα την γεννηση του παιδιου μου μεσα απο πολυωρη και επωδυνη αναμονη και στο τελος το αποτελεσμα να ειναι μηδεν..ισως τωρα να ημουν με καταθλιψη.η γεννηση ειναι γεννηση.
Απο την αλλη πλευρα ,ναι αν επελεγα φ.τ τωρα θα μπορουσα να ειμαι παλι εγκυος, ή πιο απλα δε θα ειχα το οριο που εχω τωρα..μεχρι 3 γεννες.

Για μενα δν υπαρχει κατα της καισαρικης η κατα φ.τ.
Ειναι επιλογη.η επιλογη μας περιεχει συναισθημα.δν υπαρχει ψυχροτητα σε οποιαδηποτε επιλογη μιας γυναικας.βεβαια η δικη μου περιπτωση διαφερει,αλλα ΙΣΩΣ αν ημουν η αν ειχα την δυναμη να επελεγα φ.τ. . . . .αλλα δν μετανιωσα που εκανα καισαρικη.θελω να βιωσω την γεννα με την ομορφη πλευρα της ,οποια κι αν ειναι αυτη,για μενα αυτη ειναι η ουσια.
Οταν θα δω το μωρο μου στην αγκαλια μου αυτην ειναι για μενα η γεννηση!


Ααα μου λειψατεεεε!

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
stefy έγραψε:

Και τα "μη δουλευομαστε μεταξυ μας" δεν ειναι ωραια εκφραση-τροπος. Δεν δουλευω κανεναν. Την αποψη μου ειπα και ειχα καθε δικαιωμα να το κανω.

δεν το ειπα ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ.ΔΕΚΤΗ Η ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ...ΑΛΛΑ ΔΟΥΛΕΥΟΜΑΣΤΕ ΕΝΝΟΩ ΟΛΟΙ ...ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΕΜΑς ΚΑΙ ΕΜΕΙς ΜΕ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΜΑς Η ΜΙΑ ΤΗΝ ΑΛΛΗ...
ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩς ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΟΥΜΕ ΝΑ ΠΑΡΑΔΕΧΤΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ..ΔΗΛΑΔΗ ΠΩς ΜΑς ΚΟΡΟΙΔΕΨΕ Ο ΓΙΑΤΡΟς ΜΑς...
ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΚΑΤΗΓΟΡΩ ΚΑΝΕΝΑΝ..ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΠΗΡΕ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΧΤΩ ΠΩς ΄΄ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΑ΄΄

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
blackrose έγραψε:επειδη διαβασα πως παιζει ρολο κ το συναισθηματικο κομματι. . . .
Εγω,την ημερα που εμαθα οτι το μωρακι μου ειχε φυγει απτη ζωη,ερωτηθηκα,καισαρικη?η φ.τ?
Κατευθειαν το μυαλο μου πηγε σε καισαρικη!
Δν ημουν φαν της ομως να το πω ετσι.
Λοιπον,μια εργαζομενη σε μια υπηρεσια που ειχα παει κατι χαρτια με ρωτησε για την γεννα και η απαντησης της ηταν εκτος απο ειρωνικη και απαξιωτικη στο προσωπο μου..λεγοντας μου:
-α. . .κριμα. . .αλλα εγω παντως θα εκανα φ.τοκετο και οχι καισαρικη.ειναι δυνατον μ λεει να μπει μαχαιρι πανω μου?α δοξα τ θεο 2 παιδακια εχω λεει και τα 2 με φ.τ! Στη θεση σου δν θα εκανα καισαρικη!
Ερχομαι και διερωτομαι. Ηρθε στην θεση μου!?μπορει μια γυναικα να βιωσει την ομορφοτερη εμπιρεια της ζωης ,σαν την πιο τραγικη και..αψυχη?ετσι το ειδα εγω,ετσι ενιωσα και αυτο επελεξα.γ αυτο και ΙΣΩΣ νιωθω καλα τωρα.αν βιωνα την γεννηση του παιδιου μου μεσα απο πολυωρη και επωδυνη αναμονη και στο τελος το αποτελεσμα να ειναι μηδεν..ισως τωρα να ημουν με καταθλιψη.η γεννηση ειναι γεννηση.
Απο την αλλη πλευρα ,ναι αν επελεγα φ.τ τωρα θα μπορουσα να ειμαι παλι εγκυος, ή πιο απλα δε θα ειχα το οριο που εχω τωρα..μεχρι 3 γεννες.

Για μενα δν υπαρχει κατα της καισαρικης η κατα φ.τ.
Ειναι επιλογη.η επιλογη μας περιεχει συναισθημα.δν υπαρχει ψυχροτητα σε οποιαδηποτε επιλογη μιας γυναικας.βεβαια η δικη μου περιπτωση διαφερει,αλλα ΙΣΩΣ αν ημουν η αν ειχα την δυναμη να επελεγα φ.τ. . . . .αλλα δν μετανιωσα που εκανα καισαρικη.θελω να βιωσω την γεννα με την ομορφη πλευρα της ,οποια κι αν ειναι αυτη,για μενα αυτη ειναι η ουσια.
Οταν θα δω το μωρο μου στην αγκαλια μου αυτην ειναι για μενα η γεννηση!


Ααα μου λειψατεεεε!

Κλειώ δεν το συζητώ. Η δικιά σου περίπτωση είναι ξεχωριστή, ότι και να λέει ο κάθε άσχετος που έχει γνώμη. Εδώ επρόκειτο να γεννηθεί το νεκρό παιδακι σου... Γιατί θα έπρεπε να παρατείνεις αυτό το μαρτύριο και να βασανίσεις τον εαυτό σου; Παράλογο θα ήταν κατά την γνώμη μου. Εγώ τουλάχιστον δεν θα έβαζα τον εαυτό μου σε αυτή την διαδικασία και θα γεννούσα με καισαρική και εγώ.

minubaki

minubaki
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
blackrose έγραψε:επειδη διαβασα πως παιζει ρολο κ το συναισθηματικο κομματι. . . .
Εγω,την ημερα που εμαθα οτι το μωρακι μου ειχε φυγει απτη ζωη,ερωτηθηκα,καισαρικη?η φ.τ?
Κατευθειαν το μυαλο μου πηγε σε καισαρικη!
Δν ημουν φαν της ομως να το πω ετσι.
Λοιπον,μια εργαζομενη σε μια υπηρεσια που ειχα παει κατι χαρτια με ρωτησε για την γεννα και η απαντησης της ηταν εκτος απο ειρωνικη και απαξιωτικη στο προσωπο μου..λεγοντας μου:
-α. . .κριμα. . .αλλα εγω παντως θα εκανα φ.τοκετο και οχι καισαρικη.ειναι δυνατον μ λεει να μπει μαχαιρι πανω μου?α δοξα τ θεο 2 παιδακια εχω λεει και τα 2 με φ.τ! Στη θεση σου δν θα εκανα καισαρικη!
Ερχομαι και διερωτομαι. Ηρθε στην θεση μου!?μπορει μια γυναικα να βιωσει την ομορφοτερη εμπιρεια της ζωης ,σαν την πιο τραγικη και..αψυχη?ετσι το ειδα εγω,ετσι ενιωσα και αυτο επελεξα.γ αυτο και ΙΣΩΣ νιωθω καλα τωρα.αν βιωνα την γεννηση του παιδιου μου μεσα απο πολυωρη και επωδυνη αναμονη και στο τελος το αποτελεσμα να ειναι μηδεν..ισως τωρα να ημουν με καταθλιψη.η γεννηση ειναι γεννηση.
Απο την αλλη πλευρα ,ναι αν επελεγα φ.τ τωρα θα μπορουσα να ειμαι παλι εγκυος, ή πιο απλα δε θα ειχα το οριο που εχω τωρα..μεχρι 3 γεννες.

Για μενα δν υπαρχει κατα της καισαρικης η κατα φ.τ.
Ειναι επιλογη.η επιλογη μας περιεχει συναισθημα.δν υπαρχει ψυχροτητα σε οποιαδηποτε επιλογη μιας γυναικας.βεβαια η δικη μου περιπτωση διαφερει,αλλα ΙΣΩΣ αν ημουν η αν ειχα την δυναμη να επελεγα φ.τ. . . . .αλλα δν μετανιωσα που εκανα καισαρικη.θελω να βιωσω την γεννα με την ομορφη πλευρα της ,οποια κι αν ειναι αυτη,για μενα αυτη ειναι η ουσια.
Οταν θα δω το μωρο μου στην αγκαλια μου αυτην ειναι για μενα η γεννηση!


Ααα μου λειψατεεεε!


oxi Kleiw mou k vevaia den hrthe sthn thesh sou k ntroph ths pou an k mana duo paidiwn sou milise katauton ton tropo...
egw gennisa fusiologika k perasa mia mera me odunes k ponous,eida ton aggelo mou akousa to klama tou ton eixa dipla mou k meta ti?????exasa th gh katw apo ta podia mou,epiasa pato alla an exeis anthrwpous dipla sou pou se agapane k sou sumparastekontai pragmatika to pernas pio anwduna... sigoura ponesa k eniwsa oti eftasa sthn phgh k den ipia nero alla me ton anthrwpo mou na einai sunexws dipla mou k thn dunamh pou mou edwse o Θεος proxwrhsa mprosta...
kakovoula sxolia tha uparxoun glukia mou giati o kosmos einai kakws alla na mhn dineis shmasia.. egw meta to sumvan ekana k ena "kalo ksekatharisma stous pragmatikous mou filous k stous dithen filous mou"... ekei viwsa poioi pragmatika me sthriksan ponesan k eklapsan mazi mou k poioi me plisiasan mono k mono na lusoun thn periergeia tous ti eixe sumvei k na petaksoun ta pikroxola sxolia tous pisw apo thn plath mou..!!!
den einai anagkh na vasanizeis ton eauto sou an h epilogh sou gia thn kaissarikh htan swsth h oxi... apo th stigmh pou htan h apofash sou htan k h swsth k ase to kathena na leei ta dika tou...esu koita mono ton eauto sou k ton antrouli sou k euxomai k sena suntoma na arxisei na fouskwnei h koilitsa sou siga siga k na exeis sthn agkalitsa sou ena gero k ugiestato mwraki pou toso potheis...
Δεύτερη εγκυμοσύνη μετά από καισαρική! - Σελίδα 6 40746 Δεύτερη εγκυμοσύνη μετά από καισαρική! - Σελίδα 6 40746 Δεύτερη εγκυμοσύνη μετά από καισαρική! - Σελίδα 6 40746 Δεύτερη εγκυμοσύνη μετά από καισαρική! - Σελίδα 6 40746 Δεύτερη εγκυμοσύνη μετά από καισαρική! - Σελίδα 6 40746 Δεύτερη εγκυμοσύνη μετά από καισαρική! - Σελίδα 6 40746

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
minubaki έγραψε:
egw gennisa fusiologika k perasa mia mera me odunes k ponous,eida ton aggelo mou akousa to klama tou ton eixa dipla mou k meta ti?????exasa th gh katw apo ta podia mou,epiasa pato alla an exeis anthrwpous dipla sou pou se agapane k sou sumparastekontai pragmatika to pernas pio anwduna... sigoura ponesa k eniwsa oti eftasa sthn phgh k den ipia nero alla me ton anthrwpo mou na einai sunexws dipla mou k thn dunamh pou mou edwse o Θεος proxwrhsa mprosta...
...

Μίνα δεν το γνώριζα αυτό... Πραγματικά λυπάμαι... Πρέπει να είναι πολύ σκληρό και ξέρω ότι η φαντασία δεν φτάνει για να το καταλάβω... αλλά χαίρομαι που τα καταφέρατε με τον άντρα σου και σε λίγο καιρό θα έχετε το μωράκι σας! Κάπως έτσι θα γίνει και με την Κλειώ, είμαι σίγουρη!

minubaki

minubaki
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
MariaM έγραψε:
minubaki έγραψε:
egw gennisa fusiologika k perasa mia mera me odunes k ponous,eida ton aggelo mou akousa to klama tou ton eixa dipla mou k meta ti?????exasa th gh katw apo ta podia mou,epiasa pato alla an exeis anthrwpous dipla sou pou se agapane k sou sumparastekontai pragmatika to pernas pio anwduna... sigoura ponesa k eniwsa oti eftasa sthn phgh k den ipia nero alla me ton anthrwpo mou na einai sunexws dipla mou k thn dunamh pou mou edwse o Θεος proxwrhsa mprosta...
...

Μίνα δεν το γνώριζα αυτό... Πραγματικά λυπάμαι... Πρέπει να είναι πολύ σκληρό και ξέρω ότι η φαντασία δεν φτάνει για να το καταλάβω... αλλά χαίρομαι που τα καταφέρατε με τον άντρα σου και σε λίγο καιρό θα έχετε το μωράκι σας! Κάπως έτσι θα γίνει και με την Κλειώ, είμαι σίγουρη!

nai maraki mou den to eixa anaferei pera apo kapoies kopeles sto chat alla me aformh thn kleiw thn eniwsa k thn ponesa thelusa oso mporesw na ths stathw estw k me mhnumata k na ths dwsw dunamh...nai einai polu sklhro alla otan kati to theleis polu to paleueis k prospatheis ksana gi'auto... kserw thn agwnia ths alla pisteuw vlepwntas pws den einai h monh giati kapoia pragmata einai grafto na ginoun etsi alla sthn poreia omws panta mas perimenei kati euxaristo pali...
afou to thelei toso polu kserw pws k h kleiw suntoma tha arxisei na ginetai "mpalonaki" k pali k ola kala tha ths pane...!!!

stefy

stefy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μπραβο σου Minubaki που μεσα απο αυτο που περασες θες να δώσεις δυναμη στην Κλειώ μας. Ο Θεος να σ εχει παντα καλα εσενα και την οικογενεια σου.

Bouboukitsa νομιζα οτι αναφερθηκες σε μενα ...δεν εγινε ετσι οποτε ολα οκ. Απλα ειπα την ειλικρινη μου γνωμη λανθασμενη η μη αυτη ειναι.

Συμφωνω απόλυτα με την Κατερινουλα μου που ειπε οτι δεν ειναι σωστο η γιατροι να βρισκουν ψευτικους λογους για να καταφυγουν στην καισαρική. Αλλα συμφωνω οταν οι γιατροι λενε στην μητερα τα θετικα και τα αρνητικα και η μητερα απο εκει και περα να επιλεξει. Ειμαι υπερ του η γυναικα να εχει δικαιωμα επιλογης εφοσον τωρα ποια υπαρχει επιλογή. Οσον αφορα τον ψυχολογικο παραγοντα πιστευω οτι με οποιον τροπο κι αν γεννησεις το παιδι σου ειναι η γεννηση του παιδιου σου ... ειναι κατι το μοναδικο και το να γεννησεις με καισαρικη δεν σου στερει τιποτα απο το συναισθημα αυτο. Δηλαδη οι γυναικες που γεννησαν με καισαρικη εγιναν λιγότερο μαναδες? Εγω ήμουν πολυ υπερ του να γεννησω φυσιολογικα. Ηταν τετοια η αγωνια μου του να καταφερω να γεννησω φυσιολογικα που τελικα απο το αγχος μου οταν με επιασε μια δυνατη συσπαση επαθα αμοκ και νομιζαν οτι αποκολληθηκε ο πλακουντας. Και μπηκα αρων αρων στο χειρουργειο χωρις να μ εχει πιασει καλα καλα η επισκληριδιος. Θεωρω οτι ολο το αγχος μου μου δημιουργηθηκε απο εδω.... Διαβαζα συνεχεια θετικα θετικα για τον ΦΤ και τοσα αρνητικα για την καισαρικη που μονο κακο μου εκανε. Ειχα τετοιο αγχος που τελικα με οδηγησε κατευθειαν σε αυτο που ηθελα να αποφυγω! Ενω αν ηξερα και τα θετικα της καισαρικης εξ αρχης ισως ημουν πιο χαλαρη... ΔΕν κατηγορω καποιον με αυτο ποιυ λεω αλλα ετσι ειναι. Δεν πρεπει να αγχωνουμε τις εγκυουλες και να τους βαζουμε στο μυαλο οτι η καισαρικη ειναι τοι χειροτερο μπορει να σου τυχει. Καθε μεθοδος εχει και αρνητικα και θετικα.

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
σιγουρα η περιπτωση της κλειως ητανε διαφορετικη κι εγω την καισαρικη θα επελεγα..

Μινακι δεν το ηξερα ουτε εγω αυο για σενα λυπαμαι πολυ γιαυτο που περασες!


στεφυ μου συμφωνω σε ολα οσα ειπες σιγουρα η γεννα ειναι γεννα και η ουσια ειναι να γεννηθει ενα γερο μωρο και ολα να πανε καλα..και σιγουρα οι μανουλες που γεννησαν με καισαρικη ειναι το ιδιο μανουλες με αυτες που γεννησαν φυσιολογικα αυτο δεν το συζηταμε καν αλλα αυτο που μας δινει η φυση -τη γεννα- ειναι κατι το μοναδικο δεν συγκρινεται ρε παιδι μου αν δεν το εχεις ζησει δεν μπορεις να το καταλαβεις ΔΕΝ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΤΑΙ με λογια νιωθεις πως εισαι η βασιλισσα του κοσμου! δεν θελω να αγχωσω καμια εγκυουλα αυτο που θελω ειναι να τις παροτρυνω αν μπορουν και ολα ειναι καλα να επιλεξουν τη φυσιολογικη γεννα να βιωσουν αυτο το συναισθημα γιατι ειναι αυτο που μας χαριζει η φυση.. μας το χαριζει απλοχερα κι αν μπορουμε γιατι να μην το ζησουμε???

αν παλι δεν θελει η δεν μπορει ας θυμισω παλι την ουσια...
γερο μωρο γερη μητερα!!!!!!

stefy

stefy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Συμφωνω μαζι σου Κατρινακι μου οπως παντα! Καταληγουμε στο εξης:

1)Παροτρυνση παντα υπαρχει στο ΦΤ.
2)Οι γυναικες που εχουν γεννησει με καισαρικη ειναι το ιδιο μανουλες με αυτες που εχουν ΦΤ.
3)Η γυναικα πρεπει να εχει δικαιωμα επιλογης. ΑΝ τρεμει το ΦΤ ή αν θεωρει - σωστα ή λανθασμενα αυτο δεν το κρινω- οτι ειναι το καλυτερο για το παιδι εχει καθε δικαιωμα να επιλεξει την καισαρικη.
4)Κατακρινουμε τους γιατρους που εφευρισκουν λογους για να κανουν καισαρικη και να ξεμπερδευουν
5)Ειμαστε υπερ ομως των γιατρων που παραθετουν στις γυναικες τα υπερ και τα κατα καθε τρόπου, που τους ενημερωνουν για την αληθή καταστασταση και δινουν στην γυναικα την επιλογη. Εγω οσο κατα ειμαι στους γιατρους που κανουν καισαρικη χωρις λογο εξισου κατα ειμαι και στους γιατρους που εχουν κολλημα με το ΦΤ και ταλαιπωρουν απειρες ωρες τη γυναικα κι εντελει καταληγουν μετα απο 24 ωρα να κανουν καισαρικη. Κι αυτο ακραιο ειναι!

Σε αυτα εχω καταληξει εγω....

Βεβαια εχουμε ξεφυγει λιγο απο το θεμα το αρχικο. Το καναμε "ΦΤ ή καισαρικη?" Οποτε ας επανελθουμε καλυτερα στο αρχικο θεμα γιατι οι μανουλες που μπαινουν εδω τους ενδιαφερει το "δευτερη εγκυμοσυνη μετα απο καισαρικη"!

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
stefy έγραψε:Συμφωνω μαζι σου Κατρινακι μου οπως παντα! Καταληγουμε στο εξης:

1)Παροτρυνση παντα υπαρχει στο ΦΤ.
2)Οι γυναικες που εχουν γεννησει με καισαρικη ειναι το ιδιο μανουλες με αυτες που εχουν ΦΤ.
3)Η γυναικα πρεπει να εχει δικαιωμα επιλογης. ΑΝ τρεμει το ΦΤ ή αν θεωρει - σωστα ή λανθασμενα αυτο δεν το κρινω- οτι ειναι το καλυτερο για το παιδι εχει καθε δικαιωμα να επιλεξει την καισαρικη.
4)Κατακρινουμε τους γιατρους που εφευρισκουν λογους για να κανουν καισαρικη και να ξεμπερδευουν
5)Ειμαστε υπερ ομως των γιατρων που παραθετουν στις γυναικες τα υπερ και τα κατα καθε τρόπου, που τους ενημερωνουν για την αληθή καταστασταση και δινουν στην γυναικα την επιλογη. Εγω οσο κατα ειμαι στους γιατρους που κανουν καισαρικη χωρις λογο εξισου κατα ειμαι και στους γιατρους που εχουν κολλημα με το ΦΤ και ταλαιπωρουν απειρες ωρες τη γυναικα κι εντελει καταληγουν μετα απο 24 ωρα να κανουν καισαρικη. Κι αυτο ακραιο ειναι!

Σε αυτα εχω καταληξει εγω....

Βεβαια εχουμε ξεφυγει λιγο απο το θεμα το αρχικο. Το καναμε "ΦΤ ή καισαρικη?" Οποτε ας επανελθουμε καλυτερα στο αρχικο θεμα γιατι οι μανουλες που μπαινουν εδω τους ενδιαφερει το "δευτερη εγκυμοσυνη μετα απο καισαρικη"!

συμφωνω και εγω με ολα αυτα που λες..

και θα ηθελα να τονισω πως ειναι καιρος και εδω στην ελλαδα να επιτραπει ο φυσιολογικος τοκετος μετα απο καισαρικη...
να το απαιτει καθε γυναικα γιατι ειναι δικαιωμα της και οι κυνδινοι δεν ειναι τοσο μεγαλοι οσο θελουν να το παρουσιαζουν..!
επισης για να μην παρεξηγηθω ...δεν εχει να κανει με το αν εισαι περισοοτερο μανουλα και τετοια που λεγονατι..εγω προσωπικα τα θεωρω βλακειες ..μανα γινεσαι ετσι και αλλιως...αλλα αν μπορεις να αποφυγεις νια εγχειρηση ..εστω στον δευτερο τοκετο ..γιατι να μην το κανεις?/

mamamatina

mamamatina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μετά από τρείς καισαρικές τί γίνεται? Κάπου είχα δει ένα θέμα αλλά δεν το βρίσκω. Θα μου πείς... θα κάνεις κι άλλο? Η απάντηση είναι ποτέ δεν ξέρεις...

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mamamatina έγραψε:Μετά από τρείς καισαρικές τί γίνεται? Κάπου είχα δει ένα θέμα αλλά δεν το βρίσκω. Θα μου πείς... θα κάνεις κι άλλο? Η απάντηση είναι ποτέ δεν ξέρεις...


αυτο ακριβως!!!

νομιζω πως ενας απο τους λογους που κανεις δεν ενδιαφερεται στην ελλαδα για φυσιολογικο μετα απο καισαρικη ειναι γιατι κανεις δεν σκεφτεται για περισσοτερα παιδια...
οποτε μεχρι 3 μπορεις να κανεις με καισαρικη...

αλλα γιατι να μην ειναι δικη σου επιλογη και να εξαρταται και αυτο απο τους γιατρους???

παντως μαμαματινα ..ο λιτσακος εχει βαλει παραπανω ενε λινκ με πληροφοριες για φυσιολογικο μετα απο μια ,δυο η και περισσοτερες καισαρικες..σε αυτο το θεμα που ειμαστε ..πηγαινε λιγο πισω να το δεις...

stefy

stefy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μετρα απο 3 καισαρικες καποιοι γιατροι μπορει ακόμη και να σου απογορεψουν να ξαναμεινεις εγκυος ουτως ή άλλως .. Αν ο γιατρος δου λεει οτι μπορεεις να ξαναμεινεις νομιχω οτι πλεον εχει να κανει μετα απο πόσο διατημα θα ξαναμεινεις εγκυος απο την τελευταια καισαρική... Αν εχει περασει αρκετος καιρος -γυρω στα 2 χρονια- ισως και να στο επιτρεψει καποιος αρεκτα προχωρημενος γιατρος...

mamamatina

mamamatina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Α... ευχαριστώ. Αυτό έψαχνα. Εμένα μου επιτρέπει και τέταρτη καισαρική.

stefy

stefy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Α μπράβο! Γιατι δυστυχως σε μια γνωστη μου της το απαγόρεψε... Βεβαια εχει να κανει με πολλους παραγοντες.. Με την ηλικία , το βαρος, την κατασταση της μητερας... Παιζουν πολλά.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 6 από 7]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν forum σε punBB | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις