Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
13 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 13 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 7]

manoula3

manoula3
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
manoula_24xr έγραψε:
manoula3 έγραψε:
βανια έγραψε:Ας κοιτάξει η οικογένεια της να τη στηρίξει και εκείνη να μεγαλώσει και να βάλει μυαλό τώρα που φέρει στο κόσμο ένα παιδί γιατί συνήθως όταν κάνεις ένα τέτοιο λάθος δεν σταματάς εκει συνεχίζεις.

συγνωμη,αλλα δεν μπορω να συμφωνησω με αυτη την αποψη!!!ισως βεβαια να μην καταλαβα κ καλα!!!λαθος εννοεις το μωρακι???σωστα???οπως προειπα δεν μου φαινεται λαθος..νωρις ναι..αλλα δεν ηρθε η καταστροφη του κοσμου!!!!κ οσο κ να μας φαινεται αδυναμο ενα κοριστακι 16 χρονων να ειναι μαμα,αυτο το κοριτσακι μπορει να βαλει τα γυαλια σε μητερες πολυ μεγαλυτερες απο κεινη!!!δεν νομιζω να σημαινει οτι επειδη θα γινει μικρη μαμα,η ζωη της αργοτερα θα παρει λαθος δρομο!!!!!γινεται κ αυτο,αλλα δεν μπρουμε να το προδικασουμε,υπαρχουν χαρακτηρες κ χαρακτηρες!!!!

Κουκλα μου δν ξερω αν για σενα ειναι λαθος ενα παιδι,παντως για μενα κι για πολλες αλλες μαμαδες ειναι ευλογια ζωης,δωρο Θεου.Λοιπον αν διαβασεις τι εχω γραψει απο την αρχη θα δεις οτι η κοπελα δν μιλησε φοβουμενη οτι θα χασει το μωρο.Που σημαινει οτι ειναι ετοιμη να αναλαβει τις ευθυνες της.Δευτερον επειδη η μητερα της εκανε παιδι στην ιδια ηλικια ακριβως,δν σημαινει οτι μεγαλωσε με τις ιδιες αρχες.Ισα ισα που της μιλησε κ της ειπε οτι εαν θελει να κανει παιδι να φροντισε πρωτα να τελειωσει το σχολειο κ να βρει δουλεια,για να ειναι καλυτερα ολα.Απο κει κ περα,το κοριτσι δν εβγαινε απο το σπιτι κ μπορω να το επιβεβαιωσω εγω.Ποτε δν πηγα βραδυ κ να ελειπε.Οποτε καλο ειναι χωρις να ξερουμε μερικα πραγματα να μην τα κρινουμε οποια κ να ειναι η αποψη μας,δν ημαστε καθημερινα μες το σπιτι του αλλουνου για να ξερουμε τι κανει κ τι οχι.Τωρα οσον αφορα την στηριξη της μητερας την εχει 100% οπως κ την δικια μου,ασχετα αν ειναι η δν ειναι νωρις.Τωρα εγινε.Το θεμα ειναι να αναγνωριστει το παιδι κ να εχει ενα ονομα,οχι να ειναι αγνωστου πατρος κ σε 30χρονια να τρεχει σ εκμπομπες κ να αναζηταει τον πατερατου κ να ζητιανευει ενα ονομα.Θα παρει το ονομα,κ αν συνεχισει με το ιδιο συστημα ο νεαρος,τοτε στο μελλον οταν ειναι σ θεση το παιδι να καταλαβει,τοτε θα μαθει γτ απουσιαζει το παιδι αποτη ζωη του.Καποια απο σας ειπε να γραφτει το παιδι,δν θυμαμαι ποια,σορρυ κοριτσια,αλλα πρωτα περιμενουνε να δουνε τι θα γινει με αυτο κ μετα θα κοιταξουνε.

μανουλα24 σε μενα απευθυνεσαι εδω η'στη βανια??μπερδευτηκα καλε!!!γιατι δεν θυμαμαι να ειπα πουθενα ολα αυτα εγω για την κοπελα!!!σορι αλλα τα χασα τωρα!!!ειναι κ τα 2 ποστ μας σε παραθεση(εμενα κ της βανιας) κ δεν ξερω τι εγινε!!χιχι!!δεν πειραζει!!!

manoula_24xr

manoula_24xr
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
manoula3 έγραψε:
manoula_24xr έγραψε:
manoula3 έγραψε:
βανια έγραψε:Ας κοιτάξει η οικογένεια της να τη στηρίξει και εκείνη να μεγαλώσει και να βάλει μυαλό τώρα που φέρει στο κόσμο ένα παιδί γιατί συνήθως όταν κάνεις ένα τέτοιο λάθος δεν σταματάς εκει συνεχίζεις.

συγνωμη,αλλα δεν μπορω να συμφωνησω με αυτη την αποψη!!!ισως βεβαια να μην καταλαβα κ καλα!!!λαθος εννοεις το μωρακι???σωστα???οπως προειπα δεν μου φαινεται λαθος..νωρις ναι..αλλα δεν ηρθε η καταστροφη του κοσμου!!!!κ οσο κ να μας φαινεται αδυναμο ενα κοριστακι 16 χρονων να ειναι μαμα,αυτο το κοριτσακι μπορει να βαλει τα γυαλια σε μητερες πολυ μεγαλυτερες απο κεινη!!!δεν νομιζω να σημαινει οτι επειδη θα γινει μικρη μαμα,η ζωη της αργοτερα θα παρει λαθος δρομο!!!!!γινεται κ αυτο,αλλα δεν μπρουμε να το προδικασουμε,υπαρχουν χαρακτηρες κ χαρακτηρες!!!!

Κουκλα μου δν ξερω αν για σενα ειναι λαθος ενα παιδι,παντως για μενα κι για πολλες αλλες μαμαδες ειναι ευλογια ζωης,δωρο Θεου.Λοιπον αν διαβασεις τι εχω γραψει απο την αρχη θα δεις οτι η κοπελα δν μιλησε φοβουμενη οτι θα χασει το μωρο.Που σημαινει οτι ειναι ετοιμη να αναλαβει τις ευθυνες της.Δευτερον επειδη η μητερα της εκανε παιδι στην ιδια ηλικια ακριβως,δν σημαινει οτι μεγαλωσε με τις ιδιες αρχες.Ισα ισα που της μιλησε κ της ειπε οτι εαν θελει να κανει παιδι να φροντισε πρωτα να τελειωσει το σχολειο κ να βρει δουλεια,για να ειναι καλυτερα ολα.Απο κει κ περα,το κοριτσι δν εβγαινε απο το σπιτι κ μπορω να το επιβεβαιωσω εγω.Ποτε δν πηγα βραδυ κ να ελειπε.Οποτε καλο ειναι χωρις να ξερουμε μερικα πραγματα να μην τα κρινουμε οποια κ να ειναι η αποψη μας,δν ημαστε καθημερινα μες το σπιτι του αλλουνου για να ξερουμε τι κανει κ τι οχι.Τωρα οσον αφορα την στηριξη της μητερας την εχει 100% οπως κ την δικια μου,ασχετα αν ειναι η δν ειναι νωρις.Τωρα εγινε.Το θεμα ειναι να αναγνωριστει το παιδι κ να εχει ενα ονομα,οχι να ειναι αγνωστου πατρος κ σε 30χρονια να τρεχει σ εκμπομπες κ να αναζηταει τον πατερατου κ να ζητιανευει ενα ονομα.Θα παρει το ονομα,κ αν συνεχισει με το ιδιο συστημα ο νεαρος,τοτε στο μελλον οταν ειναι σ θεση το παιδι να καταλαβει,τοτε θα μαθει γτ απουσιαζει το παιδι αποτη ζωη του.Καποια απο σας ειπε να γραφτει το παιδι,δν θυμαμαι ποια,σορρυ κοριτσια,αλλα πρωτα περιμενουνε να δουνε τι θα γινει με αυτο κ μετα θα κοιταξουνε.

μανουλα24 σε μενα απευθυνεσαι εδω η'στη βανια??μπερδευτηκα καλε!!!γιατι δεν θυμαμαι να ειπα πουθενα ολα αυτα εγω για την κοπελα!!!σορι αλλα τα χασα τωρα!!!ειναι κ τα 2 ποστ μας σε παραθεση(εμενα κ της βανιας) κ δεν ξερω τι εγινε!!χιχι!!δεν πειραζει!!!

xιχι σορρυ ξεχασα να σβησω τοενδιαμεσο!! Χτυπησε την πορτα ο πελαργος στα 32,αλλα οχι για παιδι...για εγγονι... - Σελίδα 4 667478

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Σε καμιά περίπτωση δεν θεωρώ ένα παιδί λάθος αλλά θείο δώρο . Επίσης δεν κρίνετε η ηθική της συγκεκριμένης κοπέλας αλλά η ωριμότητα της και το πόσο υπέυθυνη είναι αυτη και άλλες στην ίδια ηλικία . Για να μην παρεξηγηθω εννοώ ότι απο τη στιγμή που αποφασίζεις να έχεις ερωτικές σχέσεις πρέπει να είσαι ενημερωμένοι και για την αντισύλληψη και αυτό δεν έχει να κάνει με την ηλικία εδω μεγάλες γυναίκες λένε μου έτυχε δεν τυχαίνει αν προσέξεις . Επίσης δεν είπα ότι δεν είναι καλό κορίτσι και δεν έχει να κάνει με το αν τα βράδυα είναι μέσα η έξω απο το σπίτι.
Βασικά ήθελα να αναφέρω ότι είναι δύσκολο για ένα παιδί να φέρει στο κόσμο ένα άλλο παιδί -ξέρετε πόσες αλλάγες θα κάνει στη ζωή της ; όταν οι φίλες της θα πίνουν καφέ εκείνη θα πρέπει να είναι δίπλα στο παιδί της και όλα όσα κάνει θα πρέπει να εχει σαν γνώμονα το μωρό . Οι γονείς της ναι θα τη βοηθησουν σε πρακτικό κομμάτι αλλά μέσα της; Αυτό εννούσα να μην κάνει ένα άλλος λάθος (γάμος και τα σχετικά )ούτε είναι υποχρεωμένη η μάμα της να αναλάβει το δικό της ρόλο .Απλά επειδή έχω δει πολλές κοπέλες να τη πατάνε .
όσο για το πατέρα πολλές φορές τα παιδιά στο περιβάλλον που ζούνε είναι καλύτερο απο το να έχουν ένα αδιάφορο πατέρα και μέχρι τωρα αυτό δείχνει το συγκεκριμένο άτομο .Μπορεί με τη βοήθεια των γονιών της να μεγαλώσει το μωρό αρκει να έχει στο μυαλό της ότι η ζωη της άλλαξε . Επίσης μπορεί η κοπέλα να πάει στο ΟΑΕΔ να βγάλει μια κάρτα ανεργίας και έτσι να την ασφαλίσουν επισης θα παίρνει και κάποιο επίδομα

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ρε κοριτσια γιατι μερικες ειστε τοσο απολυτες και γιατι κρινετε τοσο ασχημα?η manoyla24 δεν εβαλε το post αυτο για να κρινουμε την κοπελα αλλα για αν μπορουμε να βοηθησουμε!δηλαδη ολοι εσεις που κρινετε δεν εχετε κανει ποτε λαθος στην ζωη σας?για σκεφτειτε να συμβει κατι παρομοιο στο δικο σας παιδι,ετσι θα του μιλουσατε?σας πληροφορω πως αν του μιλουσατε ετσι παει θα το ειχατε χασει,διοτι αν δεν σταθουμε εμεις στα παιδια μας ποιος θα σταθει?τι να κανουμε αυτα τα πραγματα συμβαινουν,ολες ξερουμε οτι εκανε λαθος,ωραια λοιπον ο αναμαρτητος πρωτος το λιθο βαλετω!

Blue_yellow Butterfly

Blue_yellow Butterfly
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
black beauty έγραψε:ρε κοριτσια γιατι μερικες ειστε τοσο απολυτες και γιατι κρινετε τοσο ασχημα?η manoyla24 δεν εβαλε το post αυτο για να κρινουμε την κοπελα αλλα για αν μπορουμε να βοηθησουμε!δηλαδη ολοι εσεις που κρινετε δεν εχετε κανει ποτε λαθος στην ζωη σας?για σκεφτειτε να συμβει κατι παρομοιο στο δικο σας παιδι,ετσι θα του μιλουσατε?σας πληροφορω πως αν του μιλουσατε ετσι παει θα το ειχατε χασει,διοτι αν δεν σταθουμε εμεις στα παιδια μας ποιος θα σταθει?τι να κανουμε αυτα τα πραγματα συμβαινουν,ολες ξερουμε οτι εκανε λαθος,ωραια λοιπον ο αναμαρτητος πρωτος το λιθο βαλετω!


Επιτέλους, παρακαλουθώ το θέμα από την πρώτη στιγμή!
Σκεφτόμουν το ζόρι, που πιθανόν θα τραβάνε και πόση στεναχώρια θα νοιώθει αυτό το κοριτσάκι, από την συμπεριφορά του "αγοριού" της!!!
Δεν ήθελα να πω κάτι, γιατί δεν ήξερα τί να πω... (με στεναχώρησε τόσο αυτή η ιστορία)

Επιτέλους ίσως έτσι αλλάξουμε και την πορεία της συζήτησης!

Περιμένω νέα... τί κατάφερε τελικά η γιαγιά και τί απαντήσεις πήρε, για τις ενέργειες τους;

manoula_24xr

manoula_24xr
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Blue_yellow Butterfly έγραψε:
black beauty έγραψε:ρε κοριτσια γιατι μερικες ειστε τοσο απολυτες και γιατι κρινετε τοσο ασχημα?η manoyla24 δεν εβαλε το post αυτο για να κρινουμε την κοπελα αλλα για αν μπορουμε να βοηθησουμε!δηλαδη ολοι εσεις που κρινετε δεν εχετε κανει ποτε λαθος στην ζωη σας?για σκεφτειτε να συμβει κατι παρομοιο στο δικο σας παιδι,ετσι θα του μιλουσατε?σας πληροφορω πως αν του μιλουσατε ετσι παει θα το ειχατε χασει,διοτι αν δεν σταθουμε εμεις στα παιδια μας ποιος θα σταθει?τι να κανουμε αυτα τα πραγματα συμβαινουν,ολες ξερουμε οτι εκανε λαθος,ωραια λοιπον ο αναμαρτητος πρωτος το λιθο βαλετω!


Επιτέλους, παρακαλουθώ το θέμα από την πρώτη στιγμή!
Σκεφτόμουν το ζόρι, που πιθανόν θα τραβάνε και πόση στεναχώρια θα νοιώθει αυτό το κοριτσάκι, από την συμπεριφορά του "αγοριού" της!!!
Δεν ήθελα να πω κάτι, γιατί δεν ήξερα τί να πω... (με στεναχώρησε τόσο αυτή η ιστορία)

Επιτέλους ίσως έτσι αλλάξουμε και την πορεία της συζήτησης!

Περιμένω νέα... τί κατάφερε τελικά η γιαγιά και τί απαντήσεις πήρε, για τις ενέργειες τους;

Καταρχας να ευχαριστησω εσενα black beauty που με ενημερωσες.Καταλαβες τι εννοω.Κοριτσια ειμαι συμφωνοι με ολες σας για το οτι ναι,δν θα επρεπε να τυχει σε ενα 16χρονο κοριτσι αυτο.Συμφωνω οτι ειναι απαραδεκτο στο 2011 να υπαρχουνε σεξουαλικες επαφες χωρις προφυλαξεις.Αλλα το θεμα εδω ειναι τι κανουμε ΕΦΟΣΟΝ εγινε οτι εγινε,κ επειδη προεκυψαν αλλου ειδους προβληματα.Σιγουρα μπορουμε να εκφρασουμε η καθεμια την δυσαρεσκεια μας για το θεμα εαν δν μας αρεσει αλλα μεχρι εκει.Μη κρινουμ εκ του ασφαλους.Μολις γυρισα απο την κουμπαρα μου.Η μικρη ειναι τρομοκρατημενη,αμιλητη,μ το ζορι μου μιλουσε,κ σιγα σιγα την εκανα να νιωσει ανεετα.Το καλο ειναι οτι λυθηκε εν μερη το θεμα με την ασφαλεια της,η τουλαχιστον δρομολογηθηκε.Τωρα αυτο που καταλαβα,κ δν ειχα καταλαβει..Ειναι οτι ο κυριος...δν εχει ιδεα καν οτι υπαρχει εγκυμοσυνη....Γτ δεν ηταν τελειως ελευθερα,ηταν διακεκομμενη συνουσια προφανως,κ λιγους μηνες μετα μετακομισαν,που σημαινει οτι ισως υπαρχει πληρη αγνοια κι δικια του κ των γονιων του.Το θεμα ειναι οτι εαν εκεινος δν γνωριζε δν θα εξαφανιζοταν κ απο το ιντερνετ.Εκανε η κουμπαρα μου αποπειρα να του μιλησει αλλα ματαια γτ δν απανταει.Κ φευγει στις 16.Εγω αναρωτιεμαι,εαν οντως δν γνωριζε γτ κρυβεται,αρα κατι εχει ψιλιαστει κ την ωρα την πραξης την κοροιδεψε με τις κλασσικες δικαιολογιες τυπου ξερω τι κανω κ μη φοβασαι κ θα τελειωσω εξω.Την επιασε σιγουρα στον υπνο.Την καταφερε δλδ να περασει το δικο του,θα την ειδε ερωτευμενη,κ εκεινος μεγαλυτερος,κ της πουλησε ερωτα.Το θεμα ειναι οτι εγω αναρωτιεμαι,ηταν καιρο σεξουαλικα ενεργοι οι 2 τους γτ παλιοτερα εκεινος ηθελε να γνωρισει τους γονεις της κ πηγε σπιτι της τους γνωρισε.Κ η μικρη δν μιλαει,κ δν την πιεζουμε.Αυριο θαρθει να της κανω φακες γτ της μυρισαν.Σημερα της πηρα κ γλυκα.Προσπαθω κ γω τουλαχιστον απο τα πρακτικα μερη να βοηθησω οσο μπορω.Κ στις 16 θα φυγει η κουμπαρα,κ μαλλον θα την φερω εδω σε εμενα να μεινει,να την προσεξω.Της αρεσει η μαγειρικη μου.Ρε κοριτσια την βλεπω φοβισμενη κ ραγιζει η καρδια μου,το καλο ειναι οτι τωρα τρωει γτ της εφυγε το αγχος να το πει στην μανα της,κ ανοιξε η ορεξη της.Αχ Μεγαλοδυναμε μονο Εσυ μπορεις να μας φωτισεις.

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
black beauty έγραψε:ρε κοριτσια γιατι μερικες ειστε τοσο απολυτες και γιατι κρινετε τοσο ασχημα?η manoyla24 δεν εβαλε το post αυτο για να κρινουμε την κοπελα αλλα για αν μπορουμε να βοηθησουμε!δηλαδη ολοι εσεις που κρινετε δεν εχετε κανει ποτε λαθος στην ζωη σας?για σκεφτειτε να συμβει κατι παρομοιο στο δικο σας παιδι,ετσι θα του μιλουσατε?σας πληροφορω πως αν του μιλουσατε ετσι παει θα το ειχατε χασει,διοτι αν δεν σταθουμε εμεις στα παιδια μας ποιος θα σταθει?τι να κανουμε αυτα τα πραγματα συμβαινουν,ολες ξερουμε οτι εκανε λαθος,ωραια λοιπον ο αναμαρτητος πρωτος το λιθο βαλετω!

Πες τα βρε κοπέλα μου!!!
Μερικές παίρνουν εύκολα το ρόλο του κριτή... Πόσο δύσκολο είναι να κάνεις κριτική; Πανεύκολο! Πόσο δύσκολο είναι να δώσεις μια καλή συμβουλή; Επίσης πανεύκολο αλλά όχι τόσο... διασκεδαστικό, σωστά;;; Είναι πιο διασκεδαστικό να απασχολούμε το μυαλό μας με το να κρίνουμε τους άλλους αλλά η δικιά μας η καμπούρα δεν μικραίνει έτσι, δυστυχώς.
Γι' αυτό δεν πάμε μπροστά σε αυτή την χώρα. Γιατί δεν κοιτάμε μπροστά, αλλά πίσω. Το θέμα είναι τι γίνεται από εδώ και περα για αυτό το αγένητο παιδί! Δεν έχει σημασία ποιος φταίει. Σημασία έχει αυτοί που φταίνε να προσφέρουν σε αυτό το μωρό ότι του αξίζει.

nopi30


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Υπαρχουν ανθρωποι που γι' αυτους "Ζω τη ζωη μου" σημαινει "κανω οικογενεια!
Εγω θελω να πω οτι καλα εκανες Μανουλα3 και εκανες 3 υπεροχα παιδακια και δεν θεωρω λαθος σου το να κανεις παιδι στα 19 σου, εφοσον αυτο ηθελες. Εγω στα 21 ειχα ηδη βαρεθει να πηγαινω για καφε με τις φιλες μου και στα 27 πηγαινα για καφε με τις φιλες μου και τα παιδακια μας.
Το παιδι δεν με εμποδισε ουτε στο να κανω καριερα, ουτε στο να παω για καφε, ουτε στο να παω σε μια ταβερνα!
Αν δει το παιδι της ως "προβλημα" θα εχει προβλημα!
Ενα παιδι εχει ευθυνες αλλα ποτε μα ποτε δεν πρεπει να λεμε οτι ειναι προβλημα, ποτε μα ποτε δεν πρεπει να πει μια μανα "εκανα παιδι μικρη και δεν εζησα". Τι θα πει "δεν εζησα"...ζωη ειναι να ξημερωβραδιαζεσε στις καφετεριες και στα club;
Μπορει καληστα να σπουδασει το κοριτσι και να γινει πιο μεγαλη και πιο τρανη απο οποιαδηποτε αλλη γυναικα. Το ενα δεν αναιρει το αλλο...
Εχω ακουσει απο τη μαμα μου πολλες φορες να λεει οτι δεν εζησε(δεν πηγαιναμε καθε Καλοκαιρι διακοπες, αλλα οι δυο τους εχουν παει Κρητη, Γερμανι-Ολλανδια-Αυστρια, χωρις εμας βεβαια)..., οτι δεν ειχε( οι ντουλαπες παντα γεματες απο ρουχα)...γκρινια, γκρινια γκρινια...με εκανε στα 19 της...ξερετε πως νιωθει ενα παιδι...θα σας πω εγω....
Βαρος ενιωθα και βαρος νιωθω μεχρι και σημερα...
Εγω δεν ζητησα ποτε τιποτα...οτι μου εδιναν επερνα και περνω...δεν τους κατηγορω...απλα ποναω...
Το μωρακι που ερχετε δεν φταιει σε τιποτα...δεν διαλεξε αυτο να ερθει στη ζωη....
Μακαρι Μανουλα3 και η μαμα μου να ηταν σαν εσενα...

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
manoula_24xr έγραψε:...

Μακάρι όλα να πάνε καλά και για το κορίτσι και για την οικογένειά της αλλά κυρίως για αυτό το μωρό. Το ότι αυτό το κορίτσι επέλεξε να το κρατήσει σημαίνει πολλά... Εύχομαι ότι καλύτερο.

nopi30


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Μανουλα24 θα της κανει καλο να μιλησει, ευχομαι να συνελθει το κοριτσι και να εχει μια καλη εγκυομοσυνη! Γιατι οπως και να εχει ειναι εγκυος και δεν κανει τοση στεναχωρια καλο στο μωρακι!
Αν την εχεις κοντα σου και δεν ειναι η μαμα της μπορει να σου ανοιχτει πιο πολυ και αυτο θα της κανει καλο...μακαρι ολα να πανε καλα...

manoula_24xr

manoula_24xr
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ειμαι πολυ πιστη στον Θεο,κ οπως ποτε δν τους αφησε,κ τωρα το ιδιο ειμαι σιγουρη ολα καλα θα πανε αρκει να εχουνε πιστη.Ενα μωρο δν θελει πολυτελειες,θελει αγαπη κ προστασια κσιγουρια.Τωρα αν το εκανες στα 16 η 20 η 30 η 40 λιγες οι περιπτωσεις που η μανα δν αγαπησε το παιδι της.Αυτο ειναι το σημαντικοτερο ολων.Εγω ηρεμησα που εμαθα οτι λυθηκε το θεμα με την ασφαλεια της μικρης.Τωρα ολα θα δρομολογηθουνε πρωτα ο Θεος.

manoula3

manoula3
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
οπως το πες μανουλα24,πιστη να υπαρχει κ ολα σιγα σιγα θα παρουν τον δρομο τους!!υπομονη κ πιστη!!!βρε μανουλα να ρωτησω κατι???ξεριες ποσο καιρο ειχαν σχεση τα παιδια??
δεν ξερω τι αλλο να πω σ'αυτη την ιστορια...κ το οτι ο νεαρος δεν ηξερε για την εγκυμοσυνη,οτι εξαφανιστηκε κ σιως να ειχε ψιλιαστει,νομιζω ειναι μια ιστορια με κενα,δεν ξερουμε βαθυτερα πραγματα!!αμα ομως δεν το ξερει πραγματικα??αν του ετυχε κατι??κατι σοβαρο??ενα προβλημα υγειας???δεν ειναι τιποτα σιγουρο κ φοβαμαι να μιλησω ελευθερα!!!πιστευω θα αδικησω καταστασεις που απλα φανταζομαι..δεν ειναι σιγουρες!!!πιστευω το κοριτσακι εχει πολλα ακομα να πει,τα οποια μαλλον δεν θα εμφανιζουν τον 22χρονο σαν κερβερο!!!ισως κατι αλλο υπαρχει..θα δειξει..ολα να πανε κατ'ευχην ευχομαι!!

sasanath

sasanath
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Εχω συγκλονιστει με αυτο το θεμα !Όχι τοσο για την εγκυμοσυνη της μικρης αλλα για τις ποικιλες αποψεις!Μα πιο πολυ με στεναχωρει να κρινουμε καταστασεις και ανθρωπους και κυριως να ειμαστε σκληροι!Τι θα πει όπως εστρωσε να κοιμηθει!Γιναμε μανουλες και πρεπει να εχουμε αγαπη μεσα μας!Ποια απο μας μπορει να πει με βεβαιοτητα οτι τα παιδια μας δεν θα κανουν σφαλματα και κυριως μεγαλα σφαλματα!Το οτι δεν εκανε εκτρωση για μενα ειναι αξια συγχαρητηριων!Γιατι προτιμησε να θυσιασει καποια πραγματα απο την ζωη της για να μην σκοτωσει ενα μωρο!Μια εγκυμοσυνη δεν ειναι ενα προβλημα που ετσι απλα το εξαφανιζεις!

Και που φτασαμε να μιλαμε για ενα μωρο οτι ειναι προβλημα!Η μανα της ειναι νεοτατη και μπορει καλιστα να την βοηθησει να τελειωσει το σχολειο!Και σε σενα μανουλα24 ενα ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΜΠΡΑΒΟ που εισαι διπλα τους!

Δεν ξερω τι μου επιφυλασσει η ριμαδα η ζωη αλλα θα ηθελα να μεγαλωσω τα παιδια μου ετσι ωστε οχι να μην κανουν λαθη αλλα να εχουν τα κοτσια να αναλαμβανουν τις ευθυνες των πραξεων τους!

Και κατι τελευταιο καποια ειπε οτι και τα κοριτσια μολις βγαλουν μια τριχα αμεσως τρεχουν!Αν ειναι δυνατον να σκεφτεσαι ετσι!Παιδια εχουμε και δεν πρεπει να κρινουμε σκληρα γιατι η ζωη δεν ξερεις τι σου επιφυλασσει!!!

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
υπάρχουν ειδικοί σύλλογοι που προστατεύουν τη μητερα που αποφασίζει να φέρει στο κόσμο ένα παιδί μόνη της και ναι καλά κάνει και το φέρνει αν θέλετε τη καθαρή απάντηση μου με όλες τις δυσκολίες που μπορεί να έχει αυτό , λοιπόν ας επικοινωνήσει με αυτό
http://www.helping.gr/43E488AB.el.aspx και
http://www.unborn.gr/ ειδικικά το δεύτερο έχει γίνει αφιέρωμα στη τηλεόραση βοηθάνε πολύ έχει γυναικολογους -δικηγόρους -ψυχολόγους και πολλούς φορείς που θα την βοηθήσουν .
Μανούλα είδες αυτά εννούσα πόσο δύσκολο είναι ξέρεις πόσες μεταπτώσεις θα έχει αυτό το κορίτσι ; είναι λογικό και μόνο με τις ορμόνες φαντάσου και την ηλικία της και πως θα το διαχειρειστεί όλο αυτό εκεί θέλει προσοχή και πιστεύω ότι οι ειδικοι θα βοηθησουν στο πρακτικό κομάτι εκει θα δει και άλλες μαμάδες επίσης δίνουν και οικονομική βοήθεια και το συναισθηματικο κομάτι θα το καλυψουν οι γονείς της κα οι δικοί της άνθρωποι .Επίσης αν χρειάζετε βοήθεια σε ότιδήποτε πες μας

manoula_24xr

manoula_24xr
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Kαλημερα σας.Μανουλα3 σιγουρα υπαρχουνε κενα,κ επειδη η μικρη δν πολυανοιγεται γιαυτο κ θα ανεβει η μητερα της να ξεκαθαρισει τα πραγματα να ξερει τι της γινεται.Μακαρι να λυθουνε οσο το δυνατον πιο ηρεμα,αλλα εαν αυτος ηταν σωστος γτ τωρα να κρυβεται κ ουτε απανταει σε μηνυματα στο διαδικτυο.Εχει πολλα αναπαντητα στοιχεια η υποθεση.Sasanath εγω προσωπικα εγραψα οτι οπως εσστρωσες θα κοιμηθει απο την αποψη οτι,εφοσον εκανε αυτη τη κινηση θα αναλαβει τις ευθυνες της κ οχι να επαναπαυθει επειδη εχει την μητερα της που την στηριζει κ την οικογενεια της γενικοτερα.γτ ουκ ολιγες φορες εχουμε ακουσει για κοεπελες που καναν μικρες παιδια κ τα μεγαλωνουνε οι γιαγιαδες.Σιγουρα θα κανει πραγματα για εκεινην οπως κ ολες οι μαμαδες επιβαλλεται να κανουμε πραγματα για τον εαυτο μας γτ περα απο την ιδιοτητα της μαμας,ημαστε κ γυναικες κι για να ημαστε δυνατες γιαα ταπαιδια μας πρεπει να κανουμε πραγματα για εμας να αδειαζουμε απο την ρουτινα κ την καθημερινοτητα κ να επανερχομαστε πιο δυναμικες.Αλιμονο αν δν τους στηριζα,οι φιλοι στις δυσκολες ωρες φαινονται κ εφτασε η δικια μου να φανω αν ειμαι η οχι.Λεφτα δν εχω να λυσω το οικονομικο προβλημα τους,αλλα μπορω να κανω πολλα με ελαχιστα χρηματα.Τωρα σηκωθηκα νωρις κ της φτιαχνω φακες που της μυρισαν,κ οσο διαστημα θα λειπει η μανα στην αθηνα θα την εχω εδω την μικρη μαλλον δλδ.Βανια μου συμφωνω μαζι σου,αλλα αρχικα επρεπε να εβαζες αυτο το ποστ,επειδη εδωκυριαρχει ο γραπτος λογος δν εχουμε τη δυνατοτηα να βλεπουμε τον αλλον κ να μπορουμε να ακοσυουμε τη χροια της φωνης κ το υφος της γιαυτο κ δημιουργουνται εντασεις κ παρεξηγησεις.Αρχικα θα μπορουσες να στειλεις αυτο το μηνυμα με τα2 σαιτ που ξερεις οτι μπορουνε να βοηθησουνε,ξερω καλα τι δυσκολιες μπορει να εχει μια εγκυμοσυνη σαυτη την ηλικια,αλλα με πιστη κ προσευχη,οι δυσκολιες προσπενιουνται ευκολα.

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
μανουλα24 να ρωτησω κάτι.. το κορίτσι πατέρα έχει? γιατί όλο λες πωε η μάνα του θα τρέξει..θα το στιρήξει κλπ.... οι γονείς τις είναι χωρισμένοι..? γιατί δεν πάει ο πατέρας σαν άντρας να λύσει την κατάσταση?
επίσης πόσο μεγάλο οικονομικό πρόβλημα έχουν..γιατί ένα παιδάκι ακόμη είναι ..θα μπορούσε να το είχε γεννησει η μανα που 32 είναι πολύ μικρή και μπορεί να κάνει πολλά παιδιά ακόμη...δεν έχουν ένα πιατο φαί δηλαδή..? τόσο χάλια είναι?

manoula_24xr

manoula_24xr
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bou-boukitsa εχει πατερα αλλα λογω της ιδιαιτεροτητας της δουλειας του δν μπορει να λειψει τοσο καιρο γτ δν υπαρχει αντικαταστατης,δλδ αν αντικατασταθει θα ειναι μονιμο οποτε η μανα θα τρεξει.Το οικονομικο ειναι αρκετα δυσκολο,αλλα ενταξει ενα πιατο φαι τρωνε δοξα το Θεο,απλα εγω γραφω οτι της μαγειρευω γτ θελω κ το κανω κ μαλιστα τις φακες εκεινη μου τις εδωσε χτες βραδυ.Δν τους περισσευουνε για πολυτελειες αλλα τα προς το ζην βγαινουν.Επειτα η κουμπαρα μου εχει κανει 2 παιδια κ σταματησε εκει απο επιλογη γτ δν ηθελε αλλα.Κοιτα ειναι δυσκολα,αλλα ενταξει επιβιωνουνε.Δν τρωνε κ με χρυσα μαχαιροπιρουνα,αλλα ο Θεος ποτε δν τους αφησε ετσι.

mimika

mimika
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Μα τι ειμαστε ομως ρε παιδι μου, κυριως εμεις οι γυναικες...καλα λενε πυρ γυνη και θαλασσα...Ελεος πια.... Διαβασα κατι αποψεις και κυριως κατι εκφρασεις και μου πεσαν τα μαλλια! Τι κακία Χριστε μου!
Ευχομαι σε ολες εσας που περασατε δια πυρος και σιδηρου την κοπελα και την ολη ιστορια να μην σας τυχει κατι τετοιο ποτε γιατι δεν θα ξερετε πως να αντιδρασετε. Οποιος κοροιδευει τα λουζετε ομως....

Εχουν ευθυνες και οι δυο ναι το ειπαμε, αλλα το θεμα ειναι να λυθουν σιγα σιγα τα προβληματα.

Ευχομαι οτι καλυτερο για την οικογενεια και μακαρι συντομα να μαθουμε υπεροχα νεα!

manoula_24xr

manoula_24xr
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Να΄σαι καλαΜιμικα μου η αληθεια ειναι οτι αρχικα ενα σοκ ολοι το παθαινουν,ειδικα εμεις που ζουμε την πραγματικοτητα,το θεμα ειναι οπως ειπες να αφησουμε τα κακεντρεχη σχολια στην ακρη κ να δουμε πως μπορουμε να λυσουμε το θεμα,εστω κ διαδικτυακα,οπως καποιες εστειλαν καποια σαιτ που μπορουν να βοηθησουν κ αλλες που γνωριζαν αρθρα του νομου κ τα παρεθεσαν.Εννοειται οτι οταν ανεβαζεις ενα θεμα σιγουρα θα ακουστουν κ αντιθετες αποψεις,αλλα πιστευω οτι ολες μας ημαστε πολιτισμενες εδω μεσα κ καμια φορα εκφραζομαστε με λαθος λεξεις.Τωρα για εκεινες που οντως η αποψη τους ειναι ετσι σκληρη,τι να πω,μακαρι να μην τυχει κατι αναλογο γτ οντως δν θα ξερουνε τι να κανουνε.Εγω λεω ευτυχως που η κουμπαρα μου περασε τα ιδια,γτ ισως να μην ηξερε τι να κανει,ενω τωρα ξερει ποια λαθη δν πρεπει να κανει κ η κορη της και ξερει πως να την καθοδηγησει.Προς το παρων το καλο ειναι οτι επειδη δν εχι γινει β'επιπεδου,ο γιατρος βλεπει θετικα τα πραγματα,προς το παρων(χτυπα ξυλο φτου φτου).Εγω τελος του μηνα θα την παρω σε εναν εξωτερικο με καλο υπερηχο να παρουμε κ μια 2ρη γνωμη για να ξερουμε.Κ επισης το θετικο ειναι οτι λυθηκε το θεμα με την ασφαλεια κ σε λιγες βδομαδες οταν τελειωσει η γραφειοκρατεια θα ειναι ασφαλισμενη,εφυγε κ αποκει ενα αγχος,τωρα μας μενει το κυριο αγχος να δουμε τι θα γινει στην Αθηνα με την οικογενεια του πατερα.Ευχομαι κι αποκει να πανε καλα.

CHRISLA2216

CHRISLA2216
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
manoula_24xr έγραψε:

Κ επισης το θετικο ειναι οτι λυθηκε το θεμα με την ασφαλεια κ σε λιγες βδομαδες οταν τελειωσει η γραφειοκρατεια θα ειναι ασφαλισμενη,εφυγε κ αποκει ενα αγχος,τωρα μας μενει το κυριο αγχος να δουμε τι θα γινει στην Αθηνα με την οικογενεια του πατερα.Ευχομαι κι αποκει να πανε καλα.

να κι ενα καλο νεο επιτελους!!
καλη συνεχεια ευχομαι κ υπομονη! ολα θα στρωσουν με τον καιρο..

manoula3

manoula3
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
δεν μπορουμε να κρινουμε σκληρα τα 2 νεα αυτα παιδια,γιατι ως μανουλες ολες γνωριζουμε οτι αυτα τα παιδια θα μπορουσαν να ηταν τα δικα μας παιδια!!σιγουρα τοτε δεν θα ημασταν σκληρες!!τωρα που τα βλεπουμε τα πραγματα σαν θεατες ειναι ευκολο να να κρινουμε αποτομα,αλλα αν ηταν δικα μας παιδια,θα ηταν αλλιως!!!!!γι'αυτο δεν πρεπει να προδικαζουμε πραγματα κ να μιλαμε εκ του ασφαλους!γιατι καποτε τα παιδια μας θα εχουν την ιδια ηλικια με αυτα τα παιδια κ ποτε δεν ξερουμε τι μας επιφυλασσει το μελλον!!!!!για παραδειγμα τη φραση ''οπως εστρωσε θα κοιμηθει'',που δεν γραφτηκε βεβαια με κακια απο καποιες κοπελες,δεν θα μπορουσα να την πω,γιατι ειμαι σιογυρη οτι αν ηταν η δικη μου κορη στη θεση της κοπελας δεν θα μπορουσα ουτε να σκεφτω να πω αυτη τη φραση!!!!!ας βλεπουμε λοιπον την καθε ιστορια παιδιων σαν να ηταν το δικο μας παιδι κ τοτε θα πλησιαζουμε την περισταση με πιο αγνα συναισθηματα!!!

μανουλα πολυ ευχαριστο νεο που πηρε ενα δρομο η ασφαλεια της κοπελας!!!κ σιγα σιγα ολα θα λυθουν!!υπομονη,πιστη κ προσευχη!!!!δεν νομιζω ο θεος να εδωσε στην κοπελα το μωρακι για κακο!!!!θα ειναι διπλα της να τη στηριξει!!αρκει να υπαρχει πιστη!!

manoula_24xr

manoula_24xr
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ναι δρομολογειται σιγα σιγα η κατασταση.Εγω ανυπομονω πως πως να μαθω το φυλο το οποιο μαλλον ειναι κοριτσακι,γτ στον υπερηχο κρυβοταν κ δν εδεειχνε τα επιμαχα σημεια.Κι αμα μαθω θα ξεσηκωσω τα μωρουδιακα!!!Νιωθω λες ειναι δικο μου παιδι,θα ηθελα να μπορω να τους χαρισω τα παντα,κ μακαρι να μπορεσω.Θελω πολυ ο Θεος να μου δωσει δυναμη να τους βοηθησω κι να κανω οτι μπορω.

mimika

mimika
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
manoula3 έγραψε:τωρα που τα βλεπουμε τα πραγματα σαν θεατες ειναι ευκολο να να κρινουμε αποτομα,αλλα αν ηταν δικα μας παιδια,θα ηταν αλλιως!!!!!γι'αυτο δεν πρεπει να προδικαζουμε πραγματα κ να μιλαμε εκ του ασφαλους!γιατι καποτε τα παιδια μας θα εχουν την ιδια ηλικια με αυτα τα παιδια κ ποτε δεν ξερουμε τι μας επιφυλασσει το μελλον!!!!!

ΑΚΡΙΒΩΣ!!!

Ασχετο, συζητουσαμε με τον αντρα μου πριν απο πολυ καιρο για παρομοια θεματα (εχουμε ενα ξαδερφακι στην εφηβεια κ το εχουμε οσο μπορουμε απο κοντα γιατι ειναι απο διαλυμενη οικογενεια) και του ελεγα οτι εγω θα δωσω τα προφυλακτικα στον γιο μου νωρις νωρις, και με κοιταγε περιεργα αλλα οταν το σκεφτηκε ξανα μου ειπε ποσο δικιο εχω.
Δεν το παιζω ξερολας, προσπαθω να ειμαι ανοιχτομυαλη ομως, γιατι υπηρξα εφηβη και πολυ ερωτευμενη και εκει χανεις λιγο τον μπουσουλα. Ευτυχως προσεχα παρα πολυ και συζητουσα πολυ με την μητερα μου. Ευχομαι να μπορεσω να μαθω στο παιδι μου να μην ντρεπεται να ρωταει για το οτιδηποτε.

manoula3

manoula3
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
mimika έγραψε:
manoula3 έγραψε:τωρα που τα βλεπουμε τα πραγματα σαν θεατες ειναι ευκολο να να κρινουμε αποτομα,αλλα αν ηταν δικα μας παιδια,θα ηταν αλλιως!!!!!γι'αυτο δεν πρεπει να προδικαζουμε πραγματα κ να μιλαμε εκ του ασφαλους!γιατι καποτε τα παιδια μας θα εχουν την ιδια ηλικια με αυτα τα παιδια κ ποτε δεν ξερουμε τι μας επιφυλασσει το μελλον!!!!!

ΑΚΡΙΒΩΣ!!!

Ασχετο, συζητουσαμε με τον αντρα μου πριν απο πολυ καιρο για παρομοια θεματα (εχουμε ενα ξαδερφακι στην εφηβεια κ το εχουμε οσο μπορουμε απο κοντα γιατι ειναι απο διαλυμενη οικογενεια) και του ελεγα οτι εγω θα δωσω τα προφυλακτικα στον γιο μου νωρις νωρις, και με κοιταγε περιεργα αλλα οταν το σκεφτηκε ξανα μου ειπε ποσο δικιο εχω.
Δεν το παιζω ξερολας, προσπαθω να ειμαι ανοιχτομυαλη ομως, γιατι υπηρξα εφηβη και πολυ ερωτευμενη και εκει χανεις λιγο τον μπουσουλα. Ευτυχως προσεχα παρα πολυ και συζητουσα πολυ με την μητερα μου. Ευχομαι να μπορεσω να μαθω στο παιδι μου να μην ντρεπεται να ρωταει για το οτιδηποτε.

ειναι πολυ σημαντικο το παιδι να νιωθει ανετα να μιλησει για οτιδηποτε στους γονεις του!!εγω θα ηθελα πολυ τα παιδακια μου να με βλεπουν σαν...φιλη τους,να με εμπιστευονται,να μην φοβονται οτι θα τα κατακρινω!!!μακαρι να γινει ετσι,γιατι τη φοβαμαι κ λιγο την εφηβεια!!!χιχι!!!
καλα αυτο με τα προφυλακτικα μιμικα μου,μαλλον θα δωσω τα σκηπτρα στον αντρα μου να το κανει!!!αχαχαχαχα!!!!!!

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
να εισαι καλα manoula24!ναι τα παιδια μας πρεπει να μας νιωθουν κοντα τους και οχι να επικρινουμε οτι κανουν γιατι οταν τους τυχει κατι σημαντικο στην ζωη τους θα φοβουνται να μας μιλησουν και θα στραφουν αλλου για βοηθεια γιατι θα ξερουν πως θα αντιδρασουμε εμεις ε ποιος λοιπον ο λογος να μας μιλησουν αφου θα ξερουν απο πριν την αντιδραση μας?οι ισοροπιες ειναι λεπτες!ενα παιδι νιωθει ασφαλες και αισιοδοξο οταν εχει γονεις που ξερει οτι θα το αγαπουν παντα οτι και αν κανει!μονο σκεφτειτε την παραβολη του ασωτου υιου,ο πατερας βοηθησε τον γιο που ειχε περισσοτερη αναγκη διοτι ο αλλος ηταν ηδη σε καλο δρομο!το συμπερασμα ειναι λοιπον πως οταν ενα παιδι μας εχει προβλημα ε δε θα το ριξουμε στο γκρεμο με περισσοτερα προβληματα αλλα θα προσπαθησουμε να το σωσουμε!Καλο ειναι πριν κρινουμε καποιον να μπαινουμε στην θεση του,δυστυχως εχουμε μαθει να σκεφτομαστε πολυ λαθος οταν συμβαινει κατι διαφορετικο απο το συνιθισμενο,δηλαδη και για τις γιαγιαδες μας που κανανε απο τετοια ηλικια παιδακια εχετε την ιδια γνωμη?

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 7]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Invision forum με ForumGreek | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις