Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
11 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 11 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 7]

supermama

supermama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
χμμμμ.. Rolling Eyes πρωτον. δεν ηξερα οτι εχει φτασει στον 6ομηνα η εγκυμοσυνη.οποτε ακυρο που ειπα για εκτρωση. ειναι μπλεγεμνο θεμα. το καλητερο θαταν να μπορουσαν να ερθουν σε επαφη με τον πατερα του παιδιου και την οικογενεια του και να αποφασιζαναπο κοινου να αναγνωριστει κανονικα το μωρο. χωρις να σημαινει γαμοςκαι τετοια. απλα για το παιδι ναναι καλυμενο σε διαφορα στομελλον. ναναι δηλ γονεις και οχι ζευγαρι. γιατι προφανος δε θαχει επιτυχια ενας γαμος κατω απο τετοιες συνθηκες. να με συγχωρεσετε που τα λεω ετσι δεξερω τι αλλο ειπατε. δεν ειχα χρονο να σας διαβασω ολες. απλα λεω την αποψη μου. κατι που ειδα για αποπλανηση επισης... το κοριτσι τη λεει πανω σε αυτο? υπηρχε αποπλανηση..? γιατιδε το νομιζω. οκ νομικα ετσι λεγτε λογω ηλικιας αλλα μη τρελαθουμε. ολα τα κοριτσακια πλεον σε τετοιες ηλικιες οταν κανουν κατι ξερουν τι κανουν δεν το κανουν με το ζορι. και για μενα μιλαω.. σε τετοια ηλικια ηξερα τι εκανα.. δε με αποπλανουσε κανεις. το καλο ειναι ομως πως οταν ''ανοιγομουν''ηξερα τις συνεπειες δεν αφηνα να κανει οτι θελει ο αλλος. σορυ κοριτσια για το υφος. δεν ειναι καθολου του στυλ μου. αλλα παιδακια μεγαλωνουμε που γρηγορα θα γινουν εφηβοι χωρις να το καταλαβουμε. οποτε καλο ειναι νατα λεμε αυτα..

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Το θέμα όμως είναι τι γίνεται από εδώ και πέρα και εγώ ως μάνα δεν θα συμβούλευα την κόρη μου να κάνει έκτρωση αλλά ούτε και τον γιο μου να πιέσει την κοπέλα για έκτρωση ή να εξαφανιστεί για να αποφύγει τις ευθύνες. Το αναφέρω ακριβώς επειδή έχουμε παιδιά και πρέπει και τα δικά μας παιδιά να μάθουν να αναλαμβάνουν τις ευθύνες τους όσο επώδυνο ή καταστροφικό μπορεί να είναι αυτό για τα ίδια τα παιδιά.

d3sp0ina

d3sp0ina
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
συγνώμη κιόλας...αλλά θα ήθελα να ήξερα για προφύλαξη μίλησε κανείς στην κοπέλα; δεν μπορώ να ακούω άλλο για 16χρονα που μένουν έγκυες!! Καταστρέφουν τις ζωές τους αλλά και των παιδιών τους!! Γιατί όσο κι αν θέλεις...όσο καλή διάθεση κι αν έχεις, στα 16 είσαι ακόμα παιδί!! μπορεί να ακούγομαι σκληρή αλλά για μένα όλα ξεκινάν από το σπίτι του 16χρονου παιδιού...και πάλι συγνώμη αν προσβάλω καποιον!!

Meli-na'smum

Meli-na'smum
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Dld kai ekeini pou ginete twra giagia sta 32, egine mama episis sta 16!! tyxaio??? de nomizw....

d3sp0ina

d3sp0ina
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Meli-na'smum έγραψε:Dld kai ekeini pou ginete twra giagia sta 32, egine mama episis sta 16!! tyxaio??? de nomizw....

καθόλου τυχαίο!!

supermama

supermama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ναι αλλο αυτο... σοι παει το βασιλειο δηλ.. τι να πω. κριμα παντως.. κατι αλλο. πως εφτασε στον 6ο μηνα? δεν τοξερε οτιηταν εγκυος η το εκρυβε?

mimika

mimika
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Δεν μπορεσα να διαβασω υα παντα.

Καταρχην αν παει να τον καταγγειλει στην αστυνομια, επεμβαινει ο εισαγγελεας και περναει αυτοφωρο για αποπλανηση ανηλικου.
Δευτερον μην κατηγορουμε μονο τον "κυριο" αλλα και την μικρη, φανταζομαι δεν την βιασε, εν γνωση της εκανε οτι εκανε οι ευθυνες ειναι μοιρασμενες.
Τριτον μπορει και να φορουσε προφυλακτικο και να εγινε ατυχημα, αλλα σε αυτην την κοπελα η μητερα της που ειναι? Να εχει απο κοντα την κορη (οσο γινεται) και να ΕΧΟΥΝ ΜΙΛΗΣΕΙ ΗΔΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΡΩΤΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΧΑΡΕΣ ΤΟΥ??????? Ειναι 16 χρονων και θα επρεπε να ξερει καποια πραγματα, ηδη τωρα πια απο τα 13-14 κανουν διαφορα τα παιδακια μην σας φαινεται περιεργο ανοιξτε λιγο τα μυαλα σας, παντου το σεξ διαφημιζεται και με οποιον τροπο, και μην ξεχνατε οτι δεν ειναι δυσκολο για ενα ΕΡΩΤΕΥΜΕΝΟ 16ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΥΠΟΚΥΨΕΙ ΣΤΑ ΛΟΓΙΑ ΕΝΟΣ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΥ ΤΗΣ.

Το θεμα ειναι τωρα να μπορεσει να τον καταγγειλει και να αναγνωρισει το παιδι ή αλλιως να εξασφαλισει γραπτως οτι θα την βοηθαει οικονομικα στα εξοδα του.

babys angels;;;;;

babys angels;;;;;
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
το βασικο κοριτσια ειναι να στηριξουν την μικρη οι δικοι της ανθρωποι!σωστο η λαθος τωρα εγινε!!!αν το κοριτσι νιωσει κι αλλη αποριψη τοτε εκτος απο αυτην θα κανει κακο στην ψυχολογια κ του παιδιου της!ολες με το σωστο η λαθος τροπο ειμαστε μητερες!μην λετε να κανει εκτρωση μια μικρη-μητερα,που η ιδια επελεξε να μην μιλησει γιατι θα εχανε το παιδι της με μια πραξη που λεγετε :εκτρωση(δολοφονια) pale

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Καλά μου κορίτσια δεν είμαστε εδώ για να δικάσουμε και να καταδικάσουμε. Σίγουρα έγινε ένα μεγάλο λάθος αλλά δεν ξεγίνεται. Σίγουρα φταίνε πολλοί σε αυτή την υπόθεση αλλά το θέμα είναι άλλο. Τι καλύτερο μπορεί να γίνει για αυτό το μωρό από εδώ και πέρα. Σε αυτό νομίζω πρέπει να εστιασουμε. Και σίγουρα και αυτή η κοπέλα που θα γίνει γιαγιά στα 32 της, έχει αρκετές τύψεις που λόγω των σοβαρών προβλημάτων υγείας της μαμάς της δεν μπορούσε να έχει την προσοχή της στα παιδιά της. Σημασία τώρα όμως έχει ότι θέλει το καλύτερο για το παιδί και το εγγόνι της και έχει αποδεχθεί την κατάσταση. Αν ήταν σε άρνηση θα ήταν πολύ χειρότερο άρα δεν είναι και τόσο κακή μάνα. Ας μην λέμε μεγάλες κουβέντες γιατί είμαστε έξω από το χορό. Αν μπορούμε να δώσουμε μια καλή συμβουλή ή κάποια χρήσιμη πληροφορία τότε ίσως μπορούμε να βοηθήσουμε. Οτιδήποτε άλλο δεν βοηθάει πουθενά.

supermama

supermama
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ολα βοηθανε γιατι πρεπει να εχουμε τα μυαλα μας ανοιχτα. ακριβως γιατι δε ξερουμε τι μας περιμενει. θα συμφωνησω απολυτα με mimika. επρεπε να προσεξουν και οι 2 αλλα για μενα πιο πολυ το κοριτσι. τεσπα. διαβασα οτι απο επιλογη της κοπελα δεν ειπε απο την αρχη οτι ειναι εγκυος. ισχυει? καιγιανα απαντησω στο φλεγον ζητημα, αν και φαινετε δυσκολο αποτι διαβαζω. πρεπει να καταφερουν να γινει αναγνωριση.
να πω και κατι αλλο ομως? οκ το παραπανω που λεω ειναι το πιο λογικο. ΑΛΛΑ επειδη ολα τα πραγματα εχουν 2 οψεις. εχουν σκεφτει τη πιθανοτητα (δε ξερω νομικα πως γινετε αυτο) να γραφτει το παιδι στο ονομα της οικογενειας της κοπελας? να παρει δηλ το επωνυμο τους?κανονικα..

Vivian

Vivian
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
supermama έγραψε:ναι αλλο αυτο... σοι παει το βασιλειο δηλ.. τι να πω. κριμα παντως.. κατι αλλο. πως εφτασε στον 6ο μηνα? δεν τοξερε οτιηταν εγκυος η το εκρυβε?

Τωρα αυτο το σοι παει το βασιλειο δεν ειναι καθολου ωραιο! Καταρχας αλλα χρονια τοτε και επισης η μητερα της απο οτι εχω καταλαβει εκανε οικογενεια την οποια διατηρει μεχρι σημερα!

manoula3

manoula3
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
σοκαριστηκα τωρα,αλλα ταυτοχρονως κεραυνωβοληθηκα απο αμετρητες σκεψεις!!!
τι να πρωτοπω τωρα!!!
ισως δεν πρεπει τοσο ευκολα να λιθοβολουμε τον 22χρονο!!φυσικα ειναι κατακριτεο που σηκωθηκε κ εφυγε,αλλα καθιστε ρβε κοριτσια..μπορει να εφυγε για λιγες μερες,να σκεφτει,να βαλει σε μια ταξη το μυαλο του,να παρει αποφασεις κ να δρασει..δεν εξρουμε πως σκεφτεται τωρα!!ενταξει αν εχει γραψει την κοπελα στα παλια του τα παππουτσια κ την εχει σβησει εντελως απ'τη ζωη του κ τη μνημη του τοτε ειναι για φτυσιμο!!!αλλα δεν ξερουμε!!!!!!ισως το εβαλε στα ποδια επειδη τρομαξε,λαθος του βεβαια,αλλα μπορει κ να γυρισει μετανιωμενος!!μακαρι!!!!
περι νομικων θεματων δεν ξερω τιποτα ειναι η αληθεια,αλλα αμα ημουν στη θεση της κοπελας δεν θα αφηνα κανεναν να τον μηνυσει η' να τον κατηγορουσα για αποπλανηση ανηλικου!!μα πως θα τον κοιταξει στα ματια μετα στο δικαστηριο????ειναι ψευδες κατι τετοιο!!ηταν μαζι,εκαναν ονειρα μαζι,ειχαν ερωτικες επαφες θελοντας ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ,μπορει κ να αγαπηθηκαν πραγματικα...δεν μπορεις μετα κ να ισχυριστεις οτι ο ταδε με αποπλανησε!!δεν νομιζω να της εκανε μαγια,ουτε να τη σαγηνεψε λες κ ειναι 12 χρονων!!συγνωμη δεν ειμαι ειρωνικη,τη γνωμη μου λεω απλα!!!ηθελε να ειναι μαζι του,ηθελε να εχουν σχεση!!!!κ μην ξεχναμε οτι τα πιτσιρικια τωρα πια απ'τα 12 το μυαλο τους ειναι ηουραφι..τιποτα δεν τους ξεφευγει...γνωριζουν πραγματα που εμεις τα μαθαμε στα 17-18!!!αρα στα 16 δεν αποπλανησε πια!!!!εκτος βεβαια κ αν ειχαν σχεση 2-3 μηνων!!!!ας μας πει κ η κοπελα που ανοιξε το θεμα,αν ηταν σοβαρη η σχεση τους!!!αν ηταν μαζι καιρο??!!!αν την ειχε για ενα μηνα,τη αφησε εγκυο κ μετα μην το ειδατε,τοτε ναι ειναι για κλωτσιες ο ανθρωπος!!!!ηθελε μονο κοκο κ αντε γεια στα δυσκολα!!!!!!η κοπελα δεν επικοινωνει μαζι του πια???τον καταπιε η γη???να συναντηθουν τεσπα,να μιλησουν,να βγαλουν μια ακρη!αν δεν μπορει το αγορι της να της σταθει,τουλαχισοτν να δινει καποια χρηματα,να πηγαινει να βλεπει το παιδακι του αργοτερα,να συνεισφερει τεσπα!!!αν πραγματικα την ειχε αγαπησει,δεν νομιζω να αρνηθει να της στερησει αυτα που χρειαζεται!!
κ κατι αλλο που μου ηρθε τωρα!!η κοπελα ειναι 6 μηνων εγκυος!!ο νεαρος ποτε εφυγε???ποτε την αφησε???τωρα???κ ποτε το εμαθε οτι ειναι εγκυος η κοπελα του???θελει ψαξιμο το πραγμα πριν τον στειλουμε για κρεμασμα!!!μη με παρεξηγειτε,αν μαθω κ τα ενδοτερα,δηλ αυτα που ρωτησα θα εχω μια πιο ολοκληρωμενη αποψη!!!!
επισης αναφερθηκε κ η εκτρωση!!κανω πως δεν το διαβασα ποτε!!!!πρωτον η ζωη του κοριτσιου μετα απο ακτι τετοιο θα στοιχειωθει,παντα κατι θα τη βαραινει!!!τωρα της φαινονται σιγουρα ολα ενα ςγολγοθας,αλλα σιγουρα θα ειναι πιο ευτυχισμενη σε λιγους μηνες εχοντας αγκαλιτσα το μωρακι της,παρα σε λιγους μηνες να κλαιει καθε βραδυ πριν κοιμηθει!!!ενταξει η αμμα της απ'οτι διαβασα θα τη βοηθησει!!!θα τελειωσει το σχολειο κ μετα θα βρει μια δουλεια!!θα αναλαβει καποια στιγμη με πυγμη το μεγαλωμα του παιδιου της!!!αν κ πιστευω μολις το δει πρωτη φορα,μολις το αγκαλιασει,θα νιωσει οτι τιποτα αλλο δενε χει νοημα!!θα θελει ολη την ωρα να το κανακευει!!εγω παντως ανυπομονουσα να τελειωσω το σχολειο,να αρχισω να κανω οικογενεια με τον αντρα μου!!!σαν χαζοχαρουμενο θα εκανα αν εμενα εγκυος στα 16!!καλα τωρα με λετε τρελη ειμαι σιγουρη!!αλλα απιζει ρολο κ ποιον εχεις διπλα σου!!!!κ γω ειμαι σιγουρη οτι με τον αντρα μου κ στα 16 μου θα αρχιζα μια χαρα την οικογενεια μου!!!!βεβαια ο καθενας εχει τον χαρακτηρα του!!!
τωρα παμε στην αλλη πλευρα κ να μιλησω σαν μαμα!!!!γιατι τοση ωρα εμεπινα στη θεση του κοριτσιου!!τωρα θα μπω στη θεση των γονιων!!!
αν ημου η αμμα του αγοριου,θα του ειχα πει τοσα πολλα οταν το μαθαινα,θα τον ειχα κανει λιωμα που δεν θα τολμουσε ουτε να σηκωσει τα ματια του απο ντροπη!!οχι ντροπη για το μωρακι,ντροπη που δεν εδειξε ιχνος αντρισμου!!!πιστευω θα τν επειθα να αναλαβει τις ευθυνες του!!!κ αν δεν τοε κανε,εγω η ιδια θα ξεκαθαριζα οτι σαν ''γιαγια' αυτου του παιδιου θα εκανα οτι περνουσε απ'το χερι μου να μεγαλωσει ευτυχισμενο...ακομα κ αν ο γιος μου ηταν στον κοσμο του!!!θα βοηθουσα οικονομικα,θα ημουν α διπλα στην κοπελα!!πολλα πολλα!!!!!ε δεν μπορει καποια στιγμη θα συνετιζοταν κ κεινος!!!λεω εγω τωρα!!!!παιζει σημαντικο ρολο το πως αντιμετωπιζουν οι γονειςτετοιες περιπτωσει!!!!δεν θα μπορουσα να διανοηθω οτι η κοπελα του γιου μου περιμενει μωρο κ γω καθομαι στ'αυγα μου!!σε λιγο καιρο να γεννιεται το εγγονακι μου,το παιδι του παιδιου μου κ γω να το παιζω κινεζα??/δεν παιζει αυτο!!!!
επισηςαν ημουν η μαμα του κοριτσιου,εκτος του οτι θα χτυπαγα τριπλο εγκεφαλικο με τη μια,χωρις να δειξω στην κορη μου τηνα ντιδραση μου βεβαια!!θα ηταν ηδη φοβισμενη,θα τα εκανα κ γω χειροτερα??!!!!μια οικογενεια μπορει να λυσει τα παντα οα ειναι αγαπημενη,οτα εχουν μαθει να συζητανε,οταν εχουν μαθει να ειναι ταπεινοι!!!δεν νομιζω να ετρεχα να κανω μηνυσεις,μαλλον θα ετρεχα να βρω τον νεαρο,να καθισουμε σαν ανθρωποι να μιλησουμε κ ειδικα εγω θα του μιλουσα σαν να ειμαι η μαμα του!!!!δεν μπορει καποιος 22 χρονων να ειναι τοσο σκληρος κ απωθητικος που να μην μπορει να μιλησει με μια μητερα,τη μητερα της κοπελας που αγαπησε!!!!το σιγουρο ειναι οτι θα αρνηθει καθε συζητηση αν η μαμα της κοπελας τον περιμενει με τον πλαστη!!χιχι!!!θα προσπαθουσα να τους φερω κ παλι σε επαφη,να μιλησουμε πολιτισμενα,ηρεμα,να βρουμε μια λυση!!!εκτος βεβαια,το τονιζω αυτο,αν ο τυπος ειναι κανενας αληταμπουρας κ το παιζει μουρη κ αδιαφορια!ε τοτε θα τρεχει κδ εν θα φτανει!!!!δεν πιστευω ενα κοριτσι να ειναι ευτυχισμενο η' να νιωθει καλυτερα αν οι γονεις του τρεξουν να καταστρεψουν τη ζωη του πατερα του παιδιου της με δικαστηρια,φυλακες,κ μυνησεις!!!!εγω δεν θα το ηθελα με τιποτα αυτο για τον πατερα των παιδιων μου!!!!θα τον αφηνα να φυγει με αξιοπρεπεια κ μετα θα μπορουσε ανετα να χτυπαει το κεφαλι του στον τοιχο για οσα εχασε κ στερηθηκε!!!
επισης η φραση ''οπως εστρωσες θα κοιμηθει'',μου ακουγεται πολυ ασχημα!!!το λεμε λες κ ηρθε η συντελεια του κοσμου για τους 2 νεους,επειδη ηρθε μια εγκυμοσυνη νωριτερα απ'οτι θα επρεπε!!μωρακι θα ερθει στον κοσμο,δεν κολλησαν καμια ανιατη ασθενεια!!!σορι κ παλι αν ακουγομαι καπως!!!οκ κ γω θα βοηθουσα την κορη μου με οποιο τροπο μπορουσα,θα εκανα τα παντα για να ευκολυνω τη ζωη της κ τη μεταβαση της απο παιδι σε μητερα!!θα τελειωε το σχολειο της,εγω θα κρατουσα το μωρακι να μπορει να διαβαζει κ οταν πια ενηλικιωνοταν θα μπορουσα σιγα σιγα να της δωσω τα ''ηνια''!!!δεν νομιζω οτι με τον ερχομο ενος μωρου στην ηλικια των 16,καταστρεφεται η ζωη μιας κοπελας!!!!ισως να λεω κ βλακειες!!ισως σε 18 χρονια απο τωρα που η κορη μου θα ειναι πια μεγαλη,να ακουσω κανα τετοιο κ να με τρεχουν στα επειγοντα για οξυγονο!!!!τωρα ομως αυτες οι σκεψεις μου ερχονται!!!!ενταξει σαν παιδι θα χασει τις βολτες της,την ξενοιασια της,την παιδικοτητας της μια κοπελα,αλλα μπορει να τα κανει ολα αυτα βεβαια με καποιο μετρο!!!!
υπαρχει λογος που η συγκεκριμενη κοπελα θα αποκτησει τοσο γργορα μωρακι,τοσο μικρη!!!!αν δεν ηταν και θελημα θεου,δε θα εμενε ποτε εγκυος!!!!εκτος του οτι δεν επαιρναν τα παιδια τη σωστη αντισυλληψη,εμεινε εγκυος επειδη ηταν κ θελημα απο ψηλα!!!ανδ εν ηταν γραφτο δεν θα γινοταν!!!!μποει να την κανει αυτο το γεγονος καλυτερο ανθρωπο,μπορει να τη γλυτωσει απο ατασθαλιες που ισως να εκανε αργοτερα,μπορει να την κανει να βλεπει τη ζωη πιο ωριμα κ φυσικα πιο ομορφα μεσα απ΄τα ματια του δικου της παιδιου!!!μπορει να ειναι σοκαριστικο να εχεις μωρο στα 16 στην κοιλιτσα σου,αλλα συναμα δεν παυει να ειναι ευλογια,οσο χρονων κ να εισαι!!!θα μεγαλωνει κ κεινη μαζι με το απιδι της,η ζωη θα παρει αλλη οψη!!δεν ειναι ολα τοσο ασχημα στην περιπτωση αυτη!!!!!!!δεν ξερω καν γιατι εχει πια κολησει στο μυαλο μας οτι μια κοπελα που κανει μικρη παιδι χανει τα παντα!!1τερμα οι βολτες,τερμα τα ταξιδια,τερμα τα ξενυχτια,τερμα οι φιλες!!!!δεν ειναι ετσι ομως!!!!ολα αυτα που ανεφερα γινονται πανω στα νιατα που λεμε,ενω ενα μωρακι,ενα παιδι υπαρχει παντα στη ζωη σου,δεν μπορεις ποτε να μετανιωσεις γι'αυτο,ειναι το ειναι σου!!!!ακομα κ τωρα ακουω ''ααα το κακομοιρο εχει 3 παιδια στα 24,τιποτα δεν εζησε''!!πλακα μου κανετε????αν δεν εζησα εγω κ η καθε μανουλα ποιος εζησε?????ειναι να γελας δηλαδη!!!κ πισω να γυριζα στα 19 μου θα εμενα εγκυος κ πιο νωρις κομα αν γινοταν!!!ειμαι τοσο γεματη στην ψυχη μου τωρα που δεν νομιζω να ημουνα αν ειχα να εξιστορησω σε ποσα κλαμπακια χτυπιομουν σαν χταποδι,σε ποσα μερη πηγα,ποσες φιλες ηρθαν κ εφυγαν απ'τη ζωη μου!!!!ολα αυτα βεβαια απαραιτητα ειναι για τα νιατα μας,αλλα δεν ειναι τα ιδια τα νιατα μας!!!!τα νιατα γινονται ομορφα κ με πιο ουσιαστικα πραγματα,ακομα κ αν αυτα τα πραγματα ειναι οι αυπνιες για να βαζεις την πιπιλα του μωρου,το ξημεροβραδιασμα διπλα στον κρυωμενο μωρακι σου,το κυνηγητο κ τις χαρουλες μεσα στο σπιτι!!!!ολα αυτα μπορει να ειναι εντελως παραδοξα για καποιες,ομως κ πολυ κοντα στη γνωμη καποιων αλλων!!παντως αυτη ειναι η δικη μου η γνωμη!!!!
το ασχημο κ κατακριτεο μεσα στην ολη υποθεση ειναι οτι ο νεαρος την εκανε κ τσινισε στα δυσκολα!!!!αμα η κοπελα τονε ιχε κοντα της σε κανα δυο χρονια απο τωρα θα τους εβλεπαν κ θα τους καμαρωναν!τοσο μικρα παιδια με οικογενεια κ σπιτικο!!!!ολα καταφερνονται αρκει να υπαρχει αγαπη!!!!αν υπηρχε αγαπη τα δυο παιδια σε λιγο καιρο θα αποκτουσαν δικο τους σπιτι,θα κρατοσυαν ενελλαξ το παιδι να τελειωσει η κοπελα το σχολειο,θα εβρισκαν μια δουλεια εργοτερα κ ολα αυτα θα φανταζαν πιο ευκολα..αρκει να αγαπιουνται!!!τωρα οως αυτος εφυγε..ελπιζω να ειναι κατι προσωρινο κ να δειξει τον καλο του εαυτο!!!
αυτα!1σας ζαλισα παλι!!!

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ξέρετε τι λένε οι παλιοί ; όπως έστρωσες θα κοιμηθείς . Απο τη στιγμή που μπορείς και έχεις ερωτικές σχέσεις πρέπει πρωτα εσυ να είσαι ενημερωμένη και μετά ο άλλος .όσο εύκολα μπόρεσε και έκανε έρωτα με την ίδια ευκολία να δει και τώρα τη θα κάνει δεν την βίασε συνένεσε σε αυτό θα μπορούσε να πει όχι . Και κακά τα ψέματα ακόμα και η μάνα της να ήταν στο σπίτι δνε θα απόφευγε τίποτα δυστυχώς τα σημερινά κορίτσια έχουν γεννηθεί και καπάκι με το που βγάζουν τριχούλα τρέχουν μην χάσουν .... ΄τωρα όδο για το νεαρό τι περιμένετε 22 είναι όχι 30 εδω λακίζουν άλλοι μεγαλύτεροι σε καμια περίπτωση δεν λέω ότι καλά έκανε αλλά δεν φταίει μόνο εκείνος . όταν έμαθε για την εγκυμοσύνη η μικ΄ρη γιατί δνε μίλησε και άφησε να περάσει έτσι ο χρόνος; και τωρα τι τραγικό είναι που θα γίνει η μάνα της γιαγιά στα 32 εδω μιλάμε ότι ένα παιδί φέρνει στο κόσμο ένα άλλο παιδί και γιατί σόννυ καιντε πρέπει να μπει στο όνομα του πατέρα; πλέον μπορεί να δηλώσει το παιδί στο δικό της όνομα ; τη να το κάνει αυτό ; αφου την έκανε θα το παρακαλέσει η θα του βάλει το πιστόλι στο κρόταφο ; Ας κοιτάξει η οικογένεια της να τη στηρίξει και εκείνη να μεγαλώσει και να βάλει μυαλό τώρα που φέρει στο κόσμο ένα παιδί γιατί συνήθως όταν κάνεις ένα τέτοιο λάθος δεν σταματάς εκει συνεχίζεις.

Vivian

Vivian
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
βανια έγραψε:τίποτα δυστυχώς τα σημερινά κορίτσια έχουν γεννηθεί και καπάκι με το που βγάζουν τριχούλα τρέχουν μην χάσουν ....

Τι λογια ειναι αυτα ρε κοπελα μου; Ας προσεχουμε λιγο τι λεμε!

manoula3

manoula3
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
βανια έγραψε:Ας κοιτάξει η οικογένεια της να τη στηρίξει και εκείνη να μεγαλώσει και να βάλει μυαλό τώρα που φέρει στο κόσμο ένα παιδί γιατί συνήθως όταν κάνεις ένα τέτοιο λάθος δεν σταματάς εκει συνεχίζεις.

συγνωμη,αλλα δεν μπορω να συμφωνησω με αυτη την αποψη!!!ισως βεβαια να μην καταλαβα κ καλα!!!λαθος εννοεις το μωρακι???σωστα???οπως προειπα δεν μου φαινεται λαθος..νωρις ναι..αλλα δεν ηρθε η καταστροφη του κοσμου!!!!κ οσο κ να μας φαινεται αδυναμο ενα κοριστακι 16 χρονων να ειναι μαμα,αυτο το κοριτσακι μπορει να βαλει τα γυαλια σε μητερες πολυ μεγαλυτερες απο κεινη!!!δεν νομιζω να σημαινει οτι επειδη θα γινει μικρη μαμα,η ζωη της αργοτερα θα παρει λαθος δρομο!!!!!γινεται κ αυτο,αλλα δεν μπρουμε να το προδικασουμε,υπαρχουν χαρακτηρες κ χαρακτηρες!!!!

Gianna_V

Gianna_V
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Manoula3 διαβασα το post σου με προσοχη.. Η αληθεια ειναι οτι οι αποψεις μου για το συγκεκριμενο θεμα ειναι πολυ μπερδεμενες. Μπρος γκρεμος και πισω ρεμα. Ωστοσο εκει που γραφεις οτι μωρο θα ερθει και δεν κολλησαν καμια ανιατη ασθενεια, ναι οκ μωρακι θα φερει στον κοσμο αλλα προφανως η κοπελιτσα δεν ηταν ετοιμη για κατι τετοιο. Ουτε και το αγορι της. Μωρο περα απο ευτυχια και αγαπη σημαινει και ευθυνες. Αυτο το κοριτσι δεν εχει τελειωσει καλα-καλα το σχολειο. Αν κρινω απο εμενα που εχω τελειωσει το σχολειο κοντα στα 15 χρονια, ειχα αλλες σκεψεις για την ζωή μου. Να βγω εξω, να γνωρισω κοσμο, να περασω στο πανεπιστημιο, να παρω τα δικα μου χρηματα στα χερια μου, να γνωρισω νεα πραγματα. Για μωρο ουτε λογος. Δεν νομιζω οτι ενα κοριτσι στα 17 της μπορει να μεγαλωσει ενα μωρο, πόσο μάλλον οταν το μωρακι ερχεται σε μια φαση που δεν ειναι και η καλυτερη.
Ναι, παντα υπαρχει λογος που ο καλος Θεουλης κανει οτι κανει. Απλα ειναι πολυ δυσκολο. Εδω καμια φορα σε μια ολοκληρωμενη οικογενεια που υπαρχει μπαμπας και μαμα και συγγενεις για να βοηθησουν, που δουλευουν ολοι και οι γονεις παλι δυσκολευονται. Οχι μονο οικονομικα.Γενικα..
Δεν ξερω.. Μπορει τελικα να ειναι για καλο..Μακαρι

manoula3

manoula3
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Gianna_V έγραψε:Manoula3 διαβασα το post σου με προσοχη.. Η αληθεια ειναι οτι οι αποψεις μου για το συγκεκριμενο θεμα ειναι πολυ μπερδεμενες. Μπρος γκρεμος και πισω ρεμα. Ωστοσο εκει που γραφεις οτι μωρο θα ερθει και δεν κολλησαν καμια ανιατη ασθενεια, ναι οκ μωρακι θα φερει στον κοσμο αλλα προφανως η κοπελιτσα δεν ηταν ετοιμη για κατι τετοιο. Ουτε και το αγορι της. Μωρο περα απο ευτυχια και αγαπη σημαινει και ευθυνες. Αυτο το κοριτσι δεν εχει τελειωσει καλα-καλα το σχολειο. Αν κρινω απο εμενα που εχω τελειωσει το σχολειο κοντα στα 15 χρονια, ειχα αλλες σκεψεις για την ζωή μου. Να βγω εξω, να γνωρισω κοσμο, να περασω στο πανεπιστημιο, να παρω τα δικα μου χρηματα στα χερια μου, να γνωρισω νεα πραγματα. Για μωρο ουτε λογος. Δεν νομιζω οτι ενα κοριτσι στα 17 της μπορει να μεγαλωσει ενα μωρο, πόσο μάλλον οταν το μωρακι ερχεται σε μια φαση που δεν ειναι και η καλυτερη.
Ναι, παντα υπαρχει λογος που ο καλος Θεουλης κανει οτι κανει. Απλα ειναι πολυ δυσκολο. Εδω καμια φορα σε μια ολοκληρωμενη οικογενεια που υπαρχει μπαμπας και μαμα και συγγενεις για να βοηθησουν, που δουλευουν ολοι και οι γονεις παλι δυσκολευονται. Οχι μονο οικονομικα.Γενικα..
Δεν ξερω.. Μπορει τελικα να ειναι για καλο..Μακαρι

ναι ναι δεν αντιλεγω γιαννα μου!!δεν ειναι μονο χαρουλες ενα παιδακι,εχεις ευθυνες!!!μαλλον ειναι αυτο που ειπα πριν!!ο καθενας μας εχει μια αποψη συμφωνα με τον δικο του χαρακτηρα!!!δεν ξερω καν ποια ειναι η σωστη!!!εγω ας πουμε στα 16 μου ενιωθα εγκλωβισμενη στο σχολειο,ηθελα να τελειωσει!!!δεν σπουδασα κ δεν ντρεπομαι γι'αυτο!δεν το θελησα ποτε αλλωστε!!στα 16 μου που γνωρισα τον αντρα μου,επιτελους ενιωθα οτι οπου να ναι θα πραγματοποιουνται καποια απ'τα ονειρα μου!ηθελα ενα σπιτικο πως να το πω βρε κοριτσια!!!θα φαινομαι κ τρελη τωρα!!!εγω στο λυκειο σκεφτομουν οικογενεια,ζεστασια,μαγειρεματα,φροντιδες,μωρακια να τρεχουν!!!!γι'αυτο κ λεω οτι κ τοτε ετοιμη θα ημουν,γιατι το ηθελα!!!ημουα σε αλλο κοσμο!!παρες δεν εκανα ευκολα,μια δυο φιλες ειχα που ακομα εχω,να βγαινω δεν μ'αρεσε,ουτε να γνωριζω κοσμο!!ενιωθα αλλιωτικη απ'τα συνομιληκα μου!!!!!σαν αλιεςν ας πουμε!!!!!!χιχι!!!!αν ειχα καποιο αλλο πλανο στο μυαλο μου σιγουρα μια εγκυμοσυνη θα με κομπλαρε!!!αλλα τωρα δεν μπορω ν αμπω σ'αυτη τη θεση γιατι δεν την ενιωσα ποτε!!!!
γι'αυτο λεω οτι ο καθενας δημιουργει μια αποψη συμφωνα με τον δικο του χαρακτηρα!!!!!

Gianna_V

Gianna_V
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
manoula3 εχεις δικιο σε αυτα που λες. Καποιες γυναικες γεννιουνται μανουλες. Καποιες γινονται στην πορεια. Καποιες μπορει να γινονται αναγκαστικα. Γιατι έτυχε ή γιατι έτσι τους εχει επιβαλει η κοινωνια. Απλα η άποψη μου ειναι να κανεις ενα μωρο οταν πραγματικα το θελεις. Όταν νιωσεις έτοιμος να θυσιασεις άλλα πραγματα απο την ζωη σου για να ασχοληθεις με το μωρο σου.

toutounaki

toutounaki
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Δεν ήταν στις προθέσεις μου, να αναφερθώ στις πράξεις της κοπέλας, ούτε και του νεαρού, στάθηκα καθαρά στο νομικό μέρος γιατί εκεί μπορούσα να εκφέρω γνώμη.
Ωστόσο, επειδή διάβασα τα περισσότερα μηνύματα, θέλω να πω πως ό,τι έγινε, έγινε, νομίζω η κοπέλα τώρα πια δε χρειάζεται συμβουλές και αν τις χρειαστεί, έχει ήδη πάθει κι επομένως έχει... μάθει! Σίγουρα, δεν είναι ό,τι πιο εύκολο να μεγαλώνει ένα παιδί σε αυτή την ηλικία, δε νομίζω να διαφωνεί καμιά σε αυτό, αλλά από την άλλη το ότι έχει συνειδητά αποφασίσει να αναλάβει τις ευθύνες της και η μητέρα της είναι δίπλα της είναι μια θετική ένδειξη. Οι γιαγιάδες μας, ας μην ξεχνάμε μεγάλωναν παιδιά σε αυτή την ηλικία και τα κατάφερναν μια χαρά μεγαλώνοντας συχνά πιο ευτυχισμένα παιδιά απ' ό,τι οι σημερινές μαμάδες.Θα μου πείτε άλλες εποχές. Συμφωνω κι επαυξάνω! Γιατί; Γιατί οι άνθρωποι έμπαιναν από νωρίς στα βάσανα (οι άνθρωποι βλέπετε δεν είχαν τόσες ευκολίες όσές σήμερα) κι έμαθαν να παίρνουν τη ζωή στα χέρια τους. Ίσως να συμβεί το ίδιο και στην κοπέλα και στο νεαρό, μέσα άλωστε από τις δυσκολίες ωριμάζουμε και μαθαίνουμε ν' αντιμετωπίζουμε τη ζωή! Τουλάχιστον αυτό ελπίζω και το εύχομαι...

manoula3

manoula3
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ε ναι θα πελαγωσει η κοπελα δεν λεω!βεβαια το πελαγωμα θα ειναι λιγοτερο αν ειναι μαζι της κ το αγοριτης!!θα μοιραστουν οι ευθυνες!!!
δεν ξερω αν γεννηθηκα μανουλα,δεν τολμω ουτε να το πω,γιατι καμια φορα λεω ειμαι η χειροτερη μαμα που εχει υπαρξει!!ωρες ωρες που τα νευρα χτυπανε κοκκινο!!χιχι!!!!σκεφτομαι κ το αλλο ομως!!!εγω το ηθελα,εκανα μικρη παιδακια κ αφου το ηθελα λογικα θα τα καταφερνω κιολας!!!μπορει ομως η συγκεκριμενη κοπελα που δεν το προγραμματισε,που δεν το επιδιωξε,να γινει καλυτερη μαμα απο μενα που το ηθελα!!!!δεν ξερω...νομιζω οτι το κεφαλι μου αλλοιωθηκε απο τοσες σκεψεις σημερα!!χιχι!!!ευχομαι να πανε ολα κατ'ευχην για το κοριτσακι κ ο θεος να της τα φερει οσο πιο ομορφα κ ομαλα γινεται τα πραγματα!!!!

manoula3

manoula3
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
toutounaki έγραψε: Σίγουρα, δεν είναι ό,τι πιο εύκολο να μεγαλώνει ένα παιδί σε αυτή την ηλικία, δε νομίζω να διαφωνεί καμιά σε αυτό, αλλά από την άλλη το ότι έχει συνειδητά αποφασίσει να αναλάβει τις ευθύνες της και η μητέρα της είναι δίπλα της είναι μια θετική ένδειξη. Οι γιαγιάδες μας, ας μην ξεχνάμε μεγάλωναν παιδιά σε αυτή την ηλικία και τα κατάφερναν μια χαρά μεγαλώνοντας συχνά πιο ευτυχισμένα παιδιά απ' ό,τι οι σημερινές μαμάδες.Θα μου πείτε άλλες εποχές. Συμφωνω κι επαυξάνω! Γιατί; Γιατί οι άνθρωποι έμπαιναν από νωρίς στα βάσανα (οι άνθρωποι βλέπετε δεν είχαν τόσες ευκολίες όσές σήμερα) κι έμαθαν να παίρνουν τη ζωή στα χέρια τους. Ίσως να συμβεί το ίδιο και στην κοπέλα και στο νεαρό, μέσα άλωστε από τις δυσκολίες ωριμάζουμε και μαθαίνουμε ν' αντιμετωπίζουμε τη ζωή! Τουλάχιστον αυτό ελπίζω και το εύχομαι...

τι ομορφα που τα εθεσες!!!!! Very Happy

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
manoula3 έγραψε:
Gianna_V έγραψε:Manoula3 διαβασα το post σου με προσοχη.. Η αληθεια ειναι οτι οι αποψεις μου για το συγκεκριμενο θεμα ειναι πολυ μπερδεμενες. Μπρος γκρεμος και πισω ρεμα. Ωστοσο εκει που γραφεις οτι μωρο θα ερθει και δεν κολλησαν καμια ανιατη ασθενεια, ναι οκ μωρακι θα φερει στον κοσμο αλλα προφανως η κοπελιτσα δεν ηταν ετοιμη για κατι τετοιο. Ουτε και το αγορι της. Μωρο περα απο ευτυχια και αγαπη σημαινει και ευθυνες. Αυτο το κοριτσι δεν εχει τελειωσει καλα-καλα το σχολειο. Αν κρινω απο εμενα που εχω τελειωσει το σχολειο κοντα στα 15 χρονια, ειχα αλλες σκεψεις για την ζωή μου. Να βγω εξω, να γνωρισω κοσμο, να περασω στο πανεπιστημιο, να παρω τα δικα μου χρηματα στα χερια μου, να γνωρισω νεα πραγματα. Για μωρο ουτε λογος. Δεν νομιζω οτι ενα κοριτσι στα 17 της μπορει να μεγαλωσει ενα μωρο, πόσο μάλλον οταν το μωρακι ερχεται σε μια φαση που δεν ειναι και η καλυτερη.
Ναι, παντα υπαρχει λογος που ο καλος Θεουλης κανει οτι κανει. Απλα ειναι πολυ δυσκολο. Εδω καμια φορα σε μια ολοκληρωμενη οικογενεια που υπαρχει μπαμπας και μαμα και συγγενεις για να βοηθησουν, που δουλευουν ολοι και οι γονεις παλι δυσκολευονται. Οχι μονο οικονομικα.Γενικα..
Δεν ξερω.. Μπορει τελικα να ειναι για καλο..Μακαρι

ναι ναι δεν αντιλεγω γιαννα μου!!δεν ειναι μονο χαρουλες ενα παιδακι,εχεις ευθυνες!!!μαλλον ειναι αυτο που ειπα πριν!!ο καθενας μας εχει μια αποψη συμφωνα με τον δικο του χαρακτηρα!!!δεν ξερω καν ποια ειναι η σωστη!!!εγω ας πουμε στα 16 μου ενιωθα εγκλωβισμενη στο σχολειο,ηθελα να τελειωσει!!!δεν σπουδασα κ δεν ντρεπομαι γι'αυτο!δεν το θελησα ποτε αλλωστε!!στα 16 μου που γνωρισα τον αντρα μου,επιτελους ενιωθα οτι οπου να ναι θα πραγματοποιουνται καποια απ'τα ονειρα μου!ηθελα ενα σπιτικο πως να το πω βρε κοριτσια!!!θα φαινομαι κ τρελη τωρα!!!εγω στο λυκειο σκεφτομουν οικογενεια,ζεστασια,μαγειρεματα,φροντιδες,μωρακια να τρεχουν!!!!γι'αυτο κ λεω οτι κ τοτε ετοιμη θα ημουν,γιατι το ηθελα!!!ημουα σε αλλο κοσμο!!παρες δεν εκανα ευκολα,μια δυο φιλες ειχα που ακομα εχω,να βγαινω δεν μ'αρεσε,ουτε να γνωριζω κοσμο!!ενιωθα αλλιωτικη απ'τα συνομιληκα μου!!!!!σαν αλιεςν ας πουμε!!!!!!χιχι!!!!αν ειχα καποιο αλλο πλανο στο μυαλο μου σιγουρα μια εγκυμοσυνη θα με κομπλαρε!!!αλλα τωρα δεν μπορω ν αμπω σ'αυτη τη θεση γιατι δεν την ενιωσα ποτε!!!!
γι'αυτο λεω οτι ο καθενας δημιουργει μια αποψη συμφωνα με τον δικο του χαρακτηρα!!!!!


κορίτσια τα διάβασα όλα...μανούλα 3 συμφων΄β μαζί σου αλλά εσύ εχεις στο μυαλό σου αληθινή αγάπη και έρωταπου και στα 16 κόμη μπορεί να οδηγήσει σε οικογένεια κλπ...και συμφωνώ με αυτό..όποτε και να έρθει η αγάπη είναι για καλό...
αλλά νομίζω πως από την αρχική περιγραφή πουν η κοπέλα έμεινε έγκυος..το έκρυβε..το παιδί εξαφανίστηκε....όλα αυτά έχουν δώσει την εντύπωση πως δεν ηταν κάτι σοβαρό αλλά νεανικές τρέλες και ανευθυνότητες....
ποιος ξέρει ποια να είναι η αλήθεια??!!
ας ευχηθουμε αυτό το κορίτσι να βρεί το δρόμο του !! ας τους βοηθήσει όλους ο Θεούλης να κάνουν το καλύτερο..

manoula_24xr

manoula_24xr
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
manoula3 έγραψε:
βανια έγραψε:Ας κοιτάξει η οικογένεια της να τη στηρίξει και εκείνη να μεγαλώσει και να βάλει μυαλό τώρα που φέρει στο κόσμο ένα παιδί γιατί συνήθως όταν κάνεις ένα τέτοιο λάθος δεν σταματάς εκει συνεχίζεις.

συγνωμη,αλλα δεν μπορω να συμφωνησω με αυτη την αποψη!!!ισως βεβαια να μην καταλαβα κ καλα!!!λαθος εννοεις το μωρακι???σωστα???οπως προειπα δεν μου φαινεται λαθος..νωρις ναι..αλλα δεν ηρθε η καταστροφη του κοσμου!!!!κ οσο κ να μας φαινεται αδυναμο ενα κοριστακι 16 χρονων να ειναι μαμα,αυτο το κοριτσακι μπορει να βαλει τα γυαλια σε μητερες πολυ μεγαλυτερες απο κεινη!!!δεν νομιζω να σημαινει οτι επειδη θα γινει μικρη μαμα,η ζωη της αργοτερα θα παρει λαθος δρομο!!!!!γινεται κ αυτο,αλλα δεν μπρουμε να το προδικασουμε,υπαρχουν χαρακτηρες κ χαρακτηρες!!!!

μανουλα3 συμφωνω μαζι σου.

Βανια Κουκλα μου δν ξερω αν για σενα ειναι λαθος ενα παιδι,παντως για μενα κι για πολλες αλλες μαμαδες ειναι ευλογια ζωης,δωρο Θεου.Λοιπον αν διαβασεις τι εχω γραψει απο την αρχη θα δεις οτι η κοπελα δν μιλησε φοβουμενη οτι θα χασει το μωρο.Που σημαινει οτι ειναι ετοιμη να αναλαβει τις ευθυνες της.Δευτερον επειδη η μητερα της εκανε παιδι στην ιδια ηλικια ακριβως,δν σημαινει οτι μεγαλωσε με τις ιδιες αρχες.Ισα ισα που της μιλησε κ της ειπε οτι εαν θελει να κανει παιδι να φροντισε πρωτα να τελειωσει το σχολειο κ να βρει δουλεια,για να ειναι καλυτερα ολα.Απο κει κ περα,το κοριτσι δν εβγαινε απο το σπιτι κ μπορω να το επιβεβαιωσω εγω.Ποτε δν πηγα βραδυ κ να ελειπε.Οποτε καλο ειναι χωρις να ξερουμε μερικα πραγματα να μην τα κρινουμε οποια κ να ειναι η αποψη μας,δν ημαστε καθημερινα μες το σπιτι του αλλουνου για να ξερουμε τι κανει κ τι οχι.Τωρα οσον αφορα την στηριξη της μητερας την εχει 100% οπως κ την δικια μου,ασχετα αν ειναι η δν ειναι νωρις.Τωρα εγινε.Το θεμα ειναι να αναγνωριστει το παιδι κ να εχει ενα ονομα,οχι να ειναι αγνωστου πατρος κ σε 30χρονια να τρεχει σ εκμπομπες κ να αναζηταει τον πατερατου κ να ζητιανευει ενα ονομα.Θα παρει το ονομα,κ αν συνεχισει με το ιδιο συστημα ο νεαρος,τοτε στο μελλον οταν ειναι σ θεση το παιδι να καταλαβει,τοτε θα μαθει γτ απουσιαζει το παιδι αποτη ζωη του.Καποια απο σας ειπε να γραφτει το παιδι,δν θυμαμαι ποια,σορρυ κοριτσια,αλλα πρωτα περιμενουνε να δουνε τι θα γινει με αυτο κ μετα θα κοιταξουνε.



Έχει επεξεργασθεί από τον/την manoula_24xr στις Τρι Μαρ 29, 2011 7:50 am, 1 φορά

CHRISLA2216

CHRISLA2216
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
τοτε στο μελλον οταν ειναι σ θεση το παιδι να καταλαβει,τοτε θα μαθει γτ απουσιαζει το παιδι αποτη ζωη του.[/quote]

Το να μαθει το παιδι αργοτερα τι πραγματικα εγινε με τον πατερα του, ειναι το μεγαλυτερο λαθος!!!!! πιστεψε με!! μην το κανετε αυτο ποτε στο παιδι!!
με ολα τα υπολοιπα που λες, συμφωνω απολυτα!!

manoula_24xr

manoula_24xr
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
CHRISLA2216 έγραψε:τοτε στο μελλον οταν ειναι σ θεση το παιδι να καταλαβει,τοτε θα μαθει γτ απουσιαζει το παιδι αποτη ζωη του.

Το να μαθει το παιδι αργοτερα τι πραγματικα εγινε με τον πατερα του, ειναι το μεγαλυτερο λαθος!!!!! πιστεψε με!! μην το κανετε αυτο ποτε στο παιδι!!
με ολα τα υπολοιπα που λες, συμφωνω απολυτα!![/quote]

Κοιτα οτι κ να κανει,παντα θα σκεφτεται τι θα γινοταν αν ειχα κανει την αναγνωριση,αν δν εκανε παλι θα αναρωτιοταν το ιδιο.Οποτε κι στις 2 περιπτωσεις παλι θα εχεις ερωτηματικα.Εγω προσωπικα συμφωνω μονο επειδη ετσι θα ειναι υποχρεωμενος να συμβαλλει οικονομικα.Για κανεναν αλλο λογο δν κανουμε προσπαθειες.Η κουμπαρα μου οπως προειπα,δν θελει ουτε να την παντρεψει ουτε να ξεφορτωθει το παιδι κ τ εγγονι κ να ξελαφρωσει,απλα επειδη εχει να τρεχει για την καρκινοπαθη μητερα της,εχει κ εναν γιο 10ετων,εχει πολλες ευθυνες,θελει μια μικρη βοηθεια μονο για το μωρο.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 7]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις