Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
166 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 166 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 5 από 9]

101ΖΩΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΩΡΑΚΙΑ - Σελίδα 5 Empty Απ: ΖΩΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΩΡΑΚΙΑ Δευ Μάης 30, 2011 9:02 am

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
αααχ ειναι τοσο απλα τα πραγματα...οποιος δεν τα μπορει ας μην υιοθετησει. και τελειωσε το θεμα Very Happy Very Happy

Νeni sorry δεν ειδα οτι απευθυνθηκες σε εμενα -
αυτο το πορτακι το παρηγγειλα απο το Amazon. δεν το βιδωσα - εγω βασικα το τοποθετησα στο μισο ακριβως του σπιτιου- κ απεκλεισα τις 2 κρεβατοκαμαρες κ το μπανιο που ειναι στο τελος του διαδρομου. για να το προσαρμοσουμε (μιας κ ο διαδρομος εχει μεγαλυτερο μηκος) πηγαμε σε εναν μαραγκο- μας εκοψε 2 σανιδες στις διαστασεις που 'περισσευαν' (εννοω οτι το πορτακι που πηραμε ηταν για να προσαρμοζεται σε κουφωμα με βεντουζα- κ επειδη ο διαδρομος ηταν μεγαλυτερος σε μηκος -στερεωσαμε 2 σανιδες -μια δεξια κ μια αριστερα στο υψος της πορτουλας βεβαια- κ εκει 'σφηνωσαμε΄' το πορτακι - ετσι μας βγηκε πολυ πιο οικονομικο - αλλιως επρεπε να παρουμε κ τις προεκτασεις.
Σε μπερδεψα????χαχα
παντως ειναι πολυ χρησιμο.
για το ΙΚΕΑ δεν ξερω- αλλα απο οτι λενε τα κοριτσια εχει! Smile

102ΖΩΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΩΡΑΚΙΑ - Σελίδα 5 Empty Απ: ΖΩΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΩΡΑΚΙΑ Δευ Μάης 30, 2011 9:16 am

spapastamou

spapastamou
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
snoopy έγραψε:
spapastamou έγραψε:
dimitra37 έγραψε:Eχω γραψει την αποψη μου για το θεμα γιατι εχω σκυλι και περιμενω και το πρωτα μας μωρακι αλλα διαβασα κατι που με πειραξε. Το οτι εχω σκυλι δε σημαινει οτι ΡΙΣΚΑΡΩ την υγεια του παιδιου μου, οποιος θελει εχει ζωο κα οποιος θελει δεν εχει, εμεις που εχουμε δεν αγαπαμε τα παιδια μας?

akrivws ayto anarwtiemai ki egw fili mou alla telika kapoioi an8rwpoi apodeiknyontai pio zwa ki ap'ta zwa....diladi ti pisteyoun oti 8a exeis ena zwaki,8a tou kaneis goutsou-goutsou tosa xronia kai molis kaneis mwro 8a to peta3eis eleos diladi...den einai kana paixnidi,einai zwes ki ayta...ki opoios den 8elei as min ta pairnei spiti tou den tous ypoxrewse kaneis...eleos diladi....
i gnwmi einai sevasti xwris na prosvaleis ton allon...to na les kapioa kopela zwo epeidi exei antitheti apopsi mallon etsi vazeis ton eayto sou stin idia katigoria me aytous tous xaaraktirismous!!!kai ton an kapios exei zwo sto spiti i oxi se kamia periptwsi den prominiei an to paidi tou tha vgei migiagixto!!!!!apo alla fenete oxi apo ta zwa!!!!to diko mou to paidi pou den exei skilo i gata gia parea einai diladi migiagixto???xaxaxaxa to akousa kai ayto

prwton zwo den eipa opoion exei anti8eti gnwmi apo tin diki mou an den katalavaineis ti diavazeis min apantas kalytera....to eipa an diavaseis k ayta pou exw grapsei pio panw(pou profanws den ekanes)gia aytous pou exoun zwa sto spiti tous k ta petane ston dromo otan apofasisoun na kanoun oikogeneia....an to exeis kanei ayto tote exw vrisei ki esena,alliws min mou apeu8yneis ton logo sou mesa stin eirwneia xwris logo....!!!kai to migiaggixto pali gia ayton ton logo to eipa gia kati gynaikes pou otan vlepoun zwo konta se paidi kanoun les vlepoun sk....a....!!!!se kalypsa fili mou...????

103ΖΩΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΩΡΑΚΙΑ - Σελίδα 5 Empty Απ: ΖΩΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΩΡΑΚΙΑ Δευ Μάης 30, 2011 9:20 am

spapastamou

spapastamou
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
snoopy έγραψε:vre paidia to thema einai an katalava poso asfales einai na simviwnoun mwra kai zwa mazi kai oxi to poso filozwos einai o kathenas..kai egw ta agapw alla den tha ta vaza ston idio xwro me to mwro mou.kai as to poun migiagixto opws anefere kapioa ...eleos!!


egw to anefera kai exw ki onoma an vlepeis kala....kai otan diavaseis to proigoumeno minima mporeis meineis iremiseis afou 8a katalaveis pia oti den lew to paidi sou migiaggixto...ok..???eleos!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

104ΖΩΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΩΡΑΚΙΑ - Σελίδα 5 Empty Απ: ΖΩΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΩΡΑΚΙΑ Δευ Μάης 30, 2011 11:05 am

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
αχ κοριτσια ειναι αναδρομος ο Ερμης?όλες εχουμε παρει μερος σε καποια αντιπραθεση τις τελευταιες μερες.κ εγω μαζι.
spapastamou δωσε τόπο στην οργή.. Very Happy
αστο να πάει..

105ΖΩΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΩΡΑΚΙΑ - Σελίδα 5 Empty Απ: ΖΩΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΩΡΑΚΙΑ Δευ Μάης 30, 2011 11:57 am

Neni

Neni
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
dimitra37 έγραψε:Για την πορτα εχει και στο ικεα και ειναι και πιο οικονομικη απο μαγαζια με παιδικα, ειναι με βεντουζες και δεν χρειαζεται να τρυπησεις τον τοιχο. Το σκυλι θελει αγαπη ,χρονο και φυσικα χρημα οποιος δεν μπορει να διαθεσει κατι απο αυτα καλυτερα να μην παρει σκυλι. Εμεις το σκυλι το εχουμε μεσα στο σπιτι αυτο που αλλαξε με την εγκυμοσυνη ειναι οτι το σκυλι το βγαζει μονο ο αντρας μου βολτα πρωι βραδυ απο μια με μιαμιση ωρα τη φορα ευτυχως εχουμε την ιδια αγαπη για τα ζωα!!!!!!

Και εμείς το ίδιο κάναμε κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης μου… βέβαια συχνά πήγαινα και εγώ βόλτα μαζί τους για να περπατάω.
Very Happy Μερσί για την απάντηση γιατί οι τρύπες με προβλημάτιζαν !


koukida έγραψε:Νeni sorry δεν ειδα οτι απευθυνθηκες σε εμενα -
αυτο το πορτακι το παρηγγειλα απο το Amazon. δεν το βιδωσα - εγω βασικα το τοποθετησα στο μισο ακριβως του σπιτιου- κ απεκλεισα τις 2 κρεβατοκαμαρες κ το μπανιο που ειναι στο τελος του διαδρομου. για να το προσαρμοσουμε (μιας κ ο διαδρομος εχει μεγαλυτερο μηκος) πηγαμε σε εναν μαραγκο- μας εκοψε 2 σανιδες στις διαστασεις που 'περισσευαν' (εννοω οτι το πορτακι που πηραμε ηταν για να προσαρμοζεται σε κουφωμα με βεντουζα- κ επειδη ο διαδρομος ηταν μεγαλυτερος σε μηκος -στερεωσαμε 2 σανιδες -μια δεξια κ μια αριστερα στο υψος της πορτουλας βεβαια- κ εκει 'σφηνωσαμε΄' το πορτακι - ετσι μας βγηκε πολυ πιο οικονομικο - αλλιως επρεπε να παρουμε κ τις προεκτασεις.
Σε μπερδεψα????χαχα
παντως ειναι πολυ χρησιμο.
για το ΙΚΕΑ δεν ξερω- αλλα απο οτι λενε τα κοριτσια εχει! Smile

Ευχαριστώ... νομίζω πως το κατάλαβα.
(αν όχι, θα έρθω μια βόλτα απο το σπίτι σου, αφενός για να μυρίσω αν είναι καθαρό Wink και άοσμο Wink και αφετέρου να δω αυτή την παραγωγή, γιατί και εγώ κάτι παρόμοιο σκέφτομαι για τον διάδρομό μας.)

koukida έγραψε:αχ κοριτσια ειναι αναδρομος ο Ερμης?όλες εχουμε παρει μερος σε καποια αντιπραθεση τις τελευταιες μερες.κ εγω μαζι.
spapastamou δωσε τόπο στην οργή.. Very Happy
αστο να πάει..
Ναι βρε κορίτσια! Ειρήνη! ΖΩΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΩΡΑΚΙΑ - Σελίδα 5 215994

106ΖΩΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΩΡΑΚΙΑ - Σελίδα 5 Empty Απ: ΖΩΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΩΡΑΚΙΑ Δευ Μάης 30, 2011 12:12 pm

snoopy

snoopy
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
spapastamou έγραψε:
snoopy έγραψε:vre paidia to thema einai an katalava poso asfales einai na simviwnoun mwra kai zwa mazi kai oxi to poso filozwos einai o kathenas..kai egw ta agapw alla den tha ta vaza ston idio xwro me to mwro mou.kai as to poun migiagixto opws anefere kapioa ...eleos!!


egw to anefera kai exw ki onoma an vlepeis kala....kai otan diavaseis to proigoumeno minima mporeis meineis iremiseis afou 8a katalaveis pia oti den lew to paidi sou migiaggixto...ok..???eleos!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
prwsopika den tha afina kapoio zwo sto dromo na plisiasei to mwro giati fovamai..ara tha to kanw migiagixto an ayto ennoeis.

107ΖΩΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΩΡΑΚΙΑ - Σελίδα 5 Empty Απ: ΖΩΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΩΡΑΚΙΑ Δευ Μάης 30, 2011 12:27 pm

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
χαχα Νένι να ερθεις οποτε θες-
κ να παρεις κ αγκαλια το μουσουδι μου να δεις που μυριζει σαν μωρακι [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

108ΖΩΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΩΡΑΚΙΑ - Σελίδα 5 Empty Απ: ΖΩΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΩΡΑΚΙΑ Δευ Μάης 30, 2011 12:38 pm

Neni

Neni
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
koukida έγραψε:χαχα Νένι να ερθεις οποτε θες-
κ να παρεις κ αγκαλια το μουσουδι μου να δεις που μυριζει σαν μωρακι [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Είπαμε: ραντεβού στα Διαβατά!!!

Θα ανηφορίσω προς τα μέρη σας και θα μείνω για μπιρίμπα!!! ΖΩΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΩΡΑΚΙΑ - Σελίδα 5 328109

109ΖΩΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΩΡΑΚΙΑ - Σελίδα 5 Empty Απ: ΖΩΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΩΡΑΚΙΑ Τρι Μάης 31, 2011 1:18 am

spapastamou

spapastamou
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
koukida έγραψε:αχ κοριτσια ειναι αναδρομος ο Ερμης?όλες εχουμε παρει μερος σε καποια αντιπραθεση τις τελευταιες μερες.κ εγω μαζι.
spapastamou δωσε τόπο στην οργή.. Very Happy
αστο να πάει..


exeis apolyto dikio kopela mou....as dwsw topo stin orgi egw ws mikroteri....zitw sygnwmi apo esena kai apo tis ypoloipes manoules gia tin anastatwsi....me orismena atoma den einai na asxoleitai kaneis oute apo forum.....!!!filakia Very Happy

110ΖΩΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΩΡΑΚΙΑ - Σελίδα 5 Empty Απ: ΖΩΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΩΡΑΚΙΑ Τρι Μάης 31, 2011 1:44 am

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
koukida έγραψε:αχ κοριτσια ειναι αναδρομος ο Ερμης?όλες εχουμε παρει μερος σε καποια αντιπραθεση τις τελευταιες μερες.κ εγω μαζι.
spapastamou δωσε τόπο στην οργή.. Very Happy
αστο να πάει..

Κουκίδα φαντάσου, μέχρι και εμένα με επηρέασε... Laughing Laughing Laughing

PEACE!!!!!!!!!

111ΖΩΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΩΡΑΚΙΑ - Σελίδα 5 Empty Απ: ΖΩΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΩΡΑΚΙΑ Τρι Μάης 31, 2011 2:12 am

AspaMichou

AspaMichou
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Snoopy:
Συμφωνω οτι καλά θα έκανες να μην αφήσεις ενα άγνωστο ζωο να πλησιάσει το μωρό συο στο δρόμο. Το πιο πιθανό είναι οτι δεν θα γινόταν κάτι, αλλα επειδή τα ζώα έχουν κι αυτά τα ψυχολογικά τους προβλήματα και μπορεί να γίνουν απρόβλεπτα, πρέπει να έχεις την εμπειρια και την ψυχραιμία να χειριστείς μια τέτοια κατάσταση. Γιατί να περνας τσάμπα μια αγωνια? Απλά σκέψου όμως το εξης: Αν διώξεις το σκυλί του δρόμου με κραυγές και ένταση (που προφανως έτσι θα γίνει γιατι ο πανικός και ο φόβος συνήθως έτσι εκδηλώνονται) το παιδί σου θα σε δει και θα καταλάβει απο την αντίδρασή σου οτι αυτο που διώχνεις είναι κάτι κακό και επικίνδυνο. Πιθανον αυτο να έχει σαν αποτελεσμα την επόμενη φορά που θα ερθει σε επάφη οπτική ή μη με ενα άλλο σκυλι θα φοβηθεί απο την αρχή. Και θα γίνει ενας φαυλος κύκλος που σαν αποτελεσμα θα έχει να φοβάται το παιδάκι σου τα ζωα. Αυτο όμως μελλοντικά θα είναι κακό για το ίδιο το παιδί σου γιατι αφενός θα κουβαλάει έναν φόβο μεσα στην ψυχή του που θα είναι περιττός και απλά θα το επιβαρύνει, και αφετέρου δεν θα μπορεσει εύκολα να απολάυσει την επαφή που μπορεί να έχει με ενα ζωο. Δεν σου λεω να το αφήσεις λοιπόν το οποιοδήποτε ζωο να ερθει σε επαφη με το παιδί σου για να μη γίνει αυτο που είπα παραπάνω. Απλά λεω όσο μπορείς να αποφύγεις το ζωο που σε κάνει να νιώθεις ανασφαλής χωρίς να περάσεις το μήνυμα ότι είναι ο μεταμορφωμένος διαβολος. Twisted Evil
Βρε παιδιά γιατι να τσακωνόμαστε για κάτι τέτοιο και να αρπαζόμαστε? Κάθε άνθρωπος έχει τους λόγους του που φοβάται και το ιντερνετ έχει αυτη τη μαγική ιδιότητα να αφήνει περιθώρια για πολλες παρεξηγήσεις.Αν καταλαβα καλά η λέξη μιγιαγγιχτο είχε να κάνει με τα διάφορα πιτσιρίκια που βλέπουμε στο δρόμο να ουρλιάζουν (είτε επειδή φοβούνται, είτε επειδή είναι ενας καλός τρόπος να αποσπάσουν την προσοχή της μαμας τους, είτε ακομα επειδή το θεωρουν παιχνίδι να δείξουν οτι φοβούνται κι ας μην φοβούνται καθόλου!)όταν τα πλησιάζει ενα ζωακι. Ε...ούτε εμένα μου αρέσει το θέαμα και με λυπεί πολύ γιατι ξέρω οτι έχουν πιθανόν στερηθεί κάτι πολυ όμορφο. Αλλα μπορούμε να προτείνουμε τρόπους αντιμετώπισης αυτου του φαινομένου στις μαμαδες (που και αυτές μπορεί να έχουν τους δικούς τους φόβους να παλέψουν) που είναι υπευθυνες να διδάξουν στα παιδιά τους την αγάπη και το σεβασμό στα ζώα ακόμα κι αν δεν επιλέγουν να τα έχουν μέσα στο σπίτι τους.

112ΖΩΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΩΡΑΚΙΑ - Σελίδα 5 Empty Απ: ΖΩΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΩΡΑΚΙΑ Τρι Μάης 31, 2011 2:16 am

dimitra37

dimitra37
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Ας ειμαστε ολες καλα και τα παιδακια μας και τα σκυλακια μας με ηρεμια..... εμεις που εχουμε το σκυλι μεσα στο σπιτι οχι ομως στους καναπεδες, στα χαλια και στα κρεβατια το σπιτι μας δεν μυριζει καθολου και δεν το λεω εγω αλλα ολοι οι φιλοι μας που ερχονται με τα παιδια τους και σχεδον κανενας δεν εχει σκυλι. Νομιζω οτι μενει η μυρωδια στα υφασματα και φυσικα την αναγη της δεν την κανει ουτε στο μπαλκονι οσες ωρες και αν περασουν!!!!!

http://www.worldjamboree.gr

113ΖΩΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΩΡΑΚΙΑ - Σελίδα 5 Empty Απ: ΖΩΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΩΡΑΚΙΑ Τρι Μάης 31, 2011 2:17 am

AspaMichou

AspaMichou
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Neni έγραψε:

Είπαμε: ραντεβού στα Διαβατά!!!

Θα ανηφορίσω προς τα μέρη σας και θα μείνω για μπιρίμπα!!! ΖΩΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΩΡΑΚΙΑ - Σελίδα 5 328109

Καλα, βρε Νένη... δεν είναι απαραίτητο να βρεθούμε στη φυλακή για παίξουμε μπιρίμπα!Εαν σε βγάλει ο δρόμος σου απο τα μέρη μας μπορούμε να παίξουμε και εξω απο τα κάγκελα!! ΖΩΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΩΡΑΚΙΑ - Σελίδα 5 536304 ΖΩΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΩΡΑΚΙΑ - Σελίδα 5 893968 ΖΩΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΩΡΑΚΙΑ - Σελίδα 5 893968 ΖΩΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΩΡΑΚΙΑ - Σελίδα 5 893968 ΖΩΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΩΡΑΚΙΑ - Σελίδα 5 604962

114ΖΩΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΩΡΑΚΙΑ - Σελίδα 5 Empty Απ: ΖΩΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΩΡΑΚΙΑ Τρι Μάης 31, 2011 2:19 am

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Άσπα συμφωνώ απόλυτα μαζί σου και ειδικά η τελευταία φράση σου τα λέει όλα. Να προσθέσω ότι είναι πιο εύκολο να μάθει ένα παιδάκι να σέβεται και να αγαπάει τα ζώα όταν συγκατοικεί με αυτά. Είστε κατά κάποιο τροπο "τυχερές" σε αυτό το θέμα. Για όλες εμάς τις υπόλοιπες μαμάδες που τα αγαπάμε μεν αλλά δεν έχουμε, είναι πιο δύσκολο να διδάξουμε το παιδάκι μας να τα σέβεται και πολλές φορές όντως διώχνουμε πολύ έντονα ένα αδέσποτο αλλά δεν έχουμε σκεφτεί ότι αυτό όντως μπορεί να κάνει το παιδάκι μας να φοβηθεί.

115ΖΩΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΩΡΑΚΙΑ - Σελίδα 5 Empty Απ: ΖΩΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΩΡΑΚΙΑ Τρι Μάης 31, 2011 2:24 am

dimitra37

dimitra37
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Ποτε δεν φταιει ενα παιδι παντα φταινε οι γονεις εχει τυχει να εχουμε βγαλει βολτα τη τζινα με λουρι, ειναι ενα σκυλι μεσαιου μεγεθους που κουναει συνεχεια ουρα σαν τρελλη και ζητιανευει χαδια, και ενω ειχαμε μια αποσταση 2 μετρων τουλαχιστον αρχισε να ουρλιαζει σαν τρελλη η μαμα να παρουμε το σκυλι μακρια και μολις ειδε οτι ειμαι εγκυος μου την ειπε κιολας που ειμαι διπλα σε σκυλι αυτη η μαμα μεγαλωνει ενα παιδι με φοβο. (δεν αναφερομαι σε αδεσποτα,αγνωστα και ισως αγρια σκυλια που δε ξερεις, σε αυτα συμφωνω οτι πρεπει να εισαι επιφυλακτικως)

http://www.worldjamboree.gr

116ΖΩΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΩΡΑΚΙΑ - Σελίδα 5 Empty Απ: ΖΩΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΩΡΑΚΙΑ Τρι Μάης 31, 2011 2:59 am

AspaMichou

AspaMichou
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
MariaM έγραψε:Άσπα συμφωνώ απόλυτα μαζί σου και ειδικά η τελευταία φράση σου τα λέει όλα. Να προσθέσω ότι είναι πιο εύκολο να μάθει ένα παιδάκι να σέβεται και να αγαπάει τα ζώα όταν συγκατοικεί με αυτά. Είστε κατά κάποιο τροπο "τυχερές" σε αυτό το θέμα. Για όλες εμάς τις υπόλοιπες μαμάδες που τα αγαπάμε μεν αλλά δεν έχουμε, είναι πιο δύσκολο να διδάξουμε το παιδάκι μας να τα σέβεται και πολλές φορές όντως διώχνουμε πολύ έντονα ένα αδέσποτο αλλά δεν έχουμε σκεφτεί ότι αυτό όντως μπορεί να κάνει το παιδάκι μας να φοβηθεί.

Μαρια, και εγω μεγάλωσα σε ένα σπίτι που δεν είχαμε ζωα. Το πρώτο μας σκυλί το πήραμε όταν ήμουν περίπου 8-9 χρονών. Δεν είναι καθόλου ανάγκη να έχεις ζωο να για γίνεις φιλόζωος. Τα παιδάκια απο μόνα τους έχουν την τάση να είναι σκληρα εκεί που πιστευουν οτι τα παίρνει (και συνήθως με τις πλάτες της μαμας και του μπαμπα). Τα ζωα λοιπόν είναι ένας εύκολος στόχος. Εμενα κάποια στιγμή μου είπαν μια φράση σε πολυ μικρή ηλικία που έμεινε μέσα στο μυαλό μου και την προτείνω ανεπιφύλακτα. οταν καποια στιγμη με είδαν να παίζω πατώντας μυρμηγκια (ντροπη μου μεγαλη...) με ρώτησαν πως θα ένιωθα εγω αν ήμουν στη θέση τους κι εκει που επαιζα ξένοιαστα ερχόταν κάτι και με έλιωνε..Αυτό εμένα με σημάδεψε για την υπόλοιπη ζωή μου. Μου εξήγησαν οτι πονάνε τα άλλα πλάσματα οταν δεν τους φέρομαι καλά και μου είπαν κάθε φορά πρίν κανω κάτι να σκέφτομαι πως θα ένιωθα εγω αν το έκαναν σε μένα. Δεν χρειάστηκε τίποτα παραπάνω για να μάθω να σέβομαι τον πόνο των άλλων. Προτείνω λοιπόν σε όσους θέλουν να εκπαιδεύσουν τα παιδιά τους στο σεβασμό, αλλα δεν θέλουν να το κάνουν φέρνοντας τα σε επαφη με ζωα να δοκιμάσουν αυτή τη μέθοδο. Smile

117ΖΩΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΩΡΑΚΙΑ - Σελίδα 5 Empty Απ: ΖΩΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΩΡΑΚΙΑ Τρι Μάης 31, 2011 3:12 am

AspaMichou

AspaMichou
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
dimitra37 έγραψε:Ποτε δεν φταιει ενα παιδι παντα φταινε οι γονεις εχει τυχει να εχουμε βγαλει βολτα τη τζινα με λουρι, ειναι ενα σκυλι μεσαιου μεγεθους που κουναει συνεχεια ουρα σαν τρελλη και ζητιανευει χαδια, και ενω ειχαμε μια αποσταση 2 μετρων τουλαχιστον αρχισε να ουρλιαζει σαν τρελλη η μαμα να παρουμε το σκυλι μακρια και μολις ειδε οτι ειμαι εγκυος μου την ειπε κιολας που ειμαι διπλα σε σκυλι αυτη η μαμα μεγαλωνει ενα παιδι με φοβο. (δεν αναφερομαι σε αδεσποτα,αγνωστα και ισως αγρια σκυλια που δε ξερεις, σε αυτα συμφωνω οτι πρεπει να εισαι επιφυλακτικως)
Δεν θα σου πω οτι δεν με εκνευρίζει αυτή η συμπεριφορά...ψιλοέξαλλη με κάνει... απλά σκέφτομαι καμια φορά οταν συμβαίνει σε μένα, πως αμα τσακωθώ δεν πρόκειται να αλλαξω τίποτα στον τροπο που σκέφτεται αυτός που είναι απέναντι μου. Αμα καταπιώ την οργή μου και εξηγήσω αντι να ορμήσω ίσως έχω μια πιθανότητα (και εμένα προσωπικα αυτος ειναι ο στόχος μου). Ακου λοιπόν ενα χτεσινο περιστατικο. Εχω παει στο σουπερμαρκετ να αγορασω φαγητο για τα σκυλιά μου. Αγκαλιά κρατάω την κόρη μου και περιμένουμε στο ταμείο. Ενα ζευγάρι μεσηλικες με βλέπει και σχολιάζει "και παιδακι και σκυλακι!" με αυτο το γνωστό τόνο αποδοκιμασίας...
Μου ανάβουνε αρχικα τα λαμπακια και απανταω πως οχι ενα αλλα τρια σκυλάκια, για να δεχτω το αμέσω επόμενο σχόλιο πως τώρα που έκανα παιδί πρεπει να μειώσω τα σκυλια. Μετα απο μια δυσκολη μερα εχω αρχίσει να τα βλεπω ολα κοκκινα και να ανεβαίνουν διάφορα κοσμητικα επιθετα στο στόμα μου...
Για να μην τα πολυλογώ, τα έπνιξα τα κοσμητικά και εξήγησα οτι τα παιδακια που μεγαλώνουν με ζωα μπλαμπλα λιγότερες αλλεργίες μπλαμπλα και ολα αυτα που εχουμε πει εδω μεσα. Ηρεμα όμως και χωρις ειρωνια και χωρις θυμο. Το αποτελεσμα δεν ηταν να πεταξουν οι ανθρωποι τη σκουφια τους απο τη χαρα τους στο τελος της συζητησης. Απλα εδειξαν οτι καταλαβαν αυτα που τους ελεγα και εκλεισε πολιτισμενα το θεμα. Πιστευω πως ολοι αυτοι που αποφασίζουν να την πουνε στους ανθρωπους σαν κι εμενα κι εσενα το κάνουν για ενα λογο. Πιστευουν οτι προστατευουν το παιδι απο καποιου είδους "κακομεταχείριση". Εγω προσωπικα αν έβλεπα καποιον να χτυπαει αλύπητα το παιδι του θα του την έλεγα πολυ χοντρα γιατι θα πιστευα οτι το κακοποιει. Δεν ξερω αν θα νοιαζόμουν ουσιαστικα για αυτο το παιδί περισσότερο απο οτι ο γονεας του κι ας το χτυπούσε. Παρόλα αυτα θα το έκανα για να το προστατευσω απο αυτο που εγω θα πιστευα οτι ειναι μεγαλο λαθος. Καπως έτσι πιστευω οτι δρουν κι εκεινοι. Και οσο κι αν με εκνευρίζει, δεν μπορω να μην τους αναγνωρίσω οτι εκείνη τη δεδομένη στιγμη ενδιαφέρθηκαν για το καλο του παιδιού μου με το δικό τους παρεμβατικο τροπο (τον οποιο οπως φαίνεται δεν ασπάζομαι καθόλου). Αυτο μου δινει τη διάθεση να τους εξηγήσω την οπτικη μου, όχι απολογητικα, αλλα για να τους πω οτι υπάρχουν και άλλοι τροποι, καλύτεροι απο το δικό τους κατα τη γνωμη μου.

118ΖΩΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΩΡΑΚΙΑ - Σελίδα 5 Empty Απ: ΖΩΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΩΡΑΚΙΑ Τρι Μάης 31, 2011 3:20 am

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
AspaMichou έγραψε:
MariaM έγραψε:Άσπα συμφωνώ απόλυτα μαζί σου και ειδικά η τελευταία φράση σου τα λέει όλα. Να προσθέσω ότι είναι πιο εύκολο να μάθει ένα παιδάκι να σέβεται και να αγαπάει τα ζώα όταν συγκατοικεί με αυτά. Είστε κατά κάποιο τροπο "τυχερές" σε αυτό το θέμα. Για όλες εμάς τις υπόλοιπες μαμάδες που τα αγαπάμε μεν αλλά δεν έχουμε, είναι πιο δύσκολο να διδάξουμε το παιδάκι μας να τα σέβεται και πολλές φορές όντως διώχνουμε πολύ έντονα ένα αδέσποτο αλλά δεν έχουμε σκεφτεί ότι αυτό όντως μπορεί να κάνει το παιδάκι μας να φοβηθεί.

Μαρια, και εγω μεγάλωσα σε ένα σπίτι που δεν είχαμε ζωα. Το πρώτο μας σκυλί το πήραμε όταν ήμουν περίπου 8-9 χρονών. Δεν είναι καθόλου ανάγκη να έχεις ζωο να για γίνεις φιλόζωος. Τα παιδάκια απο μόνα τους έχουν την τάση να είναι σκληρα εκεί που πιστευουν οτι τα παίρνει (και συνήθως με τις πλάτες της μαμας και του μπαμπα). Τα ζωα λοιπόν είναι ένας εύκολος στόχος. Εμενα κάποια στιγμή μου είπαν μια φράση σε πολυ μικρή ηλικία που έμεινε μέσα στο μυαλό μου και την προτείνω ανεπιφύλακτα. οταν καποια στιγμη με είδαν να παίζω πατώντας μυρμηγκια (ντροπη μου μεγαλη...) με ρώτησαν πως θα ένιωθα εγω αν ήμουν στη θέση τους κι εκει που επαιζα ξένοιαστα ερχόταν κάτι και με έλιωνε..Αυτό εμένα με σημάδεψε για την υπόλοιπη ζωή μου. Μου εξήγησαν οτι πονάνε τα άλλα πλάσματα οταν δεν τους φέρομαι καλά και μου είπαν κάθε φορά πρίν κανω κάτι να σκέφτομαι πως θα ένιωθα εγω αν το έκαναν σε μένα. Δεν χρειάστηκε τίποτα παραπάνω για να μάθω να σέβομαι τον πόνο των άλλων. Προτείνω λοιπόν σε όσους θέλουν να εκπαιδεύσουν τα παιδιά τους στο σεβασμό, αλλα δεν θέλουν να το κάνουν φέρνοντας τα σε επαφη με ζωα να δοκιμάσουν αυτή τη μέθοδο. Smile

Αχ και εγώ το έχω κάνει... Embarassed Embarassed Embarassed Ο αδερφός μου στο δημοτικό έκανε πολύ χειρότερα γιατί έκανε παρέα με ένα παιδάκι 2 χρόνια μεγαλύτερο που είχε προβλήματα οικογενειακά και ζητούσε την προσοχή των γονιών του. Αυτο το παιδάκι λοιπόν κλοτσούσε γάτες, άλλες τις έπιανε και περνούσαν τα πάνδεινα και ο αδερφός μου από ότι μάθαινα τον μιμούταν... Τώρα έχει γάτα ο ίδιος και σίγουρα το έχει μετανοιώσει πικρά. Αλλά δεν ξέρω αν ποτέ τον έπιασε η μαμά μου -εκτός από εμενα- να του πει ότι αυτό δεν είναι σωστό. Αλλά σε αυτή την ηλικία που θέλουμε την αποδοχή των φίλων μας πολλές φορές κάνουμε πολλές χαζομάρες... Πάντως εγώ μπορεί να μην έχω σκυλάκι αλλά δεν σου κρύβω ότι πάντα ήθελα. Απλά δεν βόλευε ποτέ εκεί που μέναμε να έχουμε στον κήπο και επιπλέον η μαμά μου δεν το ήθελε μέσα στο σπίτι (άσε που νομίζω ότι δεν το ήθελε γενικά). Και εμένα μου το έχει μεταδόσει σε ένα μικρό βαθμό, ας πούμε, διότι δεν μπορώ να συμβιώσω μέσα στο σπίτι με ένα σκυλάκι που θέλει την ανάλογη φροντίδα. Αλλά δεν κατηγορώ φυσικά όσους το καταφέρνουν γιατί εγώ το βλέπω κατόρθωμα. Για εμένα μοιάζει βουνό! Για εμένα το ιδανικό είναι να έχουμε ένα σκυλάκι έξω στον κήπο. Νομίζω ότι θα συμβεί αυτό, δηλαδή στο άλλο μας σπίτι έχουμε πολύ χώρο οποτε περιμένω ότι όταν μεγαλώσει ο γιος μου είναι πολύ πιθανό να φέρει κάποιο σκυλάκι από μόνος του που θα το έχει βρει έξω. Νομίζω ότι για αυτόν θα είναι το καλύτερο γιατί θα το έχει υιοθετήσει ο ίδιος από το να του το φέρω εγώ και να του πω αυτό θα είναι από εδώ και πέρα το κατοικίδιό σου. Το βλέπω λίγο ρομαντικά και δεν ξέρω αν είναι και σωστό. Πάντως δεν έχω απαιτήσεις να είναι ράτσας και τα συναφή γιατί, είμαι επηρεασμένη από ένα σκυλί που είχε ο άντρας μου. Έτσι έγινε και με εκείνον. Το έφερε μια μέρα στο σπίτι όταν ήταν κουτάβι. Νομίζω ότι με αυτόν τον τρόπο παιδί και σκυλί δένονται γιατί έχουν επιλέξει ο ένας τον άλλον (για το σκυλί δεν τίθεται τέτοιο θέμα, δένεται πιο εύκολα) και μεγαλώνουν και τα 2 πιο ευτυχισμένα.

Πω-πω, από που το ξεκίνησα και που το έφτασα... Laughing

119ΖΩΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΩΡΑΚΙΑ - Σελίδα 5 Empty Απ: ΖΩΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΩΡΑΚΙΑ Τρι Μάης 31, 2011 3:31 am

AspaMichou

AspaMichou
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Μαρία, μου αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι!
Αποδέχομαι πλήρως εκείνους που ξέρουν πως δεν μπορούν ή δεν θέλουν να φροντίσουν ενα ζώο και δεν το παίρνουν καθόλου, σε αντιθεση με εκείνους που το παίρνούν και στην πορεία το βαριούνται και το παρατάνε έρμαιο της τύχης του!
Δεν ξέρω αν εχει σημασία το αν θα φέρει το παιδί σου στο σπίτι ενα ζωο ή αν θα το φέρεις εσυ στο πόσο θα δεθουν μεταξύ τους. Μπορεί να εχεις και δίκιο.
Πάντως σε κάθε περίπτωση αν το παιδί είναι μικρό οταν (εαν) θα έρθει ενα ζωο στο σπίτι είτε μένει μέσα είτε μένει εξω, το πιο πιθανό ειναι η φροντίδα του να καταλήξει σε σένα...
Πιστευω οτι η αντιληψη πως θα το φροντίζει το παιδί και με αυτον τον τροπο θα γίνει πιο υπευθυνο κτλ ισχύει., αλλα για να γίνει έτσι θα πρεπει και σε αυτο να εκπαιδευτει (μάντεψε απο ποιον...) και να ωριμάσει συναισθηματικα για να ανταποκριθει πλήρως στην ευθύνη ενος ζωου και αυτο παίρνει χρόνο αρκετο. Το λεω γιατι και με μένα και με την αδελφη μου που στην πορεία εξελιχθήκαμε και οι δυο πολυ φιλόζωες, οταν είμασταν μικρα αυτο ακριβως συνέβη και η φροντίδα ουσιαστικα του ζώου έπεσε στο γενναιο (δηλαδη τη μαμα μου!). Εμείς απλα περνούσαμε καλά μαζί του τον περισσότερο καιρό!

120ΖΩΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΩΡΑΚΙΑ - Σελίδα 5 Empty Απ: ΖΩΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΩΡΑΚΙΑ Τρι Μάης 31, 2011 3:40 am

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
AspaMichou έγραψε:Μαρία, μου αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι!
Αποδέχομαι πλήρως εκείνους που ξέρουν πως δεν μπορούν ή δεν θέλουν να φροντίσουν ενα ζώο και δεν το παίρνουν καθόλου, σε αντιθεση με εκείνους που το παίρνούν και στην πορεία το βαριούνται και το παρατάνε έρμαιο της τύχης του!
Δεν ξέρω αν εχει σημασία το αν θα φέρει το παιδί σου στο σπίτι ενα ζωο ή αν θα το φέρεις εσυ στο πόσο θα δεθουν μεταξύ τους. Μπορεί να εχεις και δίκιο.
Πάντως σε κάθε περίπτωση αν το παιδί είναι μικρό οταν (εαν) θα έρθει ενα ζωο στο σπίτι είτε μένει μέσα είτε μένει εξω, το πιο πιθανό ειναι η φροντίδα του να καταλήξει σε σένα...
Πιστευω οτι η αντιληψη πως θα το φροντίζει το παιδί και με αυτον τον τροπο θα γίνει πιο υπευθυνο κτλ ισχύει., αλλα για να γίνει έτσι θα πρεπει και σε αυτο να εκπαιδευτει (μάντεψε απο ποιον...) και να ωριμάσει συναισθηματικα για να ανταποκριθει πλήρως στην ευθύνη ενος ζωου και αυτο παίρνει χρόνο αρκετο. Το λεω γιατι και με μένα και με την αδελφη μου που στην πορεία εξελιχθήκαμε και οι δυο πολυ φιλόζωες, οταν είμασταν μικρα αυτο ακριβως συνέβη και η φροντίδα ουσιαστικα του ζώου έπεσε στο γενναιο (δηλαδη τη μαμα μου!). Εμείς απλα περνούσαμε καλά μαζί του τον περισσότερο καιρό!

Το ξέρω γιατί μέχρι που το σκυλάκι του άντρα μου πέθανε το καθάριζε και το πρόσεχε η μαμά του. Ο άντρας μου μονο το τάιζε, έπαιζε και το πήγαινε βόλτα. Και επειδή ο άντρας μου και μόνο που θα σκεφτεί ακαθαρσίες τον πιάνει μεγάλη... ταραχή, όταν έλειπαν η γονείς του την καθάριζα εγώ την Ζήνα μας. Οπότε έχω πλήρη γνώση ότι αυτό θα συμβεί στο μέλλον και φυσικά δεν έχω την απαίτηση από το παιδί να περιποιείται το σκυλάκι, ξέρω ότι στην παιδική ηλικία η ευθύνη δεν είναι έντονο συναίσθημα. Εμένα θα μου αρκεί που θα το αγαπάει, θα χαίρεται που το έχει και θα παίζει μαζί του. Το ότι θέλω να το επιλεξει μόνο του ειναι μόνο για να δημιουργηθεί αυτόματα το δέσιμο μεταξύ τους και να μην μου πει κάποια στιγμή "δεν μου αρέσει" ή "εγώ ήθελα διαφορετικό σκυλί από αυτό που μου έφερες". Μόνο για αυτο. Το ότι θα το έχω έξω είναι για εμένα πιο εύκολο γιατί θα έχει εκείνο το χώρο του και εγώ τον δικό μου! Wink Πάντα είχα μικρά ζώα κυρίως παπαγάλους μέσα σε κλουβιά, ή ψάρια σε ενυδρεία γιατί είχαν τον δικό τους χώρο. Είμαι λίγο κτητική με τον χώρο μου, το ξέρω, Laughing Laughing Laughing

121ΖΩΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΩΡΑΚΙΑ - Σελίδα 5 Empty Απ: ΖΩΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΩΡΑΚΙΑ Τρι Μάης 31, 2011 4:35 am

AspaMichou

AspaMichou
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
MariaM έγραψε: Και επειδή ο άντρας μου και μόνο που θα σκεφτεί ακαθαρσίες τον πιάνει μεγάλη... ταραχή, όταν έλειπαν η γονείς του την καθάριζα εγώ την Ζήνα μας.

Θέλω να δω τον άντρα σου όταν θα γεννηθεί το μωρό σας και θα έρθει πρώτη φορά σε επαφη με τα....προϊόντα της πάνας!!! ΖΩΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΩΡΑΚΙΑ - Σελίδα 5 536304 ΖΩΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΩΡΑΚΙΑ - Σελίδα 5 536304 ΖΩΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΩΡΑΚΙΑ - Σελίδα 5 536304
Θυμάμαι το δικό μου (ο οποίος επίσης έχει σοβαρότατο θεμα με τα κακα) να κρατάει το μωρο απο τις μασχάλες και να έρχεται τρεχοντας προς το μέρος μου λέγοντας μου "Άσπααααααα χ@στηκε".
Μια, δυο τρεις που σφύριζε αδιαφορα όταν το μωρο ήθελε άλλαγμα , στο τέλος τον ανάγκασα να το κάνει μόνος του και το ξεπερασαμε το θεματάκι!!

122ΖΩΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΩΡΑΚΙΑ - Σελίδα 5 Empty Απ: ΖΩΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΩΡΑΚΙΑ Τρι Μάης 31, 2011 4:49 am

AspaMichou

AspaMichou
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
MariaM έγραψε: Είμαι λίγο κτητική με τον χώρο μου, το ξέρω, Laughing Laughing Laughing

Ετοιμάσου ψυχολογικά για μεγαααααλες αλλαγες όσον αφορά τον προσωπικό σου χώρο και χρόνο... ΖΩΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΩΡΑΚΙΑ - Σελίδα 5 215994

123ΖΩΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΩΡΑΚΙΑ - Σελίδα 5 Empty Απ: ΖΩΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΩΡΑΚΙΑ Τρι Μάης 31, 2011 5:45 am

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
AspaMichou έγραψε:
MariaM έγραψε: Και επειδή ο άντρας μου και μόνο που θα σκεφτεί ακαθαρσίες τον πιάνει μεγάλη... ταραχή, όταν έλειπαν η γονείς του την καθάριζα εγώ την Ζήνα μας.

Θέλω να δω τον άντρα σου όταν θα γεννηθεί το μωρό σας και θα έρθει πρώτη φορά σε επαφη με τα....προϊόντα της πάνας!!! ΖΩΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΩΡΑΚΙΑ - Σελίδα 5 536304 ΖΩΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΩΡΑΚΙΑ - Σελίδα 5 536304 ΖΩΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΩΡΑΚΙΑ - Σελίδα 5 536304
Θυμάμαι το δικό μου (ο οποίος επίσης έχει σοβαρότατο θεμα με τα κακα) να κρατάει το μωρο απο τις μασχάλες και να έρχεται τρεχοντας προς το μέρος μου λέγοντας μου "Άσπααααααα χ@στηκε".
Μια, δυο τρεις που σφύριζε αδιαφορα όταν το μωρο ήθελε άλλαγμα , στο τέλος τον ανάγκασα να το κάνει μόνος του και το ξεπερασαμε το θεματάκι!!

Ά, Άσπα λες και το ξερες! Laughing Έχω βίντεο. Γράφει ο άντρας μου και εγώ αλλάζω το παιδί. Σε κάποια φάση έρχεται μέσα με την κάμερα... Μόλις καταλαβαίνει τι κάνω με τον μπέμπη, παρατάει την κάμερα χωρίς να την κλείσει πάνω στο κρεβάτι (εικόνα: το σχέδιο του παπλώματος σε κοντινή λήψη)! Ο ήχος τα λέει όλα! Ο μπέμπης κλαεί, εγώ γελάω και ο άντρας μου κάνει έναν "χαρακτηριστικό" ήχο ενώ τρέχει προς το μπάνιο!

124ΖΩΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΩΡΑΚΙΑ - Σελίδα 5 Empty Απ: ΖΩΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΩΡΑΚΙΑ Τρι Μάης 31, 2011 5:51 am

AspaMichou

AspaMichou
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Μα τι βόδι είμαι... Embarassed Embarassed
μπερδευτηκα και νόμισα οτι εισαι εγκυος...αντε και που να σφιξουν οι ζέστες... Rolling Eyes

125ΖΩΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΩΡΑΚΙΑ - Σελίδα 5 Empty Απ: ΖΩΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΩΡΑΚΙΑ Τρι Μάης 31, 2011 5:54 am

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
AspaMichou έγραψε:Μα τι βόδι είμαι... Embarassed Embarassed
μπερδευτηκα και νόμισα οτι εισαι εγκυος...αντε και που να σφιξουν οι ζέστες... Rolling Eyes

Σιγά καλέ, δεν πειράζει! Δεν με είπες και καμπούρα! Ίσα-ίσα, χαχαχα! Θέλω και άλλο παιδάκι στο μέλλον! ΖΩΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΩΡΑΚΙΑ - Σελίδα 5 417472

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 5 από 9]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν φόρουμ | Πολιτισμός | Childhood, Family | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις