Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
405 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 405 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5 ... 15 ... 26  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 26]

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
supermom έγραψε:Πάντως δεν είναι απαραίτητο η μια να αλλάξει την γνώμη της άλλης...Σε τέτοια θέματα μέσω ενός φόρουμ το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να θεωρητικολογούμε και να εκφέρουμε τις απόψεις μας από τον καναπέ με τα παιδιά μας να παίζουν δίπλα ή να κοιμούνται. Το ξέρω ότι αυτό είναι χιλιοειπωμένο (ότι δεν είναι απαραίτητο να αλλάξει η μια την γνώμη της άλλης) αλλά κάποια θέματα ξεκινάν "διαφορετικά" και καταλήγουν όλα στο ίδιο μοτίβο...με τις ίδιες ερωτήσεις που δεν θα απαντηθούν ποτέ και δεν υπάρχει νόημα να γίνονται... Κάποιος θέλει να σπουδάσει τα παιδία του στα καλύτερα πανεπιστήμια και να κάνει μόνο 2 και κάποιος θέλει να κάνει 5 και 6 και να ζουν αγαπημένοι από φιλανθρωπίες. Συμφωνώ με μια από τις 2 θέσεις αλλά ξέρω ότι και αυτός που συμφωνεί με την άλλη, έχει τους λόγους του. Σε κάποιο σημείο πρέπει να αποδεχτούμε ότι διαφωνούμε και να το λήξουμε το θέμα.

Συγγνώμη αν ακούγομαι κάπως απλά στο συγκεκριμένο θέμα έχω απαντήσει και πιστεύω ότι μπορώ να έχω άποψη και επίσης είναι κάτι που το γράφω επί τη ευκαιρία γιατί το βλέπω να συμβαίνει κατ´ επανάληψη στο φόρουμ γενικότερα. Μερσί.

Σωστήηηηη!

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
supermom έγραψε:Πάντως δεν είναι απαραίτητο η μια να αλλάξει την γνώμη της άλλης...

δεν προσπαθει κανεις να αλλαξει γνωμη στον αλλον...αλλα να μην πουμε τη γνωμη μας?? τοτε γιατι βαζει καθε κοπελα ενα θεμα??

. Κάποιος θέλει να σπουδάσει τα παιδία του στα καλύτερα πανεπιστήμια και να κάνει μόνο 2 και κάποιος θέλει να κάνει 5 και 6 και να ζουν αγαπημένοι από φιλανθρωπίες. Συμφωνώ με μια από τις 2 θέσεις αλλά ξέρω ότι και αυτός που συμφωνεί με την άλλη, έχει τους λόγους του.

οσο γιαυτο που λες ..επειδη μαλλον πηρες αφορμη απο αυτο που εγραψα εγω..θελω αν σου πω πως δεν παρουσιαζονται ετσι ...δεν ειπε κανεις οτι αμα εχεις 5-6- παιδια ζεις μονο απο φιλανθρωπιες και τα παιδια δεν σπουδαζουν..υπαρχουν ανθρωποι που τα καταφερνουν μια χαρα και σπουδαζουν και ολα τα παιδια τους...το παραδειγμα παραπανω αναφεροταν σε συγκεκριμενη ερωτηση..
αυτα



.

vasoula

vasoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Θέτεις στο αρχικό σου μηνυμα αν επιτρέπεται να βάζουμε τέλος σε αυτό το θαύμα και η αποψη μου και απαντηση μου είναι ΟΧΙ δεν επιτρέπεται δεν έχουμε αυτό το δικαίωμα, άλλες κοπέλες προσπαθούν χρόνια..αυτό να σκεφτόμαστε μόνο.......
Τι ποιο ευτυχία είναι ένα μωράκι Χριστέ μου εμένα μου άλλαξε όλη μου η ζωή νιώθω οχι απλά ευτυχισμένη αλλά πετάω πετάω στα συννεφα!!!!!!!

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
supermom ειπα οτι κολλησα πολυ ωρα- να το ποσταρω ή οχι το θεμα- γιατι δεν θελω να μαλωσει καμια με καμια αλλη.
Μεχρι στιγμης δεν νομιζω να υπηρξε προβλημα στην συζητηση μας για να πουμε ας ληξει η κουβεντα-
ειναι ενα σοβαρο ζητημα κ ανταλλασουμε τις αποψεις μας κοσμια αν προσεξες.
δεν καταλαβα γιατι ζητας να το ληξουμε..... Rolling Eyes Rolling Eyes

γιατι να φοβομαστε να κουβεντιάσουμε στην τελικη- μεγαλοι ανθρωποι ειμαστε.

supermom

supermom
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Κουκίδα διάβασα πολύ καλά τι έγραψες στην αρχή και το έγραψα και νωρίτερα σε άλλο ποστ μου αλλά και στο τελευταίο. Κάποια θέματα, όπως καλή ώρα αυτό που άνοιξες, ξεκινούν "διαφορετικά" με μια τοποθέτηση πιο φιλοσοφική και καταλήγουν να γίνονται "είστε υπέρ ή κατά της έκτρωσης;" και με ερωτήματα που έχουν ξανατεθεί και για τα οποία δεν υπάρχει μια σωστή απάντηση. Δεν μάλωσε κανείς και όταν είπα να λήξει δεν εννοούσα να κλείσει το θέμα κυριολεκτικά αλλά ότι όταν βλέπουμε ότι ξαφνικά γυρνάμε στα ίδια και στα ίδια ας μην επαναλαμβανόμαστε. Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητή αλλά πιστεύω ότι κάποιος που παρακολουθεί τις συζητήσεις εδώ μέσα καταλαβαίνει τι προσπαθω να πω.

Μπουμπουκίτσα, ναι από εσένα πήρα αφορμή αλλά το
παράδειγμα που έφερα ήταν σχηματικό για να περάσω το
νόημα, δεν υπονόησα ότι όλες οι οικογένειες με 5 παιδια
ζουν από φιλανθρωπίες.

Να πω και κάτι τελευταίο και δεν θα σας ξαναενοχλήσω. Μερικές φορές λέμε συζήτηση και απλά ο καθένας μονολογεί και αναμασά τα ίδια και τα ίδια.

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
οκ αφου ενοχλείστε εσεις που παρακολουθειτε τα πάντα εδω μεσα -όπως επιθυμείτε.
τελος οι κουβεντα να μην σας κουραζουμε κιολας αναμασωντας τα ιδια κ τα ιδια..........

ξανα μονο για πιπίλες κ μπιμπερο θα ρωταω- το υπόσχομαι Very Happy

supermom

supermom
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Έλα βρε Κουκίδα! Wink Wink

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ερχομαι... Very Happy

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
supermom έγραψε:Κουκίδα διάβασα πολύ καλά τι έγραψες στην αρχή και το έγραψα και νωρίτερα σε άλλο ποστ μου αλλά και στο τελευταίο. Κάποια θέματα, όπως καλή ώρα αυτό που άνοιξες, ξεκινούν "διαφορετικά" με μια τοποθέτηση πιο φιλοσοφική και καταλήγουν να γίνονται "είστε υπέρ ή κατά της έκτρωσης;" και με ερωτήματα που έχουν ξανατεθεί και για τα οποία δεν υπάρχει μια σωστή απάντηση. Δεν μάλωσε κανείς και όταν είπα να λήξει δεν εννοούσα να κλείσει το θέμα κυριολεκτικά αλλά ότι όταν βλέπουμε ότι ξαφνικά γυρνάμε στα ίδια και στα ίδια ας μην επαναλαμβανόμαστε. Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητή αλλά πιστεύω ότι κάποιος που παρακολουθεί τις συζητήσεις εδώ μέσα καταλαβαίνει τι προσπαθω να πω.

...

Και εγώ αυτό κατάλαβα ότι εννοούσες και με αυτό συμφώνησα.

Ευάκι

Ευάκι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bou-boukitsa έγραψε:
εγω ξερω πολυτεκνες οικογενεις που ολα τα παιδια ειναι επιστημονες ..με δικες τους οικογενειες και ολα μια χαρα...


εγω ειμαι παιδι πολυτεκνης οικογενειας,εχω σπουδασει κι εγω και η αδερφη μου και με το καλο απο σεπτεμβρη και ο αδερφος μου,τα αλλα 3 ειναι ακομη πιο μικρα και πανε και τα αγγλικα τους και το φροντιστηριο τους.δουλευει μονο ο μπαμπας μου και μπορει να μας ελειψαν τα ρουχα μαρκας ή τα 2 ζευγαρια αθλητικα παπουτσια τον χρονο ή μπορει να φοραγαμε αποφορια αλλα δε μας ελειψε η αγαπη,το ενδιαφερον,η αγκαλια.δε ξερω γιατι παντα στα παραδειγματα των στερημενων παιδιων πρωτα ερχονται οσα προερχονται απο πολυτεκνη οικογενεια.ξερω κοπελα που οντας μοναχοπαιδι παντα ειχε οτι ηθελε και που ομως εξελιχθηκε σε μια απιστευτη τεμπελα,που με το ζορι εβγαλε ενα λυκειο, οι γονεις της ειχαν 2 σπιτια και ενα εξοχικο στην χαλκιδικη,τα πουλησαν ολα και μενουν στο νοικι συνταξη δε φαινεται στον οριζοντα και μια ζωη θυμαμαι αυτη την καλη κυρια να μιλαει στη μανα μου με υφος "τι τα θες τοσα παιδια,πως θα τα σπουδασεις?πως θα τα παντρεψεις?κοριτσια εχεις προικα δε θα παρεις?με τι λεφτα?" λες και μας ταιζε αυτη...

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ευάκι έγραψε:
bou-boukitsa έγραψε:
εγω ξερω πολυτεκνες οικογενεις που ολα τα παιδια ειναι επιστημονες ..με δικες τους οικογενειες και ολα μια χαρα...


εγω ειμαι παιδι πολυτεκνης οικογενειας,εχω σπουδασει κι εγω και η αδερφη μου και με το καλο απο σεπτεμβρη και ο αδερφος μου,τα αλλα 3 ειναι ακομη πιο μικρα και πανε και τα αγγλικα τους και το φροντιστηριο τους.δουλευει μονο ο μπαμπας μου και μπορει να μας ελειψαν τα ρουχα μαρκας ή τα 2 ζευγαρια αθλητικα παπουτσια τον χρονο ή μπορει να φοραγαμε αποφορια αλλα δε μας ελειψε η αγαπη,το ενδιαφερον,η αγκαλια.δε ξερω γιατι παντα στα παραδειγματα των στερημενων παιδιων πρωτα ερχονται οσα προερχονται απο πολυτεκνη οικογενεια.ξερω κοπελα που οντας μοναχοπαιδι παντα ειχε οτι ηθελε και που ομως εξελιχθηκε σε μια απιστευτη τεμπελα,που με το ζορι εβγαλε ενα λυκειο, οι γονεις της ειχαν 2 σπιτια και ενα εξοχικο στην χαλκιδικη,τα πουλησαν ολα και μενουν στο νοικι συνταξη δε φαινεται στον οριζοντα και μια ζωη θυμαμαι αυτη την καλη κυρια να μιλαει στη μανα μου με υφος "τι τα θες τοσα παιδια,πως θα τα σπουδασεις?πως θα τα παντρεψεις?κοριτσια εχεις προικα δε θα παρεις?με τι λεφτα?" λες και μας ταιζε αυτη...

Ευάκι είσαι απολαυστική! Περιγράφεις τα πάντα τόσο γλαφυρά που είναι σχεδόν σαν να σε ακούω να μιλάς όταν σε διαβάζω! Άσχετο με το θέμα, απλά ήθελα να το αναφέρω!

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ευάκι έγραψε:
bou-boukitsa έγραψε:
εγω ξερω πολυτεκνες οικογενεις που ολα τα παιδια ειναι επιστημονες ..με δικες τους οικογενειες και ολα μια χαρα...


εγω ειμαι παιδι πολυτεκνης οικογενειας,εχω σπουδασει κι εγω και η αδερφη μου και με το καλο απο σεπτεμβρη και ο αδερφος μου,τα αλλα 3 ειναι ακομη πιο μικρα και πανε και τα αγγλικα τους και το φροντιστηριο τους.δουλευει μονο ο μπαμπας μου και μπορει να μας ελειψαν τα ρουχα μαρκας ή τα 2 ζευγαρια αθλητικα παπουτσια τον χρονο ή μπορει να φοραγαμε αποφορια αλλα δε μας ελειψε η αγαπη,το ενδιαφερον,η αγκαλια.δε ξερω γιατι παντα στα παραδειγματα των στερημενων παιδιων πρωτα ερχονται οσα προερχονται απο πολυτεκνη οικογενεια.ξερω κοπελα που οντας μοναχοπαιδι παντα ειχε οτι ηθελε και που ομως εξελιχθηκε σε μια απιστευτη τεμπελα,που με το ζορι εβγαλε ενα λυκειο, οι γονεις της ειχαν 2 σπιτια και ενα εξοχικο στην χαλκιδικη,τα πουλησαν ολα και μενουν στο νοικι συνταξη δε φαινεται στον οριζοντα και μια ζωη θυμαμαι αυτη την καλη κυρια να μιλαει στη μανα μου με υφος "τι τα θες τοσα παιδια,πως θα τα σπουδασεις?πως θα τα παντρεψεις?κοριτσια εχεις προικα δε θα παρεις?με τι λεφτα?" λες και μας ταιζε αυτη...

μπραβο ευακι μου...πες τα και εσυ!!!

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
lilalo έγραψε:Εγω δεν θα προσθεσω τιποτερ αλλο ,θα βαλω μονο αυτο....

πωπω δεν το ειχα δει ποτε! πραγματικη δολοφονια!!!!!

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bou-boukitsa έγραψε:
florentiab έγραψε:
ΔΕΝ ΘΕΛΩ να γίνονται εκτρώσεις αλλά δεν τις καταδικάζω.

αυτο πρεπει να το ξεκαθαρισεις μεσα σου...οταν δεν υπαρχει αντιδραση υπαρχει συνενοχη...αυτο το θεμα δεν εχει γκρι...μονο ασπρο η μαυρο..η πιστευεις οτι η εκτρωση ειναι φονος..η οχι....δεν μπορει να ειναι φονος με προυποθεσεις!!



κατανοώ και συμπονώ το 16χρονο κοριτσάκι που έμεινε έγκυος και θέλει να κάνει έκτρωση αλλά στηρίζω και το κοριτσάκι που θα πάρει την απόφαση να το κρατήσει.
επίσης κατανοώ και τη γυναίκα που έχει ήδη 4,5,6 παιδιά και δεν θέλει/αντέχει να κάνει ένα ακόμα.


αυτο και αν ειναι τραγικο..να εχει γινει ηδη μανα 4,5,6, φορες και να αντεξει να σκοτωσει ενα παιδακι...συγνωμη αλλα σε αυτην την περιπτωση θα την ΄΄κατηγορουσα΄΄ ευθεως..θα ημουν πολυ σκληρη μαζη της...απο τη μια θα την εβλεπαμκαι θα ελεγα μπραβο που εχει τοσα παιδια...και τι να τα κανει αν εχει σκοτωσει αλλα τοσα η εστω αλλο ενα...
απλα ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ(για μενα)


οι μόνες περιπτώσεις που με κάνουν έξαλλη είναι αυτές οι γυναίκες που θεωρούν την έκτρωση μέτρο αντισύλληψης. και πιστέψτε με υπάρχουν πολλές ακόμα!!!


ε εδω θα συμφωνησω μαζι σου!..οχι και μετρο αντισυλληψης η εκτρωση...ελεος πια!!





εγώ προχωράω τη ζωή μου με γκρι. δεν μου αρέσει ούτε το μαύρο ούτε το άσπρο. άλλωστε δεν είναι καν χρώματα.
θέλω να πω οτι προσπαθώ να μην είμαι απόλυτη σε τίποτα (μεγάλη κουβέντα και αυτή) γιατί δεν τα γνωρίζω όλα.
προσπαθώ να έχω ανοιχτά παράθυρα στη σκέψη μου γιατί στο κάτω κάτω δεν είναι όλοι οι άνθρωποι το ίδιο για να αντιδρούν και να σκέφτονται όπως εγώ. και λόγω διαφορετικής σκέψης ή αντίδρασης δεν μπορώ να κρίνω κανέναν. αυτά όσον αφορά το πρώτο κομμάτι.
τώρα για το δεύτερο δεν μπορώ να σου πω κάτι άλλο. αυτή είναι η άποψη η δική μου και άλλη είναι η άποψη η δική σου.



florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bou-boukitsa έγραψε:
Ευάκι έγραψε:...και αν 14-15 χρονων χασει τη φαση της ωριμανσης ποσως με ενδιαφερει,οταν
ηθελε να κανει σεξ θεωρουσε τον εαυτο της ωριμη γυναικα ναι?ε να τωρα
κυρια ωριμη αντιμετωπισε με ωριμοτητα την εγκυμοσυνη σου και μην ξαφνικα
θυμασαι οτι εισαι παιδι...
ν.

χα,,χα, ελα ντε ...εισαι ωριμος για να εχεις σχεσεις αλλα μονο για αυτο....οτι μας συμφερει....
αμα οι γονεις θελανε το παιδι τους να ζησει εφηβεια..παιδικη ηλικι ..ξεγνοιασια κλπ....ας του μαθαινανε να μην εχει σχεσει απο τα 14...απο τη στιγμη που αρχιζουν οι σεξουαλικες σχεσεις χανεται καθε αθωοτητα της παιδικη ηλικιας...μπαινεις στον ΄΄κοσμο των μεγαλων΄΄...


και ποιος είπε οτι κάνοντας μία (το τονίζω το μία) έκτρωση δεν αντιμετωπίζει μια κοπέλα τις επιπτώσεις ένος λάθους; σε αυτή την περίπτωση μόνο ο άνδρας γλυτώνει των ευθυνών του. πως ξέρετε πόσο πολύ μπορεί να έχει πονέσει κάποια που επέλεξε να κάνει έκτρωση στα 16 της;

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
florentiab έγραψε:
bou-boukitsa έγραψε:
Ευάκι έγραψε:...και αν 14-15 χρονων χασει τη φαση της ωριμανσης ποσως με ενδιαφερει,οταν
ηθελε να κανει σεξ θεωρουσε τον εαυτο της ωριμη γυναικα ναι?ε να τωρα
κυρια ωριμη αντιμετωπισε με ωριμοτητα την εγκυμοσυνη σου και μην ξαφνικα
θυμασαι οτι εισαι παιδι...
ν.

χα,,χα, ελα ντε ...εισαι ωριμος για να εχεις σχεσεις αλλα μονο για αυτο....οτι μας συμφερει....
αμα οι γονεις θελανε το παιδι τους να ζησει εφηβεια..παιδικη ηλικι ..ξεγνοιασια κλπ....ας του μαθαινανε να μην εχει σχεσει απο τα 14...απο τη στιγμη που αρχιζουν οι σεξουαλικες σχεσεις χανεται καθε αθωοτητα της παιδικη ηλικιας...μπαινεις στον ΄΄κοσμο των μεγαλων΄΄...


και ποιος είπε οτι κάνοντας μία (το τονίζω το μία) έκτρωση δεν αντιμετωπίζει μια κοπέλα τις επιπτώσεις ένος λάθους; σε αυτή την περίπτωση μόνο ο άνδρας γλυτώνει των ευθυνών του. πως ξέρετε πόσο πολύ μπορεί να έχει πονέσει κάποια που επέλεξε να κάνει έκτρωση στα 16 της;


εδω συμφωνουμε..αυτο λεμε και εμεις ..οτι και η εκτρωση μπορει να φαινεται σαν λυση αλλα εχει αλλες επιπτωσεις..σωματικες ,ψυχικες..κλπ
απλα λεγαμε για τους γονεις που διωχνουν τα παιδια τους αμα ακουσουν κατι τετοιο..οτι κακωσ το κανουν γιατι αμα δεν θελαν τετοιου ειδους προβληματα σε τοσο μικρη ηλικια..να ειχαν μαθει το παιδι τους αλλιως...δεν ξεκινανε ολα τα παιδακι να εχουν σχεσεις στα 14..ακομη και απελευθερωμενοι γονεις πολλες φορες μεχρι να ενηλικιωθουν τα προσεχουν..

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ευάκι έγραψε:
bou-boukitsa έγραψε:
εγω ξερω πολυτεκνες οικογενεις που ολα τα παιδια ειναι επιστημονες ..με δικες τους οικογενειες και ολα μια χαρα...


εγω ειμαι παιδι πολυτεκνης οικογενειας,εχω σπουδασει κι εγω και η αδερφη μου και με το καλο απο σεπτεμβρη και ο αδερφος μου,τα αλλα 3 ειναι ακομη πιο μικρα και πανε και τα αγγλικα τους και το φροντιστηριο τους.δουλευει μονο ο μπαμπας μου και μπορει να μας ελειψαν τα ρουχα μαρκας ή τα 2 ζευγαρια αθλητικα παπουτσια τον χρονο ή μπορει να φοραγαμε αποφορια αλλα δε μας ελειψε η αγαπη,το ενδιαφερον,η αγκαλια.δε ξερω γιατι παντα στα παραδειγματα των στερημενων παιδιων πρωτα ερχονται οσα προερχονται απο πολυτεκνη οικογενεια.ξερω κοπελα που οντας μοναχοπαιδι παντα ειχε οτι ηθελε και που ομως εξελιχθηκε σε μια απιστευτη τεμπελα,που με το ζορι εβγαλε ενα λυκειο, οι γονεις της ειχαν 2 σπιτια και ενα εξοχικο στην χαλκιδικη,τα πουλησαν ολα και μενουν στο νοικι συνταξη δε φαινεται στον οριζοντα και μια ζωη θυμαμαι αυτη την καλη κυρια να μιλαει στη μανα μου με υφος "τι τα θες τοσα παιδια,πως θα τα σπουδασεις?πως θα τα παντρεψεις?κοριτσια εχεις προικα δε θα παρεις?με τι λεφτα?" λες και μας ταιζε αυτη...


πες τα ρε Ευάκι!!! και εμένα μου τη δίνει αυτός η αντίληψη που υπάρχει. όποιος έχει πολλά παιδιά δεν έχει στον ήλιο μοίρα, ζητιανεύουν, κακοπερνάνε κτλ κτλ.
κάποια φορά άκουσα από <φίλο> :
μπράβο στους γονείς σου πάντως!!! είστε κανονική οικογένεια affraid affraid !!!!!
μια πολύτεκνη οικογένεια που είχαμε στη γειτονιά τα παιδιά ήταν πάντα βρώμικα και πεινασμένα!!!!
δεν θέλω να σας πω τον εξάψαλμο που του έριξα γιατί θα πάρει πολλές σελίδες.

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
[quote="bou-boukitsa"]
florentiab έγραψε:
bou-boukitsa έγραψε:[quote="Ευάκι

εδω συμφωνουμε..αυτο λεμε και εμεις ..οτι και η εκτρωση μπορει να φαινεται σαν λυση αλλα εχει αλλες επιπτωσεις..σωματικες ,ψυχικες..κλπ
απλα λεγαμε για τους γονεις που διωχνουν τα παιδια τους αμα ακουσουν κατι τετοιο..οτι κακωσ το κανουν γιατι αμα δεν θελαν τετοιου ειδους προβληματα σε τοσο μικρη ηλικια..να ειχαν μαθει το παιδι τους αλλιως...δεν ξεκινανε ολα τα παιδακι να εχουν σχεσεις στα 14..ακομη και απελευθερωμενοι γονεις πολλες φορες μεχρι να ενηλικιωθουν τα προσεχουν..


μια ερώτηση. εφηβεία εσύ δεν πέρασες; αν ένας έφηβος θέλει να κάνει σεξ και σε γυάλα να τον κλείσεις θα το κάνει. σημασία έχει πριν φτάσει στην εφηβεία το παιδί να του έχεις μάθει να σέβεται τον εαυτό του. αν σέβεται τον εαυτό του πάντα θα τον προσέχει. και όχι μόνο από εγκυμοσύνες αλλά και από άλλα πράγματα

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Καλημερούδια!!
Συγνώμη για χθες έπρεπε να φύγω με τον ανήρ για σούπερ μάρκετ...
Λοιπόν:

koukida έγραψε:Τζιζ θα το παραφρασω κ θα πω οτι ολοι μπορουν να εξελιχθουν (στο βαθμο που μπορουν) και με καλη θεληση απο την οικογενεια κ αγάπη- όλα γινονται- ξαναλέω στο βαθμό που μπορουν να γινουν.

τα άτομα με ειδικες δεξιοτητες εχουν ισα δικαιωματα στη ζωη οσο κ ο καθενας μας. Very Happy

Τα άτομα με ειδικές δεξιότητες έχουν ίσα δικαιώματα στη ζωή - εφόσον οι γονείς αποφασίσουν να τα φέρουν στη ζωή....
Για να γίνω λίγο πιο επεξηγηματική: κανείς δεν αμφισβητεί το γεγονός ότι όλα τα πλάσματα σε αυτόν τον πλανήτη έχουν "δικαιώματα".
Εδώ εξετάζουμε το πώς νιώθουμε εμείς απέναντι στην απόφαση του αν θα φέρεις ή όχι στον κόσμο ένα παιδί - "όπως" κι αν είναι αυτό...


bou-boukitsa έγραψε:θα συμφωνησω πως δεν εξελισονται ολα..μαλιστα καποια χειροτερευουν....αλλα επειδη εχω ζησει κατασταση τετοια απο κοντα (ανθρωπου παραλητου τελειως) θα πω το εξης....αυτο μπορει να συμβει αν απασα στηγμη στον αποιονδηποτε..απο ενα ατυχημα..ενα εγκεφαλικο..κλπ...τι τον κανεις τον ανθρωπο σου τοτε?? τον εγκεταλειπεις ???,,οπως και αυτα τα παιδια...να τα πεταξουμε στον κεαδα ???

Θες να πεις πως, αν ο Θεός σου έστελνε ένα παιδάκι με κάποιο "πρόβλημα" (νοητικό, κινητικό, σωματικό κτλ) και το ήξερες από την πρώτη στιγμή της κύησης ότι υπάρχει τέτοιο θέμα, εσύ, έχοντας ήδη τρία μικρά παιδιά, θα επέλεγες να το κρατήσεις?
Είναι διαφορετική η περίπτωση που περιγράφεις... Και φυσικά δε θα μπορούσα να "σκοτώσω" έναν άνθρωπο για τους λόγους που περιγράφεις. Όμως θα μπορούσα να σκοτώσω έναν άνθρωπο - αν αυτός μου το ζητούσε, αν έπρεπε να προστατεύσω τον εαυτό μου ή αυτούς που αγαπώ ή αν αυτός προκαλούσε γενικότερο κακό πχ στην ανθρωπότητα ή στον πλανήτη.

bou-boukitsa έγραψε:
Tziz έγραψε:Αλλά θα σου πω και την άλλη όψη του νομίσματος, όπου έχω άλλα δύο αδέρφια, πόσο "ωραία" μεγάλωσα...

.το εχω ξανακουσει αυτο απο φιλη μου...αλλα οτι θελαν να χτισουν σπιτι αντι να σπουδασουν τα παιδια τους ηταν επιλογη τους...ηταν η νοοτροπια τους και πιστευαν οτι κανουν το καλυτερο...προφανως θεωρουσαν πιο σημαντικο να αφησουν καποια περιουσια...απο το να πας σε ενα πανεπιστημιο....αν θεωρουσαν το αντοθετο ισως να ειχες σπουδασει..

Ήταν επιλογή μου να μη σπουδάσω για να μην "επιβαρύνω" τους γονείς μου. Έχω δίδυμη αδερφή και τα έξοδα θα ήταν διπλά... ειδικά αν περνάγαμε σε διαφορετικές πόλεις.
Τες πα. Δεν αναλύω τα παιδικά μου χρόνια, απλά έδωσα ένα παράδειγμα...
Ούτε είπα πως δε μεγάλωσα με αγάπη και σαν "οικογένεια" όπως οι φίλες Φλώρα και Εύα ανέφεραν. Αγαπάω πολύ τα αδέρφια μου και δε με νοιάζει αν "στερήθηκα" για χάρη τους. Το ίδιο ισχύει και για τους γονείς μου. Αλλά θέλω να πω, πως ούτε τα παιδάκια είναι ωραία "να την πληρώνουν" για χάρη άλλων... Αν εσείς μεγαλώνατε ως υιοθετημένα παιδιά, ακόμα κι αν το γνωρίζατε, δε θα σας έτρωγε το μέσα σας για τους πραγματικούς σας γονείς???? Τι λέμε τώρα????
Όπως λες: "Τα πετάμε στον κάδο?" Ποια είναι η διαφορά του να το πετάξω πριν να γεννηθεί, με το να το πετάξω αφού γεννηθεί????
Κουβέντα να γίνεται...

bou-boukitsa έγραψε:
Tziz έγραψε:Επειδή οι γονείς ήθελαν -με το συμπάθειο- να πηδιούνται αβέρτα, και να γεννοβολάνε????
ελα τωρα ..αυτο δε το λες σοβαρα....ολα τα ζευγαρια αυτο κανουν...εννοω ξερεις καποιον που για να μην κανει αλλα παιδια ..εστω απο ατυχημα σταματησε να εχει και σχεσεις??...τι λεμε ??....παντως οι περισσοτεροι που κανουν πολλα παιδια δεν νομιζω να τα κανουν τυχαια..πιστευουν καποια συγκεκριμενα πραγματα...συνηθως (απο οτι εχω δει εγω) ειναι ανθρωποι πιστοι και ποτε δεν χανονται....εδω υπαρχουν οικογενειες με 10 παιδια...οκ..μπορει να μην εχουν καινουρια ρουχα ..μπορει να τους βοηθανε και καποιοι αλλι ανθρωποι..σαν φιλανθρωπια ισως..αλλα δεν χανονται...
εγω ξερω πολυτεκνες οικογενεις που ολα τα παιδια ειναι επιστημονες ..με δικες τους οικογενειες και ολα μια χαρα...βεβαια δεν εχουν περιουσια..ουτε μπορεις να αφσεις σπιτι σε καθε παιδι οταν εχεις τοσα..αλλα για καποιους αυτο δεν ειναι σημαντικο...

Οκ. Κι εδώ συμφωνώ. Όπως υπάρχουν και οικογένειες (όπως σωστά περιγράφει το Ευάκι) που έχουν ένα μόνο παιδί κι επίσης δεν έχουν στον ήλιο μοίρα...
Εγώ απλά εξετάζω τις περιπτώσεις.

Καιρό τώρα πρίζω τον άντρα μου για 2ο παιδί. Δεν το θέλω άμεσα - η μπουμπού είναι μόλις 6 μηνών - αλλά το θέλω. Γιατί πιστεύω πως είναι όμορφο να μεγαλώνεις με αδέρφια. Ο άντρας μου όμως ξέρεις τι μου λέει?? "ΟΧΙ!" Και ειλικρινά το πιστεύω κι εγώ πως αν η κατάσταση αυτής της χώρας δεν αλλάξει γρήγορα, δε βλέπω φως.... Δε θέλω η μπουμπούκα μου να στερηθεί τίποτα. Θέλω να τα έχει όλα! Όπως και τα παιδιά που πιθανόν να ακολουθήσουν...
Όμως από όταν σαράντησα και μέχρι σήμερα, ο αντρούλης μου δεν το έχει βγάλει το "σκουφί" σε κάθε επαφή μας.
Κι εδώ είναι η υπευθυνότητα για την οποία μιλάμε... Όλοι θα χαιρόντουσαν με μια 2η εγκυμοσύνη μου. Αλλά με την οικονομική μας κατάσταση, ΚΑΝΕΙΣ δε θα με κατηγορούσε αν αποφάσιζα να το ρίξω... Επίσης δεν ξέρω αν έγινα κατανοητή.
Εγώ εξετάζω τα συναισθήματα.
Γιατί αυτό το ερώτημα έθεσε η κουκίδα εξαρχής....


florentiab έγραψε:εγώ προχωράω τη ζωή μου με γκρι. δεν μου αρέσει ούτε το μαύρο ούτε το άσπρο. άλλωστε δεν είναι καν χρώματα.
θέλω να πω οτι προσπαθώ να μην είμαι απόλυτη σε τίποτα (μεγάλη κουβέντα και αυτή) γιατί δεν τα γνωρίζω όλα.
προσπαθώ να έχω ανοιχτά παράθυρα στη σκέψη μου γιατί στο κάτω κάτω δεν είναι όλοι οι άνθρωποι το ίδιο για να αντιδρούν και να σκέφτονται όπως εγώ. και λόγω διαφορετικής σκέψης ή αντίδρασης δεν μπορώ να κρίνω κανέναν.

Συμφωνώ και πάλι με τη Φλώρα.

florentiab έγραψε:
Ευάκι έγραψε:
bou-boukitsa έγραψε:
εγω ξερω πολυτεκνες οικογενεις που ολα τα παιδια ειναι επιστημονες ..με δικες τους οικογενειες και ολα μια χαρα...


εγω ειμαι παιδι πολυτεκνης οικογενειας,εχω σπουδασει κι εγω και η αδερφη μου και με το καλο απο σεπτεμβρη και ο αδερφος μου,τα αλλα 3 ειναι ακομη πιο μικρα και πανε και τα αγγλικα τους και το φροντιστηριο τους.δουλευει μονο ο μπαμπας μου και μπορει να μας ελειψαν τα ρουχα μαρκας ή τα 2 ζευγαρια αθλητικα παπουτσια τον χρονο ή μπορει να φοραγαμε αποφορια αλλα δε μας ελειψε η αγαπη,το ενδιαφερον,η αγκαλια.δε ξερω γιατι παντα στα παραδειγματα των στερημενων παιδιων πρωτα ερχονται οσα προερχονται απο πολυτεκνη οικογενεια...


πες τα ρε Ευάκι!!! και εμένα μου τη δίνει αυτός η αντίληψη που υπάρχει. όποιος έχει πολλά παιδιά δεν έχει στον ήλιο μοίρα, ζητιανεύουν, κακοπερνάνε κτλ κτλ.
κάποια φορά άκουσα από <φίλο> :
μπράβο στους γονείς σου πάντως!!! είστε κανονική οικογένεια affraid affraid !!!!!

Απάντησα πιο πάνω...
Δεν αναφέρθηκα στις πολύτεκνες οικογένειες. Και με μόνο δύο παιδιά ή ακόμα και με ένα, πάλι δύσκολα μπορεί κάποιοι να τα βγάζουν πέρα...

Κι εγώ με αγάπη μεγάλωσα.
Και "κανονική" οικογένεια ήμασταν.
Αλλά η αγάπη, δε σε χορταίνει, δε σε ζεσταίνει και δε σε σπουδάζει... Κι όταν λέω σπουδάζει δεν εννοώ απαραιτήτως να γίνεις γιατρός. Στην τελική δε γίνεται να γίνουμε όλοι "πανεπιστήμονες"... Εννοώ να μάθεις μια ξένη γλώσσα, να αγοράσεις ένα βιβλίο κτλ κτλ....
Και δε γίνεται να δίνεις στο ένα σου παιδί, και στα υπόλοιπα να μη δίνεις...
ΔΥΣΤΥΧΩΣ (ή και ευτυχώς) η σημερινή κοινωνία μάς θέλει να τα έχουμε όλα...

Ξεφύγαμε από το θέμα...
Σημασία έχει πως, όπως ακριβώς το θέτει η κουκίδα στο αρχικό της ερώτημα, για κάποιους χαιρόμαστε για μια εγκυμοσύνη και για άλλους προβληματιζόμαστε. Για κάποιους λέμε πως είναι αμαρτία να σκοτώσουν ένα έμβρυο, και για κάποιους άλλους πως είναι το "σωστό".
Άσχετα με τους λόγους.
Κι αυτή είναι η σκληρή πραγματικότητα...

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
koukida έγραψε:άνοιξα καινουριο ποστ- (με
αφορμή το The Silent Scream .. που πόσταρε η φίλη μου η bou-boukitsa)

το εγραψα..το εσβησα... φοβηθηκα μην
πυροδοτηθει καυγας - και δεν το

θελω- αλλα τελικα το αποφασισα- θα το ποσταρω
γιατι θελω να συζητησουμε

ομορφα και χωρις παρεξηγησεις ...

κ θελω να μου πείτε τη γνωμη σας...



τελικα οταν γιορταζουμε την ανακοινωση μιας
εγκυμοσύνης -χαιρόμαστε και

πανηγυρίζουμε τον ερχομο ενος άνθρωπου στον
κόσμο- χαιρομαστε που

συνεβη το θαυμα...?...



...ή μηπως τελικά χαιρόμαστε που κάποιος θελει
και 'κρατάει' το μωρό?




γιατι τελικα διαπιστωνω οτι μαλλον χαιρόμαστε
επιλεκτικά...




τι ειναι αυτο που μας χαροποιει σε μια 'α'
περιπτωση και μας θλίβει σε μια 'β'?




αφου ζωη δημιουργείται και στις 2 περιπτωσεις.
και η ζωη αυτη εχει

δικαιωμα στην υπαρξη-
αφου ηδη εχει ξεκινησει το δυσκολο ταξιδι
της..ποιοι ειμαστε εμεις που θα το σταματησουμε
με την απόφαση μας και όχι μονο θα περιμενουμε, αλλα και θα ακουσουμε και 'μπραβο'..'δεν
ειχες άλλη επιλογη'...



δεν μπορω να καταλαβω γιατι κάποια μωρά είναι
χαρμόσυνο γεγονος και

καποια άλλα 'λάθος'....δηλαδή ποιο υπεράνω όλων
κριτήριο ειναι εκεινο που θα καθορίσει το αν
αυτή η ύπαρξη είναι 'δώρο θεού' ή 'λάθος της
ώρας'...?




το μικρό αυτο 'σποράκι' για να γινει
ολοκληρωμενος ανθρωπινος
οργανισμος ξεκίνησε ήδη ενα τεραστιο
ταξιδι μεσα απο τις αντιξοοτερες των
συνθηκων με στόχο να επιβιωσει κ
να φτασει μεχρι εκει που εφτασε ή που θα φτάσει....


και ερχεται η αποφαση να παψει να ζει? να
εξελιχθει και να ολοκληρωθει?



μα ειναι ενα θαυμα..αυτό δεν είναι η ζωή?

επιτρεπεται να βαζουμε τελος στο θαυμα?

ποιά είναι αυτή η παράμετρος που θα το καταγράψει
στο μυαλό μας ως λάθος- θα το 'κατηγοριοποιήσει'
και πολυ απλά θα το
δικαιολογήσει έτσι ώστε ο αυτόχειρας να μην έχει
τύψεις τελικά ....?

γιατί τα κάναμε ρε κορίτσια έτσι....?

υπερβάλλω?

Αξίζει να ξαναποστάρουμε το αρχικό μήνυμα της Κουκίδας όπου τίθεται και το πιο σημαντικό ερώτημα που είναι αυτό που πρέπει να συζητάμε.

Απαντώ πρώτη λοιπόν από την αρχή σε αυτό το ερώτημα. Για εμένα κανένα κριτήριο δεν είναι υπεράνω της ζωής που δημιουργείται και για εμένα κάθε εγκυμοσύνη είναι περισσότερο θαύμα ζωής παρά λάθος της στιγμής...

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Tziz έγραψε:Καλημερούδια!!
Συγνώμη για χθες έπρεπε να φύγω με τον ανήρ για σούπερ μάρκετ...
Λοιπόν:

koukida έγραψε:Τζιζ θα το παραφρασω κ θα πω οτι ολοι μπορουν να εξελιχθουν (στο βαθμο που μπορουν) και με καλη θεληση απο την οικογενεια κ αγάπη- όλα γινονται- ξαναλέω στο βαθμό που μπορουν να γινουν.

τα άτομα με ειδικες δεξιοτητες εχουν ισα δικαιωματα στη ζωη οσο κ ο καθενας μας. Very Happy

Τα άτομα με ειδικές δεξιότητες έχουν ίσα δικαιώματα στη ζωή - εφόσον οι γονείς αποφασίσουν να τα φέρουν στη ζωή....
Για να γίνω λίγο πιο επεξηγηματική: κανείς δεν αμφισβητεί το γεγονός ότι όλα τα πλάσματα σε αυτόν τον πλανήτη έχουν "δικαιώματα".
Εδώ εξετάζουμε το πώς νιώθουμε εμείς απέναντι στην απόφαση του αν θα φέρεις ή όχι στον κόσμο ένα παιδί - "όπως" κι αν είναι αυτό...


bou-boukitsa έγραψε:θα συμφωνησω πως δεν εξελισονται ολα..μαλιστα καποια χειροτερευουν....αλλα επειδη εχω ζησει κατασταση τετοια απο κοντα (ανθρωπου παραλητου τελειως) θα πω το εξης....αυτο μπορει να συμβει αν απασα στηγμη στον αποιονδηποτε..απο ενα ατυχημα..ενα εγκεφαλικο..κλπ...τι τον κανεις τον ανθρωπο σου τοτε?? τον εγκεταλειπεις ???,,οπως και αυτα τα παιδια...να τα πεταξουμε στον κεαδα ???

Θες να πεις πως, αν ο Θεός σου έστελνε ένα παιδάκι με κάποιο "πρόβλημα" (νοητικό, κινητικό, σωματικό κτλ) και το ήξερες από την πρώτη στιγμή της κύησης ότι υπάρχει τέτοιο θέμα, εσύ, έχοντας ήδη τρία μικρά παιδιά, θα επέλεγες να το κρατήσεις?
Είναι διαφορετική η περίπτωση που περιγράφεις... Και φυσικά δε θα μπορούσα να "σκοτώσω" έναν άνθρωπο για τους λόγους που περιγράφεις. Όμως θα μπορούσα να σκοτώσω έναν άνθρωπο - αν αυτός μου το ζητούσε, αν έπρεπε να προστατεύσω τον εαυτό μου ή αυτούς που αγαπώ ή αν αυτός προκαλούσε γενικότερο κακό πχ στην ανθρωπότητα ή στον πλανήτη.

[

tziz μου ναι θα το κρατουσα...δεν θα ηταν η καλυτερη μου..και ελπιζω ο θεος να με λυπηθει και να μην μου στειλει ....αλλα στην τελικη θα το κρατουσα...

????????


Επισκέπτης
Πω πω τι θυμηθηκα παλι και φουντωσα... Εγω στο μαιευτηριο για καθαρισμο, χιλια κομματια ψυχολογικα και διπλα μου μια ΦΟΡΑΔΑ (και ναι το εννοω με ολη τη σημασια της λεξης και ας παρεξηγηθουν καποιες, θα τη χαρακτηριζα πολυ χειροτερα...) 38 ετων (!!!!) που εκανε εκτρωση γιατι κουραζοταν πολυ με το πρωτο της παιδι και δε θελει να κανει αλλο και η ''κυρια'' ειχε κανει αλλες 2 και βεβαια μου ειπε το κορυφαιο ''ε,καποια στιγμη ισως αποφασισω να κανω και 2ο ,αλλα οχι τωρα''. Την ξεμαλλιαζεις ή οχι;;;; 38 ετων δεν ηξερε τι εκανε;;; Σα δε ντρεπομαστε λεω εγω. Και οταν της ειπα οτι εγω απεβαλα (θεωρουσε δεδομενο οτι εκανα εκτρωση!!), με κοιτουσε σαν ουφο και καταπιε τη γλωσσα της. Τι να μου ελεγε το ζωο;;; Σκοτωσε ενα παιδακι επειδη θα την κουραζε!!! Ντροπη της πραγματικα.

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
etoile! έγραψε:Πω πω τι θυμηθηκα παλι και φουντωσα... Εγω στο μαιευτηριο για καθαρισμο, χιλια κομματια ψυχολογικα και διπλα μου μια ΦΟΡΑΔΑ (και ναι το εννοω με ολη τη σημασια της λεξης και ας παρεξηγηθουν καποιες, θα τη χαρακτηριζα πολυ χειροτερα...) 38 ετων (!!!!) που εκανε εκτρωση γιατι κουραζοταν πολυ με το πρωτο της παιδι και δε θελει να κανει αλλο και η ''κυρια'' ειχε κανει αλλες 2 και βεβαια μου ειπε το κορυφαιο ''ε,καποια στιγμη ισως αποφασισω να κανω και 2ο ,αλλα οχι τωρα''. Την ξεμαλλιαζεις ή οχι;;;; 38 ετων δεν ηξερε τι εκανε;;; Σα δε ντρεπομαστε λεω εγω. Και οταν της ειπα οτι εγω απεβαλα (θεωρουσε δεδομενο οτι εκανα εκτρωση!!), με κοιτουσε σαν ουφο και καταπιε τη γλωσσα της. Τι να μου ελεγε το ζωο;;; Σκοτωσε ενα παιδακι επειδη θα την κουραζε!!! Ντροπη της πραγματικα.

για αυτην δεν υπαρχει σωτηρια!! 3 εκτρωσεις συνειδητα!!....και ποτε θα εκανε το 2 αφου ηταν ηδη 38 και με 3 εκτρωσεις στην πλατη της???

τεσπα...θα συμφωνησω και με τους χαρακρηρισμούς σου και οποιος θελει ας θυμωσει!..

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bou-boukitsa έγραψε:
etoile! έγραψε:Πω πω τι θυμηθηκα παλι και φουντωσα... Εγω στο μαιευτηριο για καθαρισμο, χιλια κομματια ψυχολογικα και διπλα μου μια ΦΟΡΑΔΑ (και ναι το εννοω με ολη τη σημασια της λεξης και ας παρεξηγηθουν καποιες, θα τη χαρακτηριζα πολυ χειροτερα...) 38 ετων (!!!!) που εκανε εκτρωση γιατι κουραζοταν πολυ με το πρωτο της παιδι και δε θελει να κανει αλλο και η ''κυρια'' ειχε κανει αλλες 2 και βεβαια μου ειπε το κορυφαιο ''ε,καποια στιγμη ισως αποφασισω να κανω και 2ο ,αλλα οχι τωρα''. Την ξεμαλλιαζεις ή οχι;;;; 38 ετων δεν ηξερε τι εκανε;;; Σα δε ντρεπομαστε λεω εγω. Και οταν της ειπα οτι εγω απεβαλα (θεωρουσε δεδομενο οτι εκανα εκτρωση!!), με κοιτουσε σαν ουφο και καταπιε τη γλωσσα της. Τι να μου ελεγε το ζωο;;; Σκοτωσε ενα παιδακι επειδη θα την κουραζε!!! Ντροπη της πραγματικα.

για αυτην δεν υπαρχει σωτηρια!! 3 εκτρωσεις συνειδητα!!....και ποτε θα εκανε το 2 αφου ηταν ηδη 38 και με 3 εκτρωσεις στην πλατη της???

τεσπα...θα συμφωνησω και με τους χαρακρηρισμούς σου και οποιος θελει ας θυμωσει!..

εδω ρε κοριτσια 42 χρονων γυναικα-ατεκνη να σημειωσω- πηγε στον γυναικολογο μου κ του ζητουσε να την βοηθησει να 'ριξει' το μωρο γιατι δεν ηταν ακομη 'ετοιμη'-- σκόπευε να μεινει εγκυος την επομενη χρονια του ειπε κ εκεινος εγινε εξαλλος κ την κατσαδιασε. ειναι πραγματα αυτα? ειναι μυαλά καλοστεκούμενα? ελεος....

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εγω το τριτο λεω να το κανω στα 45 μου αλλα αν μεινω εγκυος και δεν εχω πλυνει τα χαλια εκεινο τον καιρο δεν θα μπορεσω να το κρατησω... ελεος! Mad Mad Mad Mad Mad Mad Mad Mad Mad Mad

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 26]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5 ... 15 ... 26  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν forum σε punBB | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις