Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
378 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 378 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 15 ... 26  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 5 από 26]

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mama katerina έγραψε:εγω το τριτο λεω να το κανω στα 45 μου αλλα αν μεινω εγκυος και δεν εχω πλυνει τα χαλια εκεινο τον καιρο δεν θα μπορεσω να το κρατησω... ελεος! Mad Mad Mad Mad Mad Mad Mad Mad Mad Mad
καπως ετσι μαλλον το κεφτοταν η κυρια! Shocked Shocked

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Εγώ θα πω μόνο πως όταν ξέρεις πως γίνονται τα παιδιά (δηλαδή είσαι μάνα) δεν δικαιολογείται το "λάθος". Αλλά δεν μπορείς να διορθώσεις ένα "λάθος" κάνοντας ένα άλλο. (εδώ με την λέξη λάθος αναφέρομαι σε ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη, και εσκεμένα την βάζω σε εισαγωγικά). Και εμ πάσει περιπτώσει, όταν ένα λάθος το επαναλάβεις πάνω από 1 φορές, σημαίνει ότι μαλλον το θεωρείς πιο πολύ λύση παρά λάθος (εδώ με την λέξη λάθος δεν αναφέρομαι στα παιδιά, αλλά στις εκτρώσεις. Εδώ δεν χρειάζονται εισαγωγικά).

Αnna1975


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
MariaM έγραψε:Εγώ θα πω μόνο πως όταν ξέρεις πως γίνονται τα παιδιά (δηλαδή είσαι μάνα) δεν δικαιολογείται το "λάθος". Αλλά δεν μπορείς να διορθώσεις ένα "λάθος" κάνοντας ένα άλλο. (εδώ με την λέξη λάθος αναφέρομαι σε ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη, και εσκεμένα την βάζω σε εισαγωγικά). Και εμ πάσει περιπτώσει, όταν ένα λάθος το επαναλάβεις πάνω από 1 φορές, σημαίνει ότι μαλλον το θεωρείς πιο πολύ λύση παρά λάθος (εδώ με την λέξη λάθος δεν αναφέρομαι στα παιδιά, αλλά στις εκτρώσεις. Εδώ δεν χρειάζονται εισαγωγικά).


και εγω συμφωνο μαρακι αφου δεν θελεις δεν εισαι μωρο παρε προφυλαξεις και μην σκοτωνεις τα παιδακια

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Αnna1975 έγραψε:
MariaM έγραψε:Εγώ θα πω μόνο πως όταν ξέρεις πως γίνονται τα παιδιά (δηλαδή είσαι μάνα) δεν δικαιολογείται το "λάθος". Αλλά δεν μπορείς να διορθώσεις ένα "λάθος" κάνοντας ένα άλλο. (εδώ με την λέξη λάθος αναφέρομαι σε ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη, και εσκεμένα την βάζω σε εισαγωγικά). Και εμ πάσει περιπτώσει, όταν ένα λάθος το επαναλάβεις πάνω από 1 φορές, σημαίνει ότι μαλλον το θεωρείς πιο πολύ λύση παρά λάθος (εδώ με την λέξη λάθος δεν αναφέρομαι στα παιδιά, αλλά στις εκτρώσεις. Εδώ δεν χρειάζονται εισαγωγικά).


και εγω συμφωνο μαρακι αφου δεν θελεις δεν εισαι μωρο παρε προφυλαξεις και μην σκοτωνεις τα παιδακια

Έτσι είναι Αννα. Και το έχω ξαναεκφράσει, ότι δεν κατηγορώ τις κοπέλες που έχουν κάνει έκτρωση όμως για εμένα υπάρχουν κάποια όρια. Δυσκολεύομαι να δεχθώ μια γυναίκα που έχει παιδιά να κάνει έκτρωση γιατί έχει την "γνώση", δεν ξερω αν το εκφράζω σωστά. Σε αντίθεση πάντα με μια γυναίκα που δεν έχει παιδιά. Η δεύτερη απλά "δεν ξέρει τι κάνει". Επίσης, δεν μπορώ να δεχθώ να γίνει έκτρωση από το ίδιο άτομο πάνω από 1 φορές. Με βάζει σε άλλες σκέψεις.

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
κοιτα...αν εισαι Άξεστος(με κεφαλαιο το 'α') άνθρωπος και Χοντρόπετσος (με κεφαλαίο το 'χ') τότε δεν θεωρείς καν ως ζώντα οργανισμο το έμβρυο...ποσο μαλλον να το θεωρήσεις άνθρωπο...και κατ'επεκταση παιδί σου...

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
koukida έγραψε:κοιτα...αν εισαι Άξεστος(με κεφαλαιο το 'α') άνθρωπος και Χοντρόπετσος (με κεφαλαίο το 'χ') τότε δεν θεωρείς καν ως ζώντα οργανισμο το έμβρυο...ποσο μαλλον να το θεωρήσεις άνθρωπο...και κατ'επεκταση παιδί σου...

σωστα αυτες οι γυναικες δεν εχουν συνειδηση και η νοημοσυνη τους ειναι μηδεν...

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
koukida έγραψε:κοιτα...αν εισαι Άξεστος(με κεφαλαιο το 'α') άνθρωπος και Χοντρόπετσος (με κεφαλαίο το 'χ') τότε δεν θεωρείς καν ως ζώντα οργανισμο το έμβρυο...ποσο μαλλον να το θεωρήσεις άνθρωπο...και κατ'επεκταση παιδί σου...

Για άλλη μια φορά είσαι πολύ εύστοχη στους χαρακτηρισμούς σου. Θα σταθώ στο τελευταίο που είπες και θα το συνδυάσω με την δική μου θεωρία για να την συμπληρώσω.

Το έμβρυο-άνθρωπος-παιδί που έχει στην κοιλιά της μια γυναίκα που έχει παιδιά, όταν το ρίχνει για ασήμαντους λόγους που προαναφέρθηκαν, σημαινει ότι δεν θεωρεί ότι είναι το ίδιο σημαντικό με το παιδί που ήδη έχει. Είναι θέμα τύχης που κάποια παιδιά γεννιούνται πρώτα στην σειρά, ή δεύτερα. Αν πχ ήταν τρίτα, μπορεί η ζωή τους να μην είχε την ίδια αξία για την μαμά τους. Και πραγματικά με στεναχωρεί αυτή η σκέψη για το πως εμείς οι άνθρωποι επιλέγουμε αυθαίρετα να απαξιώσουμε κάποια πράγματα που δεν έχουμε προγραμματίσει ή δεν μας βολεύουν. Ευελπιστώ όμως ότι τέτοιες αποφάσεις βασίζονται σε πολύ μα πάρα πολυ επιφανειακές σκέψεις και παίρνονται βιαστικές αποφάσεις.

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
MariaM έγραψε:
koukida έγραψε:κοιτα...αν εισαι Άξεστος(με κεφαλαιο το 'α') άνθρωπος και Χοντρόπετσος (με κεφαλαίο το 'χ') τότε δεν θεωρείς καν ως ζώντα οργανισμο το έμβρυο...ποσο μαλλον να το θεωρήσεις άνθρωπο...και κατ'επεκταση παιδί σου...

Για άλλη μια φορά είσαι πολύ εύστοχη στους χαρακτηρισμούς σου. Θα σταθώ στο τελευταίο που είπες και θα το συνδυάσω με την δική μου θεωρία για να την συμπληρώσω.

Το έμβρυο-άνθρωπος-παιδί που έχει στην κοιλιά της μια γυναίκα που έχει παιδιά, όταν το ρίχνει για ασήμαντους λόγους που προαναφέρθηκαν, σημαινει ότι δεν θεωρεί ότι είναι το ίδιο σημαντικό με το παιδί που ήδη έχει. Είναι θέμα τύχης που κάποια παιδιά γεννιούνται πρώτα στην σειρά, ή δεύτερα. Αν πχ ήταν τρίτα, μπορεί η ζωή τους να μην είχε την ίδια αξία για την μαμά τους. Και πραγματικά με στεναχωρεί αυτή η σκέψη για το πως εμείς οι άνθρωποι επιλέγουμε αυθαίρετα να απαξιώσουμε κάποια πράγματα που δεν έχουμε προγραμματίσει ή δεν μας βολεύουν. Ευελπιστώ όμως ότι τέτοιες αποφάσεις βασίζονται σε πολύ μα πάρα πολυ επιφανειακές σκέψεις και παίρνονται βιαστικές αποφάσεις.

Σ'αυτην ακριβως την πρακτική Μαρία μου παρατηρούμε την σκληρότητα του ανθρώπινου είδους και μάλιστα σε όλο της το μεγαλείο.
Υποτιθεται οτι εχουμε μυαλο το οποιο μαλιστα αντιλαμβανεται το μελλον και το παρελθον (εκτος του παρόντος - που μονο αυτο αντιλαμβανονται τα υπόλοιπα εμβια όντα)-- κ ενω θα επρεπε σε συνδοιασμό με το συναισθημα το μυαλο να πραξει αβίαστα 'ανθρώπινα'- εκείνο δρά με τον ακριβως αντιθετο τρόπο.
τι θελω να πω? καμία συμπόνια- ουτε δείγμα αγάπης για τον άνθρωπο που δημιουργείται.
απλα φροντιζουμε μόνο το συμφέρον κ τη βολή μας - κ τα δικαιολογει ετσι απλα η κοινωνια μας ωστε να εκμηδενισει κ την πιθανοτητα 'τύψεων' για μια τετοια -επιτρεψτε μου - 'δολοφονικη' πραξη.
Χρησιμοποιω ακραια επίθετα - το ξερω- αλλα ετσι το βλέπω- το μυαλο μου έτσι το αντιλαμβανεται...
Ισως ο αγωνας της επιβιωσης να εχει τετοιες διαστασεις για την σημερινη κοινωνια μας. μια ζούγκλα δλδ κανονικότατη.
τύφλα να εχει ο βασιλιάς της ζούγκλας...

zefi

zefi
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Εξαιρετικά ενδιαφέρον το θέμα που ανοίξατε... η ανθρώπινη ζωή είναι το μεγαλύτερο δώρο σε αυτήν την ζωή...θέλει πολύ δύναμη να φέρεις στον κόσμο και το κυριότερο να μεγαλώσεις ένα παιδί... Δεν νομίζω οτι θα μπορούσα ποτέ να γίνω κριτής των άλλων...και να χαρακτηρίζω επειδή έκαναν την μία ή την άλλη επιλογή στη ζωή τους...Χρειάζεται μεγάλα ψυχικά αποθέματα φτάνοντας το παιδί στην εφηβεία να είσαι δίπλα του και να το έχεις κάνει να σου μιλάει και να σε εμπιστεύεται...Εάν μου έλεγε οτι είναι έγκυος εύχομαι όμως να ήμουν δίπλα της να την στήριζα σε όποια επιλογή της...Όλες νομίζω είμαστε κατά...όλες νομίζω είμαστε υπερ της ενημέρωσης, της πρόληψης αντισυλληπτικών μέτρων...στην θεωρία τουλάχιστον... αλλά ελπίζω και στην πράξη... Η έκτρωση σαφώς δεν είναι αντισυλληπτικό μέτρο... Φοβάμαι οτι πρέπει να γίνει μεγάλη δουλειά στην εφηβεία σε όλο αυτό... φοβάμαι οτι λίγες φτάνουμε με ψυχικά αποθέματα μέχρι την εφηβεία των παιδιών μας...
Η ανθρώπινη ζωή είναι το μεγαλύτερο δώρο...τα άλλα ασήμαντα...ας θωρακίσουμε τον εαυτό μας ψυχικά να φτάσουμε να είμαστε όταν πρέπει δίπλα στα παιδιά μας...
Όσο για την κοινωνία μας είναι ο νόμος του ισχυρότερου σε όλα...μια κοινωνία που δεν σέβεται αξίες που δεν σέβεται πολλές φορές τον εαυτό της...πόσο... τα παιδιά με ειδικές ικανότητες...από παιδιά μαθαίνουμε να μην δεχόμαστε το διαφορετικό...δυστυχώς...πολλά πρέπει να αλλάξουν...πολλά...
στην οικογένεια...πρώτα στο σχολείο...πολλά...
Είμαστε σαν κοινωνία εγωκεντρική...δεν ξέρουμε ποιοι είμαστε και που πηγαίνουμε...και αυτό αποτυπώνεται στις ανθρώπινες σχέσεις, στις αποφάσεις ζωής, στις επιλογές ζωής...σε όλα...
Μακάρι να βρούμε τον ευατό μας να τον αγαπήσουμε και με ψυχικά αποθέματα να είμαστε δίπλα στα παιδιά μας...μας έχουν ανάγκη να τα μάθουμε να αγαπούν και να προστατεύουν τον εαυτό τους...και να ζήσουν όμορφα και απλά με αγάπη και ηρεμία...αυτό λείπει σήμερα...

http://paizoumemazi.blogspot.com/

????????


Επισκέπτης
Το φοβερο βρε κοριτσια ειναι οτι μου ελεγε οτι θα κανει εκτρωση με απολυτη ηρεμια, ιχνος τυψεων/στεναχωριας!! Λες και πηγα για πεντικιουρ και ειπε να κοψουν και τις φτερνες. Ειλικρινα ηταν αισχρη. Και εγω ειχα χασει το παιδακι μου και ακουγα τις παπ.....ες της, οτι την κουραζε το παιδι!!! Παιδια τα σκεφτομαι και κρατιεμαι να μη κλαψω.Δε θα την ξεχασω ποτε αυτη τη γυναικα.

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
etoile! έγραψε:Το φοβερο βρε κοριτσια ειναι οτι μου ελεγε οτι θα κανει εκτρωση με απολυτη ηρεμια, ιχνος τυψεων/στεναχωριας!! Λες και πηγα για πεντικιουρ και ειπε να κοψουν και τις φτερνες. Ειλικρινα ηταν αισχρη. Και εγω ειχα χασει το παιδακι μου και ακουγα τις παπ.....ες της, οτι την κουραζε το παιδι!!! Παιδια τα σκεφτομαι και κρατιεμαι να μη κλαψω.Δε θα την ξεχασω ποτε αυτη τη γυναικα.

Και ένα πολύ αγαπημένο μου πρόσωπο πήγε να κάνει απόξεση πολύποδα γιατί δεν μπορούσε να μείνει έγκυος. Πήρε την απόφαση να κάνει επέμβαση για να καταφέρει κάποια στιγμή να αποκτήσει παιδάκι! Το σκεφτόταν μέρες και φοβόταν αλλά νίκησε η επιθυμία της να γίνει μανούλα κάποια στιγμή και πήγε. Φαντάζεστε την χαρά της μετά την επέμβαση όταν ήταν στην ανάνηψη! Ε, δεν κράτησε για πολύ! Ήταν 5 κοπέλες με εκτρωση. Η μία μάλιστα ήταν μια μαμά που είχε 2 παιδάκια αλλά δεν μπορούσε οικονομικά να τα καταφέρει με το τρίτο οπότε... τι κρίμα! Πραγματικά όλα γίνονται για κάποιον σκοπό και κάθε εμπόδιο για καλό λένε. Όμως πραγματικά απορώ πως έρχονται τόσα παιδιά σε γονείς που δεν τα θέλουν και τα γυρνάνε πίσω ενώ κάποια άλλοι "φτύνουν αίμα" για να αποκτήσουν ένα. Παρεπιπτόντως το αγαπημένο μου αυτό πρόσωπο είναι ακόμα στην προσπάθεια. Νομίζω πως μία από τις μεγαλύτερες επιθυμίες μου στην ζωή μου είναι να αποκτήσει εκείνη παιδί.

stefy

stefy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ντρεπομαι πάρα πολύ αλλά στα 17 μου ειχα μεινει εγκυος κι ειχα κανει εκτρωση. Αλλά εγώ τοτε παρολό που ήμουν άμυαλη και έμεινα εγκυος - ακόμη και τότε ειχα αισθανθεί πολύ ασχημα γι αυτό που μου συνέβη και γι αυτό που έκανα. Αλλά τώρα που είμαι 29 και εγινα πριν από 2 μήνες μανούλα αισθάνομαι ακομη πιο ασχημα κι ακομη μεγαλύτερη ντροπή γι αυτο που έκανα τότε. Στερνη μου γνωση να σ ειχα πρώτα .... Ελπίζω να με συγχωρέσει ο Θεός κι εγω κάποια στιγμη να συγχωρήσω τον εαυτό μου. Εχω κανει το μεγαλύετρο αμάρτημα και τώρα το ξέρω καλύτερα από ποτέ.

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
stefy έγραψε:Ντρεπομαι πάρα πολύ αλλά στα 17 μου ειχα μεινει εγκυος κι ειχα κανει εκτρωση. Αλλά εγώ τοτε παρολό που ήμουν άμυαλη και έμεινα εγκυος - ακόμη και τότε ειχα αισθανθεί πολύ ασχημα γι αυτό που μου συνέβη και γι αυτό που έκανα. Αλλά τώρα που είμαι 29 και εγινα πριν από 2 μήνες μανούλα αισθάνομαι ακομη πιο ασχημα κι ακομη μεγαλύτερη ντροπή γι αυτο που έκανα τότε. Στερνη μου γνωση να σ ειχα πρώτα .... Ελπίζω να με συγχωρέσει ο Θεός κι εγω κάποια στιγμη να συγχωρήσω τον εαυτό μου. Εχω κανει το μεγαλύετρο αμάρτημα και τώρα το ξέρω καλύτερα από ποτέ.

Στέφυ εγώ θα σου πω ότι αρκεί που μετάνοιωσες και κατάλαβες ότι αυτό που έκανες ήταν λάθος. Έχεις συνείδηση! Δεν σκότωσες την ψυχή σου! Νομίζω πως όσα γράφουμε πιο πάνω αναφέρονται σε περιπτώσεις γυναικών που κάνουν συνέχεια εκτρώσεις, ή το κάνουν χωρίς συναισθήματα και με ελαφρά τη καρδία... Και πιστεύω πως αν σου ερχόταν μια "ανεπιθύμητη" εγκυμοσύνη τώρα που έχεις παιδάκι θα έπραττες εντελώς διαφορετικά γιατί τώρα ξέρεις. Νομίζω ότι ο μόνος που δεν σε έχει συγχωρέσει είσαι εσύ και ειλικρινά το πιστεύω αυτό. Wink

Αν καταφέρουμε όλοι εμείς να αλλάξει η νοοτροπία της κοινωνίας μας, ίσως οι επόμενες γενιές να μην νιώθουν τον ιδιο πανικό με μια ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη. Όλοι πλέων έχουμε ευθύνη ως γονείς πια.

stefy

stefy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Για μένα από εδω και πέρα δεν θα υπάρξει ποτε ξανα ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη. Οταν θελήσω να μην κάνω άλλο παιδι θα πάρω μέτρα αντισύλληψης αλλα αν παρόλα αυτά μεινω με κάποιο τρόπο εγκυος ξανά θα το φέρω στον κόσμο ακόμη κι αν ειναι το 10ο παιδί! Ακόμη κι αν δεν εχουμε να φάμε. Δεν θα το ξαναεκανα ποτε το ιδιο σφαλμα!! ΑΚομη και τότε που ήμουν αμυαλη... μετα από αυτο εβαλα μυαλο!!! Δεν ξαναειχα ποτε επαφη χωρις προφύλαξη! Ακόμη και με τον αντρα μου που ειμαστε 8 χρονια μαζι... πριν αποφασίσουμε οτι θέλουμε παιδακι χρησιμοποιούσαμε προφυλακτικό.. Ουτε καν τη μέθοδο του τραβήγματος. Δεν μπορω να φανταστω πως μια γυναικα που εζησε κατι τόσο οδυνηρο δεν ειχε το μυαλό τουλαχιστον να μην το επαναλάβει και να μην προσέξει.

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
stefy έγραψε:... Δεν μπορω να φανταστω πως μια γυναικα που εζησε κατι τόσο οδυνηρο δεν ειχε το μυαλό τουλαχιστον να μην το επαναλάβει και να μην προσέξει.

Πίστεψέ με μονο αυτό μας προβληματίζει όλες. Κατά τα άλλα τα λάθη μικρά και μεγάλα είναι ανθρώπινα. Σημασία έχει να παίρνουμε από αυτά τα σωστά μηνύματα και να τα αναγνωρίζουμε. Και εσύ αυτό το έκανες. Να είσαι καλά και να χαίρεσαι το μικρούλι σου!

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
stefy έγραψε:Ντρεπομαι πάρα πολύ αλλά στα 17 μου ειχα μεινει εγκυος κι ειχα κανει εκτρωση. Αλλά εγώ τοτε παρολό που ήμουν άμυαλη και έμεινα εγκυος - ακόμη και τότε ειχα αισθανθεί πολύ ασχημα γι αυτό που μου συνέβη και γι αυτό που έκανα. Αλλά τώρα που είμαι 29 και εγινα πριν από 2 μήνες μανούλα αισθάνομαι ακομη πιο ασχημα κι ακομη μεγαλύτερη ντροπή γι αυτο που έκανα τότε. Στερνη μου γνωση να σ ειχα πρώτα .... Ελπίζω να με συγχωρέσει ο Θεός κι εγω κάποια στιγμη να συγχωρήσω τον εαυτό μου. Εχω κανει το μεγαλύετρο αμάρτημα και τώρα το ξέρω καλύτερα από ποτέ.

αφου το εξομολογησαι ετσι ανοιχτα σε ολες εμας..πραγμα αρκετα δυσκολο...εγω θα σου ελεγα να πας να πεις πως αισθανεσαι για αυτο και σε ενα πνευματικο ..και αφου εχεις ,μετανοιωσει θα σου περασει και μια ευχη να ξερεις πως και ο Θεουλης μπορει να συγχωρεσει οταν μετανοιωσουμε για κατι ειλικρινα...
απο εμενα ενα μεγαλο μπραβο για αυτα που λες δημοσια και παραδεχεσαι πως εκανες λαθος

stefy

stefy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Σ ευχαριστω... αλλά δεν μου αξίζει κανενα μπράβο ειλικρινά. Το να μετανιώσω ήταν το λιγότερο που θα μπορουσα να κάνω. Το εχω σκεφτει κι εγώ να παω για εξομολόγηση. Θα το κάνω καποια στιγμή σίγουρα.

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
stefy έγραψε:Σ ευχαριστω... αλλά δεν μου αξίζει κανενα μπράβο ειλικρινά. Το να μετανιώσω ήταν το λιγότερο που θα μπορουσα να κάνω. Το εχω σκεφτει κι εγώ να παω για εξομολόγηση. Θα το κάνω καποια στιγμή σίγουρα.

Βρες έναν καλό πνευματικό γιατί δεν είναι όλοι οι παπάδες κατάλληλοι για εξομολόγηση και μπορεί να μην φερθούν σωστά.

stefy

stefy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Η αλήθεια ειναι οτι γι αυτό δεν το έχω κάνει ήδη.

ntina25

ntina25
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
επειδη δεν ξερω να το ανεβασω απο το youtube αν θελετε δειτε αυτό...http://youtube/hhUYitg2Gag... συγκηθικα πολυ... γιατι μαλλον ειμαι εγκυος απ'οτι καταλβαινω...

ntina25

ntina25
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!

????????


Επισκέπτης
ntina25 έγραψε:https://youtu.be/hhUYitg2Gag

Ξεκινησα να το δω αλλα μολις καταλαβα το θεμα το εκλεισα, γιατι δε μπορω να πλανταζω στο κλαμα!!!!
Θα το δω αφου γεννησω!!!! Very Happy

Mpogos


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ntina25 έγραψε:https://youtu.be/hhUYitg2Gag

[font=Comic Sans Ms]2 λεπτά είδα και πλάνταξα στο κλάμμα![/font] Το Θαύμα της ζωής...λάθος της στιγμής..? - Σελίδα 5 534787

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
etoile! έγραψε:
ntina25 έγραψε:https://youtu.be/hhUYitg2Gag

Ξεκινησα να το δω αλλα μολις καταλαβα το θεμα το εκλεισα, γιατι δε μπορω να πλανταζω στο κλαμα!!!!
Θα το δω αφου γεννησω!!!! Very Happy

καλα εκανες! εγω που δεν ειμαι εγκυος και δεν το χω δει ! δεν μπορω!

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mama katerina έγραψε:
etoile! έγραψε:
ntina25 έγραψε:https://youtu.be/hhUYitg2Gag

Ξεκινησα να το δω αλλα μολις καταλαβα το θεμα το εκλεισα, γιατι δε μπορω να πλανταζω στο κλαμα!!!!
Θα το δω αφου γεννησω!!!! Very Happy

καλα εκανες! εγω που δεν ειμαι εγκυος και δεν το χω δει ! δεν μπορω!

Καλέ το συζητάτε; Εγώ την πρώτη φορά που έπεσε στην αντίληψή μου ήταν όταν το έβλεπε ο άντρας μου και εγώ εκείνη την ώρα έπλενα πιάτα. Και παρόλα αυτά μόνο με τον ήχο το δάκρυ κορόμηλο! Ευτυχώς είχα γυρισένη πλάτη και δεν με έβλεπε να κλαίω... Εκείνος είχε λιώσει στο κλάμα και όταν γύρισα που είχα σκουπήσει τα δάκρυα, με είπε και αναίσθητη επειδή δεν έκλαψα, χαχαχα!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 5 από 26]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 15 ... 26  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

phpBB2 forum με ForumGreek | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις