Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
319 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 319 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 8 ... 13, 14, 15, 16, 17  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 14 από 17]

stefy

stefy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Mamavino ειναι σαν απαντησες σε αυτα που ειπα. Ετσι απλα ολα οσα νομιζουμε οτι ξερουμε μπορουν να εκμηδενιστουν απο καποιους στο ονομα της επιστημης.

mamavivo

mamavivo
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
stefy έγραψε:Mamavino ειναι σαν απαντησες σε αυτα που ειπα. Ετσι απλα ολα οσα νομιζουμε οτι ξερουμε μπορουν να εκμηδενιστουν απο καποιους στο ονομα της επιστημης.

βρε ταυτοχρονα τα γραφαμε?
εγω πιστευω ακραδαντα οτι υπαρχει μεταθανατια ζωη..μου το ειπε ο μπαμπας μου οταν μιλησαμε μεσω του διαμεσου..και το πιστευω...πιστευω σε αυτο που εζησα ...πιστευω σε οτι μου ειπε ,που δεν μπορει να τα ηξερε ενας αγγλος ετσι απλα,καταλαβαινεις τι λεω?

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Λοιπόν κορίτσια διαβάζω μέρες το θέμα.
Είμαι πολύ φοβιτσιάρα αλλά και... μαζόχα???? scratch χαχαχαχαχαχα!!!

Έχω λοιπόν να πω τα εξής:
Πριν παντρευτώ είχα ξεπεράσει τέτοιου είδους φοβίες αγκαλιά με το σκύλο μου.
Τη Λιζούλα μας. Κοιμόμουν πάντα μαζί της. Το κρεβάτι μου ήταν το σπίτι της.
Βέβαια είχε τύχει να χεστώ και πάνω μου όταν γρύλιζε στο πουθενά, κι έλεγα "άραγε τι βλέπει τώρα?" Όμως ήξερα πως όσο την έχω κοντά μου, τίποτα δε θα με πειράξει/πλησιάσει.

Τώρα έχω να "απολαύσω" τον ύπνο εδώ και περίπου ένα μήνα, από όταν ανοίχτηκε αυτό το θέμα.
Την καθόλου αγαπητή κυρία δεν την έχω συναντήσει κι ούτε θέλω. Ότι έχω παρόμοιες εμπειρίες "ακινησίας" και "δυσφορίας" στον ύπνο μου, ναι οκ, όπως οι περισσότεροι άνθρωποι. Οι οποίες πάντα -θέλω να πιστεύω- σχετίζονται με τα όνειρα. Είτε βλέπω κάποιο άσχημο όνειρο - οπότε και στον ξύπνιο μου το σώμα μου αντιδρά ανάλογα, ή το αντίστροφο πχ μούδιασα ή πιάστηκα και το "μετέφερα" στο όνειρό μου, το προσάρμοσα δηλαδή μέσα σε αυτό πχ να δω στο όνειρο ότι κάνω γυμναστική και με πιάνει κράμπα...

Λοιπόν άσχημα όνειρα έχω δει πάρα πολλά τα οποία ενώ τα θυμάμαι το πρωί, μετά από μέρες μπορεί να τα ξεχάσω. Οπότε δε μπορώ να συσχετίσω τα γεγονότα. Να καταλήξω δηλαδή στο αν ήταν "προφητικά" ή όχι.

Επίσης, με το που σαράντησα, από το πρώτο βράδυ κιόλας (μετά που πήγαμε στην εκκλησία με τη μικρή), την έβαλα στο δωμάτιό της. Λίγες μέρες ύστερα, είδα τόσο άσχημο όνειρο (μεταφυσικής-διαβολικής φύσης) που φοβόμουν μέχρι και να σηκωθώ να ελέγξω το μωρό. Μάζεψα τις δυνάμεις μου και σηκώθηκα. Έβρισα τον εαυτό μου που ένιωσε έστω και για μια στιγμή την αδυναμία να φερθεί ως ΜΑΜΑ. Πήγα την είδα κι όλα καλά. Μετά βέβαια ξανακοιμηθηκα τα ξημερώματα αλλά τες πα...

Το παραπάνω γεγονός συνέβη μετά από πολλάααααααα χρόνια.
Δηλαδή θέλω να πω πως ήμουν ένα χρόνο παντρεμένη και σε όλο αυτό το διάστημα ΔΕ ΦΟΒΗΘΗΚΑ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ειδικά στο καινούριο μου σπίτι. Ούτε καν την περίοδο της εγκυμοσύνης.
Κάτι ο σκύλος, κάτι ο έρωτας (ατελείωτα ΣΚ με τον άντρα μου), κάτι ότι όλα πήγαιναν καλά στη ζωή μου, δεν είχα τέτοια θέματα.

Τώρα όμως, το τελευταίο διάστημα, διαπιστώνω πως έχω, επηρεαστεί???? ίσως από τις συζητήσεις αυτές και χέζομαι πραγματικά. Ειδικά τώρα με το μωρό.

Φοβάμαι το ίδιο μου το σπίτι. Ακόμα και στο μεταλλικό καθαλάκι του μπάνιου (αυτό για τα κωλόχαρτα) καθρεφτίστηκα χθες σκύβοντας να πετάξω κάτι και τα έκανα πάνω μου.

Θα μου πείτε, τι μας τα λες όλα αυτά?
Απλά δεν έχω πού να τα πω γιατί ο άντρας μου θα με κοροϊδεύει κι ήθελα να τα βγάλω. Να μοιραστώ το φόβο μου.
Αφού να σκεφτείτε χθες του ζήτησα να κάνουμε μπάνιο μαζί δήθεν για τρελίτσες. Ο πραγματικός λόγος ήταν ότι ήμουν χεσμένη. Κι αυτό γιατί με αφορμή το βίντεο το οποίο έψαξα στο youtube με τον άγγελο που παίρνει την ψυχή από τη στέγη, είδα κι άλλα βιντεάκια με παραφυσικά (φαντάσματα και τέτοια) τα οποία με επηρέασαν. Κι όσο κι αν έχω μπει τώρα στον πειρασμό να "ερευνήσω" περισσότερο, κάτι μου λέει "όχι!" Δεν ξέρω αν είναι απλά η λογική μου: "μωρή βλαμμένη, αφού πάλι δε θα κοιμηθείς το βράδυ" ή αν είναι κάποια φωνούλα από το υπερπέραν που με προειδοποιεί να σταματήσω.

Πολλές φορές τα βράδια η μικρή ξυπνάει (ούτε μωρό δεν ξύπναγε) λόγω δοντιών???? scratch scratch και με φωνάζει. Ε, κορίτσια, κάτι η νύστα μου, κάτι ο φόβος μου να είμαι στο δωμάτιό της μόνη μου, την παίρνω κι εγώ στο κρεβάτι... Embarassed
Τι να κάνω η έρμη? Που όλο νομίζω πως θα πεταχτεί τίποτα να μου κάνει "τσα!"
Και να σκεφτείτε επίσης πως το σπίτι είναι γεμάτο, σε διάφορες γωνιές, εικόνες της Παναγίας και του Χριστού. Και η κούνια της μικρής....
Και κάτω από το μαξιλάρι μου έχω μια εικονίτσα του Χριστού. Αυτό βοηθάει πιστέψτε με. Δεν ξέρω αν είναι θέμα ψυχολογίας, αλλά βοηθάει...

Κι όσο για ιστορίες έχω κι εγώ πολλά να πω. Σε άλλο ποστ. Αυτό ήταν "εισαγωγικό" χαχαχαχαχα!

Τα φιλιά μου!

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Λοιπόν επειδή κι εγώ είμαι δίδυμη (όχι στο ζώδιο) θα σας πω τα εξής "κουφά".
1) Σε ένα τεστ μαθηματικών στο δημοτικό κάναμε ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια λάθη με την αδερφή μου κι ο δάσκαλος νόμιζε ότι αντιγράψαμε....

2) Ένα βράδυ στη Μηχανιώνα (χωριό στη Θεσσαλονίκη) παίζαμε κρυφτό και είδαμε μία σκιά να κατευθύνεται προς το σπίτι. Την είδαμε ΜΟΝΟ εγώ και η αδερφή μου. Οι άλλοι πήγαν να μας βγάλουν ψεύτρες αλλά τελικά χέστηκαν όλοι και σταματήσαμε να παίζουμε κρυφτό χαχαχαχαχα!

3) Λείπανε οι γονείς της κολλητής μου (και νύφης μου) και ήμασταν σπίτι της. Εγώ αυτή και ο αδερφός μου. Η τηλεόραση έπαιζε τον εξορκιστή και η Βαρβάρα μας είπε πως δεν το έχει δει και πως μιας και ήμασταν παρέα να κάτσουμε να το δούμε. Οκ, της λέω, εγώ το έχω δει και σιγά τα αβγά. Ε λοιπόν στα μισά της ταινίας πιάνει τρελή κακοκαιρία και γίνεται black out. Είχαμε πιάσει και μια συζήτηση "σχετική" οπότε καταλαβαίνετε... Για πότε μαζέψαμε τα πράγματά μας κι εξαφανιστήκαμε δε φαντάζεστε. Πάμε σπίτι μας (όπου φυσικά ήταν και οι γονείς μου), και λέω της Βαρβάρας "θα κοιμηθείς μαζί μου, δεν παίζει να μείνω μόνη τώρα" (δεν είχα ακόμα το σκύλο). Κι εκεί που ήμασταν ξαπλωμένες και μιλάγαμε "σχετικά" πάλι, άναψε το κινητό της. Της το λέω, το κοιτάζει, και μου λέει "Δεν είναι τίποτα. Ούτε μήνυμα, ούτε αναπάντητη, ούτε μπαταρία, είναι φορτισμένο" Shocked Shocked Shocked Shocked Μιλάμε όταν λέμε τα κάναμε πάνω μας, το εννοούμε... Κοιμηθήκαμε με τις πρώτες αχτίδες ήλιου...

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Τα καλοκαίρια κοιμόντουσαν έξω οι παππούδες μου στρωματσάδα.
Και το κάνανε κι άλλοι στη γειτονιά.
Όλοι λοιπόν παίρνανε από ένα αντικείμενο που θεωρείται πως "διώχνει τα πνεύματα" Μαχαίρι πχ.
Μια γνωστή της γιαγιάς, έπαιρνε τη σκούπα. Λένε πως αν το πνεύμα δει τη σκούπα, κάθεται να μετρήσει τις τρίχες. Κι έτσι απασχολείται με αυτό κι εσένα δε σε πειράζει (σαν τη μόρα ένα πράμα που μετράει τα βότσαλα...)μέχρι που θα ξημερώσει και θα φύγει.
Ένα βράδυ λοιπόν η γιαγιά μου λέει είδε ένα καμπούρικο πράμα πίσω από το σεντόνι το οποίο έβαζαν για "παραβάν" να φτύνει και να ξερογλείφεται. Είπε μια προσευχή από μέσα της κι αυτό έφυγε.

Μου έχουν πει πολλές ιστορίες επίσης με τη Σολομωνική, αλλά δε θέλω να τις πω.

Έχω ακούσει πως εκτός από το μαχαίρι τα πνεύματα φοβούνται και το τσιγάρο. Η φωτιά ίσως, ο καπνός? Δεν ξέρω...

Μια φίλη μου στο σχολείο, μας είχε πει διάφορα κουλά, αλλά δεν είναι και πολύ αξιόπιστη πηγή μιας και ήταν γνωστό πως από τους μπάφους, είχε κάψει πολλά εγκεφαλικά κύτταρα... Παρόλαυτά, δε μπορώ να την αμφισβητήσω μιας και δεν έχω αποδεικτικά στοιχεία. Αυτή επίσης ασχολιόταν -έτσι έλεγε τουλάχιστον- με μάγια και τη Σολομωνική... Δε θέλω να τα πω γιατί δεν τα θεωρώ μεταφυσικά αλλά διαβολικά.

Μια φορά με τον πρώην μου, πηγαίναμε με τα μηχανάκια μας δίπλα δίπλα. Σε κάποια φάση έκανε σούζα και του λέω "Θα πέσεις και θα γελάω"
Γυρνάω σπίτι και μετά από δύο ώρες ο βλάκας χτύπησε ένα σκύλο κι έσπασε τον καρπό του.... Προφητεία? Απλή πρόβλεψη? Γρουσουζιά??? Δεν ξέρω...
Και πολλάααααααα άλλα τέτοια περιστατικά.

"Τηλεπάθεια" έχω και με την αδερφή μου και με τον άντρα μου. Όταν σκεφτώ κάτι, είναι λες και διαβάζουν τη σκέψη μου.

Η αίσθηση ότι σας ακολουθεί κάποιος σας δημιουργείται?? Όχι να σας παρακολουθεί. Να είναι ΑΚΡΙΒΩΣ πίσω σας. Σε απόσταση αναπνοής. Εμένα όλη την ώρα... Νιώθω μια ρίγη στο σβέρκο μου.

Ο φύλακας άγγελός μου πιστεύω πως είναι η αδερφή μου (άσχετο αλλά ήθελα να το πω)...

Ένα βράδυ καλοκαίρι κοιμόμασταν κι ήταν όλα ανοιχτά. Μπαλκονόπορτες πατζούρια. Ήμουν ανάσκελα και ξεσκέπαστη. Ξαφνικά ένιωσα ένα φύσημα στο αφτί μου. Σαν κάποιος να φύσηξε απαλά και απότομα (σα να σβήνει κεράκι). Γύρισα το κεφάλι μου απότομα και κοίταξα την αδερφή μου, η οποία λίγες μέρες πριν με χούφτωνε στον ύπνο της (είχαμε κολλήσει τα κρεβάτια μας) και λέω κάποια μαλακία θα κάνει πάλι. Τελικά κοιμόταν του καλού καιρού και με την πλάτη γυρισμένη προς τα εμένα... Έκτοτε, δεν κοιμάμαι με ξεσκέπαστο αφτί. Κουκουλώνομαι μέχρι πάνω. Και το έπαθα ξανά πέρσυ. Νόμιζα πως είναι ο άντρας μου και θέλει τρελίτσες.
Ήμουν πάλι ξεσκέπαστη χωρίς να το καταλάβω.
Αυτό πραγματικά δεν ξέρω τι είναι και με έχει φρικάρει....

Θα θυμηθώ κι άλλα.

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Πω πω βρε Αγγελική... Δε θα κοιμάμαι κι εγώ τώρα τα βράδια...

Άσχετο, η σολωμονική τι είναι;

Να σας πω κι εγώ μια ιστορία που έζησε ο άντρας μου.

Είχε πεθάνει η γιαγιά του. Το βράδι μετά την κηδεία ο άντρας μου καθόταν στο σαλόνι και έπαιζε κιθάρα. Σε κάποια φάση δίψασε, αφήνει την πένα στο τραπεζάκι και πάει στην κουζίνα (η οποία επικοινωνεί με το σαλόνι, είχε δηλαδή οπτική επαφή συνέχεια). Πίνει νερό και γυρνάει. Πουθενά η πένα. Σηκώθηκε και άρχισε να ψάχνει. Μετά από ώρα βλέπει την πένα πάνω στο τραπεζάκι, ακριβώς εκεί που την είχε αφήσει!

Πέφτει για ύπνο. Η κιθάρα ήταν δίπλα του. Σε κάποια στιγμή, ακούγεται μια χορδή να τρέμει! Ανοίγει το φως και φυσικά στο δωμάτιο δεν ήταν κανείς!

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Η Σολομωνική είναι βιβλίο με μάγια και ξόρκια κι άλλα τέτοια...
Από ότι έχω ακούσει δηλαδή γιατί ούτε το έχω δει ποτέ....
Επικλήσεις "πνευμάτων" τα οποία δεν ξέρω αν είναι απαραίτητα σατανικά αλλά τες πα.
Άλλοι το λένε σατανιστικό κι άλλοι όχι... Τι να σου πω... Θα σε γελάσω..

Καλά, αυτό με τη χορδή, θα είχα κλάσει μιλάμε!

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Να τι βρήκα:

Αν υπάρχει κάποιο βιβλίο για το οποίο έχουν ειπωθεί πολλά, τότε αυτό σίγουρα είναι η Σολομωνική ή όπως ονομάζεται σωστά «Clavicula Salomonis» δηλαδή «Το Κλειδί του Σολομώντα».
Η Σολομωνική θεωρείται το σημαντικότερο βιβλίο πρακτικής Μαγείας όταν πρόκειται για την Τελετουργική Μαγεία. Η Καμπαλιστική Τελετουργική Μαγεία όπως την γνωρίζουμε σήμερα, βασίζεται πάνω σε αυτό το βιβλίο. Τι είναι όμως αυτό που κάνει το συγκεκριμένο βιβλίο τόσο ξεχωριστό;
Στηριζόμενοι στις Γραφές αλλά και σε θρύλους, ο Βασιλιάς Σολομώντας ισχυριζόταν ότι ζήτησε από τον Θεό να του δώσει γνώση και δύναμη που κανένας άλλος άνθρωπος δεν είχε. Η προσευχή του εισακούστηκε και παρουσιάστηκε σε αυτόν ο Αρχάγγελος Χομαδιήλ ο οποίος τον δίδαξε την απόκρυφη Γνώση και επίσης του παρέδωσε ένα δαχτυλίδι με το οποίο μπορούσε να εξουσιάζει τους δαίμονες. Την γνώση αυτή ο Σολομώντας την κατέγραψε για να την λάβει ο γιος του Δαυίδ μετά τον θάνατό του, γι αυτό συχνά η Σολομωνική αναφέρεται και ως «Η Διαθήκη του Βασιλιά Σολομώντα». Ο θρύλος όμως επίσης αναφέρει ότι όποιος δεν είναι έτοιμος να λάβει τέτοια γνώση, τότε τα χειρόγραφα του Σολομώντα δεν θα είναι παρά λευκές σελίδες γι αυτόν.
Από τότε, άρχισαν να κυκλοφορούν και κυκλοφορούν ακόμα πάμπολλα βιβλία με τον τίτλο «Σολομωνική», για λόγους καθαρά εμπορικούς, γραμμένα στα Λατινικά, Ελληνικά, Ιταλικά, Αγγλικά, Γαλλικά και Γερμανικά, όλα ισχυριζόμενα ότι είναι μεταφράσεις του γνήσιου χειρόγραφου. Το γνήσιο χειρόγραφο όμως ακόμα δεν έχει βρεθεί και εικάζεται ότι είναι γραμμένο στα Εβραϊκά*. Πολλά από αυτά τα γραπτά δεν είναι τίποτε άλλο παρά Γρημόρια αυτόνομων Μυστών, άλλα μια μικρή συλλογή γνώσεων συγκεντρωμένη από ‘δω κι από κει, υπάρχουν όμως και μερικά που μάλλον είναι τα πλησιέστερα του αυθεντικού, κρίνοντας από την χρονολογία γραφής τους αλλά και της ιστορίας των συγγραφέων. Αυτά μπορούν να βρεθούν σε Μουσεία μεγάλων Ευρωπαϊκών πρωτευουσών.
Το 1888 ο Σκοτσέζος S. Lindell Mac Gregor Mathers, (γνωστός και από την δράση του στην Αδελφότητα των Ροδόσταυρων όπου υπήρξε Αρχιερέας) συγκέντρωσε αυτά τα χειρόγραφα, τα μετέφρασε και έκδωσε για πρώτη φορά την πλέον ολοκληρωμένη μετάφραση της Σολομωνικής. Μέχρι τότε, το μόνο μεταφρασμένο κείμενο υπήρχε στα Γαλλικά, όπου είχε εκδοθεί τον 17ο αιώνα, ήταν ημιτελές και κυκλοφορούσε με απόλυτη μυστικότητα μονάχα ανάμεσα στα Τάγματα και τις Αδελφότητες. Ο Mathers υπήρξε ο πρώτος που το ολοκλήρωσε και το μετέφρασε για το ευρύ κοινό και ο πρώτος που μίλησε ανοιχτά για την ιστορία του. Το 1909 το βιβλίο του εκδίδεται για δεύτερη φορά και εξαντλείται μέσα σε ελάχιστους μήνες. Μετά από αυτό, μεταφράζεται σε όλες τις Ευρωπαϊκές γλώσσες και ξαναεκδίδεται για τρίτη φορά και γνωρίζει και πάλι την επιτυχία σε όλη την Ευρώπη. Έτσι, η ιστορία και τα χειρόγραφα του Βασιλιά Σολομώντα βγαίνουν από τα «σκοτάδια» και γίνονται γνωστά ευρέως. Η μυστικότητα που τα κάλυπτε μέχρι τότε υπήρξε τόσο επιτυχημένη που δεν είναι λίγοι εκείνοι που υποστηρίζουν πως αν δεν ήταν ο Mathers, δεν αποκλείεται να αγνοούσαμε την ύπαρξή τους ακόμα και μέχρι σήμερα.
Η Σολομωνική λανθασμένα έχει λάβει τον τίτλο του Σατανικού βιβλίου, μιας και ο Σολομώντας καταδικάζει ευθέως τις σατανικές πρακτικές, τις θυσίες, τις προσφορές αίματος και γενικότερα την χρήση της Γνώσης για κακό. Η διδασκαλία του και τα γραπτά του είναι διάχυτα από σεβασμό και αγάπη προς τον Θεό και τους Νόμους Του.


*Σημείωση: Λέγεται πως το αυθεντικό χειρόγραφο έχει βρεθεί και βρίσκεται στην μυστική βιβλιοθήκη του Βατικανού.

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Η αλήθεια είναι, πως από αυτά που είχα ακούσει, νόμιζα πως ήταν ένα είδος μαγείας. Δεν είχα ιδέα ότι επρόκειτο για βιβλίο. Έχω μπει πολλές φορές στον πειρασμό να τα ψάξω όλα αυτά αλλά τελικά υπερισχύει η κότα μέσα μου και κωλώνω! Χαχαχαχα!

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Λοιπόν με αφορμή τις πληροφορίες που έψαξα για τη Σολομωνική, διάβασα και κάποια άλλα θεματάκια τώρα...
Καλό θα ήταν λοιπόν να μη μπείτε στον κόπο να ασχοληθείτε, αν θέλετε να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο.
Στη μαγεία λένε -και γενικά στη ζωή- πως, ότι δίνεις θα το πάρεις πίσω επί τρία.

Φίλος φίλου έκανε μάγια (μέσα από τη Σολομωνική) να γυρίσει σε αυτόν η κοπέλα του (που τα είχανε χαλάσει πρόσφατα) αλλά έφαγε το κεφάλι του. Λεπτομέρειες δεν ξέρω γιατί δε μου τις είπε για να μη φοβηθώ περισσότερο...
Καθώς επίσης πήγαν να καλέσουν πνεύμα νομίζοντας πως είναι βλακείες αλλά μόλις ξεκίνησε η φάση, όπου φύγει φύγει!

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μπα σε καλό μας μεσημεριάτικα... Μπρρρρρ!

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Κορίτσια πραγματικά, αν κάποια ξέρει τι είναι αυτό το "φύσημα" στο αφτί, ας μου το πει κι εμένα (εκτός αν είναι κακό - τότε δε θέλω να το ξέρω)

stefy

stefy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Δεν εχεις δει την 6η αισθηση?

Σούλα

Σούλα
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Αχ δεν τολμώ να διαβάσω τίποτα από αυτά που έχετε γράψει....
φοβάμαιιιιιιιιιιιιι..
αλήθεια!

stefy

stefy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
17 σελιδουλες ειναι... μην ανησυχεις.... παρ το σιγα σιγα !! Very Happy Very Happy Very Happy

Σούλα

Σούλα
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
stefy έγραψε:17 σελιδουλες ειναι... μην ανησυχεις.... παρ το σιγα σιγα !! Very Happy Very Happy Very Happy



α πα πα πα....
έκανα να διαβάσω λίγο παραπάνω και σκιάχτηκα λιγάκι βρε παιδιά.....μπρρρρρρρρρρρρρρρρρ

vasiakalou

vasiakalou
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
15 Μαρτίου 2011, ήταν το 40ήμερο μνημόσυνο αδελφικού φίλου του πατέρα μου στη Σύρο. Ήθελε πολύ να πάει, ήταν όμως πρακτικά αδυνατο. Ξέρεις μου λέει, με το Νίκο είμαστε σαν αδέλφια και είχαμε υποσχεθεί ο ένας στον άλλο όταν είμασταν παιδιά, ότι αν πεθάνει ο ένας, σε 6 μήνες θα τον ακολουθήσει κι ο άλλος. Εννοείται πως δεν έδωσα σημασία και λέω στον πατέρα μου "σιγά μην κάνατε και τα μέντιουμ, παιδάκια είσαστε τί ήθελες να λέγατε; Μετά μεγαλώσατε, σπουδάσατε παντρευτήκατε, παντρεύτηκαν τα παιδιά σας, μονο στο τηλέφωνο μιλάτε 1 φορά στους 3 μήνες και αν.." Το ίδιο βράδυ, κατά τις 3 ακούω ρυθμικά χτυπήματα στην πόρτα της κρεββατοκάμαράς μου 1,2,3 φορές μετά παύση και τα χτυπήματα επαναλαμβάνονται. Λέω τί είναι, μήπως η τέντα, μήπως το ρολόι; Όμως η τέντα δε χτυπούσε ρυθμικά και ο χτύπος του ρολογιού ήταν συνεχής, χωρίς διακοπές και τούτα εδώ τα χτυπήματα ήταν καθαρά επάνω στην πόρτα. Εν τω μεταξύ είχα ξυπνήσει δεν ήταν όνειρο ή εφιάλτης. Τρελλαίνομαι... Βοήθεια λέω τί είναι αυτό;Πριν προλάβω να σκεφτώ, αν πρέπει να σηκωθώ ή όχι, μου έρχεται μια φλασιά. "Κύριε Νίκο, λέω ξέρω πόσο στεναχωρεθήκατε που δεν ήρθε ο φίλος σας στο μνημόσυνο σας και στεναχωρέθηκε κι αυτός, αλλά δεν μπορούσε... Αν θέλετε να μας πείτε κάτι μη το κάνετε με αυτό τον τρόπο γιατί με κατατρομάξατε!" Το χτύπημα δεν ξανακούστηκε κι εγώ ύστερα από την αντίδρασή μου άρχισα ν' αναρωτιέμαι. Πρέπει να πάω στον τρελλογιατρό ή όχι; Μήπως τρελλάθηκα; Την ίδια μέρα όμως ο πατέρας μου παθαίνει έμφραγμα και μπαίνει στην εντατική. Μέσα σε 2 μήνες τον χάσαμε, πήγε πράγματι να βρει το φίλο του πριν περάσουν 6 μήνες. Ειλικρινά, δεν ξέρω αν ήταν σύμπτωση ή όχι και τώρα όμως που τα θυμάμαι τρέμω ολόκληρη.

αλικακι

αλικακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
vasiakalou έγραψε:................ Την ίδια μέρα όμως ο πατέρας μου παθαίνει έμφραγμα και μπαίνει στην εντατική. Μέσα σε 2 μήνες τον χάσαμε. Ειλικρινά, δεν ξέρω αν ήταν σύμπτωση ή όχι και τώρα όμως που τα θυμάμαι τρέμω ολόκληρη.


Ανατρίχιασα βρε κορίτσι.....

stefy

stefy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
vasiakalou έγραψε:15 Μαρτίου 2011, ήταν το 40ήμερο μνημόσυνο αδελφικού φίλου του πατέρα μου στη Σύρο. Ήθελε πολύ να πάει, ήταν όμως πρακτικά αδυνατο. Ξέρεις μου λέει, με το Νίκο είμαστε σαν αδέλφια και είχαμε υποσχεθεί ο ένας στον άλλο όταν είμασταν παιδιά, ότι αν πεθάνει ο ένας, σε 6 μήνες θα τον ακολουθήσει κι ο άλλος. Εννοείται πως δεν έδωσα σημασία και λέω στον πατέρα μου "σιγά μην κάνατε και τα μέντιουμ, παιδάκια είσαστε τί ήθελες να λέγατε; Μετά μεγαλώσατε, σπουδάσατε παντρευτήκατε, παντρεύτηκαν τα παιδιά σας, μονο στο τηλέφωνο μιλάτε 1 φορά στους 3 μήνες και αν.." Το ίδιο βράδυ, κατά τις 3 ακούω ρυθμικά χτυπήματα στην πόρτα της κρεββατοκάμαράς μου 1,2,3 φορές μετά παύση και τα χτυπήματα επαναλαμβάνονται. Λέω τί είναι, μήπως η τέντα, μήπως το ρολόι; Όμως η τέντα δε χτυπούσε ρυθμικά και ο χτύπος του ρολογιού ήταν συνεχής, χωρίς διακοπές και τούτα εδώ τα χτυπήματα ήταν καθαρά επάνω στην πόρτα. Εν τω μεταξύ είχα ξυπνήσει δεν ήταν όνειρο ή εφιάλτης. Τρελλαίνομαι... Βοήθεια λέω τί είναι αυτό;Πριν προλάβω να σκεφτώ, αν πρέπει να σηκωθώ ή όχι, μου έρχεται μια φλασιά. "Κύριε Νίκο, λέω ξέρω πόσο στεναχωρεθήκατε που δεν ήρθε ο φίλος σας στο μνημόσυνο σας και στεναχωρέθηκε κι αυτός, αλλά δεν μπορούσε... Αν θέλετε να μας πείτε κάτι μη το κάνετε με αυτό τον τρόπο γιατί με κατατρομάξατε!" Το χτύπημα δεν ξανακούστηκε κι εγώ ύστερα από την αντίδρασή μου άρχισα ν' αναρωτιέμαι. Πρέπει να πάω στον τρελλογιατρό ή όχι; Μήπως τρελλάθηκα; Την ίδια μέρα όμως ο πατέρας μου παθαίνει έμφραγμα και μπαίνει στην εντατική. Μέσα σε 2 μήνες τον χάσαμε. Ειλικρινά, δεν ξέρω αν ήταν σύμπτωση ή όχι και τώρα όμως που τα θυμάμαι τρέμω ολόκληρη.

Ο Χριστός και η Παναγία!! Πως μπορει κανεις να τα εξηγησει αυτα με τον ανθρωπινο νου? Είναι αδύνατον.

vasiakalou

vasiakalou
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Ακόμα εξήγηση δε βρήκα, όσο και αν προσπαθώ. Παραισθήσεις δεν έχω, ούτε μου ξανασυνέβη κάτι περίεργο. Να είχα παραισθήσεις εκείνη ειδικά τη στιγμή; Αλλά και ο θάνατος του πατέρα μου που ακολούθησε κι ήταν 100% αληθινός; Για να είμαι ειλικρινής, η μόνη λογική εξήγηση που δίνω, ήταν ότι όντως υπάρχει ψυχή και ήταν η ψυχή του κολλητού του πατέρα μου που ήθελε να μας δώσει μήνυμα ότι ήρθε η ώρα να ξαναβρεθούν. Κάποιοι βέβαια θα πουν "πες μας τί πίνεις εσύ και δε μας δίνεις" αλλά ειλικρινά, άλλη λογική εξήγηση δεν βρίσκω. Ίσως στο μέλλον με όσα μάθουμε, να βρούμε κάποια επιστημονική εξήγηση σε όλα αυτά. Εννοείται ομως πως αυτό είναι ό,τι πιο περιέργο, ανεξήγητο και τρομακτικό έχω ζήσει.

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
stefy έγραψε:Δεν εχεις δει την 6η αισθηση?

Are you talking to me??
Το έχω δει.
Και?.....

stefy

stefy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Το παιδακι καποια στιγμη δεν λεει "Ξερεις γιατι καποιες φορες κρυωνεις στο σβερκο σου? Εγω ξέρω.... " I see dead people.. κτλ...

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
vasiakalou έγραψε:15 Μαρτίου 2011, ήταν το 40ήμερο μνημόσυνο αδελφικού φίλου του πατέρα μου στη Σύρο. Ήθελε πολύ να πάει, ήταν όμως πρακτικά αδυνατο. Ξέρεις μου λέει, με το Νίκο είμαστε σαν αδέλφια και είχαμε υποσχεθεί ο ένας στον άλλο όταν είμασταν παιδιά, ότι αν πεθάνει ο ένας, σε 6 μήνες θα τον ακολουθήσει κι ο άλλος. Εννοείται πως δεν έδωσα σημασία και λέω στον πατέρα μου "σιγά μην κάνατε και τα μέντιουμ, παιδάκια είσαστε τί ήθελες να λέγατε; Μετά μεγαλώσατε, σπουδάσατε παντρευτήκατε, παντρεύτηκαν τα παιδιά σας, μονο στο τηλέφωνο μιλάτε 1 φορά στους 3 μήνες και αν.." Το ίδιο βράδυ, κατά τις 3 ακούω ρυθμικά χτυπήματα στην πόρτα της κρεββατοκάμαράς μου 1,2,3 φορές μετά παύση και τα χτυπήματα επαναλαμβάνονται. Λέω τί είναι, μήπως η τέντα, μήπως το ρολόι; Όμως η τέντα δε χτυπούσε ρυθμικά και ο χτύπος του ρολογιού ήταν συνεχής, χωρίς διακοπές και τούτα εδώ τα χτυπήματα ήταν καθαρά επάνω στην πόρτα. Εν τω μεταξύ είχα ξυπνήσει δεν ήταν όνειρο ή εφιάλτης. Τρελλαίνομαι... Βοήθεια λέω τί είναι αυτό;Πριν προλάβω να σκεφτώ, αν πρέπει να σηκωθώ ή όχι, μου έρχεται μια φλασιά. "Κύριε Νίκο, λέω ξέρω πόσο στεναχωρεθήκατε που δεν ήρθε ο φίλος σας στο μνημόσυνο σας και στεναχωρέθηκε κι αυτός, αλλά δεν μπορούσε... Αν θέλετε να μας πείτε κάτι μη το κάνετε με αυτό τον τρόπο γιατί με κατατρομάξατε!" Το χτύπημα δεν ξανακούστηκε κι εγώ ύστερα από την αντίδρασή μου άρχισα ν' αναρωτιέμαι. Πρέπει να πάω στον τρελλογιατρό ή όχι; Μήπως τρελλάθηκα; Την ίδια μέρα όμως ο πατέρας μου παθαίνει έμφραγμα και μπαίνει στην εντατική. Μέσα σε 2 μήνες τον χάσαμε, πήγε πράγματι να βρει το φίλο του πριν περάσουν 6 μήνες. Ειλικρινά, δεν ξέρω αν ήταν σύμπτωση ή όχι και τώρα όμως που τα θυμάμαι τρέμω ολόκληρη.

Συλλυπητηρια... Είναι και φρέσκο...

Tziz


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μόνο που εγώ δε see dead people αλλά feel dead people... χαχαχαχαχαχα!!!
Αν είναι όντως αλήθεια, τότε τα πνευματάκια με έχουν πάρει στο κατόπι!!! χαχαχαχαχα!

Η μαμά μου όταν ήμουν μικρή για να με καθησυχάσει μου είχε πει πως είναι ο φύλακας άγγελός μου.

Αλλά εμένα η απορία μου είναι αν ξέρετε τι είναι αυτό το φύσημα στο αφτί.
Ο συνάδελφός μου, μου είχε πει πως το είχε νιώσει κι αυτός μια φορά, όταν η μαμά του (η οποία πέθανε όταν ήταν 5 χρονών) είχε έρθει στο όνειρό του να τον ειδοποιήσει να μην πάει εκδρομή - και όντως έγινε κάποιο αυτοκινητιστικό... Τες πα.

Ξέχασα να πω πως όταν βλέπω έναν συγκεκριμένο συμμαθητή μου από το γυμνάσιο στο όνειρό μου (με τον οποίο είχαμε κι ένα φλερτάκι) άσχετα με το περιεχόμενο του ονείρου, πάντα θα τσακωθώ με το σύντροφό μου. Χρόνια τώρα. Και με τον πρώην μου και με τον άντρα μου....

athina24

athina24
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ποπο!τι ανατριχιαστικα πραγματα ειναι αυτα που διαβαζω!!εγω πολλες φορες το βραδυ μες τον υπνο μου νιωθω παρουσια στο δωματιο εντονα...και κανα δυο φορες ενιωσα και νομιζα οτι ηταν ο παππους μου που εχει πεθανει εδω και χρονια!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 14 από 17]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 8 ... 13, 14, 15, 16, 17  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις