Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
246 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 246 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 8 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 13 από 17]

stefy

stefy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Να αλλαξουμε λιγο κλιμα και να παμε παλι σε φαντασματα... Βρηκα μερικες ακομη ιστοριες...

Παραφυσικά Φαινόμενα
Το στοιχειωμένο ξενοδοχείο των βραβείων Oscar!

Το ξενοδοχείο Roosevelt (στη φωτογραφία η είσοδός του) βρίσκεται στο 7000 της Hollywood Boulevard στο Hollywood και κάθε χρόνο περνούν από τα υπερπολυτελή δωμάτιά του εκατοντάδες σταρ.

Ανάμεσά τους οι Penelope Cruz , Orlando Bloom, Kate Bosworth, Mischa Barton, Lindsay Lohan, Justin Timberlake, Jake Gyllenhaal, Jessica Simpson, Ashlee Simpson και ...πολλοί άλλοι.

Το Teddy's Bar, που βρίσκεται μέσα στο ξενοδοχείο, αποτελεί ένα από τα κλασικά σημεία συνάντησης πριν αλλά και μετά από τα θρυλικά πάρτυ της απονομής των βραβείων Οσκαρ! Λόγω της θέσης του, το Roosevelt αποτελεί μία από τις πρώτες επιλογές για εκείνους που θέλουν να παρακολουθήσουν από τα δωμάτιά τους τήν... παρέλαση των αστέρων προς το Kodak Theatre. Κι όμως! Το Roosevelt Hotel, δεν είναι τόσο αθώο όσο φαίνεται!

Η πρώτη απονομή βραβειων Όσκαρ, στο Roosevelt Hotel!

16 Μαΐου 1929. Οι 250 καλεσμένοι φτάνουν στο Hollywood Roosevelt Hotel, το πρώτο μεγάλο πανδοχείο του Hollywood, για μια μικρή τελετή που διοργανώνει η νεοσύστατη Ακαδημία Κινηματογραφικών Τεχνών και Επιστημών.

Ο πρόεδρος Douglas Fairbanks, δίνει εκ μέρους της Ακαδημίας 14 τιμητικά βραβεία σε ισάριθμους ανθρώπους του κινηματογράφου και αμέσως μετά όλοι μαζί συγκεντρώνονται στην Αίθουσα Χορού, στο Blossom Room, για ένα ξέφρενο πάρτυ! Εκείνη η βραδιά ήταν η πρώτη απονομή των βραβείων Όσκαρ!

Το στοιχειωμένο ξενοδοχείο.

Το ξενοδοχείο Roosevelt θεωρείται σήμερα ένα από τα πιο γνωστά στοιχειωμένα κτίρια του Los Angeles! Οι ένοικοί του μιλούν για φαντάσματα παιδιών που παίζουν στους διαδρόμους, για τον νεκρό πιανίστα με το λευκό κοστούμι που παίζει στο πιάνο του ημιόροφου, αλλά κυρίως για δύο διάσημα "φαντάσματα": αυτό της Marilyn Monroe και του Montgomery Clift.

Ο στοιχειωμένος καθρέφτης της Mairilyn

Η Marilyn Monroe έμενε στο ξενοδοχείο Roosevelt τόσο συχνά που είχε αγοράσει ακόμη και διακοσμητικά για να κάνει την αγαπημένη της σουίτα με τον αριθμό 246, πιο οκεία. Ανάμεσα σε αυτά ένας ολόσωμος καθρέφτης που ήταν πάντα κρεμασμένος απέναντι από το κρεβάτι της.

Μετά τον αιφνίδιο θάνατό της οι ιδιοκτήτες του ξενοδοχείου, έκρυψαν τον καθρέφτη στην αποθήκη μέχρι που σε κάποια ανακίνιση ένας διακοσμητής πρότεινε να τον κρεμάσουν στο λόμπυ. Από τη στιγμή εκείνη μέχρι και σήμερα, δεν έχουν τελειωμό οι μαρτυρίες για εμφανίσεις της σέξυ Marilyn στον καθρέφτη, άλλοτε να βάζει το κραγιόν της και άλλοτε
να χτενίζει τα ξανθά μαλλιά της!

O Montgomery Clift είναι ένα ακόμη διάσημο "πνεύμα" που στοιχειώνει το ξενοδοχέιο Roosevelt. Έμενε σε αυτό το 1952, κατά τη διάρκεια των πολύμηνων γυρισμάτων της ταινίας "Από εδώ ως την αιωνιότητα". Σήμερα άνθρωποι από όλον τον κόσμο ζητούν να μείνουν στη σουίτα με τον αριθμό 928 με την... ελπίδα να εμφανιστεί και σε αυτούς το φάντασμά του.

Πολλοί ένοικοι υποστηρίζουν πως τον "βλέπουν" στο δωμάτιο να κάνει πάντα τα ίδια πράγματα: άλλοτε δυναμώνει τη θερμοκρασία του air condition κάνοντας τη ζέστη αφόρητη κι άλλοτε παίζει με την ένταση του ραδιοφώνου! Κάποιοι άλλοι ορκίζονται πως τον νιώθουν να κολλάει πάνω τους καθώς περπατούν στον διάδρομο του 8ου ορόφου!

Η παγωμένη γωνιά στην Αίθουσα Χορού

Αλλά και στο Blossom Room, εκεί που έγινε η πρώτη άτυπη απονομή των βραβείων το 1929, δεκάδες αυτόπτες μάρτυρες μιλούν για ένα σημείο στην βόρεια πλευρά της αίθουσας, μια περιοχή περιπου 4 τετραγωνικών μέτρων, όπου όλο το χρόνο η θερμοκρασία είναι τουλάχιστον 10 βαθμούς κάτω από ότι στο υπόλοιπο δωμάτιο!

Όποιος τολμάει να πλησιάσει στην "στοιχειωμένη γωνιά" αισθάνεται ένα κρύο ρεύμα αέρα να τον τυλίγει. Διάμεσα που έχουν επισκεφτεί την αίθουσα υποστηρίζουν ότι "βλέπουν" έναν άντρα με μαύρο φράκο να περιμένει με αγωνία κάτι. Ίσως να ακούσει το όνομα του για ένα βραβείο που δεν ήρθε ποτέ;

302Οτι πιο paranormal εχετε ζησει...... - Σελίδα 13 Empty ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ.. Σαβ Οκτ 15, 2011 1:53 am

KRISTI 1


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΠΩΠΩ!ΑΝΑΤΡΙΧΙΑΣΤΙΚΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ!ΘΑ ΠΩ Κ ΓΩ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΙΣΤΟΡΙΑ!ΗΜΟΥΝ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΓΩ ΜΕ ΜΙΑ ΑΚΟΜΑ ΚΟΠΕΛΑ,ΚΑΘΟΜΑΣΤΑΝ,ΔΕΝ ΕΙΧΑΜΕ ΠΕΛΑΤΕΣ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΜΙΛΑΜΕ ΝΙΩΘΩ ΕΝΑ ΧΕΡΙ ΑΠΟ ΠΙΣΩ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕ ΑΚΟΥΜΠΑΕΙ ΣΤΟΝ ΩΜΟ ΜΕ ΤΑ ΔΑΧΤΥΛΑ ΤΟΥ!!ΕΝΙΩΣΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΘΕΡΜΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΧΕΡΙΟΥ ΤΟΥ!ΤΙΝΑΖΩ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΟΥ ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΙΣΩ ΝΑ ΔΩ ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΩ ΚΑΤΙ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΚΟΠΕΛΑ,ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΦΥΣΙΚΑ ΤΙΠΟΤΑ!ΞΑΝΑΓΥΡΙΖΩ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΟΥ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΚΟΠΕΛΑ Η ΟΠΟΙΑ ΜΕ ΚΟΙΤΑΕΙ ΕΝΤΡΟΜΗ!ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΤΙ ΕΙΔΕ ΤΟ ΧΕΡΙ!!ΤΗΝ ΡΩΤΑΕΙ ΑΝ ΕΙΔΕ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΕΝΑ ΧΕΡΙ ΣΑΝ ΣΚΙΑ!ΤΗΣ ΛΕΩ ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΝΙΩΣΑ!ΕΝΑ ΧΕΡΙ!ΤΕΛΟΣΠΑΝΤΩΝ ΤΟ ΠΡΟΣΠΕΡΝΑΜΕ,ΕΡΧΟΝΤΑΙ 2 ΠΕΛΑΤΕΣ ΤΟΥΣ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΑΜΕ ΣΕ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ ΔΩΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΕΓΙΝΕ ΚΑΤΙ ΜΑΓΙΚΟ!!ΟΤΑΝ ΕΦΥΓΑΝ ΟΙ ΠΕΛΑΤΕΣ ΞΑΝΑΚΑΘΟΜΑΣΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΝΑΔΕΡΦΟ ΑΝΑΣΤΑΤΩΜΕΝΕΝΕΣ ΚΑΙ ΟΙ 2 ΚΑΙ ΛΕΜΕ Η ΜΙΑ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΤΙ ΜΑΣ ΣΥΝΕΒΗ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΔΩΜΑΤΙΑ!!!!!ΜΑΣ ΕΚΑΝΑΝ ΟΙ ΠΕΛΑΤΕΣ<ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ> ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΔΩΡΟ!!!ΑΕΡΟΠΟΡΙΚΑ ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟ<ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΘΕΜΙΑ ΜΑΣ> ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑΜΕ ΛΟΓΟ!!!ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ Ε??

didumomama

didumomama
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Ευτυχώς που έρχεται ο άντρας μου απόψε.
Μου έχουν πει ιστορίες αλλά δεν τις θυμάμαι ρε παιδιά.Θυμήθηκα όμως με την ιστορία μιας κοπέλας με τα γαιδουράκια κάτι που μου είχε πει η γιαγιά μου.Όταν ήταν νέα και πηγαίναν από χωριό σε χωριό με γαιδουράκια κάτι έβλεπαν και εκείνοι και ήταν επικίνδυνο αλλά δεν το θυμάμαι καλά.Όταν την δω θα την ρωτήσω.
Η κολλητή μου έβλεπε σκιές στην γκαρσονέρα της παλιότερα αλλά δεν καλοθυμάμαι.Φοβόμουν κιόλας να τα συγκρατήσω.Θα την ξαναρωτήσω και θα σας τα πω.

Έχω ένα όνειρο παλιό μου αλλά δεν νομίζω να ήταν η Μ....
Ήμουν λέει σε προαύλιο εκκλησίας και κάποιο ζευγάρι με μία γρια μου πήραν τη μία μου κόρη και έτρεχα να τους προλάβω αλλά το τρέξιμο μου ήταν σε αργή κίνηση όπως στις ταινίες.Δεν μπορούσα να τους φτάσω.Πήγα να φωνάξω και ενώ ούρλιαζα, δεν μου έβγαινε φωνή.Πριν βγουν όμως από την αυλή της εκκλησίας σκέφτηκα ότι δεν μπορούν να φύγουν με το παιδί μου και με τη σκέψη μου τους έκανα και την άφησαν σε ένα κάδο σκουπιδιών δίπλα από το δρόμο μέσα στην αυτή.Πιστεύω ότι είναι ο φόβος μου μην μου πάθουν κάτι και με τη δύναμη του Αγίου δεν άφησα το όνειρο να γίνει εντελώς εφιάλτης.Τώρα που το σκέφτομαι πρέπει να πάω να ανάψω ένα κεράκι στη χάρη του Αγίου Τίτου που στην εκκλησία του διαδραματίστηκε το όνειρό μου...

elenidek

elenidek
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
θυμηθηκα και άλλη. Αυτη έλαβε χώρα στην Έδεσσα. μου ειπαν λοιπον οτι καποια στιγμή 2 κοπελες απο ενα χωριο της περιοχης μετακόμισαν στην Έδεσσα σε ενα παλιο σχετικά σπιτι. κοιμοντουσαν στο ιδιο δωμάτιο και τα κρεβατια ήταν δεξια και αριστερα προς τον τοιχο και μεταξυ τους ενα κενο ισα να χωραει ενα πατακι. ενω λοιπον τα κρεβατια ακουμπουσαν τοιχο καθε βραδυ κοιμοντουσαν σκεπασμενες και το πρωι εβρισκαν τα σκεπασματα κατω απο το κρεβατι και μαλιστα απο τη μερια του τοιχου. οτι σκεπασμα και να εβαζαν. δοκιμασαν πολλα. ειτε να κλεισουν τα κενα αναμεσα σε τοιχο και κρεβατι ειτε να βαλουν τα σκεπασματα κατω απο το στρωμα σαν φακελο και να κοιμηθουν ετσι. τελικα ενας ηλικιωμενος συγχωριανος τους , τους ειπε οτι μαλλον υπαρχει φαντασμα στο σπιτι και οτι αυτος θα ερχοταν να διαβασει μια ευχη. Πηγε λοιπον ο παππους διαβασε μια ευχη και στο πατωμα σχηματιστηκε μια κηλιδα αιματος!!!! εκεινη την καθαρισαν καλα και μετα εκαψαν οτι χρησιμοιηθηκε για το καθαρισμα της. αυτο με τις κηλιδες αιματος και τους "κυνηγους φαντασματων" το εχω ακουσει από πολλούς παππούδες και γιαγιάδες.

erwtoulis

erwtoulis
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
love έγραψε:
erwtoulis έγραψε:xexe eseis ta diabazete k katourieste pano sas. Alli mia eimai k ego pou zousa 1.5 xrono me to legomeno "bora mora " mesa sto spiti. Eixa kanei ta panta papades ktl. Se opoion pneumatiko k na pigena na rotiso ti einai auta ta aneksigita pou simbenoun oloi efeugan apo konta mou k prospathousan na me dioksoun me ton tropo tous. Opoion k na fonaza sto spiti na kanei euxelaio , agiasmo , eksorkismo, den erxotan kanenas, oloi fobontousan. Ebriska polla empodia mprosta mou stis prospathies na to diokso.
To paidi to kimiza mazi mou sto idio domatio kai to diko tou to eixa gia play room. Ola ksekinisan mia mera prin sarantosei.Eblepa mia aprosarmosti skia mesa sto spiti kathe mera na kateuthinete sto domatio tou mikrou ( play room ) . Me tis oles tis stenaxories pou eixa me to paidi den tolmousa na to po se kanenan giati tha ithelan na me steiloun se psixologo. Mia mera irthe i fili mou sto spiti k mou leei simera tha koimitheis epidi eisai polu taleporimeni k tha taizo ego to paidi ta bradia pou ksipnouse. K opos egine. Ksipnousa k ego alla sikonotan ekeini k ta ekane ola. To proi tin afisa na koimate, pira to paidi k piga na kano kati doulies ekso. otan girisa mou leei kane mou ena kafe k fere mou ena xarti k ena molibi. Pianei k mou sxediazei auto to pou eblepa. Tis ekana erotiseis xoris na tis po tipota oti ksero k itan ola akribos opos ta eblepa.
To eblepa mono ego k ekeini, o antras mou oxi, k otan tou to eipame me tin fili mou mas koroideue. Mexri pou eide simadia k ekeinos. Px na kouniete san treli i lampa tou domatiou mas Mono , me ola ta parathira klista. Me tin fili mou kathomastan ekline i porta apo moni tis, anabe to fos sto domatio tou paidiou. Tautoxrona pataei ena karfi, kai ego mia belona. thimiaza to spiti k den mirise katholou to libani ekei pou to blepame. Erixna agiasmo sto patoma , se olo to spiti k den emfanizotan, etrema kathe fora pou sfougkariza. polla kai diafora aneksigita. ospou brethike enas papas apo athina k mou elege ti na kano. Apo tote otan akouga kati mpoukerna mesa. Ospou allaksame spiti k iremisame.
Distixos eimai apo auta ta liga atoma pou lene oti mpouroun ta doun, opos k ta asxima oneira pou blepo ginonte pragmatikotita.



πω!πω!ανατριχιασα!!!!! εχθες το βραδυ ξεκινησα να διαβαζω αλλα το σταματησα γιατι ο αντρας μου κοιμοταν και οτι και να γινει δεν παιρνει χαμπαρι!! διαβασα ολα αυτα με τη μορα και χεστηκα πανω μου..
πηγα για υπνο και ειχα ανοιχτο και το φως απο το σαλονι Laughing
επισης προχθες το μωρο ηταν στο κρεβατακι του και εγω του μιλουσα και συνηθως γελαει μου μιλαει..
ε!! που λετε με κοιτουσε φευγαλεα..και κολλουσε παλι σε ενα σημειο και εγω με ολα αυτα που διαφασα εδω αρχισα να σκεφτομαι::
λες να βλεπει κατι? κ φοβηθηκα!!
ενταξει μετα λεω αν βλεπει τον μπαμπα μου δεν πειραζει αυτο μου αρεσει!! επισης απο οταν ανοιχτικε το θεμα διαβαζω και σε κατι φορουμ που λενε εκει τις δικες τους εμπειριες!! επισης δεν θυμαμε πια κοπελα εγραψε εδω μεσα πως το μωρακι της μολις κοιτουσε τον καθρεφτη εκλαιγε!!!!ματακια μου!! τι να εβλεπε αραγε?ουφ!!!

επισης ο μπαμπα μου παλια εγω πρεπει να ημουν 13χρ. μου λεει ηταν μια σκια εξω απο το σπιτι(μαλλον σαν ανθρωπος)δεν του εδωσα σημασια λεω με πειραζει για να με φοβησει!!

μου φαινετε μονο πρωι θα διαβαζω!!

εφαγα και κολλημα με τη μορα μηπως την δω!!αχ οταν γραφετε γιαυτη χαρακτηριστε την καπως αλλιως σκια μονο κλπ..με φοβησε τοσο πολυ ..
(οχι καλε οπως θελετε πειτε την απλα εφαγα κολλημα) Οτι πιο paranormal εχετε ζησει...... - Σελίδα 13 534787 Οτι πιο paranormal εχετε ζησει...... - Σελίδα 13 534787

Den ksero gia ton kathrefti alla o gios mou opote eblepa auti ti skia ksipnouse k eklege, itan sigkekrimenes ores pou emfanizotan. giro stis 3 ta ksimeromata. K kapou eixa diabasei oti 3 ta ksimeromata einai me paleomoditiko imerologio ( den ksero pos to lene akribos ) san na einai 12 ta mesanixta, kai kala i ora tou diabolou.

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
erwtoulis έγραψε:



Den ksero gia ton kathrefti alla o gios mou opote eblepa auti ti skia ksipnouse k eklege, itan sigkekrimenes ores pou emfanizotan. giro stis 3 ta ksimeromata. K kapou eixa diabasei oti 3 ta ksimeromata einai me paleomoditiko imerologio ( den ksero pos to lene akribos ) san na einai 12 ta mesanixta, kai kala i ora tou diabolou.

To έχω ακούσει και εγώ αυτό. Επίσης λένε πως η ώρα που όλα αυτά τα φαινόμενα είναι σε έξαρση είναι τα ξημερώματα που φεύγει η νύχτα και αρχίζει και χαράζει...

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Έψαξα και το βρήκα!
Λοιπόν, εκτός από την περιβόητη σκοτεινή κυρία που σε πλακώνει στον ύπνο υπάρχουν και αυτό το ειδος για το οποιο ειχα διαβάσει και πιο παλιά. Τώρα το διάβασα ΕΔΩ και μεταφερω το κείμενο:

"ΙΝΚΟΥΜΠΟΥΣ - ΣΟΥΚΟΥΜΠΟΥΣ

Πρόκειται για τα αρσενικά και θηλυκά δαιμόνια της κρεβατοκάμαρας.

Ως δαίμονες του ύπνου, μερικές φορές σχετίζονται με τα Ντουέντε της Ισπανίας, αλλά και την λεγόμενη Μόρα (ή Μάρα αλλά και Μαρ) το πνεύμα που γίνεται αντιληπτό σαν βάρος που κόβει την ανάσα και μουδιάζει αυτόν που ξυπνώντας τη βρίσκει με διάφορες μορφές να κάθεται πάνω στο στήθος του (άλλωστε, Incubo σημαίνει και ''βάρος'').

Οι εν λόγω δαίμονες χαρακτηρίζονται από τις αχαλίνωτες ''κτηνώδεις'' σεξουαλικές τους ορέξεις. Οι αρσενικοί προσπαθούν να ξελογιάσουν ανύποπτες γυναίκες την ώρα του ύπνου τους και αφού αδρανοποιήσουν με ευκολία τους αμυντικούς τους μηχανισμούς και ξυπνήσουν τα ερωτικά τους ένστικτα. Κάτι ανάλογο συμβαίνει και με τα Σούκουμπι, που, αν και είναι σπανιότερα από τα αρσενικά δαιμόνια (λέγεται πως η αριθμητική αντιστοιχία Ινκουμπι - Σούκουμπι είναι εννέα προς ένα), ωστόσο είναι τόσο δραστήρια, που υπερκαλύπτουν την αριθμητική αναλογία τους. Οι θηλυκοί δαίμονες εκτοξεύουν το ίδιο εύκολα στα ύψη την ερωτική λίμπιντο των επιλεγμένων ανδρών, επιδιώκοντας να κλέψουν το πολύτιμο σπέρμα τους.


Συνήθως, αυτά τα πλάσματα προσκολλώνται στους επιλεγμένους ερωτικούς τους συντρόφους επί πολλές συνεχόμενες νύχτες, η δε παρουσία τους είναι έκδηλη στα πρόσωπα αυτών που έχουν παγιδευτεί στα δίκτυα τους. Κατά την διάρκεια της ημέρας, τα θύματα τους εμφανίζονται νωθρά, ευάλωτα και φέρουν μια σειρά από εξωτερικά τραύματα και σημάδια από εκδορές σ' όλο το σώμα - κάτι μάλλον εύκολα προβλέψιμο, αφού τα ίδια συμπτώματα παρατηρούνται και σ' όσους από εσάς έχετε την τύχη να έχετε επιλέξει έναν ερωτικό σύντροφο ανταγωνιστικών δυνατοτήτων...

Ομως πίσω από τα Σούκουμπι υπάρχει ένα πολύ μεγαλύτερο αρχέτυπο: αυτό της βασίλισσας της νύχτας, της Λίλιθ.

Πρώτη αναφορά του ονόματος γίνεται από τους Σουμέριους, που την αποκαλούν Αρντάτ Λίλι, και είναι το πνεύμα νεαρής γυναίκας που είναι υπαίτιο για το εφιαλτικό αγκάλιασμα που μουδιάζει αυτόν που κοιμάται."

nena1988

nena1988
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Βρε κοριτσια ανατριχιασα μιλαμε,εμενα δεν μου εχει συμβει κατι παρανορμαλ παρα μονο το γνωστο ντεζαβου,που γινονται πραγματα και νιωθω οτι τα ξανα εχω ζησει!!!Παντως αυτο με τη μωρα το εχω ακουσει και απο αλλη κοπελα και ειναι φριχτο και ο χαρδαβελλας εκανε εκπομπη για την μωρα,απαπα δεν θα ηθελα με τιποτα να το ζησω!!Εχω να αναφερω μονο κατι για τα διδυμα ανιψακια μου,μια φορα χτυπησε η μια που ηταν στον παππου της και η αλλη που ηταν με τους γονεις της στα καλα καθουμενα αρχισε να κλαιει και να λεει κατι στην δικη της γλωσσα,σε λιγο χτυπησε το τηλ και ηταν ο παππους οπου ειδοποισε τους γονεις οτι η μικρη ειχε χτυπησει!!!!!

http://panotourtestismamas.blogspot.com/

elenidek

elenidek
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΟΝΤΩΣ ΜΑΡΙΑ Μ. ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ. ΕΠΙΔΙΩΚΟΥΝ ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΕΣ ΕΠΙΘΕΣΕΙΣ ΑΡΚΕΤΑ ΣΥΧΝΑ. ΚΑΙ ΜΕΝΑ ΕΤΣΙ ΕΙΧΕ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΤΙ ΑΛΛΑ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΤΟ ΙΔΙΟ.

olga86

olga86
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
αυτο που θα πω δε ξερω αν ειναι ακριβως paranormal αλλα σιγουρα ειναι πολυ σπανιο.

τον παππου μου τον λενε νικο,αρα γιορταζει στις 6/12.ο γιος του γεννηθηκε στις 6/12.ο ανηψιος του γεννηθηκε στις 6/12 κ τον λενε νικο.
ο εγγονος του γεννηθηκε στις 6/12 κ τον λενε νικο.
με τον εγγονο ομως υπαρχει μια ιστορια απο πισω.ο μπαμπας του παιδιου ειναι βαθιά θρησκευόμενο ατομο.η θεια μου ειχε πητ 20/12.και οι 2 γονεις ηθελαν πολυ το παιδι να το βαφτισουν νικο αλλα ο πατερας του μπαμπα εκανε ολοκληρη φασαρια για να βγει το δικο του ονομα.ειδε ο θειος μου λοιπον στον υπνο να του λεει ενας αγγελος...μη φοβασαι μη στεναχωριεσαι,θα γινει αυτο που θες κ αυτο που πρεπει.το παιδι θα γεννηθει του αγιου νικολαου.παει λοιπον ο θειος μου την επομενη μερα στον πατερα του του λεει.πατερα μια μερα δικια μου κ οι υπολοιπες δικες σου!αν το παιδι γεννηθει 6/12 το ονομα θα ειναι νικος,αν γεννηθει οποιαδηποτε αλλη μερα δικο σου το ονομα.συμφωνησε ο πατερας γιατι ηταν σιγουρος οτι το παιδι θα αργησει να γεννηθει μιας κ ο γιατρος ειχε πει οτι το μωρο ειναι τεμπελακος κ θα αργησει να βγει.5/12 στις 11 το βραδυ σπανε τα νερα της θειας μου κ ξημερωματα 6/12 ερχεται στην ζωη το μωρακι τους.
ο μπαμπας του θειου μου αντι να χαρει για την γεννηση του εγγονου του αρχισε να φωναζει κ να βρίζει οτι το ηξεραν απο πριν οτι θα γεννηθει τοτε κ τον κοροιδεψαν.ενας χαμος.
την επομενα μερα το πρωι τους παιρνει τηλεφωνο κλαιγοντας κ παρακαλώντας να τον συγχωρησουν.ειδε στον υπνο του εναν αγγελο που του ειπε να αφησει ησυχα τα παιδια κ πως τα πραγματα ετσι πρεπει να γινουν κ ετσι εχουν αποφασιστει.

εδω να σημειωσω οτι ο καλος μου ο παππουλης ο νικος ποτε δε ζητησε απο κανεναν να βγαλει το ονομα του.ηταν κ ειναι απο τους πιο γλυκους ανθρωπους που εχω γνωρισει.

erwtoulis

erwtoulis
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Diabasa pou grafete gia atoma pou blepete k oi alloi ..... xampari. Otan eimoun egkios tin proti fora blepo ston ipno mou oti eimoun mesa stin eklisia tis agias anastasias kai eixe mia porta megali pou odigouse se mia melali pediada olo grasidi k to mono pou eixe itan ena domatiaki. Stekomoun ekei stin porta me mia lampada k ena keraki sto xeri , kai skeftomoun pou na pao na anapso to kathe ena. dipla mou itan mia ginaika me maura. Ego prospathousa na do mesa sto domatiaki ti eixe pou i porta tou itan anoixti alla den mporousa. Anapsa k ta duo stin ekklisia tis agias anastasias k feugontas eixe ena pappa me gkri rasa k i gunaika pou itan dipla mou.
Tin epomeni mera otan ksipnisa leo ston antra mou pame stin eklisia pou eida giati eida oti exei ena domatiaki kai na anapsoume kanena keraki ,giati mou eixe eksigisi papas pou ton rotisa amesos oti to domatiaki mesa sto grasidi einai o panagios tafos. I agia anastasia simenei oti kati tha anastithei. Etsi egine, ntinomaste k pame stin ekklisia mpenoume mesa na anapsoume ena keri k itan mia ginaika stin mesi tis ekklisias pou prospathouse na anapsei to aircontition.Ekane k thoribo. Tou leo pame na doume ti exei ekeini i porta , kai itan ena mikro ksoklisi tis agias paraskeuis, k ekei pou prospathousa sto oneiro mou na do k den mporousa itan mia megali eikona tis. Feugontas stin porta itan o papas me ta gkri rasa k i gunaika. ( apostasi apo emas oute miso metro) . Otan tous perasame leo ston antra mou eides? Opos ta eida ston ipno mou , k o papas k i gunaika. Xazepse k me eblepe kala kala. Me aggaliazei k mou leei "eimastan monoi mas, den ipirxe kaneis" . Pagosa, ma dipla mas tou leo itan den tous eides ? Oxi mou apantaei. Animera tis xaris tis agias anastasias exasa to paidi.
Meta pou ksanamina to paidi mou genithike me to problima sto mataki tou k meta ematha oti i ag,paraskeui einai gia ta matia. Den ksero an epaize rolo. An itan kapoio simadi Crying or Very sad

olga86

olga86
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
να κ μια ακομα ιστοριουλα.ο μπαμπας μου πριν απο 15 χρονια ειχε ενα παρα πολυ σοβαρο ατυχημα,κοντεψε να πεθανει.

ο θειος μου που οπως ειπα κ πιο πανω ειναι πολυ θρησκευομενο ατομο,πηρε τηλεφωνο εναν πολυ πνευματικο ανθρωπο κ του λεει εγινε αυτο, προσευχή σου να πανε ολα καλα.ο μπαμπας μου μερα με την μερα πηγαινε καλυτερα αλλα ενα βραδυ επαθε αναρρόφηση κ γλιτωσε στο δευτερολεπτο. παίρνει τηλ ο ανθρωπος τον θειο μου κ ενω ειχαν να μιλησουν πολλες μερες κ δεν ηξερε για την αναρρόφηση του λεει:ολο το βραδυ πάλευα για την ζωη του,ηθελαν να τον παρουν κοντα τους αλλα τελικα τους επεισα να τον αφησουν για τα παιδια του. Sad

erwtoulis

erwtoulis
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
olga86 έγραψε:αυτο που θα πω δε ξερω αν ειναι ακριβως paranormal αλλα σιγουρα ειναι πολυ σπανιο.

τον παππου μου τον λενε νικο,αρα γιορταζει στις 6/12.ο γιος του γεννηθηκε στις 6/12.ο ανηψιος του γεννηθηκε στις 6/12 κ τον λενε νικο.
ο εγγονος του γεννηθηκε στις 6/12 κ τον λενε νικο.
με τον εγγονο ομως υπαρχει μια ιστορια απο πισω.ο μπαμπας του παιδιου ειναι βαθιά θρησκευόμενο ατομο.η θεια μου ειχε πητ 20/12.και οι 2 γονεις ηθελαν πολυ το παιδι να το βαφτισουν νικο αλλα ο πατερας του μπαμπα εκανε ολοκληρη φασαρια για να βγει το δικο του ονομα.ειδε ο θειος μου λοιπον στον υπνο να του λεει ενας αγγελος...μη φοβασαι μη στεναχωριεσαι,θα γινει αυτο που θες κ αυτο που πρεπει.το παιδι θα γεννηθει του αγιου νικολαου.παει λοιπον ο θειος μου την επομενη μερα στον πατερα του του λεει.πατερα μια μερα δικια μου κ οι υπολοιπες δικες σου!αν το παιδι γεννηθει 6/12 το ονομα θα ειναι νικος,αν γεννηθει οποιαδηποτε αλλη μερα δικο σου το ονομα.συμφωνησε ο πατερας γιατι ηταν σιγουρος οτι το παιδι θα αργησει να γεννηθει μιας κ ο γιατρος ειχε πει οτι το μωρο ειναι τεμπελακος κ θα αργησει να βγει.5/12 στις 11 το βραδυ σπανε τα νερα της θειας μου κ ξημερωματα 6/12 ερχεται στην ζωη το μωρακι τους.
ο μπαμπας του θειου μου αντι να χαρει για την γεννηση του εγγονου του αρχισε να φωναζει κ να βρίζει οτι το ηξεραν απο πριν οτι θα γεννηθει τοτε κ τον κοροιδεψαν.ενας χαμος.
την επομενα μερα το πρωι τους παιρνει τηλεφωνο κλαιγοντας κ παρακαλώντας να τον συγχωρησουν.ειδε στον υπνο του εναν αγγελο που του ειπε να αφησει ησυχα τα παιδια κ πως τα πραγματα ετσι πρεπει να γινουν κ ετσι εχουν αποφασιστει.

εδω να σημειωσω οτι ο καλος μου ο παππουλης ο νικος ποτε δε ζητησε απο κανεναν να βγαλει το ονομα του.ηταν κ ειναι απο τους πιο γλυκους ανθρωπους που εχω γνωρισει.

6-12 genithike k o dikos mou gios. Eno eixa PHT 18-12. Eixa to prosthima oti tha geniotan ekeini tin mera xoris na ksero ti giorti itan. K to eixa pei ston antra mou tin teleutaia ebdomada prin geniso,pou me epianan ponoi, mou elege ante gena na telionoume. Oxi tou elega tha genniso stis 6 . Nai kala apantouse esu k o nostradamos. Οτι πιο paranormal εχετε ζησει...... - Σελίδα 13 328109 Ospou stis 6 to proi otan ksipnisa eixan spasei ta nera mou. K to ena apo ta duo tou onomata einai nikos .

mamavivo

mamavivo
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
καλημερα κοριτσια

κανα paranormal δεν παιζει αυτες τις μερες?

πολυ ησυχια στο προσκηνιο βλεπωω

antonia32

antonia32
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
mamavivo έγραψε:καλημερα κοριτσια

κανα paranormal δεν παιζει αυτες τις μερες?

πολυ ησυχια στο προσκηνιο βλεπωω

paranormal ειναι αυτο που παθαμε εμεις στο φορουμ. Σαν ενα ατομο με δυο λογαριασμους ειμαστε! ρε λες;;; Οτι πιο paranormal εχετε ζησει...... - Σελίδα 13 534787

http://stardustwork.blogspot.com

mamavivo

mamavivo
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
antonia32 έγραψε:
mamavivo έγραψε:καλημερα κοριτσια

κανα paranormal δεν παιζει αυτες τις μερες?

πολυ ησυχια στο προσκηνιο βλεπωω

paranormal ειναι αυτο που παθαμε εμεις στο φορουμ. Σαν ενα ατομο με δυο λογαριασμους ειμαστε! ρε λες;;; Οτι πιο paranormal εχετε ζησει...... - Σελίδα 13 534787

τζεκιλ?εσυ?

antonia32

antonia32
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
σε κατατρεχω Twisted Evil

http://stardustwork.blogspot.com

mamavivo

mamavivo
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
antonia32 έγραψε:σε κατατρεχω Twisted Evil

Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil


μπουυυυυυυυυυυυυυυυυ

stefy

stefy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Gunby Hall: Το στοιχειωμένο αρχοντικό!

Σε ένα πάρκο έκτασης 1500 στρεμμάτων, ανάμεσα σε κήπους με ψιλόλιγνα δέντρα και ανθισμένα λουλούδια της επαρχίας Lincolnshire της Βρετανίας, βρίσκεται ένα σπίτι που ξέρει να κρατάει καλά κρυμμένα τα ένοχα μυστικά του…

Το σπίτι χτίστηκε το 1700 με τούβλα από ένα πολύ όμορφο χρώμα δαμάσκηνου και με σπάνιες πέτρες. Η βόρεια πτέρυγα του σπιτιού προστέθηκε το 1...873 για να βελτιώσει την εσωτερική διαρρύθμιση του χώρου. Πώς; Δημιουργήθηκε ένα δωμάτιο με καθρέφτες που αντανακλούσαν το ύφος των υπόλοιπων δωματίων.

Το αρχοντικό στα χέρια της οικογένειας Massingberd!

Η οικογένεια Massingberd ήταν μία αγροτική οικογένεια. Φτωχοί άνθρωποι που πάλευαν για το μεροκάματο. Κατά τη διάρκεια του Μεσαίωνα όμως κατάφεραν να ανέβουν κοινωνική τάξη και να αποκτήσουν τον κατώτερο τίτλο ευγενείας, αυτό του βαρόνου. Ως βαρόνος πια, ο αρχηγός της οικογένειας, Sir Henry Massingberd αποφάσισε να εξασφαλίσει για την οικογένειά του ένα καλύτερο σπίτι. Έτσι αγόρασε ένα μικρό αρχοντικό στο Gunby το 1640.

Ο τελευταίος βαρόνος πέθανε 20 χρόνια μετά το χτίσιμο του σπιτιού και το σπίτι πέρασε από γενιά σε γενιά.Το 1944 το Gunby Hall θεωρήθηκε ένα μνημείο πολιτισμού και πέρασε από την οικογένεια Massingberd στα χέρια του «National Trust» που είναι ο φρουρός της πολιτιστικής κληρονομιάς του Ηνωμένου Βασιλείου.

Η κόρη που στοιχειώνει το σπίτι.

Ο θρύλος λέει ότι ένας απαγορευμένος έρωτας έχει στοιχειώσει το αρχοντικό αυτό. Η κόρη του Sir William Massingberd, ερωτεύτηκε τον αμαξά του πατέρας της. Οι βόλτες με την άμαξα μέσα στους κήπους κάτω από τον ήλιο δημιούργησε μία ρομαντική ατμόσφαιρα.Το ζευγάρι ερωτεύτηκε και σκόπευε να «κλεφτεί» μιας και ο πατέρας δεν επρόκειτο ποτέ να εγκρίνει αυτή τη σχέση.

Όμως οι δύο νέοι δεν πρόλαβαν να πραγματοποιήσουν το όνειρό τους. Ο πατέρας έμαθε για αυτή τη σχέση και αποφάσισε να βγάλει από τη μέση το νεαρό αμαξά. Ο Sir William, παρακολουθούσε το ζευγάρι και τους έπιασε στα πράσα. Για να βάλει τέλος στη σχέση αυτή σκότωσε το νεαρό και πέταξε το άψυχο σώμα του στη λίμνη έξω από το σπίτι.

Από εκείνη τη στιγμή τα ίχνη της κόρης εξαφανίστηκαν. Όμως λέγεται ότι το φάντασμα της κόρης και του εραστή της έχουν στοιχειώσει το μέρος. Τριγυρνούν έξω από το αρχοντικό περπατώντας χέρι-χέρι. Για αυτό το λόγο και το μονοπάτι έξω από τη λίμνη που οδηγεί στο σπίτι έχει μείνει γνωστό ως «Η βόλτα των Φαντασμάτων» (Ghost Walk). Ο δρόμος είναι πάντα παγωμένος, λες και οι ανάσες των παιδιών, κοφτές, ρηχές εκφράζουν τα παγωμένα συναισθήματα του πατέρα-δολοφόνου.

stefy

stefy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Το "στοιχειωμένο" αγγλικό νοσοκομείο της Κέρκυρας.

Κέρκυρα 1843.

Κατά την περίοδο της Αγγλοκρατίας (1814-1864) η Κέρκυρα αποτελεί το διοικητικό κέντρο των Ιονίων Νήσων και έδρα στρατιωτικών δυνάμεων. Οι άγγλοι κατακτητές χρησιμοποιούν το Παλαιό Φρούριο της Ακρόπολης που βρίσκεται ανάμεσα σε δύο κορυφές ως βοηθητικό νοσοκομείο γαι την νοσηλεία στρατιωτών. Σε αυτό περιθάλπτονται 100 με 120 ασθεν...είς σε τέσσερις θαλάμους. Κάπως έτσι δημιουργείται το Αγγλικό νοσοκομείο. Ενα χώρος που ξεκίνησε για να γιατρεύει και έφτασε να καταστρέφει ανθρώπινες ζωές...

Κέρκυρα 1923

Στό Παλαιό Φρούριο στεγάζονται εκτός από ασθενείς και εκατοντάδες πρόσφυγες. Το απόγευμα της 31ης Αυγούστου 1923, το ιταλικό ναυτικό βομβαρδίζει την Κέρκυρα και το νησί παρέμεινε επί ένα μήνα υπό ιταλική κατοχή. Ιταλοί στρατιώτες εισβάλουν στο φρούριο, διώχνουν με τη βία όλους τους ασθενείς και αιχμαλωτίζουν το προσωπικό.

Κέρκυρα 1940

Ιταλοί στρατιωτικοί καταλαμβάνουν το νησί. Από τις πρώτες κιόλας ημέρες χρησιμοποιούν το χώρο του αγγλικού νοσοκομείου, ως τόπο βασανισμού των κρατουμένων. Τουλάχιστον 160 αθώες ψυχές καίγονται ζωντανές , αφήνοντας την τελευταία τους πνοή σε ένα ψυχρό περιβάλλον δίχως να προλάβουν καν να ζητήσουν βοήθεια.

Ανάμεσα στους ξεφτισμένους τοίχους του παλιού νοσκομείου ξεχωρίζει μέχρι και σήμερα πεντακάθαρο ένα σύνθημα το οποίο προκαλεί έντονους συνειρμούς. Με μαύρο χρώμα είναι ευδιάκριτο το βασικό σύνθημα της φασιστικής Ιταλίας :
«Obbedire Credere Combattere: να υπακούς, να πιστεύεις, να αγωνίζεσαι".

Κέρκυρα 1943

Το σύνθημα των Ιταλών ακούγεται στο νησί μόλις για δυόμισι χρόνια, καθώς το Σεπτέμβρη του 1943 η Κέρκυρα περνάει στην κυριαρχία των Ναζί. Την σκυτάλη των βασανισμών στους χώρους του Παλαιού Φρουρίου έχουν τώρα οι γερμανοί. Οι αξιωματικοί της μεραρχίας Acqui μεταφέρονται εκεί και εκτελούνται στο υπόγειο του κτιρίου, την περίφημη "κοκκαλιέρα" όπου οι τοίχοι βάφονται με αίμα κόκκινο.

Το κτίριο του αγγλικού νοσοκομείου στην Κέρκυρα ( "Το "στοιχειωμένο" αγγλικό νοσοκομείο") βρίσκεται σήμερα σε άθλια κατάσταση. Η πρόσβαση στο εσωτερικό του είναι σχετικά εύκολη ενώ τμήμα της στέγης η οποία καλύπτει τη μεγάλη νότια αίθουσα του 2ου ορόφου έχει καταρεύσει.

Όπως μπορείτε να δέιτε στο βίντεο πρόκειται για ένα πραγματικό στολίδι και είναι απαράδεκτο που το αφήνουν να καταρρέει. Οι κάτοικοι του νησιού αλλά και οι τουρίστες καταγγέλουν πως τα σημάδια από την εγκατάλειψη είναι εμφανή.

Τι γίνεται όμως με τα "άλλα σημάδια"; Εκείνα που υποστηρίζουν ότι βλέπουν και ακούνε δεκάδες κάτοικοι της περιοχής κοντά στο Παλαιό Φρούριο; Σκιές που διαπερνούν τους τοίχους, ήχοι από αλυσίδες που σέρνονται, λυγμοί και σπαραχτικές κραυγές είναι μόνο μερικά από τα στοιχεία της κάθε ιστορίας. Όλα φανερώνουν ότι το νοσοκομείο "ζει" υπό το άγρυπνο βλέμμα των πνευμάτων που αναζητούν την ηρεμία, εκείνη που ποτέ δεν απέκτησαν...

Σε αυτή τη γειτονιά οι άυλες παρουσίες δεν περιφέρονται σε στενά. Σύμφωνα με τις λαϊκές δεισιδαιμονίες έχουν φράξει το δρόμο της εξέλιξης και με τη σιωπή τους έχουν αγκαλιάσει το φρούριο .Τα πνεύματα δεν μπορούν να ηρεμήσουν. Δεν μπορούν να ξεχάσουν . Οι μνήμες αναβιώνουν.

Ένας κάτοικος της περιοχής , αποκαλύπτει:

"Ακόμη κι αν δεν πιστεύεις σε αυτά τα πράγματα σιγά σιγά γίνεσαι προληπτικός. Εγώ γνωρίζοντας τα ιστορικά στοιχεία διαπιστώνω καθημερινά ότι μέσα στο κτίριο του αγγλικού νοσοκομείου έχουν παγιδευτεί χιλιάδες ζευγάρια μάτια που βασανίστηκαν επί κατοχής. Όλοι οι κάτοικοι επιθυμούμε να ανακαινιστεί ο χώρος επειδή έχει ιστορική σημασία, αλλά και γιατί έτσι ίσως ηρεμήσουν οι νεκροί που τον στοιχειώνουν. Το Ιόνιο πανεπιστήμιο είχε δείξει ενδιαφέρον, αλλά δεν έγινε τίποτα απολύτως".

"Η υγρασία του κτιρίου δεν αφήνει τις βασανισμένες ψυχές να ξεχάσουν..."

Ο γιατρός της περιοχής , δίνει την δική του πιο "επιστημονική" εξήγηση για τα όσα ακούγονται για το "στοιχειωμένο νοσοκομείο" :

"Η ψυχή δεν επιστρέφει στα πάτρια εδάφη μετά τον θάνατο του σώματος. Παραμένει στον ίδιο χώρο όπου συνέβει ο θάνατος. Τι είναι όμως η "ψυχή"; Μια σύνθετη ηλεκτρομαγνητική συγκέντρωση με πολλαπλές συχνότητες. Παράλληλα ξέρουμε πλέον ότι το νερό έχει πολλαπλές μνήμες .

Αν δoθεί μια πληροφορία σε μια σταγόνα νερό, αυτή θα τη κουβαλά για πάντα. Βρισκόμαστε λοιπόν σε έναν χώρο που έχει πολύ υγρασία/νερό και στον οποίο έχουν συμβεί εκατοντάδες θανατηφόρα περιστατικά. Φοβάμαι ότι η ηλεκτρομαγνητική συγκέντρωση που απελευθερώθηκε μετά τον φρικτό θάνατο όλων αυτών των ανθρώπων, έχει παραμείνει εκεί μέσα υπό τη μορφή μνήμης".

Το αγγλικό νοσοκομείο της Κέρκυρας, αυτή η αποθήκη ταλαιπωρημένων ψυχών, βρίσκεται πράγματι σε ένα υγρό περιβάλλον. Ίσως λοιπόν η εξήγηση του γιατρού να έχει κάποια βάση. Όμως ο ίδιος σπεύδει να διευκρινήσει:

"Δεν θέλω να γίνω γραφικός. Θεωρώ ότι όσα ακούγονται , ίσως να είναι σκευάσματα των κατοίκων. Ίσως θέλουν να τρομάζουν τους επισκέπτες ώστε να μην πλησιάζει κανείς εκεί. Να υπάρχει το μυστήριο" συμπληρώνει.

Κανείς δεν είναι σε θέση να πει με σιγουριά εάν όλα αυτά ανήκουν στην κατηγορία των θρύλων ή στην πραγματικότητα. Όποιος βρεθεί στα μέρη εκείνα, αρκεί να οπλιστεί με θάρρος... Να πάρει μια βαθιά ανάσα και να ανεβεί τα σκαλιά... Να διασχίσει την είσοδο... Ίσως κάτι τον τρομάξει, ίσως κάτι κυριέψει τη ψυχή του... Ίσως όμως και να μην συμβεί τίποτα...

stefy

stefy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ποιοί νεκροί επικοινωνούν συχνότερα;

Ποίοι νεκροί είναι πιθανότερο να επικοινωνήσουν με τους δικούς τους ανθρώπους;

David Fontana: "Πιστεύω πως τα άτομα που όσο είναι ζωντανά ενδιαφέρονται για το πεδίο της μεταφυσικής επικοινωνίας και ψάχνουν απαντήσεις, είναι πολύ πιθανότερο να προσπαθήσουν να επιβεβαιώσουν και να αποδείξουν μετα τον θάνατό τους οτι η ψυχή επιβιώνει.
...
Επίσης υπάρχουν τρεις συγκεκριμένες περιπτώσεις νεκρών που επιλέγουν να επικοινωνήσουν μετα-θάνατον:
α-όταν υπάρχει έντονη συναισθηματική ανάγκη από μεριάς νεκρών γιατί ο δικός τους άνθρωπος περνάει ίσως μια δυσκολία ,
β-όταν εκκρεμεί κάποια υπόθεση που δεν ολοκλήρωσαν πριν πεθάνουν,
γ- όταν επιθυμούν να ρίξουν φως στις συνθήκες θανάτου τους
Αυτά μπορεί να αποτελέσουν κίνητρα για τα πνεύματα ώστε να έχουν οργανική μεταφυσική επικοινωνία -E.V.P- με τον κόσμο των ζωντανών."

Τι ακριβώς συμβαίνει όταν ένα πνεύμα επικοινωνεί μέσω ηλεκτρονικών συσκευών;

David Fontana: "Όταν μια άϋλη οντότητα , ένα πνεύμα , έρχεται σε επαφή με τον κόσμο των ζωντανών μέσω κάποιου μέντιουμ είναι πολύ πιθανό να έχει τη δυνατότητα να επηρεάσει μέχρι ενός σημείου το μυαλό του διάμεσου-δέκτη. Έτσι υποτίθεται πως το πνεύμα στέλνει στο μέντιουμ κάποιες πληροφορίες.

Εμείς δεν έχουμε τρόπο ελέγξουμε εαν εκείνη την στιγμή το μέντιουμ μας λέει αλήθεια ή ψέματα, ούτε έχουμε κάποιο χειροπιαστό σημάδι οτι πράγματι επικοινωνεί με ένα πνεύμα. Το πρωτοποριακό στοιχείο της E.V.P, δηλαδή της μεταφυσικής επικοινωνίας μέσω ηλεκτρονικών συσκευών, είναι ότι τα μηνύματα που στέλνουν οι άυλες οντότητες επηρεάζουν τον τεχνικό εξοπλισμό που χρησιμοποιείται για να επικοινωνησουμε μαζί τους.

Αυτό σημαίνει οτι το όποιο μήνυμα λαμβάνουμε είναι ακριβές, ορατό και τα όσα ακούμε είναι ακριβώς αυτά που θέλει να μας πει η οντότητα, χωρίς τις προσωπικές αντιλήψεις του δέκτη. Ουσιαστικά ξεφεύγουμε εντελώς από το πρότυπο του ανθρώπου με "πνευματικές ικανότητες" που μεταφέρει μηνύματα νεκρών στους ζωντανούς. Πρόκειται για μια σημαντική εξέλιξη, διότι το μυαλό του διάμεσου δεν συμμετέχει καθόλου στη διαδικασία της επικοινωνίας".

"Προσοχή : η επικοινωνία με πνεύματα δεν είναι παιχνίδι."

David Fontana: " Πάντα προειδοποιώ τους ενδιαφερόμενους να είναι ιδιαίτερα προσεκτικοί όταν ασχολούνται με οποιδήποτε ζήτημα παραψυχολογίας. Επιπλέον τα άτομα που αντιμετωπίζουν ψυχολογικά προβλήματα καλό θα είναι να απέχουν από οποιαδήποτε προσπάθεια επικοινωνίας.

Έχουν υπάρξει περιπτώσεις τυχαίων ηχητικών φαινομένων που δημιούργησαν προβλήματα σε αυτούς που έλαβαν τα μηνύματα. Πρέπει να καταλάβουμε πριν ανοίξουμε το δίαυλο επικοινωνίας,οτι δεν γνωρίζουμε τι πραγματικά συμβαίνει στον καθένα αφού πεθάνει.Ίσως αυτό που θα μάθουμε να μην μας αρέσει καθόλου."

stefy

stefy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Δινω τροφη για σχολιασμο και ανταλλαγη αποψεων!!! Παμε να ανοιξει παλι το αγαπημένο μας θεματάκι!!!!

mommy12585

mommy12585
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
stefy έγραψε:Ποιοί νεκροί επικοινωνούν συχνότερα;

Ποίοι νεκροί είναι πιθανότερο να επικοινωνήσουν με τους δικούς τους ανθρώπους;

David Fontana: "Πιστεύω πως τα άτομα που όσο είναι ζωντανά ενδιαφέρονται για το πεδίο της μεταφυσικής επικοινωνίας και ψάχνουν απαντήσεις, είναι πολύ πιθανότερο να προσπαθήσουν να επιβεβαιώσουν και να αποδείξουν μετα τον θάνατό τους οτι η ψυχή επιβιώνει.
...
Επίσης υπάρχουν τρεις συγκεκριμένες περιπτώσεις νεκρών που επιλέγουν να επικοινωνήσουν μετα-θάνατον:
α-όταν υπάρχει έντονη συναισθηματική ανάγκη από μεριάς νεκρών γιατί ο δικός τους άνθρωπος περνάει ίσως μια δυσκολία ,
β-όταν εκκρεμεί κάποια υπόθεση που δεν ολοκλήρωσαν πριν πεθάνουν,
γ- όταν επιθυμούν να ρίξουν φως στις συνθήκες θανάτου τους
Αυτά μπορεί να αποτελέσουν κίνητρα για τα πνεύματα ώστε να έχουν οργανική μεταφυσική επικοινωνία -E.V.P- με τον κόσμο των ζωντανών."

Τι ακριβώς συμβαίνει όταν ένα πνεύμα επικοινωνεί μέσω ηλεκτρονικών συσκευών;

David Fontana: "Όταν μια άϋλη οντότητα , ένα πνεύμα , έρχεται σε επαφή με τον κόσμο των ζωντανών μέσω κάποιου μέντιουμ είναι πολύ πιθανό να έχει τη δυνατότητα να επηρεάσει μέχρι ενός σημείου το μυαλό του διάμεσου-δέκτη. Έτσι υποτίθεται πως το πνεύμα στέλνει στο μέντιουμ κάποιες πληροφορίες.

Εμείς δεν έχουμε τρόπο ελέγξουμε εαν εκείνη την στιγμή το μέντιουμ μας λέει αλήθεια ή ψέματα, ούτε έχουμε κάποιο χειροπιαστό σημάδι οτι πράγματι επικοινωνεί με ένα πνεύμα. Το πρωτοποριακό στοιχείο της E.V.P, δηλαδή της μεταφυσικής επικοινωνίας μέσω ηλεκτρονικών συσκευών, είναι ότι τα μηνύματα που στέλνουν οι άυλες οντότητες επηρεάζουν τον τεχνικό εξοπλισμό που χρησιμοποιείται για να επικοινωνησουμε μαζί τους.

Αυτό σημαίνει οτι το όποιο μήνυμα λαμβάνουμε είναι ακριβές, ορατό και τα όσα ακούμε είναι ακριβώς αυτά που θέλει να μας πει η οντότητα, χωρίς τις προσωπικές αντιλήψεις του δέκτη. Ουσιαστικά ξεφεύγουμε εντελώς από το πρότυπο του ανθρώπου με "πνευματικές ικανότητες" που μεταφέρει μηνύματα νεκρών στους ζωντανούς. Πρόκειται για μια σημαντική εξέλιξη, διότι το μυαλό του διάμεσου δεν συμμετέχει καθόλου στη διαδικασία της επικοινωνίας".

"Προσοχή : η επικοινωνία με πνεύματα δεν είναι παιχνίδι."

David Fontana: " Πάντα προειδοποιώ τους ενδιαφερόμενους να είναι ιδιαίτερα προσεκτικοί όταν ασχολούνται με οποιδήποτε ζήτημα παραψυχολογίας. Επιπλέον τα άτομα που αντιμετωπίζουν ψυχολογικά προβλήματα καλό θα είναι να απέχουν από οποιαδήποτε προσπάθεια επικοινωνίας.

Έχουν υπάρξει περιπτώσεις τυχαίων ηχητικών φαινομένων που δημιούργησαν προβλήματα σε αυτούς που έλαβαν τα μηνύματα. Πρέπει να καταλάβουμε πριν ανοίξουμε το δίαυλο επικοινωνίας,οτι δεν γνωρίζουμε τι πραγματικά συμβαίνει στον καθένα αφού πεθάνει.Ίσως αυτό που θα μάθουμε να μην μας αρέσει καθόλου."

Αυτό το τελευταίο που είπε δεν είναι ωραίο, είναι λίγο ανατριχιαστικό..αλλά είναι και αλήθεια, ποτέ δεν ξέρεις τι συμβαίνει στον καθένα αφού πεθάνει!

mamavivo

mamavivo
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Οι παράξενες επιθανάτιες εμπειρίες που αναφέρουν πολλοί άνθρωποι, όπως ότι αισθάνονται να βγαίνουν από το σώμα τους και να το κοιτούν από ψηλά, ότι μιλούν με πεθαμένους συγγενείς τους ή ότι βλέπουν έντονο φως στο βάθος ενός σκοτεινού τούνελ, δεν προέρχονται παρά από διαταραχές στην φυσιολογική λειτουργία του νου, σύμφωνα με μια νέα βρετανική επιστημονική έρευνα.


Οι ερευνητές του Τμήματος Ψυχολογίας του πανεπιστημίου του Εδιμβούργου και του Συμβουλίου Ιατρικής Έρευνας του Κέμπριτζ, που δημοσίευσαν τη σχετική μελέτη στο περιοδικό γνωσιακής επιστήμης «Trends in Cognitive Science», σύμφωνα με το BBC, κατέληξαν στο συμπέρασμα ότι όλες αυτές οι διηγήσεις δεν είναι παρά «τρικ» του μυαλού και όχι αυθεντικές περιηγήσεις στο υπερπέραν. «Ο εγκέφαλός μας είναι πολύ ικανός στο να μας εξαπατά», δήλωσε χαρακτηριστικά η ερευνήτρια δρ Καρολάιν Βατ.

Σύμφωνα με τους επιστήμονες, πολλές από τις συνήθειες επιθανάτιες αναφορές μπορούν να εξηγηθούν με βάση την προσπάθεια του νου να βγάλει νόημα από τις ασυνήθιστες αισθήσεις και αντιλήψεις που λαμβάνουν χώρα στη διάρκεια ενός τραυματικού συμβάντος. «Πολλοί άνθρωποι που βιώνουν μια επιθανάτια εμπειρία, δεν βρίσκονται σε πραγματικό κίνδυνο να πεθάνουν, αλλά οι περισσότεροι νομίζουν πως είναι. Οι επιστημονικές μελέτες δείχνουν ότι όλες οι όψεις μιας επιθανάτιας εμπειρίας έχουν βιολογική βάση», δήλωσε η Βατ.

Σε μία τυπική περίπτωση επιθανάτιας εμπειρίας, όσοι τη βιώνουν, έχουν την (εσφαλμένη) επίγνωση πως έχουν πεθάνει, κάτι όμως που συμβαίνει επίσης και σε μια σπάνια νευρολογική διαταραχή, το «σύνδρομο Κοτάρ», στην οποία ένας άνθρωπος νιώθει σαν πτώμα που περπατάει, καθώς πιστεύει ότι είναι ήδη νεκρός.

Συνηθισμένες είναι και οι αναφορές για εξωσωματικές εμπειρίες, στις οποίες συνήθως οι άνθρωποι νιώθουν να «πλέουν» στον αέρα πάνω από τον εαυτό τους και τους άλλους μέσα σε ένα χώρο. Όμως, σύμφωνα με τους επιστήμονες, τέτοιες εντυπώσεις μπορούν επίσης να δημιουργηθούν στο νου τεχνητά μέσω διέγερσης μιας συγκεκριμένης περιοχής του εγκεφάλου, η οποία ρυθμίζει την αντίληψη και την επίγνωση.

Όσο για το περίφημο «φως στην άκρη του σκοτεινού τούνελ», το οποίο μερικοί έχουν συσχετίσει με την πρόγευση του επέκεινα και του παραδείσου, είναι κάτι που επίσης είναι δυνατό να προκληθεί τεχνητά στο εργαστήριο, ενώ κάτι ανάλογο βιώνουν καμία φορά και οι πιλότοι αεριωθουμένων, όταν υφίστανται μεγάλες επιταχύνσεις βαρύτητας (το φαινόμενο της «υπερτασικής συγκοπής»). Αμερικανοί ερευνητές πιστεύουν ότι το «τούνελ» προκαλείται από την ελλιπή τροφοδοσία αίματος και οξυγόνου στα μάτια.

Εξάλλου, τα δυνατά αισθήματα ευδαιμονίας και ευφορίας, επίσης κοινά στις επιθανάτιες εμπειρίες, είναι δυνατό να προκληθούν μέσω διαφόρων φαρμάκων. Μεταξύ άλλων, οι ερευνητές επισημαίνουν ότι η ορμόνη νοραδρεναλίνη, που απελευθερώνεται από τον εγκέφαλο, μπορεί να δημιουργήσει έντονα θετικά συναισθήματα, ψευδαισθήσεις και άλλες ψυχικές εμπειρίες παρόμοιες με αυτές των επιθανάτιων.

Εν κατακλείδι, κατά τους επιστήμονες, «η επιστημονική εμπειρία δείχνει ότι όλες οι όψεις μιας επιθανάτιας εμπειρίας έχουν νευρο-φυσιολογική ή ψυχολογική βάση».

tvxs.gr


ΣΙΓΑ ΤΑ ΩΑ ....οι επιθανατιες εμπειριες ειναι πραγματικες...


stefy

stefy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Η αληθεια ειναι οτι εγω παλιοτερα απο ολες τις αποψεις που ειχα ακουσει μου φαινοταν πιο λογικη η πιο "απαισιοδοξη" οτι οταν φυγουμε απο τη ζωη θα ειμαστε ακριβως αυτο που ήμασταν και πριν γεννηθουμε... ενα τίποτα.

Εδω και αρκετα χρονια ομως εχω αλλαξει τελειως την αποψη μου.

Κατ αρχας θεωρω οτι υπαρχει αυτο που λενε μετα θανατον ζωη. Και μαλιστα τεινω να πιστεψω οτι ειναι και πολυ καλυτερη απο αυτη που ζουμε εδω. Λεπτομερεις σιγουρα δεν μπορουμε να ξερουμε αλλα απο τις επιθανατιες εμπειριες ολες μα ολες μαρτυρουν κατι ομορφο. Εγω τουλαχιστον δεν εχω διαβασει για επιθανατιες εμπειριες οπου ατομα βρεθηκαν καπου ασχημα. Ισως ασχημα να ειναι για τις ψυχες που δεν αποδεχοντε τον θανατο τους, που εφυγαν ασχημα, που εχουν εκκρεμοτητες και βρισκοντε ακομη σε μεταβατικο σταδιο. Ολα αυτα βεβαια ειναι ικασιες που μπορει να κανει καποιος που απλα εχει διαβασει εμπειριες αλλων. Η αληθεια ειναι οτι δεν γνωριζουμε τίποτα απολυτως 100% με βεβαιοτητα. Αν μιλησουμε ας πουμε με καποιο επιστημονα ακομη μπορει να εκμησενισει επιθανατιες εμπειριες εξηγοντας τις εμπειριες αυτες σαν παιχνιδια του μυαλου... του υποσυνείδητου...

Ειναι μεγαλη συζήτηση αυτη...

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 13 από 17]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 8 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | Πολιτισμός | Childhood, Family | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις