Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
565 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 565 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 7 από 8]

151ΦΕΤΟΣ ΝΗΠΙΟ!!!! - Σελίδα 7 Empty Απ: ΦΕΤΟΣ ΝΗΠΙΟ!!!! Κυρ Ιουν 26, 2011 10:25 pm

mom3


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
ετσι ειναι οπως τα ειπε η προλαλλησασα...δυστυχως ειναι τα παιδια μας στη διαθεση του καθενος...διοτι απο το υπουργειο τελικα δεν εχουν γραμμη να τα μαθουν πχ γραμματακια η ο,τιδηποτε που θα τα βοηθησει στο δημοτικο....το υπουργειο μιλαει για κοινωνικοποιηση,φυσικη αγωγη κτλ κτλ....σημαντικα δε λεω αλλα στο δημοτικο μετα μανουλες τα πραγματα ειναι πολυ απαιτητικα....εγω στον πρωτο μου γιο εκανα πολυ δουλεια σπιτι οταν πηγαινε νηπια...βγαλαμε ποσα προσχολικα βιβλια ,καρτες με συλλαβες του εκανα....κτλ κτλ και ευτυχως δηαλδη αλλιως θα τα βρισκαμε μπαστουνια στην πρωτη....ειναι αληθεια πως νηπια με δημοτικο ειναι λιγο ασυντονιστα....

152ΦΕΤΟΣ ΝΗΠΙΟ!!!! - Σελίδα 7 Empty Απ: ΦΕΤΟΣ ΝΗΠΙΟ!!!! Κυρ Ιουν 26, 2011 11:41 pm

CHRISLA2216

CHRISLA2216
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
εμενα φετος ο μεγαλος τελειωσε τα μεγαλα νηπια και ομολογω οτι ειμαι πολυ ευχαριστημενη απο την δουλεια που εκαναν οι δασκαλες του!! δεν τους μαθαιναν βεβαια γραμματα, αλλα εφτιαχναν διαφορες κατασκευες με καθε ειδους υλικα, σχηματα,αριθμους, εργασιες με συγκεκριμενα θεματα, "εκπαιδευτικες" εκδρομες, θεατρο, και γενικα ηταν αρκετα οργανωμενες κ ασχοληθηκαν πολυ με τα παιδια.. εννοειται πως κ εγω δεν περιμενα απο τα νηπια να μαθει το παιδι μου γραμματα, αφου δυστυχως η' ευτυχως ετσι ειναι το συστημα παιδειας στην χωρα μας!! οπως ειπε κ η φιλη Βανια κ συμφωνω απολυτα, το νηπειαγωγειο ειναι το μεσον για να ενταχθει κ να προσαρμοστει το παιδι στα νεα δεδομενα που προκυπτουν στην ζωη του απο την ηλικια των 4 και επειτα.. μην ανησυχειτε, οτι ειναι να μαθει το παιδι θα το μαθει στο δημοτικο.. κι εμεις αλλωστε ετσι δεν καναμε?

153ΦΕΤΟΣ ΝΗΠΙΟ!!!! - Σελίδα 7 Empty Απ: ΦΕΤΟΣ ΝΗΠΙΟ!!!! Κυρ Ιουν 26, 2011 11:53 pm

mom3


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
συμφωνω απολυτα απλα μια και ο γιος μου ο μεγαλος μολις τελειωσε την πρωτη δημοτικου (ειμαι και εγω εκπαιδευτικος τα ακουγα αλλα... Rolling Eyes )ειδα λοιπον ιδιοις ομασοι ποσο απαιτητικα ειναι τα πραγματα...πιστεψτε με αν πηγαινε το παιδι δημοτικο οχι χωρις να ξερει γραμματακια αλλα χωρις να αναγνωριζει και να διαβαζει συλλαβες θα ειχαμε προβλημα...η ταξη του ειχε 23 παιδακια και τα μισα και παραπανω ηξεραν προκαταβολικα να συλλαβιζουν....με πιο να πρωτοασχοληθει η δασκαλα?...και εγω σαν εκπαιδευτικος απορω με αυτο το αποτομο συστημα ενταξης των παιδιων ( εννοω νηπια και μετα απαιτητικο δημοτικο)...στα χρονια μας θυμαμαι (ειμαι 31)..συλλαβιζαμε στην πρωτη στο τελος της χρονιας τωρα στη πρωτη γραφουν σκεφτομαι και γραφω και στο τελος μαθαινουν και πολλαπλασιασμο....

154ΦΕΤΟΣ ΝΗΠΙΟ!!!! - Σελίδα 7 Empty Απ: ΦΕΤΟΣ ΝΗΠΙΟ!!!! Δευ Ιουν 27, 2011 12:22 am

CHRISLA2216

CHRISLA2216
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
mom3 έγραψε:συμφωνω απολυτα απλα μια και ο γιος μου ο μεγαλος μολις τελειωσε την πρωτη δημοτικου (ειμαι και εγω εκπαιδευτικος τα ακουγα αλλα... Rolling Eyes )ειδα λοιπον ιδιοις ομασοι ποσο απαιτητικα ειναι τα πραγματα...πιστεψτε με αν πηγαινε το παιδι δημοτικο οχι χωρις να ξερει γραμματακια αλλα χωρις να αναγνωριζει και να διαβαζει συλλαβες θα ειχαμε προβλημα...η ταξη του ειχε 23 παιδακια και τα μισα και παραπανω ηξεραν προκαταβολικα να συλλαβιζουν....με πιο να πρωτοασχοληθει η δασκαλα?...και εγω σαν εκπαιδευτικος απορω με αυτο το αποτομο συστημα ενταξης των παιδιων ( εννοω νηπια και μετα απαιτητικο δημοτικο)...στα χρονια μας θυμαμαι (ειμαι 31)..συλλαβιζαμε στην πρωτη στο τελος της χρονιας τωρα στη πρωτη γραφουν σκεφτομαι και γραφω και στο τελος μαθαινουν και πολλαπλασιασμο....

μπορει οντως το συστημα παιδειας να ειναι εντελως λαθος κ να τα ζοριζουν με αυτον τον τροπο τα μικρουλια.. εγω μολις πριν εναν μηνα πληροφορηθηκα οτι απο στην πρωτη δημοτικου ξεκινανε κ τα αγγλικα επαθα σοκ!!! ο γιος μου ομολογω πως δεν ξερει να γραφει κ να διαβαζει την αλφαβητα, περα απο το ονομα του κ ειμαι σιγουρη οτι θα ζοριστω αρκετα απο σεπτεμβρη.. αλλα οταν ρωτησα εναν κολλητο φιλο μας δασκαλο, για το αν πρεπει να του μαθω σωνει κ καλα απο τα νηπια να γραφει κ να διαβαζει ξερετε τι μου ειπε??? οχι, δεν χρειαζεται.. να ξερει να γραφει το ονομα του και καποιες μικρες λεξουλες οπως το "και" κ τα υπολοιπα στην πρωτη δημοτικου.. αλλωστε τι αγχωνεσαι μου λεει, ποιος χρησιμοποιει πλεον τον γραπτο χειρογραφο λογο? ολα μεσω υπολιστων γινονται, που εχει κ αυτοματη διορθωση ορθογραφικων λαθων.... Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked μεγαλο σοκ επαθα με την απαντηση του πραγματικα!!!! και μετα απορω κ λεω, αν υπαρχουν τετοιοι δασκαλοι χητω που καηκαμε!!
για να κλεισω την μεγαλη μου απαντηση να πω κ κατι τελευταιο, πως για το αν θα μαθουν τα παιδια μας γραμματα παντως πρεπει να βαλουμε κ εμεις οι γονεις το χερακι μας κατα πολυ (οχι να περιμενουμε μονο απο τους δασκαλους, γιατι κ αυτοι απο το συστημα καθοδηγουνται κ δεν φταινε παντα για ολα τα ασχημα της εκπαιδευσης).. εννοω πως τα εχουμε αρκετα καλομαθημενα τα μικρα μας(και τον εαυτο μου βαζω μεσα), με χιλια δυο παιχνιδια επομενως που το παιδι να παρατησει το παιχνιδι για να κατσει να στρωθει να μαθει πεντε πραγματα πριν παει δημοτικο.. αδικο εχουν?? (φυσικα και δεν ισχυει για ολους τους γονεις αυτο, μην παραξηγηθω)

155ΦΕΤΟΣ ΝΗΠΙΟ!!!! - Σελίδα 7 Empty Απ: ΦΕΤΟΣ ΝΗΠΙΟ!!!! Δευ Ιουν 27, 2011 1:08 am

tk


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
εμεις θα παμε το Σεπτεμβρη νηπειο και μας βλεπω ολο αρρωστες! την εγραψα σε ιδιωτικο εφοσον με καλυπτουν απο τη δουλεια μου και αναρωτιεμαι αν θα παξει με τοσες αρρωστιες που θα κολλαει! Ειναι πρωτη φορα με παιδακια και δνε εχει παει παιδικο σταθμο! Πρεπει να γεμισω φουλ τις μπαταριες για το χειμωνα!
Επισης μου εδειξαν την υλη που κανουνε....κανουνε και Αγγλικα στο νηπειο......καλα μη φανταστειτε τιποτα φοβερο αλλα ναι κανουνε και απο αυτα! Και φυσικα ξερουνε να γραφουνε και να διαβαζουνε τα γραμαμτα! Εμενα η κορη μου εινια 5 και κατι και ξεριε να γραφει τα γραμματα και τους αριθμους μεσα απο το παιχνιδι γνωσεων που καναμε μαζι! Γιατι λοιπον οι δασκαλες στο νηπειο....εστω και δημοσιο να μη τα μαθουν να προσαρμοστουν ομαλα στο δημοτικο! ??? Θεωρω οτι Τριτη με Τεταρτη δημοτικου πρεπει να αρχισουν και φροντηστηρια για Αγγλικα και να παρουν με την ανεση τους το πρωτο πτυχιο και στη συνεχεια μεχρι το Λυκειο να εχουν την ανεση να βγαλουν και δευτερη η και τριτη ακομα ξενη γλωσσα!! Οποιος αργει στη ζωη του μετα τα βαριεται ολα κι δεν κανει στο τελος τιποτα ενω οσο πιο μικρος ειναι κανεις τοσο πιο ορεξη εχει!

156ΦΕΤΟΣ ΝΗΠΙΟ!!!! - Σελίδα 7 Empty Απ: ΦΕΤΟΣ ΝΗΠΙΟ!!!! Δευ Ιουν 27, 2011 2:00 am

cinderella

cinderella
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
http://www.cana.gr/index.php?option=com_content&task=blogcategory&id=142&Itemid=228

αυτό είναι για μια μαμά που με ρώτησε ΦΕΤΟΣ ΝΗΠΙΟ!!!! - Σελίδα 7 417472

157ΦΕΤΟΣ ΝΗΠΙΟ!!!! - Σελίδα 7 Empty Απ: ΦΕΤΟΣ ΝΗΠΙΟ!!!! Δευ Ιουν 27, 2011 3:54 am

zefi

zefi
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Όλο άγχος και ο το θέμα του χρόνου...Και που είναι η χαρά της μάθησης;



Έχει επεξεργασθεί από τον/την zefi στις Δευ Ιουν 27, 2011 3:58 am, 1 φορά

http://paizoumemazi.blogspot.com/

158ΦΕΤΟΣ ΝΗΠΙΟ!!!! - Σελίδα 7 Empty Απ: ΦΕΤΟΣ ΝΗΠΙΟ!!!! Δευ Ιουν 27, 2011 3:57 am

zefi

zefi
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Το πρόβλημα είναι που στα σχολεία μας δεν υπάρχει η χαρά και το παιχνίδι, η δημιουργικότητα...εγώ που έχω πάρει τόσες φορές πρώτη όλα τα παιδάκια στο τέλος τα καταφέρνουν...άλλα είναι τα ουσιαστικά προβλήματα....Τα παιδάκια να μην βαριούνται στην τάξη...να αγαπούν οτι κάνουν εκεί...να κινούνται...να παίζουν...θεωρώ παράλογο να τα καθηλώνουμε σε καρέκλες....

http://paizoumemazi.blogspot.com/

159ΦΕΤΟΣ ΝΗΠΙΟ!!!! - Σελίδα 7 Empty Απ: ΦΕΤΟΣ ΝΗΠΙΟ!!!! Δευ Ιουν 27, 2011 4:11 am

tk


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
μια κοπελα νηπιαγωγος που ρωτησα για νηπειο δημοσιο....μου λεει οτι το παιδι δεν κανει τοσα οσ σε ιδιωτικο αλλα τρελλαινονται για την ασφαλεια τους....αυτο κοιτανε περισσοτερο γιατι φοβουνται μη μπλεξουν....ειναι ευθυνοφοβοι!!! Καιστο δημοτικο το ιδιο!! Και ρωτω....του παραχρονου που θα παει δημοσιο δημοτικο....τι θα κανω....θα μαθαινω εγω στο παιδι μου γραμματα γιατι μπορει να μας τυχει κανεις δασκαλος κελεπουρι!!! Αχ Ελλαδα!! Παλια θυμαμαι ερχοντουσαν οταν εγω πηγαινα δημοτικο ....ελεγκτες.....ελεγχανε τις γνωσεις των παιδιων και αξιολογουσαν τη δουλεια του δασκαλου.......τωρα πουντοι????????????????????

160ΦΕΤΟΣ ΝΗΠΙΟ!!!! - Σελίδα 7 Empty Απ: ΦΕΤΟΣ ΝΗΠΙΟ!!!! Δευ Ιουν 27, 2011 7:22 am

TΟΥΡΤΙΤΣΑ

TΟΥΡΤΙΤΣΑ
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
tk έγραψε:μια κοπελα νηπιαγωγος που ρωτησα για νηπειο δημοσιο....μου λεει οτι το παιδι δεν κανει τοσα οσ σε ιδιωτικο αλλα τρελλαινονται για την ασφαλεια τους....αυτο κοιτανε περισσοτερο γιατι φοβουνται μη μπλεξουν....ειναι ευθυνοφοβοι!!! Καιστο δημοτικο το ιδιο!! Και ρωτω....του παραχρονου που θα παει δημοσιο δημοτικο....τι θα κανω....θα μαθαινω εγω στο παιδι μου γραμματα γιατι μπορει να μας τυχει κανεις δασκαλος κελεπουρι!!! Αχ Ελλαδα!! Παλια θυμαμαι ερχοντουσαν οταν εγω πηγαινα δημοτικο ....ελεγκτες.....ελεγχανε τις γνωσεις των παιδιων και αξιολογουσαν τη δουλεια του δασκαλου.......τωρα πουντοι????????????????????
για το δημοσιο νηπιαγωγιο,δεν εχει δικιο η φιλη σου.υπαρχουν δημοσια νηπιαγωγια που κανουν πολυ καλη δουλεια.δεν εχει σχεση αν ειναι δημοσιο 'η ιδιωτικο,αλλα οι δασκαλες ποση ορεξη εχουν για δουλεια,να μαθουν στα παιδια μας.οσο για τα ιδιωτικα,αυτο τους ελειπε να μην καμουν καλη δουλεια,τοσα λεφτα περνουν.και να τους πληρωνουμε και να μην μαθαινουν στα παιδια δεν λεει!

161ΦΕΤΟΣ ΝΗΠΙΟ!!!! - Σελίδα 7 Empty Απ: ΦΕΤΟΣ ΝΗΠΙΟ!!!! Δευ Ιουν 27, 2011 7:25 am

TΟΥΡΤΙΤΣΑ

TΟΥΡΤΙΤΣΑ
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
cinderella έγραψε:http://www.cana.gr/index.php?option=com_content&task=blogcategory&id=142&Itemid=228

αυτό είναι για μια μαμά που με ρώτησε ΦΕΤΟΣ ΝΗΠΙΟ!!!! - Σελίδα 7 417472
ευχαριστω.να ρωτησω και κατι αλλο.ειναι με συνταγη γιατρου 'η οχι?

162ΦΕΤΟΣ ΝΗΠΙΟ!!!! - Σελίδα 7 Empty Απ: ΦΕΤΟΣ ΝΗΠΙΟ!!!! Δευ Ιουν 27, 2011 7:26 am

Αnna1975


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
TΟΥΡΤΙΤΣΑ έγραψε:
tk έγραψε:μια κοπελα νηπιαγωγος που ρωτησα για νηπειο δημοσιο....μου λεει οτι το παιδι δεν κανει τοσα οσ σε ιδιωτικο αλλα τρελλαινονται για την ασφαλεια τους....αυτο κοιτανε περισσοτερο γιατι φοβουνται μη μπλεξουν....ειναι ευθυνοφοβοι!!! Καιστο δημοτικο το ιδιο!! Και ρωτω....του παραχρονου που θα παει δημοσιο δημοτικο....τι θα κανω....θα μαθαινω εγω στο παιδι μου γραμματα γιατι μπορει να μας τυχει κανεις δασκαλος κελεπουρι!!! Αχ Ελλαδα!! Παλια θυμαμαι ερχοντουσαν οταν εγω πηγαινα δημοτικο ....ελεγκτες.....ελεγχανε τις γνωσεις των παιδιων και αξιολογουσαν τη δουλεια του δασκαλου.......τωρα πουντοι????????????????????
για το δημοσιο νηπιαγωγιο,δεν εχει δικιο η φιλη σου.υπαρχουν δημοσια νηπιαγωγια που κανουν πολυ καλη δουλεια.δεν εχει σχεση αν ειναι δημοσιο 'η ιδιωτικο,αλλα οι δασκαλες ποση ορεξη εχουν για δουλεια,να μαθουν στα παιδια μας.οσο για τα ιδιωτικα,αυτο τους ελειπε να μην καμουν καλη δουλεια,τοσα λεφτα περνουν.και να τους πληρωνουμε και να μην μαθαινουν στα παιδια δεν λεει!



συμφωνο απολυτα με την τουρτιστα ειναι θεμα δασκαλας και σχολειου .γιατι εχω εμπεριες απο ιδιωτικα που και τα παιδια δεν προσεχαν και δεν μαθανανε τιποτα .αρα μην ξεχωριζουμε .ειναι να εισαι τυχερη που θα πεσεις

163ΦΕΤΟΣ ΝΗΠΙΟ!!!! - Σελίδα 7 Empty Απ: ΦΕΤΟΣ ΝΗΠΙΟ!!!! Δευ Ιουν 27, 2011 7:43 am

tk


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
ειπα στο ποστ μου οτι μπορει να μου τυχει κανεις δασκαλος κελεπουρι...δνε ειπα οτι ειναι χαλια ολα τα δημοσια...εξαρταται που θα πεσεις εφοσον πλεον δνε υπαρχει ελεγχος! Απλα η γνωστη μου που δουλευει σε ιδιωτικο μου ειπε οτι στα δημοσια καιγονται για το θεμα ασφαλειας επειδη ειναι ευθυνοφοβοι!Αλλα στο θεμα δασκαλος....οτι τυχει! ενω σε ενα ιδιωτικο αν μια μαμα κανει παραπονα εχει φαει σουτ η δασκαλα....εκει υπαρχει ελεγχος ενω στα δημοσια κανουν οτι θελουν και μιλανε και οπως θελουν! ειχα παει να ρωτησω στο δημοσιο της περιοχης μου και με διωξανε κακην κακως.....τι θελετε κυρια μου....ελατε τον Ιουνιο με τις εγγραφες μου ειπαν με υφος δημοσιου υπαλληλου..........ε και σιγα μη πηγαινα καν.........τι μεθαυριο δνε θα τολμω να ρωτησω πως παει το παιδι μυο και θα μου λενε....τι θελετε κυρια μου.......ελατε στην ενημερωση γονεων! Μιλαω για το δικο μας δημοσιο νηπειαγωγειο οχι για ολα!!

164ΦΕΤΟΣ ΝΗΠΙΟ!!!! - Σελίδα 7 Empty Απ: ΦΕΤΟΣ ΝΗΠΙΟ!!!! Δευ Ιουν 27, 2011 10:30 am

zefi

zefi
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Δυστυχώς και πρέπει να αλλάξουν τόσα στην χώρα μας...Από που να αρχίσουμε και που να τελειώσουμε...

http://paizoumemazi.blogspot.com/

165ΦΕΤΟΣ ΝΗΠΙΟ!!!! - Σελίδα 7 Empty Απ: ΦΕΤΟΣ ΝΗΠΙΟ!!!! Δευ Ιουν 27, 2011 10:09 pm

mom3


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
και το δικος μας δημοσιο νηπιαγωγειο ειναι οπως τα λεει η tk.. δυστυχως.... Mad και οσο για το θεμα ασφαλειας???χαχαχα εδω γελαμε!!! τουλαχιστον μπορει να πεσαμε στην περιπτωση αλλα πριν 2 χρονια τους εφυγαν 2 παιδακια ...φυγαν κανονικα απο το νηπειαγωγιο ( τους μπηκε η ιδεα να πανε σπιτι τους...)οι νηπιαγωγοι τελευταιοι το καταλαβαν....ευτυχως τα ειδε μια μαμα να περπατανε στο πεζοδρομιο και τα γυρισε πισω!!!!! affraid affraid affraid

166ΦΕΤΟΣ ΝΗΠΙΟ!!!! - Σελίδα 7 Empty Απ: ΦΕΤΟΣ ΝΗΠΙΟ!!!! Δευ Ιουν 27, 2011 10:16 pm

mom3


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
παντως οπως και να χει για να μαστε δικαιοι και σωστοι!! υπαρχουν εξαιρετικοι δασκαλοι και δασκαλες οπως και νηπιαγωγοι ( εμεις στην πρωτη φετος ειχαμε καταπληκτικη δασκαλα και ευτυχως θα τα παρει και στην δευτερα!!!)απλα στο δημοσιο καλως η κακως η αφαλεια της μονιμοτητας τους εχει αδρανοποιησει τους περισσοτερους! σου λεει τι ν καθομαι και να σκαω....και μιλαω για καποιους (μπορει δυστυχως να ειναι και πλειοψηφεια..) οχι ολους βεβαια! ξερω νεες κοπελες πρωτοδιοριστες που μπαινουν με τοση ορεξη για τη δουλεια τους και μετα απο 5-6 χρονια να μειωνουν την υλη που καναν καποτε κατα πολυ! απλα στο ιδιωτικο υπαρχει ο φοβος του ελεγχου του καθημερινου ελεγχου και τα δινουν ολα!!! τουλαχιστον εγω αυτο βιωσα με τα παιδια μου....

167ΦΕΤΟΣ ΝΗΠΙΟ!!!! - Σελίδα 7 Empty Απ: ΦΕΤΟΣ ΝΗΠΙΟ!!!! Τετ Ιουν 29, 2011 7:31 am

cinderella

cinderella
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
TΟΥΡΤΙΤΣΑ έγραψε:
cinderella έγραψε:http://www.cana.gr/index.php?option=com_content&task=blogcategory&id=142&Itemid=228

αυτό είναι για μια μαμά που με ρώτησε ΦΕΤΟΣ ΝΗΠΙΟ!!!! - Σελίδα 7 417472
ευχαριστω.να ρωτησω και κατι αλλο.ειναι με συνταγη γιατρου 'η οχι?
εννοείται!!!από 2 διαφορετικούς.. μου είπαν να τους δίνω για να μην αρρωσταίνουν ΄συχνά(δεν είναι καθόλου αρρωστιάρες αλλά στο σχολείο... Rolling Eyes Rolling Eyes ) Δεν δίνω τπτ στα παιδιά μου χωρίς να ρωτήσω παιδίατρο... αλλά μη νομίζεις ότι κάνει κάτι...είμαι κατά των συμπληρωμάτων , αλλά στο φόβο της αρρώστειας ΦΕΤΟΣ ΝΗΠΙΟ!!!! - Σελίδα 7 534787 ΦΕΤΟΣ ΝΗΠΙΟ!!!! - Σελίδα 7 534787 ΦΕΤΟΣ ΝΗΠΙΟ!!!! - Σελίδα 7 534787 ΦΕΤΟΣ ΝΗΠΙΟ!!!! - Σελίδα 7 534787 ΦΕΤΟΣ ΝΗΠΙΟ!!!! - Σελίδα 7 534787 ΦΕΤΟΣ ΝΗΠΙΟ!!!! - Σελίδα 7 534787 ΦΕΤΟΣ ΝΗΠΙΟ!!!! - Σελίδα 7 534787 ΦΕΤΟΣ ΝΗΠΙΟ!!!! - Σελίδα 7 534787 ΦΕΤΟΣ ΝΗΠΙΟ!!!! - Σελίδα 7 534787 ΦΕΤΟΣ ΝΗΠΙΟ!!!! - Σελίδα 7 534787

168ΦΕΤΟΣ ΝΗΠΙΟ!!!! - Σελίδα 7 Empty Απ: ΦΕΤΟΣ ΝΗΠΙΟ!!!! Τετ Ιουν 29, 2011 12:54 pm

TΟΥΡΤΙΤΣΑ

TΟΥΡΤΙΤΣΑ
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
cinderella έγραψε:
TΟΥΡΤΙΤΣΑ έγραψε:
cinderella έγραψε:http://www.cana.gr/index.php?option=com_content&task=blogcategory&id=142&Itemid=228

αυτό είναι για μια μαμά που με ρώτησε ΦΕΤΟΣ ΝΗΠΙΟ!!!! - Σελίδα 7 417472
ευχαριστω.να ρωτησω και κατι αλλο.ειναι με συνταγη γιατρου 'η οχι?
εννοείται!!!από 2 διαφορετικούς.. μου είπαν να τους δίνω για να μην αρρωσταίνουν ΄συχνά(δεν είναι καθόλου αρρωστιάρες αλλά στο σχολείο... Rolling Eyes Rolling Eyes ) Δεν δίνω τπτ στα παιδιά μου χωρίς να ρωτήσω παιδίατρο... αλλά μη νομίζεις ότι κάνει κάτι...είμαι κατά των συμπληρωμάτων , αλλά στο φόβο της αρρώστειας ΦΕΤΟΣ ΝΗΠΙΟ!!!! - Σελίδα 7 534787 ΦΕΤΟΣ ΝΗΠΙΟ!!!! - Σελίδα 7 534787 ΦΕΤΟΣ ΝΗΠΙΟ!!!! - Σελίδα 7 534787 ΦΕΤΟΣ ΝΗΠΙΟ!!!! - Σελίδα 7 534787 ΦΕΤΟΣ ΝΗΠΙΟ!!!! - Σελίδα 7 534787 ΦΕΤΟΣ ΝΗΠΙΟ!!!! - Σελίδα 7 534787 ΦΕΤΟΣ ΝΗΠΙΟ!!!! - Σελίδα 7 534787 ΦΕΤΟΣ ΝΗΠΙΟ!!!! - Σελίδα 7 534787 ΦΕΤΟΣ ΝΗΠΙΟ!!!! - Σελίδα 7 534787 ΦΕΤΟΣ ΝΗΠΙΟ!!!! - Σελίδα 7 534787
βοηθησε τουλαχιστον στο να μην αρρωστενουν?

169ΦΕΤΟΣ ΝΗΠΙΟ!!!! - Σελίδα 7 Empty Απ: ΦΕΤΟΣ ΝΗΠΙΟ!!!! Τετ Ιουν 29, 2011 11:58 pm

tsipita!!


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
TΟΥΡΤΙΤΣΑ έγραψε:
cinderella έγραψε:
TΟΥΡΤΙΤΣΑ έγραψε:
cinderella έγραψε:http://www.cana.gr/index.php?option=com_content&task=blogcategory&id=142&Itemid=228

αυτό είναι για μια μαμά που με ρώτησε [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
ευχαριστω.να ρωτησω και κατι αλλο.ειναι με συνταγη γιατρου 'η οχι?
εννοείται!!!από 2 διαφορετικούς.. μου είπαν να τους δίνω για να μην αρρωσταίνουν ΄συχνά(δεν είναι καθόλου αρρωστιάρες αλλά στο σχολείο... Rolling Eyes Rolling Eyes ) Δεν δίνω τπτ στα παιδιά μου χωρίς να ρωτήσω παιδίατρο... αλλά μη νομίζεις ότι κάνει κάτι...είμαι κατά των συμπληρωμάτων , αλλά στο φόβο της αρρώστειας [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
βοηθησε τουλαχιστον στο να μην αρρωστενουν?

Σκέφτομαι κι εγώ να τους δώσω κάποιο συμπλήρωμα διατροφής εν όψει της νέας σχολικής χρονιάς (κι εμείς πάμε προνήπιο φέτος [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.] ) κι επειδή γενικά είναι αρρωστιάρηδες (ακόμη και τώρα στο κατακαλόκαιρο έχουν μύξες Rolling Eyes Rolling Eyes !!) νομίζω ότι επιβάλλεται!

170ΦΕΤΟΣ ΝΗΠΙΟ!!!! - Σελίδα 7 Empty Απ: ΦΕΤΟΣ ΝΗΠΙΟ!!!! Πεμ Ιουν 30, 2011 2:41 am

cinderella

cinderella
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
δεν ξέρω....το Σεπτέμβρη που θα πάμε σχολείο θα δείξει...αλλά δεν το νομίζω...τους το δίνω πάντως.. ΦΕΤΟΣ ΝΗΠΙΟ!!!! - Σελίδα 7 417472 ΦΕΤΟΣ ΝΗΠΙΟ!!!! - Σελίδα 7 417472

171ΦΕΤΟΣ ΝΗΠΙΟ!!!! - Σελίδα 7 Empty Απ: ΦΕΤΟΣ ΝΗΠΙΟ!!!! Κυρ Αυγ 28, 2011 12:18 am

tk


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
κι εμεις φετος νηπειο....δεν με απασχολει τοσο το θεμα της κοινωνικοτητας....δεν εχει τετοιο θεμα σαν παιδι....
αυτο που με απασχολει ειναι οι αρρωστιες....και κατα ποσο θα πηγαινει τις μισες μερες το μηνα στο νηπειο...
οποτε θελω να σας κανω μια ερωτηση.....σας εχει πει ο γιατρος σας για εμβολιο γριπης? βοηθαει αν της το κανω...εστω να περασει λιγοτερες αρρωστιες ή ακομα και πιο ηπια??πειτε μου τις εμπειριες σας........
ειναι επικυνδυνο?
να το κανω κι εγω που θηλαζω τωρα??κανει?

172ΦΕΤΟΣ ΝΗΠΙΟ!!!! - Σελίδα 7 Empty Απ: ΦΕΤΟΣ ΝΗΠΙΟ!!!! Κυρ Αυγ 28, 2011 2:32 am

didumomama

didumomama
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
http://www.patris.gr/articles/207578/137497#.TloSEZRpcDA.facebook

Μπορεί να μιλάει για πρωτάκια αλλά και πάλι είναι το ίδιο άγχος που έχω κι εγώ για αυτήν την πρώτη μέρα.

173ΦΕΤΟΣ ΝΗΠΙΟ!!!! - Σελίδα 7 Empty Απ: ΦΕΤΟΣ ΝΗΠΙΟ!!!! Κυρ Αυγ 28, 2011 5:26 am

geli


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
tk έγραψε:κι εμεις φετος νηπειο....δεν με απασχολει τοσο το θεμα της κοινωνικοτητας....δεν εχει τετοιο θεμα σαν παιδι....
αυτο που με απασχολει ειναι οι αρρωστιες....και κατα ποσο θα πηγαινει τις μισες μερες το μηνα στο νηπειο...
οποτε θελω να σας κανω μια ερωτηση.....σας εχει πει ο γιατρος σας για εμβολιο γριπης? βοηθαει αν της το κανω...εστω να περασει λιγοτερες αρρωστιες ή ακομα και πιο ηπια??πειτε μου τις εμπειριες σας........
ειναι επικυνδυνο?
να το κανω κι εγω που θηλαζω τωρα??κανει?

Η κόρη μου πέρυσι πήγε για πρώτη φορά παιδικό και στο σπίτι υπήρχε ήση ένας μπεμπάκος 5 μηνών. Η παιδίατρος μου συνέστησε να κάνω εμβόλιο και στους δύο. Όχι εκείνο της γνωστής γρίπης..το απλό που κάνει ο κόσμος τόσα χρόνια...Της έχω εμπιστοσύνη και το έκανα. Η μεγάλη μου δεν αρρώστησε καθόλου. Μια φορά ίσως μόνο. Ο μικρός σε αντίθεση...έπηξε! Πολύ φαρυγγίτιδα,λαρυγγίτιδα κ.λπ. Γενικά, απ'ότι καταλάβαμε, η Ελισσάβετ κολλούσε τις αρρώστιες αλλά δεν εκδηλώνονταν ίσως και την πλήρωνε ο μικρός. Επίσης, έχω να σου πω ότι ΝΟΜΙΖΩ πως αυτό το εμβόλιο είναι κυρίως, για γαστρεντερίτιδες (ούτε μία δεν είχαμε, αυτό να λέγεται!!)...!

174ΦΕΤΟΣ ΝΗΠΙΟ!!!! - Σελίδα 7 Empty Απ: ΦΕΤΟΣ ΝΗΠΙΟ!!!! Κυρ Αυγ 28, 2011 8:34 am

tk


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
geli έγραψε:
tk έγραψε:κι εμεις φετος νηπειο....δεν με απασχολει τοσο το θεμα της κοινωνικοτητας....δεν εχει τετοιο θεμα σαν παιδι....
αυτο που με απασχολει ειναι οι αρρωστιες....και κατα ποσο θα πηγαινει τις μισες μερες το μηνα στο νηπειο...
οποτε θελω να σας κανω μια ερωτηση.....σας εχει πει ο γιατρος σας για εμβολιο γριπης? βοηθαει αν της το κανω...εστω να περασει λιγοτερες αρρωστιες ή ακομα και πιο ηπια??πειτε μου τις εμπειριες σας........
ειναι επικυνδυνο?
να το κανω κι εγω που θηλαζω τωρα??κανει?

Η κόρη μου πέρυσι πήγε για πρώτη φορά παιδικό και στο σπίτι υπήρχε ήση ένας μπεμπάκος 5 μηνών. Η παιδίατρος μου συνέστησε να κάνω εμβόλιο και στους δύο. Όχι εκείνο της γνωστής γρίπης..το απλό που κάνει ο κόσμος τόσα χρόνια...Της έχω εμπιστοσύνη και το έκανα. Η μεγάλη μου δεν αρρώστησε καθόλου. Μια φορά ίσως μόνο. Ο μικρός σε αντίθεση...έπηξε! Πολύ φαρυγγίτιδα,λαρυγγίτιδα κ.λπ. Γενικά, απ'ότι καταλάβαμε, η Ελισσάβετ κολλούσε τις αρρώστιες αλλά δεν εκδηλώνονταν ίσως και την πλήρωνε ο μικρός. Επίσης, έχω να σου πω ότι ΝΟΜΙΖΩ πως αυτό το εμβόλιο είναι κυρίως, για γαστρεντερίτιδες (ούτε μία δεν είχαμε, αυτό να λέγεται!!)...!

πως και συνεστησε εμβολιασμο στο μικρο
δες εδω

http://www.paidiatros.gr/index.php?cid=1&id=339&st=2

Σκόπιμο είναι να αναφερθούν και τα άτομα εκείνα στα οποία αντενδείκνυται ο εμβολιασμός. Εδώ περιλαμβάνονται:


• άτομα με ιστορικό σοβαρών αλλεργικών αντιδράσεων στο αυγό
• άτομα με ιστορικό σοβαρής αντίδρασης σε προηγούμενο εμβολιασμό
• άτομα που ανέπτυξαν σύνδρομο Guillain-Barre εντός 6 εβδομάδων από προηγούμενο αντιγριπικό εμβολιασμό
βρέφη ηλικίας <6 μηνών• άτομα με μέτρια - σοβαρή εμπύρετη λοίμωξη (προσωρινή αναστολή εμβολιασμού).


ευχαριστω για την απαντηση σου....ισως ειναι τυχαιο που δεν κολλησατε γαστρεντεριτιδα....εχω την εντυπωση οτι το εμβολιο ειναι για τη γριπη δηλαδη για το πανω συστημα ((μυτη λαιμο κλπ) και το κατω πνευμονες οπου εκδηλωνεται η λαρυγγιτιτδα

175ΦΕΤΟΣ ΝΗΠΙΟ!!!! - Σελίδα 7 Empty Απ: ΦΕΤΟΣ ΝΗΠΙΟ!!!! Κυρ Αυγ 28, 2011 10:40 am

geli


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
tk έγραψε:
geli έγραψε:
tk έγραψε:κι εμεις φετος νηπειο....δεν με απασχολει τοσο το θεμα της κοινωνικοτητας....δεν εχει τετοιο θεμα σαν παιδι....
αυτο που με απασχολει ειναι οι αρρωστιες....και κατα ποσο θα πηγαινει τις μισες μερες το μηνα στο νηπειο...
οποτε θελω να σας κανω μια ερωτηση.....σας εχει πει ο γιατρος σας για εμβολιο γριπης? βοηθαει αν της το κανω...εστω να περασει λιγοτερες αρρωστιες ή ακομα και πιο ηπια??πειτε μου τις εμπειριες σας........
ειναι επικυνδυνο?
να το κανω κι εγω που θηλαζω τωρα??κανει?

Η κόρη μου πέρυσι πήγε για πρώτη φορά παιδικό και στο σπίτι υπήρχε ήση ένας μπεμπάκος 5 μηνών. Η παιδίατρος μου συνέστησε να κάνω εμβόλιο και στους δύο. Όχι εκείνο της γνωστής γρίπης..το απλό που κάνει ο κόσμος τόσα χρόνια...Της έχω εμπιστοσύνη και το έκανα. Η μεγάλη μου δεν αρρώστησε καθόλου. Μια φορά ίσως μόνο. Ο μικρός σε αντίθεση...έπηξε! Πολύ φαρυγγίτιδα,λαρυγγίτιδα κ.λπ. Γενικά, απ'ότι καταλάβαμε, η Ελισσάβετ κολλούσε τις αρρώστιες αλλά δεν εκδηλώνονταν ίσως και την πλήρωνε ο μικρός. Επίσης, έχω να σου πω ότι ΝΟΜΙΖΩ πως αυτό το εμβόλιο είναι κυρίως, για γαστρεντερίτιδες (ούτε μία δεν είχαμε, αυτό να λέγεται!!)...!

πως και συνεστησε εμβολιασμο στο μικρο
δες εδω

http://www.paidiatros.gr/index.php?cid=1&id=339&st=2

Σκόπιμο είναι να αναφερθούν και τα άτομα εκείνα στα οποία αντενδείκνυται ο εμβολιασμός. Εδώ περιλαμβάνονται:


• άτομα με ιστορικό σοβαρών αλλεργικών αντιδράσεων στο αυγό
• άτομα με ιστορικό σοβαρής αντίδρασης σε προηγούμενο εμβολιασμό
• άτομα που ανέπτυξαν σύνδρομο Guillain-Barre εντός 6 εβδομάδων από προηγούμενο αντιγριπικό εμβολιασμό
βρέφη ηλικίας <6 μηνών• άτομα με μέτρια - σοβαρή εμπύρετη λοίμωξη (προσωρινή αναστολή εμβολιασμού).


ευχαριστω για την απαντηση σου....ισως ειναι τυχαιο που δεν κολλησατε γαστρεντεριτιδα....εχω την εντυπωση οτι το εμβολιο ειναι για τη γριπη δηλαδη για το πανω συστημα ((μυτη λαιμο κλπ) και το κατω πνευμονες οπου εκδηλωνεται η λαρυγγιτιτδα

Κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή. Ο μικρός μου από τη στιγμή που γεννήθηκε αρρώσταινε διαρκώς. Αρρώσταινε πολύ. Δεν μπορούσα να τον αφήσω εντελώς εκτεθειμένο την πρώτη χρονιά σχολείου της κόρης μου. Επιπλέον, παίζει σημαντικό ρόλο πόσο εμπιστεύεσαι το γιατρό σου. Το δικό σου γιατρό, που ξέρει το ιστορικό σου και σίγουρα ξέρει και 5 πράγματα παραπάνω από σένα.
Και το ponstan για μετά από 6 μηνών είναι. Λες να μην του έδινα όταν ψηνόταν σε πυρετό που δεν κατέβαινε; Να μην πούμε για τις παρενέργειες του απλού ponstan...υπέρταση και καρδιακή ανεπάρκεια, επιληπτικοί σπασμοί,ψυχικές διαταραχές και πάει λέγοντας...

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 7 από 8]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις