Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
47 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 47 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 7 από 8]

anastazia


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ο γιος μου 17μηνων επεσε κ εσπασε το μπροστινο δοντακι το μισο καθετα .πηραμε αντιβιωση κ μας παρακολουθει η παιδοοδοντιατρος εδω κ 3 μηνες....προχθες που το ειδε ειχε λιγο αιματακι (πιθανον εβαλε κατι στο στομα κ τραυματιστηκε)κ μου ξαναρδωσε αντιβιωση..μου ειπε οτι το παιδι καποια στιγμη ΣΙΓΟΥΡΑ θα χρειαστει απονευρωση η εξαγωγη απλα με την αντιβιωση το καθηστερει γιατι ειναι μικρος...ηθελα να ρωτησω αν οντως τις περισσοτερες φορες καταληγει εκει ενας τρααυματισμος κ αν εσεις θεωρητε οτι αποκλειετε να το γλιτωσουμε...επισης ποια απο τις δυο λυσεις θα μου προτεινατε?εξαγωγη η απονευρωση?ευχαριστω

namil

namil
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
anastazia έγραψε:ο γιος μου 17μηνων επεσε κ εσπασε το μπροστινο δοντακι το μισο καθετα .πηραμε αντιβιωση κ μας παρακολουθει η παιδοοδοντιατρος εδω κ 3 μηνες....προχθες που το ειδε ειχε λιγο αιματακι (πιθανον εβαλε κατι στο στομα κ τραυματιστηκε)κ μου ξαναρδωσε αντιβιωση..μου ειπε οτι το παιδι καποια στιγμη ΣΙΓΟΥΡΑ θα χρειαστει απονευρωση η εξαγωγη απλα με την αντιβιωση το καθηστερει γιατι ειναι μικρος...ηθελα να ρωτησω αν οντως τις περισσοτερες φορες καταληγει εκει ενας τρααυματισμος κ αν εσεις θεωρητε οτι αποκλειετε να το γλιτωσουμε...επισης ποια απο τις δυο λυσεις θα μου προτεινατε?εξαγωγη η απονευρωση?ευχαριστω

ΘΑ ΞΑΝΑΤΟΝΙΣΩ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΧΩ ΠΕΙ, ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΠΑΙΔΟΔΟΝΤΙΑΤΡΟΣ ΑΛΛΑ ΧΕΙΡ.ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΟΣ.
ΑΡΧΙΚΑ ΔΕΝ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΤΗΝ ΕΞΑΓΩΓΗ!!!! ΑΠΟΝΕΥΡΩΣΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΝ ΤΟ ΔΟΝΤΑΚΙ ΝΕΚΡΩΘΕΙ Ή ΑΝ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΠΟΝΑΕΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΡΕΘΙΣΜΟΥΣ Ή ΑΥΤΟΜΑΤΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ.
ΔΕ ΜΟΥ ΕΙΠΕΣ ΟΜΩΣ, ΦΑΙΝΕΤΑΙ Ο ΠΟΛΦΟΣ (ΝΕΥΡΟ)? Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΕ ΤΙ ΚΑΛΥΨΕ ΤΟΝ ΠΟΛΦΟ ΤΟΥ ΔΟΝΤΙΟΥ ΑΦΟΤΟΥ ΕΣΠΑΣΕ? ΤΙ ΣΟΥ ΕΙΠΕ?

anastazia


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
[quote="namil"]
anastazia έγραψε:ο γιος μου 17μηνων επεσε κ εσπασε το μπροστινο δοντακι το μισο καθετα .πηραμε αντιβιωση κ μας παρακολουθει η παιδοοδοντιατρος εδω κ 3 μηνες....προχθες που το ειδε ειχε λιγο αιματακι (πιθανον εβαλε κατι στο στομα κ τραυματιστηκε)κ μου ξαναρδωσε αντιβιωση..μου ειπε οτι το παιδι καποια στιγμη ΣΙΓΟΥΡΑ θα χρειαστει απονευρωση η εξαγωγη απλα με την αντιβιωση το καθηστερει γιατι ειναι μικρος...ηθελα να ρωτησω αν οντως τις περισσοτερες φορες καταληγει εκει ενας τρααυματισμος κ αν εσεις θεωρητε οτι αποκλειετε να το γλιτωσουμε...επισης ποια απο τις δυο λυσεις θα μου προτεινατε?εξαγωγη η απονευρωση?ευχαριστω

ΘΑ ΞΑΝΑΤΟΝΙΣΩ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΧΩ ΠΕΙ, ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΠΑΙΔΟΔΟΝΤΙΑΤΡΟΣ ΑΛΛΑ ΧΕΙΡ.ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΟΣ.
ΑΡΧΙΚΑ ΔΕΝ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΤΗΝ ΕΞΑΓΩΓΗ!!!! ΑΠΟΝΕΥΡΩΣΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΝ ΤΟ ΔΟΝΤΑΚΙ ΝΕΚΡΩΘΕΙ Ή ΑΝ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΠΟΝΑΕΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΡΕΘΙΣΜΟΥΣ Ή ΑΥΤΟΜΑΤΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ.
ΔΕ ΜΟΥ ΕΙΠΕΣ ΟΜΩΣ, ΦΑΙΝΕΤΑΙ Ο ΠΟΛΦΟΣ (ΝΕΥΡΟ)? Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΕ ΤΙ ΚΑΛΥΨΕ ΤΟΝ ΠΟΛΦΟ ΤΟΥ ΔΟΝΤΙΟΥ ΑΦΟΤΟΥ ΕΣΠΑΣΕ? ΤΙ ΣΟΥ ΕΙΠΕ?[/quot


καλησπερα...λοιπον αυτη μου προτειενι την εξαγωγη γιατι λεει ειναι πιο ανωδυνη για το παιδι.αφου η απονευρωση θελει πιο πολλες επισκεψεις κ περισσοτερη ωρα κ το παιδι δυσκολα θα κατσει αφου ειναι πολυ μικρο...απο κει κ περα μου ειπε οτι εχει φτασει στο νευρο ομως το παιδι δεν δειχνει να εχει καμμια ενοχληση..την τελευταια φορα το καλυψε με μια σαν σιλικονι να το πω?ασπρο σαν οδοντοκρεμα αυτο ομως ενδεχετε να φυγει καποια στιγμη..ειπε θα μας ξαναδει σε 15 μερες..κ εγω ρωταω αφου το παιδι δν δειχνει να ποναει δεν εχει πριστει γιατι επιμενει να πειραξει το δοντι ειναι οντως 100% σιγουρη οτι καποια στιγμη θα κανει αποστημα?

namil

namil
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
[quote="anastazia"]
namil έγραψε:
anastazia έγραψε:ο γιος μου 17μηνων επεσε κ εσπασε το μπροστινο δοντακι το μισο καθετα .πηραμε αντιβιωση κ μας παρακολουθει η παιδοοδοντιατρος εδω κ 3 μηνες....προχθες που το ειδε ειχε λιγο αιματακι (πιθανον εβαλε κατι στο στομα κ τραυματιστηκε)κ μου ξαναρδωσε αντιβιωση..μου ειπε οτι το παιδι καποια στιγμη ΣΙΓΟΥΡΑ θα χρειαστει απονευρωση η εξαγωγη απλα με την αντιβιωση το καθηστερει γιατι ειναι μικρος...ηθελα να ρωτησω αν οντως τις περισσοτερες φορες καταληγει εκει ενας τρααυματισμος κ αν εσεις θεωρητε οτι αποκλειετε να το γλιτωσουμε...επισης ποια απο τις δυο λυσεις θα μου προτεινατε?εξαγωγη η απονευρωση?ευχαριστω

ΘΑ ΞΑΝΑΤΟΝΙΣΩ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΧΩ ΠΕΙ, ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΠΑΙΔΟΔΟΝΤΙΑΤΡΟΣ ΑΛΛΑ ΧΕΙΡ.ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΟΣ.
ΑΡΧΙΚΑ ΔΕΝ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΤΗΝ ΕΞΑΓΩΓΗ!!!! ΑΠΟΝΕΥΡΩΣΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΝ ΤΟ ΔΟΝΤΑΚΙ ΝΕΚΡΩΘΕΙ Ή ΑΝ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΠΟΝΑΕΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΡΕΘΙΣΜΟΥΣ Ή ΑΥΤΟΜΑΤΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ.
ΔΕ ΜΟΥ ΕΙΠΕΣ ΟΜΩΣ, ΦΑΙΝΕΤΑΙ Ο ΠΟΛΦΟΣ (ΝΕΥΡΟ)? Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΕ ΤΙ ΚΑΛΥΨΕ ΤΟΝ ΠΟΛΦΟ ΤΟΥ ΔΟΝΤΙΟΥ ΑΦΟΤΟΥ ΕΣΠΑΣΕ? ΤΙ ΣΟΥ ΕΙΠΕ?[/quot


καλησπερα...λοιπον αυτη μου προτειενι την εξαγωγη γιατι λεει ειναι πιο ανωδυνη για το παιδι.αφου η απονευρωση θελει πιο πολλες επισκεψεις κ περισσοτερη ωρα κ το παιδι δυσκολα θα κατσει αφου ειναι πολυ μικρο...απο κει κ περα μου ειπε οτι εχει φτασει στο νευρο ομως το παιδι δεν δειχνει να εχει καμμια ενοχληση..την τελευταια φορα το καλυψε με μια σαν σιλικονι να το πω?ασπρο σαν οδοντοκρεμα αυτο ομως ενδεχετε να φυγει καποια στιγμη..ειπε θα μας ξαναδει σε 15 μερες..κ εγω ρωταω αφου το παιδι δν δειχνει να ποναει δεν εχει πριστει γιατι επιμενει να πειραξει το δοντι ειναι οντως 100% σιγουρη οτι καποια στιγμη θα κανει αποστημα?

ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΛΕΙΣΕΙΣ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΜΕ ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΕΙΟ ΩΣΤΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΟΛΙΚΗ ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΑ Κ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΕΚΕΙ ΤΗΝ ΑΠΟΝΕΥΡΩΣΗ. ΜΠΟΡΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΟΝΑΕΙ ΑΝ ΤΥΧΟΝ ΤΟ ΔΟΝΤΑΚΙ ΝΕΚΡΩΘΗΚΕ, ΟΜΩΣ ΟΤΑΝ ΚΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΝΕΚΡΟ ΤΟΤΕ ΑΡΧΙΖΕΙ Κ ΣΑΠΙΖΕΙ Κ ΜΕΤΑ ΚΑΝΕΙ ΑΠΟΣΤΗΜΑ. ΕΞΕΓΩΓΗ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΕ, ΜΗΝ ΤΟΛΜΗΣΕΙΣ ΝΑ ΑΦΗΣΕΙΣ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΞΑΓΩΓΗ ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΟΣ ΛΟΓΟΣ!!!!! ΑΝ ΓΙΝΕΙ ΕΞΑΓΩΓΗ, ΜΕΤΑ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΤΑ ΜΟΝΙΜΑ ΔΟΝΤΑΚΙΑ???

anastazia


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
[quote="namil"]
anastazia έγραψε:
namil έγραψε:
anastazia έγραψε:ο γιος μου 17μηνων επεσε κ εσπασε το μπροστινο δοντακι το μισο καθετα .πηραμε αντιβιωση κ μας παρακολουθει η παιδοοδοντιατρος εδω κ 3 μηνες....προχθες που το ειδε ειχε λιγο αιματακι (πιθανον εβαλε κατι στο στομα κ τραυματιστηκε)κ μου ξαναρδωσε αντιβιωση..μου ειπε οτι το παιδι καποια στιγμη ΣΙΓΟΥΡΑ θα χρειαστει απονευρωση η εξαγωγη απλα με την αντιβιωση το καθηστερει γιατι ειναι μικρος...ηθελα να ρωτησω αν οντως τις περισσοτερες φορες καταληγει εκει ενας τρααυματισμος κ αν εσεις θεωρητε οτι αποκλειετε να το γλιτωσουμε...επισης ποια απο τις δυο λυσεις θα μου προτεινατε?εξαγωγη η απονευρωση?ευχαριστω

ΘΑ ΞΑΝΑΤΟΝΙΣΩ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΧΩ ΠΕΙ, ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΠΑΙΔΟΔΟΝΤΙΑΤΡΟΣ ΑΛΛΑ ΧΕΙΡ.ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΟΣ.
ΑΡΧΙΚΑ ΔΕΝ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΤΗΝ ΕΞΑΓΩΓΗ!!!! ΑΠΟΝΕΥΡΩΣΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΝ ΤΟ ΔΟΝΤΑΚΙ ΝΕΚΡΩΘΕΙ Ή ΑΝ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΠΟΝΑΕΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΡΕΘΙΣΜΟΥΣ Ή ΑΥΤΟΜΑΤΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ.
ΔΕ ΜΟΥ ΕΙΠΕΣ ΟΜΩΣ, ΦΑΙΝΕΤΑΙ Ο ΠΟΛΦΟΣ (ΝΕΥΡΟ)? Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΕ ΤΙ ΚΑΛΥΨΕ ΤΟΝ ΠΟΛΦΟ ΤΟΥ ΔΟΝΤΙΟΥ ΑΦΟΤΟΥ ΕΣΠΑΣΕ? ΤΙ ΣΟΥ ΕΙΠΕ?[/quot


καλησπερα...λοιπον αυτη μου προτειενι την εξαγωγη γιατι λεει ειναι πιο ανωδυνη για το παιδι.αφου η απονευρωση θελει πιο πολλες επισκεψεις κ περισσοτερη ωρα κ το παιδι δυσκολα θα κατσει αφου ειναι πολυ μικρο...απο κει κ περα μου ειπε οτι εχει φτασει στο νευρο ομως το παιδι δεν δειχνει να εχει καμμια ενοχληση..την τελευταια φορα το καλυψε με μια σαν σιλικονι να το πω?ασπρο σαν οδοντοκρεμα αυτο ομως ενδεχετε να φυγει καποια στιγμη..ειπε θα μας ξαναδει σε 15 μερες..κ εγω ρωταω αφου το παιδι δν δειχνει να ποναει δεν εχει πριστει γιατι επιμενει να πειραξει το δοντι ειναι οντως 100% σιγουρη οτι καποια στιγμη θα κανει αποστημα?

ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΛΕΙΣΕΙΣ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΜΕ ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΕΙΟ ΩΣΤΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΟΛΙΚΗ ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΑ Κ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΕΚΕΙ ΤΗΝ ΑΠΟΝΕΥΡΩΣΗ. ΜΠΟΡΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΟΝΑΕΙ ΑΝ ΤΥΧΟΝ ΤΟ ΔΟΝΤΑΚΙ ΝΕΚΡΩΘΗΚΕ, ΟΜΩΣ ΟΤΑΝ ΚΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΝΕΚΡΟ ΤΟΤΕ ΑΡΧΙΖΕΙ Κ ΣΑΠΙΖΕΙ Κ ΜΕΤΑ ΚΑΝΕΙ ΑΠΟΣΤΗΜΑ. ΕΞΕΓΩΓΗ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΕ, ΜΗΝ ΤΟΛΜΗΣΕΙΣ ΝΑ ΑΦΗΣΕΙΣ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΞΑΓΩΓΗ ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΟΣ ΛΟΓΟΣ!!!!! ΑΝ ΓΙΝΕΙ ΕΞΑΓΩΓΗ, ΜΕΤΑ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΤΑ ΜΟΝΙΜΑ ΔΟΝΤΑΚΙΑ???


δεν γινετε ολικη ναρκωση για να γινει πρεπει να το κανω στην αθηνα γιατι εγω μενω ροδο..αν κανουμε εξαγωγη μου ειπε θα το παρακολουθει για να βλεπει το κενο κ αν δει οτι κλεινει το κενο θα βαλει ενα σιδερακι......

anastazia


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
[quote="anastazia"]
namil έγραψε:
anastazia έγραψε:
namil έγραψε:
anastazia έγραψε:ο γιος μου 17μηνων επεσε κ εσπασε το μπροστινο δοντακι το μισο καθετα .πηραμε αντιβιωση κ μας παρακολουθει η παιδοοδοντιατρος εδω κ 3 μηνες....προχθες που το ειδε ειχε λιγο αιματακι (πιθανον εβαλε κατι στο στομα κ τραυματιστηκε)κ μου ξαναρδωσε αντιβιωση..μου ειπε οτι το παιδι καποια στιγμη ΣΙΓΟΥΡΑ θα χρειαστει απονευρωση η εξαγωγη απλα με την αντιβιωση το καθηστερει γιατι ειναι μικρος...ηθελα να ρωτησω αν οντως τις περισσοτερες φορες καταληγει εκει ενας τρααυματισμος κ αν εσεις θεωρητε οτι αποκλειετε να το γλιτωσουμε...επισης ποια απο τις δυο λυσεις θα μου προτεινατε?εξαγωγη η απονευρωση?ευχαριστω

ΘΑ ΞΑΝΑΤΟΝΙΣΩ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΧΩ ΠΕΙ, ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΠΑΙΔΟΔΟΝΤΙΑΤΡΟΣ ΑΛΛΑ ΧΕΙΡ.ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΟΣ.
ΑΡΧΙΚΑ ΔΕΝ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΤΗΝ ΕΞΑΓΩΓΗ!!!! ΑΠΟΝΕΥΡΩΣΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΝ ΤΟ ΔΟΝΤΑΚΙ ΝΕΚΡΩΘΕΙ Ή ΑΝ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΠΟΝΑΕΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΡΕΘΙΣΜΟΥΣ Ή ΑΥΤΟΜΑΤΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ.
ΔΕ ΜΟΥ ΕΙΠΕΣ ΟΜΩΣ, ΦΑΙΝΕΤΑΙ Ο ΠΟΛΦΟΣ (ΝΕΥΡΟ)? Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΕ ΤΙ ΚΑΛΥΨΕ ΤΟΝ ΠΟΛΦΟ ΤΟΥ ΔΟΝΤΙΟΥ ΑΦΟΤΟΥ ΕΣΠΑΣΕ? ΤΙ ΣΟΥ ΕΙΠΕ?[/quot


καλησπερα...λοιπον αυτη μου προτειενι την εξαγωγη γιατι λεει ειναι πιο ανωδυνη για το παιδι.αφου η απονευρωση θελει πιο πολλες επισκεψεις κ περισσοτερη ωρα κ το παιδι δυσκολα θα κατσει αφου ειναι πολυ μικρο...απο κει κ περα μου ειπε οτι εχει φτασει στο νευρο ομως το παιδι δεν δειχνει να εχει καμμια ενοχληση..την τελευταια φορα το καλυψε με μια σαν σιλικονι να το πω?ασπρο σαν οδοντοκρεμα αυτο ομως ενδεχετε να φυγει καποια στιγμη..ειπε θα μας ξαναδει σε 15 μερες..κ εγω ρωταω αφου το παιδι δν δειχνει να ποναει δεν εχει πριστει γιατι επιμενει να πειραξει το δοντι ειναι οντως 100% σιγουρη οτι καποια στιγμη θα κανει αποστημα?

ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΛΕΙΣΕΙΣ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΜΕ ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΕΙΟ ΩΣΤΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΟΛΙΚΗ ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΑ Κ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΕΚΕΙ ΤΗΝ ΑΠΟΝΕΥΡΩΣΗ. ΜΠΟΡΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΟΝΑΕΙ ΑΝ ΤΥΧΟΝ ΤΟ ΔΟΝΤΑΚΙ ΝΕΚΡΩΘΗΚΕ, ΟΜΩΣ ΟΤΑΝ ΚΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΝΕΚΡΟ ΤΟΤΕ ΑΡΧΙΖΕΙ Κ ΣΑΠΙΖΕΙ Κ ΜΕΤΑ ΚΑΝΕΙ ΑΠΟΣΤΗΜΑ. ΕΞΕΓΩΓΗ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΕ, ΜΗΝ ΤΟΛΜΗΣΕΙΣ ΝΑ ΑΦΗΣΕΙΣ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΞΑΓΩΓΗ ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΟΣ ΛΟΓΟΣ!!!!! ΑΝ ΓΙΝΕΙ ΕΞΑΓΩΓΗ, ΜΕΤΑ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΤΑ ΜΟΝΙΜΑ ΔΟΝΤΑΚΙΑ???


δεν γινετε ολικη ναρκωση για να γινει πρεπει να το κανω στην αθηνα γιατι εγω μενω ροδο..αν κανουμε εξαγωγη μου ειπε θα το παρακολουθει για να βλεπει το κενο κ αν δει οτι κλεινει το κενο θα βαλει ενα σιδερακι......


μπορω να καταλαβω αν το δοντακι του νεκρωθηκε?κ αν δεν νεκρωθηκε γιατι 3 μηνες τωρα δεν εχει αλλαξει χρωμα ουτε κατι αλλο...

malvina30


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Καλησπερα και απο εμενα
εχω μια κορουλα 5 μηνων η οποια εχει βγαλει 2 μυτουλες δοντακια (ασπρακια μικρα) οχι τα μεσαια,αλλα τα αμεσως επομενα πανω και κατω αντιστοιχα. Το περιεργο ειναι πως δεν βγαινουν στην κορυφη των ουλων αλλα απο το πλαι των ουλων και χαμηλα. Αυτο τι σημαινει?
Ευχαριστω πολυ

Η παιδιατρος μας που τα ειδε προχτες ειπε οτι μπορει να μην βγαινουν σωστα και να περιμενουμε κανα 2μηνο ακομα και αν συνεχιστει και δεν πεταχτουν σωστα θα πρεπει να παμε σε ειδικο γιατρο και να τις σκισουν το ουλο ωστε να βγουν οπως πρεπει
ισχυει κατι τετοιο??

namil

namil
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
malvina30 έγραψε:Καλησπερα και απο εμενα
εχω μια κορουλα 5 μηνων η οποια εχει βγαλει 2 μυτουλες δοντακια (ασπρακια μικρα) οχι τα μεσαια,αλλα τα αμεσως επομενα πανω και κατω αντιστοιχα. Το περιεργο ειναι πως δεν βγαινουν στην κορυφη των ουλων αλλα απο το πλαι των ουλων και χαμηλα. Αυτο τι σημαινει?
Ευχαριστω πολυ

Η παιδιατρος μας που τα ειδε προχτες ειπε οτι μπορει να μην βγαινουν σωστα και να περιμενουμε κανα 2μηνο ακομα και αν συνεχιστει και δεν πεταχτουν σωστα θα πρεπει να παμε σε ειδικο γιατρο και να τις σκισουν το ουλο ωστε να βγουν οπως πρεπει
ισχυει κατι τετοιο??


ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ! ΑΚΟΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΩΡΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΥΣΗΧΕΙΣ ΓΙΑ ΤΑ ΔΟΝΤΑΚΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΟΤΙ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΣΤΡΑΒΑ. ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗ ΣΕΙΡΑ ΤΩΝ ΔΟΝΤΙΩΝ (ΟΤΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΑΝΑΤΕΛΟΥΝ ΠΡΩΤΑ ΟΙ ΚΕΝΤΡΙΚΟΙ ΚΑΤΩ ΤΟΜΕΙΣ) ΜΑΛΛΟΝ ΑΠΟ ΟΣΑ ΒΛΕΠΩ Κ ΟΣΑ ΑΚΟΥΩ ΠΛΕΟΝ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ. ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ Ο ΜΙΚΡΟΣ, ΕΒΓΑΛΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΥΣ ΠΛΑΓΙΟΥΣ ΤΟΜΕΙΣ (ΟΠΟΥ ΠΑΝΙΚΟΒΛΗΘΗΚΑ) ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΒΓΑΛΕ ΤΟΥΣ ΚΕΝΤΡΙΚΟΥΣ ΤΟΜΕΙΣ! ΕΠΙΣΗΣ Ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΜΟΥ ΓΙΟΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΡΙΩΝ ΕΤΩΝ, ΟΤΑΝ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΝΑ ΒΓΑΖΕΙ ΔΟΝΤΙΑ, ΑΝ ΚΑΙ ΝΕΟΓΙΛΑ, ΗΤΑΝ ΤΕΛΕΙΩΣ ΣΤΡΑΒΑ, ΟΜΩΣ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΑΡΧΙΣΑΝ ΝΑ ΣΤΡΩΝΟΥΝ. ΟΠΟΤΕ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ. ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΣΧΙΣΙΜΟ ΤΩΝ ΟΥΛΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΣΟΥ, ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΝΩΡΙΣ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ. Η ΜΙΚΡΗ ΕΙΝΑΙ ΜΟΛΙΣ 5 ΜΗΝΩΝ Κ ΗΔΗ ΕΧΟΥΝ ΕΜΦΑΝΙΣΤΕΙ ΤΑ ΔΟΝΤΑΚΙΑ ΤΗΣ. ΕΓΩ ΘΑ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ 2 ΜΗΝΕΣ.
Υ.Γ. ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΟΤΙ ΓΡΑΦΩ ΣΤΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ ΣΤΑ ΤΥΦΛΑ, ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΜΑΜΑ ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΜΙΑ ΔΙΚΗ ΤΗΣ ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΠΟΥ ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Κ ΛΙΓΟ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ Ή ΝΑ ΕΝΝΟΕΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΓΩ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΟΜΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ!

dimva

dimva
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
εχω ένα κοριτσάκι 3 ετών που γεννήθηκε με λαγώχειλο στο σημείο που είναι η σχιστία στα ούλα της λείπει ένα δόντι, αυτό σημαίνει ότι δε θα βγάλει ούτε στα μόνιμα ή δε παίζει ρόλο?

namil

namil
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
dimva έγραψε:εχω ένα κοριτσάκι 3 ετών που γεννήθηκε με λαγώχειλο στο σημείο που είναι η σχιστία στα ούλα της λείπει ένα δόντι, αυτό σημαίνει ότι δε θα βγάλει ούτε στα μόνιμα ή δε παίζει ρόλο?



ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!
ΤΑ ΜΟΝΙΜΑ ΔΟΝΤΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΔΙΑΔΟΧΟΙ ΤΩΝ ΝΕΟΓΙΛΩΝ. ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΜΟΝΙΜΑ ΔΟΝΤΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΑ ΝΕΟΓΙΛΑ.
ΘΑ ΣΟΥ ΤΟ ΠΕΡΙΓΡΑΨΩ ΠΟΛΥ ΠΡΟΧΕΙΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΑΝΟΗΤΟ. ΤΑ ΝΕΟΓΙΛΑ ΔΟΝΤΙΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝΤΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΤΟΥ ΕΜΒΡΥΟΥ. ΟΤΑΝ ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΕΙ ΣΑΝ ΔΟΝΤΙ ΤΟ ΝΕΟΓΙΛΟ, ΤΟΤΕ ΑΦΗΝΕΙ ΕΝΑ ΣΠΟΡΑΚΙ ΟΠΟΥ ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΘΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΝΙΜΟ ΔΟΝΤΙ. ΕΧΕΙΣ ΒΓΑΛΕΙ ΚΑΜΙΑ ΑΚΤΙΝΟΓΡΑΦΙΑ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ? ΕΤΣΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΙΣ ΤΙ ΚΡΥΒΕΤΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΓΝΑΘΟ!

Gianna>Eleni>Maria


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
καλησπερα θελω να κανω μια ερωτηση και εαν μπορειτε να με βοηθησετε θα ημουν ευγνωμων.λοιπον η μικρη μου εσκασε το πρωτο δοντι δεν το βλεπεις απλα με το κουταλακι το ακους 13 μηνων τωρα ειναι 14 μηνων δεν εχει φανει τιποτα ακομα ειναι στο ιδιο σταδιο επισης στα πανω μπροστινα δοντια ειναι σαν να ειναι μια ζελατινη που μεσα φαινονται στα δυο δοντια.. αυτο ειναι φυσιολογικο;

dimva

dimva
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
namil έγραψε:
dimva έγραψε:εχω ένα κοριτσάκι 3 ετών που γεννήθηκε με λαγώχειλο στο σημείο που είναι η σχιστία στα ούλα της λείπει ένα δόντι, αυτό σημαίνει ότι δε θα βγάλει ούτε στα μόνιμα ή δε παίζει ρόλο?



ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!
ΤΑ ΜΟΝΙΜΑ ΔΟΝΤΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΔΙΑΔΟΧΟΙ ΤΩΝ ΝΕΟΓΙΛΩΝ. ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΜΟΝΙΜΑ ΔΟΝΤΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΑ ΝΕΟΓΙΛΑ.
ΘΑ ΣΟΥ ΤΟ ΠΕΡΙΓΡΑΨΩ ΠΟΛΥ ΠΡΟΧΕΙΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΑΝΟΗΤΟ. ΤΑ ΝΕΟΓΙΛΑ ΔΟΝΤΙΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝΤΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΤΟΥ ΕΜΒΡΥΟΥ. ΟΤΑΝ ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΕΙ ΣΑΝ ΔΟΝΤΙ ΤΟ ΝΕΟΓΙΛΟ, ΤΟΤΕ ΑΦΗΝΕΙ ΕΝΑ ΣΠΟΡΑΚΙ ΟΠΟΥ ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΘΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΝΙΜΟ ΔΟΝΤΙ. ΕΧΕΙΣ ΒΓΑΛΕΙ ΚΑΜΙΑ ΑΚΤΙΝΟΓΡΑΦΙΑ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ? ΕΤΣΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΙΣ ΤΙ ΚΡΥΒΕΤΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΓΝΑΘΟ!

ο χειρούργος μας είπε να κάνουμε μια πανοραμική για να δούμε και πως είναι το μόσχευμα μετά τα 4 που θα μπορεί να συνεργάστεί και το παιδί. ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, δεν είχα καμία τόσο ξεκάθαρη απάντηση από άλλους γιατρούς που είχα ρωτήσει. μου είπαν όμως ότι αν δε βγάλει μάλλον θα είναι τυχαίο και δεν σχετίζεται με την σχιστία, μάλλον θα μάθουμε στο μέλλον, πάντως και μένα μου λείπουν δόντια, έχω 26.

eleni_18072012


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
καλησπερα και απο μενα!!
εχω ενα αγοαρακι 6 μηνων και εχουμε ηδη τα 2 κατω δοντια..ο καλυτερος τροπος να του τα καθαριζω ειναι με γαζα η οδοντοβουρτσα?

namil

namil
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Gianna>Eleni>Maria έγραψε:καλησπερα θελω να κανω μια ερωτηση και εαν μπορειτε να με βοηθησετε θα ημουν ευγνωμων.λοιπον η μικρη μου εσκασε το πρωτο δοντι δεν το βλεπεις απλα με το κουταλακι το ακους 13 μηνων τωρα ειναι 14 μηνων δεν εχει φανει τιποτα ακομα ειναι στο ιδιο σταδιο επισης στα πανω μπροστινα δοντια ειναι σαν να ειναι μια ζελατινη που μεσα φαινονται στα δυο δοντια.. αυτο ειναι φυσιολογικο;



ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!
ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΕΣΚΑΣΕ Η ΠΡΩΤΗ ΜΥΤΟΥΛΑ ΘΑ ΒΓΕΙ Κ ΤΟ ΔΟΝΤΑΚΙ. ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΤΟΝ ΚΑΘΟΡΙΣΩ, ΔΗΛΑΔΗ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ 1 ΜΗΝΑΣ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΒΓΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΤΟ ΔΟΝΤΙ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ, ΕΝΩ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ 2 ΜΗΝΕΣ. ΟΠΟΤΕ ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΙ ΤΑ ΑΛΛΑ ΔΟΝΤΑΚΙΑ ΙΣΩΣ ΑΡΓΗΣΟΥΝ ΝΑ ΒΓΟΥΝΕ ΑΦΟΥ ΑΡΓΗΣΑΝ ΤΑ ΠΡΩΤΑ.
ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗ ΖΕΛΑΤΙΝΗ ΠΟΥ ΛΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΑΝΩ ΔΟΝΤΙΑ.... ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΟΥΤΕ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΝΑ ΘΥΜΗΘΩ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΟ. ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΩ!

namil

namil
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
eleni_18072012 έγραψε:καλησπερα και απο μενα!!
εχω ενα αγοαρακι 6 μηνων και εχουμε ηδη τα 2 κατω δοντια..ο καλυτερος τροπος να του τα καθαριζω ειναι με γαζα η οδοντοβουρτσα?



ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ. ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΒΟΛΕΥΕΙ ΕΣΕΝΑ Κ ΝΑ ΒΟΛΕΥΕΤΑΙ Κ ΤΟ ΜΩΡΟ. ΑΝ ΔΕΝ ΔΥΣΑΝΑΣΧΕΤΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΟΔΟΝΤΟΒΟΥΤΣΑ ΤΟΤΕ ΠΟΛΥ ΑΠΑΛΑ ΒΟΥΡΤΣΙΖΕ ΤΑ ΔΟΝΤΑΚΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΧΩΡΙΣ ΚΡΕΜΑ!

kaatrin

kaatrin
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
καλημερα!μιας κ εισαι οδοντιατρος θα ηθελα να σε ρωτησω κατι.εχω ακουσει για ουλιτιδα εγκυμοσυνης οπως κ στην 1η μου εγκυμοσυνη ετσι κ τωρα στην 2η οταν πλενω τα οντια μου βγαζει αιμα.
επισης αισθανομαι εξαιρετικα φουσκωμενα τα ουλα στη κατω γναθω .να κανω καθαρισμο η κατι αλλο;ευχαριστωωωωωωωωω!!!

namil

namil
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
kaatrin έγραψε:καλημερα!μιας κ εισαι οδοντιατρος θα ηθελα να σε ρωτησω κατι.εχω ακουσει για ουλιτιδα εγκυμοσυνης οπως κ στην 1η μου εγκυμοσυνη ετσι κ τωρα στην 2η οταν πλενω τα οντια μου βγαζει αιμα.
επισης αισθανομαι εξαιρετικα φουσκωμενα τα ουλα στη κατω γναθω .να κανω καθαρισμο η κατι αλλο;ευχαριστωωωωωωωωω!!!




ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!
8 ΣΤΙΣ 10 ΕΓΚΥΕΣ ΕΧΟΥΝ ΟΥΛΙΤΙΔΑ ΚΥΗΣΗΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ. ΑΥΤΗ Η ΟΥΛΙΤΙΔΑ ΠΡΟΚΑΛΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΥΞΗΜΕΝΕΣ ΟΡΜΟΝΕΣ ΚΑΙ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΓΥΡΩ ΣΤΟΝ 2 ΜΗΝΑ ΜΕ ΚΟΡΥΦΩΣΗ ΤΟΝ ΟΓΔΟΟ ΜΗΝΑ. ΟΤΑΝ ΟΜΩΣ Η ΕΓΚΥΟΣ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΠΕΤΡΑ ΣΤΑ ΔΟΝΤΙΑ (ΤΡΥΓΙΑ) ΤΟΤΕ Η ΟΥΛΙΤΙΔΑ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΕΝΤΟΝΗ. Η ΣΩΣΤΗ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΕΙΝΑΙ Η ΣΥΧΝΗ ΣΤΟΜΑΤΙΚΗ ΥΓΙΕΙΝΗ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ, ΟΠΟΥ ΜΕΤΑ ΤΟ ΒΟΥΡΤΣΙΣΜΑ ΤΩΝ ΔΟΝΤΙΩΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕ ΧΛΩΡΕΞΙΔΙΝΗ ΓΙΑ 10 ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΕΝΑ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟ ΔΟΝΤΙΩΝ, ΩΣΤΕ ΑΝ ΕΛΑΤΩΘΕΙ Η ΠΕΤΡΑ ΘΑ ΕΛΑΤΤΩΘΕΙ Κ Η ΦΛΕΓΜΟΝΗ ΣΤΑ ΟΥΛΑ!

ioazon

ioazon
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
namil έγραψε:
kaatrin έγραψε:καλημερα!μιας κ εισαι οδοντιατρος θα ηθελα να σε ρωτησω κατι.εχω ακουσει για ουλιτιδα εγκυμοσυνης οπως κ στην 1η μου εγκυμοσυνη ετσι κ τωρα στην 2η οταν πλενω τα οντια μου βγαζει αιμα.
επισης αισθανομαι εξαιρετικα φουσκωμενα τα ουλα στη κατω γναθω .να κανω καθαρισμο η κατι αλλο;ευχαριστωωωωωωωωω!!!




ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!
8 ΣΤΙΣ 10 ΕΓΚΥΕΣ ΕΧΟΥΝ ΟΥΛΙΤΙΔΑ ΚΥΗΣΗΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ. ΑΥΤΗ Η ΟΥΛΙΤΙΔΑ ΠΡΟΚΑΛΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΥΞΗΜΕΝΕΣ ΟΡΜΟΝΕΣ ΚΑΙ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΓΥΡΩ ΣΤΟΝ 2 ΜΗΝΑ ΜΕ ΚΟΡΥΦΩΣΗ ΤΟΝ ΟΓΔΟΟ ΜΗΝΑ. ΟΤΑΝ ΟΜΩΣ Η ΕΓΚΥΟΣ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΠΕΤΡΑ ΣΤΑ ΔΟΝΤΙΑ (ΤΡΥΓΙΑ) ΤΟΤΕ Η ΟΥΛΙΤΙΔΑ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΕΝΤΟΝΗ. Η ΣΩΣΤΗ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΕΙΝΑΙ Η ΣΥΧΝΗ ΣΤΟΜΑΤΙΚΗ ΥΓΙΕΙΝΗ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ, ΟΠΟΥ ΜΕΤΑ ΤΟ ΒΟΥΡΤΣΙΣΜΑ ΤΩΝ ΔΟΝΤΙΩΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕ ΧΛΩΡΕΞΙΔΙΝΗ ΓΙΑ 10 ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΕΝΑ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟ ΔΟΝΤΙΩΝ, ΩΣΤΕ ΑΝ ΕΛΑΤΩΘΕΙ Η ΠΕΤΡΑ ΘΑ ΕΛΑΤΤΩΘΕΙ Κ Η ΦΛΕΓΜΟΝΗ ΣΤΑ ΟΥΛΑ!

Υποφέρω από ουλίτιδα και εγώ.
Οδοντίατρός μου είναι η νονά μου (δεν μου παίρνει χρήματα) και μου είπε πως μόλις μείνω έγκυος και αφού περάσει το πρώτο τρίμηνο, θέλει να με βλέπει κάθε μήνα γιατί η ουλίτιδα εγκυμοσύνης θα μου τσακίσει τα δόντια.
Μου είπε πως θέλει να με παρακολουθεί γιατί μπορεί να χρειάζομαι κάθε μήνα θεραπεία.
Είπα να σας μεταφέρω κι εγώ την εμπειρία μου.

marikaki


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Καλησπερα. Να ρωτησω κι εγω τη γνωμη σου; Η κορη μου εκοψε την πιπιλα στα 2 της με πολύ κοπο και πόνο και περιπου 4 μηνες μετα αφού εμεινα εγκυος κι ημουν συνεχως κρεβατι αρχισε να τριβεται με ενα μπαλονι(της αρεσει λεει γιατι μοιαζει με πιπίλα, στο εξηγει κιόλας!!!!) αλλα το χειρότερο ειναι οτι από το Νοεμβρη περίπου πιπιλάει τη γλώσσα της...Και πάλι στο εξηγει και σου λέει ότι το κανει επειδη της αρεσει!!!!
Ρωτησα οδοντιατρο και μου ειπε ότι σαφεστατα και δεν ειναι καλό για τα δόντια και τη γναθο και πρεπει να το κοψει!!! Πώς όμως αφού σε λίγες μερες γενναω και όλα αυτα πιστευω θα χειροτερεψουν;;;;
Ο, τι κι αν εχω προσπαθησει ως τωρα, δεν εχει πιασει. Ουτε με το καλο ούτε με τιποτα. Με ασχημο τροπο δενε χω προσπαθησει γιατι ειμαι σίγουρη οτι δε θα πιασει.
Η γνωμη σας;;;;; Ειναι όντως τοσο επικινδυνο ο,τι κανει;;;; Πώς να το σταματησω;;;; Ευχαριστω πολύ

mariposa

mariposa
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
καλησπερα σας!εχω ενα γιο τριων χρονων κ κατι κ μας ειπε η οδοντιατρος να τον παμε σε παιδοδοντιατρο.Τι θα διαγνωσε αυτος;ειναι απαραιτητο σε αυτη την ηλικια;

namil

namil
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
marikaki έγραψε:Καλησπερα. Να ρωτησω κι εγω τη γνωμη σου; Η κορη μου εκοψε την πιπιλα στα 2 της με πολύ κοπο και πόνο και περιπου 4 μηνες μετα αφού εμεινα εγκυος κι ημουν συνεχως κρεβατι αρχισε να τριβεται με ενα μπαλονι(της αρεσει λεει γιατι μοιαζει με πιπίλα, στο εξηγει κιόλας!!!!) αλλα το χειρότερο ειναι οτι από το Νοεμβρη περίπου πιπιλάει τη γλώσσα της...Και πάλι στο εξηγει και σου λέει ότι το κανει επειδη της αρεσει!!!!
Ρωτησα οδοντιατρο και μου ειπε ότι σαφεστατα και δεν ειναι καλό για τα δόντια και τη γναθο και πρεπει να το κοψει!!! Πώς όμως αφού σε λίγες μερες γενναω και όλα αυτα πιστευω θα χειροτερεψουν;;;;
Ο, τι κι αν εχω προσπαθησει ως τωρα, δεν εχει πιασει. Ουτε με το καλο ούτε με τιποτα. Με ασχημο τροπο δενε χω προσπαθησει γιατι ειμαι σίγουρη οτι δε θα πιασει.
Η γνωμη σας;;;;; Ειναι όντως τοσο επικινδυνο ο,τι κανει;;;; Πώς να το σταματησω;;;; Ευχαριστω πολύ


ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,
ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑ, Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 3,5 ΧΡΟΝΩΝ Κ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΤΟΥ ΕΧΩ ΚΟΨΕΙ ΤΗΝ ΠΙΠΙΛΑ. ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΠΕΡΙΘΩΡΕΙΟ ΑΛΛΟ ΜΙΣΟ ΧΡΟΝΟ Κ ΜΕΤΑ ΘΑ ΤΟΥ ΤΗΝ ΚΟΨΩ. ΝΑΙ ΜΕΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ, ΑΛΛΑ ΑΚΟΜΑ ΕΙΝΑΙ ΜΩΡΟ ΚΑΙ ΟΙ ΓΝΑΘΟΙ (ΑΝΩ Κ ΚΑΤΩ) ΑΚΟΜΑ ΔΙΑΠΛΑΣΣΟΝΤΑΙ Κ ΜΕΓΑΛΩΝΟΥΝ! ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΦΟΒΑΜΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝ ΣΤΡΑΒΩΣΟΥΝ ΤΑ ΔΟΝΤΙΑ ΤΟΥ, ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΚΟΨΕΙ, Ο ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΜΑΣ ΘΑ ΔΙΟΡΘΩΣΕΙ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΠΑΡΕΚΚΛΙΣΗ. ΒΕΒΑΙΑ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΜΙΚΡΕΣ ΠΑΡΕΚΚΛΙΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΔΥΣΜΟΡΦΙΕΣ!

namil

namil
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
mariposa έγραψε:καλησπερα σας!εχω ενα γιο τριων χρονων κ κατι κ μας ειπε η οδοντιατρος να τον παμε σε παιδοδοντιατρο.Τι θα διαγνωσε αυτος;ειναι απαραιτητο σε αυτη την ηλικια;

ΜΑΛΛΟΝ ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΤΟ ΕΙΠΕ, ΙΣΩΣ ΚΑΤΙ ΕΙΔΕ. ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΡΗΚΕ ΑΡΧΟΜΕΝΗ ΤΕΡΗΔΟΝΑ Κ ΤΟ ΜΩΡΟ ΝΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΦΘΟΡΙΩΣΗ.

miki2009

miki2009
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Namil καλησπέρα.
Ο γιος μου είναι 3,5 .
Όταν είχε αρχίσει να περπατάει έπεσε και το ένα από τα δύο μπροστινά δόντια του μπήκε πιο μέσα. Τον πήγαμε στον οδοντίατρο ο οποίος μας είπε ότι αν σε μια εβδομάδα μαυρίσει το δόντι θα πρέπει να το βγάλουμε αλλιώς θα κατέβει μόνο του και αυτό και έγινε το δόντι κατέβητε και ήταν ίσο με το άλλο. Όμως εδώ και λίγο καιρό το δόντι ξανά ανέβηκε προς τα επάνω . Τι να κάνω να τον πάω στον οδοντίατρο ? Αλλά αυτά τα δόντια δεν θα πέσουν έτσι και αλλιώς? Το χρώμα του δοντιού δεν άλλαξε απλός δεν είναι ίσα με το άλλο με αποτέλεσμα ο κόσμος όταν τον βλέπει νομίζει ότι του έπεσε το δόντι.

marikaki


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
namil έγραψε:
marikaki έγραψε:Καλησπερα. Να ρωτησω κι εγω τη γνωμη σου; Η κορη μου εκοψε την πιπιλα στα 2 της με πολύ κοπο και πόνο και περιπου 4 μηνες μετα αφού εμεινα εγκυος κι ημουν συνεχως κρεβατι αρχισε να τριβεται με ενα μπαλονι(της αρεσει λεει γιατι μοιαζει με πιπίλα, στο εξηγει κιόλας!!!!) αλλα το χειρότερο ειναι οτι από το Νοεμβρη περίπου πιπιλάει τη γλώσσα της...Και πάλι στο εξηγει και σου λέει ότι το κανει επειδη της αρεσει!!!!
Ρωτησα οδοντιατρο και μου ειπε ότι σαφεστατα και δεν ειναι καλό για τα δόντια και τη γναθο και πρεπει να το κοψει!!! Πώς όμως αφού σε λίγες μερες γενναω και όλα αυτα πιστευω θα χειροτερεψουν;;;;
Ο, τι κι αν εχω προσπαθησει ως τωρα, δεν εχει πιασει. Ουτε με το καλο ούτε με τιποτα. Με ασχημο τροπο δενε χω προσπαθησει γιατι ειμαι σίγουρη οτι δε θα πιασει.
Η γνωμη σας;;;;; Ειναι όντως τοσο επικινδυνο ο,τι κανει;;;; Πώς να το σταματησω;;;; Ευχαριστω πολύ


ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,
ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑ, Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 3,5 ΧΡΟΝΩΝ Κ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΤΟΥ ΕΧΩ ΚΟΨΕΙ ΤΗΝ ΠΙΠΙΛΑ. ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΠΕΡΙΘΩΡΕΙΟ ΑΛΛΟ ΜΙΣΟ ΧΡΟΝΟ Κ ΜΕΤΑ ΘΑ ΤΟΥ ΤΗΝ ΚΟΨΩ. ΝΑΙ ΜΕΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ, ΑΛΛΑ ΑΚΟΜΑ ΕΙΝΑΙ ΜΩΡΟ ΚΑΙ ΟΙ ΓΝΑΘΟΙ (ΑΝΩ Κ ΚΑΤΩ) ΑΚΟΜΑ ΔΙΑΠΛΑΣΣΟΝΤΑΙ Κ ΜΕΓΑΛΩΝΟΥΝ! ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΦΟΒΑΜΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝ ΣΤΡΑΒΩΣΟΥΝ ΤΑ ΔΟΝΤΙΑ ΤΟΥ, ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΚΟΨΕΙ, Ο ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΜΑΣ ΘΑ ΔΙΟΡΘΩΣΕΙ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΠΑΡΕΚΚΛΙΣΗ. ΒΕΒΑΙΑ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΜΙΚΡΕΣ ΠΑΡΕΚΚΛΙΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΔΥΣΜΟΡΦΙΕΣ!

Σ' ευχαριστω πάρα πολύ για την απάντησή σου! Με ηρεμησες αρκετα. Η κορη μου γινεται 3 τον Μαιο και σε λίγες μερες ερχεται κι ο μπέμπης αρα το πιθανοτερο ειναι οτι θα ξαναζητησει πιπιλα και θα της τη δωσω. Τωρα ακομη μου ειπε η οδοντιατρος να της δωσω καλύτερα πιπιλα παρα να πιπιλάει τη γλώσσα της αλλα δε θελει γιατι λεει αυτην την εχουν τα μωρα. Ο Θεος βοηθος μας. Σ' ευχαριστω πολύ και πάλι

namil

namil
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
miki2009 έγραψε:Namil καλησπέρα.
Ο γιος μου είναι 3,5 .
Όταν είχε αρχίσει να περπατάει έπεσε και το ένα από τα δύο μπροστινά δόντια του μπήκε πιο μέσα. Τον πήγαμε στον οδοντίατρο ο οποίος μας είπε ότι αν σε μια εβδομάδα μαυρίσει το δόντι θα πρέπει να το βγάλουμε αλλιώς θα κατέβει μόνο του και αυτό και έγινε το δόντι κατέβητε και ήταν ίσο με το άλλο. Όμως εδώ και λίγο καιρό το δόντι ξανά ανέβηκε προς τα επάνω . Τι να κάνω να τον πάω στον οδοντίατρο ? Αλλά αυτά τα δόντια δεν θα πέσουν έτσι και αλλιώς? Το χρώμα του δοντιού δεν άλλαξε απλός δεν είναι ίσα με το άλλο με αποτέλεσμα ο κόσμος όταν τον βλέπει νομίζει ότι του έπεσε το δόντι.


ΜΕ ΣΥΓΧΩΡΕΙΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΤΙΠΟΤΑ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΤΑ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΙΣ.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 7 από 8]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις