Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
54 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 54 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 11 ... 18, 19, 20 ... 29 ... 40  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 19 από 40]

grammatiki

grammatiki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
βιβη αυτο που με τα σπυρακια σε κοιλια και πλατη το επαθε η δικια μας τον προηγουμενο μηνα και μας ειπε η παιδιατρος οτι εινια μια ιωση η οποια στο τελειωμα της βγαζει αυτα τα σπυρια τα οποια σε 3 μερες εξαφανιζονται απο μονα τους οπως και εγινε τελικα.μην αγχωνεσαι θα φυγουν.

siren


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Καλημερα μανουλες!!! τι κανετε? περαστικα στα ομορφα αρρωστουλικα νινακια.

Κοριτσια να σας πω λιγο τον πονο μου?
οταν γεννηθηκε η μικρη μου την ειχα στην καλαθουνα στο ριλαξ και στο καροτσι διπλα μου, απο 4 μηνων μου ειπε και ο παιδιατρος να την παω στο δωματιο της.

Εγω επειδη φοβομουνα πηρα ενα ραντζο και απο δυο μηνων επειδη δεν χωραγε η κουνια στο δωματιο μου πηγα και κοιμομουν μαζι της. Οκ μεχρι εδω.

Λοιπον απο 4 μηνων κοιμοταν μονη της στο δωματιο της στην κουνια της και ολα μια χαρα. Απο τον Απριλιο που μετακομισαμε αρρωστησε 2 φορες και απο εκει χαλασαν ολα....καθιερωθηκε το κρεβατι μας.Ευτυχως εχουμε υπερδιπλο κρεβατι!!!

Δεν θα σας πω ψεμματα, ετσι ειμαι και πιο ησυχη και μου αρεσει να κοιμαμαμαι μαζι της αλλα ο αντρας μου λεει οτι δεν ειναι σωστα πραγματα αυτα και θα γινει κακομαθημενο.

Για να τελειωσω διαβασα το περιβοητο κοιμησου παιδι μου και οταν πηγα να το εφαρμοσω την πρωτη φορα αρρωστησε και την δευτερη εκανε εμετο και την προλαβα στο τσακ γιατι ηταν ανασκελα και πνιγοταν. Εκλαιγε εκεινη μεσα και εγω στο σαλονι. Μανουλες τι θα κανω? ειλικρινα εχω χασει την μπαλα δεν αντεχω. φιλια σε ολες

grammatiki

grammatiki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
siren έγραψε:Καλημερα μανουλες!!! τι κανετε? περαστικα στα ομορφα αρρωστουλικα νινακια.

Κοριτσια να σας πω λιγο τον πονο μου?
οταν γεννηθηκε η μικρη μου την ειχα στην καλαθουνα στο ριλαξ και στο καροτσι διπλα μου, απο 4 μηνων μου ειπε και ο παιδιατρος να την παω στο δωματιο της.

Εγω επειδη φοβομουνα πηρα ενα ραντζο και απο δυο μηνων επειδη δεν χωραγε η κουνια στο δωματιο μου πηγα και κοιμομουν μαζι της. Οκ μεχρι εδω.

Λοιπον απο 4 μηνων κοιμοταν μονη της στο δωματιο της στην κουνια της και ολα μια χαρα. Απο τον Απριλιο που μετακομισαμε αρρωστησε 2 φορες και απο εκει χαλασαν ολα....καθιερωθηκε το κρεβατι μας.Ευτυχως εχουμε υπερδιπλο κρεβατι!!!

Δεν θα σας πω ψεμματα, ετσι ειμαι και πιο ησυχη και μου αρεσει να κοιμαμαμαι μαζι της αλλα ο αντρας μου λεει οτι δεν ειναι σωστα πραγματα αυτα και θα γινει κακομαθημενο.

Για να τελειωσω διαβασα το περιβοητο κοιμησου παιδι μου και οταν πηγα να το εφαρμοσω την πρωτη φορα αρρωστησε και την δευτερη εκανε εμετο και την προλαβα στο τσακ γιατι ηταν ανασκελα και πνιγοταν. Εκλαιγε εκεινη μεσα και εγω στο σαλονι. Μανουλες τι θα κανω? ειλικρινα εχω χασει την μπαλα δεν αντεχω. φιλια σε ολες


επειδη και η δικια μας για εναν μηνα ηταν αρρωστη και την κοιμιζα στο κρεβατι μας καποια στιγμη ο αντρας μου ξενερωσε και μου λεει τι θα γινει ;ετσι λοιπον και εγω σιγα σιγα την νανουριζα αγκαλια μου και οταν κοιμοταν βαθια την εβαζα στην κουνια.2-3 βραδια καποια στιγμη προφανως συνειδητοποιησε οτι ειναι πιο ανετα στην κουνια της και εκατσε εκει.βεβαια καποια βραδια που εχει ανησυχια λογω δοντιων ξυπναει και θελει παλι να ερθει οποτε την κοιμιζω και παλι επανω μου και την ξαναβαζω στην κουνια της.

siren


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Γραμματικη μου φαινεται ολοι αντρες ενοχλουνται αλλα δεν ξενυχτανε εκεινοι για να τα κοιμησουν (συγνωμη για την κακια Embarassed )

Δεν την θελει την κουνια της καθολου μολις την βαλω μεσα τσιριζει εχω κανει και δοκιμες αλλες ωρες τις ημερας για να παιξουμε και καλα και κλαιει χωρις ανασα, και ενω εχω παρει μεγαλη κουνια οταν κοιμαται κανει κολοντουμπες και κουτουλαει συνεχεια κ δεν μπορει να γυρισει κ στριμοχνεται κ στο τελος ξυπναει. Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad

mangio

mangio
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
γεια σας κορίτσια! Τι κάνετε?
Αλικάκι μου να μου πεις αν παρατήρησες κάποια αλλαγή στο αγοράκι σου όταν άλλαξες από σκόνη σε φρέσκο? Εγώ δίνω ακόμα σκόνη και σκέφτομαι να το συνεχίσω μέχρι 2 χρονων περίπου.Το Ολυμπος σκεφτόμουν και γω για μετά γιατί και γω μόνο αυτό πίνω, τα άλλα μου βρωμάνε( και όταν λέω πίνω, εννοώ τρωω με κορνφλεικς, σκετο με τίποτα affraid )
Γεια σου Σιρεν!! Αχ αυτό το θέμα του ύπνου! να σου πω, εμεις τον πήγαμε στο δωμάτιο του 10 μηνων, μέχρι 8 τον θήλαζα και για 2 τουλάχιστον μήνες κοιμοταν στο δικό μας, διαφορετικά είχαμε κάθε μέρα 3 ωρα ξενύχτια! Δυσκολεύτηκε να πάει στο δωμάτιο του, ξυπνούσε και ξυπνάει ακόμα και προκειμένου να περιμένουμε και μεις πότε θα θυμηθεί να κοιμηθει όταν ξυπνάει(διότι οταν έχουμε δόντια, τα 3ωρα συνεχιζονται), έχουμε βάλει ένα ράντζο στο δωμάτιο. Στην αρχή το ανοιγοκλείναμε και το φυλάζαμε μπας και....., αλλά πλέον είναι ανοιχτό, μόνιμο εξάρτημα στο δωμάτιο!Εκτός κι αν έρθει καλεσμενος Razz !
Δεν ξέρω τι να σου πω, θα δεις εσύ πότε θα έρθει η κατάλληλη στιγμή να κοιμάται στο δικό της δωματιο.Και γω στο καρότσι τον κοιμίζω μέχρι να τον βάλω στο κρεβάτι του ,γιατι δεν του αρέσει η κούνια του , παίζει! Πού θα πάει??θα πω την κλασική ατάκα: Δεν θα μεγαλώσουν Very Happy ??

crazymommy

crazymommy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
αλικακι έγραψε:Αλικάκι μου εγώ του δίνω και αχλαδάκια και μήλα!!Το μήλο βέβαια το τρίβω στον τρίφτη,γιατί το ψιλοφοβάμαι..

Τις καλησπέρες μου!!!!
Αλικάκι, για να τρίψω μήλο σημαίνει ότι η μικρή θα πρέπει να κάτσει στο καρεκλάκι της. Δυστυχώς το πρωί και το απόγευμα δύσκολα κάθεται. Μόνο στο μεσημεριανό κάθεται ή αν για κάποιο λόγο πεινάει πολύ. Οπότε δύσκολο -αν και όχι απίθανο- να καταφέρω να της δώσω... Όσο για τα αχλάδια, κάπου εδώ μέσα διάβασα να τα αποφεύγουμε αυτή την περίοδο (άλλωστε είναι εκτός εποχής) γιατί έχουν κυκλοφορήσει παρτίδες με πολύ φάρμακο... Rolling Eyes
Πάλι καλά που λατρεύει το μανταρίνι και με λίγο πορτοκάλι και τη μπανάνα μας πιστεύω είμαστε αρκετά καλά από φρούτα... Smile

crazymommy

crazymommy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mangio έγραψε:(...)
Και με σένα τρελομαμα που σκοντάφτεις στα μουσικά αρκουδάκια!! Κ γω σκοντάφτω και δυστυχώς ξυπνάει με το παραμικρό!!
Μου έφυγε ένα άγχος, νομιζα ότι τα μωρά πρέπει να πίνουν περισσότερο γάλα! (...)

Αχ mangio μου και να ήταν μόνο τα μουσικά αρκουδάκια! Εκτός από αυτά (κι εκτός από ένα σωρό τουβλάκια-μπαλάκια σκ@τουλάκια Laughing ) δυστυχώς έχω και μια παλιοκούκλα -δώρο της πεθεράς!- η οποία είναι προφανώς αγορασμένη από το πανηγύρι και όχι απλώς δεν πληροί τις προδιαγραφές ασφαλείας (όλο μικρά κομματάκια αστραφτερά είχε στο φόρεμά της και πήγαινε και τα έβγαζε η μικρή) αλλά και όταν πατάς στο στήθος της αρχίζει και τσιρίζει κάτι ακαταλαβίστικα (στα αγγλικά είναι αλλά και πάλι έτσι όπως τσιρίζει ούτε κι εγώ καταλαβαίνω τι λέει!). Και είναι και υπερευαίσθητος ο μηχανισμός της -την τύχη μου!- με αποτέλεσμα χτες καταλάθος τον ενεργοποίησα και παρόλο που έτρεξα μακριά από το δωμάτιο της μικρής με την κούκλα στο χέρι, η μικρή ξύπνησε... Mad Ευτυχώς που νύσταζε και απλά γύρισε πλευρό και ξανακοιμήθηκε δηλαδή! Τώρα θα μου πεις γιατί την κρατάω, ε, φοβάμαι μήπως θυμηθεί καμιά ώρα να μας επισκεφτεί και την αναζητήσει... Αλλά σκέφτομαι να της "χαλάσω" το μηχανισμό ή να βγάλω τις μπαταρίες, παρόλο που αρέσουν στη μικρή οι τσιρίδες της... Wink

zoyzoynitsa moy

zoyzoynitsa moy
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
καλησπερα μανουλες ,βρηκα χρονο και ειπα να διαβασω νεα σας ,αλλα και να γραψω και τα δικα μου!εμεις συνεχιζουμε χαλια μπορω να πω μπορει και λιγο χειροτερα...αλικακι ηθελα να ρωτησω τον παιδιατρο για τιν λοσιον αλλα ξεχασα μετα κλαματα τις μικρης..παρολα αυτα τιν πηρα και εχθες τιν εκανα λιγο ετριβες,φυσικα οσο καθησε,siren μην αγχωνεσαι για το θεμα υπνου,και εμεις ολοι μαζι κοιμομαστε,φυσικα δεν κοιμαμαι καλα αλλα εχω συγουρια οταν τιν εχω μαζι μου,ξερω δεν ειναι σωστο αλλα μωρε θα μεγαλωσουν και θα πανε στα κρεβατια τους... τα υπολοιπα κοριτσια τι κανουν?ελπιζω να ειναι καλα τα ζουζουνια σας.Εμεις προσπαθουμε να γινουμε καλα ,εαν μεχρι τιν δευτερα δεν δω βελτιωση θα ξανα παμε ,αυτο το εχω ξανα ζησει και δεν θελω να το ζησω παλι!

crazymommy

crazymommy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Angie_77 έγραψε:Πολύ καλημέρα σας κορίτσια μου!!! (εγώ με καλημέρες θα την βγάζω μου φαίνεται) Laughing Laughing Laughing
ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ σε όσες γιορτάζουν σήμερα !!!
Σήμερα πήρα το καφεδάκι μου και ήρθα να τον πιω μαζί σας, εφόσον είναι μεγάλη γιορτή και δεν κάνει να κάνουμε δουλειές !!

Λοιπόν χτες το βράδυ η μικρή μου κοιμήθηκε από τις 22.00 Shocked Shocked Shocked αλλά δεν τελειώνει εδώ !!! Ξύπνησε στις:
23.00
00.00
02.00
(και την έβαζα στο στήθος και ξανακοιμόταν. Αυτό συνήθως μας παίρνει αναλόγως από 10 εώς 20 λεπτά)
Και ξύπνησε ξανά στις 05.20 και κοιμήθηκε στις 07.00 περίπου Mad Mad Mad και ήθελε να παίξει με ενα νινι που είδε στο τραπέζι Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked
Και λέω εγώ μετά, είναι δυνατόν επειδή κοιμήθηκε λίγο νωρίτερα από τις 01.00, να μου χορταίνει τόσο πολύ ύπνο και να θέλει παιχνίδια μεσα στη μαύρη νύχτα ??????????????????
Τώρα τρώμε "άγι" (αχλάδι) και βλέπουμε ζουζούνια !!!!!!!
Αχ κουκλίτσα μου ταλαιπωρείσαι!!! Αν καταφέρεις κάποια στιγμή να δώσεις ξένο (ξέρω, δε μου αρέσει καν που το λέω αυτό διότι το μητρικό είναι το καλύτερο!) θα σου κοιμηθεί και περισσότερο. Βέβαια είναι και ολιγοφαγούσα η μικρούλα σου και προσέχει τη σιλουέτα της, οπότε άντε να την πείσεις να πιεί αρκετό γαλατάκι...!

crazymommy

crazymommy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
zoyzoynitsa moy έγραψε:καλησπερα μανουλες ,βρηκα χρονο και ειπα να διαβασω νεα σας ,αλλα και να γραψω και τα δικα μου!εμεις συνεχιζουμε χαλια μπορω να πω μπορει και λιγο χειροτερα...αλικακι ηθελα να ρωτησω τον παιδιατρο για τιν λοσιον αλλα ξεχασα μετα κλαματα τις μικρης..παρολα αυτα τιν πηρα και εχθες τιν εκανα λιγο ετριβες,φυσικα οσο καθησε,siren μην αγχωνεσαι για το θεμα υπνου,και εμεις ολοι μαζι κοιμομαστε,φυσικα δεν κοιμαμαι καλα αλλα εχω συγουρια οταν τιν εχω μαζι μου,ξερω δεν ειναι σωστο αλλα μωρε θα μεγαλωσουν και θα πανε στα κρεβατια τους... τα υπολοιπα κοριτσια τι κανουν?ελπιζω να ειναι καλα τα ζουζουνια σας.Εμεις προσπαθουμε να γινουμε καλα ,εαν μεχρι τιν δευτερα δεν δω βελτιωση θα ξανα παμε ,αυτο το εχω ξανα ζησει και δεν θελω να το ζησω παλι!
Αχ ζουζουνίτσα μου ταλαιπωρείται το γλυκούλι...! Sad Περαστικάκια της, άντε να ηρεμήσει (κι εσείς μαζί! Laughing ), να πάρει πάλι τ' απάνω της!

Όσο για το θέμα του ύπνου, siren και λοιπές μανούλες είναι πολύ τρυφερό και όμορφο να κοιμάστε μαζί, και πλέον δεν είναι βρεφάκια τα ζουζουνάκια μας, αλλά σκεφτείτε ότι θα κολλήσουν μετά. Κι αν έρθει 2ο τι θα κάνετε; Θα τα έχετε όλα μαζί εκεί; Κάπως δύσκολο μου φαίνεται! Εγώ την είχα πάρει στο κρεβάτι μας μόνο όταν ήταν 3 μηνών κι αυτό γιατί για κάποιο λόγο που τότε δεν καταλάβαινα η μικρή δεν κοιμόταν στο πορτ-μπεμπέ δίπλα μας και δεν ένοιωθα ακόμη έτοιμη για να την πάω στο δωμάτιό της. Τελικά όλο αυτό δεν κράτησε πολύ γιατί η μικρή μας παραδόξως δεν ήθελε μαζί μας (και ούτε θέλει μέχρι τώρα!) και όλο ξυπνούσε. Κάποιο βράδυ γύρω στον 4ο μήνα με τα νεύρα μου τσατάλια την έβαλα άρον-άρον στο κρεβάτι της κι εκεί για πρώτη φορά κοιμήθηκε συνεχόμενα για τουλάχιστον 4 ώρες! Οπότε από τότε κοιμάται στο κρεβατάκι της και γενικά κοιμάται πολύ καλά! Ξέρω, είμαι τυχερή, αλλά γενικά θα κάνω ο,τι μπορώ για να μη μάθει να κοιμάται μαζί μας, ακόμη και άρρωστη να είναι, αν χρειαστεί ποτέ (φτου φτου) θα πάω εγώ στο δικό της για να μην μάθει...!

crazymommy

crazymommy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mamavivo έγραψε:
siren έγραψε:Καλημερα μανουλες, εγω ειμαι στην δουλεια και μπηκα ψιλοκρυφα να σας γραψω.
Ελπιζω ολα τα αρρωστουλικα μωρακια να ειναι καλυτερα σημερα.
Εμεις σταματησαμε την σκονη μολις γιναμε 1 ετους γιατι δεν την ηθελε κιολας και πινουμε το nesclac της nestle το tetrapak που το πινει πολυ ανετα χωρις καμια δυσκολια τωρα βεβαια και αναλογα σε τι φαση ειναι και τα δοντια μας ή στεγνωνουμε και τα 250ml πρωι βραδυ ή μπορει να πιουμε στην χειροτερη 150ml.
Μπορει να το εχετε ξανασυζητησει και εγω να μην το παρακολουθησα, υπαρχει κανενα μωρακι που κοιμαται στο κρεβατι των γονιων του? Embarassed Embarassed Embarassed

κοπελιτσα μην ντρεπεσαι και μενα μαζι μου κοιμαται δυστυχως αλλα οκ θα το ξεπερασουμε..τον τελευταιο μηνα δεν το κουναει απο το κρεβατι μου.

γεια σε ολα τα κοριτσακια

οπως ξερατε ειμασταν αρρωστοι4 μερες(πυρετος απο ιωση στις αμυγδαλες).απο χθες εβγαλε κοκκινιλες,σπιθουρακια στο κορμο και στην πλατουλα πολυ αχνα.μου ειπε ο παιδιατροςς οτι συμβαινει πολλες φορες μετα απο πυρετο να μην ανησυχω και αν τον κανω μπανιο4 φορες την μερα και να του βαζω ενυδατικη.ΑΛΛΑ εγω εχω φρικαρει παντελωωως.σας εχει τυχει?
Όπως σου είπαν και άλλες μανούλες, είναι πολύ σύνηθες το να βγάλει σπυθουράκια στα τελειώματα. Θυμάμαι που πρόσφατα το είχε πάθει πάντως και ο μικρούλης της Βασούλας (από άλλη ομάδα) και τότε είχε αναστατωθεί η κακομοίρα αλλά τελικά ήταν από αυτό...

Ελπίζω να είναι καλύτερα ο ταρζανάκος σας!!!!! Αν όχι, τότε περαστικά του το συντομότερο!!!!!!!

crazymommy

crazymommy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
αλικακι έγραψε:Ζουζουνίτσα μου,ξέχασα να σου γράψω αναλυτικά την λοσιόν... ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΙΟΥΝΙΟΥ-ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ 2010 #2 - Σελίδα 19 667478
Τι έκανες???Πήγες στο φαρμακείο να ρωτήσεις???

Καλημέρα κοριτσάκια!!Πως είναι τα παιδάκια σας σήμερα??
Να σας γράψω και κάτι να γελάσετε???
Βγήκαμε χθες το απόγευμα με τον γιο μου και του λέω...κάτσε,αγάπη μου,να περπατήσουμε κάτω από τα μπαλκόνια μην πάει και μας πέσει τίποτα στο κεφάλι,από τον πολύ αέρα...
Και μου λέει ...τι??? Rolling Eyes
Και του λέω...καμιά γλάστρα,ντε!!!!! Razz
Αχαχα το γλυκό μου γαμπρούλη!!!!!!!! ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΙΟΥΝΙΟΥ-ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ 2010 #2 - Σελίδα 19 215994

mommy12585 έγραψε:
αλικακι έγραψε:
mommy12585 έγραψε:Καλημέρα μανούλες!! Πως είστε σήμερα?? Εμείς όχι και πολύ καλά καθώς κρύωσε η μικρή μου, έκανε πυρετό, τρέχει η μυτούλα και βήχει λιγάκι ακούγεται σαν να έχει ακροαστικά!! Δε την γλιτώσαμε και εμείς με τη σειρά μας...μήπως φταίει που πήγαμε στον παιδότοπο τις 2 τελευταίες εβδομάδες και κόλλησε από εκεί? Αλλά τι να έκανα αφού της αρέσει εκεί πέρα..με αυτό το κρύο που έχει αυτές τις μέρες δε μπορούσαμε να πάμε και πουθενά αλλού να ξεσκάσει...


Και εσείς???Πω,πω..όλα τα μωρά άρρωστα!!!
Κοίτα...από φίλες μου που ξέρω,τώρα το χειμώνα,αποφεύγουν να πηγαίνουν τα παιδάκια τους σε κλειστό χώρο...πολύ πιθανόν να κόλλησε κάτι από κει...αλλά απ'την άλλη...εγώ στον μπαλκόνι τον είχα βγάλει τις προάλλες και το βράδυ είχε πυρετό!!! Shocked
Περαστικά σας!!!!!


Είναι και η περίοδος τέτοια με ιώσεις...και γω δεν πιστεύω ότι κόλλησε από εκεί κάτι για να πω την αλήθεια, μάλλον επειδή είχε αέρα παγωμένο προχθές και στεκόμασταν έξω για λίγο με τη μικρή μπορεί από εκεί να την άρπαξε κανένα ρεύμα, τι να πω...περαστικά να είναι σε όλα τα παιδάκια ..
Mommy μου περαστικάκια και στη δικιά σας! Μα τελικά σχεδόν όλα τα παιδάκια είναι άρρωστα τέτοιες μέρες; Rolling Eyes Και λέω σχεδόν γιατί η δικιά μου -φτου φτου- μέχρι στιγμής είναι σούπερ, ούτε έχει κρυώσει, ούτε έχει αρρωστήσει! Αλλά με τόσες αρρώστειες και ιώσεις γύρω μας (οι μισοί κοντινοί συγγενείς) πώς να μην είμαι ετοιμοπόλεμη;
Λοιπόν, αν είναι κρυολόγημα τότε θα την άρπαξε από κανένα ρεύμα όπως λες. Μα αν είναι ιωσούλα τότε μάλλον από τον παιδότοπο! Εγώ πάντως τις μέρες με σχετική ηλιοφάνεια την πηγαίνω στις κούνιες που είναι σε ανοιχτό χώρο, ή στο πάρκο. Προσπαθώ να αποφεύγω τους κλειστούς χώρους, όπως οι παιδότοποι διότι σίγουρα εκεί μέσα θα κυκλοφορούν ακόμα περισσότερα μικρόβια. Και δεν παθαίνει τίποτα η μικρή αρκεί να τη ντύσω καλά, ανάλογα με τις συνθήκες. Τώρα, φυσικά είναι και θέμα τύχης το αν θα κολλήσει κάτι, ακόμα και από περαστικό που θα βήξει κοντά σου κολλάς και πόσο μάλλον σε κούνιες που πάνε ένα σωρό παιδάκια, μεταξύ των οποίων δυστυχώς και κάποια άρρωστα... Mad

mamavivo

mamavivo
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
καλησπερα καλα μου κοριτσια
ευχαριστουμε για το κουραγιο και τις συμβουλες.οντως ειμαστε καλυτερα με πολυ γκρινια(τα νευρα μου κροσσια)και ταλιμπανιες.
τα σπιθουρακια του εφυγαν ,η ταλιμπανια εμεινε και ριζωσε.σημερα το πρωι μπηκε στο ντουλαπι με τα μπολ και στραβωλεμιασε.
κατα τα αλλα ακομα μαζι μας κοιματεαλλα οκ
κουραγιο στις ομοιοπαθουσες.
περαστικα στα αρρωστουλια μας και μακρια οι ιωσεις απο τα σπιτια μας

σας φιλω πολυ Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

crazymommy

crazymommy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mamavivo έγραψε:καλησπερα καλα μου κοριτσια
ευχαριστουμε για το κουραγιο και τις συμβουλες.οντως ειμαστε καλυτερα με πολυ γκρινια(τα νευρα μου κροσσια)και ταλιμπανιες.
τα σπιθουρακια του εφυγαν ,η ταλιμπανια εμεινε και ριζωσε.σημερα το πρωι μπηκε στο ντουλαπι με τα μπολ και στραβωλεμιασε.
κατα τα αλλα ακομα μαζι μας κοιματεαλλα οκ
κουραγιο στις ομοιοπαθουσες.
περαστικα στα αρρωστουλια μας και μακρια οι ιωσεις απο τα σπιτια μας

σας φιλω πολυ Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
Χαχαχ! Η ταλιμπανιά είναι στο αίμα του καλέ Βιβή μου, γι' αυτό! (αλήθεια, από ποιον πήρε το ταρζανάκι σου; ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΙΟΥΝΙΟΥ-ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ 2010 #2 - Σελίδα 19 4872 )
Εγώ θα σου έλεγα, ότι αφού είναι και τόσο ζωηρούλης, να τα δεις όλα λίγο πιο χαλαρά, απλά να επιτηρείς ώστε να μην έχετε και κανένα ατύχημα. Κι εγώ τα ίδια κάνω με τη μικρή μου και από τότε που το αποφάσισα είμαι γενικότερα και πιο ήρεμη. Εκεί που πρέπει, δηλαδή όταν πάει να πέσει ή παέι να πιάσει πχ τα καθαριστικά, της αγριεύω και συνήθως μαζεύεται (διότι δεν της αγριεύω συνεχώς, μόνο εκεί που είναι απολύτως αναγκαίο). Και... υπομονή... λίγα χρονάκια Shocked , στα 18 πιστεύω να μην κάνει τέτοια (θα κάνει άλλα! Cool )! Όπως καταλαβαίνεις, ποτέ δε θα σε αφήσει να χαλαρώσεις το παιδί. Πρέπει μόνη σου να βρεις μηχανισμούς που θα σε κάνουν να το ελέγξεις και να το αντέξεις όλο αυτό...
Κατά τ' άλλα, συνέχισε να μας ποστάρεις τις περιγραφές σου, τα γράφεις τόσο τέλεια!!!! ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΙΟΥΝΙΟΥ-ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ 2010 #2 - Σελίδα 19 417472

mamavivo

mamavivo
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
crazymommy έγραψε:
mamavivo έγραψε:καλησπερα καλα μου κοριτσια
ευχαριστουμε για το κουραγιο και τις συμβουλες.οντως ειμαστε καλυτερα με πολυ γκρινια(τα νευρα μου κροσσια)και ταλιμπανιες.
τα σπιθουρακια του εφυγαν ,η ταλιμπανια εμεινε και ριζωσε.σημερα το πρωι μπηκε στο ντουλαπι με τα μπολ και στραβωλεμιασε.
κατα τα αλλα ακομα μαζι μας κοιματεαλλα οκ
κουραγιο στις ομοιοπαθουσες.
περαστικα στα αρρωστουλια μας και μακρια οι ιωσεις απο τα σπιτια μας

σας φιλω πολυ Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
Χαχαχ! Η ταλιμπανιά είναι στο αίμα του καλέ Βιβή μου, γι' αυτό! (αλήθεια, από ποιον πήρε το ταρζανάκι σου; ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΙΟΥΝΙΟΥ-ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ 2010 #2 - Σελίδα 19 4872 )η μαμα μου λεει οτι ημουν πολυ χειροτερη εγω...αχαχχαχαχα
Εγώ θα σου έλεγα, ότι αφού είναι και τόσο ζωηρούλης, να τα δεις όλα λίγο πιο χαλαρά, απλά να επιτηρείς ώστε να μην έχετε και κανένα ατύχημα. Κι εγώ τα ίδια κάνω με τη μικρή μου και από τότε που το αποφάσισα είμαι γενικότερα και πιο ήρεμη. Εκεί που πρέπει, δηλαδή όταν πάει να πέσει ή παέι να πιάσει πχ τα καθαριστικά, της αγριεύω και συνήθως μαζεύεται (διότι δεν της αγριεύω συνεχώς, μόνο εκεί που είναι απολύτως αναγκαίο). Και... υπομονή... λίγα χρονάκια Shocked , στα 18 πιστεύω να μην κάνει τέτοια (θα κάνει άλλα! Cool )! Όπως καταλαβαίνεις, ποτέ δε θα σε αφήσει να χαλαρώσεις το παιδί. Πρέπει μόνη σου να βρεις μηχανισμούς που θα σε κάνουν να το ελέγξεις και να το αντέξεις όλο αυτό...πως μου λες πως?ολο σακατευετε ρε συ ελεοςολο το σπιτι πλεον ειναι αδειο,τα μισα τα εχει εξολοθρευσει βεβαιως αλλα πωςμιλαμε για το απιστευτο ντουρασελ
Κατά τ' άλλα, συνέχισε να μας ποστάρεις τις περιγραφές σου, τα γράφεις τόσο τέλεια!!!! ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΙΟΥΝΙΟΥ-ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ 2010 #2 - Σελίδα 19 417472

crazymommy

crazymommy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mamavivo έγραψε:
crazymommy έγραψε:
mamavivo έγραψε:καλησπερα καλα μου κοριτσια
ευχαριστουμε για το κουραγιο και τις συμβουλες.οντως ειμαστε καλυτερα με πολυ γκρινια(τα νευρα μου κροσσια)και ταλιμπανιες.
τα σπιθουρακια του εφυγαν ,η ταλιμπανια εμεινε και ριζωσε.σημερα το πρωι μπηκε στο ντουλαπι με τα μπολ και στραβωλεμιασε.
κατα τα αλλα ακομα μαζι μας κοιματεαλλα οκ
κουραγιο στις ομοιοπαθουσες.
περαστικα στα αρρωστουλια μας και μακρια οι ιωσεις απο τα σπιτια μας

σας φιλω πολυ Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
Χαχαχ! Η ταλιμπανιά είναι στο αίμα του καλέ Βιβή μου, γι' αυτό! (αλήθεια, από ποιον πήρε το ταρζανάκι σου; ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΙΟΥΝΙΟΥ-ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ 2010 #2 - Σελίδα 19 4872 )η μαμα μου λεει οτι ημουν πολυ χειροτερη εγω...αχαχχαχαχα
Χαχαχαχ! Είχα δίκιο τελικά που ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΙΟΥΝΙΟΥ-ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ 2010 #2 - Σελίδα 19 4872
Εγώ θα σου έλεγα, ότι αφού είναι και τόσο ζωηρούλης, να τα δεις όλα λίγο πιο χαλαρά, απλά να επιτηρείς ώστε να μην έχετε και κανένα ατύχημα. Κι εγώ τα ίδια κάνω με τη μικρή μου και από τότε που το αποφάσισα είμαι γενικότερα και πιο ήρεμη. Εκεί που πρέπει, δηλαδή όταν πάει να πέσει ή παέι να πιάσει πχ τα καθαριστικά, της αγριεύω και συνήθως μαζεύεται (διότι δεν της αγριεύω συνεχώς, μόνο εκεί που είναι απολύτως αναγκαίο). Και... υπομονή... λίγα χρονάκια Shocked , στα 18 πιστεύω να μην κάνει τέτοια (θα κάνει άλλα! Cool )! Όπως καταλαβαίνεις, ποτέ δε θα σε αφήσει να χαλαρώσεις το παιδί. Πρέπει μόνη σου να βρεις μηχανισμούς που θα σε κάνουν να το ελέγξεις και να το αντέξεις όλο αυτό...πως μου λες πως?ολο σακατευετε ρε συ ελεοςολο το σπιτι πλεον ειναι αδειο,τα μισα τα εχει εξολοθρευσει βεβαιως αλλα πωςμιλαμε για το απιστευτο ντουρασελ
Καταρχήν, δες και τα θετικά: όσο κι αν κουραζόμαστε, είναι πολύ όμορφο -και κατ' εμέ προτιμότερο- που τα ζουζουνάκια μας είναι τόσο δραστήρια! Από εκεί και πέρα, πώς χτυπάει τόσο πολύ; Έχετε βάλει καθόλου προστατευτικά; Εμείς έχουμε τυλίξει τελείως το τραπεζάκι του σαλονιού και τα πόδια από την τραπεζαρία, και έχουμε προστατευτικά σε όλες τις άλλες γωνίες, ακόμα και αν είναι πιο δυσπρόσιτες. Κι αν πέφτει κάτω και χτυπάει (που εννοείται ότι συμβαίνει συχνά) προσπαθούμε να είμαστε πολύ ψύχραιμοι και την αγκαλιάζουμε και της βάζουμε λίγο βουτυράκι ή άρνικα (σωστά το γράφωWink στο χτύπημα. Το έχει συνηθίσει πλέον και αυτό. Κι εννοείται πως την κυνηγάμε σε όλο το σπίτι, αλλά όχι με ψυχολογία "παναγία μου τι θα κάνει πάλι", αλλά στο χαλαρό. Και όταν δούμε ότι αυτό που πάει να κάνει είναι επικίνδυνο, πχ σκαρφαλώνει στο κρεβάτι ή στον καναπέ, την παίρνουμε και προσπαθούμε να της αποσπάσουμε την προσοχή με κάτι άλλο. Δε λέω ότι είναι εύκολο, ειδικά όταν στο κάνει συνεχώς(!) αλλά με κάποιο τρόπο πρέπει να κρατήσεις δυνάμεις και για το μέλλον!
Κατά τ' άλλα, συνέχισε να μας ποστάρεις τις περιγραφές σου, τα γράφεις τόσο τέλεια!!!! ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΙΟΥΝΙΟΥ-ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ 2010 #2 - Σελίδα 19 417472

Angie_77


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
crazymommy έγραψε:
Angie_77 έγραψε:Πολύ καλημέρα σας κορίτσια μου!!! (εγώ με καλημέρες θα την βγάζω μου φαίνεται) Laughing Laughing Laughing
ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ σε όσες γιορτάζουν σήμερα !!!
Σήμερα πήρα το καφεδάκι μου και ήρθα να τον πιω μαζί σας, εφόσον είναι μεγάλη γιορτή και δεν κάνει να κάνουμε δουλειές !!

Λοιπόν χτες το βράδυ η μικρή μου κοιμήθηκε από τις 22.00 Shocked Shocked Shocked αλλά δεν τελειώνει εδώ !!! Ξύπνησε στις:
23.00
00.00
02.00
(και την έβαζα στο στήθος και ξανακοιμόταν. Αυτό συνήθως μας παίρνει αναλόγως από 10 εώς 20 λεπτά)
Και ξύπνησε ξανά στις 05.20 και κοιμήθηκε στις 07.00 περίπου Mad Mad Mad και ήθελε να παίξει με ενα νινι που είδε στο τραπέζι Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked
Και λέω εγώ μετά, είναι δυνατόν επειδή κοιμήθηκε λίγο νωρίτερα από τις 01.00, να μου χορταίνει τόσο πολύ ύπνο και να θέλει παιχνίδια μεσα στη μαύρη νύχτα ??????????????????
Τώρα τρώμε "άγι" (αχλάδι) και βλέπουμε ζουζούνια !!!!!!!
Αχ κουκλίτσα μου ταλαιπωρείσαι!!! Αν καταφέρεις κάποια στιγμή να δώσεις ξένο (ξέρω, δε μου αρέσει καν που το λέω αυτό διότι το μητρικό είναι το καλύτερο!) θα σου κοιμηθεί και περισσότερο. Βέβαια είναι και ολιγοφαγούσα η μικρούλα σου και προσέχει τη σιλουέτα της, οπότε άντε να την πείσεις να πιεί αρκετό γαλατάκι...!

Αλίκη μου μακάρι να ξεκινήσει να πινει ξένο αλλά δεν το βλέπω. Μισό φλυτζανάκι φρέσκο και πολυ της είναι!!! Απλά έχω αρχίσει και κουραζομαι πάρα πολύ. Την παρασκευή το απόγευμα δεν ήρθε η μητέρα μου επίσκεψη γιατί ήταν κουρασμένη και είχε και λίγο βήχα και επειδή είχε καθίσει το μεσημέρι μαζί μας για φαγητό, έμεινε σπίτι της όπως και της είπα. Η μικρή μου δεν έφαγε φαγητό (συνήθως της το δίνω το απόγευμα που έρχεται η μαμά μου με μια γειτόνισσα της που την ξέρει η Έλενα και την αγαπάει και την ταίζει και το τρώει σχεδόν όλο το φαί αλλά όχι πάντα) και σήμερα που ήρθε η μαμά μου το απόγευμα κατά τις 19.00 πάλι δεν έφαγε. Ήτανε από το πρωί νυστική και δεν έφαγε ούτε φρούτο ούτε φαγητό ούτε τίποτα άλλο Shocked Shocked Shocked Μόνο με την μητέρα μου λίγο κασεράκι και ψωμάκι !!! Όλη την μέρα ήθελε στήθος συνέχεια. Δεν ξέρω τι να κάνω. Θα τρελαθώ στο τέλος. Μην τυχόν και περνούσαμε έξω από την κουζίνα για να πάρω κάτι, κλαματα πολλά. Μόνο στο σαλόνι ήθελε να καθόμαστε για να παίζει λίγο και να κάνει "αμ" τις υπόλοιπες ώρες Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes
Δεν ξέρω. Ή παρενέργειες από το mmr είναι ή κανένα δόντι, αν και η παιδίατρος μου είπε ότι ναι μεν είναι πρησμένα τα ούλα της αλλά έχουμε πορεία ακόμα για να φυτρώσει καινούργιο !!!!
Σε ζάλισα λίγο Αλίκη μου!! Φιλιά πολλά στην Δανάη σου!!!!

Angie_77


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Ρε κορίτσια διαβάζω που πάτε τα παιδάκια σας βολτούλες και ζηλεύω !!! Εδώ που μένω είμαι με ενοίκιο και δεν έχει ασανσερ, είναι τριόροφο ιδιόκτητο το κτηριο, και ανεβοκατεβαίνω 36 σκαλοπάτια με το παιδί αγκαλιά κάθε φορά που βγαίνουμε από το σπίτι. Εκτός αυτού που να την πάω μόνη μου?? Το καροτσάκι μας το χειμωνιάτικο είναι πολύ βαρύ και δεν μπορώ να το κλείσω αλλά ούτε και να το κατεβάσω από τα σκαλιά. Τι να κάνω?? Να ντύσω το παιδί, να ντυθώ κι εγώ (κανένα μισάωρο θα το φάμε) και μετά άντε να πάω στο πάρκο εδώ από κάτω, αλλά με το παιδί αγκαλιά θα μου φύγει η μέση Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Κάνει και κρύο και φοβάμαι τις αρρώστιες μόνη μάνα που είμαι. Το καλοκαιράκι έχω καροτσάκι καλοκαιρινό κάτω στην είσοδο και την βάζω μέσα και πάμε εμείς στην μαμά μου. Τώρα μόνο τις Κυριακές πάμε στον παππού και στην γιαγιά μου από το πρωί και γυρνάμε το απόγευμα. Ελπίζω να ξεσκάει λίγο το καημενάκι μου!!! Με ταξί πάμε και γυρίζουμε εννοείται αφού δεν οδηγώ. Κι εκείνη θέλει στηθος και κλαίει και καμιά φορά της δίνω με προσοχή μην δει και τσόντα ο ταξιτζής Laughing Laughing Laughing . Γι'αυτό δεν πάμε και πουθενά αλλού. Η πεθερά μου όλο στην συνυφάδα είναι, να κρατάει τα μικρά της για να κάνει εκείνη όλη μέρα δουλειές γιατί είναι παστρικιά αυτή ντε δεν είναι σαν εμάς που τρέχουμε για να προλάβουμε τα απαραίτητα κάθε φορά. Μένει και μακρυά και μόνη μου στο ταξί πώς να παω. Αφήστε που δεν πολυγουστάρω κι όλας. Η κουνιάδα που οδηγεί δέν έρχεται γιατί είπαμε όταν λέιπει ο άντρας μου κάνει την πάπια. Μόνο όταν είναι εδώ εκείνος τον παίρνει κάθε μέρα στο κινητό Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil για να μαθαίνει νέα μας, ποτέ στο σπίτι μην τυχόν και μιλήσει με μένα και της πέσει ο κώλος (σόρυ)!!!! Ανάγκη δεν την έχω εννοείται απλά με πληγώνει το γεγονός αυτό γιατί κάποτε κάναμε πολύ παρέα με την συγκεκριμένη. Δεν είχα καταλάβει τότε ότι είναι όπου φυσάει ο άνεμος. Τότε δεν υπήρχε συνυφάδα και μου έκανε πολύ παρέα, τώρα πάνε αυτά. Την πάντρεψε κι όλας της βάφτισε και το παιδάκι το πρώτο και είναι αυτόκόλλητες !!!!

Μια ερώτηση τώρα για να ξεφύγουμε:
Μπάνιο στα παιδάκια σας κάνετε κάθε μέρα?? Εμένα η παιδίατρος έτσι μου λέει αλλά εγώ της κάνω της δικιάς μου μέρα παρά μέρα Embarassed Embarassed Embarassed
Είμαι και μόνη και καμιά φορά δεν προλαβαίνω και στο κάτω κάτω τι βρωμιά μπορεί να έχει ένα μωρό πια??

Και κάτι για να γελάσετε. Πήρε αυτή η γειτόνισσα της μητέρας μου που έρχεται τα απογεύματα σπίτι να δει την μικρή , μια τυχερή σακούλα από αυτές με τα παιχνιδάκια μέσα και είχε ένα μωράκι με λευκό κεφάλι, σκούρο το υπολοιπο κορμάκι, φορούσε φουστάνι και ανάμεσα στα πόδια είχε το αντρικό ξέρετε τι Embarassed Embarassed Embarassed
Πολύ γέλασα. Η Έλενα το κοιτούσε καλά καλά στην αρχή και μετά το συνήθισε Laughing Laughing Laughing Laughing
Άντε φιλιά και περαστικά στα άρρωστα μωράκια !!!!

mommy12585

mommy12585
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Γεια σου Angie!! Πόσες βολτούλες νομίζεις ότι κάνουμε και εμείς, μία στο τόσο πάμε έξω και γω έχω φοβερές τύψεις για τη μικρή νιώθω ότι σκάει και βαριέται μέσα στο σπίτι όλη μέρα..Ορίστε 2 φορές βγήκαμε έξω και την άρπαξε το μωρό μου! Είναι λίγο περίεργος ο καιρός για εξόδους και ας λένε ότι κάνει καλό να κυκλοφορούν στο κρύο, εγώ πάντως είμαι από μόνη μου κρυουλιάρα και έχω την άισθηση ότι παγώνει και η κόρη μου πάντα!

Όσον αφορά το μπάνιο, ούτε εγώ την κάνω κάθε μέρα, ή μέρα παρά μέρα ή κάθε 2 ημέρες, με εξαίρεση το πλύσιμο από κάτω για λόγους υγιεινής! Δεν είμαι και πολυ υπέρ του καθημερινού μπάνιου ειδικά τον χειμώνα για τους πιο πάνω λόγους που σου είπα περί κρύου...

Επιμορφωτική η δωροσακούλα ε?? χαχα Laughing Laughing Laughing
Εμείς όταν αλλάζουμε τον μπέμπη της αδερφής μου έχει πλάκα η κόρη μου που κοιτάει το πουλάκι του καλά καλά...γέλασα πολύ όμως όταν πήρε μωρομάντηλο να τον σκουπίσει κιόλας!!!

Angie_77


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
mommy12585 έγραψε:Γεια σου Angie!! Πόσες βολτούλες νομίζεις ότι κάνουμε και εμείς, μία στο τόσο πάμε έξω και γω έχω φοβερές τύψεις για τη μικρή νιώθω ότι σκάει και βαριέται μέσα στο σπίτι όλη μέρα..Ορίστε 2 φορές βγήκαμε έξω και την άρπαξε το μωρό μου! Είναι λίγο περίεργος ο καιρός για εξόδους και ας λένε ότι κάνει καλό να κυκλοφορούν στο κρύο, εγώ πάντως είμαι από μόνη μου κρυουλιάρα και έχω την άισθηση ότι παγώνει και η κόρη μου πάντα!

Όσον αφορά το μπάνιο, ούτε εγώ την κάνω κάθε μέρα, ή μέρα παρά μέρα ή κάθε 2 ημέρες, με εξαίρεση το πλύσιμο από κάτω για λόγους υγιεινής! Δεν είμαι και πολυ υπέρ του καθημερινού μπάνιου ειδικά τον χειμώνα για τους πιο πάνω λόγους που σου είπα περί κρύου...

Επιμορφωτική η δωροσακούλα ε?? χαχα Laughing Laughing Laughing
Εμείς όταν αλλάζουμε τον μπέμπη της αδερφής μου έχει πλάκα η κόρη μου που κοιτάει το πουλάκι του καλά καλά...γέλασα πολύ όμως όταν πήρε μωρομάντηλο να τον σκουπίσει κιόλας!!!

Καλημέρα !!! Νομίζω Ευαγγελία σε λένε ή κάνω λάθος?? Very Happy
Κι εγώ κρυουλιάρα είμαι πολύ. Να φανταστείς όταν έμενα με την μάνα μου, και φορούσα μπυζάμες, έβαζα τις κάλτσες πάνω από το παντελόνι για να μην μπαίνει από πουθενά αέρας γιατί όταν κρυώνω δεν μπορώ να κοιμηθώ Laughing Laughing Laughing Laughing
Οπότε όπως λες κι εσύ, φοβάμαι να την βγάλω στο κρύο τη μικρή συν την ταλαιπωρία που θα φάμε. Σήμερα όμως θα πάμε στους παππούδες και θα χαρεί κι αυτό λίγο.
Πέρυσι τέτοιο καιρό που ήταν 6 μηνών, πάλι δεν βγαίναμε πολύ έξω. Μια από τα ίδια. Φύλαγε τα ρούχα σου να έχεις τα μισά ε??
Η ξαδέρφη μου που όλο βόλτες τον πάει τον δικό της και διακοπές, όλο πυρετό της κάνει. Τι να πεις όπως νιώθει κανείς !!!

Με το μπάνιο κι έγώ όταν κάνει κακά την πλένω πάντα αλλά αυτό με το πουλάκι κάθε μέρα δεν το κανω κακώς. Βέβαια την άλλη μέρα της κάνω μπάνιο και αν τύχει και δεν μπορέσω και την 2η μέρα, τότε την ξεπλένω από κάτω εννοείται !!

Πολύ γέλασα με την μικρή σου που πήγε να σκουπίσει τον μπέμπη Laughing Laughing Laughing Laughing Ότι βλέπουν κάνουν τα ψυχάκια μωρέ !!! Μας πήρε η αδερφή της μαμάς μου μια ηλεκτρική κιθάρα και καλά της μπάρμπι και έχει και βάση για μικρόφωνο, και κάποια στιγμή ήθελε να παίξει με την βάση που έχει δυο κουμπιά και κάνουν μουσική και πάτησα το ένα με το πόδι γιατί είχα βρεγμένα χέρια και μετά το έκανε κι εκείνη !!!!

Καλημέρα και πάλι και εύχομαι να περάσετε μια υπέροχη Κυριακή !!!!

mangio

mangio
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Κορίτσια καλημερα!!!
Αγγελικούλα γελασα πολύ με το οτι δεν μπορεις να κοιμηθεις οταν κρυωνεις!!Και γω παθούσα!!
Εμείς κάνουμε κάθε μέρα βολτα!!Νααιιιι!!!Στο μπαλκόνι Rolling Eyes Very Happy !!Δε θεωρείται βολτα και αυτο Laughing ??? Δεν μπορω και γω το απογευμα να τον παρω με το αμαξι γιατι γκρινιαζει ολη την ωρα και δεν θελω και να γυριζω βραδυ που δεν τον βλεπω από τον καθρεπτη.Οσες φορες τον βγαλαμε με κακο καιρο κρυωσε, αρα η βολτα εξω με το καροτσι δεν ειναι κ η καλυτερη λυση! Μπαλκονάτο λοιπον, εκτος κι αν παμε με το μπαμπα βολτα, αν σχολασει νωρις!
Μπανιο και γω τωρα τον χειμώνα τον κανω μερα παρα μερα(ειχα τύψεις, να μην εχω τωρα Razz !), πλυσιμο στα κακά και το καλοκαιρι μονο καθε μερα!
Αχ αυριο ξαναπαω δουλειά,ποιος ξυπναει πρωι πρωι??Εκτος από το μωρο μου Very Happy !! Φιλια σε ολες , καλα να περασετε σημερα αν πατε πουθενα!!

crazymommy

crazymommy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Καλημέρα κοριτσάκια μου!!! Λοιπόν, Άντζυ μου για το θέμα του γάλατος δε ξέρω να σου πω πολλά, προφανώς ήμουν τυχερή που η μικρή μου δέχτηκε το ξένο εύκολα και γενικότερα τυχερή που η μικρή τρώει αρκετά καλά. Χτες ήμασταν επίσκεψη σε σπίτι και έφαγε ρυζάκι με κιμά το βραδάκι (κι ενώ πριν πάμε είχε αδείασει ένα μπολ τραχανά) από της μαμάς το πιάτο, καροτάκια και λοιπά βραστά λαχανικά και μετά μας κέρασαν φρούτα και λύσσαξε (όλα αυτά στις 10 περίπου λίγο πριν φύγουμε!). Της έδινα μανταρίνια που τρελαίνεται αλλά δεν της έφτανε, μετά από μανταρίνι μου ζητούσε πορτοκάλι (που δεν έχει ξαναφάει ποτέ, μόνο σε χυμό) και της έδωσα δοκιμαστικά και το τσάκισε! Rolling Eyes Και μου ζητούσε όλο να της δώσω μήλο αλλά φυσικά δεν της έδωσα. Αναγκάστηκα όμως να φάω όλα τα κομμάτια που πήγε κι έπιασε από την πιατέλα Shocked και κάθε φορά που πήγαινα να το βάλω στο στόμα μου, μου άνοιγε το στοματάκι της να το φάει εκείνη! Laughing Οπότε καταλαβαίνεις τα παιδάκια μας είναι τελείως διαφορετικά για να σε συμβουλέψω κάτι που έπιασε σε μένα... Αλλά από την άλλη σκέφτομαι ότι κάποια στιγμή θα πρέπει να το περάσετε και το στάδιο αυτό, που θα μάθει το ξένο. Ίσως στην αρχή να μη σου πίνει πολύ και θα είναι νορμάλ, αλλά μετά θα το συνιθήσει. Προσπάθησε να της δώσεις ξένο, χωρίς να κόψετε το θηλασμό αρχικά. Και αφού το καθιερώσετε θα πρέπει να το παλέψεις. Όλα αυτά βέβαια εσύ θα κρίνεις πότε θα γίνουν, βλέποντας και το παιδί. Φαντάζομαι είναι πολύ δύσκολα...

Κορίτσια, σε ο,τι αφορά στις βόλτες, εγώ τη βγάζω σχεδόν καθημερινά έξω - μόνο όταν βρέχει ή έχει πολύ αέρα τώρα το χειμώνα- δεν τη βγάζω. Τη ντύνω καλά όμως τις κρύες μέρες (μπουφανάκι φουσκωτό ζεστό + τα απομέσα ζεστά + σκουφάκι που τυλίγεται κάτω από το λαιμουδάκι της) κι έτσι ποτέ δε μου έχει κρυώσει μέχρι στιγμής. Δεν ξέρω αν είναι και θέμα οργανισμού, φαντάζομαι όμως πως το έχει συνηθίσει. Κι εγώ είμαι πολύ κρυουλιάρα, αλλά η μικρή πρέπει να είναι λιγότερο, γιατί φαίνεται να έχει μοιάσει στο μπαμπά της (και) σε αυτό... Τι να πω, εδώ μέσα στο καταχείμωνο μου γδύνεται και τριγυρνάει γυμνούλι μέσα στο σπίτι! Αφού δεν κρυώνει...!!!! Πάντως, πιστεύω πως όντως το παιδί σε αυτή την ηλικία έχει ανάγκη τις βόλτες να ξεσκάσει και ειδικά όταν δεν έχει ακόμα αδερφάκι αυτό είναι το πρώτο στάδιο κοινωνικοποίησης (την πάμε στο πάρκο ή στις κούνιες που έχει και άλλα παιδάκια).

Άντζυ μου μα τι... επιμορφωτικά κουκλάκια βάζουν σε αυτές τις σακούλες!!! Shocked Shocked Shocked
Mommy μου εκπαιδεύεται καλά η κορούλα σου, εεε; Wink

Τέλος, εγώ της κάνω καθημερινά μπανάκι. Το έχει μάθει από βρεφάκι σαν τελετουργικό για να κοιμηθεί μετά. Αφού όταν δε νυστάζει δε θέλει να κάνει μπάνιο γιατί ξέρει ότι μετά θα πιει γάλα και θα πάει για ύπνο! Πάντως, είδικά όταν την έχουμε βγάλει έξω και έχει ακουμπήσει τόσα βρώμικα πράγματα, την έχουν πιάσει τόσα χέρια (και ειδικά στις γιορτές) και αφού περνάει καλά στην τελική θεωρώ δεδομένο ότι θα της το κάνω το μπανάκι...
Σόρρυ που σας ζάλισα για πολλοστή φορά...! ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΙΟΥΝΙΟΥ-ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ 2010 #2 - Σελίδα 19 911307

grammatiki

grammatiki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
κοριτσακια τι κανετε;τι κανουν τα ζουζουνια σας;η δικια μου ή βγαζει δοντι ή αρρωσταινει γιατι απο χτες το απογευμα μουρμουραει με το ζορι τρωει και ειναι συνεχεια γυρω απο τα ποδια μυο και θελει αγκαλια.ως προς τον υπνο και εγω ακομη την κουνια στο δωματιο μου την εχω και καποια βραδια ξυπναει και θελει να ερθει και στο δικο μας κρεβατι ;.τι να κανω δε μπορω να το ξενυχταω γιατι δουλευω την επομενη ημερα την παιρνω στο κρεβατι μας και κοιμαται.τωρα ως προς το μπανιο πειτε με βρωμιαρα αλλα την κανω 2 φορες τη βδομαδα μονο απλα καθε μερα σε καθε αλλαγη ακομη και για απλα τσισα την κανω μπιντε. Very Happy

crazymommy

crazymommy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mangio έγραψε:Κορίτσια καλημερα!!!
Αγγελικούλα γελασα πολύ με το οτι δεν μπορεις να κοιμηθεις οταν κρυωνεις!!Και γω παθούσα!!
Εμείς κάνουμε κάθε μέρα βολτα!!Νααιιιι!!!Στο μπαλκόνι Rolling Eyes Very Happy !!Δε θεωρείται βολτα και αυτο Laughing ??? Δεν μπορω και γω το απογευμα να τον παρω με το αμαξι γιατι γκρινιαζει ολη την ωρα και δεν θελω και να γυριζω βραδυ που δεν τον βλεπω από τον καθρεπτη.Οσες φορες τον βγαλαμε με κακο καιρο κρυωσε, αρα η βολτα εξω με το καροτσι δεν ειναι κ η καλυτερη λυση! Μπαλκονάτο λοιπον, εκτος κι αν παμε με το μπαμπα βολτα, αν σχολασει νωρις!
Μπανιο και γω τωρα τον χειμώνα τον κανω μερα παρα μερα(ειχα τύψεις, να μην εχω τωρα Razz !), πλυσιμο στα κακά και το καλοκαιρι μονο καθε μερα!
Αχ αυριο ξαναπαω δουλειά,ποιος ξυπναει πρωι πρωι??Εκτος από το μωρο μου Very Happy !! Φιλια σε ολες , καλα να περασετε σημερα αν πατε πουθενα!!
Καλημέρα mangio μου! Τι κάνει ο ομορφάντρας σου;;;
Χαχα, κι εμείς το κάνουμε αυτό το μπαλκονάτο... τις μέρες που για κάποιο λόγο δεν μπορούμε να βγούμε. Πάντως έχω παρατηρήσει ότι αν δε την βγάλουμε καθόλου βόλτα το πρωί, ούτε και μπαλκόνι, τότε είναι πολύ πιο ντούρα μέσα στο σπίτι όλη μέρα και μας τρελαίνει... Rolling Eyes
Ααααα κι εγώ αύριο δουλειά και τσαγκαροδευτέρα! Ποιος την παλεύει;;; Κουράγιο μας!!!!!
Σήμερα πονάει ο λαιμάκος μου, οπότε δε ξέρω τι θα κάνουμε! Πάντως, σκεφτόμουν να ξεστολίσουμε... Θα δούμε!!!!
Καλές βόλτες σε όσες βγούνε, καλά κουράγια στις μανούλες που είναι μέσα!!!!! ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΙΟΥΝΙΟΥ-ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ 2010 #2 - Σελίδα 19 417472

crazymommy

crazymommy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
grammatiki έγραψε:κοριτσακια τι κανετε;τι κανουν τα ζουζουνια σας;η δικια μου ή βγαζει δοντι ή αρρωσταινει γιατι απο χτες το απογευμα μουρμουραει με το ζορι τρωει και ειναι συνεχεια γυρω απο τα ποδια μυο και θελει αγκαλια.ως προς τον υπνο και εγω ακομη την κουνια στο δωματιο μου την εχω και καποια βραδια ξυπναει και θελει να ερθει και στο δικο μας κρεβατι ;.τι να κανω δε μπορω να το ξενυχταω γιατι δουλευω την επομενη ημερα την παιρνω στο κρεβατι μας και κοιμαται.τωρα ως προς το μπανιο πειτε με βρωμιαρα αλλα την κανω 2 φορες τη βδομαδα μονο απλα καθε μερα σε καθε αλλαγη ακομη και για απλα τσισα την κανω μπιντε. Very Happy
Γραμματικούλα μου καλημέρα! Εύχομαι να είναι δοντάκι φυσικά!!!!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 19 από 40]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 11 ... 18, 19, 20 ... 29 ... 40  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις