Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
235 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 235 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 8 ... 13, 14, 15 ... 21 ... 29  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 14 από 29]

andith

andith
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
μπεμπινι 1 έγραψε:ΑΜΑ ΜΕ ΑΦΗΝΕ ΚΑΙ Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΖΑ ΤΗ ΦΤΩΧΗ ΣΚΕΨΗ ΜΟΥ ΑΛΛΑ 3 ΦΟΡΕΣ ΤΟΥΑΛΕΤΑ ΓΙΑ ΧΟΝΤΡΟ,ΑΣΕ ΤΟ ΨΙΛΟ...!ΑΚΟΥΣΤΕ ΛΟΙΠΟΝ ΤΟ ΣΚΕΠΤΙΚΟ ΜΟΥ,ΠΑΠΟΥΔΕΣ ΚΑΙ ΠΑΤΕΡΑΔΕΣ ΗΡΩΕΣ ΠΟΛΕΜΟΥ,ΠΟΛΕΜΗΣΑΝ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΠΑΡΑΔΟΣΟΥΝ ΜΙΑ ΧΩΡΑ ΑΠΑΛΑΓΜΕΝΗ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΚΑΤΑΚΤΗΤΗ ΚΑΙ ΞΕΝΟ ΚΑΤΑΠΑΤΗΤΗ.ΝΑ ΚΟΙΜΟΜΑΣΤΕ ΜΕ ΑΝΟΙΧΤΑ ΠΑΡΑΘΥΡΑ ΚΑΙ ΠΟΡΤΕΣ ΚΑΙ ΕΞΩ ΣΤΙΣ ΑΥΛΕΣ,ΠΟΛΕΜΗΣΑΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ.ΜΕΧΡΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΤΗΝ ΕΙΧΑΜΕ,ΤΩΡΑ ΤΗΝ ΕΧΟΥΜΕ?ΠΟΣΑ ΚΡΟΥΣΜΑΤΑ ΚΛΕΨΙΑΣ ΚΑΙ ΣΚΟΤΩΜΟΥΣ ΚΑΙ ΒΙΑΣΜΟΥΣ ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΙ ΠΟΣΑ ΚΡΟΥΣΜΑΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ Η ΣΑΡΑ Η ΜΑΡΑ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΚΟ ΣΥΝΑΠΑΝΤΗΜΑ ΜΠΗΚΕ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ?ΔΕ ΤΟΥΣ ΒΑΖΩ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΔΑΠΟΥΣ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΤΣΟΥΒΑΛΙ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΙΟΝΟΤΗΤΑ ΟΙ ΚΑΛΟΙ ΟΠΟΤΕ ΔΕ ΜΕΤΡΑ.ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΑΝΟΙΧΤΟΜΥΑΛΗ ΑΛΛΑ ΔΕ ΒΟΗΘΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ.ΕΓΩ ΔΕ ΠΗΓΑ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΧΩΡΑ ΝΑ ΚΛΕΨΩ ΝΑ ΣΚΟΤΩΣΩ ΝΑ ΒΙΑΣΩ,ΑΥΤΟΙ ΓΙΑΤΙ?ΠΕΙΝΑΝΕ?ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΕΙΝΑΩ ΑΛΛΑ ΔΕ ΜΕ ΡΩΤΗΣΑΝ ΟΤΑΝ ΜΠΗΚΑΝ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΝΑ ΚΛΕΨΟΥΝ ΤΟ ΥΣΤΕΡΗΜΑ ΜΟΥ.ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΛΟΙΠΟΝ ΤΟ ΡΕΖΟΥΜΕ ΤΗΣ ΥΠΟΘΕΣΗΣ?ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΛΕΜΗΣΑΝ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΜΕΙΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΑΣ ΤΗ ΧΩΡΑ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΕΞΑΙΤΙΑΣ ΤΩΝ ΑΛΛΟΔΑΠΩΝ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ.ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΡΑΤΣΙΣΤΡΙΑ?ΤΟ ΠΑΛΕΥΩ ΝΑ ΜΗΝ ΚΥΛΗΣΩ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΠΟΣΟ?ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΟΤΙ ΣΤΑ ΣΠΙΤΙΑ ΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΛΕΝΕ ΝΑ ΑΓΑΠΑΤΕ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΓΙΑΤΙ ΕΔΩ ΤΡΩΜΕ ΚΑΙ ΠΑΤΕ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΙ ΖΟΥΜΕ?ΕΓΩ ΔΕ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ.BLACK BEAUTY ME ΟΛΗ ΤΗ ΚΑΛΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΑΘΕΣΩ ΤΟ ΦΤΩΧΟ ΣΚΕΠΤΙΚΟ ΜΟΥ.

Εγω διαφωνω,αρχικα δεν μπορουμε να ξερουμε οτι η εγκληματικοτητα προερχεται απο αλλοδαπους μονο,η φτωχεια φερνει εγκληματικατητα παντου κ παντα, καποιοι πολεμησαν για την ελευθερια αλλα και καποιοι αλλοι πουλαγαν στη μαυρη αγορα 1 κιλο αλευρι και σου ζητηγαν το σπιτι σου, ολοι Ελληνες ηταν αυτοι.
Οι αλλοδαποι ερχονται σε μια χωρα που πολλοι φοροδιαφευγουν,βαζουν μεσο για να μπουν σε μια θεση κλπ,τι να σκεφτουνε?αφου το κανουν οι Ελληνες εμεις γιατι οχι? Εγω εχω δουλεψει με Αλβανους,Βουλγαρους,Πακιστανους κλπ, και εχω να πω οτι ειναι θεμα ανθρωπου, οπως ειπα και στο αρχικο μου ποστ γινεσαι καλος ή κακος αναλογα των συνθηκων και ανεξαρτητου χωρας προελευσης, γιατι αν κρυωναν,διψαγαν,πειναγαν κλπ τα παιδια σας δεν θα κανατε τα παντα,ακομα κ να κλεψετε ενα κομματι ψωμι να τα ταισετε?γιατι εγω θα το εκανα.

giorgina

giorgina
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Εγώ έχω βαφτίσει ένα κοριτσάκι που έχει την ίδια ηλικία με τον μεγάλο μου. Πηγαίνανε μαζί από τον παιδικό και εκεί γνώρισα την μαμά της και ξεκινήσαμε τότε να μιλάμε. Ήταν από Αλβανία, η κόρη της έχει γεννηθεί εδώ, και τώρα έχει ένα αδερφάκι. Μου έλεγε τον πόνο της ότι δεν είχε κανέναν να της το βαφτίσει, πέρασε περίπου ένας χρόνος, μέχρι να της το προτείνω. Ήθελα πρώτα να δω τι οικογένεια είναι, φοβόμουν μην μπλέξω. Είναι πολύ καλοί άνθρωποι, προσπαθούν να κάνουν το καλύτερο για τα παιδιά τους. Μια μέρα, ξέρετε τι μου είπε, ότι έχει τύχει κάποιες φορές που πάνε στις κούνιες να συναντηθούν με έναν καθηγητή, ο οποίος δεν αφήνει τα παιδιά του να παίξουν με αλλοδαπά παιδάκια. Και ο αδερφός της βαφτιστήρας μου που είναι 6 χρονών, ρώτησε το παιδί του καθηγητή γιατί δεν παίζει μαζί του και όταν αυτό του απάντησε επειδή είσαι ξένος, αυτός της είπε: ΟΧΙ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΕΛΛΗΝΑΣ.Φανταστείτε ότι αυτός είναι καθηγητής, ένας μορφωμένος άνθρωπος που διδάσκει σε γυμνάσιο τι άραγε; την ξενοφοβία;
Προσωπικά, δεν έχω πρόβλημα να παίζουν τα παιδιά μου με άλλης χώρας παιδιά. Στο σχολείο που πάει ο μεγάλος μου, τα περισσότερα είναι ξένα. Ο μικρός μου, που πάει νήπιο, μου λέει για τους φίλους του, τον Άιμαν, τον Κέισυ και άλλα ξενικά ονόματα που δεν τα θυμάμαι.Και όταν τον ρωτάω από που είναι, μου απαντάει φυσικότατα: από Ελλάδα μαμά.!!!
Έχω πρόβλημα όμως με την εγκληματικότητα που έχει αυξηθεί, ότι δε μπορούμε πια σαν άνθρωποι να πάμε μια βόλτα στο κέντρο γιατί εκεί είναι μαζεμένοι όλοι οι εγκληματίες. Και ναι δε διαφωνώ ότι δυστυχώς έχουν έρθει πολλοί περισσότεροι ξένοι από όσο μπορεί η χώρα μας να αντέξει. Αλλά ξέρετε κορίτσια τι έχω προσέξει, σιγά σιγά οι σωστοί φεύγουν, γυρίζουν πίσω,ενώ μένουν όλοι αυτοί οι εγκληματίες.

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Και για να μην είμαστε μονόπλευρες και τα "βάζουμε " με τους αλβανούς και τους Πακιστανούς διαβάστε λίγο αυτό που σας στέλνω παρακάτω είναι μεγάλο αλλά ενδιαφέρον.Αντίθετα η πολιτεία έχει δώσει κίνητρα να αλλάξουν τρόπο ζωής αλλά αυτοί έτσι έχουν μάθει
Γύφτοι, τσιγγάνοι, αθίγγανοι, ρόμ κλ π.Είναι λίγοι από τους φυλετικούς χαρακτηρισμούς που χρησιμοποιούμε πολλοί από εμάς όταν αναφερόμαστε σε κάποιους συν' έλληνες με τα παραπάνω ονόματα. Η αλήθεια είναι πως αν τους ρωτήσουμε ούτε και οι ίδιοι ξέρουν σε ποια από τις παραπάνω ομάδες ανήκουν. Εγκατεστημένοι από εκατοντάδες χρόνια στην χώρα μας.
Ιδιόμορφη φυλετική ομάδα που διαβιώνει στην ελληνική επικράτεια με ραγδαία πληθυσμιακή ανάπτυξη που έγκειται στην εκρηκτική γεννητικότητα των αθίγγανων. Από κοινωνική οργάνωση και συμπεριφορά λειτουργεί με συνθήκες που παραπέμπουν σε εποχές του χαλκού. Πολύ λίγες μεμονωμένες οικογένειες έχουν ενταχθεί στο κοινωνικό σύνολο.Κατά την προσωπική μου εκτίμηση στα επόμενα χρόνια που έρχονται θα είναι η μεγαλύτερη μάστιγα της ελληνικής κοινωνίας. Σε πολλές περιοχές της χώρας ήδη είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα για τις τοπικές κοινωνίες με τα γκέτο που δημιουργούνται.Και τα γκέτο αυτά αυξάνουν με γεωμετρική πρόοδο σε όλη την επικράτεια της χώρας. Το πρόβλημα ενσωμάτωσης των τσιγγάνων στην κοινωνία μας είναι πολύ δυσκολότερο από εκείνο της ένταξης των μεταναστών, χρονίζει επί αιώνες, από την εποχή του Ιουστινιανού.[Image]Η λέξη "αθίγγανος" στα βυζαντινά χρόνια αναφέρεται ότι σήμαινε άπλυτος-βρώμικος, και στην οθωμανική αυτοκρατορία «Ρομά» χαρακτηρίζονταν θρησκευτικές ομάδες.Δεν πάει άλλο. Είναι η φράση κυριαρχεί στα στόματα των κατοίκων της περιοχή μας.Η τοπική κοινωνία έχει φτάσει στα όριά της, "ο κόμπος έφτασε στο χτένι" και δεν μπορεί πλέον να ανέχεται τις παραβατικές συμπεριφορές που αναπτύσσουν οι τσιγγάνοι. Κάθε έννοια νόμου, διάταξης, κανονισμού, ευνομίας έχει καταργηθεί προ πολλού, και έχει επέλθει η αποθράσυνση, έχει επέλθει η πλήρης αλλαγή του καθεστώτος της ευνομίας γι' αυτήν την κλειστή κάστα ανθρώπων, την οποία μάταια προσπαθεί το σύγχρονο Ελληνικό κράτος να εντάξει στον κοινωνικό ιστό.Η ομάδα αυτή των Ελλήνων υπηκόων συνειδητά δεν εντάσσεται στους νόμους και τους κανόνες της ελληνικής κοινωνίας. Δεν γνωρίζουν αλλά και ούτε διάθεση έχουν να προσαρμοσθούν σε στοιχειώδης κοινωνικούς κανόνες συμβίωσης και αλίμονο στους υπόλοιπους κατοίκους της περιοχής που είχαν την μεγίστη ατυχία να τους έχουν γείτονες. Δυστυχώς ούτε οι οργανωμένοι καταυλισμοί είναι λύση.Αφ' ενός τους ρημάζουν, αφ' ετέρου γίνονται γκέτο και κέντρα λαθρεμπορίου, ναρκωτικών κλπ.Φυσικά αποτελούν άβατο για την Ελληνική Αστυνομία η οποία δεν τολμάει ούτε απ' έξω να περάσει. Κάτι σαν το άσυλο του Πολυτεχνείου ένα πράγμα... Όποιοι μένουν κοντά σε παρόμοιους καταυλισμούς στο Μενίδι, στο Ζεφύρι, στα Μέγαρα στα Άνω Λιόσια κλπ. το γνωρίζουν πολύ καλά. Έχουν κάποια χαρακτηριστικά που δεν έχουν αλλάξει εδώ και αιώνες.Δεν αλλάζουν τον τρόπο ζωής τους.Δεν θέλουν να αλλάξουν. Δεν εντάσσονται σε καμιά κοινωνία διαφορετική από τη δική τους.Δεν σκέφτονται όπως εμείς. Δεν δέχονται τους δικούς μας κανόνες και νόμους, γι΄αυτό και οι περισσότεροι παρουσιάζουν αυξημένη παραβατική συμπεριφορά.Διαφορετικός τρόπος σκέψης.Οι αθίγγανοι δεν τρέφουν κανέναν απολύτως σεβασμό για την ζωή των κανονικών κατοίκων αυτής της χώρας, όχι εννοώντας την αισθητική μας, την στοιχειώδη υγιεινή μας, ή τους κοινωνικούς μας κανόνες, αλλά ομιλώ για αυτήν την ίδια την ζωή μας, δεν το χουν σε τίποτα να την αφαιρέσουν. Αντιθέτως θα έλεγα ότι το έχουν και "κρυφό καμάρι"...Ο τρόπος ζωής τους προϋποθέτει την ύπαρξη μιας κοινωνίας, για να ζήσουν στις παρυφές της. Και μάλιστα όχι με τρόπο συμβιωτικό. Τα τσιγγανόπουλα κάτω από 10 ετών δεν γνωρίζει πλέον στο ελάχιστο την ελληνική γλώσσα.Παντρεύονται από ηλικία 10-12 ετών και τα αγόρια και τα κορίτσια, γεννοβολούν δε από τα 12-13.Οι γάμοι τους είναι κατά 80% μεταξύ πολύ στενών συγγενικών προσώπων, αυτό που ηθικά και κοινωνικά ορίζουμε αιμομιξία.Παρουσιάζονται στην αρχή σχολικής χρονιάς στο σχολείο για κάποιο επίδομα εγγραφής που έπαιρναν τουλάχιστον μέχρι πρόσφατα και ακολούθως αφού το πάρουν συνεχίζει κάτι λιγότερο από το 5%.. Πόσοι τελειώνουν την βασική εκπαίδευση; Ουσιαστικά κανείς.Μερικά σχολεία για να ξεμπερδεύουν μαζί τους δίνουν απολυτήρια εξπρές.
Εκμυστήρευση ενός κατοίκου από το Ζεφύριο:"
Ο γείτονας μου πάντως τα στέλνει στο σχολείο μέχρι να πάρει τα λεφτά και μετά τα στέλνει στη ζητιανιά, η οποία αποδίδει με τα τρία παιδιά που ζητιανεύουν.
Όλοι τους είναι αγράμματοι..
Επίσης παίρνουν ότι επίδομα υπάρχει.
Άπορου, άνεργου, άρρωστου, πολύτεκνου (καλά αυτό το παίρνουν όλοι τους) και επίσης παίρνει ένα επίδομα για το ένα παιδί του ότι δήθεν έχει βαριά διανοητική καθυστέρηση.
Ενώ δεν έχει τίποτα απολύτως. Με πλαστά έγγραφα έχουν το θράσος να διεκδικούν ότι επίδομα υπάρχει. ... αν και κάποιος γιατρός έχει γνωματεύσει και έχει βάλει την υπογραφή του.Γενικότερα οι τσιγγάνοι έχουν μόνο δικαιώματα και καμία υποχρέωση. Δείτε τι κάνει ο γύφτος δίπλα μου.
Όλη μέρα καθαρίζει το φορτηγάκι του το οποίο αστράφτει και τα παιδιά του είναι μες στην βρώμα και ξυπόλυτα.
Δεν παίζονται οι άνθρωποι.
Ποιο σχολείο και ποια ένταξη.
Με τίποτα δεν αλλάζουν.
"Πρώτιστο μέλημα τους είναι να γίνουν πολύτεκνοι για τα επιδόματα [τα γνωστά και πηδήματα στην πιάτσα των ταχυδρομικών.]
Ένα σύνολο δηλώνει και ψευδή στοιχεία αριθμού παιδιών για να παίρνουν μεγαλύτερα επιδόματα.Η πρακτική είναι τα ανύπαρκτα δηλωμένα τέκνα είναι γένους θηλυκού, ώστε να αποφύγουν τον σκόπελο του στρατιωτικού με μεγαλύτερη ευκολία..Στο σύνολο τους οι άρρενες αθίγγανοι έχουν πάρει απολυτήριο στρατού λόγω ψυχολογικών προβλημάτων (τρελοχαρτα), και ελάχιστοι στην κυριολεξία έχουν υπηρετήσει την πατρίδα. [Υπήρχε φάμπρικα που εκδίδει τα παραπάνω πιστοποιητικά.]
Διπλώματα οδήγησης συνήθως είναι από συγκεκριμένες νομαρχίες και ο νοών νοείτω.Σύνηθες είναι το καθημερινό φαινόμενο να οδηγούν στους δρόμους του δήμου μας άλλα και των όμορων δήμων, δεκάχρονα και δωδεκάχρονα που από πολύ νωρίς εκπαιδεύονται στις παραβατικες πράξεις τους.
Τα τσιγγανόπουλα πιάνουν το τιμόνι στο χέρι κι όποιον πάρει ο Χάρος!

Παραβιάζουν τα σήματα οδικής κυκλοφορίας, οδηγούν χωρίς δίπλωμα και μεθυσμένοι να ανεβαίνουν στα πεζοδρόμια αδιαφορώντας για την υπόλοιπη κοινωνία. Πολλοί επίσης στα αυτοκίνητα τους έχουν βγάλει και τις πινακίδες με τους αριθμούς κυκλοφορίας για ευνόητους λόγους. Δεν τολμά η αστυνομία να επέμβει. Βρείτε μου έναν αστυνομικό που σταμάτησε τσιγγάνο για παράνομη και επικίνδυνη οδήγηση. Ασχολούνται κατά το μεγαλύτερο μέρος με το εμπόριο (κατά κύριο λόγο με το παρ' εμπόριο) και με την συλλογή παλαιών. Ανεξέλεγκτες διαστάσεις έχει πάρει η κλοπή φρεατίων των ομβρίων υδάτων στην Δημοτική Κοινότητα των Άνω Λιοσίων. Για το θράσος αυτών των ανεγκέφαλων που θέτουν σε κίνδυνο όχι μόνο την περιουσία αλλά κυρίως την σωματική ακεραιότητα των δημοτών δεν χρειάζεται να πούμε το παραμικρό, αφού όλοι μας καταλαβαίνουμε. Και γερές μπίζνες κρύβονται πίσω από την θρασύτητα και την αθλιότητα των ομάδων τσιγγάνων που κλέβουν καλώδια χαλκού και τα καίνε σχεδόν καθημερινά στην πόλη μας, πνίγοντας σε τοξικό καπνό χιλιάδες κατοίκους στην περιοχή και με τη ρύπανση να έχει περάσει στη διατροφική αλυσίδα.Σε πολλές περιοχές σε καταυλισμούς τσιγγάνων καίνε καθημερινά πλαστικά καλώδια για να πάρουν τον παράνομο χαλκό και η αστυνομία δεν εφαρμόζει τον νόμο!"Σύνταγμα των Ελλήνων άρθρο 4"
«Οι Έλληνες είναι ίσοι απέναντι του νόμου»
Αυτό τηρείται ή υπάρχει διαφορετική αντιμετώπιση αν o παραβάτης είναι τσιγγάνος;
Ο νόμος προβλέπει έως 2 χρόνια φυλάκιση σε όποιον καίει πλαστικά.
Η καύση πλαστικών σε υπαίθριο ή στεγασμένο χώρο απαγορεύεται, σύμφωνα με το άρθρο 3, παρ. 1, της ΚΥΑ 11535/93 (ΦΕΚ 328 Β).Οι τσιγγάνοι είναι υπεράνω του νόμου. Εκεί που οι αθίγγανοι έχουν αναπτύξει την κλοπή σε επιστήμη είναι με την κλοπή από τα δίκτυα ύδρευσης και τα δίκτυα της ηλεκτρικής ενέργειας. Εάν δεν κλέβουν ηλεκτρική ενέργεια απευθείας από τις κολώνες του δικτύου μεταφοράς ρεύματος, αλλά έχουν σύνδεση δικτύου, ο μετρητής παροχής έχει υποστεί παράκαμψη σε ένα μεγάλο σύνολο των παροχών που αφορούν τις οικίες τους και οι μετρητές αυτοί έχουν αδρανοποιηθεί. Κυρίαρχο μέλημα του καλού και αγαθού αθίγγανου πολίτη όταν η οικία του συνδεθεί στο δίκτυο παροχής ηλεκτρισμού είναι να έλθει σε επαφή με το κατάλληλο πρόσωπο που κυκλοφορεί στην πιάτσα της περιοχής και να παρακάμψει τον μετρητή της παροχής ρεύματος. Σε δημόσια θέα χιλιάδες ηλεκτρικοί λαμπτήρες στις οικίες επί της οδού Φυλής και καθέτων δρόμων της στα Άνω Λιόσια που ανήκουν στους αθίγγανους φωτίζουν το περιβάλλον την νύκτα και πολλές φορές ακόμη και την ημέρα..Ποιος πληρώνει άραγε;Τώρα θα μου πείτε ότι υπάρχει και το άρθρο 372 του ποινικού κώδικα…..
Όσο για τις αρχές και τους εισαγγελείς.Αυτά ισχύουν μόνο για τους νομοταγείς πολίτες.Καθημερινά η τοπική κοινωνία των Άνω Λιοσίων βιώνει σκηνές από την πιο άγρια Δύση κατά μήκος της οδού Φυλής και των γύρω δρόμων.Σύμφωνα με συγκεκριμένες αναφορές των κατοίκων το σημαντικότερο πρόβλημα που αντιμετωπίζουν όσοι διαμένουν μόνιμα στην περιοχή, είναι η αυξημένη παραβατικότητα των αθίγγανων, την όχληση από την καθημερινή ηχορύπανση, την εγκληματικότητα, μέχρι και την σύσταση συμμοριών με συμμετοχή σε βαριάς μορφής εγκληματικότητα (ληστείες, πώληση ναρκωτικών ουσιών, διακίνηση πλαστών χαρτονομισμάτων, κλπ). Εκτός από τους μόνιμα εγκατεστημένους αθίγγανους, κατά καιρούς, στα ευρύτερα όρια του δήμου, καταλύει και σημαντικός αριθμός σκηνιτών σε παράγκες "όπως στις βραζιλιάνικες φαβέλες" που ξεφυτρώνουν σαν τα μανιτάρια σε καταπατημένα οικόπεδα.Κατά τη διάρκεια των χρόνων δημοσιεύματα του αθηναϊκού τύπου, σε διαφορετικές εφημερίδες, έκαναν εκτενή αναφορά στην περιοχή των Άνω Λιοσίων και ιδιαίτερα στους εκεί Ρομά.Αναφέρονται στα γκέτο και καταυλισμούς που οι Τσιγγάνοι εμπορεύονται και διακινούν ναρκωτικά, όπλα, πλαστά χαρτονομίσματα και ρευστοποιούν τις λείες από τις ληστείες.Ο προορισμός των πολυτίμων χρυσαφικών και κοσμημάτων από τις ληστείες είναι κατά το μεγαλύτερο μέρος η γειτονική Τουρκία.Ειδικότερα η εφημερίδα Ελευθεροτυπία επικαλούνταν μαρτυρίες λοιπών κατοίκων και ανώνυμων αστυνομικών που έκαναν λόγο για οπλοφορία των περισσοτέρων Ρομά. Η εφημερίδα "Απογευματινή"
ανέφερε ότι ο τότε υπουργός Δημοσίας Τάξεως θεωρούσε τους καταυλισμούς "άβατο για την αστυνομία" και μια απέραντη αγορά ναρκωτικών και όπλων όπου" όλοι πουλούν, μέχρι και οκτάχρονα παιδιά". "Τα Νέα" ανέφεραν ότι ορισμένοι, μόνιμα εγκατεστημένοι στην περιοχή Ρομά, ζητούσαν από την κυβέρνηση να αναλάβει άμεση δράση προκειμένου να εκδιωχθούν από την περιοχή όλοι εκείνοι οι Ρομά που δημιουργούσαν προβλήματα, απειλώντας ότι σε διαφορετική περίπτωση θα έπαιρναν οι ίδιοι το νόμο στα χέρια τους.Ανάμεσά τους υπάρχουν και εξαιρετικοί άνθρωποι, αλλά δυστυχώς είναι η ελάχιστη μειοψηφία. Εδώ αξίζει να σημειώσω ότι πολλοί από αυτούς, ίσως οι περισσότεροι, ίσως όλοι, πήραν αρκετά χρήματα ως επιδότηση από την Ε.Ε. για να προσαρμοστούν στις κοινωνίες που ζούνε. Αρκετά εκατομμύρια ευρώ από ευρωπαϊκά κονδύλια διατέθηκαν για την ένταξη των Τσιγγάνων αλλά η καθημερινότητά τους δεν άλλαξε. Παρατηρήστε τελικά τις περιοχές που ζούνε και θα καταλάβετε εύκολα ότι αυτή η επιδότηση πήγε χαμένη, διότι ίσως δεν χειρίστηκαν οι κρατούντες το θέμα σωστά, με έλεγχο και αξιοκρατία, αλλά μάλλον πελατειακά και ψηφοθηρικά....πράγμα μάλλον λυπηρό για το κοινωνικό σύνολο που σίγουρα θα περίμενε πολλά περισσότερα.Το ζήτημα της παρουσίας των αθιγγάνων τίθεται πλέον στο προσκήνιο ως σημαντικό κοινωνικό πρόβλημα στην Γαλλία καθώς και στην Ιταλία. Απεναντίας στην Ελλάδα, όπου η οξύτητα του προβλήματος δηλαδή η αυξανόμενη πυκνότητα των αθιγγάνων, είναι πολύ μεγαλύτερη, το ζήτημα δεν φαίνεται να απασχολεί την πολιτική σκηνή, ούτε καν την κοινή γνώμη, καίτοι το ποσοστό συμμετοχής των αθιγγάνων στην εγκληματικότητα είναι αναλογικώς τεράστιο."Εκτός ελέγχου είναι πλέον η κατάσταση μέσα και γύρω από τους καταυλισμούς των ρομα, οι οποίοι έχουν αποθρασυνθεί ύστερα από τα μηνύματα που παίρνουν από τα κέντρα αποφάσεων ότι κανείς δεν πρόκειται να ασχοληθεί με το πρόβλημα. Οι διευθυντές των αστυνομικών τμημάτων γύρω από τους καταυλισμούς έχουν πλέον σηκώσει τα χέρια ψηλά, αφού από τη μια μεριά δεν έχουν τις δυνάμεις να επιβάλουν την τάξη και από την άλλη αποθαρρύνονται να επέμβουν. Ναρκωτικά, κλοπές, πορνεία, προστασία και φυσικά κάψιμο καλωδίων, όλα αυτά σε ξένες ιδιοκτήτες περιουσίες που έχουν παράνομα καταπατήσει.Επιτέλους ποια συμφέροντα συντηρούν αυτή την κατάσταση με τις παραπάνω παράνομες δραστηριότητες.Πόσοι είναι οι αθίγγανοι Ζεφυρίου και των Άνω Λιοσίων που κυκλοφορούν με πολυτελή γερμανικά αυτοκίνητα οι ίδιοι και μ’ ένα στόλο από μικρά "SMART" τα δεκαπεντάχρονα καμάρια τους, και δεν κάνουν τίποτα για να κρύψουν τον πλούτο που διαθέτουν χωρίς ταυτόχρονα να έχουν κάποια φανερή επαγγελματική απασχόληση που να δικαιολογεί την οικονομική τους ευμάρεια. Την ίδια ώρα, βέβαια, οι εν λόγω κύριοι..ες πηγαίνουν κάθε μήνα στην αρμόδια υπηρεσία προκειμένου να εισπράξουν τα επιδόματα που λαμβάνουν από την Κοινωνική Πρόνοια. Σιγά τώρα το θέμα θα πουν κάποιοι από εσάς.Οι πρώτοι ή οι τελευταίοι είναι σε αυτό το κράτος, μπάχαλο που ζουν σε βάρος του Δημοσίου; Οι φήμες που πλανώνται αναφέρουν ότι πρόκειται για περιπτώσεις οικογενειών με δράση στα πλαίσια μιας δομημένης εγκληματικής οργάνωσης που ξεπλένουν μαύρο χρήμα από παράνομες δραστηριότητες. Άλλες φήμες κάνουν λόγο ότι οι αρμόδιες υπηρεσίες προστασίας του πολίτη σε Ζεφύριο και Άνω Λιόσια έχουν υπόγειες συνεργασίες με τις οικογένειες αυτές.
Κ' ένα πρόσφατο μικρο δείγμα από το τοπικό αστυνομικό δελτίο. ......
Ημερομηνία: 13.01.2011
Συνελήφθησαν, ύστερα από ανθρωποκυνηγητό που πραγματοποίησαν οι Αρχές, σε Άνω Λιόσια και Ζεφύριο, οι βιαστές της άτυχης 78χρονης γυναίκας. Η ηλικιωμένη πριν λίγες ημέρες είχε πέσει θύμα βιασμού και ληστείας μέσα στο ίδιο της το σπίτι, όπου την έδεσαν, την φίμωσαν, πήραν ότι χρήματα βρήκαν κι έπειτα οι 3 εκ των 4 την βίασαν. Η Αστυνομία κατάφερε να βρει τους τρεις δράστες που οι ηλικίες τους πραγματικά σοκάρουν! 13, 18 και 26 ετών είναι οι συλληφθέντες, ενώ αναζητείται ακόμη ένας 15χρονος. Τον βιασμό της άτυχης γυναίκας που βρίσκεται ακόμη σε κατάσταση σοκ, πραγματοποίησαν οι μικρότεροι σε ηλικία (13,15,18) σύμφωνα με τις καταθέσεις τους στις αστυνομικές αρχές. Σίγουρα οι ηλικίες των ρομά προκαλούν τεράστια ερωτηματικά με κύριο το «που πάμε», αν από παιδιά μετατρέπονται σε τέρατα σε τι κοινωνία ζούμε;
....Ημ/νία: 17.05.2011
Έκλεψαν την προτομή του Κολοκοτρώνη στο Ζεφύρι. Οι βανδαλισμοί, οι καταστροφές και οι κλεψιές, συνεχίζονται δυστυχώς με αμείωτη ένταση στην περιοχή μας. Μετά τις ράγες του ΟΣΕ, τα μεταλλικά σύρματα του ΟΤΕ και τους μετασχηματιστές της ΔΕΗ ήρθε η σειρά των αγαλμάτων και των προτομών, για τις συμμορίες των αθιγγάνων που δρουν κυρίως στην ευρύτερη περιοχή και αρπάζουν οτιδήποτε σε μέταλλο για να το πουλήσουν σε χυτήρια. Χθες έφτασαν στο σημείο να «σηκώσουν» ακόμη και την χάλκινη προτομή του Θεόδωρου Κολοκοτρώνη από την ομώνυμη πλατεία στο Ζεφύρι. Να σημειωθεί ότι πέρυσι κάποιοι άλλοι επιτήδειοι είχαν αφαιρέσει την προτομή του Βενιζέλου, όπως αναφέρουν αγανακτισμένοι οι υπεύθυνοι του Συλλόγου Πελοποννησίων, οι οποίοι εκτιμούν ότι οι δράστες της κλοπής είναι τα ίδια άτομα που λεηλάτησαν πρόσφατα, αλλά και παλαιότερα, τα γραφεία του Συλλόγου, τα οποία, όπως και η προτομή, βρίσκονται στην ομώνυμη πλατεία.
Αναρωτιέμαι πως είναι δυνατόν όχι απλά να ανεχόμαστε, αλλά να θεωρούμε και δεδομένο το ότι μια ολόκληρη ομάδα συμπολιτών μας μπορεί να ζει έξω από τα όρια του νόμου δίχως κανείς να την αγγίζει.Και επειδή όπως πάντα υπάρχουν και "οι υπερασπιστές της διαφορετικότητας" έχω να πω ότι κανείς δεν τους εμποδίζει να μιλάνε τη γλώσσα τους και να ασκούν τα έθιμά τους. Αλλά όταν η βρωμιά, η παρανομία, και η εκμετάλλευση λογίζονται ως "κουλτούρα" έχουμε χάσει τη λογική. Σε κάθε περίπτωση για να έχεις δικαιώματα στην κοινωνία πρέπει να εκπληρείς και τις υποχρεώσεις σου προς αυτήν. Οι Αθίγγανοι επιβάλλεται για λόγους κοινωνικής ασφάλειας να ακολουθούν τους κανόνες που ακολουθούμε όλοι. Αν αρνούνται πρέπει να υπόκεινται στις ποινές που ορίζουν οι νόμοι της πολιτείας. Εάν δεν το κάνουμε αυτό, είμαστε καταδικασμένοι να υποβαθμίζουμε συνεχώς το βιοτικό μας επίπεδο και να αφήνουμε στις μελλοντικές γενιές διογκωμένα προβλήματα. Ας σταματήσουμε να σκεφτόμαστε τους εαυτούς μας και ας σκεφτούμε τα παιδιά και τα εγγόνια μας. Ιδιαίτερα, πριν το κακό χτυπήσει και την δική σας πόρτα. Μετά θα είναι αργά. Το να αφήνουμε το πρόβλημα να διαιωνίζεται και να μεγαλώνει, είναι έγκλημα εις βάρος των μελλοντικών γενιών.

protothema.gr
Σχόλιο ανώνυμου αναγνώστη.
"Σε λίγες μέρες θα κυκλοφορούν ελεύθεροι και θα κάνουν τα ίδια και χειρότερα! Οπότε κανένα τέλος! Πολύ γνωστός δικηγόρος καθάρισε για κάτι γύφτους με 120 ληστείες εις βάρος πολιτών όταν έκαναν αναλήψεις από τράπεζες και δημόσιους οργανισμούς. Η χώρα πάσχει και το δικαστικό σύστημα είναι χωμένο μέσα στα σκατά. Άντε και καλή λευτεριά."
Αφιερωμένο στον μοναδικό δήμαρχο που αντιστάθηκε με σθένος στην σύγχρονη αυτή λαίλαπα που πλημμυρίζει το δήμο Άνω Λιοσίων [νυν Φυλής].τον πρώην Δήμαρχο Νίκο Παπαδήμα.
"Προτιμώ να γίνω ρεζίλι σε όλο τον κόσμο, παρά να φύγω από τον τόπο που γεννήθηκα..." είχε πει κάποτε.
Δυστυχώς αγαπητέ μου δήμαρχε τελικά θα φύγουμε, εάν όχι εμείς τα παιδιά μας θα το κάνουν σίγουρα.

Υ.Γ: Φυσικά τα δημοκρατικά ένστικτα των προοδευτικών της Ελλάδας μπορούν να ενδιαφέρονται για τους τσιγγάνους πολίτες της Ευρώπης και τα δικαιώματα τους όσο θέλουν, αρκεί να με πείσουν πως ενδιαφέρονται με τις ενέργειες τους και για τους υπόλοιπους Έλληνες αυτών των περιοχών. Και αρκεί φυσικά αυτοί οι τσιγγάνοι να μην μένουν δίπλα στα σπίτια των δήθεν προοδευτικών. Θεωρίες από μακριά είναι πολύ εύκολο να λένε... Νομίζω ο Κύριος........α στην Εκάλη μένουν ε; Δεν έχει Ρομά εκεί τριγύρω από το σπίτι τους



Έχει επεξεργασθεί από τον/την βανια στις Δευ Ιαν 23, 2012 2:41 pm, 1 φορά

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
black beauty έγραψε:δεν τα βλεπω προσωπικα κοριτσια αλλα γιατι δεν εχει σχολιασει απο εσας καμια το σχολιο της κοπελιας στην σελιδα 4?

δεν εννοω στελλα και ευακι εσενα!


Αφου δεν εννοεις την στελλα και την Ευα θα υποθεσω οτι εννοεις ολες τις υπολοιπες και εμενα μαζι. Δεν σχολιασα γιατι
α)ειδα οτι σχολιαστηκε αρκετα και αν σχολιαζαμε ολες το θεμα σου θα αλλαζε τιτλο παλι κ θα λεγοταν "καυγας Νο12345678"...Ηθελες να χαλασει το θεμα σου?Εγω οχι.
Β) Χρειαζεσαι συνηγορο? Μια χαρα τα καταφερνεις να υπερασπιστεις τον εαυτο σου, αν δεν μπορουσες θα ειχαμε επεμβει φανταζομαι ολες. Smile



Έχει επεξεργασθεί από τον/την litsakos στις Δευ Ιαν 23, 2012 3:40 pm, 1 φορά

MAJA

MAJA
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
zennia έγραψε:
MAJA έγραψε:
zennia έγραψε:Ευχαριστώ μανούλες.Νομίζω πως και η μανούλα black beauty που άνοιξε το θέμα κάπως έτσι θα σκεφτόταν και η ίδια και θα είχε τους ενδοιασμούς της.Δεν άντεξα με έπνιξε το δίκαιο!Να τονίσω όμως πως υπάρχουν και εξαιρέσεις.Ελάχιστες ίσως αλλά υπάρχουν.Το διακυνδυνεύεις όμως ως μάνα να συναναστραφεί το μωρό σου που προσπαθείς με νύχια και με δόντια να το παραδόσεις σωστό και ολοκληρωμένο άνθρωπο στην κοινωνία να σου παραστρατήσει απο κακή συναναστροφή.Ε όχι!!!!Γιατί να βάλω τα χέρια μου και να βγάλω τα μάτια μου????Δεν χρειάζεται να πώ περισσότερα η απάντηση της φίλης MAJA μας κατατόπισε απόλυτα και μας ενθάρυνε για ακόμη μια φορά τους φόβους και ενδοιασμούς μας.ΠΑΙΔΕΙΑ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΠΑΙΔΕΙΑ(οχι αυτή που διδάσκεται στις αίθουσες του σχολείου.Αυτή που η κάθε μανούλα καλλιεργεί στο παιδί της).


ΚΥΡΑ μου,με παιδεια- ζεις σε ΕΕ,ΔΕΝ ΖΕΙΣ ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ,σε καθε χωρα του κοσμου υπαρχουν και θα υπαρχουν αλλοδαποι,και δεν σου φταινε αυτοι για εγκληματικότητα,πορνεία, ληστειες,κτλ αυτα υπαρχουν παντου!!!
το τι κανει ο καθε ελληνας στο εξωτερικο δεν το ξερεις εσυ,
εγω ειχα την ευκαιρια και γνωρισα ελληνκη να μην πω τι(στην γερμανια) Razz γιαυτο μην μιλας,τραβιομουνα 10 χρονια στα δικαστιρια για κατι ΕΛΛΗΝΟΠΟΥΛΑΚΙΑ,που με κατακλεψανε εξω απο το σπιτι μου!!!!!και το επιπεδο μου ας το,δεν θα το φτασεις εσυ ποτε!!!γυρισα ολο το κοσμο εσυ μαλλον την μιτη σου εξω απο χωριο σου δεν εβγαλες!!!!
ΔΕΝ ΘΑ ΑΣΧΟΛΗΘΩ ΑΛΛΟ ΜΕ ΤΗΝ ΕΜΠΑΘΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΣΟΥ ΚΑΛΗ ΜΟΥ.Απλά για το τέλος της συζήτησης κάθε Ελληνίδα μανούλα κρίνει το καλό των παιδιών της.Αλήθεια αφού στην Γερμανία είχες τέτοια προβλήματα με Ελληνόπουλα γιατί ήρθες στην Ελλάδα να εγκατασταθείς.Ευλογο το ερώτημα!!!Οσο για το θέμα του χωρίου σε πληροφορώ οτι είμαι Θεσσαλονικιά.Ισως εσείς έχετε στην χώρα σας ΤΟΣΟ μεγάλα χωριά.Ποιός ξέρει????

ΕΛΛΗΝΙΔΑ ΕΙΜΑΙ ΔΥΣΤΗΧΩΣ.......pig με κοροιδευαν τορα τα Χριστουγγενα εξω για την χωρα μου,την φτωχια μας,τα ψιχουλα που μαζεβουμε στα βαζακια και τα τρωμε,τους παπαδες παιδοφιλους....ευχομουνα εκεινη την στηγμη να ειμαι οτιδιποτε αλλο ΕΚΤΟΣ απο ΕΛΛΗΝΙΔΑ!!!!
ΤΟΣΟ απο μενα για σενα κυρα μου!!! αλλοδαπά παιδάκια -αντιμετώπιση &αλλοδαπές οικογένειες αντιμετώπιση από τους Έλληνες και από την πολιτεία  - Σελίδα 14 4872

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
black beauty έγραψε:
Απλα βλεπω οτι λετε μονο την αρνητικη πλευρα που βγαζουν τα ποστ μου!Δεν ξερω αν ειναι η ιδεα μου!Απο αυτα που αναφερεις κουκιδα,εγω δεν ειμαι ετσι,μαλλον δεν εχετε διαβασει τιποτα απο οσα γραψαμε οι αλλες κοπελες!Μονο συμφωνειτε μεταξυ σας συνεχεια!Ευγενεστατα μιλαω στις ξενες γυναικες,ισα ισα αυτες με το ζορι μου λενε καλημερα!

Αυτα που αναφερεις κουκιδα ναι ειναι καπως,οτι λεμε συνεχεια πως ο ξενος εκλεψε κτλ κτλ

Καλα σε πειραξε που συμφωνησαμε με το Ευακι? Και η bell εδωσε οσκαρ σε μια κοπελα στις πρωτες σελιδες Laughing που συμφωνησαν μαζι της και αλλες,γιατι σε πειραζει αυτο?
black beauty δεν καταλαβαινω αληθεια τι σκεφτεσαι ή μαλλον γιατι επιμενεις να ασχολεισαι με αυτα ενω το θεμα σου ειναι για το αν το παιδακι σου θα κανει παρεα με αλλοδαπο,αυτο δεν σε απασχολει να λυσεις,αυτη σου την απορια εννοω? Τι σε απασχολει ποια συμφωνει με ποια?
Προσωπικα γραφω απο την αρχη του θεματος αλλα δεν σχολιαζω το ποστ το δικο σου μονο, διαβαζω τι γραφεις αλλα με ενδιαφερει τι γραφουν και οι αλλες Rolling Eyes και αυτα που διαβαζω ειναι αφορμη για να γραψω τις σκεψεις μου (ειδες? αρχισα να απανταω προσωπικα ,και δεν ηθελα γιατι παει μια χαρα η κουβεντα στο γενικα)

μπεμπινι 1 έγραψε:ΑΜΑ ΜΕ ΑΦΗΝΕ ΚΑΙ Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΖΑ ΤΗ ΦΤΩΧΗ ΣΚΕΨΗ ΜΟΥ ΑΛΛΑ 3 ΦΟΡΕΣ ΤΟΥΑΛΕΤΑ ΓΙΑ ΧΟΝΤΡΟ,ΑΣΕ ΤΟ ΨΙΛΟ...!ΑΚΟΥΣΤΕ ΛΟΙΠΟΝ ΤΟ ΣΚΕΠΤΙΚΟ ΜΟΥ,ΠΑΠΟΥΔΕΣ ΚΑΙ ΠΑΤΕΡΑΔΕΣ ΗΡΩΕΣ ΠΟΛΕΜΟΥ,ΠΟΛΕΜΗΣΑΝ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΠΑΡΑΔΟΣΟΥΝ ΜΙΑ ΧΩΡΑ ΑΠΑΛΑΓΜΕΝΗ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΚΑΤΑΚΤΗΤΗ ΚΑΙ ΞΕΝΟ ΚΑΤΑΠΑΤΗΤΗ.....ΕΓΩ ΔΕ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ.BLACK BEAUTY ME ΟΛΗ ΤΗ ΚΑΛΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΑΘΕΣΩ ΤΟ ΦΤΩΧΟ ΣΚΕΠΤΙΚΟ ΜΟΥ.

Κοιτα το οτι ο δικος σου παππους και ο δικος μου και οποιας αλλης,της bell της stella και αλλων πολλων,πολεμησαν δεν μας κανει εμας περισσοτερο Ελληνιδες (και τις γιαγιαδες να αναφερουμε,δεν ζουσαν αντρες μονο τοτε,εδωσαν κ αυτες τις μαχες τους). Στο κατω κατω αυτοι πολεμησαν εσυ και εγω μπορει να καναμε την παπια ή να ειχαμε αντιθετη γνωμη σε εναν πολεμο, δεν μας ακολουθει ο ηρωισμος,δεν ειναι κληρονομικο χαρισμα.
Η Ελλαδα ανηκει σε ολους του Ελληνες οποια γνωμη και αν εχουν,οτι και αν ψηφιζουν,σε αντρες και γυναικες,ειτε πολεμησαν οι παππουδες τους ειτε οχι. Δεν ειμαστε εμεις κατι παραπανω.
Οπως λοιπον πολεμησαν οι παππουδες μας στον πολεμο τοτε,στον εμφυλιο,στο ανταρτικο ετσι πολεμησαν και οι πατεραδες μας και οι μαναδες μας στην χουντα (κ αυτος ο αγωνας για την δημοκρατια των Ελληνων εγινε,και αυτος αποτελει παραδοση της χωρας μας) ετσι λοιπον και η γενια των μαμαδων-πατεραδων μας ηρθαν και τα εκαναν οπως ειναι τωρα ψηφιζοντας 2 παραταξεις απο την μεταπολιτευση και μετα. Και φτασαμε εδω που φτασαμε,με την διαφθορα να ειναι καθεστως μονιμο ,απο την κυβερνηση μεχρι το πιο απλο σπιτι. Γιατι διαφθορα ειναι να κλεβεις το κρατος και απο "ψηλα και απο χαμηλα", να μην δινεις τα λεφτα που πηρες απο την Ε.Ε. για εργα αναπτυξης αλλα να τα βαζουν στην τσεπη ή να δινουν εργα σε μεγαλοεπιχειρηματιες φιλους τους κ.ο.κ. να εχεις διαφυγοντα κερδη,να παιρνεις φακελακι, να χτιζεις αυθαιρετες κατοικιες,να καταπατας τις δασικες εκτασεις,να δηλωνεις 100 ριζες ελιες ενω εχεις 10 για να παρεις την επιδοτηση...
Λοιπον η εγκληματικοτητα ειναι απορροια καποιων καταστασεων δεν ειναι η αφετηρια (δεν εννοω μονο των παραπανω που περιεγραψα). Αλλα εσυ προσωπικα -θα ηθελα να ακουσω την δικη σου γνωμη- πιστευεις οτι μπορουμε να αλλαξουμε το "κλιμα"? Ειμαστε η παραγωγικη γενια αυτης της χωρας και τα παιδια μας ειναι το μελλον της. Θα εχουν καλυτερο μελλον τα παιδια σου αν φυγει ο Αλβανος/Βουλγαρος/ Πακιστανος (και οχι ο Αγγλος/Γαλλος κτλ γιατι βλεπω οτι τις ταμπελες τις βαζουμε σε φτωχους λαους και οχι στους αποικιοκρατες που εχουν ρημαξει τον τοπο και ευθυνονται κατα πολυ για την μοιρα αυτων των λαων που βριζουμε και για την δικη μας επισης ,δεν χρειαζεται σε αυτο το θεμα να κανουμε ιστορικη αναδρομη στις συμφωνιες με τους Συμμαχους την περιοδο της επαναστασης του 1821 ουτε για τις συμφωνιες με την ανταλλαγη πληθυσμων -το μεγαλο θεμα των Ελληνων προσφυγων...θα παει μακρια η βαλιτσα αλλα ειναι απαραιτητη η γνωση της ιστοριας μας και αυτο σημαινει την γνωση της ιστοριας αλλων κρατων γιατι δεν ζουμε μονοι μας σε αλλο πλανητη,η πορεια των Εθνων,των Λαων ειναι αλληλενδετη).Και για να προλαβω τα οποια σχολια (δεν αναφερομαι σε σενα μονο Μαρια) με "αυτους που κατεβηκαν απο το βουνο" και τους "μορφωμενους" θα πω οτι τα εχουμε διδαχθει στο σχολειο ολα τα παραπανω.

βανια έγραψε:Και για να μην είμαστε μονόπλευρες και τα "βάζουμε " με τους αλβανούς και τους Πακιστανούς διαβάστε λίγο αυτό που σας στέλνω παρακάτω είναι μεγάλο αλλά ενδιαφέρον.Αντίθετα η πολιτεία έχει δώσει κίνητρα να αλλάξουν τρόπο ζωής αλλά αυτοί έτσι έχουν μάθει
Γύφτοι, τσιγγάνοι, αθίγγανοι, ρόμ κλ π.........α στην Εκάλη μένουν ε; Δεν έχει Ρομά εκεί τριγύρω από το σπίτι τους


Γιατι τους Τσιγγανους συγκεκριμενα?
Προνομια εχουν και οι Κυπριοι,και καποιοι Ελλαδιτες ενοχλουνται γι αυτο. Και αισθανονται οτι τους παιρνουν τις θεσεις στο Πανεπιστημιο (γιατι ή δεν γνωριζουν γιατι παραχωρηθηκαν αυτα τα προνομια και ποιες εθνικες ενοχες καλυπτουν ή δεν αποδεχονται την αδυναμια τους να κατακτησουν μια θεση στο Πανεπιστημιο ή οπου αλλου στο Δημοσιο παρα φταινε οι "αλλοι"). Εχουμε μελη εδω (και φιλους εκτος φορουμ) και απο τις δυο πλευρες και επειδη θεωρω αδικο να βγαλουμε το μενος μας μονο στην μια ομαδα ειπα να γραψω και αυτο για την αλλη ομαδα. Και για να κλεισω το κατεβατο μου θα γραψω οτι δεν συμφωνω με αυτα που προτεινει αυτος που εγραψε το κειμενο που παρεθεσες βανια (δεν αρνουμαι την οποια αληθεια περιεχουν) Να υποθεσω οτι εσυ συμφωνεις με αυτα?



Έχει επεξεργασθεί από τον/την litsakos στις Δευ Ιαν 23, 2012 4:04 pm, 1 φορά

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ε τωρα μπορω να μην συμφωνησω με τη Λιτσα?..εγραφα εγραφα τοση ωρα και τα εσβησα ολα γιατι με καλυπτει η απαντηση σου Λιτσα..


florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
litsakos έγραψε:
black beauty έγραψε:
Απλα βλεπω οτι λετε μονο την αρνητικη πλευρα που βγαζουν τα ποστ μου!Δεν ξερω αν ειναι η ιδεα μου!Απο αυτα που αναφερεις κουκιδα,εγω δεν ειμαι ετσι,μαλλον δεν εχετε διαβασει τιποτα απο οσα γραψαμε οι αλλες κοπελες!Μονο συμφωνειτε μεταξυ σας συνεχεια!Ευγενεστατα μιλαω στις ξενες γυναικες,ισα ισα αυτες με το ζορι μου λενε καλημερα!

Αυτα που αναφερεις κουκιδα ναι ειναι καπως,οτι λεμε συνεχεια πως ο ξενος εκλεψε κτλ κτλ

Καλα σε πειραξε που συμφωνησαμε με το Ευακι? Και η bell εδωσε οσκαρ σε μια κοπελα στις πρωτες σελιδες Laughing που συμφωνησαν μαζι της και αλλες,γιατι σε πειραζει αυτο?
black beauty δεν καταλαβαινω αληθεια τι σκεφτεσαι ή μαλλον γιατι επιμενεις να ασχολεισαι με αυτα ενω το θεμα σου ειναι για το αν το παιδακι σου θα κανει παρεα με αλλοδαπο,αυτο δεν σε απασχολει να λυσεις,αυτη σου την απορια εννοω? Τι σε απασχολει ποια συμφωνει με ποια?
Προσωπικα γραφω απο την αρχη του θεματος αλλα δεν σχολιαζω το ποστ το δικο σου μονο, διαβαζω τι γραφεις αλλα με ενδιαφερει τι γραφουν και οι αλλες Rolling Eyes και αυτα που διαβαζω ειναι αφορμη για να γραψω τις σκεψεις μου (ειδες? αρχισα να απανταω προσωπικα ,και δεν ηθελα γιατι παει μια χαρα η κουβεντα στο γενικα)

μπεμπινι 1 έγραψε:ΑΜΑ ΜΕ ΑΦΗΝΕ ΚΑΙ Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΖΑ ΤΗ ΦΤΩΧΗ ΣΚΕΨΗ ΜΟΥ ΑΛΛΑ 3 ΦΟΡΕΣ ΤΟΥΑΛΕΤΑ ΓΙΑ ΧΟΝΤΡΟ,ΑΣΕ ΤΟ ΨΙΛΟ...!ΑΚΟΥΣΤΕ ΛΟΙΠΟΝ ΤΟ ΣΚΕΠΤΙΚΟ ΜΟΥ,ΠΑΠΟΥΔΕΣ ΚΑΙ ΠΑΤΕΡΑΔΕΣ ΗΡΩΕΣ ΠΟΛΕΜΟΥ,ΠΟΛΕΜΗΣΑΝ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΠΑΡΑΔΟΣΟΥΝ ΜΙΑ ΧΩΡΑ ΑΠΑΛΑΓΜΕΝΗ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΚΑΤΑΚΤΗΤΗ ΚΑΙ ΞΕΝΟ ΚΑΤΑΠΑΤΗΤΗ.....ΕΓΩ ΔΕ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ.BLACK BEAUTY ME ΟΛΗ ΤΗ ΚΑΛΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΑΘΕΣΩ ΤΟ ΦΤΩΧΟ ΣΚΕΠΤΙΚΟ ΜΟΥ.

Κοιτα το οτι ο δικος σου παππους και ο δικος μου και οποιας αλλης,της bell της stella και αλλων πολλων,πολεμησαν δεν μας κανει εμας περισσοτερο Ελληνιδες (και τις γιαγιαδες να αναφερουμε,δεν ζουσαν αντρες μονο τοτε,εδωσαν κ αυτες τις μαχες τους). Στο κατω κατω αυτοι πολεμησαν εσυ και εγω μπορει να καναμε την παπια ή να ειχαμε αντιθετη γνωμη σε εναν πολεμο, δεν μας ακολουθει ο ηρωισμος,δεν ειναι κληρονομικο χαρισμα.
Η Ελλαδα ανηκει σε ολους του Ελληνες οποια γνωμη και αν εχουν,οτι και αν ψηφιζουν,σε αντρες και γυναικες,ειτε πολεμησαν οι παππουδες τους ειτε οχι. Δεν ειμαστε εμεις κατι παραπανω.
Οπως λοιπον πολεμησαν οι παππουδες μας στον πολεμο τοτε,στον εμφυλιο,στο ανταρτικο ετσι πολεμησαν και οι πατεραδες μας και οι μαναδες μας στην χουντα (κ αυτος ο αγωνας για την δημοκρατια των Ελληνων εγινε,και αυτος αποτελει παραδοση της χωρας μας) ετσι λοιπον και η γενια των μαμαδων-πατεραδων μας ηρθαν και τα εκαναν οπως ειναι τωρα ψηφιζοντας 2 παραταξεις απο την μεταπολιτευση και μετα. Και φτασαμε εδω που φτασαμε,με την διαφθορα να ειναι καθεστως μονιμο ,απο την κυβερνηση μεχρι το πιο απλο σπιτι. Γιατι διαφθορα ειναι να κλεβεις το κρατος και απο "ψηλα και απο χαμηλα", να μην δινεις τα λεφτα που πηρες απο την Ε.Ε. για εργα αναπτυξης αλλα να τα βαζουν στην τσεπη ή να δινουν εργα σε μεγαλοεπιχειρηματιες φιλους τους κ.ο.κ. να εχεις διαφυγοντα κερδη,να παιρνεις φακελακι, να χτιζεις αυθαιρετες κατοικιες,να καταπατας τις δασικες εκτασεις,να δηλωνεις 100 ριζες ελιες ενω εχεις 10 για να παρεις την επιδοτηση...
Λοιπον η εγκληματικοτητα ειναι απορροια καποιων καταστασεων δεν ειναι η αφετηρια (δεν εννοω μονο των παραπανω που περιεγραψα). Αλλα εσυ προσωπικα -θα ηθελα να ακουσω την δικη σου γνωμη- πιστευεις οτι μπορουμε να αλλαξουμε το "κλιμα"? Ειμαστε η παραγωγικη γενια αυτης της χωρας και τα παιδια μας ειναι το μελλον της. Θα εχουν καλυτερο μελλον τα παιδια σου αν φυγει ο Αλβανος/Βουλγαρος/ Πακιστανος (και οχι ο Αγγλος/Γαλλος κτλ γιατι βλεπω οτι τις ταμπελες τις βαζουμε σε φτωχους λαους και οχι στους αποικιοκρατες που εχουν ρημαξει τον τοπο και ευθυνονται κατα πολυ για την μοιρα αυτων των λαων που βριζουμε και για την δικη μας επισης ,δεν χρειαζεται σε αυτο το θεμα να κανουμε ιστορικη αναδρομη στις συμφωνιες με τους Συμμαχους την περιοδο της επαναστασης του 1821 ουτε για τις συμφωνιες με την ανταλλαγη πληθυσμων -το μεγαλο θεμα των Ελληνων προσφυγων...θα παει μακρια η βαλιτσα αλλα ειναι απαραιτητη η γνωση της ιστοριας μας και αυτο σημαινει την γνωση της ιστοριας αλλων κρατων γιατι δεν ζουμε μονοι μας σε αλλο πλανητη,η πορεια των Εθνων,των Λαων ειναι αλληλενδετη).Και για να προλαβω τα οποια σχολια (δεν αναφερομαι σε σενα μονο Μαρια) με "αυτους που κατεβηκαν απο το βουνο" και τους "μορφωμενους" θα πω οτι τα εχουμε διδαχθει στο σχολειο ολα τα παραπανω.

βανια έγραψε:Και για να μην είμαστε μονόπλευρες και τα "βάζουμε " με τους αλβανούς και τους Πακιστανούς διαβάστε λίγο αυτό που σας στέλνω παρακάτω είναι μεγάλο αλλά ενδιαφέρον.Αντίθετα η πολιτεία έχει δώσει κίνητρα να αλλάξουν τρόπο ζωής αλλά αυτοί έτσι έχουν μάθει
Γύφτοι, τσιγγάνοι, αθίγγανοι, ρόμ κλ π.........α στην Εκάλη μένουν ε; Δεν έχει Ρομά εκεί τριγύρω από το σπίτι τους


Γιατι τους Τσιγγανους συγκεκριμενα?
Προνομια εχουν και οι Κυπριοι,και καποιοι Ελλαδιτες ενοχλουνται γι αυτο. Και αισθανονται οτι τους παιρνουν τις θεσεις στο Πανεπιστημιο (γιατι ή δεν γνωριζουν γιατι παραχωρηθηκαν αυτα τα προνομια και ποιες εθνικες ενοχες καλυπτουν ή δεν αποδεχονται την αδυναμια τους να κατακτησουν μια θεση στο Πανεπιστημιο ή οπου αλλου στο Δημοσιο παρα φταινε οι "αλλοι"). Εχουμε μελη εδω (και φιλους εκτος φορουμ) και απο τις δυο πλευρες και επειδη θεωρω αδικο να βγαλουμε το μενος μας μονο στην μια ομαδα ειπα να γραψω και αυτο για την αλλη ομαδα. Και για να κλεισω το κατεβατο μου θα γραψω οτι δεν συμφωνω με αυτα που προτεινει αυτος που εγραψε το κειμενο που παρεθεσες βανια (δεν αρνουμαι την οποια αληθεια περιεχουν) Να υποθεσω οτι εσυ συμφωνεις με αυτα?


Respect Respect Respect Respect Respect Respect Respect

ελπίζω να μην πειράζει που συμφωνώ με τη Λίτσα Razz (αστειάκι )

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Πειράζει που θα συμφωνήσω κι εγώ με τη Λιτσα?? Ή θα πρέπει να αλλάξω τρόπο σκέψης για να μην κατηγορηθώ οτι "συμφωνουμε μεταξύ μας"?

Αυτο που καταλαβαίνω εγω ειναι οτι μας διακατέχει ένα ειδος "ανωτερωτητας" της ρατσας μας, σε σημείο να αντιμετωπίζουμε με υπεροψία, σνομπισμό, αισθημα ανωτερωτητας όλους τους άλλους λαους. Και αυτο εχει να κάνει με τη μονοπλευρη γνωση της ιστορίας, η οποία περιορίζεται ΜΟΝΟ στις λαμπρές στιγμές του Ελληνισμου, και σε τίποτα άλλο που να αφορά εστω και στο ελάχιστο τον υπόλοιπο κόσμο.
Ίσως αν ανοιγαμε λίγο τα μάτια μας να βλέπαμε οτι μερικά πράγματα δεν ειναι όπως μας τα εμαθαν...

Όσο για το ποιος παίρνει τις θέσεις τίνος, στ'αληθεια δεν με ενδιαφέρει αν ο γιος μου θα διδαχθει την αλγεβρα ή τη Χημεία απο ασπρο, μάυρο, ροζ ή μπεζ με πράσινες βουλες καθηγητη. Αρκεί να τη διδαχθει καλά.

arkoudaki


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
δυστυχώς μας έχουν κάνει να μην αναγνωρίζουμε τον εχθρό. όπου νυπάρχει φτώχαι υπάρχει κι εγκληματικότητα, αυτό είανι επιστημονικά και ιστορικά αποδεδειγμένο. είχα δει μια ταινία που έλεγε"μην έχεις εμπσιτσύνη σε κάποιον που πεινάει, ειδικότερα αν πεινάει το παιδί του". αντί να ξεσηκωθούμε με όλους αυτούς που μας κλέβουν και μας εκμεταλεύονται νόμιμα καθόμαστε και τρώμε το παραμύθι ότι το πρόβλημά μας έιναι οι ξένοι.Πέρα από το ότι όλοι οι άνθρωποι δεν είναι το ίδιο να μη ξεχνάμε και ότι οι συνθήκες πολλές φορές φτιάχνουν τους ανθρώπους. κι ας μην τρέφουμε αυταπάτες ότι γιατί να την πληρώνουμε εμείς για το πως ζούνε κάποιοι σε κάποιες χώρες. ας ε΄χουμε στο μυαλό μας ότι τελικά το τι γίνεται στον κόσμο μας αφορά πολύ περισσότερο

Kastallia


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Nena έγραψε:Αυτο που καταλαβαίνω εγω ειναι οτι μας διακατέχει ένα ειδος "ανωτερωτητας" της ρατσας μας, σε σημείο να αντιμετωπίζουμε με υπεροψία, σνομπισμό, αισθημα ανωτερωτητας όλους τους άλλους λαους. Και αυτο εχει να κάνει με τη μονοπλευρη γνωση της ιστορίας, η οποία περιορίζεται ΜΟΝΟ στις λαμπρές στιγμές του Ελληνισμου, και σε τίποτα άλλο που να αφορά εστω και στο ελάχιστο τον υπόλοιπο κόσμο.
Ίσως αν ανοιγαμε λίγο τα μάτια μας να βλέπαμε οτι μερικά πράγματα δεν ειναι όπως μας τα εμαθαν...
Όσο για το ποιος παίρνει τις θέσεις τίνος, στ'αληθεια δεν με ενδιαφέρει αν ο γιος μου θα διδαχθει την αλγεβρα ή τη Χημεία απο ασπρο, μάυρο, ροζ ή μπεζ με πράσινες βουλες καθηγητη. Αρκεί να τη διδαχθει καλά.

arkoudaki έγραψε:δυστυχώς μας έχουν κάνει να μην αναγνωρίζουμε τον εχθρό. όπου νυπάρχει φτώχαι υπάρχει κι εγκληματικότητα, αυτό είανι επιστημονικά και ιστορικά αποδεδειγμένο. είχα δει μια ταινία που έλεγε"μην έχεις εμπσιτσύνη σε κάποιον που πεινάει, ειδικότερα αν πεινάει το παιδί του". αντί να ξεσηκωθούμε με όλους αυτούς που μας κλέβουν και μας εκμεταλεύονται νόμιμα καθόμαστε και τρώμε το παραμύθι ότι το πρόβλημά μας έιναι οι ξένοι.Πέρα από το ότι όλοι οι άνθρωποι δεν είναι το ίδιο να μη ξεχνάμε και ότι οι συνθήκες πολλές φορές φτιάχνουν τους ανθρώπους. κι ας μην τρέφουμε αυταπάτες ότι γιατί να την πληρώνουμε εμείς για το πως ζούνε κάποιοι σε κάποιες χώρες. ας ε΄χουμε στο μυαλό μας ότι τελικά το τι γίνεται στον κόσμο μας αφορά πολύ περισσότερο

Συμφωνω!!!

μπεμπινι 1

μπεμπινι 1
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ΠΡΙΝ ΕΡΘΟΥΝ ΟΙ ΑΛΛΟΔΑΠΟΙ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΜΑΣ ΚΟΙΜΟΜΑΣΤΑΝ ΜΕ ΤΑ ΣΠΙΤΙΑ ΜΑΣ ΑΝΟΙΧΤΑ?ΜΑΛΛΟΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΑΣΤΗΣΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΟΥΣ.ΚΑΚΑ ΤΑ ΨΕΜΑΤΑ ΠΟΛΛΟΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΗΡΘΑΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΦΕΡΑΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΚΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΚΙΑ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΣΥΝΑΦΗ.ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΤΑ ΔΕΧΟΜΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ?ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΘΕΩΡΗΘΩ ΡΑΤΣΙΣΤΡΙΑ?ΠΟΣΩΣ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ!ΚΑΙ ΤΟ ΞΑΝΑΛΕΩ ΟΤΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΚΛΕΨΑ ΟΥΤΕ ΒΙΑΣΑ ΟΥΤΕ ΣΚΟΤΩΣΑ,ΕΓΩ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΤΑ ΥΠΟΜΕΝΩ ΟΛΑ ΑΥΤΑ?ΦΙΛΟΞΕΝΟΥΜΕΝΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΜΟΥ?ΕΕ ΟΧΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ.
ΣΑΝ ΠΑΙΔΙ ΠΕΡΝΟΥΣΑ ΑΤΕΛΕΙΩΤΕΣ ΩΡΕΣ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ ΜΟΥ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΜΕ ΕΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΠΕΡΙΦΑΝΗ ΓΙΑ ΤΗ ΧΩΡΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗ ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ.ΑΝ ΞΕΧΑΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΑΣ ΤΑ ΔΙΑΓΡΑΦΟΥΜΕ ΟΛΑ.[ΟΣΟ ΓΙΑ ΟΣΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΑΝ ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΟΛΕΜΟ ΕΠΙΤΡΕΨΤΕ ΜΟΥ ΝΑ ΕΧΩ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΑΠΟΨΗ ΛΟΓΩ ΜΑΡΤΥΡΙΩΝ ΔΙΚΩΝ ΜΟΥ ΠΡΟΣΩΠΩΝ,ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΥΙΟΘΕΤΗΣΕΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΒΙΒΛΙΩΝ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΥΒΕΡΝΟΥΝΤΕΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΤΡΕΧΑΜΕΝΩΝ ΑΛΛΑΖΟΥΝ].
ΤΟ ΣΚΕΠΤΙΚΟ ΤΗΣ ΧΘΕΣΙΝΟΒΡΑΔΙΝΗΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗΣ ΗΤΑΝ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩΣΩ ΕΜΦΑΣΗ.ΚΑΙ ΤΟ ΞΑΝΑΛΕΩ ΟΤΙ ΣΑΦΩΣ ΚΑΙ ΔΕ ΒΑΖΩ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΔΑΠΟΥΣ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΤΣΟΥΒΑΛΙ,ΚΑΠΟΙΟΙ ΔΙΑΦΕΡΟΥΝ,ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟΙ.

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ο ρατσισμός είναι το δόγμα που αναπτύσσεται με σύνδεσμο συγκεκριμένα γνωρίσματα "traits", όπως π.χ. εθνικά, θρησκευτικά, πολιτιστικά κ.λπ., προκειμένου να αναγάγει μια ομάδα αντίστοιχα (κοινωνική, φυλετική, θρησκευτική), ως υπέρτερη άλλων. Το πιο συνηθισμένο είδος ρατσισμού, και αυτό που έχει δώσει την αρχική ονομασία στην λέξη (εκ της ιταλικής ("ράτσα") razza = φυλή), είναι ο φυλετικός ρατσισμός.

Οι φυλετικοί ρατσιστές πιστεύουν σε βιολογικές διαφορές μεταξύ των φυλών, βάσει των οποίων και προσδιορίζουν αυτές σε ανώτερες και κατώτερες. Έτσι, με την θεωρία αυτή υποστηρίζουν ότι η φυλή με συγκεκριμένα (ανώτερα) εξωτερικά ή ανθρωπολογικά χαρακτηριστικά, έχει το δικαίωμα να θεωρεί εαυτόν της ανώτερη από τις άλλες.



αυτός είναι ο ορισμός του ρατσισμού σύμφωνα με τη βικιπαίδεια.

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
κοριτσια το ξαναειπα και επανω απλα μου εκανε εντυπωση και το ανεφερα οκ?


δεν με πειραξε καθολου που συμφωνησατε με το ευακι,πως σας ηρθε αυτο?

αλλωστε και εγω συμφωνησα

ενταξει αφηστε το,στοπ


οσο για σενα Maya δεν ξερω αν εισαι ελληνιδα αλλα ο τροπος σου ηταν απαραδεκτος και οχι μονο ως προς τα εμενα αλλα ως και προς αλλα κοριτσια!Κατα την γνωμη μου δεν εισαι ελληνιδα γιατι ειπες οτι αφηνεις τα παιδια σου να κανουν παρεα με ελληνοπουλα!Και εσυ μου φανηκες ρατσιστρια οταν ειπες για τα κοριτσια που ειναι απο χωριο!Ε και τι εγινε,πολλες φορες οι ανθρωποι που ειναι απο χωριο εχουνε πολυ πιο μεγαλη παιδεια απο αυτους που ζουνε στην πολη!Εγω δεν νομιζω να προσβαλλα κανεναν,δεχτηκα κοσμια ολονων τις αποψεις!Η δικη σου ομως εδειχνε κακια και μισος και μη μου πεις οχι,δεν θα σε πιστεψω!

Οσο για εσας κοριτσια το ξαναειπα πως μου εκανε εντυπωση,πιστευω οτι αν ενα αλλο μελος μιλουσε ασχημα για τους μεταναστες θα το σχολιαζατε,για αυτο ενοχληθηκα και οχι οτι ηθελα να με υπερασπισετε οκ?Ελπιζω να κανω λαθος αλλα αυτο υποπτευομαι!Ειμαι ειλικρινης και δικαιη νομιζω!

Αυτα.

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
black beauty έγραψε:
Οσο για εσας κοριτσια το ξαναειπα πως μου εκανε εντυπωση,πιστευω οτι αν ενα αλλο μελος μιλουσε ασχημα για τους μεταναστες θα το σχολιαζατε,για αυτο ενοχληθηκα και οχι οτι ηθελα να με υπερασπισετε οκ?Ελπιζω να κανω λαθος αλλα αυτο υποπτευομαι!Ειμαι ειλικρινης και δικαιη νομιζω!

Αυτα.


σε ποια κορίτσια αναφέρεσαι;
δεν έχω καταλάβει
προσωπικά σχολίασα ως απαράδεκτο το ύφος της κοπελιάς που σου επιτέθηκε. τι άλλο έπρεπε να κάνω;
επίσης ξέρεις πόσα πράγματα διαβάζω καθημερινά στο φορουμ και τα θεωρώ απαράδεκτα (όπως και όλες μας δηλαδή); δεν τα σχολιάζω όλα όμως, δεν είμαι κριτής των πάντων.

ειλικρινά δεν έχω καταλάβει ποιο ακριβώς είναι το πρόβλημα;
πρέπει οπωσδήποτε να ΅σκοτωθουμε΅ και σε αυτό το θέμα;

arkoudaki


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
μπεμπινι 1 έγραψε:ΠΡΙΝ ΕΡΘΟΥΝ ΟΙ ΑΛΛΟΔΑΠΟΙ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΜΑΣ ΚΟΙΜΟΜΑΣΤΑΝ ΜΕ ΤΑ ΣΠΙΤΙΑ ΜΑΣ ΑΝΟΙΧΤΑ?ΜΑΛΛΟΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΑΣΤΗΣΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΟΥΣ.ΚΑΚΑ ΤΑ ΨΕΜΑΤΑ ΠΟΛΛΟΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΗΡΘΑΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΦΕΡΑΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΚΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΚΙΑ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΣΥΝΑΦΗ.ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΤΑ ΔΕΧΟΜΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ?ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΘΕΩΡΗΘΩ ΡΑΤΣΙΣΤΡΙΑ?ΠΟΣΩΣ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ!ΚΑΙ ΤΟ ΞΑΝΑΛΕΩ ΟΤΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΚΛΕΨΑ ΟΥΤΕ ΒΙΑΣΑ ΟΥΤΕ ΣΚΟΤΩΣΑ,ΕΓΩ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΤΑ ΥΠΟΜΕΝΩ ΟΛΑ ΑΥΤΑ?ΦΙΛΟΞΕΝΟΥΜΕΝΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΜΟΥ?ΕΕ ΟΧΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ.
ΣΑΝ ΠΑΙΔΙ ΠΕΡΝΟΥΣΑ ΑΤΕΛΕΙΩΤΕΣ ΩΡΕΣ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ ΜΟΥ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΜΕ ΕΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΠΕΡΙΦΑΝΗ ΓΙΑ ΤΗ ΧΩΡΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗ ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ.ΑΝ ΞΕΧΑΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΑΣ ΤΑ ΔΙΑΓΡΑΦΟΥΜΕ ΟΛΑ.[ΟΣΟ ΓΙΑ ΟΣΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΑΝ ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΟΛΕΜΟ ΕΠΙΤΡΕΨΤΕ ΜΟΥ ΝΑ ΕΧΩ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΑΠΟΨΗ ΛΟΓΩ ΜΑΡΤΥΡΙΩΝ ΔΙΚΩΝ ΜΟΥ ΠΡΟΣΩΠΩΝ,ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΥΙΟΘΕΤΗΣΕΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΒΙΒΛΙΩΝ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΥΒΕΡΝΟΥΝΤΕΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΤΡΕΧΑΜΕΝΩΝ ΑΛΛΑΖΟΥΝ].
ΤΟ ΣΚΕΠΤΙΚΟ ΤΗΣ ΧΘΕΣΙΝΟΒΡΑΔΙΝΗΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗΣ ΗΤΑΝ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩΣΩ ΕΜΦΑΣΗ.ΚΑΙ ΤΟ ΞΑΝΑΛΕΩ ΟΤΙ ΣΑΦΩΣ ΚΑΙ ΔΕ ΒΑΖΩ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΔΑΠΟΥΣ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΤΣΟΥΒΑΛΙ,ΚΑΠΟΙΟΙ ΔΙΑΦΕΡΟΥΝ,ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟΙ.

πριν έρθει η τρόικα να δεις τι καλά που κοιμόμασταν!οι μαρτυρίες δικών σου μεμονωμένων προσώπων δεν αποτελούν την ιστορία δυστυχώ. κι εμένα η γιαγιά μου που έζησε τη μικρασιατική κατασροφή μουέχει πει για τούρκους πόσο καλά τους φερόντουσαν, αυτό δε σημαίνει κάτι. και τι θα πει είμαι περηφανη για τη χώρα μου?είσαι περήφανη με όλα αυτά που συμβαίνουν?γιατί εγώ καθόλου. κι ας ξεφύγουμε λίγο από τα εθνικά "κολλήματα" μιλάμε για ανθρώπους όχι για έθνη

mommy12585

mommy12585
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Nena έγραψε:Πειράζει που θα συμφωνήσω κι εγώ με τη Λιτσα?? Ή θα πρέπει να αλλάξω τρόπο σκέψης για να μην κατηγορηθώ οτι "συμφωνουμε μεταξύ μας"?

Αυτο που καταλαβαίνω εγω ειναι οτι μας διακατέχει ένα ειδος "ανωτερωτητας" της ρατσας μας, σε σημείο να αντιμετωπίζουμε με υπεροψία, σνομπισμό, αισθημα ανωτερωτητας όλους τους άλλους λαους. Και αυτο εχει να κάνει με τη μονοπλευρη γνωση της ιστορίας, η οποία περιορίζεται ΜΟΝΟ στις λαμπρές στιγμές του Ελληνισμου, και σε τίποτα άλλο που να αφορά εστω και στο ελάχιστο τον υπόλοιπο κόσμο.
Ίσως αν ανοιγαμε λίγο τα μάτια μας να βλέπαμε οτι μερικά πράγματα δεν ειναι όπως μας τα εμαθαν...

Όσο για το ποιος παίρνει τις θέσεις τίνος, στ'αληθεια δεν με ενδιαφέρει αν ο γιος μου θα διδαχθει την αλγεβρα ή τη Χημεία απο ασπρο, μάυρο, ροζ ή μπεζ με πράσινες βουλες καθηγητη. Αρκεί να τη διδαχθει καλά.

Γεια σου Νενάκι! Very Happy

Πιστεύεις ότι ο λόγος που υπάρχει αυτός ο ρατσισμός όπως λες έχει να κάνει με αίσθημα ανωτερώτητας από τους άλλους λαούς? Δεν είναι αυτό το θέμα..το ζήτημα μας είναι καθαρά θέμα ασφάλειας και προστασίας του εαυτού μας και της οικογένειας μας! Όλη αυτή η κατάσταση έχει δημιουργηθεί κα καλώς ή κακώς προκαλεί το αίσθημα ξενοφοβίας και αρνητικών συναισθημάτων προς όλους αυτούς....

Είναι θυμός για την πολιτεία που είναι άχρηστη να συμμαζέψει να ασυμάζευτα και να βάλει μια τάξη!


Οι Έλληνες δεν ήταν ξενόφοβοι, ίσα ίσα που είμαστε από τους πιο φιλόξενους λαούς, έχουμε γίνει όμως εκ των πραγμάτων και εξαιτίας των καταστάσεων. Αυτό μπορούν να το καταλάβουν καλύτερα όσοι είναι Αθήνα και κυκλοφορούν στο κέντρο και μένουν κοντά το κέντρο φυσικά

Και όσον αφορά την ιστορία μας που λες , το ότι αισθάνομαι περήφανη που η αρχαία κυρίως Ελλάδα έχει δώσει τα φώτα σε όλο τον κόσμο σε όλους τους τομείς, δε σημαίνει ότι νιώθω ανώτερη από τους άλλους λαούς, ούτε υπερόπτης ούτε σνομπ κλπ...Απλά είμαι υπερήφανη για το οτι είμαι Ελληνίδα! Τόσο κακό είναι?? Ότι και να λένε στην Ευρώπη αυτή τη στιγμή για εμάς, ξέρουν πολύ καλά πως η Ελλάδα έχει προσφέρει πολλά στην ανθρωπότητα, για αυτό και θέλουν να την υπονομεύσουν! Είτε με τον οικονομικό πόλεμο που γίνεται, είτε με τη μαζική είσοδο λαθρομεταναστών, είτε με την αμφισβήτηση της αξίας μας ως χώρα...

Πρέπει να ξυπνήσουμε επιτέλους από όλο αυτό!
Δε μπορώ να το παίξω ανθρωπίστρια και αριστερή αυτή τη στιγμή! Αυτή τη στιγμή αγαπώ από τα βάθη της καρδιάς μου και περισσότερο από ποτέ τη χώρα και την ΠΟΝΑΩ. Δε μπορώ να τη βλέπω σε αυτή τη κατάσταση, δε μπορω να μας βλέπω σε αυτή την κατάσταση! Και τα καλύτερα έρχονται, να ειστε προετοιμασμένοι όλοι, ακόμα είναι η αρχή!!

Σορυ για το τεράστιο ποοοοοοστ!! Laughing

arkoudaki


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
mommy12585 έγραψε:
Nena έγραψε:Πειράζει που θα συμφωνήσω κι εγώ με τη Λιτσα?? Ή θα πρέπει να αλλάξω τρόπο σκέψης για να μην κατηγορηθώ οτι "συμφωνουμε μεταξύ μας"?

Αυτο που καταλαβαίνω εγω ειναι οτι μας διακατέχει ένα ειδος "ανωτερωτητας" της ρατσας μας, σε σημείο να αντιμετωπίζουμε με υπεροψία, σνομπισμό, αισθημα ανωτερωτητας όλους τους άλλους λαους. Και αυτο εχει να κάνει με τη μονοπλευρη γνωση της ιστορίας, η οποία περιορίζεται ΜΟΝΟ στις λαμπρές στιγμές του Ελληνισμου, και σε τίποτα άλλο που να αφορά εστω και στο ελάχιστο τον υπόλοιπο κόσμο.
Ίσως αν ανοιγαμε λίγο τα μάτια μας να βλέπαμε οτι μερικά πράγματα δεν ειναι όπως μας τα εμαθαν...

Όσο για το ποιος παίρνει τις θέσεις τίνος, στ'αληθεια δεν με ενδιαφέρει αν ο γιος μου θα διδαχθει την αλγεβρα ή τη Χημεία απο ασπρο, μάυρο, ροζ ή μπεζ με πράσινες βουλες καθηγητη. Αρκεί να τη διδαχθει καλά.

Γεια σου Νενάκι! Very Happy

Πιστεύεις ότι ο λόγος που υπάρχει αυτός ο ρατσισμός όπως λες έχει να κάνει με αίσθημα ανωτερώτητας από τους άλλους λαούς? Δεν είναι αυτό το θέμα..το ζήτημα μας είναι καθαρά θέμα ασφάλειας και προστασίας του εαυτού μας και της οικογένειας μας! Όλη αυτή η κατάσταση έχει δημιουργηθεί κα καλώς ή κακώς προκαλεί το αίσθημα ξενοφοβίας και αρνητικών συναισθημάτων προς όλους αυτούς....

Είναι θυμός για την πολιτεία που είναι άχρηστη να συμμαζέψει να ασυμάζευτα και να βάλει μια τάξη!


Οι Έλληνες δεν ήταν ξενόφοβοι, ίσα ίσα που είμαστε από τους πιο φιλόξενους λαούς, έχουμε γίνει όμως εκ των πραγμάτων και εξαιτίας των καταστάσεων. Αυτό μπορούν να το καταλάβουν καλύτερα όσοι είναι Αθήνα και κυκλοφορούν στο κέντρο και μένουν κοντά το κέντρο φυσικά

Και όσον αφορά την ιστορία μας που λες , το ότι αισθάνομαι περήφανη που η αρχαία κυρίως Ελλάδα έχει δώσει τα φώτα σε όλο τον κόσμο σε όλους τους τομείς, δε σημαίνει ότι νιώθω ανώτερη από τους άλλους λαούς, ούτε υπερόπτης ούτε σνομπ κλπ...Απλά είμαι υπερήφανη για το οτι είμαι Ελληνίδα! Τόσο κακό είναι?? Ότι και να λένε στην Ευρώπη αυτή τη στιγμή για εμάς, ξέρουν πολύ καλά πως η Ελλάδα έχει προσφέρει πολλά στην ανθρωπότητα, για αυτό και θέλουν να την υπονομεύσουν! Είτε με τον οικονομικό πόλεμο που γίνεται, είτε με τη μαζική είσοδο λαθρομεταναστών, είτε με την αμφισβήτηση της αξίας μας ως χώρα...

Πρέπει να ξυπνήσουμε επιτέλους από όλο αυτό!
Δε μπορώ να το παίξω ανθρωπίστρια και αριστερή αυτή τη στιγμή! Αυτή τη στιγμή αγαπώ από τα βάθη της καρδιάς μου και περισσότερο από ποτέ τη χώρα και την ΠΟΝΑΩ. Δε μπορώ να τη βλέπω σε αυτή τη κατάσταση, δε μπορω να μας βλέπω σε αυτή την κατάσταση! Και τα καλύτερα έρχονται, να ειστε προετοιμασμένοι όλοι, ακόμα είναι η αρχή!!

Σορυ για το τεράστιο ποοοοοοστ!! Laughing


΄δεν ξερω αν είμαστε φιλόξενοι γιατί και όταν είχαν έρθει οι πρόσφυγες από τη μικρά ασία οι έλληνες δεν τους ήθελαν κι ας ήταν και αυτοί έλληνες.

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
florentiab έγραψε:Ο ρατσισμός είναι το δόγμα που αναπτύσσεται με σύνδεσμο συγκεκριμένα γνωρίσματα "traits", όπως π.χ. εθνικά, θρησκευτικά, πολιτιστικά κ.λπ., προκειμένου να αναγάγει μια ομάδα αντίστοιχα (κοινωνική, φυλετική, θρησκευτική), ως υπέρτερη άλλων. Το πιο συνηθισμένο είδος ρατσισμού, και αυτό που έχει δώσει την αρχική ονομασία στην λέξη (εκ της ιταλικής ("ράτσα") razza = φυλή), είναι ο φυλετικός ρατσισμός.

Οι φυλετικοί ρατσιστές πιστεύουν σε βιολογικές διαφορές μεταξύ των φυλών, βάσει των οποίων και προσδιορίζουν αυτές σε ανώτερες και κατώτερες. Έτσι, με την θεωρία αυτή υποστηρίζουν ότι η φυλή με συγκεκριμένα (ανώτερα) εξωτερικά ή ανθρωπολογικά χαρακτηριστικά, έχει το δικαίωμα να θεωρεί εαυτόν της ανώτερη από τις άλλες.



αυτός είναι ο ορισμός του ρατσισμού σύμφωνα με τη βικιπαίδεια.

φλωρα δεν ξερω γιατι εβαλες το συγκεκριμενο αλλα εγω δεν ειδα κανενα κοριτσι εδω μεσα να λεει οτι εμεις ειμαστε ανωτεροι σαν λαος απο τους υπολοιπους!


Γενικα απο αυτα που γραφετε καποιες νομιζω οτι εχετε λαθος αντιληψη των οσων εχουμε γραψει,δεν ξερω αν αυτα που γραφετε αναφερονται στα κοριτσια που γραψαμε εδω μεσα(αν ναι κανετε μεγαλο λαθος)η γενικα για τους ρατσιστες ελληνες.Η δεν εχετε διαβασει ολα τα σχολια η δεν ξερω τι να υποθεσω...Για αυτο προβληματιστηκα κιολας και εξεφρασα παραπανω την συγκεκριμενη απορια μου!


Το ξερω οτι δεν ειμαστε τελειος λαος και το ξαναεγραψα αρκετα πιο πανω,αλλα πληγωνομαι οταν μιλαμε τοσο απαξιωτικα για τους ελληνες(αυτο δεν το λεω μονο για εδω μεσα).Φυσικα και εχετε δικιο πως δεν φταινε οι τοσοι μεταναστες,ποιος τους κατηγορησε οτι φταινε για οσα τραβαμε αλλα ειμαι σιγουρη απο την αλλη οτι αν ηταν ελγχομενη η μεταναστευση τα πραγματα θα ηταν καπως καλυτερα!Εννοειται πως φταιει το κρατος και το ξερο μας κεφαλι σε πολλα πραγματα,δεν το αναιρεσαι αυτο!


Αλλα ξαναλεω με ενοχλει που πολλες φορες το κρατος αντι να κοιταξει πρωτα τους δικους της πολιτες ευνοει πολλες φορες τους ξενους!Δεν λεω να μην βοηθησει και αυτους,αλλα ας κοιταξει πρωτα τα δικα της παιδια η Ελλαδα.Δηλαδη αυτο ειναι ρατσιστικο?

Αυτο μου κανει εντυπωση κοριτσια που δεν σχολιασατε καμια απο τις συγκεκριμενες κοπελες αυτο που λεμε.Δεν ειπατε τιποτα για αυτο και μου εκανε εντυπωση!Μονο λετε συνεχεια οτι εχουμε ξενοφοβια και κατηγορουμε τους μεταναστες για ολα τα κακα του κρατους.Ηθελα την γνωμη σας και για αυτο κακο ειναι?Το ξερω οτι το πηγαμε αλλου το θεμα αλλα τι να κανουμε,εχουμε εναν "ζωντανο" διαλογο που εξελισεται.

Αλλα ενταξει δεν πειραζει,οπως θελετε,ο καθενας σχολιαζει οτι θελει!Ελπιζω να εγινα κατανοητη γιατι εθεσα την παραπανω απορια μου!Δεν αναφερθηκα σε αλλες κοπελες γιατι ανελυσαν και αρνητικα και θετικα την μεταναστευση!Δεν μου αρεσει να βλεπω τα πραγματα μονοπλευρα!Αυτα ο καθενας ας βγαλει τα δικα του συμπερασματα!

καλη μερα σε ολες(γιατι την εφαγα με τα πολλα πολλα)



Έχει επεξεργασθεί από τον/την black beauty στις Τρι Ιαν 24, 2012 2:04 am, 2 φορές συνολικά

arkoudaki


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
σωστό αυτό που λες. όσο αφορά το θέμα σου λοιπόν, εγώ προσωπικά δε θα είχα καμία επιφύλαξη να κέναι το παιδί μου παρέα με αλλοδαπά παιδάκια. αυτό που θα έβλεπα θα ήταν αν το οποιοδήποτε παιδάκι έχει άσχημη συμπεριφορά και θα το συζητου΄σα με την κόρη μου

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ναι αληθεια ειναι αυτο αρκουδακι,δεν τους δεχτηκαν με ανοιχτες αγκαλες και τους θεωρουσαν ξενους!Ομως υπαρχει μια τεραστια διαφορα αυτοι οι μικρασιατες που λες,παλεψαν,δουλεψαν και τα καταφεραν να χτισουν μια καινουργια ζωη και δεν νομιζω να εκαναν τοσα κακα οσα κανουν τοσοι αλλοδαποι,γιατι κακα τα ψεμματα απο τοτε που αρχισε η μεταναστευση αλλοδαπων αυξηθηκε κατα πολυ η εγκληματικοτητα!Και ξερετε νομιζω οτι πολλοι αλλοδαποι που εχουν ερθει εδω ειναι πρωην φυλακισμενοι η εγκληματιες απο αλλες χωρες που εχουν βρει "καταφυγιο" εδω!

Εννοειται πως φταιει και το κρατος που δεν ελεγχει!

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ναι, το πιστευω αυτο. Οτι όλα ξεκινανε απο εκει. Οτι νιωθουμε ανωτεροι απο τους άλλους λαους, σε σημείο να λεμε οτι οταν εμεις βγαζαμε Όμηρο, αυτοι ηταν ακομα πάνω στα δέντρα. Και απο όσο εχω δει, αυτοι που το λένε αυτο εχουν μαύρα μεσάνυχτα και απο τον Όμηρο, και απο τα δέντρα.

Μπλακ μπιουτυ, δεν το ειπε καμια αυτο, οτι νιωθουμε ανωτεροι, αλλά θεωρω οτι όλα ξεκινάνε απο αυτο ακριβώς. Το να πιστευεις οτι μονο εσυ (οχι εσυ προσωπικα) εχεις δικαιωμα σε κάτι και όχι ο διπλανός σου, που τυγχανει να ειναι άλλης εθνικότητας, σημαινει οτι θεωρεις τον εαυτο σου ανωτερο απο αυτους.

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ναι αρκουδακι ετσι ειναι,απλα επειδη ακουω και απο αλλες μαμαδες για την συμπεριφορα των αλλοδαπων παιδιων,οτι πολλες φορες προκαλουν καυγαδες(οχι οτι δεν το κανουν και οι ελληνες) και κλεβουν για αυτο ειμαι καχυποπτη,δεν ειμαι χωρις λογο!Αλλωστε πολλες φορες φαινεται και στο δικο τους βλεμμα οτι δεν μας πανε(οχι ολοι αλλα μερικοι κανουν μπαμ)Εγω ποτε δεν απαγορεψα στην κορη μου να κανει παρεα με το συγκεκριμενο παιδακι,και εξω να το δει θα την αφησω να μιλησει,δεν ειμαι δεσμοφυλακας!Απλα εξεφρασα τους συλλογισμους μου και ηθελα και τις δικες σας αποψεις!Οτι πολλοι ελληνες κοιτανε μειονεκτικα τους αλβανους ειναι αληθεια!Και ειλικρινα με ενοχλει και οποτε μου δινεται ευκαιρια τους υπερασπιζομαι κιολας!Με ενοχλει η εκμεταλευση τους,αλλα μην μου πειτε οτι δεν εκμεταλλευονται και τους ελληνες πλεον?Αυτο με ποναει κοριτσια μου που μας ενδιαφερουν πιο πολυ οι ξενοι παρα οι ελληνες,καταλαβατε?

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nena έγραψε:Ναι, το πιστευω αυτο. Οτι όλα ξεκινανε απο εκει. Οτι νιωθουμε ανωτεροι απο τους άλλους λαους, σε σημείο να λεμε οτι οταν εμεις βγαζαμε Όμηρο, αυτοι ηταν ακομα πάνω στα δέντρα. Και απο όσο εχω δει, αυτοι που το λένε αυτο εχουν μαύρα μεσάνυχτα και απο τον Όμηρο, και απο τα δέντρα.

Μπλακ μπιουτυ, δεν το ειπε καμια αυτο, οτι νιωθουμε ανωτεροι, αλλά θεωρω οτι όλα ξεκινάνε απο αυτο ακριβώς. Το να πιστευεις οτι μονο εσυ (οχι εσυ προσωπικα) εχεις δικαιωμα σε κάτι και όχι ο διπλανός σου, που τυγχανει να ειναι άλλης εθνικότητας, σημαινει οτι θεωρεις τον εαυτο σου ανωτερο απο αυτους.


στο πρωτο σκελος ναι θα συμφωνησω και εμενα με ενοχλει αυτο!

Οσον αφορα το δευτερο (ειδα οτι γραφεις οτι δεν το λες μονο για μενα)

και αυτο ισχυει για καποιους ελληνες αλλα δεν νομιζω να εννοουσε κατι τετοιο καμια κοπελα εδω μεσα!

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
μπεμπινι 1 έγραψε:ΠΡΙΝ ΕΡΘΟΥΝ ΟΙ ΑΛΛΟΔΑΠΟΙ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΜΑΣ ΚΟΙΜΟΜΑΣΤΑΝ ΜΕ ΤΑ ΣΠΙΤΙΑ ΜΑΣ ΑΝΟΙΧΤΑ?ΜΑΛΛΟΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΑΣΤΗΣΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΟΥΣ.ΚΑΚΑ ΤΑ ΨΕΜΑΤΑ ΠΟΛΛΟΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΗΡΘΑΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΦΕΡΑΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΚΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΚΙΑ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΣΥΝΑΦΗ.ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΤΑ ΔΕΧΟΜΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ?ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΘΕΩΡΗΘΩ ΡΑΤΣΙΣΤΡΙΑ?ΠΟΣΩΣ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ!ΚΑΙ ΤΟ ΞΑΝΑΛΕΩ ΟΤΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΚΛΕΨΑ ΟΥΤΕ ΒΙΑΣΑ ΟΥΤΕ ΣΚΟΤΩΣΑ,ΕΓΩ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΤΑ ΥΠΟΜΕΝΩ ΟΛΑ ΑΥΤΑ?ΦΙΛΟΞΕΝΟΥΜΕΝΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΜΟΥ?ΕΕ ΟΧΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ.
ΣΑΝ ΠΑΙΔΙ ΠΕΡΝΟΥΣΑ ΑΤΕΛΕΙΩΤΕΣ ΩΡΕΣ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ ΜΟΥ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΜΕ ΕΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΠΕΡΙΦΑΝΗ ΓΙΑ ΤΗ ΧΩΡΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗ ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ.ΑΝ ΞΕΧΑΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΑΣ ΤΑ ΔΙΑΓΡΑΦΟΥΜΕ ΟΛΑ.[ΟΣΟ ΓΙΑ ΟΣΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΑΝ ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΟΛΕΜΟ ΕΠΙΤΡΕΨΤΕ ΜΟΥ ΝΑ ΕΧΩ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΑΠΟΨΗ ΛΟΓΩ ΜΑΡΤΥΡΙΩΝ ΔΙΚΩΝ ΜΟΥ ΠΡΟΣΩΠΩΝ,ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΥΙΟΘΕΤΗΣΕΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΒΙΒΛΙΩΝ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΥΒΕΡΝΟΥΝΤΕΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΤΡΕΧΑΜΕΝΩΝ ΑΛΛΑΖΟΥΝ].
ΤΟ ΣΚΕΠΤΙΚΟ ΤΗΣ ΧΘΕΣΙΝΟΒΡΑΔΙΝΗΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗΣ ΗΤΑΝ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩΣΩ ΕΜΦΑΣΗ.ΚΑΙ ΤΟ ΞΑΝΑΛΕΩ ΟΤΙ ΣΑΦΩΣ ΚΑΙ ΔΕ ΒΑΖΩ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΔΑΠΟΥΣ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΤΣΟΥΒΑΛΙ,ΚΑΠΟΙΟΙ ΔΙΑΦΕΡΟΥΝ,ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟΙ.

Καταρχας να πω οτι ουτε εγω τους βαζω "στο ιδιο τσουβαλι", δεν ειμαι αφελης ουτε ανοητη. Αλλο το να κρινω αν καποιος μπορει να με βλαψει γιατι ειναι ο χαρακτηρας του αυτος,γιατι μπορει να ξερω οτι εχει εγκληματικη συμπεριφορα αλλο να το κρινω λογω καταγωγης.Με αυτο το σκεπτικο θα αποκαλεσω "Βουλγαρο" τον Μακεδονα, *μπιπ* την Σερραια και την Πατρινη, κακο ανθρωπο οποιον ειναι απο τον Πυργο Ηλειας, πονηρο τον Πελοποννησιο, κουτοπονηρο τον Νησιωτη, λαθρεμπορο τον Μανιατη και τον Κρητικο,Τουρκοσπορο τον Ποντιο και τον Μικρασιατη και ποσα αλλα υπαρχουν δεν ξερω.
Το να ειμαι περηφανη (?) για το οτι ειμαι Ελληνιδα πως το μετφραζεις εσυ ακριβως? Οτι υπερεχεις λογω καταγωγης? Δεν εχουν ιστορια οι αλλοι λαοι? Οτι εισαι περισσοτερο Ελληνιδα επειδη τυχαια γεννηθηκες και μεγαλωσες εδω? Ο Ελληνας που ειναι δευτερη και τριτη γενια μεταναστης στο εξωτερικο ειναι λιγοτερο Ελληνας απο εσενα και εμενα?

Δευτερον ποτε κοιμομασταν με τις πορτες ανοιχτες ρε συ? Εμας μας εχουν ληστεψει 3 φορες πολυ πριν την μεγαλη ελευση των μεταναστων. Επισης στο χωριο οι παππουδες μου κλειδωναν την πορτα παντα,και οι συγχωριανοι μας. Ειχαμε κλεφτες και εκει, κατσικοκλεφτες μεν αλλα παραμενουν κλεφτες. Δεν σου λεω οτι δεν με φοβιζει η κατασταση και εμενα, την προσεγγιζω διαφορετικα απο εσενα αυτο με κανει ανιστορητη? Ασε που υποτιμας τον συνομιλητη σου λεγοντας οτι το "παιζει προοδευτικος", αν μπορεις να γραψεις ιστορικα παραδειγματα και αληθειες που αποδεικνυουν την ανωτεροτητα των Ελληνων γραψτα, με προσβολες δεν στηριζεις την θεση σου.Μαρτυριες βιωματικες μπορει να εχουν και αλλοι περα απο εσενα για διαφορα ιστορικα γεγονοτα.Μαρτυριες και γνωση απο τα βιβλια...Τον αρχαιο Ελληνικο πολιτισμο τον γνωριζουμε μεσα απο τα κειμενα που εμειναν και απο οσα αγαλματα κ κτισματα αφησαν πισω τους οι κατακτητες και καποιοι "ντοπιοι" (αλλα αυτο ειναι αλλη συζητηση). Μηπως δεν αποδεχεσαι οτι αποτελουν γνωση και αυτα τα αρχαια κειμενα?Δεν υπαρχει η αρχαια ελληνικη τραγωδια? Η ποιηση?Η ιστορια? Η φιλοσοφια? Τοτε μαλλον ο πλανητης ζει σε μια παραισθηση και αναπαραγει φιλοσοφια και τεχνη,πολιτισμο δλδ ψευτικο....



Έχει επεξεργασθεί από τον/την litsakos στις Τρι Ιαν 24, 2012 2:14 am, 1 φορά

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 14 από 29]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 8 ... 13, 14, 15 ... 21 ... 29  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις