Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
159 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 159 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 7]

26διαζύγιο - Σελίδα 2 Empty Απ: διαζύγιο Κυρ Ιουν 27, 2010 1:41 pm

valerakievelinaki

valerakievelinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
δυστηχως δεν ειμαστε τα παιδια μας αλλα αν για λιγο μπορουσαμε να ερθουμε στην θεση τους θα βελτιωναμε πολλα !!
φρανιτα καταλαβαινω τι λες και ξερω οτι δεν ειναι ολα ροδινα !! καποια πραγματα ομως ΑΝ θελουμε μπορουμε να τα φερουμε στα μετρα μας !!

27διαζύγιο - Σελίδα 2 Empty Απ: διαζύγιο Κυρ Ιουν 27, 2010 1:45 pm

Αννα Κ.


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
valerakievelinaki έγραψε:πριν λιγο καιρο συμβουλευτηκα ψυχιατρο γιατι ειχα ενα θεματακι με την πανα οσον αφορα την μεγαλη μου κορη μου ειπε λοιπον ο ψυχιατρος πως τα παιδια μας αποτην μερα που γεννιουνται νιωθουν ενα με την πανα και οταν την αποχωριζονται νιωθουν ανασφαλεια ......... φανταστειτε λοιπον ποση ανασφαλεια νιωθουν οταν χωριζουν οι γονεις και πρεπει να μεινει υστερα απο πολυωρα παιχνιδια στην αμουδια οικογενειακα δειπνα υπερωχους περιπατους γιορτινα χριστουγεννα τελεια γεννεθλια ολοι μαζι !!δεν μπορω να καταλαβω πως ξαφνικα δεν μας κανει αυτος ο ανθρωπος που ερωτευτηκαμε μαζι ονειρευτηκαμε μαζι και καναμε παιδια μαζι ;;;; ...... και στο κατω κατω ποια ειμαι εγω που θα στερεισω απ το παιδι μου τον πατερα του ; μπορει εγω να μην τον αγαπω πια αλλα το παιδι μου τον λατρευει και θα τον λατρευει για παντα !!! οτι κιαν συμβει !!!για να μην αναρωτιεστε ναι χωρησαν οι γονεις μου και ποτε δεν μου ελειψε τιποτα πιο πολυ απο τον πατερα μου ζηλευα τις φιλες μου οταν ηταν με τους μπαμπαδες τους ηθελα και εγω τον μπαμπα μου οχι για το σαββατοκυριακο και τις κουνιες για 2 ωρες αλλα ολο το 24ωρο και να σημειωσω πως ποτε δεν μαλωσαν ποτε δεν φωναξαν ποτε δεν εβρυσαν ο ενας τον αλλον απλα δεν ταιριαζαν οι κοσμοθεωριες τους ............. καλη ωρα !! τελος παντων κοπελια μου εσυ ξερεις καλυτερα τι ειναι καλο για τα παιδια σου και για εσενα !! καλη τυχη

μην βιαστειτε να με πειτε κακια ειμαι απλα γλωσσου και τα λεω ετσι οπως τα νιωθω !!


Νομιζω οτι τα βλεπεις ακριβως οπως τα εζησες! Ηταν δυσκολο για εσενα και για αυτο εχεις αυτην την αποψη. Μονο οσα παιδια ειναι χωρισμενων γονιων ζουν το διαζυγιο στην πραγματικη του διασταση.
Καποιες φορες πιστευω οτι αυτα τα παιδια ειναι μικροι ηρωες.

28διαζύγιο - Σελίδα 2 Empty Απ: διαζύγιο Κυρ Ιουν 27, 2010 1:48 pm

valerakievelinaki

valerakievelinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
αννουλα μου ασε μην αναφερθω στο ορφανατροφειο που μπηκα για καποιο χρονικο διαστημα γιατι θα βαρυνει πολυ το κλιμα !! ο πραγματικος ηρωας ειναι η μανα μου που μας μεγαλωσε μονη της ολομοναχη ασε ........

29διαζύγιο - Σελίδα 2 Empty Απ: διαζύγιο Κυρ Ιουν 27, 2010 1:57 pm

Αννα Κ.


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Να χαιρεσαι varelakievelinaki που εισαι μανουλα τωρα εσυ και θα κανεις ο,τι καλυτερο μπορεις για τα παιδακια σου.
Τα λαθη των γονιων ειναι ανεπανορθωτα αλλα τα παιδια γινονται πιο δυνατα. Κατι μαθαινουν...Κι εγω μη νομιζεις μπορει να μην περασα ολα αυτα που περασες εσυ αλλα εχω παθει πολλα απο αλλα...σε σχεση με τους γονεις μου.

30διαζύγιο - Σελίδα 2 Empty Απ: διαζύγιο Κυρ Ιουν 27, 2010 2:27 pm

happy_mother

happy_mother
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
γεια σας
εγώ έζησα το διαζύγιο με άλλον τρόπο
απλά ο άντρας μου ήταν χωρισμενος κ είχε ένα παιδι 7 χρονών.... Χωρισανε όταν ήταν 5

Και είχα κ εμπειρία θανάτου, στα 7 μου έχασα τον πατέρα μου.
Μερικές φορές που κάνω σύγκριση καταστάσεων άθελα μου, πιστεύω ότι καλύτερα να χωρίσει ένα ζευγάρι απο το να μαλώνει συνέχεια.
Καλύτερα ένα ήρεμο χαρούμενο κλίμα από μια βαρια σιωπή.

και ακόμα καλύτερα 2 γονείς έστω και χωρισμένοι, από 1 και μια ταφόπλακα.....

http://mylitlleprincenikolas.blogspot.com/

31διαζύγιο - Σελίδα 2 Empty Απ: διαζύγιο Κυρ Ιουν 27, 2010 2:28 pm

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ειμαι κι εγω παιδι χωρισμενων γονιων και ναι μου στοιχισε πολυ στην ηλικια των 8 ετων να βλεπω την οικογενεια μου να διαλυεται!! τοτε αντιδρουσα στη μαμα μου και της εριχνα ευθυνες που με πηρε απο τον μπαμπα που αγαπουσα τοσο πολυ!!! δεν σκεφτομουνα τοτε τη μαμα μου που ητανε παντα λυπημενη που νευριαζε μαζι μας καμια φορα χωρις λογο γιατι της ειχανε σπασει τα νευρα ... αγαπουσα εναν πατερα που ητανε παντα ΑΠΩΝ ... τελικα φυγαμε μακρια και ειμασταν καλυτερα απο καθε αποψη !!! η μαμα μου χαμογελουσε ξανα και ναι επαιζε παλι μαζι μας ...ητανε ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ ενταξει και πραγματικα δεν μας ελειπε τιποτα!!!!!! ο πατερας μου συνεχιζε να ειναι ΑΠΩΝ εκανε αλλη οικογενεια δεν ητανε κοντα μας ουτε οικονομικα ουτε ηθικα!! εμεις τον τιμησαμε σε γαμους σε βαφτισεις παντου ποτε δεν του κρατησαμε κακια αλλα ξεραμε ΠΑΝΤΑ ποιος ητανε διπλα μας!!! δεν ΓΙΝΕΤΑΙ να μη σκεφτεις και τη ζωη σου μια φορα ερχομαστε πρεπει να νιωθουμε καλα και χαρουμενοι για να ειμαστε υγιεις και αυτο να περασει και στα παιδια μας!!! αρρωστημενες καταστασεις δεν κανουν καλο στα παιδια ακομη και αν δεν υπαρχουν φασαριες..τα παιδια αισθανονται το πως νιωθουμε !!! για μενα και μονο που μπηκες στη διαδικασια να καταθεσεις αυτη την ιστορια εχεις φυγει απο αυτη τη σχεση!!! φυγε ζησε ελευθερωσου !!! υπαρχουν τροποι να εχει το παιδι και τους 2 γονεις ! το σημαντικοτερο ειναι οι γονεις να ειναι ΚΑΛΑ!!! θα τη βρεις την ακρη πιστεψε στον εαυτο σου!!!!

""" Μια φορά υπάρχουμε, δεν υπάρχει τρόπος να υπάρξουμε δυο φορές και μάλλον δεν θα υπάρξουμε ξανά ποτέ. Κι εσύ που δεν εξουσιάζεις το αύριο, αναβάλλεις τη χαρά. Και η ζωή πάει χαμένη με τις αναβολές και ο καθένας πεθαίνει απασχολημένος."""

32διαζύγιο - Σελίδα 2 Empty Απ: διαζύγιο Κυρ Ιουν 27, 2010 7:27 pm

nikoleta

nikoleta
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
H Franita με κάλυψε απόλυτα από κάθε άποψη. Εγώ απλά θα σου έλεγα να κάνεις μία προσπάθεια ακόμα, αυτή τη φορά με το σύζυγό σου ίσως σε κάποιον σύμβουλο γάμου. Δώσε μία ευκαιρία στη σχέση σου αλλά και στα παιδιά σου που όσο καλοί γονείς και να είστε μετά, σίγουρα θα πληγωθούν

happy_mother έγραψε:
και ακόμα καλύτερα 2 γονείς έστω και χωρισμένοι, από 1 και μια ταφόπλακα.....
Αυτό εννοείται κοριτσάκι μου αλλά δεν είναι συγκρίσιμες οι δύο καταστάσεις. Στη μία περίπτωση δεν υπάρχει επιλογή ενώ στην άλλη υπάρχει ένα ''γιατί'' αφού θα μπορούσαν να είναι διαφορετικά τα πράγματα. Ο θάνατος δεν είναι επιλογή.... το διαζύγιο είναι!

mama katerina έγραψε:""" Μια φορά υπάρχουμε, δεν υπάρχει τρόπος να υπάρξουμε δυο φορές και μάλλον δεν θα υπάρξουμε ξανά ποτέ. Κι εσύ που δεν εξουσιάζεις το αύριο, αναβάλλεις τη χαρά. Και η ζωή πάει χαμένη με τις αναβολές και ο καθένας πεθαίνει απασχολημένος."""

Συμφωνώ αρκεί να είναι κάποιος σίγουρος ότι αυτό που αναβάλλει είναι η χαρά. Καμιά φορά όμως εξιδανικεύουμε τις καταστάσεις και όταν έρχεται η ώρα να αντιμετωπίσουμε την πραγματικότητα μένουμε με τις αναμνήσεις και με έναν πόνο που δεν μπορούμε να αλλάξουμε τις επιλογές μας γιατί ο χρόνος πίσω δε γυρνάει...

33διαζύγιο - Σελίδα 2 Empty Απ: διαζύγιο Κυρ Ιουν 27, 2010 8:21 pm

Bachiemama

Bachiemama
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Οι γονείς μου χωρίσανε όταν ήμουν 8 χρονών. Δεν μου είπαν τίποτα και ο μπαμπάς ερχότανε στο σπίτι τις περισσότερες μέρες (τις υπόλοιπες υποτίθεται πως είχε δουλειές και είχε έρθει αφού είχα κοιμηθεί και φυσικά είχε φύγει πριν ξυπνήσω) καθώς και τα Σαββατοκύριακα και κοιμόταν στον καναπέ στο σαλόνι γιατί "πονούσε η μέση του!". Είχε όμως απίστευτο μίσος για τη μαμά μου με αποτέλεσμα όποτε ήμασταν οι δυο μας να την βρίζει και να λέει τα χειρότερα. Τελικά όταν ήμουν 2α γυμνασίου μια φίλη της μαμάς μου μου είπε την αλήθεια πως ήταν χωρισμένοι. Με πείραξε πολύ περισσότερο το ότι μου έλεγαν ψέματα και το ότι η μάνα μου με άφηνε τόσα χρόνια να πλακωνόμαστε εξαιτίας αυτών που έλεγε ο μπαμπάς παρά το ότι χωρίσανε! Και η πλάκα ήταν πως είχε πάει σε ψυχολόγο που της είχε πει να μου το κρύψει μέχρι να το σκεφτώ μόνη μου!!!!!
Αφού το έχεις σκεφτεί καλά και είσαι αποφασισμένη και σίγουρη πως θέλεις να χωρίσεις καλύτερα να μιλήσεις στον άντρα σου. Πρέπει πρώτα να σιγουρευτείς πως θα είναι δίπλα σου στο θέμα των παιδιών. Μην τους μαυρίσει την ψυχη όπως έκανε σε μένα τόσα χρόνια. Το χειρότερο στο διαζύγιο είναι όταν ο ένας πολεμάει τον άλλο μέσω του παιδιού και δυστυχώς πολλοί το κάνουν όταν δεν θέλουν το διαζύγιο. Επίσης όμως πρέπει να είσαι ευτυχισμένη και εσύ. Να ξέρεις πως ένα διαζύγιο θείναι δύσκολο. Δεν θα χωρίσεις απλώς από έναν άνθρωπο που δεν θέλεις πια αλλά θα γίνουν πολλές αλλαγές. Σου εύχομαι πάντως τα καλύτερα και ότι κάνεις να είναι αυτό που θα σε κάνει ευτυχισμένη Smile

34διαζύγιο - Σελίδα 2 Empty Απ: διαζύγιο Κυρ Ιουν 27, 2010 10:05 pm

Μαρία

Μαρία
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
gennie έγραψε:Αναρωτιόμουνα αν υπάρχει κάποιος που, αφού απέκτησαν παιδι/ά να αποφάσισαν να χωρίσουν, ΧΩΡΙΣ ΟΜΩΣ να υπάρχει ένταση στη σχέση. Απλά να κατάλαβαν ότι θέλουν διαφορετικά πράγματα στη ζωή. Έχω δυο αγόρια 5,5 και 4. Διάφορα θλιβερά γεγονότα μας έχουν απομακρύνει αρκετά με τον άντρα μου. Μου είναι πολύ δύσκολο να το χειριστώ αυτό. Δεν υπάρχει ένταση στο σπίτι, περνάμε καλά όταν βγαίνουμε οικογενειακά, τον εκτιμώ πολύ και τον σέβομαι σαν άνθρωπο και σαν πατέρα, είναι πολύ τρυφερός και δοτικός με τα αγόρια μας. Καταλήγω όμως, τον τελευταίο χρόνο, ότι οι κοσμοθεωρίες μας δεν είναι απλώε διαφορετικές αλλά εκ διαμέτρου αντίθετες, πράγμα που με κάνει να νοιώθω μεγάλη μοναξιά. Τρέμω, όμως, στη σκέψη να ανακοινώσω στα παιδιά ότι η μαμά και ο μπαμπάς δεν θα μένουν στο ίδιο σπίτι "αλλά θα σας αγαπάνε το ίδιο". Το έχει περάσει κανείς αυτό και πώς το χειριστήκατε με τα παιδιά?


καλή μου εγώ είμαι της άποψης ότι ένα ζευγάρι είναι χίλιες φορές προτιμότερο να χωρίζει από το να μένει σε ένα σπίτι όπου επικρατούν καυγάδες, έντονοι τσακωμοί, να μην υπάρχει σεβασμός και σε ακραίες περιπτώσεις να υπάρχει και ξυλοδαρμός και όλα αυτά μπροστά στα μάτια των παιδιών!
όμως... από ότι διαβάζω εσύ δεν αντιμετωπίζεις κάτι τέτοιο! και ξέρεις, όλοι κάποια στιγμή έχουμε αναρωτηθεί αν εξακολουθούμε να θέλουμε να είμαστε με αυτόν τον άνθρωπο που επιλέξαμε για σύντροφό μας και πατέρα των παιδιών μας! η καθημερινότητα κάποια στιγμή μας κουράζει και ειδικά όταν δεν μπορούμε να συμφωνήσουμε πουθενά με τον άλλον! αλλά θα συμφωνήσω με την franita.
αν κάτσεις και το σκεφτείς πιο ψύχραιμα θα δεις ότι είναι πολύ δύσκολες οι ανθρώπινες σχέσεις. κιεγώ δεν σου κρύβω ότι σε στιγμές τσακωμού και έντασης σκέφτομαι πως θα ήθελα κάποιον να μου φέρεται καλύτερα αλλά... κανείς δεν είναι τέλειος, όλοι οι άνθρωποι έχουμε τα ελλατώματά μας. πιστεύεις ότι αν πάρεις μία τέτοια απόφαση, θα βρεις τον κατάλληλο άνθρωπο να συνεχίσεις τη ζωή σου μαζί του? ειδικα΄στην περίπτωση που έχεις και δύο παιδιά, τα κριτήρια για να βρεις έναν σύντροφο θα είναι ακόμα περισσότερα και δυσκολότερα. και δεν στέκομαι τόσο στα παιδιά γιατί ξέρω ότι θα κάνεις ότι καλύτερο για αυτά, κάθε γονιός θα έκανε το καλύτερο για τα παιδιά του! στέκομαι στην δική σου ζωή, γιατί μπορεί να κάνεις κάτι που θα μετανιώσεις για πάντα.
είμαστε όλοι διαφορετικοί και αυτό που θέλουμε δεν συμβαδίζει πάντα με τα θέλω του άλλου, έχεις σκεφτεί λοιπόν την περίπτωση να χαλάσεις τον γάμο σου για κάτι ίσως ασήμαντο, και μετά τι? να βρεις έναν σύντροφο που θα συγκρίνεις αναπόφευκτα με τον πρώην άντρα σου και θα υστερεί κατά πολύ μπροστά του?
όπως και να έχει η απόφαση είναι δική σου, απλά σκέψου ότι σημασία έχει το πώς σου φέρεται ο άλλος, το πόσο σε αγαπάει, το τι είναι διατεθειμένος να κάνει και να θυσιάσει για σένα και για τα παιδιά σας και να μην μείνεις σε πιθανές λεπτομέρειες, πάνω από όλα για το καλό το δικό σου και κατά συνέπεια και των παιδιών σας!

35διαζύγιο - Σελίδα 2 Empty Απ: διαζύγιο Κυρ Ιουν 27, 2010 10:43 pm

Αννα Κ.


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
mama katerina έγραψε:

""" Μια φορά υπάρχουμε, δεν υπάρχει τρόπος να υπάρξουμε δυο φορές και μάλλον δεν θα υπάρξουμε ξανά ποτέ. Κι εσύ που δεν εξουσιάζεις το αύριο, αναβάλλεις τη χαρά. Και η ζωή πάει χαμένη με τις αναβολές και ο καθένας πεθαίνει απασχολημένος."""


Ωραιο αυτο! Πολυ σοφο....

36διαζύγιο - Σελίδα 2 Empty Απ: διαζύγιο Κυρ Ιουν 27, 2010 10:55 pm

nina

nina
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
tha po kai go tin gnomi mou.eimai kai go paidi xorismenon gonion kai otan oi dikoi mou xorisan imoun 3 xronon.proanaferthike kai allos xorismos pou to paidaki itan se auti tin ilikia kai oti de katalabene,sas pliroforo oti ta thimame olaaaaaaa ta panta kai ponao akoma kai tora,emena omos de pigene na einai allo oi goneis mou mazi,eixame poloi sovara provlimata.apla auto pou ego thelo na thixo einai oti ta paidia ta katalabenoun ola kai ponane para poli gia ena xorismo,mporei na tous ta prosferete ola san goneis alla den einai to pan auto.bebaia de mporo na po ego se kanena ti apofasi tha parei gia to mellon tou apla skeftite auta ta paidia pou fernete sto kosmo kai oxi apo tin diki sas pleura po tin diki tous pleura,de ftene se tipota theloun kai mama kai mpampa mazi.
mi xorizete toso eukola,simbibastite kai mi ta paratate eukola.de milao gia tin sxesi ton dikon mou gonion giati einai apo ta anapofeukta problimata alla kai emena tha mporousan na einai diaforetika ta pragmata.skefteite ta paidia sas kai ti exoun pragmatika anagki kai mi lete tha tou perasei kai tha katalabei otan megalosei pios itan konta kai pios oxi.giati isos kapote nai tou ta exete dosei ola exete ponesei gia na to megalosete alla krithite toso asxima apo auto san na min eixate kanei pote tipota.auti einai i gnomi mou kai signomi an se kapoious den arese.apla blepo me ta matia enos paidiou.

37διαζύγιο - Σελίδα 2 Empty Απ: διαζύγιο Κυρ Ιουν 27, 2010 11:08 pm

valerakievelinaki

valerakievelinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
nina έγραψε:tha po kai go tin gnomi mou.eimai kai go paidi xorismenon gonion kai otan oi dikoi mou xorisan imoun 3 xronon.proanaferthike kai allos xorismos pou to paidaki itan se auti tin ilikia kai oti de katalabene,sas pliroforo oti ta thimame olaaaaaaa ta panta kai ponao akoma kai tora,emena omos de pigene na einai allo oi goneis mou mazi,eixame poloi sovara provlimata.apla auto pou ego thelo na thixo einai oti ta paidia ta katalabenoun ola kai ponane para poli gia ena xorismo,mporei na tous ta prosferete ola san goneis alla den einai to pan auto.bebaia de mporo na po ego se kanena ti apofasi tha parei gia to mellon tou apla skeftite auta ta paidia pou fernete sto kosmo kai oxi apo tin diki sas pleura po tin diki tous pleura,de ftene se tipota theloun kai mama kai mpampa mazi.
mi xorizete toso eukola,simbibastite kai mi ta paratate eukola.de milao gia tin sxesi ton dikon mou gonion giati einai apo ta anapofeukta problimata alla kai emena tha mporousan na einai diaforetika ta pragmata.skefteite ta paidia sas kai ti exoun pragmatika anagki kai mi lete tha tou perasei kai tha katalabei otan megalosei pios itan konta kai pios oxi.giati isos kapote nai tou ta exete dosei ola exete ponesei gia na to megalosete alla krithite toso asxima apo auto san na min eixate kanei pote tipota.auti einai i gnomi mou kai signomi an se kapoious den arese.apla blepo me ta matia enos paidiou.


διαζύγιο - Σελίδα 2 50580

τα ειπες πολυ σωστα ρε συ νινα αλλα ειμαστε πολυ εγωιστες οι ανθρωποι τελικα !! τοσο που δεν σκεφτομαστε ουτε τα παιδια μας !!!

38διαζύγιο - Σελίδα 2 Empty Απ: διαζύγιο Κυρ Ιουν 27, 2010 11:22 pm

franita


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Ειπα δεν θα ξαναπω τιποτα αλλα θελω να κανω ενα τελευταιο σχολιο. Σιγουρα το διαζυγιο πληγωνει αλλα δεν ειναι ολων των παιδιων η αντιδραση ιδια κ εξαρτατει παρα πολυ πως θα το αντιμετωπισουν οι γονεις. Οπως ειπα κ πριν ο ανιψιος μου σιγουρα πληγωθηκε οταν χωρισε η αδερφη μου αλλα το αντικτυπο ηταν πολυ λιγοτερο διοτι αντιμετωπισαμε το θεμα ολοι με σωστο τροπο. Δεν λεω οτι ηταν το ιδανικο αυτο που εγινε αλλα δεν υπηρξε τραγικη ζημια. Ειχε παντα στηριξη κ ηξερε ποια ηταν η οικογενεια του, ειχε τον πατερα του διπλα (παρολα τα προβληματα, η αδελφη μου το αντιμετωπισε θαυμασια) κ μαλιστα μια φορα που συζητουσαμε για ενα παιδι στο σχολειο του μας λεει, ευτυχως εγω δεν φερομαι ετσι γιατι εσεις ολοι με αγαπατε κ με προσεχετε κ μου δειξατε τι πρεπει να κανω.Δεν ειναι δηλαδη ολα ΤΟΣΟ μαυρα.
Βαλεριακεβελινακι μου λυπαμαι για την ασχημη εμπειρια σου κ σου ευχομαι το καλυτερο για τα παιδακια σου. Ομως η Gennie φαινεται πολυ συνειδητοποιημενο ατομο κ βαθια σκεφτομενο..πιστευω οτι τα εχει σκεφτει κ εχει κ την οικονομικη ανεση να μεγαλωσει τα παιδια της..Η περιπτωση του ορφανοτροφειου δεν ειναι (ευτυχως ) κ τοσο συχνη.

39διαζύγιο - Σελίδα 2 Empty Απ: διαζύγιο Κυρ Ιουν 27, 2010 11:25 pm

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εγώ δεν έχω χωρίσει και ελπίζω όχι. Πριν λίγους μήνες χώρισε μια κολλητή μου με ένα παιδάκι 3 χρονών. Η περίπτωση της φίλης μου μοιάζει πολύ με τη δική σου. Και αυτοί δεν τσακωνόντουσαν αλλά υπήρχαν πολλά θέματα. Προς στιγμή νόμιζα οτι ήταν αυτή.
Αν την βλέπατε θα στεναχωριόσασταν. Είχε μείνει μόνο κόκαλα, δεν έτρωγε από την πίεση που αισθανόταν, δεν κοιμόταν σχεδόν καθόλου. Αφότου χώρισε και πέρασαν λίγοι μήνες επανήλθε στα φυσιολογικά της.
Δεν λέω ότι πρέπει να χωρίσεις. Δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες. Ο χωρισμός ωφέλησε τη φίλη μου, για έσενα ίσως άλλη να είναι η λύση, όμως αν το αποφασίσεις μη φοβηθείς τίποτα. Να είσαι δυνατή.
Στο κάτω κάτω δεν μπορούμε να είμαστε ευτυχισμένοι μόνο στο πλευρό κάποιου. Ούτε μένουμε μαζί με κάποιον μόνο και μόνο επειδή μπορεί να μη βρούμε άλλον.
Ελπίζω ότι το καλύτερο για σας.

40διαζύγιο - Σελίδα 2 Empty Απ: διαζύγιο Κυρ Ιουν 27, 2010 11:44 pm

valerakievelinaki

valerakievelinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
φρανιτα μπορει ο ανηψιος σου να ειχε ολα αυτα που λες αλλα δεν ειχε την συγκροτημενη οικογενεια δεν ξερεις τι μπορει να κρυβει η ψυχουλα του και πως μπορει να νιωθει οταν πηγαινει σε εναν φιλο του και βλεπει και τους δυο γονεις στο σπιτι .... αστο ειναι μελαγο θεμα και αν δεν το εχεις περασει προσωπικα δεν μπορεις να ξερεις !! και εμενα ηταν ευτυχισμενη η μανα μου μετα τον χωρισμο της και ξαναεφτιαξε την ζωη της γιατι ηταν 24 ετων οταν χωρισε μου αρεσει αυτο γιατι ηταν κριμα να μεινει μονη της !! δεν ξερω πως θα ηταν αν συχεχιζε με τον πατερα μου μπορει να αρχιζαν φασαριες κλπ και να ειχα αλλα βιωματα χειροτερα αλλα παντα ημουν το παιδι των χωρισμενων γονιων στις παρεες στο σχολειο κλπ !! για αυτο σου λεω μετα παει αλλου το θεμα ....δεν νομιζω λοιπον οσο και βαθια σκεπτομενος να ειναι καπιος να εχει σκεφτει ολη την αναστατωση του παιδιου του με αυτην την τεραστια αλλαγη γιατι ειναι τεραστια αλλαγη και τα παιδια δεν συμφωνουμ με αυτο εμεις αποφασιζουμε για αυτα οταν ειναι μικρα και αυτο ειναι λαθος !!! δυστηχως δεν μπορουμε να ερθουμε στην θεση τους .....

41διαζύγιο - Σελίδα 2 Empty Απ: διαζύγιο Κυρ Ιουν 27, 2010 11:50 pm

sktv

sktv
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Μαρία έγραψε:
gennie έγραψε:


καλή μου εγώ είμαι της άποψης ότι ένα ζευγάρι είναι χίλιες φορές προτιμότερο να χωρίζει από το να μένει σε ένα σπίτι όπου επικρατούν καυγάδες, έντονοι τσακωμοί, να μην υπάρχει σεβασμός και σε ακραίες περιπτώσεις να υπάρχει και ξυλοδαρμός και όλα αυτά μπροστά στα μάτια των παιδιών!
όμως... από ότι διαβάζω εσύ δεν αντιμετωπίζεις κάτι τέτοιο! και ξέρεις, όλοι κάποια στιγμή έχουμε αναρωτηθεί αν εξακολουθούμε να θέλουμε να είμαστε με αυτόν τον άνθρωπο που επιλέξαμε για σύντροφό μας και πατέρα των παιδιών μας! η καθημερινότητα κάποια στιγμή μας κουράζει και ειδικά όταν δεν μπορούμε να συμφωνήσουμε πουθενά με τον άλλον! αλλά θα συμφωνήσω με την franita.
αν κάτσεις και το σκεφτείς πιο ψύχραιμα θα δεις ότι είναι πολύ δύσκολες οι ανθρώπινες σχέσεις. κιεγώ δεν σου κρύβω ότι σε στιγμές τσακωμού και έντασης σκέφτομαι πως θα ήθελα κάποιον να μου φέρεται καλύτερα αλλά... κανείς δεν είναι τέλειος, όλοι οι άνθρωποι έχουμε τα ελλατώματά μας. πιστεύεις ότι αν πάρεις μία τέτοια απόφαση, θα βρεις τον κατάλληλο άνθρωπο να συνεχίσεις τη ζωή σου μαζί του? ειδικα΄στην περίπτωση που έχεις και δύο παιδιά, τα κριτήρια για να βρεις έναν σύντροφο θα είναι ακόμα περισσότερα και δυσκολότερα. και δεν στέκομαι τόσο στα παιδιά γιατί ξέρω ότι θα κάνεις ότι καλύτερο για αυτά, κάθε γονιός θα έκανε το καλύτερο για τα παιδιά του! στέκομαι στην δική σου ζωή, γιατί μπορεί να κάνεις κάτι που θα μετανιώσεις για πάντα.
είμαστε όλοι διαφορετικοί και αυτό που θέλουμε δεν συμβαδίζει πάντα με τα θέλω του άλλου, έχεις σκεφτεί λοιπόν την περίπτωση να χαλάσεις τον γάμο σου για κάτι ίσως ασήμαντο, και μετά τι? να βρεις έναν σύντροφο που θα συγκρίνεις αναπόφευκτα με τον πρώην άντρα σου και θα υστερεί κατά πολύ μπροστά του?
όπως και να έχει η απόφαση είναι δική σου, απλά σκέψου ότι σημασία έχει το πώς σου φέρεται ο άλλος, το πόσο σε αγαπάει, το τι είναι διατεθειμένος να κάνει και να θυσιάσει για σένα και για τα παιδιά σας και να μην μείνεις σε πιθανές λεπτομέρειες, πάνω από όλα για το καλό το δικό σου και κατά συνέπεια και των παιδιών σας!
sumfwnw me ti maria!!!!
oti apofasi k na pareis sou euxomai na sou dwsei dunami o theos gia na proxwriseis!!!

42διαζύγιο - Σελίδα 2 Empty Απ: διαζύγιο Κυρ Ιουν 27, 2010 11:57 pm

markellajohny

markellajohny
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
οταν το ζευγαρι δεν ειναι ευτυχισμενο, εστω κι αν δεν υπαρχουν εντασεις, τα παιδια το καταλαβαινουν. και ποσο περισσοτερο στις ηλικιες των δικων σου παιδιων. καλο θα ηταν εφοσον εισαι σιγουρη πως αυτο θελεις να γινει, να κανετε ενα οικογενειακο συμβουλιο και να τους ανακοινωσετε το διαζυγιο μαζι με το μπαμπα. να τους δειξετε πως δεν εισαστε τσακωμενοι και οτι χωριζετε φιλικα. οτι αγαπιεστε αλλα πολλες φορες δεν αρκει η αγαπη για να κρατησει ενα ζευγαρι μαζι...

43διαζύγιο - Σελίδα 2 Empty Απ: διαζύγιο Δευ Ιουν 28, 2010 1:03 am

Pelio

Pelio
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Gennie, διάβασα με προσοχή και τα όσα έγραψες εσύ και τα όσα έγραψαν οι φίλες μας στο forum. Είναι δύσκολο να κρίνουμε καταστάσεις άμα είμαστε εκτός και ακόμα δυσκολότερο να δίνουμε συμβουλές. Πάντως, ποτέ δύο άνθρωποι, με την πάροδο του χρόνου και έχοντας πλέον δυο παιδάκια, δεν είναι όπως όταν πρωτοξεκίνησε η σχέση τους. Εγώ αυτό το έχω αποδεχτεί και βάση αυτού κινούμαι μέσα στη σχέση μου. Κι εγώ είχα και έχω πολλά προσωπικά προβλήματα που ναι μεν δεν έχουν να κάνουν με τη σχέση μου, αλλά που αναμφισβητητα την επηρεάζουν. Αυτό όμως που κάνω και έκανα πάντοτε και που θα συνεχίσω μια ζωή να κανω είναι να συζητάω πρώτα απ'όλα με τον άντρα μου διεξοδικότατα για όλα όσα με απασχολούν και με θλίβουν, είτε έχουν να κάνουν με εκείνον είτε όχι. Γιατί ακόμα κι αν αφορούν αποκλειστικά εμένα, εγώ είμαι μέλος μιας οικογένειας και η δική μου διαθεση και ψυχοσύνθεση είναι άρρικτα συνδεδεμένη με τη διάθεση και την ψυχοσύνθεση τόσο του άντρα μου όσο και του παιδιού μας.
Κανένας άνθρωπος, όσο καλά και να μας ξέρει, δεν μπορεί να κατανοήσει τι νιώθουμε αν δεν του ανοιχτούμε. Εφόσον ξέρει τι νιώθουμε και μόνο τότε μπορεί να μας βοηθήσει πραγματικά. Η πρότασή μου, λοιπόν, είναι να μιλήσεις ανοιχτά στον σύντροφό σου για όσα σε απασχολούν, να του δώσεις χρόνο να τα επεξεργαστεί και να δεις τι έχει να σου προτείνει και εκείνος. Από τη στιγμή δε που ήδη έχεις συμβουλευτεί ψυχολόγο και είσαι ανοιχτή σε αυτή τη διαδικασία, μπορείτε να πάτε και μαζί. Σου εύχομαι το καλύτερο!

44διαζύγιο - Σελίδα 2 Empty Απ: διαζύγιο Τρι Ιουν 29, 2010 3:00 am

gennie


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλες για τις πολύτιμες συμβουλές σας. Σίγουρα δεν θα έκανα τίποτα πριν μιλήσω απολύτως ειλικρινά στον άντρα μου -δεν είχε περάσει καν από το μυαλό μου μια ωραία πρωία να του πω "και τώρα χωρίζουμε". Και ξέρει και εκείνος, απλά δεν είχαμε ποτέ κάτσει για συζήτηση de profundis, κυρίως γιατί όσες φορές είχα ξεκινήσει μια προσέγγιση γινόμουνα στην πορεία επιθετική και όταν ρίχνεις επίθεση την εισπράττεις κι όλας. Οι αμφιβολίες μου γι αυτή τη σχέση άρχισαν πολύ νωρίς, πριν καν παντρευτούμε, αλλά τότε ήταν πολύ μικρές και τα αναμφισβήτητα προτερήματα συτού του ανθρώπου, καθώς και η μεγάλη του αγάπη για την οικογένεια και τα παιδιά με έκαναν, όχι ακριβώς να τις παραβλέψω αλλά να πω, με ακατανίκητο ρομαντισμό, "η αγάπη θα τα φτιάξει και θα τα διορθώσει όλα". Ύστερα από διάφορες κατραπακιές όμως και με την κούραση δύο παιδιών, αυτές οι αμφιβολίες ξαναεμφανιστηκαν. Φυσικά δεν αναφέρομαι σε λεπτομέρειες του τύπου "είναι ακατάστατος" ή "δεν ξεσκονίζει" και γι αυτό χωρίζω. Οι διαφορές μας ακουμπάνε βαθειά στην ψυχή μου, όπως όμως και η η κοινή αγάπη μας στην οικογένεια. Και γι αυτό η λύση μου φαίνεται αδύνατη. Και όταν βλέπω τα αγόρια μας να παίζουνε σαν τρελλά μαζί του λέω ότι εγώ δεν θα χαλάσω ποτέ αυτές τις στιγμές. Δεν μπορώ να έχω και την πίτα όλη και το σκύλο χορτάτο, το ξέρω.
Έχω δρόμο ακόμα, κι αυτό το ξέρω. Ελπίζω κάποια στιγμή να μπορέσω να σας ανακοινώσω, μέσα από δω, ότι ΟΛΑ ΚΑΛΑ!
Σας ευχαριστώ...

45διαζύγιο - Σελίδα 2 Empty Απ: διαζύγιο Παρ Ιουλ 16, 2010 9:18 am

χριστινα


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
ΕΙΜΑΙ ΧΩΡΙΣΜΕΝΗ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΠΑΛΙ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΗ ΜΕ ΕΝΑ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΑΚΙ.ΜΕ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΑΝΤΡΑ ΧΩΡΙΣΑ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΜΕΤΑ ΑΦΟΥ ΕΙΧΕ ΕΡΘΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΑΣ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΦΤΑΙΞΕ ΠΑΝΤΩΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΓΩ ΗΜΟΥΝ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΝΟΙΩΘΕ ΚΑΛΑ.ΣΑΝ ΠΑΤΕΡΑΣ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΨΟΓΟΣ ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΓΕΜΙΖΕ ΣΑΝ ΓΥΝΑΙΚΑ.ΠΗΡΑ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΙΠΑ ΝΑ ΧΩΡΙΣΟΥΜΕ.ΠΕΡΑΣΑ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΑ.ΠΗΓΑΙΝΑ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΤΟΝ ΠΑΙΔΙΚΟ ΝΑ ΠΑΩ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΩ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΑ ΕΓΩ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΚΑΠΟΙΟΝ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΕΙ, ΝΑ ΜΑΓΕΙΡΕΨΩ ,ΝΑ ΠΛΥΝΩ, ΝΑ ΜΑΖΕΨΩ,Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΝΑ ΘΕΛΕΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΤΟΙΜΗ ΝΑ ΚΑΤΑΡΡΕΥΣΩ.ΣΚΕΨΟΥ ΤΟ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΠΡΙΝ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ.ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΖΟΡΙΚΑ.ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΚΟΜΗ ΠΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΣΕ ΖΑΛΙΖΩ ΤΩΡΑ.ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΔΙΠΛΑ ΣΟΥ ΜΗΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ.ΚΑΤΣΕ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ.ΑΝ ΤΩΡΑ ΠΑΛΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ Η ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΣΕ ΣΤΗΡΙΖΕΙ ΣΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΔΙΑΖΥΓΙΟΥ ΜΗΝ ΣΚΕΦΤΕΙΣ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ.ΑΝ ΕΣΥ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΑΝ ΕΣΥ ΟΜΩΣ ΕΙΣΑΙ ΧΑΛΙΑ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΧΑΛΙΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΑ!!ΣΚΕΨΟΥ ΤΟ ΚΑΛΑ.ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΑ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΜΟΝΗ ΣΟΥ.ΕΓΩ ΠΗΡΑ ΤΑ ΕΠΑΝΩ ΜΟΥ ΟΤΑΝ ΓΝΩΡΙΣΑ ΤΟΝ ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΟΥ ΑΝΤΡΑ.ΚΑΝΑΜΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΚΑΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΚΟΡΗ ΤΗΝ ΕΧΩ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΚΑΛΑ.ΜΕ ΤΟΝ ΠΡΩΗΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΒΟΗΘΑΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΑΣ.

46διαζύγιο - Σελίδα 2 Empty Απ: διαζύγιο Παρ Ιουλ 16, 2010 1:06 pm

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
..ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΙ ΕΓΩ ΔΙΑΒΑΣΑ ΚΑΙ ΟΑΣΑ ΛΕΣ ΕΣΥ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ...
ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΝ ΑΜΦΙΒΟΛΙΕς ΓΙΑΤΙ ΟΠΩΕ ΛΕΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΝΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΚΑΒΓΑΔΕΣ.ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΕΛΕΙΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΑΙ ΜΕ ΔΥΟ ΠΑΙΔΙΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΝΑ ΑΓΑΠΗΣΕΙ ΚΑΙ ΕΣΕΝΑ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΧΩΡΙΣ ΟΡΟΥΣ.ΘΑ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΟΥΝ ΝΑ ΨΑΞΕΙΣ ΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΤΗΝ ΕΥΤΥΧΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΣΟΥ.ΑΦΟΥ ΕΧΕΤΕ ΗΔΗ ΔΥΟ ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΕΤΕ ΚΑΤΙ ΚΟΙΝΟ.ΙΔΙΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗ ΖΩΗ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΟΥΤΕ ΑΔΕΡΦΙΑ ΠΟΥ ΜΕΓΑΛΩΝΟΥΝ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ.ΔΕΧΕΣΑΙ ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ,ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΘΕΜΑΤΑ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΑ ΟΠΩΣ ΗΘΙΚΗΣ Η ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗΣ.
ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΚΑΛΑ,ΕΧΕΙΣ ΠΑΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΨΥΧΟΛΟΓΟ Η ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΕΓΡΑΨΕ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΚΟΠΕΛΑ.
ΘΑ ΤΟΛΜΗΣΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ,ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΜΕ ΘΕΩΡΗΣΕΙΣ ΠΟΛΥ ΣΥΝΤΙΡΗΤΙΚΗ, ΝΑ ΔΕΙΣ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ.ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΚΑΤΩ ΔΕΝ ΘΑ ΧΑΣΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ,ΟΥΤΕ ΠΛΗΡΩΜΗ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ.

ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΣΕ ΚΟΥΡΑΣΑ, ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΒΙΑΣΤΙΚΕΣ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ.
ΦΙΛΙΑ

47διαζύγιο - Σελίδα 2 Empty Απ: διαζύγιο Παρ Ιουλ 16, 2010 4:47 pm

dinaki88

dinaki88
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Το θέμα σου το διάβασα με μεγάλο ενδιαφέρον, γιατί νιώθω ότι αφορά κι εμένα...
Δεν έχεις αναφερθεί συγκεκριμένα στο τι φταίει-καλά έκανες-ίσως είμαι πολύ μικρή για να σου πω μια γνώμη και ίσως θα ήταν και λάθως γιατί κι εγώ τα βλέπω τα πράγματα από τη σκοπιά του διαζυγίου(όχι τόσο του διαδικαστικού θέματος,εννοώ τη λήξη της σχέσης)
είμαι κι εγώ παιδί χωρισμένων γονιών αν και αυτό εγινε όταν ήμουν σε μεγάλη ηλικία σχετικά, αλλά φανταστείτε έφτασα εγώ σε σημείο να θέσω το ζήτημα στον πατέρα μου γιατί δεν άντεχα όλη του τη συμπεριφορά στη μάνα μου. Άρα μάλλον καταλήγω ότι καλύτερα χωρισμός παρά τα παιδιά να βιώνουν άσχημες καταστάσεις στο σπίτι.
Κοίτα γενικά εγώ είμαι περίεργο μυαλό, θα σου πρότεινα κάτι που σκέφτηκα κι εγώ για τη δική μου ζωή, αν και δεν ξέρω αυτό πως θα κριθεί-υποθέτω αρνητικα, γιατί εγώ δεν έχω την κλασσική έννοια του γάμου στο μυαλό μου, έχω υιοθετήσει μια άλλη νοοτροπία κτλ.-αφού και ο άντρας σου έχει υιοθετήσει αυτή την απόσταση, και ουσιαστικά δε θεωρείτε ούτε εσείς οι ίδιοι ζευγάρι τους εαυτούς σας, γιατί δεν κάνεις μια συζήτηση μαζί του και να του ζητήσεις να μην έχετε σχέσεις πια, αλλά να συνεχίσετε να είστε κάτω από την ίδια στέγη, με καλές σχέσεις για τα παιδιά και από εκεί και πέρα να προσπαθήσετε ο καθένας να βρείτε αυτό που σας λείπει-είτε νέος σύντροφος είναι αυτό, είτε μια φιλία που να καλύπτει κενά, είτε ενδιαφέροντα, αλλά όλα αυτά με το σκεπτικό ότι δεν είστε δεσμευμένοι πια...
franita έγραψε:
valerakievelinaki έγραψε:δεν μπορω να καταλαβω πως ξαφνικα δεν μας κανει αυτος ο ανθρωπος που ερωτευτηκαμε μαζι ονειρευτηκαμε μαζι και καναμε παιδια μαζι ;;;; ......

Καμια φορα ερωτευομαστε καποιον στα 20, στα 25...στα 30 ομως και στα 35 δεν ειμαστε οι ιδιοι..Καμια φορα εμεις εξελισσομαστε ως ατομα αλλα η σχεση δεν ακολουθει αυτη την εξελιξη, ακομα και αν υπαρχει γαμος κ παιδια..κ τοτε η σχεση πεθαινει..Καμια φορα παλι ο ενας απο τους δυο εξελισσεται ενω ο αλλος παραμενει στασιμος σε καποια δικα του θεματα κ αρνειται να παραδεχθει οτι ο συντροφος του εχει ωριμασει, ειναι διαφορετικος αρα πρεπει κ εκεινος να αλλαξει, να προχωρησει..Εαν λοιπον δυο ατομα ακολουθουν ως ανθρωποι διαφορετικη εξελιξη (κ πιστεψε με συμβαινει συχνα) τοτε ειναι δυσκολο κ η σχεση να συνεχισει..Συχνα ερχονται κ τα παιδια κ τοτε το χασμα γινεται ακομα μεγαλυτερο...Δυστυχως ετσι ειναι οι ανθρωπινες σχεσεις, πολυπλοκες..καποια πραγματα υπαρχουν μονο στις ταινιες κ οχι στην πραγματικη ζωη...
Συμφωνώ μαζί σου και να προσθέσω και κάτι που βίωσα προσωπικά, ότι μπορεί ο άλλος να μην ήταν ώριμος και έτοιμος για μια οικογένεια, να έχει 1002 προβλήματα μετά από τον ερχομό των παιδιών και πλέον μπορεί εσύ να μην μπορείς να λειτουργήσεις σα μάνα(ή και το αντίστροφο)και σα γυναίκα..
πάντως προσωπικά εγώ είμαι με τον άντρα που έμεινα έγκυος στα 20, αποφασίσαμε να προσπαθήσουμε, τον ήξερα 2 χρόνια, ποτέ δε συζητήσαμε για τη δημιουργία οικογένειας, και μάλλον έπεσα στο ευκόλως εννοούμενο ότι δεν ταιριάζω μαζί του και δε θα έπρεπε να κάνουμε οικογένεια..Αφού όμως το τελευταίο δεν ξεγίνεται, το μόνο που έχω δυνατότητα, αλλά και-για μένα-υποχρέωση προς το παιδί μου, είναι να λήξω(όταν το καταφέρω)τη σχέση μου μαζί του.


mama katerina έγραψε:ειμαι κι εγω παιδι χωρισμενων γονιων και ναι μου στοιχισε πολυ στην ηλικια των 8 ετων να βλεπω την οικογενεια μου να διαλυεται!! τοτε αντιδρουσα στη μαμα μου και της εριχνα ευθυνες που με πηρε απο τον μπαμπα που αγαπουσα τοσο πολυ!!! δεν σκεφτομουνα τοτε τη μαμα μου που ητανε παντα λυπημενη που νευριαζε μαζι μας καμια φορα χωρις λογο γιατι της ειχανε σπασει τα νευρα ... αγαπουσα εναν πατερα που ητανε παντα ΑΠΩΝ ... τελικα φυγαμε μακρια και ειμασταν καλυτερα απο καθε αποψη !!! η μαμα μου χαμογελουσε ξανα και ναι επαιζε παλι μαζι μας ...ητανε ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ ενταξει και πραγματικα δεν μας ελειπε τιποτα!!!!!! ο πατερας μου συνεχιζε να ειναι ΑΠΩΝ εκανε αλλη οικογενεια δεν ητανε κοντα μας ουτε οικονομικα ουτε ηθικα!! εμεις τον τιμησαμε σε γαμους σε βαφτισεις παντου ποτε δεν του κρατησαμε κακια αλλα ξεραμε ΠΑΝΤΑ ποιος ητανε διπλα μας!!! δεν ΓΙΝΕΤΑΙ να μη σκεφτεις και τη ζωη σου μια φορα ερχομαστε πρεπει να νιωθουμε καλα και χαρουμενοι για να ειμαστε υγιεις και αυτο να περασει και στα παιδια μας!!! αρρωστημενες καταστασεις δεν κανουν καλο στα παιδια ακομη και αν δεν υπαρχουν φασαριες..τα παιδια αισθανονται το πως νιωθουμε !!! για μενα και μονο που μπηκες στη διαδικασια να καταθεσεις αυτη την ιστορια εχεις φυγει απο αυτη τη σχεση!!! φυγε ζησε ελευθερωσου !!! υπαρχουν τροποι να εχει το παιδι και τους 2 γονεις ! το σημαντικοτερο ειναι οι γονεις να ειναι ΚΑΛΑ!!! θα τη βρεις την ακρη πιστεψε στον εαυτο σου!!!!

""" Μια φορά υπάρχουμε, δεν υπάρχει τρόπος να υπάρξουμε δυο φορές και μάλλον δεν θα υπάρξουμε ξανά ποτέ. Κι εσύ που δεν εξουσιάζεις το αύριο, αναβάλλεις τη χαρά. Και η ζωή πάει χαμένη με τις αναβολές και ο καθένας πεθαίνει απασχολημένος."""
συμφωνώ σε όλα απόλυτα.


florentiab έγραψε:εγώ δεν έχω χωρίσει και ελπίζω όχι. Πριν λίγους μήνες χώρισε μια κολλητή μου με ένα παιδάκι 3 χρονών. Η περίπτωση της φίλης μου μοιάζει πολύ με τη δική σου. Και αυτοί δεν τσακωνόντουσαν αλλά υπήρχαν πολλά θέματα. Προς στιγμή νόμιζα οτι ήταν αυτή.
Αν την βλέπατε θα στεναχωριόσασταν. Είχε μείνει μόνο κόκαλα, δεν έτρωγε από την πίεση που αισθανόταν, δεν κοιμόταν σχεδόν καθόλου. Αφότου χώρισε και πέρασαν λίγοι μήνες επανήλθε στα φυσιολογικά της.
Δεν λέω ότι πρέπει να χωρίσεις. Δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες. Ο χωρισμός ωφέλησε τη φίλη μου, για έσενα ίσως άλλη να είναι η λύση, όμως αν το αποφασίσεις μη φοβηθείς τίποτα. Να είσαι δυνατή.
Στο κάτω κάτω δεν μπορούμε να είμαστε ευτυχισμένοι μόνο στο πλευρό κάποιου. Ούτε μένουμε μαζί με κάποιον μόνο και μόνο επειδή μπορεί να μη βρούμε άλλον.
Ελπίζω ότι το καλύτερο για σας.
καλή ώρα εγώ, κι εγώ από τη στεναχώρια και την πίεση δεν έχω όρεξη να κάνω τπτ, να φάω ή να κοιμηθώ,
όντως νομίζω προσωπικά ότι είναι ό,τι χειρότερο για ένα παιδί να βλέπει τη μάνα του-και τον πατέρα του-να είναι χάλια, κλαμμένη, να μην έχει όρεξη να παίξουν να μην μπορεί να είναι 100% εκεί για το παιδί της.

valerakievelinaki έγραψε:φρανιτα μπορει ο ανηψιος σου να ειχε ολα αυτα που λες αλλα δεν ειχε την συγκροτημενη οικογενεια δεν ξερεις τι μπορει να κρυβει η ψυχουλα του και πως μπορει να νιωθει οταν πηγαινει σε εναν φιλο του και βλεπει και τους δυο γονεις στο σπιτι .... αστο ειναι μελαγο θεμα και αν δεν το εχεις περασει προσωπικα δεν μπορεις να ξερεις !! και εμενα ηταν ευτυχισμενη η μανα μου μετα τον χωρισμο της και ξαναεφτιαξε την ζωη της γιατι ηταν 24 ετων οταν χωρισε μου αρεσει αυτο γιατι ηταν κριμα να μεινει μονη της !! δεν ξερω πως θα ηταν αν συχεχιζε με τον πατερα μου μπορει να αρχιζαν φασαριες κλπ και να ειχα αλλα βιωματα χειροτερα αλλα παντα ημουν το παιδι των χωρισμενων γονιων στις παρεες στο σχολειο κλπ !! για αυτο σου λεω μετα παει αλλου το θεμα ....δεν νομιζω λοιπον οσο και βαθια σκεπτομενος να ειναι καπιος να εχει σκεφτει ολη την αναστατωση του παιδιου του με αυτην την τεραστια αλλαγη γιατι ειναι τεραστια αλλαγη και τα παιδια δεν συμφωνουμ με αυτο εμεις αποφασιζουμε για αυτα οταν ειναι μικρα και αυτο ειναι λαθος !!! δυστηχως δεν μπορουμε να ερθουμε στην θεση τους .....
χωρίς να θέλω να θίξω το θέμα των ηλικιών πάντως(οκ οκ είμαι μικρή εγώ αλλά αυτό δε σημαίνει ότι είστε μεγάλες!!!!!!)πλέον είναι πολύ συνηθισμένο φαινόμενο να είναι σε μια τάξη πολλά παιδιά χωρισμένων γονιών-στο σχολείο δε θυμάμαι ποτέ να ειπώθηκε για κάποιον αυτός είναι παιδί χωρισμένων γονιών-αυτό μέχρι πριν 4 χρόνια που τελείωσα το σχολείο-
δε λέω ότι δεν είναι δύσκολη φάση για τα παιδιά κτλ.(αν και για μένα μάλλον ανακούφιση ήταν).Είναι ξεκάθαρο τι λέω δεν υπονοώ κάτι
Pelio έγραψε:Gennie, διάβασα με προσοχή και τα όσα έγραψες εσύ και τα όσα έγραψαν οι φίλες μας στο forum. Είναι δύσκολο να κρίνουμε καταστάσεις άμα είμαστε εκτός και ακόμα δυσκολότερο να δίνουμε συμβουλές. Πάντως, ποτέ δύο άνθρωποι, με την πάροδο του χρόνου και έχοντας πλέον δυο παιδάκια, δεν είναι όπως όταν πρωτοξεκίνησε η σχέση τους. Εγώ αυτό το έχω αποδεχτεί και βάση αυτού κινούμαι μέσα στη σχέση μου. Κι εγώ είχα και έχω πολλά προσωπικά προβλήματα που ναι μεν δεν έχουν να κάνουν με τη σχέση μου, αλλά που αναμφισβητητα την επηρεάζουν. Αυτό όμως που κάνω και έκανα πάντοτε και που θα συνεχίσω μια ζωή να κανω είναι να συζητάω πρώτα απ'όλα με τον άντρα μου διεξοδικότατα για όλα όσα με απασχολούν και με θλίβουν, είτε έχουν να κάνουν με εκείνον είτε όχι. Γιατί ακόμα κι αν αφορούν αποκλειστικά εμένα, εγώ είμαι μέλος μιας οικογένειας και η δική μου διαθεση και ψυχοσύνθεση είναι άρρικτα συνδεδεμένη με τη διάθεση και την ψυχοσύνθεση τόσο του άντρα μου όσο και του παιδιού μας.
Κανένας άνθρωπος, όσο καλά και να μας ξέρει, δεν μπορεί να κατανοήσει τι νιώθουμε αν δεν του ανοιχτούμε. Εφόσον ξέρει τι νιώθουμε και μόνο τότε μπορεί να μας βοηθήσει πραγματικά. Η πρότασή μου, λοιπόν, είναι να μιλήσεις ανοιχτά στον σύντροφό σου για όσα σε απασχολούν, να του δώσεις χρόνο να τα επεξεργαστεί και να δεις τι έχει να σου προτείνει και εκείνος. Από τη στιγμή δε που ήδη έχεις συμβουλευτεί ψυχολόγο και είσαι ανοιχτή σε αυτή τη διαδικασία, μπορείτε να πάτε και μαζί. Σου εύχομαι το καλύτερο!
Και τώρα να ρωτήσω κάτι?
άσχετο με το αρχικό ποστ
τι κάνεις όταν λες στον άλλον όλα αυτά που σε θλίβουν, όταν βλέπει ότι μαραζώνεις όταν του ζητάς βοήθεια κτλ
και αυτός κάνει μια αλλαγή συμπεριφοράς για καμιά μέρα και μετά ξανά τα ίδια...?
όταν βλέπεις ότι αυτό που ζεις-και σε σταναχωρεί-δεν αλλάζει ούτε με τη συζήτηση?

χριστινα έγραψε:ΕΙΜΑΙ ΧΩΡΙΣΜΕΝΗ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΠΑΛΙ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΗ ΜΕ ΕΝΑ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΑΚΙ.ΜΕ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΑΝΤΡΑ ΧΩΡΙΣΑ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΜΕΤΑ ΑΦΟΥ ΕΙΧΕ ΕΡΘΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΑΣ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΦΤΑΙΞΕ ΠΑΝΤΩΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΓΩ ΗΜΟΥΝ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΝΟΙΩΘΕ ΚΑΛΑ.ΣΑΝ ΠΑΤΕΡΑΣ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΨΟΓΟΣ ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΓΕΜΙΖΕ ΣΑΝ ΓΥΝΑΙΚΑ.ΠΗΡΑ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΙΠΑ ΝΑ ΧΩΡΙΣΟΥΜΕ.ΠΕΡΑΣΑ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΑ.ΠΗΓΑΙΝΑ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΤΟΝ ΠΑΙΔΙΚΟ ΝΑ ΠΑΩ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΩ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΑ ΕΓΩ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΚΑΠΟΙΟΝ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΕΙ, ΝΑ ΜΑΓΕΙΡΕΨΩ ,ΝΑ ΠΛΥΝΩ, ΝΑ ΜΑΖΕΨΩ,Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΝΑ ΘΕΛΕΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΤΟΙΜΗ ΝΑ ΚΑΤΑΡΡΕΥΣΩ.ΣΚΕΨΟΥ ΤΟ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΠΡΙΝ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ.ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΖΟΡΙΚΑ.ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΚΟΜΗ ΠΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΣΕ ΖΑΛΙΖΩ ΤΩΡΑ.ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΔΙΠΛΑ ΣΟΥ ΜΗΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ.ΚΑΤΣΕ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ.ΑΝ ΤΩΡΑ ΠΑΛΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ Η ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΣΕ ΣΤΗΡΙΖΕΙ ΣΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΔΙΑΖΥΓΙΟΥ ΜΗΝ ΣΚΕΦΤΕΙΣ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ.ΑΝ ΕΣΥ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΑΝ ΕΣΥ ΟΜΩΣ ΕΙΣΑΙ ΧΑΛΙΑ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΧΑΛΙΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΑ!!ΣΚΕΨΟΥ ΤΟ ΚΑΛΑ.ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΑ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΜΟΝΗ ΣΟΥ.ΕΓΩ ΠΗΡΑ ΤΑ ΕΠΑΝΩ ΜΟΥ ΟΤΑΝ ΓΝΩΡΙΣΑ ΤΟΝ ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΟΥ ΑΝΤΡΑ.ΚΑΝΑΜΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΚΑΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΚΟΡΗ ΤΗΝ ΕΧΩ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΚΑΛΑ.ΜΕ ΤΟΝ ΠΡΩΗΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΒΟΗΘΑΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΑΣ.
Πέρα από τις δυσκολίες που πέρασες, μετάνιωσες για την απόφασή σου?
Τώρα με το δεύτερο άντρα σου ένιωσες πάλι τα ίδια συναισθήματα?
Ρωτάω γιατί η περιγραφή σου για τον πρώτο γάμο μοιάζει στην περίπτωση μου.
Αλλά αναρωτιόμουν μήπως είναι πάντα έτσι, μήπως αφού κάνεις ένα παιδί με κάποιον όλο αυτό που είχες πεθαίνει.
Μήπως τελικά δεν έχω κάνει λάθος επιλογή ανθρώπου, αλλά πρέπει να συμβιβαστώ ότι η ζωή μου θα είναι χειρότερη από πριν(ποιοτικά, συναισθηματικά σε ό,τι αφορά το θέμα της ζεστασιάς της σχέσης, το πόσο σε γεμίζει, το κενό που νιώθει κανείς όταν νιώθει μόνος κτλ-όχι σε σχέση με το παιδί-εννοείται αυτό είανι δώρο), γιατί έτσι είναι αφού κάνεις παιδιά... Rolling Eyes

http://psuxoblabla.blogspot.gr/

48διαζύγιο - Σελίδα 2 Empty Απ: διαζύγιο Σαβ Ιουλ 17, 2010 12:06 am

χριστινα


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
ΚΑΛΗΜΕΡΑ.ΟΧΙ ΔΕΝ ΜΕΤΑΝΟΙΩΣΑ.ΧΑΛΑΛΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΕΣ.ΕΙΜΑΙ ΕΡΩΤΕΥΜΕΝΗ ΠΟΛΥ ΜΕ ΤΟΝ ΔΕΥΤΕΡΟ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΚΑΝΑΜΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΝΟΙΩΘΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΡΩΤΕΥΜΕΝΗ ΟΠΩΣ ΤΗΝ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΤΟΝ ΓΝΩΡΙΣΑ.ΣΤΕΝΟΧΩΡΙΕΜΑΙ ΟΜΩΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΓΑΜΟ ΟΤΑΝ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΕΤΥΧΕ.ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΤΟΝΙΣΩ ΟΤΙ ΗΜΟΥΝ ΠΟΛΥ ΤΥΧΕΡΗ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΣΑ ΕΝΑΝ ΑΛΛΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΓΙΑΤΙ ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ Η ΜΟΝΑΞΙΑ ΔΕΝ ΠΑΛΕΥΕΤΑΙ.ΠΡΟΣΕΞΕ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ ΑΠΟΦΑΣΗ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΣΟΥ ΕΙΠΑ ΧΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΖΟΡΙΚΑ.ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΚΟΡΗ ΑΛΛΑ ΕΙΧΑ ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΝΟΗΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΜΠΑΜΠΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ.ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΚΑΛΕΣ ΕΠΑΦΕΣ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΧΩΡΙΣΕΙ.ΣΗΜΕΡΑ Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΤΑ ΓΕΝΕΘΛΙΑ ΤΗΣ.ΘΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΣΤΟΝ ΜΠΑΜΠΑ ΤΗΣ.ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΠΑΩ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΛΕΧΩΝΑ ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΜΕ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΓΙΑΤΙ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΛΑ.

49διαζύγιο - Σελίδα 2 Empty Απ: διαζύγιο Σαβ Ιουλ 17, 2010 12:11 am

χριστινα


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΗΣΟΥΝ ΠΟΛΥ ΕΡΩΤΕΥΜΕΝΗ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΗΡΘΑΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΧΑΘΗΚΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΡΙΑ ΣΟΥ ΟΛΑ????ΨΑΞΕ ΚΑΛΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΙ ΦΤΑΙΕΙ ΚΑΙ ΠΡΟΣΕΞΕ ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΜΕ ΑΚΟΥΣΕΙΣ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΣΟΥ.ΑΝ ΜΕΙΝΕΙΣ ΤΕΛΕΙΩΣ ΜΟΝΗ ΘΑ ΤΑ ΒΡΕΙΣ ΔΥΣΚΟΛΑ.

50διαζύγιο - Σελίδα 2 Empty Απ: διαζύγιο Σαβ Ιουλ 17, 2010 12:13 am

faye

faye
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
χριστινα έγραψε:ΚΑΛΗΜΕΡΑ.ΟΧΙ ΔΕΝ ΜΕΤΑΝΟΙΩΣΑ.ΧΑΛΑΛΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΕΣ.ΕΙΜΑΙ ΕΡΩΤΕΥΜΕΝΗ ΠΟΛΥ ΜΕ ΤΟΝ ΔΕΥΤΕΡΟ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΚΑΝΑΜΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΝΟΙΩΘΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΡΩΤΕΥΜΕΝΗ ΟΠΩΣ ΤΗΝ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΤΟΝ ΓΝΩΡΙΣΑ.ΣΤΕΝΟΧΩΡΙΕΜΑΙ ΟΜΩΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΓΑΜΟ ΟΤΑΝ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΕΤΥΧΕ.ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΤΟΝΙΣΩ ΟΤΙ ΗΜΟΥΝ ΠΟΛΥ ΤΥΧΕΡΗ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΣΑ ΕΝΑΝ ΑΛΛΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΓΙΑΤΙ ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ Η ΜΟΝΑΞΙΑ ΔΕΝ ΠΑΛΕΥΕΤΑΙ.ΠΡΟΣΕΞΕ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ ΑΠΟΦΑΣΗ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΣΟΥ ΕΙΠΑ ΧΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΖΟΡΙΚΑ.ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΚΟΡΗ ΑΛΛΑ ΕΙΧΑ ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΝΟΗΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΜΠΑΜΠΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ.ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΚΑΛΕΣ ΕΠΑΦΕΣ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΧΩΡΙΣΕΙ.ΣΗΜΕΡΑ Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΤΑ ΓΕΝΕΘΛΙΑ ΤΗΣ.ΘΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΣΤΟΝ ΜΠΑΜΠΑ ΤΗΣ.ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΠΑΩ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΛΕΧΩΝΑ ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΜΕ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΓΙΑΤΙ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΛΑ.
να την χαιρεσαι την κορουλα σου και καλο σαραντισμο να εχεις.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 7]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις