Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
157 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 157 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 7]

76διαζύγιο - Σελίδα 4 Empty Απ: διαζύγιο Σαβ Ιουλ 31, 2010 5:21 am

manoula_24xr

manoula_24xr
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
[quote="franita"][quote="manoula_24xr"]
franita έγραψε:Θα απαντησω σαν τριτο ατομquote]

μαλλον δεν καταλαβες τι ειπα...ανεφερα οτι πριν κανει το βημα η οποιαδηποτε γυναικα να εχει φροντισει ωστε να ειναι οικονομικα ανεξαρτητη, να εχει τουλαχιστον μια στεθερη δουλεια..Μετα το διαζυγιο πολλα αλλαζουν, κ ουτε στους γονεις σου ειναι ευκολο να γυρισεις αφραγκη με το (τα) παιδι(α) ουτε να εξαρτασαι απο την διατροφη που μπορει με διαφορους τροπους καποιος να αποφυγει να δωσει, να καθυστερει, να δινει λιγοτερα κλπ κλπ..ποτε δεν ξερεις πως θα αντιδρασει καποιος..Δεν ισχυριστηκα οτι εαν δεν δουλευεις μενεις οπωσδηποτε με ενα συζηγο..το αντιθετο, παιρνεις τη ζωη στα χερια σου (κ η οικονομικη ανεξαρτησια ειναι η βαση της ελευθεριας), τα παιδια σου κ φευγεις..

κουκλα οκ λαθος καταλαβα,τωρα το εθεσες σωστοτερα πιστευω πιο αναλυτικα.εν μερη ναι συμφωνω και εγω μαζι σου.

77διαζύγιο - Σελίδα 4 Empty Απ: διαζύγιο Σαβ Ιουλ 31, 2010 5:30 am

manoula_24xr

manoula_24xr
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bou-boukitsa έγραψε:
ANGEL έγραψε:


ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΑΖΙ ΣΟΥ...ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩς ΚΑΙ ΝΑ ΧΩΡΙΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΙΟΣ ΛΕΕΙ ΠΩς Ο ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΣΥΝΤΡΟΦΟΣ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙ ΠΑΛΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΟΤΑΝ ΠΕΡΑΣΕΙ Ο ΑΡΧΙΚΟΣ ''ΜΕΓΑΛΟΣ'' ΕΡΩΤΑΣ?? ..ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΒΕΒΑΙΟ.....ΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ''ΠΑΘΗ'' ΚΑΙ ΕΡΩΤΕΣ ΚΡΑΤΑΝΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΥΡΙΩΣ ΣΤΑ ΕΦΗΒΙΚΑ ΜΥΑΛΑ...Η ΖΩΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟ ΑΓΑΠΕΣ ΚΑΙ ΛΟΥΛΟΥΔΙΑ..ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΚΑΘΗΜΕΡΗΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙΣ..ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΟΣΟΥΣ ΣΥΝΤΡΟΦΟΥΣ ΚΑΙ ΑΝ ΑΛΛΑΞΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ..ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ
ΤΩΡΑ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΑΠΛΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΛΕΥΘΕΡΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΕΙ ...ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ..ΕΙΔΗΚΑ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙ ΠΑΙΔΙΑ..
ναι δν ειναι βεβαιο οτι στον επομενο θα γνωρισει τον ερωτα και την μεγαλη αγαπη,τι σημαινει οτι πρεπει να μεινει εγκλωβισμενη σε εναν δυστυχισμενο γαμο επειδη ισως δν βρει κατι καλυτερο αλλου?εγω προσωπικα αν χωριζα τωρα δν θα εψαχνα καν για καποιον αλλον,ποσο μαλλον να τον βαλω και μεσα στο σπιτι και αν δν μου κανει να φυγει,οχι αν νιωθω την αναγκη να ειμαι με καποιον μπορω να βγω ενα βραδυ και αυτο,δν θα κανει κακο σε κανεναν,και ουτε το παιδι μου θα βλεπει να μπαινοβγαινουνε μεσα στο σπιτι διαφοροι,οτι θελει ας γινει εκτος σπιτιου,εξαλλου το παιδι ενα πατερα θα εχει ειτε γινει καποια σοβαρη σχεση ειτε οχι.αυτο δν αλλαζει.δεν αντιλεγω ειναι πολυ δυσκολο να χωρισεις με καποιον ου εχετε δημιουργησει μια ζωη μαζι και εχετε πολλα να σασ συνδεουνε,αλλα ειναι χειροτερο το να το ανακαλυψουνε και οι 2 μετα τα 35-40 και ξαφνικα να θελουνε να αναπληρωσουνε κενο τοσων χρονων δυστυχιας.παντως κουκλα καλη τυχη σε οτι κ αν κανεις,γτ και εγω προς τα εκει με βλεπω και ειναι πολυ δυσκολο.

78διαζύγιο - Σελίδα 4 Empty Απ: διαζύγιο Σαβ Ιουλ 31, 2010 5:39 am

ANGEL


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ΕΥΤΥΧΩΣ ΓΙΑ ΜΕΝΑ,ΖΩ ΣΕ ΕΝΑΝ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟ ΓΑΜΟ ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΟΝΤΩΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΠΩΣ ΑΙΣΘΑΝΕΤΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ.ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΘΕΛΟΥΜΕ ΠΟΛΛΑ ΧΩΡΙΣ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ ΝΑ ΔΙΝΟΥΜΕ ΚΙ ΕΜΕΙΣ.ΤΙ ΘΑ ΠΕΙ "ΔΥΣΤΥΧΙΣΜΕΝΟΣ ΓΑΜΟΣ";ΚΙ Ο ΣΥΝΤΡΟΦΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΡΝΑΕΙ ΜΙΑ ΦΑΣΗ...ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥ ΜΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ,ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΚΔΡΟΜΟΥΛΑ,ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ.
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΕΝΑ ΔΙΑΖΥΓΙΟ.

79διαζύγιο - Σελίδα 4 Empty Απ: διαζύγιο Σαβ Ιουλ 31, 2010 5:50 am

mamametriazouzounakia


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Ναι ρε παιδια... το διαζύγιο είναι για εμένα η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ λύση - οχι απο θεμα ταμπου - απλά ίσως επειδη ζω κι εγω ΕΡΩΤΕΥΜΕΝΗ μετα απο 11 χρονια με τον αντρα μου... να μην το νιωθω.. αλλα δεν το βλεπω απλη υποθεση και σαφως ουτε οικονομικη υποθεση...

http://familyclubproducts.blogspot.com

80διαζύγιο - Σελίδα 4 Empty Απ: διαζύγιο Σαβ Ιουλ 31, 2010 5:53 am

manoula_24xr

manoula_24xr
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ANGEL έγραψε:ΕΥΤΥΧΩΣ ΓΙΑ ΜΕΝΑ,ΖΩ ΣΕ ΕΝΑΝ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟ ΓΑΜΟ ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΟΝΤΩΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΠΩΣ ΑΙΣΘΑΝΕΤΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ.ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΘΕΛΟΥΜΕ ΠΟΛΛΑ ΧΩΡΙΣ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ ΝΑ ΔΙΝΟΥΜΕ ΚΙ ΕΜΕΙΣ.ΤΙ ΘΑ ΠΕΙ "ΔΥΣΤΥΧΙΣΜΕΝΟΣ ΓΑΜΟΣ";ΚΙ Ο ΣΥΝΤΡΟΦΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΡΝΑΕΙ ΜΙΑ ΦΑΣΗ...ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥ ΜΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ,ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΚΔΡΟΜΟΥΛΑ,ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ.
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΕΝΑ ΔΙΑΖΥΓΙΟ.

ναι παλια πηγαιναμε και κανενα ταξιδι και ηρεμουσαμε ξεφορτιζαμε και γυρνουσαμε ανανεωμενοι,ττωωωρααα με την κρισηη παανε κ οι διακοπες που πηγαιναμε 2φορε το χρονο στο μερος του.εδω ειπαμε χριστουγεννα να παμε καπου εξωτερικο ουτε εκει τα βρισκουμε,εγω θελω παρισι εκεινος θελει ρωμη διαζύγιο - Σελίδα 4 4872 διαζύγιο - Σελίδα 4 4872

81διαζύγιο - Σελίδα 4 Empty Απ: διαζύγιο Σαβ Ιουλ 31, 2010 12:41 pm

dinaki88

dinaki88
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ANGEL έγραψε:ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΟ ΔΙΑΖΥΓΙΟ ΔΕΝ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΛΥΣΗ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΤΗ ΜΗΤΕΡΑ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ,ΚΑΙ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Ο,ΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ,ΟΣΟ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΥΝ.ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΟΤΙ ΓΙΑ ΣΟΒΑΡΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΠΧ ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗ ΚΑ,ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΛΛΙΩΣ.

ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΣΕ ΕΝΑ ΖΕΥΓΑΡΙ-ΕΧΟΝΤΑΣ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ- ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΕΝΑ ΔΙΑΖΥΓΙΟ.ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΚΟ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ Ο ΕΡΩΤΑΣ ΑΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΥΝΑΜΩΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ Η ΑΓΑΠΗ,ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΘΕΛΕΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ.ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΝΑ ΑΦΗΣΕΙ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΣΕ ΜΙΑ ΓΙΑΓΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΣΑΒ.ΚΟ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΜΙΑ ΕΚΔΡΟΜΗ ΤΟ ΖΕΥΓΑΡΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥ. ΟΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ.ΑΛΛΟ Η ΦΙΛΗ ΑΛΛΟ Ο ΣΥΖΥΓΟΣ.

ΔΕ ΣΥΜΦΩΝΩ ΟΤΙ "ΕΧΟΥΜΕ ΑΛΛΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΚΑΙ ΝΙΩΘΩ ΜΟΝΑΞΙΑ ΓΊ'ΑΥΤΟ". ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΒΓΑΙΝΟΥΜΕ ΜΕ ΦΙΛΕΣ,ΝΑ ΛΕΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ, ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΑΝΤΡΕΣ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ.
ΚΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΔΙΑΦΕΡΟΥΜΕ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΟΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΣ.ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΟΛΟΓΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΛΗΞΟΥΜΕ ΣΕ ΚΑΤΙ ΕΝΔΙΑΜΕΣΟ ΟΤΑΝ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΕΝΑ ΘΕΜΑ.ΟΤΑΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΕΝΙΚΑ ΚΙ ΑΟΡΙΣΤΑ ΚΑΙ ΔΙΑΦΩΝΩ,ΤΟΥ ΤΟ ΛΕΩ ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΤΟ ΑΦΗΝΩ ΣΤΗΝ ΑΚΡΗ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΕΦΑΡΜΟΣΤΕΙ!

Θα σε βοηθήσω να καταλάβεις τη δική μου τουλάχιστον περίπτωση, αν και η gennie είπε αυτό που ανέφερες αλλά νομίζω ότι το παράδειγμα μου κολλάει σε αυτή τη φράση..
Εμείς γνωριζόμασταν 2 χρόνια παρά κατι όταν έμεινα έγκυος, είχαμε περάσει 3 μήνες συμβίωσης(συν την εγκυμοσύνη)δεν είχα γνωρίσει τους δικούς του, ούτε καν τους φίλους του, τον πρώτο χρόνο τον φάγαμε ουσιαστικά σε συναντήσεις ανα 3 μέρες πχ.
Τίποτε περίεργο δεν περάσαμε μαζί-εκτός ίσως από ένα πρόβλημα υγείας μου-και είχαμε πάει και ένα κοντινό ταξίδι οι δυό μας μια βδομάδα.
Μετά το παιδί γνώρισα έναν άλλο άνθρωπο, είναι φυσικό το ξέρω οι ρόλοι και οι ευθύνες αλλάζουν, αλλά αλλάζουν και για τους δύο, ακόμα και αν δεν άρεσε ούτε σε αυτόν η νέα Ντίνα, τουλάχιστον αυτή η Ντίνα προσπαθούσε να ανταπεξέλθει όσο γίνεται σε όλα-με σειρά προτεραιότητας σαφώς. Θέλω να πω ότι αυτός μπήκε σε μια εγωιστική φαση που ναι μεν δούλευε για μας αλλά από εκεί και πέρα ήθελε όσο το δυνατόν περισσότερο χρόνο εκτός υποχρεώσεων του σπιτιού αλλά επιπλέον να είναι ένα από τα κύρια επίκεντρα των δικών μου δραστηριοτήτων(γκρίνια συνεχώς για το αν βλέπω τους φίλους μου, γιατί δε σπαταλώ τον ίδιο χρόνο για αγάπες κτλ,ενώ ταυτόχρονα είχα μόνη μου το παιδί και το σπίτι).
Τέλος πάντων, μάλλον όλο αυτό θα μπορούσα να το ρεσουμάρω ως έλλειψη κατανόησης και αυτοθυσίας(κάτι που από ότι κατάλαβα είναι χαρακτηριστικό μόνο της καλής συζύγου)
οι τσακωμοί συχνοί, τα παράπονα ακόμα συχνότερα..
Το ξέρω ότι δεν μπορώ να περιμένω τον ίδιο βαθμό επικοινωνίας που έχω με τους φίλους μου-αν και αυτό είναι λυπηρό σα σκέψη, είμαι σίγουρη ότι κάποιες κοπέλες το έχουν βρει και έμειναν από επιλογή με τον άντρα αυτόν-αλλά σε ζητήματα ανατροφής του παιδιού και σε βασικά ζητήματα,ουσιαστικά, λειτουργίας του δεσμου και του"γάμου"πιστεύω πως είναι απαραίτητη η σύμπλευση. Πχ δεν είναι δυνατόν εγώ να είμαι αδιάλλακτη ότι όταν πχ το μωρό είναι ταλαιπωρημένο δεν το σηκώνουμε από τον ύπνο παρά μόνο αν πεθαίνει κάποιος και αυτός να λέει σιγά θα ξανακοιμηθεί. Αργότερα θα διαφωνούμε για εξόδους, διάβασμα, δώρα κτλ.
Όπως επισης για το ότι δεν ανέχομαι κάποια πράγματα που είναι αντίθετα στη νοοτροπία μου, όσο παράλογα και να είναι, θα έπρεπε να μη ζητά να αλλάξω(δε μιλώ φυσικά για πραγματα που κάνουν δυσλειτουργική τη συμβίωση μας...)
Και μόνη σου λες ότι αν προκύπτει κάτι το συζητάτε, αν μετά από κάποια φάση διαφωνείτε σε όλα, σα να είστε δύο αντίθετοι κόσμοι, δε θα σε κουράσει αυτό?

bou-boukitsa έγραψε:


ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΑΖΙ ΣΟΥ...ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩς ΚΑΙ ΝΑ ΧΩΡΙΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΙΟΣ ΛΕΕΙ ΠΩς Ο ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΣΥΝΤΡΟΦΟΣ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙ ΠΑΛΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΟΤΑΝ ΠΕΡΑΣΕΙ Ο ΑΡΧΙΚΟΣ ''ΜΕΓΑΛΟΣ'' ΕΡΩΤΑΣ?? ..ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΒΕΒΑΙΟ.....ΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ''ΠΑΘΗ'' ΚΑΙ ΕΡΩΤΕΣ ΚΡΑΤΑΝΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΥΡΙΩΣ ΣΤΑ ΕΦΗΒΙΚΑ ΜΥΑΛΑ...Η ΖΩΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟ ΑΓΑΠΕΣ ΚΑΙ ΛΟΥΛΟΥΔΙΑ..ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΚΑΘΗΜΕΡΗΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙΣ..ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΟΣΟΥΣ ΣΥΝΤΡΟΦΟΥΣ ΚΑΙ ΑΝ ΑΛΛΑΞΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ..ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ
ΤΩΡΑ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΑΠΛΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΛΕΥΘΕΡΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΕΙ ...ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ..ΕΙΔΗΚΑ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙ ΠΑΙΔΙΑ..
Νομίζω ότι η σκέψη σου είναι πολύ καταθλιπτική, δεν ξέρω ποια είναι η πραγματικότητα, ειδικά εγώ που δεν είμαι η κοπέλα που ονειροβατεί για αγάπες και λουλούδια και καντάδες(βασικά ημουν μάλλον ακριβώς το αντίθετο)αλλά αδυνατό να πιστέψω ότι οι εκδηλώσεις τρυφερότητας θαυμασμού και αγάπης που βλέπω ζευγάρια και 80 ετών να έχουν δεν είναι πραγματικότητα αλλά φαντασίωση..
Όπως και να έχει για εμένα ο σύντροφος πια είναι κάποιος που είναι δίπλα σου και πορεύεστε μαζί στη ζωή όπως ο καλύτερος σου φίλος, θα έπρεπε να σε κάνει να θες να ζεις την κάθε μέρα όχι να στη δυσκολεύει...
Δε νομίζω ότι αναφέρθηκε καμία απλά στον έρωτα που έχει σβήσει, αλλά σε συμπεριφορές δυσλειτουργικές, διαφωνίες και γενικότερα σχεσεις που απλά ανέχεσαι.
Για μένα η ζωή είναι πολύ μικρή, και πραγματικά δε θέλω να γνωρίσει το παιδί μου μια μάνα που δε χαμογελάει και είναι συνέχεια στεναχωρημένη.
Δεν έχω πρόβλημα με τη "μοναξιά"(εννοώντας έλλειψη συντρόφου), δεν πιστεύω ότι σκοπός στη ζωή είναι να έχουμε κάποιον δίπλα μας συνέχεια. Απλά να είμαστε καλά με τον εαυτό μας, να νιώθουμε ο εαυτός μας και να αντιμετωπίζουμε θετικά τη ζωή.
Όταν η συμβίωση με κάποιον-οποιονδήποτε- σε κάνει να ξυπνάς και να κοιμάσαι με άσχημα συναισθήματα, σε κάνει να αμφισβητείς το πόσο τέλειος είσαι(Γιατί υποτίθεται στα μάτια των δικών σου ανθρώπων είσαι τέλειος)-αφού τονίζει ΟΛΑ τα πράγματα που δεν κάνεις καλά..-και τέλος, όταν αλλάζεις αυτό που είσαι και καταπιέζεσαι, για μένα αυτό είναι μιζέρια και δυστυχία, που κανείς δεν αξίζει επειδή έκανε παιδί..
Δηλ. πχ εγώ, επειδή έτυχε και έμεινα έγκυος και την κράτησα γιατί το ήθελα, θα έπρεπε να καταδικαστώ μια ζωή-είμαι και μικρή όπως λέτε-με έναν άντρα που αν έπρεπε αργότερα στη ζωή να τον επιλέξω για να κάνουμε οικογένεια δε θα το έκανα επειδή θα το έβλεπα ότι δε θα λειτουργούσε??
manoula_24xr έγραψε:
ναι δν ειναι βεβαιο οτι στον επομενο θα γνωρισει τον ερωτα και την μεγαλη αγαπη,τι σημαινει οτι πρεπει να μεινει εγκλωβισμενη σε εναν δυστυχισμενο γαμο επειδη ισως δν βρει κατι καλυτερο αλλου?εγω προσωπικα αν χωριζα τωρα δν θα εψαχνα καν για καποιον αλλον,ποσο μαλλον να τον βαλω και μεσα στο σπιτι και αν δν μου κανει να φυγει,οχι αν νιωθω την αναγκη να ειμαι με καποιον μπορω να βγω ενα βραδυ και αυτο,δν θα κανει κακο σε κανεναν,και ουτε το παιδι μου θα βλεπει να μπαινοβγαινουνε μεσα στο σπιτι διαφοροι,οτι θελει ας γινει εκτος σπιτιου,εξαλλου το παιδι ενα πατερα θα εχει ειτε γινει καποια σοβαρη σχεση ειτε οχι.αυτο δν αλλαζει.δεν αντιλεγω ειναι πολυ δυσκολο να χωρισεις με καποιον ου εχετε δημιουργησει μια ζωη μαζι και εχετε πολλα να σασ συνδεουνε,αλλα ειναι χειροτερο το να το ανακαλυψουνε και οι 2 μετα τα 35-40 και ξαφνικα να θελουνε να αναπληρωσουνε κενο τοσων χρονων δυστυχιας.παντως κουκλα καλη τυχη σε οτι κ αν κανεις,γτ και εγω προς τα εκει με βλεπω και ειναι πολυ δυσκολο.
Συμφωνώ...
Πιστεύω ότι ένα παιδί δε μας ακυρώνει ούτε σαν ανθρώπους ούτε σα γυναίκες-ναι μεν κάποια πράγματα μένουν-για μένα τουλάχιστον-πολύ πίσω γιατί σαφώς το παιδί προηγείται-σπουδές, καριέρα, προσωπική ζωή- αλλά δεν εξαφανίζονται. Δεν είμαι ταυτόσημο ον με τη μικρή. Θα ενθαρρύνω την αυτονομία της, και ελπίζω όσο να μεγαλώνει να μην προσκολληθώ πάνω της. Είμαι πάνω από όλα μάνα της αλλά όσο χρόνο θα ήθελα να περναω μονη μου με τον πατέρα της-αν όλα ήταν καλά-και θα ήταν και λογικό δηλ.,θα μπορούσα να τον περασω καπου έξω και με κάποιον άλλο.
Σαφώς και δεν μπερδεύουμε το παιδί,όσο είναι μικρό τουλάχιστον και δεν καταλαβαίνει την πολυπλοκότητα των σχέσεων με το άλλο φύλο,με το να του γνωρίζουμε κάθε πιθανή σχέση που θα προκύψει.
Πάντως είμαι κάθετη, αρνούμαι να πιστέψω ότι το ότι πήρα την απόφαση να κρατήσω το παιδί μας πήγαινε πακέτο με την απόφαση να μείνω μαζί του μέχρι να γίνω 40(να ενηλικιωθεί κι η μικρή..)όσο και αν νιώθω ότι η σχέση μας δε μου προσφέρει τίποτα συναισθηματικό παρά μόνο οικονομικά οφέλη..
ANGEL έγραψε:ΕΥΤΥΧΩΣ ΓΙΑ ΜΕΝΑ,ΖΩ ΣΕ ΕΝΑΝ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟ ΓΑΜΟ ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΟΝΤΩΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΠΩΣ ΑΙΣΘΑΝΕΤΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ.ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΘΕΛΟΥΜΕ ΠΟΛΛΑ ΧΩΡΙΣ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ ΝΑ ΔΙΝΟΥΜΕ ΚΙ ΕΜΕΙΣ.ΤΙ ΘΑ ΠΕΙ "ΔΥΣΤΥΧΙΣΜΕΝΟΣ ΓΑΜΟΣ";ΚΙ Ο ΣΥΝΤΡΟΦΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΡΝΑΕΙ ΜΙΑ ΦΑΣΗ...ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥ ΜΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ,ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΚΔΡΟΜΟΥΛΑ,ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ.
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΕΝΑ ΔΙΑΖΥΓΙΟ.
Δυστυχισμένος γάμος ε???
δύσκολο να καταλαβεις άμα δεν το ζεις..
ευτυχώς για σένα.
Πάντως είναι απολύτως κατανοητό να περνάνε και οι δύο φάσεις μέσα στη σχέση. Αλλά όταν περνάνε οι μήνες και τα χρόνια και δεν αλλάζει κάτι δεν είναι φάση.
Πάντως δεν είναι τα ίδια για κάθε άνθρωπο τα στοιχεία που ζητάει για να είναι ευτυχισμένος στο γάμο ή τη σχέση του. πχ εγώ δε ανέχομαι ειρωνίες, να μην εκτιμούν αυτό που κάνω και να μου μιλούν άσχημα. επίσης δε δέχομαι το ρόλο της αποκλειστικά εσώκλειστης νοικοκυράς και μαμάς-το ρόλο που είχε η μάνα μου. μάλλον είμαι μικρή και έχω περίεργα πρότυπα αλλά τα έχω κάνει ξεκάθαρα από την αρχή και αν διαφωνούσε έπρεπε να το πει τότε.
άλλη κοπέλα ίσως δεν την πειράζει,μην πω μπορεί και να το θέλει, να είναι η μόνη που ασχολείται με το σπίτι και το παιδί αλλά να την ενοχλεί να ξενοκοιτάει ή να θέλει να βγαίνουν μαζί έξω εκδρομές όπως θες και να είναι χάλια όταν δεν βγαίνουν μαζί...

http://psuxoblabla.blogspot.gr/

82διαζύγιο - Σελίδα 4 Empty Απ: διαζύγιο Σαβ Ιουλ 31, 2010 1:52 pm

ioannaki

ioannaki
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Κοπέλσα μου οι γυναίκες ωριμάζουν πολύ πιο γρήγορα από τους άντρες.....Μην τον κατηγορείς...Είναι ακόμα παιδί...20 χρονών είναι...Από μια σχέση που είχατε, ξαφνικά έγινε ΣΥΖΥΓΟΣ, ΠΑΤΕΡΑΣ και καλείται να ανταπεξέλθει και οικονομικά για τις υποχρεώσεις του σπιτιού...

Καλή δύναμη ό,τι και να αποφασίσεις...Να κάνεις αυτό που είναι καλύτερο για σενα και κυρίως για το παιδί σου...

83διαζύγιο - Σελίδα 4 Empty Απ: διαζύγιο Σαβ Ιουλ 31, 2010 3:34 pm

αγάπη17

αγάπη17
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
dinaki88 έγραψε:ευχαριστώ κορίτσια για όλα, δεν είναι όμως τόσο ο πόνος από όλη τη συμπεριφορά που δέχομαι, είναι ότι τελικά καταπιέζω τον εαυτό μου και γίνομαι κάποια που δεν είμαι, η κανονική Ντίνα δε θα μπλεκόταν ποτε σε μια σχέση υπό τέτοιες συνθήκες και είναι πολύ τρομακτικό να σκέφτομαι ότι θα το βιώνω όλο αυτό και δεν πρέπει να σκέφτομαι το να φύγω... Shocked Shocked Εξάλλου ας μην ξεχνάμε πως εγώ δεν τέσταρα ποτέ τη σχέση μου και αποφάσισα ότι θα έπρεπε να γίνει μόνιμη και ότι θα άντεχε, το μωρό ήρθε και ουσιαστικά δημιούργησε αυτό το κλίμα του γάμου.

Καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις και εκεί νομίζω είναι πραγματικά όλη η ουσία! Ένας γάμος που ξεκινάει δεν είναι κι ούτε πρέπει να θεωρείται μονόδρομος.

Όσο για το τεστάρισμα της σχέσης, συμφωνώ και επαυξάνω. Να προσθέσω ότι και σε σχέσεις πολλών ετών και μάλιστα τεσταρισμένες όπως λες κι εσύ, παρουσιάζονται προβλήματα δυσεπίλυτα και ικανά να διαλύσουν ένα γάμο πόσο μάλλον στην περίπτωσή σου που οι αποφάσεις πάρθηκαν βεβιασμένα.

ANGEL έγραψε:
ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΟ ΔΙΑΖΥΓΙΟ ΔΕΝ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΛΥΣΗ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΤΗ ΜΗΤΕΡΑ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ,ΚΑΙ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Ο,ΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ,ΟΣΟ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΥΝ.ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΟΤΙ ΓΙΑ ΣΟΒΑΡΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΠΧ ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗ ΚΑ,ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΛΛΙΩΣ.


ΔΕ ΣΥΜΦΩΝΩ ΟΤΙ "ΕΧΟΥΜΕ ΑΛΛΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΚΑΙ ΝΙΩΘΩ ΜΟΝΑΞΙΑ ΓΊ'ΑΥΤΟ". ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΒΓΑΙΝΟΥΜΕ ΜΕ ΦΙΛΕΣ,ΝΑ ΛΕΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ, ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΑΝΤΡΕΣ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ.
ΚΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΔΙΑΦΕΡΟΥΜΕ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΟΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΣ.ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΟΛΟΓΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΛΗΞΟΥΜΕ ΣΕ ΚΑΤΙ ΕΝΔΙΑΜΕΣΟ ΟΤΑΝ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΕΝΑ ΘΕΜΑ.ΟΤΑΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΕΝΙΚΑ ΚΙ ΑΟΡΙΣΤΑ ΚΑΙ ΔΙΑΦΩΝΩ,ΤΟΥ ΤΟ ΛΕΩ ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΤΟ ΑΦΗΝΩ ΣΤΗΝ ΑΚΡΗ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΕΦΑΡΜΟΣΤΕΙ!

ΕΥΤΥΧΩΣ ΓΙΑ ΜΕΝΑ,ΖΩ ΣΕ ΕΝΑΝ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟ ΓΑΜΟ ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΟΝΤΩΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΠΩΣ ΑΙΣΘΑΝΕΤΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ.ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΘΕΛΟΥΜΕ ΠΟΛΛΑ ΧΩΡΙΣ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ ΝΑ ΔΙΝΟΥΜΕ ΚΙ ΕΜΕΙΣ.ΤΙ ΘΑ ΠΕΙ "ΔΥΣΤΥΧΙΣΜΕΝΟΣ ΓΑΜΟΣ";ΚΙ Ο ΣΥΝΤΡΟΦΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΡΝΑΕΙ ΜΙΑ ΦΑΣΗ...ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥ ΜΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ,ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΚΔΡΟΜΟΥΛΑ,ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΕΝΑ ΔΙΑΖΥΓΙΟ.

mamametriazouzounakia έγραψε:Ναι ρε παιδια... το διαζύγιο είναι για εμένα η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ λύση - οχι απο θεμα ταμπου - απλά ίσως επειδη ζω κι εγω ΕΡΩΤΕΥΜΕΝΗ μετα απο 11 χρονια με τον αντρα μου... να μην το νιωθω.. αλλα δεν το βλεπω απλη υποθεση και σαφως ουτε οικονομικη υποθεση...

Κορίτσια, με τον άνδρα μου κλείσαμε 12 χρόνια μαζί. Τον λατρεύω και νιώσαμε από πολύ νωρίς ότι βρήκαμε το άλλο μας μισό! Υπήρξε όμως περίοδος που περάσαμε δύσκολα από εξωτερικούς παράγοντες οι οποίοι ήταν η απαρχή αρνητικών συναισθημάτων και απρόσμενων συμπεριφορών. Όπως είχα γράψει και νωρίτερα, αν κάποια στιγμή δεν έπαιρνε εκείνος τα πράγματα στα χέρια του ώστε έμπρακτα να μου αποδείξει ότι είναι αυτός που αγάπησα, ο χωρισμός θα φάνταζε μια πολύ πιθανή επιλογή! Rolling Eyes

ANGEL, για τη φιλία και το σύντροφο, να μιλήσω για εμένα προσωπικά. Δεν θα μπορούσα ποτέ να φανταστώ ότι ο άντρας μου δεν είναι και φίλος μου κι ότι μαζί του δεν μπορώ να συζητήσω κάτι που θα συζητούσα με μία φίλη. Εντάξει, ίσως να μην το συζητούσα τόοοοσο εκτενώς μαζί του όσο με τη φίλη μου αλλά όσο περισσότερα πράγματα υπάρχουν στα οποία αποφασίζω να μην τον συμπεριλάβω τόσο πιο μακριά από εκείνον αισθάνομαι!

Όσο για το ότι πρέπει να δίνουμε εκτός από το να ζητάμε θα συμφωνήσω. Αν το πρόβλημα όμως είναι ακριβώς αυτό που λες αλλά από την πλευρά της γυναίκας που σκέφτεται το χωρισμό; Δηλαδή αν εκείνη είναι που δίνει διαρκώς πολύ περισσότερα και λαμβάνει ελάχιστα από το σύντροφό της;

Συμφωνώ επίσης και για τη χρησιμότητα της συζήτησης στο ζευγάρι. Δεν είναι όμως λίγες οι περιπτώσεις στις οποίες παίρνονται αποφάσεις και γίνονται δεσμεύσεις που δεν διαρκούν για πάνω από μια εβδομάδα και μετά φτου κι απ' την αρχή... Σε τι να πιστέψεις όταν ο σύντροφός σου αυτοαναιρείται διαρκώς και πως να αισιοδοξείς;

Να πω τέλος αυτό που ανέφεραν και άλλες κοπέλες νωρίτερα (συγχωρέστε με που δεν θυμάμαι ονόματα), ότι η σοβαρότητα των αιτιών που οδηγούν σε μια τέτοια απόφαση είναι ως ένα βαθμό υποκειμενική. Πολλές φορές η ψυχολογική κακοποίηση μπορεί να έχει το ίδιο αρνητικά αποτελέσματα με τη σωματική. Η αίσθηση του αδιεξόδου σε συνδυασμό με τις τύψεις και τις ενοχές που πιθανώς να έχει μια γυναίκα αμφιταλαντευόμενη μεταξύ της απελευθέρωσης από μια τέτοια κατάσταση και της παραμονής σε αυτήν μόνο για χάρη των παιδιών της ενώ η ίδια ασφυκτυά, μπορεί κάλλιστα να την οδηγήσει σε κατάθλιψη πριν καν το καταλάβει.

84διαζύγιο - Σελίδα 4 Empty Απ: διαζύγιο Σαβ Ιουλ 31, 2010 5:14 pm

dinaki88

dinaki88
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
αγάπη17 έγραψε:

ANGEL, για τη φιλία και το σύντροφο, να μιλήσω για εμένα προσωπικά. Δεν θα μπορούσα ποτέ να φανταστώ ότι ο άντρας μου δεν είναι και φίλος μου κι ότι μαζί του δεν μπορώ να συζητήσω κάτι που θα συζητούσα με μία φίλη. Εντάξει, ίσως να μην το συζητούσα τόοοοσο εκτενώς μαζί του όσο με τη φίλη μου αλλά όσο περισσότερα πράγματα υπάρχουν στα οποία αποφασίζω να μην τον συμπεριλάβω τόσο πιο μακριά από εκείνον αισθάνομαι!
Φαντάσου που και στη δική μου περίπτωση αν έλεγα στον δικό μου ό,τι έλεγα στη φίλη μου τότε θα τσακωνόμασταν σίγουρα γιατί για τα περισσότερα θέματα δεν μπορώ να εκφραστώ ελεύθερα, αφού είτε σίγουρα θα εκφράσει την αντίθετη άποψη, είτε θα κριτικάρει τη δική μου, είτε θα αδιαφορήσει είτε,τέλος, θα πει κάτι ξερό και τέλος.
΄Υστερα απορεί γιατί προτιμώ να βγαίνω με τους φίλους μου που οι συζητήσεις μας μπορούν να αγγίξουν βαθιά θέματα, πάντα με σεβασμό ακόμα και στην αντίθετη άποψη, με αίσθηση ότι ο άλλος πραγματικά σε ακούει και η άποψη σου μετράει..Και ναι, δεν είμαι τόσο άλιεν μαζί τους, συχνά λέω και κάτι σωστό!!!!
αγάπη17 έγραψε:
Όσο για το ότι πρέπει να δίνουμε εκτός από το να ζητάμε θα συμφωνήσω. Αν το πρόβλημα όμως είναι ακριβώς αυτό που λες αλλά από την πλευρά της γυναίκας που σκέφτεται το χωρισμό; Δηλαδή αν εκείνη είναι που δίνει διαρκώς πολύ περισσότερα και λαμβάνει ελάχιστα από το σύντροφό της;
Ακριβώς...Συνήθως όμως η γυναίκα τότε απλά ζητάει πολλά...
Ο άντρας είναι κουρασμένος από τη δουλειά, φορτωμένος ψυχολογικά, ανώριμος κτλ.(σόρρυ ξέρω ότι κάποια τα αναφέρατε κι εσείς, τα ακούω συνέχεια και με έχει πιάσει το παράπονο...κι εγώ μικρή έγινα μάνα, άλλαξα τελείως ζωή, είμαι τελείως μόνη μου με μόνη βοήθεια τα πεθερικά και τους φίλους μου, αλλά όχι αυτός είναι ο ανώριμος και πρέπει να προσπαθώ...)
αγάπη17 έγραψε:
Συμφωνώ επίσης και για τη χρησιμότητα της συζήτησης στο ζευγάρι. Δεν είναι όμως λίγες οι περιπτώσεις στις οποίες παίρνονται αποφάσεις και γίνονται δεσμεύσεις που δεν διαρκούν για πάνω από μια εβδομάδα και μετά φτου κι απ' την αρχή... Σε τι να πιστέψεις όταν ο σύντροφός σου αυτοαναιρείται διαρκώς και πως να αισιοδοξείς;
Συμφωνώ και πάλι..
Και η συζήτηση έχει νόημα ότι πραγματικά κάθονται κάτω και βάζουν και οι δύο νερό στο κρασί τους.
εμάς οι συζητήσεις συνήθως ξεκινούν και λήγουν με αλληλοκατηγορίες και φυσικά καταλήγουν σε αδιέξοδο και σε υποσχεση για προσπάθεια...
Δε θέλω να βγάλω την ουρά μου απ'έξω, αλλά ακόμα κι αν ακολουθώ τον ειρμό μια τέτοιας συζήτησης είναι γιατί δεν έχουμε μάλλον κοινό κώδικα επικοινωνίας.Όταν λέω έκανες αυτό και με πείραξε γι'αυτό είμαι λυπημένη δεν περιμένω ως απάντηση γιατί εσύ φέρθηκες δίκαια,εσυ δεν έκανες αυτό...?περιμένω να ακούσω γιατί το έκανε, μια αιτιολόγηση, κτλ.και μετά να ανοίξει το θέμα τι έκανα εγώ...
τι να πω, νιώθω τελείως από άλλο πλανήτη-ή μήπως είμαι?????
αγάπη17 έγραψε:
Να πω τέλος αυτό που ανέφεραν και άλλες κοπέλες νωρίτερα (συγχωρέστε με που δεν θυμάμαι ονόματα), ότι η σοβαρότητα των αιτιών που οδηγούν σε μια τέτοια απόφαση είναι ως ένα βαθμό υποκειμενική. Πολλές φορές η ψυχολογική κακοποίηση μπορεί να έχει το ίδιο αρνητικά αποτελέσματα με τη σωματική. Η αίσθηση του αδιεξόδου σε συνδυασμό με τις τύψεις και τις ενοχές που πιθανώς να έχει μια γυναίκα αμφιταλαντευόμενη μεταξύ της απελευθέρωσης από μια τέτοια κατάσταση και της παραμονής σε αυτήν μόνο για χάρη των παιδιών της ενώ η ίδια ασφυκτυά, μπορεί κάλλιστα να την οδηγήσει σε κατάθλιψη πριν καν το καταλάβει.
Εγώ ανέφερα κάτι τέτοιο, νομίζω και κάποια άλλη κοπέλα...
ναι όντως μπορεί η σωματική κακοποίηση-για μένα-να είναι τοπ στις αιτίες για διαζύγιο, αλλά και η ψυχολογική κακοποίηση ακόμα και η έλλειψη επικοινωνίας, αγάπης κατανόησης, αλληλοστήριξης κτλ κτλ μου δημιουργούν την απορία:ποιός ο λόγος συνέχισης μιας τέτοιας σχέσης..τι σου καλύπτει?
θυσία για τα παιδιά, τα οποία βιώνουν μια παραμορφωμένη εικόνα του πώς πρέπει να είναι μια οικογένεια και πόσο δυστυχισμένοι είναι οι γονείς τους-σε βαθμό που ίσως θεωρήσουν κάποια στιγμή ότι αυτά είναι η αιτία-ή ένα φιλικό διαζύγιο και κατανάλωση της ίδιας ενέργειας να μείνουν ήπιοι οι τόνοι και να δοθεί το καλύτερο στα παιδιά???
έχω μεγαλώσει σε δύσκολη οικογένεια, ήθελα το παιδί μου να έχει έστω ευτυχισμένες εικόνες, χωρίς τσακωμούς, γέλια και κατανόηση στο σπίτι και στήριξη στα βήματα της.Κοντεύει 11 μηνών και ήδη έχει δει άπειρες φορές τη μάνα της στεναχωρημένη, φωνές, κρότους από πόρτες που κλείνουν, τραβήγματα και σπρωξιές-όχι χέρι δε νομίζω να τολμήσει να σηκώσει άντρας πάνω μου, είμαι τόσο τρελή που θα τον χώσω μέσα:ΡΡΡ-ώρες σιγής μεταξύ μας, και τόσες φορές που διαλύθηκε όλο το κέφι μου που απλά την άφησα να παίζει μόνη της στο πάρκο και πήγα να ξαπλώσω,τουτέστιν έχασα πολύτιμη ώρα δίπλα της...Ιδέα μου ή το μέλλον προδιαγράφεται δυσοίωνο?ή μήπως θα ωριμάσει στα επόμενα λίγα χρόνια από τα οποία το μωρό θα έχει αναμνήσεις??

http://psuxoblabla.blogspot.gr/

85διαζύγιο - Σελίδα 4 Empty Απ: διαζύγιο Σαβ Ιουλ 31, 2010 9:20 pm

stella.s

stella.s
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
gennie έγραψε:Αναρωτιόμουνα αν υπάρχει κάποιος που, αφού απέκτησαν παιδι/ά να αποφάσισαν να χωρίσουν, ΧΩΡΙΣ ΟΜΩΣ να υπάρχει ένταση στη σχέση. Απλά να κατάλαβαν ότι θέλουν διαφορετικά πράγματα στη ζωή. Έχω δυο αγόρια 5,5 και 4. Διάφορα θλιβερά γεγονότα μας έχουν απομακρύνει αρκετά με τον άντρα μου. Μου είναι πολύ δύσκολο να το χειριστώ αυτό. Δεν υπάρχει ένταση στο σπίτι, περνάμε καλά όταν βγαίνουμε οικογενειακά, τον εκτιμώ πολύ και τον σέβομαι σαν άνθρωπο και σαν πατέρα, είναι πολύ τρυφερός και δοτικός με τα αγόρια μας. Καταλήγω όμως, τον τελευταίο χρόνο, ότι οι κοσμοθεωρίες μας δεν είναι απλώε διαφορετικές αλλά εκ διαμέτρου αντίθετες, πράγμα που με κάνει να νοιώθω μεγάλη μοναξιά. Τρέμω, όμως, στη σκέψη να ανακοινώσω στα παιδιά ότι η μαμά και ο μπαμπάς δεν θα μένουν στο ίδιο σπίτι "αλλά θα σας αγαπάνε το ίδιο". Το έχει περάσει κανείς αυτό και πώς το χειριστήκατε με τα παιδιά?
το εχω περασει εγω αλλα απο την μερια των παιδιων.να ξερεις οτι οσο πιο μικρο ειναι το παιδι τοσο πιο ανωδινο ειναι.οι δικοι μου εμεναν συμβατικα μαζι,χωρις να μιλανε,μεσα στο ιδιο σπιτι.μενανε μαζι για μενα,μεχρι να μεγαλωσω κ να παντρευτω.χωρισανε πριν 1 χρονο κοντα στον γαμο μου.πιστεψεμε ηταν οτι χειροτερο μου ειχε συμβει.τα παιδακια σου ειναι μικρα,αν νομιζεις οτι δεν αντεχεις αλλο,καντο τωρα που ειναι μωρακια.

86διαζύγιο - Σελίδα 4 Empty Απ: διαζύγιο Κυρ Αυγ 01, 2010 11:42 pm

Μαρία Σ.

Μαρία Σ.
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
καλημέρα κορίτσια Ντινάκη μου για να πω την αλήθεια με έχεις μπερδέψει λίγο και πιστευω γνωμη μου παλι οτι και συ έχεις πάρει λίγο λάθος τη ζωη και το γάμο. δεν λέω οτι πρεπει να μενουμε σε μια σχεση ειτε ειναι γάμος ή απλα σχεση αν δεν περναμε καλά αλλα τα πραγματα δεν ειναι πάντα ροζ βρε καλη μου. ολοι εχουμε προβληματα και ολοι περναμε απο διαφορες φασεις στη ζωη μας ειδικα οταν ερχεται ενα παιδι τα πραγματα ειναι πιο δυσκολα και χρειαζεται περισσοτερο υπομονη για να μπορεσουν τα πραγματα να γινουν και παλι καλα. περασα και γω μια φαση περιεργη οπως εσενα και μια φιλη μου που το συζητησα μου ειπε οτι ειχε βιωσει και αυτη τα ιδια ακριβως συναισθηματα αλλα με το καιρο ολα φτιαχνουν,ειδικα εσεις που ειστε μικροι ειναι ακομη πιο δυσκολα. θελετε το χρονο σας για να καταλαβαιτε τι εχει γινει στη ζωη σας. εδω εισαι με τον άλλο χρονια και περνας κριση οχι να εισαι και τοσο μικρος. Επίσης λένε οτι οι αντρες ειναι πιο ανωριμοι οποτε μην πας και συ κοντρα. απο την άλλη εχεις και συ δικιο και σενα σου ηρθαν ολα αποτομα αλλα κανε λιγο υπομονη για μωρο σου. ασε το μωρο καπου για μερικες μερες να πατε καπου οι δυο σας να λλάξετε παραστεσεις.
οσον αφορα τους φιλους που λες οτι περνας καλα μην συγκρινεις ανομοια πραγματα πανω απο ολα θεωρω στη ζωη μας ειναι η οικογενεια μας αν οι παρεα με τους φιλους σου δημιουργει προβλημα στη σχεση σου κανε μια παυση γαι λιγο μηπως και βελτιωθουν τα πραγαματ γιατι και αυτος μπορει να το βλεπει εγωιστικα οτι προτιμας την παρεας σου απο αυτον και να αντιδρα ακομη περισσοτερο. δεν λεω να παρατησεις τους φιλους σου αλλα λιγο να κανεις μια παυση. και τελος θα ηθελα να σου πω κατι που ειχε συμβει σε μενα οσο ημουν σε σχεση με τον αντρα μου. οτι προβλημα και αν ειχα το συζητουσα με τη φιλη μου( κολλητη μου) η οποια δεν ειχε καποια σχεση ακι γενικα δεν ειχε βιωσει παρομοια πραγαμτα με αποτελεσμα να με επηρεαζει αρνητικα γιατι με συμβουλευαι για πραγαματ που δνε ηξερε της ελεγα κατι και γυρνουσα στον συντροφο μου και ημουν τουρμπο με αποτελεσμα να τσακωνομαστε ακομη περισσοτερο και αποσταση να μεγαλωνει μεταξυ μας σε μαι συζητηση καταλαβα καποια πραγματα και σταματησα να λεω τα παντα στη κολλητη μου και ναι ημουν καλυτερα αντιμετωπιζα τα πραγαματ μονη μου και δοξα το θεο ολα τελαια. ευχομαι ολα να πανε καλα και συντομα να μας πεις οτι ειστε μια χαρα μαζι που θεωρω απο αυτα που λες οτι θα γινει αυτο γιατι απο οτι διαβαζω περνατε μια κριση που πολλοι περνανε εσεις πρεπει να προσπαθησετε να βρειτε πιο δυνατοι και αυτο θα το πετυχετε μονο με υπομονη αγαπη και συζητηση. κοψτε τους εγωισμους κανε για μια ακομη φορα εσυ πισω και δωστου περισσοτερη αγαπη μπορει να νιωθει ανασφαλεια οι αντρες ειναι σαν τα μωρα. σορυ αν ειπα κατι που σε ενοχλησε

87διαζύγιο - Σελίδα 4 Empty Απ: διαζύγιο Δευ Αυγ 02, 2010 1:48 am

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Προσωπικά ώρες ώρες δεν θέλω απλά να τον χωρίσω θέλω να τον αφανίσω. χαχαχαχα
Σοβαρά τώρα. Οι σχέσεις και η συμβίωση είναι πολύ δύσκολο πράγμα.
Η ζωή δεν είναι ρομαντική κομεντί που νέος γνωρίζει νέα και περπατούν χέρι χέρι κάτω από το φεγγαρόφως και τίποτα δεν σκιάζει το μέλλον τους. Δυστυχώς ή ευτυχώς δεν είμαι η Μεγκ Ραιαν και ο καλός μου δεν είναι ο Τομ Χανκς.
Ντινάκι μου εγώ αυτό που έχω καταλάβει είναι οτι είσαι πολύ θυμωμένη. Και μάλλον και ο καλός σου είναι θυμωμένος. Και ο θυμός είναι κακός σύμβουλος. Σίγουρα ξέρεις γιατί είσαι θυμωμένη? Σίγουρα το προβλημά σου είναι η επικοινωνία με τον καλό σου? Δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις τι θέλω να σου πω.

88διαζύγιο - Σελίδα 4 Empty Απ: διαζύγιο Δευ Αυγ 02, 2010 2:01 am

sktv

sktv
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
florentiab έγραψε:Προσωπικά ώρες ώρες δεν θέλω απλά να τον χωρίσω θέλω να τον αφανίσω. χαχαχαχα
Σοβαρά τώρα. Οι σχέσεις και η συμβίωση είναι πολύ δύσκολο πράγμα.
Η ζωή δεν είναι ρομαντική κομεντί που νέος γνωρίζει νέα και περπατούν χέρι χέρι κάτω από το φεγγαρόφως και τίποτα δεν σκιάζει το μέλλον τους. Δυστυχώς ή ευτυχώς δεν είμαι η Μεγκ Ραιαν και ο καλός μου δεν είναι ο Τομ Χανκς.
Ντινάκι μου εγώ αυτό που έχω καταλάβει είναι οτι είσαι πολύ θυμωμένη. Και μάλλον και ο καλός σου είναι θυμωμένος. Και ο θυμός είναι κακός σύμβουλος. Σίγουρα ξέρεις γιατί είσαι θυμωμένη? Σίγουρα το προβλημά σου είναι η επικοινωνία με τον καλό σου? Δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις τι θέλω να σου πω.
ti wraia pou ta egrapses!!!!!!!!!!etsi akribws einai!!k gia to prwto k gia to deutero kommati!!!!
H ntina einai i moni pou gnwrizei ti ginetai mesa sto spiti tis!otan i porta kleinei den gnwrizoume ti ginetai apo pisw!sigoura tha nai thumwmeni alla na psaxeis batheia na breis to logo pou eisai!!!!!!!
k kati pou mou mathane pote den ftaiei mono o enas panta ftaine k duo o enas ligo perissotero apo ton allo!

89διαζύγιο - Σελίδα 4 Empty Απ: διαζύγιο Δευ Αυγ 02, 2010 2:56 am

gennie


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Έχω ένα ζευγάρι φίλων. Δεν είναι ούτε ο Τομ Χάνκς, ούτε η Μεγκ Ράιαν. Σε πολλές περιπτώσεις διαφωνώ με τις αποφάσεις τους και το στυλ τους (και το θεωρώ φυσιολογικό, δεν ειναι δυνατόν να συμφωνείς με όλους για όλα), αλλά η μεταξύ τους σύμπνοια είναι αξιοθαύμαστη και,για μένα, αξιοζήλευτη (ζηλεύει πάντα κανείς αυτό που δεν έχει).Ναι, περνάνε κι αυτοί τις δυσκολίες τους κατά καιρούς, αλλά η κοινή βάση που έχουν (η κοσμοθεωρία, αν θέλετε, που έχω αναφέρει και στο παρλθόν)τους βοηθάει να μένουν ενωμένοι.
Τι γίνεται,όμως,όταν αντιλαμβάνεται κανείς ότι αυτή η βάση, το θεμέλιο μιας σχέσης, δεν έχει ισορροπία? Μη βιαστείτε να πείτε "καλά, εσύ μετά από δυο παιδιά το κατάλαβες?" γιατί υπάρχουν διάφοροι λόγοι γι αυτό. Η υπομονή που κάνεις στην αρχή και λες ότι κάποια πράγματα που σ'ενοχλούν θα αλλάξουν με την αγάπη, το ότι γενικώς οι άνθρωποι αλλάζουν και εξελίσσονται και, εξ ίσου σημαντικά, οι εξωτερικοί παράγοντες (οι δυσκολίες, οι θάνατοι, οι αναποδιές).
Νομίζω ότι,τόσο στη δική μου περίπτωση, όσο και στης Ντίνας, δε μιλάμε για επιφανειακές μικρο-διαφορές και καυγαδάκια που θα εξομαλυνθούν με μία εκδρομούλα. Μιλάμε για δύο διαφορετικές στάσεις ζωής. Ναι, είναι δυνατόν να το καταλάβεις αργότερα. Ναι, είναι κρίμα να ζήσουν τα παιδιά ένα χωρισμό.
Πέρασα ένα πολύ κακό σαββατοκύριακο εξ αιτίας της πολύ κακής διάθεσης και της έντασης του άντρα μου. Ειδικά όταν γίνεται άδικος με τα παιδιά επειδή τον βαράει η κυκλοθυμία θέλω να εξαφανιστεί. Αλλά με σταματάει η σχέση που έχει με τα παιδιά. Τον λατρεύουν και τα λατρεύει. Πώς τους το στερείς αυτό? Ακόμα δεν τον έπιασα να του μιλήσω για αυτό το τελευταίο περιστατικό γιατί είμαι τόσο εξαγριωμένη και απηυδισμένη που φοβάμαι ότι η κουβέντα θα εκτραχυνθεί. Περιμένω να ανασυγκροτηθώ γιατί δε θέλω να με συμβουλεύει γενικότερα ο θυμός. Αναγνωρίζω το δικαίωμά του να αντιμτωπίζει τα προβλήματά του με όποιον τρόπο επιθυμεί, όπως αναγνωρίζω και την ευθύνη μου σ'αυτή τη σχέση. ΟΜΩΣ, δε θέλω άλλη κατάθλιψη στη ζωή μου. Μου έλειψε η χαρά και το χαμόγελο. Μπορώ, χωρίς να πληγώσω τα παιδιά μου? (Αφήστε, από τα post σας την ξέρω την απάντηση...) pale

90διαζύγιο - Σελίδα 4 Empty Απ: διαζύγιο Δευ Αυγ 02, 2010 3:20 am

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Gennie κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και όπως διάβασα και παραπάνω μόνο αυτός που το βιώνει ξέρει καλύτερα.
Τα παιδιά σου μπορεί να λατρεύουν τον μπαμπά τους αλλά λατρεύουν και τη μαμά τους. Και τη χρειάζονται γερή και δυνατή. Κάνε ότι μπορείς για να γίνεις πάλι χαρούμενη. Τα παιδιά θέλουν καλούς γονείς όχι απαραίτητα παντρεμένους γονείς. Σε αυτό είμαι κάθετη.
Αυτό που πρότεινα στο Ντινάκι είναι να πάρει τις αποφάσεις της νηφάλια και όχι θυμωμένη.
Σίγουρα δεν είμαι σε θέση να πω σε κανέναν πως θα ζήσει τη ζωή του. Κάποιες μέρες δεν ξέρω τι να κάνω ούτε με τη δική μου.


91διαζύγιο - Σελίδα 4 Empty Απ: διαζύγιο Δευ Αυγ 02, 2010 3:27 am

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
florentiab έγραψε:εγώ δεν έχω χωρίσει και ελπίζω όχι. Πριν λίγους μήνες χώρισε μια κολλητή μου με ένα παιδάκι 3 χρονών. Η περίπτωση της φίλης μου μοιάζει πολύ με τη δική σου. Και αυτοί δεν τσακωνόντουσαν αλλά υπήρχαν πολλά θέματα. Προς στιγμή νόμιζα οτι ήταν αυτή.
Αν την βλέπατε θα στεναχωριόσασταν. Είχε μείνει μόνο κόκαλα, δεν έτρωγε από την πίεση που αισθανόταν, δεν κοιμόταν σχεδόν καθόλου. Αφότου χώρισε και πέρασαν λίγοι μήνες επανήλθε στα φυσιολογικά της.
Δεν λέω ότι πρέπει να χωρίσεις. Δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες. Ο χωρισμός ωφέλησε τη φίλη μου, για έσενα ίσως άλλη να είναι η λύση, όμως αν το αποφασίσεις μη φοβηθείς τίποτα. Να είσαι δυνατή.
Στο κάτω κάτω δεν μπορούμε να είμαστε ευτυχισμένοι μόνο στο πλευρό κάποιου. Ούτε μένουμε μαζί με κάποιον μόνο και μόνο επειδή μπορεί να μη βρούμε άλλον.
Ελπίζω ότι το καλύτερο για σας.

Επαναλαμβάνω και παλαιότερο ποστ μου.
(πρέπει να είμαι η μοναδική εδω μέσα που επαναλαμβάνει δικό της ποστ. τι ψώνιο θεέ μου που είμαι χιχιχιχι)

92διαζύγιο - Σελίδα 4 Empty Απ: διαζύγιο Δευ Αυγ 02, 2010 4:09 am

lianikos

lianikos
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
dinaki 88, είναι πασιφανές ότι πνίγεσαι. Εγώ θεωρώ τον εαυτό μου από τις τυχερές. Οχι ότι υπάρχει πλήρης ταύτιση απόψεων, αλλά τουλάχιστο βλέπω ότι προσπαθεί και όταν ξεχνιέται μια συζήτηση είναι αρκετή για να ταρακουνηθεί λιγάκι. Επίσης, είναι εξαιρετικός πατέρας και μπορώ να πω ότι από τότε που έμεινα έγκυος άλλαξε προς το καλύτερο.
Ωστόσο, αυτά που λες εσύ τα συζητούσε με μια φίλη πριν από μια βδομάδα. Βίωνε ακριβώς το ίδιο, αυτή με 3 παιδιά βέβαια. Ο σύζυγός της άλλαξε και άρχισε, εκτός των αλλων, να διεκδικεί και να έχει κερδίσει μέχρι τώρα απόλυτα προσωπικό χρόνο και αποχή από διάφορες ευθύνες, με αποτέλεσμα η φίλη μου να πνίγεται.
Η ζωή σου κούκλα μου είναι δική σου. Φαίνεται ότι είσαι νοήμων και κατασταλαγμένη κοπέλα. Όλες τις τρικλοποδιές του νου φαίνεται να τις έχεις σκεφτεί (τον θυμό, την πίεση κλπ). Κάνε αυτό που κρίνεις ότι μακροπρόθεσμα θα κάνει καλό στο παιδί σου και σε σένα. Απο μένα, αν μου επιτρέπεις, μία μόνο συμβουλή: Συζήτησέ το πάλι και πάλι και πάλι με τον άντρα σου. Μην τον αφήσεις να σου ρίξει ευθύνες του τύπου "Δεν είχα καταλάβει πόσο σοβαρό ήταν" ή "Δε μου μίλησες έγκαιρα" ή "Δε μου έδωσες μια ευκαιρία να αλλάξω". Μερικές φορές ο διάλογος είναι σωτήριος. (άλλες πάλι όχι)

93διαζύγιο - Σελίδα 4 Empty Απ: διαζύγιο Δευ Αυγ 02, 2010 4:24 am

voskopoula


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Και η δική μου περίπτωση είναι κάπως έτσι...Χώρισα με τον άντρα μου γιατί οι απόψεις μας είναι εκ διαμέτρου αντίθετες σε ορισμένα βασικά θέματα και κυρίως όσον αφορά στη διατροφή του παιδιού και την διαπαιδαγώγησή του. Κι ας είμαστε μαζί από τα μικράτα μας..
Είχε φτάσει ο κόμπος στο χτένι..βέβαια χωρίσαμε ΑΠΟΛΥΤΩΣ φιλικά μιας και δεν υπήρξαν ούτε καυγάδες,ούτε τρίτα πρόσωπα ούτε τίποτα... απλά εντελώς διαφορετική νοοτροπία και στάση ζωής,πράγμα που σημαίνει ότι πλέον ήταν αδύνατον να συνυπάρξουμε σαν ζευγάρι.
Το μόνο μου πρόβλημα είναι οτι ο μικρός έχει παθολογική αδυναμία στον πατέρα του...
Αλλά επειδή είμαι φύση και θέση αισιόδοξος άνθρωπος...θα συνηθίσει που θα πάει?...

94διαζύγιο - Σελίδα 4 Empty Απ: διαζύγιο Δευ Αυγ 02, 2010 4:56 am

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
[quote="dinaki88"][

Νομίζω ότι η σκέψη σου είναι πολύ καταθλιπτική, δεν ξέρω ποια είναι η πραγματικότητα, ειδικά εγώ που δεν είμαι η κοπέλα που ονειροβατεί για αγάπες και λουλούδια και καντάδες(βασικά ημουν μάλλον ακριβώς το αντίθετο)αλλά αδυνατό να πιστέψω ότι οι εκδηλώσεις τρυφερότητας θαυμασμού και αγάπης που βλέπω ζευγάρια και 80 ετών να έχουν δεν είναι πραγματικότητα αλλά φαντασίωση..
Όπως και να έχει για εμένα ο σύντροφος πια είναι κάποιος που είναι δίπλα σου και πορεύεστε μαζί στη ζωή όπως ο καλύτερος σου φίλος, θα έπρεπε να σε κάνει να θες να ζεις την κάθε μέρα όχι να στη δυσκολεύει...
Δε νομίζω ότι αναφέρθηκε καμία απλά στον έρωτα που έχει σβήσει, αλλά σε συμπεριφορές δυσλειτουργικές, διαφωνίες και γενικότερα σχεσεις που απλά ανέχεσαι.
Για μένα η ζωή είναι πολύ μικρή, και πραγματικά δε θέλω να γνωρίσει το παιδί μου μια μάνα που δε χαμογελάει και είναι συνέχεια στεναχωρημένη.
Δεν έχω πρόβλημα με τη "μοναξιά"(εννοώντας έλλειψη συντρόφου), δεν πιστεύω ότι σκοπός στη ζωή είναι να έχουμε κάποιον δίπλα μας συνέχεια. Απλά να είμαστε καλά με τον εαυτό μας, να νιώθουμε ο εαυτός μας και να αντιμετωπίζουμε θετικά τη ζωή.
Όταν η συμβίωση με κάποιον-οποιονδήποτε- σε κάνει να ξυπνάς και να κοιμάσαι με άσχημα συναισθήματα, σε κάνει να αμφισβητείς το πόσο τέλειος είσαι(Γιατί υποτίθεται στα μάτια των δικών σου ανθρώπων είσαι τέλειος)-αφού τονίζει ΟΛΑ τα πράγματα που δεν κάνεις καλά..-και τέλος, όταν αλλάζεις αυτό που είσαι και καταπιέζεσαι, για μένα αυτό είναι μιζέρια και δυστυχία, που κανείς δεν αξίζει επειδή έκανε παιδί..
Δηλ. πχ εγώ, επειδή έτυχε και έμεινα έγκυος και την κράτησα γιατί το ήθελα, θα έπρεπε να καταδικαστώ μια ζωή-είμαι και μικρή όπως λέτε-με έναν άντρα που αν έπρεπε αργότερα στη ζωή να τον επιλέξω για να κάνουμε οικογένεια δε θα το έκανα επειδή θα το έβλεπα ότι δε θα λειτουργούσε??

Αυτοί οι άνθρωποι που φτάνουν 80 χρονών και είναι μαζί και ίσωσς τους βλεπεισ απο το χερακι και λες ΄΄τι ωραια..μακάρι να είμαστε και εμεις ετσι΄΄...και εγω το λεω αυτο ..αλλα να εισαι σιγουρη πως εχουν περασει πολλεσ δοκιμασιεσ να φτασουν εκει ..επισης οι εκδηλωσεις θαυμασμου και τρυφεροτητασ κλπ..ειναι στιγμεσ μες τη ζωη..δεν σημαινει πως 24 ωρεσ επι 80 χρονια ηταν ετσι...!
τωρα το οτι κρατησεσ το παιδι ειναι τιμη σου..απο την αλλη δεν εισαι υποχρεωμενη να κανεισ κατι...οποτε θελεισ φυσικα και χωριζεισ...αλλα να ξερεισ πως τα βλεπεισ λιγο πιο ''ρομαντικα ΄΄λογο ηλικιας..οσο και αν λες πως δεν εισαι ετσι...
σου ευχομαι να βρεισ αυτο που νομιζεισ πως σε καλυπτει ,αλλα φοβαμαι για σενα και για ολεσ τισ κοπελεσ που ειναι πολυ μικρεσ οτι απλα δεν θελουν ακομη να προσγειωθουν στην πραγματικοτητα..
τελοσ παντων δεν σε κρινω...οι γονεισ σου τι λενε για ολο αυτο σε προτρεπουν να χωρισεις...?

95διαζύγιο - Σελίδα 4 Empty Απ: διαζύγιο Δευ Αυγ 02, 2010 5:44 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
dinaki88 μου φαινεται φυσιολογικη εξελιξη αυτη στη σχεση σου.Και ειμαι σιγουρη οτι αλλο ηταν ο συντροφος σου πριν το γαμο και αλλο ειναι τωρα,φανταζομαι και συ διαφερεις τωρα.Εχω επιχειρηματα και ερωτηματα αλλα δεν μου κολλαει να τα κανω σε σενα,οχι γιατι δεν εισαι εξυπνο πλασμα και εγω ειμαι αλλα γιατι εισαι μια γυναικα 20 χρονων και γω 34 (οπως κ η gennie),τα θελω μας διαφερουν αρκετα.Οποτε ειναι αδικο για σενα να απαντας σε ερωτησεις οπως "δεν ηξερες οτι το παιδι θα σε περιορισει για καποιο διαστημα","δεν ηξερες οτι θα χρειαστει να μεινεις στο σπιτι αφου δεν εχεις βοηθεια" κ.α. παρομοια.Φανταζομαι οτι οταν ξεκινησε η σχεση σας δεν ηταν στοχος σας "το μικρο σπιτι στο λιβαδι",αλλα μονο ο ερωτας και οι σπουδες σας. Θα σε συμβουλευα να μην βαζεις τον εαυτο σου σε διλληματα που δεν ειναι της ηλικιας σου,και επαναλαμβανω οχι γιατι δεν εισαι εξυπνη ή σχετικα ωριμη αλλα δεν εισαι στη θεση μιας μεγαλυτερης γυναικας που μπορει να εκανε πιο συνειδητα γαμο κ παιδι. Κοιτα λοιπον να κανεις αυτο που λεει η καρδια σου,γιατι αυτη την στιγμη αυτο μπορεις να επεξεργαστεις κ μη μπλεκεις με τις αναζητησεις μιας μεγαλυτερης.Αλλα ζητουμενα θα επρεπε να εχεις τωρα,το οτι εχεις παιδακι ειναι ευτυχια και σε βαζει σε αλλη κατηγορια,αλλα μην αφησεις την μητροτητα να σε "εγκλωβισει".Προχωρα στις επιλογες σου αφου εξασφαλισεις οτι θα εχεις βοηθεια με το παιδι μεχρι να σταθεις στα ποδια σου.Αυτα σκεφτηκα διαβαζοντας τις απαντησεις σου.

96διαζύγιο - Σελίδα 4 Empty Απ: διαζύγιο Δευ Αυγ 02, 2010 9:26 am

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
litsakos έγραψε:Αλλα ζητουμενα θα επρεπε να εχεις τωρα,το οτι εχεις παιδακι ειναι ευτυχια και σε βαζει σε αλλη κατηγορια,αλλα μην αφησεις την μητροτητα να σε "εγκλωβισει".Προχωρα στις επιλογες σου αφου εξασφαλισεις οτι θα εχεις βοηθεια με το παιδι μεχρι να σταθεις στα ποδια σου.Αυτα σκεφτηκα διαβαζοντας τις απαντησεις σου.


και όπως πάντα συμφωνώ με το Λιτσάκι.

97διαζύγιο - Σελίδα 4 Empty Απ: διαζύγιο Δευ Αυγ 02, 2010 10:24 am

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
florentiab έγραψε:
litsakos έγραψε:Αλλα ζητουμενα θα επρεπε να εχεις τωρα,το οτι εχεις παιδακι ειναι ευτυχια και σε βαζει σε αλλη κατηγορια,αλλα μην αφησεις την μητροτητα να σε "εγκλωβισει".Προχωρα στις επιλογες σου αφου εξασφαλισεις οτι θα εχεις βοηθεια με το παιδι μεχρι να σταθεις στα ποδια σου.Αυτα σκεφτηκα διαβαζοντας τις απαντησεις σου.


και όπως πάντα συμφωνώ με το Λιτσάκι.

Παντως κοριτσια ..αλλο το πως θα επρςπε να ειναι τα πραγματα για μια κοπελα αυτης της ηλικίας..και άλλο πως πραγματικά είναι...η πραγματικότητά της τώρα είναι διαφορετική και καλώς η κακώς δεν αλλάζει(για το παιδι λεω, όχι το γάμο.,)....
καλο είναι να προσαρμοζόμαστε στην αλήθεια και την πραγματικότητα ..πολλες κοπελες είχαν παιδακια σε πολυ μικρή ηλικια και χρειάστηκε να ωριμάσουν νωρίτερα..δεν είναι απαραίτητα κακό αυτο...!
ετσι και αλλιώς στην εποχή μας που οι ΄΄σχεσεις΄΄ ξεκινάνε σε μικρή ηλικία...και δεν είμαστε σε εποχή που οι κοπέλες δεν είχαν προγαμιαίες σχέσεις κλπ...όλες οι κοπέλες είναι εκτεθημένες σε αυτή την πιθανότητα..να έχουν γ΄ρηγορα ένα παιδί οποτε η πορεία της ζωής παίρνρι άλλο δρόμο απο τον αρχικό...έτσι όμως είναι..πολλέσ τα έχουν κάνει όλα..και οικογένεια και παιδία και σπουδάσαν και όλα..
βέβαια η π΄ρωτη ανεμελία χάνεται ανεπιστρεπτή...

98διαζύγιο - Σελίδα 4 Empty Απ: διαζύγιο Δευ Αυγ 02, 2010 11:00 am

despoinag

despoinag
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
litsakos έγραψε:dinaki88 μου φαινεται φυσιολογικη εξελιξη αυτη στη σχεση σου.Και ειμαι σιγουρη οτι αλλο ηταν ο συντροφος σου πριν το γαμο και αλλο ειναι τωρα,φανταζομαι και συ διαφερεις τωρα.Εχω επιχειρηματα και ερωτηματα αλλα δεν μου κολλαει να τα κανω σε σενα,οχι γιατι δεν εισαι εξυπνο πλασμα και εγω ειμαι αλλα γιατι εισαι μια γυναικα 20 χρονων και γω 34 (οπως κ η gennie),τα θελω μας διαφερουν αρκετα.Οποτε ειναι αδικο για σενα να απαντας σε ερωτησεις οπως "δεν ηξερες οτι το παιδι θα σε περιορισει για καποιο διαστημα","δεν ηξερες οτι θα χρειαστει να μεινεις στο σπιτι αφου δεν εχεις βοηθεια" κ.α. παρομοια.Φανταζομαι οτι οταν ξεκινησε η σχεση σας δεν ηταν στοχος σας "το μικρο σπιτι στο λιβαδι",αλλα μονο ο ερωτας και οι σπουδες σας. Θα σε συμβουλευα να μην βαζεις τον εαυτο σου σε διλληματα που δεν ειναι της ηλικιας σου,και επαναλαμβανω οχι γιατι δεν εισαι εξυπνη ή σχετικα ωριμη αλλα δεν εισαι στη θεση μιας μεγαλυτερης γυναικας που μπορει να εκανε πιο συνειδητα γαμο κ παιδι. Κοιτα λοιπον να κανεις αυτο που λεει η καρδια σου,γιατι αυτη την στιγμη αυτο μπορεις να επεξεργαστεις κ μη μπλεκεις με τις αναζητησεις μιας μεγαλυτερης.Αλλα ζητουμενα θα επρεπε να εχεις τωρα,το οτι εχεις παιδακι ειναι ευτυχια και σε βαζει σε αλλη κατηγορια,αλλα μην αφησεις την μητροτητα να σε "εγκλωβισει".Προχωρα στις επιλογες σου αφου εξασφαλισεις οτι θα εχεις βοηθεια με το παιδι μεχρι να σταθεις στα ποδια σου.Αυτα σκεφτηκα διαβαζοντας τις απαντησεις σου.

Είναι μέρες που παρακολουθώ το θέμα και έχω γράψει πολλές φορές μύνημα και άλλες τόσες το έσβησα και δεν το έστειλα. Όχι γιατί δεν έχω τί να πω, αλλά γιατί είμαι σίγουρη ότι πολλά από αυτά που θέλω να πω δεν θα γίνουν κατανοητά, όχι λόγω χαμηλής νοημοσύνης, αλλά λόγω ηλικιακής διαφοράς.

Κάνω παράθεση το ποστ της litsakos γιατί με βρίσκει απόλυτα σύμφωνη και θέλω να πω στα κορίτσια την προσωπική μου άποψη.

Όταν αποφασίσαμε να παντρευτούμε ο άντρας μου, μου έκανε την εξής δήλωση: "Αν αποφασίσεις να παντρευτούμε να ξέρεις ότι δεν υπάρχει γυρισμός. Θα μείνουμε για πάντα μαζί" Γέλασα και σκέφτηκα ότι είναι πολύ απόλυτος αλλά άστον να λέει. Δεν έχουμε να χάσουμε τίποτα. Παντρευόμαστε και αν δεν κάτσει χωρίζουμε..... και τί έγινε???

Στα 35 μου χρόνια, μετά από 13 χρόνια σχέση, 10 χρόνια γάμου και 2 παιδιά τελικά κατάλαβα πόσο δίκιο είχε.

Δεν λέω ότι το διαζύγιο δεν είναι σωστό. Λέω απλώς ότι ειδικά όταν υπάρχει ένα παιδί πρέπει να κάνουμε υποχωρίσεις χωρίς να μετράμε ποιος έκανε τις περισσότερες. Λέω ότι πρέπει να σκεφτόμαστε λιγότερο εγωιστικά, γιατί είμαστε γονείς και αξίζει να χάσουμε λίγα παραπάνω χρόνια από τη ζωή μας, μήπως φτιάξει μία κατάσταση. Αν δεν φτιάξει τότε θα κοιτάμε με καθαρό βλέμα τα παιδιά μας αργότερα και θα τους πούμε, "δεν τα κατάφερα αλλά το προσπάθησα". Αν όμως τα καταφέρουμε???? Αν οι διαφορετικές αντιλήψεις γίνουν λιγότερο δυσβάσταχτες γιατί ξαφνικά εμφανίζετε ο διάλογος? Αν ο έρωτας που ξεφούσκωσε γίνει τρυφερότητα και αγάπη? Αν ξαναβρούμε αυτόν που κάποτε ερωτευθήκαμε?

Είναι δύσκολο να κατανοήσετε τις σκέψεις μου αλλά εύχομαι τουλάχιστον να τις διαβάσετε καλοπροαίρετα.

Αγαπούμε, όχι γιατί βρήκαμε τον τέλειο σύντροφο, αλλά γιατί μάθαμε πώς να βλέπουμε ιδανικό έναν άνθρωπο με ατέλειες

99διαζύγιο - Σελίδα 4 Empty Απ: διαζύγιο Δευ Αυγ 02, 2010 4:12 pm

dinaki88

dinaki88
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Μαρία Σ. έγραψε:καλημέρα κορίτσια Ντινάκη μου για να πω την αλήθεια με έχεις μπερδέψει λίγο και πιστευω γνωμη μου παλι οτι και συ έχεις πάρει λίγο λάθος τη ζωη και το γάμο.

Γειά σου Μαρία μου...
Κι εγώ μπερδεμένη είμαι don't worry...:ΡΡ
Δεν ξέρω αν έχω πάρει λάθος τη ζωή, απλά τα βλέπω με τα μάτια των 21 χρόνων μου, αλλά φαντάζομαι πιο ώριμα ελπίζω μετά από τις δυσκολίες που έχω περάσει...
Στο θέμα του γάμου είμαι απολύτη λόγω πεποιθήσεων και λόγω εμπειριών.Είμαι κατά του γάμου, δεν πιστεύω στο θεσμό, και οι δύο παντρευτήκαμε έχοντας στο μυαλό το επίδομα γάμου και μόνο, μιλάω για λήξη της σχέσης μου και όχι του γάμου μου(δηλ.δε νομίζω ότι θα πάμε για το χαρτί..περιττά έξοδα και χάσιμο επιπλέον εσόδων,no no no...)
Μαρία Σ. έγραψε:δεν λέω οτι πρεπει να μενουμε σε μια σχεση ειτε ειναι γάμος ή απλα σχεση αν δεν περναμε καλά αλλα τα πραγματα δεν ειναι πάντα ροζ βρε καλη μου. ολοι εχουμε προβληματα και ολοι περναμε απο διαφορες φασεις στη ζωη μας ειδικα οταν ερχεται ενα παιδι τα πραγματα ειναι πιο δυσκολα και χρειαζεται περισσοτερο υπομονη για να μπορεσουν τα πραγματα να γινουν και παλι καλα. Επίσης λένε οτι οι αντρες ειναι πιο ανωριμοι οποτε μην πας και συ κοντρα. απο την άλλη εχεις και συ δικιο και σενα σου ηρθαν ολα αποτομα αλλα κανε λιγο υπομονη για μωρο σου.
H ζωή μου ποτέ δεν ήταν ροζ, αλλά δε θα κλαφτώ για αυτή σε εσάς γιατί δε μου φταίτε σε τίποτα:ΡΡΡ
όχι πλάκα κάνω, γενικά δε ζούσα ποτέ στο ροζ σύννεφο, ξέρω τι παίζει, οι γονείς μου χωρισμένοι είναι κτλ κτλ.
και κλασικα ξέρω την άποψη για την υπομονή και οι άντρες είναι ανώριμοι, κουράγιο για το μωρό, αλλά νομίζω ότι η gennie αυτό το θέμα έδωσε προς συζήτηση...
για εμένα βέβαια παίζει και το ερώτημα του ότι αξίζει από τα 20 να κάνω υπομονή χρόοοοονια ενώ το βλέπω ότι μήνα με το μήνα, από την εγκυμοσύνη μου ήδη δεν υπάρχει πρόοδος παρά μόνο υποσχέσεις?
Μαρία Σ. έγραψε:ασε το μωρο καπου για μερικες μερες να πατε καπου οι δυο σας να λλάξετε παραστεσεις.
δεν γίνεται, δεν υπάρχει κανείς να την κρατήσει..με το ζόρι να μείνει ώρες στην πεθερά..
Μαρία Σ. έγραψε:οσον αφορα τους φιλους που λες οτι περνας καλα μην συγκρινεις ανομοια πραγματα πανω απο ολα θεωρω στη ζωη μας ειναι η οικογενεια μας αν οι παρεα με τους φιλους σου δημιουργει προβλημα στη σχεση σου κανε μια παυση γαι λιγο μηπως και βελτιωθουν τα πραγαματ γιατι και αυτος μπορει να το βλεπει εγωιστικα οτι προτιμας την παρεας σου απο αυτον και να αντιδρα ακομη περισσοτερο. δεν λεω να παρατησεις τους φιλους σου αλλα λιγο να κανεις μια παυση.
δεν ξέρω αν το έχω αναφέρει αλλού αλλά εγώ "πρόβλημα"με την οικογένεια μου-τη βιολογική-.ο πατέρας μου μετά το χωρισμό, δεν έχει καμία σχέση μαζί μου(εν μέρει είναι και επιλογή μου λόγω της συμπεριφοράς του)και πλέον δεν έχω σχέσεις ούτε με τη μάνα μου για πολλούς-βάσιμους,κατά κοινή ομολογία-λόγους.Η υπόλοιπη οικογένεια μου είναι απούσα από την παιδική μου ηλικία, είτε έχει αρνηθεί να έχει σχέσεις μαζί μου.
Επομένως, οι μόνοι που μου στάθηκαν και με στήριξαν ειδικά στα τελευταία δύσκολα χρόνια ήταν οι φίλοι μου.
Αρνούμαι να μη βλέπω τουλάχιστον μια φορά στις 10 μέρες τους μόνους ανθρώπους πέρα από τον άντρα και το παιδί μου που είναι στη ζωή μου, όσο και εγωιστικό και να ακούγεται...
Και δε σύγκρινα τα ανόμοια(αν και ιδανικά ο σύντροφος σου πρέπει να είναι και φίλος σου κατά μια έννοια)απλά κάποια ανέφερε ότι για συζητήσεις έχει κυρίως τις φίλες γιατί οι άντρες μας δεν μπορούν και τόσο να μας καταλάβουν καμιά φορά, και τοποθετήθηκα.
Για μένα ναι, όντως είναι ανόμοια...
Μαρία Σ. έγραψε:και τελος θα ηθελα να σου πω κατι που ειχε συμβει σε μενα οσο ημουν σε σχεση με τον αντρα μου. οτι προβλημα και αν ειχα το συζητουσα με τη φιλη μου( κολλητη μου) η οποια δεν ειχε καποια σχεση ακι γενικα δεν ειχε βιωσει παρομοια πραγαμτα με αποτελεσμα να με επηρεαζει αρνητικα γιατι με συμβουλευαι για πραγαματ που δνε ηξερε της ελεγα κατι και γυρνουσα στον συντροφο μου και ημουν τουρμπο με αποτελεσμα να τσακωνομαστε ακομη περισσοτερο και αποσταση να μεγαλωνει μεταξυ μας σε μαι συζητηση καταλαβα καποια πραγματα και σταματησα να λεω τα παντα στη κολλητη μου και ναι ημουν καλυτερα αντιμετωπιζα τα πραγαματ μονη μου και δοξα το θεο ολα τελαια.
Χαίρομαι για σένα,πραγματικά...
εγώ δεν έχω τέτοια φαινόμενα, δε μου λένε ούτως ή άλλως απόψεις γιατί δεν καταλαβαίνουν και τόσο τι ακριβώς γίνεται-όλοι είναι 21:Ρ-και είμαι και γενικά πολύ ξεροκέφαλη στις δικές μου απόψεις για να μου περάσουν τις δικές τους..
Μαρία Σ. έγραψε:απο οτι διαβαζω περνατε μια κριση που πολλοι περνανε εσεις πρεπει να προσπαθησετε να βρειτε πιο δυνατοι και αυτο θα το πετυχετε μονο με υπομονη αγαπη και συζητηση. κοψτε τους εγωισμους κανε για μια ακομη φορα εσυ πισω και δωστου περισσοτερη αγαπη μπορει να νιωθει ανασφαλεια οι αντρες ειναι σαν τα μωρα.
Δε μπορεί να γίνει συζήτηση, όταν θέλω να του μιλήσω ή λέει καλά ή το ρίχνει στις κατηγορίες με αποτέλεσμα να αλληλοκατηγορούμαστε στο τέλος, το ανέφερα και πιο πάνω..
Μαρία Σ. έγραψε:σορυ αν ειπα κατι που σε ενοχλησε
ΜΗΝ ΤΟ ΞΑΝΑΠΕΙΣ ΑΥΤΟΟΟΟΟ!!!!!!!!!!
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΑΣ....
gennie έγραψε:Έχω ένα ζευγάρι φίλων. Δεν είναι ούτε ο Τομ Χάνκς, ούτε η Μεγκ Ράιαν. Σε πολλές περιπτώσεις διαφωνώ με τις αποφάσεις τους και το στυλ τους (και το θεωρώ φυσιολογικό, δεν ειναι δυνατόν να συμφωνείς με όλους για όλα), αλλά η μεταξύ τους σύμπνοια είναι αξιοθαύμαστη και,για μένα, αξιοζήλευτη (ζηλεύει πάντα κανείς αυτό που δεν έχει).Ναι, περνάνε κι αυτοί τις δυσκολίες τους κατά καιρούς, αλλά η κοινή βάση που έχουν (η κοσμοθεωρία, αν θέλετε, που έχω αναφέρει και στο παρλθόν)τους βοηθάει να μένουν ενωμένοι.
Τι γίνεται,όμως,όταν αντιλαμβάνεται κανείς ότι αυτή η βάση, το θεμέλιο μιας σχέσης, δεν έχει ισορροπία? Μη βιαστείτε να πείτε "καλά, εσύ μετά από δυο παιδιά το κατάλαβες?" γιατί υπάρχουν διάφοροι λόγοι γι αυτό. Η υπομονή που κάνεις στην αρχή και λες ότι κάποια πράγματα που σ'ενοχλούν θα αλλάξουν με την αγάπη, το ότι γενικώς οι άνθρωποι αλλάζουν και εξελίσσονται και, εξ ίσου σημαντικά, οι εξωτερικοί παράγοντες (οι δυσκολίες, οι θάνατοι, οι αναποδιές).
Νομίζω ότι,τόσο στη δική μου περίπτωση, όσο και στης Ντίνας, δε μιλάμε για επιφανειακές μικρο-διαφορές και καυγαδάκια που θα εξομαλυνθούν με μία εκδρομούλα. Μιλάμε για δύο διαφορετικές στάσεις ζωής. Ναι, είναι δυνατόν να το καταλάβεις αργότερα. Ναι, είναι κρίμα να ζήσουν τα παιδιά ένα χωρισμό.
Πέρασα ένα πολύ κακό σαββατοκύριακο εξ αιτίας της πολύ κακής διάθεσης και της έντασης του άντρα μου. Ειδικά όταν γίνεται άδικος με τα παιδιά επειδή τον βαράει η κυκλοθυμία θέλω να εξαφανιστεί. Αλλά με σταματάει η σχέση που έχει με τα παιδιά. Τον λατρεύουν και τα λατρεύει. Πώς τους το στερείς αυτό? Ακόμα δεν τον έπιασα να του μιλήσω για αυτό το τελευταίο περιστατικό γιατί είμαι τόσο εξαγριωμένη και απηυδισμένη που φοβάμαι ότι η κουβέντα θα εκτραχυνθεί. Περιμένω να ανασυγκροτηθώ γιατί δε θέλω να με συμβουλεύει γενικότερα ο θυμός. Αναγνωρίζω το δικαίωμά του να αντιμτωπίζει τα προβλήματά του με όποιον τρόπο επιθυμεί, όπως αναγνωρίζω και την ευθύνη μου σ'αυτή τη σχέση. ΟΜΩΣ, δε θέλω άλλη κατάθλιψη στη ζωή μου. Μου έλειψε η χαρά και το χαμόγελο. Μπορώ, χωρίς να πληγώσω τα παιδιά μου? (Αφήστε, από τα post σας την ξέρω την απάντηση...) pale
Καταρχάς να πω ενα σόρρυ στη gennie γιατί από θέμα ΤΗΣ έγινε θέμα ΜΑΣ, και είναι κάπως περίεργο αυτό γιατί δεν είμαστε ακριβώς οι ίδιες περιπτώσεις, αν και έχουμε πολλά κοινά...
έχω καταλήξει να πιστεύω μετά από όλες τις απόψεις σας, ότι δεν υπάρχει λύση ψάχνοντας το θέμα ποιοτικά αλλά ποσοτικά, δηλ. τι από τα δύο είναι χειρότερο και προκαλεί περισσότερο κακό:μια δυστυχισμένη μάνα(δε μιλάμε για την περίπτωση που δυστυχούν και τα παιδιά)/μια αδιέξοδη σχέση που δεν προσφέρει τίποτα σε κανέναν από τους δύο ή η πιθανότητα να λείψει ο ένας γονέας στα παιδιά και ίσως τυχόν ψυχολογικές συνέπειες από το πώς θα εκλαβουν το χωρισμό?
Άρα η κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή, γιατί σίγουρα πχ η δική μου στεναχώρια με της gennie's δεν είναι στον ίδιο βαθμό..(εκτός αν ζούμε καρμπόν καταστάσεις...:Ρ)
Και πλέον εκεί μπαίνουν κριτήρια όπως πρότερος βίος, απόψεις για σχέση γάμο οικογένεια, πόσο βαθειά ριζωμένες απόψεις προκαλούν τριβές κ.α.
florentiab έγραψε:Gennie κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και όπως διάβασα και παραπάνω μόνο αυτός που το βιώνει ξέρει καλύτερα.
Τα παιδιά σου μπορεί να λατρεύουν τον μπαμπά τους αλλά λατρεύουν και τη μαμά τους. Και τη χρειάζονται γερή και δυνατή. Κάνε ότι μπορείς για να γίνεις πάλι χαρούμενη. Τα παιδιά θέλουν καλούς γονείς όχι απαραίτητα παντρεμένους γονείς. Σε αυτό είμαι κάθετη.
Αυτό που πρότεινα στο Ντινάκι είναι να πάρει τις αποφάσεις της νηφάλια και όχι θυμωμένη.
Σίγουρα δεν είμαι σε θέση να πω σε κανέναν πως θα ζήσει τη ζωή του. Κάποιες μέρες δεν ξέρω τι να κάνω ούτε με τη δική μου.


Η τελευταία σου φράση είναι απλά αφοπλιστικήSmile
συμφωνώ απολύτως...
Δεν είμαι θυμωμένη, απογοητευμένη και λυπημένη περισσότερο. Δεν ξέρω αν αυτά είναι τόσο κακοί σύμβουλοι, ή συμπτώματα που πρέπει να λάβω υπόψην...
lianikos έγραψε:dinaki 88, είναι πασιφανές ότι πνίγεσαι. Εγώ θεωρώ τον εαυτό μου από τις τυχερές. Οχι ότι υπάρχει πλήρης ταύτιση απόψεων, αλλά τουλάχιστο βλέπω ότι προσπαθεί και όταν ξεχνιέται μια συζήτηση είναι αρκετή για να ταρακουνηθεί λιγάκι. Επίσης, είναι εξαιρετικός πατέρας και μπορώ να πω ότι από τότε που έμεινα έγκυος άλλαξε προς το καλύτερο.
Ωστόσο, αυτά που λες εσύ τα συζητούσε με μια φίλη πριν από μια βδομάδα. Βίωνε ακριβώς το ίδιο, αυτή με 3 παιδιά βέβαια. Ο σύζυγός της άλλαξε και άρχισε, εκτός των αλλων, να διεκδικεί και να έχει κερδίσει μέχρι τώρα απόλυτα προσωπικό χρόνο και αποχή από διάφορες ευθύνες, με αποτέλεσμα η φίλη μου να πνίγεται.
Η ζωή σου κούκλα μου είναι δική σου. Φαίνεται ότι είσαι νοήμων και κατασταλαγμένη κοπέλα. Όλες τις τρικλοποδιές του νου φαίνεται να τις έχεις σκεφτεί (τον θυμό, την πίεση κλπ). Κάνε αυτό που κρίνεις ότι μακροπρόθεσμα θα κάνει καλό στο παιδί σου και σε σένα. Απο μένα, αν μου επιτρέπεις, μία μόνο συμβουλή: Συζήτησέ το πάλι και πάλι και πάλι με τον άντρα σου. Μην τον αφήσεις να σου ρίξει ευθύνες του τύπου "Δεν είχα καταλάβει πόσο σοβαρό ήταν" ή "Δε μου μίλησες έγκαιρα" ή "Δε μου έδωσες μια ευκαιρία να αλλάξω". Μερικές φορές ο διάλογος είναι σωτήριος. (άλλες πάλι όχι)
Γι'αυτό είμαι χαρούμενη που το συζητώ μαζί σας, θα κάνω αυτό που λες, θα χτυπήσω απανωτές φορές το καμπανάκι του κινδύνου και μετά δε θα μπορεί να το παίξει αθώα περιστερά:Ρ
Εγώ δε φοβάμαι τις ψυχολογικές συνέπειες στο παιδί, ξέρω ότι και οι εντάσεις που από τώρα βιώνει μέσα στο σπίτι κάνουν το ίδιο κακό, απλά μπλέκομαι στο αν όντως όλα αυτά υπάρχει περίπτωση ξαφνικά να εξαφανιστούν όπως υποστηρίζει και να γίνει απλά έστω καλός στη συμβίωση από τη στιγμή που είναι προφανές ότιτο πράγμα ως τώρα μόνο από το κακό στο χειρότερο παει..
Θεωρώ ότι είναι too much να ζητάω να αρχίσουν να έχουν σύμπτωση οι απόψεις μας...
bou-boukitsa έγραψε:
Αυτοί οι άνθρωποι που φτάνουν 80 χρονών και είναι μαζί και ίσωσς τους βλεπεισ απο το χερακι και λες ΄΄τι ωραια..μακάρι να είμαστε και εμεις ετσι΄΄...και εγω το λεω αυτο ..αλλα να εισαι σιγουρη πως εχουν περασει πολλεσ δοκιμασιεσ να φτασουν εκει ..επισης οι εκδηλωσεις θαυμασμου και τρυφεροτητασ κλπ..ειναι στιγμεσ μες τη ζωη..δεν σημαινει πως 24 ωρεσ επι 80 χρονια ηταν ετσι...!
τωρα το οτι κρατησεσ το παιδι ειναι τιμη σου..απο την αλλη δεν εισαι υποχρεωμενη να κανεισ κατι...οποτε θελεισ φυσικα και χωριζεισ...αλλα να ξερεισ πως τα βλεπεισ λιγο πιο ''ρομαντικα ΄΄λογο ηλικιας..οσο και αν λες πως δεν εισαι ετσι...
σου ευχομαι να βρεισ αυτο που νομιζεισ πως σε καλυπτει ,αλλα φοβαμαι για σενα και για ολεσ τισ κοπελεσ που ειναι πολυ μικρεσ οτι απλα δεν θελουν ακομη να προσγειωθουν στην πραγματικοτητα..
τελοσ παντων δεν σε κρινω...οι γονεισ σου τι λενε για ολο αυτο σε προτρεπουν να χωρισεις...?
οι γονείς μου όπως είπα και παραπάνω είναι εκτός τις ζωής μου
έχω επαφές μόνο με τους γονείς του και κυρίως την πεθερά..
Μα χαίρομαι να βλέπω εδώ ότι οι πραγματικότητα για τις περισσότερες απο εσάς0-αν και για καμία δεν ήταν όλα ρόδινα φυσικά, δεν είμαι και από άλλο πλανήτη:Ρ-είναι καλή,οι περισσότερες έχετε κατανόηση στο σπίτι σας, αγάπη αλληλοσεβασμό και το παλεύεται μαζί καθημερινά..
άρα δεν είναι και τόσο ουτοπικό αυτό που φανταζόμουν...
litsakos έγραψε:dinaki88 μου φαινεται φυσιολογικη εξελιξη αυτη στη σχεση σου.Και ειμαι σιγουρη οτι αλλο ηταν ο συντροφος σου πριν το γαμο και αλλο ειναι τωρα,φανταζομαι και συ διαφερεις τωρα.Εχω επιχειρηματα και ερωτηματα αλλα δεν μου κολλαει να τα κανω σε σενα,οχι γιατι δεν εισαι εξυπνο πλασμα και εγω ειμαι αλλα γιατι εισαι μια γυναικα 20 χρονων και γω 34 (οπως κ η gennie),τα θελω μας διαφερουν αρκετα.Οποτε ειναι αδικο για σενα να απαντας σε ερωτησεις οπως "δεν ηξερες οτι το παιδι θα σε περιορισει για καποιο διαστημα","δεν ηξερες οτι θα χρειαστει να μεινεις στο σπιτι αφου δεν εχεις βοηθεια" κ.α. παρομοια.Φανταζομαι οτι οταν ξεκινησε η σχεση σας δεν ηταν στοχος σας "το μικρο σπιτι στο λιβαδι",αλλα μονο ο ερωτας και οι σπουδες σας. Θα σε συμβουλευα να μην βαζεις τον εαυτο σου σε διλληματα που δεν ειναι της ηλικιας σου,και επαναλαμβανω οχι γιατι δεν εισαι εξυπνη ή σχετικα ωριμη αλλα δεν εισαι στη θεση μιας μεγαλυτερης γυναικας που μπορει να εκανε πιο συνειδητα γαμο κ παιδι. Κοιτα λοιπον να κανεις αυτο που λεει η καρδια σου,γιατι αυτη την στιγμη αυτο μπορεις να επεξεργαστεις κ μη μπλεκεις με τις αναζητησεις μιας μεγαλυτερης.Αλλα ζητουμενα θα επρεπε να εχεις τωρα,το οτι εχεις παιδακι ειναι ευτυχια και σε βαζει σε αλλη κατηγορια,αλλα μην αφησεις την μητροτητα να σε "εγκλωβισει".Προχωρα στις επιλογες σου αφου εξασφαλισεις οτι θα εχεις βοηθεια με το παιδι μεχρι να σταθεις στα ποδια σου.Αυτα σκεφτηκα διαβαζοντας τις απαντησεις σου.
Πολύ χρήσιμη η άποψη σου, κι εγώ έχω προβληματιστεί με πολλά από όσα μου έχετε πει, κατά πόσον ανταποκρίνονται στη δική μου περίπτωση..
bou-boukitsa έγραψε:
Παντως κοριτσια ..αλλο το πως θα επρςπε να ειναι τα πραγματα για μια κοπελα αυτης της ηλικίας..και άλλο πως πραγματικά είναι...η πραγματικότητά της τώρα είναι διαφορετική και καλώς η κακώς δεν αλλάζει(για το παιδι λεω, όχι το γάμο.,)....
καλο είναι να προσαρμοζόμαστε στην αλήθεια και την πραγματικότητα ..πολλες κοπελες είχαν παιδακια σε πολυ μικρή ηλικια και χρειάστηκε να ωριμάσουν νωρίτερα..δεν είναι απαραίτητα κακό αυτο...!
ετσι και αλλιώς στην εποχή μας που οι ΄΄σχεσεις΄΄ ξεκινάνε σε μικρή ηλικία...και δεν είμαστε σε εποχή που οι κοπέλες δεν είχαν προγαμιαίες σχέσεις κλπ...όλες οι κοπέλες είναι εκτεθημένες σε αυτή την πιθανότητα..να έχουν γ΄ρηγορα ένα παιδί οποτε η πορεία της ζωής παίρνρι άλλο δρόμο απο τον αρχικό...έτσι όμως είναι..πολλέσ τα έχουν κάνει όλα..και οικογένεια και παιδία και σπουδάσαν και όλα..
βέβαια η π΄ρωτη ανεμελία χάνεται ανεπιστρεπτή...
μα το θέμα μου εμένα δεν είναι ότι δεν τα βγάζω πέρα και μόνη μου που είμαι με κάποιον τομέα-κι αν ακόμα δεν τα βγάζω πέρα το δικαιολογώ γιατί το ήξερα ότι θα συμβεί, αφού θέλησα να κρατήσω το παιδί και να το έχω σα προτεραιότητα μου, αλλά το ότι πολλές φορές είμαι η μόνη που φέρεται ώριμα, εννοώντας όπως θα φερόταν μια γυναίκα μάνα σε μεγαλύτερη ηλικία ενώ δε βρίσκω δίπλα μου τον αντίστοιχο πατέρα...
δε με πειράζει που ωρίμασα ή και να ωριμάσω κι άλλο, απλά περιμένω μια αντίστοιχη αντιμετώπιση και δε τη βλέπω...
despoinag έγραψε:


Δεν λέω ότι το διαζύγιο δεν είναι σωστό. Λέω απλώς ότι ειδικά όταν υπάρχει ένα παιδί πρέπει να κάνουμε υποχωρίσεις χωρίς να μετράμε ποιος έκανε τις περισσότερες. Λέω ότι πρέπει να σκεφτόμαστε λιγότερο εγωιστικά, γιατί είμαστε γονείς και αξίζει να χάσουμε λίγα παραπάνω χρόνια από τη ζωή μας, μήπως φτιάξει μία κατάσταση. Αν δεν φτιάξει τότε θα κοιτάμε με καθαρό βλέμα τα παιδιά μας αργότερα και θα τους πούμε, "δεν τα κατάφερα αλλά το προσπάθησα". Αν όμως τα καταφέρουμε???? Αν οι διαφορετικές αντιλήψεις γίνουν λιγότερο δυσβάσταχτες γιατί ξαφνικά εμφανίζετε ο διάλογος? Αν ο έρωτας που ξεφούσκωσε γίνει τρυφερότητα και αγάπη? Αν ξαναβρούμε αυτόν που κάποτε ερωτευθήκαμε?

Μου κάνει εντύπωση το α΄ πληθυντικό πρόσωπο που χρησιμοποιείς..
τι γίνεται αν κάποιος από τους δύο νιώθει ότι μόνος αυτός κάνει τα παραπάνω?
Κι αν δεν υπάρχει εποικοδομητικός διάλογος, αξίζει να διαλύονται τα νεύρα σου γιατί απλά δεν υπάρχει επικοινωνία?
και πώς θα λυθούν οι διαφορές χωρίς επικοινωνία?
Νομίζω ότι οι περισσότεροι που χωρίζουν πιστεύουν ότι δε θα ξαναβρουν ποτέ αυτόν που ερωτεύτηκαν, γιατί πολύ απλά η ζωή τα έφερε έτσι κι αυτό το άτομο άλλαξε..
Δεν είμαι η ιδια όπως πριν το μωρό και όλες τις ευθύνες που ανέλαβα μετά τη γέννα, και είμαι 100% σίγουρη ότι δε μπορώ να ξαναγίνω η ίδια..
Μπορώ μόνο να φανταστώ ότι και αυτός άλλαξε το ίδιο δραματικά...
Και αν αυτά τα δύο νέα άτομα δεν είναι φτιαγμένα για να συνυπάρχουν?
Απλά χαραμίζω την ομολογουμενως μπόλικη ζωή(ελπίζω)που έχω μπροστά μου εθελοτυφλώντας...

http://psuxoblabla.blogspot.gr/

100διαζύγιο - Σελίδα 4 Empty Απ: διαζύγιο Δευ Αυγ 02, 2010 4:35 pm

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εγω ενα εχω να πω διαβασα το προηγουμενο ποστ σου ντινα και το μονο που καταλαβα ειναι οτι, οταν σου λεει κατι καποια αμυνεσαι και περνεις θεση στο οτι δεν μπορεις δεν βλεπεις φως στον οριζοντα.
Με λιγα λογια θες να χωρισεις κοριτσι μου το εχεις παρει αποφαση οριστικη, οποτε εγω το μονο που σου ευχομαι ειναι να τα καταφερεις ολα στη ζωη σου και να τα βγαλεις περα, και να μεγαλωσεις οσο καλυτερα μπορεις το κοριτσακι σου, φαινεσαι δυνατο ατομο και δεν σε φοβαμαι, καλη τυχη σου ευχομαι και μελοντικα να βρεις και εσυ τον ανθρωπο σου που θα αγαπαει και το κοριτσακι σου, οπως και ελπιζω ο πατερας να ειναι κοντα στην κορη του σαν σωστος γονιος οταν χωρισετε γιατι αυτο ειναι το πιο σημαντικο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 7]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις