Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
176 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 176 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 7]

51διαζύγιο - Σελίδα 3 Empty Απ: διαζύγιο Σαβ Ιουλ 17, 2010 12:28 am

χριστινα


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ.

52διαζύγιο - Σελίδα 3 Empty Απ: διαζύγιο Σαβ Ιουλ 17, 2010 12:46 am

purple

purple
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Να κανω μια ερωτηση γιατι μου τριβελιζει το μυαλο@#%#%#%
δηλαδη θεωρειτε οτι μια μαμα δεν πρεπει να χωριζει επειδη τα πραγματα μετα δεν θα ειναι τοσο ευκολα μεγαλωνοντας ενα παιδι σε μονογονει¨κη οικογενεια?
Και που πανε τα θελω της μαμας...
Να ξαπλωνει καθε βραδυ στο κρεβατι με καποιον που για Χ λογους πλεον τον αισθανεται ξενο?
Για να πει μετα απο 20 χρονια εγω εφαγα τα νιατα μου με εναν ανθρωπο στο ιδιο σπιτι,για να μην σου λειψει ο πατερας?
Αδυναμια μου φαινεται εμενα αυτο,ο πατερας δεν παυει να ειναι γονεας!

Εχω δικαολογησει μεσα μου γυναικες που δεν χωριζαν γιατι ηταν πλεον αρκετα μεγαλες,δεν ηταν εφικτο να βρουν δουλεια λογω ηλικιας και επειδη δεν ειχαν στον ηλιο μοιρα υπεφεραν σε σχεσεις που ειχαν"πεθανει"προ πολλου.....

53διαζύγιο - Σελίδα 3 Empty Απ: διαζύγιο Σαβ Ιουλ 17, 2010 1:36 am

χριστινα


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΤΗΣ ΑΠΟΨΗΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΧΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΟΤΑΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ.ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΤΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΔΥΣΚΟΛΙΕΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΕΣ.

54διαζύγιο - Σελίδα 3 Empty Απ: διαζύγιο Σαβ Ιουλ 17, 2010 3:36 am

gennie


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Δεν είμαι σίγουρη από πού να το πιάσω...Ο άντρας μου είναι μία πολύ κυκλοθυμική προσωπικότητα με ένα πολύ δύσκολο παιδικό παρελθόν το οποίο έχει στιγματίσει τη ζωή του. Εγώ από την άλλη είχα πολύ ευτυχισμένα παιδικά χρόνια και νομίζω ότι δεν είναι τυχαίο ότι όλοι μου οι σύντροφοι ήταν από προβληματικές οικογένειες. Σαν να ήθελα να καλύψω αυτό τους το τραύμα με πολλή αγάπη, την αγάπη που έλαβα εγώ σαν παιδί και που εκείνοι στερήθηκαν. Ο άντρας μου ήθελε σαν τρελλός οικογένεια και νομίζω ότι αυτό ήταν που μας ένωσε. Ωστόσο εγώ δεν τα πάω καλά με τις κυκλοθυμικές προσωπικότητες (ανεξαρτήτως φύλου) και αυτό είναι και ένα από τα παράδοξα της σχέσης μας. Πολύ σύντομα κατάλαβα ότι ο άντρας μου ήταν ένας υπέροχος σύντροφος όταν τα πράγματα ήταν έυκολα, αλλά παντελώς απών στις δυσκολίες. Και οι δικές μας δυσκολίες ήρθαν γρήγορα και απανωτά. Πέρα από την κούραση δύο παιδιών που ήρθαν με διαφορά 20 μηνών και δύο μετακομίσεων σε ένα χρόνο,είχαμε τρεις απανωτούς θανάτους (με διαφορά 2 ετών ο ένας από τον άλλο) εκείνος έχει στην πατρική του οικογένεια ακόμα ένα σημαντικό πρόβλημα το οποίο δεν προβλέπεται να λυθεί σύντομα,συν όλες τις δυσκολίες της δουλειάς που όλοι αντιμετωπίζουμε εδώ και δύο χρόνια. Ουσιαστικά, τη μεγαλύτερη επίπτωση την είχαν στη σχέση μας οι θάνατοι. Σαν να βγήκαν όλα τα αρνητικά στοιχεία μας και απομακρυνθήκαμε εντελώς. Ενώ όταν παντρευτήκαμε είχα πίστη ότι αυτή η σχέση μπορεί με αγάπη και υπομονή να προχωρήσει, μετά αναθεώρησα. Είχα φτάσει φυσικά να πιστεύω ότι όλο το άδικο το είχε εκείνος και ότι αυτός με έδιωχνε μακριά. Ασφαλώς δεν ήταν έτσι τα πράγματα και όταν κάποιος σε κλείνει απέξω πολλές φορές γίνεται γιατί το ίδιο έχει εισπράξει από σένα. Όταν μου έλεγε ότι με απομονώνεις και τον κατηγορούσα ότι εκείνος είναι αυτός που δεν μοιράζεται τίποτα μαζί μου, ούτε καλά ούτε κακά, προφανώς αυτό εισέπραττε από μένα κι ας μην το συνειδητοποιούσα. Εγώ, όμως, ένιωθα, και εξακολουθώ να νιώθω, μεγάλη μοναξιά σ'αυτή τη σχέση. Ακόμα και τώρα που οι εντάσεις έχουν πέσει, αισθάνομαι ότι, εκτός από τα παιδιά μας, δεν έχουμε άλλο κοινό. Έχουμε ο καθένας τη δική του,προσωπική πορεία, κάτω από την ίδια στέγη. Περάσαμε και οι δύο από τη διαδικασία του πένθους και του πόνου, η οποία σου αλλάζει τη ζωή. Σαν, αυτοί οι δύο άνθρωποι που είμαστε τώρα, να μη βρισκόμαστε πουθενά. Βλέπω καμιά φορά κάτι ζευγάρια (που πολύ τα ζηλεύω) που μπορεί να μη συμφωνούνε σε όλα (πώς θα ήταν δυνατόν) αλλά η σχέση και τα πιστεύω τους έχουν κοινή βάση. Ε, εμείς δεν πιανόμαστε πουθενά. Κατ'αρχήν διαφωνούμε σχεδόν ριζικά σε πολλά πράγματα για το μεγάλωμα των παιδιών, κυρίως γιατί εκείνος, ως άνθρωπος χωρίς πρόγραμμα, αρνείται να θέσει όρια στα παιδιά και μόνιμα υπονομεύει τους δικούς μου κανόνες που διαπιστωμένα έχουν αποτέλεσμα. Μετά, ύστερα από πολλή απομόνωση έχω ανάγκη πια για επαφή με...τον έξω κόσμο. Εκείνος προτιμάει ακόμα την απομόνωση. Δεν τον κατηγορώ γι αυτό. Απλά δε μου αρέσει. Την περασμένη Πρωτοχρονιά τσακωθήκαμε ξανά γιατί τόλμησα να πω να πάμε στους γείτονές μας και, επειδή χτύπησε υστερία, πέρασα ακόμα μια Πρωτοχρονιά να με πάρει ο ύπνος από τις 10 στον καναπέ (συναρπαστικό), όταν το μόνο που ήθελα ήταν να δούμε λίγο κόσμο. Γενικά, εδώ και χρόνια κάνω πολλά πράγματα μόνη μου με τα παιδιά (κούνιες, πάρτυ, δραστηριότητες)στις οποίες σπανίως ακολουθεί. Την νυχτερινή φροντίδα των παιδιών την έχω αποκλειστικότητα (γάλατα, μπάνια, δόντια, ύπνος) γιατί εκείνος όταν γυρίσει από τη δουλειά (κατάκοπος, δε λέω, αλλά μήπως κι εγώ δεν είμαι?) ασχολείται με τη χαλάρωσή του. Πολλές φορές του είχα πει ότι αν έβαζε ένα χεράκι να τελειώναμε πιο γρήγορα, θα είχαμε χρόνο να περνάμε μαζί τα βράδια, μετά που κοιμούνται τα παιδιά... Δεν με ενοχλεί αν δεν κάνει δουλειές, δεν ξέρω αν καταλαβαίνετε τη διαφορά. Με στενοχωρεί το αίσθημα ότι σε όλα αυτά παίζω μόνη μου. Μιλάμε για έναν μπαμπά που παίρνει τα παιδιά μόνος του 15 μέρες στο χωριό επειδή εγώ δουλεύω και τα έχει στα πούπουλα και άψογα, πεντακάθαρα, ταισμένα (μεγιρεύει υπέροχα) και βόλτες συνέχεια. Σπάνιο αυτό σε μπαμπά με τόσο μικρά παιδιά. Αλλά μόνος του. Και μόνη μου. Τόση μοναξιά δεν αισθανόμουνα ούτε ως μπακούρι! Ξέρω τι θα ρωτήσετε "Του τα έχεις πει?" Κάποια, κάποιες φορές ναι. Αλλά είμαι κι εγώ ακόμα σε φάση που ανασυγκροτούμαι και ερευνώ τις πιθανότητες και τις συνέπειες. Αλλά αυτή η μοναξιά κάποιες φορές με τρελλαίνει, το αίσθημα ότι δεν έχω σύντροφο ούτε για συζήτηση ούτε για προσωπικές στιγμές (φαντάζεστε ότι κι εκεί τα πράγματα δεν είναι ενθαρρυντικά). Αν, καμιά φορά, είναι σε κέφια και περάσουμε καλά ή περάσει μια μέρα που έχουμε λίγο καλύτερη επικοινωνία, αμέσως αλλάζει και η δική μου διάθεση. Πράγμα που με κάνει να σκέφτομαι ότι υπάρχει κάτι ακόμα εκεί για το οποίο αξίζει να προσπαθήσω, πέρα από τα παιδιά μας...

55διαζύγιο - Σελίδα 3 Empty Απ: διαζύγιο Σαβ Ιουλ 17, 2010 3:50 am

χριστινα


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
ΚΑΝΕ ΜΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΑΚΟΜΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΡΙΑ ΣΟΥ.ΜΙΛΗΣΕ ΤΟΥ ΓΙΑ ΟΛΑ.ΠΕΣ ΤΟΥ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΩΣ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.ΧΤΥΠΑ ΤΟΥ ΛΙΓΟ ΤΟ ΚΑΜΠΑΝΑΚΙ ΤΟΥ ΚΙΝΔΥΝΟΥ.ΟΤΙ ΠΛΕΟΝ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ ΑΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΣΩΣΤΑ.ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΕΣΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΣΟΥ ΕΤΣΙ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ.ΒΑΛΕ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΤΩ ΚΑΙ ΖΥΓΙΑΣΕ ΤΑ ΟΣΟ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.

56διαζύγιο - Σελίδα 3 Empty Απ: διαζύγιο Σαβ Ιουλ 17, 2010 5:29 am

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
gennie έγραψε:Δεν είμαι σίγουρη από πού να το πιάσω...Ο άντρας μου είναι μία πολύ κυκλοθυμική προσωπικότητα με ένα πολύ δύσκολο παιδικό παρελθόν το οποίο έχει στιγματίσει τη ζωή του. Εγώ από την άλλη είχα πολύ ευτυχισμένα παιδικά χρόνια και νομίζω ότι δεν είναι τυχαίο ότι όλοι μου οι σύντροφοι ήταν από προβληματικές οικογένειες. Σαν να ήθελα να καλύψω αυτό τους το τραύμα με πολλή αγάπη, την αγάπη που έλαβα εγώ σαν παιδί και που εκείνοι στερήθηκαν. Ο άντρας μου ήθελε σαν τρελλός οικογένεια και νομίζω ότι αυτό ήταν που μας ένωσε. Ωστόσο εγώ δεν τα πάω καλά με τις κυκλοθυμικές προσωπικότητες (ανεξαρτήτως φύλου) και αυτό είναι και ένα από τα παράδοξα της σχέσης μας. Πολύ σύντομα κατάλαβα ότι ο άντρας μου ήταν ένας υπέροχος σύντροφος όταν τα πράγματα ήταν έυκολα, αλλά παντελώς απών στις δυσκολίες. Και οι δικές μας δυσκολίες ήρθαν γρήγορα και απανωτά. Πέρα από την κούραση δύο παιδιών που ήρθαν με διαφορά 20 μηνών και δύο μετακομίσεων σε ένα χρόνο,είχαμε τρεις απανωτούς θανάτους (με διαφορά 2 ετών ο ένας από τον άλλο) εκείνος έχει στην πατρική του οικογένεια ακόμα ένα σημαντικό πρόβλημα το οποίο δεν προβλέπεται να λυθεί σύντομα,συν όλες τις δυσκολίες της δουλειάς που όλοι αντιμετωπίζουμε εδώ και δύο χρόνια. Ουσιαστικά, τη μεγαλύτερη επίπτωση την είχαν στη σχέση μας οι θάνατοι. Σαν να βγήκαν όλα τα αρνητικά στοιχεία μας και απομακρυνθήκαμε εντελώς. Ενώ όταν παντρευτήκαμε είχα πίστη ότι αυτή η σχέση μπορεί με αγάπη και υπομονή να προχωρήσει, μετά αναθεώρησα. Είχα φτάσει φυσικά να πιστεύω ότι όλο το άδικο το είχε εκείνος και ότι αυτός με έδιωχνε μακριά. Ασφαλώς δεν ήταν έτσι τα πράγματα και όταν κάποιος σε κλείνει απέξω πολλές φορές γίνεται γιατί το ίδιο έχει εισπράξει από σένα. Όταν μου έλεγε ότι με απομονώνεις και τον κατηγορούσα ότι εκείνος είναι αυτός που δεν μοιράζεται τίποτα μαζί μου, ούτε καλά ούτε κακά, προφανώς αυτό εισέπραττε από μένα κι ας μην το συνειδητοποιούσα. Εγώ, όμως, ένιωθα, και εξακολουθώ να νιώθω, μεγάλη μοναξιά σ'αυτή τη σχέση. Ακόμα και τώρα που οι εντάσεις έχουν πέσει, αισθάνομαι ότι, εκτός από τα παιδιά μας, δεν έχουμε άλλο κοινό. Έχουμε ο καθένας τη δική του,προσωπική πορεία, κάτω από την ίδια στέγη. Περάσαμε και οι δύο από τη διαδικασία του πένθους και του πόνου, η οποία σου αλλάζει τη ζωή. Σαν, αυτοί οι δύο άνθρωποι που είμαστε τώρα, να μη βρισκόμαστε πουθενά. Βλέπω καμιά φορά κάτι ζευγάρια (που πολύ τα ζηλεύω) που μπορεί να μη συμφωνούνε σε όλα (πώς θα ήταν δυνατόν) αλλά η σχέση και τα πιστεύω τους έχουν κοινή βάση. Ε, εμείς δεν πιανόμαστε πουθενά. Κατ'αρχήν διαφωνούμε σχεδόν ριζικά σε πολλά πράγματα για το μεγάλωμα των παιδιών, κυρίως γιατί εκείνος, ως άνθρωπος χωρίς πρόγραμμα, αρνείται να θέσει όρια στα παιδιά και μόνιμα υπονομεύει τους δικούς μου κανόνες που διαπιστωμένα έχουν αποτέλεσμα. Μετά, ύστερα από πολλή απομόνωση έχω ανάγκη πια για επαφή με...τον έξω κόσμο. Εκείνος προτιμάει ακόμα την απομόνωση. Δεν τον κατηγορώ γι αυτό. Απλά δε μου αρέσει. Την περασμένη Πρωτοχρονιά τσακωθήκαμε ξανά γιατί τόλμησα να πω να πάμε στους γείτονές μας και, επειδή χτύπησε υστερία, πέρασα ακόμα μια Πρωτοχρονιά να με πάρει ο ύπνος από τις 10 στον καναπέ (συναρπαστικό), όταν το μόνο που ήθελα ήταν να δούμε λίγο κόσμο. Γενικά, εδώ και χρόνια κάνω πολλά πράγματα μόνη μου με τα παιδιά (κούνιες, πάρτυ, δραστηριότητες)στις οποίες σπανίως ακολουθεί. Την νυχτερινή φροντίδα των παιδιών την έχω αποκλειστικότητα (γάλατα, μπάνια, δόντια, ύπνος) γιατί εκείνος όταν γυρίσει από τη δουλειά (κατάκοπος, δε λέω, αλλά μήπως κι εγώ δεν είμαι?) ασχολείται με τη χαλάρωσή του. Πολλές φορές του είχα πει ότι αν έβαζε ένα χεράκι να τελειώναμε πιο γρήγορα, θα είχαμε χρόνο να περνάμε μαζί τα βράδια, μετά που κοιμούνται τα παιδιά... Δεν με ενοχλεί αν δεν κάνει δουλειές, δεν ξέρω αν καταλαβαίνετε τη διαφορά. Με στενοχωρεί το αίσθημα ότι σε όλα αυτά παίζω μόνη μου. Μιλάμε για έναν μπαμπά που παίρνει τα παιδιά μόνος του 15 μέρες στο χωριό επειδή εγώ δουλεύω και τα έχει στα πούπουλα και άψογα, πεντακάθαρα, ταισμένα (μεγιρεύει υπέροχα) και βόλτες συνέχεια. Σπάνιο αυτό σε μπαμπά με τόσο μικρά παιδιά. Αλλά μόνος του. Και μόνη μου. Τόση μοναξιά δεν αισθανόμουνα ούτε ως μπακούρι! Ξέρω τι θα ρωτήσετε "Του τα έχεις πει?" Κάποια, κάποιες φορές ναι. Αλλά είμαι κι εγώ ακόμα σε φάση που ανασυγκροτούμαι και ερευνώ τις πιθανότητες και τις συνέπειες. Αλλά αυτή η μοναξιά κάποιες φορές με τρελλαίνει, το αίσθημα ότι δεν έχω σύντροφο ούτε για συζήτηση ούτε για προσωπικές στιγμές (φαντάζεστε ότι κι εκεί τα πράγματα δεν είναι ενθαρρυντικά). Αν, καμιά φορά, είναι σε κέφια και περάσουμε καλά ή περάσει μια μέρα που έχουμε λίγο καλύτερη επικοινωνία, αμέσως αλλάζει και η δική μου διάθεση. Πράγμα που με κάνει να σκέφτομαι ότι υπάρχει κάτι ακόμα εκεί για το οποίο αξίζει να προσπαθήσω, πέρα από τα παιδιά μας...

..εγω νομιζω πως εισαι συγκροτημενο ατομα και εχεις σκεφτει καλα αυτα που λες..και εχεισ δικιο οι δυκολιες ,περα απο τις καθημερινες, οπως θατατοι και αρρωστιεσ ειναι δυσκολη καμπη για ολους τουσ ανθρωπουσ..ολοι ξεκιναμε τη ζωη μας και τα φανταζομαστε ολα ροδινα οπως τα δειχνουν οι τηλεορασεις η νομιζουμε οτι ειναι τα αλλα ζευγαρια...αλλα ποτε δεν ξερεις τι γινεται πισω απο τις κλειστες πορτες...δυστηχωσ οι δοκιμασιες ειναι μεσα στη ζωη..παντα θα υπαρχουν..και με αλλο συντροφο να εισαι καποια στιγμη θα υπαρξουν προβληματα..μπορει να μην ειναι με την ιδια μορφη..αλλα ολα τα προβληματα εχουν το ιδιο αποτελεσμα..κλονιζουν τους ανθρωπους ..τους απομακρινουν ...αν ομως μεινεις και περασεις την καταιγιδα μετα θα ξερεισ πως τιποτα δεν μπορει να σε επιρεασει...δεν εννοω να εισαι δυστιχισμενη..απλα να προσπΑθεισ..που νομιζω πωσ ηδη το κανεισ...
και θα πω και κατι αλλο ..εχω μια φιλη η οποια χωρισε με 2 κοριτσακια...περασαν 2 χρονια και καταφερε να ξαναβρει αλλο ανθρωπο να φιαξει τη χωη της και εκανε και αλλα 2 παιδια...αυτο που μου λεει ειναι πως εχει πολυ στενοτερεσ σχεσεις και συζυταει πολυ περισσοτερο με τον πρωην συζηγο απο οταν ηταν παντρεμενοι..(εχει παντρευτει κ αυτος)..τα παιδια μενουν μισες μςρεσ μαζι της και μισες με την νεα οικογενεια του μπαμπα..θεωρει πωσ να προσπαθει να συντονισει 2 οικογενειες,που αισθανεται πως εχει ειναι πολυ δυσκολο..!και μου εχει πει πολλες φορες πωσ αν το ηξερε θα προσπαθουσε να θυσιασει κατι απο τον εαυτο τησ για να μην ειχε χωρισει αρχικα...
βεβαια ολα αυτα ειναι εμπειριες αλλων...οτι και να ακουσεις εσυ ..εισαι στο ''χορο'''..τελικα εσυ θα αποφασισεις ..

57διαζύγιο - Σελίδα 3 Empty Απ: διαζύγιο Σαβ Ιουλ 17, 2010 7:29 am

franita


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
διαβασα το τελευταιο σου μηνυμα κ ειλικρινα τωρα δε ξερω τι να πω..Ειναι δυσκολη η κατασταση κ σε καταλαβαινω απολυτα, διοτι οι διαφορες που εχετε δεν ειναι τοσο φανερες κ δεν θα βρεις ευκολα καποιον να σε καταλαβει..Να ρωτησω κατι.. μηπως κ εκεινος εχει κουραστει? μηπως κ εκεινος θελει με καποιον τροπο να ξεφυγει απο αυτη τη σχεση αλλα επειδη δεν εχει τη δυναμη να το κανει απομονωνεται? Μηπως τελικα το διαζυγιο ειναι κατι που το θελετε κ οι δυο αλλα κανεις δεν τολμα να το πει?
Υπαρχει περιπτωση να πατε σε συμβουλο γαμου? θα βοηθουσε?
και κατι τελευταιο κ ασχετο με την πειρπτωση σου
βαλεριακεβελινακι δεν εχεις δικιο για τον ανιψιο μου..κρινεις απο τη δικη σου δυσκολη εμπειρια αλλα ολες οι περιπτωσεις δεν ειναι ιδιες, ουτε κ οι ανθρωποι. Σιγουρα το διαζυγιο εφερε δυσκολιες αλλα μπορω να σου πω με σιγουρια οτι δεν υπαρχει θεμα να κρυβει στη ψυχουλα του απωθημενα κλπ...πιστευω πιο πολλα θα ειχε αν η αδερφη μου δεν ειχε χωρισει...

58διαζύγιο - Σελίδα 3 Empty Απ: διαζύγιο Σαβ Ιουλ 17, 2010 1:49 pm

dinaki88

dinaki88
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
purple έγραψε:Να κανω μια ερωτηση γιατι μου τριβελιζει το μυαλο@#%#%#%
δηλαδη θεωρειτε οτι μια μαμα δεν πρεπει να χωριζει επειδη τα πραγματα μετα δεν θα ειναι τοσο ευκολα μεγαλωνοντας ενα παιδι σε μονογονει¨κη οικογενεια?
Και που πανε τα θελω της μαμας...
Να ξαπλωνει καθε βραδυ στο κρεβατι με καποιον που για Χ λογους πλεον τον αισθανεται ξενο?
Για να πει μετα απο 20 χρονια εγω εφαγα τα νιατα μου με εναν ανθρωπο στο ιδιο σπιτι,για να μην σου λειψει ο πατερας?
Αδυναμια μου φαινεται εμενα αυτο,ο πατερας δεν παυει να ειναι γονεας!

Εχω δικαολογησει μεσα μου γυναικες που δεν χωριζαν γιατι ηταν πλεον αρκετα μεγαλες,δεν ηταν εφικτο να βρουν δουλεια λογω ηλικιας και επειδη δεν ειχαν στον ηλιο μοιρα υπεφεραν σε σχεσεις που ειχαν"πεθανει"προ πολλου.....
κορίτσια θέλω πολύ να ακούσω μια γνώμη πάνω σε αυτό...
εγώ πχ είμαι 20 χρονών, δε φοβάμαι τη ζωή(αφού κράτησα κ ένα παιδί στα 20 και με όλους σχεδόν γύρω μας να είναι κατά αυτού)ούτε να δουλεψω ούτε να δώσω και τον εαυτό μου για τη μικρή που είναι ό,τι καλύτερο μου έχει συμβεί!θέλετε να μου πείτε πως στο βωμό της πιθανής ψυχολογικής συνέπειας που θα έχει στο παιδί το διαζύγιο(είμαι ψυχολόγος-σύντομα έστω-ξέρω για τι μιλάμε)πρέπει να περάσω από τα 20 μου μια ζωή με έναν άντρα που ναι μεν μπορεί να μην πίνει και με βαράει ούτε να ξενοκοιτάει κι εγώ δεν ξέρω τι άλλο, αλλά είναι απών από την ανατροφή της μικρής(κι αυτός 20, μάλλον δεν έχει προσαρμοστεί τι να πω?)που είναι απών από τη σχέση μας, που με θυμάται μόνο όταν τίθεται το θέμα του σεξ και απορεί και γιατί δε θέλω(όλη μέρα σπίτι με τη φροντίδα του παιδιού και μόνη, σκεφτείτε το)και μηδενική βάση επικοινωνίας, να βρίσκει συνεχώς το αρνητικό σε αυτά που λέω, να μου διώχνει κάθε ενθουσιασμό για κάτι που βρίσκω να χαρώ μέσα στην πίεση της καθημερινότητας και άλλα πολλά?
δηλ. εσείς θα θάβατε τον εαυτό σας σε μια σχέση που χωρίς το παιδί θα είχατε φύγει από καιρό, για χαρή του παιδιού-η καλύτερα για χάρη της διατήρησης και καλά του προτύπου της οικογένειας ώστε ακόμα και αυτό μέσα σας να μην ισχύει για τους τύπους να υπάρχει?να λέει το παιδί η μαμά μου κι ο μπαμπάς μου μένουν μαζί...
αλλά σ'αυτό το σπίτι να μένουν δύο άτομα που όχι μόνο ξένοι αλλά καμιά φορά και εχθροί είναι...
σόρρυ εξηγήστε μου γιατί να το κάνω αυτό στη ζωή μου που μόλις τώρα ξεκίνησε ουσιαστικά...
δεν παίρνω απόφαση στα 50 που ουσιαστικά επιλέγω μοναξιά, αλλά στα 20 που όλες οι πιθανότητες είναι ανοιχτές. και πιστεύω ότι στο χέρι μας έιναι να το πάρει το παιδί σωστά ή στραβά.δύο συνειδητοποιημένοι γονείς μπορούν να μετριάσουν τον αντίκτυπο στο ελάχιστο...
χριστινα έγραψε:ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΤΗΣ ΑΠΟΨΗΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΧΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΟΤΑΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ.ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΤΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΔΥΣΚΟΛΙΕΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΕΣ.
αυτό μου το είπαν κι εμένα
στο μυαλό μου, ως συμπασχουσα με τη gennie, οι δυσκολίες μετά το χωρισμό είναι ίσως ισάξιες, ναι θα πιεστεί οικονομικά και χρονικά κτλ αλλά τουλάχιστον η ψυχική ηρεμία απο αυτόν τον απεγκλωβισμό από μια κατάσταση μοναξιάς, κόντρας στο μεγάλωμα των παιδιών, αισθηματικού αδιεξόδου κτλ. και η προοπτική μιας νεας γνωριμίας θα της δώσουν κουράγιο για όλα πιστεύω...
gennie έγραψε:Δεν είμαι σίγουρη από πού να το πιάσω...Ο άντρας μου είναι μία πολύ κυκλοθυμική προσωπικότητα με ένα πολύ δύσκολο παιδικό παρελθόν το οποίο έχει στιγματίσει τη ζωή του. Εγώ από την άλλη είχα πολύ ευτυχισμένα παιδικά χρόνια και νομίζω ότι δεν είναι τυχαίο ότι όλοι μου οι σύντροφοι ήταν από προβληματικές οικογένειες. Σαν να ήθελα να καλύψω αυτό τους το τραύμα με πολλή αγάπη, την αγάπη που έλαβα εγώ σαν παιδί και που εκείνοι στερήθηκαν. Ο άντρας μου ήθελε σαν τρελλός οικογένεια και νομίζω ότι αυτό ήταν που μας ένωσε. Ωστόσο εγώ δεν τα πάω καλά με τις κυκλοθυμικές προσωπικότητες (ανεξαρτήτως φύλου) και αυτό είναι και ένα από τα παράδοξα της σχέσης μας. Πολύ σύντομα κατάλαβα ότι ο άντρας μου ήταν ένας υπέροχος σύντροφος όταν τα πράγματα ήταν έυκολα, αλλά παντελώς απών στις δυσκολίες. Και οι δικές μας δυσκολίες ήρθαν γρήγορα και απανωτά. Πέρα από την κούραση δύο παιδιών που ήρθαν με διαφορά 20 μηνών και δύο μετακομίσεων σε ένα χρόνο,είχαμε τρεις απανωτούς θανάτους (με διαφορά 2 ετών ο ένας από τον άλλο) εκείνος έχει στην πατρική του οικογένεια ακόμα ένα σημαντικό πρόβλημα το οποίο δεν προβλέπεται να λυθεί σύντομα,συν όλες τις δυσκολίες της δουλειάς που όλοι αντιμετωπίζουμε εδώ και δύο χρόνια. Ουσιαστικά, τη μεγαλύτερη επίπτωση την είχαν στη σχέση μας οι θάνατοι. Σαν να βγήκαν όλα τα αρνητικά στοιχεία μας και απομακρυνθήκαμε εντελώς. Ενώ όταν παντρευτήκαμε είχα πίστη ότι αυτή η σχέση μπορεί με αγάπη και υπομονή να προχωρήσει, μετά αναθεώρησα. Είχα φτάσει φυσικά να πιστεύω ότι όλο το άδικο το είχε εκείνος και ότι αυτός με έδιωχνε μακριά. Ασφαλώς δεν ήταν έτσι τα πράγματα και όταν κάποιος σε κλείνει απέξω πολλές φορές γίνεται γιατί το ίδιο έχει εισπράξει από σένα. Όταν μου έλεγε ότι με απομονώνεις και τον κατηγορούσα ότι εκείνος είναι αυτός που δεν μοιράζεται τίποτα μαζί μου, ούτε καλά ούτε κακά, προφανώς αυτό εισέπραττε από μένα κι ας μην το συνειδητοποιούσα. Εγώ, όμως, ένιωθα, και εξακολουθώ να νιώθω, μεγάλη μοναξιά σ'αυτή τη σχέση. Ακόμα και τώρα που οι εντάσεις έχουν πέσει, αισθάνομαι ότι, εκτός από τα παιδιά μας, δεν έχουμε άλλο κοινό. Έχουμε ο καθένας τη δική του,προσωπική πορεία, κάτω από την ίδια στέγη. Περάσαμε και οι δύο από τη διαδικασία του πένθους και του πόνου, η οποία σου αλλάζει τη ζωή. Σαν, αυτοί οι δύο άνθρωποι που είμαστε τώρα, να μη βρισκόμαστε πουθενά. Βλέπω καμιά φορά κάτι ζευγάρια (που πολύ τα ζηλεύω) που μπορεί να μη συμφωνούνε σε όλα (πώς θα ήταν δυνατόν) αλλά η σχέση και τα πιστεύω τους έχουν κοινή βάση. Ε, εμείς δεν πιανόμαστε πουθενά. Κατ'αρχήν διαφωνούμε σχεδόν ριζικά σε πολλά πράγματα για το μεγάλωμα των παιδιών, κυρίως γιατί εκείνος, ως άνθρωπος χωρίς πρόγραμμα, αρνείται να θέσει όρια στα παιδιά και μόνιμα υπονομεύει τους δικούς μου κανόνες που διαπιστωμένα έχουν αποτέλεσμα. Μετά, ύστερα από πολλή απομόνωση έχω ανάγκη πια για επαφή με...τον έξω κόσμο. Εκείνος προτιμάει ακόμα την απομόνωση. Δεν τον κατηγορώ γι αυτό. Απλά δε μου αρέσει. Την περασμένη Πρωτοχρονιά τσακωθήκαμε ξανά γιατί τόλμησα να πω να πάμε στους γείτονές μας και, επειδή χτύπησε υστερία, πέρασα ακόμα μια Πρωτοχρονιά να με πάρει ο ύπνος από τις 10 στον καναπέ (συναρπαστικό), όταν το μόνο που ήθελα ήταν να δούμε λίγο κόσμο. Γενικά, εδώ και χρόνια κάνω πολλά πράγματα μόνη μου με τα παιδιά (κούνιες, πάρτυ, δραστηριότητες)στις οποίες σπανίως ακολουθεί. Την νυχτερινή φροντίδα των παιδιών την έχω αποκλειστικότητα (γάλατα, μπάνια, δόντια, ύπνος) γιατί εκείνος όταν γυρίσει από τη δουλειά (κατάκοπος, δε λέω, αλλά μήπως κι εγώ δεν είμαι?) ασχολείται με τη χαλάρωσή του. Πολλές φορές του είχα πει ότι αν έβαζε ένα χεράκι να τελειώναμε πιο γρήγορα, θα είχαμε χρόνο να περνάμε μαζί τα βράδια, μετά που κοιμούνται τα παιδιά... Δεν με ενοχλεί αν δεν κάνει δουλειές, δεν ξέρω αν καταλαβαίνετε τη διαφορά. Με στενοχωρεί το αίσθημα ότι σε όλα αυτά παίζω μόνη μου. Μιλάμε για έναν μπαμπά που παίρνει τα παιδιά μόνος του 15 μέρες στο χωριό επειδή εγώ δουλεύω και τα έχει στα πούπουλα και άψογα, πεντακάθαρα, ταισμένα (μεγιρεύει υπέροχα) και βόλτες συνέχεια. Σπάνιο αυτό σε μπαμπά με τόσο μικρά παιδιά. Αλλά μόνος του. Και μόνη μου. Τόση μοναξιά δεν αισθανόμουνα ούτε ως μπακούρι! Ξέρω τι θα ρωτήσετε "Του τα έχεις πει?" Κάποια, κάποιες φορές ναι. Αλλά είμαι κι εγώ ακόμα σε φάση που ανασυγκροτούμαι και ερευνώ τις πιθανότητες και τις συνέπειες. Αλλά αυτή η μοναξιά κάποιες φορές με τρελλαίνει, το αίσθημα ότι δεν έχω σύντροφο ούτε για συζήτηση ούτε για προσωπικές στιγμές (φαντάζεστε ότι κι εκεί τα πράγματα δεν είναι ενθαρρυντικά). Αν, καμιά φορά, είναι σε κέφια και περάσουμε καλά ή περάσει μια μέρα που έχουμε λίγο καλύτερη επικοινωνία, αμέσως αλλάζει και η δική μου διάθεση. Πράγμα που με κάνει να σκέφτομαι ότι υπάρχει κάτι ακόμα εκεί για το οποίο αξίζει να προσπαθήσω, πέρα από τα παιδιά μας...
Οι ιστορίες μας τελικά είναι πανομοιότυπες, αν και εμείς δεν είχαμε θανάτους αλλά είχαμε ρίξεις με διάφορα άτομα και τσακωμούς αναστατώσεις, είμαστε τώρα σε φάση μετακόμισης, η συμπεριφορά του στο μεγάλωμα της μικρής είναι η ίδια, το θέμα με τη δουλειά, τη δική μου κούραση και μοναξιά, την απομόνωση και την ολο και αυξανόμενη ανάγκη μου για ανθρώπους γύρω μου...
δεν ξέρω αν σε βοηθάει αλλά εγώ αποκόπηκα από αυτή τη σχέση, έπαψα να το παλεύω, κουράστηκα να σώζω κάτι που ο άλλος δε στηρίζει...
ζούμε μαζί,το μωρό μας βλέπει και τους δύο, εγώ κάνω τα σχέδια μου και δεν τον περιλαμβάνω...
χριστινα έγραψε:ΚΑΝΕ ΜΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΑΚΟΜΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΡΙΑ ΣΟΥ.ΜΙΛΗΣΕ ΤΟΥ ΓΙΑ ΟΛΑ.ΠΕΣ ΤΟΥ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΩΣ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.ΧΤΥΠΑ ΤΟΥ ΛΙΓΟ ΤΟ ΚΑΜΠΑΝΑΚΙ ΤΟΥ ΚΙΝΔΥΝΟΥ.ΟΤΙ ΠΛΕΟΝ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ ΑΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΣΩΣΤΑ.ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΕΣΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΣΟΥ ΕΤΣΙ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ.ΒΑΛΕ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΤΩ ΚΑΙ ΖΥΓΙΑΣΕ ΤΑ ΟΣΟ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.
να ρωτήσω γιατί πάντα η γυναίκα πρέπει να κάνει προσπάθειες επαναλαμβανόμενες κιόλας, με το σκεπτικό ότι μπορείς να σώσεις τη σχέση κτλ ενώ ο άντρας δε δείχνει την παραμικρή θέληση?
τι να σας πω εγώ είμαι πολύ υπερήφανο άτομο, αν ο άλλος δε δείχνει πρόθεση εγώ δε μπορώ να παρακαλάω...

http://psuxoblabla.blogspot.gr/

59διαζύγιο - Σελίδα 3 Empty Απ: διαζύγιο Δευ Ιουλ 19, 2010 9:26 am

purple

purple
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Dinaki88 αν καταλαβα καλα συμφωνουμε.
Ειμαι της αποψης οτι οταν μια σχεση,γαμος δεν τραβανε καλο ειναι να τελειωνουν.
Φυσικα θα γινουν προσπαθειες πριν πεσουν οι τιτλοι του τελους,αλλα αν για διαφορους λογους η σχεση εχει βαλτωσει....βραστα!

Τα παιδια δεν ειναι χαζα,ακομα και την συναισθηματικη αποσταση που μπορει να εχει η μαμα με τον μπαμπα απο αρκετα μικρη ηλικια την καταλαβαινουν.
Εαν υπαρχει εστω και λιγη καλη θεληση και απο τους δυο γονεις ακομα και χωρισμενοι θα μπορουν να προσφερουν απεραντη αγαπη στο παιδι τους.

60διαζύγιο - Σελίδα 3 Empty Απ: διαζύγιο Δευ Ιουλ 19, 2010 12:22 pm

dinaki88

dinaki88
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
purple έγραψε:Dinaki88 αν καταλαβα καλα συμφωνουμε.
Ειμαι της αποψης οτι οταν μια σχεση,γαμος δεν τραβανε καλο ειναι να τελειωνουν.
Φυσικα θα γινουν προσπαθειες πριν πεσουν οι τιτλοι του τελους,αλλα αν για διαφορους λογους η σχεση εχει βαλτωσει....βραστα!

Τα παιδια δεν ειναι χαζα,ακομα και την συναισθηματικη αποσταση που μπορει να εχει η μαμα με τον μπαμπα απο αρκετα μικρη ηλικια την καταλαβαινουν.
Εαν υπαρχει εστω και λιγη καλη θεληση και απο τους δυο γονεις ακομα και χωρισμενοι θα μπορουν να προσφερουν απεραντη αγαπη στο παιδι τους.


Nαι συμφωνούμε απόλυτα...
Απλά ήθελα πολύ να απαντήσουν στην ερωτηση του άλλου ποστ σου και άλλες μανούλες να δω πώς το βλέπουν το θέμα...
Εσύ μες στο μυαλό μου είσαι διαζύγιο - Σελίδα 3 417472

http://psuxoblabla.blogspot.gr/

61διαζύγιο - Σελίδα 3 Empty Απ: διαζύγιο Τρι Ιουλ 20, 2010 2:52 pm

αγάπη17

αγάπη17
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Κορίτσια διάβασα με προσοχή τα όσα γράφτηκαν και θα ήθελα να καταθέσω κι εγώ την άποψή μου.

Να σας πω καταρχήν ότι οι γονείς μου χώρισαν όταν ήμουν 9 χρονών. Θυμάμαι σαν και τώρα τον πατέρα μου να μου εξηγεί ότι δεν θα μένει πια μαζί μας αλλά θα έρχεται συνέχεια να μας βλέπει. Θυμάμαι τα κλάματα μέχρι μπω στο σπίτι κι από εκεί κι έπειτα τον πατέρα μου να είναι συνεχώς παρών στο χώρο μας σε σημείο που να μην συνειδητοποιώ ποια είναι η διαφορά τώρα που είχε φύγει αφού και πριν δούλευε πολύ και τον έβλεπα ελάχιστα μέσα στην εβδομάδα!

Πόσες φορές πριν είχα δει του γονείς μου να τσακώνονται; Δύο το πολύ και σε πολιτισμένο επίπεδο. Για κάποιο περίεργο λόγο το δέχθηκα χωρίς πολλές απορίες και προβληματισμούς, ίσως γιατί οι γονείς μου μπροστά μας φέρονταν όσο ήταν δυνατόν όπως και πριν, ίσως γιατί δεν γίναμε ποτέ τα «παιδιά του Σαββατοκύριακου», είχαμε τη βάση μας κι ο πατέρας μας ερχόταν εκεί.

Μεγαλώνοντας, μαθαίνοντας και σιγά σιγά τους λόγους, έδωσα απόλυτο δίκιο στη μητέρα μου και της είπα μάλιστα ότι θα έπρεπε να το έχει κάνει νωρίτερα (ήταν τότε 35 χρονών)! Τώρα που έγινα μανούλα κατάλαβα γιατί δεν το είχε κάνει πιο νωρίς, μα φυσικά ΓΙΑ ΕΜΑΣ!!! Οι γονείς μου αγαπιούνταν από μικρά παιδιά κι ακόμα έχουν αν μη τι άλλο σεβασμό ο ένας για τον άλλον. Χώρισαν όσο ακόμα είχαν αγάπη και δεν έφτασαν σε σημεία οργής ή μίσους!!! Τα σημάδια ότι δεν συμβάδιζαν οι κοσμοθεωρίες τους κι ότι η αγάπη τελικά δεν φτάνει για να αλλάξει ένας άνθρωπος είχαν φανεί πολύ νωρίτερα, μάλιστα λίγο πριν τη γέννησή μου! Η μητέρα μου πήρε πολλές πίκρες αλλά ως δυνατός και πείσμον άνθρωπος έκανε ό,τι μπορούσε για να κρατήσει αυτή τη σχέση ζωντανή. Κάποια στιγμή όμως η πραγματικότητα την χτύπησε βαθειά μέσα της, τα πράγματα χειροτέρευαν και σε λίγο η κατάσταση αυτή θα άρχιζε να βλάπτει κι εμάς! Μεγαλώναμε! Για πόσο ακόμη δεν θα αντιλαμβανόμασταν; Για πόσο ακόμα θα άντεχαν να προσποιούνται; Κάποια στιγμή τα χαμόγελα θα έσβηναν…

Δεν είχα ποτέ πρόβλημα να πω ότι οι γονείς μου χώρισαν αν κι εκείνοι με παρότρυναν για το αντίθετο τονίζοντας μου ότι είμαστε μια οικογένεια ό,τι κι αν έχει συμβεί. «Είμαστε μια ομάδα, μητέρα και πατέρας το ίδιο για εσάς, απλά αν μέναμε μαζί θα κάναμε κακό σε όλους!» Σαν παιδί συνέχεια γελούσα, πήρα πολλή στοργή και αγάπη από γονείς, γιαγιάδες, θείους, θείες και από τις δύο πλευρές.

Πολλές φορές εξιδανικεύουμε καταστάσεις που δεν έχουμε βιώσει πιστεύοντας ότι θα ήταν η λύση στη θλίψη μας, στα βάσανα που έχουμε περάσει, στις στεναχώριες μας κτλ. Ναι, ο χωρισμός των γονιών μας είναι κάτι που μας πονάει και θα μας πονάει για πάντα είμαστε όμως τόσο σίγουροι ότι αν δεν υπήρχε δεν θα πονούσαμε; Ίσως μάλιστα να πονούσαμε και περισσότερο τότε αν θα βλέπαμε τη μανούλα μας αγέλαστη και εσωστρεφή, τον πατέρα μας νευρικό, αναιδή ή και απών!!! Αν με ρωτήσετε τι με πόνεσε από αυτό το χωρισμό δεν θα σας πω για τον εαυτό μου θα σας πω για εκείνους τους ίδιους, που ως δύο άνθρωποι με βαθειά αγάπη αλλά τελείως διαφορετικές νοοτροπίες δεν κατάφεραν να τα βρουν!!! Η μητέρα μου δεν ξαναέφτιαξε τη ζωή της από επιλογή, μας τα έδωσε ΟΛΑ και μας τα δίνει ακόμη από μακριά, χωρίς να παρεμβαίνει στις ζωές μας ή να ζητάει ανταλλάγματα για την αυτοθυσία της!!! Ποτέ δεν μας ζήτησε να αναγνωρίσουμε το παραμικρό, ποτέ να επιλέξουμε, ποτέ να την επευφημήσουμε. «Η υποχρέωσή σας είναι στα δικά σας παιδιά» αυτό μας δίδαξε με την ίδια της τη στάση ζωής!!! Να πω εγώ εγωίστρια τη μητέρα μου που χώρισε; Όχι!!! Ίσως να την είχα πει αν έμενε σε μία σχέση που μακροπρόθεσμα θα μας διέλυε!

Καμία γυναίκα δεν παντρεύεται για να χωρίσει!!! Αυτές που έχουν το «μυαλό πάνω από το κεφάλι» είναι οι εξαιρέσεις! Οι περισσότερες, γεμάτες όνειρα, θέλουν να συμπορευτούν με το σύντροφό τους αλλά ΔΥΣΤΥΧΩΣ κάποιες φορές αυτό απλά δεν είναι δυνατόν! Και συγκεκριμένα για τη gennie και τη dinaki88, εγώ αυτό που εισπράττω από τα όσα διαβάζω είναι ότι τα παιδιά τους είναι που σκέπτονται και προσπαθούν να βελτιώσουν τις καταστάσεις που βιώνουν.

gennie και dinaki88 να σας πω ότι είτε το θέλουμε είτε όχι οι άντρες είναι περισσότερο φυγόπονοι και λιγότερο πολυδιάστατοι! Στις δυσκολίες λυγίζουν πρώτοι και τους είναι πιο δύσκολο να συνδυάζουν τη δουλειά τους με τη φροντίδα των παιδιών, να παραδεχτούν τη δική μας κουραση, να χαμογελούν ακόμα και όταν τα πάντα καταρρέουν. Κάποια από τα όσα γράψατε υπήρξαν στιγμές που τα έχω σκεφτει ή αισθανθεί κι εγώ σε φάση μεγάλων και αναπάντεχων δυσκολιών. Και μια μέρα είπα: "Δεν το παλεύω άλλο, ό,τι γίνει ως εδώ!" Με εξέπληξε ο άντρας μου με το πόσο προσπάθησε έκτοτε. Του πήρε όμως λίγο καιρό να τα συνειδητοποιήσει όλα αυτά που βίωνα.

gennie είναι φανερό σε μένα ότι τίποτα δεν έχει τελειώσει από την πλευρά σου! Ίσως μια συζήτηση να βοηθούσε να δεις πως νιώθει κι εκείνος. Αυτό θα ξεδιάλυνε πολλά!

dinaki88, είσαι σκεπτόμενο και συνειδητοποιημένο άτομο και σίγουρα θα κάνεις το σωστό για τη δική σου οικογένεια, εγώ απλώς θα σου πρότεινα να δώσεις λίγο χρόνο γιατί ο ερχομός ενός παιδιού φέρνει μεγάλες αλλάγές που εν μέσω δυσκολιών μπορεί να μην μπορούμε να τις διαχειριστούμε. Χρειάζεται χρόνο για να ανασυσταθούμε. Συμφωνώ με όσα λες και ούτε είσαι υποχρεωμένη να κάνεις εσύ συνέχεια υποχωρήσεις. Απλώς δώσε χρόνο, εσύ αποφάσισε πόσο!



Έχει επεξεργασθεί από τον/την αγάπη17 στις Πεμ Ιουλ 29, 2010 1:52 pm, 1 φορά (Λόγος της επεξεργασίας : spelling mistake)

62διαζύγιο - Σελίδα 3 Empty Απ: διαζύγιο Τρι Ιουλ 20, 2010 11:22 pm

Μαρία Σ.

Μαρία Σ.
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
καλημερα κοριτσια για το θεμα που ανοιξες καλη μου μου δεν έχω καποια εμπειρία για να μπορώ να σε συμβουλέψω όμως έμεινα έκπληκτη με τι όμορφο τροπο απάντησαν οι περισσότερες. βγαζετε μια αγ'απη και μια συμπόνια που με εξέπληξε. παλιοτερα ήμουν σε άλλο φορουμ και οι απαντησεις που διαβαζα βασικά ο τροπος που απαντούσαν ήταν αρκετα συχνα άσχημος. μπραβο κορίτσια. όσο για την κοπελα που αντιμετωπίζει το προβλημα θα ήθελα να σου πω να το ξανασκεφτεις και να συζητήσεις με τον άντρα σου. αυτη την κατασταση που περιέργαψες ότι ζεις ολες την περασαμε ή την περναμε σε καποια φάση της ζωής μας και μενα ο αντρα ςμου με εκνευρίζει αφάνταστα όταν νομίζει οτι ειναι ο μονος που τρεχει και κουράζεται στο σπίτι λες και γω δεν δουλέυω και δεν τρεχω ολη μέρα με το μωρο. ισως να του έλεγες οτι αν συνεχιστει αυτη η κατασταση τα μαζευεις και φευγεις μπας και ταρακουνηθει λίγο δεν ξέρω αν ειναι σωστο αλλα τη γνώμη μου λέω γιατι μας θεωρούν πολλές φορες δεδομένες σε πολλα πραγματα. ταρακούνησε τον!!! πιστευω οτι μπορει να μην εχει καταλάβει οτι εσυ δεν εισαι καλα γιατι οπως λέω και γω ειναι τελειως στον κοσμο τους!!! τι να πω εμεις πως τα καταφερνουμε όλα δεν ξερω και ειμαστε και οκ σε όλα αυτοι τοσο αδυναμοι βρε κοριτσια?? ομως με τη συζήτηση ολα βελτιώνονται μερικές φορες λέω μηπως και μεις είμαστε υπερβολικες.
οσο για το dinnaki88 βρε άγάπη μου εσεις ειστε μικρα και θα περάσετε πολλές καταστάσεις λένε οτι οι γυναίκες ειναι πιο ώριμες εχετε τωρα και μωρο όλα θελουν το χρονο τους σιγα σιγα ολα θα φτιαξουν παντα η αλλαγη των καταστάσεων φερνει αλλαγές και στις σχεσεις αν υπαρχει αγαπη ολα φτιαχνονται. δεν ξερω αν εχετε άλλα προβλήματα κοριτσια και σορυ μην με παρεξηγήσετε αλλα αν ειναι να χωριζουμε γιατι δνε μας βοηθαν κτλ θα πρεπε ολες να ειμαστε χωρισμένες. ολα θα πανε τελεια αρκει να το πιστεψουμε και να τους ταρακουνήσουμε λίγο γιατι όπως λέει και η φιλη μου οι άντρες δεν στροφαρουν ευκολα καινε καρβουνο χαχαχαχαχαχαχα
ειμαι πολυ χαρουμενη που σας βρηκα γιατι φαινεται οτι το επιπεδο ασς ειναι πολυ υψηλο

63διαζύγιο - Σελίδα 3 Empty Απ: διαζύγιο Πεμ Ιουλ 29, 2010 7:27 am

manoula_24xr

manoula_24xr
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
[quote="franita"]Θα απαντησω σαν τριτο ατομquote]

διαφωνω καθετα σε οτι ειπες.
δηλαδη επειδη δν δουλευει μια μητερα για τον Α η Β λογω τι σημαινει οτι δν εχει δικαιωμα στην ευτυχια?δλδ επειδη ο συζηγος παρεχει μια καλη ζωη και ενα καλο βιοτικο επιπεδο σημαινει οτι η συζηγος πρεπει να δυστυχησει λογω του παιδιου?διαφωνω καθετα.πιστευω οτι καθε γονιος νοιαζεται για το παιδι του περισσοτερο απο τιποτα αλλο στον κοσμο αλλα πρεπει επισης να σκεφτουμε οτι ημαστε ανθρωποι και οτι οπως και τα παιδια εχουμε δικαιωμα στην ευτυχια και δικαιωμα στην καλη ψυχικη υγεια.και να ξαναφτιαξει την ζωη της τι εγινε?αν δν του αρεσει του πρωην συζηγου προβλημα του,εχει κ εκεινος δικαιωμα να κανει το ιδιο.τα παιδια μια χαρα θα ξερουνε ποιος ειναι ο πατερας και αν χρειαστει μεχρι να καταλαβουνε δν χρειαζεται να γνωρισουνε την καινουρια σχεση της μαμας η και του μπαμπα.το καλο ειναι οτι στην συγκεκριμενη περιπτωση δν υπαρχουνε συγκρουσεις οποτε τα παιδια δν καταλαβαινουνε τα προβληματα,τεσπα το αφηνω εδω γτ ειναι ενα θεμα με πολλαπλες αποψεις και εγω απλα εκφραζω την δικια μου.εαν δν εισαι ευτυχισμενη και οντως πιστευεις οτι θελεις να χωρισεις καντο,αλλα να φροντισεις να ειναι οσο το δυνατοτερο σε χαμηλους τονους για τα μικρα.και να ακους τι θελεις εσυ και μονο οχι το τι πρεπει.εδω στην ελλαδα οι αποψεις περι διαζυγιο θεωρουντε ακομα ταμπου.

64διαζύγιο - Σελίδα 3 Empty Απ: διαζύγιο Πεμ Ιουλ 29, 2010 10:50 am

dinaki88

dinaki88
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
κορίτσια, ευχαριστώ για όλες τις απόψεις σας, και σίγουρα το ίδιο και η gennie, με βοηθάτε να δω το θέμα από πολλές πλευρές αν μη τι άλλο.
Κάπου αναφέρθηκε ότι αν χωρίζαμε γιατί δε μας βοηθούν θα ήμαστε όλες χωρισμένες..
μακάρι να ήταν όμως μόνο αυτό...
Πραγματικά δεν πίστευα πόση δυστυχία, πόσο θυμό και πόσο μίσος μπορεί να μου προκαλέσει ενα άτομο..
Προσωπικά βαρέθηκα τις προσβολές, την κριτική για όλα, την άρνηση για κατανόηση, ακόμα και το ότι βάζει τα θέλω του πάνω από το καλύτερο για το παιδί...
ναι κατανοώ ότι είμαστε μικροί ακόμα και ότι η κατάσταση ίσως βελτιωνόταν άμα μεγάλωνε λίγο το παιδί και περνούσαν τα χρόνια, αλλά δε νομίζω ότι μετά από τόσους τσακωμούς και τόσα κλάματα υπάρχει ακόμα αγάπη(καλά για πάθος δεν το συζητώ)
προτιμώ να αναλώσω όλη μου την ενέργεια και όλη μου την υπομονή να είμαστε οκ μπροστά στο παιδί και να μεγαλώσει με την εικόνα και των δύο και έστω και εικονικά με καλές σχέσεις, παρά να πηγαίνει όλη αυτή η προσπάθεια που κάνω στα σκουπίδια..

Μετά από μια ημέρα κήρυγμα πάνω σε προσωπικές συζητήσεις μου στο μσν τις οποίες υπέκλεψε, δέχτηκε να χωρίσουμε, και του είπα ότι δεν το κάνουμε όπως τώρα που μετά από δύο μέρες λέει πάμε πάλι-ζήτησα διαζύγιο. Αύριο θα το οριστικοποιήσουμε σαν απόφαση, αν και η διαδικασία θα μείνει πίσω λόγω μετακόμισης.
Για μένα δε σήμαινε κάτι ο γάμος, αλλά θέλω το διαζύγιο πιο πολύ για να αναγκαστεί να το πει σε τρίτους και να εκκινήσει διαδικασίες να μένει αλλού κτλ.
Ούτως ή άλλως, και πριν καν το συζητήσουμε εμμέσως πλην σαφώς μου την είπε που δεν ψάχνω από αύριο δουλειά(ενώ ξέρει πως το παιδί δεν υπάρχει κανείς να το φροντίζει...)

Όντως,άσχετο, το επίπεδο είναι στα ύψη το ξέρω, έχω κι εγώ ανάλογες εμπειρίες από το φόρουμ που λες...

Τι να πω κορίτσια..δεν εύχομαι σε καμία να νιώσει όπως νιώθω, αν και ξέρω ότι υπάρχουν χειρότερα, αλλά πραγματικά είναι ό,τι χειρότερο να ζεις στο ίδιο σπίτι και να βλέπεις καθημερινά ένα άτομο που ξέρεις ότι άμα μιλήσει θα σε πληγώσει... Crying or Very sad

http://psuxoblabla.blogspot.gr/

65διαζύγιο - Σελίδα 3 Empty Απ: διαζύγιο Πεμ Ιουλ 29, 2010 11:08 am

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
dinaki88 έγραψε:κορίτσια, ευχαριστώ για όλες τις απόψεις σας, και σίγουρα το ίδιο και η gennie, με βοηθάτε να δω το θέμα από πολλές πλευρές αν μη τι άλλο.
Κάπου αναφέρθηκε ότι αν χωρίζαμε γιατί δε μας βοηθούν θα ήμαστε όλες χωρισμένες..
μακάρι να ήταν όμως μόνο αυτό...
Πραγματικά δεν πίστευα πόση δυστυχία, πόσο θυμό και πόσο μίσος μπορεί να μου προκαλέσει ενα άτομο..
Προσωπικά βαρέθηκα τις προσβολές, την κριτική για όλα, την άρνηση για κατανόηση, ακόμα και το ότι βάζει τα θέλω του πάνω από το καλύτερο για το παιδί...
ναι κατανοώ ότι είμαστε μικροί ακόμα και ότι η κατάσταση ίσως βελτιωνόταν άμα μεγάλωνε λίγο το παιδί και περνούσαν τα χρόνια, αλλά δε νομίζω ότι μετά από τόσους τσακωμούς και τόσα κλάματα υπάρχει ακόμα αγάπη(καλά για πάθος δεν το συζητώ)
προτιμώ να αναλώσω όλη μου την ενέργεια και όλη μου την υπομονή να είμαστε οκ μπροστά στο παιδί και να μεγαλώσει με την εικόνα και των δύο και έστω και εικονικά με καλές σχέσεις, παρά να πηγαίνει όλη αυτή η προσπάθεια που κάνω στα σκουπίδια..

Μετά από μια ημέρα κήρυγμα πάνω σε προσωπικές συζητήσεις μου στο μσν τις οποίες υπέκλεψε, δέχτηκε να χωρίσουμε, και του είπα ότι δεν το κάνουμε όπως τώρα που μετά από δύο μέρες λέει πάμε πάλι-ζήτησα διαζύγιο. Αύριο θα το οριστικοποιήσουμε σαν απόφαση, αν και η διαδικασία θα μείνει πίσω λόγω μετακόμισης.
Για μένα δε σήμαινε κάτι ο γάμος, αλλά θέλω το διαζύγιο πιο πολύ για να αναγκαστεί να το πει σε τρίτους και να εκκινήσει διαδικασίες να μένει αλλού κτλ.
Ούτως ή άλλως, και πριν καν το συζητήσουμε εμμέσως πλην σαφώς μου την είπε που δεν ψάχνω από αύριο δουλειά(ενώ ξέρει πως το παιδί δεν υπάρχει κανείς να το φροντίζει...)

Όντως,άσχετο, το επίπεδο είναι στα ύψη το ξέρω, έχω κι εγώ ανάλογες εμπειρίες από το φόρουμ που λες...

Τι να πω κορίτσια..δεν εύχομαι σε καμία να νιώσει όπως νιώθω, αν και ξέρω ότι υπάρχουν χειρότερα, αλλά πραγματικά είναι ό,τι χειρότερο να ζεις στο ίδιο σπίτι και να βλέπεις καθημερινά ένα άτομο που ξέρεις ότι άμα μιλήσει θα σε πληγώσει... Crying or Very sad

βρε Ntinaki 88 σιγουρα..?εισαι πολυ..πολυ μικρουλα...εχεις τοσο πολυ καιρο μπροστα σου που και χρονια(που λεει ο λογος) να προσπαθουσες να φιαξεισ τα πραγματα ..παλι θα εισαι πολυ μικρη..!
σου ευχομαι παντως αφου λες πως το αποφασισες ..να ξεμπερδεψεις ευκολα και οσο το δυνατον πιο να και το ανωδυνα για σένα και το παιδάκι σου..
καλη τύχη και πραγματικά ...η Παναγιά μαζί σου...χρειάζεται σε τετοιες περιπτώσεις..
φιλια

66διαζύγιο - Σελίδα 3 Empty Απ: διαζύγιο Πεμ Ιουλ 29, 2010 12:16 pm

purple

purple
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Καλυτερα απο εσενα δεν μπορει να ξερει κανεις τι συμβαινει στο σπιτι σου!
Οποτε ευχομαι να κανεις το σωστο και μην ανησυχεις αν ,λεω αν ειναι γραφτο να ξαναβρεθεις στο ιδιο σπιτι με αυτον τον ανθρωπο κατω απο καλες συνθηκες θα γινει απο μονο του.... Wink

Στην παρουσα φαση προχωρησε τη ζωη σου! I love you I love you I love you

67διαζύγιο - Σελίδα 3 Empty Απ: διαζύγιο Πεμ Ιουλ 29, 2010 12:30 pm

ΔΕΣΠΟ


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
DINAKI ΑΦΟΥ ΤΟ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΣ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ.... ΕΙΣΑΙ ΠΟΛΥ ΝΕΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΓΛΥΚΙΑ ΣΙΓΟΥΡΑ Ο ΘΕΟΣ ΘΑ ΣΟΥ ΣΤΕΙΛΕΙ ΤΟΝ ΙΔΑΝΙΚΟ ΣΥΝΤΡΟΦΟ ΟΤΑΝ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΕΤΟΙΜΗ Η ΟΤΑΝ ΘΑ ΤΟΝ ΕΧΕΙΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΝΑΓΚΗ.... ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΣ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙΣ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΟΠΩΣ ΒΛΕΠΕΙΣ ΟΛΑ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ ΓΙΑ ΣΕΝΑ .... ΖΩ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ...ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΑΚΤΙΚΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΩ...ΣΟΥ ΣΤΕΛΝΩ ΖΕΣΤΕΣ ΑΓΚΑΛΙΕΣ ΣΕ ΣΕΝΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ.....

68διαζύγιο - Σελίδα 3 Empty Απ: διαζύγιο Πεμ Ιουλ 29, 2010 1:01 pm

gennie


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
dinaki88, καλή τύχη και καλύ δύναμη. Θα τη χρειαστείς, δεν είναι εύκολο να τα τρως στη μάπα όλα μόνη σου...
η μετακόμιση είναι ποιανού? μετακομίζεις κι εσύ?
να σου γράψω σε μερικές μέρες να δω πώς πάτε?

69διαζύγιο - Σελίδα 3 Empty Απ: διαζύγιο Πεμ Ιουλ 29, 2010 2:30 pm

αγάπη17

αγάπη17
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
dinaki88 έγραψε:
Πραγματικά δεν πίστευα πόση δυστυχία, πόσο θυμό και πόσο μίσος μπορεί να μου προκαλέσει ενα άτομο..
Προσωπικά βαρέθηκα τις προσβολές, την κριτική για όλα, την άρνηση για κατανόηση, ακόμα και το ότι βάζει τα θέλω του πάνω από το καλύτερο για το παιδί...
ναι κατανοώ ότι είμαστε μικροί ακόμα και ότι η κατάσταση ίσως βελτιωνόταν άμα μεγάλωνε λίγο το παιδί και περνούσαν τα χρόνια, αλλά δε νομίζω ότι μετά από τόσους τσακωμούς και τόσα κλάματα υπάρχει ακόμα αγάπη(καλά για πάθος δεν το συζητώ)
προτιμώ να αναλώσω όλη μου την ενέργεια και όλη μου την υπομονή να είμαστε οκ μπροστά στο παιδί και να μεγαλώσει με την εικόνα και των δύο και έστω και εικονικά με καλές σχέσεις, παρά να πηγαίνει όλη αυτή η προσπάθεια που κάνω στα σκουπίδια..

πραγματικά είναι ό,τι χειρότερο να ζεις στο ίδιο σπίτι και να βλέπεις καθημερινά ένα άτομο που ξέρεις ότι άμα μιλήσει θα σε πληγώσει... Crying or Very sad

Λυπάμαι πάρα πολύ που πονάς τόσο, που πληγώθηκες τόσο, που έχεις απογοητευτεί τόσο... Sad Είναι φανερό ότι η κατάσταση που βιώνεις δεν παλεύεται άλλο έτσι... No No No Το σχόλιο της purple με καλύπτει.

purple έγραψε:Καλυτερα απο εσενα δεν μπορει να ξερει κανεις τι συμβαινει στο σπιτι σου!
Οποτε ευχομαι να κανεις το σωστο και μην ανησυχεις αν ,λεω αν ειναι γραφτο να ξαναβρεθεις στο ιδιο σπιτι με αυτον τον ανθρωπο κατω απο καλες συνθηκες θα γινει απο μονο του.... Wink

Στην παρουσα φαση προχωρησε τη ζωη σου! I love you I love you I love you

Να ξέρεις ότι είμαστε εδώ για εσένα, για το ο,τιδήποτε, αρκεί να το ζητήσεις! διαζύγιο - Σελίδα 3 669659

Θα σου ευχηθώ κάθε μέρα που περνάει ο πόνος να φεύγει και να τον διαδέχεται η ηρεμία και η ευτυχία, όπως εσύ την ορίζεις και την ονειρεύεσαι μαζί με το παιδάκι σου!

Σε φιλώ

70διαζύγιο - Σελίδα 3 Empty Απ: διαζύγιο Πεμ Ιουλ 29, 2010 10:39 pm

manoula_24xr

manoula_24xr
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bou-boukitsa έγραψε:
dinaki88 έγραψε:κορίτσια, ευχαριστώ για όλες τις απόψεις σας, και σίγουρα το ίδιο και η gennie, με βοηθάτε να δω το θέμα από πολλές πλευρές αν μη τι άλλο.
Κάπου αναφέρθηκε ότι αν χωρίζαμε γιατί δε μας βοηθούν θα ήμαστε όλες χωρισμένες..
μακάρι να ήταν όμως μόνο αυτό...
Πραγματικά δεν πίστευα πόση δυστυχία, πόσο θυμό και πόσο μίσος μπορεί να μου προκαλέσει ενα άτομο..
Προσωπικά βαρέθηκα τις προσβολές, την κριτική για όλα, την άρνηση για κατανόηση, ακόμα και το ότι βάζει τα θέλω του πάνω από το καλύτερο για το παιδί...
ναι κατανοώ ότι είμαστε μικροί ακόμα και ότι η κατάσταση ίσως βελτιωνόταν άμα μεγάλωνε λίγο το παιδί και περνούσαν τα χρόνια, αλλά δε νομίζω ότι μετά από τόσους τσακωμούς και τόσα κλάματα υπάρχει ακόμα αγάπη(καλά για πάθος δεν το συζητώ)
προτιμώ να αναλώσω όλη μου την ενέργεια και όλη μου την υπομονή να είμαστε οκ μπροστά στο παιδί και να μεγαλώσει με την εικόνα και των δύο και έστω και εικονικά με καλές σχέσεις, παρά να πηγαίνει όλη αυτή η προσπάθεια που κάνω στα σκουπίδια..

Μετά από μια ημέρα κήρυγμα πάνω σε προσωπικές συζητήσεις μου στο μσν τις οποίες υπέκλεψε, δέχτηκε να χωρίσουμε, και του είπα ότι δεν το κάνουμε όπως τώρα που μετά από δύο μέρες λέει πάμε πάλι-ζήτησα διαζύγιο. Αύριο θα το οριστικοποιήσουμε σαν απόφαση, αν και η διαδικασία θα μείνει πίσω λόγω μετακόμισης.
Για μένα δε σήμαινε κάτι ο γάμος, αλλά θέλω το διαζύγιο πιο πολύ για να αναγκαστεί να το πει σε τρίτους και να εκκινήσει διαδικασίες να μένει αλλού κτλ.
Ούτως ή άλλως, και πριν καν το συζητήσουμε εμμέσως πλην σαφώς μου την είπε που δεν ψάχνω από αύριο δουλειά(ενώ ξέρει πως το παιδί δεν υπάρχει κανείς να το φροντίζει...)

Όντως,άσχετο, το επίπεδο είναι στα ύψη το ξέρω, έχω κι εγώ ανάλογες εμπειρίες από το φόρουμ που λες...

Τι να πω κορίτσια..δεν εύχομαι σε καμία να νιώσει όπως νιώθω, αν και ξέρω ότι υπάρχουν χειρότερα, αλλά πραγματικά είναι ό,τι χειρότερο να ζεις στο ίδιο σπίτι και να βλέπεις καθημερινά ένα άτομο που ξέρεις ότι άμα μιλήσει θα σε πληγώσει... Crying or Very sad

βρε Ntinaki 88 σιγουρα..?εισαι πολυ..πολυ μικρουλα...εχεις τοσο πολυ καιρο μπροστα σου που και χρονια(που λεει ο λογος) να προσπαθουσες να φιαξεισ τα πραγματα ..παλι θα εισαι πολυ μικρη..!
σου ευχομαι παντως αφου λες πως το αποφασισες ..να ξεμπερδεψεις ευκολα και οσο το δυνατον πιο να και το ανωδυνα για σένα και το παιδάκι σου..
καλη τύχη και πραγματικά ...η Παναγιά μαζί σου...χρειάζεται σε τετοιες περιπτώσεις..
φιλια

ρε κουκλιτσες συμφωνω οτι οσο μπορεις και βλεπεις οτι υπαρχει ερωτας και παθος σε μια σχεση και τα προβληματα μπορουν να ξεπεραστουνε το παλευεις οσο μπορεις.αλλα αυτο που λες εχεις πολλα χρονια μπροστα σου να φτιαξεις την σχεση σου για μενα προσωπικα ειναι λαθος.θα σπαταλησει δλδ τον καιρο της με εναν ανθρωπο τον οποιο πια δν την συνδεει τιποτα εκτος του παιδιου?για ποιον λογο?για να ερθουνε σε δεκα χρονια να να χωρισουνε με χειροτερο τροπο.οχι εγω ειμαι της αποψης εφοσον το εχεις αποφασισει σοβαρα και δν αλλαζει η αποφαησ σου,να το κανεις ναι γιατι εισαι μικρη και μπορεις να ξαναφτιαξεις την ζωη σου με καποιον που οντως θα εισαι ευτυχισμενη οπως και ο αντρας σου το ιδιο.

71διαζύγιο - Σελίδα 3 Empty Απ: διαζύγιο Πεμ Ιουλ 29, 2010 11:00 pm

mamametriazouzounakia


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Ντινάκι... έπεσα λίγο απο τα σύννεφα... γιατι δεν παρακολουθω καθημερινα το φορουμ και ειχα μεινει στα πμ μας... και λίγο... κόλλησα... τελικά θα μετακομίσεις εδω ?

Εύχομαι ΟΤΙ επιλέξεις να ειναι το καλυτερο για εσενα... και αν μπορω να προσφερω εστω και την παρεα μου... εδω ειμαι !!!

http://familyclubproducts.blogspot.com

72διαζύγιο - Σελίδα 3 Empty Απ: διαζύγιο Παρ Ιουλ 30, 2010 11:45 am

dinaki88

dinaki88
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
κορίτσια πάντως, εσάς σας παντρεύομαι όλες Laughing Laughing Laughing Laughing

ναι κι εγώ σκέφτομαι πολλές φορές οκ να προσπαθήσω και να θυσιάσω και χρόνια εν ανάγκη αν υπάρχει φως στον ορίζοντα αλλά αν δεν υπάρχει γιατί να χαραμίσω χρόνια που ομολογουμένως είναι από τα καλύτερα που έχω να ζήσω..
στα 40 θα λέω σα μ@λ@κ@ς καθόμουν και ανεχόμουν όλα αυτά...

Λοιπόν, σας ενημερώνω ότι κλασσικά την επόμενη μέρα πάλι στη συγκατάβαση αυτός, πάλι στην τσίτα εγώ-ως γνωστόν παρόλο που δεν είμαι έχω το ρόλο της κύπριας στη σχέση(δεν ξεχνώ)-και αφού έχουμε τη μετακόμιση απλά του είπα ότι δεν έχω καμία σχέση μαζί του γιατί πραγματικά δεν τον αναγνωρίζω..

Τώρα να σας πω την αλήθεια, επειδή η κατάσταση που ζούμε εδώ είναι φρίκη-άσχημη φάση με τη μάνα μου που μας έχει κάνει μπάχαλο, θέλω να δω μετά την εγκατάσταση πως θα είναι για να δω αν θα το ζορίσω να σηκωθεί να φύγει κτλ.

mamametriazouzounakia,όχι, το σπίτι είχε ζημιές τελικά κι επειδή βιαζόμασταν βρήκαμε κάτι κοντά στο μενίδι, αν και ακριβότερο φυσικα...
όπως και να έχει όλο και σε κάποια συνάντηση θα σε πετύχω Smile


ευχαριστώ κορίτσια για όλα, δεν είναι όμως τόσο ο πόνος από όλη τη συμπεριφορά που δέχομαι, είναι ότι τελικά καταπιέζω τον εαυτό μου και γίνομαι κάποια που δεν είμαι, η κανονική Ντίνα δε θα μπλεκόταν ποτε σε μια σχέση υπό τέτοιες συνθήκες και είναι πολύ τρομακτικό να σκέφτομαι ότι θα το βιώνω όλο αυτό και δεν πρέπει να σκέφτομαι το να φύγω... Shocked Shocked
Εξάλλου ας μην ξεχνάμε πως εγώ δεν τέσταρα ποτέ τη σχέση μου και αποφάσισα ότι θα έπρεπε να γίνει μόνιμη και ότι θα άντεχε, το μωρό ήρθε και ουσιαστικά δημιούργησε αυτό το κλίμα του γάμου.
Υπό φυσιολογικές συνθήκες, θα είχε τελειώσει κάπου πολύ πριν το γάμο, γιατί θα έβλεπα ότι σε πολύ κρίσιμα θέματα είμαστε καμία σχέση!

http://psuxoblabla.blogspot.gr/

73διαζύγιο - Σελίδα 3 Empty Απ: διαζύγιο Παρ Ιουλ 30, 2010 11:55 am

franita


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
[quote="manoula_24xr"]
franita έγραψε:Θα απαντησω σαν τριτο ατομquote]

διαφωνω καθετα σε οτι ειπες.
δηλαδη επειδη δν δουλευει μια μητερα για τον Α η Β λογω τι σημαινει οτι δν εχει δικαιωμα στην ευτυχια?δλδ επειδη ο συζηγος παρεχει μια καλη ζωη και ενα καλο βιοτικο επιπεδο σημαινει οτι η συζηγος πρεπει να δυστυχησει λογω του παιδιου?διαφωνω καθετα.πιστευω οτι καθε γονιος νοιαζεται για το παιδι του περισσοτερο απο τιποτα αλλο στον κοσμο αλλα πρεπει επισης να σκεφτουμε οτι ημαστε ανθρωποι και οτι οπως και τα παιδια εχουμε δικαιωμα στην ευτυχια και δικαιωμα στην καλη ψυχικη υγεια.και να ξαναφτιαξει την ζωη της τι εγινε?αν δν του αρεσει του πρωην συζηγου προβλημα του,εχει κ εκεινος δικαιωμα να κανει το ιδιο.τα παιδια μια χαρα θα ξερουνε ποιος ειναι ο πατερας και αν χρειαστει μεχρι να καταλαβουνε δν χρειαζεται να γνωρισουνε την καινουρια σχεση της μαμας η και του μπαμπα.το καλο ειναι οτι στην συγκεκριμενη περιπτωση δν υπαρχουνε συγκρουσεις οποτε τα παιδια δν καταλαβαινουνε τα προβληματα,τεσπα το αφηνω εδω γτ ειναι ενα θεμα με πολλαπλες αποψεις και εγω απλα εκφραζω την δικια μου.εαν δν εισαι ευτυχισμενη και οντως πιστευεις οτι θελεις να χωρισεις καντο,αλλα να φροντισεις να ειναι οσο το δυνατοτερο σε χαμηλους τονους για τα μικρα.και να ακους τι θελεις εσυ και μονο οχι το τι πρεπει.εδω στην ελλαδα οι αποψεις περι διαζυγιο θεωρουντε ακομα ταμπου.

μαλλον δεν καταλαβες τι ειπα...ανεφερα οτι πριν κανει το βημα η οποιαδηποτε γυναικα να εχει φροντισει ωστε να ειναι οικονομικα ανεξαρτητη, να εχει τουλαχιστον μια στεθερη δουλεια..Μετα το διαζυγιο πολλα αλλαζουν, κ ουτε στους γονεις σου ειναι ευκολο να γυρισεις αφραγκη με το (τα) παιδι(α) ουτε να εξαρτασαι απο την διατροφη που μπορει με διαφορους τροπους καποιος να αποφυγει να δωσει, να καθυστερει, να δινει λιγοτερα κλπ κλπ..ποτε δεν ξερεις πως θα αντιδρασει καποιος..Δεν ισχυριστηκα οτι εαν δεν δουλευεις μενεις οπωσδηποτε με ενα συζηγο..το αντιθετο, παιρνεις τη ζωη στα χερια σου (κ η οικονομικη ανεξαρτησια ειναι η βαση της ελευθεριας), τα παιδια σου κ φευγεις..

74διαζύγιο - Σελίδα 3 Empty Απ: διαζύγιο Σαβ Ιουλ 31, 2010 1:10 am

ANGEL


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΟ ΔΙΑΖΥΓΙΟ ΔΕΝ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΛΥΣΗ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΤΗ ΜΗΤΕΡΑ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ,ΚΑΙ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Ο,ΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ,ΟΣΟ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΥΝ.ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΟΤΙ ΓΙΑ ΣΟΒΑΡΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΠΧ ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗ ΚΑ,ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΛΛΙΩΣ.

ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΣΕ ΕΝΑ ΖΕΥΓΑΡΙ-ΕΧΟΝΤΑΣ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ- ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΕΝΑ ΔΙΑΖΥΓΙΟ.ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΚΟ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ Ο ΕΡΩΤΑΣ ΑΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΥΝΑΜΩΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ Η ΑΓΑΠΗ,ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΘΕΛΕΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ.ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΝΑ ΑΦΗΣΕΙ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΣΕ ΜΙΑ ΓΙΑΓΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΣΑΒ.ΚΟ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΜΙΑ ΕΚΔΡΟΜΗ ΤΟ ΖΕΥΓΑΡΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥ. ΟΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ.ΑΛΛΟ Η ΦΙΛΗ ΑΛΛΟ Ο ΣΥΖΥΓΟΣ.

ΔΕ ΣΥΜΦΩΝΩ ΟΤΙ "ΕΧΟΥΜΕ ΑΛΛΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΚΑΙ ΝΙΩΘΩ ΜΟΝΑΞΙΑ ΓΊ'ΑΥΤΟ". ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΒΓΑΙΝΟΥΜΕ ΜΕ ΦΙΛΕΣ,ΝΑ ΛΕΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ, ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΑΝΤΡΕΣ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ.
ΚΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΔΙΑΦΕΡΟΥΜΕ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΟΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΣ.ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΟΛΟΓΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΛΗΞΟΥΜΕ ΣΕ ΚΑΤΙ ΕΝΔΙΑΜΕΣΟ ΟΤΑΝ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΕΝΑ ΘΕΜΑ.ΟΤΑΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΕΝΙΚΑ ΚΙ ΑΟΡΙΣΤΑ ΚΑΙ ΔΙΑΦΩΝΩ,ΤΟΥ ΤΟ ΛΕΩ ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΤΟ ΑΦΗΝΩ ΣΤΗΝ ΑΚΡΗ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΕΦΑΡΜΟΣΤΕΙ!

75διαζύγιο - Σελίδα 3 Empty Απ: διαζύγιο Σαβ Ιουλ 31, 2010 5:09 am

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ANGEL έγραψε:ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΟ ΔΙΑΖΥΓΙΟ ΔΕΝ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΛΥΣΗ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΤΗ ΜΗΤΕΡΑ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ,ΚΑΙ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Ο,ΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ,ΟΣΟ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΥΝ.ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΟΤΙ ΓΙΑ ΣΟΒΑΡΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΠΧ ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗ ΚΑ,ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΛΛΙΩΣ.

ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΣΕ ΕΝΑ ΖΕΥΓΑΡΙ-ΕΧΟΝΤΑΣ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ- ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΕΝΑ ΔΙΑΖΥΓΙΟ.ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΚΟ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ Ο ΕΡΩΤΑΣ ΑΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΥΝΑΜΩΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ Η ΑΓΑΠΗ,ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΘΕΛΕΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ.ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΝΑ ΑΦΗΣΕΙ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΣΕ ΜΙΑ ΓΙΑΓΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΣΑΒ.ΚΟ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΜΙΑ ΕΚΔΡΟΜΗ ΤΟ ΖΕΥΓΑΡΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥ. ΟΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ.ΑΛΛΟ Η ΦΙΛΗ ΑΛΛΟ Ο ΣΥΖΥΓΟΣ.

ΔΕ ΣΥΜΦΩΝΩ ΟΤΙ "ΕΧΟΥΜΕ ΑΛΛΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΚΑΙ ΝΙΩΘΩ ΜΟΝΑΞΙΑ ΓΊ'ΑΥΤΟ". ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΒΓΑΙΝΟΥΜΕ ΜΕ ΦΙΛΕΣ,ΝΑ ΛΕΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ, ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΑΝΤΡΕΣ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ.
ΚΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΔΙΑΦΕΡΟΥΜΕ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΟΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΣ.ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΟΛΟΓΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΛΗΞΟΥΜΕ ΣΕ ΚΑΤΙ ΕΝΔΙΑΜΕΣΟ ΟΤΑΝ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΕΝΑ ΘΕΜΑ.ΟΤΑΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΕΝΙΚΑ ΚΙ ΑΟΡΙΣΤΑ ΚΑΙ ΔΙΑΦΩΝΩ,ΤΟΥ ΤΟ ΛΕΩ ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΤΟ ΑΦΗΝΩ ΣΤΗΝ ΑΚΡΗ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΕΦΑΡΜΟΣΤΕΙ!


ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΑΖΙ ΣΟΥ...ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩς ΚΑΙ ΝΑ ΧΩΡΙΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΙΟΣ ΛΕΕΙ ΠΩς Ο ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΣΥΝΤΡΟΦΟΣ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙ ΠΑΛΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΟΤΑΝ ΠΕΡΑΣΕΙ Ο ΑΡΧΙΚΟΣ ''ΜΕΓΑΛΟΣ'' ΕΡΩΤΑΣ?? ..ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΒΕΒΑΙΟ.....ΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ''ΠΑΘΗ'' ΚΑΙ ΕΡΩΤΕΣ ΚΡΑΤΑΝΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΥΡΙΩΣ ΣΤΑ ΕΦΗΒΙΚΑ ΜΥΑΛΑ...Η ΖΩΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟ ΑΓΑΠΕΣ ΚΑΙ ΛΟΥΛΟΥΔΙΑ..ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΚΑΘΗΜΕΡΗΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙΣ..ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΟΣΟΥΣ ΣΥΝΤΡΟΦΟΥΣ ΚΑΙ ΑΝ ΑΛΛΑΞΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ..ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ
ΤΩΡΑ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΑΠΛΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΛΕΥΘΕΡΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΕΙ ...ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ..ΕΙΔΗΚΑ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙ ΠΑΙΔΙΑ..

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 7]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Invision forum με ForumGreek | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις