Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
163 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 163 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 7 από 9]

demaki88

demaki88
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εγω σε ιδιωτικο και σε δημοσιο δεν θα πηγαινα με τιποτα!!!!ειδικα μετα απο την εμπειρια της αδερφης μου στο δημοσιο!!!εκει σε βλεπουν σαν ενα βαρος πανω απο το κεφαλι τοπυς σου μιλανε απαξιωτικα λες και σου κανουν χαρη!!!!με τιποτα δεν θα ανεχομουν μια τετοια συμπεριφορα μαζι με τους πονους μου!!!

ede


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
τρια παιδια σε τρια διαφορετικα νοσοκομεία. Το ενα στο Δημοσιο. σε σχεση με τα ιδιωτικα οταν γεννησα στο Δημοσιο πριν 8 χρονια διαφορα δεν ειδα. Απο θεμα καθαριοτητας, συμπεριφορας κλπ . Το μονο αρνητικο στο συγκεκριμένο νοσοκομείο δεν έκαναν επισκληρήδιο.
Στο τριτο εψαχνα για γιατρο σε δημοσιο αλλα με φακελακια και με τις συμερινες συνθήκες και ελλειψεις στα δημόσια πήγαμε σε ιδιωτικό . Ο γιατρος μου ειναι και οικ. φίλος των πθερικών μου και μου βγήκε πολύ πιο οικονομικά απο οτι περιμέναμε. Αλλα αν συγκρίνω ............Καμία διαφορα στο τοτε δημόσιο -να σημειωθει όμως οτι τα πράγματα δεν είναι ιδια πλέον- με το τώρα ιδιωτικό.

iouliana

iouliana
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
εγω θα προτιμησω την ασφαλεια του νοσοκομειου, λογω ασχημης εμπειριας σε κλινικη σε πολυ φιλικο μου προσωπο και επειδη θεωρω πολυ σημαντικο οτι εχεις συνεχεια μαζι το μωρο, θεωρω πιο φυσιολογικο το νεογεννητο να ειναι μαζι με την μητερα του αλλα κια γιατι θελω να εξοικειωθω λιγο μαζι του πριν παμε σπιτι, τωρα για την επισκληριδιο σε φτ στο νοσοκομειο αν δεν εχεις τον δικο σου γιατρο δε σου κανουν αλλα δεν ειναι κατι που με φοβιζει ιδιαιτερα

demaki88

demaki88
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ιουλιαννα και στην κλινικη οποια μανουλα θελει ζηταει να εχει το μωρο παντα διπλα της δεν το παιρνουν χωρις τη θεληση σου!!

iouliana

iouliana
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
εδω στη θεσσαλονικη παντως δε το αφηνουν, για μικροτερες πολεις νομιζω οτι το εχω ακουσει

demaki88

demaki88
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
iouliana έγραψε:εδω στη θεσσαλονικη παντως δε το αφηνουν, για μικροτερες πολεις νομιζω οτι το εχω ακουσει
ναι??μου κανει μεγαλη εντυπωση αυτο που λες γιατι σκεφτομαι πως θα μπορουσε καποιος να μου επιβαλλει τι θα κανω εγω στο στο δικο μου μωρο??μπορει να ειναι κ ετσ τι να πω?

trilly

trilly
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
demaki88 έγραψε:
iouliana έγραψε:εδω στη θεσσαλονικη παντως δε το αφηνουν, για μικροτερες πολεις νομιζω οτι το εχω ακουσει
ναι??μου κανει μεγαλη εντυπωση αυτο που λες γιατι σκεφτομαι πως θα μπορουσε καποιος να μου επιβαλλει τι θα κανω εγω στο στο δικο μου μωρο??μπορει να ειναι κ ετσ τι να πω?

afhnoun kanonika kai sthn thessaloniki. egw gennhsa sthn genikh klinikh (idiwtikh) kai eixa kanei rooming in. apla se vazoun na ypograpseis ena xarti oti se periptwsh pou pasxeis apo epiloxeio kai kala kaneis kako sto paidi sou, ypeuthinos eisai apokleistika esy kai kamia eythynh den ferei h klinikh.

alla ki afto na mhn kanoun episklhridio sta dhmosia, ti koulamara!

eleonora giannopoulou


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
κοριτσια εγω γεννησα φετος τον Σεπτεμβριο στο Παπαγεωργιου στην Θεσσαλονικη με καισαρικη λογο ισχιακης προβολης και μου εκαναν επισκληριδιο χωρις να το ζητησω και ειμαι πολυ ευχαριστημενη.

tomaraki

tomaraki
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Εγω παντος..το πρωτο το γεννησα σε ιδιωτικη κλινικη και το δευτερο στο Αττικο τολμω να πω οτι αμα το ηξερα και τα δυο στο δημοσιο θα τα γεννα και επισκληριδιο μου εκαναν και το δωματιο τελειο και απο συμπεριφορα αψογη !!!!!!!!!!! Κριμα τα λεφτα που ειχα δωσει στο πρωτο !!!!

demaki88

demaki88
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
trilly έγραψε:
demaki88 έγραψε:
iouliana έγραψε:εδω στη θεσσαλονικη παντως δε το αφηνουν, για μικροτερες πολεις νομιζω οτι το εχω ακουσει
ναι??μου κανει μεγαλη εντυπωση αυτο που λες γιατι σκεφτομαι πως θα μπορουσε καποιος να μου επιβαλλει τι θα κανω εγω στο στο δικο μου μωρο??μπορει να ειναι κ ετσ τι να πω?

afhnoun kanonika kai sthn thessaloniki. egw gennhsa sthn genikh klinikh (idiwtikh) kai eixa kanei rooming in. apla se vazoun na ypograpseis ena xarti oti se periptwsh pou pasxeis apo epiloxeio kai kala kaneis kako sto paidi sou, ypeuthinos eisai apokleistika esy kai kamia eythynh den ferei h klinikh.

alla ki afto na mhn kanoun episklhridio sta dhmosia, ti koulamara!
σωστα αυτο το ξεχασα κγια μενα που ζητησα να το εχω διπλα μου ζητησαν να υπογραψω.

mpele

mpele
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
μυρτω έγραψε:κοριτσια εσεις που γεννησατε σε δημοσιο,πχ στο παπαγεωργιου ή κ σε αλλα στην θεσσαλονικη,εχει μεσα κ ειδικευομενους οση ωρα γεννας;
ειπε η κοπελα παραπανω πως η νοσοκομα φωναξε 10 ατομα να μπουν μεσα..ουσιαστικα δλδ εχει τους ειδικευομενους που κανουν κατα καποιον τροπο, πρακτικη σε σενα;κ αν δε θελεις δεν μπορεις να μη δεχτεις(δε λεω,καπου πρεπει να μαθουν κ αυτοι,αλλα εγω δε θα θελα να εχω τοσο κοινο οταν γενναω κ να με εξεταζουν τρεις κ λιγο..)
επισης,υπαρχει καποια κοπελα που να γεννησε σε δημοσιο κ να εκανε επισκληριδιο;(για φυσιολογικο τοκετο μιλαω) γιατι απ οτι ξερω δεν κανουν.





to mono pou kanoun se eksetazoun kolpika prin tin gena gia na doun ton traxilo s fisika afto mpori na sou to kanei k ogiatros poy tha se ksegenisi... tin wra poy genisa egw mpikan mesakai kitoysan kai kapies apo aftes voithoysan ton giatro na toy dinoyn ta ergalia i tis gazes... na se pw tin alitheia ekeini tin wra den tha se niazei pios einai mesa to mono poy theleis einai na telioseis xaxaxa ... sto papageorgioy sigoyra den kanoyn episkliridio sto lew apo proto xeri egw toys parakaloysa klegontas kai imoyn kai 16 wres mesa pou apo aftes tis 6 eixa toys ponoyn kai den m ekana kai apoti ematha apo mia fili mpoy genise sto ipokratio ena mina prin apo emena oyte ekei kanoyn kai ekei einai ligo xirotera se thema giatron gt afi eixe moragia kai den ekanan tpt emena me epsaxnan toylaxiston... ase exoyne gini ta pragmata polu xalia ... pantos prospathise na to psakseis ligo mpas kai vreis kapion gnosto giatro pou na einai se ena apo ta 2 nosokomio gia na s kanoun episkliridio gt exoyn alla den tis xrisimopioun mono gia idikes periptosis opos lene pis einai aftes kaneis den kserei omos

mpele

mpele
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
bourboulithra έγραψε:
mpele έγραψε:kalispera stis manoules...   eipa na na sas pw kai egw tin diki m istoria toketoy...   prin apo 25 mere genisa tin proti m koroula se nosokomio kai sigkekrimena sto papageorgioy ( thessaloniki )  mou eixan pei oti an zitisw episkliridio tha mou ekanan kati pou den egene pote parolou pou tous parakalousa klegontas... katarxi i simperifora kai ton giatron alla kai apo tis nosokomes itan aparadexti... katarxi imoun moni m peripou 4 ores opou sparaza apo ton pono gt genousa fonaza tous giatrous kai den erxontousan kapia stigmi zitisa apo mia nosokoma na pei se kapion giatro na m kanoun episkliridio kai m leei denginete akoma imaste sto 7 sinexisa na tis to lew kai m eipe ok vgenei ekso kai to leei se enangiatro opios tis eipe pou einai gia na paei na ferei fisika eksafanistikan kai i duo  ksana irthe i nosokoma meta apo kanena misaoro tis to lew pali gt arxisan na me pianoun ta nevra m mou leei den ginete twra ftasame sto 9 an pas sto 10 genas se 10 lepta fonazei kamia 10 atoma mesa sto domatio kai tous leei etimastite i kiria genaei fisika mesa se 15 lepta genisa xoris episkliridio ... o ponos poy eniosa itan o megaliteros pou exw niosei pote stin zwi m  alla na pw tin alithei twra eno prospathw na thimithw tin entasi tou ponoy den mporw...  kala den sizitaw to ifos apo tis noskomes otan mas efernan ta mwra eprepe egw san nea mama na kserw pos tha piasw to mwro pos tha to thilasw kai otan toys eipa oti den ginotan na thilasw arxisan tis fone oti den ithela kai den evaza ta dinata m eno i kaimeni ektos oti den eixa gala den eixa kai thili ... ti na pw ... foveres stigme to mono poy thelw na thimame einai to proto klama tou mwrou mou ...

η φιλη μου γεννησε πριν 2 μηνες εκει,και εγινε το ιδιο με επισκληριδιο,αλλα απο συμπεριφορα ειπε αψογη....
εγω εχω καρτελα εκει για τους υπερηχους κ αν κ ακομα ειναι νωρις για να δω που θα γεννησω,σκεφτομουν κ εγω για εκει





to proto tis paidaki itane??? se rotaw gt kai se emas stis kopeles pou eixan idi paidaki itan mia xara olo me to xamogelo kai otan erxotan se emas kapia apo tis nosokomes ixan ena ifos les kai egw eprepe na kserw pos na to alaksw pos na tin taisw kai asxeta poy den eixa katholoy gala na epiminw gia na katevei kai as sfadazei to mwro apo ta klama ta gt to kaimeno pinoyse kai to korifeo poy akousa oti den evaza ta dinata m meta apo posa ramata poy ekana meta apo tis toses ores poy ekana mexri na genisw pou piga sto domatio 4 ta ksimeromata kai 6 iora mas eferan ta mwra eprepe na ixa kai ipomoni... ase o kakos xamos... isos na ta eida egw perierga apo tis ormones kai apo ta nevra poy eixa me to thema tis episkliridiou... me to kalo ne erthei to mwraki s kai to pos tha eisai sto nosokomio den tha se niazei katholoy ( meta apo kapia stigmi)

inka

inka
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Σε ιδιωτική κλινική. Και αντε εγω που ειμαι και του κλάδου αν ζητούσα επισκληρίδιο θα μου την έκαναν,,,αλλά σε άλλες περιστασεις βλέπω ότι τις τσιγκουνεύονται!

bourboulithra

bourboulithra
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
mpele έγραψε:
bourboulithra έγραψε:
mpele έγραψε:kalispera stis manoules...   eipa na na sas pw kai egw tin diki m istoria toketoy...   prin apo 25 mere genisa tin proti m koroula se nosokomio kai sigkekrimena sto papageorgioy ( thessaloniki )  mou eixan pei oti an zitisw episkliridio tha mou ekanan kati pou den egene pote parolou pou tous parakalousa klegontas... katarxi i simperifora kai ton giatron alla kai apo tis nosokomes itan aparadexti... katarxi imoun moni m peripou 4 ores opou sparaza apo ton pono gt genousa fonaza tous giatrous kai den erxontousan kapia stigmi zitisa apo mia nosokoma na pei se kapion giatro na m kanoun episkliridio kai m leei denginete akoma imaste sto 7 sinexisa na tis to lew kai m eipe ok vgenei ekso kai to leei se enangiatro opios tis eipe pou einai gia na paei na ferei fisika eksafanistikan kai i duo  ksana irthe i nosokoma meta apo kanena misaoro tis to lew pali gt arxisan na me pianoun ta nevra m mou leei den ginete twra ftasame sto 9 an pas sto 10 genas se 10 lepta fonazei kamia 10 atoma mesa sto domatio kai tous leei etimastite i kiria genaei fisika mesa se 15 lepta genisa xoris episkliridio ... o ponos poy eniosa itan o megaliteros pou exw niosei pote stin zwi m  alla na pw tin alithei twra eno prospathw na thimithw tin entasi tou ponoy den mporw...  kala den sizitaw to ifos apo tis noskomes otan mas efernan ta mwra eprepe egw san nea mama na kserw pos tha piasw to mwro pos tha to thilasw kai otan toys eipa oti den ginotan na thilasw arxisan tis fone oti den ithela kai den evaza ta dinata m eno i kaimeni ektos oti den eixa gala den eixa kai thili ... ti na pw ... foveres stigme to mono poy thelw na thimame einai to proto klama tou mwrou mou ...

η φιλη μου γεννησε πριν 2 μηνες εκει,και εγινε το ιδιο με επισκληριδιο,αλλα απο συμπεριφορα ειπε αψογη....
εγω εχω καρτελα εκει για τους υπερηχους κ αν κ ακομα ειναι νωρις για να δω που θα γεννησω,σκεφτομουν κ εγω για εκει





to proto tis paidaki itane???   se rotaw gt kai se emas stis kopeles pou eixan idi paidaki itan mia xara olo me to xamogelo kai otan erxotan se emas kapia apo tis nosokomes ixan ena ifos les kai egw eprepe na kserw pos na to alaksw pos na tin taisw kai asxeta poy den eixa katholoy gala na epiminw gia na katevei kai as sfadazei to mwro apo ta klama ta gt to kaimeno pinoyse  kai to korifeo poy akousa oti den evaza ta dinata m meta apo posa ramata poy ekana meta apo tis toses ores poy ekana mexri na genisw pou piga sto domatio 4 ta ksimeromata kai 6 iora mas eferan ta mwra eprepe na ixa kai ipomoni... ase o kakos xamos... isos na ta eida egw perierga apo tis ormones kai apo ta nevra poy eixa me to thema tis episkliridiou... me to kalo ne erthei to mwraki s kai to pos tha eisai sto nosokomio den tha se niazei katholoy ( meta apo kapia stigmi)  

το πρωτο της ειναι ναι!

AngelMommy

AngelMommy
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
demaki88 έγραψε:
trilly έγραψε:
demaki88 έγραψε:
iouliana έγραψε:εδω στη θεσσαλονικη παντως δε το αφηνουν, για μικροτερες πολεις νομιζω οτι το εχω ακουσει
ναι??μου κανει μεγαλη εντυπωση αυτο που λες γιατι σκεφτομαι πως θα μπορουσε καποιος να μου επιβαλλει τι θα κανω εγω στο στο δικο μου μωρο??μπορει να ειναι κ ετσ τι να πω?

afhnoun kanonika kai sthn thessaloniki. egw gennhsa sthn genikh klinikh (idiwtikh) kai eixa kanei rooming in. apla se vazoun na ypograpseis ena xarti oti se periptwsh pou pasxeis apo epiloxeio kai kala kaneis kako sto paidi sou, ypeuthinos eisai apokleistika esy kai kamia eythynh den ferei h klinikh.

alla ki afto na mhn kanoun episklhridio sta dhmosia, ti koulamara!
σωστα αυτο το ξεχασα κγια μενα που ζητησα να το εχω διπλα μου ζητησαν να υπογραψω.


ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΣΥΓΝΩΜΗ κιολας αλλα τι βλακείες ειναι αυτές?τι θα πει υπόγραψε κ έχεις ευθύνη για το παιδί σου?ειναι 3 μέρες όλο κι όλο που μένεις μέσα, οι νοσοκόμες τι δουλειά κάνουν δηλαδή?δε πρέπει να σε βοηθήσουν?ο πατέρας τι δουλειά κάνει κ αυτός πρεπει να σε στηρίξει. ΣΥΓΝΩΜΗ αν ακούγομαι λίγο κακια αλλα έτσι το βλέπω, χρειαζεσε ξεκουραση μετα τη γεννά κ όταν θα πας με το μωρό σπίτι αρχίζουν τα δύσκολα αλλα απ'την αλλη ειναι πολύ σημαντικό να έχεις το μωρό σου από τη πρώτη στιγμή δίπλα σου κ να το προσεχείς εσυ,αλλα κ το προσωπικό έχει υποχρέωση να σε βοηθήσει ειναι μέρος της δουλειάς τούς κ ισως ακουγετε κ αυτό κακό αλλα τόσα λεφτά ζητάνε κ περνουν κάπου επιβάλετε να σου φερθούν σωστά.
Εγω ειμαι Γερμανία ,εδώ έτσι ειναι τα πράγματα, εμένα προσωπικά με ξεγεννησαν οι μαιες μονές τους, 2 κοπέλες ήταν η μια μαθητευόμενη κιόλας, ο γιατρός ήρθε στο τέλος να με δει να δει τον πλακούντα κ να με ραψει,Ενοειτε φυσιολογικός τοκετός ΧΩΡΙΣ επισκληριδιο, το σώμα μας ειναι φτιαγμένο να αντέξει πολλα περισσότερα απο οσο νομίζουμε,κ εγω νόμιζα θα πεθάνω αλλα τελικα το ξέχασα κιολας μετα από 10 δεύτερολεπτα, ο γιατρός επεμβενει μόνο όταν χρειαστεί για καισαρική κλπ η αν έχεις ραντεβου για καισαρική οποτε κ σου κάνουν κατευθείαν επισκληριδιο κ ειναι όλα προγραμματισμένα.και ο σύζυγος από την αρχή ως το τέλος μαζι μου.

trilly

trilly
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Angelmommy ypitithetai oti se prosexoun kai oi maies. Bebaia. tote pou gennhsa egw den eixa kamia ousiastikh bohtheia kai katholou sthriksh apo tis maies ths klinikhs ston thilasmo. genika den emeina katholou efxaristhmenh, alla afto to xarti se vazoun na to ypograpseis se periptwsh pou kapoia psaxei apo epiloxeio kai prokalesei sovarh vlavh sto vrefos. gia na fantasteis , mexri kai oti anoiksa to parathyro me evalan na ypograpsw. mallon tha exoun dei polla ta matakia tous...

demaki88

demaki88
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
AngelMommy έγραψε:
demaki88 έγραψε:
trilly έγραψε:
demaki88 έγραψε:
iouliana έγραψε:εδω στη θεσσαλονικη παντως δε το αφηνουν, για μικροτερες πολεις νομιζω οτι το εχω ακουσει
ναι??μου κανει μεγαλη εντυπωση αυτο που λες γιατι σκεφτομαι πως θα μπορουσε καποιος να μου επιβαλλει τι θα κανω εγω στο στο δικο μου μωρο??μπορει να ειναι κ ετσ τι να πω?

afhnoun kanonika kai sthn thessaloniki. egw gennhsa sthn genikh klinikh (idiwtikh) kai eixa kanei rooming in. apla se vazoun na ypograpseis ena xarti oti se periptwsh pou pasxeis apo epiloxeio kai kala kaneis kako sto paidi sou, ypeuthinos eisai apokleistika esy kai kamia eythynh den ferei h klinikh.

alla ki afto na mhn kanoun episklhridio sta dhmosia, ti koulamara!
σωστα αυτο το ξεχασα κγια μενα που ζητησα να το εχω διπλα μου ζητησαν να υπογραψω.


ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΣΥΓΝΩΜΗ κιολας αλλα τι βλακείες ειναι αυτές?τι θα πει υπόγραψε κ έχεις ευθύνη για το παιδί σου?ειναι 3 μέρες όλο κι όλο που μένεις μέσα, οι νοσοκόμες τι δουλειά κάνουν δηλαδή?δε πρέπει να σε βοηθήσουν?ο πατέρας τι δουλειά κάνει κ αυτός πρεπει να σε στηρίξει. ΣΥΓΝΩΜΗ αν ακούγομαι λίγο κακια αλλα έτσι το βλέπω, χρειαζεσε ξεκουραση μετα τη γεννά κ όταν θα πας με το μωρό σπίτι αρχίζουν τα δύσκολα αλλα απ'την αλλη ειναι πολύ σημαντικό να έχεις το μωρό σου από τη πρώτη στιγμή δίπλα σου κ να το προσεχείς εσυ,αλλα κ το προσωπικό έχει υποχρέωση να σε βοηθήσει ειναι μέρος της δουλειάς τούς κ ισως ακουγετε κ αυτό κακό αλλα τόσα λεφτά ζητάνε κ περνουν κάπου επιβάλετε να σου φερθούν σωστά.
Εγω ειμαι Γερμανία ,εδώ έτσι ειναι τα πράγματα, εμένα προσωπικά με ξεγεννησαν οι μαιες μονές τους, 2 κοπέλες ήταν η μια μαθητευόμενη κιόλας, ο γιατρός ήρθε στο τέλος να με δει να δει τον πλακούντα κ να με ραψει,Ενοειτε φυσιολογικός τοκετός ΧΩΡΙΣ επισκληριδιο, το σώμα μας ειναι φτιαγμένο να αντέξει πολλα περισσότερα απο οσο νομίζουμε,κ εγω νόμιζα θα πεθάνω αλλα τελικα το ξέχασα κιολας μετα από 10 δεύτερολεπτα, ο γιατρός επεμβενει μόνο όταν χρειαστεί για καισαρική κλπ η αν έχεις ραντεβου για καισαρική οποτε κ σου κάνουν κατευθείαν επισκληριδιο κ ειναι όλα προγραμματισμένα.και ο σύζυγος  από την αρχή ως το τέλος μαζι μου.
συγνωμη,ποιες ακριβως ειναι οι βλακειες?? Shocked ειναι η πολιτικη της ιδιοτικης κλινικης να κρατανε τα μωρακια το βραδυ κ τις ωρες επισκεπτιριου αλλα κανενας δεν ειπε οτι σου το περνουν με το ζορι.υπογραφεις οτι εσυ θες να το εχεις διπλα σου και τις ωρες επισκεπτιριου κ τη νυχτα και υπογραφεις γιατι αν παρει μικροβιο απο τους επισκεπτες φερεις εσυ ευθυνη(οχι εσυ συγκεκριμενα,γενικα μιλαω)και οχι οι μαιες και εσυ εισαι υπευθυνη για το βραδυνο του ταισμα.
ειπες οτι χρειαζομαστε ξεκουραση μετα τη γεννα.δεν ειπαμε το αντιθετο ειπαμε οτι αν θελει καποια μαμα να κρατησει το μωρο στο δωματιο της εχει αυτη τη δυνατοτητα,φυσικα και στις ιδιοτικες κλινικες σου παρεχουν την πολιτελεια να ξεκουραστεις αυτα τα 3 βραδυα και μες στην μερα αν δεν μπορεις να φροντησεις εσυ το μωρακι σου.
προσωπικα δεν θα δεχομουν να με ξεγεννησουν οι μαιες μονες τους!!ο γιατρος για ποιον λογο πηρε εναν σκασμο λεφτα??για να ερθει μετα?? Shocked 
μηπως μιλας για δημοσιο νοσοκομειο??γιατι τα ποστ που εγραψες απο κατω αναφεροντε στις ιδιοτικες!αλλα και παλι μιλας και για αλλη χωρα οπου πολυ πιθανο να υπαρχουν διαφορες!!

AngelMommy

AngelMommy
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Ε ναι αφού το είπα κιολας οτι ειμαι σε αλλη χώρα κ συγκριτικά ανέφερα πως ειναι εδώ. Πρώτον ο γιατρός κ όλο το προσωπικό κ Οτιδήποτε χρειαστείς πληρώνετε από την ασφάλεια σου κ οχι από τη τσέπη σου είτε σε ιδιωτικό είτε σε δημόσιο, εδώ το κάθε νοσοκομείο έχει κ το Γυναικολογικο τμήμα του οποτε κ πάς όπου θες κ γέννας!
μετα είπα να με συγχωρεσετε γιατί αυτη ειναι η γνώμη μου,όπως λες κ εσύ παιρνουν ένα σκασμό λεφτά άρα θα έπρεπε να υπάρχει κ η ανάλογη μεταχείριση, από τη μια ισως να ειναι σωστό για την ασφάλεια του νοσοκομείου να μη λάβουν ευθύνη αν συμβεί κάτι,πράγμα που σημαίνει οτι προστατεύουν τον εαυτό τους κ οχι εσένα σαν ασθενη. Αλλα σκέψου οτι από τη στιγμή που φέρνεις ένα παιδί στο κόσμο από το πρώτο λεπτο ειναι δικιά σου ευθύνη,κ παλι δε το βρίσκω σωστό να σε βάζουν να υπογράψεις γιατί ειναι σα να αποποιούνται κ να μη θέλουν να σε βοηθήσουν. Κ εμένα θα μπορούσε να συμβεί να χω Επιλόχειο αλλα οι νοσοκόμες ερχόντουσαν κάθε δύο ΩΡΕΣ κ μας βλέπανε κ το βράδυ κάθε μία.
ΓΙΑΥΤΟ που λες για τα μικρόβια παλι τον εαυτό τους κοιτανε,γιατί ειναι γνωστό οτι μέσα σε ένα νοσοκομείο υπάρχει πολύ μεγαλητερος κίνδυνος από Ότι εξω, υπήρξε περιστατικό στο Παπαγεωργειου στη μεθ των νεογνών όπου χάθηκαν ΠΑΙΔΑΚΙΑ από ενδονοσοκομειακη λοίμωξη κ βαλα τους γονείς να υπογράψουν οτι ΔΕΝ ήταν λάθος του νοσοκομείου, το οποίο έχει συμβεί κ εδώ.

Δεν ήθελα να παρεξηγηθούμε,δεν έχω τέτοια πρόθεση κ ελπίζω να το καταλαβαίνετε,απλά είπα μια γνώμη κ εγώ.

demaki88

demaki88
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
το καταλαβαινω οτι δεν εχεις σκοπο να παρεξηγηθουμε βρε δεν ειπα κατι τετοιο..

νομιζω ομως πως ισως δεν καταλαβες τι ειπαμε!!δεν ανεφερε καμια νομιζω οτι σε ιδιοτικη κλινκη δεν ερχοντε συνεχεια να δουν αν εισαι οκ.προσωπικα εγω σε αυτη την γεννα που εκανα τωρα ειχα παρα πολυ μεγαλη προσοχη απο τις μεαιες.ερχοντουσαν συνεχεια κ οταν χρειαζομουν βοηθεια τις καλουσα στο τηλ του γραφειου κ ερχοταν αμεσως!!ειμαι σιγουρη πως ειχα γινει πολυ κουραστικη τοοοοσο που τις καλουσα,μα καμα δεν ηρθε με μουτρα κατεβασμενα!!!ολες ερχοντουσαν με χαρα και δαθεση να με βοηθησουν!
αντιθετα στο δημοσιο νοσοκομειο που γεννησε η αδερφη μου επειδη εκει οι γιατροι τουλαχιστον νομδα δεν πληρωνοντε απο τον ασθενη αλλα μονο απο την ασφαλεια,σε υποτμανε κ σου φεροντε λες και εισαι ενα βαρος απο πανω τους!

θελω να σου πω οτι ναι ζητησα και υπεγραψα οτι θα αναλαμβανω εγω ολη τη φροντιδα του ολο το 24ωρο(που εντελη δεν τα καταφερα)αλλα ουτε μια στιγμη δεν φυγαν απο κοντα μου οι μαιες κ ο γιατρος ερχοταν πρωι βραδυ να με δει.ζητησα να εχω το μωρο ομως με ειδαν τοοσο χαλια (εκανα εμετο ολη μερα απο την επισκληριδιο δεν μπορουσα να κουνηθω απο τον πονο,αυτες ερχοταν να μου τοπ βαλουν στο στηθος)οποτε κ ζητησαν να το κρατησουν το βραδυ ωστε να ξεκουραστω.δεν σε αφηνουν στην τυχη σου,σε προσεχουν και σε βοηθανε παρα πολυ!!κ αυτο το ειδα μονο στην ιδιοτικη,οχι στο δημοσιο!

AngelMommy

AngelMommy
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Μπορεί εγω να κατάλαβα λαθος κ από κλινική σε κλινική να διαφέρει όπως κ από ιδιωτικό σε δημόσιο. Με στεναχωρεί το ζήτημα οτι συνέχεια συγκρίνω το εδώ με την Ελλάδα ενώ έχω μεγαλώσει εκεί,απλά την εμπειρία του τοκετού την έκανα εδώ κ γι αυτό εκφέρω γνώμη. Μου φάνηκε λίγο υπερβολικό γιατι κ εδώ οι έγκυες κ λεχώνες δεν διαφέρουν αλλα νομίζω τα πράγματα ειναι πιο απλά, στην Ελλάδα ισως στα Ιδιωτικά την έχετε κ πιο ευκολα,ζητάς επισκληριδιο κ στο κάνουν εδω το πάνε μέχρι το τέλος,αν δουν οτι αντέχεις δε κάνουν τίποτα αν ΕΙΣΑΙ πανω από 20 ώρες στους πονους σε δίνουν επισκληριδιο η για καισαρική, εγω ζητούσα τότε κ δε με δωσαν τίποτα μόνο στη μπανιέρα με βάλανε κ εκεί τα ειδα ολα,μετα από 20 λεπτά γέννησα.
Τέλος πάντων άλλες τεχνικές κ αλλη νοοτροπία ίσως.

demaki88

demaki88
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
α!για την επισκληριδιο στην πρωτη μου κορη που πηγα φυσιολογικα ρενω οταν με ρωτησαν α θελω να κανω τους ειπα οχι μου λεν"μα μετα α ζητησεις θα πονας πολυ .ε ζητας ,μετα να ερθει αμεσως ο αναισθησιολογος η δεν ζητας?
στο δημοσιο κ εδω δεν κανουν ευκολα!
ειπαμε!!!Ελλαδα ειναι αυτη κ μα ζωη πισω θα ειναι!!!

μυρτω

μυρτω
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
mpele έγραψε:
μυρτω έγραψε:κοριτσια εσεις που γεννησατε σε δημοσιο,πχ στο παπαγεωργιου ή κ σε αλλα στην θεσσαλονικη,εχει μεσα κ ειδικευομενους οση ωρα γεννας;
ειπε η κοπελα παραπανω πως η νοσοκομα φωναξε 10 ατομα να μπουν μεσα..ουσιαστικα δλδ εχει τους ειδικευομενους που κανουν κατα καποιον τροπο, πρακτικη σε σενα;κ αν δε θελεις δεν μπορεις να μη δεχτεις(δε λεω,καπου πρεπει να μαθουν κ αυτοι,αλλα εγω δε θα θελα να εχω τοσο κοινο οταν γενναω κ να με εξεταζουν τρεις κ λιγο..)
επισης,υπαρχει καποια κοπελα που να γεννησε σε δημοσιο κ να εκανε επισκληριδιο;(για φυσιολογικο τοκετο μιλαω) γιατι απ οτι ξερω δεν κανουν.





to mono pou kanoun se eksetazoun kolpika prin tin gena gia na doun ton traxilo s fisika afto mpori na sou to kanei k ogiatros poy tha se ksegenisi... tin wra poy genisa egw mpikan mesakai kitoysan kai kapies apo aftes voithoysan ton giatro na toy dinoyn ta ergalia i tis gazes... na se pw tin alitheia ekeini tin wra den tha se niazei pios einai mesa to mono poy theleis einai na telioseis xaxaxa ... sto papageorgioy sigoyra den kanoyn episkliridio sto lew apo proto xeri egw toys parakaloysa klegontas kai imoyn kai 16 wres mesa pou apo aftes tis 6 eixa toys ponoyn kai den m ekana kai apoti ematha apo mia fili mpoy genise sto ipokratio ena mina prin apo emena oyte ekei kanoyn kai ekei einai ligo xirotera se thema giatron gt afi eixe moragia kai den ekanan tpt emena me epsaxnan toylaxiston... ase exoyne gini ta pragmata polu xalia ... pantos prospathise na to psakseis ligo mpas kai vreis kapion gnosto giatro pou na einai se ena apo ta 2 nosokomio gia na s kanoun episkliridio gt exoyn alla den tis xrisimopioun mono gia idikes periptosis opos lene pis einai aftes kaneis den  kserei omos

ευχαριστω για τις πληροφοριεςSmile
κανεναν γιατρο γνωστο δεν εχω,ουτε στο παπαγεωργιου,ουτε στο ιπποκρατειο,οποτε λεω να μην το διακινδυνευσω!εξαλλου στην κλινικη που γεννησα τα προηγουμενα δυο,θα μου κανουν μεγαααλη εκπτωση,κατι ειναι κ αυτο!

μυρτω

μυρτω
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
α ξεχασα κ κατι ακομα..
για την επισκληριδιο που λετε.
ΦΥΣΙΚΑ κ το σωμα μας ειναι φτιοαγμενο ν αντεχει τους πονους κ να ξεχνα,εξαλλου τοσα χρονια καναν το ενα παιδι μετα το αλλο χωρις επισκληριδιο.
αλλα,εφοσον υπαρχει αυτη η εξελιξη της ιατρικης,δεν καταλαβαινω γιατι να θεωρειται πολυτελεια να τη ζητησω κ να μου την παρεχουν!
οπως εγω δε θα κρινω μια γυναικα που γεννησε χωρις επισκληριδιο,ετσι θα ηθελα κ καποιος αλλος να μη κρινει εμενα για την αποφαση μου.
προσωπικα,με την επισκληριδιο,απολαυσα κ τις δυο γεννες μου λεπτο προς λεπτο.ειχα πληρη αισθηση,καταλαβαινα τις συσπασεις,ηξερα ποτε να σπρωξω,ενιωσα το μωρο να βγαινει απο μεσα μου,αλλα χωρις πονο.
οποτε, το αν το νοσοκομειο ή η κλινικη μου παρεχει επισκληριδιο,ειναι πολυ πολυ σημαντικο για μενα(μαζι με την ασφαλεια,την ευγενεια κλπ).
κ ο γιατρος δεν με πιεσε ουτε στο να κανω,ουτε οχι.μολις ομως ειπα θελω τωρα ν κανω την ενεση,ο αναισθησιολογος ηρθε σε 5 λεπτα.γιατι να πρεπει να παρακαλαω δλδ 5 κ 10 ωρες για να μην ποναω;;

AngelMommy

AngelMommy
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Αν στο κάνουν κ στο παρέχουν καλώς!δεν εννοώ οτι ειναι πολυτέλεια, απλά τη δίνουν πιο εύκολα στην Ελλάδα, κ καλα κάνεις κ το ζητάς! η κουμπαρα μου γέννησε τον Σεπτέμβρη εδώ,την πιασαν οι πόνοι στο σπίτι κ ήταν πάνω από 24 ώρες στους πονους κ στο τέλος την κάναν καισαρική γιατί ζοριστικε το μωρό πολυ, της εδωσαν δύο φορές επισκληριδιο κ η δεύτερη ίσα ίσα που έπιασε κ σχεδόν καταλαβε που τη κόψανε, ας πούμε αυτό δε θα το ήθελα!
Από τη μια φοβάμαι τη καισαρική αλλα κ το σκέφτομαι πως θα γεννήσω παλι φυσιολογικά, μετα ειναι κ το άλλο οτι το σώμα πλέον ειναι προετοιμασμένο κ αντιδρά πιο γρήγορα στη δεύτερη η τρίτη γέννα. Ας φτάσω μέχρι εκεί κ βλέπουμε!

iouliana

iouliana
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
κοριτσια, επειδη δυστυχως απο μικρη εχω γυρισει οτι νοσοκομειο και κλινικη υπαρχει στη θεσσαλονικη νομιζω οτι η συμπεριφορα του προσωπικου εχει να κανει με το χαρακτηρα του εκαστοτε ατομου με λιγο πιο επιτηδευμενη <καλη> συμπεριφορα σε μερικες πιο ακριβες κλινικες πχ διαβαλκανικο λογω οτι φοβουνται την απολυση

τωρα απο εκει και περα για τη γεννα, η καθεμια εχει τα δικα της μετρα και σταθμα και επιλεγει για τον εαυτο της αυτο που θεωρει καλυτερο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 7 από 9]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις