Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
439 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 439 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 12 ... 20, 21, 22 ... 27 ... 34  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 21 από 34]

501Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... - Σελίδα 21 Empty Απ: Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... Τετ Ιουν 20, 2012 5:13 am

markella_p

markella_p
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
maryz-iraklio kritis έγραψε:
litsakos έγραψε:
maryz-iraklio kritis έγραψε:ελεοςςς

αυτο το καραμελονι με το "εεελλεεεοοοςςς" κατανταει εκνευριστικο απο ενα σημειο κ μετα. Αν δεν σε απασχολει μην ασχολεισαι.

νομίζω ότι μπορώ να γράφω κ να λέω ότι θέλω όπως κ όλες σας βέβαια δε νομίζω να υπάρχει κάποιο απαγορευτικό στη λέξη "έλεος" άμα σε ενοχλεί μπορείς πολύ απλά να μη διαβάζεις τα post μου! απλά τα πράματα!

ισως ειναι λαθος μου που επεμβαινω αυτη τη στιγμη, αλλα βρε κοριτσακι μου, δε νομιζεις πως μπηκες λιγο "επιθετικα" στη συζητηση?
καθε λιγο και λιγακι, ενω ανοιγουμε μια κουβεντα που προφανως εμας μας ενδιαφερει, ερχεται και καποια, φουλ στην επιθεση και αρχιζει "αυτο κοιτατε και δεν κοιτατε το αλλο" "με τι ασχολειστε, εχουμε σοβαροτερα θεματα" "ελεος" κλπ κλπ
γιατι ειστε τοσο επιθετικες καποιες?
αν σε ενδιαφερει το θεμα, ευχαριστως να το συζητησουμε. αν δεν σε ενδιαφερει, βρες αλλα θεματα να ασχοληθεις.

502Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... - Σελίδα 21 Empty Απ: Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... Τετ Ιουν 20, 2012 5:17 am

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
litsakos έγραψε:
Nena έγραψε:Επίσης δεν καταλαβα για ποιο λόγο το "κινημα της πατατας" πχ υπονομεύει τα ανταλλακτικα παζαρια και τις πράξεις αλληλεγγυης.
Το οτι δεν προβληθηκαν τα δε οσο τα μεν, ειναι θεμα των εκαστοτε καναλιων. Δεν αμφισβητω επ'ουδενι τη σημασια της κοινωνικης αλληλεγγυης - αλλά θεωρω αδικο να καταδικάζουμε το ένα διοτι προβληθηκε περισσοτερο απο το άλλο. Και φυσικα, πιστευω οτι προβληθηκε περισσοτερο ΛΟΓΩ του οτι θα μπορουσαν πολλοι να το αμφισβητησουν.

Οχι Νενα,εδω διαφωνω.Προβληθηκε ακριβως γιατι ηταν safe πολιτικα.

Εγω το πρωτο πραγμα που ειδα σε δελτιο για το κινημα της πατατας ηταν η απολυτη απαξιωση για την πράξη. κατευθειαν βρηκαν 45 σημεια όπου το κινημα επασχε και το χτυπησαν.

Πιθανοτατα και να ειμαι προκατειλλημμενη οταν βλέπω τον Πρετεντερη να απαξιωνη μια οποιαδηποτε κινηση, και να τιθεμαι υπερ της νο ματερ γουατ Razz Razz Razz

Κυριά αγόρασε 30κιλα πατάτες,ένα σακί δλδ,το οποίο της σάπισε σε ένα μήνα,γιατί ειναι απόλυτα λογικό οτι ούτε να το καταναλώσει μπορουσε σε μικρό χρονικό διάστημα,ούτε να το συντηρίσει ήξερε.
Αυτο δεν διαφερει απο το να εχει το σπυπερ προσφορα στις φραουλες και να τιος δινει με 50λ το κεσεδακι, και να παιρνει 8 κιλα φραουλες οι οποιες θα εχουν σαπισει στα επομενα 40 λεπτα..


...10 φορείς (σωματεία,κομματα,λαϊκες επιτροπές, συλλόγους γονέων)μόνο στη Νέα Ιωνία,που εδώ και πάρα πολλούς μήνες, συγκεντρώνουν τρόφιμα, χρήματα, φάρμακα και είδη πρώτης ανάγκης για συνανθρώπους μας που αντιμετωπίζουν ζήτημα επιβίωσης.Πού είναι η προβολή τους? Γιατί αυτοί προσφέρουν λιγότερο?..
Σαφεστατα και δεν προσφερουν λιγοτερο, ισα ισα. Αυτος ειναι και ο λογος για τον οποίο δεν προβαλλονται και τοσο - κανεις δεν μπορει να τα αμφισβητησει. Κανενα πολιτικο παιχνιδι δεν μπορει να παιχτει πάνω σε μια απολυτως μη κεδροσκοπικη πράξη.
Αν και μπορουν πολλοι πάλι να επαναστατησουν για αθεμιτο "ανταγωνισμο" - στην περιοχη μας, καθηγητης του λυκειου παρεδιδε τα σαββατα δωρεαν μαθηματα της ειδικοτητας του στα παιδια, σαν ενισχυτικη διδασκαλια, και από ο,τι άκουσα εντελως δωρεαν. Κράτησε 3 μηνες και μετα του ειπαν οτι δεν ειναι "θεμιτο".
τα σχόλια δικά σας.

Maryz, ασχολουμαστε με πολλά ζητηματα και μεσα σε όλα ειναι και αυτο. Δεν εχουμε φαγωθει καθολου, ισα ισα εκφραζουμε διαφορετικές αποψεις χωρις καν να εκνευριστουμε. Ίσα ισα, εσυ εκνευριζεσαι και πας την κουβεντα σε άσχετο θεμα, και με ασχημο τρόπο. Επίσης, θα συμφωνησω με το Λιτσακι, το "ελεοςςςςςς" μην το χρησιμοποιειτε χωρις να εχετε ιδεα ουτε του τι συζητάμε, ουτε του τι θελετε να πειτε. Ειδικα οταν χρησιμοποιΕΙΣ δευτερο πληθυντικο προσωπο στα γραφομενα σου.

503Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... - Σελίδα 21 Empty Απ: Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... Τετ Ιουν 20, 2012 5:21 am

kat3r1na

kat3r1na
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Nena έγραψε:
litsakos έγραψε:
Nena έγραψε:Επίσης δεν καταλαβα για ποιο λόγο το "κινημα της πατατας" πχ υπονομεύει τα ανταλλακτικα παζαρια και τις πράξεις αλληλεγγυης.
Το οτι δεν προβληθηκαν τα δε οσο τα μεν, ειναι θεμα των εκαστοτε καναλιων. Δεν αμφισβητω επ'ουδενι τη σημασια της κοινωνικης αλληλεγγυης - αλλά θεωρω αδικο να καταδικάζουμε το ένα διοτι προβληθηκε περισσοτερο απο το άλλο. Και φυσικα, πιστευω οτι προβληθηκε περισσοτερο ΛΟΓΩ του οτι θα μπορουσαν πολλοι να το αμφισβητησουν.

Οχι Νενα,εδω διαφωνω.Προβληθηκε ακριβως γιατι ηταν safe πολιτικα.

Εγω το πρωτο πραγμα που ειδα σε δελτιο για το κινημα της πατατας ηταν η απολυτη απαξιωση για την πράξη. κατευθειαν βρηκαν 45 σημεια όπου το κινημα επασχε και το χτυπησαν.

Πιθανοτατα και να ειμαι προκατειλλημμενη οταν βλέπω τον Πρετεντερη να απαξιωνη μια οποιαδηποτε κινηση, και να τιθεμαι υπερ της νο ματερ γουατ Razz Razz Razz

Κυριά αγόρασε 30κιλα πατάτες,ένα σακί δλδ,το οποίο της σάπισε σε ένα μήνα,γιατί ειναι απόλυτα λογικό οτι ούτε να το καταναλώσει μπορουσε σε μικρό χρονικό διάστημα,ούτε να το συντηρίσει ήξερε.
Αυτο δεν διαφερει απο το να εχει το σπυπερ προσφορα στις φραουλες και να τιος δινει με 50λ το κεσεδακι, και να παιρνει 8 κιλα φραουλες οι οποιες θα εχουν σαπισει στα επομενα 40 λεπτα..


...10 φορείς (σωματεία,κομματα,λαϊκες επιτροπές, συλλόγους γονέων)μόνο στη Νέα Ιωνία,που εδώ και πάρα πολλούς μήνες, συγκεντρώνουν τρόφιμα, χρήματα, φάρμακα και είδη πρώτης ανάγκης για συνανθρώπους μας που αντιμετωπίζουν ζήτημα επιβίωσης.Πού είναι η προβολή τους? Γιατί αυτοί προσφέρουν λιγότερο?..
Σαφεστατα και δεν προσφερουν λιγοτερο, ισα ισα. Αυτος ειναι και ο λογος για τον οποίο δεν προβαλλονται και τοσο - κανεις δεν μπορει να τα αμφισβητησει. Κανενα πολιτικο παιχνιδι δεν μπορει να παιχτει πάνω σε μια απολυτως μη κεδροσκοπικη πράξη.
Αν και μπορουν πολλοι πάλι να επαναστατησουν για αθεμιτο "ανταγωνισμο" - στην περιοχη μας, καθηγητης του λυκειου παρεδιδε τα σαββατα δωρεαν μαθηματα της ειδικοτητας του στα παιδια, σαν ενισχυτικη διδασκαλια, και από ο,τι άκουσα εντελως δωρεαν. Κράτησε 3 μηνες και μετα του ειπαν οτι δεν ειναι "θεμιτο".
τα σχόλια δικά σας.

Maryz, ασχολουμαστε με πολλά ζητηματα και μεσα σε όλα ειναι και αυτο. Δεν εχουμε φαγωθει καθολου, ισα ισα εκφραζουμε διαφορετικές αποψεις χωρις καν να εκνευριστουμε. Ίσα ισα, εσυ εκνευριζεσαι και πας την κουβεντα σε άσχετο θεμα, και με ασχημο τρόπο. Επίσης, θα συμφωνησω με το Λιτσακι, το "ελεοςςςςςς" μην το χρησιμοποιειτε χωρις να εχετε ιδεα ουτε του τι συζητάμε, ουτε του τι θελετε να πειτε. Ειδικα οταν χρησιμοποιΕΙΣ δευτερο πληθυντικο προσωπο στα γραφομενα σου.

Αν σε ενδιαφέρει και έχεις όρεξη, διάβασε αυτό.
http://www1.rizospastis.gr/wwwengine/story.do?id=6740535&textCriteriaClause=%2B%CE%9A%CE%99%CE%9D%CE%97%CE%9C%CE%91+%2B%CE%A4%CE%97%CE%A3+%2B%CE%A0%CE%91%CE%A4%CE%91%CE%A4%CE%91%CE%A3

είναι πολυ κατατοπιστικό και ξεφεύγει από την πετσοκομμένη δήλωση των 10 δευτερολέπτων που θα παίξει στα δελτία..

504Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... - Σελίδα 21 Empty Απ: Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... Τετ Ιουν 20, 2012 5:22 am

maryz-iraklio kritis

maryz-iraklio kritis
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
markella_p έγραψε:
maryz-iraklio kritis έγραψε:
litsakos έγραψε:
maryz-iraklio kritis έγραψε:ελεοςςς

αυτο το καραμελονι με το "εεελλεεεοοοςςς" κατανταει εκνευριστικο απο ενα σημειο κ μετα. Αν δεν σε απασχολει μην ασχολεισαι.

νομίζω ότι μπορώ να γράφω κ να λέω ότι θέλω όπως κ όλες σας βέβαια δε νομίζω να υπάρχει κάποιο απαγορευτικό στη λέξη "έλεος" άμα σε ενοχλεί μπορείς πολύ απλά να μη διαβάζεις τα post μου! απλά τα πράματα!

ισως ειναι λαθος μου που επεμβαινω αυτη τη στιγμη, αλλα βρε κοριτσακι μου, δε νομιζεις πως μπηκες λιγο "επιθετικα" στη συζητηση?
καθε λιγο και λιγακι, ενω ανοιγουμε μια κουβεντα που προφανως εμας μας ενδιαφερει, ερχεται και καποια, φουλ στην επιθεση και αρχιζει "αυτο κοιτατε και δεν κοιτατε το αλλο" "με τι ασχολειστε, εχουμε σοβαροτερα θεματα" "ελεος" κλπ κλπ
γιατι ειστε τοσο επιθετικες καποιες?
αν σε ενδιαφερει το θεμα, ευχαριστως να το συζητησουμε. αν δεν σε ενδιαφερει, βρες αλλα θεματα να ασχοληθεις.

δηλαδή το προβλημα σας είναι που δεν είμαι από την αρχη της συζητησης κ ότι μπήκα σφήνα αυτό καταλαβαίνω! τότε συπνήρ'ωστε κάπου ποιες να μιλάνε κ ποιες όχι κ ναι θα ξαναπώ έλεος δηλαδη! Νομίζω με την εγγραφή μου στο φόρουμ έχω το δικαίωμα κ σε αυτός ας μιλήσουν οι συντονιστές να συμμετέχω σε όλα τα θέματα!!! τώρα αν εσείς έχετε βάλει "πόρτα" εδώ τουλάχιστόν πείτε το να μην έχετε παράσιτα!!

505Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... - Σελίδα 21 Empty Απ: Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... Τετ Ιουν 20, 2012 5:23 am

markella_p

markella_p
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Αν και μπορουν πολλοι πάλι να επαναστατησουν για αθεμιτο "ανταγωνισμο" - στην περιοχη μας, καθηγητης του λυκειου παρεδιδε τα σαββατα δωρεαν μαθηματα της ειδικοτητας του στα παιδια, σαν ενισχυτικη διδασκαλια, και από ο,τι άκουσα εντελως δωρεαν. Κράτησε 3 μηνες και μετα του ειπαν οτι δεν ειναι "θεμιτο".
τα σχόλια δικά σας.

Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... - Σελίδα 21 966307

506Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... - Σελίδα 21 Empty Απ: Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... Τετ Ιουν 20, 2012 5:26 am

markella_p

markella_p
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
maryz-iraklio kritis έγραψε:
markella_p έγραψε:
maryz-iraklio kritis έγραψε:
litsakos έγραψε:
maryz-iraklio kritis έγραψε:ελεοςςς

αυτο το καραμελονι με το "εεελλεεεοοοςςς" κατανταει εκνευριστικο απο ενα σημειο κ μετα. Αν δεν σε απασχολει μην ασχολεισαι.

νομίζω ότι μπορώ να γράφω κ να λέω ότι θέλω όπως κ όλες σας βέβαια δε νομίζω να υπάρχει κάποιο απαγορευτικό στη λέξη "έλεος" άμα σε ενοχλεί μπορείς πολύ απλά να μη διαβάζεις τα post μου! απλά τα πράματα!

ισως ειναι λαθος μου που επεμβαινω αυτη τη στιγμη, αλλα βρε κοριτσακι μου, δε νομιζεις πως μπηκες λιγο "επιθετικα" στη συζητηση?
καθε λιγο και λιγακι, ενω ανοιγουμε μια κουβεντα που προφανως εμας μας ενδιαφερει, ερχεται και καποια, φουλ στην επιθεση και αρχιζει "αυτο κοιτατε και δεν κοιτατε το αλλο" "με τι ασχολειστε, εχουμε σοβαροτερα θεματα" "ελεος" κλπ κλπ
γιατι ειστε τοσο επιθετικες καποιες?
αν σε ενδιαφερει το θεμα, ευχαριστως να το συζητησουμε. αν δεν σε ενδιαφερει, βρες αλλα θεματα να ασχοληθεις.

δηλαδή το προβλημα σας είναι που δεν είμαι από την αρχη της συζητησης κ ότι μπήκα σφήνα αυτό καταλαβαίνω! τότε συπνήρ'ωστε κάπου ποιες να μιλάνε κ ποιες όχι κ ναι θα ξαναπώ έλεος δηλαδη! Νομίζω με την εγγραφή μου στο φόρουμ έχω το δικαίωμα κ σε αυτός ας μιλήσουν οι συντονιστές να συμμετέχω σε όλα τα θέματα!!! τώρα αν εσείς έχετε βάλει "πόρτα" εδώ τουλάχιστόν πείτε το να μην έχετε παράσιτα!!

αυτο καταλαβες απο ολα αυτα που ειπα? οτι οι συζητησεις εδω ειναι prive?
τωρα να πω και εγω ΕΛΕΟΣ?
μιλησα για "σφηνες"?
μιλησα για "δικαιωματα"?
για την επιθετικοτητα σου μιλησα.
φυσικα και ολες μας εχουμε δικαιωμα να συμμετεχουμε σε οποιαδηποτε συζητηση μας αφορα. αν ομως νιωθεις οτι κατι δεν σε αφορα, τοτε καλυτερα να μην συμμετεχεις. αυτο ειπα!!

507Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... - Σελίδα 21 Empty Απ: Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... Τετ Ιουν 20, 2012 5:31 am

maryz-iraklio kritis

maryz-iraklio kritis
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
markella_p έγραψε:
maryz-iraklio kritis έγραψε:
markella_p έγραψε:
maryz-iraklio kritis έγραψε:
litsakos έγραψε:
maryz-iraklio kritis έγραψε:ελεοςςς

αυτο το καραμελονι με το "εεελλεεεοοοςςς" κατανταει εκνευριστικο απο ενα σημειο κ μετα. Αν δεν σε απασχολει μην ασχολεισαι.

νομίζω ότι μπορώ να γράφω κ να λέω ότι θέλω όπως κ όλες σας βέβαια δε νομίζω να υπάρχει κάποιο απαγορευτικό στη λέξη "έλεος" άμα σε ενοχλεί μπορείς πολύ απλά να μη διαβάζεις τα post μου! απλά τα πράματα!

ισως ειναι λαθος μου που επεμβαινω αυτη τη στιγμη, αλλα βρε κοριτσακι μου, δε νομιζεις πως μπηκες λιγο "επιθετικα" στη συζητηση?
καθε λιγο και λιγακι, ενω ανοιγουμε μια κουβεντα που προφανως εμας μας ενδιαφερει, ερχεται και καποια, φουλ στην επιθεση και αρχιζει "αυτο κοιτατε και δεν κοιτατε το αλλο" "με τι ασχολειστε, εχουμε σοβαροτερα θεματα" "ελεος" κλπ κλπ
γιατι ειστε τοσο επιθετικες καποιες?
αν σε ενδιαφερει το θεμα, ευχαριστως να το συζητησουμε. αν δεν σε ενδιαφερει, βρες αλλα θεματα να ασχοληθεις.

δηλαδή το προβλημα σας είναι που δεν είμαι από την αρχη της συζητησης κ ότι μπήκα σφήνα αυτό καταλαβαίνω! τότε συπνήρ'ωστε κάπου ποιες να μιλάνε κ ποιες όχι κ ναι θα ξαναπώ έλεος δηλαδη! Νομίζω με την εγγραφή μου στο φόρουμ έχω το δικαίωμα κ σε αυτός ας μιλήσουν οι συντονιστές να συμμετέχω σε όλα τα θέματα!!! τώρα αν εσείς έχετε βάλει "πόρτα" εδώ τουλάχιστόν πείτε το να μην έχετε παράσιτα!!

αυτο καταλαβες απο ολα αυτα που ειπα? οτι οι συζητησεις εδω ειναι prive?
τωρα να πω και εγω ΕΛΕΟΣ?
μιλησα για "σφηνες"?
μιλησα για "δικαιωματα"?
για την επιθετικοτητα σου μιλησα.
φυσικα και ολες μας εχουμε δικαιωμα να συμμετεχουμε σε οποιαδηποτε συζητηση μας αφορα. αν ομως νιωθεις οτι κατι δεν σε αφορα, τοτε καλυτερα να μην συμμετεχεις. αυτο ειπα!!

καθε λιγο και λιγακι, ενω ανοιγουμε μια κουβεντα που προφανως εμας μας ενδιαφερει, ερχεται και καποια, φουλ στην επιθεση και αρχιζει "αυτο κοιτατε και δεν κοιτατε το αλλο" "με τι ασχολειστε, εχουμε σοβαροτερα θεματα" "ελεος" κλπ κλπ

σ 'αυτό το χωρίο αυτό καταλαβαίνω σορρυ κιόλας! πως το ερμηνεύεις ? ΄΄οσο για την επίθεση ο γραπτός λόγος είναι αυστηρός κ ειδικά όταν δεν ξέρεις τον άλλο μπορει κάτι να διαβάσεις κ να το βγάλεις επίθεση !! τελοσπαντων δε θα το αναλύσω περισσότερο...

508Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... - Σελίδα 21 Empty Απ: Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... Τετ Ιουν 20, 2012 5:34 am

markella_p

markella_p
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mary-z καλα κανεις και δεν το αναλυεις αλλο. και γω μαλλον αναλωθηκα πολυ. αρκετα. μαλλον εχουμε διαφορετικο τροπο και ομιλιας και ερμηνειας.
Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... - Σελίδα 21 966307

509Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... - Σελίδα 21 Empty Απ: Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... Τετ Ιουν 20, 2012 5:35 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
maryz-iraklio kritis έγραψε:
litsakos έγραψε:
maryz-iraklio kritis έγραψε:ελεοςςς

αυτο το καραμελονι με το "εεελλεεεοοοςςς" κατανταει εκνευριστικο απο ενα σημειο κ μετα. Αν δεν σε απασχολει μην ασχολεισαι.

νομίζω ότι μπορώ να γράφω κ να λέω ότι θέλω όπως κ όλες σας βέβαια δε νομίζω να υπάρχει κάποιο απαγορευτικό στη λέξη "έλεος" άμα σε ενοχλεί μπορείς πολύ απλά να μη διαβάζεις τα post μου! απλά τα πράματα!

Δεν ειχα σκοπο να μην διαβιαζω τα ποστ οποιασδηποτε γραφει εδω, αλλα δεν μπορω να διαβαζω αποψεις κ να πεφτω πανω σε ξεκαρφωτα ξεσπασματα. Τα οποια δεν κατανοω και δεν με απασχολει να κατανοησω. Πινω τον καφε μου, συζηταω και ειμαι και τυχερη γιατι παιζουν ηρεμα τα παιδια μου κ μπορω να τα κανω ολα αυτα. Οποτε το ξαφνικο "δεν κοιτατε...ελεοοςςς" με ενοχλει.Ειναι αγενες.

Επειτα το λινκ που εβαλες απο το οπως μας προκυπτει φιλελεύθερο και συστημικό πρωτο θεμα...Δεν ξερω αν πραγματικα σε απασχολει αλλα ο κοσμος γυρω μας δεν ειναι αγγελικα πλασμενος, προσπαθουν να σαμποταρουν καθε πραξη αυτονομιας, αυτενεργειας και αυτο το πετυχαινουν στηριζοντας δρασεις απολιτικες (οσο καλα και να ειναι τα κινητρα αυτων των ανθρωπων δεν το αμφισβητω) εις βαρος αλλων οργανωμενων δρασεων πολιτων που ομως τοποθετουνται πιο ξεκαθαρα απεναντι στην πολιτικη πραγματικοτητα (τι λεω σημερα πςςςςςςςς).



Έχει επεξεργασθεί από τον/την litsakos στις Τετ Ιουν 20, 2012 5:41 am, 1 φορά

510Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... - Σελίδα 21 Empty Απ: Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... Τετ Ιουν 20, 2012 5:40 am

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
maryz-iraklio kritis έγραψε:
markella_p έγραψε:
maryz-iraklio kritis έγραψε:
litsakos έγραψε:
maryz-iraklio kritis έγραψε:ελεοςςς

αυτο το καραμελονι με το "εεελλεεεοοοςςς" κατανταει εκνευριστικο απο ενα σημειο κ μετα. Αν δεν σε απασχολει μην ασχολεισαι.

νομίζω ότι μπορώ να γράφω κ να λέω ότι θέλω όπως κ όλες σας βέβαια δε νομίζω να υπάρχει κάποιο απαγορευτικό στη λέξη "έλεος" άμα σε ενοχλεί μπορείς πολύ απλά να μη διαβάζεις τα post μου! απλά τα πράματα!

ισως ειναι λαθος μου που επεμβαινω αυτη τη στιγμη, αλλα βρε κοριτσακι μου, δε νομιζεις πως μπηκες λιγο "επιθετικα" στη συζητηση?
καθε λιγο και λιγακι, ενω ανοιγουμε μια κουβεντα που προφανως εμας μας ενδιαφερει, ερχεται και καποια, φουλ στην επιθεση και αρχιζει "αυτο κοιτατε και δεν κοιτατε το αλλο" "με τι ασχολειστε, εχουμε σοβαροτερα θεματα" "ελεος" κλπ κλπ
γιατι ειστε τοσο επιθετικες καποιες?
αν σε ενδιαφερει το θεμα, ευχαριστως να το συζητησουμε. αν δεν σε ενδιαφερει, βρες αλλα θεματα να ασχοληθεις.

δηλαδή το προβλημα σας είναι που δεν είμαι από την αρχη της συζητησης κ ότι μπήκα σφήνα αυτό καταλαβαίνω! τότε συπνήρ'ωστε κάπου ποιες να μιλάνε κ ποιες όχι κ ναι θα ξαναπώ έλεος δηλαδη! Νομίζω με την εγγραφή μου στο φόρουμ έχω το δικαίωμα κ σε αυτός ας μιλήσουν οι συντονιστές να συμμετέχω σε όλα τα θέματα!!! τώρα αν εσείς έχετε βάλει "πόρτα" εδώ τουλάχιστόν πείτε το να μην έχετε παράσιτα!!
Maryz επειδη προφανως δεν μπορεις να λάβεις μερος στη συζητηση - οχι επειδη δεν μπηκες απο την αρχη, αλλα επειδη δεν μπορεις να επιχειρηματολογησεις προφανως - θα σου προτεινα να μη σε πειραζει το οτι ενοχλουμαστε με τον τροπο σου. Πες αν εχεις να πεις κάτι, αλλα μην προσποιεισαι οτι μας κουνας το δαχτυλο δασκαλιστικα "σας ενοχλει αυτο και οχι αυτο????????? Ωιμε!!!" αντε γιατι πολλους τετοιους εχουμε εδω μεσα.

Το περασα στα γρηγορα το αρθρο κατερινα, και εχω να σταθω στα εξης:
"όσο κυριαρχούν οι νόμοι του κέρδους και οι κανόνες της ελεύθερης αγοράς, αυτό το πρόβλημα δε θα βρει τη γιατρειά του."
Ακομα κι αν ξεκινουσε ΤΩΡΑ η επανασταση (που με τα προβατα που υπάρχουν το βλέπω χλωμο εως αδυνατο) θα περνουσε μεγαλο διαστημα μεχρι να σταματησουν οι κανονες της ελευθερης αγορας και του καπιταλιστικου μοντελου. Σαφως και ως εχει το κινημα ηταν προσκαιρη λυση, και γιατι όχι ενα δειγμα του τι θα μπορουσε να γινει αν κι εφοσον οργανωνοιταν καλύτερα.

"Μπορεί μετά τον επικοινωνιακό θόρυβο που ξεσηκώθηκε κάποια σούπερ μάρκετ να κατέβασαν λίγο τις τιμές στις πατάτες, αλλά και αυτό πάλι θα είναι σίγουρα πρόσκαιρο."
Διαφωνω εν μερει - με τη σωστη καθοδηγηση, όπως ειπα και παραπάνω, θα μπορουσε να οδηγησει σε πιο μονιμη μειωση τιμων.

"Η απάντηση βρίσκεται στην εφαρμογή μιας διαφορετικής πολιτικής. Βρίσκεται στην αποδέσμευση από την ΕΕ και τα μονοπώλια, την κοινωνικοποίηση των συγκεντρωμένων μέσων παραγωγής και γης, τον κεντρικό σχεδιασμό της παραγωγής, στον λαϊκό έλεγχο. Η Ελλάδα, πράγματι, μπορεί να αναπτύξει την παραγωγή της και να έχει αυτάρκεια."
Και γενικα συμφωνω με την τελευταια παραγραφο, απλα μιλαει για το τι ΘΑ μπορουσε να γινει ΑΝ ο λαος αποφασιζε να αποδεσμευτει απο τα ευρωπαικα μονοπωλια και ΑΝ επαιρνε τον έλεγχο της παραγωγης. Συμφνων οτι αυτο πρεπει να γινει, αλλά μιλαμε για οριζοντα τριετιας και βαλε.

Αλλά θα μπορουσε να οργανωθει το κινημα μεσω τοπικων συναιτερισμων.

511Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... - Σελίδα 21 Empty Απ: Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... Τετ Ιουν 20, 2012 5:45 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
markella_p έγραψε:Αν και μπορουν πολλοι πάλι να επαναστατησουν για αθεμιτο "ανταγωνισμο" - στην περιοχη μας, καθηγητης του λυκειου παρεδιδε τα σαββατα δωρεαν μαθηματα της ειδικοτητας του στα παιδια, σαν ενισχυτικη διδασκαλια, και από ο,τι άκουσα εντελως δωρεαν. Κράτησε 3 μηνες και μετα του ειπαν οτι δεν ειναι "θεμιτο".
τα σχόλια δικά σας.

Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... - Σελίδα 21 966307

ε δεν ειναι Laughing Laughing Laughing
ας επαιρνε μια κοτα τουλαχιστον για ανταλλαγμα Laughing

512Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... - Σελίδα 21 Empty Απ: Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... Τετ Ιουν 20, 2012 5:49 am

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Με εχουν ζαλισει τα παιδια μιλαμε, ελπιζω να βγαλατε νοημα Razz Razz

Maryz σορυ κιολας, αλλα μεσα σε 4 ποστ που εχεις γραψει εδω, εχει ηδη πει 5 κλισε που λενε οσοι δεν εχουν να πουν κάτι σε ενα φορουμ
"εχω δικαιωμα να γραφω όπου και οτι θελω"
"μη με διαβαζετε αν σας ενοχλει"
"ο γραπτος λογος ειναι παρεξηγησιμος"
"πού ειναι οι συντονιστες να μιλησουν"
και φυσικα το "ελεοςςςςς"

Αν θελεις να αλλαξουμε θεμα μπορεις να το γραψεις σε ενα ηρεμο ποστ "κοριτσια, εμενα με απασχολει αυτο και οχι το κινημα της πατατας ή του τραχανα ή της ταπιοκας.τι εχετε να πειτε γιαυτο?"
Στο εγραψα και πιο πανω, εκφρασεις του στυλ "ασχολεισΤΕ με αυτο και δεν ΣΑΣ ενοχλει αυτο και φαγωνεΣΤΕ μεταξυ ΣΑΣ" το μονο που πετυχαινουν ειναι να μας εκνευρισουν.
Cool down λοιπόν, ναι?

513Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... - Σελίδα 21 Empty Απ: Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... Τετ Ιουν 20, 2012 5:50 am

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μα ναι ρε συ, δηλαδη το μονο που μας εχει μεινει ειναι η αλληλεγγυη, αν σαμποταρουν κι αυτην, τι άλλο μας απομενει γαμω το φελεκι μου?

514Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... - Σελίδα 21 Empty Απ: Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... Τετ Ιουν 20, 2012 5:58 am

maryz-iraklio kritis

maryz-iraklio kritis
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nena έγραψε:Με εχουν ζαλισει τα παιδια μιλαμε, ελπιζω να βγαλατε νοημα Razz Razz

Maryz σορυ κιολας, αλλα μεσα σε 4 ποστ που εχεις γραψει εδω, εχει ηδη πει 5 κλισε που λενε οσοι δεν εχουν να πουν κάτι σε ενα φορουμ
"εχω δικαιωμα να γραφω όπου και οτι θελω"
"μη με διαβαζετε αν σας ενοχλει"
"ο γραπτος λογος ειναι παρεξηγησιμος"
"πού ειναι οι συντονιστες να μιλησουν"
και φυσικα το "ελεοςςςςς"

Αν θελεις να αλλαξουμε θεμα μπορεις να το γραψεις σε ενα ηρεμο ποστ "κοριτσια, εμενα με απασχολει αυτο και οχι το κινημα της πατατας ή του τραχανα ή της ταπιοκας.τι εχετε να πειτε γιαυτο?"
Στο εγραψα και πιο πανω, εκφρασεις του στυλ "ασχολεισΤΕ με αυτο και δεν ΣΑΣ ενοχλει αυτο και φαγωνεΣΤΕ μεταξυ ΣΑΣ" το μονο που πετυχαινουν ειναι να μας εκνευρισουν.
Cool down λοιπόν, ναι?

ναι αναφερθηκα στα χθεσινα που ειχατε πιασει ολα τα πολιτικα σαε ενδιεφερε να μαθετε τη ριζα του κουμουνιστη του φασιστη καθε -ιστη δε ακουσα να πειτε τις ανησυχιες για το τοπο κ τι μελει γενεστε απο εδω κ περα! εγραψα λιγα ποστ οντως ειχα διαβασει τι ειχε προαναφερθει πεσατε με τα μουτρα κ απο τη παρατηρησα πεσατε κ με τα μουτρα κ σε αλλες τωρα κανετε για επιχειρηματολογιες κ τετοια σορρυ αλλα η μυωπια μου ειναι μια χαρα στο τιτλο του φορουμ γράφει "Είμαι Μαμά" κ όχι φρόρουμε Πολιτικής Νομικής τελοσπαντων ειναι ματαιο να συνεχιζω να γραφω !! Συνεχιστε να επιχειρηματολογειτε χωρις παρασιτα θα αποσοιωπησω-ουμε!

515Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... - Σελίδα 21 Empty Απ: Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... Τετ Ιουν 20, 2012 6:03 am

kat3r1na

kat3r1na
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Nena έγραψε:
maryz-iraklio kritis έγραψε:
markella_p έγραψε:
maryz-iraklio kritis έγραψε:
litsakos έγραψε:
maryz-iraklio kritis έγραψε:ελεοςςς

αυτο το καραμελονι με το "εεελλεεεοοοςςς" κατανταει εκνευριστικο απο ενα σημειο κ μετα. Αν δεν σε απασχολει μην ασχολεισαι.

νομίζω ότι μπορώ να γράφω κ να λέω ότι θέλω όπως κ όλες σας βέβαια δε νομίζω να υπάρχει κάποιο απαγορευτικό στη λέξη "έλεος" άμα σε ενοχλεί μπορείς πολύ απλά να μη διαβάζεις τα post μου! απλά τα πράματα!

ισως ειναι λαθος μου που επεμβαινω αυτη τη στιγμη, αλλα βρε κοριτσακι μου, δε νομιζεις πως μπηκες λιγο "επιθετικα" στη συζητηση?
καθε λιγο και λιγακι, ενω ανοιγουμε μια κουβεντα που προφανως εμας μας ενδιαφερει, ερχεται και καποια, φουλ στην επιθεση και αρχιζει "αυτο κοιτατε και δεν κοιτατε το αλλο" "με τι ασχολειστε, εχουμε σοβαροτερα θεματα" "ελεος" κλπ κλπ
γιατι ειστε τοσο επιθετικες καποιες?
αν σε ενδιαφερει το θεμα, ευχαριστως να το συζητησουμε. αν δεν σε ενδιαφερει, βρες αλλα θεματα να ασχοληθεις.

δηλαδή το προβλημα σας είναι που δεν είμαι από την αρχη της συζητησης κ ότι μπήκα σφήνα αυτό καταλαβαίνω! τότε συπνήρ'ωστε κάπου ποιες να μιλάνε κ ποιες όχι κ ναι θα ξαναπώ έλεος δηλαδη! Νομίζω με την εγγραφή μου στο φόρουμ έχω το δικαίωμα κ σε αυτός ας μιλήσουν οι συντονιστές να συμμετέχω σε όλα τα θέματα!!! τώρα αν εσείς έχετε βάλει "πόρτα" εδώ τουλάχιστόν πείτε το να μην έχετε παράσιτα!!
Maryz επειδη προφανως δεν μπορεις να λάβεις μερος στη συζητηση - οχι επειδη δεν μπηκες απο την αρχη, αλλα επειδη δεν μπορεις να επιχειρηματολογησεις προφανως - θα σου προτεινα να μη σε πειραζει το οτι ενοχλουμαστε με τον τροπο σου. Πες αν εχεις να πεις κάτι, αλλα μην προσποιεισαι οτι μας κουνας το δαχτυλο δασκαλιστικα "σας ενοχλει αυτο και οχι αυτο????????? Ωιμε!!!" αντε γιατι πολλους τετοιους εχουμε εδω μεσα.

Το περασα στα γρηγορα το αρθρο κατερινα, και εχω να σταθω στα εξης:
"όσο κυριαρχούν οι νόμοι του κέρδους και οι κανόνες της ελεύθερης αγοράς, αυτό το πρόβλημα δε θα βρει τη γιατρειά του."
Ακομα κι αν ξεκινουσε ΤΩΡΑ η επανασταση (που με τα προβατα που υπάρχουν το βλέπω χλωμο εως αδυνατο) θα περνουσε μεγαλο διαστημα μεχρι να σταματησουν οι κανονες της ελευθερης αγορας και του καπιταλιστικου μοντελου. Σαφως και ως εχει το κινημα ηταν προσκαιρη λυση, και γιατι όχι ενα δειγμα του τι θα μπορουσε να γινει αν κι εφοσον οργανωνοιταν καλύτερα.

"Μπορεί μετά τον επικοινωνιακό θόρυβο που ξεσηκώθηκε κάποια σούπερ μάρκετ να κατέβασαν λίγο τις τιμές στις πατάτες, αλλά και αυτό πάλι θα είναι σίγουρα πρόσκαιρο."
Διαφωνω εν μερει - με τη σωστη καθοδηγηση, όπως ειπα και παραπάνω, θα μπορουσε να οδηγησει σε πιο μονιμη μειωση τιμων.

"Η απάντηση βρίσκεται στην εφαρμογή μιας διαφορετικής πολιτικής. Βρίσκεται στην αποδέσμευση από την ΕΕ και τα μονοπώλια, την κοινωνικοποίηση των συγκεντρωμένων μέσων παραγωγής και γης, τον κεντρικό σχεδιασμό της παραγωγής, στον λαϊκό έλεγχο. Η Ελλάδα, πράγματι, μπορεί να αναπτύξει την παραγωγή της και να έχει αυτάρκεια."
Και γενικα συμφωνω με την τελευταια παραγραφο, απλα μιλαει για το τι ΘΑ μπορουσε να γινει ΑΝ ο λαος αποφασιζε να αποδεσμευτει απο τα ευρωπαικα μονοπωλια και ΑΝ επαιρνε τον έλεγχο της παραγωγης. Συμφνων οτι αυτο πρεπει να γινει, αλλά μιλαμε για οριζοντα τριετιας και βαλε.

Αλλά θα μπορουσε να οργανωθει το κινημα μεσω τοπικων συναιτερισμων.

Δε διαφωνώ με αυτα που λες, ίσως μόνο για την ύπαρξη καπιταλιστικών σχέσεων παραγωγής στον σοσιαλισμο..Εκτός και αν αναφέρεσαι ιστορικά στη ΝΕΠ του Λενιν, την οποία όμως δε σταμάτησε ποτέ να τη λεει προσωρινή και πισωγύρισμα.
Για ολα τα υπόλοιπα και ειδικά για το "τώρα", θα μείνω στο πρωτο σκέλος του άρθρου και στο πνεύμα του "κάθε πρωτοβουλία της λαϊκης οικογένειας να ανακουφίσει το πρόβλημά της έστω και πρόσκαιρα,είναι σωστή". Βάλε όμως ρε αδερφέ και το ζήτημα στη σωστή του βάση.Θέσε και ένα στόχο,βάλτο σε ένα πολιτικο υπόβαθρο γιατι αλλιώς είναι καταδικασμένο σε αποτυχία...
(Το β ενικό όχι για εσένα,για τους εμπνευστές του κινήματος.)

516Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... - Σελίδα 21 Empty Απ: Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... Τετ Ιουν 20, 2012 6:05 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Νενα γι αυτο σου λεω...αν θελουμε αλλαγη πρεπει αν στραφουμε στα κινηματα πολιτων που υπαρχουν ηδη! Οχι ο καθε ενας μονος του. Δεν γινεται ετσι και δεν υπαρχει κ ιστορικα καποια δραση που να ειχε αποτελεσμα ετσι. Και υοαρχουν δικτυα,και ειναι αρκετα και σε διαφορους νομους της χωρας για οποιον θελει να δρασει. Και ειναι πολυ καλη ιδεα και για ανεργους, προσφερουν εργασια κ παινρουν σε ανταλλαγμα υπηρεσιες. Αναλογα με την ειδικοτητα τους ή ακομη και ως ανειδικευτοι.(τραπεζες χρονου).
Και φυσικα αν θελει η οποια τοπικη αυτοδιοικηση να συνδραμει (που μεταξυ μας...) μπορει αν το κανει χωρις να λειτουργει εις βαρος του κινηματος (εδω παει το πατατα-ψηφος) για να διαφημιστει.



εντιτ: οπου βλεπετε "αν" ειναι "να" ,ειμαι θυμα του αναγραμματισμου Razz

517Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... - Σελίδα 21 Empty Απ: Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... Τετ Ιουν 20, 2012 6:11 am

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
maryz-iraklio kritis έγραψε:ναι αναφερθηκα στα χθεσινα που ειχατε πιασει ολα τα πολιτικα σαε ενδιεφερε να μαθετε τη ριζα του κουμουνιστη του φασιστη καθε -ιστη δε ακουσα να πειτε τις ανησυχιες για το τοπο κ τι μελει γενεστε απο εδω κ περα! εγραψα λιγα ποστ οντως ειχα διαβασει τι ειχε προαναφερθει πεσατε με τα μουτρα κ απο τη παρατηρησα πεσατε κ με τα μουτρα κ σε αλλες τωρα κανετε για επιχειρηματολογιες κ τετοια σορρυ αλλα η μυωπια μου ειναι μια χαρα στο τιτλο του φορουμ γράφει "Είμαι Μαμά" κ όχι φρόρουμε Πολιτικής Νομικής τελοσπαντων ειναι ματαιο να συνεχιζω να γραφω !! Συνεχιστε να επιχειρηματολογειτε χωρις παρασιτα θα αποσοιωπησω-ουμε!

Εννοεις οτι διαβασες τις 3 τελευταιες σελιδες? Διοτι αν ειχες πιασει το θεμα απο την πρωτη σελιδα θα εβλεπες τι ακριβως σχολιαζαμε.
Και το οτι το θεμα πηγε -λόγω ερωτησης καποιας μαμας- στο τι ειναι ο καθε -ισμος, σε ενοχλησε??? Πες μας λοιπόν εσυ για ποιο θεμα θελεις να μιλησουμε.
Α και πληροφοριακα, οταν εγραψες το ποστ "δεν σας ενοχλει που δεν εχουμε κυβερνηση???" η κυβερνηση ειχε ηδη σχηματιστει.
Επίσης αν στο "ειμαι μαμα" για εσενα περιλαμβανοται μονο θεματα βαφτισης και κομμωτηριου, μπορεις κάλλιστα να ανοιξεις αναλογα θεματα. Αλλα δεν μπορεις να μπαινεις σε ενα θεμα όπου συζηταμε πολιτικα και να λες "το φορουμ λεγεται ειμαι μαμα και οχι ειμαι πολιτικος". Τουλαχιστον αν το κάνεις, να περιμενεις αντιδράσεις.

Με τις υπολοιπες, χαιρομαι που συζητησαμε Very Happy

518Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... - Σελίδα 21 Empty Απ: Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... Τετ Ιουν 20, 2012 6:12 am

kat3r1na

kat3r1na
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
maryz-iraklio kritis έγραψε:
Nena έγραψε:Με εχουν ζαλισει τα παιδια μιλαμε, ελπιζω να βγαλατε νοημα Razz Razz

Maryz σορυ κιολας, αλλα μεσα σε 4 ποστ που εχεις γραψει εδω, εχει ηδη πει 5 κλισε που λενε οσοι δεν εχουν να πουν κάτι σε ενα φορουμ
"εχω δικαιωμα να γραφω όπου και οτι θελω"
"μη με διαβαζετε αν σας ενοχλει"
"ο γραπτος λογος ειναι παρεξηγησιμος"
"πού ειναι οι συντονιστες να μιλησουν"
και φυσικα το "ελεοςςςςς"

Αν θελεις να αλλαξουμε θεμα μπορεις να το γραψεις σε ενα ηρεμο ποστ "κοριτσια, εμενα με απασχολει αυτο και οχι το κινημα της πατατας ή του τραχανα ή της ταπιοκας.τι εχετε να πειτε γιαυτο?"
Στο εγραψα και πιο πανω, εκφρασεις του στυλ "ασχολεισΤΕ με αυτο και δεν ΣΑΣ ενοχλει αυτο και φαγωνεΣΤΕ μεταξυ ΣΑΣ" το μονο που πετυχαινουν ειναι να μας εκνευρισουν.
Cool down λοιπόν, ναι?

ναι αναφερθηκα στα χθεσινα που ειχατε πιασει ολα τα πολιτικα σαε ενδιεφερε να μαθετε τη ριζα του κουμουνιστη του φασιστη καθε -ιστη δε ακουσα να πειτε τις ανησυχιες για το τοπο κ τι μελει γενεστε απο εδω κ περα! εγραψα λιγα ποστ οντως ειχα διαβασει τι ειχε προαναφερθει πεσατε με τα μουτρα κ απο τη παρατηρησα πεσατε κ με τα μουτρα κ σε αλλες τωρα κανετε για επιχειρηματολογιες κ τετοια σορρυ αλλα η μυωπια μου ειναι μια χαρα στο τιτλο του φορουμ γράφει "Είμαι Μαμά" κ όχι φρόρουμε Πολιτικής Νομικής τελοσπαντων ειναι ματαιο να συνεχιζω να γραφω !! Συνεχιστε να επιχειρηματολογειτε χωρις παρασιτα θα αποσοιωπησω-ουμε!

Αλίμονο αν καταδικάσουμε τους εαυτούς μας αποκλειστικά και μόνο στο ρόλο της μαμάς,της συζύγου ή της γκόμενας.
Ένας άνθρωπος ο οποίος μιλάει για πολιτική,είναι εκ προοιμίου ανήσυχος αναφορικά με το τί συμβαίνει στον τόπο του.Εκτός και αν δεν έχεις κατανοήσει ότι τα πάντα είναι πολιτική.
Εκφραστές λοιπόν της πολιτικής είναι ΚΑΙ τα κόμματα.ΑΝ δε τη χαράσσουν, την υλοποιούν.Και ναι,ακριβώς επειδή θα γίνω μαμά,με ενδιαφέρει να ξέρω τι σημαίνει το κάθε -ιστης, τι πρεσβεύει και σε ποια -ιστική κοινωνία θα ζήσει το παιδί μου.

519Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... - Σελίδα 21 Empty Απ: Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... Τετ Ιουν 20, 2012 6:16 am

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
maryz-iraklio kritis έγραψε:

ναι αναφερθηκα στα χθεσινα που ειχατε πιασει ολα τα πολιτικα σαε ενδιεφερε να μαθετε τη ριζα του κουμουνιστη του φασιστη καθε -ιστη δε ακουσα να πειτε τις ανησυχιες για το τοπο κ τι μελει γενεστε απο εδω κ περα! εγραψα λιγα ποστ οντως ειχα διαβασει τι ειχε προαναφερθει πεσατε με τα μουτρα κ απο τη παρατηρησα πεσατε κ με τα μουτρα κ σε αλλες τωρα κανετε για επιχειρηματολογιες κ τετοια σορρυ αλλα η μυωπια μου ειναι μια χαρα στο τιτλο του φορουμ γράφει "Είμαι Μαμά" κ όχι φρόρουμε Πολιτικής Νομικής τελοσπαντων ειναι ματαιο να συνεχιζω να γραφω !! Συνεχιστε να επιχειρηματολογειτε χωρις παρασιτα θα αποσοιωπησω-ουμε!

κάτσε ρε μανα μου τωρα- και εγω δεν συμμετέχω πια στο θεμα καθως δεν κατέχω το κομμουνιστικό του πράγματος- αλλα διαβαζω τι εχουν να πουν τα κορίτσια- συμφωνώ δεν συμφωνώ γιατι με ενδιαφέρουν όλες οι απόψεις -εσυ γιατι ενοχλείσαι? κλείστο το ρημάδι το πόστ- και πάνε να διαβασεις για τις μπομπονιέρες λοιπον αφου δεν εγκρίνεις συζητησεις πολιτικού χαρακτήρα.

τι ζόρι τραβάτε μωρε κάποια άτομα με το αν ο αλλος ξερει 5 πραγματα παραπάνω απο εσας...... Rolling Eyes

520Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... - Σελίδα 21 Empty Απ: Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... Τετ Ιουν 20, 2012 7:22 am

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nena έγραψε:Αν το θεμα το βλεπουμε μονο ως αριστερα-δεξια, ειναι φυσικο να μας μπερδεψει. Σκεφτειτε οτι εκτος απο το αριστερα-δεξια, εχουμε και το πανω-κατω, όπου το πανω ειναι απολυταρχισμος (απουσια ατομικων ελευθεριών) και το κατω ελευθερια ατομου (με τερμα τον αναρχισμο).

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]



Οι αριστεροι υποστηριζουν το κρατος κρατικης προνοιας, όπου το δημοσιο θα παρεχει παιδεια, υγεια, ασφαλεια - οσα χρειαζεται δηλαδη για να λειτουργησει μια κοινωνια. Επισης υποστηριζει την εξαλειψη των οικονομικων αντιθεσεων, το κρατος δηλαδη σου παρεχει σπιτι κ εργασια. Οι δεξιοι απο την άλλη υποστηριζουν οσο το δυνατον λιγοτερη κρατικη παρεμβαση στα ανω ζητηματα, ιδιωτικοποίηση παντου.
Όσον αφορα το σκελος ολοκληρωτισμου/αναρχισμου, αυτο αφορα κυριως τις ατομικες ελευθερίες. Ετσι, ενα ολοκληρωτικο καθεστως περιοριζει το ατομο να δρασει κατα πώς αυτο σκεφτεται, περιοριζει την ελευθερη έκφραση και συνεπως θετει στο περιθωριο συγκεκριμένες ομάδες ατομων (μεταναστες? γκει? γυναικες? κτλ). Με αυτον τον τροπο θεωρει οτι παρεχει ασφάλεια απο την ανηθικότητα και συμμορφωνεται περισσοτερο στη ρεγουλα του καθωσπρεπισμου.

Αν δειτε την εικονα, θα φανει οτι το καθεστως του Στάλιν πχ ειναι αριστερο (διοτι ειχε κρατικη προνοια) αλλά περιορισμο των ατομικων ελευθεριων (και φυσικα ο Σταλιν δεν πηγαινε και με το λεξικο του κομμουνισμου στο χερι). Στον απολυταρχισμο δηλαδη δεν διαφερει απο το συστημα που εφαρμοζε ο Χιτλερ. Αν και θα περιμενα ο Χιτλερ να εμφανιζεται τερμα δεξια πνω γωνια ως δεξιος απολυταρχικος, μαλλον λογω των καποιων κοινωνικων παροχων του ναζιστικου του κρατους εμφανιζεται πιο κεντρωος. Αλλα διατηρω τις αμφιβολίες μου γιαυτο.

Μπορειτε να δειτε περισσοτερα αν γουγλαρετε Nolan chart ή political compass. Εχει και διαφορα τεστακια με ερωτησεις που δειχνουν σε ποιο σημειο του chart τοποθετεισαι ιδεολογικα ή ποιο κομμα πιθανως να σε αντιπροσωπευει καλυτερα. Οχι οτι θα το χρησιμοποιησεις τυφλοσουρτη, αλλα σιγουρα ειναι κάτι που μπορεις να το λάβεις υπόψιν.

ΥΓ - το παρον το εγραψα ως απαντηση στη μπουμπουκιτσα που εθεσε το θεμα δεξιοι-αριστεροι, και το γραφω εδω και κάποιες ωρες, διοτι τα μικρα με εχουν πλευρισει και δεν με αφηνουν να εκφραστω ελευθερα, τα απολυταρχικα πλάσματα. Razz Πιθανοτατα η συζητηση εχει προχωρησει στο οτι βγάλαμε κυβερνηση? Με τις υγειες μας!


πολύ καλό το σχήμα και οι εξηγήσεις σου!!...μπράβο που το έβαλες!!
thanks!!

521Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... - Σελίδα 21 Empty Απ: Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... Τετ Ιουν 20, 2012 7:22 am

????????


Επισκέπτης
εγω παλι την αμαρτια μου να την πω......ημουν που ημουν ανιδεη απο πολιτικα, με τα παιδια ειδησεις δεν ξαναειδαμε, απο σας οτι μαθαινω...και ειναι καποια ποστ που στ αληθεια με ξεστραβωνουν που λενε.....μαθαινω πολλα και μου αρεσει.........

522Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... - Σελίδα 21 Empty Απ: Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... Τετ Ιουν 20, 2012 7:30 am

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
arco iris έγραψε:εγω παλι την αμαρτια μου να την πω......ημουν που ημουν ανιδεη απο πολιτικα, με τα παιδια ειδησεις δεν ξαναειδαμε, απο σας οτι μαθαινω...και ειναι καποια ποστ που στ αληθεια με ξεστραβωνουν που λενε.....μαθαινω πολλα και μου αρεσει.........


εγώ ειχα χασει αυτό για το κίνημα τησ πατατασ κλπ....δεν ηξερα οτι αντιδρουν καποιοι....οκ δεν ειναι μονιμη λυση...καποια ειπε για ασπιρινη....
αλλα οταν ο αλλοσ εχει οικονομικο προβλημα και χωρις μεσαζωντεσ παρει πραγματα πιο οικονομικα...εστω και για μια συο φορες....προσωρινα βοηθιέται...

δεν βρισκω το κακο...ουτε την συσχετιση με την ψηφο...ουτε καταλαβα το οτι δεν μασ ενδιαφερει πως τα παραγουνε....??κατι τετοιο...

τεσπα....δεν μπορω να κατανοησω γιατι αντιδρασε η παπαρηγα που λετε...μηπωσ γιατι δεν το σκεφτηκε πρωτη...σαν κομμα του λαου θα επρεπε να το εχει προτεινει κιολασ...

523Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... - Σελίδα 21 Empty Απ: Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... Τετ Ιουν 20, 2012 8:47 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bou-boukitsa έγραψε:
arco iris έγραψε:εγω παλι την αμαρτια μου να την πω......ημουν που ημουν ανιδεη απο πολιτικα, με τα παιδια ειδησεις δεν ξαναειδαμε, απο σας οτι μαθαινω...και ειναι καποια ποστ που στ αληθεια με ξεστραβωνουν που λενε.....μαθαινω πολλα και μου αρεσει.........


εγώ ειχα χασει αυτό για το κίνημα τησ πατατασ κλπ....δεν ηξερα οτι αντιδρουν καποιοι....οκ δεν ειναι μονιμη λυση...καποια ειπε για ασπιρινη....
αλλα οταν ο αλλοσ εχει οικονομικο προβλημα και χωρις μεσαζωντεσ παρει πραγματα πιο οικονομικα...εστω και για μια συο φορες....προσωρινα βοηθιέται...

δεν βρισκω το κακο...ουτε την συσχετιση με την ψηφο...ουτε καταλαβα το οτι δεν μασ ενδιαφερει πως τα παραγουνε....??κατι τετοιο...

τεσπα....δεν μπορω να κατανοησω γιατι αντιδρασε η παπαρηγα που λετε...μηπωσ γιατι δεν το σκεφτηκε πρωτη...σαν κομμα του λαου θα επρεπε να το εχει προτεινει κιολασ...

Εγω λεω....οταν σκεφτομαστε καπως ετσι "αυτος που αντιδρα το κανει απο εμπαθεια" να το ξανασκεφτομαστε ,και ας μην συμφωνουμε ιδεολογικα.
Η ενσταση δεν ηταν μονο της Παπαρηγα, ενσταση εχουν και αλλοι απο αλλους χωρους (ετυχε και αναφερθηκε η Νενεν στην Παπαρηγα κ ξεκινησε η κουβεντα αυτη.αλλα υπαρχουν παραλληλες αποψεις). Αν διαβασεις το αρθρο που εβαλε η kat3r1na πιο πανω -ασχετα αν διαφωνεις με το ΚΚΕ- μαζι με αυτα που γραφτηκαν εδω θα δεις επιχειρηματα για την ενσταση αυτη.Και ειναι βασιμα επιχειρηματα. Αυτα εκφραζουν επισης κ αλλοι χωροι,και ανθρωποι που εχουν τετοια δραση.
Ουτε εγω θεωρω κακο να ανακουφισει καποιος τον πονο του, την πεινα του προσκαιρα,ουτε την αναγκη να αγοραζουμε σε χαμηλες τιμες. Οσες απο μας εχουν προσφερει εστω και μια δυο φορες κατι στον συνανθρωπο ή μας εχουν προσφερει ηταν μια προσκαιρη ανακουφιση αλλα αυτο μπορουσαμε αυτο καναμε. Δεν θα πω στον πεινασμενο "ναι μεν εχω φαγητο για σενα τωρα,αλλα επειδη δεν μπορω να σε ταιζω για το υπολοιπο της ζωης σου δεν σου δινω τιποτα!"
Αυτο ομως ειναι διαφορετικο απο μια μαζικη κινηση. Και δεν θα το ελεγα αντικαπιταλιστικη κινηση,θα το ελεγα προσκαιρη βοηθεια.
Και για να συνεχισω την φλυαρια μου Smile μαζικες κινητοποιησεις χρειαζονται υποβαθρο ιδεολογικο για να εχουν διαρκεια, η διαρκεια μας καιει,να ειναι η ζωη μας ανθρωπινη, να μην αρρωσταινουμε απο την δουλεια για να μπορουμε να ζησουμε αξιοπρεπως.Στα κουτουρου γινεται αυτο που λεει η γιαγια μου "αλλου βαραν τα κροταλα αλλου χορευει η αρκουδα".

524Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... - Σελίδα 21 Empty Απ: Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... Τετ Ιουν 20, 2012 9:43 am

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bou-boukitsa έγραψε:πολύ καλό το σχήμα και οι εξηγήσεις σου!!...μπράβο που το έβαλες!!
thanks!!
Παρακαλω μπουμπουκιτσα! Smile
Οντως θεωρω οτι ειναι αρκετα επεξηγηματικο το σχημα και μπορει να σου δωσει να καταλαβεις γιατι υπάρχουν εννοιες όπως αναρχο-δεξιος ή απολυταρχικη αριστερα, που προσωπικα μου φαινοντουσαν οξυμωρα.

525Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... - Σελίδα 21 Empty Απ: Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... Τετ Ιουν 20, 2012 10:26 pm

markella_p

markella_p
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Δεν τα είχαμε δει όλα από την εφορία όπως φαίνεται. Το υπουργείο οικονομικών θυμήθηκε τον διάσημο αυτόχειρα καλλιτέχνη και του έστειλε ειδοποίηση να τακτοποιήσει τις εκρεμμότητές του διότι "αν δεν έχει διακόψει τις εργασίες του ως ελεύθερου επαγγελματία,θα θεωρηθεί οτι άσκησε τη δραστηριότητά του και για το 2011 και θα πρέπει να καταβάλει το τέλος επιτηδευματία. Το απίστευτο αυτό θέμα φέρνει σήμερα στη δημοσιότητα "Το Ποντίκι".

τι αλλο θα δουμε σε αυτη τη χωρα? πειτε μου!!!!!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 21 από 34]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 12 ... 20, 21, 22 ... 27 ... 34  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις