Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
444 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 444 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 7 ... 11, 12, 13 ... 23 ... 34  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 12 από 34]

276Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... - Σελίδα 12 Empty Απ: Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... Τετ Ιουν 13, 2012 2:16 pm

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nena έγραψε:ταται το τι ιδεες εχει και το τι ψηφισες/ψηφιζεις γενικα. Πχ θα μπορουσα να σου πω οτι ο Συριζα με καλυπτει πχ στα περισσοτερα (τυχαιο το κομμα) αλλα αν τις προηγουμενες εκλογες ψηφισες ΛΑΟΣ, μαλλον δεν θα μπορεσω να σε πεισω για το ορθον της άποψης μου.

Κυριως εχει να κάνει με το τι περιμενεις απο την επόμενη κυβερνηση. Και το τι εχεις δει να γινεται, προεκλογικα, απο τα κομματα που συμμετεχουν. Αν πχ ψηφισα Ντορα διοτι διαφωνω με την πολιτικη του Σαμαρα, το βρισκω επιεικώς ηλιθιο να ψηφισω τη Ντορα τωρα που ξαναειναι με τον Σαμαρα.

Εχει να κάνει με τα πιστευω σου. Αν εισαι ανθρωπος που δινει μεγαλη βάση στη θρησκεια, μαλλον το ΚΚΕ δεν θα σε καλυπτει.

Κατα τα άλλα ο συλλογισμος σου εχει καποια θεματακια.

[color=red]μικρα κομματα δεν εχει νοημα παει στο πρώτο κόμμα...

Για μενα το κυριο μεγαλο λαθος ειναι αυτο. Ειναι ο λογος για τον οποιο φτασαμε στον δικομματισμο. Αν σκεφτουν ολοι οτι δεν εχει νοημα να ψηφισεις ενα μικρο κομμα, τοτε στην ουσια δεν θελουν να βαλουν νεα κομματα στη βουλη και προτιμουν να μεινουν με τα υπάρχοντα. Ακομα και σε αυτα τα κομματα όμως, δεν ψηφιζεις οτι να'ναι. Και ναι, απο τη στιγμη που ενα μικρο κομμα δεν καταφερει να μπει στη βουλη, οι εδρες που θα επαιρνε ανακατανεμονται ετσι ωστε να ευνοουν το πρωτο κομμα. Με τις γνωστες συνεπειες που ειχε αυτος ο εκλογικος νομος στη Β Αθηνων, αλλά και σε πολλους άλλους νομους, συμπεριλαμβανομενου και του δικου μου.

λευκα και ακυρα το ίδιο
Αυτο που ακουγεται, οτι παει στο πρωτο κομμα, δεν ειναι αληθεια. Απλα δεν πιάνονται στα εγκυρα. Αν απο 100 ατομα τα 70 ψηφισουν ακυρο, τα 20 ΝΔ, και τα 10 ΠΑΣΟΚ, τοτε τα εγκυρα ψηφοδελτια ειναι 30, και η ΝΔ εχει παρει 20 απο τα 30, δλδ 66,7% ενω το ΠΑΣΟΚ 10/30 δλδ 33,3%.

Ν.Δ. , ΠΑΣΟΚ μασ φτασανε εδω...
Σωστα. Προσωπικα δεν θα ηθελα να ψηφισω ουτε ενα κομμα που προηλθε απο βουλευτες αυτων των κομματων (Κατσελη πχ) διοτι τους θεωρω συνυπευθυνους.

ΣΥΡΙΖΑ όπως ειπε η τατιανα ειναι ανθελληνες...
Θα υπάρχει καποιος σοβαρος λογος για να λεγεται αυτο. Ποιος ειναι? δεχομαι το να διαφωνεις με καποια σημεια της πολιτικης τους ατζεντας, ή και με το συνολο αυτης, αλλά παιζει ρολο το οτι ειναι αριστερο κομμα?

Εν κατακλειδι, μπουμπουκιτσα, μπορω να σου πω οτι κ εγω ειμαι μπερδεμενη κατα καποιο τροπο. Κλινω προς αριστερο κομμα σε γενικες γραμμες. θα ψηφισω κομμα με αντιμνημονιακη πολιτικη, δεν με ενοχλει η επιστροφη στη δραχμη, και να μην κρεμεται απο τα @@ του καθε ζαμπλουτου επιχειρηματια, ουτε μεγαλοκαναλαρχη.
Κρατικη επενδυση τραπεζικων αποθεματων - το ιδιο πραγμα κανουν οι ιδιοι οι τραπεζιτες τωρα για προσωπικο τους όφελος, και ανεβαζουν τα επιτοκια δανειων στα υψη, ενω των καταθεσεων το εχουν μπαταρει. Να προσθεσω τη φορολογηση τραπεζων?
Και της εκκλησιας.
Θα ηθελα καποιον να αναιρεσει τη συμφωνια του Δουβλινου που μας δενει τα χερια οσον αφορα το μεταναστευτικο. Να κάνει καποιου ειδους ελεχγο στον αριθμο των μεταναστων που μπαινοβγαινουν αλλα να δινει ισα δικαιωματα σε καθε πολιτη αυτης της χωρα, χωρις να διαχωριζει σε πολιτες Α Β Γ κατηγοριας.
Δωρεαν παιδεια και υγεια για όλους.

Εγω αυτα θελω. Ισως να ακουγεται ουτοπικο. προτιμω όμως να παλεψω για την ουτοπία μου, παρα να μεινω απραγη στην κολαση που μου ετοιμαζουν οι άλλοι. Που εχουν και μαυρα μεσανυχτα κιολας.


τα μικρά κομματα εννουσα πως δεν εχουν νοημα τωρα..σε αυτες τις εκλογες..γιατι απλα παλι δεν θα μπορεί να γίνει κυβέρνηση...\

κατα τα άλλα ενα απο τα μικρα ψηφισα και εγω ...αλλα δεν υπάρχει λυση για την χωρα..ισως το μονο που με κάλυπτε..αλλα μονο με το να μπει στη βουλη εννα κομμα δεν μπορεί να κανει πολλά...

δεν εχω θεμα με αριστερους- δεξιους κλπ...εχω μια ιδεολογια..αλλα αλλαζει με τις περιστάσεις..

συμφωνω με το αντιμνημονιακο...(αν και αυτο το αλλαξανε πια..απο καταργηση σε επαναδιαπραγματευση ειπε και ο συριζα..)τι να φοβηθουμε εδω που φτασαμε..? την δραχμουλα?...αλλα από την άλλη με ενοχλει να ονομαστουν τα σκοπια μακεδονια...οποτε ...αδιεξοδο..

277Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... - Σελίδα 12 Empty Απ: Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... Τετ Ιουν 13, 2012 2:31 pm

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bou-boukitsa έγραψε:τα μικρά κομματα εννουσα πως δεν εχουν νοημα τωρα..σε αυτες τις εκλογες..γιατι απλα παλι δεν θα μπορεί να γίνει κυβέρνηση...\

κατα τα άλλα ενα απο τα μικρα ψηφισα και εγω ...αλλα δεν υπάρχει λυση για την χωρα..ισως το μονο που με κάλυπτε..αλλα μονο με το να μπει στη βουλη εννα κομμα δεν μπορεί να κανει πολλά...

δεν εχω θεμα με αριστερους- δεξιους κλπ...εχω μια ιδεολογια..αλλα αλλαζει με τις περιστάσεις..

συμφωνω με το αντιμνημονιακο...(αν και αυτο το αλλαξανε πια..απο καταργηση σε επαναδιαπραγματευση ειπε και ο συριζα..)τι να φοβηθουμε εδω που φτασαμε..? την δραχμουλα?...αλλα από την άλλη με ενοχλει να ονομαστουν τα σκοπια μακεδονια...οποτε ...αδιεξοδο..


Τοτε ποιο ειναι ακριβως το νοημα των μικρων κομματων? Και για ποιο λογο να μην παω να ψηφισω ΠΑΣΟΚ, με αυτην τη λογικη? Μπορεις κι εσυ καλλιστα να ψηφισεις Σαμαρα και να εχεις τη συνειδηση σου καθαρη οτι κάτι έκανες...

278Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... - Σελίδα 12 Empty Απ: Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... Τετ Ιουν 13, 2012 2:37 pm

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Επίσης, σορρυ κιολας, αλλά εχω γραψει ενα ολοκληρο ποστ που σου αναλυω κρατικη πολιτικη, αντιμνημονιακη πολιτικη, κρατος προνοιας, κρατικοποίηση φορεων, δημοσια εκμεταλλευση κερδων τραπεζων, μεταναστευτικη πολιτικη κτλ κτλ, κι εσυ το μονο που μου αντιπαραθετεις ειναι το ονομα Μακεδονια???
Shocked Shocked Shocked

279Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... - Σελίδα 12 Empty Απ: Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... Τετ Ιουν 13, 2012 2:49 pm

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
koukida έγραψε:τζαμπα! τζάμπα! τζαμπα!

μην ασχολείστε αλλο- τζάμπα τα λόγια, τζάμπα και η συγχυση- υπάρχει ενα τεράστιο κενό στην επικοινωνία και στο επίπεδο αντίληψης.

αντε- καλη ψηφο την Κυριακη- και σε εκεινες που 'κοιτουν το δεντρο' αλλα και σε εκεινες που 'κοιτουν (οπως νομιζουν οτι κανουν) το δασος'............

να πω μονο πως απο αυτα που διαβαζω τον τελευταίο καιρό εξηγούνται πολλά για την κατάντια μας ως 'εθνος'........

να μας χαιρόμαστε... Rolling Eyes [/size]

πεσταααααααα!!!!!!
πφφ εχω πεσει απο τα συννεφα με καποιες αποψεις... δεν θελω ουτε και μπορω να πεισω καποιον το τι εστι Χ.Α.. αμα γουσταρετε την ιδεολογια τους ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΑΡΕΤΕ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΑΣ.. αναθεμα αν ξερετε τι σκατα ψηφισατε! και οπως ξανα εχω πει δεν ξερω αν με πειραζει πιο πολυ η ασχετοσυνη καποιων η ο ρατσισμος ... ευχομαι ΕΣΥ που τους ψηφισες και τους δικαιολογεις και αυτοματα τους δινεις το δικαιωμα να κανουν κι αλλα τοσα να μην μετανιωσεις ποτε για την επιλογη σου... ευχομαι ποτε να μη δεχτεις εσυ η το παιδι σου βια αλλα αν ποτε γινει να ξερεις οτι θα εχεις βαλει κι εσυ το χερακι σου και ΜΟΝΟ που τους δικαιολογεις....

ποσο λυπαμαι... φτασαμε στο σημειο να γινουμε φασιστες κατα των φασιστων.. ελεος
Nena έγραψε:

Εν κατακλειδι, μπουμπουκιτσα, μπορω να σου πω οτι κ εγω ειμαι μπερδεμενη κατα καποιο τροπο. Κλινω προς αριστερο κομμα σε γενικες γραμμες. θα ψηφισω κομμα με αντιμνημονιακη πολιτικη, δεν με ενοχλει η επιστροφη στη δραχμη, και να μην κρεμεται απο τα @@ του καθε ζαμπλουτου επιχειρηματια, ουτε μεγαλοκαναλαρχη.
Κρατικη επενδυση τραπεζικων αποθεματων - το ιδιο πραγμα κανουν οι ιδιοι οι τραπεζιτες τωρα για προσωπικο τους όφελος, και ανεβαζουν τα επιτοκια δανειων στα υψη, ενω των καταθεσεων το εχουν μπαταρει. Να προσθεσω τη φορολογηση τραπεζων?
Και της εκκλησιας.
Θα ηθελα καποιον να αναιρεσει τη συμφωνια του Δουβλινου που μας δενει τα χερια οσον αφορα το μεταναστευτικο. Να κάνει καποιου ειδους ελεχγο στον αριθμο των μεταναστων που μπαινοβγαινουν αλλα να δινει ισα δικαιωματα σε καθε πολιτη αυτης της χωρα, χωρις να διαχωριζει σε πολιτες Α Β Γ κατηγοριας.
Δωρεαν παιδεια και υγεια για όλους.

Εγω αυτα θελω. Ισως να ακουγεται ουτοπικο. προτιμω όμως να παλεψω για την ουτοπία μου, παρα να μεινω απραγη στην κολαση που μου ετοιμαζουν οι άλλοι. Που εχουν και μαυρα μεσανυχτα κιολας.
Respect

Νενα συμφωνω με ολα οσα γραφεις... ετσι θα ψηφισω κι εγω δεν ξερω αν θα βγει σε καλο αλλα θα το ρισκαρω...αν ειναι να χασει καποιος ας χασουν οι τραπεζες..


280Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... - Σελίδα 12 Empty Απ: Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... Τετ Ιουν 13, 2012 3:10 pm

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
"Όταν ήρθαν να πάρουν τους Εβραίους δεν φώναξες, γιατί δεν ήσουν Εβραίος. Όταν ήρθαν να πάρουν τους κομμουνιστές δεν φώναξες, γιατί δεν ήσουν κομμουνιστής. Τώρα που ήρθαν να πάρουν εσένα, δεν υπάρχει κανείς πια να φωνάξει...."

Μ.Μπρέχτ

281Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... - Σελίδα 12 Empty Απ: Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... Τετ Ιουν 13, 2012 10:14 pm

andith

andith
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Α ενταξει, αφου το μεγαλυτερο προβλημα της χωρας ειναι αν θα ονομαστουν τα σκοπια μακεδονια, ησυχασα τωρα!και νομιζα οτι ο κοσμος πειναει, δεν εχουν φαρμακα οι καρκινοπαθεις, τα παιδια δεν θα εχουν βιβλια στα σχολεια, τα νοσοκομεια δεν εχουν σωστους και αρκετους γιατρους κ.λ.π.
Τα σκοπια γεωγραφικα ειναι μακεδονια, αλλα μην χασουμε τον μεγαεξανδρο ε? που σκοτωνε και βιαζε ανθρωπους για να κατακτησει το κοσμο, αλλα ξεχαστηκα αυτος ειναι Ελληνας, δεν πειραζει, το δικαιουται!

282Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... - Σελίδα 12 Empty Απ: Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... Τετ Ιουν 13, 2012 10:27 pm

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
andith έγραψε:Α ενταξει, αφου το μεγαλυτερο προβλημα της χωρας ειναι αν θα ονομαστουν τα σκοπια μακεδονια, ησυχασα τωρα!και νομιζα οτι ο κοσμος πειναει, δεν εχουν φαρμακα οι καρκινοπαθεις, τα παιδια δεν θα εχουν βιβλια στα σχολεια, τα νοσοκομεια δεν εχουν σωστους και αρκετους γιατρους κ.λ.π.
Τα σκοπια γεωγραφικα ειναι μακεδονια, αλλα μην χασουμε τον μεγαεξανδρο ε? που σκοτωνε και βιαζε ανθρωπους για να κατακτησει το κοσμο, αλλα ξεχαστηκα αυτος ειναι Ελληνας, δεν πειραζει, το δικαιουται!

σηκώνω τα χέρια ψηλά με την απαντησή σου!!! δεν έχει κανενα νόημα να συζητάμε ...σεβομαι οτι έχεις άλλη άποψη ....και τελειώνει εδώ ..γιατι πραγματικα η απαντηση σου για τη μακεδονια με αφηνει άφωνη....ωχ..και εγω προσπαθουσα να σου εξηγησω τι εννοουν ανθέλληνες!...τεσπα...

283Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... - Σελίδα 12 Empty Απ: Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... Τετ Ιουν 13, 2012 10:54 pm

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bou-boukitsa έγραψε:
andith έγραψε:Α ενταξει, αφου το μεγαλυτερο προβλημα της χωρας ειναι αν θα ονομαστουν τα σκοπια μακεδονια, ησυχασα τωρα!και νομιζα οτι ο κοσμος πειναει, δεν εχουν φαρμακα οι καρκινοπαθεις, τα παιδια δεν θα εχουν βιβλια στα σχολεια, τα νοσοκομεια δεν εχουν σωστους και αρκετους γιατρους κ.λ.π.
Τα σκοπια γεωγραφικα ειναι μακεδονια, αλλα μην χασουμε τον μεγαεξανδρο ε? που σκοτωνε και βιαζε ανθρωπους για να κατακτησει το κοσμο, αλλα ξεχαστηκα αυτος ειναι Ελληνας, δεν πειραζει, το δικαιουται!

σηκώνω τα χέρια ψηλά με την απαντησή σου!!! δεν έχει κανενα νόημα να συζητάμε ...σεβομαι οτι έχεις άλλη άποψη ....και τελειώνει εδώ ..γιατι πραγματικα η απαντηση σου για τη μακεδονια με αφηνει άφωνη....ωχ..και εγω προσπαθουσα να σου εξηγησω τι εννοουν ανθέλληνες!...τεσπα...
Το ονομα Μακεδονια, γεωγραφικα μονο μιλώντας, περιλαμβανει την ομωνυμη περιοχη της Ελλαδας, το μεγαλυτερο μερος των Σκοπίων και περιοχη της Βουλγαριας. Θα το διαπιστωσεις αν δεις τον χαρτη του αρχαιου βασιλείου της Μακεδονιας.
Το θεμα δεν ειναι το ονομα. Ειναι κατα βάση ιστορικο και κατα δευτερο λόγο πολιτικο.
Ιστορικα, τα σλαβοφωνα φυλα κατεβηκαν μεταγενεστερα απο τα Ελληνικα στην περιοχη. Επομένως, μπορουν ανετα να προσδιορισουν τον τόπο τους ως Μακεδονια, εφοσον μενουν στην ευρυτερη περιοχη της αρχαιας Μακεδονιας, δεν μπορουν όμως να αυθαιρετουν με την ιστορια και να παρουσιαζουν την αρχ. μακεδονικη γλωσσα ως σλαβικη, ή τον Μεγα Αλέξανδρο ως Σλάβο. Οι γνωμες διίστανται για τον Μ. Αλέξανδρο, δεν θα επεκταθω στο θεμα διοτι δεν ειναι της παρούσης. Αν θελουν οι Σκοπιανοι να αυτοπροσδιοριστουν ως Μακεδονες, ας το κάνουν, απλα με τον ορο οτι ο προσδιορισμος αυτος ειναι κατα βάση γεωγραφικος.

Το κυριο λάθος όμως, και αυτο το ακουσα τελευταια, κι ενω με ξένισε στην αρχη, συμφωνω με τον συλλογισμο, ειναι οτι δεν πρεπει γενικα να αναγνωριστει το κρατος των Σκοπίων. Οχι επειδη ειναι Σκοπιανοι, και ουουου κακα, τους μισουμε, και τετοιες αηδίες. Αλλά επειδη προέρχεται απο βίαιο κατακερματισμο μεγαλύτερης χωρας. Επειδη το "διαιρει και βασιλευε" ειναι εργο μεγαλυτερων δυναμεων, δεν ξυπνησαν μιαν ωραιαν πρωιαν οι Γιουγκοσλαβοι και ειπαν "ας κανουμε ενα πολεμο να διαιρεσουμε τη χωρα μας σε εθνοτητες". Παρολο που υπηρχε μια σχετικη ανομοιογενεια σε πληθυσμ και θρησκείες, η όλη φαση ηταν καθαρα αμερικανικος και γερμανικος δάκτυλος. Κι εφοσον αναγνωρισουμε το δικαιωμα τον Σκοπίων να υπάρχουν σαν χωρα, για ποιο λόγο να αντοδρασουμε, ή να περιμενουμε απο τους ξενους να μας υποστηριξουν, αν, ο μη γενοιτο, καποια στιγμη αποφασισει να ανεξαρτητοποιηθει η Θρακη? Ή η Κρητη?

Σαν ονομα και μονο θα με κάλυπτε το Σλαβομακεδονια. Εξαλλου και το FYROM (ΠΓΔΜ) για ποιον ακριβως λόγο μας αρεσει? Αφου κι αυτο περιεχει τη λεξη Μακεδονια. Και το Πρωην, δεν παει στο Μακεδονια, πάει στο Γιουγκοσλαβικη.

Αυτα για το Μακεδονικο. Εχει και άλλα, πολλάαααα άλλα να γραφουν. Ας μην διακατεχομαστε απο εθνικιστικα παραληρηματα, για να μπορεσουμε να διεκδικησουμε αυτο που θέλουμε και αυτο που μας αξιζει στην τελικη.

284Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... - Σελίδα 12 Empty Απ: Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... Τετ Ιουν 13, 2012 11:04 pm

arkoudaki


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Δε θα ασχοληθώ με το όνομα Μακεδονία γιατί εδώ ο κόσμος καίγεται και το .... χτενίζεται, εννοώντας ότι τα προβλήματα που μας κατακλύζουν είναι πολύ πιο σημαντικά άπό ένα όνομα. Αναφορικά με τους μετανάστες ποιος σας είπε ότι τη δυστυχία και την ανάγκη για επιβίωση μπορεί να τη σταματήσει το κλείσιμο των συνόρων? Με λύπη μου διαπιστώνω ότι οι θέσεις του κόσμου συνοψίζονται σε μία βασική αρχή "μακρυά από τον κ@λο μας κι ας είναι και δυο μέτρα". Δηλαδή, δε μας νοιάζει που πεινάνε, που είναι εξαθλιωμένοι, που τους κυνηγάνε να τους σφάξουνε, μας νοιάζει που γίνεται κάτω από το σπίτι μας. Δε με νοιάζει που πεθαίνεις, μπορείς να πεθάνειςλίγο πιο κάτω να μη μ' ενοχλείς?Ας αντιληφθούμε επιτέλους ότι ναι μεν αυτές οι εκλογές είναι πολύ σημαντικές αλλά η πολιτική μας ευθύνη δε σταματά σε αυτές. έχουμε χρέος απέναντι στους εαυτούς μας και στα παιδιά μας να αγωνιζόμαστε κάθε μέρα για ένα καλύτερο αύριο όπου δε θα υπάρχουν πλούσιοι και φτωχοί. Τόσο απλά!

285Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... - Σελίδα 12 Empty Απ: Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... Τετ Ιουν 13, 2012 11:32 pm

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
arkoudaki έγραψε:Δε θα ασχοληθώ με το όνομα Μακεδονία γιατί εδώ ο κόσμος καίγεται και το .... χτενίζεται, εννοώντας ότι τα προβλήματα που μας κατακλύζουν είναι πολύ πιο σημαντικά άπό ένα όνομα. Αναφορικά με τους μετανάστες ποιος σας είπε ότι τη δυστυχία και την ανάγκη για επιβίωση μπορεί να τη σταματήσει το κλείσιμο των συνόρων? Με λύπη μου διαπιστώνω ότι οι θέσεις του κόσμου συνοψίζονται σε μία βασική αρχή "μακρυά από τον κ@λο μας κι ας είναι και δυο μέτρα". Δηλαδή, δε μας νοιάζει που πεινάνε, που είναι εξαθλιωμένοι, που τους κυνηγάνε να τους σφάξουνε, μας νοιάζει που γίνεται κάτω από το σπίτι μας. Δε με νοιάζει που πεθαίνεις, μπορείς να πεθάνειςλίγο πιο κάτω να μη μ' ενοχλείς?Ας αντιληφθούμε επιτέλους ότι ναι μεν αυτές οι εκλογές είναι πολύ σημαντικές αλλά η πολιτική μας ευθύνη δε σταματά σε αυτές. έχουμε χρέος απέναντι στους εαυτούς μας και στα παιδιά μας να αγωνιζόμαστε κάθε μέρα για ένα καλύτερο αύριο όπου δε θα υπάρχουν πλούσιοι και φτωχοί. Τόσο απλά!


αυτό είναι το μεγαλύτερο προβλημα που έχουμε (μαζί με την μη απονομή δικαιοσύνης) και γι αυτό φτάσαμε ως εδώ. δεν μας απασχολουσε τι γίνοταν δίπλα μας σε όλες τις πτυχές της ζωής μας.

286Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... - Σελίδα 12 Empty Απ: Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... Τετ Ιουν 13, 2012 11:33 pm

andith

andith
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Nena έγραψε:
bou-boukitsa έγραψε:
andith έγραψε:Α ενταξει, αφου το μεγαλυτερο προβλημα της χωρας ειναι αν θα ονομαστουν τα σκοπια μακεδονια, ησυχασα τωρα!και νομιζα οτι ο κοσμος πειναει, δεν εχουν φαρμακα οι καρκινοπαθεις, τα παιδια δεν θα εχουν βιβλια στα σχολεια, τα νοσοκομεια δεν εχουν σωστους και αρκετους γιατρους κ.λ.π.
Τα σκοπια γεωγραφικα ειναι μακεδονια, αλλα μην χασουμε τον μεγαεξανδρο ε? που σκοτωνε και βιαζε ανθρωπους για να κατακτησει το κοσμο, αλλα ξεχαστηκα αυτος ειναι Ελληνας, δεν πειραζει, το δικαιουται!

σηκώνω τα χέρια ψηλά με την απαντησή σου!!! δεν έχει κανενα νόημα να συζητάμε ...σεβομαι οτι έχεις άλλη άποψη ....και τελειώνει εδώ ..γιατι πραγματικα η απαντηση σου για τη μακεδονια με αφηνει άφωνη....ωχ..και εγω προσπαθουσα να σου εξηγησω τι εννοουν ανθέλληνες!...τεσπα...
Το ονομα Μακεδονια, γεωγραφικα μονο μιλώντας, περιλαμβανει την ομωνυμη περιοχη της Ελλαδας, το μεγαλυτερο μερος των Σκοπίων και περιοχη της Βουλγαριας. Θα το διαπιστωσεις αν δεις τον χαρτη του αρχαιου βασιλείου της Μακεδονιας.
Το θεμα δεν ειναι το ονομα. Ειναι κατα βάση ιστορικο και κατα δευτερο λόγο πολιτικο.
Ιστορικα, τα σλαβοφωνα φυλα κατεβηκαν μεταγενεστερα απο τα Ελληνικα στην περιοχη. Επομένως, μπορουν ανετα να προσδιορισουν τον τόπο τους ως Μακεδονια, εφοσον μενουν στην ευρυτερη περιοχη της αρχαιας Μακεδονιας, δεν μπορουν όμως να αυθαιρετουν με την ιστορια και να παρουσιαζουν την αρχ. μακεδονικη γλωσσα ως σλαβικη, ή τον Μεγα Αλέξανδρο ως Σλάβο. Οι γνωμες διίστανται για τον Μ. Αλέξανδρο, δεν θα επεκταθω στο θεμα διοτι δεν ειναι της παρούσης. Αν θελουν οι Σκοπιανοι να αυτοπροσδιοριστουν ως Μακεδονες, ας το κάνουν, απλα με τον ορο οτι ο προσδιορισμος αυτος ειναι κατα βάση γεωγραφικος.

Το κυριο λάθος όμως, και αυτο το ακουσα τελευταια, κι ενω με ξένισε στην αρχη, συμφωνω με τον συλλογισμο, ειναι οτι δεν πρεπει γενικα να αναγνωριστει το κρατος των Σκοπίων. Οχι επειδη ειναι Σκοπιανοι, και ουουου κακα, τους μισουμε, και τετοιες αηδίες. Αλλά επειδη προέρχεται απο βίαιο κατακερματισμο μεγαλύτερης χωρας. Επειδη το "διαιρει και βασιλευε" ειναι εργο μεγαλυτερων δυναμεων, δεν ξυπνησαν μιαν ωραιαν πρωιαν οι Γιουγκοσλαβοι και ειπαν "ας κανουμε ενα πολεμο να διαιρεσουμε τη χωρα μας σε εθνοτητες". Παρολο που υπηρχε μια σχετικη ανομοιογενεια σε πληθυσμ και θρησκείες, η όλη φαση ηταν καθαρα αμερικανικος και γερμανικος δάκτυλος. Κι εφοσον αναγνωρισουμε το δικαιωμα τον Σκοπίων να υπάρχουν σαν χωρα, για ποιο λόγο να αντοδρασουμε, ή να περιμενουμε απο τους ξενους να μας υποστηριξουν, αν, ο μη γενοιτο, καποια στιγμη αποφασισει να ανεξαρτητοποιηθει η Θρακη? Ή η Κρητη?

Σαν ονομα και μονο θα με κάλυπτε το Σλαβομακεδονια. Εξαλλου και το FYROM (ΠΓΔΜ) για ποιον ακριβως λόγο μας αρεσει? Αφου κι αυτο περιεχει τη λεξη Μακεδονια. Και το Πρωην, δεν παει στο Μακεδονια, πάει στο Γιουγκοσλαβικη.

Αυτα για το Μακεδονικο. Εχει και άλλα, πολλάαααα άλλα να γραφουν. Ας μην διακατεχομαστε απο εθνικιστικα παραληρηματα, για να μπορεσουμε να διεκδικησουμε αυτο που θέλουμε και αυτο που μας αξιζει στην τελικη.

Δεν ηθελα να σχολιασω κατι αλλο, συμφωνω μαζι σου παντου και παντα σχεδον!
Το ΠΓΔΜ ειναι σαν τις προσφορες που κανουν τα μαγαζια π.χ. 11.99 οχι 12 Ευρω και νομιζεις οτι ειναι φθηνοτερο, Πρωην Γιουγκοσλαβικη Δημοκρατια της Μακεδονιας, Δημοκρατια της Μακεδονιας και τελος προφανως συμφωνω και με to arkoudaki, μπορει να φταιει η πλυση εγκεφαλου που μου κανει καθημερινα, χαχαχαχαχα!(αυτο ηταν αστειο)

287Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... - Σελίδα 12 Empty Απ: Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... Πεμ Ιουν 14, 2012 1:30 am

γουργουριτσας

γουργουριτσας
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
litsakos να σου υπενθυμισω οτι απο την αρχη της συζητησης προσωπικα ειπα την γνωμη μου ηρεμα και ωραια και καποιες πεσανε να με φανε και μαλιστα ΜΕ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ ΤΡΟΠΟ ΚΑΙ ΜΕ ΕΙΡΩΝΙΚΟ ΥΦΑΚΙ και φυσικα δεν απαντησα με τον ιδιο τροπο και σεβαστηκα το φορουμ που με φιλοξενει και την κατασταση της κοπελας που με προσεβαλε......
τεσπα προσωπικα δεν θα συνεχισω αλλο την κουβεντα για να μην αναλωνω τον εαυτο μου.....αλλα ειναι κριμα βρε κοριτσια να λετε οτι ψηφισαμε ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ απο την στιγμη που εχουμε αλλη διαφορετικη αποψη απο εσας...και απο την πλευρα μας θα μπορουσαμε να σας πουμε οτι ψηφισατε ΤΣΙΠΡΑ αλλα βλεπετε οτι δεν το καναμε....
ΑΥΤΑ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΦΙΛΙΚΑ

288Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... - Σελίδα 12 Empty Απ: Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... Πεμ Ιουν 14, 2012 1:35 am

Νενεν

Νενεν
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
[/quote]
Μπουμπουκιτσα, αντε να δεχτω οτι ειναι μια ψηφος αντιδρασης αλλά δεν δοθηκε ακριβως σε ατομα της πλάκας. Δοθηκε σε εκτελεστες και δολοφονους. θα εμπιστευοσουν εσυ το παιδι σου σε σχολειο όπου αυτος που καθαριζει τις τουαλετες ειναι παιδεραστης? Στο κατω κατω δεν ειναι δασκαλος, όπως ουτε η ΧΑ ειναι κυβερνηση. Δεν ερχεται σε τοση επαφη με τα παιδια, όπως ουτε η ΧΑ εχει αμεση επαφη με τα νομοχεδια που ψηφιζονται.

Και στην τελικη, εφοσον σας νοιαζει ποιος θα βγει, φροντιστε να μη δωσετε βουλευτικη ασυλια σε καθαρματα. Τοσο απλο.[/quote]



Πραγματι, τοσο απλο, τοσο ξεκαθαρο...

289Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... - Σελίδα 12 Empty Απ: Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... Πεμ Ιουν 14, 2012 1:45 am

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Νενεν έγραψε:
Μπουμπουκιτσα, αντε να δεχτω οτι ειναι μια ψηφος αντιδρασης αλλά δεν δοθηκε ακριβως σε ατομα της πλάκας. Δοθηκε σε εκτελεστες και δολοφονους. θα εμπιστευοσουν εσυ το παιδι σου σε σχολειο όπου αυτος που καθαριζει τις τουαλετες ειναι παιδεραστης? Στο κατω κατω δεν ειναι δασκαλος, όπως ουτε η ΧΑ ειναι κυβερνηση. Δεν ερχεται σε τοση επαφη με τα παιδια, όπως ουτε η ΧΑ εχει αμεση επαφη με τα νομοχεδια που ψηφιζονται.

Και στην τελικη, εφοσον σας νοιαζει ποιος θα βγει, φροντιστε να μη δωσετε βουλευτικη ασυλια σε καθαρματα. Τοσο απλο.[/quote]



Πραγματι, τοσο απλο, τοσο ξεκαθαρο...[/quote]


Τώρα τι να πω?? εκει που μιλαμε ομορφα και πολιτισμένα...αρχίζουν τα υπονοούμενα....ότι εμεις βαλαμε την χ.α. στην βουλή??..τι μπουρδες είναι αυτες??

δεν ψηφισα χ.α....και οι προβληματισμιμι ειναι πολυ πιο σοβαροι , απο το να ασχολουμε ολοι την ωρα με αυτους...
βγουν δε βγουν δε μπορω να κανω κατι...και ουτε με την δικη μου ψηφο θα μεινουν απεξω...

ομως αφου οπως ξαναειπα όλοι ξερουν τι να μην ψηφίσουν...το θεμα είναι ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΟΥΝ ΤΙ ΘΑ ΨΗΦΙΣΟΥΝ!!!

γιατι εκτος απο την χ.α. ...με την ψηφο σου δινεις και σε εκατονταδες άλλουσ ασσυλια και δικαιωμα να σε οδηγησουν στον γκρεμο...

ξεκοληστε απο την χ.α. και το να την λετε σε 2-3 ατομα....ετσι δεν θα βγει τιποτα!!

290Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... - Σελίδα 12 Empty Απ: Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... Πεμ Ιουν 14, 2012 2:02 am

tatijana

tatijana
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bou-boukitsa έγραψε:
ομως αφου οπως ξαναειπα όλοι ξερουν τι να μην ψηφίσουν...το θεμα είναι ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΟΥΝ ΤΙ ΘΑ ΨΗΦΙΣΟΥΝ!!!

γιατι εκτος απο την χ.α. ...με την ψηφο σου δινεις και σε εκατονταδες άλλουσ ασσυλια και δικαιωμα να σε οδηγησουν στον γκρεμο...

Συμφωνω.

291Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... - Σελίδα 12 Empty Απ: Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... Πεμ Ιουν 14, 2012 2:14 am

toutounaki

toutounaki
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Για το θέμα της Μακεδονίας δε θα πω πολλά γιατί η Nena με κάλυψε, το θέμα δεν άπτεται του δικαιώματος αυτοπροσδιορισμού δια της επιλογής μιας γεωγραφικής ονομασίας, ώστε να μη μας νοιάζει, αλλά είναι σαφέστατο ότι υπάρχουν αλυτρωτικές βλέψεις σε βάρος των γειτονικών εδαφών και όχι μόνο της Ελλάδας κι αυτό είναι το πρόβλημα (το αναγνωρίζουν άλλωστε Βούλγαροι και Αλβανοί στο βαθμό που τους αφορά βέβαια)και ας μη ξεχνάμε άλλωστε το ΠΩΣ δημιουργήθηκε το συγκεκριμένο κράτος (όραμα Στάλιν- Τίτο για Μακεδονία του Αιγαίου) και βέβαια ότι όπως πολύ σωστά λέει η Nena, η διάλυση της πρώην Γιουγκοσλαβίας έγινε με έξωθεν παρεμβάσεις όχι και τόσο αθώες.
Για το Μ. Αλέξανδρο πάλι με κάλυψε η Nena μόνο να προσθέσω, ότι δε μπορείς να κρινεις μια ιστορική προσωπικότητα με σημερινά κριτήρια, ας μη ξεχνάμε ότι τη δυναστεία των Μακεδόνων βασιλιάδων, ακολούθησαν οι Αυτοκρατοριες και η στρατιωτικη ιδιότητα των ηγετών, ήταν εκ των ων ουκ άνευ. Τα εσωτερικά προβλήματα, παιδεία, υγεία, βιοτικό επίπεδο, εργασιακές σχέσεις, δικαιοσύνη κ.λ.π είναι πράγματι ΤΕΡΑΣΤΙΑ, αλλά το να μην έχουμε εξωτερική πολιτική και άμυνα, όταν οι γείτονές μας δεν έχουν εγκαταλέψει τα σχέδιά τους για ανασχεδιασμό των συνόρων, σημαίνει ότι εθελοτυφλούμε. Και αν λ.χ βγει μια κυβέρνηση, η οποία έχει τη βούληση και το σχέδιο εξόδου από την κρίση, δε θα 'ναι ό,τι καλύτερο σε αυτή την κρίσιμη μεταβατική περίοδο να έχει ν' αντιμετωπίσει απροετοίμαστη ΚΑΙ εξωτερικές απειλές (κάποιοι στην Τουρκία ήδη λέγεται ότι προσπαθούν να εκμεταλλευτούν την κατάσταση).

Σε ό,τι αφορά τη Χ.Α το μόνο που έχω να προσθέσω είναι ότι, σέβομαι και ναι, ασπάζομαι την άποψη των κοριτσιών που λένε ότι υπάρχουν τα γνωστά προβλήματα, το θέμα όμως είναι ΠΩΣ θα τα επιλύσουμε και αναρωτιέμαι, είναι θεμιτές οι λύσεις που προτείνει το συγκεκριμένο μόρφωμα; Ας μη ξεχνάμε ότι καλώς ή κακώς, μπήκαμε στην εποχή των κυβερνήσεων συνεργασίας, δε νομίζω πως πρόκειται να δούμε αυτοδύναμη κυβέρνηση από αυτές τις εκλογές. Αν λοιπόν η αντίδραση των εκπροσώπων του εν λόγω σχήματος, on camera μάλιστα είναι οι σφαλιάρες όταν κάποιος διαφωνεί (έστω κι αν προκλήθηκε λεκτικά), φαντάζεται κανείς τί θα κάνουν κατ' ιδίαν με σβηστά τα φώτα.... Συνεπώς και η ΜΙΑ βουλευτική έδρα του Κοινοβουλίου, πρέπει να προσέξουμε που θα δωθεί και δε δικαιούμαστε να αδιαφορούμε για πρακτικές που ενδέχεται να μας δημιουργήσουν πολύ μεγαλύτερα προβλήματα από αυτά που ήδη- δυστυχώς- έχουμε.

Αυτά από μένα... και καλή ψήφο σε όλες!

292Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... - Σελίδα 12 Empty Απ: Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... Πεμ Ιουν 14, 2012 2:54 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Με καλυψε η Νενα--κλασσικα πια...
Να πω οτι συνεχιζω να μην καταλαβαινω ποια ακριβως ειναι η ενσταση σας.

Αλλος θελει να βρωντοφωναζει οτι ειναι απογονος του Μ. Αλεξανδρου αλλος του γιατρου Παπανικολαου.

Να ανοιξουμε λοιπον την κουβεντα ,να μην ξαναγραψει καποια για την Χ.Α...ας μιλησουμε για τα μεγαλα κομματα εξουσιας και πως "εκαναν τα στραβα ματια" τοσα χρονια σε τετοια φαινομενα γιατι εξυπηρετουσαν τον σκοπο τους.
Ας μην ξαναπουμε την μεγιστη ανοησια οτι η αριστερα ευθυνεται για την λαθρομεταναστευση και γενικως την μεταναστευση. Ποιος ηταν υπουργος εξωτερικων και υπεγραψε να ανοιξουν τα συνορα απο Αλβανια μερια? Και επι ποιας κυβερνησεως εγινε αυτο? Και τωρα χρησιμοποιει την λαθρομεταναστευση εναντια στους πολιτικους του αντιπαλους? Ποιοοοος?


edit: και ποια μικρα κομματα λειτουργουν ως συνιστωσες του?ποιααα?

293Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... - Σελίδα 12 Empty Απ: Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... Πεμ Ιουν 14, 2012 3:02 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bou-boukitsa έγραψε:
andith έγραψε:Α ενταξει, αφου το μεγαλυτερο προβλημα της χωρας ειναι αν θα ονομαστουν τα σκοπια μακεδονια, ησυχασα τωρα!και νομιζα οτι ο κοσμος πειναει, δεν εχουν φαρμακα οι καρκινοπαθεις, τα παιδια δεν θα εχουν βιβλια στα σχολεια, τα νοσοκομεια δεν εχουν σωστους και αρκετους γιατρους κ.λ.π.
Τα σκοπια γεωγραφικα ειναι μακεδονια, αλλα μην χασουμε τον μεγαεξανδρο ε? που σκοτωνε και βιαζε ανθρωπους για να κατακτησει το κοσμο, αλλα ξεχαστηκα αυτος ειναι Ελληνας, δεν πειραζει, το δικαιουται!

σηκώνω τα χέρια ψηλά με την απαντησή σου!!! δεν έχει κανενα νόημα να συζητάμε ...σεβομαι οτι έχεις άλλη άποψη ....και τελειώνει εδώ ..γιατι πραγματικα η απαντηση σου για τη μακεδονια με αφηνει άφωνη....ωχ..και εγω προσπαθουσα να σου εξηγησω τι εννοουν ανθέλληνες!...τεσπα...


Ο Ανθελληνας ποιος ειναι ακριβως? Αυτος που λεει τα αυτονοητα? Δεν σφαγιαστηκαν ανθρωποι?Πως επεκταθηκε η αυτοκρατορια του Μ.Αλεξανδρου? Με τσαϊ και συμπαθεια κατακτηθηκαν? Και εγω θα σσυμφωνησω μαζι σου,δεν εχει κανενα νοημα να το συζητησουμε αυτο.

294Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... - Σελίδα 12 Empty Απ: Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... Πεμ Ιουν 14, 2012 3:03 am

tatijana

tatijana
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΤΖΑΚ ΣΠΑΡΟΟΥ ρε κ ξερό ψωμι,χεχεχεχχεχ...

Εντάξει οπως πάντα το εχεσα το θέμα,αλλα ήθελα να πεταχτω....Συνεχιστε!!!

295Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... - Σελίδα 12 Empty Απ: Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... Πεμ Ιουν 14, 2012 3:09 am

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bou-boukitsa έγραψε:Τώρα τι να πω?? εκει που μιλαμε ομορφα και πολιτισμένα...αρχίζουν τα υπονοούμενα....ότι εμεις βαλαμε την χ.α. στην βουλή??..τι μπουρδες είναι αυτες??

δεν ψηφισα χ.α....και οι προβληματισμιμι ειναι πολυ πιο σοβαροι , απο το να ασχολουμε ολοι την ωρα με αυτους...
βγουν δε βγουν δε μπορω να κανω κατι...και ουτε με την δικη μου ψηφο θα μεινουν απεξω...

ομως αφου οπως ξαναειπα όλοι ξερουν τι να μην ψηφίσουν...το θεμα είναι ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΟΥΝ ΤΙ ΘΑ ΨΗΦΙΣΟΥΝ!!!

γιατι εκτος απο την χ.α. ...με την ψηφο σου δινεις και σε εκατονταδες άλλουσ ασσυλια και δικαιωμα να σε οδηγησουν στον γκρεμο...

ξεκοληστε απο την χ.α. και το να την λετε σε 2-3 ατομα....ετσι δεν θα βγει τιποτα!!

1. Θεωρω ΜΕΓΙΣΤΟ σφαλμα την φραση "βγουν δε βγουν δε μπορω να κανω κατι...". Μπορεις να κάνεις κατι. Μπορεις να μην τους βγαλεις καταρχην.
Εχεις συνηδειτοποιησει οτι σε ολο το θεμα βγαζεις την ουρα σου απ'εξω? Λες και μονο οι άλλοι ψηφιζουν, λες και μονο οι άλλοι βγαζουν κομματα, λες και μονο οι άλλοι βαζουν την ΧΑ ή τη ΝΔ ή τον Συριζα στη βουλη. Εσυ, εγω, η Μαρια, η Γεωργια, η κατερινα, η Λιτσα, η Φλωρεντια, και όλες οι υπόλοιπες βγαζουμε αυτους που βγαινουν στη βουλη.

2. Σου εχουμε εκθεσει τους προβληματισμους μας με τη ΧΑ, το τι θελουμε απο το κομμα που θα κυβερνησει, το τι πιστευουμε για τα δυο μεγαλα κομματα. Μπορεις ανετα να θεωρησεις τον εαυτο σου πληρως ενημερωμενο. Αντι να αναρωτιεσαι τι ακριβως ειναι αυτο που θα μας σωσει ως χωρα, περιμενεις απο τρεις-τεσσερις σε ενα φορουμ να σε ενημερωσουν για το τι πρεσβευει το καθε κομμα - ποια ειναι τα συν και τα πλην του καθε κομματος, να σου δωσουμε εναν καλο λογο γιατι να ψηφισεις το ταδε ή το δεινα κομμα. Εγω απο εσενα δεν εχω δει μια σοβαρη -εστω και αντιθετη- εμπεριστατωμενη αποψη περι πολιτικης. Εχεις καθε δικαιωμα να μην ασχολεισαι με πολιτικα -διοτι οπως λες "δεν προκειται να αλλάξει τίποτα"- αλλά εφοσον απεχεις απο την ενημερωση, καλο θα ηταν να απεχεις και απο ψευδονουθετησεις του στυλ "εσεις να προσεχετε τι θα ψηφισετε".

3. Λες πχ οτι το Μακεδονικο για σενα ειναι σοβαρο, αλλα αρνεισαι να το αναπτυξεις παραπανω, παρολο που εμεις εχουμε γραψει τομους. Δεν λες τιποτα για την ιδεολογια σου που "αλλαζει αναλογα με τις περιστασεις".. Τι εννοεις? Υποστηριζεις πχ φορολογηση τραπεζων??? Τι πιστευεις για την επιστροφη στη δραχμη? Η Λιτσα ρωτησε κάτι για την Goldman-Sachs και ακομα περιμενει απαντηση μαλλον.. Εχεις ενημερωθει απο υποστηρικτες και πολεμιους της ευρωζωνης? Διαβασες και τις δυο αποψεις?

4. ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ ΓΙΑ ΤΗ ΧΑ. Αναμενομενο λοιπόν να μιλαμε για αυτην, ε? Οταν ανοιγει ενα θεμα που λέει "Να κανω τη βαφτιση καλοκαιρι ή φθινοπωρο??" αμα μπω εγω και στο ξεκαρφωτο μιλησω για τη ΧΑ θα ειμαι ασχετη και με το δικιο τους θα μου την πουνε. Επίσης ασχετη θα ημουν αν ελεγα "εδω εχουμε την ανεργια και την φτωχεια και εσεις ασχολειστε με το ποτε θα κάνετε τη βαφτιση?". Σε τι διαφερει αυτο απο τις δηλωσεις καποιων σε ορισμενα ποστς σε αυτο το θεμα?

5. Τελος κανεις δεν μιλησε για το τι θα γινει οταν τα καλοπαιδα της ΧΑ μπουν στη ΝΔ (απεχω να μιλαω για το ΠΑΣΟΚ διοτι για μενα εχει ξοφλησει ως κομμα, πλεον δεν ασχολειται με αυτο ουτε ο ιδιος ο Βενιζελος). Αλλά η ΝΔ πιθανον να ειναι στην κυβερνηση απο τη Δευτερα. Μετα απο τον Αδωνη και τον Βοριδη - ειδικα για τον δευτερο, αν ηταν πιο ναζιστης θα ηταν ο ιδιος ο χιτλερ - ποιος μου λεει οτι δεν θα παν στη ΝΔ και οι ΧΑτες? Ο Ψωμιαδης την χαρακτηρισε [τη ΧΑ] αδελφο-κομμα για τη ΝΔ. Δεν ειναι πολυ μακρια η μερα που θα αναλαβουν και υπουργειο. Καταλαβαινετε λοιπόν οτι το θεμα δεν ειναι απλα να ξεκολλησουν κάποιοι απο τη ΧΑ ως κομμα. Ειναι να ξερριζωθει η ΧΑτικη ιδεολογια, αυτη που σου δινει το δικαιωμα να χασκογελας οταν ο ενας χαστουκιζει τον άλλο και να λες "καλα να πάθει".

ΥΓ - όπως εσυ, και ο καθενας επιλεγει τα θεματα στα οποία θα απαντησει σε αυτο το φορουμ, ετσι κι εγω επελεξα να σχολιασω και να παρω θεση στο θεμα της χα. Ειμαι αντιθετη σε οποιονδηποτε ψηφισε χα απο αγνοια και λόγω αντιδρασης (αγνοια = κακος συμβουλος οταν πας να ψηφισεις) και εξυπακουεται οτι ειμαι αντιθετη και προς ολους αυτους που ψηφισαν χα γνωριζοντες το ιδεολογικο της υποβαθρο, που ειναι εναντιο σε καθε εννοια ανθρωπιας. Δεν προκειται να σταματησω να το λεω και σορρυ αν ενοχλει μερικες - για μενα εστω κι ενας ανθρωπος που θα προβληματιστει και θα το ψαξει παραπανω και θα αλλαξει την ψηφο του, ειναι επιτυχια.

Μπορουμε καλλιστα να μιλησουμε και για τα υπόλοιπα κομματα, να ανοιξουμε ενα θεμα για καθε κομμα και να αναλυσουμε τα καλως και κακως κειμενα του καθενος. Ειστε???
Αν ομως γινει κατι τετοιο, θα παρακαλουσα να μιλατε εχοντας γνωση των γεγονοτων. Τι, ποιος, πού, πώς, πότε, γιατι και πόσο. Δεν ειναι θεμα εξυπνάδας ή μορφωσης, ειναι θεμα ενημερωσης. Και αυτην ειναι πολυ ευκολο να την αποκτησουμε. ΟΛΕΣ.

ΥΓ - Λιτσα, γινεσαι δηκτικη. Κακο κοριτσι. Wink

296Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... - Σελίδα 12 Empty Απ: Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... Πεμ Ιουν 14, 2012 3:13 am

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Λοιπον διαβαστε το παρακατω να δειτε πως ο Συριζα αμφισβητει την γενικτονια των Ποντίων...

το αποσπασπα ειναι απο αριστερη εφημεριδα...δικια τους δηλαδη....

αμα σας πειραξε τοσο η αμφισβήτηση του πολυτεχνείου απο την χ.α.,,,,,για την γενοκτονια των ποντιων τι εχετε να πειτε????


πειτε τωρα με το χερι στην καρδια οτι ολα αυτα δεν ειναι ανθελληνική σταση και συμπεριφορα...
\
διαβαστε:

http://www.avgi.gr/ArticleActionshow.action?articleID=617492&fb_source=message

297Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... - Σελίδα 12 Empty Απ: Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... Πεμ Ιουν 14, 2012 3:21 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bou-boukitsa έγραψε:Λοιπον διαβαστε το παρακατω να δειτε πως ο Συριζα αμφισβητει την γενικτονια των Ποντίων...

το αποσπασπα ειναι απο αριστερη εφημεριδα...δικια τους δηλαδη....

αμα σας πειραξε τοσο η αμφισβήτηση του πολυτεχνείου απο την χ.α.,,,,,για την γενοκτονια των ποντιων τι εχετε να πειτε????


πειτε τωρα με το χερι στην καρδια οτι ολα αυτα δεν ειναι ανθελληνική σταση και συμπεριφορα...
\
διαβαστε:

http://www.avgi.gr/ArticleActionshow.action?articleID=617492&fb_source=message


Απο πού προκυπτει η ανθελληνικη σταση?
Αυτη ειναι η επισημη θεση αυτης της παραταξης για την γενοκτονια των Ποντιων? (θα κανουμε και τον δικηγορο του ΣΥΡΙΖΑ τωρα...τεσπα)

298Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... - Σελίδα 12 Empty Απ: Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... Πεμ Ιουν 14, 2012 3:24 am

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
bou-boukitsa έγραψε:Λοιπον διαβαστε το παρακατω να δειτε πως ο Συριζα αμφισβητει την γενικτονια των Ποντίων...

το αποσπασπα ειναι απο αριστερη εφημεριδα...δικια τους δηλαδη....

αμα σας πειραξε τοσο η αμφισβήτηση του πολυτεχνείου απο την χ.α.,,,,,για την γενοκτονια των ποντιων τι εχετε να πειτε????


πειτε τωρα με το χερι στην καρδια οτι ολα αυτα δεν ειναι ανθελληνική σταση και συμπεριφορα...
\
διαβαστε:

http://www.avgi.gr/ArticleActionshow.action?articleID=617492&fb_source=message


αυτό είναι ένα άρθρο ένος δημοσιογράφου. τι σχέση έχει με τον Τσίπρα;

299Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... - Σελίδα 12 Empty Απ: Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... Πεμ Ιουν 14, 2012 3:24 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Περα απο το οτι καταδικνυει τον πολιτικο ρολο της εκκλησιας για ακομα μια φορα...

300Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... - Σελίδα 12 Empty Απ: Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... Πεμ Ιουν 14, 2012 3:25 am

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
litsakos έγραψε:Περα απο το οτι καταδικνυει τον πολιτικο ρολο της εκκλησιας για ακομα μια φορα...


άντε καλέ! πότε ανακατεύτηκε η εκκλησία στο κράτος;;;;;;;

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 12 από 34]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 7 ... 11, 12, 13 ... 23 ... 34  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δημιουργία Φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις