Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
458 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 458 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 13 ... 22, 23, 24 ... 28 ... 34  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 23 από 34]

551Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... - Σελίδα 23 Empty Απ: Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... Πεμ Ιουν 21, 2012 3:49 am

markella_p

markella_p
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
«Στα ΜΜΕ διαχέεται, χωρίς να διαψεύδεται, η πληροφορία ότι το ΠΑΣΟΚ κατέθεσε αίτημα στο πλαίσιο της προγραμματικής συμφωνίας, να μην υπάρξουν εξεταστικές επιτροπές και διώξεις κατά πολιτικών προσώπων που πήραν μέρος στις διαπραγματεύσεις για τα Μνημόνια, την τελευταία διετία.



Σαμαράς και Βενιζέλος, αποφάσισαν να προστατέψουν και να αθωώσουν τους εαυτούς τους, αλλά και όλους εκείνους που συνυπέγραψαν στην οικονομική δολοφονία της Ελλάδας, με τα Μνημόνια και τις επαχθείς και επονείδιστες Δανειακές Συμβάσεις.

552Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... - Σελίδα 23 Empty Απ: Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... Πεμ Ιουν 21, 2012 3:57 am

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
markella_p έγραψε:«Στα ΜΜΕ διαχέεται, χωρίς να διαψεύδεται, η πληροφορία ότι το ΠΑΣΟΚ κατέθεσε αίτημα στο πλαίσιο της προγραμματικής συμφωνίας, να μην υπάρξουν εξεταστικές επιτροπές και διώξεις κατά πολιτικών προσώπων που πήραν μέρος στις διαπραγματεύσεις για τα Μνημόνια, την τελευταία διετία.

Σαμαράς και Βενιζέλος, αποφάσισαν να προστατέψουν και να αθωώσουν τους εαυτούς τους, αλλά και όλους εκείνους που συνυπέγραψαν στην οικονομική δολοφονία της Ελλάδας, με τα Μνημόνια και τις επαχθείς και επονείδιστες Δανειακές Συμβάσεις.

Βενιζελος.. Γνωστος υποστηρικτης του να αναλαμβανουν τις ευθυνες τους οι υπουργοι...
Σαμαρας... Γνωστος υποστηρικτης του μνημονιου, αλλά μονο οταν τον συμφερει ως κυβερνηση, διοτι ως αντιπολιτευση το ειχε καταδικάσει..
Κουβελης. Γνωστος. Γενικα.

553Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... - Σελίδα 23 Empty Απ: Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... Πεμ Ιουν 21, 2012 4:05 am

markella_p

markella_p
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μπραβο μας ομως. Εχουμε την κυβερνηση που μας αξιζει (σαν λαος, γιατι εμενα δεν μου αξιζει προσωπικα και ουτε την ηθελα!)
και εχουμε να δουμε πολλα ακομα. ουτε καν ορκιστηκε η νεα κυβερνηση, ουτε καν εχουν ανατεθει ολα τα υπουργεια. φανταστειτε!!!!!

554Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... - Σελίδα 23 Empty Απ: Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... Πεμ Ιουν 21, 2012 4:23 am

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
http://mao.gr/2012/06/20/xa-epithesi-aristera/

Δηλαδη τι άλλο περιμενουμε να γινει μετα???
Να επιτιθενται σε οσους δεν πληρουν το οριο υψους της χα????

555Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... - Σελίδα 23 Empty Απ: Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... Πεμ Ιουν 21, 2012 4:32 am

markella_p

markella_p
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nena έγραψε:http://mao.gr/2012/06/20/xa-epithesi-aristera/

Δηλαδη τι άλλο περιμενουμε να γινει μετα???
Να επιτιθενται σε οσους δεν πληρουν το οριο υψους της χα????

ποιο ειναι το οριο? φοβουμαι!

556Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... - Σελίδα 23 Empty Απ: Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... Πεμ Ιουν 21, 2012 4:42 am

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
markella_p έγραψε:
Nena έγραψε:http://mao.gr/2012/06/20/xa-epithesi-aristera/

Δηλαδη τι άλλο περιμενουμε να γινει μετα???
Να επιτιθενται σε οσους δεν πληρουν το οριο υψους της χα????

ποιο ειναι το οριο? φοβουμαι!
Αν κρινω απο το Μιχαλολιακο, μη φοβασαι, περνας μαλλον.. Razz

557Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... - Σελίδα 23 Empty Απ: Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... Πεμ Ιουν 21, 2012 4:56 am

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nena έγραψε:

Γιατι τοσο στο κλάσιμο η Παιδεια?

γιατι τοσα χρόνια που την εχουν πατόκορφα χεσμένη απέδωσε Νενα μου- τα προβατακια και τα παπαγαλακια που βγαινουν απο τα σχολεία μια χαρα εξυπηρετουν το συστημα......

558Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... - Σελίδα 23 Empty Απ: Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... Πεμ Ιουν 21, 2012 5:25 am

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Αντε βρε! Να μας ζησει το υπουργικο μας συμβούλιο!! Νιωθω μια αγαλλιαση και μια πρωτογνωρη ασφαλεια και ειμαι σιγουρη οτι όλα θα στρωσουν απο εδω και μπρος!!
Shocked

εντιτ - Σορυ, ξεχασα το λινκ
http://www.newsbomb.gr/politikh/story/186852/aytoi-einai-oi-neoi-ypoyrgoi



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Nena στις Πεμ Ιουν 21, 2012 5:30 am, 1 φορά

559Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... - Σελίδα 23 Empty Απ: Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... Πεμ Ιουν 21, 2012 5:28 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
markella_p έγραψε:
arkoudaki έγραψε:Κιεγώ πιστεύω ότι είναι κάτι κυρίως γιατί ο κόσμος αρχίζει να οργανώνεται με κάποιο τρόπο και να λειτουργεί πιο συλλογικά. Το θέμα που προβληματίζει είναι αυτό του εφυσηχασμού. Δηλαδή, να μη μείνει ο κόσμος σε αυτές τις λύσεις αλλά να αντιληφθεί τη ρίζα του προβλήματος και να αρχίσει να παλεύει για την ανατροπή της.

εχεις δικιο. οπως δειχνουν τα πραγματα, σε αυτο το σημειο, ενα προβληματακι το εχουμε σαν λαος. την ειδαμε την ανατροπη: μετα τον Παπανδρεου, πρωθυπουργος ο Σαμαρας! και σε ολο αυτο το διαστημα συγκυβερνηση μονιμως ΠΑΣΟΚ-ΝΔ. Ο μπαλαντερ αλλαζει μονο. απο ΛΑΟΣ, τωρα ΔΗΜΑΡ.

markella_p βρισκω πολυ σωστη την σταση "σκεφτομαι τι αγοραζω" ειτε αυτο ειναι προϊον ειτε υπηρεσια.Ακομα και αν ειναι εκπαιδευση, ψυχαγωγια,διασκεδαση. Και ελεγχω την ποιοτητα και ολη την διαδικασια, οχι εμεις προσωπικα οι φορεις που ειναι υπευθυνοι για τον ελεγχο. Ειχα δει ενα βιντεακι καποια στιγμη...θα το βρω.
Παω να διαβασω και τις υπολοιπες απαντησεις τωρα Smile

560Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... - Σελίδα 23 Empty Απ: Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... Πεμ Ιουν 21, 2012 5:48 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Φιλανθρωπιες απο πολυεθνικες, απο μεγαλοεπιχειρηματιες εχουν στοχο την προβολη τους και σε καποιες περιπτωσεις εχουν και οικονομικο κερδος.
"Να σε καψω Γιαννη να σ'αλειψω λαδι"...και η προβολη τους απο τα δικα τους μμε κλεινει ομορφα και ωραια αυτες τις αγαθοεργιες...οταν η οικογενεια σου ρουφαει αιμα γιατι να θεωρησω αγαθοεργια το οτι φωτογραφιζεσαι με καρκινοπαθη παιδακια που δεν εχουν οικονομικη δυνατοτητα οι γονεις τους να τους παρεχουν θεραπειες..και το κανεις με το sur mesure ταγιερακι Chanel? Ολοκληρη δλδ κοστιζει οσο η θεραπεια για 2 παιδια...

arkoudaki έγραψε:Αυτό που λέει η Νένα για τη συλλογική δράση είναι το κλειδί. Αυτό σκεφτόμουν κι εγώ για τα χαράτσια. Οι άδικοι και αντιλαϊκοί νόμοι πρέπει να ακυρώνονται στην πράξη

ΣυμφωνΑω μαζι σας αν και το πληρωσαμε το χαρατσι,βεβαια δεν ειναι δικο μας το σπιτι ειναι τον γονεων κ κηδεμονων αλλα αυτοι περιμεεενουν ακομα να βγει η συνταξη τους (κ θα περιμενουν πολυ φοβαμαι...).
Και παλι η οικογενεια αντικαθιστα το ανυπαρκτο κοινωνικο κρατος.

Nena έγραψε:
markella_p έγραψε:
Nena έγραψε:

Ακουσα αυτο με τον Ασιμο - να ρωτησω κάτι? Μετα απο αυτον, ειναι πιθανο να ζει και ο Ελβις??? Ο Τζον Λεννον??

Τουλαχιστον ειναι τυχεροι. δεν φορολογουνται στην Ελλαδα.

Ειμαι σιγουρη οτι θα βρεθουν κάποιες αρχαιοελληνικες ριζες στον καθενα απο αυτους, και θα τους πιασει ΚΑΙ αυτους η εφορια.
χαχαχαχαχχα Νενα ,πετυχημενο Laughing Laughing

Συγγνωμη αλλα η κυβερνηση μας τωρα απο 3 κομματα δεν αποτελειται? Γιατι οι Υπουργοι φυτευτηκαν κατα αυτον τον τροπο?

561Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... - Σελίδα 23 Empty Απ: Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... Πεμ Ιουν 21, 2012 5:52 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
α και η πρωτοβουλια της πατατας ηταν του ΑΠΘ ,οχι των παραγωγων. (μιλαμε την λιανισαμε την πατατα Razz )

Για καποιο λογο το ανεφερα αυτο,αλλα με την ημικρανια δεν μπορω να συνταξω προταση..

562Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... - Σελίδα 23 Empty Απ: Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... Πεμ Ιουν 21, 2012 6:26 am

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ο Βενιζελος ειχε κριση συνειδησης και θεωρησε οτι εφοσον δεν πηρε μεγαλο ποσοστο, δεν πρεπει να συμμετεχει και στο υπουργικο συμβουλιο. Ομοιως, μια αναλογη κριση συνειδησης ειχε κ ο Κυριακος Μητσοτακης, και η Ντορα.
Υποθετω οτι ολοι γνωριζουν πως η κυβερνηση αυτη θα ειναι βραχυβια, και προσπαθουν να παρουν οσο το δυνατον λιγοτερες ευθυνες, γι να μην κατηγορηθουν οταν καταρρευσει.

Πολλοι βουλευτες του ΠΑΣΟΚ αντεδρασαν διοτι θα εχαναν καρεκλες (Λοβερδος και Χρυσοχοϊδης among them). Μα καμια συννενοηση με τον Μπενι? Ή ηταν κι αυτο στημενο?

563Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... - Σελίδα 23 Empty Απ: Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... Πεμ Ιουν 21, 2012 7:39 am

moroulou

moroulou
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
βρε κοπελιες μου εχω μια απορια...μανι-μανι μεσα σε ενα φορουμ ειδα πεντε-δεκα εστω που ξερουν τι γινετε...γενικα...εγω ξερω,ο αντρας μου ξερει,οι φιλοι και γνωστοι μας ξερουν οι περισσοτεροι...πως γινεται και τα ανεχομαστε...μας κοροιδευουν.κλεβουν,εξευτελιζουν μεςτη μουρη μας,τα ξερουμε,τα λεμε μεταξυ μας και μετα ακολουθουμε αυτα που μας προσταζουν μην μπορωντασ να κανουμε το παραμικρο...ειλικρινα δεν μπορω ετσι,καλυτερα να ημουν χαζη και να πιστευα ολα αυτα που λενε,παρ να ξερω την αληθεια κ να μην μπορω να αντιδρασω.

564Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... - Σελίδα 23 Empty Απ: Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... Πεμ Ιουν 21, 2012 7:46 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
moroulou έγραψε:βρε κοπελιες μου εχω μια απορια...μανι-μανι μεσα σε ενα φορουμ ειδα πεντε-δεκα εστω που ξερουν τι γινετε...γενικα...εγω ξερω,ο αντρας μου ξερει,οι φιλοι και γνωστοι μας ξερουν οι περισσοτεροι...πως γινεται και τα ανεχομαστε...μας κοροιδευουν.κλεβουν,εξευτελιζουν μεςτη μουρη μας,τα ξερουμε,τα λεμε μεταξυ μας και μετα ακολουθουμε αυτα που μας προσταζουν μην μπορωντασ να κανουμε το παραμικρο...ειλικρινα δεν μπορω ετσι,καλυτερα να ημουν χαζη και να πιστευα ολα αυτα που λενε,παρ να ξερω την αληθεια κ να μην μπορω να αντιδρασω.

καλη ερωτηση.Αντιδρας με την ψηφο σου, με την σταση ζωης που εχεις...δεν βλεπω κατι αλλο Moroulou.. Rolling Eyes

565Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... - Σελίδα 23 Empty Απ: Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... Πεμ Ιουν 21, 2012 10:17 am

moroulou

moroulou
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
litsakos έγραψε:
moroulou έγραψε:βρε κοπελιες μου εχω μια απορια...μανι-μανι μεσα σε ενα φορουμ ειδα πεντε-δεκα εστω που ξερουν τι γινετε...γενικα...εγω ξερω,ο αντρας μου ξερει,οι φιλοι και γνωστοι μας ξερουν οι περισσοτεροι...πως γινεται και τα ανεχομαστε...μας κοροιδευουν.κλεβουν,εξευτελιζουν μεςτη μουρη μας,τα ξερουμε,τα λεμε μεταξυ μας και μετα ακολουθουμε αυτα που μας προσταζουν μην μπορωντασ να κανουμε το παραμικρο...ειλικρινα δεν μπορω ετσι,καλυτερα να ημουν χαζη και να πιστευα ολα αυτα που λενε,παρ να ξερω την αληθεια κ να μην μπορω να αντιδρασω.

καλη ερωτηση.Αντιδρας με την ψηφο σου, με την σταση ζωης που εχεις...δεν βλεπω κατι αλλο Moroulou.. Rolling Eyes
ναι και εγω σαν ατομικη αντιδραση δεν βρισκω αλλη.μαζικα ομως μπορουμε..αυτο θελω να πω,ειμαστε αρκετοι..ας μην πληρωσουμε χαρατσια,ας μην δεχτουμε μειωσεις μισθων-συνταξεων,ας μαζευτουμε να τα κανουμε λιμπα στη βουλη...τωρα τι λεω ε?ονειρα νεανικα...απλα και τη σταση ζωης που λεμε και τη ζωη μου την ιδια πλεον μου την καθοριζουν...εγω θελω να ειμαι γελαστη και αισιοδοξη για μενα τον αντρα μου τη μικρη μου που ειναι τοσο αθωα...και δεν μαφηνουν...αστα δεν συνεχιζω με πιανει παραπονο κ οργη μαζι..

566Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... - Σελίδα 23 Empty Απ: Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... Πεμ Ιουν 21, 2012 10:34 am

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Νομιζω ειναι θεμα ιδεολογίας, οχι πολιτικης ιδεολογίας αλλα στασης ζωής, όπως ειπε και η Λιτσα. Και ειναι και αυτο που θα διδαξουμε και στα παιδια μας.

567Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... - Σελίδα 23 Empty Απ: Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... Πεμ Ιουν 21, 2012 10:59 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
moroulou έγραψε:
litsakos έγραψε:
moroulou έγραψε:βρε κοπελιες μου εχω μια απορια...μανι-μανι μεσα σε ενα φορουμ ειδα πεντε-δεκα εστω που ξερουν τι γινετε...γενικα...εγω ξερω,ο αντρας μου ξερει,οι φιλοι και γνωστοι μας ξερουν οι περισσοτεροι...πως γινεται και τα ανεχομαστε...μας κοροιδευουν.κλεβουν,εξευτελιζουν μεςτη μουρη μας,τα ξερουμε,τα λεμε μεταξυ μας και μετα ακολουθουμε αυτα που μας προσταζουν μην μπορωντασ να κανουμε το παραμικρο...ειλικρινα δεν μπορω ετσι,καλυτερα να ημουν χαζη και να πιστευα ολα αυτα που λενε,παρ να ξερω την αληθεια κ να μην μπορω να αντιδρασω.

καλη ερωτηση.Αντιδρας με την ψηφο σου, με την σταση ζωης που εχεις...δεν βλεπω κατι αλλο Moroulou.. Rolling Eyes
ναι και εγω σαν ατομικη αντιδραση δεν βρισκω αλλη.μαζικα ομως μπορουμε..αυτο θελω να πω,ειμαστε αρκετοι..ας μην πληρωσουμε χαρατσια,ας μην δεχτουμε μειωσεις μισθων-συνταξεων,ας μαζευτουμε να τα κανουμε λιμπα στη βουλη...τωρα τι λεω ε?ονειρα νεανικα...απλα και τη σταση ζωης που λεμε και τη ζωη μου την ιδια πλεον μου την καθοριζουν...εγω θελω να ειμαι γελαστη και αισιοδοξη για μενα τον αντρα μου τη μικρη μου που ειναι τοσο αθωα...και δεν μαφηνουν...αστα δεν συνεχιζω με πιανει παραπονο κ οργη μαζι..

Να αντισταθεις στην μειωση μισθου,στην ατομικη συμβαση εργασιας...αλλα για να το κανεις αυτο πρεπει να μπορεις να επιβιωσεις εστω για μικρο διαστημα μεχρι να βρεις αλλου δουλεια.Φανταζομαι καποιος που πρεπει να πληρωσει δανειο καθε μηνα για το σπιτι του,ή να πληρωσει για φαρμακα δεν μπορει να αντισταθει.Σιγουρα ειναι πιο δυσκολο να το κανει μονος.Δυστυχως εχουν δημιουργησει πολυ εντεχνα ειναι η αληθεια τις συνθηκες για να ειναι δυσκολο να αντισταθεις. Εκει λοιπον παιζει ρολο ο τροπος ζωης μας....ο τροπος που χρησιμοποιουμε τα χρηματα μας,τα δανεια που παιρνουμε κτλκτλ...


εντιτ: αυτο δεν σημαινει οτι το χει χασει απαραιτητα το παιχνιδι οποιος εχει τετοιες υποχρεωσεις.Ποτε δεν ειναι αργα για να αλλαξεις τροπο.

568Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... - Σελίδα 23 Empty Απ: Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... Πεμ Ιουν 21, 2012 11:24 am

moroulou

moroulou
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ναι..συμφωνω,αλλα ονειρευεστε?ελπιζετε σε κατι?νιωθεται ασφαλης μεσα στο ιδιο σας το σπιτι?στ δρομο?τ παιδια ειναι ασφαλη στο σχολειο?θα μπορουμε να τους παρεχουμε τα απαραιτητα και του χρονου?κοιμαστε το βραδυ χωρις να σκεφτειτε _τι θα γινει αν..._λοιπον εγω τιποτα απο τα παραπανω.ειναι αυτη η πιεση η ψυχολογικη και η αβεβαιοτητα ..δεν μας αφηνουν να χαρουμε τιποτα...

569Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... - Σελίδα 23 Empty Απ: Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... Πεμ Ιουν 21, 2012 11:50 am

moroulou

moroulou
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
moroulou έγραψε:ναι..συμφωνω,αλλα ονειρευεστε?ελπιζετε σε κατι?νιωθεται ασφαλης μεσα στο ιδιο σας το σπιτι?στ δρομο?τ παιδια ειναι ασφαλη στο σχολειο?θα μπορουμε να τους παρεχουμε τα απαραιτητα και του χρονου?κοιμαστε το βραδυ χωρις να σκεφτειτε _τι θα γινει αν..._λοιπον εγω τιποτα απο τα παραπανω.ειναι αυτη η πιεση η ψυχολογικη και η αβεβαιοτητα ..δεν μας αφηνουν να χαρουμε τιποτα...
συμπληρωνω για να ειμαι πιο συγκεκρημενη..δουλευουμε ολο το χρονο..κουραζομαστε,οι μαμαδες στερουντε ωρες απο τα παιδια τους..ε δεν μπορω ουτε να ονειρευτω δεκα μερες ξεκουρασης τον αυγουστο ,να ονειρευτω μια παραλια,ξεγνοισια...γιατι το πολυ-πολυ να παω στο χωριο στην πεθερα(πραδειγμα λεω)πως θα μεταδωσω χαρα στη μικρη οταν απο μεσα μου μετραω 200 η δεη ,500 το νοικι...ασε δεν το παιρνουμε το ποδηλατακι...πως θα μαθει να ειναι καλη,φιλικη,ανοιχτη,να εμπιστευεται,οταν της λεω συνεχει προσεχε αυτον,αυτην, μην συμβει αυτο κτλ.ειναι ολα αυτα που με εχουν αλλαξει ,εγω ημουν ροζ και φλου ετσι μου ελεγαν παντα.τωρα...

570Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... - Σελίδα 23 Empty Απ: Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... Πεμ Ιουν 21, 2012 12:23 pm

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
αυτα όλα πάνε προ πολλού για εμας- διακοπες? τριημερα? εδω βρακι δεν εχουμε να βαλουμε- και καθυστερουμε να αγορασουμε γιατι μπορουμε να το βαλουμε και μπαλωμενο.
Εγω το εχω παρει απόφαση- εκανα ενα 'κλικ' στον εγκέφαλο μου και είπα οτι πρεπει να βρουμε αλλες πηγες χαράς για εμας και τα παιδακια μας- κα ισως ήρθε η μερα που θα εκτιμήσουμε καπως ετσι τις μικρες καθημερινες στιγμες ξεγνοιασιας- οι πιο απλές και καθημερινες ειναι
ενας καφες με φίλους, μια βολτα ποδαρατη στην παραλία- ενα μπανιο στη θαλασσα, αυτα.
παλια σκεφτομασταν τις ξεγνοιαστες στιγμες των διακοπων και χαμογελουσαμε, τωρα σκεφτόμαστε που ξεσκασαμε βρε αδερφε την περασμενη βδομαδα που ηπιαμε ενα καφε και μετα πηραμε και μια μπυρα (ουάου)!!!

σε λιγο πολυ φοβαμαι οτι θα αναπολουμε τις στιγμες που ειχαμε λεφτα για να παρουμε του παιδιου μας γάλα........

συγνωμη αν σας εκανα την καρδια περιβόλι, να σας πω λιγο κατι- καντε ενα κλικ στο μυαλο σας και ψαξτε αλλου την χαρα. καταναλώστε λιγότερα- αλλα κάντε περισσοτερα Very Happy


571Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... - Σελίδα 23 Empty Απ: Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... Πεμ Ιουν 21, 2012 12:37 pm

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Δεν εχω διαβασει ολα τα σχολια,παραμονο τα 2-3 τελευταια και εχω να πω ποσο δικιο εχετε!Πως μας κανανε να σκεφτομαστε ετσι?Πραγματα δεδομενα στο παρελθον να τα σκεφτομαστε σαν μακρυνη αναμνηση,να αναπολουμε το παρελθον κτλ κτλ!


Θελει μεγαλη προσπαθεια παντως,τα παιδια εχουνε παρει χαμπαρι οτι κατι δεν παει καλα....ποσο ασχημο,τα παιδακια μας επρεπε να πετανε σε ροζ συννεφακια και οχι σε μαυρα!


Κουκιδα δεν νομιζω να μας εκανες την καρδια περιβολι,η δικη μου παντως ηταν ηδη με οσα ακουω και συμβαινουν...


Τι να πω δηλαδη, και εσεις δεν βλεπετε φως στο τουνελ ε?Δεν ειμαι η μονη που ειμαι τοσο απαισιοδοξη ετσι?Θελω να ελπιζω ρε κοριτσια αλλα φοβαμαι οτι ουτε αυτο δεν θα μπορουμε να κανουμε πλεον....Τι να πω τουλαχιστον εχουμε μια ζεστη αγκαλια να μας περιμενει σπιτι!Πω ειναι κριμα να μας βλεπουν ετσι και τα παιδακια μας,πφφ τι να πω απελπισια με πιανει...

572Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... - Σελίδα 23 Empty Απ: Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... Πεμ Ιουν 21, 2012 12:43 pm

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
koukida έγραψε: να σας πω λιγο κατι- καντε ενα κλικ στο μυαλο σας και ψαξτε αλλου την χαρα. καταναλώστε λιγότερα- αλλα κάντε περισσοτερα Very Happy



Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... - Σελίδα 23 361490 κουκι! μ αρεσε το τελευταιο!

moroulou μην χανεις την ελπιδα. Δεν χαθηκε η ελπιδα. Ξυπναμε ,αργα,γρηγορα παντως ξυπναμε.


Συμπληρωνω κατι περι οικιακης οικονομιας Razz
Οταν εκλεισε τα 2 ο μικρος ο ενας παππους του πηρε ποδηλατο "μεγαλο" για μεγαλα αγορια οπως του ειπε. Για να του παρει αυτο το ποδηλατο ομως για πολλους μηνες,κοντα ενα χρονο του ειχε φτιαξει εναν μεγαλο πηλινο κουμπαρα. Καθημερινα λοιπον τον επαιρνε απο το χερακι να βαλει κερμα στον κουμπαρα και καθε φορα του ελεγε το παραμυθακι να το βαλουν το κερμα,να μαζευτουν πολλα για να παρει στα γενεθλια του ποδηλατο.
Αυτο το βρηκα εξαιρετικο! Εμενα δεν ειχε περασει απο τον νου μου, αλλα το κρατησαμε σαν ιδεα κ το εφαρμοζουμε. Να μαθει οτι η καταναλωση δεν μπορει να ειναι αμεση,γρηγορη, τωρα το ειδα και το θελω.Και ας μπορεις να του το προσφερεις (καλα τωρα ζορικα,παλιοτερα πιο ευκολα).
Τωρα που μπορει να δουν κατι κ να το ζητησουν παιρνουν σαν απαντηση οτι θα το παρουμε αν μπορουμε στην γιορτη σου ή στα γενεθλια γι αυτο ας μαζεψουμε κερματα.
Αυτος ο παππους ομως ειναι παιδι αλλης Ελλαδας, εχει ζησει με φτωχεια,εχει εργαστει απο μικρο [αιδι ασταματητα μεχρι τωρα που βγηκε στην συνταξη (και οι κ@ργιο....ες δεν του την εχουν δωσει ακομα). Οποτε αυτο που ηξερε αυτο διδαξε στο παιδι.


Ξανασυμπληρωνω (με πεταει εξω σορρυ) οτι τωρα που τοσο γρηγορα αλλαζουν τα οικονομικα μας δυστυχως εκει που λεγαμε "τι θες αγαπη μου? Θα σου το παρει η μαμα/μπαμπας!" θα αναγκαστουμε να πουμε "δεν γινεται να το παρουμε", και μεις θα στεναχωριομαστε κ αυτα θα γκρινιαζουν. Οποτε...η συμπεριφορα μας δεν πρεπει να εξαρταται απο το εισοδημα μας,πρεπει να ειναι σταθερη αν θελουμε να μεγαλωσουμε ανθρωπους ελευθερους.


Πολλα ειπα, με το μπαρδον!

573Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... - Σελίδα 23 Empty Απ: Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... Παρ Ιουν 22, 2012 12:45 am

markella_p

markella_p
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
«Ζήτω»!

«Τη συγκυβέρνηση (σ.σ.: της ΝΔ με το ΠΑΣΟΚ) τη θέλουν τριών ειδών συμφέροντα: Πρώτον, το ίδιο το ΠΑΣΟΚ. Δεύτερον, τη στηρίζουν όλα εκείνα τα συμφέροντα και οι συντεχνίες που δεν θέλουν να αλλάξει τίποτε στην Ελλάδα και τρίτον την προτιμούν όσοι εντός και εκτός χώρας θέλουν την αυριανή κυβέρνηση αδύναμη και ελεγχόμενη».
Αντώνης Σαμαράς, 7/4/2012
*
«Δεν θέλω να συγκυβερνήσω με το ΠΑΣΟΚ και δεν συμφέρει τον ελληνικό λαό να γίνει τέτοια συγκυβέρνηση, συμφέρει μόνο το ΠΑΣΟΚ για να πέσει στα μαλακά, συμφέρει τη διαπλοκή και τα εξωθεσμικά κέντρα».
Αντώνης Σαμαράς, 3/5/2012
*
«Απέναντί μας λοιπόν έχουμε όχι ένα κεντροδεξιό μέτωπο, αλλά το μέτωπο της καθαρής και σκληρής δεξιάς, της "καραδεξιάς" (...). Μια συσπείρωση ακραίων στην πλειοψηφία τους στοιχείων, που επανέρχονται στην κοίτη τους στο όνομα μιας μικροπαραταξιακής επιδίωξης. Εχουμε απέναντί μας τον κ. Σαμαρά και το κόμμα του (...)».
Ευάγγελος Βενιζέλος, 25/5/2012
*
«Δεν θα γίνουμε το αριστερό άλλοθι της προωθούμενης συγκυβέρνησης ΠΑΣΟΚ και ΝΔ».
Φώτης Κουβέλης, 3/5/2012
***
Κατόπιν αυτών δεν έχουμε παρά να αναφωνήσουμε:
«Ζήτω» και η ...συνέπεια,
«ζήτω» και η ...αξιοπιστία,
«ζήτω» και τα ...σταράτα λόγια
των ταγών της αστικής
κοινοβουλευτικής μας δημοκρατίας!

Νίκος Μπογιόπουλος-ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΗΣ, 20/6/2012


Ηθελα να 'ξερα ποιοι αχρειοι λενε τους πολιτικους αυτους "κωλοτουμπες"

574Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... - Σελίδα 23 Empty Απ: Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... Παρ Ιουν 22, 2012 1:25 am

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μαρκελλα!! Λαϊκίζεις!
Razz Razz

575Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... - Σελίδα 23 Empty Απ: Άρχισε το ξύλο κορίτσια..... Παρ Ιουν 22, 2012 1:58 am

kat3r1na

kat3r1na
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Θέλω να μεταφέρω προσωπική εμπειρία-γνώμη αναφορικά με τη στάση ζωής και το τί μπορούμε να κάνουμε.
Η πρώτη μου απεργία (μιλάω μόνο για τον χώρο εργασίας στον οποίο βρίσκομαι τώρα),έγινε 20 μέρες μετά την πρόσληψή μου.Την παραμονη πήγα στο αφεντικό και του είπα "ξέρετε άυριο έχει 24ωρη απεργία,δε θα έρθω".Γούρλωσε το μάτι,μιας και δε του ξαναείχε τύχει τέτοια φάση στα 6 χρόνια ζωής της εταιρίας,και μου λεει έντρομος "Είσαι κομμουνίστρια??" Βασικά ναί -του είπα- αλλά δεν είναι αυτό προαπαιτούμενο για να απεργήσει κανείς..Με το ίδιο γουρλωμένο μάτι κι εγώ,γιατί παίζει να ηταν και η πιο κουλή αντίδραση που αντιμετώπισα ποτέ..ΑΠό τότε έχουν περάσει 4,5 χρόνια,πάνω από 20 απεργίες,οι 2 48ωρες,κάποιες χωρίς καν κάληψη από τη ΓΣΕΕ,και περίπου 1200ε χαμένα μεροκάματα..Εξακολουθώ να είμαι στη δουλειά,να έχω δάνειο για το σπίτι,να περνάμε τσίμα τσίμα,ο άντρας μου μηχ/γο ς μηχανικός και διαβητικός,δουλευει ίσα ίσα για να πληρώνει το ΤΣΜΕΔΕ και τα φάρμακά του..Κοινώς,πάνω κάτω η κατάστασή μας όπως όλων.Δε μου περισσεύει θάρρος, ούτε έχω κάποια οικονομική αβάντα στην οποία στηρίζομαι.Έχω απλά συνειδητοποιήσει,πως η ζωή που οραματίζομαι θέλει θυσίες.Και προτιμώ να θυσιάζομαι γιαυτήν,παρά και τον κάθε τριμάλακα αφεντικό που νομίζει οτι μου κάνει και τη χάρη που μου δίνει "ψωμί". Στήριγμά μου αποτελεί αυτή η βαθύτατη συνειδητοποίηση,και κάτι ακόμα.Δεν ειμαι μόνη.Έχω πίσω μου το σωματείο μου που ξέρω οτι θα με στηρίξει στην ανάγκη μου,θα τρέξει και θα αγωνιστεί,όπως έχουμε κάνει για εκατοντάδες περιπτώσεις απολύσεων,μειώσεων μισθών,καταστρατήγησης εργασιακών δικαιωμάτων ώς τώρα.Και όσο και αν στις μέρες μς φαντάζει δύσκολο,,μετράμε νίκες.οχι γιατί είμαστε μάγκες,αλλά γιατί πάμε μαζικά και διεκδικητικά.
Αυτό για εμένα είναι το πρωτο και το πιο αποφασιστικό βήμα.ΚΑΝΕΙΣ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ.
Από εκεί και πέρα,δν είναι η απεργία η μοναδική μορφή δράσης.Τα προηγούμενα δυο χρόνια ηταν φουλ στις κινητοποιήσεις,διαδηλώσεις και δράσεις ενάντια σε όλη αυτή την επίθεση που δεχόμαστε.Υπάρχουν δεκάδες φορείς και δεκάδες τρόποι που μπορεί να ενταχθεί και να δραστηριοποιηθει κάποιος.Σωματεία (το τονίζω γιατί πάντα η επίθεση ξεκινάει από τον χώρο που δουλευουμε), σύλλογοι,επιτροπές σε επίπεδο γειτονιές,σύλλογοι γονέων,επιτροπές ανέργων..Αρκεί να συνειδητοποιήσουμε την ανάγκη της συλλογικής και οργανωμένης δράσης.



Έχει επεξεργασθεί από τον/την kat3r1na στις Παρ Ιουν 22, 2012 2:18 am, 1 φορά

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 23 από 34]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 13 ... 22, 23, 24 ... 28 ... 34  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν forum σε punBB | Πολιτισμός | Childhood, Family | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις