Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
82 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 82 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 5]

26εχετε κατοικιδιο σπιτι; - Σελίδα 2 Empty Απ: εχετε κατοικιδιο σπιτι; Σαβ Ιαν 05, 2013 6:26 am

maria maroui

maria maroui
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
arco iris έγραψε:δεν προλάβαινω να τα διαβασω ολα

δεν εχω κατοικιδιο

σαν παιδι μεγαλωσα σε πολυκατοικια αλλα ειχαμε αυλη και ταιζαμε ολα τα ζωα

ειχαμε και ενα σκυλακο αδεσποτο περιμαζεψει εμεις αλλα κοιμοταν στην εισοδο και ολοι το φροντιζαμε - 50 μετρα σπιτι που να το βαζαμε- ηταν λοιπον ολωνων και ολοι τον λατρευαν, ερχοταν μαζι μας οπου πηγαιναμε και μας περιμενε απ εξω, ο ΑΛΗΤΗΣ μας......

στο χωριο ειχαμε λυκοσκυλα αλλα κατι γειτονες μας τα σκοτωσαν.....

εχω τα εξης ερωτηματα

τα παιδια παρακαλανε για ζωακι αλλα θελουν γατα

εχω θεμα με τις γατες, πρωτον δεν τις θεωρω αρκετα φιλικες οπως τα σκυλια, δευτερον ξερω οτι η τριχα τους ειναι απιστευτα επικινδυνη (ισχυει?) και τριτον ειχαμε μια κυρια παλια στην πολυκατοικια που ειχε 12 γατες και οταν πεθανε εκανε το σπιτι της 10 χρονια να ξεμυρισει ρε παιδια!!!!

επισης το αλλο θεμα μου ειναι οτι μου αρεσουν τα μεγαλα σκυλια, τυπου λυκοσκυλο, ποιμενικος κλπ και αυτα δεν ειναι για μεσα στο σπιτι

εχουμε μεγαλη αυλη αλλα το χειμωνα δε θα κρυωνει το ζωο???? δεν ξερω τι να κανω,,,,,,

και το κυριοτερο

οταν καποια μερα το ζωακι φυγει, τι κανουμε με τα παιδια που θα βιωσουν κατι τετοιο??? δεν ειναι τρομερο πληγμα?????? εγω 14 ημουν οταν εφυγε ο σκυλος μας κι ακομα κλαιω οταν τον θυμαμαι.......

αλλα θελω τοσο πολυ να μεγαλωσουν με παρεα ενα ζωακι και να μαθουν να το αγαπουν και να το φροντιζουν..........
δεν νομίζω οτι η τρίχα της γάτας έχει κάτι το επικίνδυνο. και στην εγκυμοσύνη μου και τώρα με τη μικρή και οι δύο μου γιατροί δεν είχανε κανένα θέμα με τις γάτες μου.

οσο για το αν είναι φιλικές ο μόνος τρόπος για να το μάθεις είναι να ζήσεις με μία γατούλα η οποία θα δεθεί μαζί σου. για μένα είναι εξίσου φιλικές με τα σκυλιά. επίσης η γάτα έχει το υπέρ οτι δεν χρειάζεται βόλτα για την ανάγκη της αλλά μόνο ένα κουτί με άμμο.

πάντως όπως και να έχει αν αποφασίσεις να πάρεις κατοικίδιο θα πρέπει να έχεις στο μυαλό σου ότι θέλει φροντίδα και θέλει πολύ σκέψη πρίν αποφασίσεις να δεσμευτείς. εγώ ας πούμε έχω στο μυαλό μου οτί για τα επόμενα περίπου 20 χρόνια έχω την ευθύνη 3 ψυχών που εξαρτόνται απο μένα!!

27εχετε κατοικιδιο σπιτι; - Σελίδα 2 Empty Απ: εχετε κατοικιδιο σπιτι; Σαβ Ιαν 05, 2013 6:38 am

eirini.pav


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
το θέμα υγειηνης με σκυλάκι στο σπίτι δεν εχει να κάνει με το αν εχεις παιδια η οχι! εγω παιδι δεν εχω αλλα εννοειται πως φροντιζω να ειναι καθαρο το σκυλι για μας και για το σπίτι! το πλένω μετα από καθε βολτα και τωρα που ειναι και πιο μεγαλος και εμαθε δεν εχουμε το παραμκκρό ατυχημα! και οσο για τις λάσπες που ειπες και τα χαλιά ενα εχω να πω! οταν εχεις καλεσμενους και πατανε χαλια και σπίτι με τα παπουτσια δεν λερώνονται?? το σκυλί αν θες και εχεις ορεξη μπορει να ειναι πιο καθαρό και από ανθρωπο! και για μενα δεν εχει να κανει με το αν εχω παιδι η οχι! και εμεις εχουμε αναγκη από καθαρό σπίτι! και ξερεις τι δεν καταλαβαινω ??? αυτο που ακούω συνεχεια για το χαλί το αν μπουσουλάει το μωρο στο χαλί και φαει καμια τριχα κτλ ..για μενα δεν μπορεις ποτέ να εχεις ενα απολυτα καθαρο χαλί, το χαλί οσο και νατο καθαρίζεις μαζευει χνούδια σκόνη , εχει ακαρεα και τρίχες δικές μας γιατι δυστυχως και από εμας πέφτουν τρίχες!και οταν πατάνε με τα παπουτσια ποσο μπορει μια ηλεκτρικη να καθαρισει τη λασπούρα και οτι αλλο εφερες με τα παπουτσια! θελει πολύ περισσοτερη δουλεια οταν εχεις κατοικιδιο και το θεμα ειναι αν εχεις όρεξη να ασχοληθεις οχι μόνο με το σπίτι αλλα κατα κυριο λόγο με το σκυλί!θέλει πολύ φροντιδα!

28εχετε κατοικιδιο σπιτι; - Σελίδα 2 Empty Απ: εχετε κατοικιδιο σπιτι; Σαβ Ιαν 05, 2013 6:39 am

danaymylove


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
kai egw exw ena teras 47 kila!ton eixa san eleytheri mesa sto spiti...to ti zimies mou ekane apo pou na arxisw kai pou tha teleiwsw!ton eixa ews kai 8 minwn eguos...meta den tin paleva allo me tis trixes tou,me ta salia tou,me tis zimies tou!ton agapaw to vrwmiari mou alla an mou eleges xanamesa tha elega OXI! No

29εχετε κατοικιδιο σπιτι; - Σελίδα 2 Empty Απ: εχετε κατοικιδιο σπιτι; Σαβ Ιαν 05, 2013 6:42 am

kateuro


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Δεν εχετε καταλαβει κατι...αυτο που ρωτησα απ την αρχη δεν εχει να κανει ουτε με την φροντιδαουτε με την βολτα,παρα μονο με τα κακα τους..

εγω δεν το εγραψα σωστα στο πρωτο ποστ...οταν εννουσα υγιεινη εννοουσα τις ακαθαρσιες...
ε ρε κοριτσια αν ειχατε ηδη ζωακι και γεννησατε εννοειται πως δεν θα το εγκαταλειπατε επειδη εχετε παιδι τωρα...αλλα οταν εχεις ηδη παιδια σκεφτεσαι αν κανει κακα αν κατουρησει και τα πιασουν τα μικρα;;;αυτο πως το αποφευγεται;;
οσο συχνα και να το πηγαινετε βολτα σιγουρα υπαρχουν και ατυχηματα..
και ξανα λεω δεν με πειραζει να τα καθαριζω αλλα σκεφτομαι το γεγονος να εχει κατουρησει ας πουμε καπου...να μην το εχω δει,να παει το μωρο να τα ακουμπησει και μετα να τα βαλει στο στομα...
αυτο μην μου πειτε πως δεν το σκεφτηκατε ποτε πως μπορει να συμβει...
γιατι κι εγω οπως ειπα ειχα σκυλακι...το κατεβαζα κατω ανα 3 ωρες...και τυχαινε καμια φορα κατουρουσε μεσα ή εκανε κακα...



Έχει επεξεργασθεί από τον/την kateuro στις Σαβ Ιαν 05, 2013 6:45 am, 1 φορά

30εχετε κατοικιδιο σπιτι; - Σελίδα 2 Empty Απ: εχετε κατοικιδιο σπιτι; Σαβ Ιαν 05, 2013 6:43 am

eirini.pav


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
danaymylove έγραψε:kai egw exw ena teras 47 kila!ton eixa san eleytheri mesa sto spiti...to ti zimies mou ekane apo pou na arxisw kai pou tha teleiwsw!ton eixa ews kai 8 minwn eguos...meta den tin paleva allo me tis trixes tou,me ta salia tou,me tis zimies tou!ton agapaw to vrwmiari mou alla an mou eleges xanamesa tha elega OXI! No


η αληθεια ειναι οτι τόσο μεγάλο σκυλί δεν θα ηθελα μεσα στο σπίτι! ασε που θεωρω οτι και αυτα ειναι καλύτερο να βρίσκονται σε αυλή!εχουν την απλα τους! βέβαια ειναι και πως θα μαθουν!

31εχετε κατοικιδιο σπιτι; - Σελίδα 2 Empty Απ: εχετε κατοικιδιο σπιτι; Σαβ Ιαν 05, 2013 6:45 am

eirini.pav


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
kateuro έγραψε:Δεν εχετε καταλαβει κατι...αυτο που ρωτησα απ την αρχη δεν εχει να κανει ουτε με την φροντιδα,ουτε με ις τριχες,ουτε με την βολτα,παρα μονο με τα κακα τους..

εγω δεν το εγραψα σωστα στο πρωτο ποστ...οταν εννουσα υγιεινη εννοουσα τις ακαθαρσιες...
ε ρε κοριτσια αν ειχατε ηδη ζωακι και γεννησατε εννοειται πως δεν θα το εγκαταλειπατε επειδη εχετε παιδι τωρα...αλλα οταν εχεις ηδη παιδια σκεφτεσαι αν κανει κακα αν κατουρησει και τα πιασουν τα μικρα;;;αυτο πως το αποφευγεται;;
οσο συχνα και να το πηγαινετε βολτα σιγουρα υπαρχουν και ατυχηματα..
και ξανα λεω δεν με πειραζει να τα καθαριζω αλλα σκεφτομαι το γεγονος να εχει κατουρησει ας πουμε καπου...να μην το εχω δει,να παει το μωρο να τα ακουμπησει και μετα να τα βαλει στο στομα...
αυτο μην μου πειτε πως δεν το σκεφτηκατε ποτε πως μπορει να συμβει...
γιατι κι εγω οπως ειπα ειχα σκυλακι...το κατεβαζα κατω ανα 3 ωρες...και τυχαινε καμια φορα κατουρουσε μεσα ή εκανε κακα...


ε ναι ! αν πάρεις ενα κουταβι τωρα σαφως και μεχρι να μαθει θα εχεις ατυχήματα! δεν νομιζω οτι θα εμπαινα στη διαδικασια αυτη με μικρο μωρο ! θα το επαιρνα πιο μετα για να εχω και το κεφαλι μου ησυχο για ολα αυτα που σε προβληματίζουν!

32εχετε κατοικιδιο σπιτι; - Σελίδα 2 Empty Απ: εχετε κατοικιδιο σπιτι; Σαβ Ιαν 05, 2013 7:04 am

????????


Επισκέπτης
[quote="maria maroui

εμενα αντιθετα οσες κοπελες ειχαν γατες και εμειναν εγκυες στο περιβαλλον μου οι γιατροι τους ειπαν να προσεχουν επι 10, η μια μαλιστα αναγκαστηκε απο το γιατρο της να τη δωσει τη γατα αλλα δεν ξερω ακριβη αιτια

εγω ειμαι των σκυλων δεν το εκρυψα, ο αντρας μου αντιθετα ειναι της γατας, τι λετε να παρουμε ενα πουλακι να τελειωνουμε? χιχιχι

παντως η φροντιδα οπως λες πολυ σημαντικο, και τα εξοδα ε?θελουν τα εμβολια τους, τις τροφες τους, δεν ειναι αιντε αιντε.......



βρηκα κι ενα ωραιο αρθρο οσες θελετε να δειτε

http://vetgr.wordpress.com/2007/01/10/%CE%B3%CE%B1%CF%84%CE%B5%CF%83-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B4%CE%B7%CE%BC%CE%BF%CF%83%CE%B9%CE%B1-%CF%85%CE%B3%CE%B5%CE%B9%CE%B1-%CE%BC%CF%85%CE%B8%CE%BF%CE%B9-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CF%81%CE%B1%CE%B3/

33εχετε κατοικιδιο σπιτι; - Σελίδα 2 Empty Απ: εχετε κατοικιδιο σπιτι; Σαβ Ιαν 05, 2013 7:13 am

Λεμονάκι

Λεμονάκι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
kateuro έγραψε:Δεν εχετε καταλαβει κατι...αυτο που ρωτησα απ την αρχη δεν εχει να κανει ουτε με την φροντιδαουτε με την βολτα,παρα μονο με τα κακα τους..

εγω δεν το εγραψα σωστα στο πρωτο ποστ...οταν εννουσα υγιεινη εννοουσα τις ακαθαρσιες...
ε ρε κοριτσια αν ειχατε ηδη ζωακι και γεννησατε εννοειται πως δεν θα το εγκαταλειπατε επειδη εχετε παιδι τωρα...αλλα οταν εχεις ηδη παιδια σκεφτεσαι αν κανει κακα αν κατουρησει και τα πιασουν τα μικρα;;;αυτο πως το αποφευγεται;;
οσο συχνα και να το πηγαινετε βολτα σιγουρα υπαρχουν και ατυχηματα..
και ξανα λεω δεν με πειραζει να τα καθαριζω αλλα σκεφτομαι το γεγονος να εχει κατουρησει ας πουμε καπου...να μην το εχω δει,να παει το μωρο να τα ακουμπησει και μετα να τα βαλει στο στομα...
αυτο μην μου πειτε πως δεν το σκεφτηκατε ποτε πως μπορει να συμβει...
γιατι κι εγω οπως ειπα ειχα σκυλακι...το κατεβαζα κατω ανα 3 ωρες...και τυχαινε καμια φορα κατουρουσε μεσα ή εκανε κακα...
Η αλήθεια είναι πως ναι δεν διατύπωσες σωστά την ερώτηση στη αρχή.

Είναι θέμα εκπαίδευσης, η δικιά μου που τώρα μετράμε 7 χρόνια μαζί δεν έχει κάνει ούτε μια φορά μέσα κακά ή τσίσα εκτός την φορά που έσπασαν τα νερά της Very Happy λογικό....
Πρωί βράδυ ήταν η βόλτα της, πολύ σπάνια καθόταν τα μεσημέρια στην πόρτα, το καλοκαίρι πίνει περισσότερο νερό. Ακόμα έτυχε να περάσει η ώρα που βγαίνει κατα πολύ και παρόλα αυτά πάλι τίποτα.
Είναι θέμα εκπαίδευσης και για να καταφέρεις κάτι τέτοιο θέλεις χρόνο και φυσικά κόπο, για αυτό σου λέω πως δεν είσαι έτοιμη για κάτι τέτοιο. Ας μεγαλώσουν τα παιδιά σου και το βλέπεις.
Για να καταλάβεις όταν μέναμε σε διαμέρισμα και πήρα το δεύτερο (πολύ πείσμα και πνεύμα ανεξάρτητο..) δεν είχα τις ίδιες αντοχές και υπομονή να το εκπαιδεύσω όπως το πρώτο. Ίσως όμως να φταίει πως ήξερα οτι θα μετακομίσω σε μονοκατοικία και πως θα ζει στην αυλή και να μην έδωσα τόση σημασία, δεν ξέρω...

Τρίχα έχω και εγώ πολύ, ιδικά το καλοκαίρι που θέλουν να μπουν όλα στο χολ για δροσιά. Σκούπα κάθε μέρα !!


34εχετε κατοικιδιο σπιτι; - Σελίδα 2 Empty Απ: εχετε κατοικιδιο σπιτι; Σαβ Ιαν 05, 2013 7:16 am

????????


Επισκέπτης
εμενα δε μου ειπατε

αντε και τον πηρα το σκυλο το μεγαλο οπως τον θελω

το χειμωνα τι γινεται? εχουμε κρυο εδω!

35εχετε κατοικιδιο σπιτι; - Σελίδα 2 Empty Απ: εχετε κατοικιδιο σπιτι; Σαβ Ιαν 05, 2013 7:21 am

Λεμονάκι

Λεμονάκι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
arco iris έγραψε:δεν προλάβαινω να τα διαβασω ολα

δεν εχω κατοικιδιο

σαν παιδι μεγαλωσα σε πολυκατοικια αλλα ειχαμε αυλη και ταιζαμε ολα τα ζωα

ειχαμε και ενα σκυλακο αδεσποτο περιμαζεψει εμεις αλλα κοιμοταν στην εισοδο και ολοι το φροντιζαμε - 50 μετρα σπιτι που να το βαζαμε- ηταν λοιπον ολωνων και ολοι τον λατρευαν, ερχοταν μαζι μας οπου πηγαιναμε και μας περιμενε απ εξω, ο ΑΛΗΤΗΣ μας......

στο χωριο ειχαμε λυκοσκυλα αλλα κατι γειτονες μας τα σκοτωσαν.....

εχω τα εξης ερωτηματα

τα παιδια παρακαλανε για ζωακι αλλα θελουν γατα

εχω θεμα με τις γατες, πρωτον δεν τις θεωρω αρκετα φιλικες οπως τα σκυλια, δευτερον ξερω οτι η τριχα τους ειναι απιστευτα επικινδυνη (ισχυει?) και τριτον ειχαμε μια κυρια παλια στην πολυκατοικια που ειχε 12 γατες και οταν πεθανε εκανε το σπιτι της 10 χρονια να ξεμυρισει ρε παιδια!!!!

επισης το αλλο θεμα μου ειναι οτι μου αρεσουν τα μεγαλα σκυλια, τυπου λυκοσκυλο, ποιμενικος κλπ και αυτα δεν ειναι για μεσα στο σπιτι

εχουμε μεγαλη αυλη αλλα το χειμωνα δε θα κρυωνει το ζωο???? δεν ξερω τι να κανω,,,,,,

και το κυριοτερο

οταν καποια μερα το ζωακι φυγει, τι κανουμε με τα παιδια που θα βιωσουν κατι τετοιο??? δεν ειναι τρομερο πληγμα?????? εγω 14 ημουν οταν εφυγε ο σκυλος μας κι ακομα κλαιω οταν τον θυμαμαι.......

αλλα θελω τοσο πολυ να μεγαλωσουν με παρεα ενα ζωακι και να μαθουν να το αγαπουν και να το φροντιζουν..........
θα σου απαντήσω μόνο για το θέμα μυροδία γιατί το άρθρο που βρήκες νομίζω πως θα σε κάλυψε (δεν το διάβασα όλο, έριξα μια ματιά μόνο)
Σκέψου ένα σπίτι 60τ.μ που ζουν μέσα 2 άτομα τα οποία κάνουν μπάνιο 1 φορά το μήνα και καθαρίζουν 2 φορές το χρόνο, μένουν τα σκουπίδια για μέρες στις σακούλες... ε αυτό το σπίτι σίγουρα θα βρωμάει Razz Razz
σκέψου ένα σπίτι 60τ.μ με 2 άτομα και 2 γάτες 1 σκύλο, αν σκουπίζεις καθημερινά - σφουγγαρίζεις, αλλάζεις το χώμα της γάτας και έχεις εκπαιδεύσει τον σκύλο να κάνει την ανάγκη του έξω τότε αυτό το σπίτι πίστεψέ με δεν πρόκειται να σου μυρίσει ποτέ.
Η γάτες είναι εξίσου αγαπησιάρες και φιλικές μόνο με αυτούς που αγαπούν...


36εχετε κατοικιδιο σπιτι; - Σελίδα 2 Empty Απ: εχετε κατοικιδιο σπιτι; Σαβ Ιαν 05, 2013 7:21 am

Λεμονάκι

Λεμονάκι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
arco iris έγραψε:εμενα δε μου ειπατε

αντε και τον πηρα το σκυλο το μεγαλο οπως τον θελω

το χειμωνα τι γινεται? εχουμε κρυο εδω!
για τι σκύλο μιλάς ;

37εχετε κατοικιδιο σπιτι; - Σελίδα 2 Empty Απ: εχετε κατοικιδιο σπιτι; Σαβ Ιαν 05, 2013 7:28 am

????????


Επισκέπτης
δεν ξερω και πως τα λενε

λυκοσκυλο θελω

ακυρο κοριτσια μου

μολις θυμηθηκα οτι περυσι που το ανεφερα στην ενοικιαστρια μου ειπε ουτε να το σκεφτω για ζωα φοβαται και σιχαινεται και η ιδια και οι κορες της οποτε αμα δεν μπορω στην αυλη ....

38εχετε κατοικιδιο σπιτι; - Σελίδα 2 Empty Απ: εχετε κατοικιδιο σπιτι; Σαβ Ιαν 05, 2013 7:37 am

Λεμονάκι

Λεμονάκι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
arco iris έγραψε:δεν ξερω και πως τα λενε

λυκοσκυλο θελω

ακυρο κοριτσια μου

μολις θυμηθηκα οτι περυσι που το ανεφερα στην ενοικιαστρια μου ειπε ουτε να το σκεφτω για ζωα φοβαται και σιχαινεται και η ιδια και οι κορες της οποτε αμα δεν μπορω στην αυλη ....
υπάρχει νόμος καλή μου που λέει ξεκάθαρα πως μπορείς να έχεις δύο κατοικίδια, δύο σκύλους ή μια γάτα και σκύλο ή δυο γάτες Very Happy
ο νόμος αυτός λέει επίσης πως δεν ισχύει κανένα συμβόλαιο πολυκατοικίας ή ιδιοκτήτη σπιτιού που να λέει πως δεν επιτρέπονται κατοικίδια.
Επίσης σε αυτό το μόνο λέει πως θα επιτραπούν κατοικίδια εφόσον δεν ζούνε μονίμως στο μπαλκόνι του διαμερίσματος ή σε κάποιο κοινόχρηστο χώρο της πολυκατοικίας όπως ταράτσα - ακάλυπτος - πιλοτή.
Ο ποιμενικός αντέχει το κρύο εφόσον έχει μάθει να ζει στο κρύο, αν τον έχεις τον ένα χειμώνα μέσα τον επόμενο φυσικά και θα κρυώνει.

39εχετε κατοικιδιο σπιτι; - Σελίδα 2 Empty Απ: εχετε κατοικιδιο σπιτι; Σαβ Ιαν 05, 2013 7:44 am

????????


Επισκέπτης
οταν χτισαμε το σπιτι με αντιπαροχη ειναι η θεια μου εβαλε ορο να μην εχει κανεις ζωα και υπεγραψαν ολοι και δεν ειχε κανεις

μετα απο καποια χρονια ηρθε μια κυρια σε μενα να μεινει στο ισογειο και με παρακαλεσε ειχε ενα σκυλακι- τοτε εψαξα και εμαθα τους νομους για να μπορεσω να την αφησω- ενα μικρουλι ητανε γλυκα και ποσο μας λειπει τωρα που αλλαξαν σπιτι

οποτε τα εμαθα τα περι νομων

το θεμα ειναι οτι η κυρια που μενει τωρα εχει προβλημα, δεν ειναι πλακα, δλδ να φανταστεις πηγε να κανει απογραφη περυσι και στα σπιτια με σκυλια δεν εμπαινε εγινε χαμος και φοβαται και σιχαινεται και το ιδιο και οι κορες της που ειναι 10 και 7......

εμεις τα περαστικα τα μαζευουμε στην ακρη στην αυλη και τα ταιζουμε, περυσι ειχαμε και ενα γατακι του διπλανου ερχοταν να παιξει με τα παιδια και αυτες ολες μαζι παθαιναν αμοκ εφευγαν και τσιριζαν

ε αν καποιος εχει τετοιο θεμα δεν μπορω επειδη υπαρχει νομος να του φερω το ζωντανο μες την αυλη, κριμα ειναι!

κριμα και εχουμε τοσο χωρο!

40εχετε κατοικιδιο σπιτι; - Σελίδα 2 Empty Απ: εχετε κατοικιδιο σπιτι; Σαβ Ιαν 05, 2013 8:01 am

Λεμονάκι

Λεμονάκι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
διαφωνώ, ο νόμος το λέει καθαρά !!
μην σκέφτεσαι έτσι, αν δλδ σου έλεγε δεν θέλω παιδιά δεν θα έκανες ;
μου έχει τύχει αυτό και το λέω....

και εμάς όταν ήρθαν για απογραφή δεν μπήκε μέσα...
σιγά μην σκάσω γιατί η άλλη φοβόταν
ας μείνει στην πόρτα και να γράφει στο χέρι.

Εγώ αυτές τις μαντάμες τις έχω γραμμένες, αν φοβούνται ή συνέχονται καλά κάνουν, πρόβλημά τους.
Τις αγνοών ή τις στολίζω αν χρειαστεί... Wink μερικές το παρατραβάνε !!!
Σέβομαι μόνο αυτές που σέβονται τις επιλογές μου, αν μου το πει κάποια με ήρεμο τρόπο πως φοβάται το κατανοώ απόλυτα, έχω μεταφέρει όλο το επιτελείο μου στο χωράφι μας για αυτό το λόγο, ήταν να έρθει επίσκεψη μια συγγενής.
Εχω αφήσει και όλο το επιτελείο μου ανεξέλεγκτο στην αυλή γιατί θα ερχόταν μια ξινισμένη που με θεωρεί βρωμιάρα και χωριάτα, καθίσαμε και έξω Razz Razz Razz

41εχετε κατοικιδιο σπιτι; - Σελίδα 2 Empty Απ: εχετε κατοικιδιο σπιτι; Σαβ Ιαν 05, 2013 8:06 am

????????


Επισκέπτης
θα το ξανακουβεντιασω μαζι της, δε θελω να μαλωνω με κανεναν, ειμαι και σε μια κατασταση που οπως λεει και η μαμα μου κι απ το μυρμηγκι εχω αναγκη.......

αν και γενικως παρ ολο που ειναι σπιτι μου δεν θα εκανα κατι χωρις να συννενοηθω πρωτα

αλλα το βλεπω εχει θεμα

πχ επειδη τα παιδια μου χαιδευαν τη γατουλα, κι εγω την επαιρνα αγκαλιτσα, μετα κοιτουσε που θα ακουμπησει για να μην ειναι κοντα μας και δεν αφηνε και τα παιδια της να παιξουν με τα δικα μου

πρεπει να σιχαινεται πολυ τι να πω

ασε που στραβωνει και οταν τα ταιζουμε......

42εχετε κατοικιδιο σπιτι; - Σελίδα 2 Empty Απ: εχετε κατοικιδιο σπιτι; Σαβ Ιαν 05, 2013 8:24 am

Λεμονάκι

Λεμονάκι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
arco iris έγραψε:θα το ξανακουβεντιασω μαζι της, δε θελω να μαλωνω με κανεναν, ειμαι και σε μια κατασταση που οπως λεει και η μαμα μου κι απ το μυρμηγκι εχω αναγκη.......

αν και γενικως παρ ολο που ειναι σπιτι μου δεν θα εκανα κατι χωρις να συννενοηθω πρωτα

αλλα το βλεπω εχει θεμα

πχ επειδη τα παιδια μου χαιδευαν τη γατουλα, κι εγω την επαιρνα αγκαλιτσα, μετα κοιτουσε που θα ακουμπησει για να μην ειναι κοντα μας και δεν αφηνε και τα παιδια της να παιξουν με τα δικα μου

πρεπει να σιχαινεται πολυ τι να πω

ασε που στραβωνει και οταν τα ταιζουμε......
εσύ ξέρεις καλύτερα πως έχει η κατάσταση, δεν μπορώ να πω τίποτα άλλο εγώ.

43εχετε κατοικιδιο σπιτι; - Σελίδα 2 Empty Απ: εχετε κατοικιδιο σπιτι; Σαβ Ιαν 05, 2013 9:38 am

????????


Επισκέπτης
Καταλαναινω με τι εννοια το λες

αλλα δεν ειμαι και να ξενοικιαζω τωρα

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

44εχετε κατοικιδιο σπιτι; - Σελίδα 2 Empty Απ: εχετε κατοικιδιο σπιτι; Σαβ Ιαν 05, 2013 11:54 am

maria maroui

maria maroui
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
arco iris έγραψε:[quote="maria maroui

εμενα αντιθετα οσες κοπελες ειχαν γατες και εμειναν εγκυες στο περιβαλλον μου οι γιατροι τους ειπαν να προσεχουν επι 10, η μια μαλιστα αναγκαστηκε απο το γιατρο της να τη δωσει τη γατα αλλα δεν ξερω ακριβη αιτια

εγω ειμαι των σκυλων δεν το εκρυψα, ο αντρας μου αντιθετα ειναι της γατας, τι λετε να παρουμε ενα πουλακι να τελειωνουμε? χιχιχι

παντως η φροντιδα οπως λες πολυ σημαντικο, και τα εξοδα ε?θελουν τα εμβολια τους, τις τροφες τους, δεν ειναι αιντε αιντε.......



βρηκα κι ενα ωραιο αρθρο οσες θελετε να δειτε

http://vetgr.wordpress.com/2007/01/10/%CE%B3%CE%B1%CF%84%CE%B5%CF%83-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B4%CE%B7%CE%BC%CE%BF%CF%83%CE%B9%CE%B1-%CF%85%CE%B3%CE%B5%CE%B9%CE%B1-%CE%BC%CF%85%CE%B8%CE%BF%CE%B9-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CF%81%CE%B1%CE%B3/
νομίζω οτί οι συγκεκριμένοι γιατροί δεν είχανε ψάξει το θέμα με τις γάτες και τις ασθένειες που μεταφέρουν και βαριόντουσαν να το κάνουν κιόλας. απο δική μου εμπειρία θα σου πώ οτι δεν έχω κολήσει τοξόπλασμα μέχρι τώρα στη ζωή μου παρόλο που απο μικρό παιδί πάντα είχα μία γάτα του δρόμου αγκαλιά και έχω μεγαλώσει και πολλά αδέσποτα μωρα. την άμμο των δικών μου γατιών την καθάριζα εγώ μέχρι τη μέρα που γέννησα. όταν λοιπόν έκανα εξετάσεις στην εγκυμοσύνη μου περίμενα με απίστευτη σιγουριά οτι κάποια στιγμή το έχω περάσει και τελικά ήταν αρνητικά... μιλόντας με τον κτηνίατρό μου ο οποίος είναι και φίλος μας μου είπε οτί έχει χρόνια να συναντήσει τοξόπλασμα σε γάτα. αν λοιπόν η δικιά μου γιατρός μου έλεγε να διώξω τα γατιά θα την άλλαζα την ίδια στιγμή και θα της έλεγα και λόγο που την αλλάζω.

45εχετε κατοικιδιο σπιτι; - Σελίδα 2 Empty Απ: εχετε κατοικιδιο σπιτι; Σαβ Ιαν 05, 2013 12:09 pm

maria maroui

maria maroui
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
kateuro εγώ αν είμουνα στη θέση σου θα περίμενα να μεγαλώσουν τα παιδάκια μου και μετά θα έπερνα κατοικίδιο. η γατούλες δεν έχουν θέμα με την τουαλέτα γιατί μια φορά να τους δείξεις που είναι η άμμος και τελείωσες αλλά με το σκυλάκι μέχρι να εκπαιδευτεί σίγουρα θα έχεις ατυχήματα. εκτός απο αυτό ότι και να επιλέξεις θα θέλει χρόνο ειδικά στην αρχή για να προσαρμοστεί κι αυτό στο καινούριο του σπιτάκι.

46εχετε κατοικιδιο σπιτι; - Σελίδα 2 Empty Απ: εχετε κατοικιδιο σπιτι; Σαβ Ιαν 05, 2013 12:10 pm

ΕΦΑΚΙ

ΕΦΑΚΙ
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΕΙΜΑΙ ΤΗΣ ΑΠΟΨΗΣ ΟΤΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΟΤΑΝ ΜΕΓΑΛΩΝΟΥΝ ΜΕ ΚΑΤΟΙΚΙΔΙΑ.ΕΜΕΝΑ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΣΑ ΟΤΙ ΑΝ ΤΟ ΖΩΟ ΕΙΝΑΙ ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΕΝΟ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΤΟ ΜΟΝΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΤΟΥ ΠΟΥ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΕΙ ΝΑ ΤΙΣ ΚΑΝΕΙ ΕΞΩ.ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΘΑ ΤΑΝ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ ΛΙΓΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΖΩΑΚΙ.

47εχετε κατοικιδιο σπιτι; - Σελίδα 2 Empty Απ: εχετε κατοικιδιο σπιτι; Σαβ Ιαν 05, 2013 1:58 pm

Λεμονάκι

Λεμονάκι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
arco iris έγραψε:Καταλαναινω με τι εννοια το λες

αλλα δεν ειμαι και να ξενοικιαζω τωρα

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
όχι καμία σχέση αυτό που εννοώ είναι πως εσύ ξέρεις καλύτερα τι θα αποφασίσεις με το θέμα σκύλος.

48εχετε κατοικιδιο σπιτι; - Σελίδα 2 Empty Απ: εχετε κατοικιδιο σπιτι; Σαβ Ιαν 05, 2013 10:38 pm

Μπιρμπιλομάτα


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Εμεις εχουμε τρια σκυλακια και ενα χαμαιλεοντα

49εχετε κατοικιδιο σπιτι; - Σελίδα 2 Empty Απ: εχετε κατοικιδιο σπιτι; Κυρ Ιαν 06, 2013 1:27 am

????????


Επισκέπτης
Το τοξόπλασμα


Το παράσιτο της γάτας για το οποίο έχει γίνει ο περισσότερος λόγος είναι το τοξόπλασμα˙ κι αυτό επειδή αν μια έγκυος γυναίκα κολλήσει τοξοπλάσμωση, η ασθένεια μπορεί να μεταδοθεί στο έμβρυο. Γι’ αυτό, τα παλιότερα χρόνια κυρίως, συμβούλευαν τις εγκύους να διώξουν τις γάτες από το σπίτι. Σήμερα κάτι τέτοιο δεν συμβαίνει διότι αφενός μεν μια γάτα που ζει αποκλειστικά μέσα στο σπίτι και τρέφεται με μαγειρεμένα φαγητά ή τροφές του εμπορίου, δεν είναι δυνατό να έχει τοξοπλάσμωση, αφετέρου δε ο άνθρωπος δεν κολλάει τοξοπλάσμωση με απλή επαφή με τη γάτα. Για να μολυνθεί ο άνθρωπος πρέπει να καταπιεί αυγά τοξοπλάσματος, κάτι που μπορεί να συμβεί με τους τρόπους που αναφέρθηκαν πιο πάνω. Πρέπει να σημειωθεί μάλιστα ότι τα αυγά του τοξοπλάσματος γίνονται λοιμογόνα μόνο αφού εκτεθούν στην ατμόσφαιρα για 1-5 ημέρες, αναλόγως των συνθηκών θερμοκρασίας και υγρασίας. Δηλαδή με τα νωπά κόπρανα γάτας δεν μεταδίδεται η τοξοπλάσμωση. Επομένως, δεν υφίσταται κίνδυνος εφ’ όσον τηρούνται οι βασικοί κανόνες υγιεινής και καθαριότητας. Εξάλλου η διασπορά αυγών με τα κόπρανα της μολυσμένης γάτας διαρκεί από λίγες ημέρες έως τρείς εβδομάδες, στη συνέχεια η γάτα παραμένει φορέας του παρασίτου αλλά στα κόπρανά της δεν περιέχονται αυγά ενώ η αναζωπύρωση της νόσου είναι σπάνια.




Από τα άλλα είδη ζώων μπορεί κανείς να μολυνθεί με τοξόπλασμα μόνο καταναλώνοντας το κρέας τους ωμό ή μισοψημένο. Γι΄ αυτό πρέπει να μαγειρεύουμε καλά το κρέας που τρώμε εμείς οι ίδιοι και αυτό που δίνουμε στις γάτες, επίσης δεν πρέπει να αφήνουμε τη γάτα μας να κυνηγάει ποντίκια και άλλα ζώα διότι τρώγοντάς τα ωμά μπορεί να μολυνθεί με τοξόπλασμα.



Στατιστικές μελέτες έχουν δείξει ότι άνθρωποι με εξασθενημένο ανοσοποιητικό σύστημα που έχουν γάτες, παθαίνουν τοξοπλάσμωση το ίδιο συχνά με ανθρώπους με εξασθενημένο ανοσοποιητικό σύστημα που δεν έχουν γάτες. Συνεπώς η μόλυνση δεν γίνεται από τις κατοικίδιες γάτες αλλά από την κατανάλωση ωμού ή μισοψημένου κρέατος ή ωμών λαχανικών που δεν πλύθηκαν καλά καθώς επίσης και από μολυσμένο νερό. Τα λαχανικά φέρουν αυγά τοξοπλάσματος λόγω της ρύπανσής τους είτε με κόπρανα γάτας είτε με πτώματα άλλων ειδών ζώων, π.χ. ποντικών. Έτσι ρυπαίνεται και το νερό.



Τέλος, τα κόπρανα της γάτας εκτός από παράσιτα μπορεί να περιέχουν και βακτήρια, με σημαντικότερο τη σαλμονέλα. Και σ’ αυτή την περίπτωση η μόλυνση του ανθρώπου γίνεται από το στόμα και αρρωσταίνουν κυρίως άτομα με ασθενές ανοσοποιητικό σύστημα, τα οποία παθαίνουν γαστρεντερίτιδα που μπορεί να συνοδεύεται από εμετό, διάρροια, κοιλιακό πόνο, πυρετό.


[/size]

....................εμενα καθησυχαστικο μου φανηκε το κειμενο............

50εχετε κατοικιδιο σπιτι; - Σελίδα 2 Empty Απ: εχετε κατοικιδιο σπιτι; Πεμ Ιαν 17, 2013 2:56 pm

Maria_90


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Εχω κ εγω ενα σκυλακι τζακ ρασελ 2 ετων τον εχω μαθει μεσα στο σπιτι δεν τα κανει μεσα περιμενει να ανοιξω την πορτα να βγει μονος κ γυριζει..τον κανω καθε 3 μερες μπανιο κ οποτε γυριζει απο εξω τον καθαριζω εχω κ ενα μωρακι ειναι 1 μηνων δεν ερχονται σε επαφη ο καθενας εχει το δικο του χωρο ομως ο αντρας μου επιμενει ο σκυλος να φυγει,δεν μπορω βρε κοριτσια να τον διωξω ουτε να τον στειλω στην μανα μου..τον εχω 2 χρονια εχω περασει πολλα μαζι του δεν μπορω χωρις αυτον κ δεν ξερω τι να κανω.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 5]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις