Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
79 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 79 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 5]

76εχετε κατοικιδιο σπιτι; - Σελίδα 4 Empty Απ: εχετε κατοικιδιο σπιτι; Παρ Ιαν 18, 2013 3:07 am

Λεμονάκι

Λεμονάκι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
θα ξαναπώ πως εμείς ευθυνόμαστε για την συμπεριφορά του σκύλου μας !!!
αν μεγαλώσει με βία έτσι θα μάθει να αντιδράει !!!! γιατί βλέπεται αν ο σκύλος είναι επιθετικός και δεν βλέπεται άλλα πράγματα πρώτα ;;

τα πρώτα πράγματα που πρέπει να σκεφτεί κανείς πριν πάρει σκύλο είναι να δει τι του ταιριάζει, ποια ράτσα συμβαδίζει με την ζωή του.
Μπορεί να το βγάζει βόλτα 2 ώρες να εκτονώνεται αν είναι μεγαλόσωμο ;
μπορεί να το μεγαλώσει ; όλα τα σκυλιά δεν τρώνε την ίδια ποσότητα.
Τον σκύλο των θέλετε για να παίζει το παιδί σας άφοβα ; να το πατάει να το χτυπάει και αυτό να μην βγάζει άχνα;
θέλετε να είναι χαριτωμένο ή νταβραντισμένο ; και γιατί ;
ή απλά θέλετε ένα ημίαιμο γιατί απλά αγαπάτε τα σκυλιά και θέλετε το παιδί σας να μάθει να σέβεται και μαθαίνει απο αυτό ;
Είστε διατεθειμένοι να μεγαλώσετε και να ζήσετε με ένα σκύλο τουλάχιστον 15 χρόνια ;

Ας αρχίσει κάποιος πρώτα απο αυτά και μετά όλα τα άλλα.








Έχει επεξεργασθεί από τον/την Λεμονάκι στις Παρ Ιαν 18, 2013 3:09 am, 1 φορά

77εχετε κατοικιδιο σπιτι; - Σελίδα 4 Empty Απ: εχετε κατοικιδιο σπιτι; Παρ Ιαν 18, 2013 3:08 am

????????


Επισκέπτης
ναι ευχουλα το επαθε ενας φιλος μου πηγε και αγορασε δαλματιας ενα υπεροχο πλασμα και το ειχε στο μπαλκονι
μετα εμαθαν οτι πρεπει να τρεχει και να γυμναζεται και το πηγαν στο χωριο αλλα ειχε ηδη παθει καταθλιψη το ζωο

78εχετε κατοικιδιο σπιτι; - Σελίδα 4 Empty Απ: εχετε κατοικιδιο σπιτι; Παρ Ιαν 18, 2013 3:12 am

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Λεμονάκι έγραψε:θα ξαναπώ πως εμείς ευθυνόμαστε για την συμπεριφορά του σκύλου μας !!!
αν μεγαλώσει με βία έτσι θα μάθει να αντιδράει !!!! γιατί βλέπεται αν ο σκύλος είναι επιθετικός και δεν βλέπεται άλλα πράγματα πρώτα ;;

τα πρώτα πράγματα που πρέπει να σκεφτεί κανείς πριν πάρει σκύλο είναι να δει τι του ταιριάζει, ποια ράτσα συμβαδίζει με την ζωή του.
Μπορεί να το βγάζει βόλτα 2 ώρες να εκτονώνεται αν είναι μεγαλόσωμο ;
μπορεί να το μεγαλώσει ; όλα τα σκυλιά δεν τρώνε την ίδια ποσότητα.
Τον σκύλο των θέλετε για να παίζει το παιδί σας άφοβα ; να το πατάει να το χτυπάει και αυτό να μην βγάζει άχνα;
θέλετε να είναι χαριτωμένο ή νταβραντισμένο ; και γιατί ;
ή απλά θέλετε ένα ημίαιμο γιατί απλά αγαπάτε τα σκυλιά και θέλετε το παιδί σας να μάθει να σέβεται και μαθαίνει απο αυτό ;
Είστε διατεθειμένοι να μεγαλώσετε και να ζήσετε με ένα σκύλο τουλάχιστον 15 χρόνια ;

Ας αρχίσει κάποιος πρώτα απο αυτά και μετά όλα τα άλλα.







Συμφωνω απόλυτα αλλά η κοπέλα ρωτησε κατι συγκεκριμενο και σε αυτο απαντησα!

79εχετε κατοικιδιο σπιτι; - Σελίδα 4 Empty Απ: εχετε κατοικιδιο σπιτι; Παρ Ιαν 18, 2013 3:15 am

????????


Επισκέπτης
συγνωμη ρινουλα τωρα ειδα τι εγραψες

συμφωνω κι εγω οτι καθε ρατσα εχει τα χαρακτηριστικα της και δεν πρεπει να τα παραβλεπουμε

εγω πχ και που ειδα τα γλυκα και ηρεμα rottweiler σπιτι μου δε βαζω τετοιο ζωο

φοβαμαι ρε παιδια

80εχετε κατοικιδιο σπιτι; - Σελίδα 4 Empty Απ: εχετε κατοικιδιο σπιτι; Παρ Ιαν 18, 2013 3:16 am

Λεμονάκι

Λεμονάκι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ναι Rinoula αλλα να μην βάζουμε ταμπέλες στα άμυρα μπιτ μπουλ, αυτό θέλω να περάσω.

81εχετε κατοικιδιο σπιτι; - Σελίδα 4 Empty Απ: εχετε κατοικιδιο σπιτι; Παρ Ιαν 18, 2013 3:18 am

Rinoula

Rinoula
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Εξακολουθω να εχω την αποψη μου, η οποια δεν αλλαξε. Smile

82εχετε κατοικιδιο σπιτι; - Σελίδα 4 Empty Απ: εχετε κατοικιδιο σπιτι; Παρ Ιαν 18, 2013 3:35 am

ioanna_41

ioanna_41
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ioanna_41 έγραψε:Η ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΜΟΥ ΣΤΟ TROMAKTIKO

http://tro-ma-ktiko.blogspot.gr/2011/09/dorez.html

ΤΟ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΑΚΡΥΣΕΤΕ ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΨΤΕ ΜΕ , Ο "ΔΥΝΑΤΟΣ"ΑΝΤΩΝΗΣ ΠΑΛΙ ΔΑΚΡΥΣΕ ΤΩΡΑ.

ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΝΙΣ.


ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΛΑΜΠΡΑΝΤΟΡ ΑΛΛΑ ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΥΠΟΨΗ ΣΑΣ ΚΑΤΙ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ, ΓΙΑ ΔΕΥΤΕΡΟ ΣΚΥΛΟ.
ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ "ΧΩΡΑΦΑ" ΓΙΝΑΜΕ,ΤΙ ΕΝΑΣ ΣΚΥΛΑΚΟΣ ΑΚΟΜΑ,ΤΙ ΔΥΟ !

ΟΥΦ !




ΕΓΩ ΦΙΛΕΝΑΔΕΣ , ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΒΓΑΖΩ ΤΟ ΣΚΥΛΑΚΙ ΜΑΣ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΤΗΣ ΠΛΕΝΩ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΜΕ DETTOL antisept .

Τα σκυλάκια είναι ΤΕΛΕΙΑ αλλά έχουν κούραση και εμείς απλά τα θέλουμε αλλά γνωρίζουμε το κόστος (κούραση εννοώ κυρίως) .
ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΕΙΡΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΖΗΤΟΥΝ ,ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗ ΚΟΥΡΑΣΗ,ΧΑΛΑΛΙ ΤΟΥΣ.

83εχετε κατοικιδιο σπιτι; - Σελίδα 4 Empty Απ: εχετε κατοικιδιο σπιτι; Παρ Ιαν 18, 2013 3:59 am

ioanna_41

ioanna_41
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Α ΝΑΙ.....ΛΕΕΙ Η ΓΙΑΝΑ ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΤΙ ΤΟ ΚΑΝΙΣΑΚΙ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΓΧΟΣ ΑΠΟ ΜΑΣ.
ΕΙΔΙΚΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΓΥΡΙΖΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΠΗΓΑΙΝΕ ΚΑΙ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟΝ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ,ΜΕΤΑ ΤΑ ΔΙΔΥΜΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΜΑΣ ΣΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΜΑΘΕΙ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΗ ΙΕΡΑΡΧΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΙΟ "ΑΔΥΝΑΤΟ" ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΠΙΟ"ΔΥΝΑΤΟ" .

ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ.

ΘΑ ΒΑΛΩ ΜΙΑ ΦΩΤΟ ΣΤΟ ΑΒΑΤΑΡ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΜΠΑΙΝΟΥΝ 2-3 ΚΑΤΩ ΚΑΤΩ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΜΕΡΙΚΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΔΕΙΤΕ ΝΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΤΟ ΕΝΑ ΜΩΡΟ(ΝΟΜΙΖΩ ΤΟ ΑΓΟΡΑΚΙ ΕΙΝΑΙ) ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΜΑΞΙΛΑΡΑ ΝΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΤΟ ΚΑΝΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΠΡΟΣΕΧΕΙ.

ΤΕΛΙΚΑ ΕΧΟΥΜΕ ΤΡΙΑ ΠΑΙΔΙΑ Ή ΜΕ ΤΟ ΣΚΥΛΟ ,ΤΕΣΣΕΡΑ ;

84εχετε κατοικιδιο σπιτι; - Σελίδα 4 Empty Απ: εχετε κατοικιδιο σπιτι; Παρ Ιαν 18, 2013 4:10 am

ioanna_41

ioanna_41
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
NATH !

85εχετε κατοικιδιο σπιτι; - Σελίδα 4 Empty Απ: εχετε κατοικιδιο σπιτι; Παρ Ιαν 18, 2013 4:16 am

????????


Επισκέπτης
Λεμονάκι έγραψε:αλλα να μην βάζουμε ταμπέλες στα άμυρα μπιτ μπουλ, αυτό θέλω να περάσω.


100%
Respect Respect Respect

86εχετε κατοικιδιο σπιτι; - Σελίδα 4 Empty Απ: εχετε κατοικιδιο σπιτι; Παρ Ιαν 18, 2013 4:23 am

eirini.pav


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
πρέπει να διαλέγουμε τα σκυλιά μας και βάση του χρόνου που θέλουμε να αφιερώσουμε! υπάρχουν ράτσες πολύ ενεργητικες που θέλουν τρελή άσκηση και άλλα που ειναι πιο πολύ του ύπνου! όσο για τα pitbull πιστεύω πραγματικά πως τα αφεντικά τα κάνουν φονιάδες !υπάρχουν πολλοι κολημέμοι που τα περνουν γιατι θέλουν να τα κάνουν επιθετικά γιατι τα θεωρουν ετσι καλύτερους φυλακες! μπορεις να πάρεις και ενα λαμπραντορ η γκολντεν ριτριβερ και να του φερεσαι τοσο χάλια που να γινει χειρότερο και από το πιο επιθετικό πιτμπουλ!πρεπει να ασχολησε αρκετα και πάνω από όλα να διαλέξεις με βάση τι μπορεις να του προσφέρεις και αναφέρομαι και στον χωρο και στο χρόνο!διαλεγουμε με βάση και τον δικό μας χαρακτηρα και τις συνθηκες ζωης μας!

87εχετε κατοικιδιο σπιτι; - Σελίδα 4 Empty Απ: εχετε κατοικιδιο σπιτι; Παρ Ιαν 18, 2013 6:16 am

Λεμονάκι

Λεμονάκι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Big Dogs Have Big Hearts !!! Wink

για την κοπέλα που ρώτησε για το μπιτ πουλ ήθελα να γράψω επίσης (είχα επισκέπτες και έκλεισα) πως υπάρχουν και τα μπουλ τεριέ [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.] γλυκούλια και αυτά !!

88εχετε κατοικιδιο σπιτι; - Σελίδα 4 Empty Απ: εχετε κατοικιδιο σπιτι; Παρ Ιαν 18, 2013 6:47 am

fratzolaki

fratzolaki
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Εγω μεγαλωσα με δυο σκυλακια μεσα στο σπιτι.ενα κανισακι κι ενα γκριφον.κοιμομασταν μαζι,ετρωγαν απο το πιατο μου,με φιλουσαν στο στομα,λατρεια ατελειωτη.οταν πεθαναν,ναι μεν σε μεγαλη ηλικια,αλλα εξαιτιας ασθενειας ειχαν ταλαιπωρηθει πολυ και τους καναμε ευθανασια,πονεσα παεα πολυ.πολλες φορες τις βλεπω στον υπνο μου,τις σκεφτομαι και βουρκωνω.θα ηθελα να ζουσαν για να παιζουν με την δυο χρονων κορη μου.
κι ερχομαστς στο τωρα.ενω ο αντρας μου μου ειχε υποσχεθει πως μολις ξεπεταχτει λιγο η μικρη θα παρουμε σκυλακι,ωστε το παιδι να εξοικειωθει με τα ζωα και να γινει υπευθυνο,επειδητο σπιτι που μμενουμε μας το παραχωρησαν οι γονεις του και η πεθερα μου σιχαινεται ολα τα ζωα,του αλλαξε τα μυαλα και τωρα δεν θελει με τιποτα.ενταξει κι εγω ονειρο εχω να παρω ενα λαμπραντορ,αλλα δεν ειμαι. και χαζη.σε διαμερισμα 80 τ.μ. που θα το κλαισω το ζωντανο;θελω να παρουμε ενα μικρουλι ωστε να μην ζοριζεται κι αυτο.εγω εφοσον δεν δουλευω μπορω να.ασχοληθω. μαζι του γιατιεχω και την αναλλογη εμπειρια.ελα ομως που η αλλα εβαλε το χερακι της και αμα παρουμε σκυλι του λεει οτι θα σιχαινεταινα ερθει στο σπιτι;
και δεν μπορω με τιποτα να του αλλαξω γνωμη.δεν ειναι αδικο αυτο τωρα;και η μικρη οταν βλεπει ζωακια τρελαινεται!

89εχετε κατοικιδιο σπιτι; - Σελίδα 4 Empty Απ: εχετε κατοικιδιο σπιτι; Παρ Ιαν 18, 2013 9:59 am

mpempakos1

mpempakos1
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
[quote="ΕΦΑΚΙ"]ΕΙΜΑΙ ΤΗΣ ΑΠΟΨΗΣ ΟΤΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΟΤΑΝ ΜΕΓΑΛΩΝΟΥΝ ΜΕ ΚΑΤΟΙΚΙΔΙΑ.


Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!!!
Από μικρή θυμάμαι να έχουμε πάντα ζωάκια στο σπίτι. Απο παπαγαλάκια χρυσόψαρα γατάκια σκυλάκια ινδικά χοιρίδια μέχρι και χελωνίτσες είχαμε μια εποχή! Με τον άντρα μου μένουμε μαζί από το 2007 και από τότε συζητούσαμε να πάρουμε ένα σκυλάκι και όταν λέω να πάρουμε όχι από pet shop γιατί είμαι άκρως αντίθετη αλλά από αυτά που δυστυχώς αφήνουν κάποιοι ανεύθυνοι σε κούτες δεξιά αριστερά. Εντέλει το 2009 φέραμε στον σπίτι την μπουμπού μας (2 μηνών τότε). Σήμερα η μπουμπου μας είναι μια κούκλα 25 κιλά και ενώ εγώ είμαι έγκυος (στις 25/01 μπαίνω στον μήνα μου) δεν σκέφτηκα στιγμή να την αφήσουμε έξω ή να την δώσω σε κάποια άλλη οικογένεια όπως σχεδόν όλοι οι συγγενείς μας έλεγαν. Όμως κορίτσια δεν την αφήσαμε ποτέ χωρίς τα εμβόλια της τις βόλτες της τα μπανάκια της τα παιχνίδια της. Μένουμε στον 1ο όροφο(δικό μας σπίτι) με μεγάλα μπαλκόνια μπρος και πίσω αλλά η μπουμπού μένει μέσα! Κοιμόμαστε και μαζί κάθε βράδυ! Αν μου έχει κάνει ποτέ κακά της στο μπαλκόνι; Αν μου αφήνει τρίχες στο σπίτι; Αν μου έχει κάνει ζημιές; Ναι. Και;;; Χεράκια έχουμε και εγώ και ο σύζυγός μου και τα μαζέψαμε αμέσως. Με λίγη προσοχή κάθε μέρα το σπίτι μένει πεντακάθαρο έτσι κι αλλιώς την περισσότερη "βρωμιά" εμείς την κάνουμε όχι η μπουμπου μας! Όσο για την μυρωδιά ε όχι βρε παιδιά δεν είχαμε ποτέ τέτοιο θέμα! Πάντα το κοριτσάκι μου ήταν δίπλα μας και μας έδινε όλη του την αγάπη. Να φανταστείτε της λέμε :"μπουμπού που είναι το αδερφάκι σου;;" και έρχεται με την μουσουδίτσα της και με ακουμπάει στην κοιλιά!!! Είναι δυνατόν αυτό το πλάσμα να το βγάλω απο το σπίτι μας απο την ζωή μας;; ΠΟΤΕ!!! Θα είναι η καλύτερη παρέα για τον μπέμπη μας και γι αυτό είμαι σίγουρη!!! (Συγνώμη για το κείμενο μου άλλα κάτι έχει πάθει το πληκτρολόγιο μαλλον και δεν μπορώ να βάλλω κόμματα γι αυτό και ίσως είναι λίγο μπερδεμένα)

90εχετε κατοικιδιο σπιτι; - Σελίδα 4 Empty Απ: εχετε κατοικιδιο σπιτι; Παρ Ιαν 18, 2013 11:57 am

maria maroui

maria maroui
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Marina P. έγραψε:Γειά σας και από εμένα!
Είμαι έγκυος στο 1ο μου μωράκι και έχω εδώ και 4,5- 5 χρόνια μια γατούλα! Επίσης, από μικρή στο σπίτι είχαμε γάτες και είχα πολλές επαφές με αδέσποτα. Έκανα εξετάση και δεν είμαι΄ούτε καν φορέας τοξοπλάσματος.
Ειδικά, οι γάτες είναι πολύ καθαρά ζώα. Το μόνο που ελπίζω να μη ζηλέψει πολύ με το μωρό. Την έχω και αυτή καλομαθημένη και είναι δεμένη μαζί μας. Δεν έχει δείξει ποτέ σημάδια επιθετικότητας αλλά θέλει πολύ την προσοχή μας.
το ίδιο νόμιζα κι εγώ για τη μία απο τις τρείς γάτες μου, οτι θα βγάλει ζήλεια στη μικρή. επιδή είναι η μεγαλήτερη σε ηλικία και αρκετά καλομαθημένη και γενικότερα αν δεν θέλει δεν την πλησιάζεις ευκολα το είχα ένα άγχος. να σου πώ λοιπόν οτί η γάτα πλησίασε απο μόνη της τη μπέμπα όταν ήταν ακόμα ημερών και την κράταγα στην αγκαλιά μου και για την ακρίβεια της μύρισε το κεφαλάκι και μετά της τρίφτηκε.... εγώ μέσα στη συγκίνηση που τα κορίτσια μου τα βρήκανε(ήταν και οι ορμόνες λίγο πειραγμένες οπότε καταλαβάινεις..) απλά προσπάθησε μην παραμελήσεις τη γατούλα σου όσο μπορείς.

91εχετε κατοικιδιο σπιτι; - Σελίδα 4 Empty Απ: εχετε κατοικιδιο σπιτι; Παρ Ιαν 18, 2013 12:01 pm

maria maroui

maria maroui
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
κατά τα άλλα θα συμφωνήσω με το λεμονάκι 1000%. και ναι υπάρχουν πολλά καταφύγια οπού μπορείς να βρείς απο ράτσες μέχρι ότι να΄ναι σκύλο και πραγματικά αυτά τα ζώα το έχουν ανάγκη!!

92εχετε κατοικιδιο σπιτι; - Σελίδα 4 Empty Απ: εχετε κατοικιδιο σπιτι; Παρ Ιαν 18, 2013 1:07 pm

ioanna_41

ioanna_41
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ioanna_41 έγραψε:
ioanna_41 έγραψε:Η ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΜΟΥ ΣΤΟ TROMAKTIKO

http://tro-ma-ktiko.blogspot.gr/2011/09/dorez.html

ΤΟ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΑΚΡΥΣΕΤΕ ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΨΤΕ ΜΕ , Ο "ΔΥΝΑΤΟΣ"ΑΝΤΩΝΗΣ ΠΑΛΙ ΔΑΚΡΥΣΕ ΤΩΡΑ.

ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΝΙΣ.


ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΛΑΜΠΡΑΝΤΟΡ ΑΛΛΑ ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΥΠΟΨΗ ΣΑΣ ΚΑΤΙ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ, ΓΙΑ ΔΕΥΤΕΡΟ ΣΚΥΛΟ.
ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ "ΧΩΡΑΦΑ" ΓΙΝΑΜΕ,ΤΙ ΕΝΑΣ ΣΚΥΛΑΚΟΣ ΑΚΟΜΑ,ΤΙ ΔΥΟ !

ΟΥΦ !




ΕΓΩ ΦΙΛΕΝΑΔΕΣ , ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΒΓΑΖΩ ΤΟ ΣΚΥΛΑΚΙ ΜΑΣ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΤΗΣ ΠΛΕΝΩ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΜΕ DETTOL antisept .

Τα σκυλάκια είναι ΤΕΛΕΙΑ αλλά έχουν κούραση και εμείς απλά τα θέλουμε αλλά γνωρίζουμε το κόστος (κούραση εννοώ κυρίως) .
ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΕΙΡΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΖΗΤΟΥΝ ,ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗ ΚΟΥΡΑΣΗ,ΧΑΛΑΛΙ ΤΟΥΣ.



ΠΙΣΤΕΥΩ ΤΑ ΛΕΩ ΟΛΑ !!!
ΣΤΟ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΟ ΑΙΣΘΑΝΘΗΚΑ ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΤΟ ΜΟΙΡΑΣΤΩ ΓΙΑΤΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΙΧΑΜΕ ΠΑΘΕΙ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΚΑΙ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΤΗΝ ΖΗΤΟΥΣΕ ΚΑΙ ΤΟΥ ΛΕΓΑΜΕ ΟΤΙ ΠΗΓΕ ΕΝΑ ΤΑΞΙΔΑΚΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΟΥΡΑΝΟ ΚΑΙ ΜΑΣ ΒΛΕΠΕΙ ΑΠΟ ΠΑΝΩ.
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΤΟΥ ΛΕΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ ΤΟΥ ΠΟΥ ΠΗΡΕ ΚΑΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ(ΤΟΝ ΜΠΑΜΠΑ ΜΟΥ ΔΗΛΑΔΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΝ ΟΥΡΑΝΟ)ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΟΣΟΥΣ ΘΑ ΦΥΓΟΥΝ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ.....

ΟΥΦ ΑΝΤΕ ΠΑΛΙ ....

93εχετε κατοικιδιο σπιτι; - Σελίδα 4 Empty Απ: εχετε κατοικιδιο σπιτι; Παρ Ιαν 18, 2013 11:36 pm

????????


Επισκέπτης
Κορίτσια καλημέρα
Πραγματικά λυπάμαι που θα σας σοκάρω με της εικόνες, αλλά για όσες δεν ξέρουν και θέλουν να αγοράσουν σκύλο/γάτα απο pet-shop καλύτερα θα ήταν να το ξανα σκεφτούν.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]



Υπο αυτές της συνθήκες ζούνε όλα τα ρατσάτα ζώα, που βλέπετε στις βιτρίνες των pet-shop και θαυμάζετε.
Η μάνα τους δε, είναι μία μηχανή αναπαραγωγής, που σε όλη της την ζωή, ζει σε κλουβί και γεννά.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]



Ζούνε σε άθλιες συνθήκες, με αρρώστιες και στην χειρότερη περίπτωση, αφού πεθάνει, γίνετε τροφή για τα υπόλοιπα. Τα κουτάβια τους που αγοράζετε απο pet-shop, που είναι τόσο μα τόσο όμορφα και γλυκά, σε λίγους μήνες θα αρρωστήσουν (το μόνο σίγουρο)ίσως και πεθάνουν.Εν στο μεταξύ εσείς θα έχετε δώσει μία περιουσία για να το αποκτήσετε, μόνο και μόνο για να έχετε ρατσάτο σκυλί/γάτα.


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]



Ενώ θα μπορούσατε να υιοθετήσετε, όχι ρατσάτο αλλά φατσάτο ζώο απο φιλοζωικές και καταφύγεια η ακόμα και απο τον δρόμο. Που περιμένουν χρόνια να τα αγαπήσει κάποιος. Δεν ζητάν πολλά, λίγο φαγάκι, μία γωνία του σπιτιού να κοιμούνται και πολλή αγάπη απο σας και τα παιδιά σας. Είναι κρίμα να βρίσκονται άλλα στο δρόμο,άλλα να γεννοβολούν χωρίς σταματημό, μόνο και μόνο να ικανοποιούμε την ματαιοδοξία μας.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]




94εχετε κατοικιδιο σπιτι; - Σελίδα 4 Empty Απ: εχετε κατοικιδιο σπιτι; Σαβ Ιαν 19, 2013 12:51 am

ΜΠΕΜΠΟΥΛΗΣ

ΜΠΕΜΠΟΥΛΗΣ
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΜΠΕΜΠΟΥΛΗΣ έγραψε:εμεις εχουμε ενα ημιαιμο...αγνωστης ρατσας μικροσωμο 5 κιλα που ειναι στην αυλη στο σπιτακι του και στον δικο του χωρο
ειναι 1.5 χρονων και ειναι γλυκας και θεοτρελος

τωρα πριν 10 μερες γεννησε το πινσερ μιας γνωστης μας και θελω να παρω ενα κουταβακι να το εχουμε μεσα στο σπιτι

δεν προβληματιζομαι ουτε στα εμβολια,ουτε στην καθαριοτιτα
μιας και αυτα ειναι δεδομενα εφοσον θα ειναι μεσα στο σπιτι(εδω ειναι δεδομενα στον μπιλι που ειναι εξω)

προβληματιζομαι πρωτον με τον γιο μου που ειναι ζωηρος και παρολο που καθε μερα ζηταει το σκυλακι φοβαμαι μην το 'ταλαιπωρησει'και δεν το αφηνει σε ησυχια Rolling Eyes

και δευτερον δεν εχω ιδεα πως γινεται η εκπαιδευση για τα κακα και τα τσισακια


τελικα λεω μηπως μπορει να με βοηθησει κανενας σε αυτα???
ε????? Wink Wink Wink

95εχετε κατοικιδιο σπιτι; - Σελίδα 4 Empty Απ: εχετε κατοικιδιο σπιτι; Σαβ Ιαν 19, 2013 12:54 am

????????


Επισκέπτης
μια φιλη μου ειχαν παρει ενα μικρο κανισακι απο αυτα που μοιαζουν με βελετζα

τι πολλα ξερω ε?????

4 παιδια η οικογενεια απο το βαρα βαρα το ζωακι, μια καθονταν πανω του για να παιξουν, μια το εξφενδονιζαν στο ντουβαρι για να παιξουν, το ζωο απο τις κακουχιες επαθε καρκινο στο κεφαλι και τελικα το πουλησαν σε καποιον ανυποψιαστο

μονο αυτο να πω

το ζωντανο δεν ειναι παιχνιδι για τα παιδια μας

96εχετε κατοικιδιο σπιτι; - Σελίδα 4 Empty Απ: εχετε κατοικιδιο σπιτι; Σαβ Ιαν 19, 2013 1:15 am

????????


Επισκέπτης
arco iris έγραψε:

4 παιδια η οικογενεια απο το βαρα βαρα το ζωακι, μια καθονταν πανω του για να παιξουν, μια το εξφενδονιζαν στο ντουβαρι για να παιξουν, το ζωο απο τις κακουχιες επαθε καρκινο στο κεφαλι και τελικα το πουλησαν σε καποιον ανυποψιαστο

μονο αυτο να πω

το ζωντανο δεν ειναι παιχνιδι για τα παιδια μας
Στέλλα δεν θέλω να το σχολιάσω. Οι γονείς που ήταν, να μάθουν στα παιδιά ότι τα ζώα δεν είναι παιχνίδι. Μελλοντικοί εγκληματίες, αυτό έχω να πω. Sad Sad

97εχετε κατοικιδιο σπιτι; - Σελίδα 4 Empty Απ: εχετε κατοικιδιο σπιτι; Σαβ Ιαν 19, 2013 1:19 am

????????


Επισκέπτης
.........................αστο....................

και δεν ηταν και μωρα

οταν το πηρανε το σκυλακι η φιλη μου ηταν 12 και τα μικροτερα ηταν 11, 6 και 2

δλδ για μενα τα 2 ηταν μικρα.........

98εχετε κατοικιδιο σπιτι; - Σελίδα 4 Empty Απ: εχετε κατοικιδιο σπιτι; Σαβ Φεβ 23, 2013 7:34 am

ΜΠΕΜΠΟΥΛΗΣ

ΜΠΕΜΠΟΥΛΗΣ
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
κοριτσια χρειαζομαι την βοηθεια σας
πηραμε ενα μικρο κουταβακι(1.5μηνων ειναι)
ειναι πινσερ και θα το εχουμε μεσα στο σπιτι

μεχρι στιγμης οτι λερωνει το μαζευω και αναρωτιεμαι ποτε πρεπει να ξεκινησει η εκπαιδευση της τουαλετας

μεσα στο σπιτι δεν μπορω να τον μαθω γιατι ο μικρος μου δεν αθηνει τιποτα ορθιο και ειναι ικανος ακομη και την πανα για τα κακακια του σκυλου να τραβολογαει απο εδω και απο εκει
οποτε η μονη λυση ειναι να τον μαθουμε να τα κανει εξω

ομως μηπως ειναι πολυ μικρουλης ακομη???
δοκιμασαμε μια μερα και ετρεμε το κακομοιρο...
να περιμενω να μεγαλωσει λιγακι ακομη?
τι με συμβουλευετε???

99εχετε κατοικιδιο σπιτι; - Σελίδα 4 Empty Απ: εχετε κατοικιδιο σπιτι; Σαβ Φεβ 23, 2013 8:20 am

Λεμονάκι

Λεμονάκι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΜΠΕΜΠΟΥΛΗΣ έγραψε:κοριτσια χρειαζομαι την βοηθεια σας
πηραμε ενα μικρο κουταβακι(1.5μηνων ειναι)
ειναι πινσερ και θα το εχουμε μεσα στο σπιτι

μεχρι στιγμης οτι λερωνει το μαζευω και αναρωτιεμαι ποτε πρεπει να ξεκινησει η εκπαιδευση της τουαλετας

μεσα στο σπιτι δεν μπορω να τον μαθω γιατι ο μικρος μου δεν αθηνει τιποτα ορθιο και ειναι ικανος ακομη και την πανα για τα κακακια του σκυλου να τραβολογαει απο εδω και απο εκει
οποτε η μονη λυση ειναι να τον μαθουμε να τα κανει εξω

ομως μηπως ειναι πολυ μικρουλης ακομη???
δοκιμασαμε μια μερα και ετρεμε το κακομοιρο...
να περιμενω να μεγαλωσει λιγακι ακομη?
τι με συμβουλευετε???

πρώτα να κάνω την κλασσική μου ερώτηση, απο πετ σοπ το πήρες ;
χθες ο κτηνίατρος μας είχε 4 απο δάφτα που τα βρήκε πεταμένα στο δρόμο.....

ξεκινάς απο τώρα την εκπαίδευση, θα πάρεις πάνες ή εφημερίδες στο μπαλκόνι σου, οι εφημερίδες να έχουν την μυρωδιά απο τα τσίσα του.

τα κουτάβια κάνουν την ανάγκη τους μετά που ξυπνάν, τρώνε και παίζουν,
τα καταλαβαίνεις γιατί μυρίζουν το πάτωμα επίμονα και καμιά φορά κάνουν και γύρο γύρο Razz θα το δεις στην πράξη αυτό.

Πρέπει κάθε φορά αυτές τις στιγμές να τον βγάζεις στο μπακλονι - αυλή.
Αργότερα που θα μπορεί να τα κρατάει, ισχύει οτι και με τα μωρά.
αν δεν τα κρατάει και τα αμολάει όπου βρει δεν τσιρίζουμε, μιλάμε αυστηρά και κουνάμε το χέρι αλλά μόνο εκείνη την στιγμή γιατί αν τα κάνει και το μαλώσεις μετά απο 20 λεπτά δεν θα ξέρει γιατί τρώει την καζούρα.

Όταν του κάνεις τα εμβόλια του και αφού είναι σε θέση ποια να τα κρατάει τον βγάζεις έξω. Αν μάθει να κάνει κακά στο μπαλκόνι να ξέρεις πως στην βόλτα θα τα κρατάει !!! πρέπει να το έχεις έξω ώσπου να τα κάνει όλα και να του λες μπράβο !!
μην ξεχνάς να τα μαζεύεις !!!!
Βόλτα θα το βγάζεις την ίδια ώρα για να έχει ένα ρυθμό Wink
Είναι πάρα πολύ εύκολο !!!!

οτι άλλο θες ρώτα Very Happy

100εχετε κατοικιδιο σπιτι; - Σελίδα 4 Empty Απ: εχετε κατοικιδιο σπιτι; Σαβ Φεβ 23, 2013 8:22 am

JELLYFISH

JELLYFISH
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Δύσκολη περίπτωση, γιατί τώρα που είναι και κουτάβι κάνει πιο συχνα την ανάγκη του...!!!
Μόλις ξεπεταχτεί λιγάκι, και επειδή τα σκυλιά δε μαθαίνουν με μάλωμα αλλά με επικρότηση, δες στο περίπου πότε κάνει την ανάγκη του (πχ μετά το φαι, μόλις ξυπνάει κτλ).
Εκείνη την ώρα βγάζε τον έξω και μόλις τα κάνει επιβράβευσέ τον!
Σιγα - σιγα θα το καταλάβει..........

Εννοείς ότι δοκιμάσατε να το έχετε συνέχεια έξω?

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 5]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις