Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
58 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 58 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 9 ... 15, 16, 17 ... 22 ... 29  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 16 από 29]

Vivian

Vivian
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Αρχικα θα καλεσω ολες ωσες εβρισαν να σβησουν απο μονες τους τα μηνυματα τους αλλιως θα το κανω εγω αμμεσα. Ολες παλιες, νεες ολες ανεξαιρετως.

Το αρθρο ειναι σημερινο αλλα ανακοινωση επισημη δεν εχει βγει. Ωστοσω οι γονεις δεν εχουν ενημερωθει επισημα απο την ιατροδικαστικη υπηρεσια του νοσοκομειου Κρητης. Αυτο θα πραγματοποιηθει μολις ολοκληρωθούν οι εξετασεις!

Με το να κανετε ετσι τι κερδιζετε;

attractoras


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
attractoras έγραψε:Η ιατροδικαστική έκθεση ήταν αναμενόμενη. Δεν έγραφε κάτι το οποίο δεν γνωρίζαμε ήδη. Αφού το δύστυχο μωρό ήταν υποσιτισμένο, ήταν προφανές ότι αυτό θα έγραφε ο ιατροδικαστής και ήταν εμφανής και η απειρία και η άγνοια της νεαρής μητέρας που οδήγησε στον τραγικό θάνατο το βρέφος. Το ερώτημα όμως παραμένει για το εαν η κοπέλα η μητέρα, επικοινώνησε με τον παιδίατρο όπως υποστήριξε η ίδια και αν ο παιδίατρος έλειπε απο το νησί. Ο Δήμαρχος ισχυρίζεται ότι ο παιδίατρος δεν έλειπε, κάποιες εφημερίδες όπως η Ελευθεροτυπία λένε ότι σύμφωνα με πληροφορίες ο παιδίατρος έλειπε για περιστατικό σε γειτονικό νησί.

Το άλλο μεγάλο ερώτημα είναι γιατί από νωρίς το πρωί που πήγαν το βρέφος στο νοσοκομείο και αφού κρίθηκε τόσο σοβαρή η κατάστασή του, πραγματοποιήθηκε η μεταφορά του τόσο αργά το απόγευμα στην Κρήτη στην μονάδα εντατικής θεραπείας? Δεν χάθηκε πολύτιμος χρόνος ωρών για το βρέφος?

Σε αυτά τα ερωτήματα θα πρέπει να δοθεί απάντηση προκειμένου να δούμε πόση ευθύνη αναλογεί, αν αναλογεί και στην Πολιτεία.

Ξέχασα να προσθέσω ότι σε αυτή την τραγική ιστορία, με εξέπληξε δυσάρεστα και ο Δήμαρχος που βγήκε και μίλησε δημόσια για τα προσωπικά του ζευγαριού, για ιατρικά θέματα ,αλλά ζήτησε και την καταδίκη της μητέρας πριν ακόμα βγει το πόρισμα,πριν γίνει κάποιο δικαστήριο, σαν να βιαζόταν να βρει τον ένοχο μην τυχόν και η ενοχή απλωθεί και πλακώσει το νησί του και τις υπηρεσίες υγείας.

????????


Επισκέπτης
Maria x. έγραψε:
DimiKgianni έγραψε:αα ξέχασα να σου πω. Είσαι γελοία

Το τι γελοιοτητα βγάζουν οι δικες σου αναρτησεις στους εξω δεν θελεις να ξερεις!!!
Βουλωσε το στοματακι σου λοιπον και πηγαινε βρες και αλλο θεμα να κανεις κω#$:#! με το βρωμοστομα σου!!!!!!
Για πες κι άλλα , σε παρακαλώ!!!!

christina_new


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
GINA1 έγραψε:

Παραμέληση βρέφους γράφει απο συγκαμα... ασχολιαστο... ειδικα στην περίπτωση που το βρέφος είναι αφυδατωμένο, τι να λέμε τώρα....!
Αλήθεια το πιστευω, δεν ηταν κακια μάνα η μαρία, δεν νοιώθω δόλο πουθενά, η άγνοια της ηταν νομιζω εγκληματικη, η μη αίσθηση του κινδύνου.
Και τελικά ειναι αυτή που έμεινε με αδεια αγκαλιά,αυτή που πονάει περισσοτερο απο όλους, αυτη που πληρώνει και θα πληρώνει το τίμημα όλου αυτού του τραγικού γεγονότος. Μονο αυτή..

ο ιατροδικαστής δεν είναι ηλίθιος για να λέει πως υπήρξε παραμέληση του βρέφους σε εγκληματικό βαθμό. το τι εννοεί με το σύγκαμα, μάλλον δεν είναι αυτό που εμείς οι μαμάδες έχουμε και είχαμε να αντιμετωπίσουμε με τα παιδιά μας. από ιατρικής άποψης μάλλον είναι κάτι πολύ πιο σοβαρό.

methismeno_troufaki


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
melina3 έγραψε:Καημενουλες αγγραματες και ευκολοπιστες μανουλες που την πιστεψατε...
Τωρα δεν βλεπω να λετε τιποτα...ειδικα εσυ βετακι

Μα γιατί να πουν βρε Μελίνα? Δεν είναι δουλειά κανενός μας να πει κάτι ποιος φταίει και ποιος όχι... Μόνο το δικαστήριο είναι σε θέση να κρίνει...

Στο κάτω κάτω αυτό που έκαναν και το Βετάκι και η Βίβιαν είναι ό,τι καλύτερο θα μπορούσε να κάνει κάποιος... Προσπάθησαν να βοηθήσουν το μωράκι τόσο μέσα από το forum όσο κι όταν ήταν στο νοσοκομείο... Χίλια μπράβο θα πρέπει να τους πούμε...

ekv

ekv
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
attractoras έγραψε:
Ξέχασα να προσθέσω ότι σε αυτή την τραγική ιστορία, με εξέπληξε δυσάρεστα και ο Δήμαρχος που βγήκε και μίλησε δημόσια για τα προσωπικά του ζευγαριού, για ιατρικά θέματα ,αλλά ζήτησε και την καταδίκη της μητέρας πριν ακόμα βγει το πόρισμα,πριν γίνει κάποιο δικαστήριο, σαν να βιαζόταν να βρει τον ένοχο μην τυχόν και η ενοχή απλωθεί και πλακώσει το νησί του και τις υπηρεσίες υγείας.

Μήπως σοκαρίστηκε με αυτά που είδε?

Elenimama

Elenimama
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Μπράβο ΒΙΝΙΑΝ, κλειδαράς επρεπε να γίνεις... Η αληθεια φυσικα και ειναι σκληρη, αλλά αν δεν μπορείς να αντιμετωπίσεις και να υπερασπιστείς όσα πιστευες προβλημα σου. Θες να λεγεσαι και διαχειριστρια...
Αντε γειααα!!

mama_t_mpempi

mama_t_mpempi
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
επειδή κλειδώθηκε το θέμα "καταπέλτης" θέλω να πω στον έξυπνο που το άνοιξε οτι οι λεχώνες δεν πάνε φυλακή!

ekv

ekv
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
methismeno_troufaki έγραψε:[

Στο κάτω κάτω αυτό που έκαναν και το Βετάκι και η Βίβιαν είναι ό,τι καλύτερο θα μπορούσε να κάνει κάποιος... Προσπάθησαν να βοηθήσουν το μωράκι τόσο μέσα από το forum όσο κι όταν ήταν στο νοσοκομείο... Χίλια μπράβο θα πρέπει να τους πούμε...

Οι κοπέλες πραγματικά έτρεξαν να βοηθήσουν, με καλή πρόθεση και έκαναν ό,τι μπορούσαν και μπράβο τους για αυτό...
Αλλά από εκεί και πέρα, ας δούμε λίγο τα γεγονότα...

afroad


Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
melina3 έγραψε:Καημενουλες αγγραματες και ευκολοπιστες μανουλες που την πιστεψατε...
Τωρα δεν βλεπω να λετε τιποτα...ειδικα εσυ βετακι
πας καλά ρε; πάτε καλά όλοι σας που γραφτήκατε με αφορμή αυτό το θέμα μόνο και θα μας κάνετε και κριτική; Γιατί μπήκατε; Για να πείτε την άποψη σας και να κράξετε όσους είχαν την αντίθετη άποψη; ποιό είναι το πρόβλημά σας; ο καθένας θα πιστεύει κι έχει δικαίωμα να πιστεύει ό,τι γουστάρει ασχέτως πορίσματος. Και ποιά νομίζεις ότι είσαι εσύ που θα αποκαλέσεις οποιαδήποτε καημενούλα και αμόρφωτη και ευκολόπιστη; Αν δεν σ'αρέσει ξέρεις που είναι η πόρτα!

386Το πορισμα για το θανατο του μικρουλη.... - Σελίδα 16 Empty Ας προχωρήσουμε παρακάτω Πεμ Ιαν 24, 2013 5:32 am

allegra80


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Βρε παιδιά

αν μη τι άλλο ας σεβαστούμε την Ολίβια μαζί με όποιον άλλον συμμετείχε και την υπέροχη ιδέα της να φτιάξει αυτό το φόρουμ μέσα από το οποίο έχουμε βοηθηθεί χρόνια τώρα.

Ευχαριστώ

methismeno_troufaki


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
ekv έγραψε:Οι κοπέλες πραγματικά έτρεξαν να βοηθήσουν, με καλή πρόθεση και έκαναν ό,τι μπορούσαν και μπράβο τους για αυτό...
Αλλά από εκεί και πέρα, ας δούμε λίγο τα γεγονότα...

Αυτό ακριβώς λέω κι εγώ... Πώς ό,τι κι αν έγινε τα κορίτσια για καλό το έκαναν... Ποια από μας, είτε είναι μάνα είτε όχι, δεν θα βοηθούσε με όποιον τρόπο μπορούσε? Αν πχ εσένα σου χτυπούσε το κουδούνι μια άγνωστη και σου έλεγε αυτά που έγραφε η Μαρία δεν θα έκανες ό,τι μπορούσες για να τη βοηθήσεις?

Όταν ολοκληρωθούν οι εξετάσεις, θα αναλάβουν οι δικαστές για να τιμωρήσουν όσους ευθύνονται...

Elenimama

Elenimama
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
mama_t_mpempi έγραψε:επειδή κλειδώθηκε το θέμα "καταπέλτης" θέλω να πω στον έξυπνο που το άνοιξε οτι οι λεχώνες δεν πάνε φυλακή!

επειδή μάλλον δε ξέρεις αναγνωση, πεσ μου λίγο που ανέφερα τη λέξη φυλακή??
για παραδειγματική τιμωρία μίλησα.. διαβαστε και λίγο πριν γράψετε ότι σας κατεβάσει η κούτρα σας..



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Elenimama στις Πεμ Ιαν 24, 2013 5:36 am, 1 φορά (Λόγος της επεξεργασίας : .)

christina_new


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Vivian έγραψε:

Το αρθρο ειναι σημερινο αλλα ανακοινωση επισημη δεν εχει βγει. Ωστοσω οι γονεις δεν εχουν ενημερωθει επισημα απο την ιατροδικαστικη υπηρεσια του νοσοκομειου Κρητης. Αυτο θα πραγματοποιηθει μολις ολοκληρωθούν οι εξετασεις!

πρέπει να γινουν και οι ιστολογικές για να ενημερωθούν επίσημα οι γονείς? αυτά που έχουν βγει στα διάφορα sites δεν είναι λόγια του ιατροδικαστή?

και συγγνώμη αν ακουστεί κουτσομπολίστικο, συγγενείς η κοπέλα δεν έχει?



Έχει επεξεργασθεί από τον/την christina_new στις Πεμ Ιαν 24, 2013 5:39 am, 1 φορά

mama_t_mpempi

mama_t_mpempi
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Elenimama έγραψε:
mama_t_mpempi έγραψε:επειδή κλειδώθηκε το θέμα "καταπέλτης" θέλω να πω στον έξυπνο που το άνοιξε οτι οι λεχώνες δεν πάνε φυλακή!

επειδή μάλλον δε ξέρεις αναγνωση, πεσ μου λίγο που ανέφερα τη λέξη φυλακή??
για παραδειγματική τιμωρία μίλησα.. διαβαστε και λίγο πριν γράψετε ότι σας κατεβάσει η κούτρα σας..

Πάλι καλά που ξέρεις εσύ γραφή και γράφεις ότι σου κατέβει.

methismeno_troufaki


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
mama_t_mpempi έγραψε:επειδή κλειδώθηκε το θέμα "καταπέλτης" θέλω να πω στον έξυπνο που το άνοιξε οτι οι λεχώνες δεν πάνε φυλακή!

Αλήθεια? confused
Γιατί αυτό?

ifismom


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Euxoula έγραψε:Παιδια εγω παρασυρθηκα με τα οσα εγραφε η μαρια τη μερα που μας ειπε για το μωρο γι αυτο κ δε πηρα θεση οταν εξεπνευσε το μωρακι τωρα ομως εχω αφρισει τοσες μερες λεμε με τον αντρα μου για τα νοσοκομεια κ αναρρωτιομασταν πως ειναι η κοπελα πως να ενιωθε μονη της που ηταν κ αν ηταν καλα.τωρα εχουμε τρελαθει.ντροπη της κ ηταν κ ενστολη που του στρατου τα προτερηματα ειναι πατρις θρησκεια οικογενεια ελεος πια αλλες κοπελες κανουν αμαν για ενα μωρο κ αυτη...αντε τωρα!!!ειχα πει οτι θα εμενα αμετοχη ξερω καλα τα λογια μου αλλα αυτο δε γινετε με ολες αυτες τις τροπες που πηρε το θεμα.

Ειμαι συζυγος στρατιωτικου και εχοντας ζησει τοσο καιρο τους ενστολους απο κοντα μπορω να σε διαβεβαιωσω οτιη φραση πατρις θρησκεια οικογενεια δεν ειναι για τους περισσοτερους φραση ζωης πια.Το θεμα δεν ειναι γιατι σαν ενστολη δεν αγαπησε το παιδι της,το θεμα ειναι γιατι δεν λειτουργησε σε αυτη το μητρικο ενστικτο και ειλικρινα απορω,ελεγε ποσο απελπισμενη ειναι και πως δεν εχει κανεναν,οικογενεια αυτη δεν ειχε να τη βοηθησει?φιλους που να ειναι εκει στο νησι?εστω και συναδελφους?οποιος εχει παιδι και ξερει θα ετρεχε να βοηθησει

GINA1


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
methismeno_troufaki έγραψε:Στο κάτω κάτω αυτό που έκαναν και το Βετάκι και η Βίβιαν είναι ό,τι καλύτερο θα μπορούσε να κάνει κάποιος... Προσπάθησαν να βοηθήσουν το μωράκι τόσο μέσα από το forum όσο κι όταν ήταν στο νοσοκομείο... Χίλια μπράβο θα πρέπει να τους πούμε...
προσυπογράφω.


αλλα κυρίες μου εσείς τι αλήθεια κάνετε αυτη τη στιγμη? χαίρεστε?? δικαιωθηκατε και το διατυμπανιζετε πανυγηρικα? Η εμπειρια μου λέει πως τετοιες συμπεριφορές ενα πράγμα μονο χαρακτηριζουν, το πόσο άδεια και ανιαρή ζωη έχετε, πόσο μίζερες είστε.
Απάνθρωπες οχι, δεν θα το πω. Σας συμπονω, ψυχικά καημένες ειστε.

Elenimama

Elenimama
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
christina_new έγραψε:
Vivian έγραψε:

Το αρθρο ειναι σημερινο αλλα ανακοινωση επισημη δεν εχει βγει. Ωστοσω οι γονεις δεν εχουν ενημερωθει επισημα απο την ιατροδικαστικη υπηρεσια του νοσοκομειου Κρητης. Αυτο θα πραγματοποιηθει μολις ολοκληρωθούν οι εξετασεις!

πρέπει να γινουν και οι ιστολογικές για να ενημερωθούν επίσημα οι γονείς? αυτά που έχουν βγει στα διάφορα sites δεν είναι λόγια του ιατροδικαστή?

και συγγνώμη αν ακουστεί κουτσομπολίστικο, συγγενείς η κοπέλα δεν έχει?

σιγά μην περιμένουμε και τη δευτέρα παρουσία..

Euxoula

Euxoula
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Κ ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΞΗΣ ΑΠΟΡΙΑ.ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΠΑΝΕ ΦΥΛΑΚΗ ΟΙ ΛΕΧΟΝΕΣ;ΑΝ Η ΠΡΑΞΗ ΤΟΥΣ ΣΗΚΩΝΕΙ ΠΟΙΝΗ ΦΥΛΑΚΙΣΗΣ ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΤΟΤΕ;τα γραφω με κεφαλεα για να τραβηξω τη προσοχη σε οποιον γνωριζει για να μου απαντησει δεν ειναι κ η πιο ευχαριστη απορια αλλα δε νομιζω να ειναι κακο που ρωταω.

http://Cash4Visits.com/ref.php?refId=301433

toutounaki

toutounaki
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
viki32 έγραψε:Κριμα ειλικρινα πολυ κριμα..
Το παιδακι χαθηκε αδικα..

Πολλες πιστευετε οτι ειναι αδιανοητο μια μανα να αφησει ετσι το παιδι της.
Μεσα σε δυο μερες εχω διαβασει ομως 3 ειδησεις που αφορουν τετοια περιστατικα.Μια μανα παρατησε στην Κυπρο το παιδι της νεογεννητο κατω απο ενα δεντρο και αυτο πεθανε απο το κρυο και την ασιτια.Δευτερη μανα παρατησε διδυμα και τριτη περιπτωση ενος ζευγαριου,επειδη το παιδι τους εκλαιγε το χτυπησαν με σιδερο στο κεφαλι και πεθανε......

Πειτε μου πραγματικα σε τι κοσμο ζουμε?Ζουμε στον ιδιο?Μη μου πειτε οτι δεν εχετε ακουσει τετοιου ειδους περιστατικα.Γιατι λοιπον μιλατε με τοσο απολυτο τροπο?Υπαρχουν ανθρωποι με διαφορα ψυχολογικα προβληματα.[color=red]Οντως η κοπελα δεν ηθελε να πεθανει το μωρο της.Αυτο ομως για μενα δεν της δινει κανενα ελαφρυντικο.Δεν ηξερε,ηταν νεα,δεν καταλαβε..αυτες οι δικαιολογιες δεν ειναι αποδεκτες οταν μιλαμε για τη ζωη ενος ανθρωπου!
Δεν ειμαι αυστηρη ουτε σκληρη.
Αλλα δεν θα δικαιολογησω την μητερα αυτη.Αν δεν ηξερε ας ρωταγε.Αν ειχε ψυχολογικα την πληρωσε το παιδι.Αν ο γιατρος εδωσε λαθος οδηγιες επρεπε να παρει δευτερη γνωμη τριτη και τεταρτη.Αν δεν ηξερε ας μην εφερνε ενα παιδι στον κοσμο.
Λιγη αντικειμενικοτητα.Το μονο που πρεπει να λυπομαστε εδω ειναι το βρεφος.Αυτο δεν εφταιγε πουθενα.
Οι υπολοιποι πρεπει να αναλαβουν τις ευθυνες τους
Ο τιτλος μανα δεν μας δινει το ακαταλογιστο

Κοπέλα μου ναι, είσαι πολύ αυστηρή. Είσαι πιο αυστηρή και από τον ίδιο το νομοθέτη που δε νομίζω να μην έχει λάβει υπόψη του όλες τις παραμέτρους. Κατ' αρχήν δεν κάνεις διάκριση ανάμεσα σε δόλο και αμέλεια που σαφώς δικαιολογούν εντελώς διαφορετική ποινή (ακόμα και στην ανθρωποκτονία από πρόθεση ο βρασμός ψυχικής ορμής μειώνει το αξιόποινο).

Αρθρο 299.

1. Οποιος με πρόθεση σκότωσε άλλον τιμωρείται με την ποινή
του θανάτου ή με ισόβια Κάθειρξη.

2. Αν η πράξη αποφασίστηκε και εκτελέστηκε σε βρασμό ψυχικής
ορμής, επιβάλλεται η ποινή της πρόσκαιρης Κάθειρξης.


Αρθρο 302.

1. Οποιος επιφέρει από αμέλεια το θάνατο άλλου τιμωρείται με
Φυλάκιση τουλάχιστον τριών μηνών.

2. Αν το θύμα της πράξης η οποία αναφέρεται στην προηγούμενη
παράγραφο είναι οικείος του υπαιτίου, το δικαστήριο μπορεί να
απαλλαξει τον υπαίτιο από κάθε ποινή, αν πεισθεί ότι λόγω της ψυχικής
οδύνης που υπέστη από τις συνέπειες της πράξης του δεν χρειάζεται να
υποβληθεί σέ ποινή.

Θα μπορούσα να αναφέρω άπειρα παραδείγματα από τη νομοθεσία αλλά θα γίνω κουραστική.
Το ότι είσαι μάνα, σαφώς δεν είναι από μόνο του ελαφρυντικό, αλλά μπορεί κάλλιστα να είναι λόγος απαλλαγής από την ποινή (εδώ περιλαμβάνεται όχι μόνο η μάνα αλλά όλοι οι οικείοι)

Ο παιδίατρος σαφώς κι ευθύνεται ΑΝ έδωσε λάθος οδηγίες. Ενώ δέχεσαι ότι κανείς (ούτε ο παιδίατρος ούτε η μάνα) δεν ήθελαν να πεθάνει το μωρό, δέχεσαι ότι μια λάθος οδηγία του γιατρού είναι άμοιρη ευθυνών, ενώ ένα λάθος της μάνας δεν επιδέχεται κανένα ελαφρυντικό.

Συνεπώς, ενώ μας συμβουλεύεις να μην είμαστε απόλυτοι, είσαι και η ίδια απόλυτη στις θέσεις σου.

Καταλαβαίνω ότι ο άδικος χαμός ενός παιδιού μας έχει συνταράξει όλους ειδικά όσες είμαστε μανούλες. Αλλά θα επιμένω να λέω ότι αυτοί που έχουν την ευθύνη θ' αποφασίσουν. Και θα έχουν πολύ δύσκολο έργο παρά το γεγονός ότι έχουν υπόψη τους πολλά περισσότερα στοχεία από μας (ολόκληρο φάκελλο).

Στις κοπέλες δε που είπαν ότι κάναμε καραμέλλα την αναμονή της ιατροδικαστικής έκθεσης -αλλά ο ιατροδικαστής δεν είναι δικαστής απαντώ, ότι ναι σαφώς και δεν είναι δικαστής, αλλά η ιατροδική έκθεση θα είναι από τα πιο βασικά στοιχεία της δικογραφίας κατά την εκτίμηση των αποδείξεων.

Εν κατακλείδι είπαμε πολλά πάνω σ' αυτό το θέμα (και δε βγάζω την ουρά μου απέξω). Νομίζω όμως ότι επαναλαμβανόμαστε χωρίς νόημα. Όσοι έχουν την ευθύνη θ΄αποφασίσουν βάσει στοιχείων και η δική μας άποψη δίκαιη ή άδικη θα αφορά εμάς και μόνο.
Ειρηνη ημιν όπως είπε και η arco...

ΥΓ Θα μου πει κάποιος και τότε γιατί ξαναγράφεις και μας ζαλίζεις; Γιατί σήμερα έφαγα κι εγώ μια γερή κατακεφαλιά. Πήγα τη μικρή μου για υπέρηχο και με ρώτησε ο καρδιολόγος. Και γιατί δεν είχατε έρθει νωρίτερα; Δυστυχώς, η μόνη απάντηση που μου ήρθε να πω ήταν ότι 'γιατί η παιδίατρος δε μου το είχε πει νωρίτερα'. (Και αυτό αληθεύει, αλλά ούτε εγώ ειχα παρει 2η, 3η, 4η γνωμη όπως λέει η φίλη πιο πάνω).

NOPITSA

NOPITSA
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
egw exw na pw mono na anapaytei h psyxoyla toy mikroylh kai na exei kalo paradeiso!!!!!!!!!!poy tha exei giati enas aggelos htan!!!!!!!!!!ola ta alla den tha ta sxoliasw giati den einai doyleia m!!!!!!!!opoios ftaiei h den ftaiei arga h grhgora tha to plhrwsei!!!!!!!eite me ton enan tropo eite me ton allon!!!!!!!!!!

http://nopixristos@hotmail.com

mama_t_mpempi

mama_t_mpempi
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
methismeno_troufaki έγραψε:
mama_t_mpempi έγραψε:επειδή κλειδώθηκε το θέμα "καταπέλτης" θέλω να πω στον έξυπνο που το άνοιξε οτι οι λεχώνες δεν πάνε φυλακή!

Αλήθεια? confused
Γιατί αυτό?

Έλα μου ντε! ρώτησα δυο δικηγόρους φίλους που έχω και λένε και καλά οτι οι ορμόνες και όλα τα σχετικά που έχουμε εκείνη τη περίοδο είναι σαν ελαφρυντικά! τρομακτικό ε? μακρυά απο μαιευτήρια κυκλοφορούν λεχώνες χαχαχαχα

stefy

stefy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
GINA1 έγραψε:
methismeno_troufaki έγραψε:Στο κάτω κάτω αυτό που έκαναν και το Βετάκι και η Βίβιαν είναι ό,τι καλύτερο θα μπορούσε να κάνει κάποιος... Προσπάθησαν να βοηθήσουν το μωράκι τόσο μέσα από το forum όσο κι όταν ήταν στο νοσοκομείο... Χίλια μπράβο θα πρέπει να τους πούμε...
προσυπογράφω.


αλλα κυρίες μου εσείς τι αλήθεια κάνετε αυτη τη στιγμη? χαίρεστε?? δικαιωθηκατε και το διατυμπανιζετε πανυγηρικα? Η εμπειρια μου λέει πως τετοιες συμπεριφορές ενα πράγμα μονο χαρακτηριζουν, το πόσο άδεια και ανιαρή ζωη έχετε, πόσο μίζερες είστε.
Απάνθρωπες οχι, δεν θα το πω. Σας συμπονω, ψυχικά καημένες ειστε.

Αλλαξαμε τροπαρι τωρα.....








methismeno_troufaki


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Euxoula έγραψε:Κ ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΞΗΣ ΑΠΟΡΙΑ.ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΠΑΝΕ ΦΥΛΑΚΗ ΟΙ ΛΕΧΟΝΕΣ;ΑΝ Η ΠΡΑΞΗ ΤΟΥΣ ΣΗΚΩΝΕΙ ΠΟΙΝΗ ΦΥΛΑΚΙΣΗΣ ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΤΟΤΕ;τα γραφω με κεφαλεα για να τραβηξω τη προσοχη σε οποιον γνωριζει για να μου απαντησει δεν ειναι κ η πιο ευχαριστη απορια αλλα δε νομιζω να ειναι κακο που ρωταω.

Αυτό που σκέφτομαι Ευχούλα με βάση τη λογική πάντα και χωρίς να έχω ιδιαίτερες γνώσεις στο θέμα, είναι ότι ίσως μέσα στις φυλακές δεν μπορούν να έχουν την απαραίτητη περίθαλψη που χρειάζονται (?) ...

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 16 από 29]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 9 ... 15, 16, 17 ... 22 ... 29  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις