Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
90 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 90 επισκέπτες :: 1 μηχανή αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 6 ... 9, 10, 11 ... 22 ... 35  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 10 από 35]

tassoula

tassoula
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Γειά σας κορίτσια!!!
Jollie φαίνεται οτι σιγά σιγά μπαινετε σε μια σειρά!! Είναι λογικό οτι τώρα όταν είστε μαζί θα θηλάζει πιο συχνά για να καλύψει το κενό.
Εμείς Μαρία ακόμα δεν περπατάμε μόνες μας οπότε δεν μπορώ να σου απαντήσω. Δεν έχουμε φτάσει ακόμα σε τέτοιο στάδιο.
Παραμύθια διαβάζετε το βράδυ;;; εγώ όσες φορές έχω προσπαθήσει δεν με παρακολουθεί. Θέλει να κάνει τα δικά της, συνήθως να σκισει το βιβλίο.
Τώρα άρχισε να λέει συνειδητά κάποιες..... Λέξεις όπως μαμά μπαμπά παπού οτι το αλογάκι κανει ντέι όταν τρώμε λέει μη και εννοεί ψωμί κάνει ψιτ δείχνει όλη την ώρα με το δάχτυλο, πέρνει την κουκλιτσα αγκαλιά και κάνει οοοοοοο και την νανουριζει, και την ταιζει με κουτάλι στο στόμα Razz λιωνω με την μικρή μου πριγκήπισσα!!!! Ολα μέσα σε μια εβδομάδα!
Στέλα τι καλά!!! Αντε κάνε ενα τεστακι να δούμε αν είσαι και εσύ στο club των εγκύων.

Jollie λογικά σε λίγο καιρό θα αδιαθετησεις!!! Βάλε μπροστά Embarassed

227Ψηφοφορία Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14# Τετ Φεβ 25, 2015 11:33 pm

kikimam

kikimam
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Kαλημερα κοριτσια...και εμεις οπου παμε βολτα σε εμπορικα κ σε παιδικες χαρες την αφηνω κ περπαταει μονη της...ποτε δεν μας κρατησε απ το χερι αυτο το παιδι..οταν παει προς ενα σημειο που δεν πρεπει τοτε την πιανω κ της αλλαζω πορεια κ τραβαει προς την αλλη...δεν εχει θεμα δηλαδη...
οσο για τις νυχτες σε γενικες γρα;μμες κοιμαται καλα αλλα θα ξυπνησει 2 φορες κ θα σηκωθει ορθια...το κανει καθε βραδυ κ τις ιδιες ωρες...
Στελ αντε κ συ στο κλαμπ με τις εγκυουλες της παρεας αφου το θες..θα περμενουμε νεοτερα σου..
εμενα η Ελισαβετ καταλαβαινει τα παντα...οτι της λεμε αλλα απο λεξεις τζιφος....μονο μπαμπα και καμια φορα μαμα ...επισης λεει διαφορα αλλα δεν καταλαβαινουμε τι λεει.....απλα προσπαθει να μιλησει αλλα τιποτα συγκεγριμενο

228Ψηφοφορία Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14# Πεμ Φεβ 26, 2015 12:21 am

tassoula

tassoula
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Κική και εμένα λέει διάφορα δικά της που δεν την καταλαβαίνω. Οπως και το ψωμί οτι το έλεγε "μι" αργησα να το καταλάβω. Σίγουρα λένε και ζητάνε και δεν τα καταλαβαίνουμε. Θα αρχίσω να την παρατηρώ καλύτερα σε αυτά που λέει.
Το κάθε παιδί έχει τον δικό του ρυθμό ανάπτυξης Κική. Εμένα πχ δεν περπατάει μόνη της. Μόνο άμα την πιάσεις από το χερακι. Φοβάται και όσες φορές έχει περπατήσει ή τρέχει να πιαστεί ή έχει ξεχαστεί και όταν το συνειδητοποιεί πέφτει.

229Ψηφοφορία Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14# Πεμ Φεβ 26, 2015 12:59 am

kikimam

kikimam
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Τασουλα συμφωνω οτι το καθε παιδι εχει τους ρυθμους του...η Ελισαβετ περπατησε γρηγορα ας πουμε οποτε μπορει να μιλησει αργοτερα...αλλα κ να αργουσε να περπατησει η αν αργησει να μιλησει δεν νομιζω οτι θα ανησυχησω...δεν ειμαι απ αυτες που ανησυχουν ευκολα για την εξελιξη του μωρου...εχω υπομονη φτ=υσικα μεσα στα φυσιολοικα πλαισια...δεν λεμε να ειναι 5 χρονων κ να μην μιλαει ας πουμε

tassoula

tassoula
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Θέλω να της πάρω κανένα βιβλίο να ασχολείται και δεν το έχω πετύχει ακόμα. Εχετε κανένα να μου πρότεινετε;

irenehr

irenehr
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Γεια σας κορίτσια!

Από λέξεις δεν έχω παράπονο, λέει αρκετές ο μικρός μου αλλά όπως λέει και η Τασούλα ούτε εμένα περπατάει ακόμα οπότε κάθε παιδί στο ρυθμό του. Συνήθως από ότι διαβάζω ένα από τα δύο (κίνηση ή ομιλία) είναι πιο γρήγορο.
Το γάλα είναι βέβαια η αγαπημένη του λέξη (μαζί με τη μπάλα που την έλεγε αρκετά νωρίτερα) και φοβόμαστε να το πούμε μπροστά του μην το θυμηθεί και αρχίζει να ζητάει γάλα Razz
Με τα φαγητά τα ίδια δεν τρώμε. Καμιά φορά του δίνω λίγο από το δικό μας και το τρώει πιο ευχάριστα, δεν ξέρω αν φταίει το ότι είναι σίγουρα πιο νόστιμο ή το ότι το τρώμε και εμείς...από το δικό του έχω φάει και δεν ζηλεύει (ίσα ίσα που γελάει και μετά με ταίζει αυτός Razz ). Τι να πω με αυτό το παιδί δεν ξέρω...
Jollie πόσες ώρες λείπεις στη δουλειά? 8-9? Σε αυτές τις ώρες τι τρώει ο Μαρίνος? Δεν πεινάει?
Το βράδυ τελευταία (κατά τις 5 περίπου) ξυπνάει και μένει ξύπνιος (και εγώ μαζί του βέβαια) για 1.30 ώρα περίπου...χωρίς να κλαίει αλλά χωρίς να κοιμάται (τον έχω στο κρεβάτι μου εκεινη την ώρα και βάζει τα χέρια του στο στόμα/μύτη/μάτια μου οπότε σίγουρα δεν μπορώ να τον αγνοήσω και να κοιμηθώ Razz ). Ελπίζω να περάσει σύντομα αυτή η φάση...
Στέλλα περιμένουμε νέα σου! Μακάρι να είσαι και εσύ εγκυούλα!

jollie


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Τασούλα μου, από το στόμα σου και στου Θεού τ΄ αυτί!!! Μακάρι να αδιαθετήσω και να κάτσω ξανά σύντομα με τον πασά μου, περιμένοντας και ένα δεύτερο μωράκι όσο έχω ακόμα αντοχές!! Ειρήνη , λείπω 8ωρο. Επειδή όμως το πρωινό που του δίνω είναι τα φρούτα, δεν έχουμε συνήθως πρόβλημα με αυτό, καθώς σε γενικές γραμμές κάτι θα φάει. Μετά αρχίζουν τα ζόρια, όταν έρχεται η ώρα του μεσημεριανού. Από την επόμενη εβδομάδα που θα ξεκινήσω βάρδιες θα μπορώ να σου πω τα νεότερά μας. Κική, κι ο Μαρίνος καταλαβαίνει τα πάντα (τα πάντα όμως κι έχω πάθει σοκ) αλλά από λεξούλες λέει μαμά, μπαμπά, κάνει ήχους ζώων, και μετά έχουμε τα ααα και μμμ όταν θέλει να πει ή να δείξει κάτι. Η αλήθεια είναι ότι κι αυτός είναι μπροστά στην εξέλιξη όσον αφορά στον κινητικό (λεπτό και αδρό) τομέα από ότι μας είπαν όλοι οι παιδίατροι, από πολύ νωρίς. Πιστεύω όμως ότι είναι πιο αγχωτικό το να αργεί να μιλάει ένα παιδάκι από το να καθυστερήσει να περπατήσει. Τουλάχιστον για εμένα. Από βιβλία, Τασούλα, κι εγώ θέλω να του διαβάσω παραμύθια, αλλά γκρινιάζει, γιατί θέλει να τα πάρει ο ίδιος, να τα επεξεργαστεί, να τα ξεφυλλίσει και να τα σκίσει βεβαίως βεβαίως!! Razz

233Ψηφοφορία Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14# Πεμ Φεβ 26, 2015 10:40 am

tassoula

tassoula
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Αχ έτσι και εμένα με τα βιβλία. Σήμερα κατσαμε πολύ ώρα έχουμε ένα βιβλίο με κλασσικά παραμύθια και απέξω έχει τον λύκο την Κοκκινοσκουφίτσα και τα 3 γουρουνακια. Μου έδειχνε με το δάχτυλο και της έλεγα κάθε φορά ποιος είναι, μετά από λίγο της τα έλεγα εγώ και μου τα έδειχνε!!!!! Είμαι πολύ περήφανη μάνα Razz και οτν βλέπανε το ασχημόπαπο έκανε πα πα παπί.
Εχω από το πρωί πονοκέφαλο φτάρνισμα έντονο, μια καταρροή μια μπούκωμα. Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη δεν είχα αρρωστήσει καθόλου και τώρα δεν ξέρω πως να το αντιμετωπισω. Φοβάμαι για το εμβρυακι....

jollie


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Τασούλα, μην ανησυχείς: έχουν και οι εγκυμονούσες το "δικαίωμα" να αρρωστήσουν. Μίλα με το γιατρό σου, δες αν μπορείς να το πας συντηρητικά κι αν επιδεινωθεί η κατάσταση, υπάρχουν πάντα φάρμακα συμβατά με την εγκυμοσύνη και το θηλασμό. Wink Κομμάτια είμαι, πάω για ύπνο, γιατί έχω εγερτήριο πρωινό και αύριο...

235Ψηφοφορία Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14# Παρ Φεβ 27, 2015 12:23 am

tassoula

tassoula
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Με τον βραδυνό ύπνο πως τα πάει ο Μαρινακος;;;
Σε αφήνει καθόλου να κοιμηθεις;;;
Χθες το βράδυ ηταν το χειρότερο μου. Η μικρή δεν κοιμόταν με τίποτα, εγώ να έχω πονοκέφαλο και πονόλαιμο. Κάποια στιγμή κοιμήθηκε η μικρή, κατά τις 2.30 κοιμηθηκα και εγώ , έχω βλέπετε και τις αϋπνίες. Κατά τις 4 η μικρή άρχισε να στριφογυρίζει, να κλωτσαει και να σηκώνεται όρθια. Λέω δεν είναι δυνατόν...... Κανένα μισαωρο πήγε έτσι και κάθε φορά τιναζομουνα απο τις κλωτσιές.... Το κεφάλι μου έτοιμο να σπάσει και ο άντρας μου μες στα νεύρα. Δεν γινόταν άλλο ειμουνα χάλια και δεν μπορούσα να το διαχειριστω αυτό. Του λέω του άντρα μου πάω να κοιμηθώ στον καναπέ........
Σηκώνεται πέρνει το παιδί και το πάει στην κούνια του. Η Ηλέκτρα φυσικά άρχησε να κλαίει. Τον ρωταω τι κάνει και μου λέει να μάθει να κοιμάται στο κρεββάτι της αστην να κλάψει.
Αρχισα να κλαίω και εγώ που την ακουγα .... μα εγώ δεν είμαι υπέρ αυτού του λέω, το παιδί μας φωνάζει. Θα έμεινε μόνη να κλαίει 3 λεπτά εμένα μου φάνηκε αιώνας..... Οταν την πήρα αγκαλιτσα και ηρέμησε μετά κοιμήθηκε αμέσως. Σίγουρα γιατί κατάλαβε όλο αυτό, μπορεί να το είδε σαν τιμωρία....
Κάποιες φορές μου φαίνεται οτι δεν μπορώ να διαχειρηστω καταστάσεις όπως κάτι τέτοιο ή όπως τώρα τελευταία που με χτυπάει με τα χερακια της στα κεφάλι και τον πρόσωπο και γελάει γιατί νομίζει οτι είναι παιχνίδι. Οσο και να της εξηγω δεν καταλαβαίνει και κάποιες φορές μετά από ώρα μπορεί να υψωσω λίγο την φωνή μου. Βέβαια και πάλι δεν βγαίνει τίποτα αφού και πάλι συνεχιζει και γελάει.
Εσείς κορίτσια περνάτε τέτοια σκηνικά και πως τα αντιμετωπίζεται;;;;

kikimam

kikimam
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Καλημερα σας!!!!Τασουλα σε ολες μας πιστευω τυχαινει κατι τετοιο....αυτο που λες οτι σας χτυπαει το κανει κ σε εμας η Ελισαβετ κ πολες φορες στοκεφαλι η στο προσωπο με μια ξυλινη μαρακα... Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14# - Σελίδα 10 911307
εννοειται πως της εξηγουμε οτι ειναι κακο αυτο η κανουμε οτι κλαιμε αλλα οπως λες κ εσυ γελαει...μαλλον ειναι μικρα ακομα να καταλαβουν αυτο κ δεν το κανου για να μας δειρουν,το εχουν σαν παιχνιδι...
Απ την αλληαυτο το θεμα που εχετε με τον υπνο κ που κοιμαται στ κρεβατι σας για εμενα δεν ειναι σωστο κ εδικα τωρα πο θα ερθει το νεο μελος θα ειναι πολυ δυσκολο να κοιμαστε ολοι μαζι...και η Ηλεκτρα θα ενοχλειτε κ θα ξυναει απ το μωρο αλλα και το αντιθετο...μην με παρεξηγησεις,εδω μιλαμε σαν φιλες....μηπως ο αντρας σου εχει δικιο οτι πρεπε να μαθει η Ηλεκτρα να κοιμαται στο κρεβατι της?ομως εφοσον δεν θελεις το παιδι να κλαιει κ λογικο το βρισκω πρεπει να βεθει ενας αλλος τροπος..ομως ποιος τροπος?εγω την εχω αφησει να κλαει για 6-7 λεπτα κ μου φανηκε κ εμενα αιωνας αλλα στο τελος κοιμηθηκε μονη της..ενω εκεινο το βραδυ προσπαθουσα 2 ωρες να την κοιμησω με αγκαλιες κ κουνημα...και δεν μ αφηνε ο αντρας μου να παω στο δωματιο της...αλλα μεχρι εκει...μια φιλη μου κ μια ξαδεργφη του αντρα μου σε παρομιες καταστασις αφησαν τα παιδια τους να κλαινε για 2 ωρες... affraid
εγω αυτο δεν θα μπορουσα να το κανω...αλο για λιγα λεπτα κ αλλο για 2 ωρες...ομως της φιλης μου της το ειπε ο παιδιατρος της να αφησει το μωρο να κλαιει ωσπου να σταματησει..και η φιλη μου μου ειπε οτι το εκανε αυτο για 2-3 μερες κ ειδε οτι δεν περασε το διο του κ απο τοτε δεν το ξανα εκανε..αυτο μου ειπε,αυτο λεω ...
εγω δεν ειμαι αντιθετη ν κλαψει και λιγο αλλα τοσο πολυ δεν θα το ανταχανα το αφησω να κλαιει κ ας ειχε αποτελεσμα..

anastasssia


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Καλημερααααα!
Πως τα πατε μανουλες και εγκυουλες? Stel μακαρι να πανε τα πραγματα οπως επιθυμεις!
Τασουλα περαστικα σου, ευχομαι να μην ταλαιπωρηθεις πολυ. Μεγαλη προοδος η Ηλεκτρα, να νανουριζει και την κουκλα της, μπραβο σας!! Και σας Ειρηνη να λετε γαλα!! Εμεις μονο μαμα και μπαμπα λεμε, ατα και μαμ. Τιποτα αλλο!!
Οσον αφορα τα κλαμματα και γω δεν αντεχω να τον αφηνω να κλαιει, αν και το εχω δοκιμασει για λιγα λεπτα και οντως σταματησε μονος του και κοιμηθηκε. Ισως δεν ειναι λαθος να τα αφηνουμε να κλαινε λιγακι ωστε να ξερουν οτι δεν περναει παντα το δικο τους, αλλα πως το αντεχουμε εμεις οι μαμαδες δεν ξερω...
Ειχαμε και επετειο γνωριμιας τις προαλλες και μετα ειχα τα γενεθλια μου. 16 χρονια επετειος Shocked και γω εφτασα τα 36 Shocked Πως περνανε τα χρονια βρε κοριτσια, τουλαχιστον να περνανε ομορφα και με υγεια Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14# - Σελίδα 10 654316

jollie


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Αναστασία, να ζήσετε και με το καλό να υποδεχτείτε και το νέο μέλος!! Τασούλα, ούτε εγώ τον αφήνω να κλαίει και είμαι από αυτές που υπεραμύνονται της επιλογής να κοιμάται μαζί μας. Κάποια στιγμή με είχε ρωτήσει κι εμένα ο σύζυγος τι θα κάναμε σε περίπτωση 2ου μωρού και του απάντησα ότι θα κοιμόμαστε όλοι μαζί βεβαίως βεβαίως!! Σε κάθε περίπτωση νομίζω ότι το καλύτερο είναι αυτό που μπορεί να υποστηρίξει κανείς. Δηλ. ότι και να μου πούνε αν δεν μπορώ να το εφαρμόσω γιατί δεν το αντέχει ο ψυχισμός μου τι να το κάνω;
Μιλάμε βέβαια για καταστάσεις που επιδέχονται αντίθετες ερμηνείες σε φυσιολογικά πάντα πλαίσια. Για καθετί υπάρχουν έρευνες που καταλήγουν σε αντίθετα συμπεράσματα. Το ίδιο ισχύει και για τη συγκοίμιση. Εγώ εφαρμόζω αυτή που ταιριάζει στην ιδιοσυγκρασία μου. Με άλλα λόγια νομίζω ότι καλό θα είναι να κρατήσεις την Ηλέκτρα μαζί σας. Εξήγησε τους λόγους στο σύζυγο και πιστεύω ότι σε κατάσταση ηρεμίας θα δείξει κατανόηση και θα τους σεβαστεί. Ο Μαρινάκος κάποια βράδια κοιμάται καλύτερα, αυτά στα οποία έχει φάει βραδινό ακριβώς πριν από τον ύπνο. Βέβαια εννοείται ότι δεν κοιμάται σερί ποτέ, αλλά τα ξυπνήματα πλέον είναι σε μονοψήφιο νούμερο. Και κάποια βράδια αργεί πολύυυυ να κοιμηθεί. Προχθές πχ το πάρτι άρχισε στις 2.30, χθες έκανε 1 ώρα και 45 λεπτά να κοιμηθεί. Στη μία ώρα συνήθως που αρχίζω να εκνευρίζομαι, αφήνω το σύζυγο μαζί του και χθες, που φαινόταν κουρασμένος αλλά παρόλα αυτά μαζί μου κουντούρντιζε, κατάφερε και κοιμήθηκε με τον άντρα μου!! Shocked

239Ψηφοφορία Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14# Παρ Φεβ 27, 2015 10:29 am

irenehr

irenehr
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Καλησπέρα!!
Jollie και σε 8 ώρες τρώει μόνο φρούτα και αντέχει? Πάλι καλά είστε! Σε περιμένει φαίνεται! Μπράβο που βελτιώθηκε λίγο και ο ύπνος σας! Και με το καλό να αδιαθετήσεις για να ξεκινήσετε προσπάθειες! Μία φορά περίοδος και μετά πάλι από την αρχή Razz
Τασούλα εγώ συμφωνώ με τη Jollie. Δεν είμαι υπερ της εκπαίδευσης στον ύπνο (και 5 λεπτά εμένα πολλά μου φαίνονται) αλλά φυσικά δεν έχουν όλες οι μανούλες τις ίδιες αντοχές. Επίσης πιστεύω ότι καλό είναι να κρατήσεις την Ηλέκτρα στο κρεβάτι σας για να ξεκουράζεσαι και εσύ αφού κοιμάται εκεί καλύτερα απλά ελπίζω να έχετε μεγάλο κρεβάτι για να κοιμάστε και οι 4 αργότερα Smile
Και εμένα με "χτυπάει" στο πρόσωπο ο μικρός σαν παιχνίδι και βάζει τα δάχτυλα του στα μάτια μου και κάθε φορά με ήρεμο τρόπο του βγάζω τα χεράκια και του λέω ότι πονάει η μαμά και ότι δεν βάζουμε τα δάχτυλα στα μάτια. Κάποια στιγμή θα το καταλάβει και θα σταματήσει!
Α και παραμύθια και εγώ δεν του διαβάζω γιατί δεν φαίνεται να τον συγκινούν όσες φορές δοκίμασα...αν και θα μου άρεσε σαν διαδικασία...ίσως αργότερα.
Μπράβο και στη μικρή σου που μαθαίνει γρήγορα Smile

240Ψηφοφορία Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14# Σαβ Φεβ 28, 2015 12:03 am

tassoula

tassoula
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Καλημέρα!!
Ούτε εγώ είμαι υπέρ να την αφήνω να κλαίει για να μάθει να κοιμάται μόνη. Αυτό ήταν ένα μεμονωμένο περιστατικό που σήμερα δεν επαναληφθηκε παρόλο που είχαμε πάλι στριφογυρισματα συνεχώς.
Αν ήταν θα της το είχα εφαρμόσει εξαρχής.
Όχι ότι δεν προσπαθώ όσο αντέχω να την μάθω να κοιμάται λίγο στο κρεββάτι της. Όταν αποκοιμιεται να την μεταφέρω μέχρι να ξυπνήσει. Απλά τώρα τελευταία ούτε αυτό δεν πιάνει. Ξυπνάει αμέσως.
Έχω και άλλη απορία βρε κορίτσια, πως βάζουμε όρια σε ένα τόσο μικρό παιδί;; Χθες ήθελε μαζί με τα υπόλοιπα...... Να πετάξει και το πορτατιφ κάτω από το κομοδίνο. Θέλει να ανοιγοκλεινει τις ντουλάπες που είναι ήδη ψιλαχαλασμενες και το κάνει με μανία και τις κοπανάει. Αν δεν το κάνει γιατί θα την πάρω από εκεί κλαίει με λυγμούς.
Και είναι 2 απλά παραδείγματα.

jollie


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Τασούλα, η αλήθεια είναι ότι κι εγώ έχω ένα θέμα όσον αφορά στην οριοθέτηση. Δεν ξέρω ποιο είναι το σωστό για το παιδί, πχ αν η απόσπαση προσοχής είναι λύση, και μέχρι πού πρέπει να το αφήνω να κινείται. Ο άντρας μου για παράδειγμα όταν αντιλαμβάνεται ότι "κινδυνεύει" το σπίτι (γιατί έχει και φοβερή δύναμη κατά γενική ομολογία!), τον παίρνει από εκεί και ας γκρινιάξει λίγο και του αποσπάει την προσοχή με κάτι άλλο. Εγώ είμαι πιο ελαστική. Από την άλλη υπάρχουν και αντικείμενα μέσα στο σπίτι που δεν επιδέχονται βλάβης, γιατί δεν μπορούμε να τα αντικαταστήσουμε. Εκεί δεν είμαι κι εγώ σίγουρη για το τι πρέπει να κάνω. Βέβαια από την άλλη και να τεθούν κάποιες απαγορεύσεις δεν ξέρω αν τόσο μικρά μπορούν να τις αντιληφθούν. Μάλλον δε σε βοήθησα, γιατί κι εγώ έχω προβληματισμούς στο συγκεκριμένο θέμα και διλήμματα. Όσον αφορά στον ύπνο, δε χρειάζεται να απολογείσαι. Και επιλογή σου να ήταν, θα έκανες αυτό που πιστεύεις, οπότε οκ. Απλά πχ εγώ σου ανέφερα τη δική μου άποψη και οπτική. Κι εγώ κάποια φορά που είχα φτάσει στο αμήν τον πήρα μόνη μου και τον πήγα θυμωμένη στο κρεβάτι του στο άλλο δωμάτιο. Ευτυχώς δεν άντεξα πάνω από 2 λεπτά να τον αφήσω μόνο του να κλαίει. Και μια άλλη φορά που σας έχω ξαναπεί, για να μη σηκωθώ μαζί του στις 12 το βράδυ και θεωρήσει ότι αυτό θα γίνεται συνέχεια, προσπαθούσα να του εξηγώ για 4 ώρες ότι είναι νύχτα και πρέπει να κοιμηθούμε. Εκείνος είχε άλλη άποψη και έκλαιγε με λυγμούς αυτές τις 4 ώρες. Εκ των υστέρω θεωρώ ότι το χειρίστηκα λάθος. Εκ των υστέρων όμως. Το χρεώνομαι, νιώθω άσχημα και δε θέλω να το επαναλάβω. Η απειρία μου δε με βοήθησε, δυστυχώς... Θέλω δηλ να σου πω ότι ακόμα και να έχουμε συγκεκριμένες απόψεις κάποιες φορές εμείς οι ίδιες παρεκκλίνουμε για το χ ψ λόγο.

maria_dou

maria_dou
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Καλησπεραα Κορίτσια. Τι ωραία θέματα θεσατε. 
Να δείτε τι ακούω από χτες από τους παππούδες Όλο όχι μαι μη είναι στο μωρό..Αντε τώρα να εξηγήσω ότι ακολουθώ άλλη διαπαιδαγωγηση.
Η αλήθεια είναι πως τον τελευταίο καιρό θέλω και Εγώ να Τον βάλω στο δωμάτιο του γτ Μου λείπει να κοιμάμαι στην αγκαλιά του άντρα μου..ίσως ακούγεται κακό αλλά μου έλειψε αυτό..παρόλα αυτά θα ακολουθήσω το παιδί και θα πάει μόνο του το παιδί στο δωμάτιο του..δεν θα τον αφηνα πότε μου να κλαίει γτ πιστεύω πως το κλάμα είναι η ομιλία του παιδιού και ο μόνος τρόπος επικοινωνίας. 
Και εμάς μας χτυπάει αλλά εξηγώ ότι πονάω σε έντονο ύφος και δείχνει να το καταλαβαίνει.
Όσο για τα όρια και εγώ είμαι λίγο μπερδεμένη.
Αλλά πιστεύω πως τα όρια είναι προσωπικά,οπότε πρέπει να μάθουμε στο παιδί τα δικά μας όρια μέχρι που φτάνουν.
Κορίτσια πριν μπω να γεννήσω λίγες ώρες πριν δλδ ήμουν 84κιλα με ύψος 1.63..χοντρουλα!!! Σήμερα είμαι 60κιλα!!!με το ίδιο ύψος..δυστυχώς δεν πήρα πόντο!!χαχα δεν θυμάμαι πότε ήταν η τελευταία φορά που η ζυγαριά έδειξε 60 είμαι πάρα πολύ χαρούμενη!!!!!

kikimam

kikimam
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Καλησπερα μανουλες...τι κανετε?
εχετε επιχειρησει να δωσετε στα μωρακια σας αποξηραμενα φρουτα οπως δαμασκηνα,συκα κ βερυκοκα....μου ειπε η παιδιατρος να τα μουλιαζω σε ζεστο νερακι για καμια ωρα κ να τα δινω στο μωρο...εχθες της εδωσα κ τα εφαγε....κανουν πολυ καλο αλλα προς το παρον πηρα μονο βερυκοκα για ν δω αν θα τα φαει...θα παρω και συκα κ δαμασκηνα καποια στιγμη...επισς εχει αρχισει εδω και 2 εβδομαδες που τρωει ψωμι με μελι...σκεφτομαι να της δωσω ταχινι αλλα δεν ρωτησα την παιδιατρο γι αυτο...δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα..το φυστικοβουτυρο κανει αραγε ?ξερει καμια σας?

kikimam

kikimam
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Μαρακι μπραβο που εισαι 60 κιλα!!!!!σουπερ!!!!εγω αν θυμασαι εχω αρχισει διαιτα κ γυμναστηριο εδω και εναμησι μηνα περιπου!!!!!εχω χασει 4 κιλα κ συνεχιζω για αλλα 4......πιστευω να αντεξωγιατι το εχω παρει πολυ ζεστα...τωρα ειμαι 63 κιλα με 1,70 υψος...θελωη ζυγαρια να δειξει κατω απο 60..εστω και 59!!!!!
και να σου πω κατι?γιατι ειναι κακο που σου εχει λειψει η αγκαλιτσα του αντρα σου...????.φυσιολογικο ειναι...δεν ειμαστε μονο μανουλες ειμαστε και γυναικες!!!!εγω τουλαχιστον ετσι το βλεπω....
παντως εγω κοριτσια δεν θα την παλευα να κοιμομαστε στο ιδιο κρεβατι με το παιδι...πολυ τσιτα,να μην το υπνησω,να μην το πλακωσω,να μην το ενα να μην το αλλο.....μου φαινεται πολυ δυσκολο

245Ψηφοφορία Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14# Σαβ Φεβ 28, 2015 10:31 am

jollie


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Μπράβο, Μαράκι, που κέρδισες τη μάχη με τη ζυγαριά!! Κική, εγώ και ένα μήνα περίπου του δίνω αποξηραμένα φρούτα, τα οποία δεν τα μουλιάζω καν. Του τα κόβω σε κομμάτια και του τα δίνω. Τρώει λίγα από αυτά. Να, Ειρήνη, τα αποξηραμένα φρούτα είχα ξεχάσει να σου τα αναφέρω ως πρόταση. Όσον αφορά στο ρόλο της γυναίκας... αυτόν τον έχω ξεχάσει προ πολλού. Δεν ήμουν βέβαια και ποτέ κοκέτα, περισσότερο αγοροκόριτσο θα χαρακτήριζα τον εαυτό μου, αλλά τα τελευταία 2 χρόνια αυτός ο ρόλος έχει ξεχαστεί για τα καλά και νιώθω αδύναμη και κουρασμένη να προσπαθήσω να τον επαναφέρω στην καθημερινότητά μου...

246Ψηφοφορία Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14# Κυρ Μαρ 01, 2015 11:19 pm

tassoula

tassoula
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Καλημέρα μανουλες!!!!
Μαρία μπράβο για τα κιλά σου, σίγουρα νιώθεις άλλος άνθρωπος!!! Εμένα τα κιλά με επηρεάζουν πάρα πολύ γιατί ειμουνα πάντα αδύνατη.
Ξεκίνησα την προηγούμενη εγκυμοσύνη έχοντας 3 κιλά παραπάνω απο οτι ήθελα 52 κιλά και έφτασα 64. Τώρα ξεκιναω την εγκυμοσύνη πάλι απο 52 κιλά και θέλω να φτάσω μέχρι 60. Θα δούμε αν θα το πετύχω. Αργησα πολύ να χάσω τα κιλά, πριν ένα μήνα έφυγε και το τελευταίο. Είμαι κοντουλα 1.62 ύψος.
Ααααα και η κοιλιά μου είναι ακόμα εκεί, ποτέ δεν έγινε όπως ηταν πρίν. Σίγουρα θα ήθελε και γυμναστική.
Για τα όρια που λέγαμε ακόμα το ψάχνω με την μικρή. Ξέρει οτι κάποια πράγματα δεν πρέπει να τα πειράζει αλλά κοιτάει με εκείνο το πονηρό ύφος της σκανταλιας και πάει προς τα εκεί. Μπορεί να είναι η ηλικία και σε λίγο καιρό να καταλαβαίνουν καλύτερα όταν τους μιλάς γιατί τώρα οτι και να λέω δεν μου δίνει σημασία. Μπορεί εγώ να το λαμβάνω έτσι βέβαια και να μην προσπαθώ αρκετά. Η αλήθεια είναι και ότι αυτή η συνεχόμενη σκέψη και αναζήτηση για το πως πρέπει να αντιμετωπισω την κάθε περίπτωση με κουράζει και νομίζω οτι κάποιες φορές πρέπει απλά να ακολουθώ το ένστικτο μου.
Την πέμπτη έχω γιατρό να πάω να δω το σπορακι.

irenehr

irenehr
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Γεια σας κορίτσια!
Και εγώ του δίνω αποξηραμένα φρούτα (χουρμάδες και σταφίδες έχω δοκιμάσει ως τώρα) αν και δεν έχουμε μεγάλη επιτυχία. Τρώει πχ με ενθουσιασμό τον πρώτο χουρμά αλλά δεν τρώει δεύτερο.
Μπράβο Μαρία για τα κιλά σου! Και για μένα είναι σημαντικά και σίγουρα νιώθεις καλύτερα όταν είσαι στα κιλά που θες!
Όσο για τα όρια, και εμένα έτσι κάνει Τασούλα (όταν πάει κάπου που "δεν πρέπει" γελάει επειδή ξέρει ότι είναι σκανδαλιά!). Προς το παρόν δεν αγχώνομαι με αυτά και προσπαθώ να υπάρχουν τα ελάχιστα μέσα στο σπίτι (εκεί που φτάνει) για να χρειαστεί να τον απομακρύνω.
Με το καλό να δείτε το σποράκι σας!

248Ψηφοφορία Απ: Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14# Τετ Μαρ 04, 2015 11:38 am

maria_dou

maria_dou
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Καλησπέρα κορίτσια..
Γυρίσαμε χτες,και σήμερα πήγαμε κολυμβητήριο, επιτέλους. Ο Δημήτρης φαίνεται να ξεχασε πολλά από αυτά που έκανε,αλλά ελπίζω μέχρι τέλος του μήνα να τα θυμηθεί πάλι..
Από που παίρνετε αποξηραμένα φρούτα?και ποια?δεν του έχω δώσει πότε και θα ήθελα να δοκιμάσει..ένα περίεργο πράμα..στη γιαγιά έτρωγε γιαούρτι και εδώ που του έδωσα πάλι αρνήθηκε. Και μέλι και μπανάνα και σκέτο με τπτ..
Είχα ξεχάσει να αναφέρω τα παραμύθια.έχουμε 3 Από χαρτί και 1 από ύφασμα..του αρέσουν πολύ και από μόνος του μου φέρνει να του διαβάσω,κάθεται στην αγκαλιά μου και αλλάζει και τις σελίδες..βέβαια έσκισε μια αλλά μάλλον κατά λάθος..επίσης παίρνει το κινητό μου το βάζει στο αφτί κάνει βόλτα μέσα στο σπίτι και μιλάει..έχει πολύ γέλιο..σήμερα άνοιξα την ντουλάπα του να πάρω κάτι και βρήκα το καπάκι από μια κατσαρόλα.. Θα με τρελάνει αυτό το παιδί κορίτσια..

jollie


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Καλησπέρα! Ημικρανία και σήμερα... Ήθελα να σχολιάσω διάφορα που έχουν συμβεί (με τον παιδίατρο), αλλά δεν έχω κουράγιο... Μαρία, πολύ γέλασα με το καπάκι της κατσαρόλας! Δεν παίζονται τα μικράκια μας!!! Κι εγώ χάνω και βρίσκω διάφορα στα πιο απίθανα μέρη. Βέβαια τα καπάκια δεν υπάρχει περίπτωση να τα βρω, καθώς μου τα έχει σπάσει κι έχω ξεμείνει. Αποξηραμένα φρούτα παίρνω από μαγαζί με ξηρούς καρπούς, δε νομίζω ότι έχει νόημα να πάρω βιολογικά που είναι και πανάκριβα. Παραμύθι ο δικός μου δεν κάθεται να του διαβάσω, θέλει να το παίρνει, να το ξεφυλλίζει μόνος του και να σκίζει σελίδες. Πιο υφασμάτινο έχετε πάρει εσείς;

tassoula

tassoula
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Εγώ έχω 2 υφασμάτινα αλλά δεν τα θέλει. Θέλει να έχουν χρώματα και σχέδια. Εχω την ζούγκλα με άγρια ζώα και την φάρμα ή κάπως έτσι. Αυτό κάνει και ήχους και έχει και υλικά που μπορεί να πιάνει. Επίσης μου φαίνονται ακριβά 16 ευρώ το ένα....
Την έχει πιάσει μια μανία να σκαρφαλώνει συνέχεια και κάποια στιγμή σίγουρα θα πέσει. Μέχρι και στα παιχνίδια της και στο τραπεζάκι δραστηριοτήτων σκαρφαλώνει και στα κομοδινα μας πάνω.... Τώρα λέμε εκτός από το παπακι και το αλογάκι επίσης το κοκορακι κοκο , την γατουλα νιαουυυυυ , το προβατάκι μπεεεεε τα πουλάκι τσιου τσιου. Ακόμα δεν λέμε το σκυλάκι Razz
Επίσης έχει φύγει απο την Κυριακή πλεον περπατάμε. Η παιδική χαρά της έκανε πολύ καλό γιατί μιμείται οπότε έβλεπε τα παιδάκια που παίζανε και ήθελε και αυτή. Από εκείνη την ώρα φεύγει συνέχεια μόνη της.
Της πήρα κάτι τέλεια παντοφλακια για το σπίτι minimax . http://minimax.gr/el/winter/slippers/minimax/childrens/product-775
Σαν αυτό το σχέδιο είναι άλλο.
Σήμερα πήγα γιατρό το σπορακι έγινε φασολακι 11 χιλιοστά. Μου έγραψε ένα κάρο εξετάσεις και θα πάω πάλι σε 2 εβδομάδες.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 10 από 35]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 6 ... 9, 10, 11 ... 22 ... 35  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις