Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
136 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 136 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 7 από 9]

151Περί ξιδιού και σόδας - Σελίδα 7 Empty Απ: Περί ξιδιού και σόδας Κυρ Νοε 27, 2011 11:55 pm

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Δεσποινα περιμένω!!!!

Ματίνα δεν ξέρω αν είναι το ίδιο. μου είπε οτι ο βόρακας είναι ορυκτό και καθαρίζει τα πάντα χωρίς κόπο. το κουτάκι που μου φέρανε έχει μέσα σκόνη.

πχ αυτή το ρίχνει την μπανιέρα και χωρίς τρίψιμο γυαλίζει

152Περί ξιδιού και σόδας - Σελίδα 7 Empty Απ: Περί ξιδιού και σόδας Δευ Νοε 28, 2011 12:03 am

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
το αγόρασε από το φαρμακείο και το πήρε 3 ευρώ τα 500γρ.

153Περί ξιδιού και σόδας - Σελίδα 7 Empty Απ: Περί ξιδιού και σόδας Δευ Νοε 28, 2011 12:04 am

mamamatina

mamamatina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ενδιαφέρον! Καθαρίζει χωρίς τρίψιμο ε? Μάλλον το ίδιο λέμε. Το είχε η συνυφάδα μου στη Χίο. Για τις κατσαρίδεν είναι ταμαμ. Το έβαζε στα κουφώματα, αλλά δεν έχει παιδάκια. Ούτε τερατάκια όπως εγώ. Μόλις πήγαμε το μάζεψε.

154Περί ξιδιού και σόδας - Σελίδα 7 Empty Απ: Περί ξιδιού και σόδας Δευ Νοε 28, 2011 12:06 am

desT

desT
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
florentiab έγραψε:το αγόρασε από το φαρμακείο και το πήρε 3 ευρώ τα 500γρ.

Κοίτα να δεις, και έχω νύφη φαρμακοποιό. Ποτέ δε σκέφτηκα να την ρωτήσω.

155Περί ξιδιού και σόδας - Σελίδα 7 Empty Απ: Περί ξιδιού και σόδας Δευ Νοε 28, 2011 12:08 am

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
desT έγραψε:
florentiab έγραψε:το αγόρασε από το φαρμακείο και το πήρε 3 ευρώ τα 500γρ.

Κοίτα να δεις, και έχω νύφη φαρμακοποιό. Ποτέ δε σκέφτηκα να την ρωτήσω.



μες στο σπίτι σου δηλαδή!!Smile

τις συνταγές Ντέπυ, μη με ξεχάσεις!

156Περί ξιδιού και σόδας - Σελίδα 7 Empty Απ: Περί ξιδιού και σόδας Δευ Νοε 28, 2011 12:10 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
florentiab έγραψε:Δεσποινα περιμένω!!!!

Ματίνα δεν ξέρω αν είναι το ίδιο. μου είπε οτι ο βόρακας είναι ορυκτό και καθαρίζει τα πάντα χωρίς κόπο. το κουτάκι που μου φέρανε έχει μέσα σκόνη.

πχ αυτή το ρίχνει την μπανιέρα και χωρίς τρίψιμο γυαλίζει

κανονισε να εκραγεις Razz

157Περί ξιδιού και σόδας - Σελίδα 7 Empty Απ: Περί ξιδιού και σόδας Δευ Νοε 28, 2011 12:14 am

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
litsakos έγραψε:
florentiab έγραψε:Δεσποινα περιμένω!!!!

Ματίνα δεν ξέρω αν είναι το ίδιο. μου είπε οτι ο βόρακας είναι ορυκτό και καθαρίζει τα πάντα χωρίς κόπο. το κουτάκι που μου φέρανε έχει μέσα σκόνη.

πχ αυτή το ρίχνει την μπανιέρα και χωρίς τρίψιμο γυαλίζει

κανονισε να εκραγεις Razz



γέλα μαρή γέλα, αλλα εγώ θα έχω αστραφτερή μπανιέρα χωρίς τρίψιμο!!!!! Very Happy

158Περί ξιδιού και σόδας - Σελίδα 7 Empty Απ: Περί ξιδιού και σόδας Δευ Νοε 28, 2011 12:16 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
florentiab έγραψε:
litsakos έγραψε:
florentiab έγραψε:Δεσποινα περιμένω!!!!

Ματίνα δεν ξέρω αν είναι το ίδιο. μου είπε οτι ο βόρακας είναι ορυκτό και καθαρίζει τα πάντα χωρίς κόπο. το κουτάκι που μου φέρανε έχει μέσα σκόνη.

πχ αυτή το ρίχνει την μπανιέρα και χωρίς τρίψιμο γυαλίζει

κανονισε να εκραγεις Razz



γέλα μαρή γέλα, αλλα εγώ θα έχω αστραφτερή μπανιέρα χωρίς τρίψιμο!!!!! Very Happy

εχει κανει επισμαλτωση η πεθερα στην μπανιερα μας,ειναι σαν καινουρια. Γιατι αν περιμενε απο μενα δεν νομιζω να αστραφτε Razz Razz

Α,θα ρθω για ελεγχο!

159Περί ξιδιού και σόδας - Σελίδα 7 Empty Απ: Περί ξιδιού και σόδας Δευ Νοε 28, 2011 12:20 am

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
litsakos έγραψε:
florentiab έγραψε:
litsakos έγραψε:
florentiab έγραψε:Δεσποινα περιμένω!!!!

Ματίνα δεν ξέρω αν είναι το ίδιο. μου είπε οτι ο βόρακας είναι ορυκτό και καθαρίζει τα πάντα χωρίς κόπο. το κουτάκι που μου φέρανε έχει μέσα σκόνη.

πχ αυτή το ρίχνει την μπανιέρα και χωρίς τρίψιμο γυαλίζει

κανονισε να εκραγεις Razz



γέλα μαρή γέλα, αλλα εγώ θα έχω αστραφτερή μπανιέρα χωρίς τρίψιμο!!!!! Very Happy

εχει κανει επισμαλτωση η πεθερα στην μπανιερα μας,ειναι σαν καινουρια. Γιατι αν περιμενε απο μενα δεν νομιζω να αστραφτε Razz Razz

Α,θα ρθω για ελεγχο!



αυτό είναι απειλή ή υπόσχεση;;;;

160Περί ξιδιού και σόδας - Σελίδα 7 Empty Απ: Περί ξιδιού και σόδας Δευ Νοε 28, 2011 12:24 am

desT

desT
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
florentiab έγραψε:

μες στο σπίτι σου δηλαδή!!Smile

τις συνταγές Ντέπυ, μη με ξεχάσεις!

Για να δεις βρε, τι κάνω για σένα... το γράφω στο χέρι μου
" σ-υ-ν-τ-α-γ-ε-ς Φ-λ-ω-ρ-α"
Πόσα χρόνια είχα να γράψω στο χέρι μου...

161Περί ξιδιού και σόδας - Σελίδα 7 Empty Απ: Περί ξιδιού και σόδας Δευ Νοε 28, 2011 12:26 am

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
desT έγραψε:
florentiab έγραψε:

μες στο σπίτι σου δηλαδή!!Smile

τις συνταγές Ντέπυ, μη με ξεχάσεις!

Για να δεις βρε, τι κάνω για σένα... το γράφω στο χέρι μου
" σ-υ-ν-τ-α-γ-ε-ς Φ-λ-ω-ρ-α"
Πόσα χρόνια είχα να γράψω στο χέρι μου...



Very Happy Very Happy Very Happy

δέσε και μια κόκκινη κλωστή στο δαχτυλό σου!

162Περί ξιδιού και σόδας - Σελίδα 7 Empty Απ: Περί ξιδιού και σόδας Δευ Νοε 28, 2011 12:42 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
florentiab έγραψε:
litsakos έγραψε:
florentiab έγραψε:
litsakos έγραψε:
florentiab έγραψε:Δεσποινα περιμένω!!!!

Ματίνα δεν ξέρω αν είναι το ίδιο. μου είπε οτι ο βόρακας είναι ορυκτό και καθαρίζει τα πάντα χωρίς κόπο. το κουτάκι που μου φέρανε έχει μέσα σκόνη.

πχ αυτή το ρίχνει την μπανιέρα και χωρίς τρίψιμο γυαλίζει

κανονισε να εκραγεις Razz



γέλα μαρή γέλα, αλλα εγώ θα έχω αστραφτερή μπανιέρα χωρίς τρίψιμο!!!!! Very Happy

εχει κανει επισμαλτωση η πεθερα στην μπανιερα μας,ειναι σαν καινουρια. Γιατι αν περιμενε απο μενα δεν νομιζω να αστραφτε Razz Razz

Α,θα ρθω για ελεγχο!



αυτό είναι απειλή ή υπόσχεση;;;;

και τα δυο!

163Περί ξιδιού και σόδας - Σελίδα 7 Empty Απ: Περί ξιδιού και σόδας Τετ Νοε 30, 2011 5:56 am

desT

desT
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Φλω για σένα αυτό:
(οι συνταγές είναι από το βιβλίο της Karie Siegel-Maier "συνταγές για οικολογικά καθαριστικά")
Για το μπάνιο
Απολυμαντικό με άρωμα πεύκου
Σίγουρα θα προτιμήσετε αυτή τη συνταγή από το παλιό καθαριστικό σας με άρωμα "πεύκου".
2 φλιτζάνια νερό
2 κουτ. σούπας Βόρακας
8 σταγόνες αιθέριο έλαιο πεύκου
4 σταγόνες αιθέριο έλαιο κέδρου
Αναμείξτε όλα τα υλικά μέσα σε ένα καθαρό μπουκάλι με ψεκαστήρα. Ανακινήστε καλά πριν από κάθε χρήση. Ψεκάστε πάνω στις επιφάνειες του μπάνιου και καθαρίστε με ένα γρό πανί ή σφουγγάρι.

Βοτανικό απολυμαντικό
Ένα σούπερ απολυμαντικό που φτιάχνεται απίστευτα εύκολα.
2 φλιτζάνια ζεστό νερό
5 κλαδάκια φρέσκο θυμάρι ή 10 σταγόνες αιθέριο έλαιο θυμαριού
1/4 φλιτζανιού βόρακας
Αν χρησιμοποιείτε φρέσκα βότανα, αφήστε το νερό να βράσει και ρίξτε το πάνω από τα κλαδάκια του θυμαριού μέσα σε ένα μπολ. Αφήστε το να μουλιάσει για 30 λεπτά και στη συνέχεια σουρώστε το υγρό μέσα σε ένα μπουκάλι με ψεκαστήρα. Προσθέστε το βόρακα και ανακινήστε καλά. Αν χρησιμοποιήσετε το αιθέριο έλαιο, αναμείξτε όλα τα συστατικά σε ένα μπουκάλι με ψεκαστήρα και ανακινήστε καλά. Ψεκάστε σε επιφάνειες και καθαρίστε με ένα υγρό πανί ή ένα σφουγγάρι.

Καθαριστικό της λεκάνης χωρίς τρίψιμο
Αυτό είναι για τις λεκάνες που έχουν σχηματίσει έναν αντιαισθητικό κύκλο. (Όπως αυτός που θα βρείτε στο μπάνιο που δεν έχει χρησιμοποιηθεί τους τελευταίους έξι μήνες). Μπορείτε να εφαρμόσετε τη συνταγή συτή πριν πάτε για ύπνο μέχρι το πρωί, ακόμη και οι πιο δύσκολοι λεκέδες θα έχουν εξαφανιστεί.
1 φλιτζάνι βόρακας
1 φλιτζάνι ξύδι
10 σταγόνες αιθέριο έλαιο πεύκου ή λεβάντας
5 σταγόνες αιθέριο έλαιο λεμονιού ή μοσχολέμονου (λάιμ)
Αναμείξτε όλα τα υλικά σε ένα πλαστικό μπολ ή μπουκάλι και ρίξτε όλο το περιεχόμενο μέσα στη λεκάνη της τουαλέτας. Αφήστε το να μείνει όλη τη νύχτα. Το πρωί, απλά τραβήξτε το καζανάκι!
Εύκολο καθαριστικό για τη λεκάνη
Τι θα μπορούσε να είναι πιο απλό από αυτή την εύκολη και αποτελεσματική συνταγή;
1/2 φλιτζανιού μαγειρική σόδα
1/4 φλιτζανιού λευκό ξύδι
10 σταγόνες αιθέριο έλαιο τεϊόδεντρου
Αναμείξτε όλα τα υλικά. Ρίξτε τα στη λεκάνη, τρίψτε με μια βούρτσα και τελειώσατε.

Άντε δοκίμασε κάποια συνταγή και πες μας.
Εγώ σχολάω τώρα αλλά θα διαλέξω και άλλες την επόμενη φορά για να σου γράψω.
Περί ξιδιού και σόδας - Σελίδα 7 417472

164Περί ξιδιού και σόδας - Σελίδα 7 Empty Απ: Περί ξιδιού και σόδας Τετ Νοε 30, 2011 11:54 pm

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
τι κανουμε οταν καποιο υφασμα λερωθει απο σκουρια?

Στον χυμο ενος λεμονιου διαλυουμε μια γεματη κουταλια σουπας μαγειρικη σοδα η αλατι.Επειτα απλωνουμε το διαλυμα αυτο στην περιοχη του λεκε για 20 με 30 λεπτα!Τριβουμε καλα το υφασμα,επειτα το ξεβγαζουμε με αφθονο νερο και τελος το στεγνωνουμε στον ηλιο να ασπρισει.Αν η σκουρια δεν εχει φυγει τελειως,επαναλαμβανουμε την παραπανω διαδικασια.Αν εχουμε την υποψια οτι μπορει να ξεβαψει το υφασμα απο τον χυμο λεμονιου δοκιμαζουμε λιγο στο στριφωμα του!

Αυτο το ειδα σε ενα περιοδικο,δεν χρειαστηκε να το δοκιμασω ακομη για να δω αποτελεσματα!

165Περί ξιδιού και σόδας - Σελίδα 7 Empty Απ: Περί ξιδιού και σόδας Πεμ Δεκ 01, 2011 12:29 am

desT

desT
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
black beauty έγραψε:τι κανουμε οταν καποιο υφασμα λερωθει απο σκουρια?

Στον χυμο ενος λεμονιου διαλυουμε μια γεματη κουταλια σουπας μαγειρικη σοδα η αλατι.Επειτα απλωνουμε το διαλυμα αυτο στην περιοχη του λεκε για 20 με 30 λεπτα!Τριβουμε καλα το υφασμα,επειτα το ξεβγαζουμε με αφθονο νερο και τελος το στεγνωνουμε στον ηλιο να ασπρισει.Αν η σκουρια δεν εχει φυγει τελειως,επαναλαμβανουμε την παραπανω διαδικασια.Αν εχουμε την υποψια οτι μπορει να ξεβαψει το υφασμα απο τον χυμο λεμονιου δοκιμαζουμε λιγο στο στριφωμα του!

Αυτο το ειδα σε ενα περιοδικο,δεν χρειαστηκε να το δοκιμασω ακομη για να δω αποτελεσματα!

Να δούμε τι λέει και η Karie Siegel-Maier για την σκουριά:
"Ένας τρόπος για να αφαιρέσετε τη σκουριά είναι να φτιάξετε μια πάστα από χυμό λεμονιού και αλάτι. Αφήστε το μείγμα να μείνει πάνω στο λεκέ για αρκετά λεπτά και στη συνέχεια ρίξτε βραστό νερό πάνω από το λεκέ. Μια άλλη μέθοδος είναι να βράσετε το ρούχο μαζί με 1 κουτάλιά σούπας όξινο τρυγικό κάλιο και 1 λίτρο νέρο. Μια παλιά, αλλά δοκιμασμένη, μέθοδος για τους λεκέδες από σκουριά είναι να αφήσετε το ύφασμα να μουλιάσει σε ένα κρύο 'τσάι' φτιαγμένο με 2 εως 3 κλαδάκια φρέσκο ρήο (ραβέντι) scratch και 3 φλιτζάνια βραστό νερό."

Δες λίγο Φλώρα το παρακάτω. Περιέχει βόρακα.
Λεκές από Σοκολάτα
Φτιάξτε ένα μείγμα από βόρακα και νερό και απλωστε το πάνω στο λεκέ. Αφήστε το ρούχο να στεγνώσει και στη συνέχεια πλύντε το ως συνήθως.

166Περί ξιδιού και σόδας - Σελίδα 7 Empty Απ: Περί ξιδιού και σόδας Πεμ Δεκ 01, 2011 2:23 am

Μαρία Σ.

Μαρία Σ.
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
καλημερα κοριτσια θελω τη βοηθεια σας γιατι εκανα μεγαλη πατατα!!!!!επλυνα τα ρουχα και ενα ρουχο εβγαλε χρωμα!!! δυστηχως μεσα ηταν το μπουρνουζι του αντρα μου το οποιο ειναι ασπρο και εχει γινει παντου πρασινα και μια μπυτζαμα δικια μου αυτα εγιν χαλια τα αλλα αν δεν ξερεις δεν λες οτι εβαψαν. αυτο που με νοιαζει ειναι το μπουρνουζι, μπορειτε να μου δωσετε καμια συμβουλη πως να γινει παλι ασπρο??? η μαμα μου ειπε να βαλω ευρυκα αλλα δεν το εχω κανει. αν μπορειτε πεστε καμια ιδεα ευχαριστωω

167Περί ξιδιού και σόδας - Σελίδα 7 Empty Απ: Περί ξιδιού και σόδας Πεμ Δεκ 01, 2011 2:57 am

evvi

evvi
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Μαρία Σ. έγραψε:καλημερα κοριτσια θελω τη βοηθεια σας γιατι εκανα μεγαλη πατατα!!!!!επλυνα τα ρουχα και ενα ρουχο εβγαλε χρωμα!!! δυστηχως μεσα ηταν το μπουρνουζι του αντρα μου το οποιο ειναι ασπρο και εχει γινει παντου πρασινα και μια μπυτζαμα δικια μου αυτα εγιν χαλια τα αλλα αν δεν ξερεις δεν λες οτι εβαψαν. αυτο που με νοιαζει ειναι το μπουρνουζι, μπορειτε να μου δωσετε καμια συμβουλη πως να γινει παλι ασπρο??? η μαμα μου ειπε να βαλω ευρυκα αλλα δεν το εχω κανει. αν μπορειτε πεστε καμια ιδεα ευχαριστωω

ναι βαλε σε μια λεκανιτσα ζεστο νερο και ευρηκα και αστο μεσα να μουλιασει αρκετα αν εχει μεινει αρκετα χρωμα παλι ξανακαντο και μετα πλεντο στους πολλους βαθμους με τα υπολοιπα ασπρα.

168Περί ξιδιού και σόδας - Σελίδα 7 Empty Απ: Περί ξιδιού και σόδας Πεμ Δεκ 01, 2011 4:13 am

Μαρία Σ.

Μαρία Σ.
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ευχαριστω θα το κανω και να δουμε τι θα γινει. στενοχωρηθηκα γιατι ηταν πολυ ακριβο αλλιως δεν θα με απασχολουσε.

169Περί ξιδιού και σόδας - Σελίδα 7 Empty Απ: Περί ξιδιού και σόδας Πεμ Δεκ 01, 2011 5:29 am

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μαρια υπαρχουν στο εμποριο κατι ειδικα απορρυπαντικα-τα ξεβαφτικα,ειναι πολυ αποτελεσματικα. Εμενα ειχανε βαφτει ροζ κατι ασπρα σε καποια σημεια και τα χρησιμοποιησα και ξαναγιναν κατασπρα!Απλα διαβασε τις οδηγιες προσεκτικα!

170Περί ξιδιού και σόδας - Σελίδα 7 Empty Απ: Περί ξιδιού και σόδας Πεμ Δεκ 01, 2011 5:47 am

desT

desT
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
black beauty έγραψε:Μαρια υπαρχουν στο εμποριο κατι ειδικα απορρυπαντικα-τα ξεβαφτικα,ειναι πολυ αποτελεσματικα. Εμενα ειχανε βαφτει ροζ κατι ασπρα σε καποια σημεια και τα χρησιμοποιησα και ξαναγιναν κατασπρα!Απλα διαβασε τις οδηγιες προσεκτικα!

Και εγώ αυτό θα πρότεινα.
"ξεβαφή" ή "ξεβαφτικό" το λένε, κάπως έτσι.

171Περί ξιδιού και σόδας - Σελίδα 7 Empty Απ: Περί ξιδιού και σόδας Πεμ Δεκ 01, 2011 5:56 am

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Τωρα τον χειμωνα που οι περισσοτερες εχουμε χαλια στο σπιτι δοκιμαστε να ριξετε λιγη βανιλια πανω στα χαλια σας και σκουπιστε με ηλεκτρικη. Το σπιτι σας θα μυρισει τελεια και καθε φορα που θα σκουπιζετε με την ηλεκτρικη θα ξαναμυριζει,το εχω ξαναγραψει νομιζω αλλα ισως δεν το διαβασατε,ειναι τελειο φυσικο αρωμα!Ανα διαστηματα βεβαια πρεπει να ανανεωνεται το αρωμα!

(την ιδεα την διαβασα σε περιοδικο)

Τωρα μου ηρθε και αλλο αρωμα στο μυαλο,αν βαλω αποξηραμενη λεβαντα λετε να μυριζει το ιδιο ευχαριστα?

172Περί ξιδιού και σόδας - Σελίδα 7 Empty Απ: Περί ξιδιού και σόδας Πεμ Δεκ 01, 2011 9:43 am

desT

desT
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
black beauty έγραψε:Τωρα τον χειμωνα που οι περισσοτερες εχουμε χαλια στο σπιτι δοκιμαστε να ριξετε λιγη βανιλια πανω στα χαλια σας και σκουπιστε με ηλεκτρικη. Το σπιτι σας θα μυρισει τελεια και καθε φορα που θα σκουπιζετε με την ηλεκτρικη θα ξαναμυριζει,το εχω ξαναγραψει νομιζω αλλα ισως δεν το διαβασατε,ειναι τελειο φυσικο αρωμα!Ανα διαστηματα βεβαια πρεπει να ανανεωνεται το αρωμα!

(την ιδεα την διαβασα σε περιοδικο)

Τωρα μου ηρθε και αλλο αρωμα στο μυαλο,αν βαλω αποξηραμενη λεβαντα λετε να μυριζει το ιδιο ευχαριστα?

Αυτό Μπλάκι εγώ το κάνω κάθε φορά που αλλάζω σακούλα στη σκούπα. Κάπου το είχα δει και εγώ. Πετυχαίνει κάθε φορά και όποιος μπαίνει στο σπίτι αμέσως μετά το σκούπισμα νομίζει ότι ψήνω γλυκό.
Εγώ το κάνω με βανίλια αλλά γίνεται και με κανέλα. Για τα υπόλοιπα δεν ξέρω αλλά φαντάζομαι πως ναι.

173Περί ξιδιού και σόδας - Σελίδα 7 Empty Απ: Περί ξιδιού και σόδας Πεμ Δεκ 01, 2011 11:51 am

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
χαχαχ νομιζω οτι διαβασαμε το ιδιο περιοδικο!

το εχω δοκιμασει και με κανελα και γαρυφαλο αλλα νομιζω η βανιλια διαρκει περισσοτερο(ειναι και ασπρη)

174Περί ξιδιού και σόδας - Σελίδα 7 Empty Απ: Περί ξιδιού και σόδας Πεμ Δεκ 01, 2011 12:48 pm

Elena84

Elena84
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΤΕΛΕΙΕΣ ΙΔΕΕΣ ΕΧΕΤΕ… ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΗΝ ΒΑΝΙΛΙΑ… ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ… ΤΗΝ ΒΑΝΙΛΙΑ ΠΟΥ ΒΑΖΟΥΜΕ ΣΤΟ ΓΛΥΚΟ ΕΤΣΙ;; ΑΝ ΤΑ ΧΑΛΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΚΟΥΡΑ ΔΕΝ ΘΑ ΦΑΙΝΕΤΕ Η ΒΑΝΙΛΙΑ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΧΑΛΙ; ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΠΧ ΕΙΝΑΙ ΚΑΦΕ ΜΕ ΜΠΕΖ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΤΡΙΧΩΤΑ..
ΣΑΝ ΑΥΤΟ ΕΔΩ ΑΠΛΑ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΣΚΟΥΡΟ ΚΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΠΕΖ… ΚΑΙ ΡΙΧΝΟΥΜΕ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΧΑΛΙ ΤΗΝ ΒΑΝΙΛΙΑ ΚΑΙ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΤΡΑΒΑΜΕ ΜΕ ΤΗΝ ΣΚΟΥΠΑ; ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΣΚΟΥΠΙΖΟΥΜΕ;

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

175Περί ξιδιού και σόδας - Σελίδα 7 Empty Απ: Περί ξιδιού και σόδας Πεμ Δεκ 01, 2011 1:03 pm

desT

desT
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Elena84 έγραψε:ΤΕΛΕΙΕΣ ΙΔΕΕΣ ΕΧΕΤΕ… ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΗΝ ΒΑΝΙΛΙΑ… ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ… ΤΗΝ ΒΑΝΙΛΙΑ ΠΟΥ ΒΑΖΟΥΜΕ ΣΤΟ ΓΛΥΚΟ ΕΤΣΙ;; ΑΝ ΤΑ ΧΑΛΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΚΟΥΡΑ ΔΕΝ ΘΑ ΦΑΙΝΕΤΕ Η ΒΑΝΙΛΙΑ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΧΑΛΙ; ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΠΧ ΕΙΝΑΙ ΚΑΦΕ ΜΕ ΜΠΕΖ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΤΡΙΧΩΤΑ..
ΣΑΝ ΑΥΤΟ ΕΔΩ ΑΠΛΑ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΣΚΟΥΡΟ ΚΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΠΕΖ… ΚΑΙ ΡΙΧΝΟΥΜΕ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΧΑΛΙ ΤΗΝ ΒΑΝΙΛΙΑ ΚΑΙ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΤΡΑΒΑΜΕ ΜΕ ΤΗΝ ΣΚΟΥΠΑ; ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΣΚΟΥΠΙΖΟΥΜΕ;

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Σημασία δεν έχει αν την ρίξεις πάνω στο χαλί, σημασία έχει να την ρουφήξει η σκούπα.
Ναι, αυτή η βανίλια που βάζουμε στα γλυκά. Ρίξε την στο πάτωμα, στο πλακάκι και ρούφα την με την σκούπα. Κατα προτίμηση με άδεια σακούλα.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 7 από 9]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | Πολιτισμός | Childhood, Family | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις