Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
101 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 101 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 9]

76Περί ξιδιού και σόδας - Σελίδα 4 Empty Απ: Περί ξιδιού και σόδας Δευ Σεπ 19, 2011 4:12 am

desT

desT
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
elena25 έγραψε:
Nena έγραψε:
Μια παλιά μου σπιτονοικοκυρα καθάριζε κάθε μέρα με το Κεσαπ (κεζαπ??? Καιζαπ??? ουτε ξέρω πώς λέγεται, ποτε δεν έχω πάρει). Πρέπει να ειναι το ακουαφόρτε. Μιλάμε για την πλήρη (άσκοπη) απολύμανση 3 φορές τη μέρα, συν το δωράκι του νιτρικου οξέος στον υδροφόρο ορίζοντα. Δε λέω να ζουμε μέσα στη βρωμα, αλλά η απολύμανση πλέον έχει αποκτήσει άλλο (και λάθος) όνομα..


Την κουνιάδα μου μού θύμισες τώρα... Αυτή το λέει "κιζάπ" και ναι, είναι το ακουαφόρτε. Προσπάθησα να της εξηγήσω ότι περισσότερο κακό κάνει και όχι καλό αλλά δεν το καταλαβαίνει. Βέβαια δεν το χρησιμοποιεί κάθε μέρα, αλλά 2-3 φορές το μήνα. Και πάλι όμως μου φαίνεται υπερβολή. Είναι υπερβολικά τοξικό (εσύ θα το ξέρεις καλύτερα). Εγώ όλες κι όλες 2 φορές το έχω χρησιμοποιήσει.

Εμείς εδώ στη Γκιουμουρτζίνα το λέμε Κεζάπ, αλλά όπως και να το πεις την ίδια δουλειά κάνει και δεν είναι καλή δουλειά.
Καταρχήν το βρίσκω πολύ επικίνδυνο να έχω τόσο τοξικά απορρυπαντικά στο σπίτι μου. Πραγματικά επικίνδυνο, μέχρι και τύφλωση μπορείς να πάθεις.

77Περί ξιδιού και σόδας - Σελίδα 4 Empty Απ: Περί ξιδιού και σόδας Δευ Σεπ 19, 2011 4:53 am

CHRISLA2216

CHRISLA2216
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
μπραβο κοριτσια!!! σωτηριες οι συμβουλες σας!!
για βοηθηστε με σε κατι...
1)τις ξυλομπογιες κ τα μολυβια πως θα τα καθαρισω σωστα απο τους τοιχους ωστε να μην φυγει το χρωμα??
2)τα ντουλαπια της κουζινας μου εξωτερικα εχουν καποιους λεκεδες που δεν φευγουν, ενω προσπαθω με βετεξ κ ενα πολυκαθαριστικο σε σπρει που εχω.. εχετε καμια καλη ιδεα?

78Περί ξιδιού και σόδας - Σελίδα 4 Empty Απ: Περί ξιδιού και σόδας Δευ Σεπ 19, 2011 4:59 am

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
CHRISLA2216 έγραψε:μπραβο κοριτσια!!! σωτηριες οι συμβουλες σας!!
για βοηθηστε με σε κατι...
1)τις ξυλομπογιες κ τα μολυβια πως θα τα καθαρισω σωστα απο τους τοιχους ωστε να μην φυγει το χρωμα??
2)τα ντουλαπια της κουζινας μου εξωτερικα εχουν καποιους λεκεδες που δεν φευγουν, ενω προσπαθω με βετεξ κ ενα πολυκαθαριστικο σε σπρει που εχω.. εχετε καμια καλη ιδεα?


Δεν το έχω εφαρμόσει αλλά έχω ακούσε πως οι ξυλομπογιές φεύγουν με υγρά μαντηλάκια ντεμακιγιάζ. Δεν θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου αλλά μου το είχε πει μια ξαδέρφη μου που έχει δύο μωρά.

79Περί ξιδιού και σόδας - Σελίδα 4 Empty Απ: Περί ξιδιού και σόδας Δευ Σεπ 19, 2011 5:02 am

CHRISLA2216

CHRISLA2216
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
elena25 έγραψε:
CHRISLA2216 έγραψε:μπραβο κοριτσια!!! σωτηριες οι συμβουλες σας!!
για βοηθηστε με σε κατι...
1)τις ξυλομπογιες κ τα μολυβια πως θα τα καθαρισω σωστα απο τους τοιχους ωστε να μην φυγει το χρωμα??
2)τα ντουλαπια της κουζινας μου εξωτερικα εχουν καποιους λεκεδες που δεν φευγουν, ενω προσπαθω με βετεξ κ ενα πολυκαθαριστικο σε σπρει που εχω.. εχετε καμια καλη ιδεα?


Δεν το έχω εφαρμόσει αλλά έχω ακούσε πως οι ξυλομπογιές φεύγουν με υγρά μαντηλάκια ντεμακιγιάζ. Δεν θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου αλλά μου το είχε πει μια ξαδέρφη μου που έχει δύο μωρά.

θα το δοκιμασω ελενα μου κ θα σας ενημερωσω.. σ'ευχαριστω!!

80Περί ξιδιού και σόδας - Σελίδα 4 Empty Απ: Περί ξιδιού και σόδας Δευ Σεπ 19, 2011 5:21 am

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Γενικά αρκετοι λεκέδες φεύγυν με το οινοπνευμα, μελάνια απο στυλό και μαρκαδόρο, λεκέδες απο λάστιχο στο παρκέ, και ειδικά οι λιπαροι λεκέδες. Αν πχ στάξει κερί στο ρουχο, το βγαζουμε σιδερώνοντας το ρουχο πάνω απο μια χαρτοπετσέτα, αλλά επειδη πολλές φορές, παρόλο που φεύγει το κερί, μένει ο λιπαρός λεκές, με λίγο οινόπνευμα εξαφανίζεται κι αυτος.
Και το ξιδι μπορει να δράσει με παρόμοιο τρόπο, ή η βενζίνη.

81Περί ξιδιού και σόδας - Σελίδα 4 Empty Απ: Περί ξιδιού και σόδας Δευ Σεπ 19, 2011 9:46 am

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
μολις ειδα οτι σας εδωσα λαθος λινκ!

αυτο εννοουσα!

https://www.facebook.com/pages/Tips-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B5%CF%85%CE%BA%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B7-%CE%B6%CF%89%CE%B7/139555416060820

κανετε την ερωτηση σας και σας απαντανε!!!

82Περί ξιδιού και σόδας - Σελίδα 4 Empty Απ: Περί ξιδιού και σόδας Δευ Σεπ 19, 2011 10:23 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
florentiab έγραψε:
litsakos έγραψε:
desT έγραψε:
litsakos έγραψε:...
ποιος μιλαει?που η προταση "καθαριζω ντουλαπες κ ντουλαπια" ακουγεται καθε 3 και λιγο!! Laughing
...

Δεν σε κάνει εντύπωση που ακόμα τα καθαρίζει... χα, χα...
Ανευ παρεξηγήσεως πάντα Laughing

Laughing λες να με δουλευει το καθαρμα?κ εγω την εχω για υποδειγμα νοικοκυρας-εργαζομενης-μανας? Laughing
την κοβω την χλωρινη,θα σφουγγαριζω μια με νερο κ μια με βιολογικο σαπουνι,εχει δικιο η Νενα,τι να το κανω το καθαρο σπιτι αν καταστρεφω το οικοσυστημα. Rolling Eyes



εμένα αποκαλείς κάθαρμα;;;;;

Περί ξιδιού και σόδας - Σελίδα 4 417472 Περί ξιδιού και σόδας - Σελίδα 4 417472 Περί ξιδιού και σόδας - Σελίδα 4 417472

ΝΑΙ!

CHRISLA2216 έγραψε:μπραβο κοριτσια!!! σωτηριες οι συμβουλες σας!!
για βοηθηστε με σε κατι...
1)τις ξυλομπογιες κ τα μολυβια πως θα τα καθαρισω σωστα απο τους τοιχους ωστε να μην φυγει το χρωμα??
2)τα ντουλαπια της κουζινας μου εξωτερικα εχουν καποιους λεκεδες που δεν φευγουν, ενω προσπαθω με βετεξ κ ενα πολυκαθαριστικο σε σπρει που εχω.. εχετε καμια καλη ιδεα?

ΜΕ ΟΙΝΟΠΝΕΥΜΑ ΠΟΥ ΕΙΠΕ Η νΕΝΑ,εχει κ ενα σφουγγαρακι στο σουπερ,λευκο που το βρεχεις με νερο κ καθαριζει τον τοιχο.Τα παστελ κ μαρκαδορους ετσι τα βγαζω.

83Περί ξιδιού και σόδας - Σελίδα 4 Empty Απ: Περί ξιδιού και σόδας Δευ Σεπ 19, 2011 12:19 pm

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
litsakos έγραψε:
florentiab έγραψε:
litsakos έγραψε:Laughing λες να με δουλευει το καθαρμα?κ εγω την εχω για υποδειγμα νοικοκυρας-εργαζομενης-μανας? Laughing
την κοβω την χλωρινη,θα σφουγγαριζω μια με νερο κ μια με βιολογικο σαπουνι,εχει δικιο η Νενα,τι να το κανω το καθαρο σπιτι αν καταστρεφω το οικοσυστημα. Rolling Eyes

εμένα αποκαλείς κάθαρμα;;;;;

Περί ξιδιού και σόδας - Σελίδα 4 417472 Περί ξιδιού και σόδας - Σελίδα 4 417472 Περί ξιδιού και σόδας - Σελίδα 4 417472
ΝΑΙ!

Κάθαρμα εννοεί αυτόν/ην που καθαρίζει, από τη ρίζα καθαρ-, ο καθαρός, καταλάβατε? Ε, Λιτσα??? Razz Razz Razz


litsakos έγραψε:
...εχει κ ενα σφουγγαρακι στο σουπερ,λευκο που το βρεχεις με νερο κ καθαριζει τον τοιχο.Τα παστελ κ μαρκαδορους ετσι τα βγαζω.
Ωχ, ρε συ, κι εγω έχω ενα τέτοιο σφουγγαρακι! Πού το έχω??? scratch scratch Καλά που μου το θυμισες!

84Περί ξιδιού και σόδας - Σελίδα 4 Empty Απ: Περί ξιδιού και σόδας Δευ Σεπ 19, 2011 11:10 pm

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ε ναι νενα!αυτο με τη ριζα που ειπες!ε,αυτο εννοω!χαχαχα!

φοβερο σφουγγαρι ε ?δεν το ξερα,ο αντρας μου το εφερε,μαγικο! Laughing

85Περί ξιδιού και σόδας - Σελίδα 4 Empty Απ: Περί ξιδιού και σόδας Τρι Σεπ 20, 2011 2:33 am

????????


Επισκέπτης
litsakos έγραψε:
florentiab έγραψε:
litsakos έγραψε:
desT έγραψε:
litsakos έγραψε:...
ποιος μιλαει?που η προταση "καθαριζω ντουλαπες κ ντουλαπια" ακουγεται καθε 3 και λιγο!! Laughing
...

Δεν σε κάνει εντύπωση που ακόμα τα καθαρίζει... χα, χα...
Ανευ παρεξηγήσεως πάντα Laughing

Laughing λες να με δουλευει το καθαρμα?κ εγω την εχω για υποδειγμα νοικοκυρας-εργαζομενης-μανας? Laughing
την κοβω την χλωρινη,θα σφουγγαριζω μια με νερο κ μια με βιολογικο σαπουνι,εχει δικιο η Νενα,τι να το κανω το καθαρο σπιτι αν καταστρεφω το οικοσυστημα. Rolling Eyes



εμένα αποκαλείς κάθαρμα;;;;;

Περί ξιδιού και σόδας - Σελίδα 4 417472 Περί ξιδιού και σόδας - Σελίδα 4 417472 Περί ξιδιού και σόδας - Σελίδα 4 417472

ΝΑΙ!

CHRISLA2216 έγραψε:μπραβο κοριτσια!!! σωτηριες οι συμβουλες σας!!
για βοηθηστε με σε κατι...
1)τις ξυλομπογιες κ τα μολυβια πως θα τα καθαρισω σωστα απο τους τοιχους ωστε να μην φυγει το χρωμα??
2)τα ντουλαπια της κουζινας μου εξωτερικα εχουν καποιους λεκεδες που δεν φευγουν, ενω προσπαθω με βετεξ κ ενα πολυκαθαριστικο σε σπρει που εχω.. εχετε καμια καλη ιδεα?

ΜΕ ΟΙΝΟΠΝΕΥΜΑ ΠΟΥ ΕΙΠΕ Η νΕΝΑ,εχει κ ενα σφουγγαρακι στο σουπερ,λευκο που το βρεχεις με νερο κ καθαριζει τον τοιχο.Τα παστελ κ μαρκαδορους ετσι τα βγαζω.

Μωρομαντηλα!!! Καθαριζουν τα παντα!!!!
Το οινοπνευμα δε θα ξεβαψει την μπογια;;; Shocked

Σημερα ειδα και μια συνταγη για να καθαρισουν τα σιφονια. Ριχνουμε 1 φλυτζανι μαγειρικη σοδα και 1 φλυτζανι λευκο ξύδι, το αφηνω λιγα λεπτα και ριχνω ζεστο νερο. Το εκανα πριν λιγο. Καλο ηταν.

86Περί ξιδιού και σόδας - Σελίδα 4 Empty Απ: Περί ξιδιού και σόδας Τρι Σεπ 20, 2011 2:38 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
οχι δεν ξεβαφει ο τοιχος!τωρα βεβαια μονο σε ασπρο τοιχο το εχω κανει Rolling Eyes

παιδια πολυ ωραια τιπς εχουν και στην εκπομπη how clean is your house?αυτη με τις 2 αγγλιδες που πανε σε κατι τρωγλες κ καθαριζουν (μα πως ζουν αυτοι οι ανθρωποι ετσι???)

87Περί ξιδιού και σόδας - Σελίδα 4 Empty Απ: Περί ξιδιού και σόδας Τρι Σεπ 20, 2011 2:41 am

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
litsakos έγραψε:οχι δεν ξεβαφει ο τοιχος!τωρα βεβαια μονο σε ασπρο τοιχο το εχω κανει Rolling Eyes

παιδια πολυ ωραια τιπς εχουν και στην εκπομπη how clean is your house?αυτη με τις 2 αγγλιδες που πανε σε κατι τρωγλες κ καθαριζουν (μα πως ζουν αυτοι οι ανθρωποι ετσι???)



αυτή την εκπομπή σκεφτόμουν τώρα!!!!
αηδία έχουμε καταντήσει, το ξέρεις;
anyway!

δεν απορώ πως ζούνε έτσι αυτοί οι άνθρωποι, απορώ με αυτές που πάνε με γυμνά χέρια και πιάνουν αυτούς τους ελεεινούς πάγκους και τουαλέτες! μπλιαχ μπλιαχ μπλιαχ

88Περί ξιδιού και σόδας - Σελίδα 4 Empty Απ: Περί ξιδιού και σόδας Τρι Σεπ 20, 2011 2:44 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
χθες ειδες?εβαλε το δαχτυλο μεσα στη λεκανη τουαλετας η οποια δεν θελω να περιγραψω τι ειχε στα τοιχωματα...ξερναωωωω affraid

σου ειπα να μην γραφεις οταν γραφω,δεν θα γραφω και εγω αν γραφεις...εκει εσυ,να γραψεις!!!

89Περί ξιδιού και σόδας - Σελίδα 4 Empty Απ: Περί ξιδιού και σόδας Τρι Σεπ 20, 2011 2:45 am

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
litsakos έγραψε:χθες ειδες?εβαλε το δαχτυλο μεσα στη λεκανη τουαλετας η οποια δεν θελω να περιγραψω τι ειχε στα τοιχωματα...ξερναωωωω affraid

σου ειπα να μην γραφεις οταν γραφω,δεν θα γραφω και εγω αν γραφεις...εκει εσυ,να γραψεις!!!


Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

90Περί ξιδιού και σόδας - Σελίδα 4 Empty Απ: Περί ξιδιού και σόδας Τρι Σεπ 20, 2011 2:45 am

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Δεν σας φαινεται λίγο...στημένο??? Οκ, εχω βρεθεί σε σπίτια που ηταν αηδιαστικά, μιλάμε για πολλή βρωμα, αλλά αυτο το πράγμα ουτε στο σταυλο με τις αγελάδες που ειχαμε δεν το εχω δει!

Και ειδικά όταν με γυμνά χέρια και με το νυχι ξυνουν τη βρωμα, μου ερχεται αναγουλα.. Το εχει και μεσημεριάτικα, και πάντα μας πετυχαινει στο φαγητο.. Wink Wink (όχι ότι εχει κάποιο αποτρεπτικό αποτέλεσμα βέβαια..)

91Περί ξιδιού και σόδας - Σελίδα 4 Empty Απ: Περί ξιδιού και σόδας Τρι Σεπ 20, 2011 2:48 am

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nena έγραψε:Δεν σας φαινεται λίγο...στημένο??? Οκ, εχω βρεθεί σε σπίτια που ηταν αηδιαστικά, μιλάμε για πολλή βρωμα, αλλά αυτο το πράγμα ουτε στο σταυλο με τις αγελάδες που ειχαμε δεν το εχω δει!

Και ειδικά όταν με γυμνά χέρια και με το νυχι ξυνουν τη βρωμα, μου ερχεται αναγουλα.. Το εχει και μεσημεριάτικα, και πάντα μας πετυχαινει στο φαγητο.. Wink Wink (όχι ότι εχει κάποιο αποτρεπτικό αποτέλεσμα βέβαια..)



χαχαχχαχαχαχα για το αποτρεπτικό αποτέλεσμα
όντως ρε συ! πάντα με τη μπουκιά στο στόμα τις πετυχαίνω τις κυρίες

92Περί ξιδιού και σόδας - Σελίδα 4 Empty Απ: Περί ξιδιού και σόδας Τρι Σεπ 20, 2011 3:13 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ε πρεπει να ναι λιγο υπερβολη.Αλλιως δεν ξερω τι ναπω...και αυτοι οι ανθρωποι αν το στηνουν δεν ντρεπονται λιγο??ρομπα γινονται!

93Περί ξιδιού και σόδας - Σελίδα 4 Empty Απ: Περί ξιδιού και σόδας Τρι Σεπ 20, 2011 4:35 am

desT

desT
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Αηδία καταντήσαμε όντως ρε κορίτσια!
Έχει μέρες που σκέφτομαι να γράψω για τις κυρίες του "χαου κλιν ισ γιουρ χάουζ?" και με προλάβατε.
Δεν προλαβαίνω να μπαίνω από τη δουλειά γιατί, (ω, μα τα χίλια αλουμίνια! ) έχουμε δουλειά (είτε το πιστεύετε είτε όχι). Θα μου πεις τώρα, με τόσες απολύσεις φυσικό είναι. Πέφτει περισσότερη δουλειά ανά άτομο και το αποτέλεσμα είναι επειδή απολύθηκαν όλες οι γυναίκες της παραγωγής, ο χώρος των γραφείων να καθαρίζεται σπανιότατα.
Θυμήθηκα χθες τη Νένα. Έκανα τη συνηθισμένη απασβέτωση του βραστήρα στη δουλειά με ξύδι. Αυτή τη φορά δεν το πέταξα, αλλά το έριξα πάνω στο νεροχύτη και έγινε μπουζάτος. Θα δοκιμάσω ξύδι και στο νιπτήρα της τουαλέτας γιατί εκεί το ασβέστιο έχει γίνει πέτρα.
Να επανέλθω στις παραπάνω κυρίες που λέγαμε. Δίνουν φοβερές οικολογικές και οικονομικές συμβουλές. Επίσης παρατήρησα ότι πολλές φορές καθαρίζουν με βούρτσα και το έχω υιοθετήσει και εγώ. Όταν δεν μπορώ να βγάλω ένα λεκέ με το σφουγγάρι δοκιμάζω με την βούρτσα.
Δηλαδή, εσείς λέτε τώρα ότι αυτά είναι στημένα ε; Τι να πω.... πάντως είχα αρχίσει να πιστεύω ότι οι εγγλέζοι είναι μεγάλοι λέρες.

Δε μου λες Νένα; Τα καθάρματα δηλαδή της κυβέρνησης πάνε για κάθαρση (έτσι που το θέτεις); Rolling Eyes

94Περί ξιδιού και σόδας - Σελίδα 4 Empty Απ: Περί ξιδιού και σόδας Τρι Σεπ 20, 2011 4:52 am

prova

prova
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Οι Άγγλοι είναι οντως μέσα στη βρώμα!!!
Εβλεπα όμως και μια "αντιστοιχη" αμερικάνιση εκπομπή...τι ακαταστασία ήταν αυτή ρε κορίτσια???
Από τη μια είχαν ΑΠΕΙΡΑ πραγματα μέσα στο σπίτι και δευτερον με τόσα πραγματα φυσικα ήταν όλα περαμένα σε στοίβες!
Δεν εβλεπες πάτωμα, χαλί, ούτε καν τα έπιπλα.
Χειρότερα απο κάτι παρατειμένα υπόγεια που στριμώχνεις μέσα οτι βρεις...

http://provagamou.gr

95Περί ξιδιού και σόδας - Σελίδα 4 Empty Απ: Περί ξιδιού και σόδας Τρι Σεπ 20, 2011 4:58 am

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
desT έγραψε:Δε μου λες Νένα; Τα καθάρματα δηλαδή της κυβέρνησης πάνε για κάθαρση (έτσι που το θέτεις); Rolling Eyes
Μετα απο έρευνα εις διαδικτυακους τόπους, γουγλιον και λοιπές σελίδες, βρήκα αυτο (επιφυλάσσομαι για την ακρίβεια, ομολογώ οτι πίστευα ότι το κάθαρμα προέρχεται απο το α-κάθαρμα, δηλαδή τον βρώμικο μεταφορικά τύπο, τον άτιμο). Πάντως, τη συγγένεια με την κάθαρση την πέτυχα!

Σε αρχαιότατους χρόνους, όταν μια πόλη προσβαλλόταν με επιδημία ή άλλα θανατικά, θυσίαζαν, για να εξιλεώσουν το θείο, έναν από τους πολίτες, είτε εγκληματίας θα ήταν αυτός είτε κανένας άχρηστος και φαύλος ή και σλάνγκος.
Αυτούς, λοιπόν, που θυσίαζαν, τους αποκαλούσαν «καθάρματα». Αργότερα σαν καθάρματα χρησιμοποιούσαν ζώα (για να ξεπλύνει η ντροπή το άγος), που τα τύλιγαν με ταινίες και άλλες πολύτιμες διακοσμήσεις. Η απαλλαγή από το μόλυσμα, ο καθαρισμός, ο αγνισμός, με θρησκευτική συνήθως σημασία καλείται κυρίως «κάθαρσις».

πηγή: http://www.slang.gr/lemma/show/katharma_11692

Να προσθέσω ότι το θαυματουργο ξιδόνερο ειναι και πρώτης τάξεως αντίδοτο για την διάρροια. Δρα σε δευτερόλεπτα! Εξακριβωμένο!

96Περί ξιδιού και σόδας - Σελίδα 4 Empty Απ: Περί ξιδιού και σόδας Τρι Σεπ 20, 2011 5:01 am

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
florentiab έγραψε:
Nena έγραψε:Δεν σας φαινεται λίγο...στημένο??? Οκ, εχω βρεθεί σε σπίτια που ηταν αηδιαστικά, μιλάμε για πολλή βρωμα, αλλά αυτο το πράγμα ουτε στο σταυλο με τις αγελάδες που ειχαμε δεν το εχω δει!

Και ειδικά όταν με γυμνά χέρια και με το νυχι ξυνουν τη βρωμα, μου ερχεται αναγουλα.. Το εχει και μεσημεριάτικα, και πάντα μας πετυχαινει στο φαγητο.. Wink Wink (όχι ότι εχει κάποιο αποτρεπτικό αποτέλεσμα βέβαια..)



χαχαχχαχαχαχα για το αποτρεπτικό αποτέλεσμα
όντως ρε συ! πάντα με τη μπουκιά στο στόμα τις πετυχαίνω τις κυρίες

Καλέ επίτηδες το βάζουν εκείνη την ώρα που τρώμε! Βοηθάει πολύ αν θες να κάνεις δίαιτα!

97Περί ξιδιού και σόδας - Σελίδα 4 Empty Απ: Περί ξιδιού και σόδας Τρι Σεπ 20, 2011 5:03 am

desT

desT
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
[quote="Nena"]
desT έγραψε:...

Να προσθέσω ότι το θαυματουργο ξιδόνερο ειναι και πρώτης τάξεως αντίδοτο για την διάρροια. Δρα σε δευτερόλεπτα! Εξακριβωμένο!

Κουραστικό πράγμα η έρευνα εις διαδικτυακούς τόπους...

Για πες μου τώρα ότι πίνεις και ξιδόνερο...
Προτιμώ αυτό που κάνει η γιαγιά μου: μία κουταλιά ελληνικό καφέ με στημένο λεμόνι (μπλιαξ αλλά καλύτερο από ξιδόνερο).

98Περί ξιδιού και σόδας - Σελίδα 4 Empty Απ: Περί ξιδιού και σόδας Τρι Σεπ 20, 2011 5:09 am

Ευάκι

Ευάκι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
οι εγγλεζοι πραγματικα κοριτσια εχουν -ας το πω ευγενικα- μια διαφορετικη αποψη για την εννοια καθαρος....μια φιλη που ειχε παει σε προγραμμα ανταλλαγης μαθητων μου ειπε οτι για να κανουν μπανιο γεμιζουν την μπανιερα και κανουν στο ιδιο αυτο νερο ολη η οικογενεια πριν το πεταξουν.....μπλιαχ..... Shocked

99Περί ξιδιού και σόδας - Σελίδα 4 Empty Απ: Περί ξιδιού και σόδας Τρι Σεπ 20, 2011 5:16 am

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
desT έγραψε:..Για πες μου τώρα ότι πίνεις και ξιδόνερο...
Προτιμώ αυτό που κάνει η γιαγιά μου: μία κουταλιά ελληνικό καφέ με στημένο λεμόνι (μπλιαξ αλλά καλύτερο από ξιδόνερο).
Αναγκάστηκα μια φορά διοτι με ειχε φέρει στο αμην η διάρροια, μη γίνω και πολύ περιγραφική, αλλά ηταν απο αυτες που δεν σε αφήνουν να κάνεις βήμα απο το WC, και ημουν σε εστιατόριο, να φανταστεις, ουτε κάν στη γαλήνη του σπιτιου μου τουλάχιστον. Razz Ενιγουέι, ξιδονερο μισο-μισο, αηδία ηταν, συμφωνώ, σε ποσότητα μισο ποτηράκι του κρασιου απο αυτα τα μικρά. Το έκοψε ΜΑΧΑΙΡΙ!!! Αν μπορεις να το πιεις βέβαια.. Wink Wink Wink

Ευάκι, αυτο με το μπάνιο δεν το έχω δει, ομολογώ, αλλά είναι αληθεια ότι προτιμουν το μπάνιο απο το ντουζ. Και το χειρότερο, που κυριολεκτικά ΕΜΕΙΝΑ ότα το είδα, όταν πλένουν τα πιάτα γεμιζουν το νεροχύτη με νερο και απορρυπαντικο πιάτων, βάζουν μέσα τα πιάτα, τα τρίβουν με το σφουγγάρι, τα πλενουν δηλαδη κανονικά, και τα βάζουν να στεγνώσουν ετσι, χωρις να τα ξεπλύνουν!!!!! Με τις σαπουνάδες!!! Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked

100Περί ξιδιού και σόδας - Σελίδα 4 Empty Απ: Περί ξιδιού και σόδας Τρι Σεπ 20, 2011 6:10 am

desT

desT
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ευάκι έγραψε:οι εγγλεζοι πραγματικα κοριτσια εχουν -ας το πω ευγενικα- μια διαφορετικη αποψη για την εννοια καθαρος....μια φιλη που ειχε παει σε προγραμμα ανταλλαγης μαθητων μου ειπε οτι για να κανουν μπανιο γεμιζουν την μπανιερα και κανουν στο ιδιο αυτο νερο ολη η οικογενεια πριν το πεταξουν.....μπλιαχ..... Shocked

Τι νόμιζες βρε;
Οι εγγλέζοι είναι οικονόμοι άνθρωποι, όχι σαν κι εμάς τους σπάταλους... Περί ξιδιού και σόδας - Σελίδα 4 534787

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 9]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν φόρουμ | Πολιτισμός | Childhood, Family | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις