Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
132 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 132 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 9]

51Περί ξιδιού και σόδας - Σελίδα 3 Empty Απ: Περί ξιδιού και σόδας Παρ Σεπ 16, 2011 3:49 am

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ενα διάλειμμα απο την φασίνα -έλεος πια!!- για να πω κι εγω τη γνωμη μου οσον αφορά τη χλωρίνη. Συμφωνω με τη Δέσποινα, το προϊόν ειναι πολύ καυστικό, τοξικό χημικό, και πρέπει να ξεπλένεται πάρα πολύ καλά μετα τη χρήση. Ακόμα και οι ατμοί της είναι τοξικοί.
Από την άλλη είναι ίσως το καλύτερο απολυμαντικό, ειδικά για τουαλετες και τέτοιου ειδους σημεία, όπου μαζεύονται μικρόβια. Καλό είναι λοιπόν να περιοριστει η χρήση της μονο σε περιπτώσεις όπου χρειάζεται απολύμανση και όχι για μια συνηθισμένη βρωμια. Ούτε καν για λευκανση των ρουχων, κατα τη γνωμη μου.
Άνευ παρεξηγήσεως πάντα!!
Περί ξιδιού και σόδας - Σελίδα 3 417472 Περί ξιδιού και σόδας - Σελίδα 3 417472 Περί ξιδιού και σόδας - Σελίδα 3 417472

52Περί ξιδιού και σόδας - Σελίδα 3 Empty Απ: Περί ξιδιού και σόδας Παρ Σεπ 16, 2011 4:18 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Δεσποινα κ Νενα για πειτε,σφουγγαριζω 2 φορες την μερα με azax kloron (εχει χλωρινη μεσα), κανω κακο? Με προβληματησατε τωρα. Αλλα το κανω οταν κοιμουνται τα μικρα το μεσημερι οποτε κανα 2 ωρες μετα θα κυκλοφορησουν στο σπιτι,κ το βραδυ που ετσι κι αλλιως μετα απο πολλες ωρες θα κυκλοφορησουν.Να κοψω το μεσημεριανο?Αλλα πως θα απολυμαινω το πατωμα που αυτα σερνονται ολη μερα σαν τα σκουληκια?Τους πεφτει κ στο πατωμα κατι που τρωνε κ δεν τα προλαβαινω παντα πριν το φανε. Rolling Eyes

53Περί ξιδιού και σόδας - Σελίδα 3 Empty Απ: Περί ξιδιού και σόδας Παρ Σεπ 16, 2011 4:32 am

desT

desT
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Εγώ πάντως σφουγγαρίζω με Πλάνετ που δεν έχει χλωρίνη μέσα και παλιότερα που ήταν μωρά με κάποιο άλλο απορρυπαντικό πάντα ΧΩΡΙΣ χλωρίνη.
Άστα να κυλιούνται δεν θα πάθουν τίποτα. Εδώ ο δικός μου κάνει βαρελάκια ξαπλωτός στη παιδική χαρά (όχι στο ταρτάν, στα πλακάκια) και έρχεται μετά και μου δείχνει τα χέρια του και τα γόνατα που είναι μαύρα, λες αμά σφουγγαρίσω το πάτωμα με χλωρίνη θα τον απολυμάνω; Φυσικά να μη σου πω το άλλο που τρώει (στην παιδ. χαρά πάντα) και άμα του πέσει κάτι κάτω και δεν τον προλάβω το τρώει κανονικότατα. Το σπίτι σίγουρα είναι πιο καθαρό από το "πάτωμα" της παιδικής.
Να μην αναφέρω για κάποια άρθρα που είχα διαβάσει και υποστήριζαν ότι το περιβάλλον του σπιτιού μας δεν κάνει να είναι αποστηρωμένο-απολυμασμένο γιατί έτσι προφυλλάσουμε τα παιδιά μας από τα μικρόβια. Δημιουργούν δικά τους αντισώματα.

54Περί ξιδιού και σόδας - Σελίδα 3 Empty Απ: Περί ξιδιού και σόδας Παρ Σεπ 16, 2011 4:39 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
τα αφηνω ελευθερα,κυλιουνται στα χωματα παιζουν δεν εχω φοβο με τα μικροβια.την χλωρινη την αρχισα προσφατα ,οσο ηταν μωρα εκανα με ξυδι κ νερο το πατωμα ή με ενα βιολογικο καθαριστικο. ξερεις τι παρατηρω ομως?οσο καιρο καθαριζω με χλωρινη δεν εχουν παρουσιασει ατοπικη δερματιτιδα,ενω μεχρι προσφατα δεν μπορουσαν να ηρεμησουν. ισως ειναι τυχαιο.θα το περιορισω σε 1 φορα την μερα παντως.

55Περί ξιδιού και σόδας - Σελίδα 3 Empty Απ: Περί ξιδιού και σόδας Παρ Σεπ 16, 2011 4:44 am

desT

desT
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
litsakos έγραψε:τα αφηνω ελευθερα,κυλιουνται στα χωματα παιζουν δεν εχω φοβο με τα μικροβια.την χλωρινη την αρχισα προσφατα ,οσο ηταν μωρα εκανα με ξυδι κ νερο το πατωμα ή με ενα βιολογικο καθαριστικο. ξερεις τι παρατηρω ομως?οσο καιρο καθαριζω με χλωρινη δεν εχουν παρουσιασει ατοπικη δερματιτιδα,ενω μεχρι προσφατα δεν μπορουσαν να ηρεμησουν. ισως ειναι τυχαιο.θα το περιορισω σε 1 φορα την μερα παντως.

Όταν λες πρόσφατα πόσο πρόσφατα εννοείς;
Η κόρη μου βγάζει ατοπικό έκζεμα το οποίο όμως σταματάει το καλοκαίρι. Και με άλλες μαμάδες που μίλησα μου είπαν το ίδιο. Αν λοιπόν ξεκίνησες το καθαριστικό λίγο πριν το καλοκαίρι ο λόγος που σταμάτησε η δερματίτιδα είναι η εποχή αν όμως το ξεκίνησες νωρίτερα πες το μου γιατί με προβληματίζεις.

56Περί ξιδιού και σόδας - Σελίδα 3 Empty Απ: Περί ξιδιού και σόδας Παρ Σεπ 16, 2011 5:05 am

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Τα δικά μου δεν ειχαν ποτέ πρόβλημα με δερματιτιδες και αλλεργίες. Από μικρή ηξερα οτι η χλωρίνη κάθε μέρα λειτουργει σαν τα αντιβιοτικά όταν δεν εχεις μικροβιακή μόλυνση, δημιουργει ανθεκτικά στελέχη.
Μια φορά τη βδομάδα σφουγγαριζω το πάτωμα με χλωρίνη (Λιτσακι 2 φορές τη μέρα?? ντιπ ανεπροκοπή είμαι.. Rolling Eyes Rolling Eyes ) αλλά κάθε μέρα "σκουπίζω" με το swiffer σκουπάκι, που παιρνει τη σκόνη. Μια ακόμα φορα την εβδομάδα σφουγγαριζω με ένα άλλο απορρυπαντικό, που αφηνει αρωμα (και το Planet πηρα, και το fairy ultra με αρωμα λεβαντα κτλ). Αυτα. Αποστειρωμένη δε μες λες με τίποτα. Αλλα στην τουαλέτα χρησιμοποιώ χλωρίνη. Μόνο εκει. Ουτε στην κουζίνα. Το ξιδονερο με εχει σωσει εκει.

Μια παλιά μου σπιτονοικοκυρα καθάριζε κάθε μέρα με το Κεσαπ (κεζαπ??? Καιζαπ??? ουτε ξέρω πώς λέγεται, ποτε δεν έχω πάρει). Πρέπει να ειναι το ακουαφόρτε. Μιλάμε για την πλήρη (άσκοπη) απολύμανση 3 φορές τη μέρα, συν το δωράκι του νιτρικου οξέος στον υδροφόρο ορίζοντα. Δε λέω να ζουμε μέσα στη βρωμα, αλλά η απολύμανση πλέον έχει αποκτήσει άλλο (και λάθος) όνομα..

57Περί ξιδιού και σόδας - Σελίδα 3 Empty Απ: Περί ξιδιού και σόδας Παρ Σεπ 16, 2011 5:12 am

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
litsakos έγραψε:Δεσποινα κ Νενα για πειτε,σφουγγαριζω 2 φορες την μερα με azax kloron (εχει χλωρινη μεσα), κανω κακο? Με προβληματησατε τωρα. Αλλα το κανω οταν κοιμουνται τα μικρα το μεσημερι οποτε κανα 2 ωρες μετα θα κυκλοφορησουν στο σπιτι,κ το βραδυ που ετσι κι αλλιως μετα απο πολλες ωρες θα κυκλοφορησουν.Να κοψω το μεσημεριανο?Αλλα πως θα απολυμαινω το πατωμα που αυτα σερνονται ολη μερα σαν τα σκουληκια?Τους πεφτει κ στο πατωμα κατι που τρωνε κ δεν τα προλαβαινω παντα πριν το φανε. Rolling Eyes


μαρή παστρικοθοδώρα!!!!!
2 φορές τη μέρα σφουγγάρισμα
περιορισέ το γιατί χαλάς την πιάτσα
αυτό μου έλειπε τώρα να πρέπει να σφουγγαρίζω καθημερινά

58Περί ξιδιού και σόδας - Σελίδα 3 Empty Απ: Περί ξιδιού και σόδας Παρ Σεπ 16, 2011 7:23 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
desT έγραψε:
litsakos έγραψε:τα αφηνω ελευθερα,κυλιουνται στα χωματα παιζουν δεν εχω φοβο με τα μικροβια.την χλωρινη την αρχισα προσφατα ,οσο ηταν μωρα εκανα με ξυδι κ νερο το πατωμα ή με ενα βιολογικο καθαριστικο. ξερεις τι παρατηρω ομως?οσο καιρο καθαριζω με χλωρινη δεν εχουν παρουσιασει ατοπικη δερματιτιδα,ενω μεχρι προσφατα δεν μπορουσαν να ηρεμησουν. ισως ειναι τυχαιο.θα το περιορισω σε 1 φορα την μερα παντως.

Όταν λες πρόσφατα πόσο πρόσφατα εννοείς;
Η κόρη μου βγάζει ατοπικό έκζεμα το οποίο όμως σταματάει το καλοκαίρι. Και με άλλες μαμάδες που μίλησα μου είπαν το ίδιο. Αν λοιπόν ξεκίνησες το καθαριστικό λίγο πριν το καλοκαίρι ο λόγος που σταμάτησε η δερματίτιδα είναι η εποχή αν όμως το ξεκίνησες νωρίτερα πες το μου γιατί με προβληματίζεις.


το ξερω αυτο για το καλοκαιρι,αλλα στην μικρη κυριως δεν λειτουργησε ετσι.Συνεχισε να κανει κατι μικροεκζεματα (δικος μου ορος Rolling Eyes ), προσφατα εννοω εδω και 2 εβδομαδες περιπου. Ισως να μην ειναι η ...απολυμανση που βοηθαει οσο το οτι δεν εχει σκονη. Αυτο δεν εχω καταλαβει ακομα.Τα υπνοδωματια δεν τα κανω με απορρυπαντικο που εχει χλωρινη,τα κανω με νερο,σκεφτομαι οτι κοιμομαστε εκει κ δεν μ αρεσει η ιδεα να εισπνεουμε χημειες. Αλλα το καθιστικο,βεραντες κ κουζινα-μπανιο τα κανω.Ξερω και εγω? Δεν ειμαι κ σιγουρη,ειπα να δοκιμασω να καθαριζω ετσι (μετα μανιας) μπας κ δω διαφορα.
Εχει πολλη σκονη ρε κοριτσια,ειναι ο δρομος μπροστα ,ειμαστε γυρω γυρω με λευκες κ λοιπα δεντρα αφου δεν το πιστευω οτι κ με 2 φορες την μερα μαζευω τοση σκονη!Θα το παω στην μια φορα μην παθουμε κ καμια δηλητηριαση επειδη την ψωνισα εγω με την χλωρινη..

florentiab έγραψε:
litsakos έγραψε:Δεσποινα κ Νενα για πειτε,σφουγγαριζω 2 φορες την μερα με azax kloron (εχει χλωρινη μεσα), κανω κακο? Με προβληματησατε τωρα. Αλλα το κανω οταν κοιμουνται τα μικρα το μεσημερι οποτε κανα 2 ωρες μετα θα κυκλοφορησουν στο σπιτι,κ το βραδυ που ετσι κι αλλιως μετα απο πολλες ωρες θα κυκλοφορησουν.Να κοψω το μεσημεριανο?Αλλα πως θα απολυμαινω το πατωμα που αυτα σερνονται ολη μερα σαν τα σκουληκια?Τους πεφτει κ στο πατωμα κατι που τρωνε κ δεν τα προλαβαινω παντα πριν το φανε. Rolling Eyes


μαρή παστρικοθοδώρα!!!!!
2 φορές τη μέρα σφουγγάρισμα
περιορισέ το γιατί χαλάς την πιάτσα
αυτό μου έλειπε τώρα να πρέπει να σφουγγαρίζω καθημερινά

ποιος μιλαει?που η προταση "καθαριζω ντουλαπες κ ντουλαπια" ακουγεται καθε 3 και λιγο!! Laughing

Νενα δεν εχεις πεθερα την πεθερα μου...γι αυτο εισαι πιο cool μαλλον με το καθαρισμα! tongue

59Περί ξιδιού και σόδας - Σελίδα 3 Empty Απ: Περί ξιδιού και σόδας Παρ Σεπ 16, 2011 7:57 am

desT

desT
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
litsakos έγραψε:...
ποιος μιλαει?που η προταση "καθαριζω ντουλαπες κ ντουλαπια" ακουγεται καθε 3 και λιγο!! Laughing
...

Δεν σε κάνει εντύπωση που ακόμα τα καθαρίζει... χα, χα...
Ανευ παρεξηγήσεως πάντα Laughing

60Περί ξιδιού και σόδας - Σελίδα 3 Empty Απ: Περί ξιδιού και σόδας Σαβ Σεπ 17, 2011 3:37 pm

desT

desT
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Έπλυνα τα παπουτσάκια των παιδιών (πλαστικά πέδιλα και σαγιονάρες) με τριμμένο άσπρο σαπούνι διαλυμένο και έκανε πολύ καλή δουλειά. Άλλες φορές τα έπλενα με Ρολί αλλά το σαπούνι είναι λιγότερο τοξικό. Το αποτέλεσμα το ίδιο.
Την επόμενη φορά θα το χρησιμοποιήσω και στα αθλητικά. Θα σας ενημερώσω για τα απότελέσματα.

61Περί ξιδιού και σόδας - Σελίδα 3 Empty Απ: Περί ξιδιού και σόδας Κυρ Σεπ 18, 2011 12:44 am

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
desT έγραψε:
litsakos έγραψε:...
ποιος μιλαει?που η προταση "καθαριζω ντουλαπες κ ντουλαπια" ακουγεται καθε 3 και λιγο!! Laughing
...

Δεν σε κάνει εντύπωση που ακόμα τα καθαρίζει... χα, χα...
Ανευ παρεξηγήσεως πάντα Laughing

Laughing λες να με δουλευει το καθαρμα?κ εγω την εχω για υποδειγμα νοικοκυρας-εργαζομενης-μανας? Laughing
την κοβω την χλωρινη,θα σφουγγαριζω μια με νερο κ μια με βιολογικο σαπουνι,εχει δικιο η Νενα,τι να το κανω το καθαρο σπιτι αν καταστρεφω το οικοσυστημα. Rolling Eyes

62Περί ξιδιού και σόδας - Σελίδα 3 Empty Απ: Περί ξιδιού και σόδας Κυρ Σεπ 18, 2011 11:43 am

Neni

Neni
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Εγώ δεν ξέρω βρε κορίτσια, αλλά όταν βλέπω πάνω σε απορρυπαντικό αυτό το πορτοκαλί σήμα με τα νεκρά ψάρια, δεν μπορώ να το πάρω με τίποτα… με τρώνε οι τύψεις… (και να σημειωθεί πως μεγάλωσα με μάνα και γιαγιά πόντιες νοικοκυρές… ξέρετε τι εστί αυτό; Ποιό κεζάπ και ποια χλωρίνη, μόνο από κλίβανο δεν πέρναγαν τα πάντα!)
Νομίζω πάντως πως η έννοια της απολύμανσης είναι υπερεκτιμημένη στην Ελλάδα…
άλλωστε οι άνθρωποι πλέον δεν πεθαίνουν από τα μικρόβια, από καρκίνο πεθαίνουν.


Τελευταία πάντως που ξεκίνησε η μικρή να μπουσουλάει, εμπνεόμενη από τους συμπολίτες μας που βαφτίζουν τα αυθαίρετα τους θρησκευτικούς χώρους, αποφάσισα να κηρύξω το σπίτι μου τέμενος και επέβαλα να βγάζουν τα παπούτσια τους! Εντάξει, όχι οι επισκέπτες, αλλά οι καθημερινοί εισέρχονται ξυπόλητοι και διατίθενται παντόφλες και τερλίκια. Rolling Eyes

63Περί ξιδιού και σόδας - Σελίδα 3 Empty Απ: Περί ξιδιού και σόδας Κυρ Σεπ 18, 2011 12:06 pm

TΟΥΡΤΙΤΣΑ

TΟΥΡΤΙΤΣΑ
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
litsakos έγραψε:Δεσποινα κ Νενα για πειτε,σφουγγαριζω 2 φορες την μερα με azax kloron (εχει χλωρινη μεσα), κανω κακο? Με προβληματησατε τωρα. Αλλα το κανω οταν κοιμουνται τα μικρα το μεσημερι οποτε κανα 2 ωρες μετα θα κυκλοφορησουν στο σπιτι,κ το βραδυ που ετσι κι αλλιως μετα απο πολλες ωρες θα κυκλοφορησουν.Να κοψω το μεσημεριανο?Αλλα πως θα απολυμαινω το πατωμα που αυτα σερνονται ολη μερα σαν τα σκουληκια?Τους πεφτει κ στο πατωμα κατι που τρωνε κ δεν τα προλαβαινω παντα πριν το φανε. Rolling Eyes
η παιδιατρος μου,μου ειχε πει ΟΧΙ ΣΦΟΥΓΓΑΡΙΣΜΑ ΜΕ ΧΛΩΡΙΝΗ οταν εχουμε μικρα παιδια.με νερο και ξυδι.

64Περί ξιδιού και σόδας - Σελίδα 3 Empty Απ: Περί ξιδιού και σόδας Κυρ Σεπ 18, 2011 1:12 pm

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
τελειο θεματακι!Καλα το ξυδι θαυματουργο,εγω το χρησιμοποιω παντου!Απο οταν ηταν μωρο η μικρη απεφευγα τα πολλα απορρυπαντικα,δεν ηθελα το παιδι να ερχεται σε επαφη με τοσες ασχημες και επικινδυνες μυρωδιες!Το χρησιμοποιω και για τα επιπλα,διαβασα οτι θρεφει το ξυλο και καλυπτει και καποιες μικρογρατζουνιες!Επισης εχω διαβασει για την ηλεκτρικη σκουπα,οταν θελουμε ενα φυσικο αρωμα στο σπιτι μας πεταμε πανω στο χαλι λιγη βανιλια σκονη και μετα την ρουφαμε με την σκουπα,καθε φορα που θα σκουπιζουμε θα μυριζει αρωμα βανιλια!Βεβαια που και που ανανεωνουμε το αρωμα!!

α επισης οσον αφορα το ξυδι εχω διαβασει οτι μπορουμε και να το χρησιμοποιησουμε και στο πλυντηριο για λευκοτερα λευκα και λαμπεροτερα χρωματιστα!Επισης οταν σφουγγαριζουμε αν βαλουμε λιγο σαμπουαν στο νερο θα γυαλισει το πατωμα μας!

Ενα αλλο πραγμα που με νευριαζει ειναι οταν μενουν λεκεδες στο σιδερο,βοηθαει λιγο η οδοντοκρεμα και η σοδα!Αυτα προς το παρον,δεν μου ερχεται αυτη την στιγμη κατι αλλο!!

65Περί ξιδιού και σόδας - Σελίδα 3 Empty Απ: Περί ξιδιού και σόδας Κυρ Σεπ 18, 2011 1:16 pm

black beauty

black beauty
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!

66Περί ξιδιού και σόδας - Σελίδα 3 Empty http://forum.eimaimama.gr/t7742-topic Κυρ Σεπ 18, 2011 11:37 pm

katerina780

katerina780
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ.
ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΠΩΣ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΤΟΥΣ ΜΑΡΚΑΔΟΡΟΥΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΑΝΑΠΕΔΕΣ,Η ΜΙΚΡΗ ΤΟΥΣ ΖΩΓΡΑΦΙΣΕ Κ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΣΑΛΟΝΙ.

67Περί ξιδιού και σόδας - Σελίδα 3 Empty Απ: Περί ξιδιού και σόδας Κυρ Σεπ 18, 2011 11:40 pm

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
desT έγραψε:
litsakos έγραψε:...
ποιος μιλαει?που η προταση "καθαριζω ντουλαπες κ ντουλαπια" ακουγεται καθε 3 και λιγο!! Laughing
...

Δεν σε κάνει εντύπωση που ακόμα τα καθαρίζει... χα, χα...
Ανευ παρεξηγήσεως πάντα Laughing



Laughing Laughing Laughing
υπονοείς κάτι για την νοικοκυροσύνη μου;;;;; Very Happy

68Περί ξιδιού και σόδας - Σελίδα 3 Empty Απ: Περί ξιδιού και σόδας Κυρ Σεπ 18, 2011 11:41 pm

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
litsakos έγραψε:
desT έγραψε:
litsakos έγραψε:...
ποιος μιλαει?που η προταση "καθαριζω ντουλαπες κ ντουλαπια" ακουγεται καθε 3 και λιγο!! Laughing
...

Δεν σε κάνει εντύπωση που ακόμα τα καθαρίζει... χα, χα...
Ανευ παρεξηγήσεως πάντα Laughing

Laughing λες να με δουλευει το καθαρμα?κ εγω την εχω για υποδειγμα νοικοκυρας-εργαζομενης-μανας? Laughing
την κοβω την χλωρινη,θα σφουγγαριζω μια με νερο κ μια με βιολογικο σαπουνι,εχει δικιο η Νενα,τι να το κανω το καθαρο σπιτι αν καταστρεφω το οικοσυστημα. Rolling Eyes



εμένα αποκαλείς κάθαρμα;;;;;

Περί ξιδιού και σόδας - Σελίδα 3 417472 Περί ξιδιού και σόδας - Σελίδα 3 417472 Περί ξιδιού και σόδας - Σελίδα 3 417472

69Περί ξιδιού και σόδας - Σελίδα 3 Empty Απ: Περί ξιδιού και σόδας Κυρ Σεπ 18, 2011 11:47 pm

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
katerina780 έγραψε:ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ.
ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΠΩΣ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΤΟΥΣ ΜΑΡΚΑΔΟΡΟΥΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΑΝΑΠΕΔΕΣ,Η ΜΙΚΡΗ ΤΟΥΣ ΖΩΓΡΑΦΙΣΕ Κ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΣΑΛΟΝΙ.
Κατερινάκι, προσπάθησε με οινόπνευμα, οι περισσότεροι απο αυτους ειναι διαλυτοι σε αλκοόλ, η σε κάποιον άλλο οργανικό διαλύτη, πχ ασετόν, νεφτι ή ακόμα και το κοινό ξίδι. Ειδικά για ασετόν και νεφτι, προσπάθησέ το σε μια γωνίτσα του καναπέ που δεν φαίνεται, μερικές φορές είναι καυστικά για τα υφάσματα τέτοια χημικά..

70Περί ξιδιού και σόδας - Σελίδα 3 Empty Απ: Περί ξιδιού και σόδας Δευ Σεπ 19, 2011 12:58 am

desT

desT
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
florentiab έγραψε:
desT έγραψε:
litsakos έγραψε:...
ποιος μιλαει?που η προταση "καθαριζω ντουλαπες κ ντουλαπια" ακουγεται καθε 3 και λιγο!! Laughing
...

Δεν σε κάνει εντύπωση που ακόμα τα καθαρίζει... χα, χα...
Ανευ παρεξηγήσεως πάντα Laughing



Laughing Laughing Laughing
υπονοείς κάτι για την νοικοκυροσύνη μου;;;;; Very Happy

Διάβασες πίσω από τις γραμμές ε; Ή μήπως από πάνω;
Περί ξιδιού και σόδας - Σελίδα 3 4872

71Περί ξιδιού και σόδας - Σελίδα 3 Empty Απ: Περί ξιδιού και σόδας Δευ Σεπ 19, 2011 1:05 am

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
desT έγραψε:Διάβασες πίσω από τις γραμμές ε; Ή μήπως από πάνω;
Περί ξιδιού και σόδας - Σελίδα 3 4872
Αυτες οι γραμμές, σαν τις τρισδιάστατες εικόνες έχουν καταντησει.. Αμα αλλοιθωρίσω λίγο και βουρκώσω τα μάτια μου, λέτε θα δω κι εγω το κρυμμένο μηνυμα???

72Περί ξιδιού και σόδας - Σελίδα 3 Empty Απ: Περί ξιδιού και σόδας Δευ Σεπ 19, 2011 1:06 am

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nena έγραψε:
desT έγραψε:Διάβασες πίσω από τις γραμμές ε; Ή μήπως από πάνω;
Περί ξιδιού και σόδας - Σελίδα 3 4872
Αυτες οι γραμμές, σαν τις τρισδιάστατες εικόνες έχουν καταντησει.. Αμα αλλοιθωρίσω λίγο και βουρκώσω τα μάτια μου, λέτε θα δω κι εγω το κρυμμένο μηνυμα???


Laughing Laughing Laughing

73Περί ξιδιού και σόδας - Σελίδα 3 Empty Απ: Περί ξιδιού και σόδας Δευ Σεπ 19, 2011 1:16 am

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
florentiab έγραψε:
Nena έγραψε:
desT έγραψε:Διάβασες πίσω από τις γραμμές ε; Ή μήπως από πάνω;
Περί ξιδιού και σόδας - Σελίδα 3 4872
Αυτες οι γραμμές, σαν τις τρισδιάστατες εικόνες έχουν καταντησει.. Αμα αλλοιθωρίσω λίγο και βουρκώσω τα μάτια μου, λέτε θα δω κι εγω το κρυμμένο μηνυμα???


Laughing Laughing Laughing
Ε, μα, εγώ ποτέ δεν έπιασα τα υποννοουμενα! ποιος ξερει τι καντηλι εχω φάει και δεν εχω πάρει χαμπάρι..
Βριστε ελεύθερα!!!

74Περί ξιδιού και σόδας - Σελίδα 3 Empty Απ: Περί ξιδιού και σόδας Δευ Σεπ 19, 2011 3:54 am

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
stefy έγραψε:Το δικο μου θελει ακομη πιο συχνα νομιζω. Σ ευχαριστω [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]


Stefy, όταν ήμουν φοιτήτρια, ένα καλοκαίρι δούλευα σε καφετέρια τα πρωινά. Ο βραστήρας κάθε μέρα είχε υπερβολικά πολλά άλατα. Κάθε μέρα όμως! Και κάθε πρωί εγώ του έβαζα λίγο ξύδι (μισό φλυτζανάκι του καφέ) το γέμιζα και με νερό και το έβραζα. Μετά πετούσα το νερό και το ξέπλενα 2-3 φορές. Δεν είχε καθόλου μυρωδιά! Λες και δεν είχε μπει ποτέ ξύδι εκεί μέσα! Έφτιαχνα τον καφέ μου αμέσως μετά και ήταν μια χαρά. (Τώρα θα μου πείτε "μαρή, καλοκαιριάτικα έπινες ζεστό καφέ;" Ε τι να κάνουμε, περί ορέξεως, κολοκυθόπιτα! Κολοκυθόπιτα;;; Μμμμμ!)

75Περί ξιδιού και σόδας - Σελίδα 3 Empty Απ: Περί ξιδιού και σόδας Δευ Σεπ 19, 2011 4:02 am

elena25


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Nena έγραψε:
Μια παλιά μου σπιτονοικοκυρα καθάριζε κάθε μέρα με το Κεσαπ (κεζαπ??? Καιζαπ??? ουτε ξέρω πώς λέγεται, ποτε δεν έχω πάρει). Πρέπει να ειναι το ακουαφόρτε. Μιλάμε για την πλήρη (άσκοπη) απολύμανση 3 φορές τη μέρα, συν το δωράκι του νιτρικου οξέος στον υδροφόρο ορίζοντα. Δε λέω να ζουμε μέσα στη βρωμα, αλλά η απολύμανση πλέον έχει αποκτήσει άλλο (και λάθος) όνομα..


Την κουνιάδα μου μού θύμισες τώρα... Αυτή το λέει "κιζάπ" και ναι, είναι το ακουαφόρτε. Προσπάθησα να της εξηγήσω ότι περισσότερο κακό κάνει και όχι καλό αλλά δεν το καταλαβαίνει. Βέβαια δεν το χρησιμοποιεί κάθε μέρα, αλλά 2-3 φορές το μήνα. Και πάλι όμως μου φαίνεται υπερβολή. Είναι υπερβολικά τοξικό (εσύ θα το ξέρεις καλύτερα). Εγώ όλες κι όλες 2 φορές το έχω χρησιμοποιήσει.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 9]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις