Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
123 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 123 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 9]

26Περί ξιδιού και σόδας - Σελίδα 2 Empty Απ: Περί ξιδιού και σόδας Τετ Σεπ 14, 2011 12:37 pm

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Τωρα που ειπες βουρτσακι, εκεινο το βουρτσακι για τις ρωγες του μπιμπερο, το μινι, το εχετε? Εγω το ειχα, σετ με τη μεγαλη τη βουρτσα πηγαινε, και τωρα που δεν το χρειάζομαι πια για τα μπιμπερο, σκεφτομουν να το πεταξω. Αλλα δεν το πέταξα, το εχω για να καθαριζω τις τρυπες απο την αποχετευση στο νεροχυτη (εκει που φεύγουν τα νερα), που επιανε καθε βδομάδα μάκα και προσπαθουσα να χωσω το σφουγγαρι οσο πάει να το καθαρίσω. Και με το βραστο νεροξιδο μετα απο πανω, ο νεροχυτης ειναι μουρλια! Περί ξιδιού και σόδας - Σελίδα 2 328109 Περί ξιδιού και σόδας - Σελίδα 2 328109 Περί ξιδιού και σόδας - Σελίδα 2 328109

27Περί ξιδιού και σόδας - Σελίδα 2 Empty Απ: Περί ξιδιού και σόδας Τετ Σεπ 14, 2011 12:41 pm

eiralis

eiralis
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
desT έγραψε:
Επίσης μια φίλη μου, μου είπε ότι ο μοναδικός οικολογικός τρόπος για να πλύνεις τα φρούτα και τα λαχανικά είναι αρκάδι διαλυμένο σε ένα κυπελάκι με ζεστό νερό, το αφήνεις να κρυώσει και με αυτό το διάλυμμα και το σφουγγάρι πλένεις τα τρόφιμα.

Το είχα ακούσει στο παρελθόν, αλλά στην εγκυμοσύνη (ευτυχώς που το ρώτησα από την αρχή) μου το απαγόρευσε ο γιατρός λέγοντας μου πως, όσο κι αν τα ξεπλύνεις, μένουν κατάλοιπα σαπουνιού που βλάπτουν το αμνιακό υγρό!
Και έτσι δεν το έκανα ποτέ!!

28Περί ξιδιού και σόδας - Σελίδα 2 Empty Απ: Περί ξιδιού και σόδας Τετ Σεπ 14, 2011 12:51 pm

sasanath

sasanath
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Nena έγραψε:
μαμακα μου έγραψε:
...Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΑΣ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΙ ΤΟ ΞΥΔΙ ΣΤΙΣ ΦΑΚΕΣ. 'ΚΑΙΕΙ΄ ΤΟΝ ΣΙΔΗΡΟ.
...
Πρωτη φορά το ακουω αυτο που λες. Εγω ήξερα ότι ο σίδηρος απο τα τρόφιμα γίνεται πιο εύκολα απορροφήσιμος αν υπάρχει κάτι όξινο ως συνοδευτικό, πχ το λεμόνι στο κρέας, το ξιδι στις φακές κτλ. scratch scratch scratch

Αυτό που ισχύει σίγουρα για τον σίδηρο είναι οτι είναι περισσότερο αφομοιώσιμος οταν συνδυάζεται βιταμίνη C ,λίγο πριν ή και τα την διάρκεια του γέυματος.Οπότε οταν δίνετε μοσχάρι στο παιδί ή αυγουλάκι είναι οτι πρέπει ο φρεσκοστημένος φυσικός χυμός πορτοκάλι! Επίσης βοηθάει πολύ και το πλιγούρι έχει και αυτό σίδηρο και πολλά αλλα που βοηθουν!Αυτό ομως με το ξύδι δεν το ήξερα και θα ρωτήσω τον διαιτολογο μου να μας λυσει την απορία

29Περί ξιδιού και σόδας - Σελίδα 2 Empty Απ: Περί ξιδιού και σόδας Τετ Σεπ 14, 2011 1:01 pm

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Ναι Σασα, κι εγω αυτο ξερω. Και το σίδηρο στην εγκυμοσυνη, τον καταπίναμε με λιγο χυμο πορτοκάλι, αν μπορουσαμε. Χημικά ειναι πιο αφομοιώσιμος σε όξινο περιβάλλον, με βιταμίνη C.

Επίσης, κάτι που έκανε η μάνα μου και το κάνω κι εγω, στην αλατιέρα τη μικρή (οχι τη συσκευασία του αλατιου) βάλτε λιγο ρύζι. Απορροφά όλη την υγρασία και μένει το αλάτι στεγνο.

30Περί ξιδιού και σόδας - Σελίδα 2 Empty Απ: Περί ξιδιού και σόδας Πεμ Σεπ 15, 2011 1:31 am

????????


Επισκέπτης
αγγελικημαρια έγραψε:το χειροτερο μου ειναι το βουρτσακι που εχουμε διπλα στη λεκανη της τουαλετας! εκει τι κανουμε??? εγω προσωπικα τρεις κ λιγο αγοραζω καινουργιο.

Εγω το εχω παντα με νερο και πολλη χλωρινη και οταν το χρησιμοποιω παταω αλλη μια φορα το καζανακι πριν το βαλω στη θηκη, ετσι καθαριζει και δε μου εχει χαλασει ποτε!!! Ουτε καν βρωμα δε μενει!



Έχει επεξεργασθεί από τον/την etoile! στις Πεμ Σεπ 15, 2011 1:36 am, 1 φορά

31Περί ξιδιού και σόδας - Σελίδα 2 Empty Απ: Περί ξιδιού και σόδας Πεμ Σεπ 15, 2011 1:36 am

Kalliopi

Kalliopi
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
αγγελικημαρια έγραψε:καλε εσεις ειστε φοβερες νοικοκυρες!περιμενω για τα τηγανια κατι...πως θα τα κανω σαν καινουργια??οεο?

O MONOΣ ΤΡΟΠΟΣ ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΘΑΡΙΣΟΥΝ ΟΙ ΠΑΤΟΙ ΑΠΟ ΤΗΓΑΝΙΑ ΚΑΙ ΚΑΤΣΑΡΟΛΕΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΟΣ... Rolling Eyes
ΤΑ ΑΦΗΝΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥΛΙΑΣΟΥΝ ΣΕ ΕΝΑ ΣΚΕΥΟΣ ΜΕ ΖΕΣΤΟ ΝΕΡΟ ΚΑΙ ΑΠΟΡΡΥΠΑΝΤΙΚΟ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟΥ ΚΑΙ ΜΕ ΛΙΓΟ ΤΡΙΨΙΜΟ ΦΕΥΓΟΥΝ ΟΛΑ!ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΑΛΙΟΙ ΛΕΚΕΔΕΣ,ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΜΙΑ ΔΥΣΚΟΛΙΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ...

32Περί ξιδιού και σόδας - Σελίδα 2 Empty Απ: Περί ξιδιού και σόδας Πεμ Σεπ 15, 2011 3:23 am

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μόλις καθαρισα το σιφωνι της κουζινας με ξυδι κ αλατι -οπως ειπε μια κοπελα παραπανω- ΕΛΑΜΨΕ!!!!!!!!

οσο για το βουρτσακι της τουλετας- το πλενω στη ροη του νερου (παταω μια το καζανακι στο τελος του καθαρισμου)- κ το βαζω στεγνο κ καθαρο στη θηκη του. τπτ δεν παθαινει Very Happy

33Περί ξιδιού και σόδας - Σελίδα 2 Empty Απ: Περί ξιδιού και σόδας Πεμ Σεπ 15, 2011 3:25 am

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
εχουμε κανενα κολπο και για τις κατσαρολες που εχουν καει απο ποκ κορν? εχτες μου καηκε το ποπκορν και ενω την καθαρισα δεν λεει να βγει το μαυρο απο τον πατο! Mad scratch

34Περί ξιδιού και σόδας - Σελίδα 2 Empty Απ: Περί ξιδιού και σόδας Πεμ Σεπ 15, 2011 4:32 am

desT

desT
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mama katerina έγραψε:εχουμε κανενα κολπο και για τις κατσαρολες που εχουν καει απο ποκ κορν? εχτες μου καηκε το ποπκορν και ενω την καθαρισα δεν λεει να βγει το μαυρο απο τον πατο! Mad scratch

Γει σου Κατερινιώ!
Ποσο χαίρομαι που σε ξανα"βλέπω".
Λοιπόν, δοκίμασε αυτό που είπα παραπάνω, ζεστό νερό+ξύδι+αλάτι. Είναι για τα λίπη. Αστο να κάτσει λίγο και μετά τρίψ' το με το σφουγγαράκι σου κανονικά. Πες μου και το αποτέλεσμα γιατί σε λίπη από λάδι ποπ-κορν δεν το έχω δοκιμάσει.

35Περί ξιδιού και σόδας - Σελίδα 2 Empty Απ: Περί ξιδιού και σόδας Πεμ Σεπ 15, 2011 4:33 am

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
desT έγραψε:
mama katerina έγραψε:εχουμε κανενα κολπο και για τις κατσαρολες που εχουν καει απο ποκ κορν? εχτες μου καηκε το ποπκορν και ενω την καθαρισα δεν λεει να βγει το μαυρο απο τον πατο! Mad scratch

Γει σου Κατερινιώ!
Ποσο χαίρομαι που σε ξανα"βλέπω".
Λοιπόν, δοκίμασε αυτό που είπα παραπάνω, ζεστό νερό+ξύδι+αλάτι. Είναι για τα λίπη. Αστο να κάτσει λίγο και μετά τρίψ' το με το σφουγγαράκι σου κανονικά. Πες μου και το αποτέλεσμα γιατί σε λίπη από λάδι ποπ-κορν δεν το έχω δοκιμάσει.

γεια σου Δεσποινιω σε ευχαριστω! παω να το κανω και θα σου πω! Wink

36Περί ξιδιού και σόδας - Σελίδα 2 Empty Απ: Περί ξιδιού και σόδας Πεμ Σεπ 15, 2011 5:20 am

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
και ναι εκανε δουλεια! λιγο εμεινε πιστευω με αλλες 2-3 φορες θα φυγε εντελως! Περί ξιδιού και σόδας - Σελίδα 2 215994 Wink

37Περί ξιδιού και σόδας - Σελίδα 2 Empty Απ: Περί ξιδιού και σόδας Πεμ Σεπ 15, 2011 9:53 am

stefy

stefy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Για τις φακες εγω ξερω οτι ειναι πιο απορροφησιμος ο σιδηρος οταν βαζεις αφου τις μαγειρεψεις στο πιατο σου ενα κουταλακι ωμο λαδι.

Στο χυμο πορτοκαλιου η βιταμινη C ειναι πιο απορροφησιμη απο τον οργανισμο μας αν βαλουμε 1-2 παγακια μεσα.

38Περί ξιδιού και σόδας - Σελίδα 2 Empty Απ: Περί ξιδιού και σόδας Πεμ Σεπ 15, 2011 9:55 am

stefy

stefy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Για ριξτε και μια ματια σε αυτα τα Tips:

1. Για να καθαρίσετε τη λεκάνη της τουαλέτας σας, αδειάστε ένα μπουκάλι Cola, αφήστε το επί μία ώρα και μετά τραβήξτε το νερό.
2. Για να εξαφανίσετε τον λεκέ από κρασί σε ύφασμα, ρίξτε αλάτι και αφήστε για μισή ώρα. Μετά τρίψτε με σφουγγάρι βουτηγμένο σε ζεστό νερό με απορρυπαντικό. Ξεπλύνετε με κρύο νερό.
3. Ποτέ μη χρησιμοποιείτε χλωρίνη ή άλλα καυστικά καθαριστικά σε μαρμάρινες επιφάνειες, γιατί χάνουν τη γυαλάδα τους και θαμπώνουν. Το καλύτερο καθαριστικό είναι νερό και σαπούνι Μασσαλίας σε σκόνη. Αφού το πλύνετε τα μάρμαρα, θα πρέπει να ξεβγάλετε καλά και να τρίψετε με ένα στεγνό μάλλινο πανί για να εξαφανίσετε τυχόν θαμπάδες .
4. Αν από το μπάνιο σας ή το πλυντήριο το σιφόνι του μπάνιου βγάζει αφρούς, ρίξτε λίγο αλάτι πάνω στο σιφόνι. Ο αφρός θα «κάτσει».
5. Όταν έχετε στο ψυγείο σας τρόφιμα με έντονη μυρωδιά και μυρίζει δυσάρεστα, βάλτε στο μεσαίο ράφι και κοντά στην πλάτη του ψυγείου ένα κομματάκι κιμωλία, που έχει την ιδιότητα να απορροφά τις μυρωδιές και φροντίζετε να την αλλάζετε κάθε δύο βδομάδες.
6. Τοποθετήστε ένα μικρό κομμάτι βαμβάκι εμποτισμένο με το άρωμα της αρεσκείας σας σ' ένα "κρυφό" σημείο του σώματος καλοριφέρ. Όταν το σώμα ζεσταθεί, η μυρωδιά του θα απλωθεί στο χώρο και σεις θα το απολαύσετε... Ανανεώστε το άρωμα κάθε δυο-τρεις μέρες.
7. Για να καθαρίσετε τη βρομιά που επιμένει στον πάγκο της κουζίνας (λίπη, υπολείμματα τροφών κ.λπ.), χρησιμοποιήστε μαγειρική σόδα και νερό για να φτιάξετε ένα κρεμώδες μείγμα. Εφαρμόστε το στις βρόμικες επιφάνειες και αφήστε να δράσει για 2 ώρες περίπου. Απομακρύνετε με ένα πανί βουτηγμένο σε ξίδι.
8. Για να τα απολυμάνετε, προσθέστε 1/2 φλιτζάνι ξίδι σε 3 λίτρα νερό και περάστε τα πλακάκια με ένα σφουγγάρι.
9. Σε τακτά χρονικά διαστήματα, λειτουργείτε το πλυντήριο άδειο και στη θήκη του απορρυπαντικού τοποθετήστε μαγειρική σόδα. Είναι η καλύτερη προστασία για τα άλατα.
10. Για να αφαιρέσετε το κραγιόν από τον τοίχο σας, τρίψτε προσεχτικά με ένα νωπό σφουγγάρι και οδοντόπαστα.
11. Για να αφαιρέσετε τα καμένα λίπη από το φούρνο της κουζίνας, όσο αυτός είναι ζεστός ρίξτε χοντρό αλάτι. Όταν ο φούρνος κρυώσει, απομακρύνετε τα λίπη με ένα νωπό σφουγγάρι.
12. Για να καθαρίσετε από τον τοίχο μικρούς λεκέδες από μούχλα,σκουπίστε τους πρώτα με ένα καθαρό πανί, μετά περάστε τους με ένα υγρό πανί με χλωρίνη και μετά σκουπίστε τους με ένα στεγνό

39Περί ξιδιού και σόδας - Σελίδα 2 Empty Απ: Περί ξιδιού και σόδας Πεμ Σεπ 15, 2011 10:03 am

Lilliput

Lilliput
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!

Καθαρίστε και γυαλίστε τα έπιπλα από ξύλο με ένα στιλβωτικό που θα φτιάξετε μόνη σας : Πάρτε λίγο ελαιόλαδο , προσθέστε χονδρό αλάτι φαγητού και ανακατέψτε πολύ καλά , μέχρι να διαλυθεί το αλάτι . Βρέξτε ένα πανί με το μείγμα και τρίψτε πολύ καλά το έπιπλο μέχρι να γυαλίσει . Το ίδιο αποτέλεσμα θα έχετε και αν χρησιμοποιήσετε ένα μείγμα από λάδι και ξύδι, σε ίσες ποσότητες .

Τα τζάμια σας θα αστράψουν κυριολεκτικά , αν τα τρίψετε με ένα πανάκι βουτηγμένο σε άσπρο ξίδι ή κρύο τσάι ( χωρίς ζάχαρη !!) . Η βρεγμένη εφημερίδα είναι επίσης πολύ αποτελεσματική φτάνει να διαλέξετε την σωστή ποιότητα χαρτιού!!! Οι ιλουστρασιόν εφημερίδες με γλασέ χαρτί δεν προσφέρονται γι' αυτή τη δουλειά .


Το παρκέ ιδιαίτερα στα "πολυσύχναστα " σημεία του σαλονιού , δέχεται πολλές πιέσεις και ταλαιπωρίες . Περάστε το με βερνίκι ειδικό για κότερα ώστε να αντέξει .

40Περί ξιδιού και σόδας - Σελίδα 2 Empty Απ: Περί ξιδιού και σόδας Πεμ Σεπ 15, 2011 10:07 am

stefy

stefy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Αυτο με το βραστηρα και το ξυδι ποσο συχνα το κανετε? Εμενα και την ιδια ακομη μερα πιανει αλατα και με εκνευριζει παρα πολυ. Το νερο για το γαλα της μπεμπας τις περισσοτερες φορες στο βραστηρα το ζεσταινω για ευκολια και ταχυτητα. Φοαβαμαι μην μυριζει το γαλα της μετα ξυδιλα!

41Περί ξιδιού και σόδας - Σελίδα 2 Empty Απ: Περί ξιδιού και σόδας Πεμ Σεπ 15, 2011 10:10 am

Lilliput

Lilliput
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!

ΟΠΛΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΛΕΚΕΔΕΣ
ΤΑΛΚ : Αν καλύψετε με ταλκ ένα λιπαρό λεκέ , θα απορροφήσει το μεγαλύτερο μέρος του .
ΑΛΑΤΙ : Αφαιρεί τους λεκέδες από κρασί .
ΓΑΛΑ : Το φοβούνται όλοι οι λεκέδες από μελάνι !!!

• ΛΕΚΕΣ ΑΠΟ ΤΣΙΧΛΑ
Βάλτε το ρούχο στην κατάψυξη για να σφίξει η τσίχλα και ξεκολλήστε τα κομματάκια της , που θα σπάσουν σαν γυαλί .

• ΛΕΚΕΣ ΑΠΟ ΟΥΡΑ
Ξεπλύνετε πολύ καλά με κρύο νερό και πλύνετε αμέσως κανονικά . Αν ο λεκές έχει ήδη στεγνώσει , μουλιάστε το ρούχο σε νερό με υγρό απορρυπαντικό και μετά πλύνετε κανονικά . Για επίμονους λεκέδες , μουλιάστε το για λίγο σε οξυζενέ .

• ΛΕΚΕΣ ΑΠΟ ΚΡΑΓΙΟΝ
Τρίψτε το λεκέ με άσπρο οινόπνευμα και βρέξτε τον με υγρό απορρυπαντικό . Πλύνετε το ρούχο κανονικά , προσθέτοντας , αν είναι απαραίτητο , λίγες σταγόνες αμμωνίας στο νερό . Ξεπλύνετε πολύ καλά .

• ΛΕΚΕΣ ΑΠΟ ΑΙΜΑ
Αν το ύφασμα είναι λευκό , βουτήξτε το σε κρύο νερό και τρίψτε το λεκέ με αραιωμένο ( σε νερό ) οξυζενέ . Αφήστε το ύφασμα να μουλιάσει για λίγη ώρα σε νερό με χλωρίνη και μετά πλύνετε κανονικά . Αν το ύφασμα είναι χρωματιστό ή ευαίσθητο , καλύψτε το λεκέ με ένα μείγμα που θα φτιάξετε από αλεύρι και νερό ( σε υφή πάστας , σαν την οδοντόπαστα ) . Αφήστε την πάστα να στεγνώσει , βουρτσίστε το σημείο και πλύνετε κανονικά το ύφασμα . Για τα μάλλινα , τρίψτε το λεκέ με ασπιρίνη διαλυμένη σε λίγο νερό και μετά πλύνετε σύμφωνα με τις οδηγίες στην ετικέτα του ρούχου .

• ΛΕΚΕΣ ΑΠΟ ΚΑΦΕ
Μην τον αφήσετε να στεγνώσει . Πλύνετε τον αμέσως με χλιαρό νερό και λευκαντικό απορρυπαντικό . Αν το ύφασμα είναι άσπρο , μπορείτε να βρέξετε το λεκέ με οξυζενέ και μετά να το ξεπλύνετε πολύ καλά . Αν το ύφασμα είναι χρωματιστό , αφήστε το να μουλιάσει σε κρύο νερό με λίγη αμμωνία . Στα μάλλινα , τρίψτε το λεκέ με κρόκο αυγού διαλυμένο σε νερό και πλύνετε με ειδικό απορρυπαντικό για μάλλινα .

• ΛΕΚΕΣ ΑΠΟ ΜΕΛΑΝΙ
Αν το μελάνι προήλθε από στυλό διαρκείας και το λεκιασμένο ύφασμα είναι βαμβακερό , βάλτε ένα κομματάκι βαμβάκι στην ανάποδη μεριά του λεκέ και τρίψτε τον με ένα άλλο κομμάτι βαμβάκι , βουτηγμένο σε γάλα . Αν μιλάμε για μελάνι πένας και άσπρο ύφασμα , μουλιάστε για λίγο το ρούχο σε χλιαρό νερό με χλωρίνη και μετά ξεπλύνετε πολύ καλά . Αν το ύφασμα είναι χρωματιστό , μουλιάστε το για πολλές ώρες σε χλιαρό γάλα και ξεπλύνετε το με νερό και λεμόνι . Αν το ύφασμα είναι συνθετικό , τρίψτε το λεκέ με μισή λεμονόκουπα .

• ΛΕΚΕΣ ΑΠΟ ΣΟΚΟΛΑΤΑ
Αφαιρέστε το περισσότερη σοκολάτα μπορείτε και μετά τρίψτε το λεκέ με υγρό απορρυπαντικό . Ξεπλύνετε με κρύο νερό και πλύνετε το ρούχο κανονικά .

• ΛΕΚΕΣ ΑΠΟ ΚΟΛΛΑ
Εξαρτάται από τη σύνθεσή της . Αν είναι διάφανη , τρίψτε το λεκέ με λίγο ασετόν ή με ειδικό διαλυτικό για συνθετικές μπογιές . Αν είναι λευκή και παχύρρευστη , πλύνετε το ύφασμα με κρύο νερό και τρίψτε το λεκέ με ένα μείγμα νερού και αμμωνίας . Ξεπλύνετε πολύ καλά . Αν είναι με βάση το βινύλιο , τρίψτε το λεκέ με λίγο ξίδι διαλυμένο σε νερό .

• ΛΕΚΕΣ ΑΠΟ ΓΡΑΣΙΔΙ
Αν ο λεκές είναι μεγάλος , τρίψτε τον μαλακά με άσπρο οινόπνευμα , ξεπλύνετε καλά με κρύο νερό και πλύνετε κανονικά . Αν δεν ... πειθαρχήσει ή αν το ύφασμα είναι ευαίσθητο , μουλιάστε το σε κρύο και μετά πλύνετε το με χλιαρό νερό και υγρό απορρυπαντικό . Ξεπλύνετε με κρύο νερό , στο οποίο θα προσθέσετε λίγο οξυζενέ . Ξεπλύνετε ξανά με κρύο νερό και λίγο ξίδι .

• ΛΕΚΕΣ ΑΠΟ ΝΤΟΜΑΤΑ
Αν δεν αντιδράσετε γρήγορα , θα δυσκολευθείτε πολύ να τον εξαφανίσετε . Τρίψτε λοιπόν αμέσως το λεκέ με άφθονο υγρό απορρυπαντικό κι αφήστε τον για λίγο . Έπειτα , πλύνετε κανονικά το ρούχο .

• ΛΕΚΕΣ ΑΠΟ ΜΠΟΓΙΑ
Το ιδανικό είναι να χρησιμοποιήσετε διαλυτικό παρόμοιο με αυτό που περιέχεται στη σύνθεση της μπογιάς ( αφού το δοκιμάσετε πρώτα σε μία αθέατη γωνίτσα του υφάσματος για να δείτε αν αντέχει ) . Αν ο λεκές έγινε από ακρυλική μπογιά , σκεπάστε τον αμέσως με στυπόχαρτο , το οποίο θα βρέξετε με άφθονο υγρό πιάτων . Αφήστε για λίγο και μετά πλύνετε κανονικά . Α μιλάμε για λαδομπογιά , τρίψτε το σημείο με λίγο νέφτι , μουλιάστε το ύφασμα σε νερό με υγρό απορρυπαντικό και μετά πλύνετε το κανονικά .

• ΛΕΚΕΣ ΑΠΟ ΓΡΑΣΑ
Καλύψτε το λεκέ με ταλκ , αφήστε 3 λεπτά και βουρτσίστε πολύ δυνατά . Πλύνετε το ρούχο στην πιο δυνατή επιτρεπόμενη θερμοκρασία . Αν το ύφασμα είναι άσπρο βαμβακερό , τρίψτε το λεκέ με βενζίνη γι' αναπτήρες και πλύνετε με ζεστό νερό και απορρυπαντικό . Για τα μάλλινα , τρίψτε το λεκέ με ύφασμα ποτισμένο σε νέφτι και πλύνετε με υγρό απορρυπαντικό .

• ΛΕΚΕΣ ΑΠΟ ΚΡΑΣΙ
Αντιμετωπίστε το λεκέ όσο πιο γρήγορα μπορείτε και πάντως μη χρησιμοποιήσετε ζεστό νερό , που θα τον κάνει ανεξίτηλο !! Ο καλύτερος τρόπος είναι να τον σκεπάσετε με αλάτι ( που θα ρουφήξει το υγρό ) και μετά , αφού το αφαιρέσετε με ένα υγρό πανί , να αφήσετε το ύφασμα να μουλιάσει για μισή ώρα σε κρύο νερό . Μετά , πλύνετε το με τον κλασικό τρόπο .

• ΛΕΚΕΣ ΑΠΟ ΦΡΟΥΤΑ
Ξεπλύνετε καλά το λεκέ με κρύο νερό και μετά πλύνετε με απορρυπαντικό . Αν ο λεκές έγινε σε άσπρο ύφασμα , αφήστε το να μουλιάσει σε νερό με λίγη αμμωνία , ξεπλύνετε το πολύ καλά και βάλτε το να μουλιάσει πάλι σε νερό με χλωρίνη . Αν το ύφασμα είναι χρωματιστό , τρίψτε το με λεκέ με οξυζενέ , στο οποίο θα προσθέσετε λίγες σταγόνες αμμωνίας .

• ΛΕΚΕΣ ΑΠΟ ΛΑΣΠΗ
Η λάσπη είναι ένας από τους ελάχιστους λεκέδες που πρέπει να περιμένουμε να στεγνώσει . Κι αυτό γιατί με το βούρτσισμα θα ξεκολλήσουν πιο εύκολα τα περισσότερα μόριά της . Βουρτσίστε λοιπόν καλά το λεκέ και πλύνετε το ρούχο στην υψηλότερη επιτρεπόμενη θερμοκρασία , που αναγράφεται στην ετικέτα του .


Πηγή: http://home.wanadoo.nl/agrianitis.ro...IMA%20INFO.htm

42Περί ξιδιού και σόδας - Σελίδα 2 Empty Απ: Περί ξιδιού και σόδας Πεμ Σεπ 15, 2011 10:27 am

evvi

evvi
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
tsiph έγραψε:
MariaM έγραψε:Επίσης αν σας έχει κολλήσει το φαγητό στον πάτο της κατσαρόλας (έχω πάρει μάστερ σε αυτό, χαχα!), το αδειάζεται οπως θα ξέρετε, χωρίς να ξύσετε το καμμενο μέρος και επειτα για να ξεκολλήσει εύκολα απο την κατσαρόλα, ρίχνετε λίγο χυμό ντομάτας και βράζεται για λίγο σαν να βράζετε σάλτσα. Μετά δεν θέλει τριψιμο, ξεκολλάει πολύ εύκολα!

Ούτε εγώ το ήξερα αυτό!

αγγελικημαρια έγραψε:τελειο θεμα! περσι μου δωρισαν στο γαμο μια σειρα τηγανια greenpn αν δε κανω λαθος. τα τηγανια ειναι τελεια αλλα εγω καταφερα να τα μαυρισω απο κατω! καμια ιδεα για το πως καθαριζει εξωτερικα ο πατος ??? κ κατι αλλο πως καθαριζετε τις κεραμικες εστιες? α! και κατι τελευταιο! την τηλεοραση????αντε μια ακομη ερωτηση! το χειροτερο μου ειναι το βουρτσακι που εχουμε διπλα στη λεκανη της τουαλετας! εκει τι κανουμε??? εγω προσωπικα τρεις κ λιγο αγοραζω καινουργιο.


Αγγελική εγώ στο "ποτηράκι" που έχει το βουρτσάκι βάζω καυτό νερό με χλωρίνη και το αφήνω. Μια φορά τη βδομάδα το ανανεώνω αφού βάζω το βουρτσάκι κάτω από καυτό νερό να καθαρίσει!


αυτο με το βουρτσακι το ιδιο κανω και εγω και μετα εχω μονιμα μεσα στο νερο του λιγο χλωρινη.

43Περί ξιδιού και σόδας - Σελίδα 2 Empty Απ: Περί ξιδιού και σόδας Πεμ Σεπ 15, 2011 10:36 am

evvi

evvi
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
stefy έγραψε:Αυτο με το βραστηρα και το ξυδι ποσο συχνα το κανετε? Εμενα και την ιδια ακομη μερα πιανει αλατα και με εκνευριζει παρα πολυ. Το νερο για το γαλα της μπεμπας τις περισσοτερες φορες στο βραστηρα το ζεσταινω για ευκολια και ταχυτητα. Φοαβαμαι μην μυριζει το γαλα της μετα ξυδιλα!
το βραζεις με ξυδι και μετα βραζεις και μια μονο με νερο και το πετας. δε μυριζει καθολου. εγω μια φορα την βδομαδα το κανω γτ εχει πολλα αλατα το νερο

44Περί ξιδιού και σόδας - Σελίδα 2 Empty Απ: Περί ξιδιού και σόδας Πεμ Σεπ 15, 2011 10:43 am

stefy

stefy
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Το δικο μου θελει ακομη πιο συχνα νομιζω. Σ ευχαριστω Περί ξιδιού και σόδας - Σελίδα 2 417472

45Περί ξιδιού και σόδας - Σελίδα 2 Empty Απ: Περί ξιδιού και σόδας Πεμ Σεπ 15, 2011 11:11 am

Nena

Nena
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
evvi έγραψε:
stefy έγραψε:Αυτο με το βραστηρα και το ξυδι ποσο συχνα το κανετε? Εμενα και την ιδια ακομη μερα πιανει αλατα και με εκνευριζει παρα πολυ. Το νερο για το γαλα της μπεμπας τις περισσοτερες φορες στο βραστηρα το ζεσταινω για ευκολια και ταχυτητα. Φοαβαμαι μην μυριζει το γαλα της μετα ξυδιλα!
το βραζεις με ξυδι και μετα βραζεις και μια μονο με νερο και το πετας. δε μυριζει καθολου. εγω μια φορα την βδομαδα το κανω γτ εχει πολλα αλατα το νερο
Σε αυτο, εξαρταται απο το πόσα άλατα εχει το νερο στην περιοχη που μένεις, εγω πχ το έκανα κάθε βδομάδα, και το τοιχωμα του βρστηρα ηταν σαν τοιχος. Τωρα εχω φιλτρο νερου, της Britta και στον βραστηρα βάζω μόνο φιλτραρισμένο νερό - και όταν δω ότι ο βραστηρας αρχίζει να μαζευει άλατα ειναι σημάδι ότι πρέπει να αλλάξω το φιλτρο. Αλλά κραταει γυρω στις 40 μέρες και παραπάνω, και ο βραστηρας ειναι πεντακάθαρος πάντα!
Εγω δεν έχω πρόβλημα να πιω και το φιλτραρισμένο νερο, αλλα ομολογουμένως η γεύση του δεν ειναι και πολύ ωραία. Αλλα στο βρασμένο νερό δεν φαίνεται η διαφορά επειδη πάντα κάτι το κάνεις (πχ καφέ ή τσάι ή κάποιο ρόφημα).
Πάντως εξακολουθω να βαζω ξιδι στον βραστηρα κάθε 10-15 μέρες, πιο πολύ για το καθαρισμα του νεροχύτη.

46Περί ξιδιού και σόδας - Σελίδα 2 Empty Απ: Περί ξιδιού και σόδας Πεμ Σεπ 15, 2011 10:13 pm

litsakos

litsakos
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
την εχω βαλει στα bookmarks την σελιδα αυτη.Πολυ χρησιμες συμβουλες.Α ρε τι παστρικοθοδωρες εχει αυτο το φορουμ!Φτου σας μη σας ματιασω!!! Very Happy

47Περί ξιδιού και σόδας - Σελίδα 2 Empty Απ: Περί ξιδιού και σόδας Πεμ Σεπ 15, 2011 10:34 pm

florentiab

florentiab
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
αν σας στάξει κερί σε ρούχο ή οπουδήποτε αλλού, βάλτε μαι εφημερίδα από πάνω και σιδερώστε τη. θα απορροφήσει όλο το κερί η εφημερίδα.

48Περί ξιδιού και σόδας - Σελίδα 2 Empty Απ: Περί ξιδιού και σόδας Πεμ Σεπ 15, 2011 10:43 pm

valerakievelinaki

valerakievelinaki
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
σε ευχαριστουμε πολυ πραγματικα πολυ χρησιμα ολα αυτα !

49Περί ξιδιού και σόδας - Σελίδα 2 Empty Απ: Περί ξιδιού και σόδας Παρ Σεπ 16, 2011 12:47 am

manoula_24xr

manoula_24xr
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
evvi έγραψε:
tsiph έγραψε:
MariaM έγραψε:Επίσης αν σας έχει κολλήσει το φαγητό στον πάτο της κατσαρόλας (έχω πάρει μάστερ σε αυτό, χαχα!), το αδειάζεται οπως θα ξέρετε, χωρίς να ξύσετε το καμμενο μέρος και επειτα για να ξεκολλήσει εύκολα απο την κατσαρόλα, ρίχνετε λίγο χυμό ντομάτας και βράζεται για λίγο σαν να βράζετε σάλτσα. Μετά δεν θέλει τριψιμο, ξεκολλάει πολύ εύκολα!

Ούτε εγώ το ήξερα αυτό!

αγγελικημαρια έγραψε:τελειο θεμα! περσι μου δωρισαν στο γαμο μια σειρα τηγανια greenpn αν δε κανω λαθος. τα τηγανια ειναι τελεια αλλα εγω καταφερα να τα μαυρισω απο κατω! καμια ιδεα για το πως καθαριζει εξωτερικα ο πατος ??? κ κατι αλλο πως καθαριζετε τις κεραμικες εστιες? α! και κατι τελευταιο! την τηλεοραση????αντε μια ακομη ερωτηση! το χειροτερο μου ειναι το βουρτσακι που εχουμε διπλα στη λεκανη της τουαλετας! εκει τι κανουμε??? εγω προσωπικα τρεις κ λιγο αγοραζω καινουργιο.


Αγγελική εγώ στο "ποτηράκι" που έχει το βουρτσάκι βάζω καυτό νερό με χλωρίνη και το αφήνω. Μια φορά τη βδομάδα το ανανεώνω αφού βάζω το βουρτσάκι κάτω από καυτό νερό να καθαρίσει!


αυτο με το βουρτσακι το ιδιο κανω και εγω και μετα εχω μονιμα μεσα στο νερο του λιγο χλωρινη.





Εγω οταν κολλησει το φαγητο το αφηνω 1μερα με καυτο νερο συν λιγη χλωρινη κι την επομενη καθαριζει ευκολα.
Οσο για τον πατο τους,βαζω πανω σε 2 πετσετες αναποδα τη κατσαρολα η το τηγανι κι ριχνω μπολικη παχυρευστη χλωρινη,κι το αφηνω 2-3 βραδιες,κι μετα το τριβω καλα με το σφουγγαρακι,αστραφτει,γενικως η χλωρινη στις κατσαρολες τις αστραφτει,αρκει να ξεπλυθουν καλα μετα κι να σκουπιστουν αμεσως.

Επισης εχω παρατηρησει οτι μερικοι λεκεδες που βγαινουν δυσκολα η που εχουν ξεραθει οτι βγαινουνε πιο ευκολα με σαπουνι χεριων,αλλα την μπαρα,οχι το κρεμοσαπουνο.Προχτες λερωσε η κορη μου με μαρκαδορους μια μπλουζα κι ετσι το εβγαλα.

Για τα τζαμια εγω εχω παρει ενα πανακι ειδικο για τζαμια κι καθρεφτες απο μια εκθεση,κι ριχνω νερο,σαπουνιζω,ξεπλενω,κι σκουπιζω μαυτο,Γινονται αορατα.

50Περί ξιδιού και σόδας - Σελίδα 2 Empty Απ: Περί ξιδιού και σόδας Παρ Σεπ 16, 2011 1:56 am

desT

desT
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
manoula_24xr έγραψε:...
Εγω οταν κολλησει το φαγητο το αφηνω 1μερα με καυτο νερο συν λιγη χλωρινη κι την επομενη καθαριζει ευκολα.
Οσο για τον πατο τους,βαζω πανω σε 2 πετσετες αναποδα τη κατσαρολα η το τηγανι κι ριχνω μπολικη παχυρευστη χλωρινη,κι το αφηνω 2-3 βραδιες,κι μετα το τριβω καλα με το σφουγγαρακι,αστραφτει,γενικως η χλωρινη στις κατσαρολες τις αστραφτει,αρκει να ξεπλυθουν καλα μετα κι να σκουπιστουν αμεσως.
...

Μανούλα, άνευ παρέξηγησης πάντα και με καλό σκοπό, αλλά η χλωρίνη μέσα σε μαγειρικά σκεύη δεν είναι λίγο επικίνδυνη;
Η χλωρίνη είναι από τα πιο καυστικά και τοξικά προϊόντα που υπάρχουν. Προσωπικά πιστεύω ότι θα ήταν καλύτερα να περιορίζουμε τη χρήση της στα μαγειρικά σκεύη. Μην ξεχνάμε ότι οι γιατροί συμβουλεύουν τις εγκυούλες να αποφεύγουν την επαφή και την εισπνοή της χλωρίνης.
Μπορείς εναλλακτικά να χρησιμοποιήσεις ξύδι, αλάτι, βραστό νερό και να καθαρίσεις την ίδια μέρα την κατσαρόλα. Καν' το και θα με θυμηθείς. Τα αποτελέσματα είναι εκπληκτικά. Η κατσαρόλα, τα τηγάνια και τα ταψιά λάμπουν σαν καινούργια μετά.
Περί ξιδιού και σόδας - Σελίδα 2 564595

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 9]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις