Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
18 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 18 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 5 από 8]

????????


Επισκέπτης
mama katerina έγραψε:απαντω στην ερωτηση και μονο...

με ενα μαξιλαρι στην μουρη για περιπου 5 λεπτα
αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

Και φλιτ για κατσαριδες να ριξω για κανα μισαωρο, δε νομιζω να την πιασει!!! Οποτε ακυρο το σχεδιο!! Χαχαχα Laughing

kalliopitsa

kalliopitsa
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
MariaM έγραψε:
kalliopitsa έγραψε:
etoile! έγραψε:

Στη μανα μου τα χωνω, δε καθομαι να τη κοιταω με το υφος της αγελαδας για να μη τη στεναχωρησω!!! Laughing Laughing Laughing Laughing


Άλλαξε ύφος! Υιοθέτησε αυτό του ταύρου!!! Wink Wink Wink

Χαχαχαχαχα! Οικογενειακή υπόθεση το ωραίο χιούμορ βλέπω!


Πώς θα κόψω τον αέρα στη πεθερά που θέλει να μου κάνει κουμάντο;;; - Σελίδα 5 417472 Πώς θα κόψω τον αέρα στη πεθερά που θέλει να μου κάνει κουμάντο;;; - Σελίδα 5 417472 Πώς θα κόψω τον αέρα στη πεθερά που θέλει να μου κάνει κουμάντο;;; - Σελίδα 5 417472 Πώς θα κόψω τον αέρα στη πεθερά που θέλει να μου κάνει κουμάντο;;; - Σελίδα 5 417472 Πώς θα κόψω τον αέρα στη πεθερά που θέλει να μου κάνει κουμάντο;;; - Σελίδα 5 417472

????????


Επισκέπτης
marinaki <3 <3 έγραψε:ax koritsia ti na sou po to polu polu na to peis sta isa!!!dn thelo an erthi se epafi to paidi mou me alla paidia k egw xeimwna tha gennisw k tha tis to po prin genniso oti dn thelo na erthi kaneis sto spiti mexri na sarantiso k meta tha doume ,lete na geinoume k emis etsi me ta paidia mas i kaki pethera

Ναι,σκεφτομαι να το πω. Ή να βαλω τον γιο της , ελπιζοντας οτι θα το πει.
Αλλα δε μπορω να ακουω μουρμουρα ρε γαμωτο μετα... Μολις το πουμε ξερεις τι θα ακολουθησει, εεεε;;; Αυτο δεν αντεχω... Γιατι δεν εχω και πολλη υπομονη και στο τελος θα της πω καμια κουβεντα και θα γινουμε μαλλια κουβαρια και παλι εγω θα ειμαι η κακια...
Και με χαλαει και η ιδεα οτι θα καθεται γυρω γυρω να μας θαβει και να με λεει υποχονδρια... Γιατι αμα δε συζητησει και με ολη τη γειτονια τα οικογενειακα μας, θα σκασει!!! Οι φιλες της πχ, χωρις να με ξερουν, με κοιτουν με μισο ματι!!! Laughing Laughing Laughing Laughing

????????


Επισκέπτης
Κοριτσια, ελεος, αρχισε και η μανα μου τις ιδιες μαλ@@@@ες!!!
Ενω στην αρχη της εξηγησα οτι οι παιδιατροι λενε στην αρχη καλο ειναι το παιδι να μην ερχεται σε επαφη με κοσμο, αρχισε την αναλυση οτι δε γινεται να το κανω, οτι θα παρεξηγηθει ο κοσμος και οτι δε το εχει ακουσει απο καμια αλλη αυτο... κτλ κτλ κτλ

Και παλι προσπαθησα να της εξηγησω οτι δε με νοιαζει αν θα παρεξηγηθουν και αμα δε καταλαβουν ειναι δικο τους το προβλημα, εμενα με νοιαζει μονο η υγεια του παιδιου και με επρηξε...

Δεν αντεχω!!! Απεκτησα διπλο προβλημα, ενω ηλπιζα να εχω μονο την πεθερα...

Γιατι για τα αυτονοητα πρεπει να αναλυω;; Και βασικα γιατι πρεπει να μου επιβαλλουν τι θα κανω;;Εγω δε τους λεω τι να κανουν στο σπιτι τους!! Μαλλον πολυ αερα εχω δωσει ε;;;

kalliopitsa

kalliopitsa
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
etoile! έγραψε:Κοριτσια, ελεος, αρχισε και η μανα μου τις ιδιες μαλ@@@@ες!!!
Ενω στην αρχη της εξηγησα οτι οι παιδιατροι λενε στην αρχη καλο ειναι το παιδι να μην ερχεται σε επαφη με κοσμο, αρχισε την αναλυση οτι δε γινεται να το κανω, οτι θα παρεξηγηθει ο κοσμος και οτι δε το εχει ακουσει απο καμια αλλη αυτο... κτλ κτλ κτλ

Και παλι προσπαθησα να της εξηγησω οτι δε με νοιαζει αν θα παρεξηγηθουν και αμα δε καταλαβουν ειναι δικο τους το προβλημα, εμενα με νοιαζει μονο η υγεια του παιδιου και με επρηξε...

Δεν αντεχω!!! Απεκτησα διπλο προβλημα, ενω ηλπιζα να εχω μονο την πεθερα...

Γιατι για τα αυτονοητα πρεπει να αναλυω;; Και βασικα γιατι πρεπει να μου επιβαλλουν τι θα κανω;;Εγω δε τους λεω τι να κανουν στο σπιτι τους!! Μαλλον πολυ αερα εχω δωσει ε;;;

πολύ αέρα έδωσες ή τον πήραν από μόνες τους;;;;
Λύση Νο1: Δραστική! Κλείσε τηλέφωνα, κλείδωσε πόρτες, χάλασε το κουδούνι της πόρτας και του θυροτηλέφωνου αν δεις ότι κάνουν του κεφαλιού τους όλοι και σε αγνοούν.
Λύση Νο2: Πιάνει δεν πιάνει. Όπως είπε κάποια παραπάνω, μάζεψέ τες και τις δυο και πες τες ότι αντί να βοηθάνε σε αγχώνουν και σε εκνευρίζουν χωρίς λόγο και σε φάση που δε θα έπρεπε να το κάνουν. Αν συνεχίσουν το βιολί τους βλ, λύση Νο1.
Λύση Νο3. Ουτοπική ίσως. Πες του άντρα σου ότι άρχισε και η μαμά σου κι ότι δεν αντέχεις ήδη. Πεες του να αρχίσει να απαντάει κι αυτός γιατί στην κατάστασή σου δεν πρέπει να συγχίζεσαι και ήδη σε έχουν επηρεάσει πολύ! Αν δε δεις αποτέλεσμα βλ. λύση Νο1.
Λύση Νο4. Απόγνωσης. Πήγαινε κατευθείαν στην λύση Νο1.
Πώς θα κόψω τον αέρα στη πεθερά που θέλει να μου κάνει κουμάντο;;; - Σελίδα 5 186566 Πώς θα κόψω τον αέρα στη πεθερά που θέλει να μου κάνει κουμάντο;;; - Σελίδα 5 186566 Πώς θα κόψω τον αέρα στη πεθερά που θέλει να μου κάνει κουμάντο;;; - Σελίδα 5 186566

????????


Επισκέπτης
kalliopitsa έγραψε:
etoile! έγραψε:Κοριτσια, ελεος, αρχισε και η μανα μου τις ιδιες μαλ@@@@ες!!!
Ενω στην αρχη της εξηγησα οτι οι παιδιατροι λενε στην αρχη καλο ειναι το παιδι να μην ερχεται σε επαφη με κοσμο, αρχισε την αναλυση οτι δε γινεται να το κανω, οτι θα παρεξηγηθει ο κοσμος και οτι δε το εχει ακουσει απο καμια αλλη αυτο... κτλ κτλ κτλ

Και παλι προσπαθησα να της εξηγησω οτι δε με νοιαζει αν θα παρεξηγηθουν και αμα δε καταλαβουν ειναι δικο τους το προβλημα, εμενα με νοιαζει μονο η υγεια του παιδιου και με επρηξε...

Δεν αντεχω!!! Απεκτησα διπλο προβλημα, ενω ηλπιζα να εχω μονο την πεθερα...

Γιατι για τα αυτονοητα πρεπει να αναλυω;; Και βασικα γιατι πρεπει να μου επιβαλλουν τι θα κανω;;Εγω δε τους λεω τι να κανουν στο σπιτι τους!! Μαλλον πολυ αερα εχω δωσει ε;;;

πολύ αέρα έδωσες ή τον πήραν από μόνες τους;;;;
Λύση Νο1: Δραστική! Κλείσε τηλέφωνα, κλείδωσε πόρτες, χάλασε το κουδούνι της πόρτας και του θυροτηλέφωνου αν δεις ότι κάνουν του κεφαλιού τους όλοι και σε αγνοούν.
Λύση Νο2: Πιάνει δεν πιάνει. Όπως είπε κάποια παραπάνω, μάζεψέ τες και τις δυο και πες τες ότι αντί να βοηθάνε σε αγχώνουν και σε εκνευρίζουν χωρίς λόγο και σε φάση που δε θα έπρεπε να το κάνουν. Αν συνεχίσουν το βιολί τους βλ, λύση Νο1.
Λύση Νο3. Ουτοπική ίσως. Πες του άντρα σου ότι άρχισε και η μαμά σου κι ότι δεν αντέχεις ήδη. Πεες του να αρχίσει να απαντάει κι αυτός γιατί στην κατάστασή σου δεν πρέπει να συγχίζεσαι και ήδη σε έχουν επηρεάσει πολύ! Αν δε δεις αποτέλεσμα βλ. λύση Νο1.
Λύση Νο4. Απόγνωσης. Πήγαινε κατευθείαν στην λύση Νο1.
Πώς θα κόψω τον αέρα στη πεθερά που θέλει να μου κάνει κουμάντο;;; - Σελίδα 5 186566 Πώς θα κόψω τον αέρα στη πεθερά που θέλει να μου κάνει κουμάντο;;; - Σελίδα 5 186566 Πώς θα κόψω τον αέρα στη πεθερά που θέλει να μου κάνει κουμάντο;;; - Σελίδα 5 186566

Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Μου εδωσες λυση νομιζω!!! Βλεπω να καταληγω στη λυση 1!!! Αντε, γιατι 3 μερες τωρα θελω να κλαψω απο τα νευρα. Ολοκληρες γυναικες και δε καταλαβαινουν τα αυτονοητα. Και δεν εννοω μονο για το τι θα κανω τελικα με το παιδι, αλλα να καταλαβουν οτι δε τις αφορα τι θα κανω, οπως δε μ αφορα και εμενα αν θα παρεξηγηθει το σόι.Ειλικρινα σκασιλα μου αν παρεξηγηθουν... Αμα ειναι τοσο κολλημενοι στο μυαλο και δε καταλαβουν την αναγκη μου να προστατευω το παιδι μου ,ακομα και υπερβολικο να το θεωρουν, να μη μου ξαναμιλησουν...Δε δινω δεκαρα για το ποιος θα παρεξηγηθει... Εγω απο μονη μου κατανοω και δε παω στην αρχη επισκεψη σε οποια μανουλα ειναι νεα... Εμενα δε μπορει να με καταλαβει καμια τους;;; Τοσο ευκολα ξεχνουν;;;
Βλεπω το παιδι μου να βλεπει το καλοκαιρι τις γιαγιαδες...
Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil

marinaki <3 <3


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
nai katalabenw k pisteyw oti tha exeis megali stenaxwria,k kserw oti na poun kati telos auto einai!oso gia tin mama sou einai mama sou k tha tis peis k mia koubenta parapano ..opote mn se apasxolei auto,apla tha kathiseis k tha tis peis ksereis ti s'agapaw se ektimaw alla einai paidi mou k tha kanw oti thelo.outos i allos dn to ksereis ite kales ite kakes giatis petheres eimaste to idio,emena akoma einai ok dn kserw an mou kanei t idia k sti synexeia tis ta kobei o dikos mou,k tou t exw pei apo twra oti an ginei kati thelo na tis milisei k na liksei

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
etoile! έγραψε:
kalliopitsa έγραψε:
etoile! έγραψε:Κοριτσια, ελεος, αρχισε και η μανα μου τις ιδιες μαλ@@@@ες!!!
Ενω στην αρχη της εξηγησα οτι οι παιδιατροι λενε στην αρχη καλο ειναι το παιδι να μην ερχεται σε επαφη με κοσμο, αρχισε την αναλυση οτι δε γινεται να το κανω, οτι θα παρεξηγηθει ο κοσμος και οτι δε το εχει ακουσει απο καμια αλλη αυτο... κτλ κτλ κτλ

Και παλι προσπαθησα να της εξηγησω οτι δε με νοιαζει αν θα παρεξηγηθουν και αμα δε καταλαβουν ειναι δικο τους το προβλημα, εμενα με νοιαζει μονο η υγεια του παιδιου και με επρηξε...

Δεν αντεχω!!! Απεκτησα διπλο προβλημα, ενω ηλπιζα να εχω μονο την πεθερα...

Γιατι για τα αυτονοητα πρεπει να αναλυω;; Και βασικα γιατι πρεπει να μου επιβαλλουν τι θα κανω;;Εγω δε τους λεω τι να κανουν στο σπιτι τους!! Μαλλον πολυ αερα εχω δωσει ε;;;

πολύ αέρα έδωσες ή τον πήραν από μόνες τους;;;;
Λύση Νο1: Δραστική! Κλείσε τηλέφωνα, κλείδωσε πόρτες, χάλασε το κουδούνι της πόρτας και του θυροτηλέφωνου αν δεις ότι κάνουν του κεφαλιού τους όλοι και σε αγνοούν.
Λύση Νο2: Πιάνει δεν πιάνει. Όπως είπε κάποια παραπάνω, μάζεψέ τες και τις δυο και πες τες ότι αντί να βοηθάνε σε αγχώνουν και σε εκνευρίζουν χωρίς λόγο και σε φάση που δε θα έπρεπε να το κάνουν. Αν συνεχίσουν το βιολί τους βλ, λύση Νο1.
Λύση Νο3. Ουτοπική ίσως. Πες του άντρα σου ότι άρχισε και η μαμά σου κι ότι δεν αντέχεις ήδη. Πεες του να αρχίσει να απαντάει κι αυτός γιατί στην κατάστασή σου δεν πρέπει να συγχίζεσαι και ήδη σε έχουν επηρεάσει πολύ! Αν δε δεις αποτέλεσμα βλ. λύση Νο1.
Λύση Νο4. Απόγνωσης. Πήγαινε κατευθείαν στην λύση Νο1.
Πώς θα κόψω τον αέρα στη πεθερά που θέλει να μου κάνει κουμάντο;;; - Σελίδα 5 186566 Πώς θα κόψω τον αέρα στη πεθερά που θέλει να μου κάνει κουμάντο;;; - Σελίδα 5 186566 Πώς θα κόψω τον αέρα στη πεθερά που θέλει να μου κάνει κουμάντο;;; - Σελίδα 5 186566

Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Μου εδωσες λυση νομιζω!!! Βλεπω να καταληγω στη λυση 1!!! Αντε, γιατι 3 μερες τωρα θελω να κλαψω απο τα νευρα. Ολοκληρες γυναικες και δε καταλαβαινουν τα αυτονοητα. Και δεν εννοω μονο για το τι θα κανω τελικα με το παιδι, αλλα να καταλαβουν οτι δε τις αφορα τι θα κανω, οπως δε μ αφορα και εμενα αν θα παρεξηγηθει το σόι.Ειλικρινα σκασιλα μου αν παρεξηγηθουν... Αμα ειναι τοσο κολλημενοι στο μυαλο και δε καταλαβουν την αναγκη μου να προστατευω το παιδι μου ,ακομα και υπερβολικο να το θεωρουν, να μη μου ξαναμιλησουν...Δε δινω δεκαρα για το ποιος θα παρεξηγηθει... Εγω απο μονη μου κατανοω και δε παω στην αρχη επισκεψη σε οποια μανουλα ειναι νεα... Εμενα δε μπορει να με καταλαβει καμια τους;;; Τοσο ευκολα ξεχνουν;;;
Βλεπω το παιδι μου να βλεπει το καλοκαιρι τις γιαγιαδες...
Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil


Και εγώ την λύση νο1 επέλεξα και ας μην είχα τόσο σημαντικά προβληματα με τους δικούς μας... Αλλά για εμένα είναι η καλύτερη λύση. Δεν μπαίνεις καν στην διαδικασία να εξηγήσεις τις αποφάσεις σου που δεν είναι καν διαπραγματεύσιμες και δεν το έχουν καταλάβει. Θα το καταλάβουν λοιπον, με την χούντα! Και να δεις μετά που θα έρθει το παιδάκι σου τι ήρεμη που θα είσαι γιατί δεν θα έχεις καμιά τους μέσα στα πόδια σου να σε συγχίζει...

υγ: Αν η μαμά σου δεν εχει δει καμιά να το κάνει αυτό, βάλε την να διαβάσει τα μηνυματα! Πάνω απο όλα η υγεία του παιδιού και μετά το τι θα πει ο κόσμος... Άσε που δεν με ένοιαξε και ποτέ τι θα πει ο κοσμος...

????????


Επισκέπτης
MariaM έγραψε:
etoile! έγραψε:
kalliopitsa έγραψε:
etoile! έγραψε:Κοριτσια, ελεος, αρχισε και η μανα μου τις ιδιες μαλ@@@@ες!!!
Ενω στην αρχη της εξηγησα οτι οι παιδιατροι λενε στην αρχη καλο ειναι το παιδι να μην ερχεται σε επαφη με κοσμο, αρχισε την αναλυση οτι δε γινεται να το κανω, οτι θα παρεξηγηθει ο κοσμος και οτι δε το εχει ακουσει απο καμια αλλη αυτο... κτλ κτλ κτλ

Και παλι προσπαθησα να της εξηγησω οτι δε με νοιαζει αν θα παρεξηγηθουν και αμα δε καταλαβουν ειναι δικο τους το προβλημα, εμενα με νοιαζει μονο η υγεια του παιδιου και με επρηξε...

Δεν αντεχω!!! Απεκτησα διπλο προβλημα, ενω ηλπιζα να εχω μονο την πεθερα...

Γιατι για τα αυτονοητα πρεπει να αναλυω;; Και βασικα γιατι πρεπει να μου επιβαλλουν τι θα κανω;;Εγω δε τους λεω τι να κανουν στο σπιτι τους!! Μαλλον πολυ αερα εχω δωσει ε;;;

πολύ αέρα έδωσες ή τον πήραν από μόνες τους;;;;
Λύση Νο1: Δραστική! Κλείσε τηλέφωνα, κλείδωσε πόρτες, χάλασε το κουδούνι της πόρτας και του θυροτηλέφωνου αν δεις ότι κάνουν του κεφαλιού τους όλοι και σε αγνοούν.
Λύση Νο2: Πιάνει δεν πιάνει. Όπως είπε κάποια παραπάνω, μάζεψέ τες και τις δυο και πες τες ότι αντί να βοηθάνε σε αγχώνουν και σε εκνευρίζουν χωρίς λόγο και σε φάση που δε θα έπρεπε να το κάνουν. Αν συνεχίσουν το βιολί τους βλ, λύση Νο1.
Λύση Νο3. Ουτοπική ίσως. Πες του άντρα σου ότι άρχισε και η μαμά σου κι ότι δεν αντέχεις ήδη. Πεες του να αρχίσει να απαντάει κι αυτός γιατί στην κατάστασή σου δεν πρέπει να συγχίζεσαι και ήδη σε έχουν επηρεάσει πολύ! Αν δε δεις αποτέλεσμα βλ. λύση Νο1.
Λύση Νο4. Απόγνωσης. Πήγαινε κατευθείαν στην λύση Νο1.
Πώς θα κόψω τον αέρα στη πεθερά που θέλει να μου κάνει κουμάντο;;; - Σελίδα 5 186566 Πώς θα κόψω τον αέρα στη πεθερά που θέλει να μου κάνει κουμάντο;;; - Σελίδα 5 186566 Πώς θα κόψω τον αέρα στη πεθερά που θέλει να μου κάνει κουμάντο;;; - Σελίδα 5 186566

Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Μου εδωσες λυση νομιζω!!! Βλεπω να καταληγω στη λυση 1!!! Αντε, γιατι 3 μερες τωρα θελω να κλαψω απο τα νευρα. Ολοκληρες γυναικες και δε καταλαβαινουν τα αυτονοητα. Και δεν εννοω μονο για το τι θα κανω τελικα με το παιδι, αλλα να καταλαβουν οτι δε τις αφορα τι θα κανω, οπως δε μ αφορα και εμενα αν θα παρεξηγηθει το σόι.Ειλικρινα σκασιλα μου αν παρεξηγηθουν... Αμα ειναι τοσο κολλημενοι στο μυαλο και δε καταλαβουν την αναγκη μου να προστατευω το παιδι μου ,ακομα και υπερβολικο να το θεωρουν, να μη μου ξαναμιλησουν...Δε δινω δεκαρα για το ποιος θα παρεξηγηθει... Εγω απο μονη μου κατανοω και δε παω στην αρχη επισκεψη σε οποια μανουλα ειναι νεα... Εμενα δε μπορει να με καταλαβει καμια τους;;; Τοσο ευκολα ξεχνουν;;;
Βλεπω το παιδι μου να βλεπει το καλοκαιρι τις γιαγιαδες...
Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil


Και εγώ την λύση νο1 επέλεξα και ας μην είχα τόσο σημαντικά προβληματα με τους δικούς μας... Αλλά για εμένα είναι η καλύτερη λύση. Δεν μπαίνεις καν στην διαδικασία να εξηγήσεις τις αποφάσεις σου που δεν είναι καν διαπραγματεύσιμες και δεν το έχουν καταλάβει. Θα το καταλάβουν λοιπον, με την χούντα! Και να δεις μετά που θα έρθει το παιδάκι σου τι ήρεμη που θα είσαι γιατί δεν θα έχεις καμιά τους μέσα στα πόδια σου να σε συγχίζει...

υγ: Αν η μαμά σου δεν εχει δει καμιά να το κάνει αυτό, βάλε την να διαβάσει τα μηνυματα! Πάνω απο όλα η υγεία του παιδιού και μετά το τι θα πει ο κόσμος... Άσε που δεν με ένοιαξε και ποτέ τι θα πει ο κοσμος...

Παιδι μου εκατσα και της εξηγησα ολα αυτα που λεμε, μεχρι και οτι αν το παιδι στην αρχη κολλησει μικροβιο μπορει να μπει ακομα και εντατικη. Τα εξηγουσα, ελεγε ναι ναι,αληθεια; Τρομαζε. Ε, μετα ξαφνικα εφαγε φλας και αρχισε να μου λεει για το τι θα πει ο κοσμος και οτι δε μπορω να τους πω να μην ερθουν. Και το θεϊκο ειναι οτι μου ειπε οτι μπορει να μου ερθουν και ακαλεστοι καποιοι που θα ερθουν στην πεθερα, και δε θα μπορω να μη τους δεχτω!!! Ακουτε;;; Θα ερθουν χωρις καν να με εχουν ειδοποιησει,θα χτυπησουν το κουδουνι και ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΕΧΤΩ!!!!Εχοντας ενα νεογεννητο και μη ξεροντας που πανε τα 4 ακομα!!! Εχοντας ισως και ενα σπιτι ανω κατω!! Με τον τσαμπουκα!!!
Και οταν της λεω αμα το πει ο γιατρος θα το κανω, αρχισε τις βλακειες, οτι δε το εχει ακουσει σε καμια αυτο... Σε ποια να το ακουσει;;; Ολες γυρω μας καπνιζαν στην εγκυμοσυνη, καπνιζαν μετα μεσα στο σπιτι με το νεογεννητο,δεν πηραν καθισμα αυτοκινητου γιατι ειναι αχρηστη αγορα, ε αυτες δε νομιζω να ειχαν ασχοληθει και ιδιαιτερα με το τι ειναι σωστο,συγγνωμη κιολας Laughing !!Και θα με κρινουν κιολας;;;; Shocked Shocked Shocked
Αντι να λενε να ειναι καλα το παιδι, ασχολουμαστε με μ@@@@@ες και μη παρεξηγηθει ο καθε τυχαιος, που δε με πηρε καν να μου ευχηθει για την εγκυμοσυνη,που δεν εχει παρει ενα τηλ τοσους μηνες να δει τι κανουμε Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil !!!!!

Το αποφασισα, αμα ξαναρθει συζητηση θα τους λεω θα κανω ο,τι πει ο γιατρος, μετα θα το ριχνω στο γιατρο και ας παρεξηγηθουν με αυτον!!! Και δε ξανασυνεχιζω συζητηση, θα την κοβω. Και αμα με πρηζουν και πολυ δε θα σηκωνω και το τηλεφωνο και ετσι θα καταλαβουν οτι γινονται κουραστικες.... affraid affraid affraid affraid

????????


Επισκέπτης
Αρχισε παλι τα δικα της σημερα...
Μου ειπε ο γιατρος οτι θα γεννησω συντομα.. Ξεκινησε λοιπον το πρηξιμο για να παω να κοινωνησω. Ειπα ναι ναι, αλλα δε νομιζω να παω...

Μετα μου πεταξε οτι θα φτιαξουμε γλυκα για τον κοσμο που θα ερχεται στην αρχη στο σπιτι Shocked !!! Εκει της ειπα οτι στην αρχη δε κανει να ερχεται κοσμος.. Ε, αρχισε παλι τη θεωρια για το να μη κλεισω σπιτι το παιδι και γινει αρρωστιαρικο (λες και της ειπα οτι θα το δει κοσμος οταν παει φανταρος!!!)...

Και το κορυφαιο... Μου ειπε οτι θα φερει την εγγονη της να το δει (που ειναι δημοτικο). Της λεω λοιπον οτι δε κανει να ερθουν μικρα παιδια σπιτι, στο μωρο ,ειδικα αμα γεννησω και νωριτερα που θα ειναι μικρουλης και πιο ευαισθητος. Και μου λεει ''ε,δε γινεται,ζηταει η μικρη να δει το μωρο''. Κοριτσια, δεν αντεξα... Πατησα ποδι. Γυρισα και της ειπα ''θα το δουμε αυτο, αν και ο γιατρος δεν αφηνει παιδια και δε θα ρισκαρω την υγεια του μωρου για να το δει η μικρη, νομιζω η υγεια του ειναι πιο σημαντικη. Και εγω θελω πολλα, αλλα δε μπορουμε να τα εχουμε ολα''!!

Καταπιε τη γλωσσα της, κατεβασε μια μουρη μεχρι το πατωμα και δεν ειπε τιποτα αλλο. Μπορει να ακουστηκα κακια, αλλα αγανακτησα πια βρε κοριτσια. Πρωτη φορα της εκοψα τον αερα, το βουλωσε και πραγματικα το χαρηκα. Οχι που παντα απεφευγα να απαντησω μη στεναχωρηθει. Θα μου κανει κουμαντο ποιος θα ερθει στο παιδι μου;;;;

Και το βραδυ θα τα πω και του αντρα μου ενα χερακι, να τελειωνει το θεμα, γιατι δε γινεται να γεννησω και να την εχω να κανει κουμαντο και να τσακωνομαι μπροστα στο μωρο...

Μα βρε κοριτσια γιατι δε καταλαβαινει;;; Για να μη χαλασει χατηρι στο εγγονι της το ενα, να πρηζει εμενα;;; Βαρεθηκα πια!! No

pumpkin

pumpkin
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ΚΑΛΑ έκανες!!! Μπράβο σου!
Το βούλωσε με τη μια γιατί δεν το περίμενε!Ας κατέβασε μούτρα δεν πειράζει!
Η μικρή θα το δει λίγο απο μακριά φαντάζομαι, και τέλος μετά όποτε κρίνεις εσύ σωστό.Δεν είναι αδερφάκια δεν το καταλαβαίνει?Η μάνα του παιδιού δεν λέει τίποτα?..

Όσο για την κοινωνία, είναι όπως νιώθει ο καθένας.Είχα πάει σε ένα μνημόσυνο και με ΕΠΡΗΞΕ η θεία μου να πάω να κοινωνήσω, αλλά δεν το ένιωθα τι να κάνω με το ζόρι γίνονται αυτά τα πράγματα?...

zoyzoynitsa moy

zoyzoynitsa moy
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
αχ δεν ξερεισ ποσο σε κατλαβενω τα ιδια περασακαιεγω αλλα μονο απο τιν πεθερα μου ακριβως τα ιδια μου ειχε πει και σε εμενα ο παιδιατρος και σαν καινουργια μαμα φοβηθηκα σω οτισωοτι ολοκαι ηθελα να τιν προστατεψω τιν ζουζουνα μου οταν με το καλο γεννησα λογου λεχωνας και οτι δεν ημουν καλα ψυχολογικα ηθελα να σαραντισω εγω ο αντρας μου και το παιδι μου μονη χωρις να εχω στο κεφαλι μου αυτη γιατι ηξερα οτι θα μου σπασει τα νευρα και επειδη ο αντρας μου τιν ειχε απαγορευσει να ερχεται για 40 μερες παιδια δεν ξερεται τι δεν ακουγα οχι φυσικα να ερθει να τα πει σε εμενα αλλα να με θαυει κανονικα στιν συνηφαδα μου μονο που δεν ημουν ηρεμη γυναικα λεχωνα να τονισω οτι ολοι μασ μενουμε παρα πολυ κοντα σε στυλ το σπιτι ειναι μεζονετα αυτη μενει κατωεμεισ πνω και η συνυφαδα μου διπλα το κοτσομπολιο πηγενε ραδιο αρβυλα......και μολιςσαραντισα ανεβενει απανω και μου το παιζει καλη πεθερα που θα με βοηθαει με το μωρο τι λε ρε καρναβαλι και τι παταω εναξεχεσμα ....και φυσικα δεν καταλαβε τιν μαλακιατις γιατι η πεθετρα μου ειναι τετιου ειδουσ γυναικα να κοτσομπολευει.συγνωμη εανσασ κουρασα φιλακια Laughing

RANIAASIKIDOY

RANIAASIKIDOY
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΕΚΑΝΕΣ ΚΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΕΠΡΕΠΕ!ΑΚΟΥΣΕ ΕΚΕΙ!ΔΕΝ ΜΑΣ ΦΤΑΝΕΙ Η ΟΛΗ ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑ ΜΑΣ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΘΑ ΣΚΕΥΤΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΤΑ ΧΑΖΑ!ΕΜΑΣ ΜΑΣ ΡΩΤΑΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗ ΘΕΛΟΥΜΕ? ΜΑΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ ΕΚΕΙΝΕΣ ΤΗΣ ΜΕΡΕΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΛΑ Η ΠΩΣ ΠΕΡΝΑΜΕ Η ΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ?ΟΧΙ!!! ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ!
ΚΟΥΜΑΝΤΟ ΣΤΑ ΣΠΙΤΙΑ ΤΟΥΣ! ΕΓΩ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΤΙΠΟΤΑ.ΤΗΝ ΗΣΥΧΙΑ ΜΟΥ ΜΟΝΟ ΝΑ ΧΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΟΙΓΩ ΠΟΡΤΑ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ!!! ΑΙΝΤΕ ΑΠΟ ΚΕΙ.ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΟΝΟ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ!ΟΥΤΕ ΝΑ ΗΡΕΜΗΣΕΙΣ ΔΕΝ ΣΑΦΗΝΟΥΝΕ!ΔΕΝ ΣΕΒΟΝΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΠΙΑ!
ΤΟ ΚΕΦΙ ΤΟΥΣ ΝΑ ΓΙΝΕΤΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΑΣ ΠΟΙΟΣ ΝΟΙΑΖΕΤΕ????
ΟΛΟ ΑΠΕΤΗΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ! ΤΗΝ ΟΡΕΞΗ ΤΟΥΣ ΕΧΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ

Kastallia


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Εγώ δεν έχω πρόβλημα με τα πεθερικά μου...το πρόβλημά μου με το συγκεκριμένο θέμα των επισκέψεων αφορά τη νοοτροπία της τοπικής κοινωνίας που δεν έχουν τη συνηθεια να μην επισκεπτονται τη λεχωνα και το μωρο μεχρι να σαραντισει.Δεν είναι ενας και δυο είναι όλοι που με το που γεννας, καλοπροαίρετα σου'ρχονται στο σπίτι και το χειρότερο, κορίτσια, ΑΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΤΑ OI περισσότεροι.Εκεί που θηλάζεις ή εχεις πέσει να κοιμηθείς λιγο ή τρως εξαντλημένη απο την αϋπνία, ντριν το κουδούνι...τι να κανεις εκεινη την ώρα...να τους διώξεις στην ψυχρα; Σε κάποιους που με βολεψε εκανα την κοιμισμένη και μου έτυχε αυτο λιγες φορες να εχει κοιμηθει ο μικρος και μολις ακουσα το κουδουνι ξαπλωσα και με βρηκε ο αντρας μου με τα ματια δηθεν κλειστα και δε με ενοχλησε... Laughing δεν ειναι παντα όμως εφικτο!Τσακωθηκαμε πολλες φορες με τον αντρα μου γι'αυτο, γιατι εγω δεν ειμαι απο δω και δεν εχω αυτη τη νοοτροπία και δεν ειναι μονο η υγεια του μωρου ειναι και η δικη σου ευθραυστη ψυχικη ισορροπια εκεινες τις πρωτες μερες βρε παιδι μου...δεν ειχα ορεξη για πολλες κουβεντες και βλακειες!Τωρα ειμαι 3 μηνων εγκυος και το σκεφτομαι αυτο το θεμα...σκεφτομαι τον τροπο πώς να το ανακοινωσω σιγα σιγα με τροπο απο τωρα να μη συμβει κατι αναλογο και στο δευτερο με το καλο.Τι να πεις!Εγω παντως ακομα και σε αυτες που μου ηρθαν την πρωτη μερα που γυρισα απο το μαιευτηριο (ναι, καλα διαβαζετε!) δεν πηγα επισκεψη πριν σαραντισουν!Αλλά ο κοσμος εδω στο συνολο το βλεπει αλλιως! Θα΄θελα και γω μια συμβουλη αν εχετε...

????????


Επισκέπτης
pumpkin έγραψε:ΚΑΛΑ έκανες!!! Μπράβο σου!
Το βούλωσε με τη μια γιατί δεν το περίμενε!Ας κατέβασε μούτρα δεν πειράζει!
Η μικρή θα το δει λίγο απο μακριά φαντάζομαι, και τέλος μετά όποτε κρίνεις εσύ σωστό.Δεν είναι αδερφάκια δεν το καταλαβαίνει?Η μάνα του παιδιού δεν λέει τίποτα?..

Όσο για την κοινωνία, είναι όπως νιώθει ο καθένας.Είχα πάει σε ένα μνημόσυνο και με ΕΠΡΗΞΕ η θεία μου να πάω να κοινωνήσω, αλλά δεν το ένιωθα τι να κάνω με το ζόρι γίνονται αυτά τα πράγματα?...

Το θεμα ειναι οτι δε θελω να το δει ουτε απο μακρυα, γιατι με το μακρυα εννοουν οτι θα ερθουν σπιτι και θα κατσουν κανονικα και η μικρη θα παει στο μωρο, εγω θα ντραπω να της πω να μη παει και τελικα θα περασει της πεθερας μου. Και το θεμα ειναι οτι ολοι τους ειναι αναισθητοι. Και αρρωστη να ειναι η μικρη, μπορει να την φερουν με τη λογικη οτι δεν εχει πυρετο, μονο συναχι πχ. Και ο αδερφος της μικρης παει νηπιο, οποτε φουλ οι ιωσεις!! Ετσι δε τους εχω εμπιστοσυνη! Γιατι ετσι ολο το χειμωνα αρρωσταινω, επειδη τα φερνουν κρυωμενα κτλ και δε μας ειδοποιουν και παω και κολλαω. Με το μωρο ομως δε μπορω να παιζω!!!
Και βασικα δε θελω να ερθουν παιδια σπιτι καθολου χειμωνιατικα!! Μου βγηκε η ψυχη για να κανω αυτο το παιδι και το νοιωθω λες και ειναι θαυμα και φοβαμαι τα παντα!!! Και
δε νομιζω οτι θα γινει τιποτα αν το δουν μετα απο λιγο καιρο τα μικρα, ελεος δηλαδη... Και κυριως δε μ αρεσει να μου επιβαλλουν πραγματα, ειδικα στο ιδιο μου το σπιτι!!!

Και αμα της λες οτι το λενε οι παιδιατροι σου λεει το θεικο ''δε το εχω ξανακουσει''!!! Ναι, δε το εχει ακουσει ποτε οτι σε νεογεννητο δε πας παιδια!! Ο,τι την συμφερει!!! Laughing Laughing

Η μανα των παιδιων ειναι μια ξινομουρα Laughing που μονο και μονο για να κανει εμενα να φανω κακια θα το κανει θεμα και θα βγαλει και παρεξηγηση!!! Συνυφαδα αγαπη μου... Laughing

Και εγω δε θελω να κοινωνησω, δε το νοιωθω. Αλλα αντε να το βουλωσει!!! Laughing Laughing Laughing

koukida

koukida
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Kastallia έγραψε:Εγώ δεν έχω πρόβλημα με τα πεθερικά μου...το πρόβλημά μου με το συγκεκριμένο θέμα των επισκέψεων αφορά τη νοοτροπία της τοπικής κοινωνίας που δεν έχουν τη συνηθεια να μην επισκεπτονται τη λεχωνα και το μωρο μεχρι να σαραντισει.Δεν είναι ενας και δυο είναι όλοι που με το που γεννας, καλοπροαίρετα σου'ρχονται στο σπίτι και το χειρότερο, κορίτσια, ΑΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΤΑ OI περισσότεροι.Εκεί που θηλάζεις ή εχεις πέσει να κοιμηθείς λιγο ή τρως εξαντλημένη απο την αϋπνία, ντριν το κουδούνι...τι να κανεις εκεινη την ώρα...να τους διώξεις στην ψυχρα; Σε κάποιους που με βολεψε εκανα την κοιμισμένη και μου έτυχε αυτο λιγες φορες να εχει κοιμηθει ο μικρος και μολις ακουσα το κουδουνι ξαπλωσα και με βρηκε ο αντρας μου με τα ματια δηθεν κλειστα και δε με ενοχλησε... Laughing δεν ειναι παντα όμως εφικτο!Τσακωθηκαμε πολλες φορες με τον αντρα μου γι'αυτο, γιατι εγω δεν ειμαι απο δω και δεν εχω αυτη τη νοοτροπία και δεν ειναι μονο η υγεια του μωρου ειναι και η δικη σου ευθραυστη ψυχικη ισορροπια εκεινες τις πρωτες μερες βρε παιδι μου...δεν ειχα ορεξη για πολλες κουβεντες και βλακειες!Τωρα ειμαι 3 μηνων εγκυος και το σκεφτομαι αυτο το θεμα...σκεφτομαι τον τροπο πώς να το ανακοινωσω σιγα σιγα με τροπο απο τωρα να μη συμβει κατι αναλογο και στο δευτερο με το καλο.Τι να πεις!Εγω παντως ακομα και σε αυτες που μου ηρθαν την πρωτη μερα που γυρισα απο το μαιευτηριο (ναι, καλα διαβαζετε!) δεν πηγα επισκεψη πριν σαραντισουν!Αλλά ο κοσμος εδω στο συνολο το βλεπει αλλιως! Θα΄θελα και γω μια συμβουλη αν εχετε...

εχεις απολυτο δικιο και σε καταλαβαινω- κ εγω ετσι θα αισθανομουν.
δεν καταλαβαινω τι θα πει 'νοοτροπία' -αυτα ειναι βαρβαρα πραγματα και δειχνουν έλλειψη τρόπων- δεν μπορεις να σκας μυτη απροειδοποίητα και να ενοχλεις τον αλλον με το ετσι θελω.
οφειλουν να σεβαστουν την επιθυμία σου οποτε πιστευω θα ηταν καλη ιδεα- αφου εινα ιμικρη κοινωνια- να ειδοποιησετε πριν γεννησεις οτι δεν θα δεχθείτε επισκέψεις στο σπίτι πριν τις 40 ημερες.
τωρα αν στραβωσουν...ξυδι. Rolling Eyes

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Η συμβουλή είναι μια...
πειτε υεθεως ..ΟΧΙ ΔΕΝ ΔΕΧΟΜΑΙ ΚΟΣΜΟ ΠΡΙΝ ΣΑΡΑΝΤΗΣΩ!!
Ας σα που οπισθοδρομική η ότι άλλο....εγώ άρχισα να το λέω από πριν γεννήσω...και ενω η πεθερά μου σε όλα κάνει ότι της έρθει ..δεν πατησε 40 μέρες...
βεβαία μετά το γύρισε και δεν ερχοταν ουτε μετά ..ήθελε παρακάλια...αλλά σκασίλα μου..
ΕΥΘΕΩς ΚΟΡΙΤΣΙΑ!!
δεν υπαρχή άλλη λύση..η συννυφάδα μου που φοβόταν και έλεγε...΄΄ε για τους συγγενείς δεν ισχύει να μην έρχονται..΄΄τους είχε εκεί όλη την ώρα και λάλησε...και πάλι την πληρώσαμε εμείς φυσικά...για να μην πει οχι ευθέως ,μόλις πήγαινε κάποιος έβγαζε την μπλούζα και θήλαζε μπροστά τους.....τσιτσιδι..άκομψο...όλοι αισθάνονταν άβολα και κάποιοι δεν ξαναπήγα..
αλλά έμενα αυτές οι πουστιτσες δεν μου αρέσουν..

MariaM


Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
etoile! έγραψε:Αρχισε παλι τα δικα της σημερα...
Μου ειπε ο γιατρος οτι θα γεννησω συντομα.. Ξεκινησε λοιπον το πρηξιμο για να παω να κοινωνησω. Ειπα ναι ναι, αλλα δε νομιζω να παω...

Μετα μου πεταξε οτι θα φτιαξουμε γλυκα για τον κοσμο που θα ερχεται στην αρχη στο σπιτι Shocked !!! Εκει της ειπα οτι στην αρχη δε κανει να ερχεται κοσμος.. Ε, αρχισε παλι τη θεωρια για το να μη κλεισω σπιτι το παιδι και γινει αρρωστιαρικο (λες και της ειπα οτι θα το δει κοσμος οταν παει φανταρος!!!)...

Και το κορυφαιο... Μου ειπε οτι θα φερει την εγγονη της να το δει (που ειναι δημοτικο). Της λεω λοιπον οτι δε κανει να ερθουν μικρα παιδια σπιτι, στο μωρο ,ειδικα αμα γεννησω και νωριτερα που θα ειναι μικρουλης και πιο ευαισθητος. Και μου λεει ''ε,δε γινεται,ζηταει η μικρη να δει το μωρο''. Κοριτσια, δεν αντεξα... Πατησα ποδι. Γυρισα και της ειπα ''θα το δουμε αυτο, αν και ο γιατρος δεν αφηνει παιδια και δε θα ρισκαρω την υγεια του μωρου για να το δει η μικρη, νομιζω η υγεια του ειναι πιο σημαντικη. Και εγω θελω πολλα, αλλα δε μπορουμε να τα εχουμε ολα''!!

Καταπιε τη γλωσσα της, κατεβασε μια μουρη μεχρι το πατωμα και δεν ειπε τιποτα αλλο. Μπορει να ακουστηκα κακια, αλλα αγανακτησα πια βρε κοριτσια. Πρωτη φορα της εκοψα τον αερα, το βουλωσε και πραγματικα το χαρηκα. Οχι που παντα απεφευγα να απαντησω μη στεναχωρηθει. Θα μου κανει κουμαντο ποιος θα ερθει στο παιδι μου;;;;

Και το βραδυ θα τα πω και του αντρα μου ενα χερακι, να τελειωνει το θεμα, γιατι δε γινεται να γεννησω και να την εχω να κανει κουμαντο και να τσακωνομαι μπροστα στο μωρο...

Μα βρε κοριτσια γιατι δε καταλαβαινει;;; Για να μη χαλασει χατηρι στο εγγονι της το ενα, να πρηζει εμενα;;; Βαρεθηκα πια!! No

Και σε διαβεβαιώ ότι της μίλησες και πολύ ωραία και πολύ κρατήθηκες. Έτσι, απο εδώ και πέρα, θα της λες αυτό που θες ευθέως και χωρίς πολλά-πολλά. Εξάλλου τι σε νοιαζει αν σε πει κακιά; Ούτως ή άλλως την προδιάθεση την έχει. Κακιά νύφη μεν αλλά πολυ καλή μάνα δε. Wink

????????


Επισκέπτης
Kastallia έγραψε:Εγώ δεν έχω πρόβλημα με τα πεθερικά μου...το πρόβλημά μου με το συγκεκριμένο θέμα των επισκέψεων αφορά τη νοοτροπία της τοπικής κοινωνίας που δεν έχουν τη συνηθεια να μην επισκεπτονται τη λεχωνα και το μωρο μεχρι να σαραντισει.Δεν είναι ενας και δυο είναι όλοι που με το που γεννας, καλοπροαίρετα σου'ρχονται στο σπίτι και το χειρότερο, κορίτσια, ΑΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΤΑ OI περισσότεροι.Εκεί που θηλάζεις ή εχεις πέσει να κοιμηθείς λιγο ή τρως εξαντλημένη απο την αϋπνία, ντριν το κουδούνι...τι να κανεις εκεινη την ώρα...να τους διώξεις στην ψυχρα; Σε κάποιους που με βολεψε εκανα την κοιμισμένη και μου έτυχε αυτο λιγες φορες να εχει κοιμηθει ο μικρος και μολις ακουσα το κουδουνι ξαπλωσα και με βρηκε ο αντρας μου με τα ματια δηθεν κλειστα και δε με ενοχλησε... Laughing δεν ειναι παντα όμως εφικτο!Τσακωθηκαμε πολλες φορες με τον αντρα μου γι'αυτο, γιατι εγω δεν ειμαι απο δω και δεν εχω αυτη τη νοοτροπία και δεν ειναι μονο η υγεια του μωρου ειναι και η δικη σου ευθραυστη ψυχικη ισορροπια εκεινες τις πρωτες μερες βρε παιδι μου...δεν ειχα ορεξη για πολλες κουβεντες και βλακειες!Τωρα ειμαι 3 μηνων εγκυος και το σκεφτομαι αυτο το θεμα...σκεφτομαι τον τροπο πώς να το ανακοινωσω σιγα σιγα με τροπο απο τωρα να μη συμβει κατι αναλογο και στο δευτερο με το καλο.Τι να πεις!Εγω παντως ακομα και σε αυτες που μου ηρθαν την πρωτη μερα που γυρισα απο το μαιευτηριο (ναι, καλα διαβαζετε!) δεν πηγα επισκεψη πριν σαραντισουν!Αλλά ο κοσμος εδω στο συνολο το βλεπει αλλιως! Θα΄θελα και γω μια συμβουλη αν εχετε...

Εγω βασικα δε θα ανοιγα την πορτα!!!Ηδη εχω σκεφτει οτι αν μου ερχεται η πεθερα οποτε γουσταρει και χτυπαει, δε θα ανοιγω!!! Και ο αντρας μου ας πιει ξυδι αμα ενοχληθει!!! Ή ας κατσει εκεινος σπιτι να θηλαζει και να εχει και τον καθε ξεκαρφωτο μεσα στη μεση!!! Laughing Laughing

Παντως τελικα εχουμε ολες τα ιδια προβληματα πανω κατω!! Εγω μενω και στην ιδια πολυκατοικια , οποτε καταλαβαινετε τι εχω να τραβηξω...

Εδω της λες οτι θα γεννησω νωριτερα και ο μικρος ειναι 2200 και φοβαμαι που θα ειναι αδυναμος και αυτη ασχολειται με το αν θα χαλασει το χατηρι στην εγγονη της!!! Τι να πεις λοιπον!!!!

Αραγε βρε κοριτσια αυτες ανέχονταν απο την πεθερα τους να κανει κουμαντο;;; Η δικια μου παντως πηγαινε επισκεψη στην πεθερα της 1 φορα την εβδομαδα και αν (και εμεναν πολυ κοντα!!), και μου το παιζει εμενα τωρα δηθεν!!!

????????


Επισκέπτης
MariaM έγραψε:
etoile! έγραψε:Αρχισε παλι τα δικα της σημερα...
Μου ειπε ο γιατρος οτι θα γεννησω συντομα.. Ξεκινησε λοιπον το πρηξιμο για να παω να κοινωνησω. Ειπα ναι ναι, αλλα δε νομιζω να παω...

Μετα μου πεταξε οτι θα φτιαξουμε γλυκα για τον κοσμο που θα ερχεται στην αρχη στο σπιτι Shocked !!! Εκει της ειπα οτι στην αρχη δε κανει να ερχεται κοσμος.. Ε, αρχισε παλι τη θεωρια για το να μη κλεισω σπιτι το παιδι και γινει αρρωστιαρικο (λες και της ειπα οτι θα το δει κοσμος οταν παει φανταρος!!!)...

Και το κορυφαιο... Μου ειπε οτι θα φερει την εγγονη της να το δει (που ειναι δημοτικο). Της λεω λοιπον οτι δε κανει να ερθουν μικρα παιδια σπιτι, στο μωρο ,ειδικα αμα γεννησω και νωριτερα που θα ειναι μικρουλης και πιο ευαισθητος. Και μου λεει ''ε,δε γινεται,ζηταει η μικρη να δει το μωρο''. Κοριτσια, δεν αντεξα... Πατησα ποδι. Γυρισα και της ειπα ''θα το δουμε αυτο, αν και ο γιατρος δεν αφηνει παιδια και δε θα ρισκαρω την υγεια του μωρου για να το δει η μικρη, νομιζω η υγεια του ειναι πιο σημαντικη. Και εγω θελω πολλα, αλλα δε μπορουμε να τα εχουμε ολα''!!

Καταπιε τη γλωσσα της, κατεβασε μια μουρη μεχρι το πατωμα και δεν ειπε τιποτα αλλο. Μπορει να ακουστηκα κακια, αλλα αγανακτησα πια βρε κοριτσια. Πρωτη φορα της εκοψα τον αερα, το βουλωσε και πραγματικα το χαρηκα. Οχι που παντα απεφευγα να απαντησω μη στεναχωρηθει. Θα μου κανει κουμαντο ποιος θα ερθει στο παιδι μου;;;;

Και το βραδυ θα τα πω και του αντρα μου ενα χερακι, να τελειωνει το θεμα, γιατι δε γινεται να γεννησω και να την εχω να κανει κουμαντο και να τσακωνομαι μπροστα στο μωρο...

Μα βρε κοριτσια γιατι δε καταλαβαινει;;; Για να μη χαλασει χατηρι στο εγγονι της το ενα, να πρηζει εμενα;;; Βαρεθηκα πια!! No

Και σε διαβεβαιώ ότι της μίλησες και πολύ ωραία και πολύ κρατήθηκες. Έτσι, απο εδώ και πέρα, θα της λες αυτό που θες ευθέως και χωρίς πολλά-πολλά. Εξάλλου τι σε νοιαζει αν σε πει κακιά; Ούτως ή άλλως την προδιάθεση την έχει. Κακιά νύφη μεν αλλά πολυ καλή μάνα δε. Wink

Πραγματικα δε ξερεις ποσο ευχαριστηθηκα που επιτελους ορθωσα αναστημα! Απλα το πηρα αποφαση γιατι σκεφτηκα οτι αν δε τα κοβω σιγα σιγα μετα θα με καβαλησει εντελως...

Τωρα περιμενω τον αντρα μου το βραδυ... Να κανουμε τη συζητησουλα μας... Ελπιζω να μη με συγχισει και αυτος,μη μου τα γυρισει τωρα, γιατι μεχρι πριν λιγο συμφωνουσε μαζι μου...

Παντως εχουμε τοσα αγχη για το παιδι, εχουμε και το κοντο και το μακρυ του καθενος.... Twisted Evil

zoyzoynitsa moy

zoyzoynitsa moy
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ξερεις ποσες φορες αρωστησε ετσι η μικρη μου,μεχρι και βρονχιολιτιδα εκανε,γιατι η αλλοι δεν σκεφτονται οτι οταν καπιος ειναι αρωστος ειτε μικρος ειτε μεγαλος δεν παμε σε νεογνο επισκεψεις....σε γενικες γραμες ξες πως με φωναζουν οτι εχω μικροφοβια..αλλα εκανα πραγματικα αυτο που ηταν σωστο για μενα προστατευω τιν μικρη μου παρα πολυ μεχρι αηδιας και ας με παραξηγουν,εαν ομως αρωστησουν εμεις τρεχουμε και ανχωνομαστε.κανε οτι νιωθεις καλυτερο για το μωρο σου.

mommy12585

mommy12585
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
etoile! έγραψε:
Kastallia έγραψε:Εγώ δεν έχω πρόβλημα με τα πεθερικά μου...το πρόβλημά μου με το συγκεκριμένο θέμα των επισκέψεων αφορά τη νοοτροπία της τοπικής κοινωνίας που δεν έχουν τη συνηθεια να μην επισκεπτονται τη λεχωνα και το μωρο μεχρι να σαραντισει.Δεν είναι ενας και δυο είναι όλοι που με το που γεννας, καλοπροαίρετα σου'ρχονται στο σπίτι και το χειρότερο, κορίτσια, ΑΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΤΑ OI περισσότεροι.Εκεί που θηλάζεις ή εχεις πέσει να κοιμηθείς λιγο ή τρως εξαντλημένη απο την αϋπνία, ντριν το κουδούνι...τι να κανεις εκεινη την ώρα...να τους διώξεις στην ψυχρα; Σε κάποιους που με βολεψε εκανα την κοιμισμένη και μου έτυχε αυτο λιγες φορες να εχει κοιμηθει ο μικρος και μολις ακουσα το κουδουνι ξαπλωσα και με βρηκε ο αντρας μου με τα ματια δηθεν κλειστα και δε με ενοχλησε... Laughing δεν ειναι παντα όμως εφικτο!Τσακωθηκαμε πολλες φορες με τον αντρα μου γι'αυτο, γιατι εγω δεν ειμαι απο δω και δεν εχω αυτη τη νοοτροπία και δεν ειναι μονο η υγεια του μωρου ειναι και η δικη σου ευθραυστη ψυχικη ισορροπια εκεινες τις πρωτες μερες βρε παιδι μου...δεν ειχα ορεξη για πολλες κουβεντες και βλακειες!Τωρα ειμαι 3 μηνων εγκυος και το σκεφτομαι αυτο το θεμα...σκεφτομαι τον τροπο πώς να το ανακοινωσω σιγα σιγα με τροπο απο τωρα να μη συμβει κατι αναλογο και στο δευτερο με το καλο.Τι να πεις!Εγω παντως ακομα και σε αυτες που μου ηρθαν την πρωτη μερα που γυρισα απο το μαιευτηριο (ναι, καλα διαβαζετε!) δεν πηγα επισκεψη πριν σαραντισουν!Αλλά ο κοσμος εδω στο συνολο το βλεπει αλλιως! Θα΄θελα και γω μια συμβουλη αν εχετε...

Εγω βασικα δε θα ανοιγα την πορτα!!!Ηδη εχω σκεφτει οτι αν μου ερχεται η πεθερα οποτε γουσταρει και χτυπαει, δε θα ανοιγω!!! Και ο αντρας μου ας πιει ξυδι αμα ενοχληθει!!! Ή ας κατσει εκεινος σπιτι να θηλαζει και να εχει και τον καθε ξεκαρφωτο μεσα στη μεση!!! Laughing Laughing

Παντως τελικα εχουμε ολες τα ιδια προβληματα πανω κατω!! Εγω μενω και στην ιδια πολυκατοικια , οποτε καταλαβαινετε τι εχω να τραβηξω...

Εδω της λες οτι θα γεννησω νωριτερα και ο μικρος ειναι 2200 και φοβαμαι που θα ειναι αδυναμος και αυτη ασχολειται με το αν θα χαλασει το χατηρι στην εγγονη της!!! Τι να πεις λοιπον!!!!

Αραγε βρε κοριτσια αυτες ανέχονταν απο την πεθερα τους να κανει κουμαντο;;; Η δικια μου παντως πηγαινε επισκεψη στην πεθερα της 1 φορα την εβδομαδα και αν (και εμεναν πολυ κοντα!!), και μου το παιζει εμενα τωρα δηθεν!!!

Η αδερφή μου μένει στην ίδια πολυκατοικία με τα πεθερικά της. Όταν χτυπάνε την πόρτα και δε θέλει, δεν τους ανοίγει..αλλά επιμένουν. Πριν μέρες ήταν στη κουζίνα η αδερφή μου με απορροφητήρα ανοιχτό και δεν άκουγε, μαγείρευε και γυρίζει και βλέπει την πεθερά της! εκτός του ότι την κατατρόμαξε της είπε ε δεν άνοιγες και μπήκα...(έχουν και κλειδί). Ότι και να τους κάνεις και να τους την πεις δε θα καταλάβουν ποτέ, μάλλον δε θέλουν να καταλάβουν!!

bou-boukitsa

bou-boukitsa
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
mommy12585 έγραψε:Πριν μέρες ήταν στη κουζίνα η αδερφή μου με απορροφητήρα ανοιχτό και δεν άκουγε, μαγείρευε και γυρίζει και βλέπει την πεθερά της! εκτός του ότι την κατατρόμαξε της είπε ε δεν άνοιγες και μπήκα...(έχουν και κλειδί). Ότι και να τους κάνεις και να τους την πεις δε θα καταλάβουν ποτέ, μάλλον δε θέλουν να καταλάβουν!!


κλειδι????????!!!!!!!!!!!!!!!


ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΛΑΘΟς!!!
Ππωπω......συγχύστηκα τώρα!!..ούτε να φανταστώ δεν μπορώ να έχει κλειδιά η πεθερούλα μου.............

βανια

βανια
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Παίρνεις την πεθερά από το χέρι ακόμα και αγκαλιά βάζεις το πιο γλυκό χαμόγελο που έχεις σφίξε και την καρδιά σου αν δεν μπορείς και της λες τρυφερά :Μητέρα είδατε το ωραίο αναρριχώμενο φυτό που έχω στο παράθυρο από κάτω ; πας και της λες σκύψτε θα το δείτε και μετά φωνάζεις [color:d5d3=red[size=24]]ΠΕΦΤΕΙ :\\........

mama katerina

mama katerina
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
βανια έγραψε:Παίρνεις την πεθερά από το χέρι ακόμα και αγκαλιά βάζεις το πιο γλυκό χαμόγελο που έχεις σφίξε και την καρδιά σου αν δεν μπορείς και της λες τρυφερά :Μητέρα είδατε το ωραίο αναρριχώμενο φυτό που έχω στο παράθυρο από κάτω ; πας και της λες σκύψτε θα το δείτε και μετά φωνάζεις [color:e37e=red[size=24]]ΠΕΦΤΕΙ :\\........

χαχαχαχαχααχαχχαχα ετσι μπραβο!!! αυτο ειναι σωστο κοψιμο του αερα!!!! Wink

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 5 από 8]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

phpBB2 forum με ForumGreek | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις