Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
423 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 423 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 6]

26Παρένθετη μητέρα - Σελίδα 2 Empty Απ: Παρένθετη μητέρα Τρι Ιουλ 13, 2010 6:01 am

kloklo

kloklo
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Athin@ έγραψε:Συμφωνώ με τις περισσότερες και είμαι καθετη στο Ο Χ Ι.
Ναι νομικά δε σου ανήκει αλλά την καρδιά ποιός την κουμαντάρει;;;;;Τι λέμε τώρα;;;Το νοιώθεις και σε νοιώθει γεννιέται και γνωρίζει μόνο εσένα,αισθάνεσαι ακόμα και τον λόξυγκά του και πράγματα που ΚΑΝΕΙΣ άλλος παρά μόνο εσύ που το έχεις μέσα σου τα νοιώθεις,εξαρτάται απο κάθε σου συναίσθημα και μετά ΑΠΛΑ θα το δώσεις;;;ΑΠΛΑ δε θα συμετέχεις στη ζωή του;;;;
Συγνώμη δεν θέλω να είμαι επιθετική αλλά σχεδόν ένας χρόνος πάει που γέννησα και δεν έχουν σβηστεί τα συναισθήματα της εγκυμοσύνης.Φυσικά δε θέλω να επιβάλλω καμία γνώμη.
exw 2 paidakia k eixa teleies egumosunes, htan apo tis kaluteres epoxes sthn zwh mou k sigoura tha ithela kapoioa stigmh sto mellon na ksanaperasw egumosunh k na exw pali ena neogennito mwraki.exw akomh polla sunaisthimata k klaiw ota nvlepw gennes sthn tv .ayta ta dieukrinizw giati isws h apopsi mou na antikatoptrizei psuxro xaraktira pou den isxuei.apla eimai uper tou thematos.kai na tha ginomoun parentheth mama.thewritika toulaxiston.sthn poreia den kserw an tha allaza gnwmh.an den eixa dika ou paidia omws den tha ginomoun.

27Παρένθετη μητέρα - Σελίδα 2 Empty Απ: Παρένθετη μητέρα Τρι Ιουλ 13, 2010 6:05 am

kloklo

kloklo
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
γουργουριτσας έγραψε:
marizaki έγραψε:συγνωμη βρε κοριτσια αλλα τι θα πει'φουρνος'?κι απο ποτε η μητροτητα θεωρειται πρακτικο ζητημα κι οχι συναισθηματικο?ακομη κι αν δεν ειναι τα δικα σου ωαρια,γονιδια και γω δεν ξερω τι αλλο εισαι η μανα του για 9 μηνες,δημιουργειται κι αναπτυσσεται στα σπλαχνα σου..μη τα ισοπεδωνουμε ολα!ενα παιδι δεν ειναι καταναλωτικο αγαθο,δεν αγοραζεται!!!εγω τουλαχιστον αδυνατω να το δω απο αυτην την οπτικη το θεμα και πειτε με οπισθοδρομικη,κολλημενη κι ανημερωτη..ο καθενας εχει τη δικη του αποψη πανω στο θεμα και καλα κανει αλλα δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα οπως παρουσιαζονται..

θα συμφωνησω απολυτα ομως.....
τι σημαινει δεν ειναι τα δικα σου ωαρια; ε και; δνε μεγαλωνει μεσα σου μια ψυχουλα η οποια απο οτι ειπανε και καποιες κοπελες πιο πανω εχει δεθει μαζι σου μεσα στην κοιλια ακουει την φωνη σου νιωθει την καρδουλα σου δεν ειναι κριμα με το που γεννηθει να τα αποχωριστει ολα αυτα;
κι επισης δεν συμφωνω καθολου με αυτη τη μεθοδο....εαν ο θεος δεν σε αξιωσει να εχεις το δικο σου μωρακι καλυτερα να υιοθετησεις ενα απο τα χιλιαδες μωρακια που ειναι πεταμενα στα ιδρυματα....και ναι θα το μεγαλωσεις και θα το αγαπησεις σαν να το εχεις μεγαλωσει μεσα σου...
εγω αυτη τηη στιγμη ειμαι εγκυος στον 7ο μηνα δνε θα μπορουσα να διανοηθω αυτο το πλασματακι που κουνιεται μεσα μου και με κλωτσαει μερα με την μερα να το αποχωριστω μετα ασχετα εαν τα ωαρια δεν ητανε δικα μου ...ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΜΙΑ ΟΜΩΣ.

sumfwnw mazi sou.latrepsa tis egumosunes mou.....einai polu lepto zhthma.......omws ayta ta tooosa orfana paidakia kaneis den voitha na ta uiothetisoun oikogeneis pou den exoun paidia k prospathoun......

28Παρένθετη μητέρα - Σελίδα 2 Empty Απ: Παρένθετη μητέρα Τρι Ιουλ 13, 2010 6:34 am

peppy-mama

peppy-mama
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
eipa oti einai ena skali ptin tin paidiktono...kai to thema ektos apo thriskeytiko/hthiko/kai ideologiko ginetai kai koinwniko!
nai...gt na pane na kanoun ena paidi me parentheti...na "xrisimopoihthei"mia gynaika ws antikeimeno..ws fourno opws les. epeita to paidi na parthei viaia apo tin moni agalia pou gnwrizei kai to iremei apo to mono stithow pou mporei na to threpsei kai na paei se kapoious goneis pou nai men to theloun alla stin ousia to paraggeilan kai to kataskevasan...
san delivery..."nai geia sas ena agori sto diamerisma 4 parakalw..nai xwris moustarda.."
ma ti leme twra...
san katoikidia...pas vlepeis tin vitrina kai dialegeis.
aisxos..
kai den nomizw oti milaw sklira..
kata thn gnwmi mou aytes den einai miteres..mmiteres einai aytes pou exoun niwsei thn apisteyth latreia pros ena vrefow apo tin alli akri tou kosmou kai einai diatetheimenes na to megalwsoun kai na to agapisoun perissotero apo otidipote...miteres einai ekeines pou koiloponane ne tis wres kai mesa ston pono tis genbnas rwtane ton giatro an einai kala to mwraki tous..kai fysika miteres...einai ekeinespou prospathoun gia xronia me ormones kai exwswmatikes na feroun ston kosmo ena mwro ygies...akoma ki ekeines pou den einai kan miteres alla vlepoun paidakia kai liwnoun apo tin aperanti agapi...aytes thewrountai miteres gia mena..akoma kai h nipiagwgos pou sw fwtia diwxnei ta paidia kai h idia den katafernei na vgei, h gynaika pou trexei stin afriki paratontas tin zwh thw gia na taisei paidakia pou tin xreiazontai..kai aytes einai miteres..
pane parallila me thn fysh kai to koino tous shmeio einai h agap[h..
theleis na mou peis oti h gynaika pou pairnei mwrio sto spiti me delivery to kanei apo agapi??
an exei agapi na dwsei as prospathisei na kanei diko tis diaforetika na dextei oti tha megalwsei paidakia pou exoun apoxwrostei thn mhtera tous...gia diaforous logous....PROSOXI OMWS....AYTA POU EXOUN IDI APOXWRISTEI THN MHTERA TOUS...OXI NA TA ANAGASEI NA THN APOXWRISTOUN...

sorry gia ti megalo post...

29Παρένθετη μητέρα - Σελίδα 2 Empty Απ: Παρένθετη μητέρα Τρι Ιουλ 13, 2010 6:38 am

peppy-mama

peppy-mama
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
kai den anaferomai stin psyxologia aytwn twn paidiwn argotera..oute ston patera pou outws h allws thelei prospatheia gia na viwsei thn agymosyni tis gynaikas tou poso mallon mias xenhs..oute stis parenthetes kai ta astronomika posa pou pairnoun..oute stin protroph twwn giatrwn gia na vgaloun parapanw lefta oute stin psyxologia tis parenthetis oute se thriskeytika dilimata oute stin afairesi anthrwpinwn dikaiwmatwn...diaforetika tha prepei na grafw mexri methavrio........



















30Παρένθετη μητέρα - Σελίδα 2 Empty Απ: Παρένθετη μητέρα Τρι Ιουλ 13, 2010 6:43 am

mamametriazouzounakia


Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
χμμμμ φανταζομαι οτι οι πιο πολλες θα θυμαστε εκεινο το σηριαλ στο μεγκα με την παρενθετη μητερα κλπ... νομιζω οτι ειχε ΜΕΓΑΛΗ δοση αληθειας...

προσωπικα ΔΕΝ θα μπορεσω να το κανω ποτε... και δεν το λεω χωρις να το εχω σκεφτει ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ... οπως επισης δεν θα το επελεγα αν δεν μπορουσα να κανω παιδια...

πολυ ζορικο...

http://familyclubproducts.blogspot.com

31Παρένθετη μητέρα - Σελίδα 2 Empty Απ: Παρένθετη μητέρα Τρι Ιουλ 13, 2010 6:48 am

kloklo

kloklo
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
peppy-mama έγραψε:eipa oti einai ena skali ptin tin paidiktono...kai to thema ektos apo thriskeytiko/hthiko/kai ideologiko ginetai kai koinwniko!
nai...gt na pane na kanoun ena paidi me parentheti...na "xrisimopoihthei"mia gynaika ws antikeimeno..ws fourno opws les. epeita to paidi na parthei viaia apo tin moni agalia pou gnwrizei kai to iremei apo to mono stithow pou mporei na to threpsei kai na paei se kapoious goneis pou nai men to theloun alla stin ousia to paraggeilan kai to kataskevasan...
san delivery..."nai geia sas ena agori sto diamerisma 4 parakalw..nai xwris moustarda.."
ma ti leme twra...
san katoikidia...pas vlepeis tin vitrina kai dialegeis.
aisxos..
kai den nomizw oti milaw sklira..
kata thn gnwmi mou aytes den einai miteres..mmiteres einai aytes pou exoun niwsei thn apisteyth latreia pros ena vrefow apo tin alli akri tou kosmou kai einai diatetheimenes na to megalwsoun kai na to agapisoun perissotero apo otidipote...miteres einai ekeines pou koiloponane ne tis wres kai mesa ston pono tis genbnas rwtane ton giatro an einai kala to mwraki tous..kai fysika miteres...einai ekeinespou prospathoun gia xronia me ormones kai exwswmatikes na feroun ston kosmo ena mwro ygies...akoma ki ekeines pou den einai kan miteres alla vlepoun paidakia kai liwnoun apo tin aperanti agapi...aytes thewrountai miteres gia mena..akoma kai h nipiagwgos pou sw fwtia diwxnei ta paidia kai h idia den katafernei na vgei, h gynaika pou trexei stin afriki paratontas tin zwh thw gia na taisei paidakia pou tin xreiazontai..kai aytes einai miteres..
pane parallila me thn fysh kai to koino tous shmeio einai h agap[h..
theleis na mou peis oti h gynaika pou pairnei mwrio sto spiti me delivery to kanei apo agapi??
an exei agapi na dwsei as prospathisei na kanei diko tis diaforetika na dextei oti tha megalwsei paidakia pou exoun apoxwrostei thn mhtera tous...gia diaforous logous....PROSOXI OMWS....AYTA POU EXOUN IDI APOXWRISTEI THN MHTERA TOUS...OXI NA TA ANAGASEI NA THN APOXWRISTOUN...

sorry gia ti megalo post...
katalavainw ti les k sumfwnw, alla ela pou den einai eukolo na uiothetiseis......to oneiro mou apo mikri oson afora tin oikogeneia itan ektos apo ta dika mou na uiothetisw k ena paidaki apo afriki, k lew afriki giati ayta evlepa apo mikri , ekei pethainei ena kathe lepto k tous exw adunamia...alla pou....... mono an ginw angelina.......
ta mwrakia apo parentheti mama den thilazoun oute tin vlepoun meta tin genna aktos an h idia einai polu xalari me to thema.....
anyway egw apla den mporw na katadikasw kamia apo tis 2 pleyres.

32Παρένθετη μητέρα - Σελίδα 2 Empty Απ: Παρένθετη μητέρα Τρι Ιουλ 13, 2010 6:56 am

γουργουριτσας

γουργουριτσας
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
μπορω να πω και κατι αλλο πανω σε αυτο το θεμα;
προσφατα μου ειπε μια γνωστη μου και συγκεκριμενα η κουμπαρα μου που γεννησε προσφατα οτι οταν ενα νεογεννητο κλαιει μπορεις να το ηρεμησεις με το να το φερεις στο στηθος σου και να ακουει και να αισθανεται την καρδουλα σου και τοτε θα ηρεμησει και αυτο γινεται γιατι 9 μηνες μεσα σου ξεχωριζει την καρδια της μανουλας του και ηρεμει νιωθει ασφαλεια....εαν εσυ το παρεις απο την μανα που το ειχε μεσα της 9 μηνες πες μου τι ασφαλεια θα νιωθει;

33Παρένθετη μητέρα - Σελίδα 2 Empty Απ: Παρένθετη μητέρα Τρι Ιουλ 13, 2010 7:21 am

kloklo

kloklo
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
γουργουριτσας έγραψε:μπορω να πω και κατι αλλο πανω σε αυτο το θεμα;
προσφατα μου ειπε μια γνωστη μου και συγκεκριμενα η κουμπαρα μου που γεννησε προσφατα οτι οταν ενα νεογεννητο κλαιει μπορεις να το ηρεμησεις με το να το φερεις στο στηθος σου και να ακουει και να αισθανεται την καρδουλα σου και τοτε θα ηρεμησει και αυτο γινεται γιατι 9 μηνες μεσα σου ξεχωριζει την καρδια της μανουλας του και ηρεμει νιωθει ασφαλεια....εαν εσυ το παρεις απο την μανα που το ειχε μεσα της 9 μηνες πες μου τι ασφαλεια θα νιωθει;
nai isxuei ayto pou sou eipe.tha akouei alli kardia se alli agalia

34Παρένθετη μητέρα - Σελίδα 2 Empty Απ: Παρένθετη μητέρα Τρι Ιουλ 13, 2010 8:00 am

tettamar


Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Σέβομαι την επιθυμία ενός ανθρώπου να γίνει γονιός...με οποιονδήποτε τρόπο. Η άποψη μου όμως είναι οτι ο θεσμός της παρένθετης μητέρας είναι πολύπλοκο ζήτημα και δύσκολο στο χειρισμό. Πρέπει κάποιος να αντιμετωπίσει πολλά ψυχολογικά ζητήματα και δυσκολίες,και δεν ξέρω αν αυτό είναι εφικτό, αφού η απόκτηση και το μεγάλωμα ενός παιδιού είναι από μόνο του ένα πολύ αγχογόνο γεγονός. Θέλει κοτσια,ψυχικη ισορροπία, λεπτούς χειρισμούς...εγώ θα στρεφόμουν στην υιοθεσία...

35Παρένθετη μητέρα - Σελίδα 2 Empty Απ: Παρένθετη μητέρα Τρι Ιουλ 13, 2010 8:17 am

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
κοριτσια εγω στο θεμα παρενθετη μητερα δεν παιρνω θεση γιατι δεν ξερω τι να πω ειλικρινα, το μονο που διαβασα απο πολλες ειναι για υιοθεσια, ομως δυστιχως για πια υιοθεσια μιλατε; στην Ελλαδα; hello με αυτο το συστημα; ναι καλα θα πρεπει να περιμενεις πολλα χρονια ενα παιδι που θα εχεις επιλεξει θα εχει μεγαλωσει και θα σκαλωσεις σε χιλια δυο διαδικαστικα μεχρι που θα τα παρατησεις γιατι θα σου εχουν γα.....σει χιλιες φορες την ψυχολογια.

36Παρένθετη μητέρα - Σελίδα 2 Empty Απ: Παρένθετη μητέρα Τρι Ιουλ 13, 2010 9:54 am

purple

purple
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Μιλουπακι εχεις δικιο για ποια υιοθεσια μιλαμε???
μα αν ηταν να επιλεξουμε αναμεσα στην παρενθετη μητροτητα και την υιοθεσια μεσα απο την καρδια μου θα προτιμουσα να εξελισσομασταν ως χωρα στο δευτερο!

Προσωπικα....μετα απο την εμπειρια που εζησα 9 μηνες ως εγκυος,ο τοκετος και 8 μηνες ως μανουλα της Χριστινας-Μαριας δεν υπαρχει περιπτωση να μπορουσα να κανω κατι τετοιο,ΙΣΩΣ λεω ΙΣΩΣ για ενα μονο ατομο,την αδερφη μου.

37Παρένθετη μητέρα - Σελίδα 2 Empty Απ: Παρένθετη μητέρα Τρι Ιουλ 13, 2010 10:03 am

gogi

gogi
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
δεν μπορω να καταλαβω ολον αυτο τον αρνητισμο.δηλαδη αν γνωριζατε μια τετοια περιπτωση αυτα θα λεγατε σε μια γυναικα που απεκτησε παιδι με αυτον τον τροπο?εγω δεν ξερω αν θα ειχα την δυναμη να γινω παρενθετη μητερα,αυτο ομως που πιστευω ειναι οτι μανα για ενα παιδι δεν ειναι μονο αυτη που θα το γεννησει.μανα ειναι αυτη που ειναι διπλα του καθε λεπτο.που ξενυχταει μαζι του, που το βαζει πανω απο τα δικα της θελω.ο τροπος δεν με απασχολει.ασ μην ιμαστε λοιπον τοσο αυστηροι και επικριτικοι και λιγο πιο ανοιχτομυαλοι.επισης αν ενα τετοιο παιδι εχει ψυχολογικα οπως λετε ενα υοθετημενο γιατι να μην εχει αφου εχει γνωρισει απο πρωτο χερι την απορριψη?

http://momof2princes.blogspot.com

38Παρένθετη μητέρα - Σελίδα 2 Empty Απ: Παρένθετη μητέρα Τρι Ιουλ 13, 2010 10:49 am

peppy-mama

peppy-mama
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
gogi έγραψε:δεν μπορω να καταλαβω ολον αυτο τον αρνητισμο.δηλαδη αν γνωριζατε μια τετοια περιπτωση αυτα θα λεγατε σε μια γυναικα που απεκτησε παιδι με αυτον τον τροπο?εγω δεν ξερω αν θα ειχα την δυναμη να γινω παρενθετη μητερα,αυτο ομως που πιστευω ειναι οτι μανα για ενα παιδι δεν ειναι μονο αυτη που θα το γεννησει.μανα ειναι αυτη που ειναι διπλα του καθε λεπτο.που ξενυχταει μαζι του, που το βαζει πανω απο τα δικα της θελω.ο τροπος δεν με απασχολει.ασ μην ιμαστε λοιπον τοσο αυστηροι και επικριτικοι και λιγο πιο ανοιχτομυαλοι.επισης αν ενα τετοιο παιδι εχει ψυχολογικα οπως λετε ενα υοθετημενο γιατι να μην εχει αφου εχει γνωρισει απο πρωτο χερι την απορριψη?


ma to yothetimeno kali mou den eixe kai alles epiloges...den exei goneis ...to swzeis apo to na megalwsei se idryma...to allo to kahmeno exei ygiestath mhtera...gt na to pareis molis gennhthei??ayto lew....

39Παρένθετη μητέρα - Σελίδα 2 Empty Απ: Παρένθετη μητέρα Τρι Ιουλ 13, 2010 11:30 am

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
το πια θα ειναι η μητερα ειναι κατι υποκειμενικο σε αυτη την περιπτωση, βιολογικα τα ωαρια και τα σπερματοζωαρια θα ειναι του ζευγαριου που διαλεξε την παρενθετη μητερα, ολες οι κληρονομικες αρρωστιες και η ομαδα αιματος θα ειναι απο αυτους, επισης σε αυτους θα μοιαζει, η παρενθετη απλα δινει το σπιτι για να το κυοφωρησει αφου για διαφορους λογους η μανα συλαμβανει αλλα η ιδια δεν μπορει να κρατησει μεσα της λογο καποιου προβληματος το παιδι της για να μεγαλωσει, εγω αυτα τα θεματα κοριτσια δεν τα αγγιζω γιατι αν καποια απο εμας ηξερε οτι θα μπορουσε να φερει στον κοσμο το δικο της παιδι που θα της μοιαζει και θα εχει ολα τα στοιχεια απο αυτην μονο με μια παρενθετη μανα, αλλιως δεν θα εκανε ποτε δικο της παιδι και θα ειχε μονο την λυση της υιοθεσια αν καταφερνε να υιοθετησει, καμια δεν θα μπορουσε να απαντουσε στο δηλιμα εκεινη την ωρα πως θα σκεφτοταν, εξω απο το χορο πολλα τραγουδια λεγονται

40Παρένθετη μητέρα - Σελίδα 2 Empty Απ: Παρένθετη μητέρα Τρι Ιουλ 13, 2010 11:43 am

purple

purple
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Θεωρω οτι δεν πρεπει να κριτικαρουμε την γνωμη κανενος,ελευθερια εχουμε και η καθεμια απο εμας λεει τη γνωμη της.
Για καποιες ακουγεται τρελο,για αλλες ηρωικο,οποτε ας πει γραφει η καθεμια οτι πιστευει.
Φιλικα. I love you

41Παρένθετη μητέρα - Σελίδα 2 Empty Απ: Παρένθετη μητέρα Τρι Ιουλ 13, 2010 11:53 am

kloklo

kloklo
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
gogi έγραψε:δεν μπορω να καταλαβω ολον αυτο τον αρνητισμο.δηλαδη αν γνωριζατε μια τετοια περιπτωση αυτα θα λεγατε σε μια γυναικα που απεκτησε παιδι με αυτον τον τροπο?εγω δεν ξερω αν θα ειχα την δυναμη να γινω παρενθετη μητερα,αυτο ομως που πιστευω ειναι οτι μανα για ενα παιδι δεν ειναι μονο αυτη που θα το γεννησει.μανα ειναι αυτη που ειναι διπλα του καθε λεπτο.που ξενυχταει μαζι του, που το βαζει πανω απο τα δικα της θελω.ο τροπος δεν με απασχολει.ασ μην ιμαστε λοιπον τοσο αυστηροι και επικριτικοι και λιγο πιο ανοιχτομυαλοι.επισης αν ενα τετοιο παιδι εχει ψυχολογικα οπως λετε ενα υοθετημενο γιατι να μην εχει αφου εχει γνωρισει απο πρωτο χερι την απορριψη?
se eyxaristw para ma para polu pou epitelous pira mia tetoia apanthsh.mia tetoia gnwmi.se eyxaristw.eutyxws!

42Παρένθετη μητέρα - Σελίδα 2 Empty Απ: Παρένθετη μητέρα Τρι Ιουλ 13, 2010 11:58 am

kloklo

kloklo
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
peppy-mama έγραψε:
gogi έγραψε:δεν μπορω να καταλαβω ολον αυτο τον αρνητισμο.δηλαδη αν γνωριζατε μια τετοια περιπτωση αυτα θα λεγατε σε μια γυναικα που απεκτησε παιδι με αυτον τον τροπο?εγω δεν ξερω αν θα ειχα την δυναμη να γινω παρενθετη μητερα,αυτο ομως που πιστευω ειναι οτι μανα για ενα παιδι δεν ειναι μονο αυτη που θα το γεννησει.μανα ειναι αυτη που ειναι διπλα του καθε λεπτο.που ξενυχταει μαζι του, που το βαζει πανω απο τα δικα της θελω.ο τροπος δεν με απασχολει.ασ μην ιμαστε λοιπον τοσο αυστηροι και επικριτικοι και λιγο πιο ανοιχτομυαλοι.επισης αν ενα τετοιο παιδι εχει ψυχολογικα οπως λετε ενα υοθετημενο γιατι να μην εχει αφου εχει γνωρισει απο πρωτο χερι την απορριψη?


ma to yothetimeno kali mou den eixe kai alles epiloges...den exei goneis ...to swzeis apo to na megalwsei se idryma...to allo to kahmeno exei ygiestath mhtera...gt na to pareis molis gennhthei??ayto lew....
DEN THS TO PAIRNEIS.AYTH H GUNAIKA PROTHYMOPOIEITAI ME THN SUGATATHESH THS NA KUOFORISEI ENA MWRO KAPOIWN POU EKANAN EKSWSWMATIKH GONIMOPOIHSH.AN TO MWRO MOLIS PAEI STHN MAMA TOU.K MILAW GIA EKEINH POU THA TO MEGALWSEI POU K PALI BIOLOGIKH LEGETAI, DEN THA EXEI KAMIA ANASFALEIA.H GUNAIKA POU ADUNATEI NA KUOFORISEI DEN SIMAINEI PWS DEN EXEI MITRIKO ENSTIKTO,H DEN APOPNEEI THN IDIA ASFALEIA. K AGALIA.TO MWRO DEN THA PEI WX POU EINAI H MANA MOU.THA SUNITHISEI THN MURWDIA K TIN AISTHISI TIS MAMAS POU THA TO PAREI AGALIA K ALLWSTE EKEINI THA EINAI H PRWTI MURWDIA POU THA GNWRISEI.

43Παρένθετη μητέρα - Σελίδα 2 Empty Απ: Παρένθετη μητέρα Τρι Ιουλ 13, 2010 1:08 pm

peppy-mama

peppy-mama
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
diladi theleis na mou peis oti vriskeis fysiologiko kai swsto mia gynaika na prothymipoiihtei na kyoforisei ena paidi pou den tha to dei stin synexeia gia na parei fysika ena karo lefta kai mia gynaika pou den mporei na kanei dika tis paidia na kataskevazei ena mwro sta metra tis tin periodo pou tin volevei apo mia agnwsti plirwnontas adra?
kai enas pateras pou adynatei na zisei thn mageia tis egymosynis xafnika einai proetoimasmenos na ginei pateras apo mia agnwsti?
kai ayto legetai mitrotita??
e tote koukla mou milas gia oikonomiki synallagi..emporio vrefwn me nomiki prosopsi.. to mono pou nomimopoiei ayto to emporio einai h ypografi tis parenthetis?
ayto einai xepesmos tou gynaikeiou fylou..
arnoumai na pistwpsw oti gyrw mou zoun gynaikes pou tha ginoun manes tha plirwthoun gi auto kai af otou gennisoun tha synexisoun thn zwoula tous kanonikotata san na min exoun paidia...
kai arnoumai oti to zeygari pou tha "paralabei" to :paketo"
einai psyxologika kai synaisthimatikia wrimoi na ginoyn goneis.
antimetopizoun to paidi tous san emporeyma prin kan gennithei.
anarwtiemai...den yparxei nomothetiko plaisio gia na to apagorevei?prepei na megalwsoun ta prwta paidakia gia na fanoun ta provlimata pou erxontai stin synexeia gia na merimnisei kapoios??
ta paidia den einai oute delivery oute katoikidia zwa gia na apoktountai me vasi timokatalogou..mporeis na to katalaveis ayto?
an sou elega oti to paidi sou kostologeitai me 100.000 evrw....?
pws niwtheis?
kai an peis sto paidi sou oti exei axia me akrivi poso pws pisteveis oti tha antidrasei?
kai an tou peis oti san emvryo zouse se mia ''apothiki'' kai perimenate na ton arpaxete apo to maieytirio?
min ta vlepeis thewritika ta pragmata..
des tin ousia..
olo ayto gt ginetai?
gia na kalypsei kapoia anegefali tin anagi tis na apoktisei paidi pou tis moiazei pasi thysia gia na kokorevetai oti kati ekane?
tpt den ekane..ayto den einai mitrotita me kanena tropo..
oute mporw na dw thn kali prothesi pou isws exei..real estate ekane..
emporio vrefwn...alla me pio wraio perityligma!

44Παρένθετη μητέρα - Σελίδα 2 Empty Απ: Παρένθετη μητέρα Τρι Ιουλ 13, 2010 1:20 pm

peppy-mama

peppy-mama
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
vrika kai ena poly endiaferon arthro....gia des......


Μητέρα πλέον δεν είναι μόνο

αυτή που γεννά



Επιπλέον αν η άγαμη γυναίκα προσφύγει στη μέθοδο, το παιδί που θα γεννηθεί θα έχει δύο μητέρες, χωρίς βέβαια να αποκλείεται η γενετική με την κυοφόρο να βρίσκονται σε ομοφυλοφιλική σχέση, και κανέναν πατέρα αφού θα είναι ο άγνωστος δότης. Οπότε θα πρόκειται όχι απλώς για φυσική ιδιαιτερότητα αλλά για ηθική διαστροφή.

Ταυτόχρονα τίθενται ζητήματα προσβολής της αξιοπρέπειας της παρένθετης καθώς αντιμετωπίζεται το γυναικείο σώμα σαν τεκνοποιητική μηχανή ξένου ωαρίου και η έννομη τάξη θα έπρεπε να αποδοκιμάσει διότι συντελεί σε μια νέα μορφή πορνείας και εκμετάλλευσης της γυναίκας που θα βρίσκει έτσι νέο τρόπο βιοπορισμού, καθώς δύσκολα μπορεί να φανταστεί κανείς ότι μια γυναίκα θα δεχτεί να κυοφορήσει εννέα μήνες ξένο έμβρυο ή να ληφθεί ωάριο για λογαριασμό άλλης γυναίκας, χωρίς αντάλλαγμα όσο κι αν ο νόμος το απαγορεύει.

Είναι σίγουρο ότι η Ελληνική Δικαιοσύνη θα κληθεί να δώσει λύσεις σε πολλά ακόμη προβλήματα που θα δημιουργηθούν από την ανώμαλη εξέλιξη της συμφωνίας της παρένθετης μητρότητας. Ποια θα είναι η τύχη του παιδιού που θα γεννηθεί με γενετικές ανωμαλίες και δεν θα είναι πλέον επιθυμητό ή στις περιπτώσεις διαζυγίου ή λύσης της συμβίωσης αυτών που παρήγγειλαν το παιδί; Πως θα εξαναγκαστεί η κυοφόρος να αποδώσει το παιδί παρά τη συμφωνία που υπέγραψε επειδή κατά την κυοφορία συνδέθηκε συναισθηματικά; Τι θα συμβεί στην περίπτωση που κινδυνέψει η ζωή της κυοφόρου ή χρειαστεί να κάνει άμβλωση; Πρόσφατες βιολογικές και ιατρικές μελέτες εξετάζουν εάν οι πολυάριθμες νευρικές, ορμονικές και χημικές πληροφορίες επηρεάζουν σημαντικά το παιδί που γεννιέται. Και ακόμη εάν υπάρχει πιθανότητα να επηρεάζουν οι κληρονομικές καταβολές της παρένθετης!

Πόσο προστατεύεται το παιδί στις περιπτώσεις που ανατραπεί το τεκμήριο μητρότητας υπέρ της κυοφόρου γυναίκας, οπότε το παιδί θα πρέπει να εγκαταλείψει τους κοινωνικούς γονείς που το επιθύμησαν για να ζήσει με τη γυναίκα που το κυοφόρησε και αποδείχθηκε η βιολογική του μητέρα;

Η Ελληνική Δικαιοσύνη κλήθηκε να δώσει λύση και να αντιμετωπίσει τα παραπάνω διλήμματα που προκύπτουν από τη νέα κατάσταση.

Πρωτοπόρησε και νομιμοποίησε την παρένθετη μητρότητα, επιδεικνύοντας προοδευτικότητα έναντι άλλων χωρών (Γαλλία, Αυστρία, Γερμανία, Ελβετία, Ισπανία, Δανία, Σουηδία, Νορβηγία, Κίνα με εξαίρεση την Αγγλία). Στην ενέργεια αυτή ο νομοθέτης προχώρησε προφανώς κρίνοντας, ότι η πλήρης απαγόρευση θα οδηγούσε στην άγρα δανεικών μήτρων στις χώρες όπου επιτρέπεται αλλά και στην περιθωριοποίηση παιδιών που έχουν γεννηθεί μέσω παρένθετης. Ποιος όμως μπορεί να εγγυηθεί ότι παιδιά που γεννώνται χωρίς πατέρα ή από άγνωστο πατέρα ή από άγνωστους γονείς, παιδιά με δυο, τρεις, τέσσερις ή πέντε γονείς θα αντιμετωπίζονται σαν παιδιά… πρώτης κατηγορίας;

Και αν οι απόλυτοι περιορισμοί αντενδεικνύονται εν τούτοις θα μείωνε δραστικά τις ακραίες περιπτώσεις αν ταυτόχρονα συνοδεύονταν και με την επιβολή ποινικών κυρώσεων. Ίσως τελικά συμφέρον του παιδιού είναι να μη γεννηθεί μέσω τέτοιων μεθόδων αποκτώντας αναξιοβίωτη ζωή.

Και εν πάσει περιπτώσει, όσο κι αν μας απατά το λογικό μας, επηρεαζόμενο από τις εξελίξεις στον επιστημονικό χώρο, η συνείδησή μας δεν θα μας ξεγελάσει ποτέ καθώς παιδιά κατά παραγγελία δεν μας επιτρέπεται να φέρουμε στον κόσμο. Κατά συνέπεια το δικαίωμα του αγέννητου παιδιού στη ζωή, δεν μπορούμε να το χρησιμοποιούμε υπέρ της ανυπαρξίας του στην περίπτωση της άμβλωσης και στην περίπτωση της παρένθετης υπέρ της ύπαρξής του.

Δεν μπορούμε δηλ. να προφασιζόμαστε ότι πράττουμε έχοντας μοναδικό μας στόχο την αξία της ζωής και να πετυχαίνουμε την απαξία της, γιατί ο χρόνος, ως πατέρας της αλήθειας, θα μας προλάβει και τότε…δεν θα είμαστε σε θέση να δανειστούμε έναν παρένθετο εαυτό για να τον αντιμετωπίσει.

45Παρένθετη μητέρα - Σελίδα 2 Empty Απ: Παρένθετη μητέρα Τρι Ιουλ 13, 2010 1:32 pm

tzeni

tzeni
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
litsakos έγραψε:Προσπαθω να το σκεφτω απο την πλευρα του παιδιου,ποσο δικαιο ειναι να μεγαλωνει στο σωμα μιας γυναικας -της μαμας του- ,9 μηνες να τρεφεται απο αυτη ,να ξερει τους χτυπους της καρδιας της,τη φωνη της και μετα βιαια να την αποχωριζεται?οσο και αν αγαπηθει απο την αλλη μητερα,ποσο μπορει να το επηρεασει αυτο? Γιατι να μην υιοθετησει ενα ζευγαρι ενα παιδακι που εμεινε χωρις γονεις?Καταλαβαινω την αναγκη να ναι αιμα μας το παιδι μας,δεν ξερω,μου φαινεται οτι η παρενθετη μητερα σαν να παραβιαζει μια θεμελιωδη αρχη..
συμφωνω τοοοοσο πολυ μαζι σου...πριν μεινω εγγυος οπως ισως οι περισσοτερες απο εμας φοβομουν οτι δεν θα μπορεσω να κανω παιδια...πανω σε συζητηση με την αδερφη μου που ειχε ηδη 3 παιδια μου ειπε μην ανησυχεις θα το κανω εγω για σενα...το σκεφτηκα ξανα και ξανα και δεν μου κολλουσε να βαλω σαυτην τη διαδικασια την αδερφη μου,,ποσο μαλλον μια ξενη!!!η πρωτη μου σκεψη και η μονη ηταν να υιοθετησω ενα παιδακι..υπαρχουν τοσα ορφανα θεε μου εκει εξω που χρειαζονται αγαπη!!και αν αυτο θεωρειται οπισθοδρομικο εγω θεωρω εγωιστικο το να μην προσφερουμε αγαπη σε ενα παιδακι που δεν ειναι δικο μας,,
καταλαβαινω φυσικα οτι ολοι θελουμε να κανουμε το παιδακι μας αλλα οταν καποιος εχει δοκιμασει τα παντα και δεν υπαρχει ελπιδα να κανει δικο του δεν καταλαβαινω γιατι δεν υιοθετει...μα η ολη μαγεια ξεκιναει με τους 9 μηνες στην κοιλια μου αν δεν μπορω να ζησω αυτο το συναισθημα..γιατι να μην υιοθετησω???το ιδιο ξενο θα ειναι και το ιδιο θα το αγαπησω...

46Παρένθετη μητέρα - Σελίδα 2 Empty Απ: Παρένθετη μητέρα Τρι Ιουλ 13, 2010 1:34 pm

kloklo

kloklo
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
peppy-mama έγραψε:vrika kai ena poly endiaferon arthro....gia des......


Μητέρα πλέον δεν είναι μόνο

αυτή που γεννά



Επιπλέον αν η άγαμη γυναίκα προσφύγει στη μέθοδο, το παιδί που θα γεννηθεί θα έχει δύο μητέρες, χωρίς βέβαια να αποκλείεται η γενετική με την κυοφόρο να βρίσκονται σε ομοφυλοφιλική σχέση, και κανέναν πατέρα αφού θα είναι ο άγνωστος δότης. Οπότε θα πρόκειται όχι απλώς για φυσική ιδιαιτερότητα αλλά για ηθική διαστροφή.

Ταυτόχρονα τίθενται ζητήματα προσβολής της αξιοπρέπειας της παρένθετης καθώς αντιμετωπίζεται το γυναικείο σώμα σαν τεκνοποιητική μηχανή ξένου ωαρίου και η έννομη τάξη θα έπρεπε να αποδοκιμάσει διότι συντελεί σε μια νέα μορφή πορνείας και εκμετάλλευσης της γυναίκας που θα βρίσκει έτσι νέο τρόπο βιοπορισμού, καθώς δύσκολα μπορεί να φανταστεί κανείς ότι μια γυναίκα θα δεχτεί να κυοφορήσει εννέα μήνες ξένο έμβρυο ή να ληφθεί ωάριο για λογαριασμό άλλης γυναίκας, χωρίς αντάλλαγμα όσο κι αν ο νόμος το απαγορεύει.

Είναι σίγουρο ότι η Ελληνική Δικαιοσύνη θα κληθεί να δώσει λύσεις σε πολλά ακόμη προβλήματα που θα δημιουργηθούν από την ανώμαλη εξέλιξη της συμφωνίας της παρένθετης μητρότητας. Ποια θα είναι η τύχη του παιδιού που θα γεννηθεί με γενετικές ανωμαλίες και δεν θα είναι πλέον επιθυμητό ή στις περιπτώσεις διαζυγίου ή λύσης της συμβίωσης αυτών που παρήγγειλαν το παιδί; Πως θα εξαναγκαστεί η κυοφόρος να αποδώσει το παιδί παρά τη συμφωνία που υπέγραψε επειδή κατά την κυοφορία συνδέθηκε συναισθηματικά; Τι θα συμβεί στην περίπτωση που κινδυνέψει η ζωή της κυοφόρου ή χρειαστεί να κάνει άμβλωση; Πρόσφατες βιολογικές και ιατρικές μελέτες εξετάζουν εάν οι πολυάριθμες νευρικές, ορμονικές και χημικές πληροφορίες επηρεάζουν σημαντικά το παιδί που γεννιέται. Και ακόμη εάν υπάρχει πιθανότητα να επηρεάζουν οι κληρονομικές καταβολές της παρένθετης!

Πόσο προστατεύεται το παιδί στις περιπτώσεις που ανατραπεί το τεκμήριο μητρότητας υπέρ της κυοφόρου γυναίκας, οπότε το παιδί θα πρέπει να εγκαταλείψει τους κοινωνικούς γονείς που το επιθύμησαν για να ζήσει με τη γυναίκα που το κυοφόρησε και αποδείχθηκε η βιολογική του μητέρα;

Η Ελληνική Δικαιοσύνη κλήθηκε να δώσει λύση και να αντιμετωπίσει τα παραπάνω διλήμματα που προκύπτουν από τη νέα κατάσταση.

Πρωτοπόρησε και νομιμοποίησε την παρένθετη μητρότητα, επιδεικνύοντας προοδευτικότητα έναντι άλλων χωρών (Γαλλία, Αυστρία, Γερμανία, Ελβετία, Ισπανία, Δανία, Σουηδία, Νορβηγία, Κίνα με εξαίρεση την Αγγλία). Στην ενέργεια αυτή ο νομοθέτης προχώρησε προφανώς κρίνοντας, ότι η πλήρης απαγόρευση θα οδηγούσε στην άγρα δανεικών μήτρων στις χώρες όπου επιτρέπεται αλλά και στην περιθωριοποίηση παιδιών που έχουν γεννηθεί μέσω παρένθετης. Ποιος όμως μπορεί να εγγυηθεί ότι παιδιά που γεννώνται χωρίς πατέρα ή από άγνωστο πατέρα ή από άγνωστους γονείς, παιδιά με δυο, τρεις, τέσσερις ή πέντε γονείς θα αντιμετωπίζονται σαν παιδιά… πρώτης κατηγορίας;

Και αν οι απόλυτοι περιορισμοί αντενδεικνύονται εν τούτοις θα μείωνε δραστικά τις ακραίες περιπτώσεις αν ταυτόχρονα συνοδεύονταν και με την επιβολή ποινικών κυρώσεων. Ίσως τελικά συμφέρον του παιδιού είναι να μη γεννηθεί μέσω τέτοιων μεθόδων αποκτώντας αναξιοβίωτη ζωή.

Και εν πάσει περιπτώσει, όσο κι αν μας απατά το λογικό μας, επηρεαζόμενο από τις εξελίξεις στον επιστημονικό χώρο, η συνείδησή μας δεν θα μας ξεγελάσει ποτέ καθώς παιδιά κατά παραγγελία δεν μας επιτρέπεται να φέρουμε στον κόσμο. Κατά συνέπεια το δικαίωμα του αγέννητου παιδιού στη ζωή, δεν μπορούμε να το χρησιμοποιούμε υπέρ της ανυπαρξίας του στην περίπτωση της άμβλωσης και στην περίπτωση της παρένθετης υπέρ της ύπαρξής του.

Δεν μπορούμε δηλ. να προφασιζόμαστε ότι πράττουμε έχοντας μοναδικό μας στόχο την αξία της ζωής και να πετυχαίνουμε την απαξία της, γιατί ο χρόνος, ως πατέρας της αλήθειας, θα μας προλάβει και τότε…δεν θα είμαστε σε θέση να δανειστούμε έναν παρένθετο εαυτό για να τον αντιμετωπίσει.
den sumfwnw me to keimeno k den to thewrw emporio paidiou.oute kata paraggelia.milame otan mia gunaika DEN MPOREI na kanei diko tis.ayto mas enoxlei k to vriskoume ratsistiko, tin dunatotita na epilegoume to fulo, na aporiptoume paidia me eidikes anages klp den einai ratsistiko....?epipelon pali ratsismos to oti thewrei tin omofulofilia diastrofi.ta omofulofula zeygaria den dikaiountai paidi?mporoun vevaia na to apoktisoun alliws, sayto den antilegw....
mia mitera pou apofasizei kati tetoio gnwrizei apo prin , k eidika an exei idi paidia , to endexomenou sunaisthimatikou desimatos.toulaxiston den sumfwnw me ola osa leei to keimeno.den einai emporio.mporei na einai polla.emporio omws den einai.kata paragelia den einai k ekemetalleusi den einai.me tipota

47Παρένθετη μητέρα - Σελίδα 2 Empty Απ: Παρένθετη μητέρα Τρι Ιουλ 13, 2010 1:40 pm

Ifigeneia

Ifigeneia
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Έγραψα, έσβησα, έγραψα, έσβησα... Πωπω αυτά που θέλω να πω δε χωράνε σε ένα ποστ, δεν έχω διαβάσει και όλες τις πααντήσεις...

Θέλει μεγαλείο ψυχής και φοβερή ψυχική ισορροπία... Άραγε πόσες από εμάς τη διαθέτουν?

48Παρένθετη μητέρα - Σελίδα 2 Empty Απ: Παρένθετη μητέρα Τρι Ιουλ 13, 2010 1:40 pm

peppy-mama

peppy-mama
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
kloklo έγραψε:
peppy-mama έγραψε:vrika kai ena poly endiaferon arthro....gia des......


Μητέρα πλέον δεν είναι μόνο

αυτή που γεννά



Επιπλέον αν η άγαμη γυναίκα προσφύγει στη μέθοδο, το παιδί που θα γεννηθεί θα έχει δύο μητέρες, χωρίς βέβαια να αποκλείεται η γενετική με την κυοφόρο να βρίσκονται σε ομοφυλοφιλική σχέση, και κανέναν πατέρα αφού θα είναι ο άγνωστος δότης. Οπότε θα πρόκειται όχι απλώς για φυσική ιδιαιτερότητα αλλά για ηθική διαστροφή.

Ταυτόχρονα τίθενται ζητήματα προσβολής της αξιοπρέπειας της παρένθετης καθώς αντιμετωπίζεται το γυναικείο σώμα σαν τεκνοποιητική μηχανή ξένου ωαρίου και η έννομη τάξη θα έπρεπε να αποδοκιμάσει διότι συντελεί σε μια νέα μορφή πορνείας και εκμετάλλευσης της γυναίκας που θα βρίσκει έτσι νέο τρόπο βιοπορισμού, καθώς δύσκολα μπορεί να φανταστεί κανείς ότι μια γυναίκα θα δεχτεί να κυοφορήσει εννέα μήνες ξένο έμβρυο ή να ληφθεί ωάριο για λογαριασμό άλλης γυναίκας, χωρίς αντάλλαγμα όσο κι αν ο νόμος το απαγορεύει.

Είναι σίγουρο ότι η Ελληνική Δικαιοσύνη θα κληθεί να δώσει λύσεις σε πολλά ακόμη προβλήματα που θα δημιουργηθούν από την ανώμαλη εξέλιξη της συμφωνίας της παρένθετης μητρότητας. Ποια θα είναι η τύχη του παιδιού που θα γεννηθεί με γενετικές ανωμαλίες και δεν θα είναι πλέον επιθυμητό ή στις περιπτώσεις διαζυγίου ή λύσης της συμβίωσης αυτών που παρήγγειλαν το παιδί; Πως θα εξαναγκαστεί η κυοφόρος να αποδώσει το παιδί παρά τη συμφωνία που υπέγραψε επειδή κατά την κυοφορία συνδέθηκε συναισθηματικά; Τι θα συμβεί στην περίπτωση που κινδυνέψει η ζωή της κυοφόρου ή χρειαστεί να κάνει άμβλωση; Πρόσφατες βιολογικές και ιατρικές μελέτες εξετάζουν εάν οι πολυάριθμες νευρικές, ορμονικές και χημικές πληροφορίες επηρεάζουν σημαντικά το παιδί που γεννιέται. Και ακόμη εάν υπάρχει πιθανότητα να επηρεάζουν οι κληρονομικές καταβολές της παρένθετης!

Πόσο προστατεύεται το παιδί στις περιπτώσεις που ανατραπεί το τεκμήριο μητρότητας υπέρ της κυοφόρου γυναίκας, οπότε το παιδί θα πρέπει να εγκαταλείψει τους κοινωνικούς γονείς που το επιθύμησαν για να ζήσει με τη γυναίκα που το κυοφόρησε και αποδείχθηκε η βιολογική του μητέρα;

Η Ελληνική Δικαιοσύνη κλήθηκε να δώσει λύση και να αντιμετωπίσει τα παραπάνω διλήμματα που προκύπτουν από τη νέα κατάσταση.

Πρωτοπόρησε και νομιμοποίησε την παρένθετη μητρότητα, επιδεικνύοντας προοδευτικότητα έναντι άλλων χωρών (Γαλλία, Αυστρία, Γερμανία, Ελβετία, Ισπανία, Δανία, Σουηδία, Νορβηγία, Κίνα με εξαίρεση την Αγγλία). Στην ενέργεια αυτή ο νομοθέτης προχώρησε προφανώς κρίνοντας, ότι η πλήρης απαγόρευση θα οδηγούσε στην άγρα δανεικών μήτρων στις χώρες όπου επιτρέπεται αλλά και στην περιθωριοποίηση παιδιών που έχουν γεννηθεί μέσω παρένθετης. Ποιος όμως μπορεί να εγγυηθεί ότι παιδιά που γεννώνται χωρίς πατέρα ή από άγνωστο πατέρα ή από άγνωστους γονείς, παιδιά με δυο, τρεις, τέσσερις ή πέντε γονείς θα αντιμετωπίζονται σαν παιδιά… πρώτης κατηγορίας;

Και αν οι απόλυτοι περιορισμοί αντενδεικνύονται εν τούτοις θα μείωνε δραστικά τις ακραίες περιπτώσεις αν ταυτόχρονα συνοδεύονταν και με την επιβολή ποινικών κυρώσεων. Ίσως τελικά συμφέρον του παιδιού είναι να μη γεννηθεί μέσω τέτοιων μεθόδων αποκτώντας αναξιοβίωτη ζωή.

Και εν πάσει περιπτώσει, όσο κι αν μας απατά το λογικό μας, επηρεαζόμενο από τις εξελίξεις στον επιστημονικό χώρο, η συνείδησή μας δεν θα μας ξεγελάσει ποτέ καθώς παιδιά κατά παραγγελία δεν μας επιτρέπεται να φέρουμε στον κόσμο. Κατά συνέπεια το δικαίωμα του αγέννητου παιδιού στη ζωή, δεν μπορούμε να το χρησιμοποιούμε υπέρ της ανυπαρξίας του στην περίπτωση της άμβλωσης και στην περίπτωση της παρένθετης υπέρ της ύπαρξής του.

Δεν μπορούμε δηλ. να προφασιζόμαστε ότι πράττουμε έχοντας μοναδικό μας στόχο την αξία της ζωής και να πετυχαίνουμε την απαξία της, γιατί ο χρόνος, ως πατέρας της αλήθειας, θα μας προλάβει και τότε…δεν θα είμαστε σε θέση να δανειστούμε έναν παρένθετο εαυτό για να τον αντιμετωπίσει.
den sumfwnw me to keimeno k den to thewrw emporio paidiou.oute kata paraggelia.milame otan mia gunaika DEN MPOREI na kanei diko tis.ayto mas enoxlei k to vriskoume ratsistiko, tin dunatotita na epilegoume to fulo, na aporiptoume paidia me eidikes anages klp den einai ratsistiko....?epipelon pali ratsismos to oti thewrei tin omofulofilia diastrofi.ta omofulofula zeygaria den dikaiountai paidi?mporoun vevaia na to apoktisoun alliws, sayto den antilegw....
mia mitera pou apofasizei kati tetoio gnwrizei apo prin , k eidika an exei idi paidia , to endexomenou sunaisthimatikou desimatos.toulaxiston den sumfwnw me ola osa leei to keimeno.den einai emporio.mporei na einai polla.emporio omws den einai.kata paragelia den einai k ekemetalleusi den einai.me tipota

kai ti einai tote re sy??? dwro genethliwn????
e..giortazeis simera...den sou kanw ki ena paidi dwro na xeis na pigainete stis kounies?.......
antallagi einai
= emporio!

49Παρένθετη μητέρα - Σελίδα 2 Empty Απ: Παρένθετη μητέρα Τρι Ιουλ 13, 2010 1:46 pm

kloklo

kloklo
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
peppy-mama έγραψε:
kloklo έγραψε:
peppy-mama έγραψε:vrika kai ena poly endiaferon arthro....gia des......


Μητέρα πλέον δεν είναι μόνο

αυτή που γεννά



Επιπλέον αν η άγαμη γυναίκα προσφύγει στη μέθοδο, το παιδί που θα γεννηθεί θα έχει δύο μητέρες, χωρίς βέβαια να αποκλείεται η γενετική με την κυοφόρο να βρίσκονται σε ομοφυλοφιλική σχέση, και κανέναν πατέρα αφού θα είναι ο άγνωστος δότης. Οπότε θα πρόκειται όχι απλώς για φυσική ιδιαιτερότητα αλλά για ηθική διαστροφή.

Ταυτόχρονα τίθενται ζητήματα προσβολής της αξιοπρέπειας της παρένθετης καθώς αντιμετωπίζεται το γυναικείο σώμα σαν τεκνοποιητική μηχανή ξένου ωαρίου και η έννομη τάξη θα έπρεπε να αποδοκιμάσει διότι συντελεί σε μια νέα μορφή πορνείας και εκμετάλλευσης της γυναίκας που θα βρίσκει έτσι νέο τρόπο βιοπορισμού, καθώς δύσκολα μπορεί να φανταστεί κανείς ότι μια γυναίκα θα δεχτεί να κυοφορήσει εννέα μήνες ξένο έμβρυο ή να ληφθεί ωάριο για λογαριασμό άλλης γυναίκας, χωρίς αντάλλαγμα όσο κι αν ο νόμος το απαγορεύει.

Είναι σίγουρο ότι η Ελληνική Δικαιοσύνη θα κληθεί να δώσει λύσεις σε πολλά ακόμη προβλήματα που θα δημιουργηθούν από την ανώμαλη εξέλιξη της συμφωνίας της παρένθετης μητρότητας. Ποια θα είναι η τύχη του παιδιού που θα γεννηθεί με γενετικές ανωμαλίες και δεν θα είναι πλέον επιθυμητό ή στις περιπτώσεις διαζυγίου ή λύσης της συμβίωσης αυτών που παρήγγειλαν το παιδί; Πως θα εξαναγκαστεί η κυοφόρος να αποδώσει το παιδί παρά τη συμφωνία που υπέγραψε επειδή κατά την κυοφορία συνδέθηκε συναισθηματικά; Τι θα συμβεί στην περίπτωση που κινδυνέψει η ζωή της κυοφόρου ή χρειαστεί να κάνει άμβλωση; Πρόσφατες βιολογικές και ιατρικές μελέτες εξετάζουν εάν οι πολυάριθμες νευρικές, ορμονικές και χημικές πληροφορίες επηρεάζουν σημαντικά το παιδί που γεννιέται. Και ακόμη εάν υπάρχει πιθανότητα να επηρεάζουν οι κληρονομικές καταβολές της παρένθετης!

Πόσο προστατεύεται το παιδί στις περιπτώσεις που ανατραπεί το τεκμήριο μητρότητας υπέρ της κυοφόρου γυναίκας, οπότε το παιδί θα πρέπει να εγκαταλείψει τους κοινωνικούς γονείς που το επιθύμησαν για να ζήσει με τη γυναίκα που το κυοφόρησε και αποδείχθηκε η βιολογική του μητέρα;

Η Ελληνική Δικαιοσύνη κλήθηκε να δώσει λύση και να αντιμετωπίσει τα παραπάνω διλήμματα που προκύπτουν από τη νέα κατάσταση.

Πρωτοπόρησε και νομιμοποίησε την παρένθετη μητρότητα, επιδεικνύοντας προοδευτικότητα έναντι άλλων χωρών (Γαλλία, Αυστρία, Γερμανία, Ελβετία, Ισπανία, Δανία, Σουηδία, Νορβηγία, Κίνα με εξαίρεση την Αγγλία). Στην ενέργεια αυτή ο νομοθέτης προχώρησε προφανώς κρίνοντας, ότι η πλήρης απαγόρευση θα οδηγούσε στην άγρα δανεικών μήτρων στις χώρες όπου επιτρέπεται αλλά και στην περιθωριοποίηση παιδιών που έχουν γεννηθεί μέσω παρένθετης. Ποιος όμως μπορεί να εγγυηθεί ότι παιδιά που γεννώνται χωρίς πατέρα ή από άγνωστο πατέρα ή από άγνωστους γονείς, παιδιά με δυο, τρεις, τέσσερις ή πέντε γονείς θα αντιμετωπίζονται σαν παιδιά… πρώτης κατηγορίας;

Και αν οι απόλυτοι περιορισμοί αντενδεικνύονται εν τούτοις θα μείωνε δραστικά τις ακραίες περιπτώσεις αν ταυτόχρονα συνοδεύονταν και με την επιβολή ποινικών κυρώσεων. Ίσως τελικά συμφέρον του παιδιού είναι να μη γεννηθεί μέσω τέτοιων μεθόδων αποκτώντας αναξιοβίωτη ζωή.

Και εν πάσει περιπτώσει, όσο κι αν μας απατά το λογικό μας, επηρεαζόμενο από τις εξελίξεις στον επιστημονικό χώρο, η συνείδησή μας δεν θα μας ξεγελάσει ποτέ καθώς παιδιά κατά παραγγελία δεν μας επιτρέπεται να φέρουμε στον κόσμο. Κατά συνέπεια το δικαίωμα του αγέννητου παιδιού στη ζωή, δεν μπορούμε να το χρησιμοποιούμε υπέρ της ανυπαρξίας του στην περίπτωση της άμβλωσης και στην περίπτωση της παρένθετης υπέρ της ύπαρξής του.

Δεν μπορούμε δηλ. να προφασιζόμαστε ότι πράττουμε έχοντας μοναδικό μας στόχο την αξία της ζωής και να πετυχαίνουμε την απαξία της, γιατί ο χρόνος, ως πατέρας της αλήθειας, θα μας προλάβει και τότε…δεν θα είμαστε σε θέση να δανειστούμε έναν παρένθετο εαυτό για να τον αντιμετωπίσει.
den sumfwnw me to keimeno k den to thewrw emporio paidiou.oute kata paraggelia.milame otan mia gunaika DEN MPOREI na kanei diko tis.ayto mas enoxlei k to vriskoume ratsistiko, tin dunatotita na epilegoume to fulo, na aporiptoume paidia me eidikes anages klp den einai ratsistiko....?epipelon pali ratsismos to oti thewrei tin omofulofilia diastrofi.ta omofulofula zeygaria den dikaiountai paidi?mporoun vevaia na to apoktisoun alliws, sayto den antilegw....
mia mitera pou apofasizei kati tetoio gnwrizei apo prin , k eidika an exei idi paidia , to endexomenou sunaisthimatikou desimatos.toulaxiston den sumfwnw me ola osa leei to keimeno.den einai emporio.mporei na einai polla.emporio omws den einai.kata paragelia den einai k ekemetalleusi den einai.me tipota

kai ti einai tote re sy??? dwro genethliwn????
e..giortazeis simera...den sou kanw ki ena paidi dwro na xeis na pigainete stis kounies?.......
antallagi einai
= emporio!
OXI OXI DEN EINAI ETSI...MHN TO VLEPEIS ETSI......DEN EINAI ANTALLAGH.....EINAI DWRO ZWHS.POU ELAXISTOI MPOROUN NA KANOUN.K UPARXEI ANTALLAGMA GIA NA EKSISOROPOUNTAI TA PRAGMATA ME KAPOIO TROPO........UPARXOUN GUNAIKES POU THELOUN TOOOOOOSO NA GINOUN MAMADES, K EPEIDI EINAI KARKINOPATHEIS LOGW XHMEIOTHERAPEIAS K AKTINOVOLIAS H MITRA EXEI KATASTRAFEI H APODUNAMWTHEI POLU.OMWS OPWS SUMVAINEI SUXNA, PRIN THN XHMEIOTHERAPEIA EXOUN KATAPSUKSEI OARIA.GIA TO MELLON.AN H MHTRA TOUS EINAI DUNATH KANOUN EKSWSWMATIKH.AN OXI GIATI NA MHN EXOUN AYTHN THN EUKAIRIA MAYTO TON TROPO.........

50Παρένθετη μητέρα - Σελίδα 2 Empty Απ: Παρένθετη μητέρα Τρι Ιουλ 13, 2010 1:46 pm

Μιλουπακι

Μιλουπακι
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
βρε πεπη μου και εσυ βρε κλοκλο τι κανετε τωρα προσπαθητε να πεισετε η μια την αλλη πια εχει δικιο; καμια δεν το εχει, ειναι ενα πολυ λεπτο ζητημα το θεμα και ο καθενας εχει διαφορετικη αποψη και καποιοι οπως και εγω δεν εχουν καν αποψη γιατι δεν ειμαι μεσα στο χορό και εχω μαθει να μην εκφραζω αποψη για κατι που δεν ξερω αν μου τυχαινε τι θα εκανα, καλο ειναι να γραφει η καθε μια την δικη της αποψη με σεβασμο προς τον ακροατη της και καμια να μην προσπαθει να πεισει καποια αλλη, μεγαλα κοριτσια ειμαστε ο καθενας εχει τα δικα του πιστευω, οταν γραφονται με ευγενεια και η συζητηση ειναι κοσμια ολες οι αποψεις ειναι ωραια να διαβαζονται



Έχει επεξεργασθεί από τον/την Μιλουπακι στις Τρι Ιουλ 13, 2010 1:47 pm, 1 φορά

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 2 από 6]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις