Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
68 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 68 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 10]

51Σημαντικό! Απ: ΟΙ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!!! Τετ Σεπ 29, 2010 7:53 am

ANGEL


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Θα προτείνω κάτι εύκολο και γρήγορο.ΤΗΓΑΝΙΤΕΣ
(Για 2 άτομα)
2 φλιτζάνια αλεύρι Φαρίνα (καλύτερα όχι φάριν-απ)
1 φλιτζάνι νερό
Λάδι για τηγάνισμα (προτιμώ ελαιόλαδο)

Ανακατεύουμε το αλέυρι με λίγο από το νερό.Σιγά σιγά θα προσθέτουμε νερό ώστε να φτάσουμε στο σημείο να ζυμώνουμε καλή ζύμη.Όχι πολύ σφιχτή αλλά αρκετά ώστε να την κόψουμε μικρά κομμάτια.Τα πλάθουμε μπαλίτσες και τα ισιώνουμε με τον πλάστη σε στρογγυλά σχήματα.
ΤΙΡ: Αν φτιάξουμε πάνω από 2 φλιτζάνια, καλύτερα να πλάσουμε τη ζύμη στο μίξερ!!

Ζεσταίνουμε το λάδι στο τηγάνι και βάζουμε τις τηγανίτες.Μη βάλετε πολύ στο τηγάνι γιατί θα πιτσιλάει.Σε λίγα λεπτά ψήνεται η μια μεριά και με ένα πιρούνι γυρίζουμε την κάθε μία από την άλλη.
Αν μαυρίσει το λάδι, το χύνουμε και βάζουμε καινούριο.

Σερβίρουμε από πάνω με μέλι.
Η γιαγιά μου έβαζε μέσα στις τηγανίτες και φέτα και το τηγάνιζε έτσι,αλλά δεν το έχω καταφέρει! Δοκιμάστε το!

Αν και τηγανιτό, είναι λιχουδιά και για τα παιδιά μας!

52Σημαντικό! Απ: ΟΙ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!!! Τετ Σεπ 29, 2010 8:37 am

ninaki.

ninaki.
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
ANGEL έγραψε:Θα προτείνω κάτι εύκολο και γρήγορο.ΤΗΓΑΝΙΤΕΣ
(Για 2 άτομα)
2 φλιτζάνια αλεύρι Φαρίνα (καλύτερα όχι φάριν-απ)
1 φλιτζάνι νερό
Λάδι για τηγάνισμα (προτιμώ ελαιόλαδο)

Ανακατεύουμε το αλέυρι με λίγο από το νερό.Σιγά σιγά θα προσθέτουμε νερό ώστε να φτάσουμε στο σημείο να ζυμώνουμε καλή ζύμη.Όχι πολύ σφιχτή αλλά αρκετά ώστε να την κόψουμε μικρά κομμάτια.Τα πλάθουμε μπαλίτσες και τα ισιώνουμε με τον πλάστη σε στρογγυλά σχήματα.
ΤΙΡ: Αν φτιάξουμε πάνω από 2 φλιτζάνια, καλύτερα να πλάσουμε τη ζύμη στο μίξερ!!

Ζεσταίνουμε το λάδι στο τηγάνι και βάζουμε τις τηγανίτες.Μη βάλετε πολύ στο τηγάνι γιατί θα πιτσιλάει.Σε λίγα λεπτά ψήνεται η μια μεριά και με ένα πιρούνι γυρίζουμε την κάθε μία από την άλλη.
Αν μαυρίσει το λάδι, το χύνουμε και βάζουμε καινούριο.

Σερβίρουμε από πάνω με μέλι.
Η γιαγιά μου έβαζε μέσα στις τηγανίτες και φέτα και το τηγάνιζε έτσι,αλλά δεν το έχω καταφέρει! Δοκιμάστε το!

Αν και τηγανιτό, είναι λιχουδιά και για τα παιδιά μας!


και εγω με φετα το θυμαμε μου το εφτιαχνε η μανουλα μου.... ποπο παλι μου ανοιξε η ορεξη

53Σημαντικό! Απ: ΟΙ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!!! Τετ Σεπ 29, 2010 8:43 am

ninaki.

ninaki.
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
λοιπον μια εναλακτικη με τη φετα για να μην χυνεται οταν ζεσταινεται και λιωνει ειναι καθως ανοιγεις τη ζυμη της τηγανιτας μετα να βαζεις μεσα τη φετα να το τυλισεις σε φλογερα και μετα να το στριβεις και να το δενεις σαν κουλουρι και εχεις τις τυροκουλουρες που λενε στο χωριο μου! μπορεις παλι να κανεις το ιδιο με ανθοτυρο ή μυζηθρα και να βαζεις απο πανω μελι!!!(αυτο νομιζω το κανουν στην κρητη) γιαμμμμμ
κοριτσια σορρυ για τα τυχον ορθογραφικα που κανω κατα καιρους αλλα εγραφα πολυ καιρο με λατινικους χαρακτηρες και κοντεβα να ξεχασω τα ελληνικα μου(ελεος)

54Σημαντικό! Απ: ΟΙ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!!! Τετ Σεπ 29, 2010 9:22 am

sofia l

sofia l
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
[quote="Blumie"]Να σας γράψω κορίτσια και εγώ μια συνταγή από τη γιαγιά μου, που θα σας κάνει να ξεφύγετε από τα τηγανιτά κεφτεδάκια και τα ψητά μπιφτέκια με ιδιαίτερη νοστιμιά.

Πασά κιοφτέδες

Με τον κιμά, ψωμί, αυγό κλπ φτιάχνετε το γνωστό μίγμα για κεφτεδάκια, όπως το φτιάχνει η καθεμιά.Μέχρις εδώ όλα γνωστά και καθημερινά.
Αφού το ζυμώσετε προσθέτετε στο μίγμα ρύζι,μια χούφτα περίπου, και φρέσκο μαϊντανό ψιλοκομμένο.Η μόνη διαφορά στο μίγμα σας λοιπόν είναι το ρυζάκι και ο μαϊντανός.Το ζυμώνετε και πάλι και έχετε τελειώσει με αυτό. Αρχίζετε και πλάθετε τα κεφτεδάκια σας. Η γιαγιά μου τα έφτιαχνε σε μακρουλό σχήμα, σαν σουτζουκάκια, μεσαίου μεγέθους, όχι μεγάλα σαν μπιφτέκια.
Τα βάζετε μετά σε ένα βαθύ ταψάκι το ένα δίπλα στο άλλο.Προσθέτε φρέσκια ντομάτα με λίγο τοματοπολτό, μία πρέζα ζάχαρη,αλάτι,πιπέρι,λάδι.Όλο το θέμα είναι στο πόση ντομάτα θα βάλετε. Όσο περισσότερη, τόσο περισσότερη σάλτσα θα σας βγει. Υπολογίστε επίσης πως στο ταψάκι θα βάλετε και νερό, όχι να τα καλύψει, αλλά αρκετούτσικο για να βράσει το ρύζι και να δέσει η σάλτσα.Το φαγητό δηλαδή θα βγει με ζουμάκι.
Βάζετε το ταψάκι στο φούρνο στους γνωστούς 180 και σε λιγότερο από μια ώρα, είναι έτοιμα. Θα τα δείτε κιόλας αφού θα ξεροψηθούν από πάνω τα κεφτεδάκια και θα έχει βράσει το ρυζάκι.Το φαγητό είναι έτοιμο!!!!
Του ταιριάζουν εξαιρετικά οι τηγανιτές πατάτες για συνοδευτικό (με τη σάλτσα από τα κεφτεδάκια είναι πεντανόστιμες δίπλα).
Προαιρετικά:Βάζετε πάνω από τα κεφτεδάκια μια κουταλιά γιαούρτι στο πιάτο, και αντί για πατάτες προτιμάτε αραβικές πιτούλες ψημένες και κατευθείαν το πιάτο σας μεταμορφώνετε σε ένα γιαουρτλού κεμπάπ από την Κωνσταντινούπολη.

Συγχωρέστε που δεν γράφω δοσολογίες κλπ, αλλά νομίζω πως πραγματικά είναι πανεύκολο, και εμένα με έχει σώσει ακόμα και σε τραπέζι με καλεσμένους.

Τα φιλιά μου σε όλες και...
Καλά μαγειρέματα!!! Very Happy [/q
ΜΜΜΜΜ!!!!!!!!!!!!!! ΝΟΣΤΙΜΟ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ!!!!!!! ΘΑ ΤΟ ΦΤΙΑΞΩ!!!

55Σημαντικό! Απ: ΟΙ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!!! Τετ Σεπ 29, 2010 9:40 am

sofia l

sofia l
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΑΓΑΠΗΜΕΝΑ ΜΟΥ ΦΑΓΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΛΙΤΖΑΝΕΣ ΤΗΓΑΝΗΤΕΣ ΚΑΙ ΠΑΤΑΤΕΣ ΤΗΓΑΝΗΤΕΣ ΜΕ ΣΑΛΤΣΑ ΝΟΤΜΑΤΑ.
ΤΗΓΑΝΙΖΟΥΜΕ ΤΙΣ ΜΕΛΙΤΖΑΝΕΣ ΣΕ ΦΕΤΕΣ. ΤΙΣ ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΣΕ ΠΙΑΤΟ ΜΕ ΑΠΟΡΡΟΦΗΤΙΚΟ ΧΑΡΤΙ. ΤΗΓΑΝΙΖΟΥΜΕ ΤΙΣ ΠΑΤΑΤΕΣ. ΦΤΙΑΧΝΟΥΜΕ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΣΑΛΤΣΑ ΓΙΑ ΜΑΚΑΡΟΝΙΑ ΜΕ ΦΡΕΣΚΙΑ ΝΤΟΜΑΤΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΘΕΤΟΥΜΕ ΛΙΙΙΓΟ ΣΚΟΡΔΟ (ΟΣΕΣ ΘΕΛΟΥΝ). ΒΑΖΟΥΜΕ ΜΕΛΙΤΖΑΝΕΣ ΚΑΙ ΠΑΤΑΤΕΣ ΣΕ ΜΙΑ ΓΑΒΑΘΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΘΕΤΟΥΜΕ ΤΗ ΣΑΛΤΣΑ.

56Σημαντικό! Απ: ΟΙ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!!! Τετ Σεπ 29, 2010 10:05 am

μανουλα


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
θα σας πω μια δικη μας παραδοσιακη συνταγη τα ΤΖΙΛΚΙΑ
Ανακατευεται αλευρι, μαγια σε σκονη, γαλα κ αυγα.Εννοειται γαλα κ αυγα σε θερμοκρασια δωματιου κ ποτε απο το ψυγειο κατευθειαν.Αναλογιες δεν μπορω να δωσω ειναι με το ματι οπως εκαναν οι παλιες νοικοκυρες-κ η μαμα μου- ετσι κανω κ εγω.Ειναι αναλογα με την ποσοτητα που θελεις να κανεις.Προσεχουμε να γινει ενας χυλος οχι πολυ πηχτος αλλα κ ουτε να τρεχει.Αφηνουμε λιγο σκεπασμενο να φουσκωσει.Μετα ψηνουμε στο τηγανι οπως τις κρεπες αλλα γινονται πιο μεγαλες κ πιο παχιες.Κανουν μεγαλες φουσκαλες οσο ψηνονται.Μετα απαραιτητα αλειφουμε την καθε μια με βιταμ οσο ειναι ζεστες κ αναλογα με την ορεξη μας βαζουμε γεμιση γλυκια η αλμυρη.

57Σημαντικό! Απ: ΟΙ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!!! Τετ Σεπ 29, 2010 10:39 am

purple

purple
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
*****ΣΟΥΠΙΤΣΑ ΓΙΑ ΚΡΥΑ ΒΡΑΔΙΑ****

Ειναι μια σουπιτσα βελουτε την οποια εαν την κανετε θα με θυμηθειτε!Ξεγελασα μεχρι και ενα φιλαρακι μου, που απεχθανεται το κουνουπιδι και σκεφτηκα οτι ειναι καλη λυση για μεγαλυτερα παιδακια που δεν το αγαπουν αλλα ετσι θα το φανε σιγουρα!

υλικα
μισο κουνουπιδι
2 πατατες(μεγαλουτσικες)
1 καροτο
μισο κρεμμυδι
1 πρασινο κρεμμυδακι
3 κουταλιες σουπας pummaro
1 κρεμα γαλακτος
αλατι,πιπερι
1 κουτ.γλ.μπεικιν παουντερ
λαδι(λιγο)

Ολα τα υλικα μπαινουν στη χυτρα εκτος απο την κρεμα γαλακτος,αφηνουμε να βρασουν μεχρι τα υλικα να ειναι βρασμενα και να μπορουμε να τα λιωσουμε,εγω τα λιωνω με ηλεκτρικο multi μακροστενο που μπαινει στην κατσαρολα.Μολις γινουν ολα ενα μειγμα ριχνουμε την κρεμα και βραζουμε για αλλα 3 λεπτακια.Αν σας αρεσουν τα καυτερα στο τελος εγω ριχνω πιπερι καγιεν!
Την σερβιρω σε μπολακι αχνιστη και αν εχω ορεξη φτιαχνω κρουτον και τσιγαριζω κομματακια μπεικον για πασπαλισμα!Δεν θα καταλαβετε οτι εχει κουνουπιδι,ειναι πανευκολη και αν εξω το κρυο ειναι τσουχτερο θα σας τονωσει και θα γλυψετε το πιατο σας! Very Happy

58Σημαντικό! Απ: ΟΙ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!!! Τετ Σεπ 29, 2010 10:52 am

μανουλα


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
κοριτσια θα σας πω ενα μυστικο tongue εχω δυο τρελλους ερωτες.Ο ενας ειναι ο αντρας μου I love you I love you ΟΙ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!!! - Σελίδα 3 604962 ΟΙ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!!! - Σελίδα 3 604962 κι ο αλλος ειναι η μαγειρικη -ζαχαροπλαστικη.Απο 19χρ ως κ περσυ που παντρευτηκα ζουσα μονη μου δηλ 20 χρ.ολα αυτα τα χρονια λοιπον παντα μαγειρευα γιατι ειχα τρελλα μ αυτο .Επισης τοοσα χρονια δεν υπηρχε βιβλιο μαγειρικης φιλης μου που να μην το ξεψαχνισω study κ να μην γραψω ολες τις συνταγες που μου αρεσαν σε αμετρητα τετραδια. Very Happy Οσο ζουσα στην Αλεξ/λη ειχα παρει οολα τα βιβλια μαγειρικης απο την δημοτικη βιβλιοθηκη κ αντεγραψα ολες τις συνταγες που μου αρεσαν κ θεωρουσα οτι θα μπορουσα να φτοιαξω.Επισης εχω γραψει αμετρητες απο το ιντερνετ.Αποτελεσμα;;εχω παρα πολλα τετραδια με διαλεχτες συνταγες Smile κ συνεχιζω να γραφω καθε μερα.Θα μου πειτε μονο γραφω;; αμ δεεε Laughing καθε φορα που θα μαγειρεψω δηλ καθε μερα σχεδον κανω κ αλλη συνταγη ΟΙ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!!! - Σελίδα 3 564595 κ δοξα το θεο τα χερια μου ποιανουν καλα. ΟΙ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!!! - Σελίδα 3 90233 δεν κανω ξανα την ιδια συνταγη γιατι θελω να δοκιμαζω συνεχεια αλλες.Ειναι παθος αυτο τι να κανουμε ΟΙ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!!! - Σελίδα 3 315810 υπαρχουν μονο καποιες παραδοσιακες που μου εμαθε η μαμα ΟΙ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!!! - Σελίδα 3 669659 κ ειναι οι μονες που επαναλαμβανω.Γι αυτο αν θελετε συνταγες πολλες κ δοκιμασμενες εδωωω σε μενααα ΟΙ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!!! - Σελίδα 3 564595 ΟΙ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!!! - Σελίδα 3 564595 να σας γραφω καθε μερα ΟΙ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!!! - Σελίδα 3 912791 ΟΙ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!!! - Σελίδα 3 334589 ΟΙ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!!! - Σελίδα 3 884648 ΟΙ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!!! - Σελίδα 3 525820 ΟΙ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!!! - Σελίδα 3 9664

59Σημαντικό! Απ: ΟΙ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!!! Τετ Σεπ 29, 2010 11:30 am

Princess

Princess
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
τρελαινομαι για μερεντα!!! (νουτελα!!!)

εχετε καμια συνταγη???

60Σημαντικό! Απ: ΟΙ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!!! Τετ Σεπ 29, 2010 12:25 pm

μανουλα


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ΨΩΜΑΚΙΑ ΓΕΜΙΣΤΑ ΜΕ ΜΕΡΕΝΤΑ
500γρ αλευρι που φουσκωνει
200ml γαλα
120 γρ αχνη ζαχαρη
50 γρ βουτυρο
1 αυγο
1/2 κ.γλ.αλατι
7 γρ.μαγια
12 κουτ.γλ.μερέντα
αχνη για το πασπαλισμα


Βαλε σε ενα μπολ το αλευρι, το αλατι και την μαγια. Ανακατεψε το αυγο με την ζαχαρη. Βαλε το γαλα μαζι με το βουτυρο να ζεσταθουν σε χαμηλη φωτια, μεχρι να λιωσει το βουτυρο (να μην βρασει). Βαλε στο μπολ με το αλευρι, το μειγμα με το αυγο και το μειγμα με το γαλα και ανακατεψε καλα με το χερι , μεχρι να γινει μια ζυμη ελαστικη. Καλυψε με πλαστικη μεμβρανη και αφησε να φουσκωσει για 2 ωρες. Χωρισε την ζυμη σε 12 μπαλακια και βαλε στο καθε ενα απο μια κουταλια μερεντα. Κλεισε καλα για να μην βγει έξω η μερεντα και βαλτα σε λαδωμενο ταψι. Αφησε τα να ξαναφουσκωσουν για 30΄. Ψησε στους 180 βαθμους για 20-25΄.Οταν κρυωσουν ραντισε με άχνη.

61Σημαντικό! Απ: ΟΙ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!!! Τετ Σεπ 29, 2010 12:39 pm

GEODATOU

GEODATOU
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΧΟΙΡΙΝΟ ΡΙΓΑΝΑΤΟSad ΣΥΝΤΑΓΗ ΠΕΘΕΡΑΣ)
1 ΚΙΛΟ ΧΟΙΡΙΝΟ ΚΟΜΜΕΝΟ ΣΕ ΜΕΡΙΔΕΣ ΛΙΓΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΕΣ ΑΠΟ ΤΑΣ ΚΕΜΠΑΠ.
ΒΑΖΟΥΜΕ ΤΟ ΚΡΕΑΣ ΝΑ ΤΣΙΓΑΡΙΣΤΕΙ ΜΕ ΤΟ ΛΑΔΙ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΤΣΙΓΑΡΙΣΤΕΙ ΤΟ ΣΒΗΝΟΥΜΕ ΜΕ ΕΝΑ ΓΕΜΑΤΟ ΚΡΑΣΟΠΟΤΗΡΟ ΛΕΥΚΟ ΚΡΑΣΙ.
ΜΟΛΙΣ ΕΞΑΤΜΙΣΤΕΙ ΤΟ ΚΡΑΣΑΚΙ ΡΙΧΝΟΥΜΕ ΑΛΑΤΙ ΠΙΠΕΡΙ ΚΑΙ ΜΠΟΛΙΚΗ ΡΙΓΑΝΗ ΚΑΙ 1 ΠΟΤΗΡΙ ΝΕΡΑΚΙ.ΚΛΕΙΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΧΥΤΡΑ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΣΦΥΡΙΞΕΙ , ΧΑΜΗΛΟΝΟΥΜΕ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΤΟ ΜΙΣΟ ΚΑΙ ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΓΙΑ ΚΑΝΑ 45ΛΕΠΤΟ.ΟΤΑΝ ΓΙΝΕΙ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΒΓΑΖΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΑΠΟ ΤΟ ΖΟΥΜΑΚΙ ΚΑΙ ΤΟ ΡΙΧΝΟΥΜΕ ΜΕΣΑ ΣΕ ΕΝΑ ΜΟΥΛΤΙ.ΕΚΕΙ ΡΙΧΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΝΑ ΛΕΜΟΝΙ ΣΤΙΜΕΝΟ ΚΑΙ 2 ΚΟΥΤΑΛΙΕΣ ΤΗΣ ΣΟΥΠΑΣ ΓΕΜΑΤΕΣ ΑΛΕΥΡΙ.ΤΑ ΧΤΥΠΑΜΕ ΟΛΑ ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΕΙΓΜΑ ΤΟ ΡΙΧΝΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΚΑΤΣΑΡΟΛΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΣΤΟ ΜΑΤΙ ΚΑΙ ΑΝΑΚΑΤΕΥΟΥΜΕ ΣΥΝΕΧΩΣ ΓΙΑ ΚΑΝΑ 5ΛΕΠΤΟ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΜΑΣ ΠΗΞΕΙ.
ΣΥΝΟΔΕΥΕΤΑΙ ΜΕ ΡΥΖΑΚΙ ΚΥΡΙΩΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΜΕ ΠΑΤΑΤΕΣ ΤΗΓΑΝΙΤΕΣ
ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΟΡΕΞΗ!!!!

62Σημαντικό! Απ: ΟΙ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!!! Τετ Σεπ 29, 2010 12:40 pm

GEODATOU

GEODATOU
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
GEODATOU έγραψε:ΧΟΙΡΙΝΟ ΡΙΓΑΝΑΤΟ : ( ΣΥΝΤΑΓΗ ΠΕΘΕΡΑΣ)
1 ΚΙΛΟ ΧΟΙΡΙΝΟ ΚΟΜΜΕΝΟ ΣΕ ΜΕΡΙΔΕΣ ΛΙΓΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΕΣ ΑΠΟ ΤΑΣ ΚΕΜΠΑΠ.
ΒΑΖΟΥΜΕ ΤΟ ΚΡΕΑΣ ΝΑ ΤΣΙΓΑΡΙΣΤΕΙ ΜΕ ΤΟ ΛΑΔΙ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΤΣΙΓΑΡΙΣΤΕΙ ΤΟ ΣΒΗΝΟΥΜΕ ΜΕ ΕΝΑ ΓΕΜΑΤΟ ΚΡΑΣΟΠΟΤΗΡΟ ΛΕΥΚΟ ΚΡΑΣΙ.
ΜΟΛΙΣ ΕΞΑΤΜΙΣΤΕΙ ΤΟ ΚΡΑΣΑΚΙ ΡΙΧΝΟΥΜΕ ΑΛΑΤΙ ΠΙΠΕΡΙ ΚΑΙ ΜΠΟΛΙΚΗ ΡΙΓΑΝΗ ΚΑΙ 1 ΠΟΤΗΡΙ ΝΕΡΑΚΙ.ΚΛΕΙΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΧΥΤΡΑ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΣΦΥΡΙΞΕΙ , ΧΑΜΗΛΟΝΟΥΜΕ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΤΟ ΜΙΣΟ ΚΑΙ ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΓΙΑ ΚΑΝΑ 45ΛΕΠΤΟ.ΟΤΑΝ ΓΙΝΕΙ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΒΓΑΖΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΑΠΟ ΤΟ ΖΟΥΜΑΚΙ ΚΑΙ ΤΟ ΡΙΧΝΟΥΜΕ ΜΕΣΑ ΣΕ ΕΝΑ ΜΟΥΛΤΙ.ΕΚΕΙ ΡΙΧΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΝΑ ΛΕΜΟΝΙ ΣΤΙΜΕΝΟ ΚΑΙ 2 ΚΟΥΤΑΛΙΕΣ ΤΗΣ ΣΟΥΠΑΣ ΓΕΜΑΤΕΣ ΑΛΕΥΡΙ.ΤΑ ΧΤΥΠΑΜΕ ΟΛΑ ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΕΙΓΜΑ ΤΟ ΡΙΧΝΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΚΑΤΣΑΡΟΛΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΣΤΟ ΜΑΤΙ ΚΑΙ ΑΝΑΚΑΤΕΥΟΥΜΕ ΣΥΝΕΧΩΣ ΓΙΑ ΚΑΝΑ 5ΛΕΠΤΟ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΜΑΣ ΠΗΞΕΙ.
ΣΥΝΟΔΕΥΕΤΑΙ ΜΕ ΡΥΖΑΚΙ ΚΥΡΙΩΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΜΕ ΠΑΤΑΤΕΣ ΤΗΓΑΝΙΤΕΣ
ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΟΡΕΞΗ!!!!
[u]

63Σημαντικό! Απ: ΟΙ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!!! Τετ Σεπ 29, 2010 12:42 pm

despinamos

despinamos
Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Princess έγραψε:τρελαινομαι για μερεντα!!! (νουτελα!!!)

εχετε καμια συνταγη???

εγραψα πιο πανω συνταγη για μερεντα!Δοκιμασε τη!

64Σημαντικό! Απ: ΟΙ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!!! Τετ Σεπ 29, 2010 12:48 pm

μανουλα


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Princess έγραψε:τρελαινομαι για μερεντα!!! (νουτελα!!!)

εχετε καμια συνταγη???
κ εγω εγραψα πιο πανω συνταγη με μερεντααα δοκιμασε την ΟΙ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!!! - Σελίδα 3 654316

65Σημαντικό! Απ: ΟΙ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!!! Τετ Σεπ 29, 2010 12:52 pm

Maya

Maya
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
μανουλα έγραψε:
ΨΩΜΑΚΙΑ ΓΕΜΙΣΤΑ ΜΕ ΜΕΡΕΝΤΑ
500γρ αλευρι που φουσκωνει
200ml γαλα
120 γρ αχνη ζαχαρη
50 γρ βουτυρο
1 αυγο
1/2 κ.γλ.αλατι
7 γρ.μαγια
12 κουτ.γλ.μερέντα
αχνη για το πασπαλισμα


Βαλε σε ενα μπολ το αλευρι, το αλατι και την μαγια. Ανακατεψε το αυγο με την ζαχαρη. Βαλε το γαλα μαζι με το βουτυρο να ζεσταθουν σε χαμηλη φωτια, μεχρι να λιωσει το βουτυρο (να μην βρασει). Βαλε στο μπολ με το αλευρι, το μειγμα με το αυγο και το μειγμα με το γαλα και ανακατεψε καλα με το χερι , μεχρι να γινει μια ζυμη ελαστικη. Καλυψε με πλαστικη μεμβρανη και αφησε να φουσκωσει για 2 ωρες. Χωρισε την ζυμη σε 12 μπαλακια και βαλε στο καθε ενα απο μια κουταλια μερεντα. Κλεισε καλα για να μην βγει έξω η μερεντα και βαλτα σε λαδωμενο ταψι. Αφησε τα να ξαναφουσκωσουν για 30΄. Ψησε στους 180 βαθμους για 20-25΄.Οταν κρυωσουν ραντισε με άχνη.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕΕ!!! ΚΙ ΑΛΛΕΣ!! ΚΙ ΑΛΛΕΣ!!!

66Σημαντικό! Απ: ΟΙ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!!! Τετ Σεπ 29, 2010 1:04 pm

μανουλα


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
θα βρω κ θα σου γραψω. ΟΙ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!!! - Σελίδα 3 654316 Εχω αμετρητες συνταγες αλλα δεν τις εχω χωρισμενες σε κατηγοριες κ πρεπει να ψαξω

67Σημαντικό! Απ: ΟΙ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!!! Τετ Σεπ 29, 2010 1:38 pm

Kalliopi

Kalliopi
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
ΝΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΣΥΝΤΑΓΗ ΓΙΑ ΤΑ ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΕΥΚΟΛΑ ΜΗΛΟΠΙΤΑΚΙΑ!
ΓΙΑ ΤΗ ΖΥΜΗ
2 ΦΛΥΤΖΑΝΙΑ ΛΑΔΙ
1 ΦΛΥΤΖΑΝΙ ΛΕΥΚΟ ΚΡΑΣΙ
2 ΚΟΥΤΑΛΑΚΙΑ ΜΠΕΙΚΙΝ ΠΑΟΥΝΤΕΡ
1 ΠΡΕΖΑ ΑΛΑΤΙ
1 ΠΡΕΖΑ ΖΑΧΑΡΗ
ΑΛΕΥΡΙ ΟΣΟ ΠΑΡΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΕΙ ΜΙΑ ΜΑΛΑΚΗ ΖΥΜΗ

ΓΙΑ ΤΗ ΓΕΜΙΣΗ
2-3 ΜΗΛΑ ΚΟΜΜΕΝΑ ΣΕ ΚΥΒΟΥΣ
2-3 ΚΟΥΤΑΛΙΕΣ ΣΟΥΠΑΣ ΖΑΧΑΡΗ
ΛΙΓΗ ΚΑΝΕΛΑ
ΚΑΙ ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΑ ΣΤΑΦΙΔΕΣ Κ ΚΑΡΥΔΙΑ

ΕΚΤΕΛΕΣΗ
ΓΙΑ ΤΗ ΖΥΜΗ ΒΑΖΟΥΜΕ ΣΕ ΕΝΑ ΜΠΟΛ ΟΛΑ ΤΑ ΥΛΙΚΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΛΕΥΡΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΤΟ ΠΡΟΣΘΕΤΟΥΜΕ ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΤΑΔΙΑΚΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΠΕΤΥΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΥΦΗ ΤΗΣ ΖΥΜΗΣ.(ΜΑΛΑΚΗ ΖΥΜΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΟΛΛΑΕΙ ΣΤΑ ΤΟΙΧΩΜΑΤΑ)
ΓΙΑ ΤΗ ΓΕΜΙΣΗ ΒΑΖΟΥΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΥΛΙΚΑ ΣΕ ΕΝΑ ΤΗΓΑΝΙ ΩΣΠΟΥ ΝΑ ΕΝΩΘΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΛΙΩΣΕΙ Η ΖΑΧΑΡΗ.
ΓΕΜΙΖΟΥΜΕ ΟΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΕ ΤΑ ΚΛΑΣΙΚΑ ΤΥΡΟΠΙΤΑΚΙΑ ΚΑΙ ΨΗΝΟΥΜΕ ΣΕ ΑΕΡΑ ΩΣΠΟΥ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΧΡΩΜΑ.ΠΡΟΣΟΧΗ!ΔΕ ΘΕΛΟΥΝ ΠΟΛΥ ΨΗΣΙΜΟ,15-20 ΛΕΠΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΟ ΠΑΧΟΣ ΤΗΣ ΖΥΜΗΣ.ΤΑ ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΝΑ ΚΡΥΩΣΟΥΝ,ΠΑΣΠΑΛΙΖΟΥΜΕ ΜΕ ΑΧΝΗ ΖΑΧΑΡΗ ΚΑΙ...VOILA!TA TEΛΕΙΑ ΜΗΛΟΠΙΤΑΚΙΑ...

ΕΠΙΣΗΣ ΟΝΤΑΣ FAN ΤΟΥ ΑΧΛΑΔΙΟΥ,ΤΑ ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΚΑΙ ΜΕ ΑΧΛΑΔΙ,ΗΤΑΝ ΤΕΛΕΙΑ,ΟΠΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΜΕ ΓΕΜΙΣΗ ΜΑΡΜΕΛΑΔΑ ΦΡΑΟΥΛΑ!ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΕΥΚΟΛΑ...ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΓΩ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΑΧΡΗΣΤΗ ΣΤΙΣ ΖΥΜΕΣ ΤΑ ΠΕΤΥΧΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ!

68Σημαντικό! Απ: ΟΙ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!!! Πεμ Σεπ 30, 2010 2:42 am

nikoleta

nikoleta
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Σήμερα έκανα ένα κέικ (κόλαση) σοκολάτας. Το είδα εδώ από τις συνταγές της παρέας και λέγεται Πλούσιο Αμαρτωλό κέικ Σοκολάτας! Το έκανα σε σχήμα καρδιάς και έβαλα και την πινελιά μου (ούτε ο Άγιος Βαλεντίνος να ήμουν)! Μπορείτε να το κάνετε και σε επέτειο ή κάτι σχετικό. Νόστιμο και εύκολο

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]



69Σημαντικό! Απ: ΟΙ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!!! Πεμ Σεπ 30, 2010 2:54 am

GEODATOU

GEODATOU
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
nikoleta έγραψε:Σήμερα έκανα ένα κέικ (κόλαση) σοκολάτας. Το είδα εδώ από τις συνταγές της παρέας και λέγεται Πλούσιο Αμαρτωλό κέικ Σοκολάτας! Το έκανα σε σχήμα καρδιάς και έβαλα και την πινελιά μου (ούτε ο Άγιος Βαλεντίνος να ήμουν)! Μπορείτε να το κάνετε και σε επέτειο ή κάτι σχετικό. Νόστιμο και εύκολο

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]



ΖΩΓΡΑΦΙΣΕΣ!!!ΑΠΛΑ ΤΕΛΕΙΟ!!!

70Σημαντικό! Απ: ΟΙ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!!! Πεμ Σεπ 30, 2010 3:12 am

manoula_24xr

manoula_24xr
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
Μαρία Σ. έγραψε:καλημέρα κορίτσια εσεις που ειστε καλες μαγειρισούλες βοηθήστε και μένα που δεν σκαμπάζω πολλα πράγματα. εγω έχω πρόβλημα με το πιλάφι. μπορειτε να μου πειτε πως το φτιαχνετε βγαινουμε έξω και βλέπω να το βάζουν δίπλα σε ολα τα κρεατικά ασπρο άσπρο και δεν ξέρω πωβς να το φτιαξω οι περισσοτερες προσπάθειες μου δεν ήταν πετυχημένες. επιπλέον τι ρύζι να πάρω για το πιλάφι βρε κορίτσια

διαλεγεις οποιο ρυζι basmati σαρεσει.εγω συνηθως προτιμω το uncle bens αν κ λιγο ακριβουτσικο η της μαρκας carrefur,το πλενεις καλα κ αφηνεις να στραγγιξει,εντωμεταξυ πιανεις μια κατσαρολα αναλογως την ποσοτητα του ρυζιου και βαζεις μεσα περιπου 2-3 κουταλιες ελαιολαδο κ το αφηνεις αλλα να μην καψει πολυ,και ριχνεις μεσα 1-2 σκελιδες σκορδο λιωμενο μολις τσιγαριζεται ριχνεις αμεσως το πλυμμενο ρυζι και ανακατευεις καλα και μολις το τσιγαρισσεις το ρυζι κανα 2λπτα τοτε ριχνεις νερο ισα να το σκεπασει 1-2 δαχτυλα και το χαμηλωνεις πχ αν εχεις μεχρι το 6 θερμοκρασια βαλε το στο 3κ μετα στο 1 αν εχεις 9 βαλε το στο 5 κ μετα στο 1.οταν δεις κ εχει πιει το νερο κλεισε τελειως την φωτια,βαλε ενα ποτηροπανο πανω απο την κατσαρολα και σκεπασε με το καπακι ξανα.κ ασε το.

71Σημαντικό! Απ: ΟΙ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!!! Πεμ Σεπ 30, 2010 4:46 am

μανουλα


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
εγω αυτο που ξερω κ εφαρμοζω για σπυρωτο πιλαφι ειναι οτι οσο ρυζι βαλουμε βαζουμε την διπλασια ποσοτητα νερο.Δηλ.1 ποτηρι ρυζι,2 ποτηρια νερο κ πρεπει να γινει σε χαμηλη φωτια. Very Happy οσο για το ρυζι..να γραφει η συσκευασια για πιλαφι.

72Σημαντικό! Απ: ΟΙ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!!! Πεμ Σεπ 30, 2010 6:17 am

tolazarakimou!

tolazarakimou!
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
μανουλα έγραψε:εγω αυτο που ξερω κ εφαρμοζω για σπυρωτο πιλαφι ειναι οτι οσο ρυζι βαλουμε βαζουμε την διπλασια ποσοτητα νερο.Δηλ.1 ποτηρι ρυζι,2 ποτηρια νερο κ πρεπει να γινει σε χαμηλη φωτια. Very Happy οσο για το ρυζι..να γραφει η συσκευασια για πιλαφι.

Εγώ αντίστοιχα ξέρω 1 ποτήρι ρύζι προς 2 1/2 ποτήρια νερό

73Σημαντικό! Απ: ΟΙ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!!! Πεμ Σεπ 30, 2010 6:20 am

tolazarakimou!

tolazarakimou!
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Αααα και το μπασμάτι το φτιάχνω σαν τα ζυμαρικά. Σε νερό που βράζει ρίχνω μπασμάτι, το αφήνω 8-10 λεπτά και το σουρώνω

74Σημαντικό! Απ: ΟΙ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!!! Πεμ Σεπ 30, 2010 9:48 am

μανουλα


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
[quote="tolazarakimou!"]
μανουλα έγραψε:εγω αυτο που ξερω κ εφαρμοζω για σπυρωτο πιλαφι ειναι οτι οσο ρυζι βαλουμε βαζουμε την διπλασια ποσοτητα νερο.Δηλ.1 ποτηρι ρυζι,2 ποτηρια νερο κ πρεπει να γινει σε χαμηλη φωτια. Very Happy οσο για το ρυζι..να γραφει η συσκευασια για πιλαφι.
ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ Κ ΑΠΟ ΤΟ ΡΥΖΙ.ΤΗΝ ΜΑΡΚΑ,ΤΟ ΕΙΔΟΣ.ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΗΝ ΑΝΑΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΙΠΑ Κ ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΝΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ Κ ΛΙΓΟ ΑΚΟΜΗ ΖΕΣΤΟ ΝΕΡΑΚΙ..ΣΕ ΓΕΝΙΚΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ ΟΜΩΣ ΕΤΣΙ ΤΟ ΚΑΝΩ Κ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΕΛΕΙΟ Very Happy

75Σημαντικό! Απ: ΟΙ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!!! Πεμ Σεπ 30, 2010 9:53 am

Vikoukou

Vikoukou
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Κορίτσια σήμερα έφτιαξα κατι μπιφτέκια μούρλια.Ετριψα μεσα στο κιμά καρότο,κολοκύθι,πατάτα λιγη ρίγανι,λιγο γάλα,1 αβγό και πάπρικα.Αλάτι-πιπέρι.Εγιναν τέλεια και πολυ αφράτα.Α.και επειδή δεν είχα μπαγιάτικο ψωμι έβαλα παξιμάδι. Να το δοκιμάσετε.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 10]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις