Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
63 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 63 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 10]

76Σημαντικό! Απ: ΟΙ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!!! Πεμ Σεπ 30, 2010 2:02 pm

μανουλα


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!

ΥΛΙΚΑ ΓΙΑ ΣΩΣ ΓΙΑΟΥΡΤΙΟΥ ΓΙΑ ΣΑΛΑΤΑ
  • 1 ΓΙΑΟΥΡΤΙ ΣΤΡΑΓΓΙΣΤΟ
  • ΧΥΜΟ 1 ΛΕΜΟΝΙΟΥ
  • ΛΙΓΗ ΡΙΓΑΝΗ
ΣΕ ΕΝΑ ΒΑΖΑΚΙ ΧΤΥΠΑΜΕ ΤΗΝ ΣΩΣ ΚΑΛΑ.ΠΕΡΙΧΥΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΣΑΛΑΤΑ ΜΑΣ

77Σημαντικό! Απ: ΟΙ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!!! Πεμ Σεπ 30, 2010 2:09 pm

μανουλα


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!

ΒΡΑΧΑΚΙΑ
ΣΕ ΜΠΟΛ ΧΤΥΠΑΜΕ 1 1/2 ΠΟΤΗΡΙ ΝΕΡΟΥ ΕΛΑΙΟΛΑΔΟ, 2 ΠΟΤΗΡΙΑ ΝΕΡΟΥ ΖΑΧΑΡΗ,1 1/2 ΠΟΤΗΡΙΑ ΝΕΡΟΥ ΧΥΜΟ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ,1 ΚΟΥΤΑΛΑΚΙ ΓΛΥΚΟΥ ΣΟΔΑ.ΠΡΟΣΘΕΤΟΥΜΕ 1 ΠΟΤΗΡΙ ΝΕΡΟΥ ΣΤΑΦΙΔΕΣ ΜΑΥΡΕΣ,1/2 ΠΟΤΗΡΙ ΚΑΡΥΔΙΑ ΤΟ ΞΥΣΜΑ 1 ΠΟΡΤΟΚΑΛΙΟΥ Κ ΤΕΛΟς ΤΟΣΟ ΑΛΕΥΡΙ ΟΣΟ ΠΑΡΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΙΑ ΖΥΜΗ ΜΑΛΑΚΗ.ΡΙΧΝΟΥΜΕ ΚΟΥΤΑΛΙΕΣ ΑΠΟ ΤΗ ΖΥΜΗ ΣΕ ΤΑΨΙ Κ ΨΗΝΟΥΜΕ ΓΙΑ 15 20 ΛΕΠΤΑ ΣΕ ΜΕΤΡΙΟ ΦΟΥΡΝΟ

78Σημαντικό! Απ: ΟΙ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!!! Πεμ Σεπ 30, 2010 2:19 pm

μανουλα


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!

ΑΛΕΥΡΟΠΙΤΑ
  • 200 ΓΡ ΦΕΤΑ
  • 3 ΧΟΥΦΤΕΣ ΑΛΕΥΡΙ
  • 2 ΑΒΓΑ
  • ΑΛΑΤΙ
  • ΒΟΥΤΥΡΟ
  • 1 ΦΛΥΤΖΑΝΙ ΤΣΑΓΙΟΥ ΠΕΡΙΠΟΥ ΝΕΡΟ
ΣΕ ΛΕΚΑΝΗ ΚΟΣΚΙΝΙΖΟΥΜΕ ΤΟ ΑΛΕΥΡΙ.ΡΙΧΝΟΥΜΕ ΜΙΑ ΠΡΕΖΑ ΑΛΑΤΙ ΚΑΙ ΤΟ ΝΕΡΟ.ΑΝΑΚΑΤΕΥΟΥΜΕ ΚΑΛΑ ΜΕ ΤΟ ΧΕΡΙ Κ ΡΙΧΝΟΥΜΕ 1-1 ΤΑ ΑΒΓΑ.ΑΝΑΚΑΤΕΥΟΥΜΕ ΚΑΛΑ ΝΑ ΕΝΣΩΜΑΤΩΘΟΥΝ.ΤΟ ΜΙΓΜΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΧΥΛΟΣ.
ΒΟΥΤΥΡΩΝΟΥΜΕ ΕΝΑ ΤΑΨΙ ΚΑΛΑ.ΡΙΧΝΟΥΜΕ ΤΟ ΜΙΓΜΑ ΜΕΣΑ Κ ΤΟ ΑΠΛΩΝΟΥΜΕ ΝΑ ΠΑΕΙ ΠΑΝΤΟΥ.ΣΤΗΝ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΣΚΟΡΠΑΜΕ ΚΥΒΑΚΙΑ ΜΕ ΒΟΥΤΥΡΟ ΠΑΝΤΟΥ.ΘΡΥΜΜΑΤΙΖΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟ ΧΕΡΙ ΤΟ ΤΥΡΙ Κ ΤΟ ΣΚΟΡΠΑΜΕ Κ ΑΥΤΟ ΣΤΗΝ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΤΗΣ ΠΙΤΑΣ.ΠΑΤΑΜΕ ΕΛΑΦΡΑ ΝΑ ΜΠΟΥΝ ΛΙΓΟ ΜΕΣΑ ΤΑΚΟΜΜΑΤΑΚΙΑ.ΨΗΝΟΥΜΕ ΣΕ ΜΕΤΡΙΟ ΦΟΥΡΝΟ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΡΟΔΙΣΕΙ

79Σημαντικό! πενες με τονο Πεμ Σεπ 30, 2010 2:42 pm

marizakismom

marizakismom
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
1 πακετο πενες(ριγε)

1 κονσερβα καλαμποκι(η βραστε ενα φρεσκο)

1 βαζακι τουρσι λαχανικων η
1 βαζακι ελιες(χωρις κουκουτσι)

2 κουταλιες ελαιολαδο

1 κονσερβα τονο σε νερο

σως
1 κεσεδακι γιαουρτι
3 κουτ. σουπας μαγιονεζα
5 κουτ. σουπας μουσταρδα απαλη

βραζουμε τις πενες al dente..μολις τις σουρωσουμε τις ξαναριχνουμε στην κατσαρολα και ριχνουμε το ελαιολαδο,ανακατευουμε κι αφηνουμε στην ακρη..
ανακατευουμε σε ενα μπολ τον τονο,το καλαμποκι,τις ελιες(η το τουρσι) και τα ριχνουμε στις πενες..
ανακατευουμε το γιαουρτι με τη μαγιονεζα και την σως και ριχνουμε στις πενες..καλο ανακατεμα και στο ψυγειο να κρυωσει(αν και τρωγεται το ιδιο απολαυστικα και ζεστο)



Έχει επεξεργασθεί από τον/την marizakismom στις Πεμ Σεπ 30, 2010 2:56 pm, 1 φορά

80Σημαντικό! Απ: ΟΙ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!!! Πεμ Σεπ 30, 2010 2:47 pm

μανουλα


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
marizakismom έγραψε:1 πακετο πενες(ριγε)
1 κονσερβα καλαμποκι(η βραστε ενα φρεσκο)η 1 βαζακι τουρσι λαχανικων
1 βαζακι ελιες(χωρις κουκουτσι)
2 κουταλιες ελαιολαδο
1 κονσερβα τονο σε νερο

σως
1 κεσεδακι γιαουρτι
3 κουτ. σουπας μαγιονεζα
5 κουτ. σουπας μουσταρδα απαλη

βραζουμε τις πενες al dente..μολις τις σουρωσουμε τις ξαναριχνουμε στην κατσαρολα και ριχνουμε το ελαιολαδο,ανακατευουμε κι αφηνουμε στην ακρη..
ανακατευουμε σε ενα μπολ τον τονο,το καλαμποκι,τις ελιες(η το τουρσι) και τα ριχνουμε στις πενες..
ανακατευουμε το γιαουρτι με τη μαγιονεζα και την σως και ριχνουμε στις πενες..καλο ανακατεμα και στο ψυγειο να κρυωσει(αν και τρωγεται το ιδιο απολαυστικα και ζεστο)
ΕΝΑ ΒΑΖΑΚΙ ΤΟΥΡΣΙ Κ 1 ΕΛΙΕΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΠΑΚΕΤΟ ΠΕΝΕΣ;; ΤΗΝ ΦΤΟΙΑΧΝΕΙΣ ΣΥΧΝΑ Κ ΕΙΝΑΙ ΟΚ;; Rolling Eyes

81Σημαντικό! Απ: ΟΙ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!!! Πεμ Σεπ 30, 2010 2:54 pm

marizakismom

marizakismom
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
1 βαζακι τουρσι η 1 βαζακι ελιες.. Laughing παω νατο διορθωσω αμεσως!!!! Laughing

82Σημαντικό! Απ: ΟΙ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!!! Πεμ Σεπ 30, 2010 9:50 pm

maryloo

maryloo
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
lianikos έγραψε:Πεντανόστιμο και εύκολο! Λέγεται "μεθυσμένα φιλετάκια" και γίνεται με φιλέτο μοσχαρίσιο, χοιρινό ή στήθος κότας. Εγώ το λατρεύω με το κοτόπουλο.

Κόβεις σε μπουκίτσες 800γρ φιλέτο κότας και το τσιγαρίζεις σε ελαιόλαδο ίσα να ασπρίσει ομοιόμορφα. Προσθέτεις ένα μέτριο κρεμμύδι που έχεις λιανίσει στο multi. Ανακατεύεις 5 λεπτά και προσθέτεις ένα νεροπότηρο γλυκό κόκκινο κρασί (γίνεται υπέροχο και με σανγκρια). Μόλις τραβήξει τα ζουμιά του (περίπου 10 λεπτά) προσθέτεις λίγο αλατάκι και πιπεράκι και 300ml κρέμα γάλακτος. Το αφήνεις να πάρει μια βράση και το σβήνεις.
Όταν πρωτοδιάβασα τη συνταγή ήμουν επιφυλακτική σχετικά με το συνδυασμό κρασιού και κρέμας γάλακτος. Αλλά έχει γίνει το αγαπημένο μας φαγητάκι! Εύκολο, νόστιμο και κερδίζει τις εντυπώσεις. Ιδανικό και για τραπέζωμα!!

οντως είναι υπέροχο φαγητό αλλά εγώ βάζω μαζί με την κρέμα γάλακτος και 200γρ τυρί (edam, gouda,κλπ). Γίνεται ακόμα καλύτερο!

83Σημαντικό! Απ: ΟΙ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!!! Πεμ Σεπ 30, 2010 10:02 pm

maryloo

maryloo
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
lianikos έγραψε:Λουκουμάδες!!

1 ποτήρι ζεστό νερό
1 φακελάκι ξηρή μαγιά
1 κοφτό κουταλάκι ζάχαρη
1/4 του κουταλακίου (!!!) αλάτι
αλεύρι περίπου μισό κιλό

Ανακατεύετε νερό και μαγιά. Μόλις διαλυθεί εντελώς, προσθέτετε ζάχαρη και αλάτι και ύστερα λίγο λίγο το αλεύρι, μέχρι να γίνει ένας πηχτός χυλός. Το αφήνετε μισή ώρα σε ζεστό μέρος (εγώ προτιμώ τον φούρνο μου στους 40 βαθμούς) σκεπασμένο με μία πετσετούλα.
Σε μια στενή κατσαρολίτσα καίτε καλά μπόλικο τηγανόλαδο (να έχει βάθος 4-5 δάχτυλα) και πλάθετε τους λουκουμάδες. Πώς; Με το ένα χέρι πιάνετε λίγη ζύμη και την ζουλάτε, μέχρι να βγει μια ποσότητα από το επάνω μέρος της γροθιάς. Με το άλλο χέρι βρεγμένο παίρνετε αυτή την ποσότητα και τη ρίχνετε αμέσως στο καυτό λάδι. Κάποιες το κάνουν και με κουτάλι, αλλά αυτος ο τρόπος με βολεύει περισσότερο και δίνει καλύτερο σχήμα.
Αν οι λουκουμάδες δε γυρίσουν από μονοι τους -το κάνουν συχνά- τους γυρίζετε μόλις ροδίσουν και τους βγάζετε μόλις πάρουν ομοιόμορφα το επιθυμητό χρώμα.
Κορίτσια, ακούγεται πολύπλοκο, αλλά είναι πανεύκολο και έχει γίνει το αγαπημένο μας γλυκάκι. Πολλές φορές το λάδι το κρατάω και τηγανίζω και την επόμενη μέρα.
Σερβίρεται με μέλι και κανέλα, με μερέντα ή ό,τι άλλο τραβάει η όρεξή σας.
Σημείωση: Τρώγονται ζεστοί.

με το ίδιο ζυμάρι μπορείτε να κάνετε και την εξής παραλλαγή:
κόβουμε χοντρες ροδελες μπανάνας (περίπου 5 κομμάτια κάνουμε την 1 μπανάνα) και τις βουτάμε στον χυλό. Μετά, ένα ένα κοματι το βάζουμε στο τηγάνι ή στην φριτέζα. Όταν ροδίσουν είναι έτοιμοι. Σερβίρονται ζεστοί και είναι υπέροχοι με μερέντα από πάνω!

84Σημαντικό! Απ: ΟΙ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!!! Πεμ Σεπ 30, 2010 10:56 pm

maryloo

maryloo
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
lianikos τώρα είδα οτι είναι δικές σου και οι 2 συνταγες που εκανα παράθεση και συμπλήρωση! Εχουμε τα ιδια γούστα!!! ΟΙ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!!! - Σελίδα 4 417472

85Σημαντικό! Απ: ΟΙ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!!! Παρ Οκτ 01, 2010 2:59 am

μανουλα


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ΚΡΕΑΤΟΣΟΥΠΑ
1 ΚΙΛΟ ΜΟΣΧΑΡΙ ΧΩΡΙς ΚΟΚΚΑΛΟ
1 ΦΛΙΤΖΑΝΙ ΡΥΖΙ ΓΛΑΣΕ Η ΚΑΡΟΛΙΝΑ
3 ΚΑΡΟΤΑ
1/2 ΜΑΤΣΑΚΙ ΣΕΛΙΝΟ
2 ΞΕΡΑ ΚΡΕΜΜΥΔΙΑ
2 ΠΑΤΑΤΕΣ
ΑΛΑΤΙ-ΠΙΠΕΡΙ-ΕΛΑΙΟΛΑΔΟ
ΣΕ ΚΑΤΣΑΡΟΛΑ ΒΡΑΖΟΥΜΕ ΚΑΛΑ ΤΟ ΚΡΕΑΣ ΜΕ ΜΠΟΛΙΚΟ ΝΕΡΟ Κ ΞΑΦΡΙΖΟΥΜΕ ΚΑΛΑ.ΡΙΧΝΟΥΜΕ ΜΕΣΑ ΤΟ ΡΥΖΙ,ΤΑ ΛΑΧΑΝΙΚΑ ΤΟ ΑΛΑΤΙ ΠΙΠΕΡΙ Κ ΤΟ ΕΛΑΙΟΛΑΔΟ.ΧΑΜΗΛΩΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΦΩΤΙΑ Κ ΒΡΑΖΟΥΜΕ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΤΟ ΡΥΖΙ

86Σημαντικό! Απ: ΟΙ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!!! Παρ Οκτ 01, 2010 3:24 am

ninaki.

ninaki.
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
συνταγη για μια παραξενη τουρτα!
υλικα:
δημητριακα ολικης αλεσεως
σιροπι σοκολατα
γλασο σοκολατα
κρεμα σοκολατα ή αλλη γευση
κρεμα βανιλια ή αλλη γευση
τρουφα η κουβερτουρα τριμενη
εκτελεση:
σπαμε σε μικρα κομματια τα δημητριακα. ζεσταινουμε το σιροπι σοκολατας και μετα τα ανακατευουμε. βαζουμε σιροπι τοσο ωστε να κολησουν τα δημητριακα αλλα να μην ειναι ρευστο. στρωνουμε το μιγμα σε φορμα για τουρτες(περιπου 5 χιλιοστα πρεπει να βγει). γεμιζουμε το 1/4 της υπολοιπης φορμας με την κρεμα σοκολατα ή άλλη γευση(εγω τη φτιαχνω με γαλα λαιτ) και τα αλλα 2/4 με την κρεμα βανιλια ή αλλη γευση. βαζουμε στο ψυγειο μεχρι να σταθεροποιηθει(να μην χυνονται οι κρεμες οταν βγει η φορμα). μετα λιωνουμε το γλασο σοκολατα και το στρωνουμε απο πανω(1-2 χιλιοχτα το πολυ) και παλι στο ψυγειο μεχρι να σταθεροποιηθει(να γινει σαν ενιαιο κομματι σοκολατας πανω στην τουρτα). οταν εχει παγωσει αρκετα ξεφορμαρουμε και καλυπτουμε γυρω γυρω την τουρτα με αρκετη τρουφα ωστε να μην φαινονται πολυ οι κρεμες. αμα θελουμε στολιζουμε απο πανω την τουρτα με κερασακια η φραουλες η τρουφα η λιγη ζαχαρη αχνη!!! γιαμ γιαμ την εφτιαξα πρωτη φορα στα γενεθλια του αγαπημενου μου περσυ και ξετρελαθηκε!!! μου αρεσει πολυ και με κρεμα φραουλα και με μια μονο κρεμα θυμιζει λιγο απο τζιζκεικ μαλλον λογο της βασης του....

TZENOYLA24


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
despinamos έγραψε:σπιτικη μερεντα

Αυτή τη μερέντα την φτιάχναν στον παιδικο σταθμο που πρωτοδιορίστηκα.Φανταστικη αν και ειναι πιο αφρατη απο την γνωστη μερεντα

1 ζαχαρούχο γάλα
1 κακαο
1 βούτυρο
1 κούπα φουντουκι αλεσμενο σκονη

χτυπάμε όλα τα υλικα στο μιξερ να αφρατεψουν.Βαζουμε στο ψυγειο 1 ώρα να σφιξει.Μμμ..μερέντα!

Ποιος παιδικος σταθμος και κολοκυθια τουμπανο κοπελα μου???Δεν ειναι κακο να αντιγραφεις απο καπου καποια συνταγη...κακο ειναι ομως να μην αναφερεις απο που την αντεγραψες και να την οικειοποιεισαι!!!Ντροπη σου!

88Σημαντικό! Απ: ΟΙ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!!! Παρ Οκτ 01, 2010 3:49 am

μανουλα


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ΚΟΙΤΑ ΚΟΠΕΛΙΑ Κ ΕΓΩ ΤΙΣ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ ΔΕΝ ΤΙΣ ΕΒΓΑΛΑ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ.ΤΙΣ ΕΧΩ ΓΡΑΨΕΙ ΣΕ ΑΜΕΤΡΗΤΑ ΤΕΤΡΑΔΙΑ ΑΠΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΑ,ΑΠΟ ΔΙΑΦΟΡΑ ΒΙΒΛΙΑ ΜΑΓΕΙΡΙΚΗΣ ΑΠΠΟ ΦΙΛΕΣ, ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ,ΑΚΟΜΗ Κ ΑΠΟ ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ.ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΠΗΓΗ..ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΟΠΕΛΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΜΕΡΕΝΤΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΑΠΟΚΛΕΙΕΙΣ ΝΑ ΤΗΝ ΕΚΑΝΑΝ ΣΤΟΝ ΠΑΙΔΙΚΟ;Κ ΕΕΚΙΝΟΙ ΝΑ ΤΗΝ ΔΙΑΒΑΣΑΝ ΑΠΟ ΚΑΠΠΟΥ;; ΜΗΠΩΣ Κ ΕΚΕΙΝΟΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΟΥΝ ΤΗΝ ΠΗΓΗ;;;;ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΟΛΟ ΑΥΤΟ..ΕΙΠΑΜΕ ΝΑ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΚΑΜΜΙΑ ΣΥΝΤΑΓΗ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ Κ ΜΑΣ ΑΡΕΣΑΝ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΘΥΜΟΜΑΣΤΕ Κ ΑΠΟ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΓΡΑΨΕΙ...ΦΑΣΚΕΛΟΚΟΥΚΟΥΛΩΣΤΑ.ΕΓΩ ΕΧΩ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΣΕ ΤΕΤΡΑΔΙΑ ΓΡΑΜΕΝΕΣ ΠΡΙΝ ΧΡΟΟΟΝΙΑ ΠΟΥ ΝΑ ΘΥΜΑΜΑΙ ΑΠΟ ΠΟΥ..ΑΣ ΧΑΛΑΡΩΣΟΥΜΕ ΛΟΙΠΟΝ..

89Σημαντικό! Απ: ΟΙ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!!! Παρ Οκτ 01, 2010 3:58 am

TZENOYLA24


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
μανουλα έγραψε:ΚΟΙΤΑ ΚΟΠΕΛΙΑ Κ ΕΓΩ ΤΙΣ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ ΔΕΝ ΤΙΣ ΕΒΓΑΛΑ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ.ΤΙΣ ΕΧΩ ΓΡΑΨΕΙ ΣΕ ΑΜΕΤΡΗΤΑ ΤΕΤΡΑΔΙΑ ΑΠΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΑ,ΑΠΟ ΔΙΑΦΟΡΑ ΒΙΒΛΙΑ ΜΑΓΕΙΡΙΚΗΣ ΑΠΠΟ ΦΙΛΕΣ, ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ,ΑΚΟΜΗ Κ ΑΠΟ ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ.ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΠΗΓΗ..ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΟΠΕΛΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΜΕΡΕΝΤΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΑΠΟΚΛΕΙΕΙΣ ΝΑ ΤΗΝ ΕΚΑΝΑΝ ΣΤΟΝ ΠΑΙΔΙΚΟ;Κ ΕΕΚΙΝΟΙ ΝΑ ΤΗΝ ΔΙΑΒΑΣΑΝ ΑΠΟ ΚΑΠΠΟΥ;; ΜΗΠΩΣ Κ ΕΚΕΙΝΟΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΟΥΝ ΤΗΝ ΠΗΓΗ;;;;ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΟΛΟ ΑΥΤΟ..ΕΙΠΑΜΕ ΝΑ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΚΑΜΜΙΑ ΣΥΝΤΑΓΗ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ Κ ΜΑΣ ΑΡΕΣΑΝ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΘΥΜΟΜΑΣΤΕ Κ ΑΠΟ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΓΡΑΨΕΙ...ΦΑΣΚΕΛΟΚΟΥΚΟΥΛΩΣΤΑ.ΕΓΩ ΕΧΩ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΣΕ ΤΕΤΡΑΔΙΑ ΓΡΑΜΕΝΕΣ ΠΡΙΝ ΧΡΟΟΟΝΙΑ ΠΟΥ ΝΑ ΘΥΜΑΜΑΙ ΑΠΟ ΠΟΥ..ΑΣ ΧΑΛΑΡΩΣΟΥΜΕ ΛΟΙΠΟΝ..

Πρωτα απ ολα μαθε τις βασικες αρχες του internet οταν γραφεις 1 κειμενο...Γραφοντας ΜΕ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΣΑ ΝΑ ΦΩΝΑΖΕΙΣ...Κανονικα θα επρεπε να εχουν μεριμνησει οι διαχειριστες του φορουμ για κατι τετοιο,αλλα τελος παντων...Δευτερον,δεν απευθυνθηκα σε σενα αλλα στον poster του αρθρου...ολες εχετε και 1 γνωμη πια...και τριτον,ΑΚΡΙΒΩΣ την ιδια συνταγη ετυχε και την ειδα 3 μερες πριν postαρει η αντιγραφεας σε πασιγνωστο FORUM και θεωρησα καλο να πω οτι ειπα.Τωρα,οποιες σκεψεις-συμπερασματε-προβληματισμους,κρατα τα για τον εαυτουλη σου.Δε μ ενδιαφερει η αποψη σου.Αλλου απευθυνθηκα κι απο αλλου περιμενω καποια απαντηση.Οποτε κανε μου τη χαρη και μην ασχολεισαι με το τι γραφω,οπως δεν ασχολουμαι και εγω με την παρτη σου,αντε τωρα...

90Σημαντικό! Απ: ΟΙ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!!! Παρ Οκτ 01, 2010 4:07 am

μανουλα


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
ΟΙ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!!! - Σελίδα 4 966307 ΟΙ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!!! - Σελίδα 4 966307 ΟΙ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!!! - Σελίδα 4 966307

91Σημαντικό! Απ: ΟΙ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!!! Παρ Οκτ 01, 2010 4:09 am

TZENOYLA24


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
μανουλα έγραψε: ΟΙ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!!! - Σελίδα 4 966307 ΟΙ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!!! - Σελίδα 4 966307 ΟΙ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!!! - Σελίδα 4 966307
Εεεεεεεεεεεεεεεεεεεεετσιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι!!!!!

92Σημαντικό! Απ: ΟΙ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!!! Παρ Οκτ 01, 2010 4:12 am

μανουλα


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
TZENOYLA24 έγραψε:
μανουλα έγραψε: ΟΙ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!!! - Σελίδα 4 966307 ΟΙ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!!! - Σελίδα 4 966307 ΟΙ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!!! - Σελίδα 4 966307
Εεεεεεεεεεεεεεεεεεεεετσιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι!!!!!
χαχα νομιζεις οτι σε φοβηθηκα;;; απλα οτι ειχα να πω το ειπα κ δεν ασχολουμαι αλλο.Το ιδιο να κανεις κ εσυ γιατι πολλα νευρα διακρινω κ εδω ειναι φορουμ για μαμαδες οχι για να βριζομαστε.Χαλαρωσε λοιπον Very Happy

93Σημαντικό! Απ: ΟΙ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!!! Παρ Οκτ 01, 2010 4:17 am

TZENOYLA24


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
μανουλα έγραψε:
TZENOYLA24 έγραψε:
μανουλα έγραψε: ΟΙ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!!! - Σελίδα 4 966307 ΟΙ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!!! - Σελίδα 4 966307 ΟΙ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!!! - Σελίδα 4 966307
Εεεεεεεεεεεεεεεεεεεεετσιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι!!!!!
χαχα νομιζεις οτι σε φοβηθηκα;;; απλα οτι ειχα να πω το ειπα κ δεν ασχολουμαι αλλο.Το ιδιο να κανεις κ εσυ γιατι πολλα νευρα διακρινω κ εδω ειναι φορουμ για μαμαδες οχι για να βριζομαστε.Χαλαρωσε λοιπον Very Happy

χαλαρη ειμαι κοπελα μου,dont worry...Εγω ασχοληθηκα μαζι σου γιατι ΕΣΥ πρωτη πεταχτηκες σαν κ---ς εκει που δε σε σπερνουν.Φυσικα και δεν προκειται να ξαναασχοληθω μαζι σου.
Α!Παντως χαιρομαι που ακολουθησες τη συμβουλη μου για το πως πρεπει να γραφουν στα φορουμ...Εχεις πολλα να μαθεις ακομα βεβαια,αλλα οπως και να το κανεις ειναι μια καλη αρχη...φιλακια!

94Σημαντικό! Απ: ΟΙ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!!! Παρ Οκτ 01, 2010 4:20 am

μανουλα


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Τα συμπερασματα για τον τροπο που εκφραζεσαι εδω μεσα θα το βγαλουν οσες διαβασουν οσα γραφεις.Εγω δεν ασχολουμε ξανα μαζι σου γιατι η συμπεριφορα σου κ ο τροπος εκφρασης σου απλα δεν με αντιπροσωπευει

95Σημαντικό! Απ: ΟΙ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!!! Παρ Οκτ 01, 2010 4:22 am

TZENOYLA24


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
μανουλα έγραψε:Τα συμπερασματα για τον τροπο που εκφραζεσαι εδω μεσα θα το βγαλουν οσες διαβασουν οσα γραφεις.Εγω δεν ασχολουμε ξανα μαζι σου γιατι η συμπεριφορα σου κ ο τροπος εκφρασης σου απλα δεν με αντιπροσωπευει

ΡΕ ΑΝΤΕ ΠΑΓΑΙΝΕ!

96Σημαντικό! Απ: ΟΙ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!!! Παρ Οκτ 01, 2010 4:33 am

MariaIoanna

MariaIoanna
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Laughing Laughing Laughing Laughing
Εσύ τώρα μπήκες να υπερασπιστείς το δίκιο της μερέντας??? Και απο που είναι η συνταγή?? Ε όλες εδω από κάπου τις είδαμε Laughing Laughing Laughing
Πλάκα μας κάνεις scratch

97Σημαντικό! Απ: ΟΙ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!!! Παρ Οκτ 01, 2010 4:36 am

TZENOYLA24


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
MariaIoanna έγραψε: Laughing Laughing Laughing Laughing
Εσύ τώρα μπήκες να υπερασπιστείς το δίκιο της μερέντας??? Και απο που είναι η συνταγή?? Ε όλες εδω από κάπου τις είδαμε Laughing Laughing Laughing
Πλάκα μας κάνεις scratch
Eχω την κακη συνηθεια απο παιδι να μη συνομιλω με τον κ--ο μου...θα μου επιτρεψεις να μην ασχοληθω ΚΑΙ μαζι σου.

98Σημαντικό! Απ: ΟΙ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!!! Παρ Οκτ 01, 2010 4:38 am

MariaIoanna

MariaIoanna
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
TZENOYLA24 έγραψε:
MariaIoanna έγραψε: Laughing Laughing Laughing Laughing
Εσύ τώρα μπήκες να υπερασπιστείς το δίκιο της μερέντας??? Και απο που είναι η συνταγή?? Ε όλες εδω από κάπου τις είδαμε Laughing Laughing Laughing
Πλάκα μας κάνεις scratch
Eχω την κακη συνηθεια απο παιδι να μη συνομιλω με τον κ--ο μου...θα μου επιτρεψεις να μην ασχοληθω ΚΑΙ μαζι σου.
Φάε τώρα το ban σου και άντε γεια

99Σημαντικό! Απ: ΟΙ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!!! Παρ Οκτ 01, 2010 4:40 am

TZENOYLA24


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
MariaIoanna έγραψε:
TZENOYLA24 έγραψε:
MariaIoanna έγραψε: Laughing Laughing Laughing Laughing
Εσύ τώρα μπήκες να υπερασπιστείς το δίκιο της μερέντας??? Και απο που είναι η συνταγή?? Ε όλες εδω από κάπου τις είδαμε Laughing Laughing Laughing
Πλάκα μας κάνεις scratch
Eχω την κακη συνηθεια απο παιδι να μη συνομιλω με τον κ--ο μου...θα μου επιτρεψεις να μην ασχοληθω ΚΑΙ μαζι σου.
Φάε τώρα το ban σου και άντε γεια
Δε νομιζω να ειπα καιτι κακο,αλλα και ban να με κανουνε...ξερεις...θα βαλω και γω τη.."γατα" μου να κλαιει... ΟΙ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!!! - Σελίδα 4 328109

100Σημαντικό! Απ: ΟΙ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΣ!!!!!!!!! Παρ Οκτ 01, 2010 4:41 am

mamavivo

mamavivo
Πρωταγωνιστής!!
Πρωταγωνιστής!!
ΕΝΑς διαχειριστης παιδια παρακαλω


μανουλες ηρεμα ,μια παρεουλα ειμαστε
καλη συνεχεια
και καλο μηνα

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 4 από 10]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Δωρεάν φόρουμ | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις