Ένα φόρουμ για μαμάδες!

Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

To blog!

Πρόσφατα Θέματα

» συμτωματα εγκυμοσινης??
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 3:33 am

» μετα απο πολυ καιρο
από freskia mama Παρ Μαρ 08, 2019 12:52 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από Titino Δευ Ιουλ 09, 2018 12:37 am

» ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016
από trilly Δευ Νοε 20, 2017 1:13 pm

» 3o ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ
από maria.tst Δευ Οκτ 16, 2017 1:10 am

» Κεραλοιφή της Ελένης
από αγαπη Παρ Αυγ 04, 2017 4:33 am

» Φτιαξε μια υπεροχη σπιτικη βυσσιναδα
από howto Κυρ Ιουλ 16, 2017 8:41 am

» Φτιάξε την καλύτερη σπιτική κέτσαπ
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:18 am

» Φτιαξτε πανευκολα βορβους (Ασκορδούλακoυς
από howto Τρι Ιουλ 11, 2017 1:13 am

» Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2012
από claire_ Παρ Ιαν 27, 2017 4:51 am

» Πωλείται καρότσι Stokke Xplory V2 pushchair - ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ
από Ιωάννα1971 Πεμ Ιαν 07, 2016 4:40 am

» Μανούλες Ιανουαρίου 2014 #14#
από gallida Πεμ Ιαν 07, 2016 12:59 am

» Ας μαζευτούμε εδώ όσες προσπαθούμε για μωράκι #142
από larisaia Κυρ Ιαν 03, 2016 10:37 am

» Τριτη εγκυμοσύνη,η δική μου ιστορία!
από tinag Κυρ Ιαν 03, 2016 9:54 am

» Μανούλες Δεκεμβρίου 2015
από goldangel1990 Τρι Δεκ 29, 2015 6:15 am

» αγγλικα pre junior .ποια η γνωμη σας;
από dimitra al Δευ Δεκ 28, 2015 3:08 pm

» Εγκυουλες Ιουνιου-Ιουλιου 2016!!!!!
από beboula_1982 Δευ Δεκ 28, 2015 6:40 am

» πωλούνται 2 παιδικά κρεβατάκια μαζί με 2 συρταριέρες
από mpampoulis Κυρ Δεκ 27, 2015 1:13 pm

» Μανούλες Ιανουαριου-Φεβρουαριου 2016
από NOPITSA Τετ Δεκ 23, 2015 12:18 pm

» Διασκέδαση για μωράκια-παιδάκια
από natalie123 Κυρ Δεκ 20, 2015 7:42 am

» Εγκυουλες Οκτωβρίου-Νοεμβριου 2015
από boubouka Κυρ Δεκ 20, 2015 12:03 am

» Τεστ PAPP-A
από beboula_1982 Σαβ Δεκ 19, 2015 1:33 am

» Τιμές χωριάτης;;;
από boubouka Δευ Δεκ 14, 2015 2:06 am

» ΒΡΕΦΙΚΑ ΕΠΙΠΛΑ ΚΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ
από xrisili Παρ Δεκ 11, 2015 12:59 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από boubouka Κυρ Δεκ 06, 2015 9:11 am

» Γλωσοφαγια...τι κάνουμε;;;
από MAMASTE Σαβ Δεκ 05, 2015 9:30 am

» σχετικα καινουρια
από marialena Σαβ Δεκ 05, 2015 3:54 am

» Τι γίνεται τελικά? Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος?
από Dimitra S. Παρ Δεκ 04, 2015 7:06 am

» ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
από xrisili Παρ Δεκ 04, 2015 2:11 am

» Γυναικολόγος στο Ιπποκράτειο!
από boubouka Κυρ Νοε 22, 2015 11:14 pm

» βοηθεια με ομιλια 3 χρονου κοριτσιου
από scfatsa Παρ Νοε 13, 2015 12:48 pm

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:52 am

» Στολισμός βάπτισης με δώρο ένα βιβλίο ευχών!
από elfoula Δευ Νοε 09, 2015 7:51 am

» καποια μοδιστρα για καλυμματα επιπλων
από calpou Δευ Νοε 09, 2015 1:44 am

» Εγκυουλες Φεβρουαριου-Μαρτιου 2015!!
από roulakriti Παρ Νοε 06, 2015 11:11 am

» Βαλίτσα για μαιευτήριο!
από boubouka Παρ Νοε 06, 2015 5:12 am

» Παράπονα από το παιδί για το σχολείο.
από boubouka Πεμ Νοε 05, 2015 12:01 pm

» Μυτιλήνη!!!βοήθεια!!!!
από scfatsa Τετ Νοε 04, 2015 12:27 pm

» Εχω ζητησει διαγραφη λογαριασμου!!!!
από mhtsaina Τρι Νοε 03, 2015 12:16 pm

» καποια μοδιστρα για καλυμματα καναπε??
από calpou Τρι Νοε 03, 2015 4:05 am

Παρόντες χρήστες
427 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 427 επισκέπτες :: 3 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 3335, στις Τρι Ιαν 22, 2013 7:50 am

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 9]

51....ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΣΥΓΝΩΜΗ.... - Σελίδα 3 Empty Απ: ....ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΣΥΓΝΩΜΗ.... Παρ Ιαν 25, 2013 3:08 am

????????


Επισκέπτης
κι εγω ενιωσα πολυ χαζη - να τα λεμε αυτα να δικαιωνεται και ο εξυπνος κοσμος- αλλα δε μετανιωνω γιατι με βαση τα οσα γνωριζα ετσι εκρινα......

52....ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΣΥΓΝΩΜΗ.... - Σελίδα 3 Empty Απ: ....ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΣΥΓΝΩΜΗ.... Παρ Ιαν 25, 2013 3:17 am

Silvia11

Silvia11
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Μμμμ, έχει αρχίσει να συμμετέχει!
Κοριτσια το ψαρι απο το κεφαλι βρωμαει κ εγω απο τη πρωτη στιγμη μυριστηκα οτι δε παει κατι καλα αλλα ομολογω οτι κραταγα κ μια επιφυλαξη... Η παροιμια λεει "πιστευε κ μη ερευνα" ! Αλλα απ´οτι μαθαμε στο σχολειο αυτο πλεον δεν ισχυει και το σωστο ειναι "πιστευε μετ´ερευνης"..... Την επομενη φορα( μακαρι να μην υπαρξει) θα μαστε ολες πιο υποψιασμενες!

53....ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΣΥΓΝΩΜΗ.... - Σελίδα 3 Empty Απ: ....ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΣΥΓΝΩΜΗ.... Παρ Ιαν 25, 2013 3:25 am

christina_new


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Silvia11 έγραψε:Κοριτσια το ψαρι απο το κεφαλι βρωμαει κ εγω απο τη πρωτη στιγμη μυριστηκα οτι δε παει κατι καλα αλλα ομολογω οτι κραταγα κ μια επιφυλαξη... Η παροιμια λεει "πιστευε κ μη ερευνα" ! Αλλα απ´οτι μαθαμε στο σχολειο αυτο πλεον δεν ισχυει και το σωστο ειναι "πιστευε μετ´ερευνης"..... Την επομενη φορα( μακαρι να μην υπαρξει) θα μαστε ολες πιο υποψιασμενες!

το ερώτημα κατ¨ εμέ είναι αν υπάρξει παρόμοιο περιστατικό στο μέλλον οι admin του φόρουμ μπορούν να δράσουν? να καλέσουν αστυνομία, νοσοκομεία ή ό,τι άλλο χρειαστεί ώστε να αποφευχθεί ένας θάνατος? γιατί δεν μπορεί να μην έβλεπαν έστω και από τις συγκεχυμένες περιγραφές της Μαρίας ότι υπήρχε κίνδυνος για το βρέφος. αν και ομολογώ το συγκεκριμένο περιστατικό είναι σχετικά σπάνιο, το σύνδρομο κακοποιημένου παιδιού δε συναντάται καθημερινά...

54....ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΣΥΓΝΩΜΗ.... - Σελίδα 3 Empty Απ: ....ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΣΥΓΝΩΜΗ.... Παρ Ιαν 25, 2013 3:31 am

toutounaki

toutounaki
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Silvia11 έγραψε:Κοριτσια το ψαρι απο το κεφαλι βρωμαει κ εγω απο τη πρωτη στιγμη μυριστηκα οτι δε παει κατι καλα αλλα ομολογω οτι κραταγα κ μια επιφυλαξη... Η παροιμια λεει "πιστευε κ μη ερευνα" ! Αλλα απ´οτι μαθαμε στο σχολειο αυτο πλεον δεν ισχυει και το σωστο ειναι "πιστευε μετ´ερευνης"..... Την επομενη φορα( μακαρι να μην υπαρξει) θα μαστε ολες πιο υποψιασμενες!

Silvia11 καταλαβαίνω πως το λες, αλλά αν ισχύει αυτό το 2-3%- 10% όσο ποσοστό αμφιβολιών είχε ο καθένας τέλος πάντων και μέχρι να ολοκληρωθεί η έρευνα έχει χαθεί πολύτιμος χρόνος και μαζί με αυτόν μια ζωή;
Εγώ τουλάχιστον όσα SOS κι αν ακούσω, προτιμώ να ζητήσω βοήθεια και ας με κοροϊδεύει μετά ο 'ψεύτης βοσκός του Αισώπου' παρά να έχει έρθει στ' αλήθεια ο λύκος κι εγώ να μην κάνω τίποτα..

55....ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΣΥΓΝΩΜΗ.... - Σελίδα 3 Empty Απ: ....ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΣΥΓΝΩΜΗ.... Παρ Ιαν 25, 2013 3:33 am

toutounaki

toutounaki
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
christina_new έγραψε:
Silvia11 έγραψε:Κοριτσια το ψαρι απο το κεφαλι βρωμαει κ εγω απο τη πρωτη στιγμη μυριστηκα οτι δε παει κατι καλα αλλα ομολογω οτι κραταγα κ μια επιφυλαξη... Η παροιμια λεει "πιστευε κ μη ερευνα" ! Αλλα απ´οτι μαθαμε στο σχολειο αυτο πλεον δεν ισχυει και το σωστο ειναι "πιστευε μετ´ερευνης"..... Την επομενη φορα( μακαρι να μην υπαρξει) θα μαστε ολες πιο υποψιασμενες!

το ερώτημα κατ¨ εμέ είναι αν υπάρξει παρόμοιο περιστατικό στο μέλλον οι admin του φόρουμ μπορούν να δράσουν? να καλέσουν αστυνομία, νοσοκομεία ή ό,τι άλλο χρειαστεί ώστε να αποφευχθεί ένας θάνατος? γιατί δεν μπορεί να μην έβλεπαν έστω και από τις συγκεχυμένες περιγραφές της Μαρίας ότι υπήρχε κίνδυνος για το βρέφος. αν και ομολογώ το συγκεκριμένο περιστατικό είναι σχετικά σπάνιο, το σύνδρομο κακοποιημένου παιδιού δε συναντάται καθημερινά...

Πολύ σωστή παρατήρηση, είδα και σε μια άλλη ανάρτηση που το γράφει κάποιος και περιμένω απάντηση!

56....ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΣΥΓΝΩΜΗ.... - Σελίδα 3 Empty Απ: ....ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΣΥΓΝΩΜΗ.... Παρ Ιαν 25, 2013 3:34 am

????????


Επισκέπτης
[quote="christina_new
το ερώτημα κατ¨ εμέ είναι αν υπάρξει παρόμοιο περιστατικό στο μέλλον οι admin του φόρουμ μπορούν να δράσουν? να καλέσουν αστυνομία, νοσοκομεία ή ό,τι άλλο χρειαστεί ώστε να αποφευχθεί ένας θάνατος? γιατί δεν μπορεί να μην έβλεπαν έστω και από τις συγκεχυμένες περιγραφές της Μαρίας ότι υπήρχε κίνδυνος για το βρέφος. αν και ομολογώ το συγκεκριμένο περιστατικό είναι σχετικά σπάνιο, το σύνδρομο κακοποιημένου παιδιού δε συναντάται καθημερινά... [/quote]

δεν καταλαβαινω γιατι ζητατε απ τους αντμιν τετοια πραγματα....ειλικρινα το λεω δεν ειρωνευομαι....δε μπορουμε να εχουμε την απαιτηση να ειναι ολη μερα μπαστακωμενες εδω για το αν καποιος χρειαστει κατι ... μπορει καθε ενας αναλογα με τις δουλειες του να κανει και μερες να μπει....

οποιος και να ειναι μεσα εκεινη την ωρα θα κανει οτι μπορει, δεν ειναι αναγκη να εχει περιοπτη θεση... δεν το λεω για να τα κανω ολα ισα κι ομοια ουτε ειναι η απαντηση μου μονο για σενα, απλα τοσες ωρες βλεπω ποστ γιατι η αντμιν δεν κλειδωσε καπου, κλειδωνει μετα λενε γιατι κλειδωνει και δεν αφηνει να μιλανε ελευθερα, καθε δυο λεπτα ξανα τα ιδια θεματα....

ο καθενας εχει την ευθυνη του τι λεει, τι βλεπει και τι κανει, ενηλικες ειμαστε παιδια! με καθε καλη διαθεση μιλαω, μη γινει παρεξηγηση!



Έχει επεξεργασθεί από τον/την arco iris στις Παρ Ιαν 25, 2013 3:38 am, 3 φορές συνολικά

57....ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΣΥΓΝΩΜΗ.... - Σελίδα 3 Empty Απ: ....ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΣΥΓΝΩΜΗ.... Παρ Ιαν 25, 2013 3:36 am

tsipita!!


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Δεν έχω σχολιάσει αυτές τις μέρες σχετικά με το θέμα όμως θέλω να σταθώ σε κάτι. Όλοι έχουμε πλέον καταλάβει τις ευθύνες της μάνας όμως τόσο καιρό στη Λέρο κανείς δεν είχε καταλάβει ότι κάτι δεν πάει καλά, κανείς δεν είχε ακούσει το μωρό να κλαίει, (γιατί ένα υγιές μωρό που πεινάει, κλαίει ακατάπαυστα) έτσι ώστε να πάει να δει τι γίνεται, να παρέμβει, ακόμη και να καλέσει την πρόνοια.. Αλλά στις μέρες μας πλέον όλοι έχουμε χάσει την ανθρωπιά μας και δεν μας καίγεται καρφί για το τι γίνεται δίπλα στην πόρτα μας. Αντιθέτως εσύ vetaki νοιάστηκες για το μωρό και με τις πράξεις σου απέδειξες ότι (ευτυχώς)υπάρχουν και εξαιρέσεις. Επομένως εσύ δεν χρειάζεται να απολογίσε σε κανέναν γι' αυτό.
Και πάλι κρίμα για το αγγελούδι..εκτός του ότι χάθηκε άδικα, πρέπει να υπέφερε και πολύ....................

58....ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΣΥΓΝΩΜΗ.... - Σελίδα 3 Empty Απ: ....ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΣΥΓΝΩΜΗ.... Παρ Ιαν 25, 2013 3:37 am

christina_new


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
arco iris έγραψε:[quote="christina_new
το ερώτημα κατ¨ εμέ είναι αν υπάρξει παρόμοιο περιστατικό στο μέλλον οι admin του φόρουμ μπορούν να δράσουν? να καλέσουν αστυνομία, νοσοκομεία ή ό,τι άλλο χρειαστεί ώστε να αποφευχθεί ένας θάνατος? γιατί δεν μπορεί να μην έβλεπαν έστω και από τις συγκεχυμένες περιγραφές της Μαρίας ότι υπήρχε κίνδυνος για το βρέφος. αν και ομολογώ το συγκεκριμένο περιστατικό είναι σχετικά σπάνιο, το σύνδρομο κακοποιημένου παιδιού δε συναντάται καθημερινά...

δεν καταλαβαινω γιατι ζητατε απ τους αντμιν τετοια πραγματα....ειλικρινα το λεω δεν ειρωνευομαι....τη μια κοπελα την ολιβια σπανια την εχω πετυχει online, και η αλλη κοπελα η βιβιαν εχει τρια παιδια απ οτι ξερω και ολη μερα τρεχει......δε μπορουμε να εχουμε την απαιτηση να ειναι ολη μερα μπαστακωμενες εδω για το αν καποιος χρειαστει κατι ... μπορει καθε ενας αναλογα με τις δουλειες του να κανει και μερες να μπει....

οποιος και να ειναι μεσα εκεινη την ωρα θα κανει οτι μπορει, δεν ειναι αναγκη να εχει περιοπτη θεση... δεν το λεω για να τα κανω ολα ισα κι ομοια ουτε ειναι η απαντηση μου μονο για σενα, απλα τοσες ωρες βλεπω ποστ γιατι η αντμιν δεν κλειδωσε καπου, κλειδωνει μετα λενε γιατι κλειδωνει και δεν αφηνει να μιλανε ελευθερα, καθε δυο λεπτα ξανα τα ιδια θεματα....



ο καθενας την ευθυνη του τι λεει, τι βλεπει και τι κανει, ενηλικες ειμαστε παιδια! με καθε καλη διαθεση μιλαω, μη γινει παρεξηγηση![/quote]

γιατί πολύ απλά οι admin έχουν πρόσβαση σε πολύ περισσότερα στοιχεία για το μέλος σε κίνδυνο από όσα έχει το κάθε μέλος εδώ.

59....ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΣΥΓΝΩΜΗ.... - Σελίδα 3 Empty Απ: ....ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΣΥΓΝΩΜΗ.... Παρ Ιαν 25, 2013 3:40 am

toutounaki

toutounaki
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Εμένα κορίτσια μου με ανησυχεί πολύ και κάτι άλλο:
Εάν όπως λέει ο μαιευτήρας είδε 2 'ιδιόρρυθμα' άτομα πράγμα που επανέλαβε με τον τρόπο του και ο ιατροδικαστής (για τη μητέρα), μήπως ΑΝ υπήρχε μια άρτια οργανωμένη κοινωνική υπηρεσία (και το λέω μ' επιφύλαξη γιατί ποτέ δεν έχω πάει στη Λέρο, ας μας διαφωτίσουν οι Λέριοι φίλοι- ξέρω όμως την ελληνική πραγματικότητα) και μέσω της Εισαγγελίας Κω, αυτή λάμβανε δράση αμέσως μετά τη γέννα, το αγγελούδι αυτό τώρα θα ζούσε; Και κάθε άλλο αγγελούδι που θα είχε την ατυχία να βρεθεί στα χέρια 'ιδιόρρυθμων' ανθρώπων δε θα κινδύνευε να πάθει το ίδιο;



Έχει επεξεργασθεί από τον/την toutounaki στις Παρ Ιαν 25, 2013 3:42 am, 1 φορά

60....ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΣΥΓΝΩΜΗ.... - Σελίδα 3 Empty Απ: ....ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΣΥΓΝΩΜΗ.... Παρ Ιαν 25, 2013 3:40 am

????????


Επισκέπτης
[quote="christina_new

αν θελεις σε παρακαλω σβησε το quote γιατι δεν ειχα προλαβει να διορθωσω το μηνυμα μου- αν θελεις
καταλαβαινω τι λες και με τι εννοια το λες
κι αν δεν ειναι μεσα τι γινεται?

61....ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΣΥΓΝΩΜΗ.... - Σελίδα 3 Empty Απ: ....ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΣΥΓΝΩΜΗ.... Παρ Ιαν 25, 2013 3:43 am

????????


Επισκέπτης
toutounaki έγραψε:Εμένα κορίτσια μου με ανησυχεί πολύ και κάτι άλλο:
Εάν όπως λέει ο μαιευτήρας είδε 2 'ιδιόρρυθμα' άτομα πράγμα που επανέλαβε με τον τρόπο του και ο ιατροδικαστής (για τη μητέρα), μήπως ΑΝ υπήρχε μια άρτια οργανωμένη κοινωνική υπηρεσία (και το λέω μ' επιφύλαξη γιατί ποτέ δεν έχω πάει στη Λέρο, ας μας διαφωτίσουν οι Λέριοι φίλοι- ξέρω όμως την ελληνική πραγματικότητα) και μέσω της Εισαγγελίας Κω, αυτή λάμβανε δράση αμέσως μετά τη γέννα, το αγγελούδι αυτό τώα θα ζούσε; Και κάθε άλλο αγγελούδι που θα είχε την ατυχία να βρεθεί στα χέρια 'ίδιόρρυθμων' ανθρώπων δε θα κινδύνευε να πάθει το ίδιο;



ετσι τουτουνακι....να τα λεμε κι αυτα....την ξεγεννησε, την ειδε οπως περιγραφει , τον συντροφο το ιδιο, ΚΑΙ ΤΙ ΕΚΑΝΕ?????????? και ποιος της ειπε τελικα να αντικαταστησει το γαλα με τσαι?????? ΠΟΙΟΣ?????? και στο ξενοδοχειο ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΑΚΟΥΣΕ?????? προσεξτε δεν υποστηριζουμε τη μανα πλεον......αλλα λεμε ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΧΑΜΠΑΡΙ ΔΕΝ ΠΗΡΑΝ??????

62....ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΣΥΓΝΩΜΗ.... - Σελίδα 3 Empty Απ: ....ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΣΥΓΝΩΜΗ.... Παρ Ιαν 25, 2013 4:12 am

poly.mp


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Έμαθα για το περιστατικό την Δευτέρα από την παιδίατρο μου όπου έτυχε εκείνη την ημέρα να την επισκευή με τον 8 μηνών γιό μου. Ήταν σοκαρισμένη και ως γιατρός πίστευε χωρίς να έχει ακούσει περεταίρω μου έλεγε ότι η μάνα και ο σύντροφος της είχε το βάρος της υπευθυνότητα.

Δεν μπόρεσα να κοιμηθώ ειλικρινά όλο το βράδυ.. το πρωί στην δουλεία μπήκα στο internet και αναζητούσα πληροφορίες για το περιστατικό.

Όταν άκουσα για τον άγιο θάνατο της κοπέλας από τη Βέροια που βιάστηκε και εν συνέχεα τη έκαψε είπα δεν υπάρχει ποιο άγιος θάνατος από αυτόν!

Και όμως υπάρχει … με πόσο πόνο ψυχής το λέω… και είναι αυτός εδώ! Ένα αγγελούδι 33 ημερών το λέω και ανατριχιάζω να σβήνει μέρα με τη μέρα σαν το κερί από τους ίδιους τους γονείς του!
Ο μοναδικός και ο μόνος υπεύθυνος για ένα τόσο μικρό βρέφος είναι μόνο οι γονείς του και κανένας άλλος. Στην γειτονία μου είχαμε νεογέννητα που έκλαιγαν όλη μέρα όλη νύχτα ακατάπαυστα από κολικούς κτλ. Και σε τόσο μικρή ηλικία είναι δύσκολο να φανταστείς και να το συλλάβεις ότι η μάνα που το γέννησε το κακοποιούσε και ο πατέρας αδιαφορούσε πλήρως. ΤΡΑΓΙΚΟ.
Όταν είσαι στο μαιευτήριο και κοιτάς τα βρέφη συνειδητοποιείς ότι όλοι είναι άγγελοι. Πονάω βαθιά για το πόσο υπέφερε αργά, αργά μέρα με τη μέρα έσβηνε ένα ένα όργανο έπαυε να λειτουργεί ο πιο μικρός ΜΆΡΤΥΡΑΣ με τον ποιο σαδιστικό τρόπο.

Έχω φυλάξει την φωτογραφία του και την έχω βάλει στην καρδία μου. Εύχομαι καλό παράδεισο ….

Τι να πω νομίζω ότι χάνουμε το νόημα όταν κλείνουμε εδώ ή εκεί σαν σε δυο κόμματα αντίπαλοι. Όταν ένας άγγελος έσβηνε αργά ….. σιγά σιγά … πόσο θα πόνεσε η ψυχή του? πονάω τόσο πολύ… ότι και να κάνουν σε αυτούς τους γονείς είναι πολύ λίγο ίσως τίποτα, τι να πω από οργή τώρα μιλάω για την αδικία και μόνο από το Θεό να το βρουν και από τη ζωή….

Και κάτι τελευταίο και οι μεν και οι δεν εδώ είχαν έναν κοινό παρονομαστή να βοηθήσουν με κάθε τρόπο, με κάθε μέσο.

Αγοράκι μου, ψυχούλα μου….

63....ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΣΥΓΝΩΜΗ.... - Σελίδα 3 Empty Απ: ....ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΣΥΓΝΩΜΗ.... Παρ Ιαν 25, 2013 4:17 am

????????


Επισκέπτης
arco iris έγραψε:
toutounaki έγραψε:Εμένα κορίτσια μου με ανησυχεί πολύ και κάτι άλλο:
Εάν όπως λέει ο μαιευτήρας είδε 2 'ιδιόρρυθμα' άτομα πράγμα που επανέλαβε με τον τρόπο του και ο ιατροδικαστής (για τη μητέρα), μήπως ΑΝ υπήρχε μια άρτια οργανωμένη κοινωνική υπηρεσία (και το λέω μ' επιφύλαξη γιατί ποτέ δεν έχω πάει στη Λέρο, ας μας διαφωτίσουν οι Λέριοι φίλοι- ξέρω όμως την ελληνική πραγματικότητα) και μέσω της Εισαγγελίας Κω, αυτή λάμβανε δράση αμέσως μετά τη γέννα, το αγγελούδι αυτό τώα θα ζούσε; Και κάθε άλλο αγγελούδι που θα είχε την ατυχία να βρεθεί στα χέρια 'ίδιόρρυθμων' ανθρώπων δε θα κινδύνευε να πάθει το ίδιο;



ετσι τουτουνακι....να τα λεμε κι αυτα....την ξεγεννησε, την ειδε οπως περιγραφει , τον συντροφο το ιδιο, ΚΑΙ ΤΙ ΕΚΑΝΕ?????????? και ποιος της ειπε τελικα να αντικαταστησει το γαλα με τσαι?????? ΠΟΙΟΣ?????? και στο ξενοδοχειο ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΑΚΟΥΣΕ?????? προσεξτε δεν υποστηριζουμε τη μανα πλεον......αλλα λεμε ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΧΑΜΠΑΡΙ ΔΕΝ ΠΗΡΑΝ??????

εγω πια εχω απογοητευτει εντελως απο την υποτιθεμενη κ αορατη κρατικη μεριμνα..Τιποτα δεν υπαρχει...Εαν η κοπελα εχρηζε ενδεχομενως καποιας ψυχιατρικης βοηθειας, ο γυναικολογος δεν θα μπορουσε να το καταλαβει? Εχει κανει κ αυτος γενικη ιατρικη, οκ δεν ειναι ψυχιατρος αλλα ενας ανθρωπος ο οποιος δεν πολυστεκει, δεν φαινεται?? Αδυνατω ακομα κ σημερα να πιστεψω οτι ηταν αμελεια κ αδιαφορια. Ισως η κοπελα να εχει καποιου ειδους προβλημα..

64....ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΣΥΓΝΩΜΗ.... - Σελίδα 3 Empty Απ: ....ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΣΥΓΝΩΜΗ.... Παρ Ιαν 25, 2013 4:23 am

σανυ


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
kafedaki? έγραψε:Όταν βάζεις μπροστά το συναίσθημα κ αφήνεις πίσω τη λογική εθελοτυφλείς.... Να πω την αλήθεια όταν άκουσα το πόρισμα ένοιωσα χαζή... δε μπορω να περιγράψω τα συναισθήματα μου... Τώρα όμως που το ξανασκέφτομαι χαίρομαι που έδωσα μια χείρα βοηθείας, έστω κ μικρή... Και ξέρετε γιατί;; Γιατί αν τα πράγματα ήταν διαφορετικά θα έβριζα τον εαυτό μου που μπορούσα να προσφέρω κ δεν το έκανα, αλλά θα είχα παρασυρθεί από τον όχλο αυτό που κατηγορούσε... Θα είχα αφήσει μια μάνα να την δικάσουν χωρίς να φταίει κ εγω απλά θα ήμουν ένας απο αυτούς... Υπάρχουν κάποιοι άλλοι πιο αρμόδιοι από μένα να το κάνουν...

kafedaki καταλαβαίνω πως νιώθεις, μα φυσικά και έπραξες το σωστό! Πώς μπορεί να γνωρίζατε όσα μέλη ήσασταν "παρόντα" τις ώρες εκείνες τί έχει συμβεί; Και πόσο σημασία είχε..το μόνο που θέλατε ήταν αυτό το παιδί να διακομισθεί στο νοσοκομείο άμεσα και γενικά να βοηθήσετε για το παιδί!
Όλοι θα θέλαμε να ζει το παιδί πάνω απ' όλα, όποια και αν ήταν η αιτία που κατερρευσε, και απο εκεί και πέρα θα βρισκόντουσαν οι υπαίτιοι και οι λόγοι.

Όντως το πόρισμα...τραγικό.

Θυμήθηκα ένα τραγικό περιστατικό το 2009 και βρήκα αυτό το ρεπορτάζ. Το σημείο μετά το 3ο λεπτό που εξηγεί την ψυχοπαθολογία των ανθρώπων με σόκαρε. Ο ψυχικά ασθενής είναι άρρωστος όπως ο σωματικά άρρωστος...


https://www.youtube.com/watch?v=5MIBQAHMSZ8

Όλο το συμβάν τόσο τραγικό και κατηγορηματικά εγκληματικό όπως και το συμβάν προ ολίγων ημερών με τους γονεις στην Ηπειρο που χτυπήσαν με βαρυ αντικείμενο βρέφος που έκλαιγε... Καθαρό έγκλημα με πρόθεση και πράξη αιμοσταγή.

Αλλά εδώ ολα έδειχναν πως η κοπέλα αυτή,η Μαρία, έβλεπε ότι το παιδί της κατέρρεε και ζητούσε βοήθεια. Επειτα τα πάντα ανατραπηκαν και οι ως τωρα επίσημες θέσεις είναι ότι, επειδή δε τάισε το παιδι 3 μερες (αυτή υποστηρίζει ότι το ίδιο δε ξυπνούσε για να το ταίσει, πήρε άλλες υποδείξεις από το γιατρό κλπ), το μωρό "εφυγε"...
Είναι λέει σύμπτωμα των λεχώνων με κατάθλιψη, δεν έχουν δύναμη ούτε να κουνηθούν για να ταίσουν το παιδί. Απλά άλλες έτυχε να έχουν υποστήριξη/επέμβαση απο το περιβάλλον και τα παιδια αυτών να πάρουν όλη τη φροντίδα.Αλλά κάτι δε μου κολλάει.
Δεν είχε δύναμη να ταίσει το παιδί αλλά δύναμη να γράφει; Όταν έχεις κατάθλιψη δεν έχεις επιλεκτική δύναμη. Επίσης, αν και εφόσον αμέλησε το παιδί σε τέτοιο βαθμό -ατάιστο 3 μέρες- σημαίνει ότι ήθελε το παιδι να πεθάνει έστω και σε υποσυνείδητο βαθμό -δηλ. χωρις να αντιλαμβάνεται άμεσα την επιθυμία της- , αλλά ταυτόχρονα σε συνειδητό επίπεδο λειτουργουσε και συμπεριφερόταν σαν το παιδί να αρρώστησε από κάτι άλλο και όχι εξ'αιτίας της τραγικής παράλειψης τριων ολοκληρων ημερων φαγητό- στέλνοντας ακόμη και μηνύματα στο φόρουμ ;;;
Αρα ή μιλάμε για τρομερά άρρωστη ψυχοπαθολογία της μητέρας με έλλειψη επαφής από την πραγματικότητα κλπ ή για ψέμα ή λάθος ή ελλειψη από την πλέον επίσημη θέση, αυτή της ιατροδικαστικής εξέτασης;

Πραγματικά είμαι κι εγω μπερδεμένη αλλά με τον καιρό πιστεύω θα λάμψει η αλήθεια... Θα περιμενω με αγωνία τις καταθέσεις όλων. Αυτή η ιστορία με έχει στοιχείωσει τόσες μέρες.
Γι ολα τα αγγελούδια του κόσμου που φύγανε άδικα στεναχωριέμαι όπως όλοι άλλωστε.
Τουλάχιστον να μάθουμε τις πταίει...

Αυτοί και οι δικοί μου προβληματισμοί επί του γεγονότος και αναμένουμε. Συγγνωμη για το εκτενές ποστ.




65....ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΣΥΓΝΩΜΗ.... - Σελίδα 3 Empty Απ: ....ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΣΥΓΝΩΜΗ.... Παρ Ιαν 25, 2013 4:32 am

toutounaki

toutounaki
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
katnik75 έγραψε:
arco iris έγραψε:
toutounaki έγραψε:Εμένα κορίτσια μου με ανησυχεί πολύ και κάτι άλλο:
Εάν όπως λέει ο μαιευτήρας είδε 2 'ιδιόρρυθμα' άτομα πράγμα που επανέλαβε με τον τρόπο του και ο ιατροδικαστής (για τη μητέρα), μήπως ΑΝ υπήρχε μια άρτια οργανωμένη κοινωνική υπηρεσία (και το λέω μ' επιφύλαξη γιατί ποτέ δεν έχω πάει στη Λέρο, ας μας διαφωτίσουν οι Λέριοι φίλοι- ξέρω όμως την ελληνική πραγματικότητα) και μέσω της Εισαγγελίας Κω, αυτή λάμβανε δράση αμέσως μετά τη γέννα, το αγγελούδι αυτό τώα θα ζούσε; Και κάθε άλλο αγγελούδι που θα είχε την ατυχία να βρεθεί στα χέρια 'ίδιόρρυθμων' ανθρώπων δε θα κινδύνευε να πάθει το ίδιο;



ετσι τουτουνακι....να τα λεμε κι αυτα....την ξεγεννησε, την ειδε οπως περιγραφει , τον συντροφο το ιδιο, ΚΑΙ ΤΙ ΕΚΑΝΕ?????????? και ποιος της ειπε τελικα να αντικαταστησει το γαλα με τσαι?????? ΠΟΙΟΣ?????? και στο ξενοδοχειο ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΑΚΟΥΣΕ?????? προσεξτε δεν υποστηριζουμε τη μανα πλεον......αλλα λεμε ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΧΑΜΠΑΡΙ ΔΕΝ ΠΗΡΑΝ??????

εγω πια εχω απογοητευτει εντελως απο την υποτιθεμενη κ αορατη κρατικη μεριμνα..Τιποτα δεν υπαρχει...Εαν η κοπελα εχρηζε ενδεχομενως καποιας ψυχιατρικης βοηθειας, ο γυναικολογος δεν θα μπορουσε να το καταλαβει? Εχει κανει κ αυτος γενικη ιατρικη, οκ δεν ειναι ψυχιατρος αλλα ενας ανθρωπος ο οποιος δεν πολυστεκει, δεν φαινεται?? Αδυνατω ακομα κ σημερα να πιστεψω οτι ηταν αμελεια κ αδιαφορια. Ισως η κοπελα να εχει καποιου ειδους προβλημα..

Εγώ δεν έχω τις γνώσεις και τα στοιχεία να φτάσω σε ασφαλές συμπέρασμα. Αναφέρομαι στις δηλώσεις των γιατρών (που όπως λες σωστά έχουν περάσει το στάδιο της γενικής ιατρικής) και στο ποιές δυνατότητες παρέμβασης της κρατικής μέριμνας υπάρχουν. Δεν καταλογίζω ευθύνες (για 100η φορά λέω πως δεν είμαι αρμόδια δεν ξέρω όσα οι αρμόδιοι), απλώς αναρωτιέμαι αν θα μπορούσε να γίνει κάτι και τώρα αυτός ο άγγελος να βρίσκεται στη γη όχι στο κρύο χώμα. Ένας γιατρός (μαιευτήρας) είδε 2 "ιδιόρρυθμα" άτομα(υποθέτω καταλαβαίνουμε πώς το είπε) και ο ιατροδικαστής μίλησε για άτομα χαμηλής νοημοσύνης κ.λ.π (βέβαια ήταν καταπέλτης λέγοντας πως ακόμα και τα θηλαστικά νοιώθουν τις ανάγκες των μωρών τους ενστικτωδώς)- μήπως λοιπόν θα μπορούσαν να έχουν επέμβει νωρίτερα οι αρμόδιοι φορείς για να μη ξαναζήσουμε τέτοιο 'άγιο/μαρτυρικό θάνατο' (δανείζομαι τα λόγια της κοπέλας πιο πάνω);
(εγώ πάλι δε μπορώ να τη βλέπω τη φωτό, έχει στοιχειωσει το μυαλό και την ψυχή μου η εικόνα του- τόσο όμορφο στο γαλάζιο του φορμάκι...)



Έχει επεξεργασθεί από τον/την toutounaki στις Παρ Ιαν 25, 2013 4:41 am, 1 φορά

66....ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΣΥΓΝΩΜΗ.... - Σελίδα 3 Empty Απ: ....ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΣΥΓΝΩΜΗ.... Παρ Ιαν 25, 2013 4:38 am

voula1980


Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
Δεν εχω παρει θεση σε αυτο το θεμα, αν κι ετυχε να σας διαβαζω μολις ανοιξε η Μαρια το θεμα, απο την αρχη καταλαβα οτι κατι δεν παει καλα σε αυτο το κορίτσι. .
Δεν το παιζω εξυπνη, απλα δεν μπορουσα να διανοηθω , να εχεις την ψυχικη δυναμη να γραφεις σε ενα φορουμ, οταν κι η ιδια ειχε καταλαβει οτι κστι δεν παει καλα για το παιδι της..
Θελω να ζητησω συγνωμη στη Βετα, για ολες εκεινες τις κοπελες που την κακολογησαν, γιατι απο περίσσια υπερηφανεια κι εγωισμο, μπορει να μην το κανουν..
Βετα μου δεν σε ξερω, αλλα μας εδωσες ενα μεγαλο μαθημα ανθρωπιας, αλληλεγγύης, κατι
που εχει χαθει στις μερες μας, εχοντας κι ενα μωρο εξι μηνων...Δεν εχω λογια για το μεγαλειο της ψυχης σου...Θελω να σε ευχαριστησω πραγματικα , καθως βεβαια κι ολες τις κοπελες που βοηθησαν..
Κι τελος συμφωνω απολυτα με τη Βετα , ο γυναικολογος φερει ευθυνη για το θανατο του μωρου, αφου ειδε πραγματα, φωναξε την προνοια...

67....ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΣΥΓΝΩΜΗ.... - Σελίδα 3 Empty Απ: ....ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΣΥΓΝΩΜΗ.... Παρ Ιαν 25, 2013 4:38 am

kafedaki?

kafedaki?
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
toutounaki κ arco iris μην ψάχνουμε πλέον για ηθικούς αυτουργούς...
ο γιατρός μίλησε για ιδιόρυθμα άτομα, που είναι συνώνυμα με τα εκκεντρικός, παράξενος, περίεργος,κανένα από αυτά δε δείχνει ότι δε μπορούσαν να προσφέρουν σε ένα παιδί τα απολύτος απαραίτητα... Τροφή κ υγιεινή...
Ιδιόρυθμη θα έλεγες και μια μάνα που είναι υπερβολική με τα θέματα του μωρού...
Πλέον πιστεύω ότι οι γιατροί έκαναν όσα έπρεπε να κάνουν...

Φιλικά κ πάντα δική μου άποψη...

68....ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΣΥΓΝΩΜΗ.... - Σελίδα 3 Empty Απ: ....ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΣΥΓΝΩΜΗ.... Παρ Ιαν 25, 2013 4:39 am

????????


Επισκέπτης
toutounaki έγραψε:
katnik75 έγραψε:
arco iris έγραψε:
toutounaki έγραψε:Εμένα κορίτσια μου με ανησυχεί πολύ και κάτι άλλο:
Εάν όπως λέει ο μαιευτήρας είδε 2 'ιδιόρρυθμα' άτομα πράγμα που επανέλαβε με τον τρόπο του και ο ιατροδικαστής (για τη μητέρα), μήπως ΑΝ υπήρχε μια άρτια οργανωμένη κοινωνική υπηρεσία (και το λέω μ' επιφύλαξη γιατί ποτέ δεν έχω πάει στη Λέρο, ας μας διαφωτίσουν οι Λέριοι φίλοι- ξέρω όμως την ελληνική πραγματικότητα) και μέσω της Εισαγγελίας Κω, αυτή λάμβανε δράση αμέσως μετά τη γέννα, το αγγελούδι αυτό τώα θα ζούσε; Και κάθε άλλο αγγελούδι που θα είχε την ατυχία να βρεθεί στα χέρια 'ίδιόρρυθμων' ανθρώπων δε θα κινδύνευε να πάθει το ίδιο;



ετσι τουτουνακι....να τα λεμε κι αυτα....την ξεγεννησε, την ειδε οπως περιγραφει , τον συντροφο το ιδιο, ΚΑΙ ΤΙ ΕΚΑΝΕ?????????? και ποιος της ειπε τελικα να αντικαταστησει το γαλα με τσαι?????? ΠΟΙΟΣ?????? και στο ξενοδοχειο ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΑΚΟΥΣΕ?????? προσεξτε δεν υποστηριζουμε τη μανα πλεον......αλλα λεμε ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΧΑΜΠΑΡΙ ΔΕΝ ΠΗΡΑΝ??????

εγω πια εχω απογοητευτει εντελως απο την υποτιθεμενη κ αορατη κρατικη μεριμνα..Τιποτα δεν υπαρχει...Εαν η κοπελα εχρηζε ενδεχομενως καποιας ψυχιατρικης βοηθειας, ο γυναικολογος δεν θα μπορουσε να το καταλαβει? Εχει κανει κ αυτος γενικη ιατρικη, οκ δεν ειναι ψυχιατρος αλλα ενας ανθρωπος ο οποιος δεν πολυστεκει, δεν φαινεται?? Αδυνατω ακομα κ σημερα να πιστεψω οτι ηταν αμελεια κ αδιαφορια. Ισως η κοπελα να εχει καποιου ειδους προβλημα..

Εγώ δεν έχω τις γνώσεις και τα στοιχεία να φτάσω σε ασφαλές συμπέρασμα. Αναφέρομαι στις δηλώσεις των γιατρών (που όπως λες σωστά έχουν περάσει το στάδιο της γενικής ιατρικής) και στο ποιές δυνατότητες παρέμβασης της κρατικής μέριμνας υπάρχουν. Δεν καταλογίζω ευθύνες (για 100η φορά λέω πως δεν είμαι αρμόδια δεν ξέρω όσα οι αρμόδιοι), απλώς αναρωτιέμαι αν θα μπορούσε να γίνει κάτι και τώρα αυτός ο άγγελος να βρίσκεται στη γη όχι στο κρύο χώμα. Ένας γιατρός (μαιευτήρας) είδε 2 ιδιόρρυθμα άτομα(υποθέτω καταλαβαίνουμε πως το είπε) και ο ιατροδικαστής μίλησε για άτομα χαμηλής νοημοσύνης κ.λ.π (βέβαια ήταν καταπέλτης λέγοντας πως ακόμα και τα θηλαστικά νοιώθουν τις ανάγκες των μωρών τους ενστικτωδώς)- μήπως λοιπόν θα μπορύσε να έχουν επέμβει νωρίτερα οι αρμόδιοι φορείς για να μη ξαναζήοσυμε τέτοιο άγιο θάνατο;
(εγώ πάλι δε μπορώ να τη βλέπω τη φωτό, έχει στοιχειωσει το μυαλό και την ψυχή μου η εικόνα του- τόσο όμορφο στο γαλάζιο του φορμάκι...)

δεν το χωραει το κεφαλι μου με τιποτα...ολες αυτες τις μερες υπαρχουν στιγμες που νευριαζω κ λεω ρε γαμωτο θελουμε ενα παιδι με πολυ μεγαλη λαχταρα κ δεν ερχεται κ κοιτα να δεις σε αλλες οικογενειες τι καταληξη εχουν... Embarassed δεν με τιμαει αυτη η σκεψη κ στη πορεια ισιωνω γιατι εχω μαθει στη ζωη μου οτι ολα γινονται για καποιο λογο. Ας μην φανω σκληρη με αυτο αλλα αν τα πραγματα ειναι οπως τα λενε ισως να ειναι καλυτερα που εφυγε τοσο νωρις το αγγελουδακι απο το να κατεληγε κακοποιημενο...αλλα κ παλι ρε παιδια δεν μπορω να το χωνεψω..εδω βλεπεις τις γατες πως κανουν με τα μωρα τους..οχι οι γυναικες που εχουμε κ το μητρικο ενστικτο. ισως τελικα η κοπελα να εχει μεγαλο προβλημα..

69....ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΣΥΓΝΩΜΗ.... - Σελίδα 3 Empty Απ: ....ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΣΥΓΝΩΜΗ.... Παρ Ιαν 25, 2013 4:40 am

μυρτω

μυρτω
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
vetaki οπως ειπες δε θελεις μπραβο,αλλα εγω πραγματικα εκτιμησα πολυ κ την πραξη σου κ την σταση σου.
δεν ειναι πολλοι αυτοι που θα αφηναν το μωρακι τους στο σπιτι(γιατι ειναι μικρουλι ακομη το δικο σου αν καταλαβα καλα) για να πανε να στηριξουν μια κοπελα αγνωστη προς αυτους κ με αμφιβολιες για το μεριδιο ευθυνης της σ αυτο που συνεβη.
κ επισης,πραγματικα εκτιμησα το οτι δεν κουτσομπολεψες,δεν σχολιασες,δεν αναπαρηγαγες θεματα οπως αν ειναι παντρεμενη,αν ειναι απ τη λερο,ποιανου ειναι το παιδι κ τοοοσα αλλα που διαφοροι υπ-ανθρωποι,μορφωμενοι,εξυπνοι θελησαν να μαθουν.
εγω αυτες τις μερες πραγματικα ντραπηκα για το ανθρωπινο ειδος μ αυτα που διαβασα εδω μεσα..
το τσουβαλιασμα ολων σε δυο κατηγοριες:αυτων που χαρακτηριζαν τη μανα δολοφονο κ αυτων που ελεγαν τι καλη μανουλα..ε δεν ηταν ετσι τα πραγματα ομως,υπηραχαν πολλοι κ απ τη μια κ απ την αλλη πλευρα που εχουν παιδεια κ εχουν μαθει να εκφραζονται κοσμια.
πραγματικα απογοητευτηκα απ το ποσο ζωο μπορει να γινει ο ανθρωπος(κ ειναι κριμα να χρησιμοποιω αυτον τον χαρακτηρισμο γιατι τα ζωακια πιο σωστα φερονται απ αυτα που ειδα εδω μεσα).
τουλαχιστον μεσα στην απογοητευση για το ανθρωπινο ειδος,υπαρχουν καποιοι που αξιζουν τη συμαθεια κ την εκτιμηση μας(ναιαιαι για σεν λεωSmile)
αα κ φυσικα για ολες τις κοπελες που βοηθησαν με τον ενα ή τον αλλο τροπο.θα εχουν τη συνειδηση τους καθαρη,ακομα κ αν η μητερα εχει ευθυνες.
α κ φυσικα θα συμφωνησω με τις κοπελες που θιγουν το ζητημα της στασης του γυναικολογου κ γενικα μιας κοινωνιας που βλεπει πως υπαρχει ιδιορρυθμια,αλλα κλεινει την πορτα.κ μετα φυσικα την ανοιγει για να κουτσομπολεψει κ να καταδικασει.

70....ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΣΥΓΝΩΜΗ.... - Σελίδα 3 Empty Απ: ....ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΣΥΓΝΩΜΗ.... Παρ Ιαν 25, 2013 4:44 am

Angiela

Angiela
Είναι σε καλό δρόμο!
Είναι σε καλό δρόμο!
Εγώ Βετάκι το μόνο που έχω να σου πω είναι ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ για την ΟΛΗ στάση σου και συμπεριφορά σου! ΜΠΡΑΒΟ! I love you

71....ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΣΥΓΝΩΜΗ.... - Σελίδα 3 Empty Απ: ....ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΣΥΓΝΩΜΗ.... Παρ Ιαν 25, 2013 4:48 am

toutounaki

toutounaki
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
Παίζει το forum στα δάχτυλα!
kafedaki? έγραψε:toutounaki κ arco iris μην ψάχνουμε πλέον για ηθικούς αυτουργούς...
ο γιατρός μίλησε για ιδιόρυθμα άτομα, που είναι συνώνυμα με τα εκκεντρικός, παράξενος, περίεργος,κανένα από αυτά δε δείχνει ότι δε μπορούσαν να προσφέρουν σε ένα παιδί τα απολύτος απαραίτητα... Τροφή κ υγιεινή...
Ιδιόρυθμη θα έλεγες και μια μάνα που είναι υπερβολική με τα θέματα του μωρού...
Πλέον πιστεύω ότι οι γιατροί έκαναν όσα έπρεπε να κάνουν...

Φιλικά κ πάντα δική μου άποψη...

Κοπέλα μου καλή δε ψάχνω για κανενός είδους συνέργεια - να ξαναπώ πως ευθύνες θ΄αποδώσουν οι αρμοδιότεροι από μένα; (ας το ξαναπώ). Μετά άλλωστε το πόρισμα του ιατροδικαστή δε νομίζω να υπάρχουν αμφιβολίες για το τίς πταίει. Αν ο μαιευτήρας το είπε με την έννοια που το λες εσύ ναι έχεις δίκιο (εγώ κάπως αλλιώς το ερμήνευσα σε συνδυασμό και με όσα είπε ο ιατροδικαστής). Αν το είπε με άλλη έννοια (π.χ προβληματικός) εκεί αναρωτιέμαι -υπάρχει η υποδομή να έχουμε έγκαιρη επέμβαση όπως π.χ στη Σουηδία; Αν όχι (που το όχι μάλλον αυτονόητο θ' ακουστεί για την Ελλάδα) ας κάνουμε κάτι για να μη ξαναγίνει τέτοιο κακό.

72....ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΣΥΓΝΩΜΗ.... - Σελίδα 3 Empty Απ: ....ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΣΥΓΝΩΜΗ.... Παρ Ιαν 25, 2013 4:56 am

σανυ


Σιωπηλή δύναμη
Σιωπηλή δύναμη
Συμφωνώ με όλες τις προαναφερθείσες σχετικά με την αδιαφορία τόσων ανθρώπων που αντιλήφθηκαν την "ιδιορρυθμία" των γονιών στην μικρή κοινωνία της Λέρου και απλά συνεχισαν τη ζωή τους... Και όχι δεν κατηγορώ όλους τους κατοίκους του νησιού φυσικά... Αλλά τόσοι γιατροί τους είδανε στη γέννα που υπηρετούν λειτούργημα; Αφού η Λέρος έχει κοινωνικές/υποστηρικτικές υποδομές σύμφωνα με τα λόγια του Κυρίου Δημάρχουγιατί δεν ειδοποίησαν κανέναν;

Διαβάστε και το άρθρο με πολύ σωστή κατ' εμέ επιχειρηματολογία.

http://agiovasilema.blogspot.nl/2013/01/blog-post_4399.html

73....ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΣΥΓΝΩΜΗ.... - Σελίδα 3 Empty Απ: ....ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΣΥΓΝΩΜΗ.... Παρ Ιαν 25, 2013 4:57 am

kafedaki?

kafedaki?
Η ψυχή της παρέας!
Η ψυχή της παρέας!
toutounaki έγραψε:
Κοπέλα μου καλή δε ψάχνω για κανενός είδους συνέργεια) - να ξαναπώ πως ευθύνες θ΄αποδώσουν οι αρμοδιότεροι από μένα (ας το ξαναπώ). Μετά άλλωστε το πόρισμα του ιατροδικαστή δε νομίζω να υπάρχουν αμφιβολίες για το τίς πταίει. Αν ο μαιευτήρας το είπε με την έννοια που το λες εσύ ναι έχεις δίκιο (εγώ κάπως αλλιώς το ερμήνευσα σε συνδυασμό και με όσα είπε ο ιατροδικαστής) αν το είπε με άλλη έννοια (π.χ προβληματικός) εκεί αναρωτιέμαι -υπάρχει η υποδομή να έχουμε έγκαιρη επέμβαση όπως π.χ στη Σουηδία; Αν όχι (που το όχι μάλλον αυτονόητο θ' ακουστεί) ας κάνουμε κάτι για να μη ξαναγίνει τέτοιο κακό (έχω ζήσει περίπτωση προβληματικού ατόμου που όλο πήγαινε για ακούσια νοσηλεία και όλο έξω ήταν, μεχρι που έβαλε φωτιά στο σπίτι του μέσα στο οποίο είχε μα΄ζεψει σκουπίδια και κινδύνευσαν άνθρωποι- ευτυχώς όμως είχαμε μόνο υλικές ζημιές)


Δεν είπα ότι θέλεις αποδόσεις εσύ ευθύνες κ ούτε έχω καμιά πρόθεση να το υπονοείσω... Απλά κατά τη δική μου κρίση ο ιδιόρυθμος άνθρωπος δε χρείζει κ ιατρικής παρακολούθησης... Άλλωστε κ ο γυναικολόγος κ ο ιατροδικαστής μίλησαν ότι λειτουργεί το ένστικτο...Κ δε μιλάμε για το χαρακτήρα του παιδιού αλλά για τα απαραίτητα...Που ένα ζωάκι να βρείς στο δρόμο για να το ζήσεις κ ένα παιδάκι 5 χρονών ξέρει τι χρειάζεται... Τροφή κ φροντίδα...

74....ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΣΥΓΝΩΜΗ.... - Σελίδα 3 Empty Απ: ....ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΣΥΓΝΩΜΗ.... Παρ Ιαν 25, 2013 4:59 am

Helen M.

Helen M.
Πανταχού παρούσα!
Πανταχού παρούσα!
Διαβάζω το θέμα του μωρού απο την Παρασκευή το βράδυ (στην αρχή πιστεψα οτι προκειτε για τρολ διαβάζοντας τα οσα ειχε γραψει απο την εγγραφη της...)και ολα τα θέματα που έχουν ακολουθήσει...Μου έκανε πολύ μεγάλη εντύπωση οτι κάποια μέλη προσπαθούσαν ,ανυσυχούσαν, ξενύχτησαν απο την αγωνία τους για το περιστατικό αυτό!Εμεινα έως τις 2+ να διαβάζω...Είδα οτι υπάρχει ακομη ανθρωπιά που δώθηκε απλοχερα ακόμη και μέσω ίντερνετ και οχι μονο!
Μπράβο στην Βέτα και σε ολες τις κοπέλες που το μόνο που ήθελαν ήταν να βοηθήσουν,ασχετα για το τί πιστευε η καθεμία.Εγώ δεν ξέρω αν θα αφηνα την οικογένεια μου να πάω να βοηθήσω μία άγνωστη!Το λέω!

Μπράβο σου και πάλι μπράβο σου!!!

Την γνώμη μου για το περιστατικό την έχω σχηματίσει...Κρίμα που υπέφερε τόσο αυτή η ψυχούλα... Sad

75....ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΣΥΓΝΩΜΗ.... - Σελίδα 3 Empty Απ: ....ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΣΥΓΝΩΜΗ.... Παρ Ιαν 25, 2013 5:04 am

????????


Επισκέπτης
toutounaki έγραψε:
kafedaki? έγραψε:toutounaki κ arco iris μην ψάχνουμε πλέον για ηθικούς αυτουργούς...
ο γιατρός μίλησε για ιδιόρυθμα άτομα, που είναι συνώνυμα με τα εκκεντρικός, παράξενος, περίεργος,κανένα από αυτά δε δείχνει ότι δε μπορούσαν να προσφέρουν σε ένα παιδί τα απολύτος απαραίτητα... Τροφή κ υγιεινή...
Ιδιόρυθμη θα έλεγες και μια μάνα που είναι υπερβολική με τα θέματα του μωρού...
Πλέον πιστεύω ότι οι γιατροί έκαναν όσα έπρεπε να κάνουν...

Φιλικά κ πάντα δική μου άποψη...

Κοπέλα μου καλή δε ψάχνω για κανενός είδους συνέργεια - να ξαναπώ πως ευθύνες θ΄αποδώσουν οι αρμοδιότεροι από μένα; (ας το ξαναπώ). Μετά άλλωστε το πόρισμα του ιατροδικαστή δε νομίζω να υπάρχουν αμφιβολίες για το τίς πταίει. Αν ο μαιευτήρας το είπε με την έννοια που το λες εσύ ναι έχεις δίκιο (εγώ κάπως αλλιώς το ερμήνευσα σε συνδυασμό και με όσα είπε ο ιατροδικαστής). Αν το είπε με άλλη έννοια (π.χ προβληματικός) εκεί αναρωτιέμαι -υπάρχει η υποδομή να έχουμε έγκαιρη επέμβαση όπως π.χ στη Σουηδία; Αν όχι (που το όχι μάλλον αυτονόητο θ' ακουστεί για την Ελλάδα) ας κάνουμε κάτι για να μη ξαναγίνει τέτοιο κακό.

ακριβως τα ιδια ισχυουν και για μενα να μην επαλαμβανομαι

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 3 από 9]

Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης

 
  •  

Forumgreek.com | Πολιτισμός | Childhood, Family | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις